Слънчев бряг

  • 3 344
  • 66
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 18 578
Скрит текст:
Хубав апартамент в СБ е на цена от 60 к евро - локация, големина, разпределение - това първо.
Второ - почти всичко на пазара са имоти на чужденци (руснаци в голям процент) и изповядване на сделка е доста имагинерно, мои приятели чакаха близо две години за сделка с финландец.

И основно - трябва да сте си тук, трябва да обиколите, да огледате, да видите, да изберете, да купите.

С 20 дни годишно и менажиране отвън - няма да ви се получи.
Но! Противно на масата коментиращи, ще ви кажа, че хубав имот в СБ е чудесна инвестиция.

Съгласна съм с това.

Моят съвет - не помня дали не го написах в общата тема за НИ, - е да пишете едно ЛС на Чиана, тя купи там, по половин година са на място, много добра сделка направи тогава, и едва ли ще се намери друг в този подфорум, който да е по-наясно от нея със ситуацията в Сл. бряг, затворените комплекси, таксите, краткосрочното отдаване и т.н.

# 31
  • Мнения: 23
Здравейте!
Имам апартамент в Слънчев бряг от 2017 год.
Не съжалявам нито за секунда. Бях предубедена, но след 5 години съм щастлива, че го имам. Не го даваме под наем, купен е в сграда без екстри и без такса подръжка. На 20 метра е от ресторант "Джани" и на около 400 м. от хотел Кубан. Пияните англичани са нощно време. През останалото време не ги и виждаме.
Плажът е великолепен.
Цените са малко по-високи, но ние сме си у дома. Готвим си и т.н.
Изкарваме по две седмици там всеки месец - работата ни го позволява.
Купихме на 450 евро, в момента в сградата продават на 550.
Ако не го искат децата - приемам го като пенсионен фонд!
Успех в търсенето на Вашето място!

# 32
  • Мнения: 3 589
Добре е потенциалният купувач да си направи разграничение на мнения от собственици vs. мнения тип ЕЖК (една даже размахват пръст със строг тон, все едно е некво гуру на инвестициите, форумна ххх).

А че било скъпо за живеене - цените всъщност не са по-ниски другаде. Просто са в евро и създават  илюзия за евтиност.

Но така де, сравненията са неизбежни, но темата си е за Слънчев бряг. Ако си решил да купиш 2 за х 30, аз не се сещам за друга по-адекватна локация.
Ако е допустима опция 1 х 60 може и да се намерят алтернативи и извън Слънчака.

# 33
  • Мнения: 1 613
В различните комплекси е различно. Проверете си. Включете, данъци, такси, поддръжка, режийни и т.н. Ако го отстъпвате на фирма менджър, те взимат 20% + 10% данък печалба, като сложите тея 1000лв то отива 40-50% навятъра.
Като не ви стигат парите, купете един. Лично аз бих теглил кредит и бих взел в Западен град вместо в БГ, особено пък на морето. Вижте в Испания и Италия. Там цените са мн по-добре за това което се предлага. Не винаги най-евтиното е най-правилно.
Аз инвестирах в Испания и както вече споделих в друга тема годишните разходи за данък сгради, боклук, охрана и озеленяване са около 12 000 лева. В Испания лилавите са много и ще стават все повече. Не е много желателно да се живее в имот без охрана. Ако все пак се налага СОТ-а е задължителен (40 евро месечно). По отношение на кражби и обири там последните години е много по-зле от България. С две думи не трябва да се дават лекомислени съвети.

# 34
  • Мнения: 2 823
Зависиот ваканционния имот, но какво ще ти откраднат от апартамент на слънчака?

# 35
  • Мнения: 1 613
Зависиот ваканционния имот, но какво ще ти откраднат от апартамент на слънчака?
Точно това имам предвид. В България може да живееш в апартамент без охрана, но в Испания не е чак толкова желателно. Но дори и без охрана в Испания притежаването на имот е много по-скъпо от България. Имам предвид годишни разходи. Когато става дума основно за инвестиция това не е без значение. В България просто е много евтино да притежаваш имот.

# 36
  • Мнения: 1 740
И аз знам, че ако не живееш и го заключиш, даже могат да се нанесат в него и после са големи разправии, съдене и т.н. Въобще не е за отдаване под наем.

# 37
  • СИ
  • Мнения: 4 406
Аз инвестирах в Испания и както вече споделих в друга тема годишните разходи за данък сгради, боклук, охрана и озеленяване са около 12 000 лева. В Испания лилавите са много и ще стават все повече. Не е много желателно да се живее в имот без охрана. Ако все пак се налага СОТ-а е задължителен (40 евро месечно). По отношение на кражби и обири там последните години е много по-зле от България. С две думи не трябва да се дават лекомислени съвети.

12 хиляди лева? Това са по 500 евро на месец? Къде е този имот в Испания?

# 38
  • Мнения: 1 613
Аз инвестирах в Испания и както вече споделих в друга тема годишните разходи за данък сгради, боклук, охрана и озеленяване са около 12 000 лева. В Испания лилавите са много и ще стават все повече. Не е много желателно да се живее в имот без охрана. Ако все пак се налага СОТ-а е задължителен (40 евро месечно). По отношение на кражби и обири там последните години е много по-зле от България. С две думи не трябва да се дават лекомислени съвети.

12 хиляди лева? Това са по 500 евро на месец? Къде е този имот в Испания?
Само годишен данък и такса боклук са 170 евро месечно. Останалите 330 са за озеленяване и охрана. Имота се намира на много хубаво място. В интерес на истината това въобще не е горната граница. Има комплекси с още по-високи месечни разходи. Разбира се зависи и от големината на имота, но като цяло е много по-скъпо от България.

# 39
  • Мнения: 2 823
Ама какво го правиш? Отдава ли се под наем и за колко или просто за ваканции?

# 40
  • СИ
  • Мнения: 4 406
Ама какво го правиш? Отдава ли се под наем и за колко или просто за ваканции?

Как да го отдадеш под наем такова нещо? С такива данъци и такси нощувката му би трябвало да е по-скъпа от нормален хотел. Освен това някъде не става директно да го даваш под наем. Още данъци и разходи, а може и да се изисква съгласие от съседи. Да го държиш само за седмица или две ваканция, предполага много висок доход. Може пък и да е така.

# 41
  • Мнения: 1 613
Ама какво го правиш? Отдава ли се под наем и за колко или просто за ваканции?

Как да го отдадеш под наем такова нещо? С такива данъци и такси нощувката му би трябвало да е по-скъпа от нормален хотел. Освен това някъде не става директно да го даваш под наем. Още данъци и разходи, а може и да се изисква съгласие от съседи. Да го държиш само за седмица или две ваканция, предполага много висок доход. Може пък и да е така.
Лесно се отдава. Ние няколко години наемахме апартамент за целия сезон и цените не са ниски. За стотина дни плащахме над 30 000 евро.  На седмичен наем струваше 3500 евро. По 500 евро на ден. За цял сезон разбира се ни правиха отстъпка. Хубавите хотели са с подобни цени, но за стая, а на нас ни трябваха три. Много лесно е да се сметне колко по-евтино излиза луксозен апартамент спрямо три хотелски стаи.
Ама какво го правиш? Отдава ли се под наем и за колко или просто за ваканции?
Възможно е да го давам под наем, но за момента не ми се иска. Може би когато му се нарадвам. Апартамента е на хубаво голф игрище и сравнително близо до плажа. Ние ще го ползваме лятото и през някои от по-студените месеци, а през останалото време можем да го даваме на голфъри. Голф сезона в този район е септември-ноември и февруари-юни. Те спят на хубави места, плащат добре и пазят.

Последна редакция: вт, 31 май 2022, 17:19 от Мъфин

# 42
  • Мнения: 3 589
500 евро на стая нормален хотел само в Марбея може да бъде 😄 Разкрити сте

# 43
  • Мнения: 3 589
Да повдигна темата, защото съм в дилема. Много харесахме един апартамент, но никой около мен не подкрепя покупката само и единствено заради високата такса поддръжка. Мъжът ми също се дърпа, въобще аз ли съм в грешка, другите ли...
Споделете каква такса - на квадратен метър или като тотал сума се счита за разумна, конкретно за Слънчев бряг. И коя се счита за недопустимо заробваща. Защото комплекси без съвсем никаква такса няма.
А пусто този апартамент отговаря на всички наши критерии. Освен тъпата такса... Sad
Не го взимаме за отдаване под наем, така че избиване в този смисъл няма да има.

# 44
  • Мнения: 6 782
Доро аз от мой опит и настройки да ти кажа. Винаги съм избягвала променливи и то нагоре ... и продължителни  високи разходи. Те натоварват особено. Предпочитам да дам наведнъж малко повече .

Общи условия

Активация на акаунт