Бързи здравословни въпроси и отговори – 33

  • 24 761
  • 753
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 848
Добре дошли!

Заповядайте в тридесет и третата поред тема, в която споделяме личен опит, полезни непрофесионални съвети и практики от здравословно естество. doctor

Моля, имайте предвид, че обсъжданите в темата идеи и предложения следва да служат само за насока към подходящ специалист, който да назначи адекватно на заболяването или здравословния проблем лечение. Съветите в темата не бива да бъдат приемани като диагноза и не трябва в никакъв случай да са повод за самолечение!

Линкове към старите теми: #1, #2, #3, #4, #5, #6, #7, #8, #9, #10, #11, #12, #13, #14, #15, #16 #17, #18, #19, #20, #21, #22, #23, #24, #25, #26, #27, #28, #29, #30, #31 и #32.

Вместо запис, можете да отговорите на въпроса: "Имате ли понастоящем някакви здравословни оплаквания от неизяснено естество, за които се чудите към какъв тип специалист да се обърнете?", или просто да копирате въпроса си от миналата тема, ако е бил публикуван непосредствено преди отварянето на новата тема и – по тази причина – е останал без отговор от страна на останалите потребители.

Моля, нека спазваме благия тон и съблюдаваме добронамереността в изказа си. Благодаря! bouquet

Последна редакция: ср, 12 яну 2022, 20:11 от Гърне без похлупак

# 1
# 2
  • Мнения: 54 341
Благодаря за темата, Гърне! Flowers Hibiscus
Не разбрах тези червени точици като спукани капиляри ли са, подкожни, или външни и релефни? Защото съм имала и от двата вида. Подкожните бяха много отдавна, изчезнаха. Релефни си имам, но никога не ми е минавало през ум за левкемия?!
И голям хемангиом имам, не ми пречи. Следя го.

# 3
  • Мнения: 327
И аз имам синини по краката, като се ударя някъде или децата ме бутнат, ритнат. Не разбирам какъв симптом е това, честно?

Попринцип появата на хематоми без травма или друга видима причина е симптом, който не трябва да бъде пренебрегван с лека ръка, защото в повечето случаи е знак за намалено кръвосъсирващо свойство на кръвта, което пък може да доведе до доста сериозни кръвоизливи и проблеми в последствие. Пълният диагностичен фокус, мисля, не се изчерпа с контролиране на тромбоцитите в рамките на ПКК, но обхваща и проверката на базовите кръвосъсирващи параметри и евентуално количественото определяне на отделните коагулационни фактори.

# 4
  • Мнения: 1 431
И аз това си мислех, че може да е нещо съдово. Дамата със синините може би да си изследва протромбиновото време.

# 5
  • Мнения: 405
Здравейте отново!

Благодаря на всички!

Относно точиците - при мен са различни, на места са само тези единичните червени, за които вие говорите, на места са много и по групи на едно място - прилича на обрив. Изглеждат си като спукани капиляри, дерматолиожката още като ги видя и каза - това са съдчета, не са за мен. Синините вече са си като от ударено, но не е удряно самото място, те изчезват постепенно, точиците обаче не. Не ми изглеждат релефни.

Относно ЩЖ - ще я изследвам, имах леко повишено ТСХ през бремеността, което оправихме с Л-Тироксин, който спрях малко след раждане, според ендокринолога на прегледа ЩЖ е в норма, но не пречи да пусна и другите и показатели.

Относно протромбиново време - ще пусна и него, хематолога ми го препоръча, каза, че предвид сегашните излседвания, ПКК и ДКК, мисли че всичко ще е в норма, но все пак, ако съм искала, да си пусна.

Хубава вечер на всички  и отново - благодаря Ви много! Simple Smile

# 6
  • Мнения: 11 822
Мерси за новата тема!

........

Относно ЩЖ - ще я изследвам, имах леко повишено ТСХ през бремеността, което оправихме с Л-Тироксин, който спрях малко след раждане, според ендокринолога на прегледа ЩЖ е в норма, но не пречи да пусна и другите и показатели.


Много рядко проблем с щитовидна има само по време на бременността , просто тогава се засича проблема, който преди това не е бил отчетен вероятно. И това спиране на синтетичния хормон, след това в повечето случаи после има негативни последици - влошаване на щитовидните хормони. Задължително се проверете като изследвате всички щитовидни - ТСХ, Т3 и Т4, не само прословутото ТСХ, което не е достатъчен маркер има или няма проблем

# 7
  • Мнения: 2 585
Здравейте, има ли в София лаборатория която се намира извън болнично заведение и не прави PCR и бързи тестове.
Благодаря предварително!

# 8
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 203

Не разбрах тези червени точици като спукани капиляри ли са, подкожни, или външни и релефни? Защото съм имала и от двата вида. Подкожните бяха много отдавна, изчезнаха. Релефни си имам, но никога не ми е минавало през ум за левкемия?!

Петехиите при тромбоцитопения са подкожни, не се напипват при палпация и са по- скоро синеещи, отколкото откровено червени. Това, за което говорят всички тук, са някакъв друг вид, ясно е.

# 9
  • Мнения: 405
Благодаря много на всички Ви за съветите! Simple Smile

Желая Ви всичко най, най-хубаво!

Лек ден! Simple Smile

# 10
  • Мнения: X
Здравейте на всички. Дъщеря ми е на 14г. и се притеснява за всичко. Та, искам да ви попитам, понеже тя, когато се е връщала от магазина към училището ѝ( случката се е развила в центъра на гр.Казанлък) една котка е бягала толкова бързо, че ѝ е направила вятър. Нямам думи как да ви го опиша, но някакси котката е минала до дъщеря ми и ѝ е направила вятър на краката. И дъщеря ми се притеснява, тъй като е решила, по не знам каква причина, да си пипне клинът и после е яла, без да си измие ръцете. Въпросът ми е може ли да ѝ стане нещо? По-скоро не моят въпрос, а нейният, тъй като тя искаше да ви попитам. Знам, че сигурно ще си кажете, че съм луда да си мисля такова нещо, но аз не го мисля, просто искам тя да е спокойна като ви попитам.

# 11
  • Мнения: 5 637
Моля ви за коментар на тези изследвания, след ковид и пневмония на баща ми.

# 12
  • пустинята Гоби
  • Мнения: 7 266
Здравейте на всички. Дъщеря ми е на 14г. и се притеснява за всичко. Та, искам да ви попитам, понеже тя, когато се е връщала от магазина към училището ѝ( случката се е развила в центъра на гр.Казанлък) една котка е бягала толкова бързо, че ѝ е направила вятър. Нямам думи как да ви го опиша, но някакси котката е минала до дъщеря ми и ѝ е направила вятър на краката. И дъщеря ми се притеснява, тъй като е решила, по не знам каква причина, да си пипне клинът и после е яла, без да си измие ръцете. Въпросът ми е може ли да ѝ стане нещо? По-скоро не моят въпрос, а нейният, тъй като тя искаше да ви попитам. Знам, че сигурно ще си кажете, че съм луда да си мисля такова нещо, но аз не го мисля, просто искам тя да е спокойна като ви попитам.
Няма страшно, само вятър е направила котката. По принцип от одиране или ухапване може да стане нещо, не от докосване, каквото е нямало. Напомнете на детето да си мие ръцете все пак.

# 13
  • Мнения: 54 341
Има още недолекувано възпаление, Нова Надежда. И сериозна анемия.

# 14
  • Мнения: X
Здравейте. Един въпрос за вечерта. Ако телефонът на дъщеря ми е стоял до обувката, където се е галила бездомна котка( не ме питайте как се е озовал там, аз не знам тя какво е правила, докато съм била на работа), дъщеря ми преди малко си взе телефона, но малко по-късно започна да се пипа по устата. Та, въпросът е има ли шанс да се зарази с някоя котешка болест или бактериите умират на сухо място, т.е. дали бактериите от котките могат да живеят по телефони или дали умират?

Общи условия

Активация на акаунт