Гледахте ли БТВ Репортерите /05.11; 18ч./

  • 5 947
  • 163
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 428
Момичета и момчета, гледахте ли БТВ Репортерите от 18ч? Темата беше за децата и насилието. Аз хванах последните 20 мин /от 60/, но и те ми бяха достатъчни да се ВТРЕЩЯ  #Shocked
Даваха за едно училище в Пловдив - Немската езикова гимназия, едно от най-елитните. Не знам от какво е била провокирана темата, но даваха какви "номера" са хит в момента между учениците и въобще поведението им в училище. Е, мога да ви кажа, че все едно гледах някви същества /не мога да ги нарека нито хора, за деца да не говорим/ дето са расли някъде в джунглите и се подчиняват на най-ниските си и долни помисли и инстинкти.
Даваха, че в момента "хита" в "номерата" било да залепиш чиния с лайна /с извинение/ в лицето на някой /особено на момиче/  #Shocked #Shocked #Shocked Даваха едно момиче, което, за да си спечели малко популярност в училище се съблече почти гола пред дирекцията. Даваха как по време на час, както учителя си пише на дъската, и едно от съществата отива и му дърпа панталоните надолу. Даваха как един хвърля цял чин по друго момче. Как две момчета са разчекнали едно момиче и се опитват да се "правят на мъже". Учителите разказваха, че е съвсем нормално съществата да ходят с оръжие на училище, да ги обиждат по най-вулгарен начин, да си хапват и пийват без никакви притеснения в час и накрая звучно да се уригнат, за да покажат колко са доволни. Учителите няма дори къде да си сложат принадлежностите за часа, защото бюрата им са превърнати в игрална маса. Даваха интервю с едно от момичетата, на което са залепили такава чиния с лайна на лицето. То разказа, че в този момент "приятелката й" се е отдръпнала от нея и тръгнала в друга посока, все едно не е с нея. А едно друго момче, свидетел на това, обясняваше, че не можело нищо да направи, защото това било нещо организирано и той първо помислил за своята си безопасност и решил да не се намесва, а да седи и да гледа. Това същото момиче я попитаха какво мисли попринцип за такива "бъзици". Тя отговори, че такова нещо преди няколко дни се е случило на някакво момиче /+ няколко бутилки с урина/, което "си го заслужавало" и тогава била на мнение, че "справедливостта възтържествувала". Сега обаче не й било толкова смешно /що ли!/. А според директора на това въпросно училище това било период и всичко се израствало с времето. Обясняваше и че в повечето случаи родителите на тези деца са заможни хора със собствени фирми, които дори ТОЛЕРИРАЛИ това поведение. Според тях това било знак, че децата им ще станат ЛИДЕРИ и нямало да позволят да ги мачкат  #Shocked #Shocked #Shocked
Имаше и други неща, но бях толкова шокирана, че не помня половината...

Просто каквото и да кажа ще е малко...Вие можете ли да кежете нещо по въпроса...

# 1
  • Мнения: 404
Какво повече да кажа и аз като теб бях изумена и втрещена.Гледам и не мога да повярвам на очите си.Имам две дечица и се моля да дойдат по добри времена за тях.

# 2
  • Мнения: 1 568
Тръпки да те полазят!!!!!!!!!!!!! newsm17

# 3
  • Мнения: 25 712
Какво да кажа???  newsm78
Не са паднали от небето - нашите деца са! На мама и тати лидерчетата, дечицата любими, които могат да правят каквото си искат, защото са деца, ми то е нормално, ми те всички са така, ми то не трябва да им се караме, ми то не трябва да ги наказваме, ми детето иска, ми детето туй и онуй...
Ето това е реалността! И много точно беше даден паралелът със стрелбите в американските училища - докато възпитаваме децата си по чужди книги, написани от чужди психолози, отразяващи действителност, която няма нищо общо с нашата народопсихология и нашите традиции... ами така ще е! И по-лошо ще става, за съжаление! Въпрос на време е и тук да започнат да стрелят...  #Cussing out

ПП За гимназията в Бургас ставаше дума и не само там.

# 4
  • София
  • Мнения: 3 176
Това го пропуснах, а исках да го гледам. Кога е повторението?

# 5
  • Мнения: 1 284
много кофти но за съжаление това ни чака а докато пораснат наште не ми се мисли #Crazy

# 6
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Гледах го и много ме е яд. Много съм безсилна, защото вина имаме и ние учителите и по-точно ръководство и управление въобще. Никой не ги наказва, затварят си очите, не ни дават да им пишем отсъствия, да ги предлагаме за наказания, защото щели сме да останем без работа. От това, което виждам, предпочитам, да съм без работа, но да се свият перките на "перковците", знам, че ще е моментно. Но не. Отгоре не ни дават и ако се противопоставиш си аут.

# 7
  • Мнения: 13 512
Аз също съм била свидетел на подобни цсени в "елитните" варненски училища. На една приятелка детето  прави всеки ден клипове с телефон на такива "екшъни" в неговия клас....потресаващо е! Но вината не е само  в децата, а и  в незаинтересоваността на учителите още от началния курс,... и те като свикнат на безнаказаност в началния, ходи ги гони в гимназията!

# 8
  • Мнения: 1 153
 #Shocked #Shocked #Shocked #Shocked #Shocked #Shocked #Shocked :shocked!:ne sym go gledala ama pak me potrese Shocked

# 9
  • Мнения: 13 512
Никой не ги наказва, затварят си очите, не ни дават да им пишем отсъствия, да ги предлагаме за наказания, ..... Отгоре не ни дават и ако се противопоставиш си аут.
От това да разбирам ли, че такава е политиката в образованието- анархия, която ще доведе много скоро и до убийства на учители /на съученици вече станахме неволни свидетели/. Направо съм бясна! Защото децата ми са на 13 и 17 години и съм"участник" в "целата схема".

# 10
  • Мнения: 3 861
Форматът на предаването е 30 минути, а не 60 тоест гледала си го почти цялото, като извадим рекламите. Повтарят го по някое време тази нощ, вижте в сайта на бТВ, програмата за днес, би трябвало да пише точния час

А по темата...коментарът е излишен. Повечето от нас имаме деца и това са страховете ни..Изпадам в ужас, че това може да се случи и на нас...

# 11
  • в гората
  • Мнения: 1 486
Безверие.
Безнаказаност.
Беззаконие.
Чалга.

+нещата, казани от как Сийка.

правят картината такава.

Най-страшното е, че няма къде да се скриеш от всичко това. Пък ако ще да си възпитал детето си що годе добре. Ще дойде време, ще се сблъска с чалгата, безверието и чувството за безнаказаност. Пък ако ще и в най-елитното школо да е. Просто това ни е съдбата.
 

# 12
  • Мнения: 1 813
Аз съм ученичка.Гледах го. Когато говореше предподавателката от Видин как влизат с ножове в час и "да запалиш хартия или да счупиш нещо в час е нормално"  имах чувството,че става дума за нашата гимназия (впрочвем тя е една от елитните в Бургас,не е някое СОУ).
Отстрани наистина е много грозно и плашещо.
Това за мазането с ..фекалии излезе преди няколко години,но имаше само 2 случая,сега си е направо мода. Никога не знаеш как докато си пиеш кафето някъде дали няма да те залеят.И само защото си красива,привлекателна и не обръщаш внимание на "тези които трябва" щом са го поискали от теб.

# 13
  • Мнения: 13 512
Безверие.
Безнаказаност.
Беззаконие.
Чалга.

+нещата, казани от как Сийка.

правят картината такава.

Най-страшното е, че няма къде да се скриеш от всичко това. Пък ако ще да си възпитал детето си що годе добре. Ще дойде време, ще се сблъска с чалгата, безверието и чувството за безнаказаност. Пък ако ще и в най-елитното школо да е. Просто това ни е съдбата.
 
Може ли някой да ми каже кое определя едно училище като "елитно"? Не е ли на първо място-ДИСЦИПЛИНАТА<която е основното за да има нормален учебен процес. Възможно ли е в "елитното" училище  дисциплината да е на  такова ниво, а  учениците  да се скъсват от учене и да "пращят" от знания?

# 14
  • Мнения: 1 813
Е всички знаем,че се определея до колко е елитно от приемният бал след 7 клас... и евентуалният успех при прием на кандидат студентите.

# 15
  • Мнения: 3 861
Монда, явно е възможно...Аз например винаги съм се чудила как е възможно елитно училище като френската гимназия да е сборище на наркомани и да продължава да се води елитно... Thinking

# 16
  • Мнения: 13 512
Отстрани наистина е много грозно и плашещо.
А от вътре нормално ли изглежда?

# 17
  • Мнения: 13 512
Е всички знаем,че се определея до колко е елитно от приемният бал след 7 клас... и евентуалният успех при прием на кандидат студентите.
ЗА мен е абсурд това  да  се усвояват знания в такава среда. Какъв успех при прием след 12 клас? Че те на училище не ходят.....какъв успех..?

# 18
  • Мнения: 1 813
Честно казано да.
Имам точно до мен в съседната редица 4 ученички,които всеки час си палят под чина хартиики,трошат химикали,мацат с пълнителите.
Зад мен момчетата дълбаят с ножове по чиновете,е тази година не е така,защото са чисто нови и ще ги хванат по-лесно.
Да станеш и да си заминеш от час понеже те е ядосал някой преподавател си е нормално.
Влизането в пререкания с учителя отдавна не се смята за неуважение,както и повишаването на тон от страна на учениците.
Какво друго.... морско свинче в бюрото ( в 8 клас), намокрен презерватив,изцапана дамска превръзка с боя,строшени ампули за лоша миризма ...
А предната седмица на екскурзията като бяхме си пушехме пред учителите и директора,както и алкохола се купуваше пред тях и се качваше в автобуса.Само се шегувах с нас " Ще паднат от горе бутилките,свалете ги,че няма какво да пиете довечера".
"Имате 10мин за тоалетна и 5мин за по една цигара- после тръгваме за .." еди си кой град.

# 19
  • Мнения: 13 512
Монда, явно е възможно...Аз например винаги съм се чудила как е възможно елитно училище като френската гимназия да е сборище на наркомани и да продължава да се води елитно... Thinking
Ами явно -не е елитно.Просто-трябва да приемем,че елитни училища няма-това е... За Варна- гаранция. Набедени са всички, ама всички гимназии след 7 клас. I, IV,V-та...камо ли останалите.  Добре-приемаме,че такава е действителността. Но съм против тези гимназии да се определят като "елитни", защото не са. Ама нали трябва след 7 ми клас да има истерия, частни уроци, рушвети... ето  затова са набедени тези гимназии като "елитни".

# 20
  • Мнения: 1 813
Lilly  това в София ли?

# 21
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Никой не ги наказва, затварят си очите, не ни дават да им пишем отсъствия, да ги предлагаме за наказания, ..... Отгоре не ни дават и ако се противопоставиш си аут.
От това да разбирам ли, че такава е политиката в образованието

Не зная дали е такава политиката, но досега съм била в две училища и в двете е едно и също. Нямаме начини, с които да спрем това. Ако се опитаме да се жалваме пред ръководството от недисциплинирани ученици - излизаме ние виновни, че не сме намерили правилен подход и бла-бла глупости според мен. От друга страна много колеги си траят и заради родителите, едни са спонсори, други са влиятелни и така омагьосаният кръг се затваря и няма излизане.
Ако има строги наказания, ако се спазват правилата за вътрешен ред си мисля, че няма да е така, но няма как да стане, вече обясних защо.

# 22
  • Мнения: 1 813
Е всички знаем,че се определея до колко е елитно от приемният бал след 7 клас... и евентуалният успех при прием на кандидат студентите.
ЗА мен е абсурд това  да  се усвояват знания в такава среда. Какъв успех при прием след 12 клас? Че те на училище не ходят.....какъв успех..?
Как да не ходят на училище - ходят си редовно.
Дори контролът за бележки е доста строг.
Трябва да се обади родител до 3-тия ден от отсъствието на ученика,да потвърди,че е болен,след това да донесе лично медицинската бележка.Евентуално може да се размине само с подпис на гърба на извинителната,заедно с телефонно обаждане,но това е след като класният вече познава родителите по-добре.

# 23
  • Мнения: 1 058
Ние имахме уважение и страх от учителите. Единственото, което правехме е да крадем дневниците.
Направо съм потресена. Племеницата ми тази година е 1-ви клас, а след време и мойто дете ще тръгне на училище. Незнам как ще ги предпазваме.

# 24
  • Мнения: 13 512
Не знам защо не искам да приема да е така. Съгласна съм и на най-тежките наказания,но валидни за всички. Не може да няма начин да се справят с този проблем.

# 25
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 540
Аз нямах сили да изгледам материала, отвратително Sick Имам гимназистка в елитно училище.
От това , което чух, това с цапането с лайната и изнасилванията не става точно в това училище, никой не говореше за съученици newsm78
Страх ме хвана.

# 26
  • Мнения: 1 813
Аз нямах сили да изгледам материала, отвратително Sick Имам гимназистка в елитно училище.
От това , което чух, това с цапането с лайната и изнасилванията не става точно в това училище, никой не говореше за съученици newsm78
Страх ме хвана.

Цапането с лайна става,когато момичето си тръгва от училище - на 3 стъпки от портата на двора - Бургас.
Събличането - в елитна пловдивска гимназия.
Ножа - във Видин в час по математика.

# 27
  • Мнения: 1 058
Мисля, че свободията е много голяма и парите на някои родители дават прекалена сила и свобода на децата.

# 28
  • Мнения: 3 861

Да, за София говоря. Аз самата не съм учила там, но имам приятели, които са ми разказвали за какво става въпрос, а и това се знае. На френската и се носи славата от години. Вярно, че аз самата съм завършила преди доста години, не съм чула нещо да се е променило. Иначе продължава да си е елитна гимназия, езикова, но вътре е много гнило

# 29
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Аз докато учех, това с лайната го нямаше, но всичко останало беше точно такова, каквото описвате.........Тук трябва да го качат:

http://www.neterra.tv/bg/show.php?id=181&bm=2

И аз ще го гледам с интерес  Rolling Eyes

# 30
  • Мнения: 1 813

Да, за София говоря. Аз самата не съм учила там, но имам приятели, които са ми разказвали за какво става въпрос, а и това се знае. На френската и се носи славата от години. Вярно, че аз самата съм завършила преди доста години, не съм чула нещо да се е променило. Иначе продължава да си е елитна гимназия, езикова, но вътре е много гнило
Преди малко споменах,че елитна гимназия се води тази,в която се влиза с висок бал и има добър успех на кандидат студентите. Това,че се друсат,не значи че не учат. Аз имам съученици,които "вземат",но пак са с много добър успех.

# 31
  • София
  • Мнения: 9 878
Аз познавам едната от учителките от Враца-младото 26 годишно момиче.Като я слушах как говори просто не мога да повярвам,че това е самоувереното и с високо самочувствие момиче от училище.Явно положението е наистина трагично.

# 32
  • Мнения: 13 512
Мисля, че свободията е много голяма и парите на някои родители дават прекалена сила и свобода на децата.
Според мен свободата и свободията не я дават парите на родителите, а учителите и директорите. Много важно, че аз имам пари- ако си заслужи, дъщеря ми ще изхвърчи  от "елитното " училище моментално. И аз какво бих могла да направя с моите пари?да и търся друго..... но не,.... тя ще си прави каквото си иска, учителите ще я толерират...и толкова.

# 33
  • Мнения: 13 512

Да, за София говоря. Аз самата не съм учила там, но имам приятели, които са ми разказвали за какво става въпрос, а и това се знае. На френската и се носи славата от години. Вярно, че аз самата съм завършила преди доста години, не съм чула нещо да се е променило. Иначе продължава да си е елитна гимназия, езикова, но вътре е много гнило
Преди малко споменах,че елитна гимназия се води тази,в която се влиза с висок бал и има добър успех на кандидат студентите. Това,че се друсат,не значи че не учат. Аз имам съученици,които "вземат",но пак са с много добър успех.
[/b]
Момиче,ще ме побъркаш!  Ами не е възможно да си наркоман и отличник...какво ми говориш???Не може училище,в което учат такива деца да е елитно...не знам ...аз вече тотално се обърках с критериите ви #Crazy

# 34
  • Пловдив / София
  • Мнения: 1 287

Събличането - в елитна пловдивска гимназия.


Абе, гимназията в ПДВ не е толкова елитна, ама нейсе. Не за това е темата тук.
Според мен всичко тръгва от семейството. Когато на едно дете му липсва семейната атмосфера, възпитание и родителският пример(мн. клиширано, ама аз го вярвям това), всичко останало са допълнителни усложняващи ситуацията ф-ри.

# 35
  • София
  • Мнения: 2 107
Аз също съм била свидетел на подобни цсени в "елитните" варненски училища. На една приятелка детето  прави всеки ден клипове с телефон на такива "екшъни" в неговия клас....потресаващо е! Но вината не е само  в децата, а и  в незаинтересоваността на учителите още от началния курс,... и те като свикнат на безнаказаност в началния, ходи ги гони в гимназията!

не, monda, за мен основната вина се пада на възпитанието вкъщи, то ако не е приучено на никакви морални ценности и култура, иди го възпитавай в училище после, те хората ненапразно са измислили приказката за първите седем години!!!

# 36
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650

Според мен свободата и свободията не я дават парите на родителите, а учителите и директорите. Много важно, че аз имам пари- ако си заслужи, дъщеря ми ще изхвърчи  от "елитното " училище моментално. И аз какво бих могла да направя с моите пари?да и търся друго..... но не,.... тя ще си прави каквото си иска, учителите ще я толерират...и толкова.

Точно така.....директора е длъжен да въведе ред......ако трябва да сложи метален детектор на входа

# 37
  • Мнения: 1 813

Да, за София говоря. Аз самата не съм учила там, но имам приятели, които са ми разказвали за какво става въпрос, а и това се знае. На френската и се носи славата от години. Вярно, че аз самата съм завършила преди доста години, не съм чула нещо да се е променило. Иначе продължава да си е елитна гимназия, езикова, но вътре е много гнило
Преди малко споменах,че елитна гимназия се води тази,в която се влиза с висок бал и има добър успех на кандидат студентите. Това,че се друсат,не значи че не учат. Аз имам съученици,които "вземат",но пак са с много добър успех.
[/b]
Момиче,ще ме побъркаш!  Ами не е възможно да си наркоман и отличник...какво ми говориш???Не може училище,в което учат такива деца да е елитно...не знам ...аз вече тотално се обърках с критериите ви #Crazy
Е това,че взимат наркотици по екскурзии значи,че са наркомани ли? И кой ти каза,че не може? Може може ... все пак в момента съм ученичка,всичко може да видиш.
Както и за примера у дома,това не мисля,че е съвсем вярно,защото един съученик си  е просто мъченик у тях - държанието му е на ниво,но в училище е доста по-"отпуснат".

# 38
  • Мнения: 3 861

Да, за София говоря. Аз самата не съм учила там, но имам приятели, които са ми разказвали за какво става въпрос, а и това се знае. На френската и се носи славата от години. Вярно, че аз самата съм завършила преди доста години, не съм чула нещо да се е променило. Иначе продължава да си е елитна гимназия, езикова, но вътре е много гнило
Преди малко споменах,че елитна гимназия се води тази,в която се влиза с висок бал и има добър успех на кандидат студентите. Това,че се друсат,не значи че не учат. Аз имам съученици,които "вземат",но пак са с много добър успех.
ок, учат и какво от това??? Къде остава морала, за мен лично той е по важен. Какво като някой е пълен отличник???? Той все някога ще завърши и ще трябва да "стане човек". Да продължи да учи, да се изучи(ако не потъне някъде междувременно), да си хване работата в ръцете, да стане самостоятелен,  да създаде семейство, да отгледа и възпита деца...На какво ще ги научи тези деца ако няма морал??? Най много да станат като него / нея...Това става с обществото ни, загнива, въпреки добрият успех в училище Confused

# 39
  • Мнения: 13 512
Не съм съгласна! Възпитанието е до 7 години. След това е -средата и  това  до колко дадено дете е податливо на влияние. Ако средата е "нездрава", няма контрол- неминуемо ще се стигне дотк. И обратно- ако има строга дисциплина, всякакви опити на "невъзпитани" деца ще бъдат парирани още в самото начало .

# 40
  • Мнения: 1 058
Много от учителите ги е страх от родители с парички да не им направят нещо. Има много прости хора, които си мислят, че парите са всичко в този свят.
На първия учебен ден на племеницата ми един татко наби ученик от 12-ти клас, защото не си изгаси цигарата. За какво говорим. Таткото държеше в едната си ръка дъщеря си на 4-5 години и с другата удряше момчето, а до него стоеше другото му дете 1-ви клас. Е какъв е примера как ще растат като има насилие навсякъде.

Последна редакция: нд, 05 ное 2006, 21:48 от Ради

# 41
  • Мнения: 1 813
Lilly говорехме,че по това ги оценят дали са елитни и след като учат - значи са.
Какви хора излизат е съвсем друго  Confused

# 42
  • София
  • Мнения: 2 107
Мисля, че свободията е много голяма и парите на някои родители дават прекалена сила и свобода на децата.
Според мен свободата и свободията не я дават парите на родителите, а учителите и директорите. Много важно, че аз имам пари- ако си заслужи, дъщеря ми ще изхвърчи  от "елитното " училище моментално. И аз какво бих могла да направя с моите пари?да и търся друго..... но не,.... тя ще си прави каквото си иска, учителите ще я толерират...и толкова.

е да, ама така разсъждаваш ти, мнозинството е точно на противоположното мнение. Много малко родители приемат факта, че децата им вършат такива нещаи да не говорим, че няма наказание, а точно обратното- изкарва се, че гадните учители нарочват детето и точка по въпроса.

# 43
  • Мнения: 3 861
Монда, наркоман-отличник е възможно, но какво от това, от този човек пак нищо не става, имах подобни съученици, един от тях вече не е между живите(изключително интелигентен), свръхдоза...и за какво му бяха отличните оценки

# 44
  • Мнения: 6 039
................................
Това,че се друсат,не значи че не учат. Аз имам съученици,които "вземат",но пак са с много добър успех.

нямам думи просто, нали не това е най-важното? успеха в училище?
завършила съм едлитна гимназия с успех под 5  Embarassed Embarassed Embarassedи никога не съм запалила цигара или пила алкохол. Ходех на у-ще радко, но не се оставих на нито едно "модно" течение да ме отнесе.
слава богу, сега упражнявам една от най-елитните професии????
как може да сравняваш успеха с друсането.
Никога не искам това да стига до детето ми, дори да има най-слабия успех!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

дисциплината зависи от директорите -това е. какво семейство какви 5 лв. пубертета прави чудеса с всички хора, някои са неконтролируеми.
дцата прекарват повечето време в у-ще.
Директорът трябва да е ЦЕРБЕР. Това е. Никаква пощада. Затова при нас едно време за счупено стъкло по невнимание - иключваха без предупреждение!!!
ама че се ядосах.

моето дете няма да го пуснам на у-ще


# 45
  • Пловдив / София
  • Мнения: 1 287
Не съм съгласна! Възпитанието е до 7 години. След това е -средата и  това  до колко дадено дете е податливо на влияние. Ако средата е "нездрава", няма контрол- неминуемо ще се стигне дотк. И обратно- ако има строга дисциплина, всякакви опити на "невъзпитани" деца ще бъдат парирани още в самото начало .

Но за тази среда не трябва ли да се "погрижат" и родителите, т.е. основно родителите?

# 46
  • Мнения: 13 512
Lilly говорехме,че по това ги оценят дали са елитни и след като учат - значи са.
Какви хора излизат е съвсем друго  Confused
А за мен именно  това е определящото едно училище да е елитно- какви хора излизат. Едно време елитните гмназии във Варна бяха 2 езикови и една математическаКандидатстваха почти само пълни отличници за 360 мест в града. Сега гимназиите са 10,местата 1500.Естествено,че няма нито една елитна от тях. Не мога ,обаче да си представя какво е в "не елитните", в техникумите и останалите.  Sick

# 47
  • Мнения: 1 616

Според мен свободата и свободията не я дават парите на родителите, а учителите и директорите. Много важно, че аз имам пари- ако си заслужи, дъщеря ми ще изхвърчи  от "елитното " училище моментално. И аз какво бих могла да направя с моите пари?да и търся друго..... но не,.... тя ще си прави каквото си иска, учителите ще я толерират...и толкова.

Точно така.....директора е длъжен да въведе ред......ако трябва да сложи метален детектор на входа

Директори и учители са с вързани ръце. Лиляна го обясни по-нагоре. Нямаме право да гоним ученик от час, ако ще и лайняна чиния да ни лепне на лицето. Нямаме право да обидим ученик, ако ще и да ни напсува. Имаме право да пишем двойки и отсъствия, но после ни принуждават да ги поправяме - борба за ученици му се вика на това, борба за запазване на паралелки, за да имаме работа. Тоест борим се да задържим всяко дете, ако ще и най-големият боклук да е. В противен случай някой колега (или няколко) остава без работа.
И нека не хвърляме цялата вина върху министерство, директори и учители. Факт е, че много родители са абдикирали от задълженията си и не ги е грижа какво и защо правят децата в и след училище. Много е лесно да си играеш на родител само в събота и неделя, а през останалото време да чакаш учителите да ти възпитават детето. Това, което у дома е пропуснато, никой не може да компенсира!

# 48
# 49
  • Мнения: 13 512
Директори и учители са с вързани ръце. Нямаме право да гоним ученик от час, ако ще и лайняна чиния да ни лепне на лицето. Нямаме право да обидим ученик, ако ще и да ни напсува. Имаме право да пишем двойки и отсъствия, но после ни принуждават да ги поправяме - борба за ученици му се вика на това, борба за запазване на паралелки, за да имаме работа. Тоест борим се да задържим всяко дете, ако ще и най-големият боклук да е.
Кой не ви дава право? Това пише ли го някъде? КОй се разпорежда така? Направо не мога д го повярвам. Ами така се възпитава анархия....не може да е друго. И най-възпитаните деца да дойдат- пак хулигани ще станат в тази анархия.

# 50
  • Пловдив
  • Мнения: 14 087

Събличането - в елитна пловдивска гимназия.


Абе, гимназията в ПДВ не е толкова елитна, ама нейсе. Не за това е темата тук.
Според мен всичко тръгва от семейството. Когато на едно дете му липсва семейната атмосфера, възпитание и родителският пример(мн. клиширано, ама аз го вярвям това), всичко останало са допълнителни усложняващи ситуацията ф-ри.

Ще си цитирам мнението от "Нашите деца":

Аз мога да дам пояснение за момичето, което се съблича. От Пловдив е, Професионална гимназия по електротехника и електроника. Училището е най-престижната професионална гимназия. Учениците са играли на покер през свободен час или междучасието и момичето е загубило, като условието е било да се съблече пред дирекцията. То си изпълнява, съученик го снима с джиесема и го изпраща в телевизията. Познавам лично директора на училището - беше бесен. Свика се педагогически съвет и момичето и момчето, което заснема и изпраща в телевизията записа имат последно предупреждение за изключване. По принцип телевизитите не се отзовават за много по-сериозни неща, но за това веднага дотърчаха и го излъчиха след няколко часа.

# 51
  • Мнения: 5 622
 Какво говорите бе момичета?!  #Crazy Егати  #Crazy

Това естествено идва от семейната среда, пък кой каквото ще да ми говори.....то си е написано и в първият пост-"родителите толерират..."  Stop

# 52
  • София
  • Мнения: 2 107


Директори и учители са с вързани ръце. Лиляна го обясни по-нагоре. Нямаме право да гоним ученик от час, ако ще и лайняна чиния да ни лепне на лицето. Нямаме право да обидим ученик, ако ще и да ни напсува. Имаме право да пишем двойки и отсъствия, но после ни принуждават да ги поправяме - борба за ученици му се вика на това, борба за запазване на паралелки, за да имаме работа. Тоест борим се да задържим всяко дете, ако ще и най-големият боклук да е. В противен случай някой колега (или няколко) остава без работа.
И нека не хвърляме цялата вина върху министерство, директори и учители. Факт е, че много родители са абдикирали от задълженията си и не ги е грижа какво и защо правят децата в и след училище. Много е лесно да си играеш на родител само в събота и неделя, а през останалото време да чакаш учителите да ти възпитават детето. Това, което у дома е пропуснато, никой не може да компенсира!

НАПЪЛНО ПОДКРЕПЯМ ИЗКАЗВАНЕТО!!!

# 53
  • Мнения: 1 813
Относно обидите малко не съм съгласна.
Може да сме го заслужавали,но често чувахме от бившата си класна думи като : идиот,малоумен ли си,изчезвай от тук.Остави на поправка едно момиче,което имаше 4-ка първият срок,вторият се оформи за 3-ка,тя и написа няколко двойки и хайде на изпит.
Та,че ние сме "олита" в голяма степен си е вярно,но и учителите не са такива жертви  Naughty

# 54
  • София
  • Мнения: 2 107
Директори и учители са с вързани ръце. Нямаме право да гоним ученик от час, ако ще и лайняна чиния да ни лепне на лицето. Нямаме право да обидим ученик, ако ще и да ни напсува. Имаме право да пишем двойки и отсъствия, но после ни принуждават да ги поправяме - борба за ученици му се вика на това, борба за запазване на паралелки, за да имаме работа. Тоест борим се да задържим всяко дете, ако ще и най-големият боклук да е.
Кой не ви дава право? Това пише ли го някъде? КОй се разпорежда така? Направо не мога д го повярвам. Ами така се възпитава анархия....не може да е друго. И най-възпитаните деца да дойдат- пак хулигани ще станат в тази анархия.

ПО ЗАКОН Е ТАКА, И ПО ПРАВИЛНИЦИТЕ ЗА ВЪТРЕШНИЯ РЕД В УЧИЛИЩАТА

# 55
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 540
И учителите са хора, имат семейства, деца, а в повечето случаи са заплашвани. Нормално е да предпочетат в името на сигурността си да търпят. Вината е много комплексна, има безброй примери за безнаказаност в правораздавателната ни система.

# 56
  • Мнения: 13 512
Познавам лично директора на училището - беше бесен. Свика се педагогически съвет и момичето и момчето, което заснема и изпраща в телевизията записа имат последно предупреждение за изключване. По принцип телевизитите не се отзовават за много по-сериозни неща, но за това веднага дотърчаха и го излъчиха след няколко часа.
Ето-това е смешно вече. Защо директорът е бесвен-ясно е на всички. Този който е снимал защо е с последно предупреждение? За назидание ли? Каквото става в училище-да си остава там ли? хахаха
А момичето- тя трябваше веднага да бъде изключена! Най-малкото заради играта на покер в училище.
А добре,1е беше телевизията,че много хора да разберат какво се случва с децата им в училище.

# 57
  • Мнения: 1 220
 Не мога да повярвам! Ама рибата се вмирисва от към главата!
Сина ми учи в частно училище, много от родителите са с по 4 деца, на година им се събира такава баснословна сума такса, че според критериите на  бг-системата , директора трябва да ги чака сутрин проснат по очи! ДА ама не, ако не се спазват правилата детето изхвърча от школото, ако ще татко му да е в правителството! За употреба на обидна дума към съученик, про седяваш в кабинета на директора поне 30 мин! Това за 8 годишни деца! Освен това има униформи!

# 58
  • Мнения: 5 622
 Учила съм в една от най-елитните гимназии на Варна. Съсипаха ми здравето от изисквания във всяка една гледна точка...Такива работи не само, че е нямало, ами и авторитета на учителя не се е оспорвал ни най-малко.

Боже..до къде я докарахме....  ooooh!

# 59
  • Мнения: 5 622
Не мога да повярвам! Ама рибата се вмирисва от към главата!
Сина ми учи в частно училище, много от родителите са с по 4 деца, на година им се събира такава баснословна сума такса, че според критериите на  бг-системата , директора трябва да ги чака сутрин проснат по очи! ДА ама не, ако не се спазват правилата детето изхвърча от школото, ако ще татко му да е в правителството! За употреба на обидна дума към съученик, про седяваш в кабинета на директора поне 30 мин! Това за 8 годишни деца! Освен това има униформи!


Къде е това?

# 60
  • Мнения: 1 058
Не мога да повярвам! Ама рибата се вмирисва от към главата!
Сина ми учи в частно училище, много от родителите са с по 4 деца, на година им се събира такава баснословна сума такса, че според критериите на  бг-системата , директора трябва да ги чака сутрин проснат по очи! ДА ама не, ако не се спазват правилата детето изхвърча от школото, ако ще татко му да е в правителството! За употреба на обидна дума към съученик, про седяваш в кабинета на директора поне 30 мин! Това за 8 годишни деца! Освен това има униформи!

Ти сигурно не живееш в България.

# 61
  • Мнения: 13 512
Какво говорите бе момичета?!  #Crazy Егати  #Crazy

Това естествено идва от семейната среда, пък кой каквото ще да ми говори.....то си е написано и в първият пост-"родителите толерират..."  Stop
Колоко от вас имат деца на по 12 години поне/ защото оттам започва трудната възраст/...?Ако има такива, то вие със сигурност знаете,че не е виновна за всичко семейната среда....че семейството е до време-тоно до тези първи 7 години.

# 62
  • Мнения: 1 616
Директори и учители са с вързани ръце. Нямаме право да гоним ученик от час, ако ще и лайняна чиния да ни лепне на лицето. Нямаме право да обидим ученик, ако ще и да ни напсува. Имаме право да пишем двойки и отсъствия, но после ни принуждават да ги поправяме - борба за ученици му се вика на това, борба за запазване на паралелки, за да имаме работа. Тоест борим се да задържим всяко дете, ако ще и най-големият боклук да е.
Кой не ви дава право? Това пише ли го някъде? КОй се разпорежда така? Направо не мога д го повярвам. Ами така се възпитава анархия....не може да е друго. И най-възпитаните деца да дойдат- пак хулигани ще станат в тази анархия.

Монда, за гоненето от час и обиждането на ученик - има го регламентирано, не знам точно къде, но е така от няколко години. Не си измислям, подлежим на наказание, ако изгоним ученик от час заради лоша дисциплина (тоест или трябва да се справим, или да си го търпим). А за обида или шамар сме дори подсъдни и може да ни се размине само ако родителят благоволи да си затвори очите.
А за скатаването на оценки и отсъствия вече си носим ние и директорите отговорност. Абсолютно погрешно, но го правим. Аз преди 2 години хванах ученик да преписва на класно. Бащата, който не се беше вясвал цяла година, веднага дотърча при шефа. След което шефът нареди да направя второ класно специално заради преписвача. Съответно после бях притисната и 3 да му пиша. Съжалявам, че занимавам аудиторията с такива подробности, но просто не е зле да знаете, че учителите са почти безгласни букви... Confused

# 63
  • Мнения: 5 622
Какво говорите бе момичета?!  #Crazy Егати  #Crazy

Това естествено идва от семейната среда, пък кой каквото ще да ми говори.....то си е написано и в първият пост-"родителите толерират..."  Stop
Колоко от вас имат деца на по 12 години поне/ защото оттам започва трудната възраст/...?Ако има такива, то вие със сигурност знаете,че не е виновна за всичко семейната среда....че семейството е до време-тоно до тези първи 7 години.
Именно. Не оспорвам факторът "пубертет", но все пак съгласи се, че възпитанието през първите 7 години играе важна роля точно след като настъпят трудните пубертетски години....

# 64
  • Мнения: 5 577
Много са ми интересни мненията на Монда, чета ги внимателно, задълбочено и по два пъти.  Blush

Аз преди 4 години завърших гимназия, и честно казано - не мога да повярвам за какво говорим.  Shocked
Нямаше такива неща, знам ли ... обиждали сме се, карали сме се, пушехме трева междучасията, пиехме, захлюпвали сме си кошове на главите (това в съседния клас де, ама все пак споменавам), яли сме в час ... но никога не сме били неуважителни към преподавателите си.  Thinking
Влезеше ли преподавател замръзвахме, учехме.  ooooh!

# 65
  • Мнения: 13 512
Не мога да повярвам! Ама рибата се вмирисва от към главата!
Сина ми учи в частно училище, много от родителите са с по 4 деца, на година им се събира такава баснословна сума такса, че според критериите на  бг-системата , директора трябва да ги чака сутрин проснат по очи! ДА ама не, ако не се спазват правилата детето изхвърча от школото, ако ще татко му да е в правителството! За употреба на обидна дума към съученик, про седяваш в кабинета на директора поне 30 мин! Това за 8 годишни деца! Освен това има униформи!

ДА, точно това седнах да пиша и аз за частните училища. Че там всички родители плащат поравно и никой не толерира децата им,ако се провинят.

# 66
  • Мнения: 5 622
Това, което става в момента в някои (повечето ) Бг училища ми напомня за някои Американски училища и по-точно тези в Ню йорк, където има събрана всякаква сган(гадно е,ч е го казвам за деца, ама..) и стават убийства и какво ли не...Там също не е лесно да се намери свястно училище. Съвсем по друг начин стои въпросът с училищата в някои по-малки градове. И редът и дисциплината са на съвсем друго ниво....  Wink

# 67
  • Мнения: 13 512
Много се колебая дали да не взема да пусна тук малко клипове от часовете на седмокласници в най-елитното варненско училище. Но ме е страх да не навредя на детето,което ги е снимало. То от миналата година така си снима в час и на никой не му прави впечатление,де... Учитрелка дърпа уши-ученик я заплашва...час по английски- не можеш да различиш коя и къде е учителката-всички са на крака,крещят и се замерват.  На родителска среща учителка се оплаква,че я замеряли с тебешири и на нея и било много мъчно. Не чувала какво и говорят като изпитвала/понеже всички крещяли/ и затова пишела двойки. Като диктува диктовки- пак  всички се надвиквали и затова никой не чувал какво се диктува -и пак двойки.

# 68
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 540
Възпитанието съвсем не е само първите седем години, то е докато детето се почувства самостоятелно - а дали през пубертета или малко по-късно, много е различно. И за какво родителско възпитание да говорим, като бързаме да даваме детето на ясла и градина, гледа го бавачката....Ценностната система се гради доста дълго, не е само първите 7г., затова не може да се търси вина само в родители или само в учители.

# 69
  • Мнения: 1 813
Впрочем другата крайност пък доста интересно.
При нас не може да си облечен/обут с : чехли,шорти,прекалено къси панталони/поли,къса блузка (да се вижда пъпа).
Веднъж върнаха моя съученичка за къса блузка  Peace

# 70
  • Мнения: 1 220
Учила съм в една от най-елитните гимназии на Варна. Съсипаха ми здравето от изисквания във всяка една гледна точка...Такива работи не само, че е нямало, ами и авторитета на учителя не се е оспорвал ни най-малко.

Боже..до къде я докарахме....  ooooh!

По мое време и в не толкова елитните училища имаше куп изисквания, помня че не можеше да влизеш през входа с ръце в джобовете!!! Тогава се възмущавах от сърце, ама сега си викам дали не е по-добрия вариант!
Съгласна съм с Монда, трудната възраст е много притеснителна, тогава средата е много по-определяща от семейството, но имаше едно мнение на Сикретгардън, ако се не лъжа, че пубертета изкрава на показ проблемите (извинявай Сикретгардън, ако не съм точна)!!!

# 71
  • Мнения: 5 622


Аз преди 4 години завърших гимназия......

А аз преди 10.... Тогава даже пушенето на трева беше рядкост (имаше разбира се(наркомани също), но съвсем не беше както е сега)

В подготвителен клас, учителката по физическо отказа да ме пусне в часовете си, защото косата ми била изрусена Rolling Eyes  Каза ми както съм се боядисала, така и да се отбоядисам  Crazy

Била съм 13 годишна тогава. По това време това се смяташе за дръзко явно  Crazy ooooh! hahaha

# 72
  • Мнения: 5 622
Възпитанието съвсем не е само първите седем години, то е докато детето се почувства самостоятелно - а дали през пубертета или малко по-късно, много е различно. И за какво родителско възпитание да говорим, като бързаме да даваме детето на ясла и градина, гледа го бавачката....Ценностната система се гради доста дълго, не е само първите 7г., затова не може да се търси вина само в родители или само в учители.

Съгласна съм. И все пак след седмата година много голяма роля играят средата, училището и пубертетът(малко по-натам), това искат да кажат останалите.

# 73
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Много тъжно, после някой да ми говори за зачитането на личността и бла-бла.  Sick Sick
Когато аз учех, на частните училища се гледаше с недобро око (че се борят за всеки ученик, респективно за всяка такса), но явно натрупванията са довели до изменения. Жалко, защото една система с натрупан опит се срива (говоря за държавното образование).
Ужасно, защото това са утрешни родители и така.  Confused

А, може би нормално, знам ли, нямам контакт с младежите и девойките, може просто да се възмущаваме на новото поколение, защото ние вече сме улегнали. Аз имам доста неудобни спомени и далеч от идеалното гимназиално поведение.  newsm78

# 74
  • София
  • Мнения: 2 107
за мен лично разрешението на проблема е СТРОГ ВЪТРЕШЕН РЕД, както в килийните училища!!! и повечко съдействие и заинтересованост от страна на родителите!

# 75
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 540
Впрочем другата крайност пък доста интересно.
При нас не може да си облечен/обут с : чехли,шорти,прекалено къси панталони/поли,къса блузка (да се вижда пъпа).
Веднъж върнаха моя съученичка за къса блузка  Peace

Напълно съм съгласна с такива мерки. ПРи тая буря от хормони момчетата урок ли ще следят или голотии? Wink

Е, аз завърших по тоталитарно време, тогава беше недопустимо да не ми е вързана косата, да имам маникюр или украшения. Имам мъмрене вписано в досието, задето емблемата на училището не беше зашита, а забодена с карфици.

# 76
  • Мнения: 13 512
Била съм 13 годишна тогава. По това време това се смяташе за дръзко явно  Crazy ooooh! hahaha
Абе да ти кажа- и сега ми се струва дръзко Wink
В салона , в който ходя ...съм и казала: ЗАбранявам на момичета под 17 години да се прилагат каквито и да е техники/кичури,боядисване и .т./. Също така и изрусяване на момчета! Естествено,че на шега, но го мисля.Но-това  е извън темата, извинете.

# 77
  • Мнения: 1 220
Не мога да повярвам! Ама рибата се вмирисва от към главата!
Сина ми учи в частно училище, много от родителите са с по 4 деца, на година им се събира такава баснословна сума такса, че според критериите на  бг-системата , директора трябва да ги чака сутрин проснат по очи! ДА ама не, ако не се спазват правилата детето изхвърча от школото, ако ще татко му да е в правителството! За употреба на обидна дума към съученик, про седяваш в кабинета на директора поне 30 мин! Това за 8 годишни деца! Освен това има униформи!

ДА, точно това седнах да пиша и аз за частните училища. Че там всички родители плащат поравно и никой не толерира децата им,ако се провинят.

Монда, не знам как стоят нещата с частните училища в бг, но точно тези изисквания и дисциплина правят училището желано и това качва таксата му!
Не мога да повярвам, че учителите са така унижавани! Буба е права, по света това е характерно за училищата-сбирщина (аз не се извинявам за израза), знам как се стигна до тук, но как ще се реши проблема не знам...

# 78
  • Пловдив
  • Мнения: 14 087
Директори и учители са с вързани ръце. Нямаме право да гоним ученик от час, ако ще и лайняна чиния да ни лепне на лицето. Нямаме право да обидим ученик, ако ще и да ни напсува. Имаме право да пишем двойки и отсъствия, но после ни принуждават да ги поправяме - борба за ученици му се вика на това, борба за запазване на паралелки, за да имаме работа. Тоест борим се да задържим всяко дете, ако ще и най-големият боклук да е.
Кой не ви дава право? Това пише ли го някъде? КОй се разпорежда така? Направо не мога д го повярвам. Ами така се възпитава анархия....не може да е друго. И най-възпитаните деца да дойдат- пак хулигани ще станат в тази анархия.

Монда, за гоненето от час и обиждането на ученик - има го регламентирано, не знам точно къде, но е така от няколко години. Не си измислям, подлежим на наказание, ако изгоним ученик от час заради лоша дисциплина (тоест или трябва да се справим, или да си го търпим). А за обида или шамар сме дори подсъдни и може да ни се размине само ако родителят благоволи да си затвори очите.
..........


Правилник за прилагане Закона на Народната просвета

Чл. 129.  Учителят не може да нарушава правата на детето и ученика, да унижава личното им достойнство, да прилага форми на физическо и психическо насилие върху тях.  Учителят няма право да отстранява ученика от учебен час или от извънурочни и извънучилищни дейности.

# 79
  • Мнения: 1 813
Имаше един филм : Gangsta paradise ....
Сори за офф-а .
Малко на това приличаме.

# 80
  • Мнения: 13 512
Правилник за прилагане Закона на Народната просвета
Чл. 129.  Учителят не може да нарушава правата на детето и ученика, да унижава личното им достойнство, да прилага форми на физическо и психическо насилие върху тях.  Учителят няма право да отстранява ученика от учебен час или от извънурочни и извънучилищни дейности.
Не,ене......думи нямам,започвам да бълвам змии и гущери вече!

# 81
  • Мнения: 1 813
Правилник за прилагане Закона на Народната просвета
Чл. 129.  Учителят не може да нарушава правата на детето и ученика, да унижава личното им достойнство, да прилага форми на физическо и психическо насилие върху тях.  Учителят няма право да отстранява ученика от учебен час или от извънурочни и извънучилищни дейности.
Не,ене......думи нямам,започвам да бълвам змии и гущери вече!
Имахме един г-н по Български език,той гонеше,но без отсъствия - тоест песен.Ако ти се мърда - правиш дивотии,гонят те без никаква щета за теб ...  Rolling Eyes

# 82
  • Мнения: 2 229
Гледах репортажа, а въпросното клипче съвсем случайно го гледах преди 2 седмици качено в нета.Честно казано останах изумена, нямах представа че ЧАК такива неща се случват...По Нова телевизия пък онзи ден имаше подобно предаване, където показваха пак клипче снимано в училище, където обаче някакво 12-13 годишно момиченце танцуваше доста...хм...предизвикателно в присъствието на учителката по време на час!!! Просто такава липса на дисциплина че няма накъде, и родители, и учители са виновни, и най-лошото е че тези деца са вече поотраснали и мноооого трудно може да се промени мисленето им, ще продължават да си правят мизерии и това е. При такива изродски прояви освен един як пердах друго не знам какво би помогнало.
А колкото за елитните гимназии поне в София (визирам езиковите и някои други) мога да кажа че ЧАК такива неща не се случват. Да - няма дисциплина, има просташки изпълнения, но до такива крайност слава богу не се е стигало все още. А понеже имаше коментар за Френската гимназия - това с наркоманията там го слушам от години и е голям мит, може преди 10 години наистина да е било така, но в момента определено само и се носи славата, не е "сборище на наркомани" както я изкарват.

# 83
  • Мнения: 6 167
Да ви кажа, гледах рекламите на това предаване, утре ще го гледам цялото.
Но, наистина мисля, че трябва да се върнат някои неща от миналото, като поведението
например. И това да е много голям фактор в бъдещето.
Като го намалят с 1 единица и Университет , ама друг път!
Мисля, че само с дисциплина-рни мерки могат да се променят нещата.
Яка диктатура.
Аз така съм учила, в добро училище - имаше келеши, но изроди - не!

Последна редакция: нд, 05 ное 2006, 22:16 от Lennie

# 84
  • Мнения: 5 622
Била съм 13 годишна тогава. По това време това се смяташе за дръзко явно  Crazy ooooh! hahaha
Абе да ти кажа- и сега ми се струва дръзко Wink
В салона , в който ходя ...съм и казала: ЗАбранявам на момичета под 17 години да се прилагат каквито и да е техники/кичури,боядисване и .т./. Също така и изрусяване на момчета! Естествено,че на шега, но го мисля.Но-това  е извън темата, извинете.

Абе...като гледам сега какво става, моята руса коса си е направо ангелска постъпка тогава. Само да довърша, че аз естествено не я ОТбоядисах, както ми заръча учителката..просто цветът на косата не прави човекът..това и дадох да разбере  Wink  Peace

# 85
  • Мнения: 275
изумена съм, какви мерки трябва да се приложат не знам , но работата не върви на добре.За всеки родител детенцето си е най-добро.Щом е богат ще бъде лидер, няма значение на къде води стадото. А защо има и стадо този лидер, защото пак заплашва, всички трябва да го слушат щом го слушат, значи са  интересни , компанията им е желана ако ли не-тормоз, обиди , унижения, черни овци и т.н.
Страшно е , страшно е ..........

# 86
  • Пловдив
  • Мнения: 14 087
Учителка съм. Преди години някой умен мозък беше измислил, че трябва да се учи музика и рисуване и в 9 клас във всички училища. Бях в Селскостопански техникум и Техникум по автотранспорт - абсолютно мъжки училища,  познайте какво беше отношението към музиката. Ами има доста неща от които мога да се оплача, но общо взето не беше толкова зле положението. Във всеки клас си има по няколко китки, които развалят дисциплината, останалите са кротички.
Това, което дават по телевизията са единични случаи. Може да се виждат много, но сметнете колко са училищата в България, наистина не са чак толкова много, че положението да е бедствено. Да, неприятно е, да, има невъзпитание и незачитане, но не е безнадеждно. Има много хубави деца, много хубави класове, просто за тях не се говори - говори се за лошите най-вече. Телевизията си търси сензация и си я намира, това е.

# 87
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
за мен лично разрешението на проблема е СТРОГ ВЪТРЕШЕН РЕД, както в килийните училища!!! и повечко съдействие и заинтересованост от страна на родителите!

точно!
и преди 15 години имаше изцепки. но сме се мажели с паста за зъби и сме си обръщали дюшеците. имало е и сексуален тормоз. пушели сме по ъглите. но поне ни е било страх да го правим толкова явно и пред учители. връщали са ме от училище само защото емблемата ми не е зашита а е закрепена с безопасна. имало е дисциплина.
няма уважение към учители и 90% идва от семейната среда, която непрекъснато говори колко са прости учителите. да не говорим за коментарите на външен вид.....
моя приятелка учителка ми каза, че е заварила ученици да се оправят в междучасието пред очите на всички.
нагледах се това лято на какво ли не.

как искаме след като цялата държава е анархия, училищата да са по-различни.

# 88
  • Мнения: 275
за какви елитни гимназии става дума какъв елит ще излезе от там , как се пишат оценки , как с е влиза в такова училище. какви специалисти ще излязят какво ще работят колко знания ще имат???????

# 89
  • Мнения: 1 220
Да ви кажа, гледах рекламите на това предаване, утре ще го гледам цялото.
Но, наистина мисля, че трябва да се върнат някои неща от миналото, като поведението
например. И това да е много голям фактор в бъдещето.
Мисля, че само с дисциплина-рни мерки могат да се променят нещата.
Яка диктатура.
Аз така съм учила, в добро училище - имаше келеши, но изроди - не!


Съгласна съм! Ако учителите и родителите обединят усилия  ще е най-добре! Не ми се вярва от общо  1000 ученика в едно училище , всички  да са с родители от онзи тип, дето си мислят че с пари всичко се оправя! Може да има и такива, но все си мисля (Надявам се) останалите родители да проявят разум! Ако има ясни правила в училището и ясни последствия при нарушаването им, ще е по-лесно! В министерството на образованието  какво правят?! Чудят се как да въведат Алеко в програмата за 1 клас!?
И аз се вбесих!

# 90
  • София
  • Мнения: 2 107
за протокола- завърших преди 6 години, т.е. не толкова отдавна
пак сме правили простотии- пиене на бира преди час, пушене в междучасията, целуване в задния двор, наливане с водка на някоя екскурзия и пр. но никога не е присъствало издевателство над някой съученик, мазане с лайна и пр.
да не говорим неуважение пред учителя, че нали наште ще ме направят на петмез, ако се оплачат от мен Crazy
тези неща дет са ги давали по бтв са си направо извратени бе  #Cussing out
изродчета
за съжаление свободата се превърна в слободия и не само в училищата, а в цялата ни държава...

# 91
  • Пловдив
  • Мнения: 14 087
Познавам лично директора на училището - беше бесен. Свика се педагогически съвет и момичето и момчето, което заснема и изпраща в телевизията записа имат последно предупреждение за изключване. По принцип телевизитите не се отзовават за много по-сериозни неща, но за това веднага дотърчаха и го излъчиха след няколко часа.
Ето-това е смешно вече. Защо директорът е бесвен-ясно е на всички. Този който е снимал защо е с последно предупреждение? За назидание ли? Каквото става в училище-да си остава там ли? хахаха
А момичето- тя трябваше веднага да бъде изключена! Най-малкото заради играта на покер в училище.
А добре,1е беше телевизията,че много хора да разберат какво се случва с децата им в училище.


Отново Правилника за прилагане Закона за Народната просвета:

Чл. 134.  

(2) Ученикът няма право да:

   2.  участва в хазартни игри, да пуши, да употребява наркотични средства и алкохол;   

   6.  (нова - ДВ, бр. 33 от 2003 г.) да унижава личното достойнство на съучениците си, да прилага физическо и психическо насилие върху тях;

Чл. 135.  Ученикът е длъжен да:

      2.  съхранява авторитета на училището и развива училищните традиции;

Значи този, който го е заснел - участва в хазартни игри, унижава личното достойнство на съученичката си и подронва авторитета на училището  Simple Smile

# 92
  • Мнения: 13 512
за какви елитни гимназии става дума какъв елит ще излезе от там , как се пишат оценки , как с е влиза в такова училище. какви специалисти ще излязят какво ще работят колко знания ще имат???????

Абсолютно подкрепям и нищо не е в състоянйие3 да ме разубеди! Както каза някой след тазгодишната кандидат-студентска кампания: Много тройки, малко шестици. Да,студенти-но приети с тройки. Средния успех на средните училища в България беше нещо под 4. Е,това знания ли са? Елитно ли е да влезеш в Университет с тройки? Нищо не разбирам вече...и понеже ми е на главата, съвсем побеснявам... Я да взема да отида в темата за ББ мако да се поразтоваря ..пфуууууу,вдигнах си кръвното! Сега и един Джак Даниел'с ще трябва,за да ми го свали Wink

# 93
  • Мнения: 5 622
Сега и един Джак Даниел'с ще трябва,за да ми го свали Wink

Наздраве  Mr. Green

# 94
  • Мнения: 13 512
Сега и един Джак Даниел'с ще трябва,за да ми го свали Wink

Наздраве  Mr. Green
Наздраве!

# 95
  • Мнения: 6 167
Сега и един Джак Даниел'с ще трябва,за да ми го свали Wink

Наздраве  Mr. Green

Наздраве, наздраве, а тоя чай за какво го бърка?  Crazy

# 96
  • Мнения: 5 622
Сега и един Джак Даниел'с ще трябва,за да ми го свали Wink

Наздраве  Mr. Green

Наздраве, наздраве, а тоя чай за какво го бърка?  Crazy



За разредител  Crazy

# 97
  • Мнения: 13 512
Еееееееееехх....не можахте да се  сдържите, спамърки недни!  #Cussing out

# 98
  • Мнения: 13 512
Наздраве, наздраве, а тоя чай за какво го бърка?  Crazy

Тоз'  чай го бърка,щот' не знай къде сбърка и се побърка!

# 99
  • Мнения: 6 039
СТИГА СТЕ СЕ НАЛИВАЛИ С АЛКОХОЛ, КАКЪВ ПРИЕМР ДАВАТЕ

МИСЛЕТЕ трезво!!! Joy

# 100
  • Мнения: 3 818
Не знам защо не искам да приема да е така. Съгласна съм и на най-тежките наказания,но валидни за всички. Не може да няма начин да се справят с този проблем.

Има начини, но за съжаление, както и Лиляна писа, всеки опит на учителите да сложат учениците си на място, бива туширан от по-висшестоящите Confused
Имам близък приятел, беше учител по история за малко. За нула време постигна съвършената хармония с учениците си Laughing След няколко двойки, също толкова контролни и все такива крути мерки, имаше абсолютен ред в часовете си. Докато не дошъл директора и пред учениците не му забранил да пише двойки и неизвинени отсъствия. И редът му приключил...

# 101
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Аз се разрових надълбоко в харда. Защо ли?
В първи клас имаше мода момчетата да взимат урина от тоалетните със спринцовки, за да пръскат другите. Приемам, че не са ползвали фекалии, защото са били гнусливи. Не ги изключиха.
Била съм съвременник на чупене на ръка в основно училище, няма изключени.
Пушила съм в сградата на училището, нееднократно, не ме хванаха. Но това не променя нещата.
Бягала съм от час, за да купуваме кафе на дрогиран съученик, за да се сафиряса пред родителите си.
И покер съм играла в училище.
Имах познати, които продаваха марихуана и много, които я потребяваха. Наркотици-също. Сигурно и аз щях да почна, но Кърт Кобейн обърна нещата.
Част от тези хора са сред нас, другата-не. Отличничество няма да коментирам, защото е малко неудачно за мен при едно субективно оценяване.
Мисълта ми е, че нещата, които се случват, рядко стават достояние на родителите, но са сред нас. Сега, ако се видя на улицата 16годишна, ще се потроша от бой, но малка част от информацията достигаше до родителите ми.
Искам да не правя същите грешки. Учителите, по един или друг начин, са избор и решение на родителя. Ако родителят срещне проблем, може да вземе кардинални мерки. Ха-ха сънувам си тука, наяве. Дай боже, да мине пубертета, че си е сериозно изпитание.


ПП. Дори и спелчекът не знае думата дрогиран и ми предлага: дрогериен.

# 102
  • Мнения: 13 512
Трябва задължително да се върне оценката за поведение! И с намалено поведение като не може да се кандидатства- ще се стреснат всички- и учители, и ученици. Не мога да разбера защо не се направи вече,  а само се предъвква. Имам вече чувството,че нарочно се водят училищата към тази пропаст!

# 103
  • Мнения: 13 512
Абе Франзела, ти май не си учила преди 9-ти....щото тогава какви училища имашеееее....не знам за какво ми говориш изобщо1 #Crazy

# 104
  • Мнения: 2 839
Че то пиенето порок ли е още  Mr. Green

Чета, чета ... мнение нямам, не мога да имам ... не разбирам, кой е виновен .... доколко е практика това ... или се търси сензация?
Може да се каже, че нямам контакт с тийнове, затова и нищо не знам. Само някакъв страх имам от някакви имагинерни проблеми и кризи в пубертета на моите деца. Не знам какви точно ...
Обаче!
Помислете малко в обратната посока. Има все пак деца ... как да ги нарека ... айде `свестни`. Те защо са такива? Деца с цели.
Както казах не познавам деца в гимназиална възраст. Само приятелката на брат ми, която завърши тази година Варненската английска. Завърши с успех над 5,50, не знам точно. Искаше да учи китайстика в СУ, приеха я. Не с 3ки, а с оценки над 5,50. Едно към едно е случая с приятелката и. От един клас са, сега и двете учат китайския, в цяла БГ приемат 7-8 души тязи специалност. Не са с протекции от родителите си. Никъде не са били. При това и двете са `пички та дрънкат`.
ТОва как става искам да знам аз? Пък тия с проблемите да се оправят както искат. Не ме интересува. Аз искам да знам как от моите деца да направя такива с цели, които да си поставят и да реализират.
Мислете го в позитивна насока, т.е. И ако някой го измисли да пише на ЛС Mr. Green

# 105
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Абе Франзела, ти май не си учила преди 9-ти....щото тогава какви училища имашеееее....не знам за какво ми говориш изобщо1 #Crazy
Тъй е, щот ми се губят първите седем  Mr. Green Чела разни книги, исках да живея живия живот и да изпитам всичко.

# 106
  • Мнения: 13 512
Че то пиенето порок ли е още  Mr. Green

Чета, чета ... мнение нямам, не мога да имам ... не разбирам, кой е виновен .... доколко е практика това ... или се търси сензация?
Може да се каже, че нямам контакт с тийнове, затова и нищо не знам. Само някакъв страх имам от някакви имагинерни проблеми и кризи в пубертета на моите деца. Не знам какви точно ...
Обаче!
Помислете малко в обратната посока. Има все пак деца ... как да ги нарека ... айде `свестни`. Те защо са такива? Деца с цели.
Както казах не познавам деца в гимназиална възраст. Само приятелката на брат ми, която завърши тази година Варненската английска. Завърши с успех над 5,50, не знам точно. Искаше да учи китайстика в СУ, приеха я. Не с 3ки, а с оценки над 5,50. Едно към едно е случая с приятелката и. От един клас са, сега и двете учат китайския, в цяла БГ приемат 7-8 души тязи специалност. Не са с протекции от родителите си. Никъде не са били. При това и двете са `пички та дрънкат`.
ТОва как става искам да знам аз? Пък тия с проблемите да се оправят както искат. Не ме интересува. Аз искам да знам как от моите деца да направя такива с цели, които да си поставят и да реализират.
Мислете го в позитивна насока, т.е. И ако някой го измисли да пише на ЛС Mr. Green
дИВА, УБЕДЕНА СЪМ,ЧЕ ТОВА Е НАПРАВО ИЗКЛюЧЕНИЕ.Много деца познавам и от Първа- не е такова положението. радвам се ,че има и такиева деца, надявам се и моите да са като тях,макар че не мисля да съм открила формулата за това. Интересувам се обаче от проблемите на "проблемните", защото те контактуват и с моите деца  и знам кой до каква степен се влияе. Ето това е проблем за мен. А поставените цели понякога много бързо се забравят. Не знам.....формула няма  със сигурност.

# 107
  • Мнения: 3 818

И аз си мислех същите неща, докато разсъждавах над темата, сигурно защото сме учили по едно и също време Grinning
И понеже много се пазя от "какви бяхме навремето, а днешната младеж каква е станала" Laughing
Та все си мисля, че така, както ние сме съумяли да станем хора (ако приемем, че сме станали такива Wink ), така има шанс и за децата ни.
Сега ги залива чалга и простотия, нас ни заливаше сръбско и простотия и нямаше отърване. Важното е да успеем да възпитаме децата си в ценностите и нагластие, в които искаме да бъдат възпитани. Че няма да ги опазим от глупости- ясно е.
Аз съм била свидетел как изгубихме дневника, момчетата изхвърлиха един стол от третия етаж, заключвахме едно момиче в стаята, докато останалите бягахме от час ooooh! ... глупостите не са ги измислили днешните деца, просто ние бързо забравяме.
Монда, изключвам времето преди девети, тогава е било различно предполагам Peace

# 108
  • Мнения: 13 512
Монда, изключвам времето преди девети, тогава е било различно предполагам Peace
За това време чакам мюриель да се  включи ,за да разкаже. Laughing

# 109
  • Мнения: 1 045
Уф ,чета и подлудявам  Rage Надявам се докато стигнем тая възраст да се подобрят нещата  Praynig  ooooh!
Иначе от години се надявам да се въведат задължително униформи и намалено поведение  Naughty Ама като гледам какво става и онемявам от простотията и наглоста на децата ....

# 110
  • Мнения: 2 839
дИВА, УБЕДЕНА СЪМ,ЧЕ ТОВА Е НАПРАВО ИЗКЛюЧЕНИЕ.Много деца познавам и от Първа- не е такова положението. радвам се ,че има и такиева деца, надявам се и моите да са като тях,макар че не мисля да съм открила формулата за това. Интересувам се обаче от проблемите на "проблемните", защото те контактуват и с моите деца  и знам кой до каква степен се влияе. Ето това е проблем за мен. А поставените цели понякога много бързо се забравят. Не знам.....формула няма  със сигурност.
Добре де, ама защо тя примерно не се влияе. Не знам, сигурно и тя се е друсала някога, пуши, не е като да не пие. Ама като я погледнеш, имаш Човек насреща си бе, не Изрод. Че аз децата си съм и оставяла да гледа и изобщо не съм ги мислила.
Не става въпрос само за нея, пример дадох само. Но тъй като не мога да променям всички деца барабар с родителите и учителите им, трябва да измисля някакъв начин да ги науча да не се поддават  Close

# 111
  • Мнения: 13 512
Но тъй като не мога да променям всички деца барабар с родителите и учителите им, трябва да измисля някакъв начин да ги науча да не се поддават  Close
Ето-това е най-важното. Направи това и ще си спокойна Wink

# 112
  • Бургас
  • Мнения: 765
Не можах да гледам предаването, но написаното до тук ми беше достатъчно. #Crazy
И тъй като дъщеря ми вече е на 9 г. не остава много до пубертета. Настръхвам само като си помисля. Дълго време съм работила по заведения, където 12-13 г. момиченца с поведението и облеклото си са ме карали да си мисля, че са поне с 5 г. по-големи.

Не може да се търси вина само в семейството или училище,а и от двете страни. Познавам деца които не можеш да ги познаеш когато са в къщи и когато са навън. По мои наблюдения всичко започва още в 1 клас. В началото с телефоните- кой имал , кой нямал, сега какъв е телефона и с колко екстри. Съревнованието кой какво и колко повече има.

Съученичките и ходят гримирани, лакирани, кичури и т.н.
Не одобрявам, но и дъщеря ми дори не си е и помислила за такова нещо, освен да кажем безцветен гланц за устни. Добре аз не давам, но какво ще стане когато порасне, дали няма да тръгне изведнъж да навакса всичко? Къде е златната среда? А знам ли в какво обкръжение ще попадне? И дали след време няма да ме сложат в категорията '.безотговорни  родители' ?

Можем да сравняваме едно време какво е било и какво е сега, но няма как да го постигнем.
Няма оправия, учениците нямат респект към учителите, те не виждам как ще си го създадат като закона и директора не им позволява, незаинтерисовани родители и такива които си мислят, че тяхното дете е най-най..., други дотолкова погълнати от работата за да осигурят нормален живот на децата си.....

Уф, спирам, че съвсем се отчаях..

# 113
  • Varna
  • Мнения: 503
гледах предаването  по бтв  и аз имам син на кажи речи 14 год. - седмокласник  на последната родителска среща  решихме да присъстват родители в часовете и междучасията на децата - не че е имало някакъв сериозен инцидент но все пак в помощ на учителите - защото те не са в със тояние и с риск да обидя някой от тях  не си дават труд да наложат ннякакъв ред.родители - родители но много си зависи и от учителите  при нас например учебната година я почваме с нова класна която седмица след това излиза в пенсия  и децята допреди 10 дни са без класна.
 друго  работя  в хотел на златни пясъци - управител съм  имаме доста лагери лятно време Вече 3 година при нас правят лагер  с обучение на англииски език - това са английски клуб търговище и Оксиния София -перфектен лагер  всичко е по часове ред уважение след 11,30 няма щъкащо дете. Преподавателите са заети само с децата  в края на лагера никое дете неиска да си тръгне игри песни обучение лагерни огньове....
  и след две седмици ми идва друг лагери  и има деца от първия лагер  от Русе и софия  е то небеше алкохол цигари трева - незнам дли сте виждали 13 годишно дете надрусано и пияно  . но учителите вечер са в близката кръчма а децата са на дискотека сами.  присъствах на сцена на коята госпожата попита неискат ли заедно да отидат на дискотека  и следкато получи отрицателен отговор вдигна рамене и сие прибра в стаята си.
 

# 114
  • Мнения: 2 792
 Ами и аз имам същите спомени, като Франзелата и Дива, дори сега като взимам Димана от училище, в пуберите от горните класове, виждам същите групички и прослойки, дори някои ми се струват двойници на хора, които познавах преди 13-14 години, не децата се променят ние остаряваме, а и всяко поколение си има своята мода....
 Има един друг момент, все повече прекъснатата връзка родител-учител, може и да греша, но за мен точно там се крие основния проблем  Rolling Eyes, родители и учители се чудят как да прехвърлят вината един на друг, ето и тука пишещите в темата учители казват родителите са с пари, не искат да чуят, заради тях се осъществява натиск и така нататък. Със сигурност и много родители биха се включили със същия вопъл (просто форума е млад и е населяван, предимно от родители на по-малки деца), озлобени учители с ниски заплати завиждат, че децата имат по-голяма финансова възможност от тях и си избиват собствениет комплекси на нереализирани личности върху децата. Това е основния проблем според мен, не се виждат реалните проблеми, просто всеки се опитва да се оправдае и да си измие ръцете прехвърляйки топката на някой друг, а всъщност става въпрос за децата и за тяхното бъдеще. И в цялата тази какафония от караници и доказване кой на кой и колко, някак си съществения въпрос, а именно как едно дете се справя в училище, в собствената си среда, остава на някаква задна далечна линия, безконтролно (е като си на 16 как да не се възползаваш)  и по-фрапантните случаи от цялото безконтролие, се изваждат в пресата, само и до толкова да разгорят отново този безмислен спор. И какво следва от там, на ново караниците, не защото всички се чувстват невини, а напротив, защото всеки се чувства по един или друг начин виновен, но най-лесно е да нападнеш в своя защита.......
  Каква е истината (това пак е мое лично мнение) най-малко виновни са реално потърпевшите, а именно децата и нищо няма да се промени, ако възрастните не се научим да водим нормален диалог, без излишни емоции и бягане от отговорност  Confused
  Извинявам се за дългия пост, но както е видно се паля по темата.
   

 

# 115
  • Мнения: 13 512
гледах предаването  по бтв  и аз имам син на кажи речи 14 год. - седмокласник  на последната родителска среща  решихме да присъстват родители в часовете и междучасията на децата - не че е имало някакъв сериозен инцидент но все пак в помощ на учителите - защото те не са в със тояние и с риск да обидя някой от тях  не си дават труд да наложат ннякакъв ред.
И в нашето училище имаше такова решение по молба на учителката по английски-трета-четвърта учителка за 4 години. Ама за това не ми се говори/уч.процес /. На дневен ред е  дисциплината.

# 116
  • Мнения: 1 220
дИВА, УБЕДЕНА СЪМ,ЧЕ ТОВА Е НАПРАВО ИЗКЛюЧЕНИЕ.Много деца познавам и от Първа- не е такова положението. радвам се ,че има и такиева деца, надявам се и моите да са като тях,макар че не мисля да съм открила формулата за това. Интересувам се обаче от проблемите на "проблемните", защото те контактуват и с моите деца  и знам кой до каква степен се влияе. Ето това е проблем за мен. А поставените цели понякога много бързо се забравят. Не знам.....формула няма  със сигурност.
Добре де, ама защо тя примерно не се влияе. Не знам, сигурно и тя се е друсала някога, пуши, не е като да не пие. Ама като я погледнеш, имаш Човек насреща си бе, не Изрод. Че аз децата си съм и оставяла да гледа и изобщо не съм ги мислила.
Не става въпрос само за нея, пример дадох само. Но тъй като не мога да променям всички деца барабар с родителите и учителите им, трябва да измисля някакъв начин да ги науча да не се поддават  Close

Дива, нали знаеш отношението към аутсайдерите? Всеки се повлиява малко или много от средата, а ако не се повлияе може да му метнат лайната!
Завършила съм  '91г,  ами не си спомням да се е пило бира в клас, не само, и през ум не ни е минавало да го правим! За покер-  о,боже! Само се пушеше, ама не в училище, а зад ъгъла, 'щот ако те хванат излиташ! Това да седнеш да се заяждаш с учител... ,после  трябваше да си търсиш  школо в друг град!

# 117
  • Мнения: 13 512
Има един друг момент, все повече прекъснатата връзка родител-учител, може и да греша, но за мен точно там се крие основния проблем  
Не ,не грешиш- това е един много голям проблем. Учителите нямат ангажимента да уведомяват родителя за поведението на ученика. Оценките  се нанасят веднъж на месец и половина  в бележника и обикновено учениците "не знаят" коя оценка от къде се е взела. Учителите пък не са длъжно да вписват всички оценки на часа, защото нямали време ...и така ученикът не знае изпитан ли е бил или вдигнат само да отговори на въпрос. Писана ли му е оценка или не.... и още куп такива неразбории Sick

# 118
  • Мнения: 2 839
Има един друг момент, все повече прекъснатата връзка родител-учител, може и да греша, но за мен точно там се крие основния проблем  
Точно!  bouquet
Но този проблем аз го виждам повече от страната на родителите. Каза го и психоложката в предаването - абсолютно безхаберие от страна на родителите!
Пак да дам един жалък пример, ама толкова ми е опита засега ... децата ми тръгнаха на градина. Еми аз ежедневно виждам как родителите буквално ИЗХВЪРЛЯТ децата си. Обличат ги и ги пускат в стаята, без дори да видят очите на педагожката. Като ги взимат същата работа, няма диалог. Аз вися, досаждам с всякакви въпроси, след мен идват и си заминават родители, аз още си говоря с учителките /добре, че не са всички като мен, че жените нямаше да имат време за децата от такива родители като мен  Mr. Green/
Такъв диалог трабвя да има навсякъде, а инициативата за него трябва да е родителска. Децата са мои и не мога да очаквам аз педагожката, класната, или директора да са по-загрижени за тях от мен.

# 119
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Е не е съвсем така. Малко не съм съгласна с Кифлата и Монда. Първо нямам никакви комплекси относно финансовото си състояние, а освен това съм наясно, че парите на учениците са на родителите им и въобще не мога да се комплексирам от това.
Връзката родител-учител не е прекъсната едностранно. За една родителска среща се постарах специално лично да уведомя всеки родител за дата и час. Повече от 80% от родителите ме увериха, че не са заети и ще дойдат. Е, познайте колко дойдоха - не повече от 5-6човека, с които така или иначе вече се познавахме, защото постоянно следят за децата си. Останалите ме излъгаха и не дойдоха. Е, какво да очаквам от децата им...

# 120
  • Мнения: 13 512
Е не е съвсем така. Малко не съм съгласна с Кифлата и Монда. Първо нямам никакви комплекси относно финансовото си състояние, а освен това съм наясно, че парите на учениците са на родителите им и въобще не мога да се комплексирам от това.
Аз нищо не съм казала по въпроса за финансите и не смятам,че учителте са озлобени от това. По -скоро може би  ги  е яд на деца, на които родителите са предоставили страхотни  възможности да се трудят и живеят, а те не се  възползват от  това и са келеши.
А за това,че връзката не е едностранна съм съгласна.,ама и на мен не ми е удобно с дете на 14 години да съм всяка свдмица в училище, за да се осведомявам за успеха, отсъствията, поведението и т..н. Повтарям, че не се отнася само  за моето дете, а и за всички останали .

# 121
  • София
  • Мнения: 2 107
Е не е съвсем така. Малко не съм съгласна с Кифлата и Монда. Първо нямам никакви комплекси относно финансовото си състояние, а освен това съм наясно, че парите на учениците са на родителите им и въобще не мога да се комплексирам от това.
Връзката родител-учител не е прекъсната едностранно. За една родителска среща се постарах специално лично да уведомя всеки родител за дата и час. Повече от 80% от родителите ме увериха, че не са заети и ще дойдат. Е, познайте колко дойдоха - не повече от 5-6човека, с които така или иначе вече се познавахме, защото постоянно следят за децата си. Останалите ме излъгаха и не дойдоха. Е, какво да очаквам от децата им...
точно така стоят нещата, съвършено съм съгласна, майка ми е учител с дългогодишна практика и смея да твърдя , че обича професията си, децата, а и децата я обичат нея Sunglasses но от нея знам , че има родители които я се вяснат на годината веднъж в училище, я- не. и точно тия родители са с най-големите претенции...

# 122
  • Мнения: 2 792
Връзката родител-учител не е прекъсната едностранно. За една родителска среща се постарах специално лично да уведомя всеки родител за дата и час. Повече от 80% от родителите ме увериха, че не са заети и ще дойдат. Е, познайте колко дойдоха - не повече от 5-6човека, с които така или иначе вече се познавахме, защото постоянно следят за децата си. Останалите ме излъгаха и не дойдоха. Е, какво да очаквам от децата им...

  Лиляна, аз твърдя че връзката е прекъсната двустранно, двете страни не желаят да се изслушат и от това потърпевши са децата както сама казваш, какво да очакваш от децата им т.е. ти директно стигаш до извода че  нещата са ясни, по една или друга причина и даваш някакво определение за тези деца, предвид възрастта им, каква друго остава освен да се възползват. Но за мен това е абдикация и на родител и на учител която води до настоящия проблем, и най-малко виновни в случая са  ликуващите в безконтролието пубери.
  ПП Не съм гледала БТВ Репортерите, в пресата четох цитираните тука случаи.

# 123
  • Пловдив
  • Мнения: 14 087
  .....озлобени учители с ниски заплати завиждат, че децата имат по-голяма финансова възможност от тях и си избиват собствениет комплекси на нереализирани личности върху децата. Това е основния проблем според мен, не се виждат реалните проблеми, просто всеки се опитва да се оправдае и да си измие ръцете прехвърляйки топката на някой друг, а всъщност става въпрос за децата и за тяхното бъдеще. .......
   

 

Мисля, че това е едно абсурдно и злобно изказване. Моля Кифлата ако има нещо конкретно предвид да го каже. 13 години работя като учител и си върша съвестно работата. Колегите ми също са отдадени на децата и дават всичко от себе си. Има и изключения, но никога не съм срещнала някой, който е озлобен и завижда на децата за това, че имат материални възможности и да избиват комплексите си за това!!!

# 124
  • Мнения: 13 512
Аз също не смятам,че учителите са озлобени към децата поради тази причина. Може да са озлобени към държавата,която ги е поставила в тази позиция-без права, малко пари...срещу нахакани тийнове,готови за подвизи безнаказано.

# 125
  • Мнения: 2 792
 Злавещице, това, което цитираш е предполагаемото от мен мнение, на множество родители, а не мое лично написах го защото съм сигурна, че ако децата на повечето от потребителите тук бяха в училищна възраст, със сигурност щяха да реагират по този начин, мислех че съм се изразила ясно...
 От друга страна виждам, че теорията ми за предполагаемата реакция, се оправдава, от което ми става тъжно. Ами не, не съм злобна, това цитираното не го мисля, просто осъзнавам, че повечето го мислят и всеки реагира първосигнално, единствиното, за което съжалявам е, че истински губещите в подобни безмислени спорове не сме ние.

# 126
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 540
Не съм чувала досега коментарии за завистливи учители, а за учители, възмутени от арогантно поведение и безмислена демонстрация на благосъстояние.

# 127
  • София
  • Мнения: 6 370
При нас не може да си облечен/обут с : чехли,шорти,прекалено къси панталони/поли,къса блузка (да се вижда пъпа).
Веднъж върнаха моя съученичка за къса блузка  Peace

преди сто години мен пък ме върнаха един ден от Математическата гимназия, защото бях с неуниформен тъмносив (а не тъмносин) панталон под ученическата престилка Simple Smile
мда, почти същото...

# 128
  • Мнения: 1 938
Копирам мнението си от "Нашите деца":
Учителите вече нямат никакви права, а само задължения, ако разбирате какво искам да кажа...
    Липсва връзката родител - учител...
    Почти всички родители смятат, че тяхното дете е най-умното, най-доброто и най-възпитаното... , и когато учителят се "оплаче" от поведението на някое дете, не му вярват.
    Повечето родители не уважават учителите. Как тогава децата да ги уважават?
 

# 129
  • Пловдив
  • Мнения: 14 087
Злавещице, това, което цитираш е предполагаемото от мен мнение, на множество родители, а не мое лично написах го защото съм сигурна, че ако децата на повечето от потребителите тук бяха в училищна възраст, със сигурност щяха да реагират по този начин, мислех че съм се изразила ясно...
 От друга страна виждам, че теорията ми за предполагаемата реакция, се оправдава, от което ми става тъжно. Ами не, не съм злобна, това цитираното не го мисля, просто осъзнавам, че повечето го мислят и всеки реагира първосигнално, единствиното, за което съжалявам е, че истински губещите в подобни безмислени спорове не сме ние.

Каква теория за каква предполагаема реакция говориш? И човек тук пише собственото си мнение, ако е чуждо цитира и казва чие е. Аз не виждам ничие подобно на твоето. И както виждам никой друг не го мисли и не го казва, дори и първосигнално.

# 130
  • Мнения: 25 712
С голям интерес прочетох това, което съм изпуснала снощи от тази дискусия. Ще подмина поредното прехвърляне на топката между семейството и училището. Не, че не е важно, просто ми направи впечатление нещо друго.
А къде са бащите???
И по принцип, и конкретно в тази тема? Дали това не е един от най-важните проблеми във възпитанието на децата ни днес? В училище - главно жени. Вкъщи - пак възпитанието е оставено на майката/бабата. Татковците къде са? Къде е мъжкият авторитет, твърдата ръка, респектът? Няма ги. Ако има тук-там бащи, които се бъркат във възпитанието на децата си, то е главно чрез лигавене и разваляне на дисциплината. Таткото днес е в ролята на кокошката със златните яйца - носи пари и дотам. Осигурява благата, но не и правилата.
Снощи гледахме предаването с моя мъж. И двамата бяхме възмутени. Аз повече, той някак си го прие като куриоз, а не като нещо, което да го стресне и накара да се замисли. После, докато аз пишех тук и следях темата, той спокойно си гледаше филма, защото синът му си има майка и този проблем е от нейната компетентност.   ooooh! Е, днес сигурно ще коментират с колегите и дотам. Вкъщи на сина - нито дума по въпроса.  Crossing Arms
Не само вкъщи е така. Колко пъти съм била свидетел, когато малко дете вилнее и създава предпоставки да се нарани самото то или някой друг, а татито гледа благосклонно и с интерес "подвизите" на отрочето си. В най-добрия случа да направи забележка на майката: "Виж какво прави сина ти/дъщеря ти!" Вярвайте, изприщвам се, когато го чуя това!  #Cussing out Ще кажеш, че това дете тя си го е донесла като чеиз от мама.
Ето, погледнете свекървенските теми - пълно е с оплаквания от мамини синчета. Е, как такова незряло същество ще възпитава читаво поколение? Като върха на щастието е две жени да се въртят около него и да се чудят как да го разделят. Повечето мъже, женейки се, си търсят (и намират!) още една майка, а не съпруга. И единствената отговорност, която се осмеляват да поемат, това е материалната издръжка на семейството, дотам. Да, ама само с предмети не се възпитава дете.  Crossing Arms И когато и майката е принудена да блъска, за да поддържа нивото на материално благополучие, какво се получава? Децата ни растат без контрол и без примери за подражание, оставени сами на себе си да търсят и откриват себе си. Естествено, по най-гнусния начин, защото той е най-лесният и забавният.
Това е, от което имат нужда децата ни - твърда ръка и твърди правила! Това може - това не! Ако направиш това, което не може - ще ти се случи това и това!
От българи, живеещи в чужбина знам, че в техните училища (и държавните) царят ред и дисциплина. Не става въпрос за униформи, но е абсурд момиче да отиде с боядисана коса, с облекло, което не се приема като прилично, за деколтета до пъпа и лъснали задници изобщо да не говорим... Как се очаква да се държи в училище момиче, което е облечено като проститутка? Чия е вината - на родителя (който може и да не знае как се облича дъщеря му) или на учителя (който вижда, но не може да направи нищо)? Да попитам учителите - кое е по-важното - няколко работни места повече или дисциплина, осигуряваща спокойствие и възможност за истинска работа на останалите? Кога в исканията им ще се наблегне повече на осигуряване на спокойствието на работното място и повече уважение от обществото, отколкото на заплащането и другите социални привилегии? За да изискваш уважение към труда си, трябва първо сам да го уважаваш!  Peace

ПП Моля да се промени заглавието - вметнете нещо за секс или някоя чалгаджийка, та дано и някой татко се прилъже да надникне тук!  Mr. Green

# 131
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Разбирам до някъде мнението на Кифлата, защото следих темата й в "Нашите деца". Дано не си е извадила прибързани заключения само заради един учител.
Има много хубави правилници и основно "Правилник за прилагане на Закона за народната просвета(ППЗНП)". Бедата е там, че контролът по изпълнението е много слаб, да не кажа никакъв.
Ще дам пример - в старото ми училище имаше заповед на директорката, която противоречеше(нарушаваше) ППЗНП, казахме за нея, показахме я където трябва и какво от това. Нищо не се случи. Директорите си правят каквото си искат, искат от нас хем да се справяме с учениците си, хем да имаме добра дисциплина в часове и извън тях, хем да не им пишем отсъствия, да не се оплакваме, да не ги наказваме, да не ги оставяме на поправителни, а да изгониш ученик като наказание е немислимо.
От всичко това какво се получава - учениците усещат безсилието ни и ни се качват на главите ни, много малко са съвестните деца.

Сега виждам и постинга на Как`Сийка. Да отговоря на въпроса - предпочитам да се посъкратят няколко училища (ако е необходимо), но съм сигурна, че това ще е за кратко, докато се постигне ред и дисциплина. След това нещета ще са по-спокойни. Но защо колеги и директори не могат да го проумеят това - не знам. От всякъде ни плашат, че ако тръгнем да наказваме, да гоним и да пишем слаби оценки, догодина ще сме без работа.

Последна редакция: пн, 06 ное 2006, 09:05 от Lilqna

# 132
Ами ето плодовете на атеизма, незачитането на авторитети, дезертирането на родителите от отговорността за децата им и налагането на принципа "Всеки е свободен да прави каквото си иска". Дори и тук е пълно с жени, които зарязват невръстните си деца в детски ясли, за да правят кариера, които защитават убийството на беззащитни дечица, наречено АБОРТ, и които се гордеят, че не вярвали в Бога.
А сега пак ме обвинете във фанатизъм  Simple Smile

# 133
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Да, но учителите пишат оценките и изпитват.....това за мен е голяма власт......винаги може да се използва за запазване на реда........стига оценките да са обективни

# 134
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Например, детето, което не пази тишина бих изпитвала всеки час........и всеки път бих писала оценка........ще му писне рано или късно

# 135
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Ами ето плодовете на атеизма, незачитането на авторитети, дезертирането на родителите от отговорността за децата им и налагането на принципа "Всеки е свободен да прави каквото си иска". Дори и тук е пълно с жени, които зарязват невръстните си деца в детски ясли, за да правят кариера, които защитават убийството на беззащитни дечица, наречено АБОРТ, и които се гордеят, че не вярвали в Бога.
А сега пак ме обвинете във фанатизъм  Simple Smile

Абсолютно некомпетентно изказване.
Работя и детето ми не е на ясла, а при баща си. И да, разбира се, че трябва да има свобода на избор, но в рамките на закона и правилата. Атеист съм и не мисля, че това ме прави по-малко съпричастна с проблемите на деца и ученици. Не се гордея с безверието си, това е моята философия и избор и това няма никаква връзка с доброто възпитание, смятам, че съм получила такова от атеисти(родители и семейство) и давам същото и на децата си.

secretgarden, повярвай ми, не им пука на учениците за оценки, те са сигурни, че ще минат в по-горен клас и си е така.

# 136
  • Мнения: 275


secretgarden, повярвай ми, не им пука на учениците за оценки, те са сигурни, че ще минат в по-горен клас и си е така.
[/quote]

Точно така е не им пука за оценките. Учителите са принудени да подаряват тройки, дори наскоро чух, че министърът подарява допълнитрлна поправителна сесия само и само да преминат колкото се може повече народ за да се вържат паралелките. Еми докато нещата са така ще се произвеждат бъдещи роби, неграмотни, и подвластни на богаташи с малко мозък и много претенции.
Не може паралелката да е 27 човека или не знам там колко, ти не смееш да пишеш 2, защото паралелката пада и оставаш без работа. Значи учителя пише подаръци 3, 4, кой колкото иска ....Министерството да помисли,  учителя не е застрашен от броя на учениците-ще учи толкова, колкото искат да учат, но ще ги учи качествено и за това ще го проверява и санкционира, а не ще бута да вървят всички за да оцелява и той самия

# 137
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Пука им, вярвай....свекър ми е учител.......мъжа ми твърди, че в неговите часове е гробна тишина

# 138
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Пука им, вярвай....свекър ми е учител.......мъжа ми твърди, че в неговите часове е гробна тишина

Аз говоря за такива ученици, като от репортажа на "Репортерите". Естествено, че има добри и съвестни(възпитани) деца и все още са повечето. Но както сме тръгнали, започват да намаляват.
На такива като героите от репортажа, ни за оценки, ни за наказания им пука, те са сигурни, че с помощта на влиятелните си и заможни родители ще са над правилата и над нас учителите. Дори потърпевшата ученичка, която интервюираха, го каза същото.

# 139
  • София
  • Мнения: 6 370
Ами ето плодовете на атеизма, незачитането на авторитети, дезертирането на родителите от отговорността за децата им и налагането на принципа "Всеки е свободен да прави каквото си иска". Дори и тук е пълно с жени, които зарязват невръстните си деца в детски ясли, за да правят кариера, които защитават убийството на беззащитни дечица, наречено АБОРТ, и които се гордеят, че не вярвали в Бога.
А сега пак ме обвинете във фанатизъм  Simple Smile

преди 1989-та бяхме атеистично общество и, както виждаш от спомените на изказалите се в тази тема, в училищата цареше ред и дисциплина, а ценностната система на децата не беше изкривена.

абсолютно не си в час.

това, което става в училищата, е отражение на онова, което става в целия ни живот.
15 години преход, беззаконие, налагане на основно правило в живота "правилото на джунглата" доведоха до изкривен мироглед на вече няколко поколения, и той се репродуцира.



# 140
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Пука им, вярвай....свекър ми е учител.......мъжа ми твърди, че в неговите часове е гробна тишина

Аз говоря за такива ученици, като от репортажа на "Репортерите". Естествено, че има добри и съвестни(възпитани) деца и все още са повечето. Но както сме тръгнали, започват да намаляват.
На такива като героите от репортажа, ни за оценки, ни за наказания им пука, те са сигурни, че с помощта на влиятелните си и заможни родители ще са над правилата и над нас учителите. Дори потърпевшата ученичка, която интервюираха, го каза същото.

Няма да кажа къде преподава, но повярвай ми, там далеч не може да се каже за учениците , че са възпитани и добри деца ........просто той е безскрупулен в това отношение.......дори мъж ми, който е учил при него едва е изкласил с тройка

# 141
Много от учителите ги е страх от родители с парички да не им направят нещо. Има много прости хора, които си мислят, че парите са всичко в този свят.
На първия учебен ден на племеницата ми един татко наби ученик от 12-ти клас, защото не си изгаси цигарата. За какво говорим. Таткото държеше в едната си ръка дъщеря си на 4-5 години и с другата удряше момчето, а до него стоеше другото му дете 1-ви клас. Е какъв е примера как ще растат като има насилие навсякъде.

Ами докато се приема за нормално ученик да пуши, а за нередно - да бъдет взети мерки срещу това, така ще е!
Браво на човека, който е натупал келеша!

# 142
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236

Ами докато се приема за нормално ученик да пуши, а за нередно - да бъдет взети мерки срещу това, така ще е!
Браво на човека, който е натупал келеша!

И това ли е начина? Stop На това ли те учи вярата ти - на саморазправа, възпитание с бой, че и показно пред всички останали. Браво на вашата вяра, супер Mr. Green

# 143

Ами докато се приема за нормално ученик да пуши, а за нередно - да бъдет взети мерки срещу това, така ще е!
Браво на човека, който е натупал келеша!

И това ли е начина? Stop На това ли те учи вярата ти - на саморазправа, възпитание с бой, че и показно пред всички останали. Браво на вашата вяра, супер Mr. Green

Що ревете тогава колко лоши били учениците?
Ти какво ще направиш, ако някой келеш закача децата ти - ще му кажеш "браво!" ли?

# 144
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236

Ами докато се приема за нормално ученик да пуши, а за нередно - да бъдет взети мерки срещу това, така ще е!
Браво на човека, който е натупал келеша!

И това ли е начина? Stop На това ли те учи вярата ти - на саморазправа, възпитание с бой, че и показно пред всички останали. Браво на вашата вяра, супер Mr. Green

Що ревете тогава колко лоши били учениците?
Ти какво ще направиш, ако някой келеш закача децата ти - ще му кажеш "браво!" ли?

Изместваш въпроса. Никъде не се казва, че някой ми закача децата. Ставаше дума за пушещ ученик и ти похвали "възпитателния" метод - бой на публично място. Не са лоши учениците, а безконтролни, има разлика.

# 145
  • Мнения: 5 539
Аз също не смятам,че учителите са озлобени към децата поради тази причина. Може да са озлобени към държавата,която ги е поставила в тази позиция-без права, малко пари...срещу нахакани тийнове,готови за подвизи безнаказано.
Мисля, че това изказване е по-близо до истината от изказването на Кифлата.
Стига вече с това разграничение "богати ученици - бедни учители". Това е едно невярно клише, с което се злоупотребява.
Първо, не всички ученици са деца на богати родители. Има такива, но те са по 2-3 в клас.
Второ, най-големи проблеми в час са ми създавали ученици от сравнително бедни семейства. Това са били деца, за които не се полага системна грижа, понякога единият родител липсва или е алкохолик и те растат почти без никакъв контрол.
Трето, в училището, където преподавах, повечето учители са със сравнително добри финансови възможности и е абсурд да се комплексират от разни демонстрации на благосъстояние от страна на ученици. От над 50 души учителски колектив не мога да посоча нито един озлобен, смазан и комплексиран учител. Работила съм на доста места, но това е най-интелигентната и приятна среда, в която съм попадала. Свидетел съм, че почти всички се стремят да си вършат работата съвестно, но с всеки нов випуск това става все по-трудно Tired
Цитат
Не може паралелката да е 27 човека или не знам там колко, ти не смееш да пишеш 2, защото паралелката пада и оставаш без работа.
Има и нещо друго, което не споменава, но прави чест на учителите. Какво ще се случи с едно дете, което на 15-16 години е изключено от училище и остава с основно образование и на улицата? Образованието е задължително до 8 клас, после не е.
Чудесно, училището си измива ръцете и казва: "С този ученик не можем да се справим и се отказваме от него" И детето тръгва по надолнището. Дали ще започне да се занимава с наркотици или ако е момиче, ще се захване с най-древната професия. Разберете, има много деца, които са оставени на самотек и родителя не го интересува дали детето ходи на училище или се занимава с други неща.

Някой по-горе упрекваше учителите, че не се обаждали на родителите да ги информират за поведението на децата им. Първо това не е съвсем вярно, макар че никой не ни плаща телефонните сметки. И второ, не е ли по-логично родителят да дойде в училище и да се види с учителите, да пита, аджеба, неговото отроче какви ги върши?! Все пак децата са на родителите и те имат интерес да са информирани за тяхното поведение и успех.

# 146
  • Мнения: 491
Изчетох всичко внимателно. За съжаление решение на проблема ми е много трудно да видя. Колкото и да звучи като лозунг, пак ще го повторя - зависи от всички - от семейството, от училището, от държавата и от обществото.
Синът ми е на две години. Честно да си призная първата ми мисъл беше: потресаващо е, ама докато детето порасне, да се надяваме, че всичко ще се е оправило. Аз да го възпитавам с обич, да му завещая ценности и добродетели. Някак си прехвърлих проблема. Признавам си. Сега ме накарахте да се замисля. Аз съм част точно от това общество.

# 147
  • Мнения: 1 001
... потресаващо е, ама докато детето порасне, да се надяваме, че всичко ще се е оправило ...
И кой ще / да го оправи ?!?

# 148
  • Мнения: 583
Колкото и да звучи като лозунг, пак ще го повторя - зависи от всички - от семейството, от училището, от държавата и от обществото.
абсолютно съм съгласна с този постинг.
 имах наблюдения върху девойки от 8-9 клас на елитна езикова гимназия в провинцията. не една, а поне няколко ученички-любовници на 35-40 годишни мъже-''бизнесмени'', които ги прибираха с шофьор или бодигард от уч-ще Shocked. майките на момичетата/набори на бизнесмените/ знаят и реакция-никаква. едната дори го беше поканила на рожденият си ден Shockedза момчетата в училище този тип мъже с лоша слава се превръщат в пример.учителите също са свидетели на това.малък пример за ''модните течения'' на новото време. ценностите са отишли на кино и оттам първичните чувства и усещание имат пълна свобода-прояви на агресия, злоба,насилие и сексуални извращения. през седмицата дискотеките са пълни с непълнолетни до сутринта-питам се къде са родителите в този момент като на другият ден детето им е на уч-ще, защо собствениците на заведения допускат такива въпреки забраната, дали има някой страничен човек, който да е сигнализирал полицията виждайки младежи спокойно да се дрогират в градинката/включвам и себе си/? newsm78

Последна редакция: пн, 06 ное 2006, 11:55 от lolibon

# 149
  • София, в полите на Витоша
  • Мнения: 946
Всички тези случаи са ми известни- следя ги заради голямата ми дъщеря, нали и тя е в тази "прекрасна " възраст... добре че нямат такива "бъзици" в тяхното училище...

Поколението е доста разхайтено, нямат страх от нищо.. но къде сме ние, държавата, училището, полицията...  newsm78

Господ да пази децата ни!

# 150
  • Мнения: 583
... потресаващо е, ама докато детето порасне, да се надяваме, че всичко ще се е оправило ...
И кой ще / да го оправи ?!?
klisurov е прав! това зависи от всички нас. докато ''толерираме'' всичко това нищо няма да се промени. най-лошото е, че това поколение не е много по-голямо от нашите малки дечица. много от тези ученици утре ще заемат възлови постове в държавата, стигайки до тях по същият начин по който са приети в ''елитни'' училища. някой от тях може да ни се окажат и началници или учители на нашите деца/а защо не и някой зетьове hahaha /

# 151
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
Как`Сийка   , много е вярно всичко , което казваш.
може някой да ми скочи, за това , което ще пиша.
 наистина липсват мъже и лидери във България. и то се вижда навсякъде и във всички области от живота. не е случайна репликата - майка му го кърми до сватбата, след това продължи жената....
в Емирствата мъжете от малки ги възпитават, че на тях се разчита за всичко. жените си знаят къщите и домакинството. и въпреки , че естествено има изключения, като цяло разликата в мисленето на мъжете тук е коренно различна. и да не тръгне пак някой да ми говори за права на жените......и тук започнаха да градят кариера и да са много самостоятелни. но мъжкото в мъжете си остава.
учителите са високо заплатени. има дисциплина, но тя не е само в училищата.

въобще, проблема не може да се изолира.
 
но за мен много голям процент е възпитание, което започва в семейна среда.
родителите ми са учители.
в училище бях от отличниците аутсайдери, с които редовно се бъзикаха, но бяха много щастливи като им давах да преписват.... опитах се да пуша, да не остана назад. добре, че кръвното ми е ниско та не ми се отдаде....поне не тогава.

имаше родители, които са идвали при майка ми за помощ, защото децата са тормозили осиновено дете....
и това през 80-те.
но дисциплината си я имаше. дори сред учителите. майка ми е била наказвана, че е ходила до тоалетната по време на час и на никой не му е пукало, че е била на зор.
вярно бяха изтормозени и изнервени от напрежението, но сега са много повече от страна на деца и родители.

в спортното треньорката ми ние биела за спирала или лак. не си и помисляхме за каквито и да е интервенции с косата. един ден , година след като завърши(1999), отидох в залата и какво да видя. изрусени , накъдрени, нагримирани, нахално държащи се. в 8-ми клас.....
а тя не реагираше.същия човек, при различни условия.....
като кандидатствах в Пловдивския всеки пишеше педагогиката накрая като избор. ако не ги приемат другаде.......колко хиляди учители станаха по принуда не по призвание......
уважението наистина се заслужава.
имали сме директор , който, като минеше по двора, всички ставаха на крака.....от уважение.

# 152
  • Мнения: 1 111
  Аз не съм гледала предаването, не можах да изчета и всички мнения, та затова да питам, за коя гимназия става дума, да не би за Немската или Англ?

# 153
Мариабути, тук нашите либерални мами искат да са независими - да си гледат само собствения кеф, да не се посвещават на децата и мъжа си, а да направят голяма кариера  Simple Smile
За тях е ненормално една жена да си стои вкъщи и да се грижи за доброто на мъжа и децата си.

# 154
  • София, център
  • Мнения: 3 455
И според мен всичко е в ръцете на директора.
В моята гимназия се изключваше за успех под 4,50, за подозрения в пушене следваха страхотни рестрикции от страна на ръководството, поведението моментално се свеждаше до знанието и на двамата родители на провинилия се, и в един момент самия ученик си даваше сметка, че няма никакъв смисъл да следва модерното поведение и да си навлича купища неприятности на главата, които ще доведат до най-позорното му изключване от учебното заведение, за което е държал една камара изпити, и дипломата от което ще го вкара автоматично в университета.

Де да знам, не че нямаше свободомислещи и луди глави, но имайки "светлия" пример на някои свои, вече бивши съученици, като че ли сме се въздържали. САМИ.

# 155
  • Мнения: 728
Първо на тези, които препоръчват натупването- не мисля, че при 13 годишните върши работа и второ НАСИЛИЕТО ПОРАЖДА НАСИЛИЕ, ако някой не го е разбрал още. Насилието, което струи от ТВ- по  РС-то, то не са филми игри и какво ли не щеш. Та дори от детските филмчета има само някои, които стават за гледане "Франклин"

Пък на тези дето се чудят само ще ги питам "абе вие в кой свят живеете"

Както е написалата ФранзелаКалина, и на нас са ни се случвали тези неща, разликата, че сега дрогата е много по-модерна и спокойно отличникът може да е и наркоман, а като го питаш защо го прави - той отговаря "АМА АЗ НЕ СЪМ ПРИСТРАСТЕН"

И още нещо няма такива и онакива ученици, и такива и онакива училища. Това са нашите деца в нашите училища. Докато не го проумеем нищо няма да стане, само ще си чешем езиците. Всички персонално имаме вина.

За елитните училища- ами винаги от там е тръгвала модата и те са диктували правилата в света на "отворените" и "задръстените" ученици.

Какво да ви кажа друго - ами спрете да купувате на децата си скъпи дрехи и скъпи телефони и т.н. Нека първо поработят пък после да си купят каквото искат. Това се отнася и за мъници. От сега се почва. Нека най-напред си събере играчките от пода, а после да иска шоколад.

# 156
  • Мнения: 5 539
  Аз не съм гледала предаването, не можах да изчета и всички мнения, та затова да питам, за коя гимназия става дума, да не би за Немската или Англ?
За Немската Shocked
Преди 10 години завърших английската, а те двете се помещават в една сграда. Това бяха най-елитните училища в Бургас /+Френската и Икономическия техникум/. И елитни, не защото някой ги е обявил за такива, а защото там бяха събрани най-интелигентните деца на града, защото ни скъсваха гъза от учене и ставахме сутрин в 5 часа, за да имаме време да си подготвим уроците. През тези 5 години, които прекарах там, само веднъж се чу за наркотици, когато едно момче се самоуби. Нямаше агресия между учениците, ценеше се творческия дух, а отличник не беше мръсна дума.
В Немската пък допреди няколко години почти всички абитуриенти взимаха без проблем Шпрахдиплом и заминаваха да учат в Германия.
Няма да продължавам, защото ми става мъчно като си помисля какво представляват сега тези училища Confused

# 157
  • Габрово
  • Мнения: 336
Във връзка с темата много поучителен е филма The Ron Clark story
Това е истинска история за един учител, който тази година дори е отворил собствено училище.

Последна редакция: пн, 06 ное 2006, 13:28 от Nusha

# 158
  • Мнения: 377
Според мен проблемът е, че тези деца няма с кого да говорят.
Всички пишете сякаш никога не сте били на 15, уж пораснали, а всъщност не съвсем. Несигурни кои сте и какви искате да бъдете и нима това, от което сте имали нужда е било желязна дисциплина.  Rolling Eyes
Аз съм благодарна на майка ми, която винаги е била до мен, имаме прекрасни отношения и винаги съм споделяла с нея, защото знаех, че няма да получа обиди и наказание, а разбиране и съвет.  Heart Eyes
Друг много важен човек за мен беше класната ни. Не знам дали все още съществува час на класния, но когато бях в гимназията това бяха много любими и полезни часове за всички - можехме да споделим какво ни тревожи, проблемите си и най-важното беше, че класната не се опитваше да ни налага мнение и разни стереотипи.
Много е лесно да лепнем етикети "изроди" на тези деца, да благодарим, че собствените ни деца не са такива /а дали е така/, вместо да се запитаме какво провокира постъпките им и как да им помогнем. За мен лично много показателно беше изказването на момичето от Бургас, че допреди да се случи на нея и се е струвало забавно, и че другото пострадало момиче "си го заслужавало".  ooooh! И не мога да не се чудя от къде тези деца имат самочувствието да бъдат съдници, че и присъди да изпълняват. Едва ли сами са го измислили, по-вероятно да са "взели пример" от някой.

# 159
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
Мариабути, тук нашите либерални мами искат да са независими - да си гледат само собствения кеф, да не се посвещават на децата и мъжа си, а да направят голяма кариера  Simple Smile
За тях е ненормално една жена да си стои вкъщи и да се грижи за доброто на мъжа и децата си.

кариерата не пречи на жената да бъде добра майка си мисля. може да си седиш само в къщи и пак да не си свършиш работата Laughing   
особено в тази възраст, когато имат нужда от съвет, разбиране и подкрепа, а не от физическа грижа, защото би трябвало да са самостоятелни
нека не обръщаме мохабета Peace

# 160
  • Мнения: 25 712
Много е лесно да лепнем етикети "изроди" на тези деца, да благодарим, че собствените ни деца не са такива /а дали е така/, вместо да се запитаме какво провокира постъпките им и как да им помогнем. За мен лично много показателно беше изказването на момичето от Бургас, че допреди да се случи на нея и се е струвало забавно, и че другото пострадало момиче "си го заслужавало".  ooooh! И не мога да не се чудя от къде тези деца имат самочувствието да бъдат съдници, че и присъди да изпълняват. Едва ли сами са го измислили, по-вероятно да са "взели пример" от някой.

Ами нали точно това обсъждаме - кой е виновен! Ние най-вече!
А самочувствието е ясно откъде идва - всички възпитаваме "лидери", "личности" и бла-бла, а пък никой не ще да възпитава аутсайдери. И като се съберат на едно място 100 деца, всички те "лидери" и "личности", над кого да властват?  newsm78
Нали е модерно да си "популярен" - ама как, с какво - няма значение, важното е да си в играта. Може да си училищната курва, ама нали си популярна? Или най-големия побойник на училището - ама всички те знаят - КЕФ! Пък баламите да учат, да ходят по олимпиади и състезания, кво от това, като мога да стана по-популярен за 5 минути и без никакъв труд?
Липса на морал и елементарни човешки ценности - това е диагнозата!  Tired

# 161
Tangerine, в кое училище си учила?
Имам чувството, че говориш за моята класна в "Благоев" - Олга Ангелова  Simple Smile

# 162
  • Мнения: 377
Tangerine, в кое училище си учила?
Имам чувството, че говориш за моята класна в "Благоев" - Олга Ангелова  Simple Smile

Не съм учила в Пловдив.  Simple Smile

# 163
Tangerine, в кое училище си учила?
Имам чувството, че говориш за моята класна в "Благоев" - Олга Ангелова  Simple Smile

Не съм учила в Пловдив.  Simple Smile
Хе, ами тя Ангелова преди да ни поеме беше учителка в един техникум във Враца  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт