Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? - ТЕМА 32

  • 29 800
  • 848
  •   1
Отговори
# 840
  • София
  • Мнения: 6 707
Дори и банков служител няма право въпреки достъпа си до ЦКР да проверява физическо лице там, ако няма в оригинал или с електронен подпис подадено искане за кредит/лизинг, в което изрично пише, че е съгласен да му се направят проверки. Да не говорим за наемодатели, които пък изобщо нямат достъп до ЦКР.

# 841
  • Мнения: 2 558
Ти сигурно така процедираш..сподели реално...
Не - последно като съм давал под наем жилище беше преди 5-6 години, тогава кредитните проверки не бяха популярни.
Любопитно ми е дали някой от хората, които сега дават под наем, искат от наемателите си проверка на кредита.
Разбира се, че без съгласието им не може - но какво пречи да се съгласят?
Дават съгласието си на А1 или Виваком, като вземат телефон на лизинг за 30 лева на месец, но като вземат апартамент за 1000 лева няма да са съгласни?
Даже ако не са съгласни може да буди някои опасения.
По света е най-нормалното нещо.

# 842
  • София
  • Мнения: 6 707
Ти сигурен ли си, че А1 или Виваком могат да проверяват в ЦКР, възможно е и да могат, но не съм убедена. До ЦКР могат да имат достъп банки или лизингови компании, които се отчитат пред БНБ и също дават инфо в ЦКР всеки месец, не мисля, че телефонните компании имат такива задължения/права. Евентуално ако лизинга им минава през финансова институция - тогава тя проверява.

# 843
  • Мнения: 2 558
Има, ами. Ти им го даваш като си подписваш общите условия. Повечето търговци, от които вземаш нещо с дълъг срок на плащане, искат. Банки, небанкови кредитни дружества - задължително.
В момента на сайта на Виваком - но и другите оператори са така:


Така че няколко десетки лева на месец щом ти гледат кредитното досие, защо да не се гледа за няколко стотин? Всеки има достъп сам до своето кредитно досие, веднъж в годината е безплатно, после всяка следваща справка май беше 5 лева или нещо такова. Защо някой да не си го покаже на потенциалния хазяин, за да се види колко е надежден като платец?

# 844
  • Мнения: 69 103
Не ща да ми го...показва, там квото има за показване Joy
Искам си депозита в кеш, с който да платя неплатените сметки, какъвто риск има.

На места гледам по обявите че трудов договор искат някои.

Нооо...депозита най ни защитава. Според мен.

# 845
  • София
  • Мнения: 16 123
Да, мобилните оператори могат да проверят досието в ЦКР.
Все пак дават уреди на лизинг.
Но това, че някой до сега е плащал редовно не е гаранция за бъдещи плащания. Може нещо да се обърка с приходите, може да се разболее близък.
Chris78,  ако ти се наложи скъпо лечение на близък дали ще го пренебрегнеш за да изплатиш наема и сметките? То на никого да не се налага такъв избор, но живот....

# 846
  • Мнения: 2 202
По-скоро у нас ще се наложи и проверка на кредитното досие, и двоен депозит, отколкото  първото да замени второто. Chris се прави на ударен, че не разбира каква е разликата между това евентуално да нямаш проблеми заради характерно поведение и да си си обезпечил отклонението от приемливото поведение (плащане на сметки). Например, ако на човек с 1000 лв. заплата му е приоритет да е с телефона за 1000 лв., ще си внася чинно вноската за телефона и за интернета и ще са му приоритет пред сметката за топлофикация.

# 847
  • София
  • Мнения: 283
Може ли нова тема да се пусне?

# 848

Общи условия

Активация на акаунт