Учителка от първи клас към дете: "ХХХХ е кръгла нула"

  • 8 409
  • 241
  •   1
Отговори
  • Мнения: 34
Учителката ни в първи клас посочила детето ми, защото има и друго с неговото име в класа и казала на учителката от занималнята: "ХХХ е кръгла нула". Това ми каза детето снощи, когато просто случайно го попитах напоследък госпожата правила ли му е някакви забележки, давала ли му е препоръки, какво се случва. Хора, аз съм в шок. Да не говорим за купищата изисквания, които трябва тези деца, до вчера в детската градина да се научат да спазват от раз. Уж се приспособявали. Направо ме боли от всичко. Не знам как да процедирам.

П.С. Вярно, че детето ми не е от най-справящите се. Затруднява се да чете и пише с първите 10 взети букви от азбуката. Но това е защото учителките от предучилищна ме успокояваха, че не е нужно да чете преди първи клас. Поради това не съм го натискала допълнително да учи след детската и през лятото, както много майки са научили и подготвили децата си. За което съжалявам, но малко късно. Сега трябва ли поради това да търпя да унижават и обиждат детето ми?

# 1
  • Мнения: 47 981
Не, не трябва
Обади й се или най-добре се срещни с нея и й обясни, че ако още веднъж си позволи подобно непрофесионално поведение, ще сезираш ръководството на училището и ще предприемеш мерки
Разчиташ на нейния опит и диплома като педагог да се намери изход от ситуацията и няма да позволиш да бъде подценена или да продължи това отношение и обиди
Успех

# 2
  • Карлово
  • Мнения: 4 645
Аз бих ти препоръчала да помогнеш на детето да настигне другите като го занимаваш допълнително в почивните дни. Ще е добре за неговото самочувствие.

За госпожата съм без коментар.

# 3
  • Мнения: 29 341
Много непрофесионално.

Срещни се лично с госпожата, но не започвай със скандал. Питай как се справя, дали може да му помогнете някак, да даде препоръки и т.н.
В зависимост от това какви отговори получиш, може да ѝ намекнеш, че знаеш за репликата.

# 4
  • Мнения: 34
Много непрофесионално.

Срещни се лично с госпожата, но не започвай със скандал. Питай как се справя, дали може да му помогнете някак, да даде препоръки и т.н.
В зависимост от това какви отговори получиш, може да ѝ намекнеш, че знаеш за репликата.

Аз не просто смятам да намекна, а да попитам директно какво е казала и защо? Дори детето да не е чуло правилно, факта, че е останало с такова впечатление говори много лошо за цялостното отношение към неговото справяне. Е не съм вярвала, че ще се натъкна на такова непрофесионално отношение.

# 5
  • София
  • Мнения: 7 990
Синът ми е първи клас и още не ги карат да четат. В момента учат още букви и как да ги изписват. Учителките са там, за да учат децата, а не да дават оценки. Може да поискате среща, ако има ден за консултации или просто да се уговорите, за да обсъдите как се справя с учебния материал, къде са му пропуските, къде да се подпомогне и т.н.
Не е професионално отношение, но трябва да се намери баланса, за да не страда после детето. Преди 1-2 седмици и на мен ми се наложи да влизам в тази роля, само че проблемът не беше по материала, а тормоз от конкретно дете, с което тя беше наясно, но не беше предприела нищо, докато не се намесих аз.

# 6
  • Мнения: 34
Скрит текст:
Синът ми е първи клас и още не ги карат да четат. В момента учат още букви и как да ги изписват. Учителките са там, за да учат децата, а не да дават оценки. Може да поискате среща, ако има ден за консултации или просто да се уговорите, за да обсъдите как се справя с учебния материал, къде са му пропуските, къде да се подпомогне и т.н.
Не е професионално отношение, но трябва да се намери баланса, за да не страда после детето. Преди 1-2 седмици и на мен ми се наложи да влизам в тази роля, само че проблемът не беше по материала, а тормоз от конкретно дете, с което тя беше наясно, но не беше предприела нищо, докато не се намесих аз.
Ама вие какво говорите, в една държава и град ли са децата ни? Моето с първите още 5 букви започнаха да четат и да ги карат да правят диктовки. Разбирайте, с 5 букви какво цветущо "разнообразие" от думи и изрази може изобщо да се получи. И само коментари и тормоз от сорта - "децата се затрудняват и не могат да пишат и четат, някои напредват добре, други са много зле, вашето е най-зле...." всеки ден четене и диктовки и забележки. Вече са с 10 букви.
Скрит текст:
Аз бих ти препоръчала да помогнеш на детето да настигне другите като го занимаваш допълнително в почивните дни. Ще е добре за неговото самочувствие.

За госпожата съм без коментар.
Натискам го вече упорито, но как да компенсирам от раз една пропусната година занимание с детето. Всичко е въпрос на упражнения, знам. Има и малко братче на 3 г. и то също отнема доста време и грижи.
Най-ме дразни това категоризиране, че е "най-зле". Манталитет от преди 50 години. После защо родителите пращали децата си в частни училища. Подход, ама никакъв.
Като й предложим нещо, ... се чува - ама вие няма да ме учите мене как да работя...

Последна редакция: ср, 04 дек 2019, 16:58 от AnMary

# 7
  • Мнения: 29 341
Много непрофесионално.

Срещни се лично с госпожата, но не започвай със скандал. Питай как се справя, дали може да му помогнете някак, да даде препоръки и т.н.
В зависимост от това какви отговори получиш, може да ѝ намекнеш, че знаеш за репликата.

Аз не просто смятам да намекна, а да попитам директно какво е казала и защо? Дори детето да не е чуло правилно, факта, че е останало с такова впечатление говори много лошо за цялостното отношение към неговото справяне. Е не съм вярвала, че ще се натъкна на такова непрофесионално отношение.

Не започвайте от вратата със скандал. Първо разберете какво точно се е случило.

Иначе за четенето - моят син не четеше изобщо в началото на първи клас. Някои ги натискат от 4-годишни още и отиват научени да четат гладко.

# 8
  • София
  • Мнения: 7 990
Учителите имат разписани програми за преподаване (или в електронен дневник, ако ползвате такава платформа). Оттам можете да се ориентирате за материала и темповете. Отделно, ако имате достъп до работните тетрадки, прегледайте какво са взели и може да минете още веднъж по материала, който са усвоили до момента.
Трудно им е на децата. Синът ми не ходи на занималня, занимаваме се вкъщи, отделно идва и учителка, но пак му е много трудно. Важното е да не се обезсърчат, да не се демотивират, което на тази възраст е лесно и се случва при първите затруднения.

# 9
  • Мнения: 46 515
Не е проблемът в детето, няма има изисквания да е усвоило материала предварително. Не си стресирайте децата заради учители, които не работят добре.

Разговор на 4 очи, не със скандал, но със сериозен тон, че това е недопустимо.

П.П. Дъщеря ми също не сме я учили предварително на нищо, има време за всичко.

# 10
  • Мнения: 4 411
Дъщеря ми не можеше да чете и пише, като тръгна първи клас. Можеше да смята до 10 някъде. Бяха 2-3 деца от класа на това ниво, всички други четяха. Нито един път не чух реплика от госпожата. Тя си караше по програма и отделяше време за всяко дете. В края на годината детето ми почти беше догонило четящите. Лятото между първи и втори клас работи доста в занималнята и сега е на много добро ниво. Така че, това не е проблем и не стресирайте детето. Казвайте му, че то ходи на училище, за да се научи да чете и пише. Т.е. там е мястото, където ще усвои тези умения. Не бива да се натъжава, че все още не може. Така както не е можел да говори, да ходи, да ползва тоалетна и много други неща, на които се е научил след много опити, падания и т.н.

Имате обаче проблем с госпожата и трябва да го решите. Професионалист не може така да се държи. Не бива децата да се обсъждат и най-вече накърняват по такъв начин. Не бих подминала това.

# 11
  • Мнения: X
И моят син е първокласник, вярно е че още учат буквите, но правят и диктовки и четат и още сто неща. Не е лесно без подготовка, определено.

Но, всичко това горе няма никаква връзка с грозната реплика. Явно трябва да се срещнете с учителката, но за съжаление ще трябва да сте дипломатична, защото тя ще продължи да преподава на детето. Може да й кажете, че сте чули от детето, че то е кръгла нула и най-зле от всички (демек знаете за нейните думи и отношение), притеснена сте и търсите съвета й, какво да правите вкъщи за да наваксате.

# 12
  • Мнения: 34
Дъщеря ми не можеше да чете и пише, като тръгна първи клас. Можеше да смята до 10 някъде. Бяха 2-3 деца от класа на това ниво, всички други четяха. Нито един път не чух реплика от госпожата. Тя си караше по програма и отделяше време за всяко дете. В края на годината детето ми почти беше догонило четящите. Лятото между първи и втори клас работи доста в занималнята и сега е на много добро ниво. Така че, това не е проблем и не стресирайте детето. Казвайте му, че то ходи на училище, за да се научи да чете и пише. Т.е. там е мястото, където ще усвои тези умения. Не бива да се натъжава, че все още не може. Така както не е можел да говори, да ходи, да ползва тоалетна и много други неща, на които се е научил след много опити, падания и т.н.

Имате обаче проблем с госпожата и трябва да го решите. Професионалист не може така да се държи. Не бива децата да се обсъждат и най-вече накърняват по такъв начин. Не бих подминала това.
Проблемът е, че отсега се драматизира и се определя като изоставащ. Вместо подхода да е успокояващ и насърчаващ.

# 13
  • София
  • Мнения: 28 565
Не е проблемът в детето, няма има изисквания да е усвоило материала предварително. Не си стресирайте децата заради учители, които не работят добре.

Разговор на 4 очи, не със скандал, но със сериозен тон, че това е недопустимо.

П.П. Дъщеря ми също не сме я учили предварително на нищо, има време за всичко.
Абсолютно вярно.
Съвсем съзнателно не бяхме научили сина ни да чете преди първи клас. Четенето се учи в първи клас, а не преди това – така е по програма. Проблемът е в учителката. Говори с нея. Проблемът е, че ми се вижда мисия невъзможна непрофесионализмът да се "излекува" с един разговор, но трябва да се опиташ.

# 14
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 280
В предучилищната група в училище например децата  научават всички букви ,научават се да сричат,правят звуков модел,научават цифрите до 20.Смятат до 10 елементарни задачи....учат
Придобиват навици.
Програмата за предучилищна в училище и в ддетската градина е една и съща.Обаче аз съм с впечатление,че не във всички градини се спазва .
И ако родителя не се е занимавал вкъщи с детето,когато започне първи клас,то има проблем.
Защото в първи клас не се повтаря цяла година материала от предучилищна,а се преговаря и се продължава напред.

За учителката в случая нямам думи.Много непрофесионално е от нейна страна да каже такова нещо в присъствието на детето.

Вие може да говорите с нея,но вероятно тя ще отрича.
Но е добре и да помогнете на детето да догони останалите.

# 15
  • Мнения: 4 411
Вени, няма такава програма в предучилищна група - да сричат, да правят звуков модел и т.н. Това са болни амбиции на родители и учители в предучилищни групи, които се отразяват зле на децата, които не са се научили да четат. Съвсем доброволно сами правим труден първи клас на децата, като ги караме да четат още от детската градина.

Дете в първи клас не е задължително да може да чете. Та то тръгва на училище, за да се научи. Не виждам смисъл да ги учим лятото преди първи клас. Та на тези деца им трябва все още време за игра.

# 16
  • Мнения: 1 495
Много неприятна ситуация Sad. Изпитвам страх какво говорят учителките на децата ми. Класната на на големия ми син крещи всеки ден в час, позволява си да им говори грубо и унижаващо. Но всички родители си търпим и броим месеците докато завършат четвърти клас. На малкия госпожата, която изглеждаше много загрижена за психиката и адаптацията на децата, буквално след първия ден на училище в първи клас, ни каза, че е много бавен. Впоследствие чух на родителската среща да казва това на почти всеки втори родител.
В детската градина точно преди да завърши големият ми син се беше разстроил, че госпожата му е казала, че не е готов за училище, защото не може да чете. Много се ядосах, но отидох при нея и най-спокойно я питах, какво смята, че трябва да наваксваме и върху какво трябва да работим. Госпожата много се притесни, почна да се обяснява "защо ли съм му казала така, сигурно съм искала да го мотивирам"...

Но с учителките в училище още след първия проведен разговор ми стана ясно, че с говорене нищо няма да постигнем Sad.

# 17
  • Мнения: X
В нашата градина от първа група има програми по които се обучават децата, а какво остава за предучилищната. И естествено, това не е за сметка на играта, даже напротив, всичко е направено така че на децата да им е забавно и интересно. Безумно е деца на по 6-7 години да не се занимават в предучилищната с нещо полезно, защото видиш ли им се отнемало детството, а после ревем, че сме неграмотни. Но, това така или иначе не е по темата, защото тук иде реч за нещо съвсем друго.

# 18
  • Мнения: 34
В предучилищната група в училище например децата  научават всички букви ,научават се да сричат,правят звуков модел,научават цифрите до 20.Смятат до 10 елементарни задачи....учат
Придобиват навици.
Програмата за предучилищна в училище и в ддетската градина е една и съща.Обаче аз съм с впечатление,че не във всички градини се спазва .
И ако родителя не се е занимавал вкъщи с детето,когато започне първи клас,то има проблем.
Защото в първи клас не се повтаря цяла година материала от предучилищна,а се преговаря и се продължава напред.

За учителката в случая нямам думи.Много непрофесионално е от нейна страна да каже такова нещо в присъствието на детето.

Вие може да говорите с нея,но вероятно тя ще отрича.
Но е добре и да помогнете на детето да догони останалите.

Ето, точно затова става въпрос. Учителката от занималнята ми заяви, че в предучилищна трябва да са усвоили звуковия анализ на думички, плюс да са понаучили буквите и евентуално да сричат. Говорих с нея сутринта днес и отрече да е чула класната да казва такива думи. Но потвърди, че е казала, че детето е зле и изостава. И то пред него, което според мен не е допустимо. И децата имат достойнство и точно сега са най-чувствителни. Предстои ми да говоря с класната и най-вероятно с директорката. Поне можеха не пред него да обсъждат така. И понеже не съм го натискала в детската, затова сега се получава така, че той изостава от другите, които явно са усвоили доста в предучилищна група. А аз в детската изобщо не съм и чувала за звуков модел. Явно нашите учителки са го претупали. Иначе твърдяха, че детето ми е прилежно и добре се концентрира като работи. Когато се старае пише красиво. А те сега с кофтия си подход, който всички майки трябва да търпим всеки ден, не знам какви ще са последствията. При всички положения, ще се постарая нещата да вървят напред но с такива характери и манталитети не знам има ли оправия.

# 19
  • Мнения: 8 804
Щях да я изям с парцалите, ако бях аз. Отдавна съм извън системата, пък и никога не съм работила с началните класове, но такива реплики към дете са абсолютно недопустими. Това може да го каже насаме на онази госпожа, но никога не трябва да допуска да го чува детето.

Извън всичко това моят съвет е да натискате колкото можете до ІV клас детето да се научи да пише грамотно. Ако се изпусне този момент, повече не се наваксва, а неграмотността остава за цял живот.Само крайно търсените професии, които са много трудни и отговорни, могат да си позволят езикова неграмотност, защото не се гледа за тях.

Някои деца работят по-бавно, усвояват по-бавно. Не слушайте глупости от рода: да работи по-бързо. Това вече се гони в края на прогимназията и в гимназиалния етап.

Успокоявайте детето, не го навиквайте в никой случай.И предупредете сериозно госпожата да не си позволява подобни забележки пред детето.

# 20
  • Мнения: 4 411
Lady Stardust, между не учат изобщо и не учат неща, които не са за предучилищна има доста разлика.
В нашата градина също имаха помагала от първа или втора група, не помня. Също учиха по план това, което трябва да знаят. Но в края на предучилищна група децата не е задължително да могат да четат. Трябва да познават графичните модели на някои букви, да могат да групират по вид и количество, да познават формите, да определят сезоните и още какво беше не помня. Никъде в нормативите не влиза сричане, звуков модел, събиране и изваждане до 20, четене. Това са неща, които се учат в първи клас.

Ън, не само пред детето, дори и пред колеги е недопустимо да се каже, че дадено дете е кръгла нула. Така колегата ще си изгради мнение за детето, преди да е имал възможността да работи с него. Опита ми сочи, че понякога да се развие пълния потенциал на едно дете е необходимо да се намери правилния подход към него. Много малко педагози го умеят това, или пък им остава време от хилядите простотии, с които да принудени да се занимават. Това го казвам не от позицията на учител, защото нямам нищо общо с учителската професия, а като родител на по-свито дете, което има нужда от малко побутване, за да покаже какво може и какво знае. И съм благодарна, за госпожата която имаме, защото и за миг не лепна етикет на дъщеря ми, че изостава, а успя да извади потенциала й и от неможещо дете да се превърне в отличник и да учи с желание на този етап.

# 21
  • София
  • Мнения: 28 565
...
 Явно плана за първи клас се различава в различните училища.
...
Не, планът е еднакъв – преди първи клас децата не трябва да могат да четат, но трябва да са запознати със звуковите модели. Което е задължение на учителките в ДГ, а не на родителите. Родителите не са учители, нито учителите са родители – нека всеки да си върши своята работа, защото иначе се стига до "много баби – хилаво внуче".

# 22
  • Мнения: 34
Lady Stardust, между не учат изобщо и не учат неща, които не са за предучилищна има доста разлика.
В нашата градина също имаха помагала от първа или втора група, не помня. Също учиха по план това, което трябва да знаят. Но в края на предучилищна група децата не е задължително да могат да четат. Трябва да познават графичните модели на някои букви, да могат да групират по вид и количество, да познават формите, да определят сезоните и още какво беше не помня. Никъде в нормативите не влиза сричане, звуков модел, събиране и изваждане до 20, четене. Това са неща, които се учат в първи клас.

Ън, не само пред детето, дори и пред колеги е недопустимо да се каже, че дадено дете е кръгла нула. Така колегата ще си изгради мнение за детето, преди да е имал възможността да работи с него. Опита ми сочи, че понякога да се развие пълния потенциал на едно дете е необходимо да се намери правилния подход към него. Много малко педагози го умеят това, или пък им остава време от хилядите простотии, с които да принудени да се занимават. Това го казвам не от позицията на учител, защото нямам нищо общо с учителската професия, а като родител на по-свито дете, което има нужда от малко побутване, за да покаже какво може и какво знае. И съм благодарна, за госпожата която имаме, защото и за миг не лепна етикет на дъщеря ми, че изостава, а успя да извади потенциала й и от неможещо дете да се превърне в отличник и да учи с желание на този етап.
[/b]



за миг не лепна етикет на дъщеря ми, че изостава, а успя да извади потенциала й и от неможещо дете да се превърне в отличник и да учи с желание на този етап.    -       

ЕТО ТОВА ИСКАМ, да извадят навън потенциала и да го запалят за знания. А не да лепят етикети. Много ми помагате да формулирам желанията си. Но дали ще ме чуят е друг въпрос.

# 23
  • Мнения: 4 411
Alizze, говорете с детето защо са важни знанията, защо трябва да се учи. Говорете и с учителката, но се опитайте да проведете спокоен разговор. Понякога е нужно съвсем малко, за да се случат нещата.

Късмет!

# 24
  • Мнения: 8 243
Аз бих ти препоръчала да помогнеш на детето да настигне другите като го занимаваш допълнително в почивните дни. Ще е добре за неговото самочувствие.

За госпожата съм без коментар.

Натискам го вече упорито, но как да компенсирам от раз една пропусната година занимание с детето. Всичко е въпрос на упражнения, знам. Има и малко братче на 3 г. и то също отнема доста време и грижи.
Най-ме дразни това категоризиране, че е "най-зле". Манталитет от преди 50 години. После защо родителите пращали децата си в частни училища. Подход, ама никакъв.
Като й предложим нещо, ... се чува - ама вие няма да ме учите мене как да работя...

Всеки родител се чувства зле когато чуе не особено ласкави думи за детето си.
Разбира се първо сигналната реакция е да нападнем страната която си е позволила да си изкаже негативно за него.
Сама сте наясно, че детето ви не се справя и най-вероятно е най-зле от децата в класа.
Също така виждате пропуските от градината когато са ви успокоявали че всичко е наред. Вместо да говорите с учителката защо не стигнете до градината и да наругаете учителките които не са си свършили работата в последните две години.

Имам силни подозрени ,че учителката ви е действала адекватно като е наблегнала на учителката от занималнята да се занимава с вашето дете което е с най-големи пропуски.
Мисля си ,че най-добрият вариант е да говорите с учителката. Да видите какво вие у дома можете да помогнете за да настигне детето ви останалите. Със сигурност на никое дете не му е приятно да се чувства изоставащ и кръгла нула. Но бъдете сигурна ,че самите деца на тази възраст виждат и знаят как се справят те и околоните.
Поговорете с детето как самото то се оценява и му дайте стимул да работи в правилната посока.

# 25
  • Мнения: 47 981
Да бе, учителката даже много адекватно е постъпила, викаш, а? Сега от сто кладенеца вода, па колко било изостанало детето, па как усещало и си знаело, та това някак си оневинява коментара. Грънци. И естествения страх да се говори с простачката, да не я засегнем, че тя да не си го върне...ужасно се дразня на такива отношения и за колко нормални се приемат!
Ми аз бих казала, че от опита ми с подобни учителки, тази учителка е огромна кръгла нула, и че вероятно това коментарче ще е най-малкия проблем в класа, картинката е банална и тепърва ще се развива. Не щото детето "изостава" от имагинерните критерии на даскалиците, а защото жената явно не става. Ни като професионалист, ни като човек, демек кръгла нула е. Не я обиждам, сравнявам я с колегите й. За щастие се намират все още по-стойностни от нея.

# 26
  • Мнения: 8 243
Да бе, учителката даже много адекватно е постъпила, викаш, а? Сега от сто кладенеца вода, па колко било изостанало детето, па как усещало и си знаело, та това някак си оневинява коментара. Грънци. И естествения страх да се говори с простачката, да не я засегнем, че тя да не си го върне...ужасно се дразня на такива отношения и за колко нормални се приемат!
Ми аз бих казала, че от опита ми с подобни учителки, тази учителка е огромна кръгла нула, и че вероятно това коментарче ще е най-малкия проблем в класа, картинката е банална и тепърва ще се развива. Не щото детето "изостава" от имагинерните критерии на даскалиците, а защото жената явно не става. Ни като професионалист, ни като човек, демек кръгла нула е. Не я обиждам, сравнявам я с колегите й. За щастие се намират все още по-стойностни от нея.

Аз пък всеки път когато попадна на такава тема се учудвам с каква неприязън към учителите приемате всяко изказване на 7 годишно дете. Как сами се убеждавате и навивате.
Детето има затруднения с научаването на 10 букви ,но видиш ли как е разбрало и възпоизвело дадено изказване.
Защо всеки учител е простак, тъпак и идиот и трябва да замете л...та сътворени от предишните учители и родители. С това отношение какво очаквате от учителите.
Защо критериите да са имагинерни. Те са записани и разписани в училищната програма. И за съжаление са твърде снижени. А в този случай и самата майка вижда ,че на детето й е трудно. Дай сега да ругаем госпожата , вместо да помогнем на детето.

# 27
  • Мнения: 47 981
Ми щом госпожата си позволява да обижда, значи е ок и останалите да го правим Simple Smile
Има си програма, пък и куп закони за защита на ДОСТОЙНСТВОТО на децата Simple Smile
И не, не плюя всички учители Wink Само тези,д ето си позволяват да се държат непрофесионално.
Не всички родители са педагози и не всички деца са еднакви. В тая троица само учителят е професионалист, избрал ролята си по желание и специално обучен за това.
Сърбах попарки на една даскалица, от която има САМО оплаквания. След това си научих урока и търся професионалисти. Има ги. Работят прекрасно и децата дават най-доброто от себе си, развиват потенциала си на максимум, разцъфват. Ако трябва, професионалиста привлича логопед, психолог, социални служби, лекари, каквото е нужно. Но не и по този начин Simple Smile Ако прави такива коментари, си е кръгла нула професионалист.

# 28
  • Мнения: 4 411
Hope for Two, детето може да няма затруднения да научи въпросните 10 думи, но ако отива с неприязън или страх на училище, може и една дума да не може да научи. Колкото и да е изостанало това дете, госпожата няма право да казва, че е кръгла нула. Правилния начин е да обърне внимание на госпожата от занималнята и на родителите, че трябва да се работи повече с детето, за да може спокойно да догони съучениците си.

# 29
  • Мнения: X
Не само в училище и в къщи трябва да се работи с детето, няма как в занималнята да се навакса всичко. Изобщо прекалено са малки очакванията от детските градини, а от училищата изведнъж стават прекалено големи. Каква е ролята на родителите в случая, не е ясно!

Иначе е ясно, че подобни думи са недопустими. 

# 30
  • Мнения: 34
Да бе, учителката даже много адекватно е постъпила, викаш, а? Сега от сто кладенеца вода, па колко било изостанало детето, па как усещало и си знаело, та това някак си оневинява коментара. Грънци. И естествения страх да се говори с простачката, да не я засегнем, че тя да не си го върне...ужасно се дразня на такива отношения и за колко нормални се приемат!
Ми аз бих казала, че от опита ми с подобни учителки, тази учителка е огромна кръгла нула, и че вероятно това коментарче ще е най-малкия проблем в класа, картинката е банална и тепърва ще се развива. Не щото детето "изостава" от имагинерните критерии на даскалиците, а защото жената явно не става. Ни като професионалист, ни като човек, демек кръгла нула е. Не я обиждам, сравнявам я с колегите й. За щастие се намират все още по-стойностни от нея.

Благодаря за споделеното мнение, Happy! Тази учителка, при това е спрягана от директорката като най-добрата учителка в началния курс. Аз напълно осъзнавам нивото на подготовка на детето си, наясно съм, че трябва много труд и полагаме вечер и почивните дни колкото може усилия. НО... извинете, но не може така да се говори пред дете. Предстои ми сериозен разговор с нея. Не се надявам на промяна и разбиране от нейна страна, затова след нея е на ред директорката. Ако и тя не разбере сбърканата ситуация, която не е единствена, има куп случаи с овикване на децата, с грозни коментари как не могат да оцветяват /а трябвало да могат от детската градина/ и т.н., ще помисля за смяна на класа. Надявам се да не ми се налага смяна на училището защото в района няма много по-добри.

# 31
  • Мнения: 29 341
Тази учителка, при това е спрягана от директорката като най-добрата учителка в началния курс.

Ааа, с това трябваше да започнеш. Хич не ги обичам тези квалификации "елитна учителка на елитен клас". И при нас я има тази глупост. Майките на деца от набора що ходиха при директора със списъци да се редят, за да се доредят до "най-добрата....". Пълна простотия. Сега точно в тези класове се държат надменно с децата и работят по симпатии.

# 32
  • София
  • Мнения: 28 565
Точно това си помислих, Натали. И при нас има елитна – 3 деца, които познавам от детската, избягаха ог нея. Далече от елитни.

# 33
  • Мнения: 47 981
Охо, ясно. Разваляте елитния клас.
Не се ядосвай и обмисли смяна на класа, в краен случай, полека и спокойно. Събери полека мнения за по-спокоен преподавател, който не се плаши от предизвикателства и слушай внимателно отзивите на родителите Wink За атмосферата в класа, за отношенията, за комуникацията

# 34
  • Мнения: 29 341
Точно. Разваляте елитния клас. Обмислете да преместите детето, но първо съберете отзиви за другите класове и преподаватели.

# 35
  • Мнения: 12 014
Първо се успокой, авторке, срокът за ограмотяване (четене и писане) е краят на март, когато приключват буквара. Точка. Бавно и полека и нещата ще се случат. За всеки случай и проверка при специалист по дислексия за обучителни затруднения.
Второ, бягай от учител, който не иска да учи дете да чете и пише. Намери нормален клас с нормален учител, клас в който повечето деца сега се учат на четене и писане. Ще спасиш детето си.

# 36
  • София
  • Мнения: 2 190
Да споделя и аз какво мисля по темата.
Не бързайте да местите детето, ако то самото не иска. Нали вече си е намерило приятели, тъкмо започва да се вписва в колектива. Ще се почувства несигурно в нов клас.
Аз лично бих провела разговор с госпожата, като наблегна на това колко съм загрижена за напредъка на детето, колко време отделям да му помагам вкъщи и т.н. Като на финал ще кажа : "кажете какво друго трябва да направя, Вие сте професионалист, разчитам на Вашия опит и подход". Нещо в тоя дух. И ще видите (дано) как госпожата ще започне да се старае да помогне на детето да се справя наравно с другите.
Това - от личен опит. На моя приятелка така в първи клас детето все беше "изоставащо". След разговор с учителката, спряха забележките от нейна страна, нещата се нормализираха. Сега детето е отличник, има медали от състезания по математика.
И още нещо - винаги давайте увереност на детето, че ще се справи, да вярва в себе си. Самочувствието е голям двигател на напредъка.

Последна редакция: ср, 04 дек 2019, 20:00 от Sunny bunny

# 37
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 280
Аз споделих личния си опит.
Дъщеря ми беше в предучилищна група в училище .Каква точно е програмата ни обясниха на първата родителска среща.Децата си имаха  учебници и тетрадки.Научиха азбуката.Научиха се да пишат буквите.Че и домашно имаха всеки ден.Малко -за 5-10 минути ,но всеки ден.
И не,не беше задължително да четат гладко,но всички деца в групата можеха сричат в края на учебната година.И звукови модели правеха.
Такава беше програмата тогава.Може да са я променили,не споря.
Освен това децата имаха време да се адаптират към реда в училище.Придобиха полезни навици.
И в първи клас тръгнаха спокойни и уверени.Нямаше никакви проблеми.

Предполагам,че не само в нашето училище е било така..

Пак от личен опит мога да кажа,че без занимания вкъщи не става.

Последна редакция: ср, 04 дек 2019, 21:03 от -veni-

# 38
  • София
  • Мнения: 28 565
Става, Вени.
Не се занимаваме със сина ни – във втори клас е. Старая се да му набия в главата, че неученето е за негова сметка, не за моя. Сега е моментът да си изгради навик сам да си виси на главата.
И на математически състезания се записва, и на някакви други беше ходил.

# 39
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 280
Точно това имам предвид.
Че трябва да се работи вкъщи.
Дъщеря ми също се занимава сама ,не и вися на главата.
Но аз съм и създала навика още от предучилищна.

Последна редакция: чт, 05 дек 2019, 09:34 от -veni-

# 40
  • Варна
  • Мнения: 36 603
Аз също почти не се занимавам с дъщеря ми вкъщи. Всичко си правят на занималнята. Откак са започнали учебната година сме писали нещо вкъщи не повече от три пъти. Първи клас е. Но пък нашите госпожи в градината бяха много инициативни и децата излязоха с добра подготовка.

# 41
  • Мнения: 2 887
А тя госпожата е много умна . На мен в 9 клас госпожата ми викаше , че ако дъщеря и изглеждала така , но била толкова куха , щела да се гръмне . По- късно имахме тест и имах най - добрата оценка от всички други .
Един учител не трябва да говори , а да си върши работата .

# 42
  • Мнения: 3 488
Аз бих ти препоръчала да помогнеш на детето да настигне другите като го занимаваш допълнително в почивните дни. Ще е добре за неговото самочувствие.

За госпожата съм без коментар.

Същото - подготвяйте вкъщи, системно, постоянно.
Има добри помагала, много доволна съм и от Уча се.
Бих искала лична среща с госпожата, недопустимо е подобно отношение.

# 43
  • София
  • Мнения: 9 546
Не е нормално педагог да прави подобни коментари, особено когато децата го чуват. И аз бих говорила с учителката, но без да се карам, а някак по-заобиколно и все пак достатъчно твърдо. Ако трябва и до директор ще стигна. Винаги съм се плашела от тази инстанция, защото ме е било страх да не рефлектира върху детето ми по негативен начин, но то стигне ли се до директор, явно нещата вече са достатъчно негативни.

Малко ме плаши това,  че в училище още от първи клас се започва с високите очаквания. Дъщеря ми сега е последна група в ДГ и учителката й ми каза (цитирам) : "Добре е, че вкъщи работите с нея, защото тук не ги учим на нищо, а в училище ги искат научени". Изненадах се от този коментар. Все си мислех, че в училище трябва да се учат да четат/пишат. Детето ми няма проблем в това отношение, но математиката не й е силна страна, а и дисциплината също. Не си представям как ще седне на чина и до междучасието няма да става, няма да говори. Явно се очаква да им оставим едни малки войничета, научени на всичко, за да им е по-лесно на учителите, но това не ми се връзва с личната ми представа за ролята на учителя.

# 44
  • Мнения: X
Нищо такова не се очаква от децата. Учат ги естествено в училище и е изумително, че в градината, вместо да ги научат на нещо полезно и да ги подготвят, защото това се прави в подготвителната група, те ви предупреждават да си го направите сами. Материала не е труден, само че ако детето изпитва затруднения и се окаже, че не може да следва темпото, тогава вече ще е късно да наваксвате.

В Англия децата тръгват на училище на 4 години, ние роним сълзи за 6 годишните, на които им се отнемало от детството. Не би следвало дете, което ходи на градина да има проблеми с дисциплината. Часовете в първи клас са по-кратки и естествено някои деца стават от чиновете в началото. Само, че ако са свикнали на ред и правила, бързо си научават, че така не се прави. Има достатъчно големи междучасия, има почивки, извеждат ги да дивеят, изобщо не попадат в затвор или казарма.

Последна редакция: чт, 05 дек 2019, 13:26 от Анонимен

# 45
  • Мнения: 29 341
Нищо такова не се очаква от децата. Учат ги естествено в училище и е изумително, че в градината, вместо да ги научат на нещо полезно и да ги подготвят, защото това се прави в подготвителната група, те ви предупреждават да си го направите сами. Материала не е труден, само че ако детето изпитва затруднения и се окаже, че не може да следва темпото, тогава вече ще е късно да наваксвате.

В Англия децата тръгват на училище на 4 години, ние роним сълзи за 6 годишните, на които им се отнемало от детството. Не би следвало дете, което ходи на градина да има проблеми с дисциплината. Часовете в първи клас са по-кратки и естествено някои деца стават от чиновете в началото. Само, че ако са свикнали на ред и правила, бързо си научават, че така не се прави. Има достатъчно големи междучасия, има почивки, извеждат ги да дивеят, изобщо не попадат в затвор или казарма.

Съгласна съм.
Няма такова изискване, нито трябва да има очакване децата да знаят за четат. Моят син не знаеше, до края на 1 клас се научи да чете сравнително добре.
По-важното е да четат с разбиране.

Преди първи клас трябва да познават цифрите, буквите, да могат да рисуват по детски, разбира се.
Вероятно обаче заради това, че е в "елитен" клас, другите са научени по-рано и той сваля нивото.  Crazy

В началото е трудно с дисциплината, особено за момчетата, но свикват. Поне до НГ обаче е зор....

# 46
  • Мнения: 11 910
В случая не е важно какво може и какво -не едно дете. Важно е отношението на учителя и то е непростимо. За съжаление,не са един и два подобни случая.
И да говори авторката с учителката- едва ли ще има полза. Възрастен човек, така да се отнася към дете- едва ли тепърва ще се промени.По-скоро да работи за самочувствието на детето и да не се тревожи от разни "определения".

Може и да съм крайна, но учителската професия много се изроди и в момента са рядкост истинските професионалисти. Дали от лесния прием в институтите , дали от ниските заплати/ поне коментирани като ниски ,защото и за това обстоятелство може да се спори/ ,дали от друго- в училищата попадат много недоразумения. Има,разбира се и сърцати, достойни педагози, но са рядкост.

# 47
  • Мнения: 47 981
Учителката едва ли ще се промени, но от разговора има полза. Поне детето ще се почувства защитено и подкрепено от родителя

# 48
  • Мнения: X
Учителската професия не е изродена от сега, по наше време сякаш нямаше учители, които изобщо не са за тая работа. Има прекрасни млади учители и сега, както и по-възрастни от старата школа, на които мястото им не е в училище, ама хич. Идеални хора няма, може на учителката да не й е било ден и затова да се е изтървала и да е казала грозната реплика (което не я оправдава), затова по-добре да се подходи по-дипломатично и да се търси мирно решение.

# 49
  • Мнения: 463
Моето лично мнение е, че ние сами проектираме това отношение на учителите. Под влияние на собствените ни амбиции, оправдавайки ги с това децата ни да не се окажат в групата на несправящите се и оттам в тази на неудачниците, ние изземваме функциите на учителите. Натискаме децата си да научат предварително това, което същите тези учители следва да ги научат и в първи клас, и в следващите класове. Улесняваме им работата и когато се окаже, че някое дете следва нормалните стъпки в развитието и усвоява знанията, така, както са по програма - стъпка по стъпка, то бива заклеймено като "кръгла нула". Същата е психозата с уроците след 7 клас, както и за ДЗИ в 12 клас. Спомнете си преди 30-40 години, когато много от нас от "старото поколение" тръгвахме на училище, колко от нас можеха да четат и да пишат. Никой ни очакваше такова нещо и се научихме. А относно повторението на едно и също нещо - в предучилищната и после в 1 клас, уж с надграждане, не мисля, че има кой знае какъв ефект, защото в повечето случай децата си вярват, че вече са усвоили дадено знание и не полагат усилие за нищо повече. Доказателство за това са уроците по Човек и общество и История, където българската история я учеха няколко години подред, но нищо не научиха. Като чуеха, че ще учат за Цар Симеон например,  моите казваха , че за него вече са учили предната година и си го знаят. Трябва да се приеме изцяло нова стратегия за образование, ако искаме децата ни да ходят с желание на училище и да излязат грамотни и образовани от българската образователна система.

# 50
  • Мнения: 3 049
Alizze, учителката с тия нагласи да не е увлечена (улеснена) че насреща си има деца, които могат да четат. Ако прави така, детето е в спирала: не мога - отсреща ми показват, че не мога - аз все по-малко мога. Ако е така, бягайте с 200.
Подкрепям мненията, че няма какво да се говори с учителката. Ако възпитанието й е позволило да направи това, нищо хубаво не чакайте, нито можете да заместите липсващите първи 7 години с един разговор (даже още не става въпрос за професионализъм).
Каквото и да ви вменяват, не чувствайте вина, че детето не е започнало първи клас  четящо научни текстове и решаващо квадратни уравнения.
Даже не се искат кой знае какви професионални умения - да си имаш под ръка листове задачки и упражнения за можещите горните неща, докато си следваш първокласната програма, изискваща да се учат НЕЗНАЕЩИ да четат деца.

Последна редакция: чт, 05 дек 2019, 21:40 от solnichka

# 51
  • Мнения: 34
Нищо такова не се очаква от децата. Учат ги естествено в училище и е изумително, че в градината, вместо да ги научат на нещо полезно и да ги подготвят, защото това се прави в подготвителната група, те ви предупреждават да си го направите сами. Материала не е труден, само че ако детето изпитва затруднения и се окаже, че не може да следва темпото, тогава вече ще е късно да наваксвате.

В Англия децата тръгват на училище на 4 години, ние роним сълзи за 6 годишните, на които им се отнемало от детството. Не би следвало дете, което ходи на градина да има проблеми с дисциплината. Часовете в първи клас са по-кратки и естествено някои деца стават от чиновете в началото. Само, че ако са свикнали на ред и правила, бързо си научават, че така не се прави. Има достатъчно големи междучасия, има почивки, извеждат ги да дивеят, изобщо не попадат в затвор или казарма.

Съгласна съм.
Няма такова изискване, нито трябва да има очакване децата да знаят за четат. Моят син не знаеше, до края на 1 клас се научи да чете сравнително добре.
По-важното е да четат с разбиране.

Преди първи клас трябва да познават цифрите, буквите, да могат да рисуват по детски, разбира се.
Вероятно обаче заради това, че е в "елитен" клас, другите са научени по-рано и той сваля нивото.  Crazy

В началото е трудно с дисциплината, особено за момчетата, но свикват. Поне до НГ обаче е зор....

Не, не е "елитен" класа, даже не се знаеше коя госпожа на коя паралелка ще води от първи до четвърти клас. Но тъй като аз се колебаех къде, в кое от две училища да запиша детето си и проявих една последна инициатива преди да реша, като разговарях с директорката. Надявах се тя да ми помогне да реша. Решаващо беше това, че тя ми каза, че точно сега училищното ръководство е взело решение за разпределение на учителките и на паралелката, в която е класиран сина ми ще води точно най-добрата учителка от всички начални учителки. Така взех решението. И ето ни сега на какво дередже сме...

# 52
  • Мнения: 34
В случая не е важно какво може и какво -не едно дете. Важно е отношението на учителя и то е непростимо. За съжаление,не са един и два подобни случая.
И да говори авторката с учителката- едва ли ще има полза. Възрастен човек, така да се отнася към дете- едва ли тепърва ще се промени.По-скоро да работи за самочувствието на детето и да не се тревожи от разни "определения".

Може и да съм крайна, но учителската професия много се изроди и в момента са рядкост истинските професионалисти. Дали от лесния прием в институтите , дали от ниските заплати/ поне коментирани като ниски ,защото и за това обстоятелство може да се спори/ ,дали от друго- в училищата попадат много недоразумения. Има,разбира се и сърцати, достойни педагози, но са рядкост.

Точно затова се въздържам вече два дена от разговор с нея, защото, от една страна, сме водили поне 4-5 разговора за това, че той е по-назад от другите и се затруднява в четене и писане и че трябва да се упражнява повече. И от друга страна, остарелия й манталитет с непрекъснати критики и забележки към децата и изградения характер с годините, аз трудно ще променя. Само искам да я питам, но не знам как да се изразя, за да не стане конфликт, защото тя е много докачлива и често вмъква "аз знам как да уча децата вие не ме учете какво да правя..." ...та искам да я питам, ако така ще продължава да съсипва увереността на детето с вечно сравнение с околните, изтъкване на можещите и критикуване на останалите, то поне да знам, защото може да мине цяла година, преди да успее да навакса и догони другите в знанията и уменията си. И това вече ще ме тласне да потърся друг клас и да го преместя.

# 53
  • Мнения: 34
Учителката едва ли ще се промени, но от разговора има полза. Поне детето ще се почувства защитено и подкрепено от родителя

Всеки ден разговарям с него, давам му кураж и обяснявам, че като учи, ще напредва, като не учи, ще е трудно. Казвам, че не е достатъчно да е умен, трябва и да полага много труд. Като цяло се изразявам позитивно. Не обиждам. Но ето че отношението в училище съвсем не е такова и може би поради това не желае много да учи в къщи...това ни е проблем и настоявам поне по малко всяка вечер...

# 54
  • Мнения: 34
Alizze, учителката с тия нагласи да не е увлечена (улеснена) че насреща си има деца, които могат да четат. Ако прави така, детето е в спирала: не мога - отсреща ми показват, че не мога - аз все по-малко мога. Ако е така, бягайте с 200.
Подкрепям мненията, че няма какво да се говори с учителката. Ако възпитанието й е позволило да направи това, нищо хубаво не чакайте, нито можете да заместите липсващите първи 7 години с един разговор (даже още не става въпрос за професионализъм).
Каквото и да ви вменяват, не чувствайте вина, че детето не е започнало първи клас  четящо научни текстове и решаващо квадратни уравнения.
Даже не се искат кой знае какви професионални умения - да си имаш под ръка листове задачки и упражнения за можещите горните неща, докато си следваш първокласната програма, изискваща да се учат НЕЗНАЕЩИ да четат деца.

Точно от това се страхувам да не се обезсърчи, защото в къщи е адски трудно вечер да го накарам да седнем дори за 15 мин. да почете или пише, .. знае за мнението, което имат учителките към него, знае, че другите се справят по-добре от него.... Непрекъснато му казвам, че другите са успяли и се справят по този начин, само защото по-отдавна и повече време са се упражнявали. Но това не променя много... истината е, че ще отнеме много време да наваксаме, защото явно другите деца да не са знаели да четат, родителите са се занимавали доста повече с тях от детската градина... това си мисля

# 55
  • Мнения: X
Детето няма никаква мотивация с такъв учител. Разбираемо е че вечер няма желание за нищо, освен всичко останало със сигурност е и много уморено. Сега ваканцията може да пробваш да наваксаш, ако трябва отпуска да вземеш.

# 56
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 280
Детето явно е имало нужда от малко повече време да се адаптира към новата обстановка и новите си задължения.
И госпожата вместо да помогне и да го стимулира ,му е сринала самочувствието.
Може и да не е толкова изостанало,а просто да не се чувства уверено и да се притеснява.
Ще свикне и ще навакса.
Нормално е вечер да е изморено .Но може през почивните дни да поработи или през ваканциите..

# 57
  • Карлово
  • Мнения: 4 645
Аз бих и казала, че съм много огорчена, от изказването и. Това не е в никакъв случай стимулиране за по-голямо старание от страна на детето в усвояването на материала. Предложи и да опита да го поощри поне за месец.
Вечер децата са уморени и не е ефективно допълнително занимание, само механично повтаряне има,според мене.

И последно детето занимава ли се с нещо извън училище, спорт, музика, рисуване, където са интересите му и са силните му страни? Според мене би помогнало за самочувствието му.

# 58
  • София
  • Мнения: 62 595
Учителките в градините могат да казват всякакви неща, но ако си вършат работата както трябва, повечето деца излизат от ПУК получетящи. Много често "няма нужда да чете, всичко е ок, не се поддавайте на другите родители да си учите детето предварително" е чисто баламосване и оправдания. Няма нужда родителите преди първи клас да си учат децата, а трябва учителите в ДГ да минат материала с децата както трябва и ако едно дете не се справя в ПУК, веднага да кажат на родителите, за да се навакса до края на ПУК, а не в първи клас да се започне с вайкането. Няма нищо общо с родителските амбиции, а с материала в ПУК. Като извъртят сто вида сричкувания и картинки в ПУк децата още в началото на първи клас дори да не могат да четат, още след първия месец вече са четящи с буквите, които са взели. Вярно, с диктовките е доста трудно, но това се преодолява първо като задобреят с четенето.

По разписание започват да четат и да правят диктовки още като вземат М, не разбирам по каква причина до декември няма да четат, а само ще изписват букви.

# 59
  • Мнения: 413
Мога да споделя впечатления като човек, придружавал обучението на внучката ми. В първи клас решихме да не ходи на следобедните занимания и така си остана до 4 клас. Прибирахме я у дома, обядваше и заспиваше кажи-речи на масата, толкова беше уморена. Започвахме да учим и да пишем домашни някъде към 15.30ч. и докъм 16.30, най-късно до 17.00ч. беше научено и написано всичко. Но когато детето е отпочинало и бодро, концентрацията е голяма и не се налагат повторения и поправки.

Ако вашето детенце има нужда да навакса и настигне другите деца, може би е добре да помислите за вариант поне за известно време да не ходи на занималня, а да се занимавате вкъщи с него. Не е нужно да сте велик специалист за да се справите с материала за първи клас. А и класната му със сигурност ще ви помага, ако я помолите.
Следобедната учителка е натоварена много и няма възможност да обърне специално внимание на детето ви. Още повече, че следобед децата са уморени и изнервени и обикновено са шумни и трудно се овладяват. В такава среда е трудно да се настигнат другите.

# 60
  • Мнения: 20
За учителката в случая нямам думи.Много непрофесионално е от нейна страна. Задължително говорете с нея, но според мен е добре да разпитате и другите родители как се държи с децата им,защото може да не така само с вашето. Добре е децата след детската градина поне за по 1 час на ден да имат занимание с учебния материал за 1 клас. В този случай детето ще се чувства гордо,че знае вече неща,които се учат, защото не само учителите се държат по този грозен начин,а и децата. Днес ще говорите с учителката, а утре някое дете ще му каже нещо от рода,че то знае повече от него и вашето ще се прибере разстроено. Нека да има време за игра, но и да има време за писане,учене всичко е в плюс за децата.

# 61
  • София
  • Мнения: 62 595
Грозното отношение е до човека който го проявява. Знанията на детето нямат никакво значение, защото един учител може да се отнесе зле и към отличника, който знае повече от останалите, да го усеща като конкуренция и да подхвърля реплики като "ти пък, все много знаеш", "такива всезнайковци като теб си патят". Много често отличниците също могат да са трън в очите, защото питат и не си траят, дори "най-нагло" посочват допуснати грешки, имат претенции към оценяването и т.н. Няма начин да се угоди на учител и най-лошата стратегия е дете или родител да се опитват да угодят на учител, вместо да си гледат материала и своите цели. За да си признае един учител допуснатата дори случайно грешка, се иска собствено достойнство и прознаване, че грешки се допускат, което пък, действа положително и на децата, защото не се страхуват да изкажат мнение. Абе, кофти ли е човекът, той е и кофти учител, кофти шеф, кофти продавач...

# 62
  • Мнения: 1 267
Учителката ни в първи клас посочила детето ми, защото има и друго с неговото име в класа и казала на учителката от занималнята: "ХХХ е кръгла нула". Това ми каза детето снощи, когато просто случайно го попитах напоследък госпожата правила ли му е някакви забележки, давала ли му е препоръки, какво се случва. Хора, аз съм в шок. Да не говорим за купищата изисквания, които трябва тези деца, до вчера в детската градина да се научат да спазват от раз. Уж се приспособявали. Направо ме боли от всичко. Не знам как да процедирам.

П.С. Вярно, че детето ми не е от най-справящите се. Затруднява се да чете и пише с първите 10 взети букви от азбуката. Но това е защото учителките от предучилищна ме успокояваха, че не е нужно да чете преди първи клас. Поради това не съм го натискала допълнително да учи след детската и през лятото, както много майки са научили и подготвили децата си. За което съжалявам, но малко късно. Сега трябва ли поради това да търпя да унижават и обиждат детето ми?


Наблюдавайки образованието последните години съм отвратена колко е паднало нивото на съвремения учител! Като поведение, като ценз...ужас! Можете, а и би трябвало да се обърнете към директора на училището, но писмено, защото иначе последствия няма да има.

# 63
  • Варна
  • Мнения: 25 241
Вероятно обаче заради това, че е в "елитен" клас, другите са научени по-рано и той сваля нивото.  Crazy
Мда, и при нас се носи слух, че в елитния А клас всички можели да четат от ден първи. В нашия В клас не сме толкоз напреднали Joy Нито можеше да чете синът ми (сричаше с мъка), нито познаваше ръкописните букви. Сега все чете табелите по улиците, надписите по рекламите, справя се все по-добре. Пише съвсем прилично, въпреки че и ние не се занимаваме вкъщи, нито сме го правили през лятото. Пълна глупост е за мен, че децата трябва да почват "подготвени" първи клас, защото тази подготвеност води до скука в часовете и тотално непридобиване на навик да внимава и да научава.

# 64
  • Мнения: 29 341
Точно така.

Понеже аз категорично отказах да ходя да се записвам в каквито и да е списъци за "най-добрите" класове и госпожи, бях обявена за майка, на която не ѝ пука за бъдещето на детето ѝ.

"Как можееее да не те интересува кой ще преподава на детето тииии?!?!?!!!"

# 65
  • Мнения: X
Вие под подготовка не знам какво разбирате, но лично аз съм на обратното мнение. Синът ми в момента надгражда, изобщо не му е скучно. Нито е можел да чете като почна първи клас, нито е можел да пише ръкописно думи и изречения, което правят в момента в клас. Само, че в градината беше свикнал да седи на чин, да пише ченгели и цифри, да внимава и да слуша учителката. Елементарни неща, които са базови за първи клас.

По принцип и за избора на учител е индивидуално всичко. При нас най-желаните учителки са страхотни преподаватели и хора. Моето дете не е при тях, по стечение на обстоятелствата. Но съм чувала само суперлативи от доволни родители и смятам, че изобщо не става въпрос за "елитарност", а за нещо съвсем друго.

# 66
  • Варна
  • Мнения: 25 241
Ами явно различни неща наричаме подготовка. Аз "подготовка" наричам умението да чете и да пише ръкописно. Нали точно това коментираме - трябва или не трябва да учим децата да четат и пишат през лятото. За мен това е ненужно и имам пред себе си пример с дете, което знаеше всички тези неща и сега реве и не иска да ходи на училище, защото му е скучно. Никой не коментира писането на ченгели и цифри и слушането на учителката, последното се подразбира още от първа група и въобще не подлежи на коментар. Нали се предполага, че всички първолаци са били в подготвителна група??? Там обаче няма изискване да се учат да четат и да пишат ръкописно. А някои родители много държат децата им да го умеят още преди първи клас.

# 67
  • Мнения: 29 341
Той моят звяр и да стоеше на чин и да слуша не искаше. Първите месеци за 60-70% от децата беше все едно са още в градината. Докато свикнат, че са на училище беше бая зор. Thinking

В крайна сметка всеки решава кое е най-добро за детето му, дали да го учи да чете, пише, смята и т.н.

# 68
  • Варна
  • Мнения: 25 241
Естествено, че всеки сам си решава, въпросът е, че такова изискване няма, защото в първи клас точно това се учи. И не виждам на какво отгоре някой ще се чувства виновен, че не е научил детето си да чете и пише през лятната ваканция.

# 69
  • Мнения: X
Не само, че няма такова изискване, аз съм сигурна, че и децата, които четат гладко и пишат прекрасно преди първи клас са единици. Въпросът е че би следвало да има някакви елементарни познания за буквите, цифрите и химикала, които да се дължат на предучилищната, а не на изтрещелите от страх родители. И изобщо не съм на мнение, че всеки родител си решава, при положение, че правителството само се чуди каква програма за ограмотяване да приеме и че все пищи, че децата ни са неграмотни.

Не вярвам, че има дете, което да пише преди първи клас без правописни грешки. От там насетне, има толкова много за учене, че ако ще и 5 азбуки да знае, пак ще има да надгражда. Важното е да се стимулира интереса, а не да го тормозиш цяло лято и наесен вече да е уморено и отегчено, ама не защото много знае, а защото не иска да учи повече.

Последна редакция: пн, 09 дек 2019, 15:40 от Анонимен

# 70
  • Мнения: 29 341
Всеки си решава за своето дете.

Ако иска да го научи да чете гладко, нека да го учи.

Иначе съм съгласна, че в ДГ трябва да ги учат по програмата, която се спуска за ПГ. Основните изисквания да Бъдат покрити....

За мен лично много избързване с материала не е добре. Не само, за да не им е скучно, а и защото материалът се преподава според възрастовите особености на детето. Ако то се интересува супер много от дадена област, да, може да се обогатяват знанията, но пак с мярка.

# 71
  • Мнения: X
Моят син има интерес към географията и да ти кажа не знам къде да сложа точката, при условие, че вече знае неща, които аз никога не съм знаела и постоянно е жаден да научи нови. Ако има дете с такъв интерес към математиката - да учи - не вярвам да му навреди, ако изпреварва връстниците си, че това е област, която е необятна. За българския език ми е същото мнението, важното е детето да има желание. Без желание, ако ти е набито насила, нормално е да няма интерес и в час да му е скучно. Но не защото знае всичко, звучи абсурдно за първокласник, а защото не му е интересно.

# 72
  • Варна
  • Мнения: 25 241
Не да знае всичко - да знае това, което се преподава. Примерно другите пишат ченгели, а то вече може да напише цялата азбука ръкописно. Ми много ясно, че ще му бъде скучно и няма да му се пишат ченгели. Иначе ако детето има някакъв специален интерес не виждам как ще го ограничиш. Но такива са единици.

# 73
  • Мнения: X
Ама те ченгелите и буквите колко време се пишат, месец-два? Толкова други неща се учат между временно, че това е едно голямо нищо, осигуряващо спокойствие само в началото.

# 74
  • София
  • Мнения: 62 595
Ръкописно много рядко пишат децата преди първи клас. Аз съм много против в ПУК да ги карат да пишат ченгели, защото ръката още не е достатъчно силна и издържлива. Обаче всякакви последователности от някакви елементи - вълни, зиг-заг, спирали и т.н. могат да правят.
Проблемът на повечето деца не е в това, че не могат да чета или че на четящите им било скучно (което не е така за четящите), а че имат проблем с езиковата култура и усвояването на езика - не се заслушват в думите, общуването е много повърхностно, изразяват се твърде просто, с изречения от две думи. Тук не споменавам трудностите с вниманието - не се учат да внимават, набляга се само на това, което е интересно, а не на това, което е нужно. И не, не искам да слушам примери как едно дете с часове може да реди лего - легото му е интересно, но колко време може да отдели на някаква друга поставена задача, която иска няколко пъти да се направи едно и също нещо?

# 75
  • Мнения: 12 014
Синът ми е на 5,8г, трета група. За съжаление, до сега не му се събира и месец на градина  от боледуване. Вкъщи отказва да се занимава, а и баба му го гледа. Ето как се пропуска от обучението в градината. Но няма да го оставя ненаучен, за да си спестим и двамата адът, през който минахме с каката. Още през юни ще смени кака си при логопедката в Дислексия и точно със задача да започне подготовката за първи клас. Лятото преди първи клас отново ще поработи два месеца, няма да му го спестя дори и да значи частна занималня. През август и септември ще почива месец и половина, стига му. В първи клас ще тръгне максимално подготвен, пък нека да му е скучно - ще учи чужд език.

# 76
  • Мнения: X
Няма да му е скучно, повярвай ми. Иначе съм напълно съгласна в Андариел, децата говорят, но не познават добре езика и правят елементарни грешки в писането. Това започва да се усвоява още първия срок в първи клас и е абсурдно да се говори за скука и пълна подготвеност. Същото е и с математиката, те не учат само 2+2, има толкова много правила и термини за усвояване. Изобщо знания да искаш в първи клас - неща, които за нас са елементарни, за тях са нови!

# 77
  • Мнения: 34
Аз бих и казала, че съм много огорчена, от изказването и. Това не е в никакъв случай стимулиране за по-голямо старание от страна на детето в усвояването на материала. Предложи и да опита да го поощри поне за месец.
Вечер децата са уморени и не е ефективно допълнително занимание, само механично повтаряне има,според мене.

И последно детето занимава ли се с нещо извън училище, спорт, музика, рисуване, където са интересите му и са силните му страни? Според мене би помогнало за самочувствието му.

От година и половина ходи три пъти седмично на таекуондо и много му харесва. Не иска да се отказва естествено, за да седи в къщи и да учи. То кое ли дете иска такова нещо. Но и аз държа да се развива физически и да се дисциплинира там, да се занимава с нещо полезно, не само да седи на таблета вечер.
Изобщо и аз се замислих вечер това учене набързо дали има ефект. Но бавничко напредваме. А критиките не спират.

# 78
  • Мнения: 34
Учителките в градините могат да казват всякакви неща, но ако си вършат работата както трябва, повечето деца излизат от ПУК получетящи. Много често "няма нужда да чете, всичко е ок, не се поддавайте на другите родители да си учите детето предварително" е чисто баламосване и оправдания. Няма нужда родителите преди първи клас да си учат децата, а трябва учителите в ДГ да минат материала с децата както трябва и ако едно дете не се справя в ПУК, веднага да кажат на родителите, за да се навакса до края на ПУК, а не в първи клас да се започне с вайкането. Няма нищо общо с родителските амбиции, а с материала в ПУК. Като извъртят сто вида сричкувания и картинки в ПУк децата още в началото на първи клас дори да не могат да четат, още след първия месец вече са четящи с буквите, които са взели. Вярно, с диктовките е доста трудно, но това се преодолява първо като задобреят с четенето.

По разписание започват да четат и да правят диктовки още като вземат М, не разбирам по каква причина до декември няма да четат, а само ще изписват букви.

Ето затова става въпрос. Изпуснали сме цяла година. Ами ще се стараем, пък сега няма да си тормозя детето. Знам, че ще наваксаме, макар и към края на годината. То нямаше да е проблем ако учителката не ни "квалифицираше" така.

# 79
  • Мнения: 34
Мога да споделя впечатления като човек, придружавал обучението на внучката ми. В първи клас решихме да не ходи на следобедните занимания и така си остана до 4 клас. Прибирахме я у дома, обядваше и заспиваше кажи-речи на масата, толкова беше уморена. Започвахме да учим и да пишем домашни някъде към 15.30ч. и докъм 16.30, най-късно до 17.00ч. беше научено и написано всичко. Но когато детето е отпочинало и бодро, концентрацията е голяма и не се налагат повторения и поправки.

Ако вашето детенце има нужда да навакса и настигне другите деца, може би е добре да помислите за вариант поне за известно време да не ходи на занималня, а да се занимавате вкъщи с него. Не е нужно да сте велик специалист за да се справите с материала за първи клас. А и класната му със сигурност ще ви помага, ако я помолите.
Следобедната учителка е натоварена много и няма възможност да обърне специално внимание на детето ви. Още повече, че следобед децата са уморени и изнервени и обикновено са шумни и трудно се овладяват. В такава среда е трудно да се настигнат другите.

Да, това е много важно, да му обърна специално внимание. Но как да стане като няма баби наоколо, освен с детегледачка. Тя и без това вчера вече ми увеличи сумата на час. /има една жена, която от година и половина го прибира 2-3 пъти седмично, че аз се прибирам късно от работа. Като стана дума за това, с двете деца се прибираме вечер в 19.00 ч. После вечеря и го мъча едни 15-30 минути детето да четем или пишем. Ох... измъчена работа. Но трябва да се справим.

# 80
  • Мнения: 34
Вероятно обаче заради това, че е в "елитен" клас, другите са научени по-рано и той сваля нивото.  Crazy
Мда, и при нас се носи слух, че в елитния А клас всички можели да четат от ден първи. В нашия В клас не сме толкоз напреднали Joy Нито можеше да чете синът ми (сричаше с мъка), нито познаваше ръкописните букви. Сега все чете табелите по улиците, надписите по рекламите, справя се все по-добре. Пише съвсем прилично, въпреки че и ние не се занимаваме вкъщи, нито сме го правили през лятото. Пълна глупост е за мен, че децата трябва да почват "подготвени" първи клас, защото тази подготвеност води до скука в часовете и тотално непридобиване на навик да внимава и да научава.

Ами тя нашата учителка няколко пъти намекна, даже натърти, че нали децата трябва да са "подготвени" за първи клас. Явно това е имала предвид, като стъпят в първи клас още с първите букви вече спокойно да започнат да си четат и пишат.

# 81
  • Мнения: 29 341
И защо е нужно?
Нали е затова първи клас....
Нали затова се изготвят учебни планове и програми?

Нека от детската градина ги научим за четат и пишат, да решават квадратни уравнения.....че да им е лесно на госпожите и да са "елитния клас"....

Аз съм против да се изпреварва с материала. Пак казвам, ако някое дете има голям интерес в дадена област, да - нека си чете и да се интересува, но да се напъва да учи материал за следващия клас е абсолютно без никакъв смисъл и по-скоро ще навреди, отколкото да помогне.

# 82
  • Мнения: 34
Синът ми е на 5,8г, трета група. За съжаление, до сега не му се събира и месец на градина  от боледуване. Вкъщи отказва да се занимава, а и баба му го гледа. Ето как се пропуска от обучението в градината. Но няма да го оставя ненаучен, за да си спестим и двамата адът, през който минахме с каката. Още през юни ще смени кака си при логопедката в Дислексия и точно със задача да започне подготовката за първи клас. Лятото преди първи клас отново ще поработи два месеца, няма да му го спестя дори и да значи частна занималня. През август и септември ще почива месец и половина, стига му. В първи клас ще тръгне максимално подготвен, пък нека да му е скучно - ще учи чужд език.

Mama Ru, а бихте ли споделили, ако не е проблем, какви са ви били трудностите с каката и как сте се справили? Вие сега имате опит с първото дете и с второто ще се опитате да ги избегнете. Ако знаех и аз какво ще е в първи клас, нямаше да допусна така да си пропилеем времето.  Поне малко повече да съм го натискала, защото виждам сега как всеки ден упражнение си има значение.

# 83
  • Карлово
  • Мнения: 4 645
Аз бих и казала, че съм много огорчена, от изказването и. Това не е в никакъв случай стимулиране за по-голямо старание от страна на детето в усвояването на материала. Предложи и да опита да го поощри поне за месец.
Вечер децата са уморени и не е ефективно допълнително занимание, само механично повтаряне има,според мене.

И последно детето занимава ли се с нещо извън училище, спорт, музика, рисуване, където са интересите му и са силните му страни? Според мене би помогнало за самочувствието му.

От година и половина ходи три пъти седмично на таекуондо и много му харесва. Не иска да се отказва естествено, за да седи в къщи и да учи. То кое ли дете иска такова нещо. Но и аз държа да се развива физически и да се дисциплинира там, да се занимава с нещо полезно, не само да седи на таблета вечер.
Изобщо и аз се замислих вечер това учене набързо дали има ефект. Но бавничко напредваме. А критиките не спират.
Явно нещата ще се наредят постепенно. Пък критиките игнорирайте и си следвайте вашата стратегия.

# 84
  • София
  • Мнения: 62 595
И защо е нужно?
Нали е затова първи клас....
Нали затова се изготвят учебни планове и програми?

Нека от детската градина ги научим за четат и пишат, да решават квадратни уравнения.....че да им е лесно на госпожите и да са "елитния клас"....

Аз съм против да се изпреварва с материала. Пак казвам, ако някое дете има голям интерес в дадена област, да - нека си чете и да се интересува, но да се напъва да учи материал за следващия клас е абсолютно без никакъв смисъл и по-скоро ще навреди, отколкото да помогне.

Няма изпреварване на материала и го казвам съвсем сериозно. Само ви се струва, че има изпреварване, това са майчински вайкания тип "колко са лоши учителите, какво искат от нас, искаме само децата ни да са щастливи, образователната система е скапана, другите родители са болезнено амбициозни..." Както се казва  - пораснете! Може да звучи твърдо и безкомпромисно от моя страна, но нямате друг избор, ако искате децата ви да вървят напред. Когато става въпрос за успеваемост в училище няма такъв филм, какъвто го описваш в поста си.

# 85
  • Мнения: 12 014
Alizze, моето дете се оказа от тежките случаи - има дислексия, дисграфия, дискалкулия и диспраксия. Подозирах за дислексията още в ДГ, учителките също забелязваха изоставането спрямо връстниците, слабата концентрация и памет, бързото изморяване... Специалистите не виждаха проблем обаче. И аз смятах, че първи клас е за това - децата да се научат да четат, пишат, смятат. Представите ми от материала бяха с давност 10+ години, а се оказа, че програмата е доста променена. В средата на октомври ни дойде редът за обследване в Св. Никола в София и тогава разбрах за всичко, т.е нещата си дойдоха на местата и много "защо" намериха обяснение.
Конкретно - дълго време детето ми не различаваше слято изписани елементи и букви, съответно не можеше да ги напише, трудно започна "да чува" втори и следващ звук в сричка/ дума, а това е свързано с диктовките, трудно се научи да слива звуците. За математиката изобщо не ми се говори - оказа се, че най-засегнато при нея е матиматическото мислене. И така изписването на два-три реда ченгелчета или букви отнемаше по час и повече. Не "виждаше" тесния ред. Наложи се да го маркирам. Маркирах всеки ред в началото, за да знае къде да пише. Всяка сричка и дума пишех първо с отделно изписани букви, а не слято, на всеки елемент или буква правех в една тетрадка по пет- шест реда пунктир, по който тя да повтаря докато схване какво трябва да прави ръката... Писъци, тръшкане "не мога", закани, че ще избяга от училище, рев, че е глупава и не се справя... И неперкъснато чувах от класната как не се справя, как изостава, как я избива на лошо поведение, как й отнемала време да й иска обяснения защо това или онова... В началото на втория срок на РС разбрах, че "най-после изоставащите деца са догонили можещите". Дъщеря ми не влизаше сред тях. Тогава разбрах, че правят диктовки, от които е изключена, защото не може. Същевременно у нас аз диктувах. Поисках да пише с останалите дори и да не може. До април диктовките й бяха абсолютно нечетими - пропускаше цели срички, заменяше букви. И тогава дойдоха първите четими диктовки - макар и с много грешки (правописни), но думите се разпознаваха. По същото време изсрича първата си книжка. Отне й около седмица докато прочете десетина страници от по 4-5 реда. Изчитането дори на едно изречение й костваше свръхусилие и концентрация, което водеше до много бърза умора. През лятната ваканция детето вече четеше по една страница А5 гладко четене, а в началото на втори клас вече четеше с лекота по 5-6 страници и пишеше сравнително грамотни диктовки, благодарение на които изкарваше положителни оценки на самостоятелната работа.
Когато тръгваше в първи клас познаваше буквите, определяше първият звук на думата, имаше представа от гласни и съгласни, дори беше чувала за звучни и и беззвучни, но там знанията й не бяха трайни - т.е като го учиха в градината ми го обясни у дома доста подробно и добре, но после се изпари от главата й.
Заканила съм се, че преди да тръгне в първи клас ще се постарая синът ми да може да чете и да може да определя не само първият звук в думата, да може да пише печатно и да смята на ум поне до 20.

# 86
  • Мнения: 29 341
Андариел,  когато дете на първия учебен ден чете гладко,  има изпреварване на материала.  Път ти, както искаш,  го наричай. Нямам  против,  стига госпожата да не заяви, както в случая на авторката,  че детето й е изоставащо,  понеже не чете в началото на първи клас.
Иначе всеки е свободен да си гледа детето според разбиранията, ако ще и материал за студенти да му налива в главата.

# 87
  • София
  • Мнения: 62 595
Повечето деца, с които работя отиват в първи клас четящи, защото това е част от работата ми. Може би заради натрупването на данни го възприемам по-скоро за нещо в реда на нещата. Гладкото четене не означава разбиране, а гладко четене. Зная, че имат такива изсквания по програма. Но за мен е по-важно четенето с разбиряне, а то се формира и с езиково богатство и обща култура към техниката. Неслучайно децата с богат език и знания се научават да четат по-бързо. Ако класът като цяло е от по-напреднали с материала, то разликата е осезаема и вероятността да се чака този, който не е в крак е малка.

# 88
  • Мнения: 413
Моите наблюдения са, че много деца съвсем спокойно започват да четат между 5,5г. и 6,5г. възраст. И не защото родителите им са със някакви свръхамбиции, не. Просто децата достигат едно естествено ниво на готовност и със съвсем малка помощ от родителите си започват да четат. Разбира се, има и деца, чиято готовност за четене настъпва малко по-късно. Лошото е, че образователната система няма как да прояви достатъчно гъвкавост и да може  да се нагоди към образователното темпо на всяко едно дете.

# 89
  • Пловдив
  • Мнения: 1 081
Здравейте , да споделя и моя сблъсък с 1-ви клас Simple Smile

Още , когато детето ми беше на 5 г., бяхме на рожден ден на едно момиченце . В кухнята на хладилника бяха залепени думички , от сорта на Вики и мама , обичам тати и т.н. Попитах майката и тя ми каза , че Вики ги е написала. Тогава се депресирах - мойто дете не знаеше нищо. Да казваше азбуката и толкоз - но да пише ? Взех решение и почнах да го уча. Измина месец - два и една колежка , на която майката е учителка от 1-4 клас разбра какво правя с детето. Тогава ме наяде както си трябва , защото според майка и - тези майки били комплексарки и недооценеkи в живота. В смисъл - училището е за това за да се научат децата на писане , смятане и четене. Майките , които ги учат - в повечето пъти не  знаят как се изписва дадена буква - ръкописно и детето научава нещата погрешно. Отделно си има последователност на ученето на буквите/ това го разбрах сега  вече/ . Тогава аз просто спрях и го оставих да расте , играе и се забавлява. Сега в първи клас се броят на пръсти тези като него - които не знаят какво е чингелче Simple Smile
Да трудно му е , но се справя чудесно и с писането и със смятането и с четенето. С повече старание в къщи имаме чудесен резултат и изобщо не съжалявам , че съм удължила детството му с 2 години, защото той вече няма нормално детство. До обяд учи - после занималня и вечер се прибира с буквар да чете. За събота и неделя винаги има по един куп неща, които да се преписват и смятат. Гледам да не го тормозя вечер и му давам таблет и детски да си гледа , а буквара чете сутрин в колата докато пътуваме. За мен подхода ми беше верен Simple Smile

# 90
  • Мнения: 8 243
Здравейте , да споделя и моя сблъсък с 1-ви клас Simple Smile

Още , когато детето ми беше на 5 г., бяхме на рожден ден на едно момиченце . В кухнята на хладилника бяха залепени думички , от сорта на Вики и мама , обичам тати и т.н. Попитах майката и тя ми каза , че Вики ги е написала. Тогава се депресирах - мойто дете не знаеше нищо. Да казваше азбуката и толкоз - но да пише ? Взех решение и почнах да го уча. Измина месец - два и една колежка , на която майката е учителка от 1-4 клас разбра какво правя с детето. Тогава ме наяде както си трябва , защото според майка и - тези майки били комплексарки и недооценеkи в живота. В смисъл - училището е за това за да се научат децата на писане , смятане и четене. Майките , които ги учат - в повечето пъти не  знаят как се изписва дадена буква - ръкописно и детето научава нещата погрешно. Отделно си има последователност на ученето на буквите/ това го разбрах сега  вече/ . Тогава аз просто спрях и го оставих да расте , играе и се забавлява. Сега в първи клас се броят на пръсти тези като него - които не знаят какво е чингелче Simple Smile
Да трудно му е , но се справя чудесно и с писането и със смятането и с четенето. С повече старание в къщи имаме чудесен резултат и изобщо не съжалявам , че съм удължила детството му с 2 години, защото той вече няма нормално детство. До обяд учи - после занималня и вечер се прибира с буквар да чете. За събота и неделя винаги има по един куп неща, които да се преписват и смятат. Гледам да не го тормозя вечер и му давам таблет и детски да си гледа , а буквара чете сутрин в колата докато пътуваме. За мен подхода ми беше верен Simple Smile
От позицията на родител с повече опит с нашето образование ще ти кажа ,че на този етап нямаш идея дали е верен или грешен.
Изживяване на детство с таблет не е най-доброто което родител може да направи за детето си.
Със сигурност родителите които се занимават с децата си са най-малко комплексарки и недооценени. По скоро са с реални виждания за живота.
И защо винаги знанията се поставят в удължаване на детство или щастие. Аз познавам много знаещи и можещи хора които са щастливи и много неграмотни които са нещастни.
Успех в следващите класове.

# 91
  • Мнения: 1 495
За съжаление аз моят голям син не съм го учила въобще да пише. И много късно видях вече след 2 клас, че пише наобратно почти всички букви и цифри. Цяло лято след 2 кл. му диктувах всеки ден, учих го буква по буква в каква посока да завърта. И успях само донякъде, все още в 4 кл пише както му падне.

# 92
  • Мнения: 12 014
Огледалното писане се среща при левичари както и при дисграфията. Проверете детето за дисграфия.

# 93
  • Мнения: 1 495
Огледално пишеше в началото да, вече не. Проблем има по-скоро с често изпускане на букви.
Аз имах предвид, че на всяка буква и цифра има подходяща посока за изписване и в книжките за упражнения често има стрелкички. Например "о" се пише обратно на часовниковата стрелка ,но и двамата ми сина ги пишеха по часовниковата . Освен че им се получават по-грозни буквите, така стават и по-трудни за свързване когато пишат ръкописно.

# 94
  • София
  • Мнения: 7 990
При дисграфия или при дислексия е обратното писане? И синът ми понякога ги пише наобратно, а постоянно работи или с възрастен член на семейството, или с учителката, която идва вкъщи. Мисълта ми е, че винаги има корекция за положението, в което се пише, работи се с него от години, но въпреки това продължава да го прави като грешки. Също като чете, разменя буквите - напр. сега учат десетици и единици. Съкращението "ед." се чете като "де".

# 95
  • Мнения: 3 049
За съжаление аз моят голям син не съм го учила въобще да пише. И много късно видях вече след 2 клас, че пише наобратно почти всички букви и цифри. Цяло лято след 2 кл. му диктувах всеки ден, учих го буква по буква в каква посока да завърта. И успях само донякъде, все още в 4 кл пише както му падне.
Хем е странно, че сте видели чак след втори клас, хем е странно и че е нямало учител да каже нещо (не да се занимава по-специално, просто да обърне внимание).

Иначе по мнението на доста видялата ни учителка, децата изпреварили първи клас не е задължително да са най-добре справящите се в трети-четвърти клас, например. В нашия клас се доказа това.
Разбира се, не трябва да има изпаднала в крайност с темпото учителка. Ако се
юрне с темпото на на 3-4 напреднали е лошо за "неподготвените". За "изпреварилите" пък, ако учителката я кара съвсем с най-бавните, пак не е добре.

Истината е, че независимо от разбиранията си за това кое е по-добро, доста родители чувстват натиск да започват да работят с децата си все по-рано. Колкото и да си наясно как е най-добре да се подходи, като около теб се споделя (не рядко с преувеличение) за успехите с четене, писане и смятане на наборчетата, започва да те гложди.

# 96
  • Мнения: 21 451
Защо да е странно, аз сега се замислям, че нямам представа дали детето мине пише някоя буква наобратно,нито дали самата аз не го правя.
Много е възможно, тъй като и двете не свързваме всички букви в думите.
Но тя вече е голяма и това е без значение, а и винаги е писала четливо и красиво.

Но аз влязох по казуса на авторката - въпреки, че учителката е била определено несправедлива и не и прави чест, в интерес на детето е да навакса. А и родителите, като си знаят, че може да попаднат на такива си учат предварително децата.

# 97
  • София
  • Мнения: 62 595
останах с впечатление, че не става въпрос за огледално, а за посока на изписване. Мама ру, не се филмирай за дисгрсфия и дислексия при всяко споменаване.  Най&често децата заучават грешно техниката и посоката, как да завъртят О-то, защото никой не им виси на главите и не настоява за техниката, за да избегне мрънкането и защото се гони количество написани редове, а не качествено написани букви. И това вече заплашва да се превърне в норма.
За обратното четене - пространство, езикова култура и звуков анализ. Това се учи с постоянство.

# 98
  • Мнения: 12 014
Андариел, не се филмирам, но аз приех, че детето пише огледално, затова го споменах. Иначе за неправилна посока на изписване и дъщеря ми го прави при някои букви и е проблем, защото забавя писането, а тя и без това работи малко по-бавно. Ф упорито започва от черничката и после пише първо дясното колелце и накрая лявото. При такова изписване за лявото колелце просто не остава място и се сбива или става буква върху буква. Забелязвам и при познато първолаче изписване в обратна посока, както и все още някои огледално изписани букви. Детето е левичар, ако това има значение, но може да работи и с дясна ръка. Бащата много я юрка да пише с дясната ръка, доколко е правилно е отделен въпрос. Водещата ръка обаче е лявата.

# 99
  • София
  • Мнения: 62 595
Оставете детето да пише с лявата. Не му обърквайте мозъка. Левичарите често сами си намират начин, макар и те да спазват посоката. Грешната техника може да се оправи с упражнения, ако пречи на четливостта. Понякога трябва да изтъргуваме едно срещу друго по целесъобразност.

# 100
  • Мнения: 12 014
Лъчи късно си избра водещата ръка, но е десняк. Приятелката й в първи клас е левичар. Аз не бих сменяла ръката, но бащата явно оказва натиск. Въпреки това детето си пише с лявата ръка, защото тя му е по-удобната.
Синът ми до късно първо отработваше нещо с лява ръка и едва след това започваше да опитва с дясната. След като тръгна на градина започна все по-често да ползва дясната ръка. Мисля, че е от типа хора, които ползват и двете ръце, но все пак водещата му ръка е лявата. Аз също съм почти еднакво добра с двете ръце, но при мен водеща е дясната. Като кръстосвам ръце или крака, обаче лявата ръка и левият крак са отгоре.

# 101
  • Мнения: X
Не разбрах има ли значение посоката на изписване на думите, защото забелязвам, че синът ми доста неща не както трябва. Буквите изписва вярно и красиво, но посоката е както дойде. За съжаление не ме слуша като го коригирам и съм го оставила да се оправя. Не знам дали така е редно.

Аз за пореден път ще кажа, че подготвените зорлян деца биха окапали още първия срок в първи клас, ако нямат други качества. Едно е родител да понаучи детето да пише, чете и смята, съвсем друго е то да усовои знания за гласни, съгласни, да прави разбори, да решава обърнати задачи, задачи с десетици и другите десетки щуротии, за които аз например, си нямах представа, че се учат в първи клас. Не виждам изобщо смисъл да се говори за луди и амбициозни родители. Само педагог може да си направи детето машина, пък както всички знаем, за съжаление малцина вече избират тази професия. В предучилищната е истината, но човек не попаднал на правилна такава, продължава да лае “родителите, та родителите”. Нищо не си карам детето да прави, но всеки ден благославям госпожата от градината. По стечение на обстоятелствата сега и малкото ми дете е в нейната група. Спокойна съм, няма да се наложи да се занимавам и с него, още повече, че смятам да тръгне на училище на 6.

# 102
  • Мнения: 1 495
Ако детето пише красиво и достатъчно бързо не бих се вглеждала за посоката. Но моят син пише и много грозно и нечетливо, и много бавно. Та при него се усеща разлика и за двете неща като се коригира посоката.

# 103
  • Мнения: X
Докато децата пишат малко, подробностите не са важни, но когато почнат да пишат повече и вече всичко ще е от значение. Освен всичко синът ми държи химикала по безумен начин, абсурд е да пише дълги диктовки така, ама било му удобно. Иначе пише бързо и четливо, но ръката вероятно се товари, а това не е хич добре.

# 104
  • София
  • Мнения: 62 595
Там ти решаваш дали да упражнявате захват при положение, че пак обръщат на стария, когато никой не ги гледа в училище.

# 105
  • Мнения: X
Купих му приставка за пръстите и уж пише с нея в училище, вкъщи ще го тормозя ваканцията.

# 106
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 280
Според мен е много важно на каква госпожа ще попаднеш в предучилищна група.Защото ,ако тя си е свършила добре работата,детето ще бъде подготвено за първи клас.

# 107
  • Мнения: 305
Кръгла нула е учителката ,трябва да получи много строга забележка, отношението и към детето е недопустимо.

# 108
  • Мнения: 34
Здравейте , да споделя и моя сблъсък с 1-ви клас Simple Smile

Още , когато детето ми беше на 5 г., бяхме на рожден ден на едно момиченце . В кухнята на хладилника бяха залепени думички , от сорта на Вики и мама , обичам тати и т.н. Попитах майката и тя ми каза , че Вики ги е написала. Тогава се депресирах - мойто дете не знаеше нищо. Да казваше азбуката и толкоз - но да пише ? Взех решение и почнах да го уча. Измина месец - два и една колежка , на която майката е учителка от 1-4 клас разбра какво правя с детето. Тогава ме наяде както си трябва , защото според майка и - тези майки били комплексарки и недооценеkи в живота. В смисъл - училището е за това за да се научат децата на писане , смятане и четене. Майките , които ги учат - в повечето пъти не  знаят как се изписва дадена буква - ръкописно и детето научава нещата погрешно. Отделно си има последователност на ученето на буквите/ това го разбрах сега  вече/ . Тогава аз просто спрях и го оставих да расте , играе и се забавлява. Сега в първи клас се броят на пръсти тези като него - които не знаят какво е чингелче Simple Smile
Да трудно му е , но се справя чудесно и с писането и със смятането и с четенето. С повече старание в къщи имаме чудесен резултат и изобщо не съжалявам , че съм удължила детството му с 2 години, защото той вече няма нормално детство. До обяд учи - после занималня и вечер се прибира с буквар да чете. За събота и неделя винаги има по един куп неща, които да се преписват и смятат. Гледам да не го тормозя вечер и му давам таблет и детски да си гледа , а буквара чете сутрин в колата докато пътуваме. За мен подхода ми беше верен Simple Smile

Здравейте! Ами и аз през цялото време се успокоявам с това, че в детската градина не съм го учила да пише вечер по половин -един час, както други майки са ми споделяли, че правят. Но... просто както каза още една майка, системата не чака неподготвените да я догонят и просто на такива деца като нашите им е много трудно. Да, поиграл си е. И сега вечер се радвам, че му е удоволствие да играе, но като е така назад, а си трябват тренировки с четенето, после другите като започнат да четат по-бързо и да разказват уроците, на него ще му бъде трудно още да го прочете, пък после чак да го разкаже. Но разчитам да видим как ще е с паметта. Установила съм, че когато нещо му е интересно, лесно го запомня и възпроизвежда.

# 109
  • София
  • Мнения: 62 595
Пак с това "интересно! А когато не му е интересно? Не може повече оправдания и косвено "а други майки са гадни, карали са децата си да пишат". Не, не са ги карали да пишат, не са им ограбили времето за игра. Всички деца играят. Половин час занимания не е каране да чета т и да пишат, а възпитаване на постоянство, трупане на обща и езикова култура.

# 110
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 280
А не е ли работа на госпожата в детската градина да подготви децата за предучилищна.
Програмата е една и съща и за децата предучилищна група в училище и за последната група в детската градина.
А родителите пак могат да се занимават с детето вкъщи.

# 111
  • Мнения: 21 451
Да, но някои учителки искат детето в първи клас вече да идва знаещо да чете и пише. Ако не знае, му викат че е изоставащо.

В детската може да си е писало ченгели, обаче ако учителката очаква да пише и буквите, трябва майка му да го е научила. С четенето същата работа...
Затова се получава, че децата, които не изпреварват програмата изостават от другите, дето са писали.

И ние сме писали, не ща някаква да ми се кара на детето. Имаше едни момченца, родени в края на годината, ей, до пролетта слушахме по родителските какво не могат....

# 112
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 280
Според мен проблема е в детската градина-може би защото групите са големи ...и госпожата не може да спазва програмата.
Защото от ПГ в училище като излязат ,вече са научили и букви и цифри и да сричат....
Обаче там са 17-18 деца в група.



# 113
  • Мнения: X
Според мен преувеличавате. И да има учителки, които очакват децата да могат да пишат и четат, това са единици, аз не съм чувала за такива, но приемам, че има, щом казвате. Според мен повечето очакват самостоятелност, децата да внимават и да се стараят, да имат някакво понятие от букви, цифри и писане. Ако предучилищната си вършеше работа, повечето деца в училище щяха да пеят и учат. И не амбициозните родители са виновни, че има деца, на които им е трудно, а системата, която не им е обърнала внимание и не се е занимавала с тях. Интереса към учението е редно да се подклажда и от родителите, не може все да чакат някой друг да им свърши работата. И това се прави не от амбиция, а защото така е добре за детето, чрез игра да усвоява, да има желание, да расте будно и любопитно.

# 114
  • София
  • Мнения: 62 595
Признавам, че мен като родител повече ме дразни идеята за "да си поиграе, защо да го карам да учи вкъщи, за какво го водя на градинс, вечер няма време...". Сори, ама това е личното дете, за половин час няма да се събори светът, а и как ще я карате в училище, пак ли да не го мъчим, защо ходи на училище? Деца, с които вкъщи се работи по развиване на езика, дисциплината и общата култура после по-бързо се справят в училище. Четенето и писането са сами видимата част.

# 115
  • Мнения: 8 243
За част от родителите е важно спокойствието. Половин -един час на ден е убиване на детството /чисто оправдание/. Ами ако на детето просто му е трудно, пак ли учителят е виновен.
Виждам родители които не успяват да задържат вниманието на детето си за 10 минути. Но искат учителя за 30 минути да го научи на всичко. И как точно да стане. Учителя да не клоун...та да подскача и то да го гледа в очите 30 минути.
Някой деца имат нужда от помощ. И това е задължение на родителя.

# 116
  • Мнения: 11 910

Някой деца имат нужда от помощ. И това е задължение на родителя.
А някоИ родители нямат капацитет.И не са длъжни да имат, в крайна сметка всеки е полезен с нещо.

Половин час на ден нищо не е, ама работата не опира само до единия час, а до изродената родителска лакомия всичко да е научено предварително.Да кажем, в ПГ има две деца с подчертан интерес към математика.Обаче останалите 20 майки не могат да се примирят, айде ходом марш на школи от първи клас.Същото е с езици и др.А в училище на учителите им е много добре детето да е научено , по-лесничко е някак.И наистина се стига до ограбване на детство, защото половин час може нищо да не е, ама този половин час после се изражда в учене до среднощ, ставане в 5, минаване на материала през лятото и т н-
А специално за първи клас-аз не познавам човек да не се е научил да чете и пише, нищо фатално няма в това точно в кой момент детето ще усвои знанията

# 117
  • Мнения: 12 014

Някой деца имат нужда от помощ. И това е задължение на родителя.
А някоИ родители нямат капацитет.И не са длъжни да имат, в крайна сметка всеки е полезен с нещо.

Половин час на ден нищо не е, ама работата не опира само до единия час, а до изродената родителска лакомия всичко да е научено предварително.Да кажем, в ПГ има две деца с подчертан интерес към математика.Обаче останалите 20 майки не могат да се примирят, айде ходом марш на школи от първи клас.Същото е с езици и др.А в училище на учителите им е много добре детето да е научено , по-лесничко е някак.И наистина се стига до ограбване на детство, защото половин час може нищо да не е, ама този половин час после се изражда в учене до среднощ, ставане в 5, минаване на материала през лятото и т н-
А специално за първи клас-аз не познавам човек да не се е научил да чете и пише, нищо фатално няма в това точно в кой момент детето ще усвои знанията
Светкавица, по-добре не бих могла да го кажа. Във всяко училище и градина трябваше да има логопед и ресурсен, ама няма. В градината на дъщеря ми определената логопедка от ресурсен център просто не идваше. Стоеше си в съседното училище и връщаше децата от градината, че била много натоварена. Добре, че ние ходихме на логопед към един център по европейски проект (безплатно), а те имаха услуга да ходят по домовете на децата. И вместо у дома, тя започна да ходи в градината. И пое и останалите деца, които имат нужда. После прекрати дейността си и децата останаха без логопед. А това е градина с 12 групи общо ( по три на випуск).
Училището ни, елитно, с 1500+ деца няма логопед и ресурсен, въпреки че има достатъчно деца за такива специалисти. И това е вече умишлено, не поради липса на бюджет, а за да се прогонват тези деца едно по едно от училището, да не развалят имиджа му.
И малко личен опит. Дъщеря ми беше на 3,4 като я взех. Последните дни на октомври. Поставиха й диагноза по същото време 4 години по-късно. През това време аз виждах, че детето има проблеми, учителките виждаха, но уви великите специалисти - не.
"Дай й време, ще навакса", "Ама ето, детето си работи като й показвам пъзела!", "Защо искаш нещо да й има?", "И ако е хиперактивно какво от това?", "Да, има някои признаци на дислексия, но сега е на 6, най-рано в края на втори клас може да се види има ли дислексия."... Всичко това съм чувала от психолози, логопеди и детски психиатър. Как аз като родител да помогна на детето си? В добавка има и по-малко дете у дома и работа на смени?
И да, намираме начини да се справим, както можем и доколкото можем. Пишем домашни след 20,30 часа в някои дни, защото тя не се е справила сама или е забравила. Ляга си в 22 часа съответно, а за брат й училището е гадно място, където мъчат децата, защото това вижда с кака си. И върви му обяснявай, че кака има трудности, че ако той се позанимава сега, докато е на 5, после в първи клас ще му е лесно. Цената? Детето ми е болно. Два дена лежа с температура 39,5-40. Спадна температурата и в събота (почивния ми ден) 4 часа писахме домашни, за да наваксваме. Да не мислите, че имало време за обяснения на материала? Не, просто помагам, показвам, диктувам и мимоходом обяснявам по нещо. А навън грее слънце и децата искат да са навън, а не заврени у дома - едното на масата с тетрадките и папките, а другото по неволя пред лаптопа.
И да, моето не е правило, а изключение. Ама във всеки клас вече има по 1-2 такива изключения. И не, системата няма да се промени заради тях, наясно съм. Но колкото повече се усложняват програмата и по-рано вкарана ПУ, толкова повече такива деца ще има. И това няма да помогне срещу ранното отпадане от училище.

Последна редакция: вт, 17 дек 2019, 11:39 от Mama Ru

# 118
  • Мнения: 8 243

Някой деца имат нужда от помощ. И това е задължение на родителя.
А някоИ родители нямат капацитет.И не са длъжни да имат, в крайна сметка всеки е полезен с нещо.

Половин час на ден нищо не е, ама работата не опира само до единия час, а до изродената родителска лакомия всичко да е научено предварително.Да кажем, в ПГ има две деца с подчертан интерес към математика.Обаче останалите 20 майки не могат да се примирят, айде ходом марш на школи от първи клас.Същото е с езици и др.А в училище на учителите им е много добре детето да е научено , по-лесничко е някак.И наистина се стига до ограбване на детство, защото половин час може нищо да не е, ама този половин час после се изражда в учене до среднощ, ставане в 5, минаване на материала през лятото и т н-
А специално за първи клас-аз не познавам човек да не се е научил да чете и пише, нищо фатално няма в това точно в кой момент детето ще усвои знанията

НякоИ могат да покрият материала от 1- 4 клас. Не виждам нужда от капацитет в този случай. Нали сме наясно ,че всички могат да пишат и четат.
Няма родителска лакомия. Има безумна програма, все по-малко учители. Преди 10 години в университета начална и предучилищна педагогика се влизаше с 3 по български. От къде да се пръкнат тези учители. Все повече пенсионери които просто не са адекватни на днешните деца. И не е лакомия (родителска) когато моето дете тръгна в 1 клас нямах познато дете което да не може да чете. Когато аз тръгнах в 1 клас - само едно дете от класа четеше. На това му се вика развитие въпреки остарялата система.

Това с ограбването /за мен е просто вариант да се оправдае един родител/. Колко от родителите които не помагат на децата си ги водят някъде или играят с тях. Почти никой - даваме таблета или телефона и ги оставяме да имат детство.

# 119
  • София
  • Мнения: 62 595
Дай сега да да резнем можещите, за да не депресирааме останалите! Като родител никога не бих се съгласила да ме спират да се занимавам с детето си и то да напредва, само защото изпреварвало останалите. Системата гледа себе си, а аз гледам детето си - то е мое цял живот и аз отговарям за него и интересите му. Утре никой няма да му каже "о, ограбили са ти детството", нито "о, всичко се наваксва до четвърти клас, учителят е лош".

# 120
  • Мнения: 9 787
Аз пък да кажа, че по мое време не е имало предучилищна и ученето на буквите започваше в 1 клас и завършваше на 24 май с тържество с надпис на черната дъска "Ние вече сме грамотни!"
Първи клас се учеха и буквите, и сричките, и четенето, и писането - първо с молив, след това с мастило, накрая с химикалка. Естествено, имаше и тогава амбициозни родителки, които бяха научили децата си да четат още пред първи клас. Но никой от моя клас не остана ненаучен да чете и пише в първи клас.
Системата е сбъркана, много излишни неща има вкарани в програмата, затова и учителите не могат да се заемат с важното - четене, писане, граматика - важните неща (правопис, синтаксис),  а не в 9 кл. да искат от децата да анализират (отговарят на въпроси по) откъси от закон.

# 121
  • Мнения: X
И по мое време беше така, ама тогава децата тръгваха и на 6 години и учеха с лекота и удовоствие. Пък сега на тази възраст им се ограбва детството, ако случайно вземат, че научат нещо преди 1 клас.

# 122
  • Мнения: 21 451
Изкривили сте темата.
Няма значение дали родителите работят с детето си или не за  отношението на учителката.  Щом е способна да квалифицира така дете, което трябва да обучава, утре може да ковне и някое много знаещо и можещо с някоя гадна думичка за нещо друго, което и пречи.
То си е до човек.

Не е редно да се прехвърля вината  на детето, че  не се е явило научено и родителите, че не са го направили предварително, за това, че педагога дрънка недопустими обидни глупости, с които може да демотивира всеки.

# 123
  • Мнения: 9 787
Ако трябва да се върна към темата, моят опит сочи следното:
Първи разговор с учителката - твърда и дипломатична (за)бележка за недопустимостта на подобни коментари. При рецидив - направо при директорката. Там вече съвсем твърдо бих обяснила, че ако не си стегне персонала, ще я разсипя от жалби и проверки от всички възможни и невъзможни институции. Няма да бъде със същите думи, но в същия смисъл.
За съжаление съм забелязала, че деликатното и възпитано поведение се възприема като слабост. Затова - твърдо и категорично се поставят въпросите още на ранен етап.

# 124
  • Мнения: X
Вярно е че темата залитна, но само и единствено поради нечии коментари. Иначе всички отдавна се изказахме, че подобно поведение е недопустимо и непрофесионално.

# 125
  • Мнения: 8 243
Ако трябва да се върна към темата, моят опит сочи следното:
Първи разговор с учителката - твърда и дипломатична (за)бележка за недопустимостта на подобни коментари. При рецидив - направо при директорката. Там вече съвсем твърдо бих обяснила, че ако не си стегне персонала, ще я разсипя от жалби и проверки от всички възможни и невъзможни институции. Няма да бъде със същите думи, но в същия смисъл.
За съжаление съм забелязала, че деликатното и възпитано поведение се възприема като слабост. Затова - твърдо и категорично се поставят въпросите още на ранен етап.
И ако учителката каже, че никога не е изричала тези думи. И може би детето изобщо не е разбрало за какво говори тя с другата учителка.
От тук какво следва?
А ако директорката кажа, че детето си измисля защото се чуства зле и търси съжаление.
Какво е решението тук?
Категорична съм, че учител не трябва да квалифицира децата. Но ако го е казала на детето. От дочут разговор между двама души информацията може много да се изкриви.

# 126
  • Мнения: 9 787
Пак от личен опит - склонна съм да вярвам на твърдението на детето. Дори да не го е казала - разговорът с нея или с директорката ще подейства дисциплиниращо на персонала. Да се стегнат и да си клюкарят в учителската.
 В женските колективи склонността към клюкарене е пословична, подмятания и забележки и в очите, и в гръб съм чувала доста. Затова - да не си мълчи майката, аз така мисля.

# 127
  • Мнения: 5 916
По принцип лошо и не бива.
 Но имам случай в моето детство, когато учителката по математика казала на класната, че не съм толкова добра, колкото я уведомили/нова беше/. Така ли, аз ли не съм добра? Като се амбицирах, изядох сборника с кориците. Имаше навремето изказване на Лили Игнатова, че Нешка и казала "Лигла такава". Аз ли съм лигла? Стегнала се и спечелила медал.
Та детето може да се обиди, ами ако се амбицира?
Не ме нападайте, не одобрявам. Ама може и всяко зло за добро.

# 128
  • Мнения: 3 049
W, не и в първи клас, при това декември месец.
Те са още малки шашнати мишлета и са респектирани от учителя.

# 129
  • София
  • Мнения: 7 990
Все пак говорим за малки деца, търсещи одобрение и поощрение от възрастните, които лесно губят мотивация при първите затруднения. Добрият педагог трябва да е наясно с това и да ги стимулира за всяко усилие, а не да им обяснява колко са тъпи.

# 130
  • Мнения: 9 787
То по принцип и си зависи от характера на детето как ще реагира - може да се стегне, ама може и да махне с ръка.
Добрият педагог сигурно знае как да мотивира всяко отделно дете.
Въпросът е, че никой педагог не трябва да си позволява да се държи махленски пред децата и пред родителите.
Ако й е паднало пердето (и това го разбирам, човешко е, още повече с толкова много и различни деца) - да извика някой да наглежда учениците и да иде да си излее стреса в учителската.

# 131
  • Мнения: 21 451
По самия израз си личи, че го е казала. Детето едва ли може да си измисли точно това  - кръгла нула, ясно, че е чуто, а и отговаря на контекста и отношението на учителката към него като изоставащ.
Общо взето толкова малки деца се хваща какво си измислят и какво е в действителност.
Грам съмнение няма, че го е изпляскала, ама поне не пред децата.

# 132
  • Мнения: X
То, че може да й падне пердето може, ама използването на подобни изрази за квалификация, пък било то и на някой друг, хич не говори добре за нея като човек, отделно като учител. Не познавам дете, което би се мотивирало от подобни думи, а такова което и без това изпитва затруднения, хептен!

# 133
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 280
Според мен учителката ще отрече да е казвала такова нещо.
Ще каже,че е станало недоразумение,детето не е разбрало.И толкова.

# 134
  • Мнения: 413
Има директори, които по принцип заемат страната  на родителите, а не на учителите си. Особено ако учениците им са малко и съседните училища са готови веднага да ги "глътнат". Делегираният бюджет доста промени картината в училищата, затова директорите се научиха да ухажват родителите, а не както по-рано.

Ако вашият случай е такъв, директорът ще застане на ваша страна и ще насмотае учителката.  Тук изобщо няма значение дали учителката е сгрешила или не.

Задайте си обаче въпроса какви ще бъдат последиците за детето от вашите действия и тогава действайте. Щото, веднъж притисната по този начин, учителката ще скрие емоциите си, но няма да заобича детето и да тръгне да се престарава за него. То няма да навакса под нейното вещо ръководство. При всички случаи ще си остане чисто ваш ангажимента да го дообучавате, за да настигне останалите.

Обмислете и друг начин на действие - дружелюбна среща с учителката, може и извън училище. Споделете, че сте загрижена за по-бавното справяне на детето и похвалете усилията на учителката. Поискайте й съвет, как да наваксате. Знае ли човек, може да й стане драго, че й се оказва уважение и мнението й се зачита и да ви даде ценни съвети. Възможно е на другия ден да почне да се старае и да обръща повече внимание на детето ви. Което не изключва пак вашите допълнителни усилия у дома.

Щом детето е спортист, значи дисциплината и упоритостта не са му чужди. Сигурна съм, че ще напредне бързо. Просто действайте внимателно с учителката. Има шанс и да е свестна. Не ви трябва да си създавате враг, а съмишленик. Освен ако не сте решили да смените класа или училището.

Последна редакция: ср, 18 дек 2019, 21:56 от Samt

# 135
  • София
  • Мнения: 2 190
Последното мнение се припокрива с моето.
Вече писах, пак ще повторя - разговор с учителката, не остър, а загрижен. Като наблегнете накрая, че тя е специалист и искате от нея да ви каже какво да направите още, за да има резултати и т.н., т.н. Учителите не обичат да ги критикуваш. Ще почне после да тормози детето, ако влезете в открита война.
По никакъв начин не трябва да си мълчите. Но подходът трябва да е този. Мое мнение - вече разказах с конкретни примери, че действа.

# 136
  • Мнения: 8 243
И аз чета последните 2 мнения и се чудя. Нима това не е целта. Родител и учител да работят заедно за образоването на детето. Нима родителя не трябва да търси комуникация. Преди 30 години думата на учителя беше закон. Сега подлагаме на съмнение всяка дума. Да не би детето да се депресира, демотивира и чувства зле. Нима учителя не е човека с практиката който да даде съвети как да се справят родителите с изоставянето.
До кога за учителите ще търсим за какво са виновни без да се вгледаме в собатвените си грешки като родители.

# 137
  • София
  • Мнения: 62 595
Медалът има две страни - много учители са с непростимо ниско ниво на владеене на български език и образованите родители го виждат,  от другата страна е ниското ниво на все повече родители. Така нещата се влошават още повече.

# 138
  • София
  • Мнения: 7 990
Не е само ниското ниво на владеене на родния език. И на мен ми идва да хвана червения химикал, като гледам правописа и пунктуацията на учителката на сина ми.
Проблемът, за мен, се корени в липсата на адекватност на моменти. Както писах и по-напред, преди месец бяхме в сходна ситуация, синът ми не искаше да ходи на училище, настояваше да го запишем в друго и т.н. Наложи се да се обърна към психолог, за да разбера какво се случва, да го предразположа да говори и накрая се оказа, че има тормоз от страна на друго дете. Когато се обърнах за изясняване на ситуацията от страна на учителката, се оказа, че тя е наясно с проблема, но явно беше чакала да се повдигне въпросът, за да се намеси и да прекрати тормоза върху сина ми. В случая подходих любезно, не съм се карала. Хвана ме яд защо, след като е пряк свидетел на случващото се, не е предприела мерки, а ние вкъщи цял месец се чудихме какво се случва, как да накараме детето да говори и т.н.

# 139
  • Мнения: 34
За част от родителите е важно спокойствието. Половин -един час на ден е убиване на детството /чисто оправдание/. Ами ако на детето просто му е трудно, пак ли учителят е виновен.
Виждам родители които не успяват да задържат вниманието на детето си за 10 минути. Но искат учителя за 30 минути да го научи на всичко. И как точно да стане. Учителя да не клоун...та да подскача и то да го гледа в очите 30 минути.
Някой деца имат нужда от помощ. И това е задължение на родителя.

Никъде не съм казала, че половин -един час на ден е убиване на детството. Карала съм го но да си призная, не му се искаше особено. И когато говорехме с учителките в детската ме успокояваха, че детето е прилежно и си пише добре ченгелчетата. Как като няма опит с по-голямо дете бих предположила, че си трябва такава усилена предварителна подготовка от моя страна? Хайде кажете сега. Че тук май някои майки вече започнаха малко присмехулно.

# 140
  • Мнения: X
Чак усилена подготовка не е нужна, освен ако детето няма изначални проблеми с усвояването. Твърде е възможно в конкретния казус детето да е демотивирани от началото, защото е нарочено. Изобщо другите деца и тяхната свръхподготовка, която толкова боде очите нито е фактор, нито вероятно отговаря на истината.

Последна редакция: пт, 20 дек 2019, 18:43 от Анонимен

# 141
  • София
  • Мнения: 62 595
Не е въпросът в ченгелчетата. Писането минава през четенето, а четенето през свързването на звук-буква и всичко, което стои зад звуковете, сричките, думите и изреченията. Писането се оправя, но със сигурност има други пропуснати неща. Ако имате логопед в училище, поискай да се срещнеш с него и да подадеш заявление за работа с него. Със сигурност е по-добре да работи и още един човек с детето, защото често вкъщи обстановката се изнервя допълнително. Колегата ще подхване нещата откъз наваксване на изпуснатото в ПУК. Учителките в градината или са видяли и са те успокоили, за да не си създават главоболия, или са претупали материала.
Вкъщи започвате да делите думи на срички, да пишете срички с познатите вече букви, да делите думи звук по звук.

# 142
  • Мнения: 34
Дай сега да да резнем можещите, за да не депресирааме останалите! Като родител никога не бих се съгласила да ме спират да се занимавам с детето си и то да напредва, само защото изпреварвало останалите. Системата гледа себе си, а аз гледам детето си - то е мое цял живот и аз отговарям за него и интересите му. Утре никой няма да му каже "о, ограбили са ти детството", нито "о, всичко се наваксва до четвърти клас, учителят е лош".
Оо, ама не става въпрос за това, че има родители, които се занимават повече с децата си и съответно те напредват по-бързо. Разбира се, че като можете и искате да го правите, това си е ваше решение и никой няма право да ви се меси. Темата е не затова, че моето дете изостава, защото други майки са се занимавали с децата си и те са по-напред. А отношеншето на учителите към детето, което изостава. Правят се прекалено драми от това, че в момента се справя бавно и трудно. Ясно защо. Поемам своята отговорност. И не съм го оставила сам да си прекарва детството. Изцяло съм отдадена на децата си и цялото си свободно време прекарвам основно с тях. От една страна системата препуска бързо. От друга, аз не съм го подготвила в предучилищна а явно и учителките там по-малко са наблягали на материала. Понеже се виждам с тях всеки ден, тъй като малкия е в същата група, едната казва, че детето си е било добре, а другата, че изобщо не е била наясно, че системата днес препуска с такава скорост в първи клас.

# 143
  • София
  • Мнения: 62 595
не ми харесва изречението "правят се прекалено драми от това...". Да ти кажа, това от моя гледна точка Е драма, защото детето изостава с материала. Учителките могат да си измислят всякакви оправдания, да казват каквото си искат, но фактите са факти и ти самата ги виждаш  - детето не покрива необходимия материал, има затруднения с четенето и писането при първите 10 букви, а азбуката е от 30 - дотогава ще стане пълна каша. Аз не бих те успокоявала как повечето се ограмотявали до края на първи клас и дъра-бъра. Едва ли ти се иска да се мерите с най-бавните. Вече няма никакъв смисъл да обсъждаме дали учителката прави драми, дали го е нарекла кръгла нула и прочие, защото това само измества фокуса от истинския проблем. Ето, от утре започва ваканция - имате две седмици на спокойствие да отделяте време да се занимавате вкъщи. Освен това, което написах да правите, започвате от първа страница на буквара, още на първите букви, без да прескачате. Също и ще му пишеш на ръка, ако трябва, ако трябва ще разпечатваш наново това, което са правили в клас по учебните тетрадки - каквото са чели и писали там - същото го правите вкъщи през ваканцията. Нямате време за губене.

# 144
  • Мнения: 34
Не е въпросът в ченгелчетата. Писането минава през четенето, а четенето през свързването на звук-буква и всичко, което стои зад звуковете, сричките, думите и изреченията. Писането се оправя, но със сигурност има други пропуснати неща. Ако имате логопед в училище, поискай да се срещнеш с него и да подадеш заявление за работа с него. Със сигурност е по-добре да работи и още един човек с детето, защото често вкъщи обстановката се изнервя допълнително. Колегата ще подхване нещата откъз наваксване на изпуснатото в ПУК. Учителките в градината или са видяли и са те успокоили, за да не си създават главоболия, или са претупали материала.
Вкъщи започвате да делите думи на срички, да пишете срички с познатите вече букви, да делите думи звук по звук.
Благодаря за съвета. Точно днес се чух отново с логопедката, която го изписа от занимания в нейните часове, защото по нейна преценка той няма умствени проблеми и проблема с буквите "ш" и "щ" и други звуци са редуцирани. Та, обадих й се с предложение да се занимава индивидуално с него срещу заплащане, тъй като е удобно да го взима от занималнята и да го връща. Но тя категорично ми отказа, защото нямала право. И сега мисля по въпроса за частен учител, не че сме процъфтяли финансово, но си мисля, че имаме нужда от индивидуален подход и занимание поне 2-3 пъти седмично за да понавакса малко. Точно след празниците ще се занимавам с този въпрос. Ще търся учител. Как да стане вечер, уморен след цял ден на училище, да пише повече от 15  минути е почти невъзможно.  Заспива на масата. Това си е мъчение. Прибираме се в 19.00 и кое по-напред. Не достига време вечер да научи това, което трябва през деня на свежа глава. Ако го оставя така вероятно ще навакса към края на годината, но по вероятно догодина.. не знам....

# 145
  • София
  • Мнения: 62 595
Да, няма право, защото е в конфликт на интереси. А ти си направи сметката, дори да се беше съгласила, щом го е изписала от занималнята, дали щеше да свърши работа на частно? Изведнъж щеше да си промени мнението ли? Колко са редуцирани проблемите с Ш и Щ и други звукове? Той е трябвало да излезе от занималнята ограмотен, щом са работени няколко звука. То не е само да "радуцира проблемите", а да ги разреши както трябва. За мен това е несвършена работа.
Използвайте ваканцията

# 146
  • Мнения: 34
О, ясно е, че през ваканцията ще се занимаваме всеки ден. И драмата не е в това, че е назад с материала. Това са си фактите. А драмата е с отношението и със създаването на нагласа на неувереност в детето и че не го бива , която няма как толкова бързо дасе избие понеже едно наваксване ще трае поне половин -1 година. За това време все ще го третират като изостават ли? Радвам се, че поне някои майки тук ме разбраха.

# 147
  • София
  • Мнения: 62 595
Аз също те разбрах, но в момента това ви е най-малкият проблем. Ти какво искаш, цяла тема да оплюваме учителките и да се вайкаме какво ще е отношението към детето ? Да, няма да е лесно, тази учителка най-вероятно няма да се промени, но е добре да говориш с нея и да изясниш ситуацията, да посмекчи тона и отношението към детето и тя също на свой ред да е търпелива, а каквото зависи от вас вкъщи ще го направите. Иначе си говорим само за учителката и отношението й и колко е несправедливо към детето, колко неуверено ще стане и т.н., вместо да се фокусираме върху решаването на проблема. Ако идеята е вайкането  - ок. Самочувствие и увереност за справяне ще му даваш ти като майка, докато работите по наваксването и детето самичко ще добие увереност в самия процес на труд.

# 148
  • Мнения: 34
Ако трябва да се върна към темата, моят опит сочи следното:
Първи разговор с учителката - твърда и дипломатична (за)бележка за недопустимостта на подобни коментари. При рецидив - направо при директорката. Там вече съвсем твърдо бих обяснила, че ако не си стегне персонала, ще я разсипя от жалби и проверки от всички възможни и невъзможни институции. Няма да бъде със същите думи, но в същия смисъл.
За съжаление съм забелязала, че деликатното и възпитано поведение се възприема като слабост. Затова - твърдо и категорично се поставят въпросите още на ранен етап.
И ако учителката каже, че никога не е изричала тези думи. И може би детето изобщо не е разбрало за какво говори тя с другата учителка.
От тук какво следва?
А ако директорката кажа, че детето си измисля защото се чуства зле и търси съжаление.
Какво е решението тук?
Категорична съм, че учител не трябва да квалифицира децата. Но ако го е казала на детето. От дочут разговор между двама души информацията може много да се изкриви.
Вече е разговаряно с учителката е тя отговори, че не помни какво е казала и че нито може да отрече, нито да потвърди, че е казала такова нещо. Ето, предавам ни точно думите й. Но.. За мен е проблем не толкова обидната дума, колкото нагласата, която детето си е създало за себе си, дори и да не е чул правилно или пък да ме е излъгал.

# 149
  • София
  • Мнения: 62 595
възрастни хора сме и знаем, че колкото и да са ни милички децата и колкото и да ги обичаме, ще се наложи да се справят и с такива неща в живота - винаги ще има някой, който ще ги подценява, ще ги смята за такива или онакива, ще им казва това или онова. На нас много ни е мъчно, но част от порастването е и изграждането на добра самооценка с наша подкрепа и да не приемат твърде навътре негативно отношение към себе си.

# 150
  • Мнения: 3 049
Интересна реакция.
Моето тълкуване е, че го е казала, но е усетила гафа и не е очаквала да е чуло детето.
Сега не иска да каже, че детето лъже (вие си знаете речника на детето и на хората около вас, т. е. дали допускате негова измислица да съдържа словосъчетанието "кръгла нула" адресирано за човек, ама ми звучи малко вероятно), но и не иска да признае.
Иначе реакцията би била или: никога не бих казала такова нещо, или: детето не е чуло.
Все пак е добре, че й е неудобно. Може пък да стане по-внимателна с детето сега.

# 151
  • Мнения: 34
Според мен учителката ще отрече да е казвала такова нещо.
Ще каже,че е станало недоразумение,детето не е разбрало.И толкова.



Не е потвърдила, нито е отрекла да го е казала. Това допуска, че може да го е казала и изобщо не си дава сметка какво може да е въздействието върху детето, което при завръщането й от двуседмично боледуване на рождения й ден й подари картичка /както и всички деца/, на която ме накара да напиша, че я обича с цялото си сърце.

# 152
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 280
Мисля,че можете да помогнете на детето,като го насърчавате да навакса материала.Самото то да се амбицира и след ваканцията да покаже,че знае.
Учителката вече е разбрала,че детето е чуло обидата,засегнало се е и е споделило с вас.Вероятно следващия път ще внимава какво и пред кого говори.

Понякога и при възрастните така се получава-засегне те някой и ти се амбицираш да му покажеш ,че не е прав.

# 153
  • Мнения: 34
Да. Ще се постараем. Единия от проблемите е, че трудно му задържам вниманието за повече от 10 минути. Бързо се уморява. Има и други предмети, по които както се сещате също се изостава, защото ние всяка вечер преимуществено се занимаваме с писане и четене по български. Ще кажа как се развиват нещата към края на ваканцията. Благодаря за мненията и подкрепата, както и за забележките. Весели празници на всички! Дано темата е полезна и на други майки.

# 154
  • Мнения: 21 451
Детето ще забрави чутото от учителката, въпреки че Вие  може би ще го помните дълго. Анди е права - важно е детето да навакса.

# 155
  • София
  • Мнения: 7 990
Потърсете за работа с детето логопед или действащ ресурсен учител. Не е лесно намирането, а и логистиката съвсем се усложнява, но това са хората, които имат квалификацията и по-специфичния подход, за да му помогнат. Ако има проблеми с концентрацията, а и с други предмети, ще трябва да се работи не само върху писане и четене.

# 156
  • Мнения: 12 014
Детето ще забрави чутото от учителката, въпреки че Вие  може би ще го помните дълго. Анди е права - важно е детето да навакса.
Има неща, които не се забравят, уви.

Alizze, моят съвет е да обследване детето екипно. Лошото е, че в св. Никола ще отнеме много време докато се доредите. Моят съвет е, да наблегнете на българския - четене и писане и да оставите другите предмети на училището само. Дори английския забравете, той в момента повече пречи, отколкото да помага или да има смисъл от него на този етап. Най-важното е детето да се успокои и да повярва, че не е глупав и ще се справи. Ако се справя по математика го пуснете на състезанието на СБНУ в края на януари. Състезанието по БЕЛ е към края на март, дотогава ще чете и пише и ще може да се яви. Да, няма да постигне максимален резултат, но ще види, че и той може. Бонус - всички участвали получават грамота за участие и показаните резултати. Нашата класна снима децата с грамотите пред дъската. Децата се радват, за тях това изтъкване е важно. Точно заради това и моята дъщеря поиска още в първи клас да участва и тя в състезанията. И си участва оттогава редовно.

# 157
  • Мнения: 8 243
За част от родителите е важно спокойствието. Половин -един час на ден е убиване на детството /чисто оправдание/. Ами ако на детето просто му е трудно, пак ли учителят е виновен.
Виждам родители които не успяват да задържат вниманието на детето си за 10 минути. Но искат учителя за 30 минути да го научи на всичко. И как точно да стане. Учителя да не клоун...та да подскача и то да го гледа в очите 30 минути.
Някой деца имат нужда от помощ. И това е задължение на родителя.

Никъде не съм казала, че половин -един час на ден е убиване на детството. Карала съм го но да си призная, не му се искаше особено. И когато говорехме с учителките в детската ме успокояваха, че детето е прилежно и си пише добре ченгелчетата. Как като няма опит с по-голямо дете бих предположила, че си трябва такава усилена предварителна подготовка от моя страна? Хайде кажете сега. Че тук май някои майки вече започнаха малко присмехулно.
Не е присмехулно ако моето мненое визираш. За съжаление към днешна дата да разчитаме само на образование в училище е невъзможно. Контрол и работа си трябва от страна на родителя. И разбира се търсене на информация. Децата на майки заравящи си главата в пясъка не печелят нищо.
Сама споделихте,  че детето изостава факт! Правим програма,  намесваме специалисти ако не можем да се справим сами, работим редовно без да се жалваме и вървим напред. Търсим контакт с учителката и помагаме на детето. Когато детето не се справя и изостава ще се сблъска в живота с много хора които ще му го кажат.
Цялата идея ми беше че в създалата се ситуация целта е само една - помощ за детето.

# 158
  • София
  • Мнения: 62 595
Мама ру, в момента авторката не е готова да прави обследване, тя е на фаза отричане и полуприемане, вайкане защо другите травмират детето. Когато дойде до момента да приеме истината, на нея обследване няма да й трябва. И без обследване в клиника нещата са горе-долу ясни. В момента само излишно я успокояваш, а тя трябва да се стресне, за да се захване да работи с детето. Наемането на учител... ами, учителят си знае същото като всеки учител и върху него натискът ще е детето в края на деня да е с написани домашни. Първо и основно е родителят - първо той трябва да се стегне и да остави емоциите и оправданията и да започне редовни занимания с детето. Нещата не са кеш-енд-кери - наемаме един човек, бил той учител, логопед или ресурсен, и той нататък се справя. Когато работя с някого (а то не есамо работата с детето, а се работи и с родителите) и кажа "ще отделяте всеки ден Х минути, в които започвате да делите думи на срички, да учите сезоните, да броите и т.н.", още на третата среща виждам накъде вървят нещата, защото виждам и отношението на възрастните - ако те спазват дисциплина, то и детето ще започне да спазва дисциплина. Възможно е да звуча твърде категорично и нежалещо възрастните, но с жалене, както се вижда, резултатите са незадоволителни.

# 159
  • Мнения: 21 451
Аз не останах с впечатление, че детето има нужда от обследване. Доколкото разбрах, то не знае да чете и пише в началото на първи клас  и затова изостава от тези, които вече идват научени.
Аз ли разбирам нещо погрешно темата...

# 160
  • Мнения: 3 049
Iris04, и аз се върнах да чета назад със същото чудене.
Училищният логопед е казал че няма проблем, учителките от детската градина и сегашната учителка при разговора за репликата й не споделя Alizze да обръщат разговора в такава посока, ама тук  го подредиха детето.  Ще си поработят ваканцията и всичко ще е наред. Няма да го преследва цял живот факта, че е тръгнало първи клас без да чете и решава квадратни уравнения.

# 161
  • София
  • Мнения: 2 190
Подкрепям последните две мнения. Не смятам, че има проблем детето.
Поработете ваканцията, стимулирайте го при всеки напредък, за да придобие самочувствие. И всичко ще си дойде на мястото.
И на определен период разговор с учителката - пак, и пак. Тя да види, че се интересувате, а и детето да разбере, че стоите зад него.

# 162
  • София
  • Мнения: 62 595
Aко е имало проблеми с повече от два звука, детето трябва да бъде ограмотено, а в случая  е засегнат Ш и други, а това съвсем налага ограмотяване. Не зная как колежката е допуснала да го изпише, още повече, че няма как да не е забелязала и останалите особености в случая с детето. Или не е видяла, или по някакви други причини го е изписала.

# 163
  • Мнения: 9 787
Задача по математика за първи клас за коледната ваканция преди сигурно вече 15 години
Имаме врабчета и дръвчета. Ако всяко врабче кацне на едно дръвче, ще има едно врабче без дръвче. Ако на всяко дръвче кацнат по 2 врабчета, ще има едно дръвче без врабче. Колко са врабчетата и колко дръвчетата. Не съм 100% сигурна в условието на задачата, но беше нещо такова.
Възпитаник на СМГ ми каза, че тази задача се решавала много лесно с решетка - или нещо подобно, на Ойлер. Ама моля ви се, това са деца, които ходят на училище само от 3 месеца Rage  Да правят разлика между звук и буква, защо, за Бога, им е това. Да делят на срички - супер, това е нужно за правопис, включително за пренасяне на думите.  Фонетика - в университета, който иска да учи филология. По математика е по-важно да научим децата да могат да си сметнат наум колко лева е 1,1 кг. от продукт Х, който е по 1,80 лв. за килограм, отколкото да ги занимаваме с Ойлер.
След това се чудим защо младото поколение е неграмотно! Жалко, че едно време нямаше тестове, за да се види, че колкото повече ненужен материал блъскаме в учебниците, толкова по-неграмотни стават децата. Мои съученици от онова далечно време сега са квартална фризьорка и квартален майстор. Справяха се съвсем нормално с учебния материал, дори да не са били отличници - вече не помня как са им били оценките, не са били и двойкари, които не могат да пишат грамотно и да смятат.

И аз не останах с впечатлението, че детето на потребителката е за обследване, просто няма амбициозна родителка, която да му виси на главата всяка вечер и да го учи да чете от 2 годишно.

Горното не е офтопик, по-скоро е бай-топик - учебният материал е ненужно усложнен, затова децата и учителите им не могат да се справят, без частни учители и без мама и тати да висят на главите на децата в къщи и да учат с тях.

# 164
  • София
  • Мнения: 62 595
Като толкова се възмущаваш на тема фонетика и фонология изобщо имаш ли представа какво означават! Не дочетох поста ти поради тази причина.

# 165
  • Мнения: X
Имам първокласник в момента. Нито материала е усложнен, нито децата са научени да четат и пишат през лятната ваканция. Престанете да наблягате на това, то просто не е вярно.

# 166
  • Мнения: 9 787
льУбльУ - така са ме учили по фонетика в университета - 2 бр. меко Л и 2 бр. У, на мястото на Ю-тата.
Но това в университета. В училище - по-просто - Л и Ю, просто буква Ю е съставена от 2 звука - И и У, но се пише Ю, това е достатъчно за 99,99% от учениците, които няма да стават филолози. Щ е съставена от 2 звука, но си се пише Щ, пак толкова в училище.
МатадОр с различното потъмняване на 2-та А-та, които не се произнасят А със сигурност - това по фонетика. В училище - пише се с 2 бр. А и толкова.
Толкова си спомням от фонетиката в университета. Не ми е било и нужно и преди това, и след това, за да пиша грамотно.
Чела съм в нет-а, при поредната дискусия след поредния скандал с учебник или резултати от тестове, че 99% от учебниците за училище са написани от тесни специалисти - университетски преподаватели. Те са се уредили с хонорарите и са демонстрирали колко са начетени. Учениците, учителите и родителите да му мислят.
Пример - не по граматика - по история от гимназиалния курс: Просветеният абсолютизъм набляга на образованието  - и за илюстрация цяла стена-библиотека с книги в дома на френски аристократ. Учениците, при това вече тийнейджъри, логично възприемат  просветеният абсолютизъм като голяма библиотека с книги. Пушкин пък, гОркият, според учебника по литература за 8 кл. преди, противопоставял християнството и исляма, в любовната си лирика.

Ако са намалили и опростили материала по български и математика в първи клас, както казва Лейди - значи има напредък. Дано да е така.
Нали току-що предложиха предучилищната подготовка да започва вече на 4 години, а не на 5. Целта била да се помогне на децата, които не могат да говорят на български. А децата, които говорят на български - те какво ще учат 3 години в предучилищната?

# 167
  • София
  • Мнения: 62 595
А за фонологията нищо не казваш или са едно и също с фонетиката? Виж, хич не си наясно с нещата, не знам колко си учила в университета, но тук показваш разбиране за нещата на ниво двойка. Поне бих ти писала двойка с чиста съвест. Ако искаш се обиждай, но язък ти за дипломата!
Все пак да ти кажа, та поне това да ти остане като знание:
- фонетика - казва как трябва да звучат говорните звукове за всеки език - в случая на родния ни български език. Това означава какви са честотите, къде и как е мястото на артикулационните органи, как се съпоставят;
- фонология - правилата на съчетаване и разпределяне на говорните звукове в конкретния език - в случая на българския. Не всеки звук се съчетава с другите звукове.

В процеса на израстването всяко дете развива усет към фонетиката и фонологията на езика, както и към цялата езикова система. Част от това изграждане на езика е усещането за това как една фонема променя смисъла на една дума, примерно Шал-Жал, каШа-каЖа. Или друго - ТРАмвай, а не ТАРАмвай.

Честно да си кажа, като гледам накъде и как вървят нещата като ниво, започвам да става привърженик на това предучилищната да започва от втора група в ДГ. Ние тук се възмущаваме от висотата на образовани хора, обаче има цяло море от хора, които са необразовани (говоря за българи, не по някакъв друг етнически признак), за които тези неща не са особено важни и за самите деца детските заведения се оказват единствената възможност да дръпнат напред във всяко едно отношение.

# 168
  • Мнения: 21 451
Имам първокласник в момента. Нито материала е усложнен, нито децата са научени да четат и пишат през лятната ваканция. Престанете да наблягате на това, то просто не е вярно.

Сигурно и учителката ви не нарича кръгли нули децата, които напредват по бавно от други...

# 169
  • Мнения: X
За учителката две мнения няма. Затова и темата отива в друга посока, защото иначе би следвало да приключи отдавна. Какво да ви кажа, педагозите без кусури са малко за съжаление, както са били малко и по наше време и по времето на родителите ни. Сега поне можеш да се намесиш при нужда, преди децата търпяха безропотно, родителите също.

# 170
  • Мнения: 9 787
Фонетика се казваше единствената дисциплина в университета по мое време, сега може и да има 1000 фоно-дисциплини или курсове или каквото и да е друго. И преподавателката ми беше доцент по мое време, но сигурно ти знаеш повече. С артикулационни органи не ни е занимавала, голяма грешка очевидно от нейна страна.
Така или иначе 2 или 22 по фоно-нещо си, освен ако не съм филолог с тази област на научни изследвания, не би ми послужило за нищо. Но, например, знам разликата между наречие и прилагателно, обожавам страдателен залог и разни такива неща. Помагат ми в писането и говоренето - няма да кажа "законът се прие/гласува", правя разлика между good man и well done.

Лейди, и по мое време имаше амбициозни родители, включвам и бабите. Баща ми се отказа от ходене на родителска, след като една амбициозна баба е станала, написала е задача и решението на внучката и е държала сметка на учителката защо е писала еди си каква оценка на детето. Не е било чак такова Средновековие, уверявам те. Естествено, не е и слободия като сега - всеки родител смята, че знае повече от учителя.

Почти няма дете, а и човек, който да е отличник по всички предмети или да им вървят всички предмети - най-често, ако си добър в литературата и разказвателните, ти куцат точните науки. Не винаги естествено. Като не ти идва отвътре - компенсираш с повече учене. Понякога се налага и родителите да помагат. При мен това беше математиката. Измъчих се и аз, и баща ми, интегрални уравнения не мога да решавам, множества и т.н. ги избутах с мъка, но в магазина със сметката мога силно да се объркам много рядко - ако съм много, много уморена.
Та мисълта ми е, че понякога или дори често помощ от родителите е необходима, но програмата на децата трябва да е такава, че да не се налага родителите да учат заедно с тях до 12 клас. И не е необходимо, нито е възможно, всички да бъдат отличници и висшисти.

# 171
  • София
  • Мнения: 62 595
Извинявам се на авторката за спама, но ако може да кажеш ти какво си завършила - филология ли, какво?
Ако си си чела внимателно учебника по фонетика (класиката е на Тилков и Бояджиев), независимо от кои автори, там има схеми в каква позиция са артикулационните органи, каква е измерената честота на звука в херци и т.н.
За фонологията - филолозите със сигурност трябва да я учат, защото е част от езика. Няма език без фонология, тъй както няма и език без систаксис, морфология, прагматика и т.н. Предполагам, че се води езикознание.

А ако не си в час като образование за какво става въпрос, поне не се изказвай неподготвена, че става трагично, защото ти липсват базови знания. В този смисъл цялото ти протестиране и писане на всякакви вопли как това, как онова, как амбициозните родители виновни, е ала-бала. За учене на родния език няма такова нещо като амбициозен родител. Сто пъти предпочитам амбициозни родители, които искат децата им да усвоят доста добре родния си език, отколкото родители, които само мрънкат и нищо не правят. Утре никой няма да пита децата им дали родителите им са мрънкали или са били амбициозни - вижда се по нивото на грамотност и владеене на родния език. Срамота е да вземеш едно съчинение на дете в основен и среден курс и да видиш изобилие от грешки и беден език.  Ако трябва, родителите ще учат - децата са си техни. От родителите зависи поне наполовина какво ниво ще имат децата им. Не е нужно всички да са отличници, но нека всеки се запита на какво ниво би се съгласил за собственото си дете. Ако го устройва средно ниво, което на практика е неграмотност и кратери от пропуски по материала, то нека така си кара, но да не обвинява други родители, че били амбициозни и му бъркат в комфорта.
И повече глупости за добрия в едно и недобрия в друго и как не можело да си добър във всичко, не искам да чета! Може да не са добри за шестица, но не са и за четворка. Който е с четворка, значи има пропуски в знанията и не е положил достатъчно усилия, а не защото не може. Не иска или не му пука.

# 172
  • Мнения: 9 787

И повече глупости за добрия в едно и недобрия в друго и как не можело да си добър във всичко, не искам да чета! Може да не са добри за шестица, но не са и за четворка. Който е с четворка, значи има пропуски в знанията и не е положил достатъчно усилия, а не защото не може. Не иска или не му пука.

Това, което пишеш, са пълни глупости! Ако ще челна стойка да направя, няма да мога да намеря площта на фигурата, която се получава при пресичане на неправилна пирамида под нам-си-колко градуса! Нито мога да направя чертежа, който е задължителен, нито да си го представя. Моя съученичка го правеше от раз. Решавала съм всички задачи от учебника и сборниците по математика поне по 3 пъти - един път с обяснения от баща ми в къщи, след това съм ги преписвала на чисто, и след това в клас - работа в клас му казваха! Оценките ми по математика са варирали от 2,5 до 6 с един-два минуса, в зависимост от сложността на материала. И тези оценки не са зависели от това колко усилия аз сама и заедно с баща ми сме положили в къщи. Просто не съм родена с математически ум  и ученето няма да го промени - сложната математика няма нито да я разбера, нито да я науча. Слава Богу, имах невероятен учител по математика, да в онова гадно тоталитарно време, който беше наясно със системата и нямаше намерение да съсипва шансовете за влизане във ВУЗ на свои ученици, които просто не са родени математици. Ако ти ми беше учителка - сигурно нямаше да постъпиш като него, съдейки по това, което пишеш.
Изказването ти е типично за учителка по български и литература - но в математиката не можеш да импровизираш на тема "Какво е искал да каже поетът?". За баща ми като човек с математическо мислене отговорът на този въпрос е: Каквото е искал да каже, това е казал! Точка и повече от това не е нужно да казва. В математиката има верен и грешен отговор, включително и стъпките до отговора може да са верни или грешни, но не може да зависи от този, който оценява. Не можеш да почнеш да пееш като Гена Димитрова, ако се упражняваш усърдно, нито можеш да рисуваш като малък Пикасо - ако се упражняваш усърдно.
За разлика от литературата - там всичко е възможно. Стига да учиш усърдно.

# 173
  • София
  • Мнения: 62 595
Нещо не улучи с обидата на учителка - логопед съм, така че работя и с дискалкулии и с целия спектър от обучителни трудности, за някои от които вероятно дори не предполагаш, че съществуват.
Нищо ти няма, а чертежите в геометрията са измислени. Твоето са оправдания чиста проба.  Всичко се учи. Може да не си била за шестица, но едва ли имаш тройка. Както сама пишеш, оценките ти са варирали, което не означава неразбиране, а дупки в знанията  - веднъж като се изпуснат неща по части от материала, после много трудно се наваксват, а в един момент големите ученици се научават да се промушват при контролните и класните и накрая постигат някаква средна оценка по цялата математика.
И аз не разбирам абсолютно всичко, примерно мъка ми бяха пресичанията на равнините, но това не означава, че не бих ги научила, ако се бях обърнала към някой, който може да ми ги обясни. На стари години покрай моите деца ги научих, така че не е до неможене и неразбиране по дефиниция, а до ненаучаване, когато му е било времето.
Писаниците ти са типични за хора, които се оправдават пред себе си как не са добри в нещо и затова на помощ викат генерализирането как обичайно другите не са добри във всичко. Чиста рационализация, но не го пробутвай за общовалидна истина. Всеки може да се оправдава както си иска, но да не приписва оправданията си като факт за цялата човешка популация. Откровените таланти са малко, а повечето отличници не са някакви суперталантливи хора, а хора, които са по-готови да внимавам и да се мъчат, когато нещо не им е ясно. Затова се казва, че талантът е 10 процента, а трудът 90 процента. Вярно е, че с талант по-лесно се получават нещата, но един гол талант (в твоя случай с математическия ум) без труда е едно голямо нищо. Математиците са изрешавали милиони задачи, за да станат това, което са, а не са лежали на математическия си ум. Ако не вярваш на мен, питай родителите на децата на призовите места по олимпиади и състезания колко време и усилия им коства всичко това.

Последна редакция: нд, 22 дек 2019, 17:39 от Andariel

# 174
  • Мнения: 9 787
Весели празници желая на родителите и децата им! Родителите да се откъснат от напрегнатото ежедневие, а децата да се наиграят!

# 175
  • Мнения: 34
За много години на всички! Хубава и успешна 2020 г! Повече спокойствие и удовлетворение на всички родители и деца.

Така. Цяла ваканция четохме и по малко писахме, като изключим два дена, в които детето имаше температура и наистина беше кощунство да го мъча. И днес класната пусна във Фейсбук критериите за отличен по български към края на първи клас - 40 думи в минута, за четене и пак толкова за писане, но вече няма критерии време. Има ли регламентиран такъв норматив за покриване за първи клас? По-късно ще търся информация, но ако някоя майка знае, ще ме улесни в търсенето ако даде информация. Благодаря предварително!
Имаше пак нови изцепки на учителките... но по-късно ще разкажа.
Новината е, че намерих частен учител по български да се занимава два пъти седмично за да стигне /или поне да опитаме да достигнем/ критериите за "нормално" ниво за този клас и това училище. Иначе трябва да го преместя в съседното училище, където неговото ниво се счита за нормално по това време на годината, поне по думите на майките на децата там.

# 176
  • Мнения: 8 243
Скрит текст:
1.БЕЛ
-след ограмотяването учениците четат правилно и изразително със скорост 25 думи в минута, в края на учебната година-35-40 думи в минута
- умеят да разчленяват текста на изречения, изреченията на думи, думите на срички и звукове
-да отделят изреченията едно от друго при четене и при писане
-да разграничават съобщително и въпросително изречение
-да делят думите на части за пренасяне
-формиране на начални умения за възприемане, осмисляне и интерпретация на кратки по обем и достъпни литературни произведения
-формиране на начални комуникативно-речеви умения за ориентация в комуникативна ситуация, за създаване на собствен текст по определена опора с помощта на учителя
2.Математика
-усвояване на числата от 0 до 20 и действията събиране и изваждане с тях
-разпознаване на геометричните фигури, зададени от  ДОИ
-формиране на начални умения за чертане
-формиране на умения за описване на ситуация от реалния свят с математически модел
-формиране на умения за моделиране с числови изрази на ситуации, описани с отношенията „с повече“ и „с по-малко“
3.Роден край
-да формира първоначална представа за околната среда / обществена и природна/
-да постави началото на формиране на познавателни, практически и комуникативни умения
-да положи основата на култура на общуване и на формирането на положително отношение към околната среда

# 177
  • Мнения: 5 916
Дано не те заблудя, защото са минали няколко години, но учителката на внука ми във втори клас искаше диктовка в къщи 40 думи, в 3  - 60, в 4 - 80. Какъв пазарлък беше да броим съюзите и частиците за думи, защото госпожата така казала. Не че не са думи....Това за събота и неделя. Нейно изискване ли беше или някакъв норматив? По вероятно първото, защото брат му/сега в 4 клас/, в същото училище получава задание да препише конкретен текст или част от него. Някой път голям, някой път по-малък.

# 178
  • Мнения: 1 495
Това 40 думи в минута ми се вижда прекалено много. За секунда и половина даже и две букви ми се вижда много. Кому е нужна тази бързина. Мислех, че е по-важно да пишат бавно и красиво.
Аз лично не бих обръщала внимание на тези изисквания. Направо ми писна от всякакви глупости.

# 179
  • Мнения: X
Твоят пост е с по-малко думи, на мен не ми се виждат много 40 думи в минута. Което не означава, че децата трябва да се стресират, пришпорват, срявняват, обиждат и прочие. И аз не бих обръщала внимание на подобни изисквания, щом се работи с детето - достатъчно е. Дай сега да му извадим душата, защото някаква учителка е решила да се престарава. Като ви четох в темата за Първолаците ми се изправи косата. То домашни, то чудесии. Ваканцията е за да се почива, достатъчно е да има устна задача да се пише и чете по малко.

# 180
  • Мнения: 3 049
gingerina, и аз така мисля.
Чувала бях за тези критерии с време, но за щастие върху детето ми не са прилагани. Как минава това тестване? Учителите по физическо услужват на начален курс хронометрите си ли... Rolling Eyes

# 181
  • София
  • Мнения: 7 990
Според мен тези нормативи са писани от поредните хора, които нямат никаква идея от реалната работа с деца. Има деца, за които не е проблем да покрият изискванията, но те не са преобладаваща част. Не виждам кому е нужно да се издевателства над деца в първи клас, при положение, че за тях водещото в момента е да научат буквите, да четат и да пишат четливо, а не да гонят стенографски постижения.

# 182
  • Мнения: 9 787
Да цитирам:
- да разчленяват ....думите на срички и звукове
- умения за описване на ситуация от реалния свят с математически модел

И да дам мнение:
Достатъчно е децата да умеят да разчленяват думите на букви и срички, за да могат да четат и пишат. Разчленяването на звукове за мен е напълно излишно.
За математическото умение не знам какво да кажа, то и аз не мога да разбера какво означава, камо ли да го притежавам. Пък знам ли, мога и да го притежавам, ама така формулирано - не мога да го разбера.

Милинка е напълно права - тези неща са писани от хора, които смятат, че защищават докторска дисертация.

# 183
  • Мнения: 5 916
Не зная кой откъде разбра, че писането е за минута. Цифрите, които аз дадох-40,60,80 са изписани думи, без да изисква време. Упражнение.

# 184
  • Мнения: 3 049
W, аз лично коментирам постнатите от Hope критерии за четене за време и зачудих някой кара ли деца в първи клас да четат със "старт" и "стоп" и някой проверява ли челите със съзнанието, че четат за скорост дали са разбрали какво прочитат. То това може и да е обект на експеримент и за възрастни, впрочем.

# 185
  • Мнения: X
Децата, които не могат да четат си личат. Моят син не го прави гладко, запъва се, посричва, общо-взето нормално за първи клас ми се струва. Учителката му е доволна от това, явно е достатъчно. Не знам защо се обсъжат критериите, за мен са нормални. 40 думи са точно 2 реда напечатан текст. Еми не е много за една минута.

# 186
  • Мнения: 8 243
W, аз лично коментирам постнатите от Hope критерии за четене за време и зачудих някой кара ли деца в първи клас да четат със "старт" и "стоп" и някой проверява ли челите със съзнанието, че четат за скорост дали са разбрали какво прочитат. То това може и да е обект на експеримент и за възрастни, впрочем.
Ами не е необходимо нито със старт нито със стоп да четат.
Ако в една книга една страница има 200 думи , то дете трябва да може да я прочете за 5 минути.

Колкото до четенето с разбиране, това си е специална част в БЕЛ по която се работи и в следващите класове.


Интересно ми е как родител не би обръщал внимание на изискванията пък после що почват частни уроци в 5-6-7 клас.

# 187
  • Мнения: 3 049
На въпроса защо обсъждаме критериите - обсъждаме, защото е форум.

Разликата да не обръща внимание на критериите родител и някои неща да намира за не съвсем смислени може би не се усеща, когато първо критерият е скорост, а разбирането е в по-горните класове.

Ако мнението ми ме прави незаинтересован родител, ще си нося този етикет.

# 188
  • Мнения: 8 243
На въпроса защо обсъждаме критериите - обсъждаме, защото е форум.

Разликата да не обръща внимание на критериите родител и някои неща да намира за не съвсем смислени може би не се усеща, когато първо критерият е скорост, а разбирането е в по-горните класове.

Ако мнението ми ме прави незаинтересован родител, ще си нося този етикет.

Подозирам, че повечето родители намираме разни неща за безумни защото нямаме опит. А може би защото и  не сме учили по този начин. Или защото просто имаме различно професионално образование.
Рядко дете не четящо гладко може да схване смисъла в текста.

Не визирах твой пост. Просто идеята ,че децата ходят на училище за да бъдат мъчени не е моя филм Simple Smile
И щом има изисквания ние като родители трябва да се стараем детето да ги покрива. Поне аз така и работя , покривам си изискванията в работата. Не се опитвам да ги игнорирам само защото ме стресират.

# 189
  • Мнения: 1 495
Не зная кой откъде разбра, че писането е за минута. Цифрите, които аз дадох-40,60,80 са изписани думи, без да изисква време. Упражнение.
Alizze е писала, че тяхната класна пуснала в групата изискване за 40 думи в минута.
Дано да е грешка.
Дума "издевателстване" е много точна в нашия случай. Обаче родителите, с които говорих са се постарали да се напише цялата домашна. Даже едната майка ме пита тактично дали не съм знаела, че госпожата е по-взискателна Simple Smile.
Нашите роднини в Германия бяха потресени, че въобще имаме домашни за ваканцията.

# 190
  • Мнения: X
И нашата госпожа е доста взискателна, ама домашни не дава.

# 191
  • Мнения: 8 243
Не зная кой откъде разбра, че писането е за минута. Цифрите, които аз дадох-40,60,80 са изписани думи, без да изисква време. Упражнение.
Alizze е писала, че тяхната класна пуснала в групата изискване за 40 думи в минута.
Дано да е грешка.
Дума "издевателстване" е много точна в нашия случай. Обаче родителите, с които говорих са се постарали да се напише цялата домашна. Даже едната майка ме пита тактично дали не съм знаела, че госпожата е по-взискателна Simple Smile.
Нашите роднини в Германия бяха потресени, че въобще имаме домашни за ваканцията.

Пак аз Simple Smile
В единят случай се говори за 40 думи в минута четене в другия за 40 думи в минута писане.
Нямат нищо общо.

Надявам се, че не се опитвате да сравнявате двете системи в БГ и Германия. В Германия до 4 клас са отглеждани като в ДГ след което са разпределяни в Гимназия или занаятчийско училище. Повярвайте ми тези в Гимназията няма как да отидат без домашно.

Малкото ми дете е в 4 клас. За домашно през тези 15 дни имаше 4 страници по БЕЛ. 4 страници стандартна математика. 66 задачи от допълнителната математика и 10 страници по английски с около 5 упражнения на страница.
5 дни не е правил абсолютно нищо от домашното. Останалите 10 дни е писал по около час , час и половина.
Дали се е преработил или не си е починал ? Учителките по всеки един предмет са различни.

# 192
  • Мнения: 3 049
Смисълът на четенето за скорост ми се губи извън контекста на натовареността на децата.
Интересно ми е мнението на професионалистите. Дано Andariel се включи.

# 193
  • Мнения: 1 495
Да, прочетох пак поста на Allize и видях, че за писането било пак толкова думи но не с критерий за време. Но с четене набързо това съм разбрала Grinning.
За Германия сигурно е така. Имам спомен отпреди 20 години, учех една година в Берлин и учителката в българското училище обясняваше точно това. Че им трябват много работници и затова е много лесно докъм някой клас и после изведнъж изискванията се повишават. И една моя съученичка там (бях в 11 клас) се отказа в един момент да учи в гимназията и се премести в друго училище, не се справяше и имаше нисък успех. Аз се водех гостенка и успехът ми там нямаше значение, но поне за математиката знам, че не беше кой знае колко високо нивото.

# 194
  • Мнения: X
40 думи на минута не е скоростно четене, а някакъв критерий за оценка на възможностите. Аз пак да попитам - много ли са 2-3 изречения за минута? Ако детето не се справя, значи трябва да му се обърне внимание, а това се разбира като се въведат някакви подобни изисквания.

# 195
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Чета темата от началото й, обаче сега ще се намеся по повод критериите за 1ви клас.
За мен е важно децата да напредват, а критериите в края на първи клас или ще ги покрият, или няма. След това лятната ваканция децата също може да се занимават по малко и ако трябва да наваксат нещо.
Имам наблюдение върху моето дете и приятелите му, вече са 2ри клас. Не всички в края на 1ви клас покриваха критериите, обаче голяма част от тях лятото бяха в занимални където всеки ден четяха по малко, пишеха и смятаха. Съответно вече нямат проблем с четене на текст с разбиране.
Така че гледайте за вас самите децата ви да напредват всяко с темпото си. Усилията ще дадат резултати.  Peace

# 196
  • София
  • Мнения: 7 990
Моят син не посещава занималня, поради което постоянно следя домашните. Всеки ден преписва текст. Мога да споделя как се преписва текст от дете, което не може да чете или е в процес на обучение: буква по буква. Той преписва, гледайки буква по буква, след което няма идея какво е написал. Разбира се, след това изчита по няколко пъти написаното, за да осмисли текста. Била съм в първи клас преди много години, не помня да сме учили буквите и паралелно да сме четели и преписвали. По-плавният преход не мисля, че би навредил.
Вчера бяха на малко Б ръкописно. От една страна го уча как да изписва буквата правилно (пишеше я като d), от друга страна при четене я бърка с д. Със сигурност има деца в класа, които нямат затруднения и всичко върви лесно и плавно. За мен прочит на 40 думи в минута до 4 месеца остава в рамките на добрите желания.

# 197
  • Мнения: X
И ние се учихме да четем в първи клас и много се упражнявахме в час. Аз имам ясен спомен. Както имам спомен, че някои деца от моя клас имаха затруднения с четенето дълги години. Сега поне има специалисти, които могат да помагат, преди изобщо не се обръщаше внимание на подобни затруднения.

# 198
  • София
  • Мнения: 7 990
Аз помня как учехме буквите, цялата азбука, с едни пластмасови букви-шаблони образувахме думи и четенето беше като втори етап, след усвоени всички букви. Текстове сме преписвали на по-късен етап със сигурност. Било преди наистина много години, но без усещането за напрежение.
Иначе да, специалисти има, стига човек да реагира навреме и да се поддава на корекция.

# 199
  • София
  • Мнения: 62 595
В четенето за време няма смисъл, но вече е вкоренено и няма отърване. Важно е четенето с разбиране, ако ще изречението да е от две думи.

Последна редакция: ср, 08 яну 2020, 16:44 от Andariel

# 200
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Текстовете в учебника за преписване би трябвало да са съобразени с буквите взети до дадения момент.
Миналата година по това време детето правеше диктовки с взетите букви.

Анди, не знам колко смисъл има, ама това е положението. Как точно засичат дали чете 40, 50, 60 или повече думи в минута - не знам. Миналата година в края на първия срок получих мейл, че моето дете четяло 55 думи в минута, с което е покрило норматива за първи клас. Как точно ги е брояла учителката тези 55 думи, с хронометър ли - не знам.

# 201
  • София
  • Мнения: 62 595
Повечето деца точно така преписват - пишат, за да го напишат - образно казано от очите влиза в ръцете и изобщо не минава през мозъка. За мен единствено смисъл имат диктовките.
Не зная как засичат, аз никога не съм засичала на деца - нито на моите, нито сега. Обаче явно образователната система иска да измерва нещо за четенето и решава, че така е най-лесно.

# 202
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Ние преди играехме игри с букви за хладилник и пъзел за земя с букви. Доста добре се отеази на детето във възприемането на буквите и навързването им в дума. Много забавно беше да подскачаме по буквите на земята и за пишем думи.

# 203
  • София
  • Мнения: 62 595
Много добре сте правили!

# 204
  • Пловдив
  • Мнения: 1 081
А за фонологията нищо не казваш или са едно и също с фонетиката? Виж, хич не си наясно с нещата, не знам колко си учила в университета, но тук показваш разбиране за нещата на ниво двойка. Поне бих ти писала двойка с чиста съвест. Ако искаш се обиждай, но язък ти за дипломата!
Все пак да ти кажа, та поне това да ти остане като знание:

А да Ви питам .....от къде го имате това самочувствие ?
По-добре ли Ви стана като обидихте момичето?
За главен коментатор в темата ли се взимате ?
Всеки да търси Вашето компетентно мнение ли?
Не Ви отговорих още когато ме захапахте  за милото ми и искрено споделяне , относно ежедневието на моето дете и прословутия ТАБЛЕТ.

Съвет към Вас - малко по- кротко, дистанцирано , вежливо и ако е удобно - без упреци към хората, които не са с Вашето образование , нямат познанията Ви , а просто се опитват да се справят с проблемите  си. Simple Smile

# 205
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 280
В първи клас за мен лично беше много важно детето да може да чете гладко най-късно до края на учебната година,както и да разбере,че вече има задължения -тоест да учи и да си пише домашните.Защото ,за да постигне нещо,трябва да положи някакви усилия.
Научи се с много упражнения.Създадох и интерес към книгите.
Смятам,че четенето е важно,защото обогатява речника на детето.
И по-нататък то се справя по-лесно с учебния материал-например няма проблем да напише преразказ.
Не се ли научи да чете в първи клас,нататък става все по-трудно.

Колкото до постовете на Андариел-
 в теми като тази ,мненията на професионалисти са много полезни.
.

# 206
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Не всички деца могат да се научат да четат гладко до края на 1ви клас. Обаче всяко дете трябва да се упражнява и извън училище. Занималнята не е достатъчна, за да напредват.

На Анди постовете са по-остри, но доста пъти са полезни. Отделно винаги може да получиш съвет от нея, стига да не й влизаш с бутонките.  Wink

# 207
  • София
  • Мнения: 62 595
Кое момиче съм обидила? Вместо да се обижда, ако изобщо се е обидила, да си беше научила уроците в университета, а ако нещо не знае или не е сигурна в знанието си, да си каже. Няма срамно да каже и да се опита да го научи.

насила никого нищо не карам. Ако си ок с таблета - ползвай си го - детето си е твое, таблетът си е твой. Ако си се почувствала засегната - извинявам се, макар да не съм сигурна какво те е засегнало. Просто не ти е харесало това, което съм написала.

Мерси за съвета. По-кротко и дистанцирано работа не върши, защото съвсем успива ситуацията. Понякога трябва и некротко, за да се стресне човек и да се размърда. А ако всичко си знае и всичко си може, защо изобщо търси мнения? За да може някй да го успокои, че постъпва правилно, независимо дали това е пътят да се оправят нещата? Човек трябва да реши какво иска - да го успокояват, че всичко е ок, независимо, че самият човек вижда, че не е ок, или да оправи нещата.

# 208
  • Мнения: 9 787
Е, предполагам, че аз съм момичето, за което говорите, благодаря за "момиче" Flowers Hibiscus
Точно защото не съм момиче, не съм се обидила от писанията на Андариел. Спрях да й отговарям, защото жизненият ми опит сочи, че с радиото не можеш да спориш. Радвам се също така, че не съм имала учители като нея. Искрено се надявам и детето ми да няма. Ако пък се случи - тогава вече няма да си замълча и ще видим кой-кого.

# 209
  • София
  • Мнения: 62 595
Каквото и да сочи жизненият ти опит, това си е твоя работа и мен не ме замесвай! Липсите в знанията ти са факт и няма какво да ми скачаш на мен. Да си беше прочела учебниците по езикознание, филолозите би трябвало да правите разлика между фонетика и фонология. Ако човек веднъж го е учил и разбрал това, няма как да го забрави. Разбирам, скачането срещу мен е защитна реакция, така че не ми пречи.
Между другото, не съм учител. А никого не карам насила да работим, така че най-вероятно радостта ти и надеждите ти са осъществими. Simple Smile

# 210
  • Sofia
  • Мнения: 4 479
Е, има такива потребителки, които като се намесят в някоя тема, тежко и горко им на тези, които им се изпречат на пътя Mr. Green Карайте нататък просто в четенето. Авторката едва ли вече влиза в темата.

# 211
  • Мнения: 34
Напротив, чета ви прилежно, но нямам възможност да се включвам редовно. Тъкмо сега да споделя, че днес поведохме почти 2-часов разговор с класната ръководителка на моето дете и съм изправена пак пред дилемата дали да предприемам нещо кардинално или просто да работя и разговарям само с детето.
Ами направо се чувствам като изцедена. Според мен тя не иска да приеме, че има деца, които явно ще вървят с друго по-бавно темпо в развитието си, ама "не можела да го остави така". Естествено, добре е, че настоява много да четат и пишат и много да работят в клас и за домашно, но... ..... за нея е проблем и тя не може да разбере защо детето реве всеки път, да, добре прочетохте - реве всеки път, когато го попита защо е забравил това и онова, защо е закъснял /дошъл 5 минути само по-рано или точно навреме за часа/, защо е пропуснал да довърши някакво домашно, защо за пореден път не си е направил където трябва бордюрите, защо не я чува, защо не чете като другите а се върти, защо това не е направил както трябва, защо така бавно се оправя, защо това, защо онова....... един час обяснения къде не се справя. И нямала вече да го взима да работи с него индивидуално, както ни заяви на нас родителите, всеки вторник, за да навакса детето, ... защото... сетете се.... ами той ревал почти през цялото време и тя ми казва: ми аз няма да го взимам вече и му казах, че ще взимам друго дете - едно момиченце, което пише с лява ръка, но била много по-трудолюбива и напредвала по-бързо от него. ...................
Ами как да не плаче детето.... то и на мен ми се плаче отдавна.
Обяснявам й: Г-жо, сигурно той се притеснява, защото е съвестен и чувствителен и знае, че не е направил нещо навреме и както трябва, а му се иска и се страхува да не му се карате. Може би ако подходите по мило /вече не помня думата, която употребих/ не че искам да ви кажа как да си вършите работата, но си познавам детето, а и те все пак са много малки, за да реагират така зряло като нас възрастните. Знам, казвам, че като го натискам в къщи и съм по-рязка и с мен трудно сяда и се инати /с математиката работи с желание/, а баща му с по-лек подход постига по-бързо от него съгласие за учене. Трудно ми е да го накарам да учи, но пък си е още дете, играе му се, хайде сега ми наскачайте но знаете, че това е така. Но въпреки това не съм спряла да го натискам и да работя с него при всеки удобен момент. Все пак още едно по-малко дете, 10 часова работа и домакинство лежат на мен. Затова намерих и учителка да се занимава с него 2 пъти седмично. Но не съм й го казала това на класната, да не реши, че някой друг трябва да върши нейната работа. Да не спира да се старае да работи с него.
Викала му, ти си толкова бърз по математика, а как не си знаеш първата буква на името и как не можеш да я напишеш. Ами това си е чисто унижение. За мен тя няма усет към детската психика и не може да намери баланса как да се справят и да се чувства детето добре. Защото, казвам й, едно дете като се страхува от учителя, то как ще работи спокойно. Дадох й пример, че на два пъти си е изработил домашно /нещо за изработване/ в къщи и не й го е дал, че и забравил, че го е направил, че го е и взел и ревал пред нея, че не го носи, а всичко му е в раницата. Дадох й пример, че това е от притеснение. Не... не било от притеснение. Според нея той си бил много спокоен. Просто не му се работело, бил разглезен, разсеян, не чува, не вижда, не работи като другите, често не отговаря, а мълчи като го пита......Мисля си, колкото и да има някаква истина в това, че е малко инат и не иска много да учи, освен ако не е домашното, мисля си, че няма право да ми разплаква детето, да го унижава и притеснява по този начин. Направо тормози, какво притеснява. Всеки ден влизал с рев в стаята защото знаел, че ще му се скара, че трябва да идва по-рано. Не знам, ... кажете ми, ако аз не съм наред, но мисля че не може това да е нормално.
Не можела да го остави да си се развива с неговото темпо, защото виждала, че той е добър и не само, а бърз по математика и затова го натискала по български.

# 212
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Мисля, че трябва да предприемете кардинални мерки. Сменете учителката.  Peace Също е хубаво да видите къде може да направите някакъв тест дали детето няма дислекция или подобно, което му пречи да усвоява без проблем материала по български.

Вместо тази другарка да предложи начини заедно да се справите с проблемите на детето, тя вдигнала ръце.  Crazy

# 213
  • Мнения: 4 411
А защо не ходи на време на училище? Питам само, не се заяждам.
Поговорите за постоянното плачене. Трябва да го преодолее, защото това ще му е голяма пречка. Накрая и другите деца ще започнат да му се подиграват.
Също проверете какъв е проблема, за да не може да усвои материала по български език.
Създайте му режим - първо домашните, после играта. Дете е, знаем, но вече има задължения. И на мен ми се "играе" ама първо си свършвам задачите. Покажете му, че училището е сериозна работа, а не игра. Ако няма проблеми и сте настоятелна, ще се случат нещата.
Запишете го на спорт - много помага.

# 214
  • София
  • Мнения: 7 990
Консултирайте се с детски психолог как да постъпите в тази ситуация. Явно госпожата не знае как да подходи, но ако ситуацията се задълбочи, съвсем ще го закъсате. Може да се консултирате и с логопед, за да не проверите за евентуални обучителни проблеми.

# 215
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 280
И аз мисля,че най-добре е да се посъветвате с детски психолог.
Да чуете мнение на професионалист,да разберете къде точно е проблема,дали е само класната или трябва и с детето да се работи...
Защото ,ако просто преместите детето в друго училище ,ситуацията може да се повтори и там.

# 216
  • София
  • Мнения: 62 595
Това нейното вече е психически тормоз (който впрочем е и в двата варианта - някои учител така се отнасят към по-бавно справящите се, но други към отличниците). Не бива да оставяш нещата така. Ако беше за моето дете, щях да го преместя - дали в другия клас или в друго училище е според възможностите. Тази жена съвсем открито го злепоставя пред съучениците му и това ще се предаде и на децата, защото те се водят по силния, а силният е учителката и тя задава тона на отношенията.
Друг вариант е да поискаш да не закача детето, а да се задоволи само с оценяване, без да коментира пред другите какво е направил и какво не е направил. Да не се чувства отговорна за него, така да се каже, нека вдигне ръце и да се ограничи само с оценяването, пък както оцени - така. Понякога е по-добре да остави детето на спокойствие, а родителите да работят отделно със или без външен човек. Така поне учителката няма да пречи. Поне от моя гледна точка така бих направила за моето дете, ако няма как да го преместя.

# 217
  • Мнения: 8 243
Категрично смятам, че трябва да смените училището или по точно учителката.
Когато й нямате никакво доверие, когато не считате методите й за правилни. Когато мислите, че това е първото дете което вижда и не разпознава лигавене от притеснение. Няма никаква полза за детето. Вие трябва да вярвате на учителя и да подпомагате неговата работа в полза на детето.
Направете консултация с психолог на детето, може да е стресирано, притеснено или изяло загубило желание за учене. Но плач за всяко нещо при дете на 7 не е нормално.

# 218
  • София
  • Мнения: 62 595
Парадоксално, но вместо да изпратим учителката на психолог, ние изпращаме детето. Учителката има проблем и тя е за психолог малко да си помисли защо публично се отнася така със свой ученик и какво при нея куца. Детето плаче, защото му е криво, показва, че му е криво и е напълно нормално. Това го пиша като родител.

# 219
  • Мнения: 8 243
Парадоксално, но вместо да изпратим учителката на психолог, ние изпращаме детето. Учителката има проблем и тя е за психолог малко да си помисли защо публично се отнася така със свой ученик и какво при нея куца. Детето плаче, защото му е криво, показва, че му е криво и е напълно нормално. Това го пиша като родител.
Как очакваш човек на 40-50 години да се промени. Да стане друг, да има други изисквания и да работи по друг начин?
Е, може авторката да цъфне при директорката или да поеме инициатива за смяна на учителката. Но при положение, че другите деца се справят и нямат проблем със същата не виждам смисъл да гиби енергия в това вместо да помага на детето си.
Сори, че за мен не е нормално 7 годишно да реве за всяко нещо. И ако психолога в училището си вършеше работата вече щеше да работи с детето. Това някой да помогне на детето да мине през този период не е нито срамно нито ужасно.
В нашето училище психолога работи масово с децата. Понякога и с целият клас. Виждам само положителните аспекти на тази работа.

# 220
  • Мнения: 11 910
В интерес на истината, не една и две учителки днес са за психолог.
В случая решително бих преместила детето в друго училище.

# 221
  • София
  • Мнения: 7 990
Тъй като тази година и аз опрях до детски психолог, ще пресъздам част от насоките. Това, че детето плаче, не е нормално. Може да е преекспонирана реакция, дължаща се на незрелите реакции на детето, но може да е сигнал за дълбок дискомфорт. Учителката няма да се промени, следователно може да я смените или да се опитате да подпомогнете детето. Повечето деца не са толкова експресивни, стресирани, но има и такива, които страдат и по-трудно се адаптират. Със сигурност не бих приела сигналите на детето като разглезване или лиготии, защото очевидно изпитва затруднения.
Скрит текст:
Важно е връзката между родител и дете да не се губи, да се обсъжда всеки проблем/впечатление и да се изслушват. Това, което мога да посъветвам авторката и което при нас сработи, беше в края на деня да обсъдим на кой как е минал денят. Идеята е всеки да сподели добри, лоши и интересни моменти. Ние въведохме тефтерче с усмивки. Всеки ден, който детето счита за "добър", се отбелязва с усмивка. При събирането на определен брой усмивки, детето се награждава с нещо - сладкарница, кино, книжка, по договорка.
За всяко постижение се измисля награда/стимул, за да се затвърди положителното отношение към учебния процес. Моят син беше много пестелив на обяснения и близо месец не можехме да разберем какъв е проблемът в училище, защо той настоява да го преместим в друго училище. Вълшебните реплики бяха "Виждам, че това е важно за теб, би ли разказал малко повече", "Оу, това звучи интересно, какво ти направи впечатление?", "А ти как се почувства в тази ситуация?". Идеята е да се накара детето да говори, да изговаря проблемите, да усеща, че има подкрепата и съответно родителят да може да придобие по-добра представа за това какво се случва в училище. При всички положения трябва да го хвалите много, когато се справя с нещо добре, за да върнете увереността му и да не се демотивира. Винаги избирайте най-красивата буква от реда, който е написал, показвайте къде се е справил много добре и не акцентирайте върху това, което не му се получава. Той и без друго не се чувства уверен.
И последно, че стана много дълъг пост: не спирайте работата вкъщи или с допълнителната учителка. Увеличете часовете, за да навакса. Ако продължи да задълбочава проблемите и при толкова взискателна учителка, неминуемо ще опрете до смяна на класа.

# 222
  • София
  • Мнения: 62 595
Детето не реве от всяко нещо, а от отношението на учителката. За мен авторката пак меко е реагирала, защото ако бях аз в положението на родител, щях да съм много пряма и категорична - битката да е между равни, т.е. възрастни хора, а не между възрастен и дете (в случая учител-дете).
За мен точно в такива ситуации училищният психолог трябва да работи с учителката, защото тя излага публично детето и постоянно му показва как не се справя, хваща се за всяко нещо. Едва ли само това дете не си пише домашните и има трудности, но тя се е хванала точно за него. Защо не се хване с двойкаджията с баща-бабаит или с майка-скандалджийка? Дай сега, защото не можем да променим този, който се държи зле, да променяме потърпевшия, защото не можем да се оправим с възрастния!
Психологът каза ли детето как може да реагира, когато учителката се държи неуважително и го излага пред класа? (ще се изненадам, ако е казал). Как да възпитаме уверени личности, ако тези личности си мълчат, когато някой ги злепоставя?

# 223
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Парадоксално, но вместо да изпратим учителката на психолог, ние изпращаме детето. Учителката има проблем и тя е за психолог малко да си помисли защо публично се отнася така със свой ученик и какво при нея куца. Детето плаче, защото му е криво, показва, че му е криво и е напълно нормално. Това го пиша като родител.
Детето какво хахо имаше като учител миналата година по занималня, ужас. Обаче оправихме нещата и сега вече занималнята е при друга учителка.
И с детето на авторката трябва да се работи, и то да има учител, който да знае, може и иска да работи с всякакви деца.

# 224
  • Мнения: 413
Сърцето ме боли като чета такива истории. Непонятно ми е как хора, които нямат капка милост, преподават на невръстни деца. Такива са си по природа или са закоравели през годините?

Ние имахме късмет на превъзходна класна от 1 до 4 клас. Класът беше разнороден, имаше четящи деца, имаше и такива, дето не познават дори първата буква от името си. Ами, справи се жената с всички предизвикателства. През всичките четири години обгръщаше децата с любов и изгради чудесен дух на приятелство и взаимопомощ помежду им. Излишно е да споменавам, че класът й постепенно изпревари всички останали и завърши първи по успех спед останалите пет четвърти класове. А децата не бяха подбирани. Обикновени деца от квартала.

Аз не бих чакала повече и след края на първия срок бих преместила детето. Проблемът е, че винаги съществува опасността да попадне от трън на глог. Затова трябва сериозно предварително проучване преди да го премести. И голяма доза късмет.

# 225
  • Мнения: X
Няма как всички учители да са превъзходни, но поне трябва да отговарят на определени педагогически критерии. А в случая учителката явно е кръгла нула. Има много изисквания, но не и към себе си.

И моят син плака 2 месеца всеки ден, когато го оставях в училище. Не ми беше приятно и се притеснявах доста, но го намирам за нормално. Децата са различни и не е редно майка, която не се е сблъсквала с това да слага определения.

# 226
  • Мнения: 34
Здравейте! Ходих миналата седмица на среща със заместник директор и педагог съветник в училището, които водиха близо 1 час протокол за нашата ситуация и проблеми, в следствие на което подадох заявление за преместване в друг клас. Това беше моето желание, което те приеха като най-резонно в момента. Но.. директорката ми се обади и каза, че не ни разрешава преместване. Съседния клас бил момчешки, 18 момчета и 4 момичета, при което дисциплината била ужасна и учителката не можела и сега да се справи, камо ли да вземе още едно момче. Не ми препоръчвала и в съседното училище, но "както ние решим, то училището няма да се загуби с отпадането на един ученик". Нейни думи. Обясних й мотивите си за преместване и че е хубаво, че класната ги натиска да учат, че ги дисциплинира и възпитава, че децата постигат после най-високите резултати в училище, но все пак не трябва да става с цената на психически тормоз, детето да си наслага комплекси и да се стресира. Едва ли това е мотивиращо за него. А тя ми отговори, че ако тя имала дете и трябвало да го обучава, щяла точно при тази госпожа да го запише, защото там се учело и дисциплината била на ниво. И нямало мъжете да ги правим лигльовци като реват за всяко нещо. Трябвало да се каляват и да не се глезят. Ок, но казвам, поне да е по-тактично, подходящо за възрастта отношение. Без унижения, викове и ревове. Каза, че щяла да поговори с учителката ако наистина има психически тормоз. Ще изчакам 1-2 седмици и пак ще й звънна за видя дали са си говорили. Не очаквам нещо кой знае какво да се случи. Казах си, ще поизчакаме малко. Има още малко време до края на срока. Не ми се иска по принцип да го местя в съседното училище, защото нивото там като цяло не е високо а и тук е с перспектива езикова гимназия след 7-ми клас. Но.... вчера от детето чух поредната гадост....Разказа ми, че като му е проверявала задачите по математика /а той там е доста бърз и добър, в сравнение с повечето деца/ и му казала: "Допускаш грешки, а пък си тръгнал да се явяваш на олимпиадата. Иначе не ти липсва голямо самочувствие." .... /те скоро имат олимпиада в края на месеца/.... ох страшно съм уморена вече. Вместо да му каже нещо позитивно и насърчително от сорта: "напоследък май не си работил достатъчно, допуснал си малко повечко грешки и се налага да се постараеш, ако искаш да се представиш добре на олимпиадата... поработи повечко в къщи".... а то какви са тия язвителни коментари на 7 годишно дете???З Дори и да се е държал уверено и спокойно, какъвто всъщност е поне по математика..........

# 227
  • Мнения: 8 243
Alizze аз лично не мога да разбера какъв е този мазохизъм у теб.
Настръхнала си срещу учителката и всека дума ще я приемаш негативно. Защо продължаваш да се измъчваш ти и детето. Кое точно очакваш да се промени, детето да стане по-старателно или пък учителката изведнъж да стане мила и да приема детето ти с отворени обятия.
Местиш го и приключваш цялата сага.
Хем искаш високо ниво , хем като детето не го постига ти е кофти, хем учителката която изисква нивото, не го изисква подобаващо.... нищо няма да излезе от този кръг в който се въртиш.

# 228
  • Мнения: 5 916
Децата са различни. На някои "не им пука", някои се насълзяват от най-малкото. При някои дипломатичния тон не работи, трябва по-твърдо. Учителката еднаква ли е към всички? Няма как да знаете.
А ако детето наистина е имало грешки, какъв е проблемът, че му е казала, че има самочувствие, а допуска грешки.

# 229
  • София
  • Мнения: 62 595
Директорката се е изразила достатъчно красноречиво и няма намерение да промени нищо. Думите й отразяват точно мисленето й. Тя няма уважение към децата и родителите и никога няма да го има. Като родител не бих го търпяла, а още отсега бих търсила друго училище. Важно е първо доброто отношение, а с останалото ще се оправите.

# 230
  • Мнения: 12 014
И аз съм за преместване, ако има такава опция. Имайте предвид, че в този момент това не може да се случи, тъй като има ограничение - дете не може да бъде местено 30 дни преди края на срока/ годината, т.е можете от началото на втория срок, а не от утре (например).

# 231
  • Мнения: 9 787
Ализе, знам, че едва ли ще подейства, но се опитай да не се впрягаш толкова. Гушни си детето, то явно е по-чувствително, нека да разбере и усети, че ти го обичаш, подкрепяш и си винаги на негова страна.
За задачите и забележката - реален случай:
Студент в МЕИ (сегашния ТУ в София) през 50-те години на ХХ в. Връщат контролно по висша математика, преподавателят (тогава млад) стигна до академик по-късно. Почва той да връща контролните едно по едно с коментар - първо двойките, после 2,5 и така. На последния студент, на когото връща контролното, казва следното (с изкривена злобна физиономия): "Много небрежно написано!". Оценката е била 6, обаче. Но коментарът - гаден! Тогавашният студент все още си спомня тази случка.
Затова се опитай да успокояваш детето си и наистина помисли за смяна на училището, евентуално с друго не в квартала, а примерно около работата ти, ако е възможно.

# 232
  • Мнения: 34
Т.е имам поне известно време да помисля до края на срока за преместване в другото училище.
И нямам проблем с това, че му правят забележки, а с това, че е груба и нетактична. И защо да е проблем, като е допуснал грешки да го насърчи да поработи, за да се яви? Абе наистина в кръг се въртим.... знам, че тя няма как да се промени. Същото казах и на директорката, която е със самочувствие до небесата. То рибата се вмирисва откъм главата. И никой не може да знае дали детето няма да достигне, че и да надмине нивото на съучениците си. Така мисля по принцип за всяко дете. Твърде рано е да се дава оценка отсега, само заради това, че от преди първи клас не е знаел да срича и сега е по-назад от другите с темпото.  Казах им на срещата също, че съм избрала по-доброто училище и уж "добрата" учителка, но вече предпочитам не толкова нивото, колкото спокойствието и доброто отношение. Защото нищо чудно затова да не му се иска да учи много.

# 233
  • Мнения: 11 910
Каква олимпиада в първи клас? Вероятно е състезанието на началните учители,то е постижимо за повечето от децата.

Огромните изисквания в първи клас / не оценявам конкретния случай,говоря по принцип/ понякога действат стимулиращо,но понякога- стресиращо. Детето си създава самооценка, че не се справя и нивото му наистина може да падне.Но дори и да има изисквания, то грубия тон към дете е недопустим.

Малко насърчаване, малко стимул не е излишен.

Аз съм твърдо "за" смяна на училището,ако не се случисмяна в другия клас.До 7 клас е още далече, езиковите гимназии няма да избягат,а ако детето е ориентирано към математиката,може и да избере МГ. В днешно време не е толкова определящо в кое училище точно ще учи детето,обучението като цяло се случва по уроци,школи,родителски занимания и т.н.

# 234
  • София
  • Мнения: 7 990
Мачът е свирен. Бих заложила на другото училище и самостоятелна работа с детето.
Ако то е ученолюбиво и старателно, училището няма да го спре, поне не и на този етап.

# 235
  • Мнения: 3 453
Изчетох темата и реших да споделя личен опит.
Когато записвахме детето, избирахме учител, затова попадна в по-далечно училище, при педагог с високи резултати. Девойката, вече 4 клас,  постъпи в 1ви клас гладко четяща,  смяташе до 20 без проблеми. По характер е тиха и спазваща дисциплината, концентрирана и кооперативна.  Беше любимка на учителя, обаче други деца не бяха. Той измислял прякори на някои деца, изправял ги на дъската и унижавал показно, пред всички. Имало реплики и от рода "ти си кръгла нула". Тряскал учебници на нечий чин, крещял, обиждал се на децата, наказвал ги с мълчание, и прочее. Поведението му, както го описваше по-късно детето ми, било в стил Джекил и Хайд, само дето не знаеш днес кой е на фронтовата линия.
Дъщеря ни се стресира само от факта, че е свидетел на подобно отношение и трепереше кога ще дойде и нейния ред. При опит да разговаряме, се завиваше през глава и мълчеше. После разбрахме, че учителят изисквал децата да пазят тайна. Каквото ставало там, да остава там и тежко на онзи, който го изпорти пред родител.
Преместихме детето в друго училище почти месец след началото на учебната година. Учителката, която избрахме, е прекрасна! Спокойна, усмихната, не товари децата излишно. За нея е важно те да са спокойни и всеки да напредва според личните си възможности. Нищо не е на всяка цена. Дъщеря ни се чувства добре, учи спокойно и е сред първите в класа.
За нас беше изключително важно детето да изгради позитивна нагласа към училището в началния етап на образование. Нито за миг не съжалих, че взехме това решение, защото децата учат най-добре, когато са уважавани, приемани и подкрепяни.

# 236
  • Мнения: 21 451
Авторке, премести си детето! Нещата няма да се поправят, нямаш подкрепа и от директорката, учителката вече е нарочила детето ти. Няма какво да чакаш, не протакай и не изчаквай да мине това, да мине онова, да свърши годината. Срокът свършва след една седмица,  кажи край и го мести. Като искаш след седми клас да учи в това училище, ще кандидатства и ще влезе, какво значение има, ако сега учи там това не значи, че ще продължи и гимназия.
Казвам ти от опит, учителките не си променят отношението, а ако сте влезли в конфронтация , или дори диалог, се заема веднага една отбранителна позиция и всичко това се пише на детето.
Най голямата грешка е родител да се опитва да вкара в пътя учител с лошо отношение към ученик и да доказва правотата си за сметка на спокойствието на детето. Няма начин да и се наложиш, с една презрителна гримаса и едно свиване на устенца  може да  скапе деня и самочувствието му.

# 237
  • Мнения: 3 453
Ирис много точно е описала всичко. Няма излизане от тази ситуация, освен с преместване.
Ако детето остане в този клас, до една година съучениците му ще започнат за подражават на госпожата, защото тя определя модела на поведение в класа. Има хиляди начини да унизиш някого, не само вербално. Съвсем ще се срине.

# 238
  • Мнения: 9 787
Очевидно и директорката не си е на мястото.
Имах проблем с учителка, но в детската градина. Била е учителка в училище, с най-висок клас квалификация. Нооо - мизантроп. Не знам как се е отнасяла към детето ми, че то не говореше още, но го прибирах истерясало през ден, всеки път, когато тя беше втора смяна. На мен тя само ми "нареждаше" - било пуснало цяло роло тоалетна хартия в тоалетната или изцвъркало течния сапун - утре да донеса тоалетна хартия/течен сапун. 1-2 пъти си замълчах, защото не исках да вдигам скандали пред децата и след това веднъж й се "опънах". Започна да ме игнорира, като отида да взема детето, нито поздрав, нито дума. Но пред мен обясняваше на други родители каква беля е направило моето дете. Така, че аз да чуя. И да манипулира другите родители, че моето дете е проблемно. По същия начин се държеше и към колегите си, другите учители.
Отидох при директорката, която си е много на мястото - строго и непрекъснато си контролира персонала. На следващия ден учителката ми се "мазнеше" като за световно. След по-малко от месец я махнаха от групата, преместиха я в друга. Оказа се по-късно, че е имало оплаквания и от други родители. Явно не могат да я уволнят, сигурно има връзки, но поне я ограничават и контролират.
Пред мен директорката не си "оплю" нито учителката, нито детето ми. Но взе мерки.
Естествено, работим и по въпроса с дисциплината на детето ми, но не беше хвърлена вината само върху него.
Та така - наличието на професионални умения не е достатъчно, трябва и подходящ характер. Не може да мразиш това, което работиш, особено когато работиш с деца и да пренасяш върху тях собственото си неудовлетворение от живота или всякакви други житейски проблеми.
1-4 клас са много важни, основополагащи за знанията на децата, но е факт, че от 5-7 доста от постигнато се срива. Няма да е фатално преместването в тези малките класове в друго училище и при друг учител, който създава нормална атмосфера в класа. С допълнителна работа детето вероятно ще компенсира "дупките", а от 5 клас натам нещата се променят много, децата - също.
Та съветът ми е - проучете внимателно възможните други училища и учителки, не  бързайте да преместите детето където и да е, само да го махнете. Като намерите правилното училище, дори да е на цената на леко неудобство от гледна точка на водене/връщане от училище - преместете го. И пак да кажа - гушкайте го, в пряк и преносен смисъл, да усети опората във вас и да позабрави лошите спомени.

# 239
  • Мнения: 1 267
Въобще не съм учудена от малоумното поведение на директорката! Покрай моите деца виждам, че институцията Училище е под всякаква критика! Съвета ми към авторката е да премести детето преди да са нанесени непоправими щети върху отношението му към образованието изобщо. Като родител тя трябва да носи отговорност за детето си, а да не кляка на някаква комплексирана директорка, която и обяснява колко е добра учителката. Учителката е кръгла нула, не е педагог, невъзпитана, а пък и нагла!
Безпомощното българско Училище, наблюдаващо насилие, остава както винаги безучастно!
Жалко, много жалко...аз имах прекрасни учители и никога докато съм била ученичка не съм наблюдавала такава свинщина!

# 240
  • Мнения: 34
Много Ви благодаря за мъдрите съвети! Точно от това имах нужда, понеже ми липсва опит с училищата. Сега смятам да ида да се срещна с учителката в районното ни  училище, където също бяхме приети /с разрешение на директорката/ и да си поговоря обстойно с нея за принципните въпроси, които ни вълнуват. Ще я изпитаме в разговора как ще реагира и ако ми харесва ще действам. Малко повечко трябва да убедя и баща му, защото той смята, че малко преекспонирам нещата. И аз съм съгласна с вас, че дългосрочно спокойното учене и изграждането на самоувереност и себеуважение от стойностен учител, който да му е пример е по-важно от толкова изтъкваната амбиция за учене и дисциплина в настоящото ни училище.
Наясно съм и с нашата вина за изоставане, затова, че е малко труден на учене по български, но си мисля, че учителката може и тя да му е повлияла на мотивацията а и да я съсипе съвсем за в бъдеще. Не искам вечно да е сочен като изоставащ. Както казвате, всичко в бъдеще си зависи от неговата инициатива и от нашата подкрепа.

# 241
  • Мнения: 9 787
То може би има повече от една паралелка, съответно повече от една учителка. Ако познаваш майки с деца от квартала - поразпитай ги и тях коя учителка как работи с децата. Ако нещата потръгнат, може би да предложиш и една среща с учителката и детето.

Общи условия

Активация на акаунт