Въпроси за ученическите пособия и вълнения разни

  • 14 294
  • 264
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 492
Синът ми е първокласник и още не съм в час, та затова моля за помощ.
Интересува ме дали ползвате кутия за храна и каква. Необходима ли е изобщо?
За нещата по рисуване - Слагате ли ги в някакъв несесер?/ Аз си представям цялата раница омазана с боя./
Каква чашка ползвате за водата? /пак по рисуване/
Да си носи ли нещо за чина,като подложка под листята за рисуване/парче мушама newsm78/?
Засега това ме мъчи. Благодаря предварително.

Последна редакция: пн, 18 сеп 2006, 14:19 от камелия

# 1
  • Мнения: 888
Ми аз купих кутия за храна,детска с русалката Ариел-побира се един двоен сандвич.Взехма и шише-половинлитрово-за сок пак с русалката.По-късно като я взема мога  да ти кажа дали ни вършат работа т.е. дали са били удобни.
До рисуването не сме опрели,но се продават едни чашки за вода с капачета и дупка по средата,които не се разливат дори,ако я обърнеш наопаки  Peace ,а за под листа..и аз не знам  newsm78 ,ама и  на мен ми се върти нещо като мушама в главата ..

# 2
  • Мнения: 1 937
И аз имам подобни питанки!
Моята първокласничка тръгна сутринта с банан и ябълка.
Днес ще приключат в 11,30, така че ще обядва като се прибере.
Закуските, които им се полагат ще се раздават след ден, два...
Като ги видим какви са, ще му мисля за кутия за сандвичи.

Засега бои не са ни искали. Моливи и флумастери като начало.
В стаята им има шкафчета, в които си мисля, че ще е разумно да се оставят боите и чашките и ако не е практика, ще го предложа на госпожата.

Май не ти помогнах особено!  Simple Smile

# 3
  • Мнения: 1 492
Цитат
Закуските, които им се полагат ще се раздават след ден, два...
Това навсякъде ли е? Аз му сложих само една суха паста в раницата.Ужас, не знаех, че няма да имат закуска днес.
mrenka, ще чакам да споделиш по-късно за кутията и шишето.

# 4
  • Мнения: 1 492
Като ги видим какви са, ще му мисля за кутия за сандвичи.
Мисълта ми е не толкова да си носят сандвичи, а по-скоро ако не си изяде закуската, да не я слага в раницата, а в кутията. Представи си някоя мазна баница между учебниците. ooooh!

# 5
  • Мнения: 888
Цитат
Закуските, които им се полагат ще се раздават след ден, два...
Това навсякъде ли е? Аз му сложих само една суха паста в раницата.Ужас, не знаех, че няма да имат закуска днес.
mrenka, ще чакам да споделиш по-късно за кутията и шишето.

Ние днес сме до 10.50..така ще е първата седмица-да се настроили децата  Heart Eyes
Та като се вземем-ще ти кажа веднага,че и на мене ми е дерт..
Иначе и дадох и 50 ст. ако иска да си купи нещо  Wink..
Вие ще им давате ли стотинки?Или сглупих  newsm78

# 6
  • Мнения: 1 937
камелия, права си, не се бях сетила за този вариант, в който не се изяжда закуската. Grinning

При вас може да започнат да ги раздават от днес, на мен една мама ми каза, че е нужно да се уточни бройката и тогава...

Не се тревожи, че си сложила само суха паста.

Днес не съм давала пари. Това подлежи на уточнение, още не ни е ясно какъв подход да изберем с баща й!

При всички ли в понеделник часовете са намалени от 35 на 30 мин.?

# 7
  • Мнения: 1 492
Нашата госпожа ни каза да не даваме, защото още не познават училището и ще се загубят по етажите.
Може би по-нататък ще давам.Не знам и аз.

# 8
  • Мнения: 1 492
Ние днес сме до 11.30ч.
А на стол и занималня ще ги оставите ли?
На мен ми се налага, защото работя и няма кой да го прибира Sad
Сега съм отпуска първите дни, но след това ще си е цял ден там.

# 9
  • Мнения: 888
Нашата госпожа ни каза да не даваме, защото още не познават училището и ще се загубят по етажите.
Sick Sick Sick

# 10
  • Мнения: 888
Момичета много се радвам,че започнахме тази тема..тук можем да си говорим за нещата които ни вълнуват покрай училището  Hug
Какво ще кажете да си пускаме по 1 нова темичка всяка седмица в която да си говорим -родителите какви трудности срещаме,как се  справяме с тях.
За децата-как се справят,лесно ли се адаптират в новата обстановка..и всякакви такива  Hug
И въобще какво се случва при новото положение-нашето и на децата ни  Heart Eyes

# 11
  • Мнения: 1 937
При нас няма столова, водят ги организирано до някакъв ресторант срещу 1.50 лв. за обяд, но само дечицата от занималнята.

Ралица няма да я посещава.

Ще се борим в различни комбинации - аз и баща й, баща й аз... Simple Smile

Надявам се нещата да се подредят, да наместя и някои странични занимания като английски и плуване, танци или рисуване.

В момента не ми е ясно точно как.  Confused

mrenka, добра идея!

# 12
  • Мнения: 2 716
Честито на всички мами-първокласнички!  Heart Eyes
Закуските включват кифла (сандвич, козунак или подобно) и 200 грама питие - мляко, чай, боза и пр.
Във всички училища има закуска.
Винаги може някоя "непослушна" баничка да се търколи при тетрадките  Laughing
До края на септември ще имате родителска среща, на която ще ви обяснят всичко. Обикновено имат мушами, останали от предишните класове. Занималнята  е безплатна и почти всички я ползват. Първокласниците учат самостоятелно (в стаята им не влизат други ученици) и имат шкафчета. Сигурно и при вашите деца ще е така. И боите и чашките вероятно ще остават в училище.
Успех на всички!

# 13
  • Мнения: 1 492
mrenka, чудесна идея! Peace
Нямам търпение да ходя да го взема, за да разбера как е минало, доволен ли е....
Аз като го оставих сутринта си поплаках по пътя малко, ама ще свикна, надявам се.

мама_знае, благодаря Hug

# 14
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Аз купих кутия за сандвичи. Даже две, защото първата беше чудесна, но се оказа голяма и заради това - неподходяща. Правех й сандвич всеки ден. Закусваше сутрин, слагах сандвича и една ябълка, банан или круша и това й беше закуската в 10. В 2/3 от случаите баща й изяждаше вечер сандвича, но аз тъпо и упорито си й правех сандвичи до края. Тя не обичаше безпланите закуски, забранено им беше да си пазаруват, така че исках да съм сигурна, че ако случайно й се прияде си има храна. Бях купила и термос, който се оказа изключително неудачна покупка, защото при все, че беше скъп и изключително красив и ефектен, течеше и мокреше всичко. Но от шише или термос имат нужда определено. Сега ще й купувам някакво друго шише. Има избор по магазините голям.

Боите, пастелите, четките и другите пособия за рисуване им стояха в шкафчетата. Прибрахме си ги в края на учебната година. Или поне това, което беше останало от тях.  Simple Smile при нас искаха да им набавим нещо, което да пази чина и да се подлага, когато рисуват. Аз бях купила две подложки за хранене от тези с картинките. Показах й как да си ги навива на руло и лесно да си ги прибира в шкафчето, а и много лесно след това се почистват. Чашката й за рисуване е с капачета и две отделения за вода. Много трудно се разливаше и беше доста стабилна.

# 15
  • Мнения: 888
камелия радвам се че ти допадна идеята  Blush
И ти ли си поплака..  Rolling Eyesщото си мислех вече че аз не съм в час  Crazy

# 16
  • Мнения: 888
Момичета ние се взехме и в момента си пише домашните  newsm10
Изяла си е сандвича от кутията и половината сок от шишето  Wink а с 50-то стотинки си купила 2 дъвки  Joy Joy
Всичко е наред,доволна е,щастлива и няма търпение да дойде утре и да ходи на училище  Grinning
Чакам вас да кажете как е минало  Hug Hug

# 17
  • Мнения: 168
       Здравейте и от мен! Hug
 Всеки момент очаквам моят първокласник да бъде доведен от баба си ,тази седмица ще учат само до 10.30.Сутринта ,на път към у-ще му купих един кроасан  от опакованите и му го сложих направо в раничката,в случай,че първите дни още нямат закуска.Иначе мисля да процедирам като миналата година,когато беше предучилищна в същото у-ще-т.е.-слагам му само шише с вода,закусва там(не е претенциозен),а каквото не изяде изрично съм му казала да го хвърля още там...защо да го носи вкъщи и да си цапа
 раницата!? Пари не мисля да му давам тази година,евентуално може да му слагам плод или нещо дребно като напр. суха паста,ако му се дояде.Но всичко си зависи от детето и от вашия режим.Нашия например си го прибираме наобяд и затова не ме е страх,че ще остане гладен.
Заинтригуваха ме обаче тези чашки за вода по рисуване,дето не се разливат,някой знае ли къде ги има?  Praynig Че то иначе и разлятата вода може да нанесе не по-малки поражения от мазна баничка например... А иначе на родителската ни казаха да приготвим по парче мушама .Ами това е ,което се сещам засега Thinking  

# 18
  • Мнения: 888
Здравей Инче!
Радвам се че и при вас всичко е нормално  Hug
Чашката специално ни е подарък и съжалявам,че не мога да ти помогна,но все някоя мама ще ти отговори  Simple Smile
А домашно имате ли?

# 19
  • ново
  • Мнения: 5 966
Здравейте Hug
И ние се прибрахме преди малко и вече пишем домашното по бълг. език /прави чертички/.
Сутринта бях сложила закуска в раницата, защото безплатните ще започнат от другата седмица, но закуската е непокътната Wink. Като отидох да я взема, тя отиде до лавката и си купи солети. Вода и бях сложила в шише, изпила е почти половината. Тази седмица ще са до 11,20 ч.
Най-важното е, че е доволна и много ентусиазирана Laughing
Идеята за седмична тема е чудесна  bouquet

# 20
  • Мнения: 888
Здравейте Hug
И ние се прибрахме преди малко и вече пишем домашното по бълг. език /прави чертички/.
Идеята за седмична тема е чудесна  bouquet
Еееей..чудих се дали ще се включиш и ти (помня те от предишни темички за първолаците)  Hug
Оформя се една хууубава първолашка темичка  Peace

# 21
  • Мнения: 1 937
Чета ви с удоволствие и вълнение...

Моето момиче звучеше въодушевено по телефона, каза, че й харесва много, но повече подробности не знам!

Взе я баща й и след като обядват, ще бъде на урок по английски.

Очаквам я около 14.30 и ще се включа с информация.

Тези чашки за рисуване ме заинтригуваха и мен.

Виждам, че dara е от Пловдив и много моля да каже, откъде ги е набавила.

А какво мислите или пък са ви казали за дните, в които има физическо?

Да отиват с екипи или ще се преобличат на място.

Никога не съм била привърженик на ходенето по анцуг и гуменки, но ако ги задължат, или нямат съблекални, ще трябва да се примиря...

Специални поздрави за Весела 77...от една мама родена в Троян!    bouquet

# 22
  • Мнения: 1 492
Привет! Взехме се и ние. Доволен е от госпожата.
Не си е ял закуската, но веднага си купи кроасан и го изяде по пътя за в къщи.
Купихме купони за стола, че от утре на занималня Cry
В гугъла намерих ето такава чашка.http://plasy.com/?81&02&96493 Само мамите да кажат дали е тази дето не се разлива водата.

# 23
  • Мнения: 151
В гугъла намерих ето такава чашка.http://plasy.com/?81&02&96493 Само мамите да кажат дали е тази дето не се разлива водата.

И аз купих такава чашка от една книжарница. Наистина не се разлива, но трябва да е пълна до средата, защото ако е цялата се разлива малко.

# 24
  • ново
  • Мнения: 5 966
Verdad, мерси за поздравите Hug
На нас ни казаха за гуменките да ги надпишем, и ще стоят в училище, за да не пълнят раниците допълнително. Учителката каза също, че докато времето е хубаво ще играят навън, без екипи. От съседката, чието дете е втори клас в същото училище знам, че са имали физическо 3 пъти седмично и ходят облечени с анцунг.

# 25
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Чашата я купих от книжарници Пегас. Специално на мен ми е много близо тази, която е под Дома на техниката. Но във всяка една книжарница от веригата е възможно да ги има. Струваше около 3-4 лв. мисля.

# 26
  • Мнения: 888
Verdad  камелия радвам се,че всичко при вас е  Peace
Verdad сигурнонямаш търпение да си гушнеш момиченцето  Hug
А за физическото ни казаха (поне на нас)че не е желателно да ходят облечени с екипите по физическо на училище,ама защо-не питах.

# 27
  • Мнения: 1 937
Благодаря на dara и mrenka!

Момичета, дадоха ли ви списък на почивните дни (официални празници, междусрочни ваканции, зимни, пролетни и др.) на първолачетата?

Ако не са - мога да ви ги предложа.

Мисля, че се отнасят за всички и поне за мен е удобно за по-дългосрочни планове.

# 28
  • ново
  • Мнения: 5 966
Благодаря на dara и mrenka!

Момичета, дадоха ли ви списък на почивните дни (официални празници, междусрочни ваканции, зимни, пролетни и др.) на първолачетата?

Ако не са - мога да ви ги предложа.

Мисля, че се отнасят за всички и поне за мен е удобно за по-дългосрочни планове.

Аз ще се възползвам от предложението ти Simple Smile Благодаря предварително  bouquet

# 29
  • Мнения: 2 768
Моята първокласничка е втора смяна, т.е. след малко е на училище, сутринта беше на занималня. Аз и сложих стотинки в раницата и един кроасан за следобедна закуска. Днес ще играят и физическо, но при нас е задължителна униформата, така че освен раницата с учебниците трябва да носи и раница за физическо  ooooh!.
Аз пък снощи голямо чудене се чудих, всички учебни тетрадки и буквари ли трябва да носи  newsm78? Ами само по български са буквар, читанка, учебна тетрадка 1, пръв приятел на буквара, още една учебна тетрадка 1...абе 5-6 се събират. Дано да кажат кога какво трябва да се носи!

# 30
  • ново
  • Мнения: 5 966
eta, нашата учителка на 15-ти ни каза какво да носят днес, а днес е написала в тефтерчетата какво да носят утре. Все още нямат одобрена уч. програма, и докато това стане всеки ден ще пише за следващия.

# 31
  • София
  • Мнения: 7 242
Честити ви първолачета  bouquet
Моята е подготве, но към училище, така че програмата и е сходна с тази на 1-ви клас.
Дали някой знае от къде мога да купя хубава кутия за сандвичи и пластмасова чаша и колко струват ориентировъчно?
Неизливаща се чаша за рисуване купих от Ориндж, но недогледах цената - стори ми се, че е 1 лв и кусор, а всъщност е била 7лв и малко Sick

# 32
  • Мнения: 2 768
Странно нищо не казаха на 15-ти и аз я натоварих с всички учебници днес милата  Rolling Eyes. Като отида да я взема ше видя какво ще кажат, че и тефтерчета нямат, дано поне пишат някъде да знаем!

# 33
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Здравейте и от мен  bouquet!
Моята е на занималня и ще имам новини как е минал деня чак в 16.30 часа. От сутринта не мога да си намеря място в къщи.
За седмичната тема - чудесна идея
За чашката за рисуване - аз купих такава от кварталната книжарница за 2 лв. Още незнам дали ще е удобна, но така ми изглеждаше като я купих.
За джобните - аз питах на родителската среща дали трябва да давам някакви стотинки, но ми казаха, че на този етап не е необходимо, защото в 10 часа имат закуска, после обяд, а ако искам за занималнята да и давам плод или някаква закуска.
Имаме програма и от днес ще учат по пълна програма.
За ваканциите , ако може някой да напише от коя дата до коя ще са. Благодаря!

# 34
  • Мнения: 1 937
Ваканции:

само за първи клас 09.11.2006 г. – 12.11.2006 г. вкл.
Коледна 23.12.2006 г. – 07.01.2007 г. вкл.
Срочна 08.02.2007 г. – 11.02.2007 г. вкл.
Пролетна 01.04.2007 г. – 09.04.2007 г. вкл.

Неучебни дни:
01.11.2006 г. - Ден на народните будители
25.05.2007 г. - Неучебен ден по случай Деня на славянската писменост

Току що ги сверих в сайта на Министерство на образованието.

На нас ни беше раздадена програма още на 15.
Предполагам, че всички сте подвързали учебници и тетрадки.
Аз взех цветен картон - различни цветове, после и прозрачни подвързии.
Станаха пъстри и доста по-здрави.



# 35
  • Мнения: 168
  Много полезна тема Peace,следя всички отговори с интерес и се надявам и занапред да продължим да обменяне информация! Hug
Имам  един въпрос към вас,а именнно: Подвързахте ли и с какво Буквара и Математиката,защото ние купихме едни найлонови подвързии ,в които обаче влизат само учебните тетрадки по математика и български ,а самите учебници -не. Whistling
За екипа по физическо при нас е по избор,но аз лично предпочитам( поне докато е по- топло времето)да го изпращам с него,че като си представя да се преоблича,да мъкне допълнително багаж,да затрие я горнище,я долнище... ooooh!

# 36
Благодаря ви много за савета относно чашките по рисуване.Наистина днеска са се занимавали по писане и по математика,даже имат и домашно.Ние бяхме много развалнувани след училиште.Аз и давам парички след голямото междучастие да си купи,там каквото пожелае за закуската понякога закусва,ако ли не по касно зависимост от вемето.Какво мислите по темата в свучаи,че детето не посещтава занималня трябва ли да му се има доверие да остане само в кащти или не?

# 37
  • Мнения: 1 492
Промених малко заглавието:)

In4e, Буквара и Математиката са ми с найлонови подвързии. Явно има и по-големи размери, защото си пасват точно.
Аз подвързах всичко с найлонови подвързии и ги сложих в едни пликове с копче. Всеки предмет е в различен цвят плик и еднакви етикети.
И аз мисля да пращам по екип в деня, в който ще имат физическо.
Verdad, мерси за Ваканциите

# 38
  • Мнения: 1 492
ptica, дори и да имаш пълно доверие да го оставиш за няколко часа само в къщи, има ли кой да го прибере от училище?
Защото ако идеята е сама да се прибере, да си отключи, да се наобядва, и след това да стои 3-4 часа самичка - НЕ в никакъв случай.
Всъщност колко е голямо детето?

# 39
  • Мнения: 168
  Grinning Камелия ,много  го бива новото ти заглавие Peace,така е по-точно някакси.
А за подвързиите незнам newsm78-обикалям книжарниците с все учебниците за проба и все тия ми предлагат-били стандартни за първи клас.Да,ама не!Една книжарка ми даде идея просто да съм ги поорежела малко учебниците в крайщата,а аз такова нещо не мога да направя SickИ сега продължаваме търсенето #Crazy.
Ти откъде ги купи тези разноцветните?Дали ги има в Метро например,че да вземем да се вдигнем дотам?

# 40
  • Варна
  • Мнения: 4 295
Здравейте,мами на първолаци! Simple Smile

И нашият първи ден мина.Започна с недоволство,но като го взех каза,че му е харесало и пак иска да ходи. Party
И на нас засега програмата ни я казват ден за ден,като за всеки предмет ни диктуват какво да носим.Днес няма домашно за писане,а само устен разказ за първият учебен ден.

Иначе сутринта закуси в къщи,а в раницата му пъхнах кроасан и вода.Пари не смятам да му давам засега.Днес в часа на класния учителят ги е развел из училището и им е показал кое къде се намира.
Утре ще има физическо и ще ходи по анцунг и маратонки.А за рисуването им искат бурканче,бои,блок и найлонка за чина.Но днес са рисували с фулмастрите.

Подвързии купих,като носих различните формати учебници и с пробване.Взех ги от книжарници АБВ.В долния десен ъгъл залепих етикетите,надписах ги с името и класа и отгоре подвързията.

Това е засега от нас!Поздрави на всички малки първолачета и техните мами!  bouquet

# 41
Благодаря за вниманието Камелия.На7години е,естествено че има кой да го прибере от училиште.Идеята ми беше постепенно да свикват сами или е рано де се мисли за това.Благодаря!

# 42
  • Мнения: 1 492
В Метро имаше само бели. Моят мъж ги взе от една малка книжарница в Борово. Със сигурност ще има и в София прес. Общо взето навсякъде ги имаше, но са свършили. Сега се обади моя приятелка и каза, че никъде не е намерила подвързии и картон. Купила била от оня зеления картон Sick Само това е останало. Вярвам, че ще заредят скоро пак навсякъде.
Деска, поздрави и на вас Hug

# 43
  • Мнения: 1 937
 Grinning Все още си чакам първолачето!

Нещо с баща си са се отплеснали!

За подвързиите - казаха ми, че има готови, твърди, с първата страничка на съответният учебник!

Виждали ли сте подобно нещо?

При нас часът на класния е пети последен в петък  newsm78, предполагам с някакви съображения..., междучасията по 15 мин., а голямото - половин час.

Започват училище в 8.20, а при вас? Кога ставате сутрин - за тези, които са първа смяна?

Заглавието на темата е чудесно  Grinning

# 44
  • Мнения: 1 492
Благодаря за вниманието Камелия.На7години е,естествено че има кой да го прибере от училище.Идеята ми беше постепенно да свикват сами или е рано де се мисли за това.Благодаря!
Ти си познаваш детето най-добре.
Аз имам доверие на моят син и съм го оставяла сам. Знам, че не би отворил вратата на никой, не би излязъл навън. Играе си, гледа телевизия или на компютъра. Оставила съм му телефон. Общо взето нямам проблеми.
Въпроса е детето да е с нагласата, че ще е самичко. Ако умира от страх, не бих го оставила. Ако е палаво и има опасност да включи уред или да счупи нещо - също.

# 45
  • Мнения: 888
Ние започваме в 7.50 и 7.40 трябва да са по чиновете  Laughing
Така,че ставам в 7.00 за да направя сандвич и да я будя и приготвям
твоите хора кои знае как се черпят сега..

# 46
  • Мнения: 1 492
Verdad , как издържаш още не знам  Simple Smile. Аз отидох на обяд с нагласата да му платя стола и като го видях си го взех. Беше толкова уморен или като ме видя се размекна-не знам. Но от утре и ние сме на линия.
И ние сме от 8.20ч.
А такива подвързии не съм виждала никъде- би било добре, ако ги има.
Аз имам друг вид, непознат до сега за мен. Някакъв найлон - от двете страни с една лепяща лента. Махаш предпазната лента и залепваш за учебника.
Как го обясних само. Simple Smile дано сте ме разбрали.
Мренка, много от рано сте вие ooooh!

# 47
  • Мнения: 2 768
Благодаря за вниманието Камелия.На7години е,естествено че има кой да го прибере от училище.Идеята ми беше постепенно да свикват сами или е рано де се мисли за това.Благодаря!
Ти си познаваш детето най-добре.
Аз имам доверие на моят син и съм го оставяла сам. Знам, че не би отворил вратата на никой, не би излязъл навън. Играе си, гледа телевизия или на компютъра. Оставила съм му телефон. Общо взето нямам проблеми.
Въпроса е детето да е с нагласата, че ще е самичко. Ако умира от страх, не бих го оставила. Ако е палаво и има опасност да включи уред или да счупи нещо - също.

Аз също оставям моята дъщеря сама в къщи, общо взето заниманията са подобни, телевизия, компютър, рисува и т.н. Не се страхува, даже сама изявява желание да остане сама. Освен това ходи сама и до занималнята, която е на нашата улица (не натоварена) през 4 блока. Има телефон и се обажда когато стигне.

# 48
  • ново
  • Мнения: 5 966
Нашите започват в 8,00 ч. Сега, докато няма безплатните закуски ги искат там в 7,50 ч, а като започнат закуските в 7,30 ч.
Аз ставам в 7 ч. и приготвям закуската, тя става в 7,15 ч. мие се, закусва, тръгваме в 7,40 ч., училището ни е на 5 мин. с кола.
Относно подвързиите, имаме едни готови с твърда корица, но не стават за всички учебници и тетрадки, за това купих найлонови - коригиращи / Камелия ги е описала/.
Учителката ни каза, ако имаме възможност да подшием учебниците, защото много бързо се разпадали ooooh! и аз смятам утре да свърша тази работа - наблизо до нас има една жена, която се занимава с това. Мисля, че подшиването е много удачен вариант Thinking

# 49
  • Мнения: 168
 Весела,откъде ги взе тия коригиращите Praynig
Мренка,много рано започвате часовете!Нас ни искат в 8.10,а по чиновете са в 8.20.Закуските щели да са към 9 и нещо.

# 50
  • Варна
  • Мнения: 4 295
Нашите започват в 8.30 ч.В 8.15 ги искат пред у-ще ,където господина ги събира и влизат заедно всички в класната стая.
Иначе ставаме в 7.15 ч.Закуска,кафенце и хайде по колите. Wink

# 51
  • Мнения: 3 042
Ние вече сме второкласници, но миналата година нещата стояха така, както ще бъдат и тази.

Интересува ме дали ползвате кутия за храна и каква. Необходима ли е изобщо?

Не съм ползвала, но и не съм и давала храна за училище. Там им дават закуска, която тя обикновенно не яде Mr. Green дори и да е хубава, а си купува нещо от лавката, което обикновенно не е много подходящо за закуска Rolling Eyes, но......................../дано тази година успея да се справя с този проблем/

За нещата по рисуване - Слагате ли ги в някакъв несесер?/ Аз си представям цялата раница омазана с боя./
Боите си носи в кутията, в която са опаковани и след часа пак там си ги прибира. Така е и с моливите, фулмастрите и пастелите. Пластелин, когато носи го слагам в пликче заедно с дъската и ножчето.

 Каква чашка ползвате за водата? /пак по рисуване/

Не ползва чашка, а бурканче от бебешко пюре. Госпожата ни беше казала бурканче.

Да си носи ли нещо за чина,като подложка под листята за рисуване/парче мушама ?

Носи покривка от плат.

# 52
  • Мнения: 3 042
За подвързиите - казаха ми, че има готови, твърди, с първата страничка на съответният учебник!
Виждали ли сте подобно нещо?

Да има - "готови, твърди, с първата страничка на съответният учебник" и найлонови обвивки към тях. Миналата година купих за първи клас. Сега съм купила за втори клас. Аз си ги купувам от най- обикновенна малка квартална книжарница.
Потърсете по книжарниците.

# 53
  • Мнения: 3 342
Моят първокласник днес се прибра доволен от училище. Било лесно и интересно. Нямаше търпение да си напише домашните - два реда чертички и един ред нещо като черешки, така че докато стопля пюрето на бебко и преди да го усетя, беше ги надраскал набързо/преди да се преоблече, обядва или да свърши каквото и да било друго, само си беше събул обувките Joy/. Качественият контрол в мое лице обаче не ги хареса и трябваше да ги пише наново под мой надзор Blush
Оплака се от закуската - била не просто гадна, а много гадна, сурова ли беше..., каква беше.../точен цитат/, така че от утре иска сандвич и от малките опаковки какао на Нестле/май Нескуик бяха... newsm78/, за да пие с тях прясното мляко/което между другото не е никак лоша идея и ще му сложа няколко в раницата/. Иначе му бях дала банан, който току що изядох аз, и бутилка от 500 мл. минерална вода, която очевидно не е докоснал.
Между другото идеята тетрадките и учебниците по един предмет да са в разноцветни джобове е страхотна Hug. Още днес ще купя такива и ще потърся неразливаща се чашка за вода за боите. Всъщност бях видяла в една книжарница, но ми се стори много мъничка...
Ами май това е... А, да, допада ми идеята за седмична тема, бройте и мен!
Поздрави на всички първолачета!  bouquet

# 54
  • ново
  • Мнения: 5 966
Весела,откъде ги взе тия коригиращите Praynig

In4e, едва ли ще ти бъда полезна,  защото съм от Троян Simple Smile

# 55
  • Мнения: 888
Вече сме по-спокойни от емоциите май  Grinning макар,че те тепърва започват Laughing
Радвам се че при всички всичко е нормално   bouquet  bouquet   bouquet

# 56
  • Мнения: 1 937
Ралица донесе първото Браво по математика!  Grinning

Казва ми и цяло стихотворение (четири реда, но пък ново!)...

Разказваше разпалено, как в часа по физическо, когато трябвало всички да си вдигнат бързо лявата ръката, която госпожата показва, само тя се сетила, че трябва да е срещуположната, защото са го учили в градината... (ще отскоча да похваля госпожите от градината  Grinning)

Обясняваше на сестра си да си мие ръцете, иначе ще се разболее от хепатитат, ... Joy(за миенето говорим редовно, но хепатитът не съм го споменавала).

А едно от дечицата нямало нищо за закуска и тя му дала ябълката!

Реве ми се от кеф!

# 57
  • Мнения: 1 492
Verdad, страхотно звучи Hug
Денят наистина е бил пълен с емоции.
Има за какво да пуснеш една сълза от радост. Simple Smile
Да ти е жива и здрава Ралица.

# 58
  • Мнения: 3 342

И има за какво... Hug
А за ябълката е заслужавала да получи най-голямата шестица - за доброта и съпричастност. Браво на момичето!

# 59
  • Мнения: 1 937
Благодаря ви, момичета!

Нямам никакви съмнения, че и вашите деца биха постъпили така...

Предлагам ви вкупом да се похвалим с тях ето тук

За съжаление това е конкурс, а на мен не ми се струва добра идея да сравняваме кое първолаче е по-хубаво, а просто да се похвалим, наистина.
Ако ви хареса идеята, участвайте!

# 60
На нас ни поискаха за рисуването от тези домакинските кърпи, които се разгъват на четири. Само дето аз си чудя дали няма да е прекалено меко ако отгоре се сложи само един лист от блокчето.  newsm78

# 61
  • Мнения: 888
verdad  smile3501 на ученичката ти...радвам се за вас!!Личи си колко си развълнувана  Hug
Желая то мнооого такива моменти   bouquet

# 62
  • Мнения: 888
Благодаря ви, момичета!

Нямам никакви съмнения, че и вашите деца биха постъпили така...

Предлагам ви вкупом да се похвалим с тях ето тук

За съжаление това е конкурс, а на мен не ми се струва добра идея да сравняваме кое първолаче е по-хубаво, а просто да се похвалим, наистина.
Ако ви хареса идеята, участвайте!

Аз ще изпратя снимки PeaceМного беше хубаво гарджето ми и искам да се похваля с него!!
Благодаря Вердад   bouquet

# 63
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Verdad, мерси за ваканциите.
iko, при нас за рисуването искат мушама за маса. Да се изреже парче колкото е чина , за да не цапат.
И Стефи донесе Браво по математика. Прибра се развълнувана от училище. Прави ли са нещо като тест, и ми каза, че се е справила.
Аз се радвам, че е доволна и щастлива поне засега.
На всички първолачета все така да ни радват и да ходят с желание на училище!  bouquet

# 64
  • Мнения: 998
Здравейте и от мен! Поздрави за темата  bouquet, жалко че чак сега я виждам, защото цял ден се вълнувах и го мислих моя Борко.
А си го взех развълнуван и усмихнат Hug - харесало му в училище, имал си вече приятели, учителката била "строга, но добра" Laughing....Трудно е да се опише, какъв камък ми падна от сърцето! Но вие ме разбирате Wink
Ние започваме в 8.20ч, така че има време на спокойствие да си закуси в къщи сутрин. За междинната закуска днес не са им дали нищо, така че утре ще му дам кроасан от къщи. А след това обядва в занималнята (днес му е харесало, макар че е много придирчив).
Ще трябва да потърся от тези подвързии с картинки на учебниците. Аз успях да ги натикам в едни прозрачни подвързии, но не са им много по мярка. А бои засега не са ни искали, само флумастери и моливи.
И по физическо децата си носят отделно екипите и ще се преобличат, ама още не са имали.
Дълго стана, ама така е, като пиша наведнъж за много Simple Smile
Хайде успех на всички майки и първолаците им и дано утрешният ден е също толкова успешен  bouquet

# 65
  • Мнения: 1 492
Добро утро мами Simple Smile
Заведохте ли дечицата на училище?
Ние отидохме развълнувани радостно.
Нямам търпение да си го взема следобед и да разбера дали пак ще е така доволен, като вчера и дали ще ходи с интерес.

# 66
  • Мнения: 1 937
Добро утро.

И при нас ентусиазмът е непокътнат.  Grinning

Днес - два часа български, математика, физическо и музика.

Край на учебният ден - 12.30.

А при вас?

# 67
  • Мнения: 888
Здравейте и от мен  Hug
Ние днес имаме 2 часа математика и 2-български(т.е.писане).
Мерак и на нас не ни липсва..ние като рано-рано свършващи-10.50 първи ще докладваме как е положението  Peace

# 68
  • Мнения: 1 937
Видяхте ли вече, публикували са ги -  най-усмихнатите форумски първолачета!   bouquet

ТУК

Последна редакция: вт, 19 сеп 2006, 09:59 от Verdad

# 69
  • Мнения: 2 768
Здравейте всички!
Аз не се включих снощи, но ще си споделя притесненията сега  Sad.
Вчера май не е бил много добър ден, моята щерка е проявила характер. В междучасието се катерила, учителката й направила забележка, но Кристина не е "чула" (както винаги, тя чува избирателно).... И ми се оплакаха, че е непокорна и не изпълнява наставления. Ох, очаквах го, но от първият ден ли?!
Всъщност, по разказа на дъщеря ми, разбрах, че вчера не са правили нищо, само са се запознавали и е било малко скучно. Дано днес да започнат сериозните занимания и да я заинтригуват!
Това е, изплаках си мъката  Cry

# 70
  • Мнения: 1 937
eta, не се тревожи!

Какво значи учителката се е оплакала?

Един педагог трябва да разполагам с голям арсенал от похвати.

Тя май се презастрахова, прехвърляйки топката на родителите!

Детето ти е жизнено, пълно с енергия, тепърва свиква на нов режим и условия.

Ясно е, че не може без сътресения.

А и нормално е да й е скучно, след като нищо не са правили!

Пак си мисля за учителката - не е успяла да им грабне вниманието, още повече пък -  да го задържи!

Говори с Кристина, но й дай ясен сигнал, че не се съмняваш в нея и я подкрепяш!

И ме извини, че дадох съвет, без да си го поискала!




# 71
  • Мнения: 253
 Здравейте и от мен   bouquet  Вчерашният ден в училище не е бил нищо особенно. Запознавали са се с учителите и със съучениците си  friendship  Само по руски са ги учили да се представят. Надявам се днес вече да започнат да пишат и четат.                     
   Искаме и ние домашни  Crossing Arms  Grinning
 

# 72
  • Мнения: 11 315
Привет на всички мами на първолачета!
Аз се престраших най-накрая да се включа в темата, но нали сме в чужбина и програмата ни е друга, и ваканциите, и изискванията, та не знам доколко ще мога да съм ви полезна.
Моята дъщеря тръгна на училище на 28 август. Имат 5 ваканции за годината и приключват училище чак на 9 юли.

Ходят от понеделник до петък, имат всеки ден по 5 часа - от 8 сутринта до 12,35 на обяд. Ще не ще си изяжда сандвича и плода, който и приготвям в кутията. Имат 2 пъти седмично физкултура, веднъж музика, веднъж рисуване. Другото в момента е общообразователна програма. За 3 седмици ходене на училище са научили 4 букви и 7 цифри. Пишат с печатни букви. Няма чертички, ченгелчета и лулички. Направо буквите.

Имат само 2 учебника - смятане и немски буквар. Към тях по една упражнителна тетрадка (забравих как се казват на български  Embarassed). Имат папка, в която слагат листовете за упражнения у дома и тетрадките за домашно. Друго освен несесера, тетрадките, папката и кутията за закуската не носят. Искаха ни блок за рисуване А3 и водни бои 12 цвята с неразливна чашка. Останаха в класната стая - имат си шкафче, където стоят всичките.

Все още ходи с мерак, но пита още колко време остава до ваканцията (есенната им е от 18.10 до 2.11) Mr. Green
Усоех на всички!

# 73
  • Мнения: 2 768
eta, не се тревожи!

Какво значи учителката се е оплакала?

Един педагог трябва да разполагам с голям арсенал от похвати.

Тя май се презастрахова, прехвърляйки топката на родителите!

Детето ти е жизнено, пълно с енергия, тепърва свиква на нов режим и условия.

Ясно е, че не може без сътресения.

А и нормално е да й е скучно, след като нищо не са правили!

Пак си мисля за учителката - не е успяла да им грабне вниманието, още повече пък -  да го задържи!

Говори с Кристина, но й дай ясен сигнал, че не се съмняваш в нея и я подкрепяш!

И ме извини, че дадох съвет, без да си го поискала!


За нищо не трябва да се извиняваш! Съветите са ти ценни, но ние вече хубавичко й се накарахме  Embarassed
Явно се поддадохме на първоначалните емоции, малко ме е срам.

Дано успее учителката да й влезе под кожата, не е толкова трагично положението. Характера й не е от най-лесните, просто не изпълнява команди без да е съгласна с тях. Трябва да се аргументирам със сериозни обяснения за да я накарам да направи нещо с което не е съгласна. Да видим днес как ще е  Thinking


# 74
  • Мнения: 1 937
Добре дошла, Вечернице!

Заглавието на темата приканва всички въодушевени родители, а и с напредването на годината си мисля, че ще има купчина поводи за разговори, не само за пособия и учебници.  Grinning

eta, вече сподели тревогите си.

А адаптирането, приятелите, самочувствието, увереността..., все неща, които ще излизат на дневен ред и ще е ценно да си говорим за тях!

toni_n, желая мнооого домашни днес  Grinning

eta, имаш едно огнено момиче, ще се налага да контролираш огъня без да го гасиш!   bouquet




# 75
  • Мнения: 888
Ета,не се притеснявай!Сигурно е било скучно-не всички започват заниманията от първият ден явно  Naughty..не се притеснявай,всичко ще се нареди  Peace
Вердад,добър съвет!   bouquet И благодаря за снимките   bouquet..Ама са ни хубави дечицата беее  Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes да са ни живи и здрави и все така да ни радват  Grinning
Вечернице,здравей и от мен!
Тони-н-сигурна съм,че няма да закъснеят домашните  Peace
За отчета-ние вече се взехме-в 10.50 и си пишем домашните..
И ние получихме първото си "Браво"  Hug по писане
Днес са упражнявали чертички-прави и наклонени и са оцветявали  Grinning
Вие сте наред ...

# 76
  • Мнения: 3 342
А моят момък днес се оплака, че било трудно Joy. И домашните били трудни. Нямало да ги пише. И вече не му се ходело на училище. Ще си имаме проблеми с мотивацията май...
Но пък е в добро настроение, изпълнен с впечатления, бърбори безспир Grinning

eta, за мен е твърде самонадеяно да квалифицираш едно дете като "непокорно и неизпълняващо разпореждания" само след няколко часа, прекарани заедно. Аз лично не бих си го позволила - та те са за пръв ден заедно...

Вечерница, много ми хареса начинът, по който е уреден при вас въпроса с учебниците и тетрадките. Раниците на нашите първолаци са безумно тежки. Аз се изморих, докато я донеса до вкъщи Sick

# 77
  • Мнения: 1 492
Ох момичета, благородно ви завиждам, че сте в къщи с децата си и пишете домашни.
Аз чак в 16.30ч. ще го взема. Sad
До тогава ще се вълнувам с вашите споделени моменти Hug

# 78
  • Мнения: 1 492
А моят момък днес се оплака, че било трудно Joy. И домашните били трудни. Нямало да ги пише. И вече не му се ходело на училище. Ще си имаме проблеми с мотивацията май...
Но пък е в добро настроение, изпълнен с впечатления, бърбори безспир Grinning
Аз се страхувам от този момент. Честно казано не знам как да се справя ако детето откаже да пише или учи. С добро ли, с лошо ли да опитам?

# 79
  • Мнения: 888
Аз чак в 16.30ч. ще го взема. Sad

Вие да не сте на занималня днес?  Grinning И аз искам да ходи на занималня,но още не са решили дали ще има  Shocked

# 80
  • Мнения: 1 937
Аз се страхувам от този момент. Честно казано не знам как да се справя ако детето откаже да пише или учи. С добро ли, с лошо ли да опитам?

Едва ли има рецепта!

Твоето детенце е на занималня, вероятно там заедно с другите ще отхърли повечето задачи.

Това е моментът, в който някак си трябва да ги научим да са упорити и самостоятелни...


# 81
  • Мнения: 1 492
Аз чак в 16.30ч. ще го взема. Sad

Вие да не сте на занималня днес?  Grinning И аз искам да ходи на занималня,но още не са решили дали ще има  Shocked


Да, няма начин Confused
А при вас как така още не са решили? Ами работещите родители как се справят?

# 82
  • Мнения: 1 492

Това е моментът, в който някак си трябва да ги научим да са упорити и самостоятелни...

Именно, страхувам се да не изпусна момента и какво точно да му кажа и кога? Сега ли да поговорим, колко е важно да учи или в момента, в който ми каже, че му е трудно и отказва да го направи?
Уф, какви мисли ме обзеха

# 83
  • Мнения: 11 315
При нас има занималня, но тя се плаща допълнително. За съжаление в нашите училища понятието стол не е известно и се налага децата да си носят освен кутията със закуската и друга такава с обяда, ако ще остават в занималнята.
Учебния ден започва в 8 ч, но занималнята отваря врати от 7 ч - удобство за работещи родители. Ако не остава на занималнята до 16, 30 ч, то може да остане до 13 ч (затова заплащането е минимално) - пак удобство за работещи родители.
Има осигурени от занималнята хора, които помагат на децата при пресичането на улиците, особено по обяд като ги пуснат да си ходят. Една голяма част се събират на групички и си ходят само. Та тези хора     регулират движението и са с отражателни елечета.

# 84
  • Мнения: 253
Ние също ходим на занималня - частна, защото училището няма. Но мисля, че там по - добре ще подготвят децата отколкото в занималня в училище  Simple Smile Децата не са много и учителите могат да обяснят на всяко дете по отделно ако се наложи.

# 85
  • Мнения: 3 342
Току що написахме домашните. За четири реда чертички ни трябваха 40 минути Crazy
Напише една чертичка и вдига глава - трябвало да ми каже нещо много интересно и най-важното - много важно!!!
Без да броим "очите ме заболяха", "ръката ми омаля", "ох, гърбът ми се изпоти" Joy
И с гордост да се похваля, че запазих присъствие на духа, нито веднъж не повиших глас и въобще проявих несвойствено за нрава си и най-вече за обстоятелствата търпение bowuu
Определено мисля, че ще справим с добро - много насърчения и похвали, личен пример/откъснахме едно листче за мен и в горещите моменти пишех и аз/ и малко строгост, но без заплахи от лишения, наказания и други подобни непопулярни мерки.

# 86
Привет мами,наистина имат домашни.Моята принцеса има желание но много им е трудно с тия чертички и ченгелчета с повече почивки се получават нещата.Нашата занималня започва от 1октомври,но ще са три паралелки заедно как ще се получи не знам.Едно ме успокоява че поне домашните ще бъдат написани.

# 87
  • Мнения: 888
Аз чак в 16.30ч. ще го взема. Sad

Вие да не сте на занималня днес?  Grinning И аз искам да ходи на занималня,но още не са решили дали ще има  Shocked


Да, няма начин Confused
А при вас как така още не са решили? Ами работещите родители как се справят?
Знам ли  newsm78..сигурно баби имат..
Хе хе,Тони...ако знаеш как ме разсмя...
Ние пък 1и1/2 страници чертички я джаснахме за 10 минути..чак ме притеснява,защото не са от най-перфектните(не че са лоши) и ми се струва,че ако не бърза толкова ще са доста по-хубави,но не ме чува като и говоря по-бавничко да работи  Laughing

Абе момичета интересно ми е как си пишат домашните децата ви(които не са на занималня разбира се)-вие с тях ли сте докато пишат,или сами в стаите?
Питам,че ми стана интересно.Ние-сама в стаята си пише  Wink и като свърши-носи го да ми покаже

# 88
  • Мнения: 168
 И моят ги пише бързичко и не особено старателно WinkАз обикновено съм в стаята около него ,върша си нещо друго и ,ако има нещо за коригиране се намесвам.
Иначе днес се върна от у-ще с повишено ностроение-имали час по музика и било много забавно GrinningГоспожата им пускала касетка с песни,пели и танцували по двойки на "Тръгнал кос". 

# 89
  • Мнения: 1 937
Eй, момичета! Поради темата за ББ или знам ли, не мога да стигна до вас! Сървърът е претоварен!

Ралица заспала в часа по музика - 5, последен!

Обясни, че й било скучно, госпожата говорела, говорела ... и не им дала да пеят! Joy

Бях сложила екип за физическо (4 час), а тя се върна облечена с него. Добре, че не липсваха обувки и дрехи..., всъщност, една жилетка ми се губи...мдаа, сега погледнах - забравена е на закачалката в класната стая!

Дано да е там и утре.

Домашните пише сама, а аз проверявам подобно на mrenka.

{Тони}, това трябва да е верният подход. Значи е нужно да сме търпеливи и постоянни.

Занималня не посещава, имам възможност да не съм на фиксиран работен ден (в общи линии работя за себе си, поне за сега).

В една тема за уважението към учителите, зададох въпрос, на какво мнение сте относно ремонтите в класните стаи и други материални придобивки, изискващи участие на родителите.

Включете се, ако имате време!

# 90
  • Мнения: 888
Аааа..днес само ме разсмиват дечицата ви..  Joy Joy Joy  bouquet
Ама Вердад,верно ли Ралица заспала  в часа  Joy Joy с глас ме разсмя да знаеш..   bouquet

# 91
  • Мнения: 3 342
Verdad, искрено ме разсмя - само като си я представих заспала и физиономията на госпожата, когато я е видяла/ако я е видяла  smile3556
newsm62
Какви ли изводи си е направила за своите интонация и най-вече способности да грабва и задържа вниманието на малчовците  smile3507

Май само аз вися на главата на моя първокласник. Сигурно, ако го оставя сам, по-бързо ще ги напише...  smile3523 Но пък много ми се иска да е прилежен и старателен, а не да бърза да приключи, което ми се струва, че ще се случи, ако не е под мой надзор  smile3530 А пък и ако чертичките са хубави... Утре ще пробвам да го оставя сам и ще докладвам за резултата.

# 92
  • Мнения: 1 937
Да, голям майтап!

Сутрин става в 6.45, защото пътува около половин час до училището.

Обаче не мога да я накарам да поспи следобед. Но пък лягат със сестра й в 8.30 и то без възражения.

Не ви се оплаках, че госпожата й се е скаралаShocked

Защото вместо изисканите пет реда чертички, Ралица е написала 7! Освен това в полето си е отбелязала 1, 2, 3, ..., броя на редовете, а така не трябвалоGrinning Зверски е трито с гумичка от самата Ралица.

Това ще да е постановка, предполагам, от страна на дъщеря ми, да не си дава повече зор, отколкото е казано, че е нужно, защото има Браво и на домашното!

Учите ли езици като СИП или по друг начин?

Имате ли паднали зъбчета, защото на Ралица всички са си на мястото..., а настояваше и тя да ги сменя -  другите били така!

# 93
  • Мнения: 11 315
Вердад, нашата учителка е забранила например употребата на гумата въобще.
Като е сбъркано, сбъркано - децата ходят на училище, за да се научат, да се поучат от грешките си и тн.
Моята си има вече едно паднало зъбче, постоянното поникна вече и имаме цели 3 постоянни кътника  #Crazy

# 94
  • Мнения: 1 492
Verdad ,  днес се смях като четох за дъщеря ти, но се оказа, че в нашият клас е било масово явление. Ние също сме си дремнали малко Blush 
Още не са ни дали програма, госпожата каза, че трябвало да запомнят какво да си носят за утре, а моят син не си спомня всичките предмети ooooh!
Ние сме профил Математика и Информатика и СИП-а ни е англ.език. След това ще имаме и руски език, но още не знам от кой клас.

# 95
  • Мнения: 1 030
Камелия,по повод ЗИП-ат учебника по Английски на каква цена ви е и на кой издател.Нашият е на 14,80лев.но издателя не разбрах.Утре е часът по Английски надявам се да го видя.

# 96
 Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes
Сладури,
Чета сега и си спомням моите "Радини вълнения", когато синът ми беше в първи клас. Също като вас се притеснявах за всичко. Трябва да ви кажа, че всичко отминава за месец, два и нещата си идват на мястото. Искам да споделя обаче един опит - никога не му давах да яде от училищните закуски, защото няколкото опита които направихме бяха поучителни. Млякото, което дават е сухо - често доста старичко, баниците са мазни, мекиците - пържени в олио от миналия век. Няколко пъти си докарахме разстройство и болки в корема. И затова спряхме. Не отнема много време сутрин 5 минути най-много за един сандвич с кашкавал на листчета и шунка, или крема сирене, нещо подобно. Един път в седмицата давам и кроасан или суха паста. Напитка - вода винаги си носи, защото ако няма се налива от чешмата. Слагам и сок в кутийка. И всичко е ОК. Така продължаваме и до днес.
Не забравяйте да слагате и кърпички - мокри и сухи. Сухите за тоалетната, а мокрите за ръцете. Аз бях забравила отначало да сложа каквито и да било кърпички и той не беше ходил една седмица до тоалетна по голяма нужда , когато му се ходило в училище. В последствие го разпитах за тоалетните и дали ходи там и той каза, че нямал салфетки и затова не ходи. Голям провал беше.
Относно домашните - научете ги сами да си ги пишат, а вие само да проверявате, защото в по-горните класове материала става много и ако нямат навик да го правят сами ще ви чакат вечер да се приберете и ще пишете домашни дружно до среди нощи. В първи клас имах момиче, което гледаше сина ми и тя го научи на самостоятелност. Във втори и трети клас прабаба му го прибираше в къщи и разбира се жената не може да му помогне с уроците и често ме чакаше да се върна, за да му помагам. В четвърти клас ходи на частна занималня и бях много доволна - там подготвяха всичко перфектно - само вечер за 10 минути хвърлях по едно око. Тази година смятам да го оставя да се оправя сам - вече е достатъчно голям.
С една дума - колкото по-рано ги научите да бъдат самостоятелни толкова по-добре
Успех на всички мами на първолаци - няма да ви е лесно, но ще издържите. И още нещо не избухвайте и не крещете - дори да ви изневрят с бавното писане

# 97
Относно занималните, хм, при нас се получава следното - имаме 2 класа по 16 деца, а на занималня ходят почти всички и се събират доста, към 25 деца. Дано да не е лудница - моята тази седмица си я взимам на обяд, защото си пуснах отпуск за тази седмица. Обаче поне видях горе-долу как са се организирали и честно казано съм доста доволна, дано да е все така. Стола ще го пробваме другата седмица, за сега и ние нямаме закуски в училище, ама май и аз мисля да правя нещо в къщи.
Днес госпожата се била скарала на 1,2 деца че си купили чипс.  Laughing
Ама не разбрах дали е заради чипса, или защото са се размотавали из училище  newsm78
Обяснили са им и когато бие звънеца всички да са в стаята, защото иначе директора се карал.
Засега не са учили почти нищо, започнали са по учебниците, но повече явно разказват и рисуват, не са започнали с чертичките.  Simple Smile

# 98
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Здравейте и нашия учебен ден приключи.
Стефи е малко е уморена, но е нормално втори ден от 8.30 часа до 16 ч. да учи за тях е доста, вярно е, че почиват, но все пак.
Сутринта ходихме с още една майка и татко да купуваме тетрадки и сборник по математика от книжарницата на Просвета. Не са много скъпи, но се сетих да ви питам на някой от вас събирали ли са пари за такива учебните тетрадки или помагала?
Verdad,Стефи е сменила вече 4 зъба и сега се клатят два, а ма кътниците не съм гледала. Те на каква възраст трябва да израстнат?
Приятна почивка на всички първолачета, че и утре ги чака тежък ден  bouquet

# 99
  • Мнения: 1 937
Събирахме общо парите за сборници и още няколко тетрадки.

Ще се закупят от верига книжарници, при което ще се ползват 18% отстъпка, а и ще бъдат доставени в училище!

Разумен вариант, мисля.

Кътниците са излезли, но нито един от другите не се клати дори... newsm78

jakinik, сигурно имате кътници, но просто не си се сетила да погледнеш.  Grinning

# 100
  • Мнения: 998
Здравейте и от нас Hug
Искрено се смях на вашите "поспаланковци" Joy Ние също слагаме Борко да ляга в 20.30ч вечер, защото сутрин става в 6.30ч и денят му е доста изморителен.Но пък той и никога не е спал на обяд.
Днес отидох да го взема по-рано (в 16ч) от занималня и не го пуснаха, защото не бил готов. Трябваше да се мотая още час наоколо, докато си научи Sick Но предпочетох така. Като отидох после да го взема ми показваха тетрадки с чертички и ченгелчета и ми рецитира стихотворение на руски bowuu
Само че в колата ме пита дали може да се отпише от занималня, защото го карали да яде. На него това му е проблемът ooooh!
Хайде утре да видим, как ще е по физическо

# 101
  • Мнения: 1 937
Физическото се оказва любим предмет!

Току строява сестра си и й показва упражнения!

anco, браво на твоето момче!  Grinning

# 102
  • Мнения: 888
Относно зъбите,отдавна извадихме 4 отгоре и 4 отдолу  Crazy
и вече имаме чисто нови 4 -отдолу  и 2 голеееми горни  Mr. Green а още нямаме 7-навършваме ги на 30.11

# 103
  • Мнения: 1 100
Лелеее, моят брат имаше за домашно да разказва по картинка. Много е зле, горкичкият. Говори по-зле от циганче Cry Няма граматика, няма нищо... Трагична картинка  Cry  И той усеща, че е така, де. И му тегли един рев.  cry  И се ядосва като го поправяме... Иначе може да чете идеално, дори гледа филмчета със субтитри. Със задачите също се справя отлично. Ама тези пусти разкази по картинки хич не му се отдават  newsm78 
Може би, защото проговори по-късничко. И не е имал много контакти с хора. Стои главно на компютъра и гледа Cartoonnetwork. Единствената полза от това е, че поне е доста по-напред от връстниците си с английския.

# 104
  • Мнения: 1 100
Брат ми от общо 8 паднали има само 4 порастнали. Flutter

# 105
  • Мнения: 3 164
и моя хубостник  му дай само сметки Rolling Eyes а ела го виж какви ги каканиже като трябва да преразкаже нещо, било то и случка от деня ooooh!

още от вчера са започнали с чертичките и незнайно защо имаше и домашно Rolling Eyes нали все пак затова посещава занималнята, защо там не го е написал newsm78 а днес вече имаме и първата "оценка"- "браво", браво на моя юнак Mr. Green

прочетох сега цялата тема и се замислих, как е по-добре според вас, да посещава ли занималнята или не-аз не работя и имам възможност да го взимам на обяд?? Като питах г-жата , тя ми каза че е препоръчително да ходи на занималня, хмм...........

Последна редакция: вт, 19 сеп 2006, 23:08 от Бимба

# 106
Ами аз мисля че на занималня е по-добре. По-принцип моето дете няма кой да го гледа, обаче дори и да имаше си мисля че пак щях да избера занималнята. Може бе ще е малко по-изморително в началото, но ще свикне. Всеки обаче си решава сам, безспорно има и добри страни да се прибира на обяд. Аз лично се радвам че повечето деца от класа ще посещават занималнята.

# 107
  • Мнения: 3 164
Ами май в повечето време само играят, а не пишат домашни Rolling Eyes знам ли и аз.....а и той е свикнал да поспива на обяд Grinning

# 108
  • Мнения: 3 342
прочетох сега цялата тема и се замислих, как е по-добре според вас, да посещава ли занималнята или не-аз не работя и имам възможност да го взимам на обяд?? Като питах г-жата , тя ми каза че е препоръчително да ходи на занималня, хмм...........

А обясни ли защо е препоръчително?

Аз не бих го дала на занималня, освен ако това не е единственото ми решение.
Мисля, че са твърде малки, за да прекарват толкова време затворени в едно помещение. Колко по-добре би било да излезе навън и да поиграе - поне докато е още топло и има тази възможност. Освен това вниманието, което бих могла да му отделя вкъщи, просто няма как да се сравни с това на учителката, отговорна за още 10-15-20 деца. Не е без значение и това, че ще обядва вкъщи - а при моя злоядко това е важно...

Другия месец се връщам на работа и няма да съм вкъщи следобед, но отново занималнята ще е последният ми вариант... Ще намеря друго решение.

# 109
  • Мнения: 888
Добро утро ,мами  Grinning
Ние сега тръгваме за училище,а вънка един дъжд..едни гръмотевици  #Crazy
Успешен ден на вас и дечицата  Grinning

# 110
  • Мнения: 998
Добро утро! Е, как стигнахте в дъжда???
Моя първокласник татко му го вози. Ама що ядове всяка сутрин и подканяне..., много е бавен горкия ooooh! и голям заплес Laughing
По отношение на занималнята: мисля, че си заслужава, ако е водена от добър педагог. В нашата преподава рускиня, което е важно за сина ми, защото е в руско училище. Освен това тази учителка е преподавала в същото училище дълго време и е наясно с изискванията, в добър синхрон е с класната му ръководителка и най-вече знае, как да подходи към децата. Както вече писах всеки ден играят и навън преди да седнат да учат.
Може би, защото съм с педагогическо образование, но съм на мнение, че в занималнята могат по-добре да му помогнат да се подготви.

# 111
  • Мнения: 3 342
Всъщност аз съм против целодневното обучение и от собствен опит. Когато бях в първи клас, беше задължително шестгодишните да са по цял ден в училище - там обядвахме и най-големият кошмар - спяхме следобеден сън Twisted Evil
Задължителната занималня в подготвителен клас в езиковата гимназия отново не ми навява кой знае колко положителни спомени... И това при положение, че винаги съм ходела с удоволствие на училище. Цял ден там обаче дори на мен ми идваше твърде много...
Въобще при нашата система на обучение половин ден ред и дисциплина е напълно достатъчен. Особено за първокласниците, които тепърва трябва да си изграждат нов стереотип на живот. Поне така мисля аз...

# 112
  • Мнения: 1 937
Добро утро!

Ден трети - още сме ухилени до уши, а май имаме и избраник на сърцето, защото с мноого претенции избирахме дрехите сутринта!

По пловдивските ширини - дъжд няма, но мушнах един дъждобран в чантата.
Ралица ме помоли и за по-голям сандвич, а и тя не е от ящните.

Съгласна съм с мнението на Тони за занималнята.
Нашата госпожа препоръча, ако имаме възможност да ги взимаме на обяд - изморяват се бързо, а и стоене на чинове за повече от 4 часа, влияе и на опорно-двигателната им система.

В нашето училище изрично подчертаха, че занималнята е за най-нуждаещи се. А за частната такава, която ни предложиха срещу 5 лв. на ден, беше наблегнато, че разполага с телевизор  Shocked

И понеже утре е последен учебен ден, мисля вече за заглавие на следващата ни темичка и очаквам предложения и от вас!
Ето един вариант: Първолачето на мама, втора седмица захвана!  Grinning

Изключително ми е приятно с вас, момичета!

Много хубав ден, пък макар и дъждовен   bouquet

# 113
  • Мнения: 1 492
Добро утро и от мен Simple Smile
Цитат
Ден трети
- това ме накара да се усмихна,много ми хареса, а предложението за заглавие на следващата тема е чудесно. Verdad в понеделник, ще я чакаме с нетърпение. Можем да си събираме предложенията и така ще си имаме заглавия  за доста време Hug

За занималнята при мен е наложителна. Надявам се да се научи на самостоятелност поне. Вчера докато си пишеше домашното в къщи - напише един ред чертички, отъркаля се по дивана, после подканям пак, абе не му е лесно засега да се съсредоточи толкова време.

# 114
  • Мнения: 888
Честно казано аз си мислех да я водя на занималня,но вече не съм толкова сигурна май  Thinking
Бреееей,Вердад работата при вас сериозна май - щом вече се и контите  newsm53

Ето един вариант: Първолачето на мама, втора седмица захвана!  Grinning

Много хубав ден, пък макар и дъждовен   bouquet
smile3521 smile3521 Супер си го измислила!!

Изключително ми е приятно с вас, момичета!

И аз така  newsm51

# 115
  • Мнения: 1 030
Добро Утро!                                                                                                                                               Аз съм против занималните но ние работещите мами мисля че нямаме избор,все пак домашните ще бъдат написани.Вечер ги преглеждам за сигурно.Говорим за частните там самите деца не се познават от класа,и им обръщат нужното внимание.Относно темата страхотно аз съм ЗА.

# 116
  • Мнения: 888
Добро Утро! .........                               
Честита ти регистрация!Радвам се,че си сред нас   bouquet

# 117
  • Мнения: 1 030
Благодаря за топлите думи!На мен също ми приятно приемате ли ме във вашият отбор мами?

# 118
  • Мнения: 1 937
Как да не те приемаме, добре си дошла!  Grinning

Софийски мами, какво се случи със закуските ви?

Една директорка в новините разказваше, че ги е отказала, дошли към 11 ч., щял да се преразглежда договорът за доставката им!

Момичета, не се тревожете за занималните, а и не си вменявайте вина, затова че работите.

Погледнете от другата страна - да, повече от сигурно е, че така се изграждат самостоятелни умения и други положителни навици!

# 119
  • София
  • Мнения: 676
Здравейте, "мами-колежки" Simple Smile!
И аз съм мама на първолаче за втори път. Моята щерка е много ентусиазирана. Казва че в училище било "много лесно", но чисто и просто те все още нищо не правят и нямат никакви домашни.
За занималнята. Аз съм много повече "ЗА", отколкото "ПРОТИВ". Мисля че е по-добре там да си подготвя домашните, точно защото в къщи аз ще и обръщам много повече внимание и всъщност няма да успее да си изгради самостоятелни учебни навици, което според мен е най-важното за началния курс. Освен това забелязах с голямата, че съм малко нетърпелива и нервна, особено що се касае до математиката и обяснявам на малко висок и неразбираем за нея стил... В нашата занималня децата ги извеждат след като обядват, така че изобщо не са цял ден седнали на чина... Но много зависи от учителя, който води занималнята!!!

П.п. Много се радвам за темичката!  Hug

# 120
  • Мнения: 1 492
Сутринта по телевизия Европа май беше, четяха пресата и едно от заглавията беше "Кифлите на Масларова стари, а млякото - вкиснато."  Дано се вземе в ръце тая жена вече. #Cussing out
Ако не смени доставчика,ние няма да закусваме в училище.

# 121
  • Мнения: 1 937
Добре дошла и на новата мама cvyrche!

Ей, ако знаеш как ме изкушаваш с тези две моми и малкото човече на аватара си!!! Grinning

mrenka
, дано всички неволи, които сподели в другата тема, да са зад гърба ти!

# 122
  • Пловдив
  • Мнения: 709
Привет на всички мами първокласнички Особено на една, която е специална за мен  newsm53

Изчетох темичката ви с голям интерес и си припомних моите/нашите вълнения.

Жоро вече е в трети клас. Когато вчера седнах да проверя какво е направил през деня с домашните, стана въпрос за внимаването в час и той ми заяви "А знаеш ли колко внимавам вече? Всичко слушам какво казва госпожата. Аз вече съм пораснал!" Стана ми много весело и приятно. Наистина си личеше, че е внимавал, защото занималнята им ще почне вероятно през другата седмица, но той беше се справил със заданията си сам.

Колкото да дрехите - не знам дали защото Жоро си пада по ритането, но в първи клас в дните, когато нямаха физическо то пусках с дънки и други дрешки. Винаги се връщаше омърлян. Тогава решихме, че на училище просто ще си ходи със спортните екипи. Дори и да нямат физическо децата в обедната почивка ритат, тичат и играят. Естествено девойките са друга работа. Но мисля, че в деня на физическото не пречи детенце да си отиде с анцуга и да си кара с него деня, вместо да се притеснявате като се преоблича дали няма да си забрави и загуби някоя дрешка.

А за занималните. При нас като свършат часовете децата обядват (който си носи храна в стаята, който е на стол - госпожата от занималнята ги води), имат си време за почивка и в 13,30ч. започват заниманията. Обикновено до 15ч си написват кой каквото има и после си играят. След голямото междучасие (15-15,30ч) децата, които не са готови си дописват и си имат "занимания по интереси". Така, че не са ангажирани плътно от 8 или 8,30ч сутринта до 16,30ч с учене. Аз съм доволна от занималнята. Вечер само проверявам какво е направил и давам насоки за следващия ден. От миналата година обаче, много рядко проверявам и за разлика от Іклас, от ІІ клас само си приготвя раницата с учебниците.

Сигурно има и други неща, които мога да разкажа, но май се поувлякох.
Дано не съм се натрапила във вашите вълнения, но в крайна сметка може и с нещо да помагам като споделям опита от преживяното.

Успех момичета! И повече усмивки!   bouquet

# 123
  • Мнения: 1 937
Даруся, приемаме съвети и идеи всякакви!
А и теб те знам, като русофил, а тук вече имаме руско-проговарящи първолачета!
Значи, ще си ни почетен гост-участник.   bouquet

За физическото - ако и другата седмица, Ралица ми се прибере, загубила някоя дреха при преобличането, ще се налага да я пускам по спортен екип, ща не ща! Още не е ясно, дали жилетката забравена вчера е налице.
Тези часове, обаче са предпоследни в програмата, какво става като се изпотят и пр.!?!

От вчера се опитва сама да си приготвя раницата - срича от програмата и се бори.
След проверка установявам, че е забравила половината неща!
Ами те са тетрадки, тетрадки, тетрадки..., тук там учебник. Ясно ви е.
Ще я насърчавам да продължава да опитва.

# 124
  • Мнения: 1 492
Даруся  Hug много се радвам, че се включваш. Ние имаме нужда и мами на по-големи деца именно, за да ни помагат с опита си. Благодаря за което.  bouquet
И аз мисля да го пращам по екип, когато имат физическо. Не ми се ще да носи допълнително чантичка. Само гуменките в раницата и е готов.
Казвай бързо коя е специалната мама? Mr. Green

# 125
  • Пловдив
  • Мнения: 709
Няма, няма пък!  smile3505

Като си изпием биричката, ако ми позволи ще я цитирам тук. Иначе може да ми се разсърди, че съм я издала на обществото.  Thinking

Сещам се, че в началото на първи клас, около месец време нашите деца пишеха с моливи. С цел да изтрият грешното - това докато ръчичките им свикнат с навика на писане. После като почнаха с химикалите се видя кой колко може, но стреса не беше толкова силен, че имат грешки. Вече се бяха поушлайфали  Party

# 126
  • Мнения: 1 937
Гръм и мълнии!   Sad

Вижте какво прочетох току що в отчетната тема за Пловдив.

Знам, че касае основно пловдивчани, но моля и за вашето мнение.

Поканих мамата и тук и се извинявам, че я цитирам без нейно разрешение!

# 127
  • Мнения: 1 492
Ооо, задължително трябва да се вземат мерки. Ей в такива моменти ставам расист от най-висока класа да ме прощават братята роми. Ама не са виновни толкова ромчетата, а тая интеграция. Да си ги държат в Столипиново под карантина, как ще ги смесват с останалите първолачета. Побеснях #Cussing out
Може ли и ние да се включим в някаква подписка?

# 128
  • София
  • Мнения: 676
Аз не съм расист, но то това не е расизъм. В края на краищата става въпрос за разпространение на зараза!!! Трябва да има изолация докато се овладее положението и стане безопасно за останалите деца!

Голямата ми дъщеря си държат екипите по физическо в шкафчета в класната стая, там се и преобличат. Сега малката и те така ще практикуват. Мисля че е по-добрия вариант, защото по физическо се изпотяват и е по-добре от здравословна, а и от хигиенична гледна точка след това да седне на чина след като се е преоблякла.

# 129
  • Мнения: 1 937
Ками, благодаря за готовността да ни подкрепиш!
На теб също cvyrche.
Проблемът обаче наистина е повече локален и ще се борим на място с всички средства и сили.
И аз не мисля, че става въпрос за расизъм - а за поредното недомислие или лошо свършена работа на централна и местна власт!
А кметът на Пловдив е и лекар на всичкото отгоре.
Фал старт на учебната година - при нас епидемията, в София закуските...
Язък за така симпатичният ми Министър на образованието, който смело прокарва уж все добри идеи...

# 130
Момичета, намесвам се в темата ви по покана на една от майките на първокласници Peace
В Пловдив има сериозен проблем в училищата, който засяга най-вече първокласниците, но и другите ученици също. Затова го предлагам на вашето внимание с надеждата за идеи за помощ... Копирам тук от Пловдивската тема:

Момичета, имам питане към тези от вас, които имат деца ученици вече. Имате ли интегрирани ромчета от Стюлипиново във вашите училища? Интегрират ги масово в първите класове тази година. Обаче с този хепатит сега... Мамите от нашето училище са се вдигнали и са пуснали молби до всевъзможни инстанции, за да ги спрат за малко от училище - докато отмине опасността. Ромчетата са ваксинирани на 14.09., но все още са контактни и могат да предадат заразата Sad Всъщност едно от тези в нашето училище е вече болно от хепатит А... А други 2 са със симптоми. Децата ни могат да се заразят във всеки момент! Въпросните инстанции са поискали среща с майките, за да дадат устен отговор, но целта била да ни убедят, че не е опасно Close А ваксини за българчетата няма, само за ромите! Лошото е, че ваксина няма и в аптечната мрежа... Какво правите вие във вашите училища? При нас някои майки ходят да дезинфекцират всеки ден преди часовете, но децата са си деца, не можеш да ги вържеш в класната стая... Имате ли желание да подкрепите нашата молба за спиране на ромчетата от Стюлипиново от училище до 1.11.? Поне докато отмине най-голямата опасност, инкубационния период... Вчера някои майки даже казаха, че ще си спрат децата от училище ако не спрат ромчетата... Но това е крайна мярка, според мен. Въпреки че болестта е много сериозна и последствията са за цял живот, казвам го от личен опит Sad Хайде да се организираме всички, от всички училища, и да предпазим нашите деца! Имам молбата на нашите майки, която е съгласувана с директора на училището, разбира се.

Ето и молбата:

До
Директора на ..... - гр. Пловдив
Г-н ....

МОЛБА

от родители на ... клас
... - гр. Пловдив, район ...

Г-н ...,

От тази учебна 2006/2007г. в нашето училище постъпиха 13 деца от квартал Стюлипиново по програма на фондация "Рома" за десегрегация на децата роми.
Във връзка с епидемията от хепатит А децата роми са ваксинирани на 14.09.2006г. Инкубационният период за изграждане на антитела е между 15-40 дни, време, в което те са контактни с деца от заразения район и реално могат да станат преносители на вируса.
Молбата ни е ди 1.11.2006г. ромчетата от Стюлипиново да не посещават училище, тъй като се опасяваме за здравето на нашите деца, които не са ваксинирани. Причината за това е, че в търговската аптечна мрежа липсва ваксина за хепатит А. Личните лекари ваксинират само деца роми.
При необходимост ще приложим подписите на родителите от ... класове и ще търсим  контакти за подкрепа от други класове и училища.
С тези си действия искаме да подчертаем, че не търсим конфронтация, етническо напрежение и не сме предубедени към програмата, по линия на която има за 1-ва година ромчета в училището.
Считаме, че молбата ни ще бъде удовлетворена.

.......2006г.
гр. Пловдив                           С уважение:
                                 ........

# 131
  • Мнения: 1 030
Привет, ние се прибрахме. Hug  bouquetПрегледахме домашните ще поработим доста около тях.Има нещо което ме притисни и искам да го споделя с вас мами.Сутринта вървейки за училище тя изяви желание да се прибере сама от училище.На мен ми прозвуча странно но казах Добре.Времето през което бях сама докато свърши училище доста мислих реших да се скрия някъде и да я наблюдавам.Но не издържах и се показах като я видях,а тя веднага остро."Мамо защо си дошла"аз нямах думи.Веднага в моя защита една мама от нашият клас благородно излъга че сме били заедно,забравих да ви пиша че училището е на 100м.от нас.Нормално ли е това нейно желание на мен ми се струва рано за това.Благодаря!

# 132
  • Мнения: 1 937
ptica, явно е въпрос на чест за дъщеря ти да покаже, че може и сама, защото е голяма, а и опит за независимост!  Grinning

Щом сте толкова близичко, опитай.

Ако има начин да я наблюдаваш от балкон или нещо подобно, а и няма пресичане на натоварени улици, защо не!

Следват по мое мнение и задължителни разговори, за това как да се държи, ако я спре непознат, например и пр.

Последна редакция: ср, 20 сеп 2006, 12:44 от Verdad

# 133
  • Мнения: 1 492
Нормално е разбира се. Тя се чувства голяма вече.
Това е добра идея да се скриеш и да я наблюдаваш.
Страхотно е, че училището ви е толкова близко, дано само да не се налага да пресича улица сама.
Само и обясни, че само когато предварително сте се уговорили да се прибере сама, само тогава да тръгва.
И да не вземе да се прибира когато пожелае в къщи, примерно още от втори час Simple Smile.

# 134
  • Мнения: 1 030
Е момичета страхотни сте!  bouquet  bouquetНие често си говорим за непознатите,това значи ли че нашите деца са големи?

# 135
  • Мнения: 826
Здравейте, момичета! И аз съм майка на първокласник и с интерес чета всичко, което се пише по темата.
Започнахме училище с ентусиазъм. За мен е странно, че трябва да му тегля думите с ченгел, т.е., че разказва крайно неохотно, но това май е в следствие на многото нова информация /иначе е страшно кречетало  Wink/.Мисля, че харесва госпожата- както тяхната, така и "занимателната"  hahaha /цитирам го без позволение/.
Още от градината много харесваше готовите закуски, които им даваха, за сега харесва и храната в стола, допълнително си хапва някой боклук в междучасията, така че поне гладен няма да бъде.
По въпроса сас занималнята у нас се вихриха спорове още преди началото на годината. Аз никога не съм ходила на занималня и не смятам, че е необходима. Мъжът ми обаче се запъна като магаре на мост- заяви ми, че в неговите спомени занималнята е нещо прекрасно- точно там /разбира се не докато учат/ се завързвали страхотни приятелства и децата си отигравали. Поразпитах и другите родители- за сега всички деца от класа са записани... така че и ние ходим, като аз съм с настройката, че няма да откараме така цяла година. Още първия уч. ден "занимателната" госпожа пресрещнала мъжа ми и го попитала "Вие сигурни ли сте, че вашето дете трябва да ходи на занималня? Защото той всичко си знае"  Mr. Green А после обяснила, че не и пречи- напротив- можел да и помага  Wink
За началото на годината имам още едно съображение да ходи на занималня- имаме си едно едномесечно ревливо бебче, и за това точно сега съм далеч от идеала за търпелива, разбираща и вечнообясняваща мама  Embarassed 
Нашият умник забравя какво трябва да носи за следв. ден и вчера сутринта всички деца са носили сапун, тоал. хартия е кърпа, които да стоят в шкафчетата им, само ние не  Rolling Eyes... Всички са били с анцузи, само ние - с дънков костюм, та е играл футбол с костюма. Върна се в къщи с крачоли, навити в стил "аз рибарче съм "  Joy
Дано да не съм ви досадила с дългия пост. Радвам се, че открих място, където се споделят сходни на нашите първолашки неволи.

# 136
  • Мнения: 1 492
Добре дошла elia_gg  Hug
Честито за бебо и за първолака.
Ако "занимателната"  Mr. Green госпожа се справя добре, мисля, че е добре да го оставиш на занималня. Хем ще имаш време за бебчо, хем баткото ще се връща с написани домашни, а на теб ще ти отнема много по-малко време това. Само ще хвърляш по някой поглед как се справя.

# 137
  • Мнения: 1 937
Добре дошла и от мен!  Grinning

Постът ти ме подсети за сапун.
Сложила съм й мокри кърпички в раницата, но ако си мие ръцете преди ядене, очевидно е само с вода...
Нещо параноясах след темата за Хепатит-а.

Ками, не остана до 16.30  Grinning

П.С. Жилетката е била открита на закачалката в класната стая..., вкупом с още 6 връхни дрехи!
Това ми беше споменато по телефона, доволна че пак ще обядва с баща си, а после е на английски.

# 138
  • Мнения: 2 768
Здравейте и от мен!
Вчерашният ден минал добре, вече са почнали по малко и да пишат. Маймунчето се държало добре, даже питала госпожата "Днес ще се оплаквате ли от мен"  hahaha

ptica , аз имам подобен проблем, живеем много близо до занималнята и дъщеря ми сама ходи (или се връща). Като пристигне ми се обажда, няма натоварени опасни улици. Инструктирала съм я за непознатите, нещо от рода, че има лоши хора, които крадат деца (това измислих, за да е по-въздействащо  Embarassed). Като излезе от блока я наблюдавам докъдето мога. Според мен е нормално това желание, взе да иска все повече самостоятелност.

# 139
  • ново
  • Мнения: 5 966
Привет и от мен Simple Smile
Току-що привършихме с домашните. Притеснявам се обаче, че дъщеря ми не се справя много добре с чертичките - пише ги криво и това я дразни, ядосва се, но аз за сега овладявам положението  Stop. Предполагам, че с повече упражнения ще свикне, а иначе чете много добре и смята.
 Днес са имали закуски - пица, но за пиене не са им дали нищо newsm78. От понеделник започва да работи и столовата, а аз все още съм в чуденка дали да я запиша Thinking /не ходя на работа, вкъщи съм и винаги има ядене/
Сутринта я оставих пред училището, тя поиска сама да си отиде в класната стая Simple Smile, не било нужно да я водя.
Мами, според вас трябва ли да я карам да се упражнява допълнително, или домашното е достатъчно? Вие как процедирате?

# 140
  • Мнения: 888
Verdad Благодаря ти   bouquet това е най-голямата болка в живота ми
Здравейте и от мен,нови мами   bouquet  bouquet  bouquet
И за днес приключихме с домашните  Hug
Всичко днес е минало тип топ,като изключа,че като се взехме с щерката, взе да ми се жалва,че и се приакало,ама нямало с какво да се избърше  Rolling Eyes Пък много и се вършила тази работа и замалко да я свърши в гащите от стискане  Crazy Joy Joy  Ама и аз как забравих да и сложа кърпички хем една мама по-горе го беше дала като съвет  newsm78
Относно въпросът с ромите само искам да вметна,че от три или четири  1-ви класа в нашето училище-единият е изцяло с ромчета  Close.
Птица и нашето училище е на 100 метра,но не пресичаме улици.Но дори да изяви желание да се прибира сама-не бих я пуснала защото има много цигани. Уупс..роми исках да кажа..и ме е страх ме е да не се случи нещо по пътя.Но ако го нямаше този проблем-нямаше дълго да се колебая.
elia_gg не ти е лесно на тебе  Hug
Даруся още ли пиете биричка,бре  Joy Joy Joy казвай бързо за мамата  Grinning

Последна редакция: ср, 20 сеп 2006, 13:54 от mrenka

# 141
  • Мнения: 888
Весела 77 и ние сме така с ченгелчетата по писане,но има време-ще се справят  Peace
 eta  Hug за маймунчето...явно се е стреснала и е имало файда от конското  Party

Последна редакция: ср, 20 сеп 2006, 13:52 от mrenka

# 142
  • Мнения: 2 716
Здравейте!
Включвам се като мама на петокласничка-заек.
Ние гордо успяхме да се класираме в СМГ. На 18.09 ни беше първият учебен ден. Веднага събрахме пари  за учебници. Вечерта имахме домашно по математика, но нямахме учебник. На 19.09 15 минути преди часовете, учебниците бяха доставени от 2 мами. А снощи домашното по математика беше....двойно. Учителката проявила разбиране към проблема с учебниците на 18.09 и не им натряскала забележки, а великодушно оставила домашното за следващия ден.
Къде се намърдахме  newsm78
Стол няма. Междучасия също. Храна от в къщи и не само, че не връща, ами и за още пита.
ptica абсолютно нормално е. Сигурно има вече съревнование между близко живеещите, кой пръв ще започне да идва сам. И нашето квартално училище е съвсем близо. Когато каката стана 1-ви клас, аз водех Галя на ясла и излизахме заедно. Пресичахме и след това голямата отиваше сама, а ние я гледахме за да ́и пазим страх. Още на втората сутрин тя се държеше пред останалите деца, все едно не сме с нея.
Verdad вие сте страхотни. В 1-ви клас, до края на 1-вия срок децата се адаптират и се държат като в детска градина. Учителите знаят това нещо. Ще стават по средата на часа за да си кажат нещо, ще си вадят сандвичите докато ги изпитват, много е забавно. И госпожата ще е строга, защото иначе този процес ще се точи до 3-ти клас. А за недоспиването - може до 10 дни и да се разболее. Не се плаши. Вдига висока температура и спи 3 дни. Това е от ранното ставане и късното лягане.
Весела 77 направете си тетрадка за в къщи. Там да се упражнява и после да пише домашното.  Ще е по-спокойна и ще ́и мине за 0 време.

Последна редакция: ср, 20 сеп 2006, 14:34 от мама_знае

# 143
  • Мнения: 3 164
Добър ден, мили мами Hug

аз с нетърпение чакам да стане поне 3.30ч. за да тръгнем с малчо за батко му Grinningда знаете как ме дразни сега тишината у дома, а преди само "тихо, по-тихо, млък" Mr. Green това постоянно го повтарях, че и на двамата не им спират устите Mr. Green

1-ят ден си беше забравил "само" 1 тетрадка, а на 2-я забравените вече бяха 2 Grinning, днес -ще видим Wink
а вчера като го взимах и г-жата от занималнята вече се оплака от него-само се въртял и закачал момичетата Crazy
понеже днес е дъждовно и облачно и аз реших да се облече с един  от спортните си екипи, нищо че днес нямат физкултура.

а относно занималнята-за сега остава, защото като го попитах дали иска да го взимам на обяд и той отсече "НЕ", харесва му, пише там + и у дома и си играят навън.вчера следобяд като го взех бяха на двора.
с писането ние нямаме проблем, но с четенето и с разказването сме на Вие ooooh!

# 144
  • Мнения: 1 492

Ками, не остана до 16.30  Grinning

Хм, не дразни лъва, когато е в клетка. Simple Smile За наказание ще черпиш една биричка, някой прекрасен ден Simple Smile Радвам се, че сте открили жилетката.

Весела, не се притеснявай хич, нормално е да не се справят блестящо. Аз съм му дала една тетрадка, в която се упражнява и след това нанася в тетрадката за дом.работа.

Бимба, хубаво е, че му харесва на занималнята. А за разказването - не знам, още не са ни давали такава задача.

# 145
  • Мнения: 1 030
Ние привършихме с домашните,доста се затрудняват с тия чертички на срина.Даже имаше малко сълзи в очите,мисля че трябва да се упражняват с почивка разбира се.Сега е на улицата да играе,после няма да и се размине.Трябва по философски да подхождаме си мисля аз

# 146
  • Мнения: 1 937
Весела 77, това с чертичките си е и до ръка, според мен!
Аз лично със зор ги докарвам прави   Grinning
Ралица рисува добре и сигурно и това й помага донякъде.
Ако я накараш да се упражнява допълнително, поемаш и риска да постигнеш обратен ефект.
Според мен изчакай.
Те едва започват да пишат, ще се учат с практика!

Когато се прибере, оставям Ралица да играе. Усетя ли я, че се насочва към телевизора, напомням безапелационно за домашното.
Тази тактика ще търпи промяна, защото започна да се свечарява раничко.

Веси, ако дъщеря ти иска да посещава столовата, не възразявай. Може би там ще са новите й вече приятели и така ще й е забавно.
Друг е въпросът, колко ще се храни, ако някой не ги наблюдава.

Ей, колко сте активни, докато се изкажа и четири броя мнения. Страхотно!

Бимба, закачливкото го искам за малката си мома!

# 147
  • Мнения: 3 164
Бимба, хубаво е, че му харесва на занималнята. А за разказването - не знам, още не са ни давали такава задача.


Те също все още не са имали преразказ, но от миналата год. го знам -беше в същото уч-ще подготве и съм наясно с моето си гардже Simple Smile е, дано с времето се ошлайфа Wink а м/у другото още първия ден г-жата им е разказвала приказка по картинка(Житената питка)  и той е изявил желание да я разкаже пред класа...... Crazy чак не повярвах, че това е моето дете Laughing

айде мами, още малко повече от час Party

# 148
  • Мнения: 1 937
Хе, хе, мама_знае, ето кой ще помага по математика при нужда.

Аз пък ще участвам в изхранването  Grinning

# 149
  • Мнения: 3 164
Бимба, закачливкото го искам за малката си мома!

с две моми ли си - овен и лъв Grinning
аз съм с двама ергени bowuu- овен и водолей Laughing
а моя милост- лъвица с миша опашка Wink

# 150
Здравейте, мами на първокласници!

Малко късничко се включвам в темичката ви, но в момента имам специфично вълнение, от негативен характер, относно безплатните "закуски".  Tired

По принцип бях настроена срещу тях, защото чух, че са тестяни неща. Затова пращам сандвич на дъщеря си + плод. Да, но от вчера почнаха да им раздават от безплатните и се оказа, че вчера са им дали по 4 сухи пасти (от тези на 7 дейз), а днес по 2 такива.
Аз бях помолила детето да не яде от тези закуски, но вчера тя изяла едната, а другите 3 ги донесе. Днес, обаче, след изрична забрана от моя страна тя да не взима повече от т.нар. закуски, тя си ги изяла всичките в у-ще и после се опита да ме излъже, че не са им дали, или пък, че са им дали плод.

Дали само аз съм на мнение, че тези сухи пасти въобще, ама въобще не са подходяща храна за подрастващи. Сладкото води до диабет, не е подходящо за закуска, да не говорим колко много химии съдържат, освен ненужната захар.
Чудех се с кого да говоря и къде да дам предложение, вместо тези боклуци, да им раздават плодове, напр. банан и пр. Мислех да питам учителката, но тази сутрин не можах да говоря с нея, защото закъсняхме, а наобяд не я взех аз от у-ще.

Просто не знам. Меко казано: бясна съм (вътрешно), но същевременно се чувствам безсилна.
Знам, че детето ми може би няма да вземе от тези сухи пасти утре, но това ще му коства. Ще му се прияде и е жестоко. Иска ми се да постявя въпроса на ниво, където ще бъде чут. Ще говоря утре с учителката, но имам чувството, че не е тя човекът, който може да помогне.  Объркана съм...

Помощ!  Praynig

# 151
  • Мнения: 1 937
Даруся още ли пиете биричка,бре  Joy Joy Joy казвай бързо за мамата  Grinning

Аз съм, аз съм bowuu, признавам си!
Ама още не се познаваме лично с Даруся.

Черпя ви с биричка всичките..., ако сте си написали домашните.
Ще мисля и повод да се съберем, някога, някак си!   bouquet

Бимба, овенът е твой, ако момъкът го одобри.

# 152
  • Мнения: 1 030
О и ние си имаме един сладур,Бимба дето ни пощипва даже сме заедно на един чин.

# 153
  • Мнения: 3 323
Здравейте и от мен! Аз съм майка на осмокласник ( подготве), първокласник и живот и здраве на бебок ( неясно още какъв) през Декември.
Макар и да сме преминали веднъж по тази пътека, вълненията и притесненията май пак са същите. При нас за съжаление няма шкафчета в училище и няма възможност да оставяме там каквото и да е, макар стаята да се ползва само от нашия клас. Предупредих го моя син ( той е по притеснителен) че и да загуби нещо да не се притеснява и да създава паника ревейки, ще купим ново и така...
Класната му изисква задължително писане с молив - незнам до кога, точно за да не се притесняват от това че грешат. За рисуването мушами и такива неща не са искали за сега, но днес имат за първи път рисуване и като видим пораженията може и да се наложи.
Госпожата по физическо ще ги взима от стаята - по анцузи и ще ги връща пак там.Така вероятноста да си загуби нещо е по малка. Казаха ни ние да преценим ще се преоблича ли детето или ще си ходи с анцунг и ще си обува само гуменките.
Сутрин го водя закусил, а в чантата слагам кроасан или нещо друго по негово желание (доста сме злояди) затова от вероятността да не изяде нищо от това което съм преценила и да яде някакъв пакетиран боклук - избрах второто. "Полезното е гадно" цитирам без разрешение моя малък философ прозрял основната истина.
Днес започва нашата занималня и за пръв ден бяхме на стол, "занимателната" госпожа ме помоли да не ходя в стола , каквото ми беше намерението за да не се разстройват децата чиито родители не са там. Аз все още работя , но съм наблизо до училище и ще прескачам да го наглаждам. И при нас местата за занималня не достигат, но ще се боря до последно за такова тъй като вече веднъж преживях новородено бебе и първокласник и опита ме научи че не съм 100% полезна на никой.
За прибирането сам и дума не може да става- нашето училище е доста далече , а и сме предупредени че госпожите няма да ги пускат сами в никакъв случай .
 Май доста ви досадих но изпуснах темичката от начало и се натрупаха доста неща за казване.

# 154
  • Мнения: 253
Здравейте и от мен. Вчера не бяхме на училище, защото бяхме болни, но днес сме на линия.

elia_gg, ние сме с влажни кърпички за ръцете и сухи - за тоалетната. Според мен така е по - добре  Peace А относно занималнята - моята дъщеря ходи с огромно удоволствие. Пишат каквото имат и много играят. Запознава се с деца от другите класове и е доволна  Grinning
 
Ня, и аз съм против сухи пасти и подобни " боклуци ". Дала съм й една торбичка, да си ги прибира в нея.

# 155
  • Мнения: 2 716
Вчера писа около час и половина. 28 задачи. Аз ́и казах да си вземе една елка. Жал ми стана. А тя така ме изгледа, като че нещо ми хлопа. Математици  #Crazy
Само че това е пътя на успеха и тя го осъзнава с пълна сила.
Охххх, на мама гордостта  smile3529
А за математиката имате ни.

Последна редакция: ср, 20 сеп 2006, 14:33 от мама_знае

# 156
  • Мнения: 1 937
ClanG, радвам се да те видя! Мама на българи-юнаци със славни имена!

Мама Ня, вероятно си в София, защото снощи в новините се коментираха пустите му закуски.

Това наистина е проблем.

А министърът беше обещал да се предлагат сандвичи и неща различни от мазни баници и тутманици.

Това, че тази година е сключен договор (за София) само с една фирма доставчик, вероятно е причина за поредното недоразумение.

Още един повод за протест.

Абсолютно съм съгласна с мнението ти.

Децата обичат сладко, не биха отказали пастата, мисля си, както например баницата...

Обаче отговор нямам  Confused

# 157
Ои ние си имаме един сладур,Бимба даже се пощипваме и на един чин сме.

# 158
Цитат
Ня, и аз съм против сухи пасти и подобни " боклуци ". Дала съм й една торбичка, да си ги прибира в нея.

Да, но как да направя така, че да не ги яде там? Тя си е доста ящничка и досега постоянно се боря да яде здравословно и ограничено като количество, за да не стане като мен - с наднормено тегло. И досега някакси съм успявала. Но сега с ужас усещам, че почвам да губя контрол.

Може би наистина трябва да й говоря постоянно, но пък ограниченията и забраните имат обратен ефект. Тя яде кришом, ако има забрана.  newsm78

Признавам, не е пълна, защото много се движи. Но ако спре с движението, ще стане пълна. Много яде. Добре, че поне яде всичко, та сега-лятото, се задоволяваше само със салата и хляб. Разделно хранене.  Wink

Verdad, не съм в София, а в едно пловдивско село... Което прави нещата с протестите много трудни, защото тука преобладава стадното поведение, което изключва наличието на информираност относно здравето и важат поговорките: "на харизан кон зъбите не се гледат" "Пени се, не пени, ще го ядем."

Трудно е!

Но, надявам се, няма да е невъзможно.
Те просто не са ме видяли още да се вихря.  Wink (това е родното ми село, но не бях живяла тука повече от 18 години, сега отскоро живея пак в него)

Последна редакция: ср, 20 сеп 2006, 14:36 от Ня

# 159
  • Мнения: 888
Еее..Verdad призна си
Наздраве  beer мами
ClanG да са ти живи и здрави дечицата и много да те радват  Hug
А относно пастите в училище-много съм против това..  Naughty даже бях гледала един филм за вредата от бързото хранене.Засегната беше и храненето в училищата.Много интересен филм и много поучителен.Ако ви интересува мога да се поразровя да го открия  Simple Smile

# 160
  • Мнения: 1 030
Много гореща тема стана мами.Наздраве и от мен!Закуските наистина са проблем,мисля някой сандвич приготвен здравословно е вариант.mrenka ще ми бъде интересно да разбера повече за филма.

# 161
  • Мнения: 3 164
О и ние си имаме един сладур,Бимба дето ни пощипва даже сме заедно на един чин.

 Grinning
а вие по двойки ли седите newsm78 че сина ми са по 1 на чин Rolling Eyes

а относно опазването  целостта и хигиената на чина, г-жата изисква от всеки уч-к да си набави парче балатум, което ще стои там постоянно.

Verdad, овнетата са ни слабост-та взимаме я веднагически, ако не за единия, то за другия синковец Laughing

мама знае, поздравления за математичката Grinning

# 162
  • Мнения: 888
Бимба и ние сме по един на чин
ptica ей сега ще се поразтърся  Wink

# 163
  • Мнения: 888
Ето на който му е интересно
http://torrents.linkos.bg/details.php?id=23963

# 164
  • Мнения: 1 030
По двама са в предучилишната бяха по един сега така е решила г-жаталНе се бях замислила!

# 165
  • Мнения: 1 030
Благодаря,mrenka!Заслужава си да се гледа.

# 166
  • Мнения: 3 323
Ние сме по двама на чин, че даже не достигна един - щот са 23 деца та набавиха. Колко са ви големи класните при това положение. Нашата така като я гледам си е както едно време нашите т.е. доста просторна. За закуските ще ги почваме от другата седмица (май) ама аз ще си слагам каквото детето иска щото иначе ще гладува магарето. Като каже това няма да го ям и край. Госпожата ме убеждава колко разнообразни и вкусни са били досега ама...
МОН и Здравната каса обещаят ли нещо - не разчитам!
А моят син днес ми се похвали : "Мамо госпожата ми писа по всичко 7 само по букварчето 6" - Браво викам и на това съм доволна ( довечера ще видим тая работа). Щото преди няколко години батко му ми вика по телефона "Имам 5 по математика" - Бравос викам ( не му вървеше математиката ) супер си! Прибирам се вечерта и гледам 4= ( четири на релси) , е как викам 5 , бе ! То това и 4 не е! А той ми вика "Не ,бе , Мамо ти не разбираш, 4=5!" -  newsm78 Да плача ли да се смея ли? Та ще видим тия седмици довечера!

# 167
  • Мнения: 888
Мили мами,моля подпишете се в петицията на Lss за хепатит А:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=128428.0

# 168
  • Пловдив
  • Мнения: 709
Бимба, закачливкото го искам за малката си мома!

с две моми ли си - овен и лъв Grinning
аз съм с двама ергени bowuu- овен и водолей Laughing
а моя милост- лъвица с миша опашка Wink

ААА, да се разберем, моля, голямата мома е резервина вече  newsm08

Ма много сте активни, бе мамички. Нямаше ме няколко часа и сте натрупали 3 страници. Четах, четах ма туй с момите и ергените ме възпря. Сега ще ида да си дочета и пак ще се включа

# 169
  • Пловдив
  • Мнения: 709
Така, сега да си кажа мнението:

1. Занималнята според мен дава възможност на децата ни да станат по-самостоятелни и уверени в себе си, че могат сами да се справят. Аз съм за занималнята, защото помощта на "занимателната" госпожа на моменти е много по-ценна отколкото моята. Миналата година по български език така беше написано заданието, че на мен като математик не ми стана ясно какво трябва да се направи.

2. Жоро още от първи клас се прибираше сам от училище, но с предварителната уговорка със занимателната госпожа в колко часа трябва да си тръгне от училище. Защото представете си, че две дечица решават да си тръгнат по-рано и вие не знаете. Могат де се случат много неща. Но когато има уговорка според мен няма проблем детето само да се прибира.

3. За математиците да кажа - един математик се чувства такъв в пълната си сила, когато решава всичко само с лист и химикал. Мама знае, щом детенце е решило по този път да върви и съзнава отговорността си, значи бъди сигурна, че ще посегне към елката, когато материала започне да го изисква. Ще дойде и този момент. Но наистина има за какво да се гордееш. Друг път ще ви разкажа вица как математика прави чай и кога моя син ми каза, че няма да става математик.

4. Е, мила ми Verdad, не можа ли още малко да потраеш, че толкова бързо си призна. Пък биричката пак ще си я пием, ма май настъпва винено време  ooooh!

# 170
  • Мнения: 1 100
Струва ми се, че моят дЗВЕР е много зле с краснописа.  Crazy Никакво старание. Напише една чертичка, блее 1 минута. И така... Направо ме изнервя  Twisted Evil И едни кривиии  Sick Опитвам се да сдържа възмущението си до колкото мога.  ooooh! 

# 171
  • София
  • Мнения: 1 724
Здравейте,

И аз съм в потрес от обядите в стола/в ремонт е/ и менюто беше следното- понеделник: пица-твърда като камък с гаден салам и чубрица, вторник - питка с маргарин/ у нас е забранен!/ и гаден салам.

Пращам по два сандвича- за закуска и обяд и се чудя как ще продължава!
Нося в колата плод , за да хапне нещо по пътя за  в къщи. Така за 1 ден се събира максимум 1 плод и 2 моркова.

ИМАМ ПРЕДЛОЖЕНИЕ:
1.Да направим писмо до Маслларова с искане за промяна на менюто за закуска и включване на плод вместо тестени и сладки неща.
2. Да го изпратим до медиите
3. Евентуално да го разпротстраним и ако не ни отговарят да направим някакво събитие - среща, дискусия, друго???


Дано не ви звучи налудничаво,  #Crazyубедена съм, че тези хора от държавната администрация не разбират от молби, а само от натиск  #2gunfireи то отразен в медиите /рейтинга е велика работа, ей.../

Какво ще кажете?

# 172
  • Мнения: 1 937
Настроението ми клони към замръзване!

Щерката има Браво и една усмихната шестичка по математика.

Отказва да си пише домашните, но е в добро настроение, разказва за приятели и се възмущава, че пак са учили числата от 1 до 10, а пък тя нали ги знаела...

Подсетена от вас, я разпитах за тоалетните - каза, че не иска да ходи в тях, защото има много момчета...
Предложих й да се комбинира с приятелка и така да се изчакват, прие идеята, но дали ще го направи!?!

Не й се ходело и на курса по английски, нищо ново не се случвало...

Исках да посъветвам Miracle_girl за търпение, но и на мен ми липсва такова в момента.

veleva, при нас още няма закуски, което не значи и че ще са по-различни от описаните тук.
Сега ще погледна наредбата на Министъра, в която би следвало да има информация как и по какви критерии се сключват договорите за обществени поръчки, каквито мисля, че са и тези за храната на децата ни!
Добра идея е да продължим да обсъждаме проблема - той касае твърде много деца - 1-4-ти клас.

Усещам се, че от началото на учебната година мнооого внимавам за правописни грешки, като че да съм ученичка и аз!
Това беше опит за хумор, ама тц.

Благодаря на mrenka, че подкрепи протеста на Пловдивските мами, а и пусна линк в темата ни.

Айде сега извинете, че писах толкова.

# 173
  • София
  • Мнения: 676
Ние днес сме с две забравени тетрадки... и то след като вчера и проверих чантата след като тя я приготви  Shocked Била си ги извадила след това... Ще трябва сутрин да проверявам май, макар че на цялата сутрешна лудница, както съм сама с трите в момента, само това ми липсва...
А след като я взех се оказа, че си е оставила блузата в училище, защото била потна и си облякла направо жилетката. На въпросът ми "И защо не си я взе, за да я изперем?", ми отговаря "Ами аз я оставих да изсъхне" #Crazy Как и идват наум подобни не мога да разбера...

# 174
  • Мнения: 1 030
Момичета ние си приготвих ме раницата за утре.Като споменах раница,тя вече три дена ходи на училище и мръсна.А вашите как са?Къде ги държат децата ви?Имаме закачалки но доколкото разбрах са за връхните дрехи ,мисля си за облегалката да се закачи или нещо такова. newsm78

# 175
  • Мнения: 1 937
Добро утро!

Къде сте мами, самотно ми е в този дъжд Simple Smile

Днес Ралица ще приключи към 11.30, петият час е СИП по английски, който тя не посещава.
А с това приключва и първата учебна седмица.

Голям зор беше вчера с тези чертички по писане - три успоредни прави малки, три успоредни прави големи, на едно пръстче разстояние, с което като измерваше се оказа, че на редче се събират максимум пет такива ...  Confused
Ядосваше се, отказваше се...Спорехме колко са пет реда - дали се броят малките и големите общо или пет от едните и пет от другите...

Най-добре се справи с разказ по картинки - онези, пеперудите с различните цветя - предполагам и вашето букварче е същото.

Малката ми дъщеря се чувства пренебрегната и всячески пречи на кака си.
Искаше да разказва и тя. И тя да пише...

Снощи слушах пак за прословутите закуски.
Видяхте ли господинът от фирмата, който ги раздаваше на журналистите и обясняваше как отговарят на всички стандарти!?!
Това обаче за София.

В Пловдив, кметът наредил да не се приемат никъде по училищата, нямала сертификати!?!

Утре предлагам да се наспим подобаващо и никакви уроци поне до събота.  Grinning

# 176
  • Мнения: 1 030
Добро утро и от мен!Не знам засега кое е лесно ние се ориентираме към физическото,въпрос на време мисля аз.Пожелайте ми успех момичета,днеска ще се прибира сама моята принцеса,разбира се с уговорка г-жата да я пусне след 4-ат,час.Така,че до 11,15 ще сме на линия с вас мами.  bouquet

# 177
  • Мнения: 1 937
ptica, всичко ще е наред!  Grinning

А за раниците - положението при нас е поносимо все още, макар че освен да стоят на земят до чина, друго място не виждам.

# 178
  • Мнения: 1 030
Не се съмнявам нали си ми лъвица!Раниците ще измисля вариант.Verdad това за наспиването ми хареса много.

# 179
  • Мнения: 826
За вчерашните преживелици в училище не ми разказаха много... но да си призная прекарахме сравнително малко време заедно с ученика. Колегите ми ме поканиха на служебна разпивка, за която са намерили формален повод, та в късния следобяд връчих бебока на таткото и отпраших да разпивам.  Laughing Покрай проблемната ми бременност съм в болничен от началото на февруари, така че изпитвам остра нужда от социални контакти...  Crazy След две проверки по телефона и уверения, че се справят и без мен се прибрах към 21,30 /безумно рано, ама няма как/. Първокласникът се мотаеше около компа с ето такъв вид  Tired - ужасно уморен ми се стори, диагонално погледнахме какво са творили през деня /не е много/, приготвихме раницата за днес- в тефтерчето с неговия "почерк" беше записано за днес да носят ножици и кесийка /за да прибират недоизядените закуски в нея/. Това последното изобщо не ми се понрави- моята логика е- каквото изял, изял, после няма да го дояжда- да го хвърля...а и на какво ще заприличат учебниците, ако сред тях се мотае и една мазна баница, па макар и в кесия  newsm78. Днес ще имат физическо и тръгнахме с екип...  Laughing
Таткото ме омърмори, че всичките му пантолони и дънки му падали  newsm78 На дължина са добре, ама явно Човекът е позаслабнал през последните 10- тина дни... Ще трябва да опасваме с колани и да стягаме ластиците...
и последно, че пак се олях... в неделя имаме РД- 7 по ред, и утре ще празнуваме в аванс. Стискайте палци бебокът да е кротък днес и утре, че къщата е на вили и мотовили....  Blush , а кога ще готвим май е отделна тема / ooooh!събирането ще е с мама, брат ми и едни приятели/

# 180
Добро утро, мами!

Току-що изпратих ученичката с колата на баща ми, защото вали и не можем пеш. Иначе всяка сутрин и всеки обед ходим пеш и се събира повече от час здраве!  Wink

veleva, идеята ти страшно ми допада. Виж какво направихме с протестите за майчинството. Само медийна подкрепа ни трябва. Значи - открито писмо до Масларова, с копия до медиите. Ако има някоя мама с опит по изготвяне на такива писма, моля да каже. Ако не - аз ще се наема да го сглобя и ще го пусна тука и в др. подфоруми за редакция.

Аз също съм много фанатична по отношение на храната, все гледам да е без химикали. Снощи се вгледах в опаковката на тия пастички, които са им дали и видях, че съдържа алкохол! Направо щях да припадна. Наобяд ще говоря направо с директорката, но според мен към ситуацията трябва да се подходи в глобален мащаб.  Peace

Днес й пратих сандвич състоящ се от 2 филии бял хляб (преди слагах черен, но откак гледах в неделя предаването за това какви оцветители слагали в черния хляб, набързо минах на бял) намазани с пастет от маслинки + риба тон. Бъркам го с пасатора. В другата кутия надробих парченца обелена ябълка. Казах й да не яде от закуските, да ги вземе и следобяд ще й позволя да изяде една. Много ми е жал за детето ми, защото и на мен ми се прияжда като видя нещо, но от друга страна ми настръхва косата, като си помисля, че това ще е ежедневно. Предпочитам аз да решавам кога да й дам сладко и колко.  #2gunfire

mrenka, благодаря ти за линка! Чела съм много за този филм, но не съм го гледала, затова го пуснах да се сваля.

Miracle girl въобще не се притеснявай за краснописа. Моята госпожица за втори път ще е в първи клас по стечение на обстоятелствата (бяхме в чужбина, където почна 1 клас на 5 години, после беше 2 клас един срок, а втория срок тази година се върнахме в Бг и я върнах в градината! Laughing), но все още пише ужасно, не се старае, въобще, плаче ми се! Освен това ужасно много я мързи и не съм намерила начин да я мотивирам да се поинтересува от четене, писане и внимаване в час. Отворена съм към предложения и съвети, ако някой има лек за ученически мързел.  Twisted Evil

cvyrche, ние вчера бяхме със забравена (да се напише) домашна! Втория ден!  #2gunfire
В чужбинското училище имаха тетрадка, в която пишеха какво имат за домашна за следващия ден, госпожата пише на дъската, а те преписват. Е, доста пъти от невнимание тя не преписваше всичко, но аз питах съучениците й, пък сега, като не я взех аз вчера от у-ще, не съм питала г-жата. Пък може ли всеки ден да я питам. 18 родители всеки ден да я питат!  Rolling Eyes

ptica, мисля че си оставя чантата под чина. Първите 2 дни седеше сама на чина и си я оставяше на съседната седалка, но вчера са ги размествали и са сложили някой до нея, предполагам, че под чина я е държала. Закачалките са за якетата.
Успех на детенце за прибирането сама. И аз бих я оставила да се прибира сама, още повече сме на село и тя кара колело из цялата махала по цял ден, даже не я знам къде ходи понякога, та не е опасно, но аз използвам момента да се разходя, защото по цял ден съм вътре и нямам движение.

Verdad, днес е четвъртък. Днес ли ви приключва първата учебна седмица?  Shocked
А разказа по картинки моята не го е споменавала. Вие как разбирате, че за домашна имат да разказват по картинки???

Нашите седят по 1 или 2 на чин, както си изберат, защото има чинове за 30 деца, а те са само 18 - 8 българчета и 10 циганчета. Като си направя сметка, че повечето циганчета няма да ходят редовно, си представям стаята полупразна. Но се кефя, защото това автоматически предполага по-голямо внимание към останалите деца, които посещават!  Wink Sunglasses

# 181
  • Мнения: 1 937
elia_gg, много ме развесели с поста си!

Успешни приготовления за РД-то и да споделиш за подаръците, че това е друга болна тема!

Мама Ня, а вие да не би да сте на училище утре - национален празник е!?!

Ралица ме информира за домашните.
Тази седмица не съм я прибирала от училище, баща й пое задачата.
чителката съобщава на всички, освен домашните, препоръки разни.
В тефтерчето все още нищо не е записано.
Вчера е направила тактична забележка на две дечица, които работят напред в учебника по математика - да не го правят, защото в клас им става скучно и се разсейват.

Завиждам ви благородно, че сте толкова малко деца в паралелката. При нас са 28, което е почти абсурд - в останалите два първи класа има по около 18. Голямо натискане е паднало за нашата г-жа, признавам си, че и аз имах претенции и подадох молба още януари месец.
Но ето, Ралица вече ми казва, че когато взима участие, г-жата не винаги я вдига!
И как иначе..., кога ще успее да обърне внимание на всички дечица...


# 182
  • Мнения: 1 030
Това за малката бройка на учениците в един клас,зависи колко училища има в един град.В нашият клас са 16 ученика,нали е прекрасно.Аз това си го мислех от самото начало преди да избера училището,другото удобство е че е на 100м. от нас.И са 3 паралелки имахме право да си избираме г-жа.

# 183
  • Мнения: 1 492
Добро утро и от мен, мамчета! Hug
Не мога да ви изчета Simple Smile
Аз да се похваля от занималнята. Вчера си беше написал домашните там. В къщи малко упражнения и после игра. Така, че вече съм За занималня Wink

Като прочета всичко което сте изписали, ще се включа пак. Simple Smile
Лек и приятен ден!

# 184
  • Мнения: 826
докато се кърмим с малкия пиша с 1 пръст, та за това ще липсват на места главни букви. в нашия клас децата са 18. живея в малък град, където хората се познават. Съдейки от това колко много родители познавам, класът ни е подбран и определено ще имаме конкуренция Laughing Това ми беше сериозно притеснение в градината- там го бяха провъзгласили за "философа на градината" и той със завидно самочувствие изказваше компетентно мнение по всички теми.
Циганчетата в класа май са само 2  newsm78, и това също много ме радва, защото сериозно съм се замисляла в клас с 10 циганчета, половината от които не говорят добре български, кога ще обърне госпожата внимание на българчетата, и съответно на моя философ...
За подаръците за РД не питайте... миналата година  помолих младежа  да напише на едно листче различни неща, които иска да има... по памет цитирам написаното "нов компютАр, дискове за новия компютАр /разбирайте игри, енциклопедия за динозаври, лазер, голяма кола с дистанционно, часовник/"   Flutter Имаше и други, но съм ги забравила. Въоръжена със списъка отговарях на запитвания на родата, та за РД се появиха колата с дистанционното от баба /тя не тръгна, щото таткото като си играл предния ден под благовидния предлог "дай да видим дали работи" забравил да я изключи и батериите бяха изтощени  hahaha/, енциклопедията за динозаври- от нас с таткото /мисля, че беше на ПАН/, часовник от единия чичо и... най- високо оценения подарък- лазерчето от брат ми... той до последно не ми вярваше, че играчка от 2лв. ще докара рожденика до такава буйна радост, но по моя препоръка го бяха бутнали между другите по- практични подаръци.
След около седмица попитах младежа дали са му харесали подаръците... измърмори нещо в знак на съгласие, а като попитах за енциклопедията /в която беше влюбен от 3 месеца и все ни врънкаше да му я вземем/, моят меркантилен син ми каза "Ами вие сте взели най- евтиния подарък от списъка"  Money При което щях да получа удар - по мои спомени енциклопедията струваше около 17 лв., които направо ни бяха заклали след като приготвихме РД в къщи, РД в градината, с големи торти и всички салтънати  Crazy
Та така... за подаръци направо не ми се мисли и говори... Но обещавам да докладвам след като мине събитието.

Последна редакция: чт, 21 сеп 2006, 10:18 от elia_gg

# 185
  • София
  • Мнения: 676
Здравейте, момичета!
Моите ученички днес едвам съм ги вдигнала... И двете поотделно съм ги бутала по пет минути и спят като пънове... Явно им се е понатрупала умора от седмицата. То аз вече съм изморена, пък какво остава за тях!!! Добре че утре няма да се учи!
С чертичките и ние не сме много добре, но аз не си го слагам много на сърце... В края на краищата е по-важно да се научат да пишат правилно, отколкото красиво... А специално за първи клас най-важно според мен е да си изгради правилни ученически навици.

elia_gg, ако знаеш как ми се излиза и на мен без бебка... не ни се е случвало от сто години... ама скоро няма да стане... ние още се кърмим, а и тя не иска да яде кърма от шише, така че съм вързана... извинявам се на останалите за off-a

# 186
  • Пловдив
  • Мнения: 709
Здравейте, мами!

Ето ме и мен. Бързам да надникна тук докато не ме е подхванала работата.

За нашите раници на децата сложихме закачалчици на чиновете отстрани. Така, че децата си ги закачват там. Самата госпожа даде идеята, за да не се препълват пътечките между чиновете с раници и да й се налага да подскача, когато обикаля между редиците. Пък и честно казано май случихме ние с раница, защото я купихме за първи клас, прала съм я многократно в пералнята и все още е здрава. Когато я купувах преди две години магазинерката твърдеше, че ако взема от този тип, ще отидем при нея за нова чак за пети клас и то не, защото ще е скъсана, а защото тогава вече имали други претенции самите деца. Май ще излезе права.  Peace

При нас още няма закуски, столът не работи и тъй като всички помагала не са пристигнали, домашните ни са много оскъдни. Вчера имаше само 2-3 задачки по математика, които дори не бяха с думи, а само да се извършат действията.  Whistling

А да ви кажа за краснописа. Съпружеското тяло твърди, че няма смисъл да наблягам на краснописа, първо защото е момче (а те всички пишели некрасиво) и второ, защото все по-рядко ни се налагало да пишем на ръка. Технологиите навлизали с такава сила, че просто никой не ти гледа как си го написал (ти си избираш шрифт и после принтера си пиши  Rolling Eyes), а по-важното е какво си написал. Аз лично винаги съм се стремяла да пиша красиво и ме тормозят неравните букви на Жоро, но все пак граматиката и смисъла май са по-важни. Честно казано Жоро може да пиши хубаво, когато се старае много, но той просто бърза да свърши по-рано. И щом няма правописни грешки, гледам да не се заяждам много - все пак си е още дете и наистина му се играе повече, отколкото да учи.

Май пак се увлякох с писането (защо ли не станах един адвокат или журналист, както ме съветваше брат ми преди доста години  ooooh!), за което не се сърдите, надявам се де  Praynig

После пак ще се включа по-кратичко. Приятен ден от мен  Hug

# 187
  • Мнения: 1 030
За такива закачалки си мислех защото самата бройка на децата позволява да се монтират.Притеснява ме факта че няма да са до 4клас тая стая догодина ще са на същия етаж но в др.стая,Благодаря за идеята Даруся.Наистина са ни изморени децата и аз го забелязах,даже и апетита ни е по голям.Закуските при нас са от 1октомври и все още не сам запозната newsm78чета ви с интерес това което споделяте.За сега сме на сандвичи и някоя др.стотинка за голямото междучасие.При което кутията е празна. Joy

# 188
Verdad, аз не знаех за празника...  newsm78. Може би затова си мислех, че ще учим. Но се съмнявам. Добре че ми казахте, защото можеше и да я закарам утре с чантата на гърба... ха-ха  Laughing

Относно бройката на децата - наборът бяха една група в градината от 18 деца, но само 2 циганчета посещаваха градина, и то чат-пат. Сега обаче, ги направиха 2 класа заради циганчетата и ги разделиха 50 на 50, но по-добре за всички, защото ако в единия клас бяха сложили само българчетата, едната учителка щеше да работи на пълен капацитет, а другата щеше да си почива цяла година.  Joy

Да, 28 си е доста голяма бройка, особено за първолаци. Ние се паднахме при по-"лошата" госпожа, но аз не съм претендирала, а и се надявах да не сме в един клас с две момчета комшийчета, които много се бият с моята побойничка и се зарадвах, че стана така.  Sunglasses

ptica в нашето село има само едно основно училище и зависи от набора колко деца са се родили в селото.  newsm78 Други майки ми казаха, че предишен набор са имали само 5 българчета и около 20 циганчета!  Shocked Представи си!
И вие сте добре само 16 деца в класа!  Peace

камелия, браво, че ви е харесала занималнята. Дано продължите в същия дух!  Sunglasses

elia qq, според мен циганчетата няма да посещават редовно училище, а тука при нас на село подозирам, че не им пишат много неизвинени, защото е по-добре за всички - така хем госпожата не се "мъчи", хем има повече време да обърне внимание на тези деца, които посещават сериозно. Но... ще видим как ще потръгне. Засега дъщерята каза, че всички посещавали...

Даруся, каква марка ви е раницата?
Що се отнася до краснописа... не се втелявам, защото 1. са още малки, и 2. наскоро като си видях стари тетрадки от основното училище, щях да падна колко грозно съм писала... Чак в гимназията си оправих малко почерка.

# 189
  • Пловдив
  • Мнения: 709
Даруся, каква марка ви е раницата?
Що се отнася до краснописа... не се втелявам, защото 1. са още малки, и 2. наскоро като си видях стари тетрадки от основното училище, щях да падна колко грозно съм писала... Чак в гимназията си оправих малко почерка.

Да ти кажа честно не знам. На нея не пиши нещо марково и дори не беше от най-скъпия вариант тогава (струваше 22лв. или 25лв., не помня точно). Но довечера ще погледна все пак и ще пиша в понеделник. Иначе е голяма толкова, че да се събира блокче за рисуване. С два големи джоба и два по-малки. Най важното е, че е с анатомичен гръб (твърд). С широки презрамки, които по рамената са по-широки и от същия материал като в гърба, а от средата на гърба до долу е с онези черни тънки, които служат за регулиране на дължината на презрамките. Дръжката отгоре, която е за носене на раницата в ръка е с допълнително обвито нещо като от гума (ама, че го обясних), но това предпазва самата дръжка да не се къса. Трябва да видя дали Жоро няма някоя снимка с нея и да я пусна. Но е факт, че в класа само 3 деца тръгнаха в първи клас с такива раници и все още са с тях. На всички останали им се наложи да ги подновяват след известно време.

Извини ме ако съм нетактично, но вие къде живеете. Разказите ти за училище ми напомнят за едно далечно Хасковско село, в което съм работила като учителка. Тогава в цялото училище имаше 105 деца, от които само 4 българчета, а две от тях бяха в осми клас, което означаваше, че следващата година, щяха да останат само 2 българчета. Всъщност останалите бяха турчета, но разликата е там, че техните родители ги пращаха на училище редовно. Проблема беше само с българския - винаги ми ставаше смешно, когато си слагаха "И една на ум" или "И два на ум". А когато трябваше да обяснявам как се сменят знаците на числата, когато се прехвърлят от другата страна им давах пример с роднините им, когато пътуват до Турция как трябва да си сменят паспортите на митница.
Извинете ме, че спамя, ама се отплеснах

Последна редакция: чт, 21 сеп 2006, 10:51 от Даруся

# 190
  • София
  • Мнения: 1 724
Днес сме със сандич и с ябълка, в кутия.
Ня, идеи за закуски -Слабин /Дани го харесва и го яде с удоволствие/, сушени плодове, сурови ядки, в малка кутийка, домашен кекс със кафява захар или курабии...


Момичета, много съм притеснена.Уж сме в елитно училище, а вчера детето и приятелчето му заявиха, че не искат да ходят - следобяд, на занималнята, имат учителка по немски, която познава част от децата /преподавала им е в предучилищна немски/.Има някакъв конфликт, говори им с цели езречения, а училището е за начинаещи, естествено, децата не разбират и се ядостват, не могат да й отговарят.
Питала сина ми "Къде блееш?", което ме потресе. За такива фрази директорката на детската градина,в която  бяхме изгони стажантка пред очите ми.


Моля Ви, помощ, на знам какво да правя:
Да говоря със самата учителка, с класната или да се правя пред детето, че отва е нормално,. Последното не бих могла...
Как бихте постъпили?

По въпроса за организацията за закуските- можем да предизвикаме дуискусии в медиите, имам 10 годишен стаж, вече не работя в медия, но мога да помагам.

# 191
Това за малката бройка на учениците в един клас,зависи колко училища има в един град.В нашият клас са 16 ученика,нали е прекрасно.Аз това си го мислех от самото начало преди да избера училището,другото удобство е че е на 100м. от нас.И са 3 паралелки имахме право да си избираме г-жа.

И ние сме така и то в центъра на София  Laughing
И за мен беше определящо това при избора.

# 192
  • Мнения: 1 030
Не,Не е нормално мила!Мое мнение,дай си време да помислиш естествено като разговаряш дискретно с детето си.Противен случай ако има второ изказване от нейна страна направо при директорката.Момичета аз съм най щастливата мама,моята принцеса се прибра сама от училище.Не ме питайте от къде намерих сили да запазя спокойствие,и на всичкото отгоре ми носи хубави новини. HugГ-жата била доволна от нея по Роден край.Днеска можело да не си пишат домашните,свобода с една дума.Вие на това мнение ли сте?  bouquet

# 193
  • Мнения: 1 937
veleva, ако си замълчиш, струва ми се рискуваш да откажеш детето си от езика завинаги.

Едва ли само ти си втрещена, а другите родители.

Моят съвет - организирано говорете първо с класната, после с госпожата по немски.

Да им говори на езика, макар и да не разбират всичко, ок, така ще свикват с него, но да използва подобни глаголи и да ги стресира обиждайки, е не!

# 194
  • Мнения: 1 492
ptica, поздравления за смелата и пораснала дъщеря  bouquet
Как се чувства тя. Представям си колко е горда милата Heart Eyes
veleva , според мен поговори с класната как да постъпиш с учителката по занималнята. Много грозно и го е казала. Надявам се детенцето да не се е разстроило.
elia_gg Весел празник утре Hug  bouquet

# 195
  • Мнения: 1 030
Много е щастлива на седмото небе е.Струва ми се че от тук нататък ще се разбираме прекрасно,нали се сещате Доверието е най важното нещо. Joy

# 196
  • Мнения: 888
Момичета ,радвам се,че темичката ни набира скорост   bouquet
Аз да се похваля и аз...днес имаме "Отличен" по български и математика  Party ,но вчера и повисях на главата и ги написа страхотно..
Днес са им раздали нови помагала и тетрадки в училище с което по математика имаме 1 учебник и 3 тетрадки,а по български-2 учебника и 4 тетрадки  Shocked  Shocked
Освен,че имаме 2 страници да пишем с черички и ченгелчета, за понеделник са ги предупредили да подготвят по една приказка,която да разкажат в клас и моята дъщеря до сега рева и категорично отказа да разказва каквото и било  Crazy
Май,че взе да им става трудно..започна и да я домързява нещо като гледам.И май,че взех и аз да се шашкам нещо  Crazy
Вече на мога да ги оправя и аз  ooooh!
ptica ние да не сме случайно от един град  newsm78 защото това,което описваш за вашето училище нещо много ми напомня за нашето  Rolling Eyes
veleva много неприятно наистина!Според мен момичетата са ти дали добър съвет-първо поговори с госпожата.Дано се реши безболезнено въпросът ви  baby_neutral
Ня радвам се,че че съм помогнала за филма  Grinning
elia_gg желая ви весел рожден ден!Да си спретнете един хууубав купон  Hug И ще чакаме да разказваш после

 
 

# 197
  • Мнения: 1 937
mrenka, въпросът с разказването е много важен, според мен и то в две посоки!

Едната - ясна! Речникът - обогатяване и експлоатацията му.

Но другата, не по-малко важна си мисля - увереността да се изправиш пред всички и да говориш без да се притесняваш.

Това пък повдига други въпроси, но се връщам след малко, защото и моето момиче се прибира!

# 198
  • Мнения: 1 030
mrenka не сме малко по на север дт вашият град.Малък град но е спокоен.

# 199
veleva, ако си замълчиш, струва ми се рискуваш да откажеш детето си от езика завинаги.

Едва ли само ти си втрещена, а другите родители.

Моят съвет - организирано говорете първо с класната, после с госпожата по немски.

Да им говори на езика, макар и да не разбират всичко, ок, така ще свикват с него, но да използва подобни глаголи и да ги стресира обиждайки, е не!




И аз така смятам, по-добре направете нещо, не оставяйте нещата така.

# 200
На шега, на майтап, ама се изтърколи първата учебна седмица  Simple Smile
Ние от понеделник сме на занималня, та ще видим, дано да е добре.

Айде приятна почивка на всички и в понеделник с нови сили  Simple Smile

# 201
  • Мнения: 3 164
Момичета, здравейте и от мен Hug

Вчера моя юнак беше много ицморен и вече достатъчно изнервен, а и то си имало защо Tired та отиваме да го вземем с баща му и брат му и съответно влизам аз само и в класната стая .......хаос.......едно момче съблечено по потник ooooh!, едно момиче реве и г-жата нещо му говореше Rolling Eyes, другите се мотаха по стаята , а и в коридора "беснееха" не малко Twisted Evil Г-жата веднага ми се оплака пак Shocked-много бил говорил, пречел на г-жата и дори се стигнало до наказание-прав в ъгъла  Thinking и той взел , че се разревал Tired аз нищо не казах на г-жата(от занималнята), но в къщи го поразпитах моя и колкото и да ми беше мъчно , му казах че г-жата е права Tired newsm78 но не мисля така Crossing Arms ако има пак подобен род наказания, сериозно ще се замисля да сменя подхода към въпросната г-жа Stopтой толкова беше обиден и унизен, че у дома си го изкара на мен Twisted Evilсамо да добавя, че в никакъв случай не казвам, че поведението на сина ми е било правилно, а това което ме възмути е похвата на г-жата , да се справя с дисциплината.

# 202
  • ново
  • Мнения: 5 966
Здравейте момичета Hug
Пишете ли домашните, или го оставихте за почивните дни? Ние решихме днес да ги напишем, а през почивните дни да направим по малко упражнения в отделна тетрадка.
Днес закуската е била баница /сурова, клисава, прилича на подметка Sick/, която дъщеря ми само е опитала. Вчера категорично отказа да я запиша на стол, но след днешната закуска, вече е на друго мнение Simple Smile. Купоните за стола се плащат в петък - за следващата седмица /понеже тя снощи отказа, днес не съм и пратила пари/, така че  другата седмица няма да се храни на стол, но от по-следващата ще опитаме.

# 203
  • Мнения: 1 492
Бимба, неприятна е ситуацията, но недей да предприемаш нищо, ако такъв инцидент не се повтори. Децата се уморяват да стоят цял ден на чина, пък и трябва да не говорят - не им е лесно. Нормално е да са "подивели" в един момент и въпросната госпожа да не е могла да се справи. Та само така е намерила начин да ги стресне. Не е права, разбира се.Не я оправдавам, но може да е само инцидентно. Прости и, а ако пак продължава, тогава вземи мерки срещу начина и на възпитание.

# 204
  • Мнения: 1 492
Весела, до сега не сме имали почивни дни и не знам как ще процедираме. Laughing Но си мисля, че е по-добре днес да си напишат всичко. В неделя малко упражнения, а през другото време - игра. Все пак и те да оценят почивните  дни Simple Smile

# 205
  • Мнения: 3 164
Бимба, неприятна е ситуацията, но недей да предприемаш нищо, ако такъв инцидент не се повтори. Децата се уморяват да стоят цял ден на чина, пък и трябва да не говорят - не им е лесно. Нормално е да са "подивели" в един момент и въпросната госпожа да не е могла да се справи. Та само така е намерила начин да ги стресне. Не е права, разбира се.Не я оправдавам, но може да е само инцидентно. Прости и, а ако пак продължава, тогава вземи мерки срещу начина и на възпитание.

да, и аз така мисля-понеже си познавам детето и го знам, че е доста разсеян и непокорен Close но и в същото време горделив ooooh!
дано не се повтаря случката от вчера-ще се постарая да му втълпя, че трябва в час да пази тишина, освен ако не го изпитва г-жата Laughing

# 206
  • Мнения: 888
Оффф,момичета и ние сме от тези,които днес си пишат домашните-3 страници с ченгелчета и чертички и вече имам чувството,че ще ги сънувам.И преживявам такъв ужас,дето не е за разправяне  Confused Щом се разкрещях на няколко пъти,нея разревах още толкова...
И като знам,че това е началото  Shocked
А при вас как е?

# 207
  • Мнения: 1 030
Момичета,докато разглеждам темите из форума се сетих за ваксината след 7години.Проверих отзад в здравната книжка,тази на 7год.полиомиелит;ДТ

# 208
  • Мнения: 1 492
mrenka измислихте ли коя приказка ще преразказвате в понеделник? Simple Smile
Нормално е  да се уплаши от увеличаващите се отговорности. Обясни и, че не е трудно и седнете заедно да помислите коя приказка ще се хареса най-много на децата...може да прояви интерес към някоя принцеса или принц Wink

# 209
  • Мнения: 2 768
Оффф,момичета и ние сме от тези,които днес си пишат домашните-3 страници с ченгелчета и чертички и вече имам чувството,че ще ги сънувам.И преживявам такъв ужас,дето не е за разправяне  Confused Щом се разкрещях на няколко пъти,нея разревах още толкова...
И като знам,че това е началото  Shocked
А при вас как е?



mrenka, мила, аз съм същия нервак като се занимавам с Кристина  Embarassed По тази причина я записах на занималня, имам чувството, че ще я настроя негативно към ученето  Sad В къщи не я карам нищо да прави, само ако изяви желание сама. В занималнята си имат и упражнителни тетрадки.

# 210
  • Мнения: 888

Мдаам..тя обича много приказките,но "...няма да разказвам нищо.." последвано от буен рев и ей такива очи  Shocked.Умира от притеснение май.Явно няма да имаме приказка.Ей сега пак ще опитам да поговоря с нея

# 211
  • Мнения: 1 492
Момичета имам една идея.
Ако искате да обобщим кой,кой е и как се казва детенцето, за да си говорим по имена в новата тема.
Ако не искате да си казвате имената и си държите да сте си с нека - ОК, но поне децата.
Някои от вас ги наричат по име, когато говорят за тях, така, че към останалите е въпроса.
Какво ще кажете?
Аз съм Камелия, може Ками - синът ми е Ивайло, наричам го Иво

# 212
  • Пловдив
  • Мнения: 709
Мренка, това за крещенето много ми е познато.  Embarassed Трябва да си призная, че когато съм била на учителското място, търпението ми беше много по-голямо.  Rolling Eyes Може би не се вживявах толкова или просто съм била по-млада, не зная. Когато седна да проверявам/помагам на Жоро си повтарям постоянно, че това, което децата трябва да се научат да правят е много трудно за тях (въпреки, че ние се чудим как така не се сещат, че това не е права чертичка, а се е изкривила).

Бимба, нашата госпожа в първи клас ни казваше, че най-трудно е до Нова година. До тогава децата се напасват с новия режим, свикват с правилата и после се поучовечват. Така че от нас родителите се иска само голямо търпение, повторение на всички права и задължение и така ще помагаме на учителките, които учат децата ни. Никога не съм толерирала Жоро ако прави нередности в училище или където и да било,  Naughty но много си зависи и от учителката какъв подход има. В часовете при класната ни ела да видиш каква тишина и дисциплина е, а при занимателната  госпожа ooooh! - на моменти просто съм я съжалявала, но проблема си е неин щом няма подход към децата.

Вердад, нищо не пишеш. Как е днес младата госпожица? Накипрена ли е? Нали не сте забравили някоя и друга дрешка? Blush

Извинете ме, но на кой беше поспаланкото? Справя ли се вече с клепналите очички. Защо ли и на мен ми се затварят очите  newsm78 Аз затова пиша толкова много, че да не ми се кльопнат  Laughing Tired

А това за домашните и аз съм на принципа - днес си пишем всичко, за да си почиваме през другите дни.  Whistling Много често, когато оставя нещата за неделя се оказва, че се сещаме по късни доби и няма време, и се изнервяме,  #Crazy и изобщо по-добре навреме, отколкото по-късно.

Ками, хубава идея - аз съм Дари (иначе съм Дарина, но съпружеското тяло е голям русофил и от там идва Даруся)  bowuu, а синковецът - Жоро.

# 213
  • Мнения: 888
Чудесна идея  Peace
И така казвам се Ирена - може Рени(мъжът ми ми казва някой път Ренка-Мренка и от там името ми в бг.мама  Rolling Eyes)
Дъщеричката ми - Виолета-Вили

А относно приказката-можела само да я прочете,но не можела да я запомни,за да я разкаже  Shocked,което си е жива лъжа !!

# 214
  • ново
  • Мнения: 5 966
ptica, относно ваксината, нашата лична лекарка каза, че тя лично ще ни потърси.

камелия, идеята ти е добра - аз съм Весела /Веси/, щерката е Стиляна /Стели/ Simple Smile

Ние тъкмо бяхме към края на домашното и дойдоха две деца от класа на Стели, които живеят наблизо да я викат да играе Simple Smile. Искаше ми се да приключим с писането, но я пуснах навън Embarassed, незнам дали направих добре или сгреших, но уговорката е да се прибере към 16 ч да си допише и пак да излиза.

# 215
  • Мнения: 1 030
Страхотна идея Ками.Аз сам Галя,а малката ми принцеса е Йоанна.Нямам претенции към обръщенията.Ние сме почивка утре до обяд ще пишем домашните в неделя ще ги преговаряме.

# 216
  • ново
  • Мнения: 5 966
Момичета, забравих да ви питам къде пишат вашите деца - на бюрото в детската стая или на масата при вас newsm78?
Стели за сега пише на масата в дневната или на компютърното бюро, което също е в дневната. Понеже и направихме нова детска стая, поръчахме ново обзавеждане, но то още не е готово цялото, през ден ходя при майстора и последно е обещал за другата седмица Close. В нейната стая в момента има само легло и гардероб, съответно няма къде да седне.

# 217
  • Мнения: 1 030
И аз чаках да ми се обади и затова вчера е направихме стига да е навършило 7год.Писането на домашните е в детската и стая на бюрото и да свиква.

# 218
  • Мнения: 2 768
Аз съм Ивета, дъщеря ми е Кристина  bowuu

# 219
  • Мнения: 253
Аз съм Антоанета или Тони, а дъщеря ми е Надежда или Нади  Flutter

Последна редакция: чт, 21 сеп 2006, 16:08 от toni_n

# 220
За ваксините чакаме да се обади лекарката.
Пишем на бюрото в нейната стая.
Май само ние днес не си написахме домашните  Embarassed, може да пробваме в събота.

Аз съм Ирина, а дъщеря ми е Адриана  Simple Smile

# 221
  • Мнения: 1 100
Абе някой знае ли каква е скалата за оценяване в първи клас?

Браво, Отличен... има ли разлика между Браво и Отличен? Thinking Не проумявам има ли такава... Whistling

# 222
  • Мнения: 1 030
Мисля че Отличен нямат за Браво съм сигурна защото имаме.Момичета,забравех да ви пожелая приятни почивни дни.Понеделник на линия с пресни новини около нашите първолачета,а ще имаме нова тема.

# 223
  • Мнения: 1 100
Мисля че Отличен нямат за Браво съм сигурна защото имаме.Момичета,забравех да ви пожелая приятни почивни дни.Понеделник на линия с пресни новини около нашите първолачета,а ще имаме нова тема.


Ами аз си спомням, че когато бях малка, имаше и "Браво!" и "Отлично!". Повечето ми бяха Браво!  Embarassed Но пък нямах грешки и ми беше много странно Rolling Eyes Сега и брат ми има "Браво!", но няма поправено с червено..


Ние днес сме имали случка с рев, сополи и нерви по случай приказката за "Медената питка"  Sad

# 224
  • София
  • Мнения: 676
Ние сега си пишем домашните, в нейната стая на бюро.

Ирина (iko), ние също сме в центъра и сме малко деца в класа, да не би да сме в едно училище?  newsm78

Иначе нашата блуза, оставена да съхне в класната стая, още не е стигнала вкъщи...

За оценките - те нямат така или иначе оценки и общо взето учителките, каквото се сетят в момента това пишат. Голямата ми дъщеря имаше и "Браво" и "Отличен"

Аз съм Стефка, ученичките ми са София и Мария

# 225
  • Мнения: 888
Относно "браво" и "отличен"-за сега имаме 1 "браво" и 2-"отличен" и не се бях замисляла дали има разлика  Thinking
В понеделник ще попитам,че ми стана и на мен интересно.

# 226
  • Мнения: 1 100
Относно "браво" и "отличен"-при нас един път имаме "браво" и 2-"отличен" и не се бях замисляла дали има разлика  Thinking
В понеделник ще попитам,че ми стана и на мен интересно.


ОК. И да докладваш  Laughing


А някой има ли идея как да се справим с ученическия мързел. Много го мързи горкият и така грозно пише  Laughing 
Аз самата страдам от този мързел. Явно няма лечение.

# 227
  • Мнения: 888

ОК. И да докладваш  Laughing
А някой има ли идея как да се справим с ученическия мързел. Много го мързи горкият и така грозно пише  Laughing 
Аз самата страдам от този мързел. Явно няма лечение.
newsm10 Още в 9 сутринта в понеделник ще имаш отговор
Относно мързела - с мноого настояване май..ама нали се сещаш..от онова настояване,дето всичко ти се разтреперва от мъка да не се разкрещиш.
Днес 3 часа си писа домашното..то уморена ли не беше,че и се прияде,че и главата я заболя,ама  Naughty Докато не написа-от стола не стана.Да не се научи отсега да ми върти номера  Rolling Eyes

# 228
  • Мнения: 1 937
Добра вечер!

Аз съм Велислава, Ралица я познавате вече!  Grinning

Днес се чувствам виновна и засрамена, защото още с прибирането й се накарах, че е скъсала поредния чоропогащник.

Извиних се после, ама още ме бойкотира.

Писали са домашни с баща си, но дори не съм ги погледнала. В ПОЧИВКА СЪМ! Точка.  Confused

Докато ви изчетох и ви забравих имената.

Момичета, на нас ни бяха поставени ваксините през август, а с бележка за наличието им ни приеха в училище.  newsm78
Правихме и манту.

Рени, щом дъщеря ти може да разказва, търси причината другаде. Може и тя да има избраник на сърцето и да се срамува тъкмо от него, например.
Насърчавай я, трябва да се преодолее притеснението. Това си е нож с две острието. Представи си, как от срам, може да изпуска много възможности.
Тук е може би нашето място да казваме всеки път - браво!, Можеш!...

За оценките - имаме основно Браво и една 6, но с нарисувани очи и уста в тумбачето и не пише отличен. Всички Браво са с цел насърчение, обясни госпожата, не би следвало да ги оценяват другояче...

Пожелавам ви спокойни почивни дни.
Ние ще скокнем до Троянския балкан, ама няма да досаждам на Веси.  Grinning

Вместо това, ще наблегнем на ракийката - нали е празник на сливата по това време!

Хе, хе!

# 229
  • Мнения: 1 492
Аз Ками - Иво
Даруся - Дари - Жоро
{Тони} - Тони - Дани
Инче - Ина - Пепи
Бимба - Биляна - Ицо
Мренка - Рени - Вили
Весела 77 - Веси - Стели
Птица - Галя - Йоанна
Ета - Ивета - Кристина
Тони_н - Тони - Нади
Цвърче - Стефка - София и Мария
Вердад - Велислава - Ралица
Жакиник - Жаклина - Стефани
Вечерница - Екатерина - Мирел
Сиси - Силвия - Ива

Извинявам се, че изписах никовете ви на кирилица. Ако има грешка, казвайте да поправям и допълвам.

Последна редакция: пт, 22 сеп 2006, 15:19 от камелия

# 230
  • Мнения: 1 492
Хм, най безсрамно момичетата водят Crossing Arms

За оценките и аз нямам отговор.До сега сме имали само усмихнати шестици. Сигурно е нова приумица.

# 231
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Здравейте,
аз съм Жаклина, а дъщеря ми Стефани.
За оценките и аз незнам , защото Стефи има едно браво и едно тъжно цвете ( по математика нещо не е както трябва , а ма и аз незнам точно какво се иска в задачата).Домашни ще пишем утре, днес я оставих да си почене след училище.
За ваксините, всичките ги направихме сага септември месец. Мантуто беше положително и казаха,че няма нужда от ваксина.

# 232
  • Мнения: 3 342
И за протокола - мама Тони и малък Дани.

Ох, ако знаете колко мога да пиша за първите ни дни в училище - и аз вече съм изпечен първокласник, но сега нямам никакво време. Само да вметна, че повечето от вашите неволи са и наши Wink
Повече - утре Grinning

# 233
  • ново
  • Мнения: 5 966

Ние ще скокнем до Троянския балкан, ама няма да досаждам на Веси.  Grinning

Вместо това, ще наблегнем на ракийката - нали е празник на сливата по това време!

Хе, хе!


Ааа Вили, това няма да ти го простя Simple Smile, да дойдеш до тук и да не се обадиш.
Писах ти ЛС, но май нещо не можах да го изпратя.

# 234
  • Мнения: 11 315
Привет отново!
Аз съм Екатерина, каката ми е Мирел.
На нас оценки не ни пишат. Имат само печати с различни животинки.
Досега имаме 3 оценки, все червени (каката обясни, че това било най-високата оценка  Joy)
Доволна е, срича вече 3-4 буквени думички от буквите, които са научили (повечето безсмислени, но целта е да се научат да ги сливат).
Вече решаваме първите задачки по смятане. Голяма игра пада с топки, ябълки и др. плодчета или цялата земна фауна Laughing

# 235
  • Мнения: 168
 Аз съм Ина(Инче ми казва мъжът ми) ,може и да сте ме позабравили вече Cry,защото тия дни не бях много добре и не съм писала в темата,но затова пък поглеждах отвреме -навреме какво сте писали вие  Hug
 Ками,още едно допълнение към момчетата в темата-синът ми Пепи  Grinning
   
                                                                                           

# 236
  • София
  • Мнения: 285
Здравейте,
Как съм пропуснала тази тема?
И моята дъщеря е първи клас. Аз съм Силвия, а дъщеря ми-Ива.
И тя отложи писането на домашно за утре и другите почивни дни.

# 237
  • Мнения: 3 342
И моят син отложи писането на домашните за... понеделник Joy
Когато му казах вчера, че може да си почине това беше следващият избор. Е, постигнахме все пак съгласие, че понеделник е твърде късно, така че днес се залавяме с писането.
Между другото, онзи ден опитах да го оставя сам - ами не се справи. Написа ги твърде бързо, аз не ги харесах и трябваше да започне отначало. Понякога се питам не прекалявам ли с перфекционизма си - такава съм и спрямо себе си и това ми качество не рядко ми играе лоша шега. Но все пак нали именно сега трябва да му помогна да изгради у себе си някакви навици - да бъде внимателен, прилежен, последователен и очевидно това няма как да стане, освен под прекия ми надзор. Ще опитвам да го оставям сам от време на време - може би скоро ще постигна успех...
При нас оценките са шестица, усмихната шестица и само подпис - поне това виждам по тетрадките му. Досега имаше една шестица и две усмихнати шестици, но вчера се върна само с подпис под едно упражнение. Наистина не се беше справил добре с ченгелчетата. И най-лошото е, че при всяка една трудност той вдига ръце и се отказва - не можел да го направи, много било трудно и нямало да се справи. И аз започвам да го убеждавам колко е умен, способен, как просто малко трябва да се поупражнява и всичко ще бъде наред... Въобще тези дни се чувствам като някой мотиватор - ти можеш, ти знаеш, ти си най-добрият... Joy
Определено няма да е лесно, но съм твърдо решена да успея в мисията си. А тя каква беше? Mr. Green

# 238
  • Мнения: 1 100
И аз го играя мотиватор  Flutter  Нооо той упорито си знае неговото. Да се "похвалим": Той вече мрази училището   Crossing Arms
Мисля си, че е рано за това...
Надявам се като минат краснописа да си промени мнението  Rolling Eyes

# 239
  • Мнения: 1 030
Не мисля че го е казал на сериозно.Да мразиш е доста силно чувство,те по скоро не осъзнават още какво е за тях училището.Стъпка по стъпка ще разберат доста неща от живота.Момичета как са днес нашите първолачета ?Ние активно разпускаме макар гадното време,имам предвид,че вали дъжд. Hug Joy

# 240
  • Мнения: 2 768
Ми как, още се размотава по бельо в къщи. Облече се да закуси и после пак си легна, както се казва, активна почивка  Mr. Green

А какви планове имах за днес!...Разходка в Морската, да обядваме с децата на вън, такива работи. Ама не, времето ни изненада. И сега си се гледаме трите, татко ни е на работа.  Rolling Eyes

# 241
  • Мнения: 168
  Ние пък успяхме да направим малка семейна разходка преди да завали дъжда Simple Smile,домашните ще ги пишем следобед.(или поне аз така си мисля... Wink)Всъщност обаче като чета написаното от вас до тук ми се струва ,че наще домашни са най-миниатюрни...5-6 реда по математика и 5-6 реда по писане!Вчера госпожата ни обясни,че предпочита да не ги претоварва много,поне засега,с цел да не получат отвращение към ученето. ThinkingАз съм склонна да се съглася с нея,защото тя е учителка с опит все пак,а същото ни го е казвала и миналогодишната учителка от подготвителния клас.За тези оценки незнам-дали просто ги няма в у-ще или моят разсеян син с неговия "краснопис" и мързел просто не е заслужил  newsm78
Колкото до "мразенето "на у-щето...позната картинка ,още от предучилищната имахме подобни изказвания,но това са временни периоди-от ден до пладне.Зависи как е преминал деня на детето в у-ще-дали му се е случило нещо ,което го е подразнило,дали някой му се е скарал и т.н. или напротив-ако всичко е било ОК,едвам чакат следващия ден за  да се видят отново с приятелчетата.
За ваксината наща лична лекарка нищо не ни е казала,но в понеделник ще ходим за манту и ще попитаме.Може би му е още рано на Пепи,защото навършва 7 години през ноември?

# 242
  • Мнения: 1 100
Не мисля че го е казал на сериозно.Да мразиш е доста силно чувство,те по скоро не осъзнават още какво е за тях училището.Стъпка по стъпка ще разберат доста неща от живота.Момичета как са днес нашите първолачета ?Ние активно разпускаме макар гадното време,имам предвид,че вали дъжд. Hug Joy

Да ти кажа склонна съм да му вярвам. Заради това училище става в 7, вместо в 10. Пише много, а той мрази. Крещи му майка му, Playstation-a е изключен почти през цялото време. И аз бих го намразила това училище. То му отнема всичко, което е имал до сега.
И аз мразех училището, но чак когато станах по-голяма. 3-4 клас...
Пък сега да не говорим  Laughing

# 243
  • Мнения: 1 030
Съгласна съм с теб.Че им отнема детските навици,безспорно но малко свобода не им е излишна.Важното тази година за тях е навика,че вече са ученици ако наистина пряко е засегнато от някого е друго. Naughty

# 244
  • Мнения: 3 164
Привет мами Hug
за протокола-аз съм Биляна-първокласника ми е Ицо Grinning
вчера учудващо моето диваче се е държало що-годе прилично и само веднъж г-жата му е казала да мълчи Grinning написал си е много старателно в занималнята домашното, а от работата в клас има на 3 места "браво", за сега нямаме "отличен" или "6", но имаме и едно "чудесно".детето си се радва и на тези "оценки" и има стимул да пише Grinning
днес сме на мързелуване-ходихме преди обяд на разходка, а сега сладко спят с малкия.най-категорично ми заяви, че остатъка от домашното ще го напише на 24-и Laughing

Последна редакция: сб, 23 сеп 2006, 11:46 от Бимба

# 245
Здравейте и от мен.
Аз също съм майка на първокласници, но две - имам две близначки.
И моите съкровища тръгнаха с ентусиазъм на училище, но малко им е трудно по писане. С математиката, т.е. с чертичките нямаме проблем, но с писането е .........
На занималня разбрах, че се разсейват и не им се пише, но домашните са написани и вкъщи само ги проверявам. Надявам се да свикнат в скоро време, че са по цял ден там и да се заемат по-сериозно с всичко.
Сега докато аз пиша и те пишат - малко се упражняваме по писане.
Вече имаме стол и те са доволни, даже понякога им давали допълнително.
Пожелавам на всички майки търпение и много здрави нерви, а на малките малчугани много успехи! Simple Smile

# 246
  • Мнения: 3 164
Сандра, добре дошла в отбора Hug
не се притеснявай за писането, тази дейност се усвоява с течение на времето, т.е. иска се опит....така че,това тепърва ще правят Grinning

# 247
  • Мнения: 168
Сандра, добре дошла в отбора Hug
не се притеснявай за писането, тази дейност се усвоява с течение на времето, т.е. иска се опит....така че,това тепърва ще правят Grinning
  Точно така е!Спокойно. Peace

# 248
  • Мнения: 15 226
Здравейте!
И аз имам двама първокласника - момче и момиче, близнаци. С момиченцето няма проблеми /за сега/. С момченцето .... мъка. Никаква организираност, концентрация почти 0. Вчера докато се трудеше над домашното ме попита как може да стане Алис /момиченцето/ та по-бързо да си пишел домашните!?
Надявам се да се справят.

# 249
  • Мнения: 168
 Wink И по мои наблюдения момиченцата са по-старателни ,а момчетата като чели малко по-разсеяни...Е,това разбира се не важи за всички,но поне за тези,които познавам...Какво да се прави обаче-те да са ни живи и здрави момченцата, пък всичко друго лека -полека ще си дойде на  мястото Hug

# 250
  • Мнения: 79
Здравейте и от нас-мама Мария и първокласникът Михаел!Като прочетох какво сте писали в тази тема се поуспокоих,че не съм единствената мама,която се притеснява и се чуди как да се справи...При нас проблемът е,че моят син е левичар.Пише и се храни само и единствено с лявата ръка.Казах на госпожата да го има предвид,като ги размества,за да не пречи на другото дете до него.Преди сме правили опити да се учим с дясната ръка,но напразно-прехвърля всичко в лявата и така си продължава.Доста ни е трудно с писането,но установих,че когато иска лявата ръчичка може и да пише много красиво.Другият ни проблем е дисциплината.То било много трудно да стоиш на едно място цели 35 минути ,да мълчиш,да внимаваш и с никого да не се закачаш... javascript:void(0);
smile3505
Като отида да го прибера от училище,все той не внимавал,все той направил някаква издънка...Много си говорихме по въпроса,много обещания ми даде(той е цар на обещанията),но засега промяна няма никаква.Наказанията също не го подминаха-никакъв компютър,никакво колело и никакъв пластилин(това е най-страшното наказание,защото все нещо майстори с него).
  И така,от понеделник ще тръгва на занималня.Дано там да успява да си напише домашните,че у дома с малката сестричка е почти невъзможно.
 Пожелавам на всички успех и железни нерви!

# 251
  • Мнения: 2 013
Здравейте!
И аз имам двама първокласника - момче и момиче, близнаци. С момиченцето няма проблеми /за сега/. С момченцето .... мъка. Никаква организираност, концентрация почти 0. Вчера докато се трудеше над домашното ме попита как може да стане Алис /момиченцето/ та по-бързо да си пишел домашните!?
Надявам се да се справят.

Здравей, мама Нана,
същата история е и при нас - момче и момиче - близнаци. Моите обаче са в различни класове. Тя с удоволствие се упражнява вкъщи в писане на разните чертички, той хич не е заинтригуван. Пише си домашните доста набързо явно в занималнята, за да може после да дивее. Чертичките са ужасни! Мъча го сега да пише по-бавно и по-красиво, но хич не е ентусиазиран. Заварих го в голямото междучасие да търчи по целия коридор с близалка в устата!!!! За съжаление се наложи да им даваме пари, поради проблема със закуските. И освен закуските, си купуват и разни други щуротии.
Твоите заедно ли са? 

# 252
  • Мнения: 168
   А как сте с учебната програма?На нас ни я раздадоха в четвъртък. Wink
От понеделник до сряда имат по 5часа(от 8.20 до 12.05),а в четвъртък и петък по 4 часа(от8.20 до 11.20) Това,което не ми харесва особено е ,че физическото им се пада веднъж като втори и веднъж като трети час,а Пепи доста се поти и незнам... ooooh!
Иначе всеки ден  завършват с нещо разтоварващо-два пъти музика,два пъти изобр. изкуство ,а в петък-домашен бит и техника.
Веднъж в седмицата имат ЗИП-английски и ЗИП-информационни технологии.

# 253
  • Мнения: 1 938
Здравейте майчета! Grinning
Чак сега виждам темата. Crazy Синът ми е първолак. Казва се Марио. Heart Eyes
Относно оценките - в първи клас те са качествени, а не количествени. Разбира се, че има разлика между "Отлично!" и "Браво!". Laughing Отлично се пише на отлично написана работа (ама как го обясних само  hahaha), докато "Браво!" означава, че има още какво да се желае...Дано да съм била полезна с тези разяснения. Hug

# 254
  • Мнения: 1 030
Добър вечер!Привет на новите първолачета Близначета и Добре дошли!Инче,нашата програма е същата само че часовете ни започват от 8.00,а физическото ни е последен час.Зависи кой как си разпределя часовете,но наистина се съобразили с децата.Натоварени са първите три дена другите два дена четвъртък и петък са по оле котени.За ЗИП-а,при нас са три:ЗИП-Английски език,ЗИП-БЕЛ,ЗИП-Роден край. newsm51

# 255
  • Мнения: 1 492
Аз Ками - Иво
Даруся - Дари - Жоро
{Тони} - Тони - Дани
Инче - Ина - Пепи
Бимба - Биляна - Ицо
Нелина - Марио
Кикимора- Мария - Михаел
Мма Нана - Марго - Алис и Тавит
Мренка - Рени - Вили
Весела 77 - Веси - Стели
Птица - Галя - Йоанна
Ета - Ивета - Кристина
Тони_н - Тони - Нади
Цвърче - Стефка - София и Мария
Вердад - Велислава - Ралица
Жакиник - Жаклина - Стефани
Вечерница - Екатерина - Мирел
Сиси - Силвия - Ива

Извинявам се, че изписах никовете ви на кирилица. Ако има грешка, казвайте да поправям и допълвам.

# 256
  • Мнения: 1 937
Добре дошли на новите мами!

Имаме и близнаци, страхотно.

Искрено се надявам и следващата ни тема да е толкова полезна и приятна.

Ще я пусна утре с одобреното от вас заглавие - "Първолачето на мама, втора седмица захвана/подхвана" (кое ви звучи по-добре?).

Ще дам и връзка към тази, но мисля, че модераторите могат да я спокойно да я заключат  Grinning

Добре е да припомним и имената си в началото, а и всякакви идеи за следващи заглавия са добре дошли.

Ето едно от мен - "Трета седмица чертички, пишат малките ръчички".  Grinning

Изпращам ви поздрави...и отивам да проверявам домашни!

# 257
  • Мнения: 168
 Велислава,много сладурански заглавия!Браво на теб!  bouquetСамо дето малко се съмнявам,че ще оставят на малките ръчички три седмици да пишат чертички...при сегашните темпове на образователната ни система... Thinking 
 Галя,а  Йоанна получи ли си вече учебника по английски? На кое издаделство е?

# 258
  • Мнения: 1 030
За съжаление,Инче още не съм го виждала учебника.В началото на тази седмица го платихме и се надявам в сряда да го видя,тогава им е часът по Английски език.Велислава,относно темите са страхотни на мен лично ми харесаха,само имам допълнение към третата тема разбира се,ако няма против."Трета седмица чертички,пишат малките ръчички и сричат мама". Hug  bouquet

# 259
  • Мнения: 1 671
Привет, първолашки мамета, и от мен!  bouquet

Аз съм Гери, синът ми Трифон учи в едно училище с дъщерята на Вердад Ралица. Та нещата при нас са същите, както ги е описала Вердад. С тази разлика, че аз много не се шашкам Laughing


Стана ми малко смешно в началото на темата, шъ прУштавъти Laughing - няколко страници вълнения за чашките по рисуване Laughing. Ама ако така я карате, какво ще стане като дойдат наистина сериозните неща?   Laughing Laughing LaughingЧе то и с обикновена чашка пластмасова става рисунката. Е, ще се полее или ще изцапа чина първия път, но втория път вече ще внимава Grinning

Иначе синът ми ходи с удоволствие на училище, поне засега. Даже следобед, когато караше колело, изведнъж дойде при мен и заяви: Мамо, нямам търпение да дойде утре, много ми се ходи на училище. Дано този ентусиазъм не го напуска скоро.

Ние с татко му много се постарахме да го мотивираме.

От три седмици търсим навсякъде по света вълшебно хапче, което да ни направи малки, на седем години, че да можем и ние да ходим с Трифето на училище, но уви... май никъде няма такова хапче, та сега ще питаме Хари Потър дали не може да помогне с някоя магийка, макар и за един ден само... Simple Smile

Записала съм го за занималня, която обаче ще започне от началото на октомври. За съжаление, самата аз не съм убедена, че искам да го пускам. Проблемът е, че имаме и по-малко дете, та не знам дали ще успея да съвместявам / Embarassed/ и двамата.  Безплатни закуски скоро не се задават на хоризонта, та го закусвам сутрин вкъщи, а и му слагам сандвич за голямото междучасие. Останах изненадана, че си го яде всеки път, даже ми напомня да не забравя да му сложа. С няколко деца, с които бяха в една група в детската, а сега са и съученици, си показвали сандвичите, даже си ги дегустирали взаимно... Joy


# 260
  • Мнения: 888
Велислава,хайде...давай старт на новата тема  Wink че аз не смея...
Привет на новите мами и от мен   bouquet

# 261
  • Мнения: 1 937
Тук сме вече, Рени!  Grinning

# 262
  • Мнения: 76
Здравейте пак и от мен.Аз се казвам Женя, а дъщеря ми(първолачето) - Емилия.При нас досега всичко беше наред.С малко повече търпение от моя страна малката се справяше добре, но днес се прибра плачейки.Момченцето, с което стоят на един чин я притеснявало и говорело, обаче госпожата засякла Ема да му прави забележка и се скарала на нея.Малката е бясна .Помоли ме да говоря с госпожата.Аз ще го направя, но се притеснявам да не би да излезе, че съм претенциозна.А малката се оплаква от началото на седмицата. Ще видим утре какво ще стане.
Успешен край на втората седмица на всички първолачета!

# 263
  • Мнения: 1 492
Здравей Жужа, ето в тази тема пишем вече http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=129551.msg2418421#msg2418421
А в понеделник ще сме пак в нова. Заповядай там. И добре дошла в отбора  bouquet

# 264
  • Мнения: 46
т.к. рисувам, често влизам в книжрници, специализирани за пособия за рисуване. Там има най-различни цветове картони. Аз от такова книжрница бях купила за първи клас ярко жълт, червен, зелен и син цвят. Получиха се уникални подвързии.
Но за следващите години съм използвала цветните страници на календари. Хартията им е много здрава, а се получават много тематични, ярки подвързии. Дори етикетите си правех ръчно, в съответствие с подвързията. Това пък си е вече бутиково изпълнение, ефтино и много резултатно.

Общи условия

Активация на акаунт