Онлайн консултации с д-р Мариана Мандажиева – специалист по клинична алергология

  • 73 243
  • 714
  •   1
Отговори
# 300
  • Мнения: 269
Доктор Мандажиева, ще ми отговорите ли, защото само аз не получавам отговор... Ако не, просто ми кажете, за да не се надявам
Извинявайте, не знам защо не получавате отговора ми.
Искам да попитам отново, обривът на едни и същи места ли се задържа? Вие споменавате на местата, които са били изложение на слънце. Дали кожата е суха и груба? От кога са последните кръвни изследвания?

# 301
  • Мнения: 269
Доктор Мандажиева, ще ми отговорите ли, защото само аз не получавам отговор... Ако не, просто ми кажете, за да не се надявам
Aко все още се разминаваме с Вас, може да ми звъннете по телефона. Има го в интернет.
Поздрави!

# 302
  • Мнения: 278
Здравейте! На първо място,благодаря за времето което отделяте за въпросите ни! Бях ви писала преди 5-6месеца, когато синът ми беше на 3 мес. ( Накратко: кръв в изпражненията , без никакви други симптоми. Алерголог и гастроент. сложиха диагноза АБКМ без изследвания. Минах на строга диета, защото кърмя, но кръвта не спря.... продължи още 2-3 мес и после постепенно изчезна. Може би го израстна.)
Към днешна дата синът ми е на 9 мес, захранен е с козе, овче сирене и накрая краве сирене от 10 дни.Аз не спазвам диета и ям млечни от 2-3мес. От 3-4 дни зпачночна слуз в изпражненията, като съвпада и със захранването на кр. кисело мляко. Няма обриви и други симптоми ( тукатаме някоя самотна пъпчица по тялото, което изобщо не прилича на алергична реакция). Разбирасе спрях и за двама ни млечните продукти и ще се посъветваме с педиатъра и със специалист ако трябва, но все пак въпросите ми към вас са:
Има ли изследване което да докаже или отхвърли диагноза АБКМ и подходяща ли е вече възраста му( тъй като като беше на 3 месеца,  казаха че няма как да се изследва).
Според вас възможно ли е да се касае именно за АБКМ ?
Възможно ли е чак 10 дни след приема на млечен продукт да се изяви алергия и то само слуз в изпражненията?
Благодаря ви за отделеното време!

# 303
  • Мнения: 118
Здравейте,
ще се допитам до Вас относно това каква да предприема като действия, защото съм все по-объркана.
Когато синът ми беше на 1,3 /септември/ започна да проявява признаци на алергия- чести обриви, започна да отказа храна, изпражненията станаха кашкави и със слуз.
Консултирахме се с 2-ма  гастро и алерголог.
Пуснахме педиатричен панел за алегрии и IgE total, алергии нямаше към нищо от панела-IgE Total 400 при горна 50.
Предписаха диета за 2 седмици, а според алерголога /цитирам/ ...това не прилича на алегрично дете.
След като нямаше никакво подобрение, а дори влошаване, на своя глава за 6 м. му спрях глутен, млечни, всички съмнителни храни и без никаква пакетирана храна. Вечер само пиеше 150 мл Аптамил  Прегомил.
Пуснах и непоносимост към 88 храни-нищо в червено, но дори тези, които се тълкуват като сенсибилизация изключих.
След това много внимателно въвеждах нови неща. Реакция нямаше, той се подобри като поведение и като отношение към харната.
До Септември следващата година-започна да реагира на ухапвани от бълхи и комари с отоци и мехури. Започна да боледува често, направи ларингит.След прекарана варицела Февруари тази година до сега /Септември/ всичко пак беше наред-настинки/вируси му минават за 3 дни.
Сега Октомври по повод боледуванията правихме консултация с УНГ, установи алергичен ринит-подута и лилава лигавица. След  едно ухапване от комар получи подуване, след това става мехур с вода, а лято са го хапали много повече.
Пуснах  IgE total - 1700 при горна 60.
Тъй като сме от провинцията и имайки предвид обстановката много ми се иска да имам план къде да го водя с минимален риск.
Ще направим консултация с алерголог, но ако трябва да съм откровена до сега отношението на всички специалисти, с които сме правили консултации за мен беше неглижиращо, а аз мисля, че детето има проблем.

Вие виждате ли някаква логика в това-есен се влошава, има симптоми  за хранителна, респираторна, към инсектициди алергия?
Високият IgE total ме плаши и ако позволите последен въпрос-колко време му трябва да започне да слиза на долу, според педиатъра е белтък с живот 6м., а аз лаишки разсъждавам, че щом е свързан с бързите алегрични реакции, трябва и бързо да се понижава след премахване на алергена.


Ще съм Ви много благодарна, ако коментирате случая и според Вас какво да търсим като причина, защото алергени много-нито финансова възможност имаме, нито ми се иска да стресирам излишно детето.

# 304
  • Мнения: 13
Здравейте,възможно ли е подуване на ръцете в областта след китките,след кокалчета поради алергия?

# 305
  • Мнения: 2 088
Здравейте, др. Мандажиева! Бях писала в предишни постове. На 6 месеца при кожен тест на ръчичката излезе алергия към яйчен белтък 6:3., кръвния тест не засече алергията. Детето консумира успешно яйчен жълтък. Вчера бяхме на алерголог - 6 месеца след тестовете, кожния тест беше отрицателен. Алерголожката каза захранване по схема с варен белтък през ден: 1/8, 1/4, 1/2, 3/4, цял. Навсякъде чета обаче, че е препоръчително да се започне въвеждане първо в печиво и се притеснявам д адам варен белтък директно. Какъв е вашият съвет? Благодаря предвсрително. Детето вече е на годинка и 1 седмица.

# 306
  • Мнения: 256
Здравейте, д-р Мандажиева, синът ми е на 12 год с бр.астма, на 5 год му направиха тест за алергии, излезна алергия към фъстъци , когато хапне фъстък се обрива, повръща дори и един да е изял. Преди година направихме отново тест-излезна отрицателен към фъстък, но хапне ли дори един ,отново се случва същото -повръща, устната се подува, почервенява, обрива се и сме сигурни, че е от фъстъка защото сме пробвали като го е ял сутрин без да яде нищо друго. Как може теста сега да е отрицателен, а той да получава реакции, как да процедираме?

# 307
  • Мнения: 1 134
Здравейте,

Дъщеря ми(1г.4м.) е с обрив, който започна с единични пъпчици по корема, но днес забелязах, че има такива по гърба и около шията. Възможно ли е да е признак за алергия? Прикачвам снимка:
Скрит текст:

Благодаря предварително!

# 308
  • Мнения: 141
Здравейте, д-р Мандажиева!
Синът ми е на 9 год. От 2 годишен често прави отити и спи с отворена уста. Ходили сме на 3 места на УНГ, не виждат трета сливица, нужда от оперативна намеса или др. Лекуват отита и след месец-два отново. Правихме рентгенова снимка на синусите в обострен момент - бяха чисти. Лигавицата му била "сочна" в гърлото и носа и оттам идвало. Бяхме и на консултации с алерголози. Единият каза, че е алергия от дългата употреба на капки за нос, като на тестовете не показа нищо. След година на тестовете при другия лекар се откри алергия към плесени.. И двамата го лекуваха с антихистаминови препарати и кортикостероидни капки в носа. И до ден днешен проблемът не е решен и Ви моля за мнение.. Обостря се главно от октомври до май. Какви изследвания и действия още да направим, за да започне да диша през носа нощем и да не се струпва секрет в евстахиевите тръби? Благодаря Ви предварително!

Последна редакция: чт, 12 ное 2020, 15:42 от ava77

# 309
  • Мнения: 30
Здравейте отново, обрив има все още, макар и не толкова осезаем като преди. Спряхме всички млечни, првмкнахме на Фризопеп. Последно се обрина доста в събота (миналата седмица) при затопляне и повече гушкане. Последните ни изследвания са от края на октомври
Доктор Мандажиева, ще ми отговорите ли, защото само аз не получавам отговор... Ако не, просто ми кажете, за да не се надявам
Aко все още се разминаваме с Вас, може да ми звъннете по телефона. Има го в интернет.
Поздрави!

# 310
  • софия
  • Мнения: 1 199
Здравейте, въпросът ми се отнася до 3 годишно дете с доказана, инфекциозно алергична астма. Преди 2 месеца се наложи хоспитализация поради тежък пристъп-кислород, вентолин, инхалаторен кортикостероид, който продължи около месец. Оттогава не е получавал пристъп, но лекарят препоръчва инх. КС да продължи следващите 4 месеца. Това означава на практика до пролетта, когато ще включим антихистамини.
Намирате ли за уместно такова поведение? Благодаря предварително!

Последна редакция: ср, 18 ное 2020, 13:37 от swetulka

# 311
  • Мнения: 269
Здравейте, въпросът ми се отнася до 3 годишно дете с доказана, инфекциозно алергична астма. Преди 2 месеца се наложи хоспитализация поради тежък пристъп-кислород, вентолин, инхалаторен кортикостероид, който продължи около месец. Оттогава не е получавал пристъп, но лекарят препоръчва инх. КС да продължи следващите 4 месеца. Това означава на практика до пролетта, когато ще включим антихистамини.
Намирате ли за уместно такова поведение? Благодаря предварително!
Здравейте,
Лечението е правилно. Кортикостероидното лечение е наложително като контролираща терапия. В противен случай    има опасност от нов тежък пристъп. По отношение терапията с антихистамин, може да се прецени дали има необходимост от такава само при положителни тестове за алергия съответстващи на симптоми на алергия.
Поздрави!

# 312
  • Мнения: 269
Здравейте,възможно ли е подуване на ръцете в областта след китките,след кокалчета поради алергия?
Здравейте,
Трябва на се съберат много данни за други симптоми, минали и придружаващи заболявания при Вас и в смейстово, да се направят кръвни изследвания и след това да се постави диагноза. Най-често локализиран траен двустранен оток над дланите, непридружен от сърбеж не е симптом на алергично заболяване.
Поздрави!

# 313
  • Мнения: 269
Здравейте, д-р Мандажиева!
Синът ми е на 9 год. От 2 годишен често прави отити и спи с отворена уста. Ходили сме на 3 места на УНГ, не виждат трета сливица, нужда от оперативна намеса или др. Лекуват отита и след месец-два отново. Правихме рентгенова снимка на синусите в обострен момент - бяха чисти. Лигавицата му била "сочна" в гърлото и носа и оттам идвало. Бяхме и на консултации с алерголози. Единият каза, че е алергия от дългата употреба на капки за нос, като на тестовете не показа нищо. След година на тестовете при другия лекар се откри алергия към плесени.. И двамата го лекуваха с антихистаминови препарати и кортикостероидни капки в носа. И до ден днешен проблемът не е решен и Ви моля за мнение.. Обостря се главно от октомври до май. Какви изследвания и действия още да направим, за да започне да диша през носа нощем и да не се струпва секрет в евстахиевите тръби? Благодаря Ви предварително!
Здравейте,
На първо място преглед. Не мога да кажа и да се доверя какво виждат колегите.
Поздрави!

# 314
  • Мнения: 269
Здравейте,
ще се допитам до Вас относно това каква да предприема като действия, защото съм все по-объркана.
Когато синът ми беше на 1,3 /септември/ започна да проявява признаци на алергия- чести обриви, започна да отказа храна, изпражненията станаха кашкави и със слуз.
Консултирахме се с 2-ма  гастро и алерголог.
Пуснахме педиатричен панел за алегрии и IgE total, алергии нямаше към нищо от панела-IgE Total 400 при горна 50.
Предписаха диета за 2 седмици, а според алерголога /цитирам/ ...това не прилича на алегрично дете.
След като нямаше никакво подобрение, а дори влошаване, на своя глава за 6 м. му спрях глутен, млечни, всички съмнителни храни и без никаква пакетирана храна. Вечер само пиеше 150 мл Аптамил  Прегомил.
Пуснах и непоносимост към 88 храни-нищо в червено, но дори тези, които се тълкуват като сенсибилизация изключих.
След това много внимателно въвеждах нови неща. Реакция нямаше, той се подобри като поведение и като отношение към харната.
До Септември следващата година-започна да реагира на ухапвани от бълхи и комари с отоци и мехури. Започна да боледува често, направи ларингит.След прекарана варицела Февруари тази година до сега /Септември/ всичко пак беше наред-настинки/вируси му минават за 3 дни.
Сега Октомври по повод боледуванията правихме консултация с УНГ, установи алергичен ринит-подута и лилава лигавица. След  едно ухапване от комар получи подуване, след това става мехур с вода, а лято са го хапали много повече.
Пуснах  IgE total - 1700 при горна 60.
Тъй като сме от провинцията и имайки предвид обстановката много ми се иска да имам план къде да го водя с минимален риск.
Ще направим консултация с алерголог, но ако трябва да съм откровена до сега отношението на всички специалисти, с които сме правили консултации за мен беше неглижиращо, а аз мисля, че детето има проблем.

Вие виждате ли някаква логика в това-есен се влошава, има симптоми  за хранителна, респираторна, към инсектициди алергия?
Високият IgE total ме плаши и ако позволите последен въпрос-колко време му трябва да започне да слиза на долу, според педиатъра е белтък с живот 6м., а аз лаишки разсъждавам, че щом е свързан с бързите алегрични реакции, трябва и бързо да се понижава след премахване на алергена.


Ще съм Ви много благодарна, ако коментирате случая и според Вас какво да търсим като причина, защото алергени много-нито финансова възможност имаме, нито ми се иска да стресирам излишно детето.
Здравейте,
Определено детето има нужда от обстоен преглед, много допълнителна информация за детето и за родителите и някои изследвания. На първо време направете пълна кръвна картина с диференциално броене.
Поздрави!

Общи условия

Активация на акаунт