Правни насоки от адв. Станислава Начева и юрист Елвира Димитрова

  • 21 730
  • 257
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 112
Здравейте, интересува ме как мога да се самоосигурявам, като не работя и нямам фирма?

      Здравейте,
      Благодарим за въпроса Ви и извинете за много закъснелия отговор.
   
      1. Относно здравноосигурителните вноски при безработно лице
- подава се Декларация Образец 7 за възникване на задължение за внасяне на здравноосигурителни вноски и за избрания осигурителен доход. Подава се до 25-то число на месеца, следващ месеца на възникване на задължението за осигуряване. Може да се подаде през електронния портал на НАП с ПИК.
      За 2024 г. сумата, която трябва да внасят тези лица, е не по-малко от 37,32 лв. на месец.

      2. Самоосигуряващи се лица по смисъла на Кодекса за социално осигуряване са:
= лицата, регистрирани като упражняващи свободни професии и/или занаятчийска дейност;
= лицата, упражняващи трудова дейност,
= като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества и
физическите лица - членове на неперсонифицирани дружества; и
= земеделските стопани и тютюнопроизводители, регистрирани по съответния ред.

      Задължението за осигуряване на самоосигуряващите се лица възниква от деня на започване или възобновяване на дейността и продължава до нейното прекъсване или прекратяване.
      Тези лица се смятат за осигурени за времето, през което са внесени дължимите осигурителни вноски.
      Те са длъжни да регистрират началото на дейността си чрез подаване на декларация по утвърден образец в компетентната ТД на НАП по постоянен адрес на лицето в седем дневен срок от започването й или през електронния портал на НАП с ПИК.

      Самоосигуряващите се лица се осигуряват задължително за инвалидност поради общо заболяване, за старост и смърт (фонд “Пенсии“). По свой избор могат да се осигуряват и за общо заболяване и майчинство.
      До края на януари всяка година, могат да променят вида на осигуряването си, за съответната календарна година.

      Поздрави!

# 241
  • Мнения: 112
Здравейте, и честита нова година! Бъдете здрави и успешни!
Питането ми е във връзка със заявление чл.171 от ДОПК. Кога мога да подам заявление по този член .Има ли значение последния данък на колата кога е внесен ? По принцип сега вече изтичат петте години, но не съм сигурна дали месеца на последния внесен данък  има значение. Колата е дадена на скраб отдавна последния данък е май месец 2015 г .2016 няма.

      Здравейте,
      Благодарим за пожеланията и въпроса Ви и извинете за много закъснелия отговор.

   
      По въпросите може да се информирате от отговор # 212 в същия форум.

      Поздрави!

# 242
  • Мнения: 112
Здравейте! Успешна и щастлива година!

Питането ми е следното: какво може да предприеме лице, било поръчител по заем и изплатило го и има ли някаква давност за предявяване на претенции към лицата теглили заема. Въпроса е на моя близка. Ситуацията е от 2011 година.
Благодаря!

      Здравейте,
      Благодарим за пожеланията и въпроса Ви и извинете за много закъснелия отговор.

      Поръчител, който удовлетвори кредитора за вземането му - придобива вземане срещу длъжника. За да си възвърне това, което е излязло от имуществото му той разполага с личния обратен (регресен) иск по чл. 143 от ЗЗД и с иска на удовлетворения кредитор (суброгаторен иск) по чл. 146 от ЗЗД.


      Поръчителят придобива правото да събере от длъжника онова, което е изплатил срещу задължението на същия към кредитора, като вземането на поръчителя винаги има за свое основание изпълнението на чуждо задължение.
      Размерът му обхваща само действително заплатеното от поръчителя и възниква в момента, когато поръчителят е изпълнил задълженията на длъжника към кредитора (което и да е от задълженията, а не задължително всички задължения).
      Регресното вземане на поръчителя спрямо длъжника по главния дълг възниква с първото извършено плащане. От този момент той става кредитор на длъжника на лично основание за свое вземане.
      Вземането на поръчителя за платеното вместо длъжника представлява едно ново и неделимо вземане, по отношение на което е приложима общата 5-годишна давност.

      Поздрави!

# 243
  • Мнения: 8
Здравейте,

Моят въпрос е свързан с трудово право. Преди година започнах стаж и подписах договор за квалификация, който гласи, че съм длъжна след приключване на стажа, да подпиша договор с фирмата и да не напускам 1 година след това. В противен случай има финансова неустойка.
Клаузата е, че срокът е "не по-късно от месец юли 2023 г.", а на мен ми предложиха работа преди това - на 07 юни 2023 г.

Въпросът ми е: кога е първият ден, в който мога да подам предизвестие за напускане, за да не дължа неустойка - 1 август или 08 юни 2024 г. Т.к. дали трудовият договор променя обстоятелството за срока или той си остава този, който е заложен в договора за квалификация.?

Надявам се да успях да го обясня разбираемо. При нужда, мога да цитирам дословно клаузите.

Благодаря предварително!

# 244
  • Мнения: X
Здравейте,

Имам земя (ливада), която се намира далеч от населеното място, в което живея и съответно посещавам много рядко. Интересува ме има ли някаква възможност тази земя да бъде "присвоена" от друго лице? Данъци за нея не са дължими.

Благодаря!

# 245
  • Мнения: 8
Здравейте,

Моят въпрос е свързан с трудово право. Преди година започнах стаж и подписах договор за квалификация, който гласи, че съм длъжна след приключване на стажа, да подпиша договор с фирмата и да не напускам 1 година след това. В противен случай има финансова неустойка.
Клаузата е, че срокът е "не по-късно от месец юли 2023 г.", а на мен ми предложиха работа преди това - на 07 юни 2023 г.

Въпросът ми е: кога е първият ден, в който мога да подам предизвестие за напускане, за да не дължа неустойка - 1 август или 08 юни 2024 г. Т.к. дали трудовият договор променя обстоятелството за срока или той си остава този, който е заложен в договора за квалификация.?

Надявам се да успях да го обясня разбираемо. При нужда, мога да цитирам дословно клаузите.

Благодаря предварително!

здравейте, кога мога да очаквам отговор???

# 246
  • Мнения: 2 747
Здравейте ,въпросът ми е дали недвижим имот може да се препише на малко дете

# 247
  • Пловдив
  • Мнения: 5 022
Наследствена къща с много наследници, някои от които в чужбина и не поддържат връзка, изгубили са си следите. Човекът, който доскоро я поддържаше, ползваше и плащаше всички данъци и такси, вече е покойник. Малко преди да почине, започна да оправя документите на къщата с цел да изкара нот.акт на свое име по давност със свидетели. Сега след смъртта му, аз като негов наследник, бих ли могла да продължа с това или не? И какво мога да направя изобщо?

ПП: ще се консултирам с адвокат, просто за себе си искам да се ориентирам малко повече в материята преди консултацията.

Благодаря.

# 248
  • Мнения: 112
Здравейте!
Предварително благодаря, че се ангажирате да отговорите на всяко едно наше запитване, бъдете здрави.
Казусът ни е следния - със съпругът ми решихме, че ще закупим през ноември месец апартамент чрез банково кредитиране.
Намерихме апартамент, който ни бе “презентиран” от брокер.
Мъжът ми към тогавашния момент работеше към брокерска фирма и това беше обяснено на отсрещната страна, но не това е най-големият проблем.
Влязохме в директна комуникация със собственика, като на половината дума се съгласихме на неговите условия - откъм цена и срокове.
Обяснихме деликатната ситуация, в която се намираме, а именно - съпругът ми не е на трудов договор, аз имам високи осигуровки, но съм в болничен 180 дни ( бременна съм).
По този повод, обяснихме че за кредита кандидатствам аз и има голям шанс да не бъда одобрена заради болничният, собственика на жилището беше многократно информиран и се съгласи чрез договор между мен, брокерска фирма (в която работеше съпругът ми) и него, че предоставеното му СТОП капаро следва да ни бъде върнато при - отказ от банката или недостатъчна пазарна оценка.
Речено - сторено, предоставихме капаро в размер на 2,000лв, като неговата функция е да се спрат огледите на въпросния имот, докато ние получим пазарната оценка, от тук започна и екшъна.
Собственика е предоставил имота си за продажба на 2 агенции.
Същият ден, в който предоставихме капарото 31.10.2022г. вечерта в 21:00ч започнаха да ми звънят непознати номера и да ме заплашват, как сме имало дързостта да купим имота чрез директна комуникация със собственика ( беше една от двете брокерки на въпросния собственик), обажданията продължиха до към 22:00ч.
За изготвяне на пазарна оценка са ни необходими - нот.акт и скици, с които собственика НЕ разполагаше 🤯, бяха задържани от инвеститорите с незнайна цел🤷♀.
По принуда влязохме и във връзка с една от инвеститорките, като бяхме уверявани, че тя “има” много хора в банката, пазарната оценка тя щяла да я осигури за 1 работен ден, само трябва да си я платим разбира се.
Веднага бяха изпратени 250лв. от наша страна и зачакахме заветната оценка, която трябваше да е готова на 1.11.2023г.
През това цялото време получавах ПОСТОЯННИ обаждания и съобщения от собственика да правим предварителен договор, да искам предварително одобрение от Банката, все му напомнях, че нямам право на грешка и трябва документите да са подготвени добре, за да ни одобрят, но той държеше.
Докато чакахме пазарната оценка, помолихме наш приятел да позвъни за оглед на въпросното жилище и - воала, каква изненада… ОГЛЕД ИМАШЕ, независимо нашето стоп капаро и усилията, които хвърляхме.
Не само, че е имало оглед, но на нашият приятел бяха предостави “преференциални” условия с по-ниска цена, на въпросът - “има ли нещо капаро апартамента или някакви уговорки?” Отговора е бил - НЕ!
По закон, в договора за стоп капаро са описани законови срокове, в които да се премине към - предварителен договор и сделка, но предвид липсите на документи от страна на собственика - тези полета бяха празни!
Официален срок за тези неща - НЯМАМЕ!
Тормоза не спираше от страна на инвеститорката и собственика (имам чатове) и просто учтиво в телефонен разговор го помолих да поддържат връзка със съпруга ми, предвид бременноста ми.
Заветната пазарна оценка получихме на 6.11.23, (нищо, че трябваше на 1.11 да е при нас) и така вече спокойно можехме да стартираме същинската работа.
Собственика в чат със съпруга ми, отново е напирал нещата изключително много и са се уговорили до 17.11 да имаме становище от банката и следователно да минем предварителен договор.
За съжаление от интервал - 6.11 - 17.11 нашата банкерка беше в болничен около 3-4 дни.
Официална информация за отказ от финансиране получихме на 16.11, за което веднага уведомихме собственика.
Не вярваше и затова бях принудена - бременна да ходя до банката, за да взема официално банково удостоверение, че ни е отказано финансиране, за да ни ВЪРНЕ стоп капарото в размер на 2,000лв, както беше по уговорка и договор!
По уговорките на него и съпругът ми измисленият му срок 17.11 - беше спазен, макар и да не е никакъв официален такъв!
Уговорихме си среща, за да ни върне цялата сума, но уви!
Беше приготвил 1,000лв и каза, че било изключително нагло и нахално да си търсим капарото, по принцип го съветвали да не ни даде и стотинка, но защото сме били семейство и чакаме дете - НИ СЪЖАЛИЛ!!!!!
Той ЩЯЛ да ни върне всичките пари АКО сме си били СПАЗИЛИ срока🤯
Ако имаше страна, която е ощетена откъм спазване на договор и уговорки, то това бяхме НИЕ!
Огледите не спряха да се провеждат - ние го виждахме с очи, защото живеем в същия комплекс!
Кипна ми, целият разговор го имам сниман!
Показах му и договора, както и бележката, която е неразделна част от договора за стоп капаро и там ясно са описани точките, в които той е длъжен да ни върне парите!
Имаме безброй чатове, снимки, договор, видео на разговора, както и СВИДЕТЕЛИ за всяка една наша договорка!
В брокерската фирма, в която подписахме договора и предоставихме парите - също има камери и много лесно може да се види, че ние даваме парите на брокера и той веднага - срещу подпис ги предоставя на собственика.
Въпросът ми е - можем ли да си търсим правата по съдебен ред, имам търпението и нервите да чакам и с години, но не и да ги подаря на бездарен човек… за мен това си е чиста кражба!
Каза ни - като имате претенции ще се видим в съда, като явно не очакваше, че точно това смятам да направя!
Всеки ден като се сетя и не мога да се побера в кожата си!
След случката получих най-силната паник атака, без да си давам сметка, че нося първородната ни рожба и може да се случи най-лошото…
Забравих да добавя, че въпросния собственик е държавен служител към МВР, може би затова смята, че може да си краде от млади семейства - без да присъства чувство за наказание.
Ще бъда много благодарна на Вашето компетентно мнение.


      Здравейте,
      Благодарим за въпроса Ви и извинете за много закъснелия отговор.


      Относно първоначалното "презентиране" на имота:
      Тогава подписахте ли протокол за оглед, ако "да" - в него има ли клауза, че не трябва да осъществявате директен контакт със собственика или други агенции за недвижими имоти, които предлагат същия имот?
      Има ли посочена договорена цена по време на Вашия, върху която при покупка ще се начисли комисионна за агенцията за недвижими имоти? Така посочената цена е гаранция за страната, която ще купува, защото не може да се повиши при реалната продажба, а само да бъде намалена. Но комисионната ще остане върху тази цена, на която е направен огледът.
      При последващата комуникация с Инвеститора - защо не са Ви съдействали собственика или брокерската агенция?
      Изпратените 250 лв. на какво основание преведохте, при положение, че нямате договорни отношения с инвеститора?

      Няколко думи за “стоп капарото”:
      Терминът „стоп капаро” или друг подобен не е легален, за него у нас липсва правна уредба.
      При стоп капарото продавачът на имота поема задължението пред кандидата за купувач да не го предлага на трети лица през определен договорен период от време срещу заплащането от страна на кандидата за купувач на парична сума.
      Стоп капарото е договор по своята правна същност и може да бъде нищожен или унищожаем на основанията, посочени в чл. чл. 26-33 от Закона за задълженията и договорите (ЗЗД). Той подлежи и на разваляне при наличие на предпоставките по чл. 87 и сл. ЗЗД (Когато длъжникът по един двустранен договор не изпълни задължението си поради причина, за която той отговаря, кредиторът може да развали договора, като даде на длъжника подходящ срок за изпълнение с предупреждение, че след изтичането на срока ще смята договора за развален. Предупреждението трябва да се направи писмено, когато договорът е сключен в писмена форма.).
      Ако договорът се сключва между купувач и агенция, купувачът плаща в брой или по банков път на агенцията определена сума като гаранция за закупуването на недвижимия имот, представен на купувача от агенцията съгласно сключения между тях „договор за обслужване на купувач” (договор за посредничество при покупко-продажба на недвижим имот) срещу задължението на агенцията да договори условията за покупка на имота.
      В този договор купувачът заявява при какви параметри желае да закупи имота и какви договорености следва да бъдат постигнати в предварителния договор за продажба на имота.
      При този вид договор агенцията (посредникът) поема задължението да договори условията и да постигне съгласие между страните за клаузите на предварителния договор.    
      Счита се, че агенцията е изпълнила задължението си, ако продавачът приеме и изпълни всички условия, поставени от купувача до определена дата (обикновено датата на окончателния договор). Ако продавачът приеме всички условия, купувачът се задължава да сключи предварителния договор и в този случай посредникът връща гаранцията на купувача.    
      Но ако купувачът не сключи предварителен договор за покупко-продажба на имота при предложените и приети от продавача условия, купувачът губи предадената на агенцията гаранция като „неустойка” за неизпълнение на задълженията по договора за гаранция с купувач.
      При непостигане на съгласие относно параметрите на предварителния договор до определен срок, агенцията се задължава да върне на купувача сумата, представляваща гаранция и договорът за гаранция с купувач се прекратява.

      Понякога агенцията не поема задължение за стопиране предлагането на имота. Нейното задължение има чисто посреднически характер – да убеди двете страни по бъдещия предварителен договор да приемат предложенията, които всяка една от тях отправя към другата страна и да се обоснове задължението на купувача да сключи предварителния договор, ако се постигне съгласие във връзка с предлаганите от него параметри. Да винаги, може да се сключи такава клауза, но проблемът се състои в това, че в този договор не присъства продавачът като страна, той не е обвързан от задължението да не сключва и продава имота директно или чрез посредници на други купувачи, без да е санкциониран за това.

      Относно заплахите и тормоза:
      Получаване на заплахи е налице тогава, когато някой се закани с престъпление против личността или имота на другиго или на негови близки, aко същите са събудили у Вас основателен страх за здравето и живота Ви - може да подадете жалба до Прокуратура.
      Гражданскоправната защита срещу действия, представляващи психически тормоз, се осъществява в случаите, в които те не съставляват престъпление. Тя се реализира по реда на търсене на отговорност за непозволено увреждане.

      Относно конкретния казус:
      След като изрично писмено в Договор е уговорено, че при отказ от банката или недостатъчна пазарна оценка предоставеното стоп капаро ще Ви бъде върнато - при сбъдване на това условие, следва да получите цялата сума.
      Но, когато има клауза, че не трябва да се осъществява директен контакт със собственика или други агенции за недвижими имоти, които предлагат същия имот и тя е нарушена - това също може да доведе до разваляне на договора и невръщане на капарото.
      След като полетата за срок са празни, при сключване на договора - можем да приемем, че такъв не е уговорен между страните. Следователно да не може на това основание, да не Ви бъде върнато стоп капарото.
      Ако съдът приеме, че и двете страни носят вина за договорното неизпълнение на лице е т. нар. „двустранна вина”. Наличието на двустранно неизпълнение на договора ще има само тази последица при развалянето му, че никоя от страните по него не ще може да иска от другата обезщетение за неизпълнението й, респективно никоя от тях няма правото да задържи получения задатък или да иска дадения от нея такъв в двоен размер, защото тя самата също е неизправна.


      Поздрави и успех с щастливото събитие в живота Ви!

# 249
  • Мнения: 112
Здравейте адв. Начева и юрист Димитрова, имам следното питане и ви моля за отговор, наследник съм на някакви порутени сгради, земята вече приживе е прехвърлена на другите наследници. Въпросните сгради са ползвани за жилище и години са стояли, един от наследниците е подал имота декларация и съответно и аз фигуриром там. Бих искала да дам отказ от наследство, реално аз нито съм ползнавала тази декларация, нито съм ползвала нещо от тези сгради, целта ми е да нямам нищо общо с тези хора. Възможено ли е отказа от наследство при това положение?

      Здравейте,
      Благодарим за въпроса Ви и извинете за закъснелия отговор.


      По принцип отказ от наследство е възможен по всяко време, стига наследството вече да не е прието. Приемането може да стане както изрично (чрез подаване на писмено заявление от лице, което има качеството на наследник, към районния съд по мястото на откриване на наследството), така и с конклудентни действия (като тегленето на суми от сметка/влог на наследодателя; разпореждане с идеална част от наследствен имот; подаването на молба за издаване на констативен нотариален акт за недвижим имот; предявяване на  ревандикационен иск; укриване на имущество от другите наследници; плащане на задължение на наследодателя (към банка или държавата например) и други).
      Недействителен е отказът от наследство - извършен след приемането му. Отказът не може да бъде направен под условие, за определен срок или за определена част от наследството.
      Отказът от наследство не може да бъде оттеглен и лицето, което го е направило, то губи завинаги качеството си на наследник на наследодателя.
      Отказът обхваща цялото имущество на наследодателя – както активите (например недвижими имоти, МПС-та и други), така и пасивите (неговите задължения). Следователно не може да бъде направен частичен отказ или отказ в полза на конкретен друг наследник.
Отказът обхваща и имущество на наследодателя, което е открито след вписване на отказа. Т. е., ако впоследствие бъдат открити имоти на наследодателя, отказалият се наследник не може да размисли и да приеме наследството.
      От друга страна кредитори на наследодателя могат да искат унищожението на отказа в своя полза, ако не могат да се удовлетворят от имуществото на наследника. Искът може да се предяви пред съда в 1-годишен срок от узнаването за отказа, но не по-късно от 3 години след отказа.

      Отказ от наследство може да се направи с писмено заявление до районния съд, в района на който е открито наследството. Наследството се открива в момента на смъртта по последния постоянен адрес на починалото лице.
      Към заявлението се прилагат:

= Удостоверение за наследници – оригинал;
= Препис-извлечение от Акт за смърт – заверено копие;
= Декларация за отказ от наследство – нотариално заверена; 
= Декларация по чл. 25, ал. 8 от ЗННД – нотариално заверена;
= Вносна бележка за платена държавна такса – в размер на 25 лв. (20 лв. за вписването на отказа и 5 лв. за издаване на удостоверение).
      Относно приложенията - трябва да се видят изискванията на съответния районен съд и тяхната бланка за Заявление.

      Относно конкретния случай - това, че друг наследник Ви е посочил в Декларацията, не означава, че Вие автоматично сте приели наследството. Като цяло е важно да не сте правили никакви разпореждания с наследствената маса. Може да се тълкува различно, ако сте плащали данъци за тези имоти.
      След направен отказ - се губи правото върху цялата наследствена маса и тя преминава в останалите наследници. Изпраща се Молба с приложено копие от направения отказ до съответната МДТ и имотите ще бъдат отписани от Вашата партида.


      Поздрави!

# 250
  • Мнения: 112
Здравейте  адв. Станислава Начева и юрист Елвира Димитрова,
аз отдавам апартамент под наем от пролетта или лятото на 2014(не мога да си намеря договора за наем). Моята наемателка няма регистрация в моят имот и не е плащала данъците му. Скоро ме предупредиха ,че един имот може да бъде отнет по давност след като наемателят е живял там 10 г. Още по притеснителното за мене е че наемателят ми има телк и има вероятност това да се използва в съда. След като разбрах това направих нов договор за наем с наемателят миналата година по препоръка. Можете ли да ми обясните как мога да предпазя имота си от завземане?
Благодаря ви за вниманието!

      Здравейте,
      Благодарим за въпроса Ви и извинете за много закъснелия отговор.


      1. С цел защита - Договорът за наем се сключва в писмена форма, същият може да има нотариална заверка и дори да бъде вписан в Имотния регистър.
      Ако договорът за наем не е вписан в Имотния регистър и няма достоверна дата, той действа като безсрочен - тоест, договорът може да бъде прекратен с едномесечно предизвестие.
      Когато наемателят е физическо лице, което не се самоосигурява, то задължението за деклариране на Договора за наем в НАП и внасяне на данъка е на наемодателя. Плащанията на наемните вноски се считат за реализиран доход, който съответно се облага с данък. Отговорността за неговото заплащане носи наемодателят, който получава дохода.
      За първите три тримесечия от годината се подава Декларация по чл. 55, ал. 1 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица и чл. 201, ал. 1 от Закона за корпоративното подоходно облагане за дължими данъци, а за последното тримесечие и цялата предходна година се подава Годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ.


      2. Според закона, местните данъци и такси (данък сгради и такса смет) и разходите за ремонт на етажната собственост са за сметка на собственика на имота. Страните по договора, обаче, могат да уговорят тези разходи и такси да се заплащат изцяло или отчасти от наемателя.

      3. При придобивната давност правните последици се състоят в придобиването на право на собственост (или друго ограничено вещно право).
      Условия за придобиване на имот по давност:

      Първото от тях е да е налице владение на имота. Владението е упражняване на фактическа власт върху вещ, която владелецът държи, лично или чрез другиго, като своя.
      Второто условие е упражняване на непрекъсната фактическа власт (явно, трайно и необезпокоявано) в продължение на законоустановен период от време.
      При недобросъвестно владение имаме - 10 години.

      Но наемателят е държател, а не владелец, т.е. той е осъществявал фактическа власт за другиго, а не я е упражнявал от свое име. Следователно не следва на това основание да може да придобие имота по давност.

      Поздрави!

# 251
  • Мнения: 112
Здравейте, адв. Начева и юрист Димитрова, искам да купя къща с двор, като продавачите са наследници на единият брат, който е починал и е получил имота чрез дарение от родителите, които да още живи. Другият брат е извършил преди 20 години убийство на балдъзата и затова е надарен само другия брат. Въпросният виновен брат има дъщеря и съпруга и е изчезнал от момента на убийството. Имам питане дали, ако се постави в нотариалния акт на покупката клауза за неустойка и връщане на парите от продавача при възникнало искане за плащане на запазената част от страна на дъщерята на виновния брат, ние ще трябва ли да плащаме тази запазена част. Поздрав и предварително благодаря

      Здравейте,
      Благодарим за въпроса Ви и извинете за много закъснелия отговор.


      Започваме с няколко пояснения във връзка с даренията и развалянето им, а в т. IV ще намерите и становището по конкретния казус.

      I. Легалната дефиниция на дарението е дадена в чл. 225, ал. 1 от ЗЗД, съгласно която дарителят отстъпва веднага и безвъзмездно вещ/имот на надарения, който го приема.
      Обещанието за дарение не произвежда действие. Дарението, доколкото се отнася до бъдещо имущество, е нищожно. Клауза, съгласно която дарителят се отказва от правата си да иска отмяна на дарението – е нищожна.

      (1) Нищожно е дарението, когато то или мотивът, поради който то е направено са противни на закона или на добрите нрави. Например, родители даряват на сина си къща, като искат от него да замине да живее в друг град.
      Друга хипотеза е, когато условията или тежестта са невъзможни. Например, дядо дарява на внука си лек автомобил, при условие, че вземе Свидетелство за управление на МПС за всички категории за 1 месец.
      В случай, че са налице основания за нищожност на дарението, възможностите за неговото оспорване не са обвързани със срокове. Оспорването може да се направи от всяко едно лице, което има правен интерес от отмяната.

      (2) Оспорване на дарение и искане на неговата отмяна е възможно на няколко изрично изброени от закона основания:

= когато дареният умишлено убие или се опита да убие дарителя, неговия/ата съпруг/а или неговото дете, или е съучастник в такова престъпление. Независимо от наличието на тези обстоятелства, ако дареният се окаже невменяем, дарението няма да подлежи на отмяна. По същия начин ще стоят нещата и ако деянието е извършено при условията на неизбежна отбрана, уплаха и смущение, по непредпазливост или при условията на случайно деяние;
= когато дареният набеди дарителя в престъпление, наказуемо с лишаване от свобода не по – малко от три години. Изключение от това правило е налице, в случаите в които престъплението се преследва по тъжба на пострадалия и такава не е подадена;
= когато дареният отказва да даде на дарителя издръжка, от която той се нуждае.
      Срокът за оспорването е до една година, откакто на дарителя са станали известни основанията за отмяна. До изтичането на този срок искът може да бъде предявен и от наследниците на дарителя, ако той е починал преди това.

      II. Според Закона за наследството – Оспорване на дарение е възможно и след смъртта на дарителя, когато се окаже, че той се е разпоредил приживе с имуществото си, накърнявайки запазената част на своите наследници.
      Това е възможно в петгодишен срок от смъртта на наследодателя по съдебен ред.

      III. Чл. 30, ал. 1 от ЗН определя критериите, на които трябва да отговаря едно лице, за да притежава активната процесуална легитимация да предяви иск за намаляване на завещания и/или дарения с оглед допълване на запазената си част. Ищецът трябва да е: наследник - с право на запазена част.
      Когато Договорът за дарение е оспорен по съдебен ред – и междувременно неговият предмет да е продаден на трето лице. В този случай, ако исковата молба за отмяна е вписана преди продажбата – дареното имущество трябва да бъде върнато.
      Ако, обаче, продажбата е станала преди вписване на исковата молба за отмяната, тогава правото на купувача върху имота няма да бъде засегнато.

      IV. Относно братът, който е извършил убийство и е изчезнал:
      Ако  безследно изчезналият не се появи повече от една година и за него няма никаква информация, всяко заинтересовано лице и прокурорът може да поиска Районният съд официално да обяви лицето за отсъстващо. Едва след това евентуалните наследници могат да поискат от съда разрешение за въвод във временно владение на наследствените имоти.
      А ако от деня на последното известие за изчезналия са изтекли 5 години, то всяко заинтересовано лице и прокурорът могат да поискат от Районния съд обявяване на смъртта на това лице. За ден и час на смъртта се вписват денят, за който се отнася последното известие. Наследниците могат да встъпят в правата на наследодателя. Като не е нужно лицето да е било обявено за отсъстващо преди това.

      IV. В заключение:
      В конкретния случай дарителите са живи – следователно все още не може наследниците на техните наследници да оспорят дарението.
      Ако сега се закупи имотът – вписването на сделката ще е преди тя да бъде оспорена. Следователно правата Ви като трето лице – ще бъдат защитени и не възниква основание за наплащане на наследниците на другия брат.

      Може да се включи следната клауза:

      "Продавачът декларира, че е изключителен собственик на процесния гореописан недвижим имот, че няма вписани вещни тежести или възбрани, че не е наложена обезпечителна мярка по Закона за противодействие на корупцията, не е предмет на съдебни или извънсъдебни спорове, не е предмет на реституционни претенции, не са извършвани от страна на продавача прехвърлителни сделки с него или сделки, които го обременяват с тежести и че трети лица нямат каквито и да било права върху продавания недвижим имот. В случай, че купувачът бъде отстранен от имота по вина на продавача, то продавачът отговаря за евикция, съобразно разпоредбите на ЗЗД, дължи връщане на продажната цена, всички направени разходи по продажбата, както и стойността на подобренията в имота, извършени след продажбата, продавачът ще дължи и неустойка в размер на 10 % /десет процента/ от стойността на покупната цена."

      Вие можете да определите колко процента ще е неустойката, но тя не трябва да е прекомерна с оглед на присъщите на неустойката обезпечителна, обезщетителна и санкционна (наказателна) функция и действително претърпените вреди към момента на договорното неизпълнение.

      Поздрави!

# 252
  • Мнения: 112
Здравейте,

Моят въпрос е свързан с трудово право. Преди година започнах стаж и подписах договор за квалификация, който гласи, че съм длъжна след приключване на стажа, да подпиша договор с фирмата и да не напускам 1 година след това. В противен случай има финансова неустойка.
Клаузата е, че срокът е "не по-късно от месец юли 2023 г.", а на мен ми предложиха работа преди това - на 07 юни 2023 г.

Въпросът ми е: кога е първият ден, в който мога да подам предизвестие за напускане, за да не дължа неустойка - 1 август или 08 юни 2024 г. Т.к. дали трудовият договор променя обстоятелството за срока или той си остава този, който е заложен в договора за квалификация.?

Надявам се да успях да го обясня разбираемо. При нужда, мога да цитирам дословно клаузите.

Благодаря предварително!

      Здравейте,
      Благодарим за въпроса Ви и извинете за закъснелия отговор.


      До колкото разбирам в сключения договор за квалификация - завършването на обучението за квалификация и съответно сключване на трудовия договор с работодателя е определено да се осъществи "не по-късно от месец юли 2023".
      С предлагането и сключване на трудовия договор (на 07 юни 2023 г.) преди този срок - условието по предходния договор е изпълнено.

      От друга страна работникът е поел задължение да работи при работодателя за срок от 1 година.
      От кога обаче започва да тече този срок?  
      Следва той да тече от сключването на трудовия договор, т.е. ангажиментът на работника ще бъде изпълнен с изтичане на една година считано от 07 юни 2023 г. и ще е до 07 юни 2024 г..
      (В практиката на ВКС се приема, че срокът, който се брои по години, изтича в съответния ден на последната година. Това разрешение е изрично възприето и в чл. 60, ал. 2 от ГПК и според правилата за прилагане по аналогия на нормативните актове, следва да се приложи и за броенето на сроковете в материалния закон.)
      Т.е. ако работникът прекрати трудовото си правоотношение считано от 8 юни 2024 г. – следва да не дължи неустойка на работодателя във връзка със сключения договор за квалификация.

= Работникът може да пусне предизвестие (според уговорения в договора му срок за това), което да изтече не по-рано от 8 юни 2024 г.
(Срокът на предизвестието при прекратяване на безсрочен трудов договор е 30 дни, доколкото страните не са уговорили по-дълъг срок, но не повече от 3 месеца. Срокът на предизвестието започва да тече от следващия ден на получаването му.);
= Да подаде писменото изявление за прекратяването на договора без предизвестие считано от 8 юни 2024 г.;
=  Да подаде молба за прекратяване на правоотношението по взаимно съгласие считано от 8 юни 2024 г..

      Няколко допълнителни пояснения във връзка с видовете договори в тази област:
      Стажуването е изпълнение на работа под наставничеството на работодателя или на определено от него лице - наставник, с цел усвояване на практически умения по придобита професия или специалност. Отношенията между работодателя и наставника се уреждат с допълнително споразумение към трудовия му договор, в което се определят разпределението на работното време и други условия за изпълнение на наставничеството.
      Работодателят може да сключи трудов договор за стажуване с лице на възраст до 29 години, завършило средно или висше училище и без трудов стаж или професионален опит по придобитата от него професия или специалност. (чл. 233б от КТ)

      Докато при Договора за повишаване на квалификацията и за преквалификация (по чл. 234 от КТ) няма ограничение за възрастта и при него вече имаме наличие на трудово правоотношение.
      По него страните задължително договарят професията и специалността, по която работникът или служителят ще се обучава, мястото, формата и времето на обучението и финансовите, битовите и други условия за времето на обучение.
      Страните могат да уговорят задължение на работника или служителя да работи при работодателя за определен срок, но за не повече от 5 години, както и отговорност при неизпълнение на това задължение и при незавършване на обучението.
      Неизпълнението на задълженията на работника или служителя често се обвързва с неустойки. Техният размер обикновено се изчислява така, че да кореспондира с направените от работодателя разходи за обучението.  Ако не кореспондира – съдът може да я намали поради прекомерност на основание чл. 92, ал. 2 от ЗЗД.

      Договор за повишаване на квалификацията или за преквалификация може да се сключва и между работодател и лице, което се подготвя за работа при работодателя след завършване на обучението. (чл. 235 от КТ)

      Договорите по чл. 234 и 235 от КТ  не са трудови. При тях бъдещият работодател се задължава да предостави парични средства и други условия на бъдещия работник и да му осигури работа, след завършване на образованието, а работникът се задължава да придобие определено образование и обикновено да работи определено време при бъдещия работодател.


      Поздрави!

Последна редакция: ср, 10 апр 2024, 01:18 от Елвира Димитрова

# 253
  • Мнения: 112
Здравейте,

Моят въпрос е свързан с трудово право. Преди година започнах стаж и подписах договор за квалификация, който гласи, че съм длъжна след приключване на стажа, да подпиша договор с фирмата и да не напускам 1 година след това. В противен случай има финансова неустойка.
Клаузата е, че срокът е "не по-късно от месец юли 2023 г.", а на мен ми предложиха работа преди това - на 07 юни 2023 г.

Въпросът ми е: кога е първият ден, в който мога да подам предизвестие за напускане, за да не дължа неустойка - 1 август или 08 юни 2024 г. Т.к. дали трудовият договор променя обстоятелството за срока или той си остава този, който е заложен в договора за квалификация.?

Надявам се да успях да го обясня разбираемо. При нужда, мога да цитирам дословно клаузите.

Благодаря предварително!

здравейте, кога мога да очаквам отговор???

      Макар и със закъснение - отговор на поставения въпрос ще намерите под номер # 252.

# 254
  • Мнения: 2 465
    II. Според Закона за наследството – Оспорване на дарение е възможно и след смъртта на дарителя, когато се окаже, че той се е разпоредил приживе с имуществото си, накърнявайки запазената част на своите наследници.
      Това е възможно в петгодишен срок от смъртта на наследодателя по съдебен ред.

Здравейте!

Цитирам част от един от скорошните Ви отговори.

Моля да разясните малко тази част /по принцип/. Докато човек не почине, наследство няма. Защо да не може човек да се разпорежда с имуществото си приживе както намери за добре? Какви запазени части накърнява, докато е жив? Не, че търся логика в закона, но все пак. Наследствената маса не е ли притежаваното към момента на смъртта?

Благодаря!

Общи условия

Активация на акаунт