Това,което умея най-добре

  • 78 245
  • 177
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 1 883
Мусака с тиквички

Тази вечер ви представям мусака с тиквички,любима у дома. А и това май са последните за сезона,така че им се насладихме Simple Smile 🍽️
Нужни са:
тиквички-4 средни/нарязани на еднакви,малки кубчета/
0.700гр. мляно месо/или хубава кайма/
1 глава лук
1 морков/настърган/
1 ч.ч ориз/може и една идея по-малко/
1 връзка копър
1 равна ч.л. червен пипер
сол
В масло и олио запържвам лука и моркова,след което добавям каймата. Слагам сол и нарязаните дръжки на копъра. Готвя докато не замирише на добре изпържено месо.Прибавям измития и отцеден ориз и червения пипер. Разбърквам докато всичко се смеси добре и готвя не повече от 3-4 мин. Добавям и останалата част от копъра,ситно нарязан.
В тавата,в която ще приготвям мусаката,слагам нарязаните на малки кубчета тиквички. Изсипвам сместа,разбърквам и доливам гореща вода. Не трябва да бъде повече от 2 ч.ч,тъй като и тиквичките пускат течност по време на печенето. Слагам на няколко места отгоре бучки масло и пека в загрята фурна на 180гр.
Моите момчета не обичат заливка и затова не правя Simple Smile.
Добър апетит!
Заповядайте в страничката ми: https://www.facebook.com/a.todorova75/

# 46
  • Мнения: 1 883
Баница
   
Тази вечер у дома ухае на чудна баница-маслена и вкусна Stuck Out Tongue
Кога последно приготвихте баница? Simple Smile Всеки има своя рецепта за тази класическа,българска вкусотия,но тук ще запиша моята.
Нужни са ни:
1 пакет ръчно точени кори "Сърбиянка"/корите са от съществено значение за крайния резултат/
100гр. масло
5 големи яйца /или 6 по-малки/
1 коф. кисело мляко с разтворена в него 1/2 ч.л сода
1 ч.ч. сирене /натрошено/
В купа смесвам млякото,в което е разтворена до шупване содата,яйцата и сиренето.
Две кори намазвам помежду им с масло и отгоре слагам от плънката,без да прекалявам с количеството. Навивам на руло,леко усуквам и слагам в добре намаслена тава. Отгоре слагам още парченца масло и пека в предварително загрята на 170 гр. фурна. Когато започне да се запича,покривам с хартия,за да се задуши добре плънката,като я махам в края на печенето. Да ви е сладко! 🍽️
Заповядайте в страничката ми: https://www.facebook.com/a.todorova75/

# 47
  • Мнения: 1 883
Супа от домашно пиле

В студената октомврийска вечер да се стоплим с вкусна супа от домашно пиле. Simple Smile За да насладим на тази супа,трябва пилето да бъде домашно.
И така,нужни са ни:
крила,гръбнак,2 горни бутчета,дробчета и останалите дреболии от 1 пиле
1 глава лук
2 моркова
корен целина
дафинов лист
200 гр. фиде/по-финно/ Това количество фиде е за 5 л. бульон,като може да се намали,ако се прави по-малко количество
сол
масло
Сварявам пилето,като задължително изхвърлям първата вода,когато заври. При варенето слагам лукът нарязан на 4 парчета,целината,дафиновия лист и сол. Когато месото е сварено,го отделям в чиния за обезкостяване. В тенджера с масло задушавам двата настъргани моркова,докато пуснат апетитен цвят. Доливам бульона,прецеждайки го. Накъсвам месото и добавям фидето. Готви се около 10 мин. На края слагам бучка масло и оттеглям от котлона. По желание при поднасяне може да се поръси със ситно нарязан магданоз.
Да ви е сладко! Simple Smile 🍽️

# 48
  • Мнения: 1 883
Пиле жулиен

Тази вечер ви представям нещо по-различно,а именно пиле жулиен. Рецепта лесна за изпълнение,а и много вкусна,като единствено ни е нужно време за подготовката на продуктите. В оригиналната версия се използва топено сирене,но аз не слагам,тъй като сметаната ми е достатъчна.
Нужни са ни:
пилешко филе-800 гр./или зависи от броя на порциите/
гъби-250 гр./печурки в моя случай/
кисели краставички-6 бр./среден размер/
млечна,течна сметана-250 мл.
масло,олио
сол,черен пипер
Пилето нарязвам на малки,тънки жулиени. Гъбите почиствам и нарязвам на по-големи ивици,както и киселите краставички.
В дълбок тиган слагам масло и малко олио. Запържвам месото и гъбите,посолявам. Пускат сок,но след време ще се изпари и ще се получи нужният вид. Когато започнат да остават на мазнина,се добавят краставичките. Готви се още не повече от 10 мин. и се прибавя течната сметана. Сосът бързо се сгъстява и е нужно още малко готвене/около 3-4 мин./. Добавям смляния черен пипер и махам от котлона. Сервира се топло. Да ви е сладко! Simple Smile 🍽️
Заповядайте в страничката ми: https://www.facebook.com/a.todorova75/

# 49
  • Мнения: 1 883
Сладкиш с бисквити,ябълки и пандишпан

Добро утро,приятели Simple Smile ☕🍁 С чаша кафе и любим,класически сладкиш с бисквити,ябълки и пандишпан. Сигурна съм,че всички го познавате. Аз лично го бях позабравила,но в сезона на ябълките дойде и неговия момент.
Нужни са ни:
1 пакет бисквити "Роден край" с масло
125 гр. масло
2 средно големи ябълки
4 яйца
1 ч.ч. захар
1 ч.ч брашно
ванилия
канела
В тавичка разтопявам маслото и нареждам бисквитите. Запълвам празните места с начупени парченца. Отгоре нареждам обелените и нарязани на тънки филийки ябълки. Поръсвам с канела. Разбивам яйцата,захарта и ванилията. Вече без миксер добавям пресятото брашно. Получава се средно като гъстота. С него заливам бисквитите и ябълките в тавата. Пека в загрята фурна на 170 градуса. Поръсвам с пудра захар,като може да се украси и с ивици разтопен шоколад.
Много фин,ароматен и вкусен сладкиш!
Пожелавам ви чудесна събота Simple Smile
Заповядайте на страничката ми: https://www.facebook.com/a.todorova75/

# 50
  • Мнения: 1 883
В продължение на карфиола от снощи,днес крем супа със сезонния зеленчук. Ароматна и много вкусна. Simple Smile 🍽️
Нужни са ни:
1 малка глава карфиол /около 500 гр./
2 по-големи картофа
парче целина /корен/
2 по-големи моркова
50 гр. масло
копър
сол
150 мл. течна сметана /млечна/
хляб за крутоните
 В по-дълбока тенджера слагам зеленчуците-карфиола и картофите на по-големи парчета,моркова и целината на по-тънки. Заливам с вода,да ги покрие. Добавям сол и нарязаните дръжки на копъра. Варя до омекване на зеленчуците. Пасирам до гладка консистенция с пасатор. Добавям маслото и сметаната и поръсвам със ситно нарязания копър.
Крутоните приготвям традиционно от хляб на кубчета,запечен в тиган с масло до златисто.
Важно е да не остава твърде много течност след варенето,тъй като може да стане по-водниста. Ако е необходимо,може да излеем нужното количество и тогава да пасираме.
Да ви е вкусно! Simple Smile

# 51
  • Мнения: 1 883
Лазаня със спанак

Обичам лазаня във всичките и вариации,но може би тази със спанак ми е фаворит. Може би защото обожавам спанак Wink. Именно този вариант ще ви предложа днес.
Всички рецепти,които приготвям са за 5 порции,така че ако сервирате на по-малко души,може да намалявате продуктите.
Нужни са:
1 пакет кори за лазаня /замразени,при първата рецепта ви показах какви купувам аз/
1 кг. спанак /почистен и нарязан на по-едро/
150 гр. сирене /натрошено/
1 глава лук /малка/
70 гр. масло
0.500 мл прясно мляко
3 с.л. брашно
200 гр. кашкавал /настърган/
Запържвам лука с малко масло и олио до приятен загар и добавям спанака. Посолявам и оставям да омекне. Отстранявам от огъня и добавям натрошеното сирене.
Приготвям бешамела като в касерола разтопявам маслото,добавям малко олио и брашното,докато стане златисто. Добавям на струйка млякото до получаване на рядък сос. Посолявам.
В тава слагам по малко от бешамела и спанака. Редя корите и отново слагам сос и смес. Ръся с настърган кашкавал. И така редувам докато накрая завърша със спанак и бешамел и настърган кашкавал. Тук там слагам парченца масло. Пека в предварително загрята фурна на 180 градуса. Ако бързо започне да хваща златиста коричка,покривам с хартия и пека около 25 мин. Към края махам хартията,за да се дозапече.
Да ви е сладко! Simple Smile 🍽️

# 52
  • Мнения: 1 883
Палачинки с кисело мляко "на Аелис"

Здравейте приятели! Хапват ви се палачинки,но нямате прясно мляко...Точно тук е моментът да ви разкажа за рецептата,която правя и достойно замества оригиналната. Използвам кисело мляко,а резултатът са много меки и вкусни палачинки.
И така за 14 бр. са нужни:
1 коф. кисело мляко
1 ч.л сода
2 яйца
брашно до гъстота на боза
щипка сол
ванилия
малко захар
2 с.л. олио
350-400 мл. вода
В купа слагам млякото и содата,като разбърквам,за да шупне. Добавям яйцата,ванилията,солта,олиото. След това постепенно брашното,редувайки с водата,до получаване на смес,наподобяваща гъста боза. Ако е много рядко,няма да се получат добре.
В добре загрят тиган,слагам малко масло/или олио/ и сипвам 1 черпак от сместа. Когато започне да хваща коричка по страните,обръщам и така до готовност. Готовите палачинки намазвам с масло и редя една върху друга.
Въпрос на вкус е с какво ще ги хапнете. Аз намазах с домашно сладко от боровинки,защото ми е любимо.
Да ви е сладко,с пожелание за спокойна и приятна вечер! Simple Smile
Заповядайте в страничката ми: https://www.facebook.com/a.todorova75/

# 53
  • Мнения: 1 883
Лесна торта с ягоди

Нужни са:
готови блатове-3 броя
заквасена сметана-400 гр.
течна,млечна сметана за разбиване- 0.200мл
ягоди
сладко от ягоди
захар за сметаните
прясно мляко за сиропиране
Ягодите нарязвам на парченца и поръсвам със захар,като оставям за малко в хладилника,за да си пуснат сока. Течната сметана разбивам на крем,като добавям захар,колкото е нужно. Заквасената сметана също разбърквам със захар. Смесвам двете сметани и така получавам крема за тортата.
В поднос слагам първия блат,сиропирам с малко мляко,намазвам леко със сладко и мажа с крем. Редя малко ягоди. Отгоре слагам втория блат,сиропирам,мажа с крем и отново слагам малко ягоди. Така правя и с последния блат-сиропирам,мажа с крем и украсявам с няколко ягоди.
Не съм силна в специалните украси и залагам на по-естествения вид. Добре е да престои в хладилник една нощ,макар че днес разполагах с 1 час и отново беше добре споена.
Да ви е сладко! Simple Smile 🎂🎉
Заповядайте на страничката ми: https://www.facebook.com/a.todorova75/

# 54
  • Мнения: 1 883
Хумус

Какво по-здравословно,но и вкусно от филийки,намазани с прясно приготвен хумус...Това е изключително полезна храна. Ако не сте опитвали,може да го добавите в менюто си. С пожелание за много приятни и уютни почивни дни! 😍☕
Нужни са:
1 консерва сварен нахут-400гр.
2 с.л. сусамов тахан
сокът на 1/2 лимон/в оригиналната рецепта е 1/
чесън-1 малка скилидка/в оригиналната рецепта са 2/
100 мл. зехтин "Екстра върджин"
сол,на върха на ножа смлян кимион,малко червен пипер
В дълбока купа слагам нахута с много малко от течността в консервата/останалата изливам/. Добавям тахана,пресования чесън,лимоновия сок,кимиона и сол на вкус. Пасирам до гладкост,като доливам постепенно зехтина до пълното му усвояване.
Сервирам в купа,като доливам малко зехтин за украса и ръся с малко червен пипер.
Ако имате време,може сами да сварите нахута.
Приятна закуска и чудесен ден! Simple Smile
Заповядайте на страничката ми: https://www.facebook.com/a.todorova75/

# 55
  • Мнения: 1 883
Бонбони с бисквити и маскарпоне "Бени"

В края на деня ви черпя с домашни бонбони с бисквити,маскарпоне и още нещо Wink. Чудесни с повод и просто така,когато искаме да изненадаме любимите си хора. Рецептата си измислих днес Wink.
Нужни са:
250 гр. маскарпоне
260 гр. обикновени бисквити/2 малки пакетчета/
От тук всичко е на око:около 1/2 ч.ч. прясно мляко,1/2 ч.ч. захар,3 с.л. хубаво какао,60 гр. масло,2 ванилии,смляни орехи за овалване.
В блендер смилам бисквитите. В касерола слагам млякото,маслото,захарта,какаото и ванилията и загрявам колкото да се стопи захарта. Охлаждам леко и добавям маскарпонето. Разбърквам добре до еднородна смес и сипвам в купата при бисквитите. Разбърквам и прибирам в хладилника,за да се стегне сместа. След около 15 мин. вадя и започвам да правя малки топчета,които овалвам в орехи и редя в поднос. Разбира се може и в кокос да се овалят,както и да се добавят други аромати в сместа. Вкъщи ги обичаме класически. Съхраняват се в хладилник Simple Smile!
Заповядайте на страничката ми: https://www.facebook.com/a.todorova75/

# 56
  • Мнения: 1 883
"Крок мосю"

Искате да направите нещо различно за закуска,но с обичайните продукти? Тази сутрин вкъщи закусвахме с "Крок мосю",паниран френски сандвич с плънка. Разбира се както за всички рецепти и тук е важно да са приготвени с хубави продукти,за максимално добър резултат.
Нужни са:
тостерен хляб/може и друг/
шунка
кашкавал
яйца за паниране
масло за намазване и за пържене
Намазвам двете филийки с масло,слагам парче шунка и кашкавал,притискам и разрязвам,за да се получат два триъгълника. Панирам в яйце и пържа в сгорещена мазнина. Добре е да се ползва само масло,но аз добавям и олио,за да не се препържи маслото и да покафенее. Отцеждам от излишната мазнина на домакинска хартия и поднасям,украсени по желание.
Да ви е сладко! Simple Smile
Заповядайте на страничката ми: https://www.facebook.com/a.todorova75/

# 57
  • Мнения: 1 883
Супа топчета с гъби

И предложението ми за обяд,супа топчета с гъбки,или така както аз я правя. Вярвам,че всеки има своя интерпретация на тази класическа супа. В моя случай ориз слагам само в топчетата и я правя с фиде,както и не застройвам,а по желание може да се сложи течна сметана при сервирането.
Нужни са:
за топчетата:
300гр. смляно телешко/в моя случай от джолан/
4 с.л ориз
1/2 ч.л. смлян кимион
сол
още:
2 моркова/настъргани на едро ренде/
парче целина/корен,настърган на едро ренде/
6-7 гъбки/нарязани на малки парченца/
1 малка глава лук/нарязана на ситно/
сол
чубрица
1/3 ч.л. червен пипер
олио,масло
фиде
Топчетата приготвям като омесвам каймата,ориза/предварително измит/,кимиона и малко сол. Оставам да престои около час и правя малки топчета,които овалвам в брашно.
Слагам вода да заври/около 4-5л.,с пояснение,че готвя за много гладни момчета Grinning/.
В тенджера с олио и масло запържвам лука,гъбките,моркова,целината и добавям малко сол. Когато са готови и морковът си пусне хубавия цвят,слагам червения пипер,разбърквам бързо и заливам с горещата вода. Варя на тих огън,като след около 5 мин. добавям топчетата. След още 15 мин. слагам и фидето-3 снопа в моя случай. Готвя до сваряване на фидето и махам от котлона. На финал слагам бучка масло и по желание ситно нарязан магданоз/вкъщи не го обичат и затова пропускам/. Както написах и в началото,може да се сервира с чатне,млечна сметана,за по-фин вкус.
Да ви е сладко! Simple Smile
Заповядайте на страничката ми: https://www.facebook.com/a.todorova75/ https://inthebeniskitchen.com/

Последна редакция: пт, 11 окт 2019, 19:40 от beniii

# 58
  • Мнения: 1 883
Млечни картофки

Обичате картофи,но вече сте изчерпали възможностите за приготвянето им? Или пък не,пълни сте с идеи? Grinning И в двата случая искам да ви представя най-лесната и вкусна рецепта. Научих я от моя баща и често я приготвям. Това са запечени,млечни картофки.
Нужни са:
картофи-в зависимост от броя на порциите/по 2 големи картофа на човек/
прясно мляко-да покрие картофите/не по-малко от 400мл/
масло
кашкавал
сол
черен пипер,млян
Аз ползвам единични,керамични съдове,но може да се приготви и в голяма,по-дълбока тава. Обелените и измити картофи,режа на филии с дебелина 0.5см. Нареждам ги в съдовете за печене,които намазах добре с масло. Получават се 2-3 реда,като след всеки,посолявам и слагам бучки масло. Накрая заливам с млякото,което е добре да стоплим предварително,но може и да е студено. Отново слагам малко масло и пека в загрята на 180 гр. фурна. Когато картофите омекнат/около 25 мин/,поръсваме с настърган кашкавал и допичам до златиста коричка.
Млякото винаги хваща коричка по краищата на тавата,но пък после става много вкусна. По желание може да се поръси с черен пипер и да се украси.
Да ви е сладко! Simple Smile
Заповядайте на страничката ми: https://www.facebook.com/a.todorova75/

# 59
  • Мнения: 1 883
Спаначен пай с готови кори

Днес от любимата ми ферма се сдобих с фантастичен спанак. Не се колебах дори за миг,да приготвя любимия ми спаначен пай с готови кори. Много,много вкусен и ароматен Simple Smile.
Нужни са:
пакет ръчно точени кори/аз ползвам "Сърбянка"/
спанак-1 кг.-/почистен,измит и нарязан/
5 яйца
1 малка глава лук
сирене-около 50 гр.
кашкавал-около 50 гр.
1/2 каф. ч. прясно мляко
масло-около 70 гр.
Запържвам в масло и олио ситно нарязаната глава лук. След това добавям спанака и бъркам докато омекне. Посолявам. Накрая добавям 3 яйца и разбърквам добре около 2 мин. или докато се сготвят. Махам от котлона и добавям настъргания на по-едро кашкавал и намачканото сирене.
В тавичка намазана с масло слагам две кори,малко масло и плънка. Така редувам докато завърша с кори. Заливам със смес от млякото,другите 2 яйца и малко сол. Слагам още парченца масло и пека в предварително загрята на 180 гр. фурна. Пече се около 25 мин. Ако бързо започне на хваща златиста коричка,покривам с хартия,за да се задуши. Махам я към края на печенето.
Да ви е сладко! Simple Smile 🍽️
Аз ползвам кръгла тава и предварително изрязах корите по мярка и в кръгла форма. Simple Smile
Заповядайте на страничката ми: https://www.facebook.com/a.todorova75/

Общи условия

Активация на акаунт