Готварската книга на „Искам да кажа...“

  • 302 881
  • 1 151
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 10 874
Таханов хляб, препоръчан от JACKLIN*

Хляб от сусамов тахан
12 парчета

320 грама сусамов тахан *
4 яйца (големи)
1 ч.л. сода бикарбонат (лимонов сок за угасяване)
100 мл вода (при нужда повече или по-малко)
Сол и подправки (по желание)

Формата, която аз ползвах беше с размери 20 см х 12 см х 8 см.
Фурната се загрява на 180°C.

* можете да ползвате всякакъв тахан - лешников, бадемов, слънчогледов, хлябът се получи чудесен и с фъстъчено масло..

Таханът се смесва с яйцата - сместа се разбива с миксер. Добавя се содата "угасена" в лимонов сок. При нужда се слага 1 кафена чашка вода - около 100 мл, като е добре водата да се добавя на порции, да се разбърква сместа и ако прецените да добавите още малко вода. Сместа се получава като кексова, не трябва да е много гъста (бъркалките на миксера не трябва да се затрудняват например при разбиване). Можете да добавите сол или подправки по ваше желание. Аз не съм добавяла нищо. Формата за хляб с посочените от мен размери се запълва до 3/4 от обема й. Можете да опечете хлебчетата и във форма за мъфини.
Пече се до готовност при мен отне около 35 минути.
Ползвам хляба за закуска - нарязвам на около 12 филийки, правя сандвичи ( в случая смес от намачкано авокадо).

постът тук

# 241
  • Мнения: 10 874
Пица-кекс, по препоръка на Зузанка

5 яйца
1 кисело мляко с 1/3 ч.л. сода бикарбонат
1 ч.ч. пресято брашно
пакетче бакпулвер
1 червена чушка
2 кисели краставички
кашкавал на кубчета
сирене на кубчета
15 черни маслини без костилки, нарязани
5 зелени маслини без костилки, нарязани
шепа сурови слънчогледови семена
1/4 чаша олио
чубрица
черен пипер
млян кимион
филирани бадеми

Посочените съставки (в този ред и без бадемите) се смесват и разбъркват добре. В намаслена и набрашнена тава или форма за кекс слагаме филирани бадеми, след което изсипваме сместа върху тях. Заглаждаме добре. В предварително загрята фурна печем около 25 минути на долен реотан, след което включваме и горния. Печем малко повече, отколкото ни се струва, че е необходимо.

постът тук

# 242
  • Мнения: 10 874
Чийзкейк на alina_si

Продукти за блата:

1 яйце

1 ч.ч. брашно

60 гр. масло

1 пакетче ванилова захар

3 с.л. захар

1 ч.л. бакпулвер

Продукти за крема:

250 грама маскарпоне

400 грама заквасена сметана

3 яйца

1/2 ч.ч. захар

1 пакетче ванилова захар

Начин на приготвяне.

В купа сипвам всички яйцето, маслото и захарта и разбъркваме, пресяваме брашното с ваниловата захар и бакпулвера и намачквам с ръце, оформям мека топка. Слагам хартия за печене в откопчаваща се форма за торта и притискам тестото по дъното на тавата. Слагам да се пече в предварително загрята фурна на 200 градуса с вентилатор.

През това време си приготвям крема. Разделям белтъците от жълтъците. Разбивам белтъците на сняг. Разбивам жълтъците със захарта на пяна. Добавям маскарпонето и заквасената сметана и ваниловата захар. С шпатула добавям внимателно белтъците.

Изсипвам крема върху запеченият блат и отново слагам да се пече. Пече се около 30 минути, трябва кремът да стане твърд.

Изваждам и охлаждам. Премествам в чиния за сервиране и гарнирам с домашно сладко от боровинки.

постът тук

Последна редакция: пт, 21 окт 2016, 12:23 от Лале в дъжда

# 243
  • Мнения: 10 874
Крем супа на mariat

Картофи, моркови и тиквичка. Ако имах бих сложила и един стрък праз- лук, пащърнак, но нямах. Варя с малко олио и подправки. После пасирам и добавям масло, сирене и пак пасирам.
Поднасям с домашни крутони, пържен бекон, задушени гъби, магданоз, копър, сметана, пармезан. Всеки си добавя каквото иска.

постът тук

Допълнение от raja_nikol (пост):

Обожавам крем супата в едно заведение, шефката ми е дружка та тя ми подсказа трика- зеленчуците се задушават, не да се варят направо, после се долива водата. Много ни хареса така, по- плътен и приятен е вкуса, опитайте

Последна редакция: пт, 21 окт 2016, 11:39 от Лале в дъжда

# 244
  • Мнения: 10 874
Идея за домашна подправка на Зузанка

Смилам на машинка за месо.И в чопър или робот става но нямам;чушка каквато имам,морков,магданоз,пащарнак,целина,понякога слагам домат понякога не.Това го пълня в формички за лед и в формички за мъфини. Слагам в фризера да замръзне.Вадя кубчетата и си ги пълня в торбички по няколко и пак в фризера.Така сол не е нужна и е много удобно за манджи и супи.

постът тук

Допълнение от mariat (пост):

Една позната на майка ми, на времето работеше в стол. Там си правеха подправка за манджите, но и хората си взимаха. Та и ние сме ползвали. Зеленчуци дехидратирани и разбъркани с малко брашно. това ми беше най- вкусната подправка.

# 245
  • Мнения: 10 874
Банички в силиконова форма на Тарталета

Нарязвам на лентички корите за баница, така както са навити на руло ги режа. Правя смес от мляко, сирене и яйца, с малко сода, както за баница. И внимателно слагам лентичките вътре, за да не станат на буца и да слепнат всички. После с лъжица сипвам във формичките и пека. Много лесно и много джиджани стават.

постът тук

# 246
  • Мнения: 10 874
Каноли на evil



Продукти:
За черупките:
2 ч.ч. брашно, + за точене;
1 с.л. захар, 1 ч.л. какао /натурално/,
 ½ ч.л. канела, щипка сол,
3 с.л. ябълков оцет,
½ ч.ч. марсала или друго десертно вино,
3 с.л. зехтин,
1 жълтък,
1 белтък за слепване
2 ч.ч. олио за пържене /поне 4 пръста да има в съда/
За крема: 
1 ч.ч. рикота, 250 гр.
1 ч.ч. пудра захар,
1 ч.ч. заквасена сметана, нямах ползвах маскарпоне 4 с.л.
2 с.л. захаросани портокалови корички или настъргана портокалова кора, стафиди, шоколад, нарязан на ситно, ситно счукан шамфъстък или други ядки.

Начин на приготвяне: Брашното, захарта, какаото, канелата и солта се смесват в купа. В средата се прави кладенче и в него се слагат жълтъка, оцетът смесен с виното и зехтинът. Омесва се  меко тесто. Увива се във фолио и се прибира в хладилника за 2 часа. /1 час го държах/
Разточва се на много тънък лист и с чаша с тънък ръб от него се изрязват кръгчета с диаметър 8-10 см. Всяко от тях се навива на цилиндър около метални тръбовидни форми като леко се застъпват. Крайчетата им се залепват с малко белтък. Канолите се пържат заедно с формите за 3-4 минути в 4 см загрято олио. Докато са топли, се отстраняват от формите и се оставят да изстинат. Трябва да са хрупкави, като фунийка на сладолед.

Рикотата се отцежда от водата за около 30 минути .Разбива с миксер до гладкост. Към нея се прибавя пудрата захар и пак се разбива. Добавя се сметаната или маскарпоне в моя случай и отново се разбива. Накрая се добавят екстрите: портокаловите корички, шоколадът и т.н.
Готовите черупки за каноли се пълнят с крема от двете страни и се потапят в ядките или настъргания шоколад, може да се сложи и коктейлна черешка. На финала се поръсват с пудра захар.

постът тук

# 247
  • Мнения: 10 874
Идеи за мариновани ребра

Mariposa_Malva:
Подреждам ребрата в тавичка, овсисявам със сол и черен пипер и заливам с вода, соев сос и бяло вино по 100 мл от всяко и 100 гр. мед. Пека на 200 градуса за около 40 минути.

Зузанка:
Смесвам кисело мляко с соев сос,малко мед,кетчуп,сос за барбекю и подправки каквито имам и малко зехтин или олио.Мариновам ги,после отцеждам и пъхам в плик за печене с малко  масло и малко водичка.Преди да са готови късам плика отгоре да хванат загар ребрата.

Алечка:
Аз правя с чесън и мед. Пека дълго под фолио и после отвивам да се запече. Вкусно е.

mariat:
Напръскай ги със соев сос, някакви подправки за скара и червен пипер им ръсни. После ги забрави в хладилника, ако ще ги печеш чак за вечеря. Аз ги пека в тавичка с 1 пръст вода, не повече. Веднъж ги обръщам, за да имат хубав загар. Останалата мазнина в тавата си я прибрам в бурканче и влагам в следващи манджи.

Последна редакция: пт, 10 апр 2020, 02:17 от Лале в дъжда

# 248
  • Мнения: 10 874
Гъбена супа с картофи, препоръчана от belinda

600 г стари картофи
1,2 л пилешки бульон
1 стрък праз
1 морков
1 дафинов лист
500 г кафяви печурки
40 г краве масло
40 мл зехтин
100 мл животинска сметана
1 с. л. брашно
1 жълтък
1/2 връзка копър
сол и черен пипер на вкус   

Нарязаните наситно праз и морков се запържват в половината от маслото и зехтина.
Налива се бульонът и се слага дафиновият лист.
Прибавят се и обелените и нарязани на кубчета картофи и се готви, докато зеленчуците омекнат.
Гъбите се почистват с влажна кърпа и се нарязват натънко, заедно с пънчетата.
Запържват се на няколко пъти в останалите масло и зехтин, на силен огън, до златисто.
Слагат се в супата и се овкусява със сол и черен пипер.
Сметаната се разбива с брашното и жълтъка.
Към сместа се сипва един черпак от бульона, за да се уеднаквят температурите.
Застройката се налива в супата, разбърква се и съдът се дърпа от огъня.
Супата се поднася поръсена с наситнен копър.

Съвет:
Ако имате, прибавете и сушени манатарки за аромат. Към застройката по желание прибавете и няколко капки лимонов сок.

постът тук

# 249
  • Мнения: 10 874
Руски плюшки на svetal4o27

Смесват се сухите продукти: 4 ч. чаши пресято брашно,
                                                6 ч.л. суха мая,
                                                6 с.л. захар,
                                                1 ч.л. сол
Смесват се и мокрите: 2 яйца,
                                      половин литър прясно мляко,
                                      4 с.л. разтопено масло.
(разтопете си повечко масло, примерно 1 малко пакетче и го оставете настрана, ще ви трябва после.) Пригответе си и захар на кристали, най-малко една чаена чаша.

В сухата смес изсипвате мократа и замесвате тесто, което се оставя да втаса. Примесва се още веднъж и се оставя още 30 мин. да втаса.

На масата се наръсва брашно. Тестото се разделя на топчета, колкото малко яйце или голям орех. Топчетата се разплескват на питчици. Всякапитчица се намазва с разтопеното масло щедро, с лъжичка (не с четка) и се поръсва също щедро със захар на кристали. След това се завива внимателно на руло (като палачинка) и се резва напречно на 3-4 места с остър нож - само горния слой, като резките на франзелка). След това двата края се събират и притискат, да се получи  геврече. Пекат се в умерена фурна (175-180 С), на средно ниво, в намазана тавичка. Следизваждане от фурната, се намазват с масло, да омекнат. ( моите ги предпочитаха ненамазани, щото обичат хрупкави неща.)
Тестото може да престои в хладилник един ден.
Изкушавала съм се да променям рецептата с аромати - ванилия, лимон, портокал. Но нищо не може да замени аромата на масло и печена захар. Като срежете горния слой, захарта се показва по малко и се зачервява при печенето, а от бухването приличат на детелинки гевречетата.

постът тук

# 250
  • Мнения: 10 874
Пюре от карфиол на Захир

Сварих карфиола в подсолена вода ( между другото, отделих си бульона в един буркан за супа, гледала съм, че така правят хората ама не знам този карфиолския дали става за бульон), после в теджерката, където бяха, без водага разбира се, сложих масло, малко готварска сметана и ги поразбърках на котлона 5 мин. Може и мляко ама аз нямам прясно мляко почти никога, понеже не пия. Пасирах ги, добавих  сиренце, черен пипер и малко горчица сладка (имам една много приятна от Икея с копърче). Това е. Можеше и пармезан ама аз не обичам.

постът тук

Последна редакция: ср, 26 окт 2016, 14:52 от Лале в дъжда

# 251
  • Мнения: 10 874
Тутманик на Алечка, препоръчан от Mariposa_Malva

1 яйце
1 ч.ч. кисело мляко с 1 лъжичка сода
2ч.ч.пресято брашно
1ч.ч.натрошено сирене
Маааалко олио

Разбъркваш и изсипваш в тава, покрита с хартия за печене. Печеш на 180 градуса около 30 минути. Малко преди да изкаряш може да сложиш настърган кашкавал и шарена сол. Става чудо!

постът тук



Добавка от mariat

Аз бих го направила с 1 пакетче бакпулвер. Може би ще се надигне малко повече. И още нещо, ако не искате кашкавал може от горе да го поръсите със сусам(после леко с мокра ръка да притиснете сусамчето, за да се залепи). Тази рецепта при мен се води солен кекс, но половината брашно е заменено с царевично такова.

постът тук

Последна редакция: сб, 29 окт 2016, 20:04 от Лале в дъжда

# 252
  • Мнения: 10 874
Бърз тутманик, препоръчан от Тарталета

Необходими продукти:

За тестото:

Около 1кг. брашно
1 кубче свежа мая (около 40 г)
1 ч.л. захар
1 ч.л. сол
4 яйца
1 чаша хладка вода
350 гр. сирене, наронено
200 г разтопено масло (маргарин или предпочитана растителна мазнина)

За глазурата:

1 яйце, разбито

Начин на приготвяне:

Отделяме една чаша от брашното – за доомесване.

В купа разтваряме в хладката вода маята, добавяме захарта и около ½ чаша брашно, разбъркваме до гладка смес и оставяме за няколко минути да втаса.

В отделна купа смесваме 2 чаши брашно и солта.

В голяма купа или купата на електрически миксер разбиваме на средна скорост яйцата и добавяме към тях втасалата смес с маята. Добавяме постепенно и смесеното със солта брашно.

Добавяме останалото брашно поетапно, защото сместа може и да не поеме цялото количество, докато се получи меко и еластично тесто, което се отделя от стените на купата. Ако тестото е прекалено меко, добавяме 1-2 с.л. брашно, а ако е  твърдо, добавяме 1-2 с.л. хладка вода.

Изсипваме тестото върху равна набрашнена повърхност и доомесваме.

Разточваме правоъгълна кора – с дебелина около 2 см (моята се получи с размери приблизително 40х40 см)

Намазваме кората с 1/3 от маслото и поръсваме с 1/3 от нароненото сирене.

Сгъваме кората като плик за писмо.

Обръщаме сгънатат кора обратно (прегънатата страна да остане отдолу).

Разточваме до първоначалните размери, отново намазваме с  втората 1/3 част от маслото и втората 1/3 част от нароненото сирене.

И отново прегъваме кората навътре като плик.

Отново обръщаме кората (прегъната страна да остане отдолу), разточваме до първоначалните размери на кората, намазваме с последната част от маслото и поръсваме с последната част от сиренето.

Сгъваме отново като плик. Получава се дебела кора  с  почти квадратна форма.

Без да разточваме кората, обръщаме с прегънатата част надолу в подходяща по размер тава, предварително покрита с хартия за печене или намаслена добре и поръсена с брашно.

Четириъгълната тавата, която аз си бях приготвила, се оказа прекалено голяма и се наложи да сместя творението си в кръгла тава, но това не развали никакси крайния резултат Simple Smile
 
Нарязваме прегъната кора на триъгълници по следния начин: първо по черните линии, след това по червените и последно по сините.
Притискаме леко с края на точилката всяко триъгълниче по средата - да се разтворят по-добре пластовете тесто.

Аз толкова се бях отплеснала по избора на що годе подходяща тава, че съм пропуснала да снимам тутманика нарязан…

Тутманикът втасва, докато се пече и това е едно от големите предимства на тая рецепта.

Намазваме нарязания тутманик с разбитото яйце, поставяме на горна скара  и печем в студена фурна, на долен реотан на 170 С за около 30 минути.

Проверяваме внимателно дали е запечен леко отдолу, преместваме на долна скара и довършваме печенето на грил на 170 С за още около 10 минути или до златисто кафяво.

***Ако фурната не е с разделно нагряване, печем в студена фурна на 170С на средна скара, като през първите 30 минути тутманикът е покрит с хартия за печене или алуминиево фолио, след което отстраняваме хартията и печем още 10-ина минути или до златисто кафяво.

постът тук

# 253
  • Мнения: 10 874
Ябълков сладкиш, препоръчан от Сбъдваща мечти

Продукти

3 ябълки
2 круши
2 яйца
50 г захар
100 мл прясно мляко
70 г брашно
20 г стопено масло
1 ч.л. бакпулвер
ванилия
настъргана кора от 1 лимон

Заливка

100 г захар
1 разбито яйце
60 г стопено масло
40 г филирани бадеми

Приготвяне 

* Почистете плодовете и ги нарежете на тънки филийки. Сложете ги в голяма купа.

* Разбийте яйцата, захарта и млякото до получаване на балончета. Добавете брашното, смесено с бакпулвера, ванилията и лимоновата кора. Накрая сипете маслото  и разбъркайте.

* Сипете сместа при плодовете и объркайте всичко за да може добре да полепне тестото по тях.

* Намажете с масло тортена форма 26 см. Поръсете я с брашно. Може да ползвате и хартия за печене. Сипете тестото и загладете. Изпечете сладкиша в предварително загрята на 180* фурна за около 35 - 40 минути.

* За заливката разбъркайте заедно яйцето, захарта и маслото. Намажете сладкиша и поръсете с бадемите. Върнете във фурната за още десетина минути или докато бадемите се зачервят. Сервирайте сладкиша добре охладен. Да ви е сладко!

постът тук

# 254
  • Мнения: 10 874
Плодов сладкиш на mariat



1и 1/2 ч.ч. брашно
1 щипка сол
1 пак бакпулвер
1 ч.ч. захар
2 яйца.
1/2 ч.ч. айран или прясно мляко
около 60- 70 грама мазнина- масло(разтопено), маргарин или олио.
Нарязани и посипани със захар плодове- малко да постоят, за да пуснат сок. Плодове- около 1 ч.ч. и малко отгоре. Но аз ги слагам без да ги меря.
Орехи/ядки по желание
Сладко по желание.

Яйцата и захарта се разбиват. Ако е малко трудно сложи още едно яйце или малко прясно мляко.
Сухите съставки се смесват и съвсем леко само с вилица се бърка, докато се прибавят към течните- яйца, захар, мазнина и прясно мляко или айран.
Получава се сместа, която се изсипва в тавичка с хартия за печене. По- голяма тавичка. Не най- голямата, която да е колкото размера на фурната. Пече се в нагрята фурна до 180 градуса, до суха клечка. На едно ниво над края на фурната.
Слагаш сместа, после редиш плодовете- череши, сини сливи, праскови, нектарини....каквото се сетиш, като леко ги натискаш в сместа.
Ръсваш и накълцани ядки- по желание, или ги слагаш в кексовата смес. Може да сложиш тук-там и малко сладко. Супер става. Аз така го правя. После заливаш със сока, който са пуснали плодовете. Да не те притеснява. Ръсиш пак малко захар. И печеш.
Става много като количество, много е вкусен и с всеки изминал ден, ако го съхраняваш увит във фолио става все по сочен.
Скоро искам да пробвам и с плодове от компот.

постът тук

Общи условия

Активация на акаунт