НВ-ВМХ, част 74

  • 33 691
  • 724
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 6 346
Накратко, по точки, 11-те най-големи мита/лъжи за веганството:

1. Полезността за здравето на веганството идва именно от избягването на животинските храни. (Но де факто не е така, а всъщност полезността идва от разчитането на цели храни - плодове и зеленчуци, от избягването на рафинирана захар и зърнени храни и изключването на богатите на омега-6 мазнини и трансмазнините.)

2. Наситените мазнини и холестеролът (които се съдържат основно в животинските храни) са опасни.

3. Само с веганско хранене може да се подобри състоянието при сърдечносъдови заболявания. (Всъщност заключенията идват от проучвания, при които наистина е използвано веганско хранене, но в комбинация и с други мерки, така че не може да се приписва такъв ефект само на храненето.)

4. Китайското проучване (на Колин Кембъл, което беше порядъчно разпердушинено от Дениз Мингър преди няколко години, а и от други автори).

5. Животинският протеин е опасен. (Тези твърдения са от проучвания с плъхове, но при проучвания с хора в повечето случаи се доказва точно обратното - че животинският протеин е полезен за хората.)

6. Хората/човешките тела не са създадени да се хранят с животни. (Това не е вярно, има достатъчно доказателства и за хранителните навици на древните хора, и за особеностите на храносмилателната ни система. Хората са адаптирани да консумират и животни, и растения.)

7. Месото причинява ССЗ, диабет и рак. (И за тези заболявания има вече куп данни, които показват, че месото не е сред причинителите им, освен когато е по-прегорено и когато говорим за салами и подобни.)

8. Вегетарианците и веганите живеят по-дълго и имат по-нисък риск за опасните болести. (Наистина има такива проучвания, но при тях не става ясно дали точно избягването на животински храни е причината, или други здравословни навици - повече движение, непушачи, непиещи алкохол, консумиращи повече плодове и зеленчуци, т.е. месото избягват хора, които по принцип се стремят да живеят по-здравословно).

9. Нисковъглехидратните диети са смъртоносни. (Да, но има проучване, в което са изследвани 3 начина на хранене - веганският на Орниш, НВ-ВМХ на Аткинс и Зоната, а резултатите са категорично в полза на Аткинс по отношение не само на загубата на тегло, но и на здравните показатели.)

10. Веганското хранене се подкрепя с много научни доказателства за правотата си. (Това не е вярно. Има само едно проучване, в което наистина е сравнено веганството със стандартната диета, препоръчвана при диабет тип 2 /с 60-70% въглехидрати и с минимално количество храни с холестерол/, като участниците били диабетици. Наистина при част от показателите веганството показало по-добри резултати, но при останалите, т.е. повечето - не. С две думи, няма данни за превъзходството на веганството. Такива проучвания не са правени и съответно няма такива резултати, за да се твърди такова нещо.)

11. При веганското хранене лесно се набавят всички необходими нутриенти. (Всъщност не е така, защото не могат да се набавят витамин Б12, желязо, витамин Д и омега-3 мазнини.)

# 721
  • Мнения: 958
Вики нямам въобще предвид теб, имам предвид обсъждането на случайни хора, без да знае човек нито историята им, нито какво е довело до това, както и обсъждане с искрена злоба и радост от хорското нещастие.  Hug
Lemy току що получих същата перуанска рецепта за супа със зеле и кайма, като каймат аможе да се смени с друго месо и да бая гъстичка изглеждаше Simple Smile Ще се пробва.

Кам майката е много силна фигура във детствтото на всяко дете. Проблемът е че навремето, при повечето ми познати, за съжаление беше в сила мотото "дете се целува само на сън". хората не са възпитавани да показват любовта си, от страх да не разглезиш детето.  Според мен това отключва много психически и хранителни разстройства. И наистина си заслужава дискусия  Embarassed

Шоки, благодаря, да си призная честно мен ме домързя да я прочета, ама така синтезирано го изчетох  Mr. Green Защо ли имам предчувствие че тролчо дебне и ще се включи с коммент.

# 722
  • Мнения: 6 346
Моля за рецептата за супата с кайма Simple Smile

# 723
  • Мнения: 958
Моля за рецептата за супата с кайма Simple Smile

http://perudelights.com/sancochado-a-robust-soup-for-weekend-appetites/
Това е оригиналната перуанска рецепта, но клежката я прави с кайма че е по-лесно и без картофи и юка. и смесва с рецептата за тази супа: http://recipes.sparkpeople.com/recipe-detail.asp?recipe=1930544
Аз съм фен на перуанската кухня и на супите им, общо взето задушава месото наситнено или каймата след това прибавя зеленчуците (зеле, целина, морков, лук, царевица и сладки картофи по желание ) , бульона , подправя с орегано и всякакви налични чили пасти и много важно мента. И се прави бая гъста, каза че слага на една тенжера почти цяла малка зелка  newsm78 Аз правих като борш по-рядка и пак е супер вкусна.

# 724

Общи условия

Активация на акаунт