Отговори
  • Варна
  • Мнения: 87
Смятате ли, че помощните колелца по-скоро вредят на детето да се научи да кара колело?

Ако помагат - с какво са полезни, на кого всъщност помагат?
Ако пречат - с какво пречат, на кого всъщност пречат?

Колело с помощните колелца прилича ли ви на триколка?

По-добре ли е да започнете с колело без педали, за да се научи детето на това, на което не може да се научи ако колелото е с педали и помощни колелца - умението да балансира?

Последна редакция: чт, 22 окт 2015, 02:42 от AnMary

# 1
  • Всеки ден трябва да се инжектираме с малко фантазия, за да не умрем от реалност: Рей Бредбъри
  • Мнения: 4 327
digitalrebel, мъжът ми кара активно колело вече доста години. Всяка година ходи на международни бревети от по 1200 до 2400 км. (до сега за 5 години има навартяни по официални бревети около 15000 км.) Кара бревети и в БГ ... Пиша това, за да видиш, че споделям мнение на човек, които е запознат Simple Smile Средната караше от 1,5 до 4 баланс колело. После взехме 16 цоловка и го подкара за 10-тина мин. без помощни колела. Според ММ, баланс колелото развива чувството за равновесие и силата на краката, после просто трябва да схване как да тръгва, спира и върти педалите, което при нас отне 10 мин. и няма нужда от помощни колела.

# 2
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Едно време нямаше баланс колелета.
Споделям личният си опит - първо имах Зайка, която карах поне до към 5 годишна. От постоянното и бясно каране помощните колела се бяха поизкривили и баща ми забеляза, че почти не се опират в земята.
Един ден ме извика и ги махна. Доста бързо след това се научих да карам Зайката на 2 гуми.
След нея му купиха Балканче, което подкарах за минути.

Най-добре е да се види детео кое ще препочете - баланс колелото или колелото с помощни колела. Поне сега избор бол.

# 3
  • Мнения: 553
От 4 до 6 години синът ми караше колело с помощни колела, но без кеф. По-скоро правеха колелото по-тежко. На 6 години се научи без помощни от три опита!!! Има деца, които карат колело без помощни на 3 години. Всичко зависи от мерака според мен! Без мерак и баланс колелото няма да помогне!

# 4
  • София
  • Мнения: 17 338
При нас - абсолютно същото като при Почти безобидн@ - мъжът ми е колоездач и не даде дума да се издума за помощни колела. Балансовото до 4г и после директно без помощни. Е, в началото имаше тичане по нея, също и тръгването й беше много трудно и трябваше да й държим седалката отзад и да тичаме с нея, но за една седмица общо взето, се научи.

# 5
  • Варна
  • Мнения: 87
Едно време нямаше баланс колелета.
Споделям личният си опит - първо имах Зайка, която карах поне до към 5 годишна. От постоянното и бясно каране помощните колела се бяха поизкривили и баща ми забеляза, че почти не се опират в земята.
Един ден ме извика и ги махна. Доста бързо след това се научих да карам Зайката на 2 гуми.
След нея му купиха Балканче, което подкарах за минути.

Най-добре е да се види детео кое ще препочете - баланс колелото или колелото с помощни колела. Поне сега избор бол.

Трябва ли да оставяме детето да предпочита нещо, за което знаем, че няма да му помогне?

 Примерно първото колело с педали, което подаряваме е когато детето стане на 4-5г. Купуваме го без помощни колела и това е! Избор няма. Достатъчно е силно, за да върти педалите, и едро, за да пази баланс, тъй като колелата с педали са почти 2 пъти по тежки от тези за балансиране.

А може би родителите, които слагат помощни колела го правят по-скоро на тях да им е лесно и да не се занимават да учат детето да кара колело?

# 6
  • Варна
  • Мнения: 87
Едно време нямаше баланс колелета.
Споделям личният си опит - първо имах Зайка, която карах поне до към 5 годишна. От постоянното и бясно каране помощните колела се бяха поизкривили и баща ми забеляза, че почти не се опират в земята.
Един ден ме извика и ги махна. Доста бързо след това се научих да карам Зайката на 2 гуми.
След нея му купиха Балканче, което подкарах за минути.

Най-добре е да се види детео кое ще препочете - баланс колелото или колелото с помощни колела. Поне сега избор бол.

Да, и аз съм минал през Зайка, мисля, че даже имах помощни колела. После минах на Школник. Научих се да тръгвам от един по-висок тротоар, явно ми е било по-голямо колелото.

Детето винаги ще предпочете по-лесното, там където няма толкова усилия. По-заетите родители с по-малко свободно време сигурно и те ще предпочетат колело с помощни колелца, само и само детето им да има колело.

# 7
  • Варна
  • Мнения: 87
От 4 до 6 години синът ми караше колело с помощни колела, но без кеф. По-скоро правеха колелото по-тежко. На 6 години се научи без помощни от три опита!!! Има деца, които карат колело без помощни на 3 години. Всичко зависи от мерака според мен! Без мерак и баланс колелото няма да помогне!

Може би ако бяхте започнали на 4г. без помощни колела, щяхте още по-същото време да се научите да карате, а двете лета по-късно да развиете още умения, нали?

Да, мерак трябва, някои деца са с друга натура, която не е насочена. Но ние, като родители, трябва да ги подкрепяме и да имаме търпението. Иначе ако се отказват от всичко твърде бързо, след 14 години ще ни излезе солено.

# 8
  • Варна
  • Мнения: 87
digitalrebel, мъжът ми кара активно колело вече доста години. Всяка година ходи на международни бревети от по 1200 до 2400 км. (до сега за 5 години има навартяни по официални бревети около 15000 км.) Кара бревети и в БГ ... Пиша това, за да видиш, че споделям мнение на човек, които е запознат Simple Smile Средната караше от 1,5 до 4 баланс колело. После взехме 16 цоловка и го подкара за 10-тина мин. без помощни колела. Според ММ, баланс колелото развива чувството за равновесие и силата на краката, после просто трябва да схване как да тръгва, спира и върти педалите, което при нас отне 10 мин. и няма нужда от помощни колела.

Вие просто знаете кое е правилно, за да се научи детето да кара колело! Поздравления!

# 9
  • София
  • Мнения: 4 549
Колелото с помощни, освен че е тежко, е и супер непригодно за неравните терени по нашите градинки. Като попадне задното колело в дупка, а помощните опират, се почва едно тръшкане защо колелото не върви. И аз ги възприемам по-скоро като удобство за родителя. При достатъчно развита двигателна култура не е никакъв проблем да се подкара колело без помощни.

# 10
  • Мнения: 553
Какво значение има дали детето се е научило да кара колело без помощни на 4 или на 6 години, че да го натискам и да му казвам НЕ, ЩЕ КАРАШ БЕЗ ПОМОЩНИ, когато то си иска колелцата. Един ден каза, че иска да се научи и се научи в същия ден.

# 11
  • Мнения: 553
И аз ги възприемам по-скоро като удобство за родителя.
За мен бяха супер неудобство, защото бързо се изморяваше и не караше изобщо. Аз го влачех колелото, а той си тичаше и играеше на други неща. Обаче не искаше и да ги махаме. Според мен мнението на детето е важно!

# 12
  • Мнения: 553
При достатъчно развита двигателна култура не е никакъв проблем да се подкара колело без помощни.

И желание трябва да има!

# 13
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Едно време нямаше баланс колелета.
Споделям личният си опит - първо имах Зайка, която карах поне до към 5 годишна. От постоянното и бясно каране помощните колела се бяха поизкривили и баща ми забеляза, че почти не се опират в земята.
Един ден ме извика и ги махна. Доста бързо след това се научих да карам Зайката на 2 гуми.
След нея му купиха Балканче, което подкарах за минути.

Най-добре е да се види детео кое ще препочете - баланс колелото или колелото с помощни колела. Поне сега избор бол.

Трябва ли да оставяме детето да предпочита нещо, за което знаем, че няма да му помогне?

 Примерно първото колело с педали, което подаряваме е когато детето стане на 4-5г. Купуваме го без помощни колела и това е! Избор няма. Достатъчно е силно, за да върти педалите, и едро, за да пази баланс, тъй като колелата с педали са почти 2 пъти по тежки от тези за балансиране.

А може би родителите, които слагат помощни колела го правят по-скоро на тях да им е лесно и да не се занимават да учат детето да кара колело?
Имам познато детенце, което не иска да кара баланс-байк. На сила ли трябва да го карат?
/това имах предвид.../
Моето харесва всички видове колелета, но не мога да му купя всичко. Има си колело с помощни колелета, кара на приятелите си баланс-байка и така. В един момент ще се научи да кара колелото си и на 2 гуми. Карането на колело не е кой знае какво сложно умение.
Моята цел сега с колелото е да се научи да гледа къде кара, да завива правилно и да върти педалите. Не ми тежи да мъкна колелото до парка, даже детето помага, после там кара бясно по алелите. Колко му е следващото лято да махна помощните колелета и да го уча да кара на 2 гуми или поне да пробвам, все ще се научи в един момент. Всичко допира до това да децата да имат мерак да карат колело.

# 14
  • София
  • Мнения: 17 338
И нашия баланс байк стоя една година непипнат, не го искаше и толкова. После й дойде желанието.
Насила нищо не става.

Общи условия

Активация на акаунт