Холистичен подход към здравето и щастливия живот. Онлайн консултации с Ники Суков

  • 33 155
  • 173
  •   1
Отговори
# 150
  • София
  • Мнения: 89
И в тоя ред на мисли- гастрит, храни, проблеми, да попитам дали кафето може да се замени с такова от цикория?

Здравейте, Мариат,

Първа стъпка е да замените класическото с безкофеиново кафе, ако много държите на аромата. Черен или зелен чай са вариантите, ако имате потребност от кофеин.

Кафето от цикория е, меко казано, химия. На Ваше място бих го избегнал.

Последна редакция: пн, 22 яну 2024, 10:54 от Рaдост

# 151
  • Мнения: 39 419
Благодаря! Не бих го заподозряла като вредно без Ваша помощ.

# 152
  • София
  • Мнения: 89

Алкохол някак не пасва на ежедневието ни и там нямам проблем, но миризмата на кафе е началото на моя ден. Ще видя там какво да правя , но мисля че ще измисля нещо, защото забелязвам че миризмата за мен е ключовата дума. Много я харесвам.


Благодаря за милите думи и пожелания, Белла,

Комбинацията от два фактора: съмнение и потисната интуиция са причината мнозина да не са достатъчно смели при вземането на решение в каква да е ситуация. А допълнени с ниско самочувствие, стават просто гнойна рана, чакаща да избие.

С ароматите е лесно — цяла индустрия има за това. Зависимостта към кофеина и никотина е много голяма, но не толкова, колкото към захарта. Заменете пълноценното кафе с безкофеиново и постепенно отвикнете от кофеина. Когато изключите зависимостта, може напълно да спрете кафето. „Не го виждам, не го мисля“ (Out of sight, out of mind).
Истинско какао (на зърна) или 85% черен шоколад могат да ви помогнат по пътя (последните две винаги ги има вкъщи).

Успех и поздрави!

Последна редакция: пн, 22 яну 2024, 10:55 от Рaдост

# 153
  • София
  • Мнения: 89
Благодаря! Не бих го заподозряла като вредно без Ваша помощ.

Да, всички се учим.

„Съмнявам се, значи съществувам.“

Колкото е по-сложна преработката, толкова е по-рафиниран, стабилизиран и малко полезен някакъв продукт. Четенето на етикетите, а не на цените, ще ни спаси.

Успех!

# 154
  • Мнения: 15
Здравейте,
Преди година и половина родих второто си детенце.Имам Хашимото,латентно,все още не пия лекарства за него, в процес на следене съм.Бихте ли ме посъветвали за храни,които ще повлияят добре на щитовидната жлеза и в  бъдеще да не се налага да пия л-тироксин.

# 155
  • София
  • Мнения: 89
Здравейте,
Преди година и половина родих второто си детенце. Имам Хашимото, латентно, все още не пия лекарства за него, в процес на следене съм. Бихте ли ме посъветвали за храни, които ще повлияят добре на щитовидната жлеза и в  бъдеще да не се налага да пия л-тироксин.

Здравейте, Радостина,

Хашимото е автоимунно състояние, за което има много добри отзиви след увеличаване приема на витамин D. Храните, с които най-добре си го набавяме, са мазна риба, яйца, гъби Пачи крак, свински ребра с мазнината и рибено масло. Последното е негов източник в най-концентриран вид и ако си намерите капсули рибено масло от черен дроб на треска, може да вземате 1000-2000 IU (международни единици, посочени на етикета) на ден. Освен това, винаги когато можете, правете слънчеви бани без слънцезащитен крем (достатъчни са 5-10 минути през лятото), за да си го синтезирате сами.

Наблегнете на истинската храна и намалете сладкото и въглехидратите (според възможностите си), за да може черният ви дроб и бъбреците да го разграждат до усвоими съставки. За да е ефективен витамин D, си следете калция, фосфора и магнезия (сирене, какао, черен шоколад над 85%, сусамов тахан и др.) или си ги добавяйте допълнително.

За витамин D към края на седмицата подготвям за публикация материал тук и ако имате още въпроси, разгледайте и нея.

На психоемоционално ниво щитовидната жлеза боледува при усещане, че сте атакувани: „Някой се опитва да ме докопа“. Нека новият ви ментален модел се подкрепи от мисълта: „Аз имам надеждна защита отвътре. Слушам същността си с любов“. Освен това може да показвате невъзможност да правите желаното. Това третирайте с мантрата: „Излизам от всички ограничения, свободно и творчески изразявам своята същност.“

И, разбира се, съм на ваше разположение за лични консултации и по-обстойна работа.

Благодаря и успех!

Последна редакция: ср, 24 яну 2024, 10:15 от Рaдост

# 156
  • Мнения: 15
Много благодаря
Здравейте,
Преди година и половина родих второто си детенце. Имам Хашимото, латентно, все още не пия лекарства за него, в процес на следене съм. Бихте ли ме посъветвали за храни, които ще повлияят добре на щитовидната жлеза и в  бъдеще да не се налага да пия л-тироксин.

Здравейте, Радостина,

Хашимото е автоимунно състояние, за което има много добри отзиви след увеличаване приема на витамин D. Храните, с които най-добре си го набавяме, са мазна риба, яйца, гъби Пачи крак, свински ребра с мазнината и рибено масло. Последното е негов източник в най-концентриран вид и ако си намерите капсули рибено масло от черен дроб на треска, може да вземате 1000-2000 IU (международни единици, посочени на етикета) на ден. Освен това, винаги когато можете, правете слънчеви бани без слънцезащитен крем (достатъчни са 5-10 минути през лятото), за да си го синтезирате сами.

Наблегнете на истинската храна и намалете сладкото и въглехидратите (според възможностите си), за да може черният ви дроб и бъбреците да го разграждат до усвоими съставки. За да е ефективен витамин D, си следете калция, фосфора и магнезия (сирене, какао, черен шоколад над 85%, сусамов тахан и др.) или си ги добавяйте допълнително.

За витамин D към края на седмицата подготвям за публикация материал тук и ако имате още въпроси, разгледайте и нея.

На психоемоционално ниво щитовидната жлеза боледува при усещане, че сте атакувани: „Някой се опитва да ме докопа“. Нека новият ви ментален модел се подкрепи от мисълта: „Аз имам надеждна защита отвътре. Слушам същността си с любов“. Освен това може да показвате невъзможност да правите желаното. Това третирайте с мантрата: „Излизам от всички ограничения, свободно и творчески изразявам своята същност.“

И, разбира се, съм на ваше разположение за лични консултации и по-обстойна работа.

Благодаря и успех!

# 157
  • София
  • Мнения: 89
Витамин D, наш насъщен



С напредването на зимата и зачестяване случаите на грип, витамин D е отново актуален. Той не е класически витамин, а е група мастноразтворими хормони, отговорни за повишаване на чревната абсорбция на калций, магнезий и фосфор, както и за много други биологични процеси като имунитета и формирането на клетките. Ни е си го произвеждаме сами и той е биомаркер за заболеваемостта и количеството му е единственият показател за общия здравен статус.

Функции
Класическата му функция е да абсорбира в костите калций, магнезий и фосфор, за да може да се втвърдяват и да израстват правилно. При сериозен дефицит на витамин D, по време на растежа, тялото не може да изгради твърда кост и се развива рахит. Ролята на храненето за развитието му е разкрита от Едуард Меланби между 1918 и 1920 г. Тогава  става ясно, че витамин D е изцяло отговорен за меките кости и веднага щом е осигурено малко от него, се лекува успешно.

Некласическите му функции касаят имунитета и апоптозата (продължителността на живота и програмираната клетъчна смърт). Витамин D е изключително важен за регулиране на възпаляемостта, и ако нивата му са ниски, възпаляемостта се повишава. Той участва и в неврогенезата (изграждане на нова мозъчна тъкан, нови мозъчни клетки, нови мозъчни връзки; възстановяване на мозъчна тъкан, след травми или когато учим нови неща).

Набавяне
Витамин D е наричан слънчев витамин и при нормални условия си произвеждаме достатъчно от него само от малко излагане на слънце. Има и малко храни, с които можем да си набавим една от двете му форми: витамин D2 (ергокалциферол, с растителен произход) и D3 (холекалциферол, с животински). И двата витамера се синтезират под въздействието на ултравиолетова светлина с дължина на вълната между 290 и 315 nm. Той е мастноразтворим и може да се съхранява за дълго време, без да е нужно да си го набавяме всеки ден. За да го използваме той преминава през два етапа на трансформация в черния дроб и в бъбреците, които биха били възпрепятствани при някакви заболявания по тях.

Най-добрият начин за набавяне на витамин D е чрез слънцето. Понеже носим дрехи на открито и прекарваме доста време на закрито, все по-рядко сме изложени на пряка слънчева светлина. Лицето заема 4-5% от повърхността на кожата и то няма да произведе много витамин D. Ръцете и предмишниците заедно с него (20% от кожата) у светлокож ще синтезират 1000 IU витамин D за около 20-25 минути на открито, три пъти седмично. Гол до кръста (около 50% от кожата) ще има нужда от около 8 минути на слънце, а по шорти/бански (около 80% открита кожа) само 5 минути. Това време се увеличава малко през април, май, август и септември. Слънцезащитните филтри (лосиони, кремове и масла), блокират тази дължина на вълната (290 и 315 nm), от която имаме най-много нужда и за това е хубаво да намериш своя компромис в използването им при излагането на слънце.

Поради замърсяването на въздуха, географска ширина (височина на слънцето), пигментация на кожата, дрехи, слънцезащитни филтри, напреднала възрастта и други фактори, слънцето може не е достатъчно за синтез на витамин D. Прекаляването с въглехидрати и рафинирана захар, причиняващи инсулиновата резистентност, също възпрепятства синтеза му в кожата и за повечето хора единствената постижима алтернатива е да си набавят витамин D чрез храна и/или добавки.

Като референтна стойност за набавяне на Витамин D е прием на 400 IU/ден. Това бихме постигнали от една единствена храна с:
10. 1480 г говежди ребра;
9. 820 г телешки черен дроб;
8. 670 г краве масло;
7. 500 г яйца;
6. 450 г свински ребра (с 30% мазнина, защото витамин D е мастноразтворим);
5. 190 г гъби, сорт Пачи крак;
4. 100–400 г постна риба (треска, писия, морски език или бяла риба);
3. 40–100 г мазна риба (сьомга, скумрия или змиорка);
2. 40 г гъби, облъчени с ултравиолетова светлина;
1. 4 г рибено маслото от черен дроб на треска.

Приет като храна или добавка, той попада в стомаха и там следва да се разгради. За това са нужни храносмилателни ензими, които да разграждат храната. Тъй като витамин D е мастноразтворим, следва да го приемаш с мазнини. Ако храната ти съдържа много малко мазнини, жлъчката ти няма да секретира сок, за да разгради и използва витамин D най-добре. Като го приемаш с най-голямото хранене за деня, увеличиш усвояемостта му с 50%.

Роля
Витамин D абсорбира калция от храносмилателния тракт, регулира го и контролира изхвърлянето му от бъбреците. Той депозира калция в костите, но ако той намалее в кръвта, го изтегля от тях към кръвния поток в един постоянен обмен. Калцият и витамин D работят заедно за подходящ мускулен тонус, правилно подаване на импулси в нервната система и като имунен активатор.

Витамин D се свързва и с по-високи нива на сърдечносъдови заболявания, умора, затлъстяване и депресия. И колкото повече го изследват, толкова повече се разбира, че той е от решаващо значение за повече функции.

Витамин D има важни функции и за клетъчната пролиферация (производството и съзряването на клетките), клетъчната диференциация (способността на клетките да се превръщат в костни, сърдечни, чернодробни или мозъчни) и генетична стабилност, за да имаш здрави тъкани. Това касае появата на рак, който се характеризира с неконтролируема клетъчна пролиферация, лоша клетъчна диференциация и ниска генетична стабилност. Недостигът му се свързва с повишен риск от злокачествени тумори (рак на гърдата, простатата и дебелото черво).

Витамин D има отношение и към автоимунните заболявания, най-чести от които са тези на щитовидната жлеза (при тестове 20-30% от хората имат тироидни антитела), ревматоиден артрит, лупус, анкилозиращ спондилит (синдром на Бехтерев), псориазис (псориатичен артрит). Диабетът от първи тип също е автоимунно заболяване, което може да бъде повлияно от витамин D.

Всички невродегенеративни заболявания (разпадане или недостиг на тъкан в нервната система), както при деменция на Паркинсон и Алцхаймер, така и при невропсихиатрични разстройства (шизофрения и депресия) също се влияят добре от витамин D.

Следва логичният въпрос: Дефицита на витамин D ли е причина или е резултат от заболяването? (дали сме болни заради недостиг на витамин D или той е нисък, защото сме болни и не можем да го преработим/използваме правилно?). Верни са определено и двете твърдения. Ниските нива на витамин D може да причинят редица състояния, а болните не могат да преработват витамин D и това се превръща в порочен кръг с огромни размери в световен мащаб.

Кофактори
За да може да се възползваме от ефекта на витамин D, са ни нужни различни хранителни вещества, ензими и кофактори (съвместно и едновременно действащи фактори). Те са:
- Здравословна храна;
- Физическите упражнения;
- Достатъчен прием на витамин D;
- Магнезий;
- Омега-3 мастни киселини;
- Цинк;
- Бор;
- Витамин К2

Продължавай да ядеш истинска здравословна храна, защото тя не касае само витамин D, а и много други фактори. Такива са калция, храносмилането, незаменимите мастни киселини и други. Всички те работят заедно, за да транспортират и произвеждат и взаимодействат помежду си. Ако ядеш истинска храна и се грижиш за храносмилането си, ще имаш най-голям шанс да синтезираш и използваш правилно своя витамин D. Ако се съмняваш, че не си достатъчно на слънце или че не можеш си го набавяш чрез храната (ако избягваш риба), тогава най-добре е да вземаш рибено масло от черен дроб на треска.

Твоето здраве е в твоите ръце и само ти можеш да решиш как най-добре да го управляваш. Ако изпитваш трудности в това, може да се обърнеш към своя инструктор по хранене за съвместна работа в желаната от теб посока.

# 158
  • Мнения: 1
Здравейте, много бих искала да ми дадете насока от холистична гледна точка на какво се дължат проблеми с тежест в стомаха, липса на апетит поради гадене? Тъй като класически медицински преглед и консултация показват, че проблемът не е медицински?
Понякога е трудно човек да види сам и отстрани какво не е наред.
Ще бъда благодарна за мнението ви.

# 159
  • София
  • Мнения: 89
Здравейте, много бих искала да ми дадете насока от холистична гледна точка на какво се дължат проблеми с тежест в стомаха, липса на апетит поради гадене? Тъй като класически медицински преглед и консултация показват, че проблемът не е медицински?
Понякога е трудно човек да види сам и отстрани какво не е наред.
Ще бъда благодарна за мнението ви.

Здравейте Мила,

Стомахът е много чувствителен орган до степен, че когато се изчервите, се изчервява и той. Функцията му е да превръща това, което приемате (храна, бактерии, емоции), в нещо усвоимо. Затова, ако имате неблагоразумието да приемате течности с храната (в т.ч. 30 минути преди и до час-два след хранене, в зависимост от комплексността ѝ), неговата работа силно се затруднява. Това е така, защото той подготвя солната киселина с определено pH (киселинност) за конкретната приета храна. Вода, чай, сок, вино, ракия или каквато е там друга течност променят това pH и киселината вече не може да си свърши добре работата. Пилорът (неволеви мускул в долния край на стомаха) се отваря, когато времето за смилане на приетата храна изтече. Той няма как да провери обаче дали киселината си е свършила работата добре и така по пътя надолу могат да тръгнат частици храна, които не са се разградили. Те по-късно подлежат на ферментация, защото не могат да се усвоят от червата и това предизвиква подуване и тежест в чисто физически смисъл. Другото, което би Ви помогнало с храненето, е да се храните по-бавно и сдъвквате добре храната си. Ако имате затруднения със зъбите, коригирайте ги, за да отпаднат подобни пречки.

На психоемоционално ниво стомахът Ви помага да приемете околния свят, мисли идеи, преживявания. Ако нещо от заобикалящия Ви свят Ви тежи (от цената на тока до войната в Украйна), Вашият стомах не го приема и тежестта няма физическо измерение, затова лекарите са безсилни. Новият ментален модел, който да приложите е: „Аз съм в безопасност, обичам се и напълно се одобрявам.“ Когато усетите тежест, се запитайте какво в заобикалящия Ви свят не можете да приемете — преглъщате го трудно, но Ви тежи. Разтрийте длани и даже духнете в тях, все едно си топлите ръцете, и ги положете на мястото, където изпитвате тежест. Визуализирайте цялата любов и благодарност на света и ги насочете в това място и постепенно ще усетите загряване и облекчение. Повтаряйте това упражнение и профилактично вечер на заспиване, като много ще помогне да избягвате стресиращи медии, новини, смартфони и подобни.

Рейки и топли компреси също могат да са Ви от полза, но тогава опирате до външна помощ. Аз също съм на разположение, ако имате нужда за други съвети.

Нека здравето бъде с Вас!

Успех.

Последна редакция: чт, 08 фев 2024, 10:16 от Рaдост

# 160
  • Мнения: 38
Здравейте, Суков!

При мен определено липсата на интимност и ласки ме тласкат към сладките неща..моят мъж е доста неук любовник и с годините става по-зле, защото има и здравословни проблеми. Иначе е прекрасен съпруг и баща. От друга страна аз съм изключително гореща и чувствена жена. Какви са опциите?

# 161
  • София
  • Мнения: 89
При мен определено липсата на интимност и ласки ме тласкат към сладките неща..моят мъж е доста неук любовник и с годините става по-зле, защото има и здравословни проблеми. Иначе е прекрасен съпруг и баща. От друга страна аз съм изключително гореща и чувствена жена. Какви са опциите?

Здравейте, МияКаза,

Благодаря Ви за доверието, като споделяте толкова интимен детайл от кухнята на вашето семейство.

Вниманието към първичните храни (взаимоотношения, спорт, духовност и кариера) винаги помагат в някаква степен овладяването на ненаситния апетит. Затова при най-малко желание от страна на съпруга Ви проведете серия сеанси с психолог (и по възможност сексолог). Той има нужда от помощ също колкото и Вие. От друга страна, може да развиете при възможност вашите силни страни в останалите аспекти — спорт, духовност и кариера — доколкото е приложимо.

Добавете в менюто си броколи, хрян, зеле, карфиол, спанак, грозде, червени боровинки, стафиди, сладки картофи или други пресни сезонни плодове, зеленчуци и зърнени, кашкавал и други качествени млечни, пилешко, телешко, мазна риба и яйца. И като пиша това, съм напълно наясно, че изредих почти всички възможни храни. Затова Ви предлагам от личен опит нещо, което никога не ме е проваляло в моменти на апетит за сладко. Винаги имайте вкъщи буркан с тахан (сусамов или лешников са ми любимите) и захаросан мед (до едно време — тази зима подарих последния буркан на свекърва ми). Гребнете е връхчето на чаена лъжичка в меда и след това смело в тахана. Понеже мазното много бързо засища, с 2-3 ч.л. от това ще бъдете подсладена и заситена много успешно. След време може да замените меда с пресни ябълки или сушени натурални кайсии (без добавена захар) и накрая, където съм аз, да хапвате пюре от ябълки (сварени с малко ванилия, обелени и намачкани ябълки) с тахан.

Ако смятате, че имате нужда от по-персонален подход, заповядайте за по-обстойна работа в моя кабинет.

Нека здравето бъде с Вас!

Ваш
Ники.

Последна редакция: чт, 22 фев 2024, 09:57 от Рaдост

# 162
  • Мнения: 5 261
Здравейте! Моля да ми препоръчате хранителен режим, с който да сваля няколко излишни килограма (не повече от 5). На почти 37 години съм, висока 167см и тежа 69кг. До преди около година бях към 65кг, но сякаш неусетно съм качила. Осезаемо е най-вече в коремната област. Здравословното ми състояние не позволява много физическа активност (по рождение съм нестабилна, лесно се изморявам), обикновено ходя пеша по около половин час дневно и това е. Разбира се, движението вътре в помещенията не го включвам в сметката. Работата ми е основно на бюро. Нямам представа какво калорийно количество приемам средно на ден, не съм следила. От 3-4 години имам установен недостиг на В12 и D3 и периодично приемам добавки. Споменавам го в случай, че има значение. Друг проблем от този тип не ми е известно да имам (хормонален или нещо подобно). Цикълът ми също е редовен. Ще се радвам на препоръки. Благодаря предварително!

# 163
  • София
  • Мнения: 89
Здравейте! Моля да ми препоръчате хранителен режим, с който да сваля няколко излишни килограма (не повече от 5). На почти 37 години съм, висока 167см и тежа 69кг. До преди около година бях към 65кг, но сякаш неусетно съм качила. Осезаемо е най-вече в коремната област. Здравословното ми състояние не позволява много физическа активност (по рождение съм нестабилна, лесно се изморявам), обикновено ходя пеша по около половин час дневно и това е. Разбира се, движението вътре в помещенията не го включвам в сметката. Работата ми е основно на бюро. Нямам представа какво калорийно количество приемам средно на ден, не съм следила. От 3-4 години имам установен недостиг на В12 и D3 и периодично приемам добавки. Споменавам го в случай, че има значение. Друг проблем от този тип не ми е известно да имам (хормонален или нещо подобно). Цикълът ми също е редовен. Ще се радвам на препоръки. Благодаря предварително!

Здравейте, Бел,

Благодаря Ви за интересното запитване. Смея да твърдя, че 75% от моята пациентела желае да знае същото и има подобни цели. Последните 5 кг винаги са най-упорити.

Това, че не си знаете калорийния прием, е добре, защото говори, че се храните, като слушате тялото си (или както го определяте). Дефицитите Ви са доста класически и ако се поровите в блога ми (тук и на моя сайт), ще разберете, че масово хората страдат от дефицит на витамин Д и от това произтичат доста предизвикателства (имунитет, излишни килограми и т.н.).

Съществуват няколко стандартни диети (хранителни режима), които бих ви препоръчал да имате предвид:
Средиземноморска диета — по последни данни е много по-успешна и далеч по-щадяща от кетогенната диета;
Класически пости (вече започнаха безмесните, а от понеделник започват и строгите), които винаги съм давал за пример как в бита си българите са намирали начин да са в хармония с природата и нейните цикли;
Диетата на баба — това име го измислих аз, но концепцията е следната: купувайте и се хранете само с това, което вашата баба (и дори прабаба) би разпознала и купила в магазина, на пазара и т.н. Предимството на това хранене е, че спирате всички преработени и ултрарафинирани храни, добавената захар и сол;

Това, че сте ограничени в мобилността, не е оправдание. Ще Ви предизвикам да увеличите продължителността на ходенето и интензитета му. Курсовете за йога, тай-чи или Ци-гун са подходящи за хора на 2-3 пъти Вашата възраст, така че е по-скоро въпрос на напасване и вкус.

Работа е в това, че посочената зона на тялото говори за хипотетично възможна инсулинова резистентност, което е по-разпространено, отколкото може да предполагате. Не се стресирайте от това предположение, а само го проверете и елиминирайте при следващото Ви годишно изследване.

Друг заподозрян може да е стресът и неговото изражение в теглото е най-честата ми „диагноза“ (аз не диагностицирам). Здравословният сън от 8 часа между 22 и 8 ч. върши чудеса, които на годишна база могат да Ви отърват от излишните килограми, без да променяте нищо друго.

За по-подробни лични насоки в храненето сте добре дошли в кабинета ми за лична консултация.

Благодаря.

Последна редакция: пн, 18 мар 2024, 10:48 от Рaдост

# 164
  • Мнения: 39 419
Както винаги много увлекатено поднесена информация! Благодаря и аз!

Общи условия

Активация на акаунт