Готварската книга на „Искам да кажа...“

  • 302 918
  • 1 151
  •   1
Отговори
# 390
  • Мнения: 10 874
Рецепти за торта и бонбони с халва и шоколад, препоръчани от Sunny29

Торта без печене с халва и шоколад

Необходими продукти:
1 пак. бисквити Petit Beurre
250 г маскарпоне
100 г тахан халва
100 г млечен шоколад
250 мл сладкарска сметана за разбиване
компот/ мляко за бисквитите
какао за поръсване на тортата

Започвам с приготвянето на млечния шоколадов ганаш, като за целта загрявам 100 мл от сметаната на котлона до точка на кипене, дърпам от огъня и прибавям шоколада.
Започвам да бъркам, докато шоколадът се разтопи напълно и се получи шоколадов сос.
През това време в миксера разбивам останалата сметана на сняг. Ако не е сладкарска сметана, просто прибавете някоя друга лъжичка пудра захар на вкус. След това разбийте маскарпонето с нарязаната на парчета халва.
Прибавете и битата сметана след това, за да може да се запази въздушността на крема.
Сглобяване на тортата: Аз използвах тавичка с размери на дъното 16 х 22 см, като на ред се събираха по 15 бисквити. Предварително ги потапям в малко сок от компот или пък леко затоплено прясно мляко. Овалват се буквално за секунди.
След това слагам половината от крема с халва и отново нареждам пласт бисквити.
След това разпределям около половината от шоколадовия ганаш, който все още е течен, но леко поохладен.
Нареждам още един пласт бисквити, след това още един пласт от крема и завършвам отново с ред бисквити. Завършвам с остатъка от ганаша. Пъхам в хладилника да се охлади и стегне.
Готовата торта поръсвам с какао и сервираме с кафе.
За цялата торта ми отидоха общо 60 броя бисквити, но тъй като не помня пакета, който ползвах дали бе единичен или двоен, не мога да кажа с точност грамажа. Вярвам обаче, че мога да ви ориентирам и по този начин, спрямо зададените размери на съда. Вие може да направите тортата и в кръгла форма по желание.



Домашни бонбони с халва и шоколад

Необходими продукти

200 г тахан халва;
80 г разтопено краве масло;
1/2 пакет какаови бисквити /около 120 гр/;
шепа стафиди;
80 г млечен шоколад;
50 г смлени бадеми/орехи/.

Стъпките по приготвянето са следните:

С помощта на миксер разбиваме натрошената халва и разтопеното масло до получаването на еднороден крем.
Прибавяме стафидите и натрошените на прах бисквити и объркваме сместа с лъжица.
Добавяме нарязания на дребни парченца шоколад и разбъркваме, за да се разнесат равномерно.
С ръце оформяме топчета с големината на орех и ги овалваме в смлените ядки.
Прибираме ги в хладилника за 1 час, за да се стегнат и са готови за похапване.

постът тук

# 391
  • Мнения: 10 874
Домашна торта "Василия", препоръчана от belinda

1 кутия сирене "Маскарпоне" /от 0.500 кг/  се разбърква добре с 200 гр. разбита подсладена сметана, добавят се и 2-3 лъжици пудра захар и 1-2 пакетчета ванилия. Така кремът ви е готов!

Смилате в блендера или счуквате в плик 1 пакетче какаови бисквити и ги смесвате с 2 суп.лъжици какао.

На дъното на тортена форма се нареждат обикновени бисквити  "Пти бьор" на "Житен дар"   /на мен за цялата торта ми стигнаха пакетче и половина/, върху тях се разстила 1/3 от крема, поръсва се с 1/3 от смлените какаови бисквити и се полива с 3 лъжици затоплен в микровълновата фурна течен шоколад "Нутелла". Следват още 2 пъти в същия ред -  бисквити, крем, какаови трохи и шоколад. Преди да полеете третия пласт със шоколад, посипвате с ядки, каквито ви се намират. Аз изполвах филетирани бадеми.

Нужни са поне 12 часа в хладилника, за да придобие тортата завършения си вид и вкус. Моите хора я нападнаха на 4-я час, но могат само да съжаляват, защото парченцето, което си бях оставила за днес, беше много-по-вкусно, тортата става по-плътна и бисквитите поемат хубаво влагата от маскарпонето.

Със сигурност ще я доусъвършенствам, но и така е много вкусна и ефектна.

Мина доста време от публикуването на рецептата, а през това време тортичката мина през доста вариации в къщи, затова се чувствам длъжна да ги споделя  Simple Smile

1. Кремът може да стане още по-разкошен, ако добавите към него 1 кутия карамелизирано подсладено кондензирано мляко, известно още като "дулсе де лече" /в руските магазини се продава готова "сгущенка", другият, предпочитан от мен вариант е,  консервата да се вари 2-3-4 часа във вода /колкото повече, толкова по-добре, като се внимава винаги да е покрита с вода/ и да се отвори, след като е напълно изстинала/. Дори използвам още по-революционен метод - варя консервата в тенджера под налягане за 50 мин., ефектът е като след  5-часово варене на котлона Simple Smile Разбира се, внимавам да е покрита с поне 3-4 пръста вода, за да не остане на сухо. На българския пазар се продава това мляко. Правила съм го и с 3-те съставки, и заменяйки сметаната с карамелизираното мляко, всякак става.  Маскарпонето е основата на крема и си е задължително!

2. За тези, които обичат по-сочни торти, пробвайте варианта да натопите бисквитките в прясно мляко, в което са разтворени 2 пакетчета сухо капучино или 3х1.

постът тук

# 392
  • Мнения: 10 874
Султан кебап, препоръчан от мен

Необходими продукти:
8 кори за баница
500 гр пилешко месо от бут (може и филе)
1 морков
2 глави лук
2 супени лъжици доматено пюре
1 щипка захар
сол, кимион, черен пипер
магданоз

За сос Бешамел:
50 гр масло
2 супени лъжици олио
250 мл прясно мляко
100 мл вода
сол
200 гр настърган кашкавал

Загряваме олио в тиган и запържваме нарязаните лук и морков. Добавяме нарязаното пилешко месо с малко вода, за да не залепне и задушаваме за кратко.
Добавяме доматеното пюре, захарта, солта, черния пипер и кимиона. Разбъркваме, готвим 4-5 минути и сваляме от огъня.
Приготвяме соса. В подходящ съд загряваме олио и масло. Сипваме брашното и бъркаме, за да се запържи леко, наливаме прясното мляко и водата. Бъркаме, докато леко се сгъсти, овкусяваме и сваляме от огъня.
Слагаме две кори в купичка, като краищата висят свободно. Пълним с част от плънката, събираме краищата отгоре, обръщаме в намаслена тава - получава се топка. Повтаряме още три пъти. Заливаме топките със соса и обилно поръсваме с настърган кашкавал. Печем в предварително загрята на 200 градуса фурна до златисто.

постът тук

Последна редакция: пт, 12 яну 2018, 02:17 от Лале в дъжда

# 393
  • Мнения: 10 874
Запечени картофи ала Джейми Оливър на mariat

У дома много се харесват. Може да се импровизира със подправки.
Няколко еднакви по големина картофа се обелват, разрязват напречно по дългата част. Слагат се в студена вода и да поврят за 10 минути максимум. Изцеждат се хубаво и се редят в намаслена тава с дупето на горе. Леко се посоляват и се пекат 20 минути. След това се изваждат и се мажат със смес от олио(зехтин)+ 1 с.л. оцет, 2-3 скилидки чесън(но само леко цепнати и смачкани). Минават се картофите, след това се поръсват с подправки- червен пипер, мащерка, розмарин, риган, чубрица. Най- накрая се взима джиджавката за картофено пюре и всеки картоф се притиска, така че да се разпука. Отново се слагат за 20 минути във фурната. Готовите картофи са хрупкави от външната страна, вътре са меки като пюре, имат отличен външен вид и според подправките всеки път са различни. Идеални са!

постът тук

# 394
  • Мнения: 10 874
Салата Витамина на mariat

Настъргано цвекло+ настъргани моркови и бейби спанак се обърква със сос винегрет.
Слага се в чинията и отгоре се слага настъргана по- кисела ябълка и се ръсва пак със сос винегрет. Ядки по желание и според наличността.
Сос Винегрет
зехтин, ябълков оцет, магданоз, копър, горчица, мед(или захар), сол, черен пипер. Всичко се минава с пасатор.

постът тук

# 395
  • Мнения: 10 874
Бисквитена торта на raja_nikol

Готови блатове или бисквити за торта /аз не обичам Закуска, а точно от техния фейс ми излезе   Wink/. Кремът е 600 мл прясно мляко, 200 гр. кокосови стърготини, 1-2 с.л. грис /за сгъстяване/, захар на вкус.
Отгоре заливам с глазура от 1 малка течна сметана и 1 натурален шоколад.
Става невероятна, ако разбира се обичате кокос Crazy

постът тук

Последна редакция: ср, 05 апр 2017, 10:55 от Лале в дъжда

# 396
  • Мнения: 10 874
Палачинки на vesela_veli

3-4 яйца, 1 кофичка кис.мляко с 1.ч.л. сода бикарбонат, 1 кофичка вода и брашно колкото поеме до гъстотата на боза.

постът тук

# 397
  • Мнения: 10 874
Свинско с праз на svetal4o27

Понеже аз ползвам постно месце, че ММ сланина яде, обаче нищо тлъсто по месото не трябва да има, та мариновам месцето за през нощта с малко олио и сол, да стане по-крехко - нарязвам на малки парченца, обърквам хубаво, покривам с прозрачно фолио и на другия ден запържвам първо месцето, после добавям праза, бъркам, намалявам котлона да омекне праза и да се запържи и готово. Не слагам нищо друго, аз съм любител на простите вкусове.

постът тук

# 398
  • Мнения: 10 874
Идеи за парти меню от mariat

Първо бих направила домашна лимонада с лимони, портокали и мента.

Може да купиш бейби моцарелки и да направиш различни шишчета- с моцарела. чери домат и листо босилек, моцарела и руло от шунка, моцарела, краставичка и листо магданоз, копър...

Може да запечеш сирене камембер и да го сервираш барабар с опаковките. Той се продава в дървени (образно казано) кутийки. Изваждаш- слагаш на хартия за печене, правиш прорези, малко зехтин и чесън или розмарин и запичаш. После както си е в хартията го слагаш обратно в кутийката и сервираш. А около него сладко от боровинки и шешчета- на клечките слагаш парченца хляб и запичаш, за да добият загар.
Когато сиренето ще се хапва със сладко- не се овкусява с чесън и подправки.

А бутер банички сълзички, но в солен вариант- Леко разточваш тестото, мажеш със топено сирене, отгоре шунка и кашкавал- или каквото имаш и после навиваш. Оставаш в хладилник да стегне, режеш и печеш до загар.

От същото тесто правя банички с плънка от запържено пил. филе на много ситно нарязано. Маха се от котлона и се добавя лютеница или дом. пюре, нарязани маслини, кис. краставички. Оставаш да изстине, за да не разводни тестото слагаш от плънката и парче кашкавал и запичаш.
Друг вариант за плънка:
Пилешко филе(месо, не колбас) се реже на ситно и се задушава с малко мазнина. Добавят се наситнени гъби(по желание). Когато пилешко месо изстине(може да поседи и в хладилник) се добавят нарязани кисели краставички, малко черен пипер, сол, няколко лъжички лютеница, маслини и рендосан кашкавал. Объркваш, пълниш и печеш.

Последна редакция: сб, 20 окт 2018, 01:37 от Лале в дъжда

# 399
  • Мнения: 10 874
Пастет от сьомга с крема сирене, препоръчан от Sunny29

Продукти с примерна пропорция:
1 кутия крема сирене (250г)
100 г пушена сьомга
няколко стръка пресен копър
скилидка чесън

Приготвяне:
* Рибата се накълцва на съвсем ситно.
* Скилидката чесън се намачква, копъра се нарязва ситно.
* Всичко се поставя в купа и обърква хубаво.
* През това време трябва да сте препекли няколко филийки  франзела, или да извадите  солените бисквити.

постът тук

# 400
  • Мнения: 10 874
Бананов хляб на Barefoot Kontesa

Продукти:

3-4 меки банани
1 чаена чаша захар ( или малко повече ако го обичате да е по-сладко)
 1 ч.ч. разтопено масло
2 яйца
1 ч.л. сол и 1 ванилия
2 ч.ч. смес на бяло и пълно-зърнесто тесто
1 с.л сода бикарбонат изгасена в 2 с.л. кисело мляко
Понякога добавям и настъргана кора от портокал и малко натрошени орехи на око.

В намачканите банани добавяме разтопеното масло, ванилията, разбитите яйца и содата с киселото мляко. След това добавяме сухите съставки и разбъркваме на ръка за минута до гъсто кексово тесто.
Изсипвам във формичка за хляб и слагам в предварително загрята фурна на 170 градуса.

Пече се около час и 10ина минути. Някъде го дават да се пече и 90 минути, но на мен ми става готов след час и 10ина минути.

Зависи си от фурната, но го наблюдавай да стане с кафява коричка.Проверявам с клечка.
Става с мека среда и е много благоуханен. Цялата къща ухаеше от него днес и е страхотна следобедна закуска с мляко за децата след у-ще или за кафето сутрин. Да ви е сладко!

Най-лесната ми рецепта е банановия хляб/мъфини за топли печива или барчетата с разтопение миск шоколади, масло, сурови ядки, семена, кокосови стърготини, сушени плодове и обърквам докато е топло, ръся с настърган шоколад/кокосови стърготини и застилам в тавичката със сместа.
 Охлаждам, режа на правоългълници или квадрати и опаковам в красиви станиолени пакетчета, връзвам панделка, пишем етикет със съставките с красиви лъскави маркери и носим в подноси. Много лесно и винаги се разкупуват първи

Последна редакция: пт, 09 ное 2018, 23:07 от Лале в дъжда

# 401
  • Мнения: 10 874
Идеи за домашен чипс

Флорче (пост):
Аз го правя по следния начин: режа на възможно най-тънко, редя върху хартия за печене, на един ред, ръсвам малко сол и зехтин отгоре. Подправки не бих сложила. Времето зависи от това колко нагоре ще сложиш тавата. Аз ги вадя картофчетата едно по едно, щото стават по различно време. То им личи кога са готови – така че хем да се хрупкави и да не огъват като ги вземеш, хем да не се баш покафенели.

Down Under (пост):
От 2 картофа става огромна купа и не е кой знае какво.
Само робот да имаш. Обелвам 2 картофа - големи. Нарязвам ги с ножа на робота и ги изкисвам във вода.
Загрявам олиото и пържа по малко, подсушени. Става супер и, макар че звучи като разправия става за по-малко от 30 минути.

vesi1 (пост):
Домашен чипс правя, но класически, т.е. пържен.
С рендето бьорнер на най-тънките шайби и във фритюрника се пускат едно по едно (по възможност), но си трябва ръзбъркване. Стават бързо, но се пържи малко количество и си е играчка.

# 402
  • Мнения: 10 874
Леща на Down Under

Нарязвам моркови на кубчета, глава лук, доста чесън и ги задушавам. Слагам лещата и добавям червена чушка, разрязана на две. Варя до готовност на лещата. Обелвам и намачквам сварената чушка и добавям чубрица и домати, варя още 10 минути и я ям с лют пипер и оцет.

постът тук

# 403
  • Мнения: 10 874
Супа леща по манастирски на rummi_pl

Продукти:

    200 г леща
    50 мл олио
    50 г кромид лук
    50 г моркови
    40 г целина
    150 г домати
    2 скилидки чесън
    1 с. л. чубрица
    2 с. л. оцет
    1 с. л. магданоз
    сол

Приготвяне:

• Лещата се измива и се поставя в тенджерата.
• Прибавя се лукът, който е нарязан на дребно, морковите и целината, нарязани на кубчета.
• Добавят се олиото, нарязаният на филийки чесън и чубрицата.
• Всичко се залива със студена вода и се поставя на умерен огън да ври (на 1 част леща 3 части вода, при варенето се добавя още една).
• 10 минути преди окончателното сваряване на лещата се прибавят и червените домати, нарязани на дребно (използвала съм домати и от консерва и пресни, всякак става. Ако доматът е пресен сложете и щипка захар  Peace).
• Готовата супа се подправя със сол и оцет.
• Супата от леща по манастирски се поднася с дребно нарязан магданоз.

Става нито много гъста, нито много течна. То зависи и от количеството вода  Laughing


пп: Лесно е, защото слагаш всичко наведнъж и накрая добавяш само доматите  Peace

постът тук

# 404
  • Мнения: 10 874
Гъбена чорба на Down Under

Гъбена правя с пресен лук. Задушавам гъбите в масло (печурки), добавям лук и след това ориз и вода. Като се сварят почти добавям сушени манатарки, застройвам я с жълтък и лимон и слагам магданоз.

постът тук

Общи условия

Активация на акаунт