Цените на зеленчуците летят направо!! 12 лв кило пресни картофи, 6.20 чушки

  • 53 818
  • 1 424
  •   1
Отговори
# 1 395
  • Мнения: X
В Турция няма ясно разграничение между сирене и имитиращи продукти, както е в ЕС, затова е и забранен вноса...

Къде е забранен вноса?

# 1 396
  • Мнения: 5 300
В Турция няма ясно разграничение между сирене и имитиращи продукти, както е в ЕС, затова е и забранен вноса...

Къде е забранен вноса?
https://www.dnes.bg/stranata/2022/05/04/babh-spria-vnos-na-nad-7 … ot-turciia.528999

# 1 397
  • Мнения: X
В статията не пише, че е забранен по принцип вноса на храни от Турция в ЕС. Защото и аз съм в ЕС и е пълно с всякакви турски храни в турски магазини с размер на Кауфланд понякога. Стоки от всякакви държави с нередовни документи се конфискуват постоянно. И цвете може да се конфискува, ако е без сертификат.

# 1 398
  • Мнения: X
Цитат
, скоро ще правя и лятна манджа (не знам има ли си "официално" име) - хем са вкусни, хем излизат безумно евтини.
Пак да поискам рецепта за въпросната лятна манджа.
Въпросът не е към мен, но преди да почне да ме мързи здраво, правех следното: 1кг моркови на кръгчета се задушават в олио, добавят се 3 кг тиквички на кубчета, посолени и отцедени и, след като станат златисти, де добавят 2 кг обелени, нарязани домати. Когато нещото се сгъсти се добавят сол на вкус, малко захар да убие киселината на доматите и още горещо се насипва в буркани с капачки на винт. Завинтват се, обръщат се с дъното нагоре, да се вакуумират и ...това е. Вкусно е със сирене или ако, докато се топли, се чукнат в него яйца да се пошират.

# 1 399
  • Мнения: 5 268
И в нашия квартал има магазин на турска верига, не са забранили вноса. Обаче на цени не са кой знае колко различни, a и не ми е познат асортиментът. Предлагат даже "Авантаж-карта" за събиране на точки Blush

# 1 400
  • в сърцата на децата <3
  • Мнения: 4 033
Цитат
, скоро ще правя и лятна манджа (не знам има ли си &quot;официално&quot; име) - хем са вкусни, хем излизат безумно евтини.
Пак да поискам рецепта за въпросната лятна манджа.
При нас е следното:
Запържват се моркови, нарязани на колелца. Като станат златисти се добавя лук. Пържи се хубаво да омекне. Добавят се чушки/пиперки нарязани на едро - да се запържат и те. После червен пипер, разбърква се и се добавя доматено пюре/домати минати през машинка за махане на люспи и семки. Посолява се, слага се чесън на цели скилидки, чубрица и черен пипер. Като заври се бърка докато ти хареса на гъстота, пълнят се бурканчета и се стерилизират 1 час. Ако е за директна консумация се вари докато се сготвят зеленчуците. Много върви с топъл хляб и сиренце 😁

# 1 401
  • Мнения: 13 284
Това кафе Мехмед ефенди го има почти във всички магазинчета за кафе, често се среща. Робуста е, аз не го харесвам, но си е въпрос на вкус и любителите на турско кафе.
Ето им сайта на дистрибутора тук
http://www.mehmetefendi.bg/bg/article/6-3/mehmet-efendi-products.html

Специално не съм купувала турски неща и надали ще тръгна да търся, ако няма нещо наблизо.
Синът ми обича много пишмание и често купувам, продават го в плод зеленчуците около нас, там съм виждала и турски зехтин и ги поддържат. Съмняваме да си ги пренасят с колите, вероятно има вносител тук.

# 1 402
  • Мнения: 3 294
Едно е забрана за внос от частник с автомобила му, друго през фирми на едро.
Двете неща няма нищо общо.
Както казаха много хора, в цяла Европа има турски млечни продукти по магазините.
Вноса е забранен от всички страни извън ЕС, говоря за минаване с куфара/колата през граница или летище.
Вианаги може да се конфискуват всички млечни и местни продукти.

# 1 403
  • Пловдив
  • Мнения: 23 674
Не знам къде го четох, но вносът на млечни продукти от Турция не е забранен за лична употреба, в количества до 10 кг. Може би обаче да лъжа, и да смесвам спомени.

Както споменах - ние ходим за да ядем Simple SmileSimple Smile Като ни видят колата с децата и че сме напазарували по 1-2 от вид не ни спират митничарите.

# 1 404
  • Мнения: 14 635
Цитат
Въпросът не е към мен
Да ги нямаме такива.Всички знаещи да се включват,ако имат желание.Благодаря за споделените рецепти.Много са лесни.Отделно,че много обичам манджа с моркови и ''още нещо''.Тук научих много неща и темата ми е много интересна и полезна.Аз не ходя по малките млекарници,освен ''Василева''.Те имат и месо,колбаси,масло. От вас разбирам,че веригите продават по-скъпо кашкавала.Сега посетих три млекарници.Кашкавала от пита наистина е по-евтин при тях.Вакумираните са по-скъпи.На мен такъв ми трябва,че нямам място за замразяване.Много върви в нас.Нямах идея,че има турски магазини в София.И там ще надникна някой ден.
На летището си има плакати с/у паспортният контрол,че е забранен на животински продукти извън ЕС.Друг е въпросът,колко проверяват.Преди 3-4год. и ние бяхме от непроверените и минахме покрай празни гишета,но за тази дата никой не прояви интерес.Писах и не ме отразиха.Пристигнахме от страна в ЕС и какво ли са си казали:те колегите там са ги проверили.

# 1 405
  • в сърцата на децата <3
  • Мнения: 4 033
Silverstone, от ЕС може да се внасят до някакво количество. Една приятелка все си мъкне по багажите цигари и ракия 😂

# 1 406
  • Мнения: 14 635
Да знам в самият ЕС уж е свободно преминаване на хора и стоки,но чак да не ни погледнат документите и кой влиза,не е добре.Писах ''уж'' е свободно движението на хора и стоки,защото като пращаш колет чрез куриерските ф-ми,1001 ограничения.Говорим за елементарни  неща.Отделно и те,и в пощите забрана и истерии за лекарства.Нека разрешат поне по една опаковка от някое.Щом хората търсят начин да пращат,значи се налага.Чела съм,че много българи купуват лекарства,които тук или липсват,или са много скъпи,от Турция.Прави са хората,като нямат избор.
Цитат
Една приятелка все си мъкне по багажите цигари и ракия
От там тук,или обратно?Второто много българи го правим.

# 1 407
  • в сърцата на децата <3
  • Мнения: 4 033
От тук към Англия. Цигарите защото там няма от "нейните" и за повече от 10 години така и не си намери, а ракия домашна само. Не знам какво проверяват, в нейния багаж редовно минават по 20 литра ракия и 10 стека цигари. Представям си опасните вещества как си минават...

# 1 408
  • Мнения: 14 635
Кой знае колко са скъпи там цигарите.Много е рисково такива количества.Open Mouth Те вече не са в ЕС,но не знам има ли ограничения като за трети страни.В ЕС човек може да пренесе (официялно) 4 стека цигари.За алкохол май беше литър със самолет и то не в ръчният багаж,освен ако не е от магазина след проверките.
За количества над разрешените май може да ги оставиш/конфискация,или да им платиш тамошно ддс ли беше,абе нещо гадно беше.Не бих рискувала.Извинявайте,че се отплеснахме от темата.То с тая спекула тук,тръгнахме от млечни,стигнахме до цигари.

# 1 409
  • Мнения: X
В целия ЕС може да се пренасят по четири стека цигари на човек и много ракия, водка, уиски, да не говорим за вино. Наизуст няма да говоря колко и не ми се търси в момента, но е нещо от сорта на 5-6 бутилки концентрат на човек. Количествата алкохол и цигари закупени от летищата след секюрити проверка не се броят даже. На всичкото отгоре, установените количества са без особено значение, защото митническите проверки са по-редки от сняг през май.

Последна редакция: сб, 23 юли 2022, 00:05 от Анонимен

Общи условия

Активация на акаунт