Машина за хляб-27 част

  • 45 764
  • 743
  •   2
Отговори
# 690
  • София
  • Мнения: 2 658
пак благодаря  Heart Eyes а хляб от изцяло царевично брашно ще се получи ли?

ами според мен няма да е вкусно. Веднъж направих с по-голяма част царевично брашно, отколкото бяло и нагарчаше, а само от такова брашно, не знам.

# 691
  • София
  • Мнения: 7 974
пак благодаря  Heart Eyes а хляб от изцяло царевично брашно ще се получи ли?

аз се чудя на коя програма да пека защото ако рецептата е с 3 чаши бяло брашно,аз например слагам една пълнозърнесто/или друго/ защото моят мъж не обича ''черни''хлябове и аз се опитвам да пробутам и по малко брашно различно от бялото за по-здравословно.пека ги на основната програма-проблем ли е ?

Само с царевично брашно може да направите пита. Тестото трябва повече да го докарате до кексово (малко по гъсто) и да турите бакпулувер (щото маята въобще няма да обърне внимание на царевичното брашно). После ще направите една тънка пита (максимум пръст дебела). И за да подобрите вкуса задължително турете някакви подправки (я чубрица, я мащерка, я риган или пък босилек и малко шарена сол) и задължително малко захар да убиете горчивината от царевичното брашно (аз слагам една супена лъжица мед).

Ми направете си един експеримент. Направете си качамак, после като изстине па го метнете върху фолио на тиган. Така една малка питка (около половин пръст дебела) и я припечете от двете страни. После опитайте и сами преценете, какво му липсва. То това не е точно оная горната пита, ама все пак ще ви ориентира във вкуса.

Вашия вариант една чаша пълнозърнесто на три чаши бяло - увеличете маята и може да пробвате и на основната програма. Не мога да ви кажа колко да е маята, защото нямам рецептата пред себе си.

Може би трябва да свирна на Ердинч и да го накарам тук да напишем все пак основните пропорции между сухи продукти, течности, яйца, сол, захар, мазнини, че горе долу да се ориентирате нали в рецептите, когато искате да ги подобрявате.

# 692
  • Мнения: 293
много ви благодаря  bouquet а програмата за пълнозърнест хляб повече втасвания ли има от програмата за бял хляб,че в моята книжка нямам подробни данни,да не кажа никакви... Simple Smile

А каква хлебопекарна ползваш ?

# 693
  • Мнения: 55
Нано,и на мен хлебчетата ми сладняха,а безсолни.Промених на сама глава-слагам 1 и 2/3 чаени/мерителни/лъжички сол и 1 непълна суп.л захар  на хляб с 500 гр брашно

# 694
  • Мнения: 383
Цитат
линията на угасване на маята си е дошла естествено.

И сега хаджия я, подшушни –  как става тая работа  newsm78

Докато чакаме Ердинч да ни даде светлина по въпроса , ето какво открих.Идея нямам дали съм на прав път , но поне научих нещо ново за маята и дрождите като цяло  smile3503

Това от Уикипедия

Те тая линия трябва да се търси според мене нейде в последната фаза на цикъла на маята newsm78

Ми не съм много сигурен, че точно там трябва да я търсим. По скоро това е някъде между края на втасването и началото на печене, когато маята прави някакъв малък бум и избива през тънката кора.

sory, днеска имах 3 съвещания, за това още ми "пуши" главата  #Crazy

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=440164.msg13088563#msg13088563
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=440164.msg12931462#msg12931462
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=440164.msg12932899#msg12932899
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=401614.msg11550467#msg11550467
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=401614.msg11697348#msg11697348

да допълня че едноклетъчните:
в 2градуса  и под тая топлина :....................... не се активирват.
м/у 16-21 градуса: ............................................маята е в много бавна активация
м/у 21-32 градуса: ............................................е най идеалната топлина за прясната мая.
м/у 41-46 градуса: ............................................е най идеалната топлина за сухата обикновенна мая.
м/у 52-54 градуса: ............................................е най идеалната топлина за сухата бърза мая.
в 59 градуса и нагоре: .....................................бог да ги прости, едноклетъчните умират.

в общи линии:
2гр прясна мая = 1г суха обикновенна = 0,75г суха инстантна (2:1:0.75)

чертата за угасване на маята е само едно избухване на събраните газове при втасването в най правилно време  newsm78
или така да се каже, маята душа изкарва  newsm78



Може би трябва да свирна на Ердинч и да го накарам тук да напишем все пак основните пропорции между сухи продукти, течности, яйца, сол, захар, мазнини, че горе долу да се ориентирате нали в рецептите, когато искате да ги подобрявате.

с удоволствие  Hug

съотношението на продуктите спрямо общото количество брашно в една рецепта за обикновен хляб, предимно требе да са така:

                          желателни
течности(%)...........56 ÷ 60
захар (%).................1 ÷ 2  
Сол (%)....................1 ÷ 1,5  
Масленност (%).......1 ÷ 2
Cyxa Мая (%)...........1 ÷ 1,5

към общото количество бяло брашно може да се приложат следните пропорции различни брашна

брашна                                            пропорции
пълнозърнесто.......................бялото брашно може да се исползва/замести до 50% с пълнозърнесто
ръжено.............................................20 до 40 %
царевично........................................до 10%
елда..................................................до 20%
оризено............................................25 до 30 %
соено................................................до 25%
шпелта(spelt)..........................до 100% може да се замести, + 25% трябва да се увеличи течноста
овесено............................................25 до 30%                  
ечемичено.......................................25 до 30%

източник:
Mark Bittman, "How to Cook Everything", 2008

Последна редакция: вт, 23 фев 2010, 23:55 от Ердинч

# 695
  • Мнения: 293
Ердинч , Много благодаря!Това събрано , смляно и поднесено в готов за консумация вид си е направо безценно!  newsm51

# 696
  • Мнения: 293
Ердинч , би ли ми обяснил , моля те , начина на замесване на тесто в машината , при който маята се разтваря във водата?  Каква е последователността на продуктите в този случай? До колкото разбирам това разтваряне на маята не е същото както при ръчното месене - мая+топла вода+брашно+захар ?

# 697
  • София
  • Мнения: 7 974
Ердинч, много ти благодаря комшу, знаех си аз, че мога да разчитам на теб.  Wink Утре по някое време ще го препиша в съветите на майсторите.

Ердинч , би ли ми обяснил , моля те , начина на замесване на тесто в машината , при който маята се разтваря във водата?  Каква е последователността на продуктите в този случай? До колкото разбирам това разтваряне на маята не е същото както при ръчното месене - мая+топла вода+брашно+захар ?

Амчи като какво например му е по различното ?  newsm78

# 698
  • Мнения: 293
Амчи като какво например му е по различното ?  newsm78

Извинявай , но едва сега видях въпроса.Бях се забучила да чета тук едни интересни работи , но вече едва си държа очите отворени.Обещавам утре да ти кажа  smile3507

# 699
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Благодаря ви за похвалите.  bouquet
Питката беше страхотна,обрах овациите.
Пускам линк към оформлението на питката,в който видях,че усуканите ленти са само завързани.Аз предпочетох краищата на възелчетата да не стърчат и ги подпъхнат-единият надолу,а другият отгоре и навътре,към средата.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=260129.msg14062066#msg14062066

Правих цяла доза от тестото(в темата за рецептите е записана половината доза само) и пекох в тава 30 см,а когато направя половин доза,пека в тава с диаметър 28 см.Да поясня,че между пластовете намазах с маргарин и резултатът беше по-добър от друг път.

# 700
  • София
  • Мнения: 2 658

Правих цяла доза от тестото(в темата за рецептите е записана половината доза само) и пекох в тава 30 см,а когато направя половин доза,пека в тава с диаметър 28 см.Да поясня,че между пластовете намазах с маргарин и резултатът беше по-добър от друг път.
е тъкмо това щях да те питам аз, така ме изкуши с тази красива питка и исках да я правя, но половин доза в тортената ми форма. Щом в темата с рецептите е половин, значи смело я започвам.  Simple Smile Само се чудя така ли да я оставя или да наредя сиренце между пластовете.  Thinking
И казваш с маргарин е по-добре отколкото с масло? Не че сега мога да сложа заради малкия, но да си знам.

# 701
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Петя,сиренце ако сложиш става още по-вкусна.И между пластовете можеш да намажеш със размекната свинска мас,да не е разтопена.

# 702
  • София
  • Мнения: 2 658
Петя,сиренце ако сложиш става още по-вкусна.И между пластовете можеш да намажеш със размекната свинска мас,да не е разтопена.
Grinning това със свинската мас сега няма как да стане, защото давам на малкия от произведението. То аз и затова ще я правя само с жълтъците.

# 703
  • Мнения: 2 082
Цитат
А каква хлебопекарна ползваш ?



ей това ми е машинката-никому неизвестна марка...и на книжката не пише какво производство е.поръчах я от топшоп и я чаках около 4 месеца...  Wink

# 704
  • София
  • Мнения: 7 974
ВНИМАНИЕ !!!

Допълнени са съветите на майсторите с пропорциите на продуктите в една рецепта за обикновен хляб, както и за пропорциите на смесване на различните видове брашна.

Допълнена е и частта за съотношението между суха и жива мая с мнението на Ердинч.


Предлагам да обявим 25 Март за рожден ден на нашата тема. Тогава е открита първата част на темата. Хайде да помислим какъв подарък можем да си направим сами за рождения ден на темата още повече, че тази година темата ни става на пет годинки и е нещо като юбилей.

Общи условия

Активация на акаунт