Промени ли се тялото ви след 30-те и какви мерки предприехте?

  • 3 573
  • 54
  •   1
Отговори
  • Мнения: 60
Здравейте, с приближаване на 30те забелязвам, че метаболизмът ми започна да се забавя, допреди 6 месеца си хапвах каквото исках и в каквото количество желаех, а през последните шест месеца надебелях с 5 килограма и не мога да ги сваля, не мога да кажа, че гладувам, пак си хапвам, но това ми говори, че метаболисмът ми престава да работи на същото темпо. Въпросът ми е - кога, на каква възраст вие забелязахте тази промяна и какви мерки предприехте, дадоха ли резултат, или е необратимо?

# 1
  • Мнения: X
Масово хората около 30 качват килограми (гледам по обкръжението си), но според мен е смесица от няколко фактора.
От една страна масово задомяване, хората се отпускат малко.
Пандемията помогна доста за липсата на физическа активност със затворените зали и седенето вкъщи.
Много хора се улисват в работа, гонят кариера, забравят за спорта.

И естествено, липса на движение. На 20-22 бях по-слаба, но бях по цял ден навън, обикалях непрекъснато и не седях на стол по 12 ч.

Според мен човек може да изглежда добре, ако го иска. Аз съм на 29 и скоро правя 30. Знам, че метаболизма се поддържа бърз с правилно хранене и тренировки. Ако човек отделя по няколко часа седмично за себе си, ще има поддържано тяло.

# 2
  • София
  • Мнения: 28 109
Аз започнах да качвам по-късно, като основна причина беше бременността. Намалих храната, не беше достатъчно и започнах да спортувам. Няма да стана на колкото бях на 25 примерно, но пък съм доста по-стегната. И здрава. Гледам да не се тъпча с боклуци, но не се вманиачвам на тема "диета", наблягам на спорта. Като цяло може и по-добре, но и така става.

# 3
  • Мнения: 40 310
Няма начин след 35-40 човек да запази същата фигура като на 20-25 без големи лишения. И за мен цената не си струва. А може да се окаже и невъзможно за някои хора. От друга страна не си струва и да се запуснеш. Затова аз поне съм избрала стратегия на отстъпване с бой - стремя се да поддържам дадени килограми и ако след няколко години борба отстъпя по-нагоре с един килограм не правя трагедия от това. Но ако се допусне голямо качване после свалянето е почти безнадеждно без да се плати високата цена. И пак е временно.
С две думи - добрата тактика е да не се допусне здраво напълняване, а не да се свалят кила. И да се избере разумен рубеж, който да се отбранява.

# 4
  • Мнения: 12 626
Здравейте, с приближаване на 30те забелязвам, че метаболизмът ми започна да се забавя, допреди 6 месеца си хапвах каквото исках и в каквото количество желаех, а през последните шест месеца надебелях с 5 килограма и не мога да ги сваля, не мога да кажа, че гладувам, пак си хапвам, но това ми говори, че метаболисмът ми престава да работи на същото темпо. Въпросът ми е - кога, на каква възраст вие забелязахте тази промяна и какви мерки предприехте, дадоха ли резултат, или е необратимо?
На ендокринолог ходила ли си? За половин година 5 кила не е шега работа и не е от възрастта. Лекарства взимала ли си преди 6 месеца, нещо антибиотици, ковид да си карала? Трябва да има причина.
Не е необратимо. Изследвай си хормоните, вземи си мерки. Напълно обратимо е, не си внушавай сега, че си престаряла, защото не си.

# 5
  • Мнения: 5 202
На 30 години изобщо не забелязвах промени. Забелязвам сега, на 40 + с две бременности. Килограмите ми са същите като на 30 и по-малко от на 22 г. обаче стеуктура, кости...се промениха. На 30 г. си бях същата.

# 6
  • Плевен
  • Мнения: 1 609
Не съм видяла при мен промени на 30.Аз родих на 31,свалих бързо остатъчните ми 2 кг.Теглото ми сега (след 40 години) ми е абсолютно същото като на 20.Но аз не съм критерий,защото съм спортна натура и ходя по доста км пеш+ тичане .Тичам от 18 годишна и не съм спирала досега.Има начин да запазиш килограми и тяло като 20 годишна,стига да ти стиска.Ежедневно ходя пеш по над 12 км.Препоръчваните от всички 10 000 крачки(или 7-8 км) се изминават  за час и половина бърз ход.Сега се опитвам да надъхам един приятел да започне поне да ходи пеш,че килограмите му са доста.Еми мързи си го.Предпочита почивните дни да спи,вместо да се раздвижи.И не съм съгласна с твърдението за пандемията и затворените зали.Значи,който иска винаги намира начин,другото са извинения!Ние не сме стояли затворени вкъщи,така както доста държави бяха.Имахме право да излизаме по улиците,а парковете бяха затворени само за месец (не помня точно).Ние излизахме навън,ходехме по улиците по 5 км тогава.Когато отвориха парковете вече ходехме и там и аз възобнових тичането си.Който иска винаги намира начин .Поддържам метаболизма ми бърз с тренировки и ходене пеш.Храня се добре,с домашна храна.Позволявам си и кекс и баница и хляб и всякакви въглехидрати.Но всичко отива за енергия.Не съм спазвала диети никога,от тийн не съм променяла начина си на хранене и метаболизма ми е настроен много отдавна.Но не преяждам никога ,ям по купа супа и 1 филия за обяд.Това ми побира стомаха.Наскоро братовчедка ми ме попита дали не сме на диета с мъжа ми,защото ядем по малки количества от тях.Не,просто се наяждане с малко количество и спираме.За мен истината е в храната и непрекаляване с нея + спорт или поне ходене пеш.Диетите са бошлаф работа.

# 7
  • Мнения: 3 134
Не, не се е променило, на 40 също, но аз съм дебела от дете и никога не съм могла да ям каквото и колкото си искам. Поне имаш откъде да ограничаваш - захари, теста и т.н. Обърни внимание на тези пет кг овреме.

# 8
  • Мнения: 651
На 28-29 години бях 50 кг., сега на 40+ съм 54 кг., ами опитвам се да си върна предишните, но е много трудно. Стресът ме кара да ям повече, може да звучи като  оправдание, но при мен е така. По онова време, ядах почти всичко, без проблеми, сега трябва да внимавам повече. Искам да съм на 30, но уви.

# 9
  • Мнения: 85
Е, на 30 не е ли рано за такива промени? Аз лично тази година ги навърших и не мога да говоря от личен опит, но хората около мен, навлезли в 30те не са по- различни, отколкото преди години..
Обърнете внимание на щитовидната си жлеза, много хора около тази възраст отключват Хашимото и качват от това, не от възрастта.

# 10
  • Мнения: 2 326
Изобщо никаква драстична промяна около 30-те, тогава бях 48-49 кг, на 33 родих и след раждането поддържам тегло 44-45 кг. Сега съм на 39 и съм пак толкова. Вярно, че аз винаги съм била слаба, даже на моменти кльощава - на 18 г. например тежах 42 кг.
Тъй че не мисля, че проблемът ти е от възрастта и според мен трябва да потърсиш причината. Освен това, което са ти писали досега да си започнала да пиеш някакви нови лекарства? Аз например единственият път, когато минах 50 кг (с изключение на бременността) беше от едни противозачатъчни. Други лекарства, че и дори хранителни добавки също могат да дадат такива бързи промени в теглото.

# 11
  • Мнения: 659
На 30 никакви промени в метаболизма нямах. Виж на 40, определено има разлика. Освен това няма как да си позволя да бъда толкова килограми, колкото на 30, защото лицето ми се изпива, и е някаква трагедия.
На 30, с нормално хранене и движение трябва да    си ОК.

# 12
  • Мнения: 31 379
Аз нали съм зодия рак и при мен всичко е наобратно.
Цял живот, още от 5 годишна все пълнеех прогресивно. На 33 вече бях почти 115.
Сега на 41 вече от 4 години съм си отслабнала и не смятам, че годините влияят на метаболизма.
Влияе храната и движението. Абе храната най-вече.

# 13
  • Мнения: 60
Здравейте, направих си изследвания на хормоните на щитовидната жлезе и са в норма, но витамин Д е нисък- 12. Възможно ли е да се пълнее от нисък вит Д?

# 14
  • Мнения: 12 473
Единственото ми напълняване беше на 23-24 г, когато се задомих и почнах да готвя манджи на мъжа си..)
После си седнах на д-то и свалих 12 кг за 2 месеца.
От тогава - 48-50 кг , с леки отклонения от 44-5 кг покрай разводите. На 50 скоро.

Общи условия

Активация на акаунт