До мамите,които искат второ дете...

  • 6 088
  • 181
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 2 388
Здрасти,дами.Много се чудя колко години да изчакам за второто бебенце....Мисля за около 3 годинки разлика,че е добре.Та ми е интересно,ако искате второ детенце,за кога бихте го планували?Дали искате баткото/каката да е достатъчно голям/а?Или в средна възраст(например 3-4г.)?И в двата варианта има и хубави и лоши страни,разбира се.Но вие кой предпочитате и защо?Къде са повечето плюсове-в по-малката разлика(защото се гледат горе-долу наведнъж),или в по-голямата(за да може голямото дете да те разбира и помага повече)? newsm78Пуснах и анкета,защото ми е интересно..... Hug Hug Hug

# 1
  • Мнения: 1 339
Аз мисля че разлика от 4 години е чудесна. Малката разлика от 1-2 години звучи добре ама да не е на моята глава. Някакси да се изтумбя пак тъкмо като съм отслабнала... не ми допада, а и мисля че е добре сина ми да разбира за какво става въпрос като забременея пак и да мога да му обясня, че ще си има братче/сетричка Simple Smile
А пък твърде голямата разлика над 7-8 години примерно също не ми харесва много, защото вероятно няма да са си особено близки... въпреки че пак си зависи от децата (и от родителите).

# 2
  • София
  • Мнения: 672
Година и половина  - две виждам като добра разлика за децата. Ако има 3-4 години съм чувала че голямото ревнува и почва да се вдетенява и да иска например да му яде от шишетата или пък си присъжда ролята на родител - което пък е много сладко Simple Smile Но от гледна точка на майката - сигурно не е лесно с 2 бебета.

Надявам се догодина да съм в отчетни очакващи бебе 2009 Simple Smile

# 3
  • Мнения: 2 908
Гласувах с 4 години.Горе долу 3-4 години за себе си смятам за нормална разлика.Не се виждам с две малки деца,едното още не може да се обслужи добре,а аз да гледам малко бебе...

# 4
  • по света
  • Мнения: 1 587
Около две години,при нас ще е 1год и 10 месеца Grinning

# 5
  • Мнения: 1 183
Гласувах с 3 години  Peace ,поне така ми се иска,мислим до година по това време да действаме  Mr. Green

# 6
  • Мнения: 1 898
Някъде между 3 и 5 години би ми се искала да е разликата между децата ми.
При по-малка разлика бихме срещнали трудности с отглеждането-тъй като синът ми е много палав и ни отнема цялото време и енергия и финансови-тъй като в момента изплащаме кредит и живеем под наем.
При по-голяма разлика интересите на децата ще са различни и ми се струва, че по трудно ще намират общи занимания и игри, пък и аз ще поостарея и току виж не останало време за трето. Wink

Последна редакция: нд, 17 фев 2008, 21:35 от Ulia

# 7
  • Мнения: 2 131
За мен около 5-6 години е добър вариант. Даже седем, тоест голямото дете да е първокласник.

# 8
  • Русе
  • Мнения: 2 354
Мисля, че 2-3 год е идеална разлика

# 9
  • Мнения: 27 524
Уф, не знам и аз как да гласувам. Темата е страхотна, поздравления lovely mama  Heart Eyes
При мен нещата варират - преди да имам дете не исках и да чувам да имам две. Сега искам и второ, обаче не знам кога. За мен, чела, питала и мислила, идеалната разлика (но пак за мен, не за децата май) е 7 години. Обаче съм вече на 33 и да чакам да стана на 40 и тогава да раждам, предвид, че пречи и спънки това да стане много преди това няма, би било супер неразумно и егоистично. Да имам бебе сега или преди месеци с Криско - не.  Stop Поради две причини - основната, че той е адски кротко, добро, мило и послушно дете и според нас едно бебе сега в живота му би било доста травмиращо и притеснително за него. Не знам дали сме прави, така смятаме. Той не прави бели, слуша, изпълнява поръчки, спи много, лесен е за гледане. НО  Stop виси почти постоянно в скута ми, на коленете ми, сгушен до гърдите ми и с глава на рамото ми. Така откарваме с часове. Не знам как бих жонглирала и с още едно такова същество, нуждаещо се основно от мен в началото. Ако Криско беше така с баща си, да, но той не е. Ако беше буен, палав, агресивен, щях да го пусна на детска градина и да не се притеснявам. Но не е. Той си е дете, почти още бебе и не искам да го стресирам, при положение, че мога да изчакам. Писахме си скоро с Крисал, мама на Александър и Кристиян, много хубави и верни неща ми написа. Та, за себе си, на този етап поне, съм решила да изчакам поне още една година и тогава да ппитваме. Пък то после може да отнеме и години, Божа работа. Ще гласувам с 5  Peace
И последно, че стана дълго, за децата и за родителите мисля, че важното е едно - да са желани и чакани.  Heart Eyes

# 10
  • Мнения: 881
За мен идеалната разлика е около 3 години,така че гласувах с тази опция PeaceНо всичко е Божа работа,когато Господ реши тогава ще стане!

# 11
  • Мнения: 9 814
За мен 5 год. е добра разлика. Голямото ще е вече пораснало достатъчно, за да бъде самостоятелно за доста неща и в същото време няма да е много голямо, за да се изгуби връзката м/у двете деца. Преди и аз мислех, че 4 г. е добра разлика, но дъщеря ми ще ги навърши след не много дълго време и макар че е много самостоятелно, добро и послушно момиченце, все още не мисля, че е добре да имаме бебе. Кати много иска сестричка, но се надява да се роди на около 1г., за да може да си играят Laughing

# 12
  • Мнения: 2 663
За мен идеалната разлика между първото и второто дете е между 1 и две години.След някоя и друга и трето може да се появи.

Блонди, по това, което чета Криско ще е страхотен батко.Щом е толкова гальовен едва ли би ревнувал-това си мисля като чета поста ти, но ти си познаваш детенцето най-добре
  Hug

# 13
  • Мнения: 5 940
Със сестра ми сме породени, това за мен е идеалната разлика. Най-добрият ми приятел. Само, че закъснях ...
Решила съм да имам второ дете след няколко години, тогава ще мога да запиша Иво на детска градина. Само да сме живи и здрави, да се обичаме и Бог да е с нас.

# 14
  • Мнения: 137
Най-добрата разлика е 2 години

 Трудничко е, но пък децата израстват заедно като приятели, не е толкова страшно, колкото звучи

Не ми се нрави разлика от 5 и повече години, децата са си по-чужди, имат различни интереси, а пък и точно ще съм забравила бебешкия период, и хоп - пак наново

# 15
  • Мнения: 5 254
До преди 1-2 години идеалната разлика за мен беше 7-10 години. Сега я намалих на 5 години, така и гласувах. Обаче си погледнах лентичката и ми се сви корема, ами то не останало време Wink

# 16
  • Мнения: 919
Гласувах с 5 години разлика. Преди да родя дъщеря си, исках на бързо да родя две деца и да забравя за раждане. Обаче се оказа никак не лесно да гледаш дете, та изведнъж отидох на другата крайност  - второто да се роди, когато първото вече е голямо!

# 17
  • Мнения: 389
Според мен най-добрата разлика между двете деца е около 2 години. Но не гласувах с тази опция, защото ние сме решили да изчакаме малко с второто, засега не можем да си позволим да имаме второ дете! Иска ми се второто детенце да се появи, когато е Криско е в първи клас, за да мога да му помагам и на него  с уроците, така и така ще съм си вкъщи заради бебето, но това са само планове и съответно - божа работа! Така че гласувах за разлика от 6 години!

# 18
  • София
  • Мнения: 12 554
Не съм привърженик на малките разлики. Смятам, че 6-7 години е добра разлика. Друг е въпросът, че за момента изобщо не смятам да раждам повече. По много причини.

# 19
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
2 години Peace

# 20
  • под жаркото слънце
  • Мнения: 2 565
Гласувах с 2години - толкова ще имат второто и третото ми дете по наше желание  Peace

# 21
  • Мнения: 27 524
Блонди, по това, което чета Криско ще е страхотен батко.Щом е толкова гальовен едва ли би ревнувал-това си мисля като чета поста ти, но ти си познаваш детенцето най-добре  Hug

Да, може и така да е, но ако все така си иска гушкане и целуване, а аз с новородено и малко бебе и него... не знам, просто няма да насмогна, а гаранции за реакциите им няма, факт е. МОже и да греша...  Confused
Благодаря ти за милите думи  Heart Eyes

# 22
  • Мнения: 229
Гласувах с 4 години. Може би ако има кой да помага /например баба/ бих съкратила разликата на две,но..... Peace

# 23
  • Мнения: 469
Моите са с 3г.и 6м.,и за мен тази разлика е идеална.
Каката много ми помага.Като беше съвсем мъничък ми беше трудно ,защото тя е прекалено грижовна.Искаше да го държи,да го облича и докато се обърна беше в ръцете й.
Сега всичко е наред.Спят,играят хранят се заедно.И много се обичат.
Първата му думичка беше "кака".

# 24
  • София
  • Мнения: 3 701
Офффф,и аз съм от чудещите се Tired newsm78
Имам моменти в които си викам- вече съм на годинки,наближавам 31,ако искам друго ще трябва да се захващам....прибирам грижливо всички дрешки и играчки на Валето,дори и наскоро като му махнах памперса,ми остана почти цял пакет,грижливо го прибрах и него за ...другото бебе Grinning....Но като ме ядоса ужасно палавото ми дете,като не си доспя някоя вечер от многобройните му събуждания,....тогава се заричам- друго НЕ Naughty....
Наскоро тръгнах отново на работа- така чаках отново този момент- социален живот,познатото ежедневие....но сега ми липсват дните прекарани с детето,бързам да го взема от ясла...и завиждам на майките с колички,отиващи на разходка,а аз съм вързана в службата,докато детето ми е с чужди хора Sad. Тогава си казвам- ще родя още едно и...пак ще съм си в къщи...с децата Shocked и ме хваща страх- аз с едно едва се оправях,бях в ужасна депресия близо 3 месеца след раждането,чак след годинка вече спях 8 часа без да се будя....как отново ще преживея това,а и баткото....
Много питанки са ми в главата и най вероятно щ стане като първия път- хвърлям се с главата напред,пробваме,и като стане-вече няма какво да му се мисли....само да събера кураж....ама шубето е голям страх.....

# 25
  • Мнения: 3 932
3-4 години са предпочитана разлика, но така като гледам се очертава да попрехвърлим границата...гласувах за 5 години.

# 26
  • София
  • Мнения: 4 590
За мен идеалната разлика е около 3 години,така че гласувах с тази опция PeaceНо всичко е Божа работа,когато Господ реши тогава ще стане!

И аз така. Peace

# 27
  • Мнения: 655
Аз мисля, че е добре 1-2 години разлика като (при мен) и след тези поне 2 деца едно или 2 след най-много 10 години за да си спомним какво е било, когато първите порастнат.

# 28
  • Мнения: 27 524
Да, ама онзи ден една мама писа, че две толкова близки деца затваряли кръга от възможности за други връзки. Били си близки и достатъчни и нямали дълги години странични връзки. Което за мен май е по-лош вариант.  Confused

# 29
  • Мнения: 525
Хм.Simple Smile
Така де, нищо не пречи да си искам и второ нали.. Wink
Никога не се бях замисляла по въпроса.
Но когато виждам как мъничето расте с часове ми се иска да мога да гушкам още поне едно такова. И то скоро.
Даже съм ок и с идеята това да стане веднага. Но дотук говореше сърцето ми:)

Мисля, че за децата най - добра е разликата 2 - 4 години.
За да могат да бъдат приятели и да са  в състояние да си помагат.
Твърде малката разлика според мен ще ги изравни в социално отношение така, че няма да може да има мисли от рода на "тя кака ще ми помогне за ..." и т.н. Просто защото кака/ батко ще бъде на същата възраст. Ако ме разбрахте.

Разумът обаче засега не се справя с идеята, че тялото Отново ще се промени и вече незнайко в каква степен, а и форма..; че ще е много трудно...; че няма да мога да се отдам на любимата си работа прекалено дълго време , от което ще загубим и аз, и детето, респ. децата,....
И така.

# 30
  • Мнения: 525
Да, ама онзи ден една мама писа, че две толкова близки деца затваряли кръга от възможности за други връзки. Били си близки и достатъчни и нямали дълги години странични връзки. Което за мен май е по-лош вариант.  Confused

Твърде ..м, как да кажа, нереално звучи. Това по - скоро са единични случаи.
Да, ще са си достатъчни, когато наоколо няма друг, когато няма с кого да пиеш кафе в момента. Всичко друго е прекалено си мисля.

# 31
  • Мнения: 137
Да, ама онзи ден една мама писа, че две толкова близки деца затваряли кръга от възможности за други връзки. Били си близки и достатъчни и нямали дълги години странични връзки. Което за мен май е по-лош вариант.  Confused

 Shocked

Какво значи странични връзки? Толкова хора познавам с братя и сестри с малка разлика, включително и аз съм така, и всички го намират за страхотно Били сме обградени с много приятели

Всички, които са без братя и сестри казват, че много са искали да имат

# 32
  • Мнения: 27 524
Не знам какво значи, преразказвам. Ще опитам да намеря първоизточника  Peace

Последна редакция: нд, 17 фев 2008, 21:38 от Блонди

# 33
  • Мнения: 27 524
Ето, да ме извини Джуди, която безкрайно уважавам и ценя  Hug едва ли е на различно мнение след 3-4 дни.

Играла съм на село със сетри с година и нещо разлика. Бяха близки една с друга, да, но не можеха да излезат от собствения си кръг и да създадат добри и здрави "външни" приятелства. Прекалено много бяха свикнали да разчитат една на друга.
Моите деца имат разлика от 6 години. Забавляват се добре. Големият си има обаче свои интереси и среда- малкият- свои забавления.
Аз и брат ми сме с 5 години разлика. Сега сме в нормални отношения. Винаги всеки е имал собствена среда и занимания, което не ни е пречило да обменяме опит, да се закачаме, лигавим по между си, дори да играем заедно.
Наистина не виждам как сама по себе си възрастовата разлика между децата би определила отношенията им като по- добри или по- малко добри.
Затова не ползвам клишета.

# 34
  • малкия йеросалим
  • Мнения: 850
за мен добра разлика е 3-4 години.мисля си като кики стане на три годинки да започнем да работим за второ Laughingа пък другото е божа работа!

# 35
  • Мнения: 5 393
Разлика от 3-4 години ми се струва добра.Толкова е моята с големия ми брат-4 години- Като гледам и аз натам съм се запътила- Иво е на 2 и половина, второто не сме го планирали още, но.....скоро може и да ми скимне. Wink

# 36
  • Мнения: 525
И все пак, струва ми се връзките се развиват индивидуално. Както и всяка друга, от такъв или друг тип.
Но едва ли има място за притеснение, изобщо пречка при взимане на решение за второ дете.

# 37
  • Мнения: 27 524
И все пак, струва ми се връзките се развиват индивидуално. Както и всяка друга, от такъв или друг тип.
Но едва ли има място за притеснение, изобщо пречка при взимане на решение за второ дете.


Абсолютно правилно и прекрасно написано  Hug

# 38
  • Мнения: 655
За мен пък е добре да са си близки-ние не се задържаме много нито тук нито в Париж, а и знам че и като се преместим в Лондон пак ще пътуваме и ще е добре да разчитат на другия. Заради това и спозелих, че искам да имат малко разлика.

# 39
  • Мнения: 1 763
Честно казано, не знам. Искам още едно бебе веднага, но не знам какво е да гледаш вече прохождащо дете и не съм сигурна, че ще се справя с едно такова и едно новородено. От друга страна, толкова искам две деца, че не мога да си представя да чакам 6-7 години за второ. Може би 3... Но то си е и малко  божа работа.

# 40
  • Мнения: 137
Ето, да ме извини Джуди, която безкрайно уважавам и ценя  Hug едва ли е на различно мнение след 3-4 дни.

Играла съм на село със сетри с година и нещо разлика. Бяха близки една с друга, да, но не можеха да излезат от собствения си кръг и да създадат добри и здрави "външни" приятелства. Прекалено много бяха свикнали да разчитат една на друга.
Моите деца имат разлика от 6 години. Забавляват се добре. Големият си има обаче свои интереси и среда- малкият- свои забавления.
Аз и брат ми сме с 5 години разлика. Сега сме в нормални отношения. Винаги всеки е имал собствена среда и занимания, което не ни е пречило да обменяме опит, да се закачаме, лигавим по между си, дори да играем заедно.
Наистина не виждам как сама по себе си възрастовата разлика между децата би определила отношенията им като по- добри или по- малко добри.
Затова не ползвам клишета.

Благодаря за цитата! Това може би е някакъв единичен случай, а пък и винаги нещата изглеждат различно отстрани. С моята сестра имаме имаме 2 години разлика и винаги сме имали различни среди, били сме в различни класове, имали сме различни приятели и никога не сме имали проблеми в общуването с други хора. Но пък е много хубаво така, защото някак си е сила това да имаш брат или сестра до теб

А тези с разлика 7-8 години, стават си близки, но след 20-тата година, когато детството е минало. Никой не може да ме убеди, че едно първолаче има сходни интереси с батко си пубер. Никога не ме е блазнила идеята по-голямото дете да ми помага в отглеждането на по-малкото, защото е малко нечестно.

Който е живял с брат или сестра може би ме разбира идеално, другите може би няма да схванат мотивите ми

# 41
  • Мнения: 961
Въпросът е малко относителен, защото не зависи изцяло и единствено от желанията ни.
Но ако мога да избирам, бих искала децата ми да имат разлика от 2 година, 2 г. и малко.

Аз и сестра ми сме породени и наистина сме имали една компания като по-малки, но това даваше повече спокойствие на родителите ни, когато трябваше да ни пуснат да отидем някъде. Днес, вече като големи хора, си имаме съвсем различни среди и приятели, но и много общи познати. За мен няма нито един негатив в това децата да имат обща среда и да са близки помежду си - в крайна сметка са братя и сестри, а не чужди хора и близостта между тях е най-прекрасното, което ние, като родители, можем да им дадем.

Подкрепям с 2 ръце написаното от нора.

# 42
  • Мнения: 27 524
А тези с разлика 7-8 години, стават си близки, но след 20-тата година, когато детството е минало. Никой не може да ме убеди, че едно първолаче има сходни интереси с батко си пубер.

Права си. Сестра ми е с 8г по-голяма и спря да ме скубе и аз да я вбесвам след като станах в 7-8-ми клас.  Crazy

# 43
  • София
  • Мнения: 7 097
Мисля да започнем опити за второ най-рано, когато дъщеря ни навърши 4 г.

# 44
  • Мнения: 164
Разлика от 5 години ми звучи много добре.

# 45
  • Мнения: 405
Разлика от 5 години ми звучи много добре.
и на мен така.
Макар че като се замисля , може би за самите деца ще е готино разликата да е по-малка.
Но пък за родителите май ще е по-лесно с по-голяма разлика  newsm78
Незнам, аз засега не искам второ.
Може би след 5-6 години ще съм на друго мнение  Laughing

# 46
  • Мнения: 3 376
Гласувах за 5 години разлика.

Не мога да преценя реално,ние със сестра ми имаме малка разлика-1 година и 7 месеца.За нас е хубаво,но за майка ни не е било никак лесно.

Според мен детето трябва да поотрасне малко.Смятаме да започнем опитите за второ някъде след около 4-5 години.
Но то това си е и Божа работа.
Ако се появи по-рано няма да го върнем  Grinning

# 47
  • Мнения: 4 451
Аз вече имам две деца. Grinning Разликата им е 4години и съм много доволна, не е малка, нито много голяма. Мечтая за трето детенце, може би след 2-3 години...

# 48
  • Мнения: 668
За мен лично най-удобната разлика е 3-4 години. Може би защото моята с брат ми е толкова. И някак си се бях настроила, че и аз искам такава разлика за децата си.
Планирахме бебката, за разлика 3 1/2 години, и то съвсем успешно. Може би просто по вътрешно усещане.

# 49
  • София
  • Мнения: 2 108
4-5 години
ама вече почти година опитваме за второ и не става... тъй че май няма да стане така както си я мисля Confused

# 50
  • Мнения: 63
Ами смятам че 4-5 години,че и малко повече са идеална разлика.Аз се надявам след толкова живог и здраве да се сдобия с още едно малко съкровище.Ама божа работа.Пък и съм секцио,та е препоръчително някоя друга годинка да се изчака preggo

# 51
  • Мнения: 4 296
Синът ми е на четири и половина годинки. До скоро не исках и да чуя за второ дете, а сега взех да се чудя дали не изпуснах момента.

# 52
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432
Гласувам с 6, защото най-вероятно ще гледам пак сама...и с две малки трудно ще се справя...Но смятам, че по принцип идеалната разлика е 3-4 години.

# 53
  • Пловдив
  • Мнения: 857
Според мен идеалната разлика е 2-3 години. С брат ми имаме разлика 1,1м. и се разбираме чудесно, като по-малки постоянно бяхме заедно, в една компания и с еднакви интереси. Мисля, че по-малката разлика между децата е по-добра както за родителите, така и за самите тях  Peace

# 54
  • Мнения: 3 695
Мисля, че 2-3 год е идеална разлика
Peace

# 55
  • Мнения: 4 668
Темата е много полезна и за мен ...защото въобще не съм сигурна дали искам второ дете  Confused
Само искам да попитам нещо мамите , които казват , че предпочитат малка разлика , за да не се "излиза " от бебешкият период - не ви ли идва твърде дълго оставането вкъщи с децата и грижите за тях ? Това са примерно едни 5 години  Rolling Eyes
И ако примем , че този период се издържа , после не е ли трудно завръщането в другият свят - на работната среда , контактите / извън бебешките / ?
Питам от чисто любопитство .
Иначе за мен идеалната разлика е 7 години и ще се обоснова защо мисля така - когато синът ми ще е първокласник , ще има доста нужда от мен и от баща си . Оставайки в къщи с бебето ще мога да му обръщам повече внимание в този все пак стресиращ за него период и ще си ги гледам двете поне година и половина  Grinning

# 56
  • София
  • Мнения: 627
Гласувах с 3 г. Раждах секцио и ми казаха, че е добре да изчакам поне 2 години преди да забременея пак. Тъй като гоня 33-те мисля като изтекат 2-те години да действаме за следващо бебе за да не ми вика ба-бо второто дете Simple Smile Сарка даже сега по цял ден ми вика ба-ба,та съм взела да се притеснявам вече, че детето ме мисли за баба Simple Smile

# 57
  • София
  • Мнения: 275
4 години Peace

# 58
  • Варна
  • Мнения: 1 817
Принципно по-добре според мен е да изчакам 3-4 месеца и пак  preggo . Така бих си отгледала дечицата заедно наведнъж, но.........аз съм със секцио и ще се наложи да поизчакам доста, за което съжалявам  Confused

# 59
  • Мнения: 636
Мисля, че 2-3 години е добра разлика. Надявам се така да ги докараме  Flutter.

# 60
  • София
  • Мнения: 6 011
Аз винаги съм искала породени деца, въпреки, че първите години се отглеждат трудничко. Обаче раждах със секцио и засега поизчакваме. Вероятно когато си направим второ бебе разликата между тях ще е 2,5-3 години, което за мен също е ОК.
Ние в семейството сме 3 деца с малка разлика - е, нямаше такава веселба просто! Имам прекрасни спомени от детството си и никога не сме скучали. Сега сме много добри приятели, близостта ни се запази.

Последна редакция: нд, 17 фев 2008, 23:35 от Ники.

# 61
  • Мнения: 11 018
Ако имам второ дете, ще е най-рано след 2-3 г. Повече не ми се чака, поне в момента така разсъждавам.

# 62
От момента ,в който родих,вече исках второ  FlutterНо трябваше да изчакам 2 години,понеже съм секцио.Сега вече пея друга песен...след година-две обаче,запрятаме ръкави  Grinning

# 63
  • Мнения: 1 768
След около 2 години би било добре.Тогава малката ще е на 3-4 години и ще е по-самостоятелна. Peace

# 64
  • Плевен
  • Мнения: 1 357
Според мен 3 години е добра разлика Peace

# 65
  • Мнения: 27 524
Синът ми е на четири и половина годинки. До скоро не исках и да чуя за второ дете, а сега взех да се чудя дали не изпуснах момента.

Клотс, ако не си на 56, определено не си изпуснала никакви моменти  Hug

# 66
  • София
  • Мнения: 1 230
3-4 години смятам, че е добра разлика.

# 67
Писах 2години но при нас ще са година и някакви месеци.

# 68
  • Мнения: 409
Гласувах с 2 години! Все още мисля Laughing

# 69
  • Мнения: 378
 Децата ми са с разлика 1 година и 4 месеца. Първите месеци ми беше трудничко, после става по-лесно и по-приятно - децата имат еднакъв режим, общи игри, общи интереси, тайни... Почти винаги са заедно.
 На училище са с една година разлика и малкия ползува помагалата и учебниците на брат си - за него много рядко купувам някой учебник допълнително.
 Онзи ден големия ми син е паднал в училище и си е счупил ръката. Тази сутрин братчето му помогна - завърза му обувките, взе  му чантата да я носи и му закопча ципа на якето. Много мило ми стана и затова смятам, че малката разлика е добра - така децата се разбират като че ли по-добре.
 

Последна редакция: пн, 18 фев 2008, 11:54 от Милли

# 70
  • Мнения: 5 940
 Не мисля, че се затваря кръга от възможности за приятелства при малка разлика между двете деца. Сестра ми ми  е най-добрият приятел, но това не означава, че всяка от нас няма свои приятели.
 Породени сме, между нас никога не е имало ревност, съревнование, завист.  Когато има и кръвна връзка, приятелството е възможно най-искреното,  знаеш, че предателство не може да има.
И двете имаме много добри приятели, работим в съвсем различа сфера, характерите ни са различни, местата, които посещаваме и обичаме са различни, хората, които харесваме са различни. Описаният случай за двете сестри е според мен изключение, а и не трябва да се забравя, че сестрите са наблюдавани пре очите на малката тогава Judy, детски очи.

# 71
  • Мнения: 454
Още докато бях бременна знаех, че искам 2 деца. Със секцио съм и ми се иска да изчакма малко, въпреки, че гласувах с 1 година разлика между двете деца.

# 72
  • Мнения: 999
При нас разликата е от 2 и половина.За сега се справям доста добре Simple Smile, много по лесно ми е с 2 деца отколкото когато се роди каката.Две години е добра разлика според мен защото спомените за това как да го храниш, обличаш и т.н, са ми пресни.А пък и ако бебетата са от един пол е още по лесно, от финансова гледна точка. Пазим си всички дрешки от каката и сега си ги носим. Единствено ми е трудно когато бебето иска да спи през деня а пък на каката и се играе и и се крещи :crazy eyes:. Но аз имам късмет че беба е свикнала на шум, и е много кротичка baby_neutral.

# 73
  • Мнения: 1 799
и аз съм за 2 год. разлика, защото така децата растат като приятели...и породени ми изглежда добър вариант /за децата  Grinning/, но аз така или иначе нямам цикъл още и при нас тази опция отпада. Със сестра ми имаме 5 г разлика и мога да кажа, че тази разлика се стопи на доста късен етап и едва тогава започнах да я възприемам като приятелка, дотогава си беше "малкия тормозител", макар че винаги много съм я обичала и съм се грижила за нея  Heart Eyes

# 74
  • Мнения: 1 197
Аз съм за малката разлика на децата и след годинката на Дария най вероятно ще почнем да работим за второ

# 75
  • Мнения: 5 401
Мисля че за мен идеалната разлика е между 3-4 год.! Но Божа работа, може пък този път да има изненади...   bouquet

# 76
# 77
  • Мнения: 439
3-4 години
Искам второ дете,но много се страхувам от бремеността...първата ми беше много тежка,но ще видим...
newsm78

# 78
  • Мнения: 884
Моите деца с голяма разлика-просто така препоръчва медицината, защото 2 месеца след първото раждане претърпях голяма коремна операция. В началото тази разлика много ме притесняваше-сега виждам и плюсовете и. Момчето ми, понеже изкарва половината си ден в къщи, ми е пръв помощник, в тази дълга зима не знам какво щях да правя ,ако край мен щъкаше и едно двегодишно например...Искам трето, но съм на 33, и едва ли ще може пак да "докарам" такава голяма разлика...
 И искам да кажа на тези, които като причина за сплотеността и приятелството между децата си посочват малката разлика в годините им-имам сестра с 6 години по-малка от мен-нямам по-близък човек и по-добър приятел от нея, тя също. За да се забавляват заедно децата и да се обичат, не е задължително да са на едни години.

# 79
  • Мнения: 4 621
5-6 години Peace

# 80
  • Мнения: 137
И искам да кажа на тези, които като причина за сплотеността и приятелството между децата си посочват малката разлика в годините им-имам сестра с 6 години по-малка от мен-нямам по-близък човек и по-добър приятел от нея, тя също. За да се забавляват заедно децата и да се обичат, не е задължително да са на едни години.

Безспорно е така, но това се случва чак на зряла възраст. Аз имах предвид игрите, забавлението и детството, разбира се, че братята и сестрите се обичат, независимо каква им е разликата

# 81
  • Мнения: 24 467
Планирахме за момента, когато първото стане възможно по- самостоятелно и тръгне на училище. Когато голямото стана ученик, то имаше много повече нужда от мен у дома и за тогава планирахме второто раждане- така при старта в училище имах възможността да помогна пълноценно на голямото си дете.
Друг критерий- когато си намери собствена среда и се откъсне малко от обвързаността си с родителите- това ни се видя също важно, тъй като вече две години голямото ми дете играе с връстници и определено няма и следа от ревност по отношение на малкото дете. Когато реши и има време- играе и с брат си. Чувстват се добре заедно.
Писала съм и друг път- според мен нито малката, нито голямата разлика, сами по себе си оказват влияние на отношенията между децата. Виждала съм сестри, които поради малката си разлика и постоянното им отглеждане заедно нямаха приятели извън собствения си семеен кръг. Това определено винаги съм желала да избегна. Виждала съм хора с по- голяма възрастова разлика, които успяват да създадат пълноценни външни контакти и, едновременно с това, да запазят и добри междуличностни отношения. Игрите, забавленията и детството си свързвам с многото си приятели и с брат ми, който е с 5 години по- голям от мен.

# 82
  • Мнения: 137
Е нали децата с малка разлика учат в различни класове все пак. Все едно те не дружат със съучениците си, не ходят на кино с тях, на рождени дни.

 Изкарвате децата с малка разлика като някаки асоциални същества, които не могат да комуникират с други хора. Толкова много хора познавам с малка разлика, които имат много повече приятели и са много по-отворени към света, отколкото единствените деца в семейството.

# 83
  • Мнения: 24 467
Не бъди крайна, Нора, никой не "изкарва децата" по този начин, не прочетох тук някой да го прави. Давам примери за различни последици, не пиша постулати. С това искам да кажа /и съм го казала/, че няма закони, който да определя, че възрастовата разлика между децата ги прави по- близки или по- малко близки по принцип. Факторите, от които зависи това са много.

# 84
  • Мнения: 137
Разбира се, че има толкова различни случаи. Познавам хора, които с малка разлика и не могат да се  понасят. Няма готови формули за най-добра разлика.

Това, което имам предвид е, че поради малката разлика децата имат сходни интереси по едно и също време и се занимават заедно.

# 85
  • Мнения: 2 910
При нас разликата ще е от 4г., но тъй като все още не мога да отделя дъщеря ми в самостоятелна стая, бих предпочела да е 6г. разликата.

# 86
  • Мнения: 2 646
Родих първото дете на 30г.и по тази причина исках второто да е максимум след 4 години.Не само защото бях прехвърлила 30-те,просто винаги съм си представяла,че ще имам две деца с малка разлика.И понеже цикълът ми е нередовен,никога не знам кога точно съм в овулация,предположих ,че второто бебе няма да дойде веднага WinkИ така,спряхме да се пазим с идеята,че ще минат поне 5-6 месеца преди да дойде бебето.Нищо подобно-забременях още първия месец #CrazyТака разликата м/у децата стана 2г.и7м.или 3 календарни години.Първата година беше най-трудна,сега вече "бера плодовете"на малката разлика PeaceНо  разлика под 3 години лично аз не препоръчвам Thinking

# 87
  • Мнения: 5 539
Моментът за второ при нас дойде, когато дъщеря ни приключи с памперсите, започна да се храни самичка, да ходи на градина - изобщо стана по-самостоятелна.
Преди това не си и помислях за друго бебе.
Разликата им е 3,9 години - идеално според мен.
С брат ми имаме 7 години разлика. Много се обичаме, но никога не сме имали общи интереси и рядко сме играли заедно.

# 88
  • Мнения: 728
Все си мисля че около 7-8 години е най-добре. Първото вече е самостоятелно и няма толкова нужда от майка си.. чисто егоистично от моя страна, тогава се появява новия човек за който да се грижа. И няма да има пренебрегнати, заради гоялмата разлика, нуждите на децата ще са различни и няма да се съревновават или да пищят. ама той ми все това, ама и аз искам такова и тн

# 89
  • София
  • Мнения: 17 592
Искам синът ми да е достатъчно голям, за да ползва сам 00. Не мога да си представя как ще стане да го вдигам бременна - имах малко проблем като бях с него, не искам рискувам. Инак смятам, че ще се чувстват по-добре като са близки по възраст.

# 90
  • София, Дървеница
  • Мнения: 707
Когато големият ми син навърши три години, мъжът ми започна да ме "навива" за второ дете... Да, обаче аз не се чувствах готова за такава крачка. Бях започнала работа, доказвах се и т.н.
Но на миналата Нова година (големия беше на 4 г. и половина) си поисках от  Дядо Мраз бебе за догодина  Mr. Green   Mr. Green  И то както се вижда от лентичката взе, че стана  Hug

Та по темата аз се почувствах готова за ново бебе, когато първото порастна! 

# 91
  • Мнения: 86
гласувах с 3.живот и здраве Grinning Grinning Grinning

# 92
  • София
  • Мнения: 44 229
5 и повече....

# 93
  • Мнения: 765
Гласувах с 5 , обаче сгреших. Или до 3 , или над 6, защото първото като тръгва на училище ми се иска да имам достатъчно време за този важен период в живота му, а ако съм с едногодишно бебе на ръце няма как да стане. Значи или малка или голяма разлика ме устройва.

# 94
  • Мнения: 6 274
Разликата между децата ми е :
1. М/у каката и баткото - 4г. и 6м. ;
2. М/у баткото и малкия - 4г. и 5м. ;
3. М/у каката и малкия  - 9г. и 2 дни ;
Мисля , че съм си избрала най - удачния вариант . Това е моето мнение .

# 95
  • Бургас
  • Мнения: 10 353
Глсувах с 4, мисля че за мен това е добра разлика.Но всичко зависи и от положението в което ще съм примерно с работата, ще мога ли да си позволя и т.н.За това най-малко 4 а може и 8  Simple Smile

# 96
  • Мнения: 24 467
Гласувах с 5 , обаче сгреших. Или до 3 , или над 6, защото първото като тръгва на училище ми се иска да имам достатъчно време за този важен период в живота му, а ако съм с едногодишно бебе на ръце няма как да стане. Значи или малка или голяма разлика ме устройва.

Нали?
Ние в къщи затова предпочетохме когато детето се роди баткото да е в първи клас. Така аз си поостанах у нас по майчинство помагайки на баткото да започне този и според мен толкова важен етап от живота си, а бебето беше малко, на месеци, не създаваше проблеми. Иначе аз лично нямаше да намеря как да стоя в къщи, когато големият тръгна на училище.
Ако обаче вече беше на годинка щяхме да се побъркаме- то да тича и пищи из къщи, а аз да се опитвам да обяснявам на баткото как да свързва ръкописните букви, а той, не мога да си го представя дори, да внимава с писането и смятането.
Нямаме проблеми с искане на играчки, всеки си има свои си интереси, както писах вече- нямаме проблеми и с ревност /макар че това най- много ме притесняваше преди да се роди малкият/, големият е достатъчно голям, разбира доста неща, има си свои приятели, когато му се прииска просто им се обажда, излиза навън, вика ги в къщи, учи вече сам. Но е ІІ клас, не първи, а малкото е на година и 9 месеца и е в най- подвижния и палав период.
Баткото често пъти ми е помагал по своя инициатива- ще го погледа, докато е на гърнето, за да не стане от там и да не замаже положението, ще му пусне филмче, ще играе на компютъра, а то ще гледа до него, докато аз свърша нещо у нас, даже му чете и приказки вече. Играят, стига да искат и двамата. Имат си къщичка в стаята- завират се в нея и си приказват глупости- баткото приказва, а малкото се хили, замерят се с играчки.

# 97
  • Мнения: 3 456
Уф, не знам. Ето нашата дъщеря е вече на 3,8 години и още не сме решили, че е дошъл подходящ момент. А преди по такива анкети все гласувах с 3-4 години.

# 98
  • Мнения: 7 201
Искам синът ми да е достатъчно голям, за да ползва сам 00. Не мога да си представя как ще стане да го вдигам бременна - имах малко проблем като бях с него, не искам рискувам. Инак смятам, че ще се чувстват по-добре като са близки по възраст.
PeaceТакова е и моето мнение.
ПП:Гласувах за разлика от 5 г....но ние я подминахме,така че ще е повече! Wink

# 99
  • София
  • Мнения: 3 064
За мен идеалната разлика е около 3 години,така че гласувах с тази опция PeaceНо всичко е Божа работа,когато Господ реши тогава ще стане!

И аз така мисля. При всички положения, над 3 години. Но и сега да се случи, ще е добре дошло.

# 100
  • Мнения: 1 273
Принципно искам да е 2г, което ще рече, че трябва да почваме да работим по въпроса. Laughing А иначе около 3-4г сигурно е най-добрата  Peace

# 101
  • София
  • Мнения: 5 079
Аз съм за малката разлика, тъй като дечицата си израстват почти заедно и наведнъж ти минава през главата, а и цял живот са си по - близки... Това на теория, но на практика незнам кога бих се решила... Мисля да е скоро, а и съм далеч от мисълта, че съществута нещо такова, като идеален момент, който трябва да изчакаш...

# 102
  • София
  • Мнения: 276
Офффф,и аз съм от чудещите се Tired newsm78
Имам моменти в които си викам- вече съм на годинки,наближавам 31,ако искам друго ще трябва да се захващам....прибирам грижливо всички дрешки и играчки на Валето,дори и наскоро като му махнах памперса,ми остана почти цял пакет,грижливо го прибрах и него за ...другото бебе Grinning....Но като ме ядоса ужасно палавото ми дете,като не си доспя някоя вечер от многобройните му събуждания,....тогава се заричам- друго НЕ Naughty....
Наскоро тръгнах отново на работа- така чаках отново този момент- социален живот,познатото ежедневие....но сега ми липсват дните прекарани с детето,бързам да го взема от ясла...и завиждам на майките с колички,отиващи на разходка,а аз съм вързана в службата,докато детето ми е с чужди хора Sad. Тогава си казвам- ще родя още едно и...пак ще съм си в къщи...с децата Shocked и ме хваща страх- аз с едно едва се оправях,бях в ужасна депресия близо 3 месеца след раждането,чак след годинка вече спях 8 часа без да се будя....как отново ще преживея това,а и баткото....
Много питанки са ми в главата и най вероятно щ стане като първия път- хвърлям се с главата напред,пробваме,и като стане-вече няма какво да му се мисли....само да събера кураж....ама шубето е голям страх.....
Все едно чета собственните си мисли....явно не съм единственна; хем да искам, хем да не ми стиска Peace

# 103
  • Варна
  • Мнения: 1 179
Гласувах за 5години. Сега сина ми е на 1г.8м и за мен още си е бебе. Иска ми се да е по-голям и самостоятелен, за да се реша за второ. С малка разлика е хубаво, да, но за децата. А на майката няма да и е много леко, ако няма баба или друга помощница под ръка.

# 104
  • Мнения: 4 555
Аз лично гледам по-егоистично на нещата. Според мен идеалната разлика между две деца е 1.5 - 2.5 години, но искам да имам деца с 4 години разлика. Като си спомня колко ми беше тежко в началото на бременността и като си представя да се повтори същото, но с едно малко дете за гледане, което да е тъкмо в най-трудната си възраст, да ми се тръшка, пищи и прави напук и т.н. - не, мерси. 4 години според мен е по средата между две трудни възрасти, а детето ще е достатъчно голямо, за да мога да разчитам на някаква помощ от него. А и искам да има малко време да поработя.
Разбира се, забременяването си е и божа работа, така че кой знае какви точни планове няма как да си направим.

# 105
  • София
  • Мнения: 429
 И сега съм готова за второ,но не ми стиска още.Смятам,че четири години са добър вариант,поне сина ми ще е започнал да разбира повече и надявам се да се  кротне.Но все пак аз трудно мога да планувам бременност,надявам се когато се реша да се получи.

# 106
  • Мнения: 2 587
За мен 3 или 4 години.Дъщеря ми точно в момента е ужасно ревнива и едно бебе би я направило и агресивна(така мисля от наблюдения,не ангажирам друг с това мнение)Предполагам че след година-две ще бъде малко по-разумна и склонна да възприеме друго дете.
Сега като се замисля имам познати с 15 години разлика,което от егоистична страна е супер удобно ако първото е момиче.Хем ще ти е от помощ,хем и ще е подготвено за когато му се наложи да става майка.(не че го мисля сериозно  Mr. Green)

# 107
  • Мнения: 1 215
АМи аз гласувах с 3 години защото такава е нашата разлика. Преди си мнислех, че разлика от година и половина до две е по- добре, но сега се убеждавам, че не съм била права. Ако бях родила по- рано каката щеше да е още в количка, щеше да е с памперс, нямаше да говори, изобщо щеше да ми е доста по- трудно. Разликата им е малко по- малко от 3 години и като се има предвид, че каката ходи сама до тоалетна, казва си какво иска и кога е гладна, вече е на детска градина, ходи съвсем сама, не мога да си представя какво би било ако имах две малки деца с една количка. Аз и сега едвам се промъквам между колите, а моята е от най- финните, а тогава би било направо невъзможно. Все едно имаш близнаци, само дето си се мъчил два пъти.

# 108
  • Мнения: 5 103
3-4 години разлика.

# 109
  • Мнения: 941
Абе аз едно искам, ама господ разполага...
Каката е на 10год., от една и половина опитваме за второ....така, че в най-добрия случай разликата ще е 11 години, но сега тя е подготвена.

Преди 2 години когато заговорихме за бебе, що рев изрева, че няма да сме я обичали, защото в приказките все пишело, че най-малките били - и по-умни, и по-хубави, и по-обичани....
От тогава и забранихме да чете бълг. приказки , предания и притчи...
Сега го иска повече от нас - вечния въпрос - Защо още нямаме бебе - ми трудно ми е да и обясна, че не зависи само от нас  newsm78

# 110
  • Мнения: 208
Аз гласувах с 3 години  Peaceзащото такава ще  е и нашата разлика 2.11г Peace

# 111
  • Ботевград
  • Мнения: 2 289
1-2 годинки според мен Peace
Много бих искала децата ми да са с малка разлика, колкото и трудно да е отглеждането им

# 112
  • Мнения: 137
Абе не е толкова трудно, или поне трудното минава за една година.  В началото имаше период, когато се случваше да кърмя едновременно малкото, а голямото да храня с лъжицата  Crazy Но после става дори по-лесно, защото не те дърпат постоянно да ги занимаваш, а и друго си е дете да играе с дете, не с възрастен

# 113
  • Мнения: 139
Ами според мен "по-добрите" опции (защото няма абсолютно идеална разлика) са или разлика от максимум 1,5 година между двете хлапета или 10+.
Аз бях на 5 г. и 9 м. и като се появи брат ми години наред ме тресеше бясна ревност, мисълта, че нашите го обичат повече от мен не ме напускаше дълго време. Сега сме много близки и много си обичам "на кака детето", но ако някой ден имам повече от 1 хлапета ще гледам да са с минималната възможна разлика (доколкото и ако здравословното ми състояние го позволява).

# 114
  • Мнения: 8 246
При нас, живот и здраве, ще е 1г и 10м. Предпочитам да се занимавам сега с второ дете, докато още имам опит с памперси, хранене и разни такива. Така или иначе сме махнали дръжките на кухненските шкафове, програматора на пералнята вече се сваля, саксиите са опаковани с мрежички. Мисля, че сега му е времето- след няколко години едва ли ще ми се занимава отново с бебе. А така когато малкото е на година баткото ще е на 3. Все още ще са на един акъл и ще могат да си играят заедно. С брат ми имаме разлика от 7 години. Толкова много го исках и какво -  разбрах, че не става за игра. Трябваше той да стане на около 14 години, за да почнем да имаме и общи интереси. Затова винаги съм искала малка разлика за децата си. Може да е по-трудно, но няма да са все бебета.

# 115
  • Севлиево
  • Мнения: 1 666
Гласувах с 4, въпреки, че ако имаме второ разликата с каката ще е 5 г. Голямата разлика-9-10-11 години не ми харесва. Съпругът ми и брат му имат 11 години разлика и въобще не контактуват като хората. Не са близки, а мъжът ми се изживява повече като родител.

# 116
  • Севлиево
  • Мнения: 1 666
Гласувах с 4, въпреки, че ако имаме второ разликата с каката ще е 5 г. Голямата разлика-9-10-11 години не ми харесва. Съпругът ми и брат му имат 11 години разлика и въобще не контактуват като хората. Не са близки, а мъжът ми се изживява повече като родител, отколкото като брат.

# 117
  • Мнения: 2 478
И аз гласувах за 4 години разлика.Мисля че и за двете страни е по-добре.За детето-че няма да го лишавам от неговото време и за нас-че поне голямото ни дете вече няма да е бебе.Но няма гаранция какво ще стане,но ако пак го плануваме разликата ще бъде такава.Но Blondi е права,че най-важното е децата да са чакани и желани,а пък когато-тогава Heart Eyes

# 118
  • Мнения: 21
Гласувах за 7 години. От 2-3 години обсъждаме темата вкъщи, но все има нещо, заради което трябва да "изчакаме малко". Синът ми скоро ще стане на 7. На есен ще бъде 1ви клас и ми се струва добър момент да си остана вкъщи за година-две. Но май пак позакъсняхме малко.

# 119
  • Мнения: 322
Имаме си две момчета.Разликата им е 2 г. и 1 м. Адски добра разлика според мен. Малко ми беше трудно в началото, но сега вече е по различно.Малкият стана скоро на 2 и започнаха да си играят и в нас е диво и щастливо. Така че аз определено съм за малка разлика.А това с отслабването е пълна глупост. Човек ако е решил да си има деца това трябва да е най - малкия му проблем.

# 120
  • Мнения: 339
Темата ми допадна.Аз гласувах с 3. По-голямата разлика за мен означава тъкмо да почна работа и след като мина 30 пак да излизам по майчинство.така разкъсано някъкси не си го прадставям.А пък по-малката мисля,че ще ми е трудничко.Все пак нищо не се знае.Плановете точно тук не винаги излизат точни. Хей, трябва да кажа на мъжа ми,че след няколко месеца зпочва усилен труд, за да спезим желаната разлика.ХА-ХА.  

# 121
  • Мнения: 31
Аз имам момиченце на 10 месеца и искам второ бебче но поне сле 2 години че родих секцио и докторката ми препоръча да минат поне 2 години.а аз съм си мислела за разлика от 4 год.и ми се изка момченце Heart Eyes
аз и сестра ми имаме разлика 8 год.и не ми се иска и за моите деца,сега се разбираме но нямаме общо детство все самичка си бях  Tired
искам моите дечица да растат с малка разлика

# 122
  • Варна
  • Мнения: 4 969
Исках децата ми да имат разлика от 2-3 години.Ще имат 4 години и 7 месеца Peace

# 123
  • Мнения: 297
Аз съм за 2-3 години разлика. При нас има фактори, поради които ще изчакаме малко и разликата ще е около три години /съпругът ми ще заминава за чужбина, а и финансовата страна ни притеснява в момента/. Дъщеря ми е на година и десет месеца и все още иска понякога да я вдигам на ръце. Според мен когато първото дете стане достатъчно голямо, но все пак де си е мъничко, за да разбира, и да не иска да е на ръце, е добре да се планува второто. Но когато и да дойде второто дете, важното е то да е желано и обичано!

# 124
  • Мнения: 49
За мен най-добре е разликата да е 4-5 г. - ние така го планирахме и за щастие така се получи.
Каката ще е на 4г. като се роди бебчето. Тя вече е самостоятелна и ми е голяма помощничка.
Много иска да си имаме бебе и съм сигурна,че ще бъде много грижовна и любвеобилна. Simple Smile

# 125
  • Мнения: 545
Ако имам някога второ, иска ми се Ева да е поне на 5-6 г. Вярно, някои добре са го написали, че тази разлика не е добра, защото тъкмо си забравил бебешкия период и хоп - отново бебе, но не съм готова за второ и въобще не знам дали искам второ, де. Като си представя отново цялото това безсъние, ревове и какво ли още ме чака, но пък от друга страна - хубаво е да се две. Ни ес моята сестра имаме малка разлика и доста съм слушала от майка ми колко й е било трудно с две малки деца, колко време е прекарала в къщи (5 г. #Crazy) Обаче сега със сестра ми сме си най-близките хора на света и много, много я обичам Grinning

# 126
  • Мнения: 1 485
Гласувах с 5!Дъщеря ми ще стане лятото на 5г и смятам,че вече е крайно време да се заемем сериозно по въпроса за второ дете!А дали ще се случи точно когата ние искаме-божа работа! Peace

# 127
  • Мнения: 6 390
3-4г. мисля че е най добре, ще имат нещо общо все още двете деца, пък не е като с две бебета 1-2г разлика, по-голяма от 4.-5.г. са като две абсолютно отделни същества, който едва ли ще има общ език преди 18г.

# 128
  • Earth
  • Мнения: 1 952
2 години  Peace

# 129
  • кв.Изток
  • Мнения: 1 219
Моите деца са с разлика от 7 години.Не е много лесно.С бебето в ръце обикалям около бюротож на баткото да му помагам с домашните.В хубавото време стоим вътре докато напише всичко, а бебка спи най-спокойно навън.Иначе баткото много ми помага, но и той има нужда от помощ в ученето- диктовки, задачи и т.н Аз си я исках тази разлика, но сега... Shocked

# 130
  • Мнения: 326
Гласувах за 4 години. За мен ще е идеално, щот не съм първа младост, а сигурно и за Велина ще е добре да разбира, че има братче/сестриче, а не играчка, която може да съблича, облича, щипе и натиска...
А, и да не забравяме килограмите... Ако отново надебелея като през първата бременност, ще ми се да се порадвам поне още малко на факта, че различавам талията и ханша си... Wink

# 131
  • Сърцето ми, завинаги в Истанбул
  • Мнения: 806
Аз искам 3 деца с малка разлика! Гласувах за разлика една година! Работим по въпроса, но с това кърмене ще видим кога ще стане! За мен плюсовете са , че ще си растат като близнаци и ще им бъде по-задружно в игрите, в училище, в парка, у дома. Аз имам 4 години разлика със сестра ми и не мога да кажа, че сме на една вълна! Даже въобще не сме! В игрите никога не сме били заедно, защото тя беше голяма и се занимаваше с други неща, докато аз строях пясъчни замъци! И смятам, че като приключа с бебеправенето на 3-те или поне двете, ще се отдам на кариера, защото все още имам време за това! Joy

# 132
  • Мнения: 55
И аз съм ЗА разлика от 2- макс 3 години! При мен се случи така , е разликата им живот и здраве ще е 2 години, в началото се стресирах , как ще се справя, но мисля, че първите месеци е трудния момент! После ни чакат само хубави емоции, както нас, мама и тати, така и малките ангелчета! Hug Едва като се получи така се замислих, че това е най доброто решение за мен, да си отгледам дечицата, да се радват едно на друго, без да разбират какво е ревност, защото са мънички, а и ще имат общ език, защото до 3-4 годинки за мен са си полубебета-полудеца!А а после вече мисля и за връщането на работа и кариерата! Simple Smile

# 133
  • Мнения: 953
Предпочитам по-голяма разлика, затова посочих 6.

# 134
  • Мнения: 1 550
3- 4 години ми се струва идеална разлика във възрастта. Но от скоро се замислям дали искам второ дете, а синът ми скоро ще навърши 4. За това и гласувах за 5 години разлика. С каква разлика ще са децата е по- скоро важно за майката. Дали ще се справи сама с отглеждането на децата, има ли на кого да разчита за помощ и т.н. В Холандия разликата във възрастта на децата е много малка- 1 до 2 години. Типично за холандките е да се омъжват по- късно и може би заради биологичния часовник бързат с бебе- правенето . Не мисля обаче, че възрастта е определяща за отношенията между децата Thinking Половинката има 13 месеца разлика с брат си, но не са си близки. 

# 135
  • ....от ляво до десния завой...
  • Мнения: 273
Сина ми и бебчо ще имат разлика 4 години и половина. Планувахме със съпруга ми такъв период защото решихме, че на всяко от децата в първите години следва да се обърне дължимото внимание! Съпруга ми и брат му имат разлика една година и три месеца, ха познай дали той като по-голям не е бил лееееко пренебрегван за сметка на по-малкия си брат?! Няма да допусна подобно нещо при децата ми, като дете бях самичка, впоследствие се сдобих с доведена сестра с две години по-малка от мен и природен брат, с когото имаме разлика близо 18 години - с брат ми общуваме, но не мога да кажа, че сме близки!Сама ще определиш разликата - когато си готова за второ дете, тогава! Peace

# 136
  • Мнения: 1 171
Гласувах с 5 години разлика. Преди да родя дъщеря си, исках на бързо да родя две деца и да забравя за раждане. Обаче се оказа никак не лесно да гледаш дете, та изведнъж отидох на другата крайност  - второто да се роди, когато първото вече е голямо!

 PeaceАбсолютно съм съгласна. На 5г. дъщеря ми ще е по-голяма и ще ми помага и ще разбира като и се обясни. Разбира се,че ще има недостатъци породени от различните интереси на възрастите, но мисля, че ще е по-лесно така. newsm78

# 137
  • Мнения: 3 316
последна опция  Peace

# 138
  • Мнения: 251
 За нашето семейство - 1, максимум 2  години.  Simple Smile
 Много се радвам, че се получи. Сега лятото чакаме второто бебе и сина ни ще бъде на 1 год. и четири месеца.
 След като родих веднага бяхме готови за второто. Просто винаги така сме си представяли нашето семейство. А сега ако се окаже, че и второто е момче, може и за трето да се навием.   Mr. Green Да има разнообразие, но тогава вече не знам каква разлика искаме.  newsm78

# 139
  • Мнения: 537
Мисля, че между 3 и 4 години е идеалната разлика за нас, и аз не бих могла да се справя с 2 малки деца. Все пак искам голямата да разбира, че ще има бебе, като й обеснявам какво мо же да прави с бебето и какво не може да разбира  Mr. Green То за нас още не е сигурно, че финансово не сме вързали, но се надявам до 3-4 години татито да се навие, искам малката да си има братче или сестриче.  Mr. Green
Иначе гласувах 4 години.  Peace

# 140
  • Мнения: 910
Исках разликата между децата ми да е 2-3 години,така и стана.Разликата между двете ми дъщери е 2 години и 10 месеца.

# 141
  • Разград
  • Мнения: 2 102
Аз никога не бях мислила колко години разлика е добре да имат децата ми. Просто се случи сега и мисля, че момента е подходящ за мен. Гласувах 7 години.

# 142
  • Мнения: 2 100
Мисля, че около 4 години е добра разлика. Ако е по малко няма какво да бяснявам, а ако е по голяма по трудно свиква с мисълта за друго дете, което да обичат мама и тати. Но всичко си е до детето  Peace

# 143
  • Мнения: 268
2 години Peace (иначе губиш тренинг Laughing)

# 144
  • Мнения: 789
Гласувах за 4 години разлика.Мислим догодина да плануваме момиченцето Laughing,пък каквото се получи.Но в никакъв случай няма да е самичък Иви.Като единствено дете на родителите си ,предимства не виждам в това да си едничко на мама и тати - само недостатъци.

# 145
  • Мнения: 2 825
Между първото и второто искам 2-3 години разлика, третото да е малко по-късно - може би 6-7 години след второто.

# 146
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 473
2 години Peace (иначе губиш тренинг Laughing)

По тази причина основно исках двете ми деца да са с такава разлика  Crazy Не се получи  Tired
Другата разумна за мен разлика е 5 години, така гласувах.

# 147
  • Мнения: 2 090
Преди да се роди Александър исках децата ми да са с 2-3 години разлика,обаче сега не се чувствам готова за второ дете Rolling Eyes.Гласувах 4 години,защото хем искам да не е много голяма разликата м/у децата,хем и аз преди да навърша 30.Бях пуснала подобна тема в друг форум,и за себе си стигнах до този извод,че 4 години са си добре.Догодина почваме с опитите,живот и здраве,пък ще видим дали ще я уцелим(разликата де).Божа работа Hug

# 148
  • Мнения: 307
И нашата разлика е 3 годинки,малката вече е на 3 седмици,а баткото преди 2 дни стана на 3 годинки.Разликата трябваше да е точно 3 годинки,но бебка избърза малко Simple Smile

# 149
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Гласувах с две години. Зависи и на колко години е майката, аз след месец ставам на 32, така че................за тренинга също съм съгласна Wink.

# 150
  • Мнения: 320
Ne sum otgovorila na tozi hubav vapros, za6toto az mnogo iskam 2-ro dete, no moqt saprug ne dava duma da se kaje po tozi vapros. Spored nego edno e stiga i mnogo slojna situaciq 6te nastupi s o6te edno-angajimenti, razhodi i t.n. Ina4e mislq, 4e ve4e ni e vreme za 2-ro - 4 godini sa dobra razlika, ama nqma da me ogree.newsm10

# 151
  • Мнения: 596
3-4 години ми се струва добра разлика в годините между двете деца Peace

# 152
  • Някъде в мечтите си
  • Мнения: 411
3-4-5 години  Grinning
Затова гласувах 4 години. Peace

# 153
  • Мнения: 4 965
За първите 2 - минимална разлика (радвам се, че при моите няма такава). За 3-то - 7-10 г. по-късно. Евентуално, за 4-то - като първите 2.

# 154
  • София
  • Мнения: 1 603
Гласувах - 2 години. Ако ще забременявам отново, предвид моята възраст, няма да мога да си позволя 8 години разлика  Mr. Green.

# 155
  • Мнения: 622
Много искам 2-ро бебче даже и 3-то Grinning затова мисля,че 1-2 години ще е хубава разлика, да си растат заедно децата.

# 156
  • Мнения: 3 334
ами аз съм за голямата разлика........................поне 7 години Peace

# 157
  • Мнения: 219
Ще видя съвсем скоро, живот и здраве, какво е да имаш разлика между децата си от 5,6 години.
Но сега обяснявам на дъщеря ми за бебето, тя уж ще иска да помага. Ще видим...
За разликата от 1-2 години смятам, че също е хубава, но ако има кой да ти помага, а не да се крещи и травмира по-голямото дете.

# 158
  • Мнения: 137
Много искам 2-ро бебче даже и 3-то Grinning затова мисля,че 1-2 години ще е хубава разлика, да си растат заедно децата.

При мен между първото и третото разликата ще е 3 г. и половина  Mr. Green

# 159
  • Мнения: 238

При мен между първото и третото разликата ще е 3 г. и половина  Mr. Green

О-о как хубаво звучи. И аз искам така, но ми се струва трудно без помощ. За сега ще гледам след две години да съм вече с две хлапета, но ще видим.

# 160
  • Канада
  • Мнения: 494
Гласувах за 3 години разлика.Защото се гледаме съвсем самички-бабите са на хиляди километри.Ако имах помощ обаче,бих се навила и на по малка разлика.Поне всичко минава на веднъж за родителите,а и за малките е по добре,защото са им еднакви интересите:)Обаче.............много често,това какво ние искаме и планираме въобще не е от значение при тези неща-поне аз така мисля:)

# 161
  • Мнения: 1 900
Аз съм навита за 2 години разлика, понеже за 1 вече изпуснах влака.  Mr. Green
Според мен е хубаво за децата да растат заедно, вярно по трудно е с две малки деца, но пък наведнъж минава и заминава. Peace

# 162
  • варна
  • Мнения: 147
Около 2г.Без да искаме така се и получи-децата ни ще са с 2г.2м. разлика Simple Smile

# 163
  • София
  • Мнения: 72
Исках деца с малка разлика 1- 2 години. При нас разликата ще е точно 2 години.

# 164
  • Мнения: 207
мисля че 3 години разлика е добре

# 165
  • Мнения: 332
Гласувах за 2 годинки, но нямам нищо против от по-малка или голяма разлика  Mr. Green

# 166
  • Мнения: 2 829
Аз исках година и половина-две да е разликата, но все още не съм бременна-това е единствения отрицателен ефект на кърменето за мен-че още нямам менструация и засега не забременявам Grinning

# 167
  • Мнения: 315
2 или 3 г.  Peace

# 168
  • Мнения: 4 753
нека да са 4 години

# 169
  • Мнения: 1 691
За мен идеалната разлика е 1-2 години - за 1 съм вече закъсняла, затова гласувах с 2. Сега ми остава да навия и таткото да започнем с бебеправене - преди да съм изгубила кураж, защото с моето малко чудо ме хваща страх как бих се оправяла с две.

# 170
  • Мнения: 90
Според мен е най-добре м/у 3 и 5 год. Ако е по-малка разликата е добре да имаш помощник.

# 171
  • Мнения: 351
Разликата между мен и брат ми е 1година и 9 месеца.Страхотни приятели сме.Израстнахме почти с една и съща компания.За мен това е перфектната разлика.И живот и здраве смятам да я спазя! Peace

# 172
  • Мнения: 3 360
Мисля,че между 3 и 5 години е добра разлика.

# 173
  • Варна
  • Мнения: 1 522
5 години и нагоре.

# 174
  • Мнения: 214
Гласувах за 7 години,аз имам син на 2 години,
в момента съм и студентка и ми е трудничко.
Ето защо искам по-голяма разлика.javascript:void(0);

# 175
  • Мнения: 228
Разликата между двете ми деца е 2 години и 8 месеца... Всички ме убеждаваха че вторите деца ставали по-трудно и ние се разбързахме, то пък какво стана... бързичко се получиха нещата.. желая ти успех

# 176
  • София
  • Мнения: 10 367
Нямам претенции. Но явно не ми се чака, защото още не си слагам спирала. Искам бебо само да си избере кога да дойде. Като дъщеря ми.  Heart Eyes

# 177
  • Мнения: 1 049
Ами майчетата хубаво искат едно, но май трябва да пуснем анкета и какво мислят татковците...  Joy защото понякога мненията се разминават. Мьжете по-трудно се навиват за повече деца или според вас не е така (малко извьн темата, но само да попитам).. newsm78

# 178
  • София
  • Мнения: 5 738
2 или 3 години да им е разликата,така плануваме де Mr. Green
Не се знае Mr. Green

# 179
  • Пловдив
  • Мнения: 1 158
Напоследък ми става много драго, като видя по-големи кака или батко и бебче в количка. Преди си мислих, че 3-4 години е добра разлика, но колкото повече време минава, толкова повече се убеждавам, че е добре първото дете да е по-голямо, за да стане кака/батко. Разликата ми с брат ми е 9 г., аз съм по-голяма. Определено обаче не смятам да чакам толкова дълго. Гласувам за 6.

# 180
  • Мнения: 2 171
Аз исках децата ми да имат малка ралзика 1-2 год. Основно, защото съм на мнение, че децата с малка разлика имат по-силна връзка помежду си и ще си бъдат като приятелчета. Така или иначе второто бебче се позабави малко и сега разликата им ще е почти 3 години, която също смятам за хубава Peace

# 181
  • Мнения: 78
Гласувах с 4ри години разлика, но честно да си кажа и по-рано да се случи ще съм щастлива  Hug Иначе милото искаше веднага да правим и 2ро /той има брат с 2 години по-малък и са 1ви приятели/, защото е на мнението, че по-малка разлика - по-добре за децата, да са с по-близка връзка, да имат еднакви интереси и прочие. Обаче за сега на мен ми е малко трудно, малкия е много палав и едвам се оправям с него и не знам, дали ще успея да гледам и още едно бебче. Ще почакаме и ще видим  Peace

Общи условия

Активация на акаунт