Трябва ли да питаме: колко ме обичаш?

  • 9 725
  • 125
  •   1
Отговори
Задавали ли сте въпроса "колко ме обичаш" и какво са ви отговаряли? Колко сериозен се очаква да бъде отговора?
Провокацията да предлагам такава дискусия, дойде от този разказ (при това написан от мъж):


Зимна ябълка

  В една бяла зимна сутрин вървях през дълбокия сняг със сина ми. Беше няколко дни преди втората му Коледа и обувките ни скърцаха в снега различно. Моите -агресивни и басови, неговите – леки и неуверени. Под един кестен ни спря някаква възрастна дебела жена, усмихна се мазно като неомъжена учителка по физика пред похотлив директор и подаде на сина ми една ябълка.

Синът ми я погледна уплашено.

- Какво ще кажеш сега? – попита дебелата.

- Нищо няма да каже – намесих се аз. – Ако сте му дали ябълката, за да си просите благодарности, по-добре си я вземете.

Тая обаче се направи, че не ме е чула и продължи да дудне на детето.

- Как се казваш?

- Боби – каза детето и трепна с големите си клепачи.

- А как ти е истинското име?

- Боби.

- Борислав или Богомил? – продължаваше да нахалства оная.

- Истинското му име е Евлоги Георгиев – обадих се отново аз – но се

представя като Боби, защото не иска да парадира с това, че е построил университета.

Дебелата ме погледна с поглед, който казваше: “Върви на майната си”. Аз се ухилих. Не можеш да ме пратиш на майната ми, лельо, щото аз оттам идвам.

- А обичаш ли тате? – продължи с простотиите дебелата.

- Да – каза Боби.

- Колко го обичаш?

Детето вдигна ръчички нагоре и се надигна на пръсти.

Крайно време беше да спра тези мъчения. Прегърнах детето, вдигнах го и тръгнах с най-широката крачка, на която бях способен.

Вървях, докато се задъхах от усилие. Спрях до една пейка, седнах и запалих цигара, за да се успокоя.

Боби седна пред пейката, пусна ябълката и зарови ръце в снега.

- Та-ти-та-та. – каза.

Стана ми криво. Тая дебелата много ме разстрои. Какъв човек трябва да си, щом ти носи удоволствие да мъчиш малки дечица! Да им задаваш тъпи въпроси, за да изтръгваш от тях заучени тъпи отговори!

В какъв грозен свят сме пратили това дете!

Цял живот ли ще отговаря на такива глупави въпроси?

Що за простотия е това: Колко обичаш някого?

Колко! Колко! Колко! Колко!

Мозъците ни до такава степен са промити от метри, секунди, килограми, литри, щото почваме да си мислим, че и любовта можем да измерим.

Затова и децата ни вдигат ръце от нас. Защото постоянно ги изправяме до стената и ги разстрелваме с тъпите си въпроси: Горе ръцете! Как се казваш? Кого обичаш? Колко?

После почваме да тъпчем главите им с безсмислени цифри – 62 литра, 260 километра, 390 евро…

Неслучайно Айнщайн ни се е изплезил. На въпроса “колко?” няма смислен отговор, освен да вдигнеш ръце или да се изплезиш.

… Минаха няколко зими. През едно лято, няколко месеца преди

33-тата ми Коледа жена ми ми зададе въпроса:

     - Колко ме обичаш?

Усмихнах се и вдигнах ръце. Трябваше и да се изплезя, но не събрах чак такова самочувствие. Все пак не съм Айнщайн.

Въпросът обаче прозвуча отново.

- Колко ме обичаш?

- Та-ти-та-та. – казах


----
http://www.ivosiromahov.com/5_description/d2.html

# 1
  • Мнения: 3 447
Хубав разказ Simple Smile "Колкото космоса" - отговарях аз Laughing

# 2
  • Мнения: 3 423
Не трябва да питаме.
Както и колко си бременна, не трябва.

# 3
  • Мнения: X
бих го задала единствено на шега,иначе ....би било глупаво

# 4
  • Мнения: 1 092
"от небето до земята на зиг-заг"-отговора на синовете ми и моя към тях

# 5
  • Мнения: 599
Не задавам такива въпроси,защото аз по отношението на човека към мен разбирам колко ме обича,а не по това ,което ми казва.

П.П. Много хубав разказ.

# 6
"от небето до земята на зиг-заг"-отговора на синовете ми и моя към тях

ха, това ми хареса

Мен пък  никога не са ме питали това. А дали аз съм питала-не помня Simple Smile

# 7
  • Мнения: 5 940
Не, то е ясно.

# 8
  • Мнения: 1 898
Не, не съм го задавала. Не съм изисквала от никого да измерва обичта си към мен.
Помня обаче колко безпомощна и объркана се чувствах като дете, когато ме питаха:'Кого обичаш повече мама или тати?'.

# 9
  • Мнения: 3 376
Помня обаче колко безпомощна и объркана се чувствах като дете, когато ме питаха:'Кого обичаш повече мама или тати?'.

А мен като ме питаха "Кои баба и дядо обичаш повече?"
И за родителите са ме питали.

Трябва да си малоумен да зададеш такъв въпрос на дете.

Хареса ми разказа. Peace

# 10
  • Мнения: 959
"от небето до земята на зиг-заг"

 Hugи ние така си казваме Wink

'Кого обичаш повече мама или тати?'[/i].

А, това направо ме влудява. CloseНикой няма право да провокира децата с такива въпроси.Направо е нелепо.
Откачам, като някоя лелка ни срещне на улицата и започне"а, ти кой обичаш повече?мама или тати?"Ужас.Какъв е смисъла на този въпрос?Какво  очакват да  разберат ако, детето отговори?...Направо се... #Cussing out

п.п.разказа е много хубав Peace

# 11
  • Мнения: 5 468
На мен пък този разказ не ми хареса. Майката е в депресия и изпада в истерични кризи от няма нищо. Някаква жена дала ябълка на детето й, опитала се да чуе от него "благодаря" - голяма работа... мъчение било Confused... Питала го, как се казва - чудо, ужас! Питала го, дали обича тати... ах, да запаля цигара, да се успокоя... Да не говорим пък за отговорите й за Евлоги Георгиев и старата й шапка... Тюх... Айде бе... ненормални майки, палят от четвърт, че някой закачил детето им. Сега като бях в болницата с детето си, се нагледах на такива откачалки, дето не им даваха и да си играят и ги държаха по цял ден на леглото, щото да не би някой да ги заприказва в коридора Mr. Green Peace.

# 12
  • Мнения: 212
Според мен трябва да се отиде още по-далеч. Не само не трябва да се пита "Колко ме обичаш" а не трябва изобщо да се пита "Обичаш ли ме"
Защото от въпроса "Обичаш ли ме" идват всичките беди на света

# 13
  • Мнения: 503
Интересен разказ. Повече от целия свят, отговорих на дъщеря си. С мъжът си се питаме, когато се лигавим. Отговорите няма да споделя.

# 14
  • Мнения: 431
Хората просто си плямпат - колкото да заговорят дете. Голямо мъчение е да питаш дете как се казва, евлогигеоргиевщините пък направо не заслужават коментар.

Такъв въпрос не съм задавала и не са ми задавали. Не питам и "Обичаш ли ме?".

Казвам направо "Обичай ме."

# 15
  • Мнения: 1 072
Дамм. Та, този разказ, до колкото разбирам, е писан от татко. Което не му пречи да се държи като ощипана госпо'ица.  Бабички и дядовци са задавали далеч по-безумни въпроси на мен и детето ми. Не съм длъжна да им отговарям, но отвръщам нещо криво ляво и се изпарявам. На такива хора най-вероятно им липсват собствените внуци.  Не ми е  и хрумвало дори да си тренирам иронията и сарказма.  Наистина са досадни, но вероятно и ние ще станем като тях, когато вежливо ни навести старческата деменция.
Хубаво би било лиричния герой да възпитава отрочето си в почит и уважение към по-възрастните и то по метода на личния пример.

Иначе съм съгласна с генералните изводи.

Последна редакция: сб, 23 фев 2008, 18:14 от пЛетящата крава

# 16
  • Мнения: 2 759
...Хубаво би било лиричния герой да възпитава отрочето си в почит и уважение към по възрастните и то по метода на личния пример...
                   Peace. И Никол много хубаво го е написала   bouquet.

# 17
  • Мнения: 3 569
Тъпо ми се вижда да питаш "Колко ме обичаш?".
Жена ми като й кажа, че я обичам ме пита "Защо?" ... "Защото си моето момиче", отговарям аз.... Wink

# 18
  • София
  • Мнения: 2 381
Този въпрос го задавам само като се лигавя. Едно време разтварях напълно ръце - на 180% и казвах на майка ми, че я обичам тооолкова много.  Blush

# 19
  • Мнения: 306
Не ми хареса.Не съм съгласна,не е и нужно.
Това,че жената е задала въпрос::Колко го обичаш?"Не виждам нищо лошо,грубо или тъпо.И на мен са  ми задавали подобни въпроси като дете,но не мисля,че са ми повлияли и са промили мозъка ми.Кратък клиширан въпрос,от времето на нашите баби,задават го когато искат да покажат симпатия,ей така,като,че ли за да върви разговора.Да има диалог.
Бабето със сигурност не е чело доктор Спок,не е наясно с "крехката"детска психика.А и щом го задава а 2 годишно дете,едва ли очаква адекватен и смислен отговор,по скоро е очаквала разперени високо ръчички.Децата се забавляват тогава,още повече в тази възраст.Така протягат ръчички и когато искат да ни покажат колко гооооолеми ще пораснат.Този жест радва  нашите баби,те това знаят,на това са ги учили!
Искаше ми се и моята баба беше до мен и да даде ябълка на дъщеря ми,а после усмихвайки се да я попита:"Я,покажи сега,коло точно обичаш мама?"Но...уви,нея я няма...

Последна редакция: сб, 23 фев 2008, 18:49 от kukuruzka

# 20
  • Мнения: 5 877
Всички въпроси от тази серия са гадни.
Кого обичаш повече, мама или татко? (а вие, госпожо, кого обичате повече, дъщеря си или малкия си син?)
Слушкаш ли, слушкаш ли? (Това е основното нещо, което едно дете трябва да прави. Всеки непознат трябва да му напомня, че самостоятелно мислене не се изисква).
А мама и тати слушат ли те? (Вижте ме, колко съм оригинален! Родители да слушат детето си, колко съм свеж, хахаха!)
Ще дадеш ли на дядо/баба от тази баничка? (също много оригинално - да се правиш, че просиш храна от непознати деца).

# 21
  • Мнения: 824
Като бях дете обичах майка колкото един сладолед,а сега мъж ми го обичам от тук,до там и обратно. Grinning
Само като сме много разлигавени си го задаваме този въпрос.
Ако оставим шегата на страна мисля,че е много обсебващо да питаш някой колко те обича.

# 22
  • Мнения: 503
Към колекцията приятни въпроси на Анда, ще добавя:
"Да взема ли бебето (сестричката ти) с мен?"- За едно 4-5 годишно дете си е реална заплаха, така че не реагира с чувство за хумор, уважаема госпожо.
"Щом плачеш, ще те взема у нас."- Също много свежа идея.

# 23
  • Мнения: 183
знам,че ме обичат страшно много не само милото ,а и семейството ми колкото и глупаво да звучи и не ми е нужно да питам


иначе на този въпрос бих отговорила : обичам те колкото от тук до Луната и още толкова с разперени ръце Hug Hug Hug Hug Mr. Green Mr. Green Mr. Green

# 24
  • Мнения: 2 407
дрън дрън,е понякога питам ей така,да си начешам крастата.

# 25
  • Мнения: 2 018
Явно баща ми преди време ме е питал колко го обичам, защото си спомням това което съм  му отговаряла - от земята до небето, проби земята проби небето / обичтта ми е пробивала и земята и небето  Crazy/.

А за взаимоотношенията между жена и мъж:
Съгласна съм, че не трябва да се пита изобщо дали и колко  е любовтта.  Peace

Но мен винаги ме е измъчвал един въпрос - Какво обича в мен?
Питали ли сте, някога мъжа до себе си - Какво обича във вас?

# 26
  • Мнения: 17 546
Не, не трябва. Някой може да се изненада неприятно от отговора, пък да очаква съвсем, съвсем друго.
Не прочетох разказа, твърде е дълъг.

# 27
  • София
  • Мнения: 416
Мисля,че е достатъчно да знаеш,че те обичат!

# 28
  • някъде в орбита...
  • Мнения: 2 913
Според скромното ми мнение, човек или обича, или не. Следователно въпроси от сорта на "колко ме обичаш" са маааалко несъстоятелни.
А за да се отговори на въпроса "Какво обичаш в мен" трябва да е минал един стабилен период от време, в който си осъзнал не само качествата, а и недостатъците на половинката, които харесваш  Wink.

# 29
  • Мнения: 2 491
Колко, това в какво се измерва-кг, литри... newsm78
Не, за такова нещо не се пита. Глупав, ненужен въпрос.

Синът ми е на три години, като го питам колко ще слушка, казва осем(числото), не знам откъде му е хрумнало newsm78, но винаги така отговаря и много добре затапва на мама тъпите въпросчета Grinning... Браво, на мама гордостта Grinning

# 30
  • София
  • Мнения: 6 999
Като я питам "Колко?" дъщеря ми казва: "До фоерверките дето светят, не дето гърмят. " - Сама си го измисли.
После майка ми я научила "До небето и още толкова."

Аз много обичам да питам такива неща: "Обичаш ли ме? Още ли ме обичаш? Колко ме обичаш? Защо ме обичаш?" Много весели отговори съм получавала.

# 31
  • Мнения: 1 731
Тъпо ми се вижда да питаш "Колко ме обичаш?".
Жена ми като й кажа, че я обичам ме пита "Защо?" ... "Защото си моето момиче", отговарям аз.... Wink


А моя мъж казва :Не ме питай защо ,че ще взема и аз да се замисля . hahaha

# 32
  • Мнения: 2 000
Никога не съм питала някой колко ме обича и изобщо дали ме обича.

# 33
  • Мнения: 17 409
Аха. Дебелата леля много правилно го праща на майната си. ТАм му е мястото, според мен на таткото Mr. Green. Тъп разказ, мноого тъп. Сакън някой да не им каже нещо не дечицата, да не ги заговори, да не им направи забележка. После, що били агресивни...
П.П. и мен ме дразнят разни бабки, лелки, чичовци, които се намесват не на място, когато детето ми се тръшка на улицата. Стискам зъби и мълча, само веднъж се троснах, не се сдържах.

# 34
  • Мнения: 2 161
Аз винаги се интересувам защо ме обичат,а не колко.Детето казва,че ме обича до края на света и още толкова.Когато попитам мъжа си колко ме обича,той казва:сега ще ти покажа.Никога нищо разтърсващо не ми е казвал.Но той си е такъв,действа и не говори.

# 35
  • Мнения: 5 622

Питали ли сте, някога мъжа до себе си - Какво обича във вас?



Не, но знам какво НЕ обича в мен  Crazy

Иначе по темата- съгласна съм с Ню. Няма нужда от преиграване, каквото е реакцията описана за ситуацията в разказа  Peace

# 36
  • Мнения: 492
Мисля,че е достатъчно да знаеш,че те обичат!
Peace

# 37
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
аз отговорх "достатъчно!" ... повече не са ме питали

# 38
  • UK
  • Мнения: 3 959
Никога не ми е задаван подобен въпрос. "Колко точно" ги обичам съм казвала на Стефан и Стоян, макар на единия само косвено, той си знае. Отговорите ми са "Колкото целия свят и още толкова" и "... до безумие, до болка...". Харесвам как звучат.

Разказа е рядко тъп.

# 39
  • Мнения: 2 070
На мен пък ми хареса разказа. Особено в началото за ябълката и благодарностите. И не мисля, че е преиграване.

# 40
  • Мнения: 17 409
Е, да. Благодаря е лицемерна дума, сигурно. МОже би затова се срещат хора, които избягват употребата й. Изобщо не става въпрос за просене, а за елементарно възпитание, за което всички драпаме и се възмущаваме при липсата му. Аман от отворковци, бе! Twisted Evil

# 41
  • Мнения: 2 161
Французите,моята най-любима част от човечеството ,след всяка дума казват merci.Аз харесвам нашата българска дума "благодаря" и я вкарвам постоянно в употреба.Мисля,че да казваш "благодаря" е каго да си измиваш зъбите сутрин и вечер.

Последна редакция: нд, 24 фев 2008, 22:03 от Chanel

# 42
  • Мнения: 516
Жал ми е за лирическия герой. Възпитава егоцентрик.
С детето ми се обичаме безкрай плюс едно. Забавно е, когато започнем да наддаваме по още едно, за да не сме надцакани. Това на шега, разбира се. Това, което държа той да знае, че го обичам, дори когато е непослушен, дори когато е наказан и дори когато съм ядосана.
Аз  пък харесвам възрастните, които задават подобни " глупави" въпроси. Не мисля, че го правят с лошо чувство или заради собственото си его. Просто харесват децата.

# 43
  • Мнения: 2 070
Искате да кажете, че когато правите нещо за децата си и когато давате от себе си - емоции, усилия и т.н., винаги го правите с цел да ви се благодарят или да ви гледат на старини? Търсите нещо в замяна ли? Или просто много държите на доброто възпитание. Не искам някой да прави нещо за мен с очакването после да му благодаря, искам да го прави, защото му идва отвътре и защото има какво да даде от себе си. И изобщо не става дума за ябълка.

Много повече хора са пострадали от доброто възпитание и условностите, от това да трябва да отговориш на очакванията на другите. Има жени, които с години не могат да намерят себе си, защото все отговарят на нечии очаквания и все трябва да са добри или каквито там.
Предпочитам моята да бъде малко повече егоист... Ако трябва може и да е за сметка на възпитанието и. Важното е да е щастлива.

Естествено, че възрастните не питат с лошо чувство, но са адски досадни понякога.

# 44
  • София
  • Мнения: 2 623
На мен пък ми действа размазващо,
когато попитам малкия колко ме обича
и той с грейнали очички ми отговаря:
" Сицки две ", която на неговия език
значи страшно много  Hug
Когато питам мъжът ми, а той ми
отговаря
" Колкото целия свят и околностите ".
Обичам да съм обичана  Hug

# 45
  • Мнения: 5 622
Французите,моята най-любима час от човечеството ,след всяка дума казват merci.Аз харесвам нашата българска дума "благодаря" и я вкарвам постоянно в употреба.Мисля,че да казваш "благодаря" е каго да си измиваш зъбите сутрин и вечер.

И Американците много благодарят. За щяло и нещяло. Харесва ми, има възпитателен ефект това, освен това прави хората по-добри. Мое мнение. Лични впечатления  Peace

Е, да. Благодаря е лицемерна дума, сигурно. МОже би затова се срещат хора, които избягват употребата й. Изобщо не става въпрос за просене, а за елементарно възпитание, за което всички драпаме и се възмущаваме при липсата му. Аман от отворковци, бе! Twisted Evil

 Wink

# 46
  • Мнения: 227
Не,не трябва да питаме,а да почувстваме...евентуално. Wink

# 47
  • Мнения: 516
ДеЩо, най- малко от всичко мисля за благодарност, когато възпитава детето си. И дори не съм се замисляла за старините си. Искам синът ми да знае, че може да разчита на мен винаги и въпреки всичко. И това, че съм го наказала, не значи, че го обичам по- малко.
И със сигурност много повече жени са пострадали от липса на възпитание и модел за подражание. Доброто възпитание за мен не е минус. Еднин хубав поздрав и усмивка отварят много повече врати, отколкото псевдобунтарски изпълнения.
Приемам бунта, само, ако е защитен с теза. Пък била тя и не според разбиранията ми. Другото е егоцентризъм, който за мен е неприемлив.
Апропо няма майка, която да не желае щастие за детето си.

# 48
  • София
  • Мнения: 6 999
Искате да кажете, че когато правите нещо за децата си и когато давате от себе си - емоции, усилия и т.н., винаги го правите с цел да ви се благодарят или да ви гледат на старини?

Абсолютно не.  Naughty
Обаче държа винаги, когато иска нещо, да казва "Моля, може ли...." и когато го получи да казва: "Благодаря"

Това да си 'благодарен' и да си учтив и възпитан са две различни неща.

# 49
  • Мнения: 2 161
Аз пък искам децата да ми благодарят.И изобщо очаквам благодарност за всеки мил жест,който съм направила.Въпреки ,че,като се замисля,за едно "мерси" не си мърдам пръста.

# 50
  • Мнения: 2 386
Любовта е емоция, тя не може да се измери и претегли..
Или я има, или не. Rolling Eyes

Оп, намесили сте и благодарността, хм.. не разбирам защо.

# 51
  • Мнения: 3 423
Французите,моята най-любима част от човечеството ,след всяка дума казват merci.
Понеже съм фен на френското кино,
направило ми е впечатление, че след
всеки секс казват "Мерси, мадам". Ето,
как да не ги обича човек. Филмите.

# 52
  • Мнения: 2 018
Любовта е емоция, тя не може да се измери и претегли..
Или я има, или не. Rolling Eyes

Оп, намесили сте и благодарността, хм.. не разбирам защо.



За това, че ги обичат, трябва да им се благодари! Аз поне така ги разбрах  newsm78

# 53
  • Мнения: 14 654
Всички знаят, че любовта не е количествена величина, но пък хората непрестанно казват "много те обичам". Явно е клише, както и въпросът "колко ме обичаш?".
В едно математическо любовно писмо се казваше "обичам те от - до + безкрайност". Иначе моето дете ме обича хиляди, понякога безкрайност.

# 54
  • Мнения: 17 409
Аз каквото исках, го казах. Да, държа на доброто възпитание, и то много. Ако а знаправя нещо за някого, някак си е прието да ми благодари. Нищо, че не го правя заради Благодаря-то Wink
Наистина е елементарно и се почва точно от ябълката.

# 55
  • Мнения: 503
Възпитанието. Добре, че е то. Защото колко от нас не биха се подразнили, когато някой нахлуе в личното ни пространство (Под един кестен ни спря някаква възрастна дебела жена, усмихна се мазно като неомъжена учителка по физика пред похотлив директор и подаде на сина ми една ябълка.); не се съобрази с емоционалното ни състояние (Синът ми я погледна уплашено.); и има наглостта да изисква (- Какво ще кажеш сега? – попита дебелата.). Разни такива мисли ми се въртят. За мен разказът би приключил някъде тук, с възпитано, но хладно "Благодаря".
Само аз ли не разрешавам на децата си да вземат каквото и да било от непознати?

# 56
  • Мнения: 17 409
Гал, аз писах, че и мен ме дразнят понякога. Ставашве въпрос за Благодаря-то, независмо дали ще приеме или няма да приеме ябълката. Да, редно е да се благодари. Лелката си е позволила да изисква, щото таткото с еправи на отворен в случая. Дали нямаше да е друго, ако беше някоя яка кака, си мисля аз Mr. Green

# 57
  • Мнения: 503
Хе-хе! Ако е тежък интроверт, може и на каката така да реагира. Дренко, не съм искала да засягам никой от по- горе писалите, просто изразявам другата позиция. И не е задължително винаги да реагирам така.

# 58
  • Мнения: 2 070
Възпитанието. Добре, че е то. Защото колко от нас не биха се подразнили, когато някой нахлуе в личното ни пространство (Под един кестен ни спря някаква възрастна дебела жена, усмихна се мазно като неомъжена учителка по физика пред похотлив директор и подаде на сина ми една ябълка.); не се съобрази с емоционалното ни състояние (Синът ми я погледна уплашено.); и има наглостта да изисква (- Какво ще кажеш сега? – попита дебелата.). Разни такива мисли ми се въртят. За мен разказът би приключил някъде тук, с възпитано, но хладно "Благодаря".
Само аз ли не разрешавам на децата си да вземат каквото и да било от непознати?

Именно. Защото е досадно да ти навлизат в личното пространство и да те питат, съветват или искат нещо от теб, когато ти не желаеш да участваш в диалога, ситуацията и т.н. А когато децата порастнат доста родители правят това, не само околните. И изискват, помагат, правят дори нещо вместо теб, навлизат ти в пространството и се сърдят, ако не реагираш адекватно на очакванията им, доказвайки им така колко много ги обичаш от небето до земята и обратно.

И според мен за това разказва таткото, това няма нищо общо с елементарното благодарене и усмивките по улиците и нормалната доброжелателност. Това го довкараха тука постингите от майките. Естествено, че таковото можеше да каже едно учтиво благодаря, да вземе ябълката и така да даде личен пример. А детето на година и нещо едва ли би тръгнало да отговаря на бабата така или иначе. Ама така нямаше да има разказ просто. 

# 59
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
...Хубаво би било лиричния герой да възпитава отрочето си в почит и уважение към по възрастните и то по метода на личния пример...
                   Peace. И Никол много хубаво го е написала   bouquet.
Категорично съм против. И аз като лиричния герой не свалям шапка пред  подобни прояви на ъ-ъ-ъ... възрастта. Това, че един човек се е родил по-рано от друг, не го прави достоен за уважение. Най-невъзпитаните, прости хора, които съм срещала са именно възрастни хора. Не им дължа уважение. Децата - още по-малко.
П.П. Не питам колко ме обичат. Няма нужда да питам, показват ми го ежедневно. Всичките.

# 60
  • Мнения: 17 409
Аз не съм се засегнала. Съгласявам се за личното пространство. Даже си признавам, че ужасно се дразня  от деца, които се навират  в моето, награбват го да го прегръщат, целуват и т.н. Ей тва е вече баш навлизане в личното пространство Mr. Green

# 61
  • Мнения: 2 018
Възпитанието. Добре, че е то. Защото колко от нас не биха се подразнили, когато някой нахлуе в личното ни пространство (Под един кестен ни спря някаква възрастна дебела жена, усмихна се мазно като неомъжена учителка по физика пред похотлив директор и подаде на сина ми една ябълка.); не се съобрази с емоционалното ни състояние (Синът ми я погледна уплашено.); и има наглостта да изисква (- Какво ще кажеш сега? – попита дебелата.). Разни такива мисли ми се въртят. За мен разказът би приключил някъде тук, с възпитано, но хладно "Благодаря".
Само аз ли не разрешавам на децата си да вземат каквото и да било от непознати?

За мен този разказ не би приключил тук! Аз бих отвърнала на усмивката на жената, която за мен няма да изглежда "мазна", а приветлива! Бих приела ябълката! Щях да и благодаря, а и щях да изискам и от детето ми да и благодари! Дори, ако имах време бих се заприказвала с тази жена - може би тя е самотна, може би има нужда от малко внимание. А може би е само по-контактен човек, който обича децата! А на въпроса "Колко?" не бих обърнала чак такова внимание.  Hug

Депресираният герой, който вижда живота си в черни краски, ще повлияе на детето си, да израстне като затворен млад начумерен и недоволен човек!

# 62
  • Мнения: 2 070
Става дума за личното пространство на порастнали вече деца, в което родителите им нахално навлизат. Излизайки от самата ситуация в разказа.
Бо, човекът казва - Синът ми я погледна уплашено...
Наистина ли ще изискваш от дете на година  и нещо да благодари? Нали уж само личният пример е достатъчен. С времето то почва да те имитира и само ще казва благодаря, не е нужно да му натякваш - айде маме, кажи благодаря на милата баба... Така рискуваш това дете никога да не се научи да казва благодаря.

# 63
  • Мнения: 17 409
Не е така, Дещо. Аз изисквам, не мисля, че само личният пример е достатъчен, колкото и да е важен.

# 64
  • Мнения: 503
Разбира се, тук е пълно с благородни, добронамерени, лъчезарни, благодарни и усмихнати хора! НО! Приветливата лелка, с която днес може да ти е приятно да поприказваш, утре може да ти изглежда по-различно. Ако на теб ти хареса, на мен не е задължително да ми хареса. Тези неща са въпрос на светоусещане и моментно състояние. Това казвам. Тактичният човек ще ги усети "в движение" и ще се съобрази с тях. Нахалният и нетактичен, няма. Hug- това, за да цари мир в темата.

# 65
  • Мнения: 2 018
Става дума за личното пространство на порастнали вече деца, в което родителите им нахално навлизат. Излизайки от самата ситуация в разказа.
Бо, човекът казва - Синът ми я погледна уплашено...
Наистина ли ще изискваш от дете на година  и нещо да благодари? Нали уж само личният пример е достатъчен. С времето то почва да те имитира и само ще казва благодаря, не е нужно да му натякваш - айде маме, кажи благодаря на милата баба... Така рискуваш това дете никога да не се научи да казва благодаря.

Да, имено личният пример е важен - Ако детето види, че разговаряш нормално с тази жена, то няма да гледа "уплашено"!
Моят син е на година и седем месеца - но казва мерси "меси" още преди 3 месеца. Винаги когато му подават нещо в ръцете и той казва едно сладко "месиии". Не съм го учила, той просто подражава! Усмихва се на непознати хора и дори спря едно семейство и ги прегърна през краката! Ей, така без да ги познаваме тези хора! Ухилен до ушите прегърна първо жената, после мъжа! Бяха безкрайно учудени, а и как няма като ви чета в темата - лично пространство бля бля... жената от разказа иска просто да поговори с някого! Героят през неговите очи я вижда мазна...и т.н.

# 66
  • Варна
  • Мнения: 2 171
Някой да прати на Сиромахов дискусията Laughing, за да дойде да обясни какво точно е имал предвид Joy. Сигурно ще се позабавлява.

По темата мисля абсолютно като ДеЩо Peace!

# 67
  • Мнения: 2 716
На въпроса, баща ми отговаряше (от името на щерката): "Колкото главата"  Joy
Защото малкото дете си вдига ръчичките до там.
Не категоризирам въпроса като тъп. Различните хора имат различен начин да бъдат мили, учтиви или приятни. Едва ли някой иска нарочно да ти плаши детето.

# 68
  • Мнения: 2 018
На въпроса, баща ми отговаряше (от името на щерката): "Колкото главата"  Joy


Ето това е начин да се покаже, че може и на един тъп въпрос да се отговори оригинално!  Peace
Не със заучена фраза, както героят от разказа твърди: "Да им задаваш тъпи въпроси, за да изтръгваш от тях заучени тъпи отговори!" Разбира се детето можеше и да не знае какво да отговори, но можеше и да прояви някаква детска изобретателност.

# 69
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Бо, заради една такава мила баба онзи ден щеше да ме сгази кола - мен, бебето и големия. Аз съм се натоварила като магаре, с две деца, опитвам се да пресека. Тя ни гони, да се била порадвала на бебето.  Tired
Добре, сенилна била. Самотна била.  Tired От мен да мине.
Една друга лелка в по-млада възраст беше подгонила голямото ми дете, да се била "запознаела" с него. Защото той й каза, че не говори с непознати и я ПОМОЛИ да го остави на мира. Човекът искаше да си играе. Лелката - да общува. Аз пък трябваше да гоня лелката с количката.
Няма да забравя една такава загрижена баба. Тя едва не стана причина големият да цопне в езеро.
В ежедневните ни разходки на многолюдно, централно място срещаме много хора. Възпитаните възрастни хора са рядкост. Онези, които не се натрапват. Не те бутат, за да минат те по тротоара, не се врат в теб в магазина, не щипят децата ти по бузите и не им задават глупави въпроси, на които детето се чуди какво да каже.
Обичам възпитаните, тактични възрастни хора. За жалост, те са малцинство.

# 70
  • Мнения: 3 447
Мда, явно наборът от задължителни лафчета и жестове за комуникация с дете не се е променил особено от детските ми години. Вътрешното ми неприятно усещане - също. Безбройните пълчища лелки, които ме мляскаха, потупваха по главата и ми зализваха бретона. Чичкото, който така яростно ме щипеше по бузите, че ми потичаха сълзи. Другият чичко, който всеки път вадеше от джоба си мускалче с гюл и ме мажеше по косата (ето защо мразя клишето с розите  Mr. Green). И през цялото време майка ми се усмихваше възпитано и мълчеше, а аз се чудех защо, аджеба, не ме спаси от тая напориста всенародна любов.
Има много готини възрастни хора, които по естествен начин намират път към детето. На останалите обяснявам шеговито, че отглеждам дете-котка и че ако не го притискат, то само ще дойде при тях. Толкоз.

# 71
  • Мнения: 2 018
Чичкото, който така яростно ме щипеше по бузите, че ми потичаха сълзи.

 Joy Дааа и аз най-много мразех да ми палят бузите! 
Аз нямах предвид нахални и невъзпитани хора, а обикновени възрастни жени - винаги ги идентифицирам с моите родители и им прощавам тъпите въпроси и заучени фрази. Просто ги оставям да се порадват на децата ми. А и не мисля, че ще им стане нещо на децата, ако някой им подаде ябълка и им зададе някой и тъп въпрос.

Чувала съм, че в Япония имало учебен предмет в училище, в който децата излизат на улицата усмихнати и започват да поздравяват, здрависват, прегръщат и разговарят с непознати на улицата. Японците са предупредени за тези часове и са длъжни да отвърнат подобаващо!

Василиса Умница при вас все едни такива опасни случки...  Simple Smile

Абе не знам, може би защото аз съм много контактен човек и затова не мога да ви разбера.   Peace

# 72
  • Мнения: 3 447
Бо, то и аз им прощавам тъпите въпроси, но от тях до щипането има само една крачка  Grinning Нямам нищо против някой да се радва на детето ми, но не ми е все едно по какъв начин го прави.
Има и нещо друго - ако едно дете е "дресирано" да мълчи възпитано, докато някой го щипе по бузките, има по-голяма вероятност да мълчи възпитано и когато някой го щипе по пишлето, например.

# 73
  • Мнения: 2 070
Бо, повярвай ми, аз също съм много контактен човек, възпитан също така, достатъчно дружелюбен и усмихнат /освен, когато не съм в някакво по-особено нактроение/, не отвръщам троснато на възрастни хора. Но в разказа не става дума за това. Детето ми също не е някакво асоциално и затворено, много по-контактно е от доста деца на неговата възраст. Много по-често от мен използва моля, мерси, благодаря, наздраве /при кихане де  Mr. Green / и т.н.
И пак ще кажа - масово хората страдат от това, че трябва да отговарят на условности и очаквания от страна на мама, тати, обществото, съседите и "какво ще кажат другите". Не слушат себе си, реагират според както се очаква да се реагира. жени мълчат като ги бият или изнасилват, страх ги е да се разведат и т.н. Очаква се от нас да сме перфектни, възпитани, ужасно е, ако сме самотни майки или ако недай си боже решим на стари години да търсим себе си и да променяме нещо... Тук форумките сме добре уж.
Дренке, това исках да кажа за навлизането в личното пространство - големите пречат на малките, а не обратно...

# 74
  • Мнения: 17 409
Дещо, малки, големи- аз не ги деля така. Mr. Green  Мисля, че вс епо- малко  хора вече се съобразяват с мнението на околните- така наречния "данък обществено мнение". Това няма много общо с възпитанието, според мен.

# 75
  • Мнения: 3 447
И пак ще кажа - масово хората страдат от това, че трябва да отговарят на условности и очаквания от страна на мама, тати, обществото, съседите и "какво ще кажат другите". Не слушат себе си, реагират според както се очаква да се реагира. жени мълчат като ги бият или изнасилват, страх ги е да се разведат и т.н.
Точно. И пак повдигам въпроса за педофилите и "възпитанието".

# 76
  • Мнения: 1 081
никога......  Flutter

# 77
  • Мнения: 17 409
НЯма възпитание- няма страшно с педофилите. Тъй ли излезе? Доне, мисля, че много добре разбирате какво имаме аз и другите предвид. И аз вас. За различни неща говорим, според мен.

# 78
  • Мнения: 503
Не е тъй, Дренко. Аз, а може би и другите, казваме, че е добре да можеш да казваш "Не", когато не ти е приятно.

# 79
Някой да прати на Сиромахов дискусията Laughing, за да дойде да обясни какво точно е имал предвид Joy. Сигурно ще се позабавлява.

По темата мисля абсолютно като ДеЩо Peace!



Освен да го изкушим с някоя вкусна манджа... Сиромахов, де...
Или да пуснем линка с темата в неговия форум със заглавие МАЙКИ ИСКАТ ОБЯСНЕНИЕ ОТ ИВО СИРОМАХОВ

# 80
  • Мнения: 3 447
НЯма възпитание- няма страшно с педофилите. Тъй ли излезе? Доне, мисля, че много добре разбирате какво имаме аз и другите предвид. И аз вас. За различни неща говорим, според мен.
Какво имам предвид съм казала с по-горния си постинг. И да, смятам, че едно дете трябва да може да казва "не", когато нещо не му е приятно, а не да изтърпява разни неща на всяка цена, за да не изглежда невъзпитано. От опит говоря, за съжаление.

# 81
  • Мнения: 2 018
Дещо, според мен животът е това, което си мислим, че е!
Ако, аз съм една вечно недоволна жена:
    която упреква възпитанието, което са ми дали родителите;
    която е недоволна за рамките, които поставя обществото /говоря за нормални граници/;
    която си мисли, че ако някой случаен човек, който ме заприказва на улицата иска да ми наруши спокойствието;
    която упреква всички около себе си ...
е тогава, може би героят щях да го почуствам по-близък.
Въпросът е как възприемаме света около нас - дали сме ведри и спокойни или мрънкащи и недоволни. Ето там е разликата между мен и героят от разказа - аз мисля, че нямаше да видя "мазна" усмивка на "учителка по физика", а просто усмивка  на възрастна жена Simple Smile
Ама вие наистина ли се идентифицирате с героя? Току що прочетох отново разказа - въобще не мисля като него! Формата му на протест срещу условностите които ни поставя обществото са меко казани инфантилни. Мислиш ли, че по този начин той ще научи детето си да бъде един свободомислещ и щастлив човек?
Наистина си мисля, че героят е депресиран - всичко му е черно, черно
"В какъв грозен свят сме пратили това дете!"
"Затова и децата ни вдигат ръце от нас. Защото постоянно ги изправяме до стената и ги разстрелваме с тъпите си въпроси: Горе ръцете! Как се казваш? Кого обичаш? Колко?"
А пък и трябва да се учим да прощаваме чужди грешки, като задаването на безсмислени въпроси например.  Hug Та кой не го е правил /нямам предвид конкретният въпрос, а изобщо/?

# 82
  • Мнения: 2 018
Дона - не бих искала да възпитам деца, които не умеят да отстояват себе си. Но не мисля, че начинът, по който мога да го избегна е описан в разказа!

# 83
  • Мнения: 17 409
Ей това, горе- долу мисля и аз. Холи е написала по- назад останалото. НЕщо взех да се дразня на себе си, че продължавам д апиша в темата Twisted Evil

# 84
  • Мнения: 3 447
Дона - не бих искала да възпитам деца, които не умеят да отстояват себе си. Но не мисля, че начинът, по който мога да го избегна е описан в разказа!
Неее, не, разбира се  Simple Smile Не става въпрос за това, дали описаният начин е подходящ и дали Иво Сиромахов е тъп гъз.

# 85
  • Мнения: 2 018
Дона - не бих искала да възпитам деца, които не умеят да отстояват себе си. Но не мисля, че начинът, по който мога да го избегна е описан в разказа!
Неее, не, разбира се  Simple Smile Не става въпрос за това, дали описаният начин е подходящ и дали Иво Сиромахов е тъп гъз.

Спор няма - детето трябва да може да каже "НЕ", когато се злоупотребява!  Peace

Може да се пусне тема за възпитание и педофили - кой, как мисли, че е редно да възпитава детето си...

# 86
  • Мнения: 1 165
На мен ми харесва идеята залегнала в разказа на Иво Сиромахов. Не е нужно да насилваме децата си да правят нещо, само защото обществото го изисква от тях като поведение. Ако искам да науча детето си да бъде учтиво, състрадателно и пр. По-добрият вариант е да го оставя да следва личният ми пример, а не да го изнудвам и да му натяквам заучени отговори.

# 87
  • Мнения: 2 070
Бо, ако искаш ще се запознаем. Нито съм челногледа, нито мрънкаща и вечно недоволна, говоря си със случайно минаващи и заговарящи... Не казвам, че говориш за мен, просто не е задължително човек да е такъв, за да възроптае срещу някакви неща. Днес детето беше супер впечатлено от едни мартенички и много и личеше, накрая чичкото и подари една и аз казах благодаря, а тя мерси, без да я карам. В разказа изобщо не става дума за това, линията с възпитанието я прокараха тука постингите на майките в темата. 

# 88
  • Мнения: 2 018
Няма проблем Дещо  Hug- идвате ли до Варна, пиши на лични и ще си измерим общителността на някое кафене  Mr. Green

# 89
 Sad
Май сгреших като пуснах темата. Не очаквах, че ще се карате.

# 90
  • Мнения: 17 409
Не се караме, спорим Grinning

# 91
 Grinning
E, аз мога и да ви скарам, ако пусна още един разказ, но айде няма! Grinning

# 92
  • Мнения: 2 018
Никой не се кара  Simple Smile

# 93
  • Мнения: 17 409
Принципно харесвам автора. Ама що тъй ме издразни с това разказче, не знам Twisted Evil Mr. Green

# 94
Ами всеки го възприема различно. Аз не видях повечето от нещата, които някой намериха в разказа. И това е нормално.

# 95
  • Варна
  • Мнения: 2 171
Ами всеки го възприема различно. Аз не видях повечето от нещата, които някой намериха в разказа. И това е нормално.


Защото го четеш като разказ, а тук се прие, че не е художествено произведение, а изповед Crazy...

# 96
  • Мнения: 306
Да,личното пространство,правото да бъдеш себе си,дори това да не се харесва на другите...
В една съседна тема, дружно обругахме и заклеймихме едни хора,които изразиха мнението си и скочиха,защото някой се опита да им нахлуе в територията.Време е, г-н Иво Сиромахов  да застане до протестиращите русенци и заедно да изразят тезата си!Естествено в ефира на бтв!

# 97
  • Мнения: 503
Кукурузке, сравнението е неподходящо, струва ми се.

# 98
  • Мнения: 306
Според мен,само ти се струва.Според мен!

# 99
  • Мнения: 2 018
Защото го четеш като разказ, а тук се прие, че не е художествено произведение, а изповед Crazy...

"Когато публикувам разкази, малко се смущавам, защото в тях обикновено описвам някакви лични емоции и ги споделям с непознати читатели."
 
Иво Сиромахов

# 100
  • Мнения: 17 409
 кукурузке, коя е темата?

Последна редакция: сб, 01 мар 2008, 22:49 от Дренка

# 101
  • Мнения: 2 018
.

Последна редакция: сб, 01 мар 2008, 22:57 от Бо_

# 102
Защото го четеш като разказ, а тук се прие, че не е художествено произведение, а изповед Crazy...

"Когато публикувам разкази, малко се смущавам, защото в тях обикновено описвам някакви лични емоции и ги споделям с непознати читатели."
 
Иво Сиромахов

Питах го Embarassed

http://www.ivosiromahov.com/phpbb/viewtopic.php?t=893

# 103
  • Мнения: 5 940
Чак сега прочетох разказа. Хареса ми. Това е разказ за правото на лично пространство, за детското учудване пред света и за постепенното свикване с него. Дори е мило, не го намирам за егоистично. Героите можеше и да сме ние.

# 104
  • Мнения: X
Не питам нито колко, нито защо. Ако някой може да ми даде точни отговори на тези въпроси, значи не ме обича. Истинската любов е необяснима.

# 105
  • Мнения: 2 018
Защото го четеш като разказ, а тук се прие, че не е художествено произведение, а изповед Crazy...

"Когато публикувам разкази, малко се смущавам, защото в тях обикновено описвам някакви лични емоции и ги споделям с непознати читатели."
 
Иво Сиромахов

Питах го Embarassed

http://www.ivosiromahov.com/phpbb/viewtopic.php?t=893


Интересно  Thinking защо ли е дал такъв отговор, когато сам е написал тези думи преди разказите си? http://www.ivosiromahov.com/description.html
Както и да е. За мен си остава факт, че можем да срещнем много такива хора като героя от разказа и аз не мога да се съглася с тях. Но всеки си има право на мнение, нали така   Wink

# 106
  • Мнения: 503
Според мен,само ти се струва.Според мен!
Мога да се обоснова, без да имам амбицията да убеждавам който и да било. Според мен! Личното пространство е дистанцията, на която допускаш непознати, без това да ти носи дискомфорт. То е субективно усещане, но има и географски измерения. За северните народи то е по- широко (като диаметър). Колкото по на Юг се отива, този диаметър се смалява. Ние, българите сме близо до южняците. За нас дистанцията е къса, да речем, една ръка разстояние. Тук идва разминаването. Не мисля, че проблемът с протестите на някои русенци е въпрос на нарушено лично пространство, защитаване на територия или нещо подобно. Проблемът им се нарича страх от различното и неприемане, поради невежество. Дано не съм отегчила някой с обясненията си. Исках да стане максимално ясно.

# 107
  • Мнения: 2 018
Според мен,само ти се струва.Според мен!
Мога да се обоснова, без да имам амбицията да убеждавам който и да било. Според мен! Личното пространство е дистанцията, на която допускаш непознати, без това да ти носи дискомфорт. То е субективно усещане, но има и географски измерения. За северните народи то е по- широко (като диаметър). Колкото по на Юг се отива, този диаметър се смалява. Ние, българите сме близо до южняците. За нас дистанцията е къса, да речем, една ръка разстояние. Тук идва разминаването. Не мисля, че проблемът с протестите на някои русенци е въпрос на нарушено лично пространство, защитаване на територия или нещо подобно. Проблемът им се нарича страх от различното и неприемане, поради невежество. Дано не съм отегчила някой с обясненията си. Исках да стане максимално ясно.

Дайте линк към тази тема.

# 108
  • Мнения: 306
Аз не искам да обиждам никого.За мен,според мен,таткото от разказа,не се различава много от протестиращите русенци.Бунтува се човекът,не иска някой да му налага каквото и да било,още повече,когато става въпрос за детето му.Пак според мен, е доста черноглед и е решил,че всеки е против него...Лелката с ябълката я свързвам с инициаторите на кампанията.Да,тя го прави от добри чувства,намеренията и са да ощастливи детето/децата/,но остава погрешно разбрана,човекът отсреща я има за нахалница,която нахлува в територията му и се опитва да изкриви светогледа на детето му.Това имах предвид.
Много е лесно е да осъждаме хората,по-трудното е да се опитаме да ги разберем.
А и монетата винаги има две страни.
П.С.Извинявам се за НЕлирическото отклонение от темата!

# 109
  • Мнения: 503
Дайте линк към тази тема.
Не съм писала там, само я видях. Аз гледах новините преди няколко дни и си направих изводите.

# 110
  • Мнения: 5 940
Разказът няма нищо общо с отчуждението и преградите на русенци. Напротив. Разбирам го като малък, символичен протест срещу отнетото ни право да бъдем себе си. Лично аз искам синът ми да ми казва "благодаря" тогава, когато го усеща.  Друг въпрос е, че всеки от нас трябва да възпита така детето си, че то да има ясна представа за благородното, доброто, важното, за тези неща, които заслужават благодарности и обич. Тълкувате нечестно разказа. Но в крайна сметка поне не обяснявате на автора колко го обичате.

# 111
  • Мнения: 2 018
Разказът няма нищо общо с отчуждението и преградите на русенци. Напротив. Разбирам го като малък, символичен протест срещу отнетото ни право да бъдем себе си. Лично аз искам синът ми да ми казва "благодаря" тогава, когато го усеща.  Друг въпрос е, че всеки от нас трябва да възпита така детето си, че то да има ясна представа за благородното, доброто, важното, за тези неща, които заслужават благодарности и обич. Тълкувате нечестно разказа. Но в крайна сметка поне не обяснявате на автора колко го обичате.


Не разбирам, защо се разделят тези неща - това да кажеш "благодаря" единствено и само, тогава когато го усещаш и "тези неща, които заслужават благодарност и обич"? За мен те са неделими!

Относно "отнетото право да бъдем себе си" - за мен това е клише, което се ползва за оправдание! Бъдете себе си, какво ви спира - това, че аз и други такива като мен няма да ви одобрят ли? Кой ви отнема правото да бъдете себе си?

Надявам се думите ми да бъдат приети като опит за дискусия!

# 112
  • Мнения: 5 940
Бо, ти не спазваш ли толкова много негласни правила? В крайна сметка човек не прави жест, за да очаква ответния. Искам да науча синът ми да се раздава без да му е необходимо да получи ръкопляскания.
Клишетата се раждат в свят, който клишира хората.

# 113
  • Мнения: 17 409
Валери, не знам кой ни отнема правото да бъдем себе си. НА мен никой не ми го е отнел все още.... Защо тълкуваме нечестно разказа?
За мне също с анеделими нещата. И пак да се върна на  тази тъпа ябълка- възпитавам дъщеря си да казва БЛагодаря  втакива случаи, независмо кво усеща. Повтарям се вече, има други начини да бъдем различни( това според мен). МОля да не намесвате пак педофилите, там разбрах вече.

# 114
  • Мнения: 120
Твърдо Не

# 115
  • Мнения: 5 940
Въпросът не е дали детето ще каже благодаря, а защо жената непременно очаква да го чуе. Поне така го разбирам аз.

# 116
  • Мнения: 17 409
Е, не е ли нормално да очаква да го чуе, според теб? Ако аз ти подаря ябълка, ще ми кажеш ли нещо или ще ме гледаш тъпо( да не с еприема лично това с тъпото!!!)

# 117
  • Мнения: 5 940
Е, не е ли нормално да очаква да го чуе, според теб? Ако аз ти подаря ябълка, ще ми кажеш ли нещо или ще ме гледаш тъпо( да не с еприема лично това с тъпото!!!)
Ще ти кажа "благодаря". Но вие за метафори не сте ли чували? Темата всъщност формулира смисъла на разказа "Трябва ли да питаме колко ме обичаш?". С моето благодаря или с моето гледане тъпо /не го приех лично/ няма да се промени интуитивното ти усещане дали те харесвам или не, разбираш ли ме?

# 118
  • Мнения: 17 409
РАзбирам те. Това не променя мнението ми, не ми пука дали ме харесваш или не( не ти!). Става дума за най- най- елементарно общуване. ХВанах се за тази лицемерна думичка и за ябълката, защото това ми се наби някакси. Тълкувам разказа, както аз си искам.
Имах една учителка по БЕл, която, като почнеш да говориш и прекъсва, отсичайки: НЕ е вярно! Нечестното( според теб)тълкуване ме върна към онези години Wink

# 119
  • Мнения: 2 018
Относно правилата - спазвам ги да и това не ми пречи да бъда и себе си.
Не мисля, че жената е подарила ябълката, за да получи някакво си "благодаря". Какво, душевен оргазъм ли си мислите, че щеше да изпита?

Добре  - да приемем, че успявате да ме убедите, че не съм права и постъпката на героя в разказа е достойна за уважение /ако съм разбрала правилно/ защото той отстоява себе си!

Как бихте изживяли своят собствен живот, ако не ви беше "отнето правото да бъдете себе си"?

# 120
  • Мнения: 5 940
Ясно е, че без въобще да спазваме правилата не можем да живеем. Предполагам и авторът на разказа е наясно с това. И все пак наше право е не всичко да харесваме, да имаме възможност за  своята минута възмущение от предварителната подредба, в която сме поставени. С това няма да променим света, но можем да застанем насаме в ъгъла, за минута, да си се "позавърнем". Разказът е минутата възмущение на Сиромахов. Той пак ще научи синът си да казва "благодаря" и пак лелката ще е доволна, и  пак светът ще продължи..
Бо, наистина много буквално приемаш всичко. Не е въпрос да подадеш и да отвърнеш, въпросът е защо подаваш, какво очакваш, нужно ли е и какво ти носи.
Старая се да живея според вътрешните ми правила. Понякога забравям да казвам "благодаря", понякога казвам на хора, които не очакват да го чуят.

# 121
  • Мнения: 515
Абе, господина се превъзнася малко! Какво толкова, че женицата поискала да каже "Благодаря" Пискала детето да направи нещо хубаво! На света има толкова много хора дето карат детето ти да прави лоши неща!
Пък ако жена му го е питал наистина.... то той трябва сериозно да се замисли! Туй си е по притеснително!

# 122
  • Мнения: 2 018
valerie неее - не мисля, че приемам буквално нещата, само давах примери от текста, за да бъда по-ясна  Peace
Просто си мисля, че има доста по-важни / и не до там нормални/ неща в нашия живот от това, да се хаби енергия и време да негодуваме срещу нормалните взаимоотношения, порядки! Не, че аз не съм минала по неговият път. Минала съм, но тогава бях на 16 години!

Както и да е, благодаря ти за това, че се отзова в темата   bouquet Благодаря и на Вива, че пусна тази тема- беше ми доста интересна! Дренке  Peace 

Денят е слънчев и прекрасен   Hug Heart Eyes

# 123
 Simple Smile
И да разведрим темата със статия на Сиромахов публикувана в последния брой на списание МАХ:

http://www.ivosiromahov.com/2_article/a15.html

Пускам линк, че е дългичка.

Бо, подписа ти е слънце! Simple Smile

# 124
  • Мнения: 306
Simple Smile
И да разведрим темата със статия на Сиромахов публикувана в последния брой на списание МАХ:

http://www.ivosiromahov.com/2_article/a15.html

Пускам линк, че е дългичка.

Бо, подписа ти е слънце! Simple Smile
Въъъъййййй!Ма туй е най-виликуту нящу на зимята.Гиниален е бат'Иво.Връхтъ.
Само се чудя,защо никъде не споменава,за лошото момче на поп-фолка,за създателят на Тайсън-кючека...Той,човека в историята ке влезе,а не се намери местенце,в разказчето да се вмъкне...
Чудя се и аз,за какво въобще му чета умотворенията...

# 125
Пролетна умора, сигурно...

Общи условия

Активация на акаунт