Първолачето на мама, втора седмица подхвана!

  • 20 670
  • 244
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 937
Малко късно я пускам, но ето я!

Това е старата!

Добро утро и успешна седмица на всички.  Grinning


Основни участници - развълнувани мами и първолачета:

Ками - Иво
Даруся - Дари - Жоро
{Тони} - Тони - Дани
Инче - Ина - Пепи
Бимба - Биляна - Ицо
Нелина - Марио
Кикимора- Мария - Михаел
Мма Нана - Марго - Алис и Тавит
Мренка - Рени - Вили
Весела 77 - Веси - Стели
Птица - Галя - Йоанна
Ета - Ивета - Кристина
Тони_н - Тони - Нади
Цвърче - Стефка - София и Мария
Вердад - Вили - Ралица
Жакиник - Жаклина - Стефани
Вечерница - Екатерина - Мирел
Сиси - Силвия - Ива
Коала - Гери - Трифон
Trislon - Лора
sneji_ - Мони
iko - Ирина -  Адриана
Mama Nana - 
marianasot  -
svetla bogeva - Светла - Йоанна
kikimora - Мишо
koteto7975  - Йоан
Marssy - Бистра
Деска - Деси - Симеон
irka7 - Кристиан
 
... и всички, които тепърва ще се включат ...

Последна редакция: пн, 25 сеп 2006, 18:48 от Verdad

# 1
  • Мнения: 888
 Party Хе хее...Честита ни нова темичка   bouquet
Привет на новите мами   Laughing
Успешна нова седмица на първолачетата ни !!!  bouquet

# 2
  • Мнения: 1 492
Добро утро и от мен. Да ни е честита новата темичка. Hug
Успех на всички първолачета и техните родители Peace
С това заглавие ще ни забележат повече мами на първолачета. Simple Smile

# 3
  • Мнения: 888
Как са настроенията при вас?
От тази седмица вече сме до 11.35.
Меракът ни за училище още го има,чак в неделя както си беше в стаята по едно време пристига и ми носи упражнителната си тетрадка,където има задачи от които госпожата им дава за домашно.Та нещо и дошла музата на мойта хубавица и попълнила 2 упражнения  Rolling Eyes
А иначе с приказката не я докарахме до никъде  Confused и днес след училище ще видим

# 4
  • Мнения: 1 937
Grinning Много ни морят тези чертички!

Рени, задачи ли решавате вече?!?

Кажете, моля пак за ЗИП-овете при нас са само български и математика.

Ками, какво стана със закуските?

# 5
  • Мнения: 888
Велислава,не са задачи,ама моя е грешката...нарекох упражненията задачи(а всъщност са си ченгелчета),щото са номерирани  Rolling Eyes Ама и аз едни обяснения хвърлям..
Нашите ЗИП-ове са български,математика и домашен бит и техника

# 6
  • Мнения: 1 258
И аз се присъединявам.
Успех на всички сладки дребчовци-ученици.

# 7
  • Мнения: 1 937
Момичета, давайте на Вили, щото много строго така - цялото ми име!   Confused
Като в училище.

Мислите ли за допълнителни занимания - спорт, езици, приложни изкуства?

Trislon, добре дошла, давай ТТ данни.  Grinning

# 8
  • ново
  • Мнения: 5 964
Привет и от мен Hug
Успешна нова седмица! Ние за малко да закъснеем тази сутрин, голяма паника стана Crazy, колата ми за пръв път отказа да запали, добре че се отказах навреме, взех колата на таткото, та успяхме да стигнем навреме Simple Smile.
Вчера правихме малко упражнения с чертичките, забелязвам, че с повече упражнения започва да ги пише по-добре, но все пак не я натоварвам.
И нашите ЗИП-ове са БЕЛ, математика и ДБТ.
Днес имат 5 часа - до 12,05 ч., очаквам и програмата за цялата седмица вече да е готова.
Нашите са разказвали приказката за Житената питка миналата седмица, Стели е била питката Laughing.

Вили, благодаря за новата темичка  bouquet

# 9
  • Мнения: 1 258

Мислите ли за допълнителни занимания - спорт, езици, приложни изкуства?

Trislon, добре дошла, давай ТТ данни.  Grinning


 Grinning Лора ми се казва първолачката.

Засега ходим на художествена гимнастика три пъти седмично.Вероятно от октомври подновяваме плуването.
Езикът засега ме тормози.Ще видим.

# 10
  • Мнения: 1 708
И аз да се включа към мамите с първолачета.
Засега моята щерка е много доволна!
Успешна нова седмица! Hug

# 11
  • Мнения: 1 937
Момичета, ние сме цял клас!   bouquet

Отивам да прибирам момата, после ще я заведа на английски, така че ще се включа следобед!
Когато пък ще трябва да прибирам другата мома от градина, нещо ще трябва и да се яде за вечеря...

Как се справяте?  #Crazy

# 12
  • Мнения: 253
 Здравейте и от мен и успешна нова седмица  Grinning


 Трудно, но няма как  Laughing

# 13
Ееее, пропуснали сте ме от предишната тема  Simple Smile
Аз съм Ирина, а дъщеря ми е Адриана.

Айде лек ден и ще се включа по-късно.
Ние днес сме за първи път цял ден и за първи път ще я взима жената която "наехме" за това.
Дано всичко да е ок.  Simple Smile

# 14
  • ново
  • Мнения: 5 964
.

Мислите ли за допълнителни занимания - спорт, езици, приложни изкуства?



Вили, мислим от октомври да я запишем на рисуване - това е нейното желание. Имам желание и на английски да я водя, но ще видим как са часовете по рисуване, да не претоварим програмата Simple Smile

Момичета, да ви се похваля - имаме си бюро вече /в предишната тема се оплаках, че майстора се бави още/, мъжът ми го донесе преди малко Laughing, остава само секцията и стаята е окомплектована Peace

# 15
  • Мнения: 1 492
Мен ме хващат нервите нещо с това училище. Все още нямаме програма. Госпожата всяка сутрин казва какво да носим за следващия ден. От миналата седмица ми обяснява как щяла да казва само на децата какво да си носят, а на нас- не. Трябвало да запомнят. Да, ама не. Моето помни математиката и българския, а другите предмети -не. И се почва едно звънене на тук натам, докато разбера какво имат ooooh!
Вили, още нямаме закуски. Носим си и изяждаме всичко, което страшно ме учудва.
Вече нямаме такъв интерес за ходене на училище- но поне не възразява.

# 16
  • Мнения: 15 216
Привет!   bouquet
Тръгнахме нормално сутринта.
ЗИП са БЕЛ и математика. Ще имат и английски, но още не съм добре запозната.
Искам да ви попитам - закусвате ли преди училище. В у-щето закусват след втория час, но понякога сутрин искат вафла, кроасан ... До сега слагам по нещо в раничката, понякога го връщат.
Лека седмица!

# 17
  • Мнения: 3 342
Grinning Много ни морят тези чертички!

Кажете, моля пак за ЗИП-овете при нас са само български и математика.


И при нас ЗИП-овете са по български език и математика. На родителската среща обясниха, че нормативът от часове по български език най-вече бил недостатъчен за материала, който трябвало да покрият, а и по този начин най-добре се посрещали нуждите на децата.

И Дани много го мори писането. Предполагах, че след като може да чете и смята, поне първите дни ще му бъде лесно. За писането бях забравила напълно ooooh!. Всъщност с чертичките вече се справя доста добре, но отскоро на дневен ред са ченгелчетата, а там положението е близко до трагичното Joy

А по отношение на извънучилищните занимания все още размишляваме, но тук няма особен избор. Колебая се между народни танци и бадмингтон. Но пък Дани не е никак въодушевен... Дали да настоявам? newsm78
А другата година ще изберем между тенис и плуване. Предполагам, че ще е плуване, като знам каква рибка си имам вкъщи Heart Eyes

# 18
  • Мнения: 1 258
Може да съм изпуснала от предишната тема нещо,но на мен ми направи много лошо впечатление с тези СИП-ове,които всъщност се оказаха задължително неизбираеми.Но после съм забравила да попирам учителката защо се оказва така.
И кака така не се постига нормативът,това не се ли знае предварително?

# 19
  • Мнения: 3 342
Може да съм изпуснала от предишната тема нещо,но на мен ми направи много лошо впечатление с тези СИП-ове,които всъщност се оказаха задължително неизбираеми.Но после съм забравила да попирам учителката защо се оказва така.
И кака така не се постига нормативът,това не се ли знае предварително?

Ами всъщност това не са СИП-ове/свободно избираема подготовка/, а ЗИП-ове/задължително избираема подготовка/.

Нормативът се постига - той за това е норматив, защото е нормативно определен. Просто нормативно определените часове не са достатъчни за някои/повечето деца да усвоят учебния материал.

# 20
  • София
  • Мнения: 1 951
При нас има ЗИП по Роден край и СИП по Български език.Записала съм ги на плуване,и мисля и на английски език.

# 21
  • Мнения: 474
Здравейте и от нас аз съм Светла а моята първокласничка се казва Йоанна.на нас също ние трудно с ченгелчетата чертичките ги пишем вече: орентираме се в редовете,малко ни са трудни наклонените черти в тетрадката с квадрачета но се стараем.така отчетох се .днес ми е малко притеснено за първи път цял ден, за първи път я пуснах сутринта с буса на училището,от притеснение забравих да питам в колко часа ще  я докара та сега ще се обаждам на класната.

# 22
  • Мнения: 79
Здравейте и от нас!Днес Мишо за първи ден ще е на занималня.Да видим как ще му понесе,защото племеничката,която също е първокласничка плачела и се дърпала нещо...
  При нас ЗИП имаме само по БЕЛ и домашен бит и техника.Иначе от 1 октомври ще тръгва пак на кръжок по малка пластика,където работят с глина.Не знам как ще се оргнизираме за кръжока,защото той е два пъти седмично и е на другия край на града.Засега аз ще го водя,но скоро започвам работа и обмисляме вариант да си вземе наведнъж часовете в един ден.А пък ще трябва и в този ден да не посещава занималня...Чудя се какво да измисля по въпроса,а синът ми е много запален по моделирането и е абсурд да го лиша от това занимание,което му доставя такова огромно удоволствие.Вие как организирате извънкласните форми на обучение със занималнята например?
 Успешен и усмихнат ден от мен! smile3503

# 23
  • София
  • Мнения: 676
Здравейте и от мен!
Успешна нова седмица на всички!
Ние имаме ЗИП по БЕЛ, математика и английски език. Ходи и на алианс - английски. Иска ми се и на спорт да я запиша, но тя няма никакво желание за никакъв и все още се чудя на какво точно да е... може да са някакви танци.
За закусването сутрин - аз мисля, че това си зависи от детето. Моята голямата просто не може да яде толкова рано, тя и събота и неделя закусва поне час и половина след като е станала. Така че тя не закусва вкъщи, а в голямото междучасие. Малката обаче си закусва и у нас и в училище, но по-малко... така че според детето...

# 24
  • Пловдив
  • Мнения: 709
Да се разпиша в новата темичка!

Много хубаво да има повечко почивни дни!  Party

Ама да ви кажа, много ви е лесно на вас с тия чертички. Аз нали съм в трети клас и трябваше да правим проект за България - герб, цветовете на знамето, граници и съседи, забележителности. ooooh!

Но, мила ми Вили, заглавието на темата е хубаво, но аз се чувствам дискриминирана.  smile3518 Аз съм в трети клас!  Crossing Arms

Относно оценките в първи клас - явно всяка госпожа си има своя система на оценяване, но при нас беше следното:
Отличен = 6
Браво = 5
Червен подпис = 4
Син подпис = 3
Двойки нямаше!

За СИП и ЗИП - при нас където може да се намърда английски сме го писали (целия клас имам предвид). Доволна съм, защото децата ни трябва да знаят английски както българския. Малко се притеснявах в началото, защото Жоро проговори много късно (на 3г 6м) и английски не беше учил. Но в края на І клас имаха списък с 230 думи. Госпожата казваше, че първия месец Жоро изобщо не си е отварял устата по английски, но после му се "пречупи езика" и се отпусна. Беше много горд, когато знаеше всички думички от предния урок.

После ще пиша пак Hug

# 25
  • Мнения: 2 768
Ехеее, момичета, много сте бързи! За един ден толкова страници!  Laughing

Иначе при нас всичко е нормално, започна втората седмица. Аз и не усещам много от първолашките вълнения, защото домашни и упражнения ги прави само в занималнята.

Изяви желание да я записвам на спотрни танци, видяхме обява на таблото  Flutter. А и тя просто е много подходяща, виждала съм я без да знае как танцува, много е пластична, а с тази тънка фигура е само за гимнастика или танци. Сега брои дните до 2-ри, дано само не я върнат.  Rolling Eyes На език няма да я записвам за сега, все пак тя започва да учи руски в момента, ще и дойде много.

# 26
  • Мнения: 370
Здравейте и от мен.Моето първокласниче се казва Йоан.Бях много притеснена как ще възприеме училището,дали ще му хареса и въобще много други въпроси,но се оказа че той свикна безпроблемно и е много щастлив от факта ,че вече е ученик,а аз се надявам това щастие да не е временно.Нека на всички дечица да им върви и да са щастливи.

# 27
  • София
  • Мнения: 1 951
Вижте какво намерих!http://club.biberonbg.com/read.php?9,280971

# 28
  • Мнения: 888
Ние вече си пишем домашните,даже почти ги свършихме-сега сме на ръкописното "г"-ред малки,ред големи,ред 2 малки слети,ред голямо и малко и т.н. А в тетрадката с малки квадратчета-знаците по-голямо и по-малко.Т.е днес направо нищо не е домашното  Wink
Успех и на вас с домашните  Hug

# 29
  • ново
  • Мнения: 5 964
Мами, има ли сред вас такива, които ползват помагалата на издателство Слово В.Търново?
В помагалото по математика имат за домашно за изрежат и сглобят един пъзел, но ние не се справяме Rolling Eyes

Ето за това помагало става дума
http://www.pe-bg.com/?cid=9&pid=5693&pt=0&cat=&P … 028e2f340a27f46e3

Последна редакция: пн, 25 сеп 2006, 14:32 от Весела 77

# 30
  • София
  • Мнения: 171
И Бистра е в 1 кл. (на 41 ОУ София -  има ли и други там?) . При нас проблема е със занималнята. Много деца са и не успяват да си напишат домашните. Тази седмица ще правят платена занималня. Дано там е по-добре.
Днес ни поканиха на рожден ден на едно детенце от класа, та купона се започва! Peace

# 31
  • Мнения: 2 768
Забравих да ви се похваля, че имам в къщи начинаеща фризьорка  Laughing
В събота взела, че си отрязала бретон, ама от дъно  Joy Сега ще изчакам малко да порасне и ще я заведа да й го дооформят, до колкото е възможно  Crazy


Днес ни поканиха на рожден ден на едно детенце от класа, та купона се започва! Peace

Къде празнувате вие (или деца от класа) рожденни дни? Защото нашият предстои и госпожицата изяви желание да покани класа на детска дискотека. Чудя се дали е подходящо  newsm78

# 32
  • Мнения: 1 937
Мами, редактирах началния си пост с главните герои на темата! Подсещайте ако съм пропуснала!
Ще пооцветя момченца, момиченца малко по-късно!

Сега докато измисля, как да включим и третокласниците  Wink, а и като ви прочетох - ви предлагам следния експеримент:
 Стъпете внимателно на домашните си кантарчета и без да го споделяте на всеослушание, запишете моля на листче, като внимавате да не го загубите, настоящите си килограми. В края на учебната година повторете процедурата, а с помощта на мами и ученици математици и други философи, психолози и пр., ще се опитаме да докажем има ли пропорционална зависимост (права, обратна) между килограмите на мамите и успеваемостта на децата!  Laughing

Щото ей сега долетях и едва гледам, а първолачето да му мисли - то има и домашни, а аз реших дори да не готвя!  #Crazy

Ета, много хубава Кристина, бе!

# 33
  • Мнения: 2 768
 Joy току що издумках една тарелка масленки, май при мен кантара друго ще покаже  Embarassed

Вили   bouquet благодаря! Обаче тя явно гледа да се разкраси още  Laughing особено с новата прическа  ooooh!

# 34
  • Мнения: 1 937
Веси, ние не работим с подобно помагало, но ако не сте го сборили, дай подробности и ще помагаме.

Ралица пие мляко с какао сутрин и отказва да закусва вкъщи, но пък има невероятен апетит и проверява сандвича дали е в чантата.  Grinning

ЗИП - само български и математика.

СИП - английски, но го пропускаме, бяха предложили и Религия, ама остана като добра идея.

За извънкласните занимания ми е голяма главоблъсканица. В Британика от октомври, английският ще е от 14.00 до 15.40, вярно два пъти в седмицата, но ако включим и някакъв спорт или рисуването, което Ралица иска, тя ще заспива права!!!
Много е трудно и с придвижването - живеем на 20 км. от Пловдив.

kikimora , щом Мишо има такъв интерес, дано да намериш начин да продължи.

Ками, тепърва ще са ни нужни нерви!
 


# 35
  • Мнения: 168
        Привет и от нас!Незнам как сте успяли да влезете в сайта днес.!?На мен досега не искаше да ми отваря #Cussing out 
 Голям смях ме напуши от това предложение за килограмите на майките JoyАз обикновено нападам кутията с течен шоколад "Финети"след като Пепи приключи с домашните...Ще има и целулит да борим после... ooooh!
Ками,ама ваща даскалица направо бие всякакви рекорди! #2gunfire
Веси,дано сте се справили с главоблъсканицата,мен за съжаление хич ме няма по тая част и не мога да помогна Sad
Ние днес отървахме у-щето,защото ходихме на  проба манту,ама за утре се чудя с колко раници да пращам Пепи newsm78,че е абсурд като гледам всичко да влезе в наща,колкото и да е голяма... Whistling
Колкото до спорта съм решила да го отложа за другата година,а и езика засега ще му е само ЗИП-а по английски.
А някой от вас да има ЗИП-информационни технологии?Нашия е такъв,но е чак в петък и ми е любопитно.Предполагам,че ще е един вид компютърна грамотност и може би игри newsm78

 

# 36
  • София
  • Мнения: 223
Здравейте,нашето първокласниче се казва Кристиан!Все още пишем с интерес домашните,но тепърва ще става трудно!Днес за първи път беше на занималня,не е хапнал нищо в стола на обяд както и предполагах,и незнам с това ядене изобщо какво ще правим,но..........Та ние ходим на плуване и от първи октомври започва Британика!Дано се справя с тази пълна програма!

# 37
  • ново
  • Мнения: 5 964
Ох, преборихме се с пъзела, явно аз имам изкривена представа за някои неща Crazy.

# 38
  • Варна
  • Мнения: 4 295
Здравейте,мами!Много пишете,браво на вас! LaughingАз нещо не мога да се организирам и за компа да имам време. Crazy
Моят първолак сутрин със зор заминава,но го вземам ухилен до ушите и доволен.Ама мноооого бавно пише тези домашни бре.Днес 2 часа и половина е писал по български и математика.И тъкмо приключи и айде на плуване.Май с тези темпове време за игра няма да има. Simple SmileНо се чудя кое е по-добре -да пише бавно и красиво или бързо ,но пък по-грозничко?Не знам като започнат с диктовките как ще сварва милия?! Thinking

Много са ви красиви първолачетата,ей!Трябва и аз да кача някоя снимка,ама хайде като остане време! Wink

П.П.И между другото и нас ни няма в списъка в началото на темичката! bowuu

И поздравления за нея,Verdad,чудесно си се справила!  bouquet

# 39
  • Мнения: 1 030
Привет от Галя-Йоанна!Вили поздравления за темичката наистина е страхотно че сме цял клас.Ние сме готови с домашните но голям зор с ръкописното "Г". Ками и аз малко се изнервих,не искаме ли много от децата си или всичко до търпение.Инче учебника са им го дали днес"English adventure pupils book"това е на лицето на учебника.еееееееееее това е супер идея за килограмите Joy Joy JoyМомичета има ли вече работещи мами?Аз вече съм от тях и с времето сме малко "Няма време".Успешна седмица на всички и форумът е краста.

# 40
  • Мнения: 1 100
Моето първолаче ще ходи на английски в училище "Европа". Курсовете започват от октомври. Мисля, че не му е много. Той харесва английския и мисля, че ще го учи с удоволствие.
Впрочем досега правех бордюрчета на домашните, написани в последния момент грозноооо  Confused Не е правилно, но сключихме сделка  Embarassed

# 41
  • Мнения: 1 100
Много сте напред с материала. Ние сме още на чертичките и ченгелчетата Crazy

# 42
  • Мнения: 639
Здравейте! И ние се вълнуваме от тези чертички и ченгелчета, но нещо друго ме накара днес да се почувствам някак си по-особено, даже направо кофти. Моята щерка още от първите дни успя да "грабне "сърцето на един младеж - съученик - Сашко. Цяла седмица момчето и обяснява колко е красива, как няма друга като нея и всичко ще направи за нея, непрекъснато се обръща да я гледа, абе въобще влюбен човека Joy . Моята кифла днес взела и му казала, че хич не го харесва, даже  му е обяснила, че и досажда. Лошо няма. Ама това детенце - Сашко плакало цял ден, като отидох да прибера Дулцинеята детето си беше легнало на чина и тъъъъъжно тъжно гледаше със зачервени и подути очички. Стана ми страшно мъчно, че детето се чувства така заради моята пикла. Е не съм си представяла, че от първи клас ще имаме такива емоции  #Crazy
Ох, простете ама поне се оплаках...

# 43
  • Мнения: 76
Здравейте, мами на първолачета!И аз съм една от вас.Дори чакаме бебе през ноември.Така че сега е лесно, но като се роди бебето да му мисля!Надявам се и тогава да се справяме.
Що се отнася до извънучилищните форми, моята дъщеричка иска да ходи на плуване.Мислим да я запишем, но всичко е въпрос на организация.Някое от вашите дечица ходило ли е до сега на плуване?Как се справяте през зимата?

# 44
  • Мнения: 1 937
Добро утро, мили мами!

Добре дошли на Жужа и nani_, ако искате може да се представите и да ви добавя в списъка.
Miracle_girl, теб също съм те пропуснала!

Ученичката замина с баща си, малкият брой го закарах на градина и ми е едно слънчево и тихичко.  Laughing

Галя, наистина сте много напред - какви ти букви, още и лулички не са започнали!?!

За плуването - Ралица има голям мерак. С Даруся намерихме вариант в Пловдив, но очакваме повече информация - кога, колко часа. Засега знаем само, че цената е 35 лв. месечно.

Всякакви Радини вълнения ще ги тресат малчуганите. Дано да не повлияят зле на самочувствието на отблъснатите и да ги лишат от един допълнителен мотив за ходене на училище... Grinning

Дайте съвет как да процедирам с носа на щерката, моля. Има два големи комедона и постоянно си хвърля неодобрителни погледи в огледалото. Да я водя ли на козметик? Много е малка да му се не види...

# 45
  • Мнения: 79
Добро утро,момичета!Eta, както е тръгнало май скоро ще отворим фризьорски салон LaughingНе само твоята хубавица се изявява като коафьорка,ако това ще те успокои...Моят Михаел онзи ден в часа по домашен бит и техника решил да си пробва ножичката дали реже и къде,къде-на косата,естествено!Прибра се с две огромни дупки на тила(колкото монета от 1 лв) и ме хвърли в шок и ужас. #ShockedАз си помислих,че някаква екзема е получил  и започва да му окапва косата,но чак вечерта нашият човек си призна всичко и се успокоихме с баща му.
  Снощи бяхме на гости и останах много изненадана,когато разбрах,че племеничката,която също е първокласничка учи по съвсем други учебници.Букварът й е на издателство "Просвета",същият по който учеше синът ми в предучилищната група,математиката също е съвсем различна.Като разгледах нашите учебници са на най-различни издателства:букварът и читанката са на издателство"Даниела Убенова",повечето учебници са на "Просвета".Все още не сме получили допълнителните помагала,за които ни събираха пари.При вас как е?

# 46
  • Мнения: 253
Добро утро и от мен  Grinning

Каката замина на занималня с баща си, а ние с малкия си останахме в къщи. Болен ми е - предната вечер беше с температура и почти не съм спала, а снощи го боля ушенце и пак не можахме да спим.

Иначе каката се справя доста добре, само дето не й стига голямото междучасие  Crazy тази сутрин ме пита: " Мамо, защо е толкова малко голямото междучасие? " Party

# 47
  • Мнения: 1 258
Всичките ни учебници са на Просвета.
А по английски струва 22 лева.Забравих му името.
Събирахте ли някакви пари в началото на годината-за разни подобрения в класната стая?При нас има идея да се поставят щори на прозорците.

# 48
  • Мнения: 826
Здравейте, момичета. Бързам с представянето, защото ако малкият човек наддаде вой поне това да съм свършила. Аз съм Елка, а първолакът Георги.
Набързо отчитам рождения ден. Празнувахме го в тесен семеен кръг- 12 човека /по- тесен никога не е бил Laughing/ Събраха се 3 по- големи деца /над 4/, една едногодишна мома и нашата едномесечна аларма  Crazy. В детската беше лудница- буквално нямаше място за стъпване- имаше плътен неравномерен килим от играчки и децата вилняха на воля. За купона на големите няма какво по- особено да кажа- хапване, пийване и "отскачане" до детската да се разбере поредния вой от  какво е предизвикан...
Да си похвалим таткото- тъй като на бебока никой не можа да му обясни, че поне 1 ден трябва да  кротува, за да сготви мама, с тази тежка задача се нагърби таткото   chef. Справи се и още как /това ме навежда на мисълта, че нещо рядко готви напоследък Flutter/ Рожденикът остана доволен от подаръците и най- вече от една касичка, представляваща фигурка на младеж, прегърнал едно огромно червено  сърце, на което пише "Сърцето си давам за ЦСКА"  hahaha Стига съм досаждала с това. Вчера занесе в училището една голяма бонбониера и там  е почерпил децата.
А сега на тема училищни неволи. Thinking Най- сериозното е, че трябва да си занесат ученически карти. Добре, но в нашия малък и забутан градец картите са свършили.  Sick Търсихме по всички книжарници- няма и няма  #Cussing out Георги почти разплакан ми каза, че който нямал карта нямало да го пуснат в училище- така казала госпожата  #Crazy Направо луднах... Баща му, неуспешно обикалял по книжарниците избухна и цветно ми обясни по телефона какво щял да каже днес на госпожата по повод тези нейни думи  Crazy, та много се надявам до тази сутрин да му е минало...
Иначе ходенето на занималня ми спестява писането на чертички и ченгелчета, та съвсем нямам идея какво точно трябва да се прави за следващия ден.
За мое огромно съжаление английски в първи клас няма под никаква форма... newsm78 Кофти, защото човекът ходеше още от първа група в градината и определено му допадаше... сега остава да се занимаваме в къщи и да се надяваме до догодина да не забравим вече наученото Praynig Хайде, до писане, че пак се заплеснах.

Последна редакция: вт, 26 сеп 2006, 11:25 от elia_gg

# 49
  • Мнения: 1 937
Учебниците и помагалата са на Просвета и Булвест. Продължаваме да добавяме упражнителни тетрадки, сборници и разни други - всеки ден се носи поне по една нова, явно не са били налични накуп.
На първата родителска среща се събраха по 30 лв., като 15 от тях бяха само за учебникът по английски. От 18% отстъпка, която ни направиха - явно има още останали средства и са закупен  топки, въжета за игра... Събира ги родителският комитет от три мами, който избрахме.

Със съпругът ми организирахме циклене на паркета и пребоядисването на стаята, беше въпрос на време - три дни преди 15 септември. Класната спомена, че е "хубаво да се направи нещо", но нямаше реакции и предложения. Затова го направихме ние, с ясната идея, че жестът не е безвъзмезден. Много се надявам, на това да не се погледне с неодобрение и всеки да се включи със средства - по около 20 лв. на дете. Предстои родителска среща по този повод.
Като нищо ще пием чаша студена вода...

Честит рожденик на патерица на мама Елка. Да е здрав и засмян.
И благодаря, че ме подсети за картите. Бих могла да ти изпратя такава, ако не сте намерили.

# 50
  • Мнения: 2 768
Хах, Миме, значи е обща болест подстригванято Mr. Green Много се смях с твоя Михаел  Joy

Снощи моята Кристина се прибра доволна, по всичко имаше "Браво!", по руски "Молодец!", даже по физическо помагала на госпожата да показва упражнения.
Избълва ми няколко руски думички и аз нали съм рускоговоряща се размазах от удоволствие.

И понеже все й напомням да си прибира нещата, вчера прибрала на съученика си тетрадката по математика, че сега ходих да му я нося  Crazy

# 51
  • Мнения: 1 937
Мами, очаквайте награди за всички изпратили снимки на първолачетата  Grinning
Ако още не сте видяли - eто!

# 52
  • Мнения: 888
Здравейте и от мен!
Елка,радвам се,че купонът е минал добре!
Вили,не знам,но мисля,че малко родители ще дадат пари с готовност.Дано не е така де,ама като ги гледам от нашият клас примерно...иначе и при нас предстои родителска среща по този и други въпроси.

# 53
  • Мнения: 888
Ха,Вили....ми честито ни значи !!:35: Joy
Ама бетер децата съм значи..любопитно ми е какво ли печелим не,че не е ясно,че е моливчета,или нещо ткова де,ама...

# 54
  • Мнения: 1 258
Забравих да попитам във всички училища ли има от първи клас "Информационни технологии".При нас е веднъж седмично в отделен кабинет,оборудван с компютри, с отделен преподавател.

# 55
  • Мнения: 1 937
На печелившите, честито! Пък и моливче да е само!  Laughing
Рени, нямам никаква идея, вероятно ще ни поискат адреси, за да изпратят подаръчето.

За "Информационните технологии" - нямаме подобно чудо. А би било полезно.

Извинявам се на новите мами, но не мога да добавя имената ви в началото на темата, така че списъкът ще го актуализираме при следващото издание... Simple Smile

Моля, дайте съвет за първолашкото носле на щерката, с тез черни подробности!
Какво да ги правя?

# 56
  • Мнения: 3 342
Забравих да попитам във всички училища ли има от първи клас "Информационни технологии".При нас е веднъж седмично в отделен кабинет,оборудван с компютри, с отделен преподавател.

При нас - няма. Както няма и английски език под каквато и да било форма.
Но не мисля, че е голяма загуба.
Дани е на "ти" с компютрите отдавна, а за английския има време.


Моля, дайте съвет за първолашкото носле на щерката, с тез черни подробности!
Какво да ги правя?

Ох, мъничка ми се струва за козметик... А ако и купиш от лепенките на Нивеа? Може би ще се справят с "проблема"... Mr. Green

# 57
Добро утро,момичета!Eta, както е тръгнало май скоро ще отворим фризьорски салон LaughingНе само твоята хубавица се изявява като коафьорка,ако това ще те успокои...Моят Михаел онзи ден в часа по домашен бит и техника решил да си пробва ножичката дали реже и къде,къде-на косата,естествено!Прибра се с две огромни дупки на тила(колкото монета от 1 лв) и ме хвърли в шок и ужас. #ShockedАз си помислих,че някаква екзема е получил  и започва да му окапва косата,но чак вечерта нашият човек си призна всичко и се успокоихме с баща му.
  Снощи бяхме на гости и останах много изненадана,когато разбрах,че племеничката,която също е първокласничка учи по съвсем други учебници.Букварът й е на издателство "Просвета",същият по който учеше синът ми в предучилищната група,математиката също е съвсем различна.Като разгледах нашите учебници са на най-различни издателства:букварът и читанката са на издателство"Даниела Убенова",повечето учебници са на "Просвета".Все още не сме получили допълнителните помагала,за които ни събираха пари.При вас как е?



Здравейте,съжалявам,че ще пиша така ,но съм си забравила паролата:)
Поздравявам всички мами с първокласници и им пожелавам "безсмъртие" по пътя на ограмотяването на техните деца:)Не е лесно ,но има оцелели и както аз обичам да казвам:"До 12 ти клас все ще имат време да се научат да пишат!"Simple Smileшегувам се!
По повод на учебниците-те са по една и съща програма,но различна програмна система-всичко застъпено в тях е еднакво ,но поднесено по преценка на колектива и издателството.Във всяко училище се прави учителски съвет ,на който се прави избор на комплект учебници за следващата учебна година.Колкото до ЗИП,моето лично мнение е ,че доводите ,с които се предлага са смешни.Все пак по този ЗИП си има допълнителен учебник ,в който материала от задължителната програма е застъпен ,но допълнен ,усложнен ...Колкото до английски език-смятам ,че предлаганите помагала са по системата ,по която започна по-големия ми син,т.е. за парелелки с ранно чуждоезиково обучение.В тях се изучава езика не само устно(както би трябвало да е в ЗИП),но и писмено,с което допълнително се объркват децата.
Пожелавам ви успешен ден и не забравяйте ,че на дечицата им се играе:)нищо,че вече са ученици:)

# 58
  • Мнения: 1 258

Моля, дайте съвет за първолашкото носле на щерката, с тез черни подробности!
Какво да ги правя?

Аз не бих рискувала да действам самостоятелно.Защо не я заведеш на дерматолог?Или в краен случай при личния лекар за съвет.
Струва ми се,че трябва да се намери причината за появата на пъпчиците.

# 59
  • Мнения: 253
 Нашите учебници са на " Просвета " и " Парнас ".

 Нямаме " Информационни технологии " и английски нямаме. За сметка на това имаме руски. От втори клас ще учим английски, а от пети още един западен език ( ако намерят преподавател може и японски да учим )  Mr. Green

 Относно парите - в началото събрахме по 10 лв, но те не стигнаха до никъде. Боядисахме стаята, купихме на децата по един голям шоколад и по една енциклопедия. Имаше украса върху учебниците и др. разходи. От още десетина родители събрахме по още 20 лв, но не от всички. Надявам се скоро да имаме родителска среща - има много неща за който трябва да се говори  Grinning
 

# 60
  • Мнения: 1 937
Благодаря за съветите. С лепенките пробвах, само й се зачерви нослето.
Не ми се мисли, но явно кожата й се омазнява по-бързо в този участък и тепърва ще има проблеми. Ще я заведа при дерматолог.

А от поста на Valari_ се подсетих за този материал . Струва ми се интересен и ви го предлагам.

Вторият задължителен западен език от пети клас беше отменен, ако не се лъжа!

На малкото човече на toni_n, бързо оздравяване.

# 61
  • Мнения: 1 258
Да,децата трябва да спортуват.Дори и за тези деца,които не си падат много,трябва да се намери най-приятният и подходящ за тях спорт и да се стимулират по всякакъв начин той да се превърне в удоволствие.Активен спорт имам предвид.Защото умственото натоварване,което започва за тях,трябва да е свързано с активно физическо разтоварване.Да не говорим,че спортът учи  на дисциплина и самоконтрол и може да създаде изключителна самоувереност,самочувствие след постигането на резултати.

# 62
Забравих да попитам във всички училища ли има от първи клас "Информационни технологии".При нас е веднъж седмично в отделен кабинет,оборудван с компютри, с отделен преподавател.

И при нас е така, дъщеря ми беше очарована след първия си подобен час, а тя е свикнала с компютъра, не е нещо ново за нея.

# 63
  • Мнения: 1 492
Ние сме с Математика и Информатика и имаме Информационни технологии. Нямаше да имаме англ.език тази година, но сега госпожата каза, че ще го имаме като СИП. Отделно сме в руско училище. Ще кажа само - горките деца, какво ги чака. ooooh!

# 64
Да,децата трябва да спортуват.Дори и за тези деца,които не си падат много,трябва да се намери най-приятният и подходящ за тях спорт и да се стимулират по всякакъв начин той да се превърне в удоволствие.Активен спорт имам предвид.Защото умственото натоварване,което започва за тях,трябва да е свързано с активно физическо разтоварване.Да не говорим,че спортът учи  на дисциплина и самоконтрол и може да създаде изключителна самоувереност,самочувствие след постигането на резултати.

Абсолютно подкрепям  Simple Smile
Честно казано и аз се чувствам добре като спортувам  Laughing

# 65
  • Мнения: 11 315
Аз малко отзад панаира пак се разписвам, ама като ме завъртя вчера шайбата - домашни по смятане и немски, и съвсем забравих да драсна някой ред тук.
За 3 седмици училище са научили вече - У, И, Л, А, М, Т. За цифрите - 0-6. Можем вече да смятаме - събираме и изваждаме до 6. Голямо писане пада.
В момента водим преговори да я запиша като извънкласно занимание на флейта с разширено музикално образование. Иначе посещаваме веднъж седмично балет.
Мисля, че всичко друго би и дошло в повече, като имам предвид всекидневните 5 ч в училище.
Нещо, което ме потресе беше, че те всъщност имат само 2 междучасия за това време. Първия час са 2 слети по 45 мин. Следва пауза от 25 мин. После още 2 слети часа по 45 мин и пак пауза от 25 мин. И накрая за финал - 1 час за 45 мин.
Не знам как издържат на това темпо  #Crazy За мен е необяснимо, ще питам при следваща възможност.

# 66
  • Мнения: 1 492
Лелее Кате, много сте напред вие. Ние сме още на чертички и ченгели.
Странно е това с междучасията. Те са още малки за толкова голямо сливане.Виж, провери за какво иде реч Thinking

# 67
  • София
  • Мнения: 171
Здравейте и от мен!
Госпожата на Бистра им е казала, че който иска може да си извади лична карта.  newsm78
Някой знае ли за какво точно им е? Може би им трябва за пътуването в градския транспорт? Първокласниците как пътува, безплатно или с карти с намаление? Rolling Eyes

# 68
  • Мнения: 1 937
Документ за самоличност е все пак!
На вътрешната страничка има поле включително за кръвна група, адрес на родителя...
На мен по-скоро ми е чудно къде точно ще я носи Ралица, за да не стане на баница? Simple Smile

В градския транспорт би следвало да пътуват безплатно  newsm78, поне в Пловдив не са я таксували...

# 69
  • София
  • Мнения: 223
Здравейте с днешна дата!Ние също имаме информатика,понеже е в такъв профил- английски език , математика и информатика.Но все още не сме имали такъв час,та ще видим за какво точно иде реч.Иначе ,английския ще бъде само веднъж седмично и няма да е писменно,ще учат само думички и разни песнички предполагам,учебникът е на издателство Лорънс ,ако не се лъжа,този с анимациите на Дисни.А за тези лични карти нищо никой не ни е казал,все още newsm78.

# 70
Уф, ще трябва да извадя и аз лична карта, може да ми потрябва. Госпожата каза само снимка да занесем и самата карта. Каза и че издавали някакви документи за детските , ама аз не взимам и не запомних.

# 71
  • Пловдив
  • Мнения: 709
Здравейте, момичета!!!

Влизам на бързичко да се отчета:

1. Личната карта им се явява наистина документа за самоличност, който би трябвало всички ученици да имат, за да може, не дай Боже, ако се случи нещо да има връзка с родител и да се знае кое е детето. Така че трябва да си е в детенце някъде в раницата. Една добра идея от мен - трета година вече като вземем готовата ЛК с подписи и печати, я ламинираме, което не й пречи да се сгъва пак на две, но така поне се запазва със сигурност, където  и да я държат децата. Е, само от загуба не е предпазена, ама това е друга тема.

2. Горната ЛК не дава право на учениците в Пловдив да пътуват безплатно. Трябва да имат транспортна карта, която струва 5 лв. и тя дава правото на децата да пътуват с билетчета от 30стотинки. Нередовен пътник се глобява 3лв. + цената на билетчето. Това като информация за Вили, че е в заблуда някаква.

3. Вече забравих какво щеше да е третото, но после като вляза пак ще се сетя.

# 72
  • София
  • Мнения: 4 272
И ние сме още назад с материала. Още пишем бастунчета. Снощи като видях какви ги е наредил в занималнята...и се хванах за главата ooooh! По-скоро му казах, че приличат на полукръгове. Вечерта го накарах да напише още 7 реда бастунчета, които станаха доста по-хубави. Трябва си и занимание вкъщи. А пък цял ден като е на училище, не остава много време за игра и почивка. Английският и на нас ни е само веднъж седмично, устно. И съм разочарована от този факт Sad Какво може да се научи за един час от 35 мин. Но пък, от друга страна, ако го запиша в някоя езикова школа, мисля, че ще го претоваря newsm78

# 73
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Здравейте на всички!
Вчера не можах да пиша, а ма малкия имяше рожден ден и нямах време. Като гледам колко сте написали и все неща за които не бях се замисляла(за личната карта, за картата за транспорт и т.н)
Вечерница, във вашето у-ще много сериозно са започнали да учат. При нас още само ченгелчета пишат, никакви букви. Числата вчера започнаха с 1.
И Стефи има ЗИП информатика ( компютри) не помня как точно се нарича предмета, ще бъдат разделени на две групи по 14 ученика и така ще провеждат занятията.
За спортуването и аз съм твърдо ЗА. Но освен събота или неделя, невиждам кога ще има време за спорт.
Това е засега момичета, лек ден на всички!  bouquet

# 74
  • Мнения: 1 937
Ралица се завърна изгладняла като вълк. Втора чиния супа опатка и иска още  #Crazy
Е, това никога не е било...Меджу лъжиците декламира стихотворение за едно котенце!
Котенцето е симпатично, но...много дълго това стихотворение, бе!
Лулички и единички за домашно...
Вечерница да не ни комплексира  Grinning, идем Европа, идем...!

Дари, ще да съм била многооо нередовен пътник в градския транспорт, странна работа...
Добре, че не е минавал контрольор, щото много се червя при подобни случки...

Идеята за ламинирането на картата е чудесна, но заедно с това ще я мушна в едно калъфче от онези за лични документи - по-твърди са!

За езика - по причини, които спомена Леа, се въздържах от СИП-а. Продължава в Британика.

Честит рожденик и на jakinik   bouquet
Мами, няма ли да почерпите?  Wink

Мислех си, че предложението на Анда за есенен празник е добра идея да се запознаем, на първо време със Софийските мами.
Но събота и неделя ще отпрашим в неизвестна още посока...Като я установя, ще ви предложа ако имате желание да се присъедините към нас. Отсега знам, че ще е някъде из горите телилейски!

# 75
  • Мнения: 3 164
Привет мами Hug

Чудно ми е как има училища дето вече пишат букви, а и числа newsm78 а при нас процеса е замръзнал вече Mr. Green черти, бастуни , лули и буквата И Thinking че те в предучилищната пишеха по повече Close  а също като ви чета, че имате разни учебни памагала и сборници по математика-ами при нас няма нищо подобно, вече взех да се питам дали нещо ще научи моя или да го местя Crazy Имат по 3бр. учебни тетрадки по БЕЛ и 3бр. по математика, ще учат и информатика  и английски, но учебници все още нямат ooooh!
нямам си идея по какво имат ЗИП Embarassed но мисля че е по религия и изобразително изк., все още нямат и уточнена програма Close

и при нас се събираха пари-по 20лв. като 6.50лв. е учебника по информатика, а за англ. ни казаха, че е безплатен Party а останалите за др. нужни неща.Та по този повод да ви питам-знае ли някой от къде могат да се купят евтини плътни пердета макар и 2-ра употреба до 5-6лв.??много ми е спешно защото аз съм се наела с тази задача, а се провалям Embarassed

# 76
  • ново
  • Мнения: 5 964
Привет и от нас Simple Smile
Нашите учебници са на Просвета и Булвест, помагалата на Слово.
В момента пишем домашното - по БЕЛ чертички и лулички, по математика цифрата 2.
Нашата учителка каза, че в часа по ЗИП ще води децата в компютърната зала. Вчера ги е водила, играли са на някаква игра на компютъра /това е обяснението на Стели/
Към днешното домашно имат по Роден край да нарисуват някаква любима "тиха игра" Rolling Eyes. Стели реши, че ще нарисува карти Черен Петър Laughing.
И ние имаме лична карта със снимка, печат на училището. При нас на пътуващите първокласници раздадоха от Общината карта за безплатен градски транспорт.

офф: Вили, valari също е троянка и моя добра приятелка Hug

# 77
  • Мнения: 1 937
Бимба, браво на теб! Мисля си, че пердета можеш да намериш в по-големите магазини за дрехи и пр. втора употреба. Въпросът е дали ще има количество, отговарящо на изискванията...
Веси, браво на общината ви! Троян изглеждаше много жив, забързан и интересен от съботните ми впечатления. Много поздрави на valari Grinning

Струва ми се, че тактиката на нашата госпожа е максимално да облекчи учениците откъм работа вкъщи! Това е хем добре, хем не!
Тук пак ми идват на ум разни въпроси и размишления от една друга тема преди време - къде е границата между полезното и приятното за децата ни и къде започва родителската амбиция...

# 78
  • Мнения: 1 671

За "Информационните технологии" - нямаме подобно чудо. А би било полезно.



Вили, как така нямате Информационни технологии? Трифон има, в сряда трети час, на програмата му пише ЗИП-ИТ

# 79
И на нашите май не им дават много зор, засега нямат много за писане. За сега май така е по-добре, защото вчера след занималнята ми се видя доста изморена, та трябва време да се напаснат към новия режим.
Ние пък в събота сме на сватба в Пловдив и моята ще е шаферка  ooooh!
Добре че вече съм готова с нейния тоалет Wink
Пак няма да има почивка за мен май

# 80
  • Мнения: 1 937
Вили, как така нямате Информационни технологии? Трифон има, в сряда трети час, на програмата му пише ЗИП-ИТ
Гери, току що ми показа каква голяма блейка съм! Мдаа...и Ралица има ЗИП ИТ в четвъртък, ноооо...майка й си го превеждаше като Задължително избираемо - избирателно Joy Т.е., нещо с неустановен произход...А и миналата седмица не се е провеждало подобно занимание...

Задължена съм ти...Предлагам утре преди обяд да те черпя, черпя, черпя...(това като ехо си го представи, за по-убедително  Grinning), или да разходя бебока - каквото предпочиташ.

# 81
  • София
  • Мнения: 171
При нас информатиката е по избор, платена и в събота, та ще си я ограмотявам аз компютърно. Crazy
ЗИП-а ни е религия или спорт и Бистра си избра спорт.
На 28 ще я водя на Р.Д. на едно момиченце от класа и се чудих какво да купувам. Вие какво бихте предпочели  като подарък - близа, играчка или книга? (познавам детето и майката само визуално)

# 82
  • Мнения: 1 937
Marssy, като съдя по Ралица в момента, струва ми се подходяща идея, а и относително неутрално/неангажиращо - детски дезодорант или комплект подобен.
Има такива сполучливи на Малиция, ако не се лъжа.

# 83
  • София
  • Мнения: 171
Marssy, като съдя по Ралица в момента, струва ми се подходяща идея, а и относително неутрално/неангажиращо - детски дезодорант или комплект подобен.
Има такива сполучливи на Малиция, ако не се лъжа.


Добра идея, благодаря!  bouquet

# 84
  • Варна
  • Мнения: 4 295
Здравейте! Simple SmileВ момента Симеон пише буквата о-малка и голяма,а по математика все още са на цифрата 1.Днес е получил и първото си Браво! в тетрадките с домашното.Те имат две такива,1-я ден пишат в едната,учителя ги събира,а на следващия пишат в другата.

Информационни технологии и Религия няма в нашето у-ще.Утре ще запитам аз защо така?! Thinking

Нашите учебници са на Просвета и Даниела Убенова.Английският е на Longman.

А да ви попитам освен по писане и математика,по четене имате ли нещо за домашно и там как се подготвяте? newsm78

А иначе за спорта някой беше споменал по-горе. WinkМони ходи на плуване,но не с голямо желание. TiredИма изкривяване на гръбнака 12 градуса и му е наложително просто.Но пък май взе да му харесва от ден на ден,а и напредва,щом плува без дъската вече.За зимата не се притеснявам,защото басейна е топъл и закрит. Simple SmileХайде ,това е засега от нас! Hug

# 85
  • София
  • Мнения: 223
Леле ,да ,Лонгмън беше издателството! dohА религия и ние нямаме!И засега носим Буквар и Математика,не сме имали Роден Край и не сме използвали Читанка!Кой знае как ще се подготвяме тогава,ама няма друг начин, трудно или не,ще се борим Wink

# 86
  • Мнения: 1 671
Днес стана първата ни издънка. Татко му разбрал, че в свободния им /засега/ пети час по английски ще дойде учителят от занималнята да ги поеме. За първи ден имат занималня. Обаче, в 11.30 никой учител не ги е поел, защото другите две паралелки си имат час, само нашите са свободни. В 11.40 ми се обади майката на един съученик на Трифон да ме пита къде съм, да вземе и Трифон и да ме чакат някъде, за да наобядваме заедно децата, и после да ги водим за занималнята. Да, ама аз бях в другия край на града, с малкия... Ужас, добре че беше тази майка, че иначе не ми се мисли. Тя ги е поела за целия промеждутък до започването на занималнята.

Мъже, кво да ги праиш  Close

# 87
  • Мнения: 11 315
Гледам, че зачекнахте темата религия.
Понеже съм в Германия (скоро в чужбинския дискутирахме точно тази тема) и при нас часовете по религия не са задължителни. Като официални религии се приемат католичеството и протестанството. В такава насока вървят и часовете в по-късна възраст. В първи клас позлват часовете за общообразователна подготовка - къде по света какви празници има и легендите свързани с тях. Доколкото знам се водят по нормалния календар и коментират за седмицата къде какво има.
А в нашия клас за в бъдеще не знам как ще протича обучението тъй като има и католици, и протестанти, и мюсюлманче, и едно православно християнче (моето  Laughing)
Та ще ми е интересно какво ще избере каката и дали ще иска да посещава часовете.
Говорих за часовете по флейта, обаче учителката и ме разколеба, че ще и стане много натоварено и аз предпочитам да изчакам.
Вердад, хич не се плаша, откога ви чакаме  Wink Hug
Днес даже пишат и изречения с по 4 думички. Тия 6 букви дето ги знаят им стигат за толкова Mr. Green

Я ми кажете, вие как мотивирате хлапетата да седнат да си пишат домашните?
При нас положението е различно по дни - в някои сяда сама, поти се, бърчи нос и пише, без да ме търси или аз да и напомням. Други дни е ад - пришки ми излизат от "Сядай-да-си-пишеш-домашните!"

# 88
  • Варна
  • Мнения: 4 295
Ние нямаме случай да седне сам и да пише. Rolling EyesДали ще го доживея този момент?! Crazy
Като приспя малкия и едно 15 мин.подканям да сяда,а точно тогава огладнява,доаква му се,касета му се гледа.....абе зор си е. ooooh!Но пише де,къде ще отиде! Mr. Green

Последна редакция: вт, 26 сеп 2006, 15:55 от Деска

# 89
  • Мнения: 1 671
Като приспя малкия и едно 15 мин.подканям да сяда,а точно тогава огладнява,доаква му се,касета му се гледа, вода му се припива, да видел компютъра да не  е нападнат от вирус, да си измиел ръцете, че на не се разболее от хепатит, мамо, разкажи ми как съм се родил, .....абе зор си е. ooooh!Но пише де,къде ще отиде! Mr. Green

Дописвайте Laughing

# 90
  • Мнения: 1 100
Леле ,да ,Лонгмън беше издателството! doh

Лонгман е прекрасно издателство. Учебниците са много хубави, цветни, с картинки. Абе.. ще видите  Joy Аз ги харесвах  Wink

# 91
  • Мнения: 1 100
Ние нямаме случай да седне сам и да пише. Rolling EyesДали ще го доживея този момент?! Crazy
Като приспя малкия и едно 15 мин.подканям да сяда,а точно тогава огладнява,доаква му се,касета му се гледа.....абе зор си е. ooooh!Но пише де,къде ще отиде! Mr. Green

И при нас е нещо подобно. Само дето той просто си стои и блее в стената.  newsm78

# 92
  • Мнения: 474
При нас е обратно.В къщи по лесно пише при мен.В училище отказва.

# 93
  • София
  • Мнения: 676
Здравейте!
Аз набързо сядам да се отчета, че нямам никакво време...вече луда станах...  #Crazy

Ние сме само на ченгелчета и чертички, никакви букви още... Днес имаме няколко печатчета и "Браво!"  Grinning Не знам дали ще е все така, но Мария много лесно сяда да пише домашни. Само дето някак си не ги издокарва... не знам критериите ли и са ниски, не може ли.... Мен да ви кажа повече ме притеснява самото и свикване с този ученически режим и правилник.... една е отнесена....

Имаме "Информационни технологии", ама ЗИП ли е ще ви излъжа. Първият час учиха от какви
части се състои компютърната система и след това играли игри...

По английски ние сме с учебници на ExpressPublishing. Струваха ни 20 лв. Другите ни учебници са на Труд и на Просвета. За допълнителни помагала и сборници събирахме по 8.50.

Ирина (iko), нашите деца са в един клас май  newsm78  Не е ли и твоята дъщеричка в 47-мо в 1 б?

# 94
  • Мнения: 1 030
Здравейте!Толкова много сте писали че благородно ви завиждам.При нас вече се успокоиха доста нещата,вече по смело пишем материала за домашно.Вили,не знам дали сме напред с материала но наистина се притесних в началото.Всеки ден имат БЕЛ-писане,четене,пишат по една първа тетрадка на Наталия Огнянова,днеска сме на наклонени чертички обърнато "М",така го разбирам аз.За спорта аз съм твърдо ЗА,ние с татко и сме бивши спортисти но обмисляме най доброто за нея.За пъпчиците съжалявам много но първо на Дерматолог,после има др.варианти но дръж ни в течение сещам се за един крем.Рени филма е страхотен Благодаря,заслужава си да се подложи човек на такъв експеримент за да разбере какво да прави със се беси.Много ми е жал че не мога да се включвам през деня но трябва и да работим.Много се радвам че сме цял клас,така по лесно ще минем 1клас.До утре и успешен ден!     bouquet Joy Hug

# 95
  • София
  • Мнения: 4 272
Здравейте мами! Учудвам се, че много от вашите деца учат Информационни технологии, а на нас дори не са ни го предлагали като СИП. ЗИП-овете ни са: БЕЛ, математика и английски. И ние сме на ченгелчета. Как пък не уцели моят син едно ченгелче да стига точно до реда #Cussing out Или хвърчат нагоре, или надолу. Той си пише домашните в занималнята и задължително вкъщи преглеждам какво е писал и от което съм недоволна /а то е почти всичко/ повтаря по още 1-2 реда. По математика са до цифрата 1, но за домашно имат да пишат и няколко реда 2-ки newsm78 което много ме учудва, но моичкият може и да не е разбрал. Много искам час по-скоро да го запиша някакъв спорт. В нашето училище за момчетата предлагат карате, а Боби не иска Crossing Arms Искал "лекар атлетика" hahaha но няма кой да го води на стадиона. И сега съм в чуденка newsm78 А времето минава...

# 96
  • Мнения: 15 216
Здравейте мами!
Днес сина ми най- после е предпоследен  в писането /до сега беше все последен/. Пишат ченгелчета - много особени като тройно "е" и др. не мога да ги обясня .... Букви "И" и "Ш".
Математиката е до 5.
Сряда и петък имат по 4 часа, останалите дни по 5.
Английски ще учат дали са им това
http://c.foto.radikal.ru/0609/82fc10dbfc90.jpg
http://c.foto.radikal.ru/0609/adc9e6dc6802.jpg
Не съм ги записала на извънкласни форми, мисля че няма да им стигнат силите. На у-ще са от 8 до 17 и още ......
И на нас ни искат лични карти.
За мен най-радостното е че ходят с желание на у-ще. /да чукна на дърво/

# 97
  • Мнения: 168
   Хайде да се отчетем и ние набързо Laughing:

   Учим по учебниците на "Просвета"; не са ни събирали пари за помагала. Единственото, за което сме дали пари досега са учебника по английски - 4.50 лв.( утре ще им го дадат ) и "Безопастност на движението" - 1.50лв. Информационни технологии и ние имаме; в петък ще им бъде първия час. За лични карти досега не е ставало въпрос, но и аз мисля, че не е зле да имат.
   С материала по писане и ние сме до бастунчетата, а по математика до цифрата 2.
   Разсеяни сме много, но за това пък самочуствие не ни липсва Naughty. Днес в час по рисуване, госпожата казала да нарисуват нещо, което им харесва и Пепи нарисувал...себе си hahaha

# 98
  • 1st floor
  • Мнения: 9 112
За английския на просвета ли става дума? На нас ни искаха по 8 лв. за него.
Чак сега видях темичката и реших веднага да се разпиша и аз. Вики още пише ченгелчета и чертички, а госпожата вече ми се оплака , че била много бавна  Embarassed....., но иначе се стараела.А пък аз цяло лято я карах да пише и очаквах ,че ще й е по-лесно. Не знам какво да я правя. newsm78
На английския от училище не разчитам и от миналата година я водя в една школа  към общината.Адски съм доволна, попаднахме на страхотна учителка, невероятна е Hug  bouquet! От понеделник започва новата учебна година.А пък на всичкото от горе таксата е само 20 лв.

# 99
  • София
  • Мнения: 285
Забравих да попитам във всички училища ли има от първи клас "Информационни технологии".При нас е веднъж седмично в отделен кабинет,оборудван с компютри, с отделен преподавател.

Да и в 125 СОУ първолаците имат “Информационни технологии”. Май това е единствения предмет, за който дъщеря ми каза, че го чака с нетърпение. Днес купувах учебник, на изд.”Нова звезда”, с две рибки на корицата. 

# 100
  • на пистата
  • Мнения: 5 841
мале как не съм видяла,че има такава тема,айде и аз да се разпиша мама Елена и син Христос на който много не му се пише ама горе-долу се справя.ние сме на буква о и число 1.после пак ще се разпиша,но първо искам да ви питам от къде мога да му купя химикал с керамичен пълнител,защото бащаму му беше изпратил един и той взел,че го изгубил вчера а с него  просто пишеше много добре,защото пише дебело кото флумастер и така ченгелите не му се кривят,моля ви мами помагайте.

# 101
  • Мнения: 1 258
Добро утро на всички!

Сега гледах "Здравей България" и вече започва да ми кипва от тая история със закуските.Досега си мислех,че въобще не ме интересува,защото не бих оставила детето ми да разчита на някаква неясна закуска в училище и естествено че като не ми харесва,ще си го нахраня сутрин,ще сложа сандвич в чантата,но вече започва да става досадно.

Масларова демонстрира някакво изключително спокойствие относно случая и това вече наистина дразни.Не мога да си обясня как може да се продължава някаква безумна дискусия толкова време без да има резултат.Нашето училище е от отказалите закуската.
Интересно ми е какво мислите.
За мен освен здравословна,което наистина е донякъде въпрос на вкус,закуската трябва да формира някаква култура на храненето,което би трябвало да е държавна политика.Не си представям,че детето ми трябва да приеме за нормално закусването с шоколадово мини-руло и то с одобрението на някакви министерства,на които основната задача е да преценява по някакви рецептурници хранителната стойност.

Последна редакция: ср, 27 сеп 2006, 09:28 от Trislon

# 102
  • ново
  • Мнения: 5 964
Лора, при нас от миналата седмица имат "закуски". В сряда беше пица /не лоша/, четвъртък баница /по-скоро жалко подобие на такава, клисава, сурова Sick/, в понеделник кифла с течен шоколад Rolling Eyes/ прекалено суха, там където е шоколада клисава Sick/, вчера пак баница....... Съответно всички горе изброени закуски си намериха място в контейнера, с изключение на пицата, от другите само беше опитала. Аз естествено не настоявам да ги яде, предпочитам да изяде един плод, в краен случай солети.
Тук проблема идва от това, че няма конкуренция, единствената фирма, която може да произведе такова количество закуски /за всички училища/ е Хлебозавода, просто няма друг избор Confused

# 103
  • Пловдив
  • Мнения: 709
Хелоу бейбита  Hug

Ето ме и мен. Снощи се борихме с три проекта:  #Crazy
1. Проект по Човекът и обществото за България - трябваше да има контурите на страната, символите на държавата (трибагреник, герб) и изгледи (снимки) от различни наши забележителности (исторически, природни)
2. Проект по Английски език - Родословно дърво, което всъщност трябваше от различни цветове хартия да се изрязват ръцете на членовете на семейството. На него ще се упражняват думите за семейство, брат, сестра, мама, тати и т.н.
3. Проект пак по Английски - Нашият дом - трябваше да се нарисуват различни стаи с предметите в тях. Нашия тати направи цял архитектурен план на апартамента, в който живеем с всички подробности. Целта е да упражняват думите за къщата, стаите, маси, столове, дивани и т.н.

Трябва да ви кажа, че се чувствах като изцеден лимон накрая.  Sick Та те и трите проекта бяха с такива задания, че дете в 3 клас не може само да ги направи.  Naughty Довечера ще имаме пак родителска среща (неясно защо толкова скоро  newsm78, миналия понеделник беше първата ни РС) и ще трябва да се повдигне този въпрос. Да имат по 1 проект на седмица и заданията да са такива, че децата сами да могат да си ги правят,  Crossing Arms а не ние да ги правим на 70-80% и детето да се гордее, че има 6.  Naughty

Оплаках ви се, за което се извинявам, но нали за това сме тук. Пък и няма само за чертички и ченгелчета да четете - малко разнообразие от мен.  Mr. Green

# 104
  • Мнения: 253
 Ние още нямаме закуски. Не били определили още сумата за закуските или нещо от този род  newsm78  Децата учат вече втора седмица и нямат закуски, но като чета как е при вас  Sick  май че е по - добре да нямат и ние да им даваме или те сами да си купуват  Grinning

# 105

Ирина (iko), нашите деца са в един клас май  newsm78  Не е ли и твоята дъщеричка в 47-мо в 1 б?
[/quote]

Абсолютно, там сме  Simple Smile
Ама моята още не е запомнила много имената на децата, малко е разсеяна сякаш още, вчера си е забравила якето в занималнята  ooooh!

Много се радвам че нашите деца са в един клас, аз никой не познавам още, само по физиономии виждам познати от квартала.


# 106
  • Мнения: 2 013
Забравих да попитам във всички училища ли има от първи клас "Информационни технологии".При нас е веднъж седмично в отделен кабинет,оборудван с компютри, с отделен преподавател.

Да и в 125 СОУ първолаците имат “Информационни технологии”. Май това е единствения предмет, за който дъщеря ми каза, че го чака с нетърпение. Днес купувах учебник, на изд.”Нова звезда”, с две рибки на корицата. 

Близнаците ми - Златин и Йоана, са в 126-о уличище в кв. Стрелбище. Има ли и други първолаци в нашето училище? При нас също обещават да учат информационни технологии, по един час седмично. Засега още не сме ходили в компютърния кабинет.
Закуските още не са решени и при нас. Имат много добър стол, или поне така твърдят учителките. М.г. са правили топли закуски в стола - тестени, разбира се, но поне току що изпечени. Сега са отказали сухите пасти, но още не е решен въпросът със закуските.
И тъй като няма закуски, давам им пари, а и всички останали родители май дават, защото хлапетата редовно си купуват най-различни дивотии. Заварих сина ми с близалка в устата! Мисля да намина край лафката, но и да протестирам срещу асортимента им - няма да има ефект, струва ми се.
Засега тя ще ходи на народни танци в близкото читалище. Той не е изявил интереси.

Знаете ли къде в кв. Стрелбище или околностите може да се учи английски? newsm78 В читалището курсовете са дневни и не ни устройват.

# 107
  • Мнения: 1 492
Добро утро мами.
И ние още нямаме закуски. Тая Масларова май няма да се засрами скоро. Та ние си носим сандвичи, кроасани и давам парички за топло мляко.Имат си машина с монети.Не е идеално, но на него му харесва.
Даруся, много са натоварени децата при вас. Дано постигнете нещо на родителската среща.Прекалено е, това което описваш.
Мама Елена добре дошла  bouquet

# 108
  • Мнения: 1 258
Аз не и давам парички за лафката.Правим сутрин сандвич.
Намирам го излишно в първи клас.Лора ми обясни,че учителката винаги трябвало да придружи децата до лафката и да ги изчака.Обикновено това ставало около голямото междучасие,когато всички се запътват към двора.И така всички деца чакали чинно,докато другите се изредят на опашката да си купят дъвка или зрънчо.

# 109
  • Мнения: 168
  И ние нямаме закуски още.Иначе всяка сутрин Пепи пие по една чаша мляко с какао преди да излезе,а за у-ще му слагам я сандвич,я кроасан.За по-нататък ще видим...
Не съм гледала предаването тази сутрин,но иначе поведението на Масларова и мен ме кара да кипвам!   

# 110
  • на терасата
  • Мнения: 663
Какви са ви първите впечатления от учителката и училището?

При нас засега всичко изглежда нормално, но малко се притеснявам, че сутрин е голяма блъсканица във фоайето (5 първи класа) и учителката не може да следи кой е дошъл и кой не, чак в клас ги вижда. При вас как е?

# 111
  • Мнения: 888
Уфф,момичета,ние сме на буквата "о" .Ми кво да ви кажа..пак ми се взе акъла,ама кво да се прави..
Иначе ние си караме на сандвичи от къщи и студен чай,или сок в шише.
Масларова и аз я гледах и не,че я защитавам, но специално за закуските-според мен на който не му харесва-да не ги консумира(като нас).То недоволни винаги има.
Ама виж за "умното" решение относно спортните екипи които раздаваха за първолаците  Twisted Evil

# 112
  • Мнения: 3 164
Мренка, вие получихте ли вече спортен екип??

# 113
  • Пловдив
  • Мнения: 709
Хе-хе

Поне да ви се похваля след сутришното оплакване. Имаме Отличен за всеки проект.  Whistling Сговорна дружина планина повдига - както се казва. Не че това ще промени решението довечера да се обсъди темата с проектите,  Naughty но детенце си е щастливо днес - пет броя шестици (другите два броя са за някакви изпитвания). bowuu

# 114
  • Мнения: 888
Бимба, като разбрах каква ще е помощта на министерството за първолаците,хич и не подадох молба  Crossing Arms
Ама една сутрин гледах по "Здравей България"  Масларова да показва въпросните екипи ...ми поне на телевизора ми се видяха грозни  Rolling Eyes А как пък решиха баш екипи да раздават..
Даруся ми браво на вас бе  Peace все така  Hug

# 115
  • Мнения: 1 937
Отлично на отличниците!  Grinning

Привет, момичета.
Днес ми е крив ден, пък и вали като за последно.

Ще споделя набързо само няколко идеи.

Застраховка на децата в училище (ако някой е правил подобно нещо, моля да сподели подробности).
Имаше такова полезно начинание в детската градина, не достатъчно добре прието от родители, но за съжаление уместно, както се оказа впоследствие. Знам, че всички чукаме на дърво и си казваме да не се случва, но пък е разумно да помислим.

Една мама ми разказа днес, как в едно известно пловдивско училище бодра детска музика посреща децата в класните стаи.  Grinning
Добра идея - и не толкова трудно осъществима.

Пак в същото училище издават месечен вестник с участие на дечицата. Още по-добра идея, малко по-трудно осъществима, но пак не пречи да се помисли.


И малко офф, за който се извинявам - издавам ви, че тук наднича и редовно чете, най-страхотната госпожа от детската градина, в която учеше моето първолаче.
Затова си позволявам да я похваля и да й благодаря публично. Госпожо Билянче bouquet



# 116
  • Мнения: 11 315
Я ми кажете как се процедира при вас при поява на въшки (гниди) при някое дете в класа?
Проверяват ли ги изобщо?
В класа на щерката имат едно момиченце с гниди (не съм сигурна дали имало и въшки) и искат от нас всеки ден да проверяваме децата. Аз даже ровя в главите на двамата, да не стане някоя беля и да им пламнат косите.
Иначе не постригват, както беше едно време.
И нещо друго - получих бележка от учителката да пратя следващите дни детето с някакви пантофи да си има там, че като почнели дъждовните и калните дни, да не цапат пода в стаята и да дишат след това мръсната прах.

# 117
  • Пловдив
  • Мнения: 709
Я ми кажете как се процедира при вас при поява на въшки (гниди) при някое дете в класа?
Проверяват ли ги изобщо?
В класа на щерката имат едно момиченце с гниди (не съм сигурна дали имало и въшки) и искат от нас всеки ден да проверяваме децата. Аз даже ровя в главите на двамата, да не стане някоя беля и да им пламнат косите.
Иначе не подстригват, както беше едно време..............

До сега не ни се е случило да имат въшки или гниди. Но ако се появят детето трябва да не ходи на у-ще и доколкото съм запозната дават бележка за 3 дни. Но да ви кажа честно има в аптеките един препарат (около 2лв. струва), който се втрива в кожата на главата след къпане и за 1 седмица има защитен ефект. Особено полезен е според мен за момичетата с дълги косички. Да не говорим, че ако детенце хвани тези гадинки никой в семейството не е защитен. Така, че давайте и пазете децата.

# 118
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
аз като предпазен метод срещу въшките и гнидите използвам шампоан с розмарин, имам и масло от розмарин. И всяка вечер и проверявам главата.
Закуски и в нашето у-ще все още няма, аз и слагам някаква закуска и плод за след обяд.Сутрин вкъщи хапва нещо малко , че до 10 часа си е бая време. Днес е в настроение, не е уморена имали са 2 часа рисуване и затова и има две усмихнати човечета.

# 119
  • Мнения: 1 938
Привет и от нас!  bouquet
Моят син ще изучава ЗИП БЕЛ, ЗИП математика и ЗИП ИТ. Английският език ще е платен - 8 лв на месец, като заниманията ще са 2 пъти седмично.

# 120
  • Мнения: 1 030
Здравейте от нас Галя,Йоанна!До колкото разбрах,тия чертички,бастунчета и т.н.са различни елементи за свързване на ръкописни думи.Ние днеска сме но "О",утре сме на"Х",много зависи от г-жата.Трябва да е спокойна и едновременно строга.Йоанка е възмутена как се карала на момченцата че били шумни и не внимавали.Аз постоянно и говоря да внимава и слуша защото после ще и бъде по лесно.За сега само се хвалим и се прибира с Браво.Застраховката Вили ние си направихме,събраха ни по 2лв.и тя е живот,важи една календарна година.Закуските,защото са безплатни затова има недоволни,аз и правя сандвичи но тя понякога иска да яде от закуските на училището не се ядосвам по скоро и го предлагам като краен вариант.Момичета вие качвате те ли се до класните стаи да ги изпращате?Ние сме до входа на училището нали се сещате че трябвало да свикват с училищната обстановка.Естествено г-жата ги посреща забравих да ви пиша.  bouquet Joy Joy Joy

# 121
  • Мнения: 1 258
Масларова и аз я гледах и не,че я защитавам, но специално за закуските-според мен на който не му харесва-да не ги консумира(като нас).То недоволни винаги има.

Естествено,че на който не му харесва,няма да ги консумира,но тук става въпрос за държавна политика по отношение на здравословното хранене при седем годишни деца.Събрали се специалисти,изготвили рецептурници,мислили,писали,направили конкурс и накрая пълна боза.На това аз му викам зле свършена работа и имам право да критикувам,защото педантично давам своя дял ежегодно в заплатите на тези специалисти.Както и всички вие между другото.

А и не е ли леко разточително данъците ни да отиват за закуски,които да изхвърляме в кофата по едни или други причини?

Последна редакция: ср, 27 сеп 2006, 19:24 от Trislon

# 122
  • Мнения: 15 216
Какви са ви първите впечатления от учителката и училището?
Нашата е млада, много  внимателна. Харесаха я веднага.
Днес имаме "Браво" с два минуса, но човека е щастлив.



# 123
  • Мнения: 1 937
Trislon, съгласна съм!
При нас няма и помен от закуски, но едва ли ще са по-различни. Какво можем да направим, обаче?
Факт е, че има родители, за които каквото и да се даде е добре дошло по обясними причини, как може да се постигне единодушие, за да се търсят варианти за протест!?!

Госпожата ни е усмихната и успява да балансира между вече спечеленото внимание и авторитета на учителя. Страхотен педагог.
Дай боже повече такива учители!

Споделям, че съм притеснена от разпространението на Хепатит А в Пловдив, вече и извън уж ограничените огнища. Според новините на БНТ, има заразени деца в детски градини, болници...

# 124
  • Мнения: 168
Масларова и аз я гледах и не,че я защитавам, но специално за закуските-според мен на който не му харесва-да не ги консумира(като нас).То недоволни винаги има.

Естествено,че на който не му харесва,няма да ги консумира,но тук става въпрос за държавна политика по отношение на здравословното хранене при седем годишни деца.Събрали се специалисти,изготвили рецептурници,мислили,писали,направили конкурс и накрая пълна боза.На това аз му викам зле свършена работа и имам право да критикувам,защото педантично давам своя дял ежегодно в заплатите на тези специалисти.Както и всички вие между другото.

А и не е ли леко разточително данъците ни да отиват за закуски,които да изхвърляме в кофата по едни или други причини?

  Много си права за съжаление...
 Галя,да и при нас госпожата ги поема от фоайето,мисля,че навсякъде е така.

# 125
  • София
  • Мнения: 353
В нашето училище няма безплатни закуски. Миналата година също имах първокласничка. Даваха им някакви сухи филии с парче салам и чай. Млякото за което ни проглушиха ушите, не сме го и помирисали. Сега правя сандвичи сутрин и за двете.
Моите госпожици в детската градина ходиха на народни танци и сега мисля да ги запиша и в училище. И двете много обичат да танцуват. Колебаеха се между спортни танци и народни, но решиха да продължат с народните.

# 126
  • Мнения: 15 216
....

Последна редакция: чт, 28 сеп 2006, 08:50 от Mama_Nana

# 127
  • Мнения: 151
Здравейте! При нас още не са давали безплатни закуски. Правя сандвичи или купувам кроасани сутрин.Дъщеря ми много си харесва учителката. Вчера се върна с "Браво" по писане, а по математика има всеки ден "Браво". Може би това ги амбицира да се стараят  повече. Дъщеря ми иска да я записвам на доста неща, но още не съм решила на какво точно.

# 128
  • София
  • Мнения: 4 272
И при нас няма безплатни закуски. И аз слагам в чантата сандвич или кроасан, а за обяд - купон за стола. Освен това давам парички да си купи нещо, ако му хареса от лавката. Вчера си беше купил кашкавалка, чипс и някакъв десерт. От всичко беше ядено по малко и сложено....в преградата, в която носи маратонките по физическо Shocked Резултатът - маратонките бяха в трохи от чипс и закуска, а моят държеше всичко да си доизяде вкъщи Crazy Още нямаме нито едно "Браво" Sad Казах му, че повече трябва да се старае. Домашните ги пише в занималнята и там прави грозни ченгелчета. Вкъщи като ги повтаря е съвсем друго. Спокоен е и ги пише хубаво.

# 129
  • Мнения: 1 492
Домашните ги пише в занималнята и там прави грозни ченгелчета. Вкъщи като ги повтаря е съвсем друго. Спокоен е и ги пише хубаво.
И аз забелязвам, че е така при нас. Но си има причина - Госпожата казала, че който е готов, може да играе. Естествено всички бързат да ги надраскат, за да играят с другите.

# 130
  • Мнения: 826
У нас тия дни се разигра екшън с една учебна тетрадка по мтематика. Прибира се единият ден след занималня, а аз 2 ч. по- късно се сещам да питам има ли недовършени домашни. Той ми казва почти разплакан- да, цяла страница упражнения по математика  Crazy Нареждам веднага да ми донесе тетрадката да ги видя упражненията и да почва, той рови, рови в бюрото и пристигна овесил нос- нямало я тетрадката. След половин час въпроси и хъмкане се изясни картинката- в понеделник имали математика. Госпожата казала всички да си извадят учебниците и тетрадките. Моят хубостник установил, че му я няма тетрадката. Решил, че я е забравил в къщи и писал на тетрадка с квадратчета- та от там домашното- да напише всичко в къщи в уч. тетрадка. Да, ама тетрадката липсва и у нас.
Решаваме, че едно девойче от неговия клас може да я е прибрало по невнимание. Добре, че на другия ден нямаха математика... Вчера си идва и какво се оказва- госпожата в началото доста троснато попитала "Ами сега какво ще правим?", после ровила, ровила нещо из нейните неща и му връчила татрадката. Сега се замислям дали е нямало 1 резервна и тя да я е дала, или това е наистина неговата тетрадка, която при проверката на някое задание да е останала у нея. Ако е първото  Embarassed срам... аз доста отлагах "опаковането" на тетрадките- всъщност той ги донесе само за 1 вечер и пак ги замъкна в училище, но ако е второто леле-е-е, бива ли така да ми стресира детето... да му се беше извинила  newsm78 Лошото е, че аз стоя в къщи с малкия и не съм виждала очите на двете госпожи от първия учебен ден... разчитам на таткото да ми предава казаното от тях...
Вчера успяхме да облечем всички учебници и помагала /с изключение на злощаствата уч. тетрадка по математика, защото е нестандартен размер/, най- накрая имаме уч. карта /даже две/. Изобщо влизаме в коловоза  Laughing
Добрата новина е, че вчера за първи ден ми се видя съвсем в настроение след занималня. Може би започна да свиква с натоварването!

# 131
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Не знам дали има смисъл да се включвам в темичка, защото сина ми е първокласник, но тук в Чехия. Може би ще следя каква е учебната програма при вас.

Иначе  ние започнахме на училище 04.09( по изключение, иначе на 01.09). Имам много впечатления различни от това в българските училища.

Ако се интересувате, ще пиша повече:)

# 132
  • Мнения: 1 492
Не знам дали има смисъл да се включвам в темичка, защото сина ми е първокласник, но тук в Чехия. Може би ще следя каква е учебната програма при вас.

Иначе  ние започнахме на училище 04.09( по изключение, иначе на 01.09). Имам много впечатления различни от това в българските училища.

Ако се интересувате, ще пиша повече:)
Здравей natalyna, добре дошла. HugЩе се радвам ако споделяш впечатления и предполагам много различия във вашата учебна система

# 133
  • Мнения: 1 258
Ако се интересувате, ще пиша повече:)

Разбира се,на мен би ми било много интересно. Hug

# 134
  • Мнения: 1 937
Добре дошла на natalyna!
Впечатленията ти ще са ни много полезни.
Сигурна съм, че някои от тях с известни усилия и организация, биха могат да се приложат и при нас.

През настоящата седмица продължаваме с чертичките и луличките. За разлика от тях, цифрите до 3 са направо съвършени!
Ралица проявява интерес към математиката и когато успея й пиша задачки допълнително.
От другата седмица ще започне редовния курс към Британика и имам известни опасения, че ще й дойде нанагорнище, но пък не мисля да се отказвам.

# 135
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
natalyna, добре дошла при нас! Ще бъде интересно да разкажеш каква е програмата при вас.
Verdad, и аз съм забелязала, че дъщеря ми е проявява повече интерес към математиката. С удоволствие решава задачки и пише числата.

# 136
  • Пловдив
  • Мнения: 709
Здравейте, мамита!

Добре дошла на natalyna! Разбира се, че ще е хубаво да се включваш. Темата е за първолаци, ама ние сме в трети клас Party Още не са ме изхвърлили от клуба, даже си мисля, че от време на време им давам добри идейки, изхождайки от личния опит. Пък и май ме харесват някои тук  Embarassed

Слушах скоро по някакви новини, че министерството иска и в Бг учебната година да започва на 01.09, а не на 15.09. Но от кога не помня.

Оказа се на родителската среща, че проектите били от миналата седмица, а това, че нашите диванета ни казват в последния момент всъщност отежнява проблема. Само по английски за цялата година ще има да правим 13 проекта (е, останаха 11  Mr. Green)

А хепатита в Пловдив продължава да се разпространява. Днес видях приятелка, която се беше притеснила, че в другата група на тяхната градина има хепатит. Техните изследвания за сега са добре, но въпроса е до кога  newsm78

Иначе нека да се оплача, аз от вчера се разболях и сега съм на Нурофен и лукчета. Но така да ми се спи - идва ми да си залепя клепачите на обратно с тиксо за главата, че да не падат.

# 137
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Здравейте и благодаря за милото посрещане!  bouquet

Впечатленията ми дотук са доста смесени - някои неща ми харесват, някои не!

Часовете започват в 7:55 и свършват в 11:35. Първата седмица беше само за запознанства и игри и не се учеха. Освен това часовете бяха намалени - първите два дни свършиха в 9:30, после в 10:30 и едва в началото на новата седмица бяха до 11:35. Тук повечето деца остават на занималня(тъй като родителите работят), ноооо в занималнята не се пишат домашни - само игра, слушане на приказки, разходка, видео, компютри. Занималнята е в класа в който се учат до 15:00 ч. а след това (който остане до по-късно)се преместват в обща занималня до 16:30ч. Там имам обособена компютърна занималня.

Изненадата ми беше, че имат вече нещо като бележници - първият месец там им слагаха печати - звездички, пеперудки, пчелички, но вчера сина ми донесе вече и 1 (тук системата е 1- най-високата оценка, 5 - най-ниската).

Много ми хареса начинът на комуникация между учителката и нас. Имат си едни малки тетрадчици и в тях им лепят съответното послание към родителите - напр. "На 04.09 ще работим с листа, моля детето да донесе 20 различни по големина и цветове листа!" или "На 10.09 ще ходим на театър - моля донесете ....крони." Това е много удобно, защото децата все още често забравят.

Всичко се подписва от родителите - след написването на домашните, трябва да се подпишат, за да се покаже, че детето не ги е писало само - т.е родителят му е обърнал достатъчно внимание! Тези съобщения за които говорех по-горе също се подписват за да е ясно, че са прочетени. Оценките разбира се също!

Освен това децата ходят в класната стая в пантофи и намирам това за по-удобно и хигиенично. Пред всяка класна стая има закачаклки  и всеки си е сложил там пантофките, които събува и си оставя обувките и якето! Училището е заключено за външни хора и когато отиваме да си вземаме децата, има звънец направо в тяхната стая - звъниш, представяш се и така е ясно кой си.

Учебната им програма(седмична) е следната: 9 часа чешки език, 4 часа математика, 2 часа един предмет който включва основите на география, биология и история, 2 часа физическо обучение, 2 часа рисуване, което през седмица се сменя с трудово обучение и 1 час музика.

Няма ЗИП или СИП има кръжоци по желание - моят е на английски и карате. Освен това имат кръжоци по рисуване и моделиране, опознаване на Япония(в нашият град има завод на Тоyота:) - не го записах там за сега, защото си мисля, че е още малък и няма да му е интересно. Още компютри(ние имаме у дома три макар и старички(мъжа ми е програмист), така че той отдавна е запознат с основите)и мажоретки(но това е за момичета).

Ами това се сещам сега на прима-виста, ако имате въпроси, с удоволствие ще отговоря!

Лек ден на всички!  Hug

 

# 138
  • София
  • Мнения: 223
Браво natalyna!Звучи много прекрасно всичко ,което разказваш!Явно ние сме на светлинни години,поне според мен.Децата знаят правилото,че извън оградата е забранено,но това не гарантира нищо !А и мойчкият вчера беше в кал до ушите #Cussing out,катерил си се на воля по дърветата в двора и така!Знам ,че никой не е длъжен да е падар ,но ми се струва ,че още е рано да имат толкова свобода и да им се гласува толкова доверие,малки ми се струват,а вече я няма закрилата от детската градина Cry.Незнам де, поне това е моето мнение newsm78Може би ,защото той е по-буино дете и все ги измисля едни.......... и проблема е ,че много и непрекъснато питал за разни неща!?Ох,пооплаках се,извинете ме!  bouquet

# 139
  • София
  • Мнения: 1 724
Natalyna, определено смятам, че натоварването н бг училищата не е по-ефективният метод за учене... но мен никой не ме и пита.

В нашите училища има малко игри от учебен характер, малко игри изобщо, не се редуват игра и учене, както са някои от добрите западни модели- франция, германия. За работа в екип и и нтерактивност изобщо не се и говори...

Детето ми е на училище от 8,15 до 12 чса, после на занималня от 13 до 16,15. Има немски всеки божи ден и сутрин, и следобяд, като всичко е задължително. Вероятно ще научи немския, но резултатът по математика и български е, че дописва в къщи ... редчетата от сутринта. Следобедните обикновено си ги е направил там... Доста съм объркана, госпожата слведобяд,казва, че се справя бързо, да съм му носала играчки, за да играе като свъ\рши преди другите... Той обаче редовно не си е довършил правеното сутрин...Баща му го води, аз го взимам. Изглежда, трябва и да го водя, за да установя коя госпожа е наясно какво се случва... ooooh!

Вчера плака, защото не вожел да пише 2, оказа се, че просто трябва да му се обясни как се прави вълничката ....но в училище това не е направено.... #Crazy

Предната седмица годспожата от немския го беше питала "Къде зяпаш?", сигуррна съм , че за подобно отношение в детската градина са си заминавали учителки. Чудя се защоначалното училище е по-зле от предучилищното възпитание.
Може ли да се образова с грубост?

Ние се водим в елитно училище, но вече се замислям дали да не го прехвърля в частно, което гледах и ми хареса като отношение и дисциплина...Мотивът не е просто грубото държание на госпожата по немски, проблемът е , че такова отношение може да отблъсне детето от предмета, а за нас той е важен. оосвен товма при 29 деца как наистина проверяват кой какво може, къде има проблеми...

Мами, какво ще ме посъветвате?

# 140
  • Мнения: 1 258
От разказа на natalyna съм впечатлена най-много от обратната връзка учител - родител.Това е нещо много пренебрегнато у нас.Предполагам,че у нас се изисква и някаква специална мотивация учителят да държи непрекъсната връзка с родителя.
Нашата госпожа е добра,дъщеря ми я харесва много,но на мен ми се иска да е видяла всички онези дребни детайли,на които трябва да обърнем внимание- и да ми ги сподели в някаква форма-писмена,устна.И да не се чувствам гадно да попитам нещо,жалейки я,че не може да отговаря на всички родители поотделно.Такива притеснения в частната градина нямах.

А колкото до въпросът ти veleva,за мен самата беше много трудно решението да запиша дъщеря ми в държавно училище.И сега все още не знам дали съм взела правилното решение.По-скоро сигурно не.Нокой не може да отговори дали е по-добре.Ако го няма финансовият проблем,за мен добре проученото и одобрено от родителя частно училище си остава по-добрият избор.

# 141
  • Мнения: 1 671
.Ако го няма финансовият проблем,за мен добре проученото и одобрено от родителя частно училище си остава по-добрият избор.


Подкрепям напълно.
За съжаление пред мен изобщо не стои подобна дилема Sad Затова се опитвам да наваксвам, допълвам и попълвам всички пропуски на началното училище. Не ме е срам да питам госпожата за всичко, колкото и маловажно да е. Може да й писна, ама като не е въвела друга форма на комуникация, така ще е.  В крайна сметка, тя е човекът, който е най-заинтересован от комуникацията с родителите.
Не говоря конкретно за нашата госпожа, по принцип говоря.

# 142
  • Мнения: 3 342
Във връзка с комуникацията между родителите и учителката - при нас всяко дете има специално тефтерче, в което учителката записва неща, които би искала да сподели с родителите, като идеята е и самите родители при съответно желание и нужда да пишат там бележки, които учителката да може да прочете. В нашето има вече две бележки - за това, че в определен ден следващата седмица трябва да носят ..... материали по домашен бит и техника, както и съобщение, че в петък ще има разместване на часовете и ще свършат по-рано - записано е кога да вземем детето и в какво се състои разместването. Освен това, когато свършат часовете и родителите отиват да вземат съответното дете, забелязвам, че нашата учителка съвсем целенасочено намира родителите, с които би искала да сподели нещо по-специално за детето и разговаря с тях.
Така че начин има - въпросът е учителката да пожелае да го въведе в начина си на работа.

# 143
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Natalyna, наистина прави впечатлениеот разказа ти, че натоварването на учениците става постепенно и определено е по-малко от това в България. Имам впечатления и от програмата за 1 клас  в Израел и там е като в Чехия. Израел до 4 клас почти всичко се учи под формата на игри.
Искам да споделя, че  на нас от 1.10 ни искат пантофи за училище, за да не цапат децата класната стая, а и от 8 до 16 часа зимата с ботуши не ми се вижда нормално. Имаме и тефтерче за бележки, до сега имаме две съобщения едното че 22.09. не е учебен ден, а другото че на 04.10 ще има родителска среща.
По въпроса за частно или държавно у-ще само ще споделя, че моя близка приятелка записа в частно у-ще сина си. След втори клас го премести в държавно и беше пъти по-доволна. Това което сподели, че за тези две години синът и не е научил нито френски нито български и математика и тя цяло лято учи с него , за да наваксат пропуснатото.









# 144
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Може ли да ми напишете гору-долу какво включва учебната програма в БГ - колко часа български език и тн.

И аз имам чувството че в Бг децата са по-натоварени- незнам дали е плюс или минус, но все пак като се има в предвид, че досега само са си играли, може би е плюс, докато свикнат с режима.

Сина ми е у чилище с разширено изучаване на езици(но няма нищо общо с нашите езикови гимназии, па дори паралелки). В първи клас обаче нямат още език - само по желание кръжок. А за да влезе в паралелка с изучаване на език от догодина, ще трябва да минем през тест. Така че и това не е сигурно. Ако влезе, ще има три часа седмично задължително чужд език. Радвам се, че не е от 1 клас, защото според мен щеше да е много натоварващо да учи основите на два езика едновременно.

Тук частни училища няма, така че просто трябва да се избере по-добро училище. За мен беше много важно да видя учителката и да се опитам да разбера що за човек е. За тази цел още миналата година преди записването(а то става тук края на януари) ходихме на така наречени часове с отворени врати, където се запознахме с учителката и децата си пробваха как изглежда в училище. Мисля, че и това много ни помогна да изберем училище.

Иначе в  тяхният клас са 20 деца, като освен учителката, в голяма част от времето там е и възпитателката с  която остават в занималня. И да - често по средата на часа, играят някоя игричка за раздвижване на пръстите след писане или дори леки упражнения за раздвижване. Поискаха да им занесем и възглавнички, и се става, че ако някое от децата е се чувства уморено, просто може да си легне на килина в задната част на стаята.

# 145
  • Мнения: 3 342
Иначе в  тяхният клас са 20 деца, като освен учителката, в голяма част от времето там е и възпитателката с  която остават в занималня. И да - често по средата на часа, играят наъкоя игричка за раздвижване на пръстите след писане или дори леки упражнения за раздвижване.



Явно ние сме случили на учителка - дали не се е обучавала в Чехия Mr. Green
И тя процедира по този начин - забележи ли, че децата са вече уморени и разсеяни, идва ред на раздвижването с някоя игра. Определено подходът и към децата, а и самата тя ми допадат много. А и Дани я харесва, така че какво повече мога да искам...

# 146
  • Мнения: 1 258
При нас са:
3+1 часа български език(3 задължителни+ 1 свободно избираем)
4 часа литература(в началото на годината бълг. език и литература се сливат на 8 часа български,докато минат буквите),
4+1 часа математика
2 часа английски(задължително избираем)
2 часа музика
2 часа физическо възпитание
2 часа изобразително изкуство
1 час информационни технологии
1 час роден край
1 час домашен бит и техника

Според мен натоварването не е голямо.Но определено и липсва игровата форма на обучение.

Последна редакция: чт, 28 сеп 2006, 14:08 от Trislon

# 147
  • Мнения: 1 937
Ралица се върна днес и първото, което ми каза беше - искам да ти покажа нещо, което много ме натъжи! Има "Добър" на луличките ...
Бях любопитна за реакцията й - за разлика от друг път не се наложи да подсещам и подканям за домашните, беше старателна и се справи твърде добре..., но честичко идваше да пита "Хубаво ли е", "Така добре ли е"... Явно има мотивация, или пък е притеснена, че е получила нещо различно от Браво! Окуражавах я, но и се опитах да обясня, че Добър не е лоша оценка, но пък би могла да се старае повече, ако не иска да получава други такива...Бях дете на твърде амбициозен родител, имам лоши спомени - особено от едно ръкописно Д, за което ядох пердах...Искам да не стресирам детето си. Мисля, че засега се справям добре. Чистосърдечно си признавам обаче, че оценката 4 ми избоде очите!   Confused

Програмата при нас:
8 часа български език - четене и писане
5 часа математика
2 физическо
2 рисуване
2 музика
1 роден край
1 домашен бит и техника
1 информационни технологии
2 английски - свободно избираем
1 час на класният ръководител

Почти същото натоварване, като при Trislon.

# 148
  • Мнения: 3 164
Домашните ги пише в занималнята и там прави грозни ченгелчета. Вкъщи като ги повтаря е съвсем друго. Спокоен е и ги пише хубаво.
И аз забелязвам, че е така при нас. Но си има причина - Госпожата казала, че който е готов, може да играе. Естествено всички бързат да ги надраскат, за да играят с другите.

А при нас е обратно- там се старае, а у дома бърза за да гледа детски ooooh!

Вчера плака, защото не вожел да пише 2, оказа се, че просто трябва да му се обясни как се прави вълничката ....но в училище това не е направено.... #Crazy


и ние вчера писахме  2-и и като погледнах в тетрадката му  ooooh! всички бяха без вълничка, но като му обясних и му показах как и се справи добре. но и миналата година на предучилищната  си спомням, че бая зор видяхме пак с тези 2-и Confused

# 149
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Ха, като казахте вълнички на двойката - тук ги учат да пишат цифрите по съвсем различен от нас начин и двойката например е без вълничка - просто права черта. И въобще, като видях писмената им латиница се хванах за главата - направо неразбираема за мен.

# 150
  • Мнения: 15 216
При нас са:
7+2 часа български език и литература /2-та са ЗИП/
4+1 часа математика
2 часа английски(задължително избираем)
2 часа музика
2 часа физическо възпитание
2 часа изобразително изкуство
1 час роден край
1 час домашен бит и техника

Ние също кореспондираме с бележник.

На края на всяка домашна правим в къщи бордюрче - ред цветя, коли и т.н.


# 151
  • София
  • Мнения: 4 272
Ето и нашата учебна програма:
7+1 часа български език и литература /1-ият е ЗИП/
4+1 часа математика /1-ият е ЗИП/
2 часа музика
2 часа изобразително изкуство
2 часа физическо
1 час роден край
1 час домашен бит
1 час английски език /ЗИП/
В седмицата се събират два дни с по 5 часа, като последните часове са физическо, а останалите дни имат по 4 часа. Не смятам, че програмата е натоварена. Даже си мисля, че им дават малко домашни. Аз си спомням, че като бях малка, пишех всяко ченгелче по 1 страница и така се научих да пиша красиво. А сегашните първолаци пишат всяко ченгелче по 5 реда...и ми се струва недостатъчно.
А за комуникирането - и ние имаме тефтерче, но засега Боби ми казва всичко, което е искала учителката от тях в училище. Лошото е, че като го вземам от занималня всъщност комуникирам с другата учителка, от занималнята, а не с тяхната госпожа. Ще видим как ще е нататък.

# 152
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
При нас е така:
7 часа български език и литература
5 часа математика
3 часа чужди езици
2 часа рисуване
2 часа физическо
1 час Роден край
1 час информационни технологии ( ЗИП )
1 час домашен бит
1 час на класния

Последна редакция: чт, 28 сеп 2006, 19:25 от jakinik

# 153
  • София
  • Мнения: 676
Нашата програма е:
7 часа български език и литература
4+1 часа математика /1-ият е ЗИП/
2 часа музика
2 часа изобразително изкуство
2 часа физическо
1 час роден край
1 час домашен бит
1 час английски език /ЗИП/
1 час информационни технологии
1 час на класа
Имаме тефтерче за комуникация, в което госпожата е писала само веднъж досега. Аз я виждам почти всеки ден, така че мисля, че имам обратната връзка. С голямата ми дъщеря също подписвахме всичко - домашни, оценки, контролни...
За училищата - аз нещо като чуя частно училище, университет или изобщо учебно заведение и подхождам с предубеждение. Свестни учители има и в държавните училища. Само че в частните според мен нивото на учениците като цяло е по-ниско, като се има предвид, че конкуренцията е много по-малка.

# 154
  • Мнения: 1 100
Ей да се похваля с моето първолаче. Днес има 2 отлични и 2 браво. Започнал е да пише много по-добре  Heart Eyes   По-съсредоточен. Вече не спира на всяко ченгелче, а на всяко пето  Laughing
С дисциплината е малко зле. Но и аз съм била така и още съм понякога  Joy Успех на всички първолачета и железни нерви на учителките и майките им   Peace

# 155
  • Мнения: 1 030
Здравейте момичета,и Добре дошла на новата мама natalyna.Това,че нашите деца са натоварени максимално с учебния материал е наш плюс за нашата държава.Нашата програма не по различна без Информационни технологии,при нас е във вид на курс което дете желае. Joy  bouquetВъв връзка  комуникацията с г-жата.Аз съм на принципа да си предразположа детето към разговор.Защото колкото пъти съм правила опити да говоря при нея има поне 10мами,и аз съм 11-та и тя да тя добре се справя с материала поне засега.Ма яз го виждам това нали се прибира с Браво.Тефтерчето още нищо не е писано.NATALYNA,колко дечица са в клас?За частните училища твърдо НЕ.До утре момичета и успешен ден!

# 156
  • Мнения: 2 013
Ха, като казахте вълнички на двойката - тук ги учат да пишат цифрите по съвсем различен от нас начин и двойката например е без вълничка - просто права черта. И въобще, като видях писмената им латиница се хванах за главата - направо неразбираема за мен.

Уф, тези двойки в тетрадката на сина ми са истински змии, които се вият нагоре-надолу. Аз пък му казах да ги пише с чертички отдолу, хич не ме интересуват техните вълнички, след като детето в старанието си да пише вълнички беше направил нещо невъобразимо... Да свикне с чертички, а после леко ще ги кривнем...
Дъщеря ми се е справила - още едно доказателство, че момичетата в тази възраст са по-напредничави.

# 157
  • Мнения: 1 671
И ние имаме тефтерче, обаче в него нищо не е писано!

Днес забелязвам за втори ден, че си идва от занималня с една ненаписана домашна. И не е само моят син, а и друго дете. Другото, което ме издразни, е, че госпожата не им е отбелязала по тетрадките какво е за домашна, та трябва да си звъним едни други родителите и да се питаме. Вчера аз гледах от буквара какво са писали в клас, за да се ориентирам, че имат да пишат първият елемент на буквата "М". Иначе, по-рано учителката им отбелязваше по учебните тетрадки с червено, че това е домашна. Днес едно приятелче на моя син отишло с ненаписана домашна и вечерта майка му видяла забележка "Ученикът идва без домашна работа". Ама откъде да знае майката, че това трябва да се направи, след като и госпожата от занималнята не ги е проконтролирала, просто става още по-зле. За тази липса на комуникация говоря, учителката разчита децата да запомнят от устно даване на домашна, ама те още са вятърничави, пък, за съжаление, не могат и да си запишат...

А тази госпожа от занималнята - направо не знам какво е работила! Трифон си идва с грешки в задачите. Не ги ли преглежда тези тетрадки?! Ама какво се чудя, тя даже не ги контролира дали изобщо са си написали домашните, щом моичкият два дни си идва така...

Занималнята ни е безплатна, посещава се от 15 деца. Сигурно, ако беше платена, нямаше така да стоят нещата...

Извинете, стана дълго, ама съм ядосана и съм на път напълно да се откажа от занималнята.

# 158
  • Мнения: 253
 Нашата програма е:
  
  7 часа БЕЛ
  4 часа математика
  3 часа руски език
  3 часа ФВС
  2 часа музика
  2 часа рисуване
  1 час роден край
  1 час ДБТ
  1 час на класния
  1 час общество и личност

 Всеки ден имат по 5 часа, като часът им е 35 минути.
 Досега не се е оплакала от нито една госпожа - само по БЕЛ била по - строга  Wink

 
.....А тази госпожа от занималнята - направо не знам какво е работила! Трифон си идва с грешки в задачите. Не ги ли преглежда тези тетрадки?! Ама какво се чудя, тя даже не ги контролира дали изобщо са си написали домашните, щом моичкият два дни си идва така...

Занималнята ни е безплатна, посещава се от 15 деца. Сигурно, ако беше платена, нямаше така да стоят нещата...

 А нямате ли платена? Аз съм много доволна от занималнята. Всичко си пишат там и даже имат време за упражнения и игри.

# 159
  • Мнения: 1 671
Разбира се, че има платена, първо за нея ни уведомиха Close
Даже безплатната, която си е към училището, беше под въпрос, предполагам, за да насочат максимален брой деца първо към платената.

Но аз нямам възможност да заделям всеки ден по 5 лв. за занималнята и по 2 лв. за храната в нея. Освен това, като сложа и 1 лв. джобни, и майчинството ми хвръква Cry

# 160
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Леле, 5 лева на ден!  #Crazy

Тук занималнята се плаща, но е 25 български лева на ГОДИНА!
На пък ми харесва, че в занималнята не пишат домашни, защото си мисля, че детето трябва да си изгради навик за това у дома! А и аз така мога да го контролирам! Вярно е че като се върне и веднага пишем домашни, но поне е отпочинал и свеж! иначе в занималнята си остават всички деца и понеже аз съм в майчинство и понякога вземам моя веднага след обяда, той е много нещастен, че не е можал да си поиграе със съучениците Simple Smile

Иначе забравих да кажа - закуска си носят от вкъщи, но там им дават чай, вода и мляко за спазване на питният режим. Обядите им са около 18 лева месечно, като има супа и избор от две яденета - обикновенно едното е сладко(в Чехия е много популярно да се обядва сладко ядене и то след солена супа Sick) а другото солено, но пък няма десерти като нашите, а само готово кисело млекце или плод.
Нашите домашни също са отбелязани с червено във всяка тетрадка.

ptica, аз по-горе писах - в класа са 20 деца - 15 мoмичета и 5 момчета:)

# 161
  • Мнения: 2 768
Ами скъпо, евтино, поне е ефективно!
Аз до сега, честно казано нищо не разбирам от това, че дъщеря ми е ученичка. Вечер й приготвям чантата, с това се изчерпват моите заслуги. В тетрадките й има само "Браво" и "Отлично", табелката с името й (носят такива) е обсипана с награди, значи си вършат работат в занималнята! Освен, че си пишат домашнте и се упражняват, там закусват, обядват и ги карат с кола до училище. Виждам, че и Тони е доволна, децата ни са заедно и в занималнята.

# 162
  • Мнения: 1 030
Добро Утро,момичета!Останах изумена 25лв.годишна занималня,нали и стандарта позволява тази цена.  bouquetЧастната практика по принцип в образованието ни с какво си оправдават парите не мога да си отговоря.За сега все още има държавна практика,и което най много ми хареса,че тези парички ги дава за детето да си играе.Когато се прибере тогава си пиши домашните.За сметка на това при нас закуската е безплатна а обяда идва стотинки. Joy Joy

# 163
  • Мнения: 11 607
Здравейте! Не знаех,че съществува подобна тема!Радвам се,че все пак ви открих!
Признавам,че не съм чела всичко,но ще се включвам активно!

Рая ми е първокласничката! Не ходим с особено желание на училище. Питаме за детската градина още! Добре,че е Вили да и оправя чантата и че е занималнята да си пише домашните! Въобще не сме по ученето! Каква ученичка е..... В понеделник ще имаме родителска. Пак ще пиша!

# 164
  • Мнения: 11 315
Наталина, много ми е драго да се срещнем в тази тема.
В кое училище записа баткото? Нали имаше съмнения в местното или в съседния град.
При нас не можа да стане номера с частното Валдорф училище заради малкото свободни места и големия наплив.
Сега посещава нормално начално училище.
При нас също го има това за обратната връзка - писма и бележки за родителите се слагат в папката за домашните. Намирам го за много удобно.
Вчера имахме организирано посрещане и запознаване на родители и учители на кафе и сладкиши. Приготовленията бяха направени от "старите" в училищното настоятелство. Беше много приятен следобед.
Каката вече си пише домашните сама. Стигнали са до числото 8.
При нас двойката, петицата и седмицата ги пишат с вълничка.
Все още пишат с печатни букви, но разбрах, че след Коледа ще почнат вече ръкописно.
Много и харесва на каката и се кефи, че ще се научи да чете и си намира из книжките научените букви и се опитва да ги чете. Голям смях пада  hahaha

# 165
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Вечернице и на мен ми е приятно(знаеш ли колко често си чета твоите стихове?) Hug  bouquet

Е, ама вие сте много напред с материала - ние сме още на 1 и 2, а от буквите M и L - засега само печатно. Иначе също упражняваме бастунчета и ченгелчета, но и аз си мисля, че упражненията са малко. Още повече че тук започват с много големи(10 x по-големи от обикновенното) и според мен за децата това е дори по-трудно. Уж да се отпусне ръката, но пък за мен това е повече рисуване, а не писане. Едва сега започнаха да правят по-малки детайли.

Записахме го разбира се в града и не съжалявам - защото вече чух оплакване от една друга майка, чийто дете записаха в местното училище. е, малко ми идва нанагорно, когато мъжа ми не може да го вземе с колата и аз трябва да пътувам до там с количката и Дани с обществен транспорт, но съм по-спокойна. От пролетта започвам опреснителните курсове за колата:)

Мама Цоцоланка, добре дошла!  bouquet Ще се оправи детето, просто може би още му липсва играта, особенно ако там не им го позволяват!


ПС .Като ви казах за странното изписване на латинските букви - ето ви един пример: - надявам се да се вижда добре. ами за мен S и T са абсолютно неразчитателни:)



Последна редакция: пт, 29 сеп 2006, 09:39 от natalyna

# 166
  • София
  • Мнения: 4 272
Здравейте отново Grinning
Вчера вече имаше и домашно за родителите Wink по-точно за часа на класа. Трябваше да направим схема на най-безопасния път от дома до училището. Ние живеем близо и ми беше лесно, но има деца, живеещи в отдалечени квартали, та цялта карта на София ли са рисували newsm78 И въобще редно ли е да се дават домашни, които сами децата не могат да направят?
Иначе всички други домашни моят син ги пише в занималнята. В момента по български са на буквата О. Е, по-грозна буква О не бях виждала... ooooh! В събота и неделя ще трябва да се упражняваме доста Whistling Още не сме получили "браво" нито по български, нито по математика, въпреки че цифрите, и по- специално цифрата 2 я пише много хубаво.
Вчера ни дадоха бележки, на които да запишем по желание децата на СИП Религия. Не записах моя. Ще очаквам по-интересни СИП-ове.
Наталина, наистина t е доста странно, но по английски като малка и аз така съм учила изписването на s.

# 167
  • София
  • Мнения: 1 724
Ралица се върна днес и първото, което ми каза беше - искам да ти покажа нещо, което много ме натъжи! Има "Добър" на луличките ...
Бях любопитна за реакцията й - за разлика от друг път не се наложи да подсещам и подканям за домашните, беше старателна и се справи твърде добре..., но честичко идваше да пита "Хубаво ли е", "Така добре ли е"... Явно има мотивация, или пък е притеснена, че е получила нещо различно от Браво! Окуражавах я, но и се опитах да обясня, че Добър не е лоша оценка, но пък би могла да се старае повече, ако не иска да получава други такива...Бях дете на твърде амбициозен родител, имам лоши спомени - особено от едно ръкописно Д, за което ядох пердах...Искам да не стресирам детето си. Мисля, че засега се справям добре. Чистосърдечно си признавам обаче, че оценката 4 ми избоде очите!   Confused


Вердад, направо ме уби. Как така си бодеш очите от такива неща. Кой в живота съди по красотата на луличката?Винаги съм окуражавала сина ми да пише, без да се  бои от грешки. Училището е за това, да се учат, а не да отиват предварително назубрили, написали и т.н. В уроците, както и в живота, всичк не може да е Отличен. Завърших две магистърски степени с над 5,50, но по физическо от 3 до 11 клас имах 4-ки. Не мога да скачам дълъг скок и това никога не ме е депресирало...Сега даже ми се вижда смешно...

Нали искаме от децата да напредват, а не да се перфектни модели....

# 168
  • Мнения: 11 315
Вердад, това с луличките е много неприятно особено за детето.
Аз затова и писах по-горе, че при нас учителката е забранила гумата. Целта и не са прекрасни линии и вълнички при изписването, а детето да се научи в старанието си да ги изписва правилно само.
Знаеш ли що нещо сме изписали на упражнителна тетрадка и пак в официалната за домашното имаме пияни или хвърчащи букви.
Говори с детето, че е по-важно нейното лично старание, отколкото оценката на учителката.

Наталина, ние сме напред с материала,защото почнаха училище на 28 август. Луди за връзване.
Ама и скоро ни чака ваканция  Mr. Green

# 169
  • Мнения: 1 937
Здравейте.
Добре дошла на Мама Цоцоланка!

veleva, абсолютно си права. Това, което исках да споделя беше, че самото дете го е приело като собствен неуспех, а за това явно заслугата е моя.  Confused
Но пък към следващите лулички подходи с особено старание, а не обезкуражена да се откаже.
И понеже вече n на брой години, се опитвам да не повтарям собствената си майка, а е факт, признах си, че не ми стана приятно от оценката...
Значи съм всичко това, което не искам да бъда - прекалено взискателна.

Навремето в училище, учителят по физическо ме караше да бягам с най-силните. Бях пухкава и без самочувствие. Логиката ясна - да има конкуренция/стимул, за да има и постижения.
Ефектът обаче - обратен - мразех физическото.

Последна редакция: пт, 29 сеп 2006, 11:31 от Verdad

# 170
  • Мнения: 1 030
ВЕЛИ,нашата г-жа ги стимулира когато им казва деца човек се учи от грешките.Признавам си че понякога и аз се вманиачавам и тя мамо г-жата ни казва,че Човек се учи от грешките си.Ето сега се прибра от училище щастлива как г-жата и казала,че  е доволна от нея макар на мен да ми изглеждат малко грозни тези елементи.Днеска имат за домашно "Х".

# 171
  • Мнения: 15 216
Verdad,
Много навътре вземаш "проблема". Важното е че детето е разбрало - повече старание и явно го прави. Не е "сразено" от оценката /за разлика от теб/, напротив амбицирано е.

А всички майки сме амбициозни, защото искаме най-доброто за децата си, не мисля, че това е лошо. Стига само амбициите ни да са в рамките на нормалното. Не е възможно да наложиш готов модел, а ако успееш то вече имаш дресирано дете.

# 172
  • Мнения: 1 937
Съгласна съм и с двете ви. Старая се! Не искам стресирано или дресирано дете.

Днес вместо ЧК, ще има куклен театър.  newsm78

Момичета, седмичката се изтърколи.

Да мислим за друго заглавие и някой ранобудник в понеделник да подхваща... Simple Smile

# 173
  • Мнения: 1 030
О.К.Вели наистина измина и тази седмица,нали имаше идея,по скоро темичка за третата седмица давай да я предложиш.  bouquet

# 174
  • Мнения: 1 492
Вили, нали беше предложила нещо такова "Трета седмица чертички, пишат малките ръчички" или греша newsm78

# 175
  • Мнения: 1 937
Да, но като гледам с какви темпове напредват някои от дечицата ви, направо ще ги обидя с подобно заглавие.  Grinning

Ками, видях че и ти си поканила Жужа при нас. В старата тема е споделила притеснения, дано да се включи и тук.

Което пък ми напомня да ви попитам - как седят децата ви в клас? Госпожата ли ги подрежда?
Ралица първия ден се беше загубила в коридорите и за нея останало място на последния чин, а тя не е висока. В момента седи на първи чин с една засмяна Йоана, на която вчера помоли да купим нещичко, защото ги почерпила за рожден ден. Била й голяма приятелка, взаимно се пазели пред тоалетната.  Simple Smile

Въобще питането ми е как се адаптират децата ви?

# 176
  • Мнения: 151
"Трета седмица чертички, пишат малките ръчички"

Това заглавие много ми харесва. Вчера в нашето училище са ги водили на преглед при зъболекар. Дъщеря ми има 3 зъба за правене. Но незнам как точно стои въпроса с правенето. Тяхната зъболекарка казала, че иска майките да дадат здравната книжка на детето. Но само като си представя, че ако изчезне /забрави я някъде или я загуби/ направо незнам. Ще имат вокален състав в училище срещу 18 лв. на месец. Одобрили са я и тя иска да ходи, но още не съм решила и този въпрос.

# 177
  • Мнения: 1 937
Това за зъболекаря е добра идея. Не вярвах, че е останала подобна практика в училищата.
Заглавието е приятно, може би само запетаята не е където трябва.
Трета седмица - чертички пишат малките ръчички!

# 178
  • Мнения: 1 492
Заглавието е приятно, може би само запетаята не е където трябва.
Трета седмица - чертички пишат малките ръчички!

Да,права си, засрамих се Embarassed  благодаря

# 179
  • Мнения: 302
Здравейте приятели!

И ние сме вече в този Клуб.   Grinning  Ура-а-а-а-а-а-а-а-а! newsm44

Ще прочета всичко и ще се включа в тази темичка!

# 180
  • Мнения: 1 492
Добре дошъл Dr.Jend  Hug
Ще чакаме включване Simple Smile

# 181
  • Мнения: 4 447
Здравейте и от мен!
И  аз си имам първолаче!
Обаче имам и по-голям син и този пън не ме тресе така здраво newsm62
Сега разчитам на баба му, която дойде специално заради него, а от другата седмица - идея си нямам как ще се справям.

# 182
  • ново
  • Мнения: 5 964
Вили, заглавието е чудесно  bouquet
Нашите деца първите дни седяха с другарче по избор Simple Smile, но учителката ги е разместила по своя преценка. В класа на Стели има две момченца близнаци, тя стои с едното, и учудващо го разпознава Laughing
Ох, май и аз спадам към прекалено амбициозните майки Embarassed. Вчера например не харесах писането на Стели и я карах да пише доста в упражнителната тетрадка, преди да си напише домашното, за което отнесох критика от таткото Naughty. Снощи имахме род. среща, споделих с няколко майки, че не ми харесва писането на детето, а те ме успокоиха, че и техните деца не пишат красиво.
В тази връзка да ви питам - карате ли децата да се упражняват, преди да напишат домашното? За колко време се справят с домашните - напр. 6 реда цифрата 3 и 8 реда елементи от буквите на нас ни отнемат около 2 часа Shocked

# 183
  • София
  • Мнения: 1 724
По повод на стоматологията,при нас имаше преглед за гръбначни изкривявания. Децата сега ходят на изправителна гимнастика, 20 лева на месец. Дано поне да има резултат.

Аз съм  за такива прегледи, дано да са ефикасни практиките след тях...Иначе ни дадоха ка.бележка да ходим при кинезитерапевт,....който приема точно в учебните часове - от 10 до 12 newsm78.
абе, хубава работа, ама недомислена...

# 184
И при нас имаше преглед за гръбначните изкривявания, тази сутрин госпожата ми даде бележката от прегледа, всичко е наред за нас засега  Laughing
Ама оставаше пък и да не е наред след като спортува  Simple Smile

# 185
  • Мнения: 151
Това за зъболекаря е добра идея. Не вярвах, че е останала подобна практика в училищата.

И аз много се учудих като ми каза. Мислех, че са останали училищата само с медицински сестри. Но се чудя какво да правя - там ли да я пратя или да й търся друг зъболекар?  newsm78

# 186
  • София
  • Мнения: 223
Лично аз се доверявам само на личната си стоматоложка,която той познава и не се притеснява да посети когато се наложи.Днес едно детенце порязало мойто с ножица,и естествено е заведен веднага при сестрата,промила го е и го е бинтовала,но кръвта е избила и на бинта!Веднага изпратих дядо му да го вземе и заведе при нашата лекарка,нямам особено доверие на сестрата в у-ще,незнам защо,явно много се притеснявам SadИначе е хубаво да имат всякакви профилактични прегледи,разбира се!Изинявайте ,но съм притеснена,ядосана и явно ще ни е трудна адаптацията от детската към у-чилището!Там за толкова време не сме имали подобни случки. Confused

# 187
  • Мнения: 2 768
По мое мнение прекалено задълбават с чертичките, ченгелчетата, луличките и прочие подобни ужасии  Confused

Краснописа не е най-важното, според мен директно трябва да учат букви и цифри. Сега моята дъщеря е меко казано отегчена от 3 страници писане на чертички и точки.

За мен по-важно е детето ми да е грамотно, а не дали пише красиво! А и кой пише сега на ръка?!

# 188
  • Мнения: 1 937
Eй, Dr.Jend, добре дошъл сред нас!
На мамите, които не го познават, издавам, че е зъболекар.  Grinning

На новите мами, също добре дошли - радвам се, че ставаме все повече!
Ками, запетайката я сгреших лично аз, още в предложението си в началото на настоящата тема, така че се критикуваш неоснователно.   bouquet

За прегледите, ще се поинтересувам незабавно!

irka7, дано да няма проблеми!

# 189
  • Варна
  • Мнения: 4 295
Здравейте!

1-та седмица стояха по чиновете както те си искат,но от 2-та господина ги е разместил момченце с момиченце и по височина.Та Симеон стои на 1 ви чин с Марина. Wink
Относно писането на домашните гледам много да не го натоварвам с упражнения.Давам му по 1 ред от всяко и ако видя,че още на средата на реда го пише добре се мести в домашната тетрадка.
Иначе просто няма да му остава време за игра,пише бавно,старателно.
И аз съм на  мнението на eta,че е по-важен правописа от краснописа. Simple Smile
И поради това всеки ден го карам на няколко думи да ги каже от какви букви се състоят и коя е гласната и съгласната. CrazyНе му тежи,даже му е интересно. Simple Smile

Питам се аз кога ще имаме родителска среща?  Thinking

# 190
  • Мнения: 15 216
Весела 77,
Зависи от детето. Дъщеря ми се справя за около 20-30 мин. с една страница - 10 реда, при това правилно и красиво. Сина ми и 20 часа няма да му стигнат, ако не го подканяш.

Нашите са по едно дете на чин. Такива са чиновете - едноместни.

За зъболекаря - най-добре е ако имате такъв да ползвате услугите му. Аз не бих се доверила на всеки, особено за постоянните зъби. Не е маловажно и колко детето се страхува или не.

Вижте това може да ви е полезно.
http://193.68.154.99/ispisanie/DP_3_Lilia_Ridjakova.pdf

Аз лично не проумявам как знаем широки и тесни гласни, звучни и беззвучни съгласни, брой срички в думата и още ....... и не можем да прочетем една дума.

Последна редакция: пт, 29 сеп 2006, 15:50 от Mama_Nana

# 191
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Здравейте!
Добре дошли на всички на новите мами и Dr.Jend.
Първият ден седяха кой където иска, на другия ден учителката ги е разместила, като на първите чинове седят децата които имат проблем с очите и по-ниските. Стефи естествено е на последния чин (тя е по-височка за възраста си) с едно момченце.
И аз не я натоварвам много да пише. През седмицата си пише  домашното и това е, миналата събота и неделя я накарах в тетрадката по самоподготовка да напише по 9-10 реда с ченгелчета плюс домашното 8 реда. И двата дни учи не повече от час. Искам хем да не я натоварвам излишно, хем всеки ден да знае, че трябва да отдели малко време за учене, а след това игри колкото иска.

# 192
  • Мнения: 151
И при нас първия ден седяли както искат, а после ги преместили момиче с момче. Предполагам, че госпожата е искала да укроти по-буйничките момчета като ги сложи до момичета. Но тя няма претенции. Тя ходи и на занималня и там си пишат домашните. Аз само правя бърза проверка след това и което не харесвам я карам да го препише. Но са малко тези, които не ми харесват. Госпожата, която им е на занималня ми се видя взискателна и добре се справят още там. Ще пишем и ние малко, но в неделя. Мисля да я оставя почивка малко в съботата.

# 193
  • Мнения: 1 100
Днес моето ми вика, че имали негърче в класа. Аз естествено лапнах веднага  Blush
Оказа се, че е циганче - момиченце. Страхувам се, да не започне да му се подиграват. Все пак е тъпо заради цвета на кожата да те изолират и кой е казал, че белите са по-красиви от черните. Аз лично много искам да съм по-тъмна, но.... за това са солариумите. Flutter
Казах му да не се подиграва и че няма значение каква е кожата му. А той продължи да се скъсва да ми обяснява колко е черно момиченцето  Confused newsm78

# 194
  • Варна
  • Мнения: 4 295
Днес моето ми вика, че имали негърче в класа. Аз естествено лапнах веднага  Blush
Оказа се, че е циганче - момиченце. Страхувам се, да не започне да му се подиграват. Все пак е тъпо заради цвета на кожата да те изолират и кой е казал, че белите са по-красиви от черните. Аз лично много искам да съм по-тъмна, но.... за това са солариумите. Flutter
Казах му да не се подиграва и че няма значение каква е кожата му. А той продължи да се скъсва да ми обяснява колко е черно момиченцето  Confused newsm78

 Mr. GreenИ моя ми обяснява,че имали циганче в класа,Йоана.Отдавна съм му казала да не се майтапи с тях и да не се подиграва,ама детска му работа.Като го питах с кого седи момчето,което преди стоеше до него и той "Е,как с кой,с циганката Йоана на последния чин" и се хили. Crazy

# 195
  • София
  • Мнения: 223
След преглед при джипито,стигнахме до Пирогов,защото от палеца му продължавало да шурти кръв!Слава Богу не се наложи да го шият или лепят,направиха една по-сериозна превръзка,биха тетанус и в понеделник пак на превръзка!Та,обадих се на г-жата,за да и кажа,че всъщност нещата не са били толкова безобидни колкото ми ги обясни.И тя ми каза,че добре,че мед. сестрата била на смяна ,че иначе се чудела какво да направи точно.Та сестра има на смени в нашето у-ще,а когато не е на смяна и се случи нещо,недай си боже незнам............ #Crazy

# 196
  • Пловдив
  • Мнения: 709
Ето ме и мен най-накрая.

Irka7, съжалявам, че така са се развили нещата при вас. Надявам се, че няма да има повече усложнения. Дано не се повтаря повече.  bouquet

Miracle_girl, това за негърчето-циганче много ме развесели. Въпреки, че в момента в Пловдив като чуеш за циганче се сещаш за хепатит. За жалост продължават да се увеличават случаите на хипатит и в други ДГ. Как ще си опазим децата не знам.

Dr.Jend, добре дошъл при първолаците. За непросветените не само, че е зъболекар, но и един от активистите в протестите ни в Пловдив за детските и майчинствата.

Деска, лично мое мнение е това, но не натоварвай детенце с излишна информация. Казвам излишна, защото до края на първи клас едно от задължителните неща по БЕЛ е децата да могат да правят строеж на думата. Това са квадратчета на брой колкото е броя на буквите в думичката и във всяко квадратче ще отбелязват коя буква е гласна и коя съгласна. Искам да кажа, че това ще го тренират доста време и е неизбежно. Нека докато имат повечко време да си играят, а после като свикнат с режима всичко ще си дойде на мястото.

Е, хайде стига толкова съвети от мен. Не сте длъжни, разбира се, да ги взимате под внимание. Приятна събота и неделя.

# 197
  • Варна
  • Мнения: 4 295
Даруся,права си,че трябва повече да играе.И понеже не му се пише много,написва само домашното и нищо повече (успявам само по 1 ред от всяко допълнителен да го накарам ),а това с думите му харесва.Ако ми мрънка едва ли ще го карам! Wink

# 198
  • Мнения: 1 671
Здравей, Док,

ха добре дошъл при първолаците! Изчети и споделяй подробно, че да си сверяваме взаимно часовниците.

Апропо, имате ли вече бебе?

# 199
  • Мнения: 1 671
Днес нашата госпожа е говорила на децата за опасността от хепатит А. Казала е, че миенето на ръцете е задължително, че е по-добре да купуват пакетирани храни и да предпочитат сандвичите от мама пред дюнера или пицата.

За това я подсетих аз, защото четох вчера, че хепатитът е плъзнал вече из целия град. Дори в нашето училище има два случая - едно дете от четвърти клас и едно от горен курс. Госпожата веднага е реагирала, което ме радва.

Постоянно говоря на Трифон за опасността от зараза, самият той е доста наплашен и често-често си мие ръцете.

# 200
  • Мнения: 168
            Здравейте за днес !

    Весела, при нас с подобно домашно се справяме за около час и половина, с една почивка от петнадесет минути. Нямаме специална упражнителна тетрадка; само някои по-сложни елементи ги изтренирваме по няколко пъти. Вече си изгради навик, че домашно се пише всеки ден и не се налага да го подканям. Дори започнахме да носим вече и усмихнати шестици, но моят непукист се радва на тях толкова, колкото се трогва и от забележките...
    При нас също учителката ги размества по нейна преценка.
    Колкото до прегледите, засега е минавал само логопед.
    А иначе искрено се надявам и нашата медицинска сестра да не е на смени ! 

# 201
  • Мнения: 826
Леле-е-е, след загубената тетрадка по математика /дето се оказа, че госпожата я е забутала в нейните си неща/ днес- загубено портмоне  Crazy
за сега по- големи и скъпи неща не е губил, ама както се оказа- има време  Hug

# 202
  • Мнения: 2 013
Много съм ядосана и може би - отчаяна. Синът ми май ще бъде побойник. Още не знам всички факти, но баба му го е заварила да се бие с две момчета, а конфликтът и боят са продължавали цял ден. Историята, както ми я разказа той: в някакъв момент днес поискал от съученик да си поиграе с неговата кола - някаква малка пластмасова количка от нещо на Нестле. Детенцето му казало, че може да му я подари, тъй като не я харесва вече. Но после му поискало пари за целта. И моят хубостник му дал 25 стотинки - поне той така твърди - едно 20 и едно 5. Да, ама после момчето си поискало играчката. Моят пък си поискал стотинките. Младежът ги бил похарчил вече. Но намерил приятел от съседен клас, доста по-едър, и започнали да се бият със сина ми, за да вземат играчката. Казали на учителката, че я е открадна. Той пък казал, че му е подарена?!, нищо че е платил за нея. Не знам как е реагирала учителката. Нещата продължили и следобяд. Баба им ги заварила да се бият, другото момче дори посягало да рита Ати в нейно присъствие.  Ати също не му оставал длъжен, де. Майка ми се опитала да върне колата, но синът ми бил категоричен, че си иска обратно парите! Учителката ги била пуснала да търчат из двора, после казала, че цял ден се е опитвала да ги опази да не се бият. Моят хубостник също бил доста разярен, бутнал му всичките учебници и тетрадки на пода. Всъщност и неговите тетрадки вчера се върнаха кални... Според разказите на Ати това се е случвало и преди. Той така купил друга играчка от същото момче за 35 стотинки, онова после си я поискало пак, но било изхарчило парите и в крайна сметка Ати му я дал срещу един кроасан. Защо кроасан - не разбрах. Предполагам, че детето си го е носело от вкъщи, а пък е искало да си купува близалки и глупости от лавката, вместо да си яде кроасана. И вероятно не му дават пари. Този път май пак са се посбили, но са завършили спора все пак. Много ми стана мъчно, защото Ати твърди, че на момчето майката била починала, то така му казало, не знам дали е вярно. А пък е имал и рожден ден днес, черпил е с бонбони. Почувствах се някак си виновна към това дете, и аз не знам защо.
Не знам какво да направя.
Проблемът с парите много ме тревожи. В началото не им давах, но след като учителките им купуваха закуски, върнах им стотинките и започнах да им давам по левче. По левче с идеята за сутрешна закуска и сокче или нещо след обяд. Реалността е друга - ядат течни шоколадчета, близалки и подобни глупости. Но всички деца носят пари, или поне почти всички, точно защото нямат закуски. В занималнята явно не се упражнява никакъв контрол - три класа са в две занимални, пишат домашните грозно и бързо очевидно.

А какво да направя по въпроса с тази случка? Говрих спокойно с него, казах му, че не бива да се бие, ако има конфликти с това дете - просто да не играе с него.
Тази количка не е никаква ценност, но той просто е решил, че няма да се гаврят с него - след като си е платил, значи е негова! Не ми харесва обаче начинът, по който е отстоявал себе си. Да не говорим, че след това са се карали и били със сестра му по целия път към вкъщи....
Направо ми се реве!   

Последна редакция: пт, 29 сеп 2006, 22:15 от Divana

# 203
  • Мнения: 1 492
Divana, доколкото аз разбрах нещата от разказа ти, детето си е било право да отстоява. Как ще плати нещо, а после да го връща без нищо в замяна. Мен ме тревожи факта, че се е случвало и друг път. Моят съвет е да му слагаш ти закуски, сандвичи,...бонбони, каквото решиш и да спреш за известно време с даването на парички. По-нататък му дай, но му обясни , че му ги даваш да си купи нещо от лавката, а не от децата и така...Успех и не се тревожи.

# 204
  • Мнения: 2 013
Обмислям варианта да им спра парите. Трябва и на двамата - няма начин да давам само на един. Той обаче е толкова очарован от факта, че има пари, мисля че за него това даже е по-важно от всичко останало. Не знам как ще му се отрази това, че го лишавам при положение, че останалите имат - предполагам, че е горд факта, че сам пазарува (а те редовно пазаруваха в магазинчето отреща сами през последните 7-8 месеца и то с по-големи суми) и най-вече, че сам си избира какво да си купи (досега аз определях това и имаше пазарлъци на колко атракции ще ги кача в Южния парк) е важен някак си за него. Честно казано, страх ме е да не избие в някаква посока да иска пари от другите деца, ако му ги спра... Явно вече има пример за това.
С нея май нямам такива проблеми - също си изхарчва нещата до стотинка, но пък веднъж й дадох два лева с условието да запази единия за следващия ден - и тя го беше запазила.

# 205
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Аз също мисля като Камелия. Защо да няма начин да спреш да му даваш пари? Ти му обясни, че това е временно заради случката с тези играчки, размени, побои ща и т.н Към другото дете не знам защо се чувстваш виновна!?

# 206
  • Мнения: 2 013
Защото е имало рожден ден днес. Защото майка му е починала (ако е вярно това, де). Защото моят също е голям кибритлия и побойник, поне спрямо близначката си. И не знам каква е неговата вина в случката. Сестра му поддържаше неговата версия, въпреки че са в различни класове и днес са били в различни занимални.

 

# 207
  • Мнения: 1 671
Малееее, Дивана, много сложна ситуация.

Синът ти е прав, че играчката е негова, но, от друга страна, юмручното право между децата не трябва да се толерира.
А ти проучи предварително семейството на другото момче, защото децата на тази възраст са големи фантазьори. Разговаряй и с учителките, те са хората, които са в непосредствен контакт с децата в училището. Във всеки случай не бързай с решението, преди да си проучила.

Каква е самооценката на Ати за случката? Децата сами знаят кога са прави и кога са попрекалили.

А за спирането на парите - не се страхувай, ще го приеме синът ти.

# 208
  • Мнения: 2 013
Той смята, че е прав. Колата хич не го интересува в момента, интересува го, че не са му върнали парите, значи - той няма да върне колата. Опитах се да му кажа да бъде над тези неща и да върне колата в понеделник, той обаче беше категоричен - само срещу парите! Колата не е ценност сама по себе си - той има десетки подобни от разни зрънчовци и прочие, явно е решил да отстоява принципи. Но, знам и колко голям инат може да бъде - всяка майка на близнаци или близки по възраст деца се е сблъсквала с титаничната борба за отстояването на своето...
Чакам баща им да се върне от командировка утре и ще мъдруваме какво да правим.

# 209
  • Мнения: 122
По мое мнение прекалено задълбават с чертичките, ченгелчетата, луличките и прочие подобни ужасии  Confused

Краснописа не е най-важното, според мен директно трябва да учат букви и цифри. Сега моята дъщеря е меко казано отегчена от 3 страници писане на чертички и точки.

За мен по-важно е детето ми да е грамотно, а не дали пише красиво! А и кой пише сега на ръка?!


По-важно е да се пише вярно,отколкото красиво!Днес  са  малко хората,които могат да се похвалят с правилен правопис.Затова и аз смятам ,че не е необходимо детето да се препъва в нашите амбиции .
Той смята, че е прав. Колата хич не го интересува в момента, интересува го, че не са му върнали парите, значи - той няма да върне колата. Опитах се да му кажа да бъде над тези неща и да върне колата в понеделник, той обаче беше категоричен - само срещу парите! Колата не е ценност сама по себе си - той има десетки подобни от разни зрънчовци и прочие, явно е решил да отстоява принципи. Но, знам и колко голям инат може да бъде - всяка майка на близнаци или близки по възраст деца се е сблъсквала с титаничната борба за отстояването на своето...
Чакам баща им да се върне от командировка утре и ще мъдруваме какво да правим.
За мен  детето е много право и не бих го принуждавала да върне колата!Отиди ,поговори с госпожата и и обясни как стоят нещатата и защо той постъпва така.Замисли се ,ако ти си на негово място?!Няма ли да се чувстваш измамена?!

# 210
  • Мнения: 3 164
О-паааа...........имаме си вече кандидатка-гадже Laughing Сутринта като го заведох и едно миловидно момиче от класа го чакаше на вратата  и той до като се съблича и тя  хоп взе му якето, че даже и за раницата посегна ShockedА сега като се сетих и онзи ден пак въпросното момиче се кипреше по потниче до моя и го изпращаше аз като го взимах ooooh!

# 211
  • Мнения: 2 013
За краснописа и аз съм съгласна! Майка ми им разказва как аз съм била най-добрата в класа в същото това училище, пишела съм изключително красиво и съм била много старателна. Елате ме вижте сега - сама не си разчитам кракописа в изключително редките случаи, когато ми се налага да пиша на ръка. Но ако съществуваше още професията машинописка, щях да съм най-добрата.
-----
И още нещо си мисля сега - всички ние в тази тема трябва да приемем факта, че дойде краят на детството на хлапетата ни - поне в известен смисъл. Свърши закрилата на детската градина. Все повече и повече трябва да стават самостоятелни и да носят отговорност.
Вчера сутринта бях свидетел на ситуация в класа на Нана, в която аз обаче не искам да изпадам. Майка на едно момиченце се караше на друго момиче, че било направило нещо на дъщеря й. Детето без родител наоколо се оправдаваше, че другото е започало първо с нещо си... не чух подробностите. Майката обаче се караше и не чуваше, а учителката беше малко в небрано лозе. Малко се подразних, че майката безпрекословно вярваше на своето дете и не искаше очевидно да чуе другото.
Други две пък се ядосваха, че оставяли децата им да се катерят по дърветата в двора безнадзорно...
Ми, това е положението, в училище са!

Тази вечер съм се разписала, простете ме, но съм сама (децата останаха при баба - петъчна награда, не че има за какво), мъжът ми го няма и аз съм си отворила бутилка вино напук на всички диети

# 212
  • Мнения: 1 671

Тази вечер съм се разписала, простете ме, но съм сама (децата останаха при баба - петъчна награда, не че има за какво), мъжът ми го няма и аз съм си отворила бутилка вино напук на всички диети

Завиждам благородно Wink

# 213
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Дивана спокойно - няма защо да се чувстваш виновна спрямо другото дете дори и при дадените обстоятелства! В крайна сметка " Каквото повикало - такова се обадило".

За парите  - защо не му кажеш, че спираш да му даваш пари в училище(заради въпросната случка), но че ще му ги събираш и в края на седмицата(да речем) да му ги дадеш и той сам да си купи лакомства, или да си ги събира за нещо по-голямо. Това е и хубава причина, която може да изтъкне пред съучениците, ако решат да му се подиграват! И аз мисля, че е по-добре да му правиш закуска и да му слагаш по някакво лакомство заедно с нея за да не се чувства по-различен!

Сина ми има пари в себе си(за всеки случай), но не си купува, но и никое от децата тук в 1 клас не купува. Аз обаче винаги освен сандвич му слагам плод и някакво лакомсво - желе бонбони, близалки, или шоколадово десертче. Знам, че не е полезно, но установих, че в повечето случаи той ги подарява на някой и по този начин явно показва, че иска да бъдат приятели! И на него му дават същите неща! А да и тук е забранено носенето на играчки - всеки си носи в началото на годината конструктор тип "Лего" и си ги оставят там. Играят си със своя или си ги разменят, но само за играта.

Успех и не се ядосвай за това - поне е оправен - моят щеше да се остави да го набият като еднoтo нищо!

# 214
  • Мнения: 302
Здравейте приятели!

Патето на тати се казва Кармен. Учим в държавно училище - ОУ "Алеко Константинов". В частно и без пари да я приемат, няма да я пусна.  Stop

Не ходим на занималня и нямаме намерение. За нас е важно да свиква със самостоятелна подготовка за уроците в училище. Нямаме никаво желание да и висим на главата и да учим едва ли не заедно. Засега се справяме отлично! Ура-а-а-а-а-а-а! Само малко и е трудно ставането, ама вече посвикна. Къде ще иде ...  Wink

От другия месец са втора смяна. Да, при нас има смени и за първолаците!

На този етап съм много доволен. За мен е най-важна учителката им! Успя да ги спечели още от първия ден - усмихната, лъчезарна ... нямам думи!  Децата я обожават! Grinning

От извънкласните занимания ходим само на плуване. Още от детската градина (вече една година) и сме много доволни. Не спираме дори и в най-студените дни.   

Относно зъболекарите в училище ще кажа, че мястото на вашите деца е при личния ви зъболекар, този на когото имате почти безгранично доверие! И ако още детето ви няма изградена топла връзка със стоматолога си, вие сте за дърпане на ушите!  newsm78 Детето трябва да го познава, да не се страхува от него, да му има доверие. Ако попадне на грешното място, ще му остане стрес за дъ-ъ-ъ-ъ-ъ-ълго време, както и при немалко от вас, предполагам. Най-големите поразии със зъбите стават точно в първите няколко години в училище. Защо?

1. Неправилно хранене - тестени и захарни изделия, газирани напитки със захар (Арнолд Шварценегер не случайно ги забрани за продажба в училищата на Калифорния) и т.н.
2. Лоша хигиена. Децата не знаят как правилно да си мият зъбите, често и родителите не знаят. Не ползват конци за почистване.

Ако има нещо, питайте! Не се свенете!    Sunglasses



# 215
  • Мнения: 2 013
Питам, без да се свеня.
Нормална цена ли е за шина 350 лева?


Само в подкрепа на написаното от доктора - аз ходя на зъболекар в краен случай, защото имам ужас, придобит от гадните машинки в ранна детска възраст.

И аз не ползвам конци, това жизнено необходимо ли е?

Децата ги уча да си мият зъбите, докато броят до 100, боя се обаче, че това не се случва. Ако препоръчате марки и четки за зъби, аз няма да се разсърдя. Както и да опишете правилния начин за миене на зъби, макар че ми се струва, че го знам, друго си е да го чуеш от професионалист.
  bouquet

# 216
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Дивана, за края на детството съм съгласна, постепенно трябва да свикват да носят отговорност за действията си.
По повод скандала на който си присъствала, на нас на първата родителска среща ни предупредиха, че нямаме право да се караме на други деца или с техните родители. Всички проблеми трябва да се решават само с присъствието и намесата на класната.
А за това последното с малките букви ти ЗАВИЖДАМ благородно!
Лека вечер на всички!

# 217
  • Мнения: 302
Здравейте приятели!

За шината не мога да коментирам. Има мно-о-о-о-о-ого зависи ... Вида на ортодонтското апаратче, сиреч колко сложно е, за какъв дефект е ( на захапката като цяло или само за отделни зъби) и т.н.

За миенето на зъби, ползване на конци (мно-о-о-о-о-го е важно!):
http://www.totishev.com/questions/03.html

За децата:
http://www.totishev.com/questions/19.html

Сайтът още се разработва, скоро ще бъде напълно готов!

П.П. Гери, поредната девойка я чакаме в началото на ноември!   

# 218
  • Мнения: 1 671
Док, леко и безпроблемно, после ще черпиш , художник с художника ти Joy bouquet

# 219
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Здравейте Dr.Jend!

използвам тук да попитам какво мислите за дъвките? Ясно е че дъвките със захар не са най-доброто за зъбите, а така наречените дъвки помагащи на зъбите(Орбит  и сие) съдържат аспартам! Чела съм, че дъвченето на дъвка предизвиква слюнкоотделяне, което от своя  страна помага за запазването на правилната киселинност в устната кухина! Какво ще кажете вие като специалист - да даваме ли дъвки на децата си или да ги спрем?

Иначе за газираните сладки напитки и аз съм против и научих всички в къщи да пият негазирана и неподсладена вода(тук е много разпространено лекото подслаждане и задължителното газиране на водите). На детето давам вода, защото в училище им дават предимно подсладен чай или мляко.

На зъболекар ходим от 2 годишна възраст всеки 6 месеца и до сега, слава Богу няма проблеми! Не го е страх! С миенето на зъбите обаче е проблем, защото ако не го контролирам аз, той забравя(а аз си мислех, че вече има изграден навик).Не знам как да го мотивирам, а не искам да го плаша със зъболекаря, защото не искам да го е страх!Иначе тук в нашето училище, децата имат четки и пасти за зъби и след като се върнат от обяд, задължително си ги чистят.

Благодаря за линкчето, което пуснахте - много е полезно!

# 220
  • Мнения: 302
Здравейте приятели!

Ето моето мнение за дъвките:

Дъвченето на дъвка полезно ли е?

Дъвченето на дъвка е полезно, но само след хранене! Така се стимулира отделянето на слюнка и стомашни сокове. Когато нямаме под ръка четка и паста, слюнката благодарение на ензимните си и буферни системи неутрализира образуваните киселини. Освен това и чисто механично се отмиват голяма част от хранителните остатъци.

Дъвката е полезна единствено, ако не съдържа захар. В противен случай, тя налива допълнително “масло в огъня”.

Не трябва и да се прекалява с дъвченето на дъвка! Човешката долно-челюстна става не е като тази на преживните животни. Те могат да дъвчат по цял ден, но ние не! Прекомерната функция износва ставата, а освен това се износва и по-бързо зъбният емайл.

Аз ви съветвам да използвате дъвка без захар само след хранене, за не повече от половин час. И то само, ако нямате под ръка четка и паста. Иначе дъвченето на дъвка след измиване на зъбите е напълно безсмислено.


# 221
  • Мнения: 826
Дивана, като чета какво си написала ме заболява главата... На твое място не бих се притеснявала, че детето ще стане побойник- в случая си е отстоявал позициите /виж боя със сестра му е друга работа  ooooh!/. Много по- гадно е, ако детето е сравнително кротко. Оказа се, че моят син е такъв и баща му отсега пили, че ще го смачкат по- агресивните в училище. Решил е, че трябва да го възпитава на принципа "като те удрят- удряш и ти, ама силно" Embarassed И дори го е казал пред "занимателната госпожа", която за малко да получи удар...
Не е хубаво детето ти да е побойник /не смятам, че твоят е такъв/, но със сигурност не е хубаво да е по- слабият и по- отстъпчивият... В голяма чуденка съм как да науча детето ми да се справя с проявите на детска агресия покрай себе си- поведението от градината "Госпожо, ама.... прави еди- си - какво" и от там да разчиташ госпожата да оправи проблема тук не върви... Ще трябва да се научи сам, ама... Thinking

# 222
  • Мнения: 1 492
Дивана, какво решихте с баща му?
Аз се замислих пак над твоя проблем. Представи си, че това дете свикне да продава нещата си на сина ти, а после винаги да си ги иска обратно, обаче вече похарчил паричките. Ами така винаги ще има караници и бой или пък както ти казваш да е над тези неща, ще свикне да го правят на глупак и ще си дава парите на празно.Не съм съгласна, аз не бих го допуснала.
Знам, че в случая въпроса е принципен, не е за стотинките, но все пак сега се градят характери и детето трябва да знае кое е правилно.

# 223
  • Мнения: 1 100
Divana, донякъде е прав сина ти. И е хубаво, че отстоява своето.
Но от друга страна на горкото дете сигурно не му дават парички, та затова прави такива изпълнения. Опитва си да си набави  Sad
Защо не се опиташ да подбуш някакво съжаление у сина си. Кажи му, че има и такива деца. Кажи му, че като по-силен и по-умен трябва да отстъпи.



Ние пари не даваме. А за побоя...ами то и моят е един побойник. Ама се бие за всичко  #Crazy

# 224
  • Мнения: 1 492
Трудни са нещата в тази възраст и аз не знам в различни ситуации как да реагирам.Случка от вчера:
В класа на сина ми има едно момченце Боян - малко побойник си пада, удря, бута всички наред. Явно си търси внимание детето-не знам. Та вчера въпросният Боян за пореден път се проявил и бутнал две момичета на земята. Моят Иво, решил да се прави на закрилник и отишъл да ги защити, с което предизвикал удар в корема. Със сигурност го е заболяло, но Иво отвърнал на удара и Бончо се разплакал. Иво се прибра толкова доволен и горд от ситуацията, че е успял да защити момичетата, пък и набил Боян, че аз не знаех какво точно да кажа.
Обясних му, че не трябва да се бие, но той е сигурен, че е постъпил правилно, като е дал урок на Боян.
Какво бихте обяснили вие?

# 225
Здравейте!Позволете ми да се намеся и ако мога да помогна.Мисля,че е редно да се обясни на детето (на Дивана),че парите са за храна.Приемането на подаръци-само с разрешение от родител.Друго дете също не може да подарява без разрешение от родител.Подаръци могат да правят,когато са достатъчно големи и заработват сами парите си.Наблюдавала съм идентични случаи в ДГ -подаряват си играчки и на другия ден си ги търсят с подкрепата на родителското тяло.  #Cussing out

# 226
  • Мнения: 1 937
С благодарност към Dr.Jend за полезната информация, използвам и възможността да го попитам за плуването.
Къде плува Кармен, в какви дни от седмицата и каква е продължителността на уроците?
Към Общинският детски център в Пловдив се предлагат подобни занимания, но още не разполагат с график.

Ситуацията при Divana ми се струва тревожна, защото каквото и да предприеме тя по отношение на своето дете - има и друга страна. Добре, ще спре да дава пари, ще наложи ограничения, ще говори със сина си, а ако провокациите продължат?
Ясно е, че е важна намесата и на учителя. Той, обаче не е пъдар...и какво се получава!?!

А дали има ли в училищата психолози? Те не биха ли могли да помогнат?

# 227
Поздрави на Вили и на Рали-моята сърничка!

# 228
  • Мнения: 1 937
Поздрави на Вили и на Рали-моята сърничка!

Госпожо Билянче, добре дошла при нас!
Ще са ни полезни всякакви мнения и съвети, още повече от педагог като теб!   bouquet

И за да не разводнявам включването си, предлагам още едно заглавие за понеделничната ни тема:

Мили мънички ръчички, нижат с букви огърлички...

# 229
  • Мнения: 2 013
Благодаря на всички, разсъждавали над моята ситуация, чета внимателно и ще ги покажа и на баща им.  Не съм измислила още какво точно да направя, чакам баща им, пътува в момента. Със сигурност ще говоря утре с учителката му, да видим тя какво мисли. Далеч съм от мисълта, че трябва да им е пъдар, но може би тя трябва да поговори с целия клас и за парите, и за купуването и разменянето на неща. Струва ми се, че нямам право да говоря с другото дете от неговия клас, както и с по-едрото момче, което се е притекло на помощ. Не искам да ги уча да не дават пари никому, защото ми се струва, че няма нищо лошо да дадеш стотинки на приятел, ако не му стигат, а пък ти си си купил вече закуска. Не като практика обаче.  Ще мислим сериозно по въпроса обаче дали да не спрем парите или поне да ги намалим на 50 ст.
Нейната учтелка ми се оплака, че някои деца ходели с по няколко лева на ден, което правело нещата трудни, защото ходят нон-стоп до лавката, закъсняват за час и прочие. Помоли да им даваме само парички за закуска.
Писах и на една позната майка - синът й е от класа на дъщеря ми, но са приятели с моя хубостник и може би е бил свидетел на случката. Да чуем неговата версия.

# 230
# 231
  • ново
  • Мнения: 5 964
Divana, прочетох всичко написано от теб, моят съвет е наистина да поговориш първо с учителката. Аз не бих лишила дъщеря ми от парички, тя е доста стеснително дете и не мога да си представя другите деца да си купят нещо, а тя да ги гледа. Другото е, че тя никога не би взела нещо за ядене от друго дете, просто е такава, не приема почерпки дори от мои приятелки, за това единственият вариант при нас е да си има пари.
Мили мами, а на родителската среща не обсъждате ли с учителката и родителите тези неща /пари, моб. телефони, ценни вещи/. Ние така направихме. Учителката обясни, че не е желателно децата да разполагат в училище с повече пари/средно около 1 лв. се прие за нормално/, скъпи моб. телефони /тя не поема ангажимент за изгубен, откраднат и т.н/, разни скъпи вещи - бижута и подобни.
Подаръци, размяна и даване на заем, само със знанието на учителката /за да не се стига до ситуации сходни на детето на Divana/.
Когато всички родители са обсъдили и приели гореказаното, мисля че е по-лесно Peace

# 232
# 233
  • Мнения: 2 013
Ще говорим с учителката, пък да видим.
На родителската среща на 8 септември казаха да не се носят пари, точно защото си купуват глупости. Но историята със закуските принуди всички родители да дават. А лавката е взета от арендатори и там се продават всякакви детски щуротийки - близалки, дъвки, бонбони, даже мънички играчки.

# 234
  • Мнения: 1 030
Привет момичета!Нямам търпение да поздравя новият татко с Добре дошъл в отбора!ДИВАНА,относно ситуацията с АТИ първо трябва да се успокоиш.Мисля си,че баща му може да му помогне,понякога мъжете се разбират по мъжки по добри .Аз го разбирам АТИ,че е прав О.К. но нали трябва да се защити.Наистина децата ни са пораснали просто ние не сме готови затова,надявам се да се разрешите проблема заедно пожелаем ти го.А вие там ковкото си решила го направи цел възпитание.ВЕЛИ,кой ще стартира новата темичка  bouquet

# 235
  • Мнения: 302
Здравейте приятели!

Камелия , аз бих се гордял от постъпката на Иво! Наистина!  Hug

Един истински мъж трябва да бъде и мил, и нежен, и внимателен, но и твърд и неотстъпчив и агресивен дори, когато трябва да защитава определена кауза. А каква по-добра кауза от защитата на дами от грубиян?  newsm10

Кармен ходи на плуване в ПК "Младост" на частни начала. Карта за осем посещения струва 35 лева. Един учебен час е 45 минути. Ходите, колкото искате, може и всеки ден - ваша работа. Ние гледаме да се  придържаме около 2 - 3 пъти седмично. "Господина" (както казват децата  Wink) се казва Иван Ушев. Много си го обичат (и майките си го харесват  Wink) и не му се сърдят затова, че ги кара да плуват по около 40 дължини на тренировка. В 25 метров басейн - 1км. Това е за прилично плуващи деца, де ... Различните треньори имат различни свободни часове, но повечето имат и преди обяд и следобяд. Последната е в 19.00 часа.   

# 236
  • Мнения: 1 671

Чакаме те регистрирана   Laughing

Вили, само запетаята в заглавието на темата ми  се струва ненужна, иначе е супер  bouquet

# 237
Коала,благодаря за поканата,първо малко ще се образовам  Wink С интерес следя темите,пускани от Вили,  като майка на две бивши първолачки от вашето училище. А участието и на татковци още повече ме заинтригува  LaughingПриятна неделя на всички!

# 238
  • Мнения: 826
Ново 20! Моят син ни в клин, ни в ръкав вчера ми заяви "Не виждаш ли, че съм сърдит!!!" "Защо си сърдит?" "Ами-и-и, всички деца от нашия клас има GSM-и, само аз нямам"  Crazy Леле-е-е, направо ме разби! Порапитах го по- подробно и "всички деца" за сега се оказаха 2 момиченца /родителите на 1 открито парадират с възможности/. Кротко започнах да обяснявам, че аз и баща му ще решим кога има нужда от телефон, но че за сега категорично не смятаме, че има такава- баща му го носи и взима след училище.
Надълго и нашироко обяснихме, че това не е играчка... дано да ни е разбрал.
Възмутих се обаче от разказа му, че когато на 1 от момиченцата телефона звънял /онова с възможностите/ госпожата ги карала всички деца да мълчат  Shocked докато то си проведе суперважния разговор.
В тази връзка искам да ви питам: имат ли децата ви телефони, позволено ли е във вашето училище, позволяват ли госпожите тел. да са включени по време на занятия? И не на последно място: когато купите на детето си телефон не се ли притеснявате, че някое по- голямо дете ще го ошамари и ще му го вземе?  newsm78

# 239
  • ново
  • Мнения: 5 964
elia_gg, мобилните телефони са забранени в училище! Тази забрана не се спазва естествено, но поне по време на часовете, GSM-а задължително трябва да е изключен или поне без звук. Дори тел. на учителката е изключен по време на часовете /поне при нас е така/, това го казвам, защото миналия ден ми се наложи да и се обадя и през цялото време беше изключен.
Дъщеря ми има телефон от доста време, през лятото работата ни е такава, че тя оставаше сама вкъщи, като се наспи се обажда, за да отиде някой да я вземе. В училище го носи, включва го като свършат часовете. Миналата седмица се наложи да закъснея малко с взимането, обадих и се да ме изчака.
GSM-а на Стели не струва повече от 20 лв. - стар модел, ползваше го баща и преди години, стои в джоба на раницата и го изважда само при нужда.

# 240
  • Мнения: 1 100
В нашето училище миналата година класната каза така:
Звънне ли телефон, прибирам го за една вечер у нас и звъня на родителя да му съобщи, че телефона на ученика е звъннал по време на час, тогава родителя трябва да дойде и да си го получи от мен  Laughing


Донякъде е права госпожата  Joy

# 241
  • Мнения: 1 100
Иначе, не мисля, че първокласниците нямат нужда от телефони. Както някой бе казал по-горе, телефонът не е играчка. На децата не им трябва толкова рано. И все пак, ако се прибират сами или са повече време сами може и да им се позволи телефон. За по-голяма сигурност.

Последна редакция: нд, 01 окт 2006, 21:57 от Miracle_girl

# 242
  • Мнения: 11 315
По въпроса за телефоните - в нашите училища са забранени. Детето може да си има, но в час - или е изключен или ако директора не е на кеф, ги събират още преди влизане в сградата и им ги раздават накрая.
Причина стана няколко побоя в гимназиалните класове, след сваляне от нента и гледане на клипчета с побой.
Аз лично още нямам намерение да снабдявам щерката с такова.

Дивана, случката е изключително неприятна. Но ... сина ти заслужава не наказание, а похвала, защото (дори и да не е било най-правилния начин) той се е опитал да си защити достойнството. Все пак отсега се учат на тези неща.
Спирането на пари ще доведе до обратен ефект. В крайна сметка искаш да го научиш да може да се справя сам с малкия му отпуснат бюджет и да преценява правилно за какво да си харчи парите.
Според мен е редно да поговорите за начина да реагира при подобни обстоятества.
Друг е проблема, че учителката е допуснала играчки в час! Това за мен е неразбираемо. Тези неща нямат работа въобще в училище. Може би си струва и затова да поговорите на следващата родителска среща.
А в павилиончето за закуски най-добре ще е да не продават такива с играчки в тях, за да не се предизвикват конфликти.
Дано ме разбра.

# 243
  • София
  • Мнения: 1 724
Здравейте приятели!

Ето моето мнение за дъвките:

Дъвченето на дъвка полезно ли е?

Дъвченето на дъвка е полезно, но само след хранене! Така се стимулира отделянето на слюнка и стомашни сокове. Когато нямаме под ръка четка и паста, слюнката благодарение на ензимните си и буферни системи неутрализира образуваните киселини. Освен това и чисто механично се отмиват голяма част от хранителните остатъци.




Докроре, не знам от стоматологична гледна точка, но болшинството от дъвките тук съдържат нутра суит или аспартам. Смятате ли , че какъвто и благоприятен дентален ефект да имат трябва да се стимулира приема  на химически отрови  от децата?

Колкото до диалога за частно-държавно училище , мисля, че в Пловдив частното образование  все още не е започнало да се развива,  всепак в София  някои училища имат 15 години история и по няколко випуска класации след 7-ми клас...

# 244

Общи условия

Активация на акаунт