Абсурдистан- България

  • 7 346
  • 170
  •   1
Отговори
  • Мнения: 0
Здравейте, всички! Не ви ли писна от абсурдите в нашата мила Родина?Купих си сурова наденица за скара от Фантастико в Надежда и познайте какво се случи, след печенето и. Оказа се, че е от соя, а аз плащам за месо. Писна ми! Малко истински неща вече има. Сиренето, млякото, месото и т.н. всичко е менте и на никой не му пука, че трябва да яде боклуци с трудно припечелените  си пари. Докога с това овчедушие?Монополистите си правят каквото искат с нас(Чез се инати за едномесечното отчитане на тока), търговците също лъжат, а ние си пасуваме и вече го приемаме за нещо съвсем в реда на нещата. По едно време се вдигна шум относно състава на храните, но въпроса беше да се отклони вниманието от други проблеми, като например замразените милиони евро предназначени за България.Тогава изведнъж управляващите се "загрижиха" какво ядем и се почнаха едни проверки...Прах в очите. Съдебната система неработи и няма воля това да се промени. Даже престъпниците ще се кандидатират за депутати! Какво да кажа?Абсурдистан!!!

Последна редакция: чт, 11 юни 2009, 09:27 от Костова

# 1
  • Kопенхаген
  • Мнения: 663
Обяви гражданско неподчинение...

# 2
  • out of space
  • Мнения: 8 574
За 5лв килото може би...

# 3
  • Мнения: 0
Не 6.50 лв #Cussing out

# 4
  • Мнения: 4 916


Сега си помисли каква е цената само на килограм месо.

# 5
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
изчакай следващия месец.
Костов ще налапа власта и ще оправи нещата ... на семейни начала.

# 6
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
По въпроса с наденицата имаш 2 варианта:

- Комисия по защита на потребителите
- "за Бога, братя, не купувайте!"

И в двата случая производителите ще го усетят.
Или купуваш друг вид наденица, или изобщо не ядеш наденица.

# 7
  • Мнения: 4 916
По въпроса с наденицата имаш 2 варианта:

- Комисия по защита на потребителите
- "за Бога, братя, не купувайте!"

И в двата случая производителите ще го усетят.
Или купуваш друг вид наденица, или изобщо не ядеш наденица.

Трити вариант - започваш да четеш етикета.

# 8
  • Мнения: 0
Там е работата, че този вид няма етикет. Насипна е.

# 9
  • Мнения: 274
Ами научете се най-накрая от къде да пазарувате и стига сте мрънкали. хем искате евтинджос, хем качество. Е нема как да стане.

# 10
  • Мнения: 4 916
Там е работата, че този вид няма етикет. Насипна е.

Има етикет на големия палет. Казваш, че искаш да го прочетеш и чакаш да ти го донесат. Ако те е срам да си искаш етикета, купуваш от наденици, които са опаковани поотделно и всяка си е с етикет.

И наистина помисли ли колко струва само месото? Или следващия пък като купиш кашкавал от 5 лв. пак ще пускаш тема?

# 11
  • Мнения: 194
Абе айде спрете да се правите на велики и да говорите в стил' ти си виновна'.

Истината е, че няма контрол.

Навремето, работих като лаборантка в завод за олио.

Като дойдоха разните му там сулъовци от тук и там , да си кажат изискванията....аз така Shocked

ми нямат изисквания хората, няма стандартизация. Де що е лайно се продава, стига да не е отровно ooooh!

# 12
  • дълбоко,дълбоко в прованса
  • Мнения: 190
Там е работата, че в България и високага цена не е гаранция за качество.

# 13
  • Мнения: 4 916
Абе айде спрете да се правите на велики и да говорите в стил' ти си виновна'.

...

Купуваш наденица с цена, която е наполовина само на месото, какво може да има вътре?

# 14
  • София
  • Мнения: 5 074
Заглавието ме провокира за прочета .
Ами , скъпи момичета , това е най-малкото, за което можете да наречете скъпата ни родина Абсурдистан.
Погледнете какво се случва с болните поданици, които плащат здравни и социални осигуровки.
Вижте децата, които се нуждаят от адекватна лекарска помощ,
Помислете и за това, че сравнено с ЕС в БГ са най-ниските заплати и най-високите цени.
И се замислете... защо ли улиците на София са задръстени от автомобили, които все пак не харчат вода от чешмата, за 1.20 лв. кубика?
И чалгаджийските кръчми са препълнени с "бедния" народ  Joy Joy Joy
И ще ми говорите, че наденицата била скъпа  ooooh!

# 15
  • Мнения: 194
Абе айде спрете да се правите на велики и да говорите в стил' ти си виновна'.

...

Купуваш наденица с цена, която е наполовина само на месото, какво може да има вътре?

Тогава, защо е наденица? Wink

# 16
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
По същата причина, по която сегашните "млечни продукти" бяха сирена предполагам.
Няма изискване. Пък след като го има трябва и да се следи - много път има.
Пазар за зарзавати, не тества за вредни бонуси към витамините - дажв за нитрати.
По телевизията с евъртят реклами за полезен маргарин, който пази сърцето!/ стелейки пласмаска из  тялото...
И цената не е критерии. Де да беше...

# 17
  • Мнения: 1 217
Ох, наденицата да ни е проблема Grinning Ако бяха всички толкова възмутени и от строежа върху археологически разкопки, както и от профучаващите през пешеходните пътеки коли....." ще настане такъв живот, че само си викам Дано ! " Simple Smile

# 18
  • Мнения: 4 892
То все от някъде трябва да се почне с възмущението, защо да не е от наденицата?

# 19
  • Мнения: 589
 Хе хе...откога не купувам такива "храни", ехееейй...Не може да ме провокира ни цената, ни ядосаното "И шо ке прайм са без наденица???" от телевизора...
  Ако ще се бунтувате- спрете като мен да ги купувате, само така ще им се отрази...

# 20
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Защото не е проблем изобщо! Има други, не така лесни за заобикаляне.
За съжаление е така - и за улицата, и за разкопките, добавям планините...

Всичко с кайма е съмнително и може лесно да се избегне...
Купувайте месо и го мелете! Остава само риска за него.

Но на улицата всички се налага да бъдем от време на време. И там си личи много ясно стремежа да си по- и най- за едната идея.

Иначе мен най ме е яд за киселото мляко и олиото от храните, едното е със стафилококи, другото - с токсична опаковка.

# 21
  • София
  • Мнения: 4 273
Абе айде спрете да се правите на велики и да говорите в стил' ти си виновна'.

...

Купуваш наденица с цена, която е наполовина само на месото, какво може да има вътре?

Тогава, защо е наденица? Wink
Защото, ако се казва "подправена смес от рога и копита с добавка на соя, подобрители, оцветители в изкуствено черво", никой няма да купува Wink

# 22
  • Мнения: 194
Ми и аз за това говоря мързеланке Laughing

Не ние потребителите трябва да се взираме в етикетите.

Просто страната ни е курвенска и не знам каква да я нарека още.

Срам ме е , че живея в българия.(умишлено с б, а не с Б)

# 23
  • Мнения: 84
Аз също избягвам да купувам наденици салами и подобни месни неща. Първо защото не са полезни и второ не ми се дават пари за боклуци. То и етикета да прочетеш, то и цената да гледаш все тая. Едва ли някой производител ще се трогне за нас потребителите.
Като няма контрол над производството и комисията за защита на потребителите нищо не може да направи.

# 24
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Взирането е отделна тема!

Зрението на хората със здрави очи нмалява след 40, до 20 повечето рядко пазарят самостоятелно, та освен в тези 10 години трябва да си ходят с очилата на пазар. А за шампоан и с лупа Simple Smile
Не че е трудно, или пък е грозно... но някой трябва да изиска минимален размер на шрифта на етикетите. За състав поне. И няма кой. Ако няма петиция и кампания...кой да се сети..

# 25
  • Мнения: 4 892
Ама някои хора могат да си позволят наденица примерно, наместо пушен сърнешки бут. И само защото наденицата не се смята за класно ядене не значи, че трябва да е боклук.
Аз за кучето си съм кукупвала кокоши крака, но някои хора си ги купуваха за тях, за супа-лукс и то не често, това значи ли, че краката трябва да са от умрели и посинели кокошки?!
Въпросът е принципен, а не наденица или трюфели  Naughty

# 26
  • Мнения: 152
..., а ние си пасуваме и вече го приемаме за нещо съвсем в реда на нещата..
Пък първоначално го прочетох като "гласуваме" ...

# 27
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Принципно каймата е рискова - може да има всичко в нея. Цената е показателна. Освен пълнители всевъзможни, вероятно има и консерванти. Както и готвените ястия, предлагани насипно между другото. Не става въпрос за трюфели.

# 28
  • Мнения: 508
Ами научете се най-накрая от къде да пазарувате и стига сте мрънкали. хем искате евтинджос, хем качество. Е нема как да стане.

На кое викаш евтинджос, та това нормално ли е, 6,50 ? Цени, като в Европа, качество никакво, zаплатите ниски....

# 29
  • Мнения: 84
Преди месец ни се повреди телевизора. Беше в гаранция. Занесохме го на сервиз. Чакахме цял месец и накрая ни казаха, че ще ни дадат друг и забележете - щял да бъде същата марка, но ремонтиран. Добре, съгласихме се. Но "новият" телевизор бръмчи. Оплакахме се, а те ни отговориха "Съжаляваме, но този няма гаранция, ако не ви харесва купете си друг или може да се оплачете на комисията за защита на потребителите. В случай, че нямате техен номер ние ще ви дадем".  Е, ето на това викам наглост и наистина държавата ни тябва да бъде прекръстена в Абстурдистан. Бясна съм  #Cussing out С труд изработените си пари ставаме за резил. Най-добре да се ограничаваме с покупките. То не само кризата ни удари, но по път и над път ни ограбват пред собствените ни очи.

# 30
  • Мнения: 4 892
Принципно каймата е рискова - може да има всичко в нея.

Е как така всичко? Не трябва ли да има месо, мляно.

Не ми отговаряйте, въпросът ми естествено е риторичен.

Просто не би трябвало да са така нещата, това е разисквано милион пъти, но ефект няма.

# 31
  • Мнения: 843
   Е  ,   къде е математиката..  автора?
    При кг. пилешко  към 4.50,лв.   средна цена,  -цена на кило пилешки кремвирши - 2,80-3,50лв.
   Тъй. Смееех.
   При цена на кило свинско--  7-9-10  лв.   Цена на  кайма за 0,250кг - 1,10  до 1,50  .      Някакви 6 лева...   Тук направо забравям да смятам  качественото телешко.
      На Коледа  реших да направя  сърми с истинска кайма,  която ми легна около 10 лв на кило.., и то  поне месец преди Коледа.
    Та така.
  Та абсурда е другаде..   как на тези заплати да потребяваме " доброто".
   Горната сметка поне веднъж на седмица е правена от потребител  тук.. Tired    аАаз съм тук от 4 години...
  и квоооу?
    Нито държавате "мръдна " нанякъде  , нито ние престанахме да мааме кремвирши.  Аз ги поливам с оригинален Хейнц  /кетчуп_  някой да каже как се произнася, че аз се излагам/
 




   

# 32
  • Мнения: 4 586
Ако го напишеш на швабски, ще ти го прочета. Пита се в задачата, какво слагат, което не струва нищо. И то не е малко, към 60% от теглото на кренвиршите е нещо, което не струва нищо.

# 33
  • Мнения: 4 892
Пита се в задачата, какво слагат, което не струва нищо. И то не е малко, към 60% от теглото на кренвиршите е нещо, което не струва нищо.

Сигурно тогава процеса на самото слагане на "това, което не струва нищо" оскъпява нещата  Crazy

# 34
  • Мнения: 194
Ако го напишеш на швабски, ще ти го прочета. Пита се в задачата, какво слагат, което не струва нищо. И то не е малко, към 60% от теглото на кренвиршите е нещо, което не струва нищо.

включително и гъз папир

# 35
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Пак така се пише, но на латиница Simple Smile

Има ред в митническата тарифа, за крака, гребени и т. н. на пилета. Смила се, хомогенизирасе, и се омесва... Звузи логично поне...Само дето не с нормална логика...

С други дума "рога и копита" не е безпочвена фраза... а обезкрилена

# 36
  • Мнения: 1 470
Абе айде спрете да се правите на велики и да говорите в стил' ти си виновна'.

...

Купуваш наденица с цена, която е наполовина само на месото, какво може да има вътре?
Абе хора,по света няма наденица която да се прави от най-хубовото и чисто парче месо,защо се излагате?!За тези продукти се използва отпадъчно такова+тлъстини+желатин,брашно и още куп други компоненти...И тогава става съвсем логично цената да пада на половината...Същото е и с кашкавала и пр.Тук цената просто не отговаря на качеството,защото за реална подобна себестойност на истинският продукт,производителят се хитри и слага други неща,за да качи печалбата си още...

# 37
  • Мнения: 4 892
Абе айде спрете да се правите на велики и да говорите в стил' ти си виновна'.

...

Купуваш наденица с цена, която е наполовина само на месото, какво може да има вътре?
Абе хора,по света няма наденица която да се прави от най-хубовото и чисто парче месо,защо се излагате?!За тези продукти се използва отпадъчно такова+тлъстини+желатин,брашно и още куп други компоненти...И тогава става съвсем логично цената да пада на половината...Същото е и с кашкавала и пр.Тук цената просто не отговаря на качеството,защото за реална подобна себестойност на истинският продукт,производителят се хитри и слага други неща,за да качи печалбата си още...

От тлъсто месо разбирам, но от месо, щото съм чувала, че и в наденицата се срещат копита, нокти и прочие хрускащи гадости. Това не знам да се води отпадъчно месо. Отпадъчно може, де, но не и месо.

# 38
  • Мнения: 1 470
Ако го напишеш на швабски, ще ти го прочета. Пита се в задачата, какво слагат, което не струва нищо. И то не е малко, към 60% от теглото на кренвиршите е нещо, което не струва нищо.
Аз ще ти кажа какво се слага-опинци...Знаеш ли какво означава тази дума?!А изразът "Да ми ядеш опинците",точно това което сме ние българите...Ядем опинци-свинска кожа,сварена и смляна...Казва се прат,и прилича на пластмаса... Crazy

# 39
  • София
  • Мнения: 12 357
Вече не е така трудно да се емигрира. Трябва най- много година подготовка. И езици се учат, и работа се намира при желание. Аз съм "за" всеки, който е решил, заради кренвирш да ми плюе страната да отиде другаде. Държавата не е някакво имагинерно понятие, а това сме ние и всеки, който казва нещо за нея, всъщност говори само за себе си. Ако хората си вършат работата там където са всичко ще е по- различно. Аман от безсмислено отчаяние.  ooooh!

ПП За протеста пред посолството на Полша по повод на един развод имаше незнам- колко- хиляди, а за по- сериозни неща само се мрънка. Еми, от мрънкане се получава само още мрънкане и нищо повече.

# 40
  • Мнения: 1 470
Абе айде спрете да се правите на велики и да говорите в стил' ти си виновна'.

...

Купуваш наденица с цена, която е наполовина само на месото, какво може да има вътре?
Абе хора,по света няма наденица която да се прави от най-хубовото и чисто парче месо,защо се излагате?!За тези продукти се използва отпадъчно такова+тлъстини+желатин,брашно и още куп други компоненти...И тогава става съвсем логично цената да пада на половината...Същото е и с кашкавала и пр.Тук цената просто не отговаря на качеството,защото за реална подобна себестойност на истинският продукт,производителят се хитри и слага други неща,за да качи печалбата си още...

От тлъсто месо разбирам, но от месо, щото съм чувала, че и в наденицата се срещат копита, нокти и прочие хрускащи гадости. Това не знам да се води отпадъчно месо. Отпадъчно може, де, но не и месо.
Казвам просто че 6лв е съвсем нормална цена за истинска наденица,и парченцата месо за тотвене са толкова нали?!А това че производителите блъскат какво ли не,е за да качат двойно печалбата си,а не за да докарат по ефтина цена...

# 41
  • Мнения: 194
Бояна, мрънкането ми е понасъбрано...ей така, в годинките ми на съзнателен живот Wink, и бога ми, причина не са само надениците Laughing

Де да бяха....

Преди две години и аз бих написала същото като теб!

# 42
  • Мнения: 4 892
Вече не е така трудно да се емигрира. Трябва най- много година подготовка. И езици се учат, и работа се намира при желание. Аз съм "за" всеки, който е решил, заради кренвирш да ми плюе страната да отиде другаде. Държавата не е някакво имагинерно понятие, а това сме ние и всеки, който казва нещо за нея, всъщност говори само за себе си. Ако хората си вършат работата там където са всичко ще е по- различно. Аман от безсмислено отчаяние.  ooooh!

ПП За протеста пред посолството на Полша по повод на един развод имаше незнам- колко- хиляди, а за по- сериозни неща само се мрънка. Еми, от мрънкане се получава само още мрънкане и нищо повече.

Какво значи мрънкане?

Освен да си взема наденицата под мишница, да се замъкна пред парламента и юнашки да я размятам там в знак на протест?!
Това ще е дейност, не просто мрънкане.
Не се плюе държавата заради едни кремвирши, даже и заради шпеков салам не бих се отрекла от родината си  Laughing , но ако направя списък на идиотщините, които се случват и то на много сериозни нива, няма да ми стигне времето до утре на обяд.
Пък аз не съм и от хората, които мрънкат, само констатирам  Wink Hug
 

# 43
  • Мнения: 1 788
Съгласна съм с авторката Simple Smile И на мен ми писна!
Обмислям всякакви варианти вече...
Най-лошото е там, че каквото и да се опиташ да направиш, за да "промениш" нещата, все удряш на камък...
И за съжаление, не е само до цената. Купувала съм и доста скъпи неща, които уж са "луксозни", а се оказват пълен боклук...
Както някой беше казал по-нагоре - няма изисквания, няма проверки...
То може и да има, ама има и корупция...и какво ли още не...

Така че - чудесна идея: Булгаристан - Абсурдистан Simple Smile

# 44
  • Мнения: 4 916
Абе айде спрете да се правите на велики и да говорите в стил' ти си виновна'.

...

Купуваш наденица с цена, която е наполовина само на месото, какво може да има вътре?
Абе хора,по света няма наденица която да се прави от най-хубовото и чисто парче месо,защо се излагате?!За тези продукти се използва отпадъчно такова+тлъстини+желатин,брашно и още куп други компоненти...И тогава става съвсем логично цената да пада на половината...Същото е и с кашкавала и пр.Тук цената просто не отговаря на качеството,защото за реална подобна себестойност на истинският продукт,производителят се хитри и слага други неща,за да качи печалбата си още...

Че кой говори за най-хубавото месо? А за цена от 5-6 лв. е ясно, че вътре няма никакво месо. Толкова ли е трудно да сметнете производствените разходи, транспорт, рекета за това да те допуснат да продаваш във Фантастико... Или си мислите, че от Фантастико ходят по цеховете да се молят на хората да продават при тях?

# 45
  • Мнения: 81
Костова, по какво разбра, че наденицата е от соя?

# 46
  • София
  • Мнения: 12 357
Какво значи мрънкане?
Освен да си взема наденицата под мишница, да се замъкна пред парламента и юнашки да я размятам там в знак на протест?!
Това ще е дейност, не просто мрънкане.
Не се плюе държавата заради едни кремвирши, даже и заради шпеков салам не бих се отрекла от родината си  Laughing , но ако направя списък на идиотщините, които се случват и то на много сериозни нива, няма да ми стигне времето до утре на обяд.
Пък аз не съм и от хората, които мрънкат, само констатирам  Wink Hug

Мрънкането е ОК, но ако след него има действие. Другото е все едно да кажеш, че мъжът ти е най- големия тъпанар, но да си стоиш с него. Щом е толкова зле, но стоиш с него явно говориш за себе си, а не за него като казваш тъпанар. Това имам предвид. Инспектори, управители и прочее трябва да бъдат притеснявани, да им се пускат сигнали, да се следи докъде са стигнали и така. Ако всеки пооправи пейзажа около себе си нещата ще се променят драстично за всички.

Бояна, мрънкането ми е понасъбрано...ей така, в годинките ми на съзнателен живот Wink, и бога ми, причина не са само надениците Laughing
Де да бяха....
Преди две години и аз бих написала същото като теб!

Скоро ставам на 33, но явно не са достатъчни. Sunglasses Всъщност не е сигурно, че всички хора преминават през различни възрасти в едно и също състояние и с  идентични изводи. Пък и нека всеки да опита и да прецени дали другаде няма да му е по- добре, а ако не стане ще се върне. (Ако се върнем на темата за психопортретите- никога не бих казала, че си остаряла и си се отчаяла гледайки профила ти. Напротив. Wink)

# 47
  • София
  • Мнения: 15 485
Онзи ден ми трябваше да отида на невролог, но понеже може да се даде само едно направление и беше за кардиолог, си платих за преглед 22 лева. Само че невролога каза, че направление може да ми даде кардиолога и да ходя да си взема парите от касата.Минах на преглед при невролга с направление от кардиолога, отивам на касата с бележката да си искам парите и касиерката казва : Не можем да връщаме, щом вече са чукнати.Попитах я за името и за да подам оплакване.Не пожела да си каже името.Еее, побеснях, безработна съм и нямам пари за раздаване, нищо,че са само 22 лева.Отидох при управителката и тя се опита да ми каже, че не могат да ми ги върнат, но аз не мръднах от там.Накрая и писна,и се обади  на касиерката да ми върне парите.Можело значи, но ако мине номера  добре.

Последна редакция: чт, 11 юни 2009, 09:26 от Тайна

# 48
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Вече не е така трудно да се емигрира. Трябва най- много година подготовка. И езици се учат, и работа се намира при желание. Аз съм "за" всеки, който е решил, заради кренвирш да ми плюе страната да отиде другаде. Държавата не е някакво имагинерно понятие, а това сме ние и всеки, който казва нещо за нея, всъщност говори само за себе си. Ако хората си вършат работата там където са всичко ще е по- различно. Аман от безсмислено отчаяние.  ooooh!

ПП За протеста пред посолството на Полша по повод на един развод имаше незнам- колко- хиляди, а за по- сериозни неща само се мрънка. Еми, от мрънкане се получава само още мрънкане и нищо повече.

Изцяло подкрепям, и да допълня... Аз живея в България. Направила съм така, че да ми е удобно и приятно в България. За нещата, които не ми харесват - ами намирам начини да ги променя. Без да мрънкам наляво и надясно колко ми е гадно. И как космосът ми е виновен.

А на живеещите в българия - Бояна ви го е написала: европата ви зове, уважаеми.

И може би е крайно време да престанете да плюете държавата си. В крайна сметка държавата не е само политиците, това сте и вие. В нашия частен случай с надениците държавата е поставила някакви стандарти. Вероятно са прекалено ниски, да. Но тези, които се възползват от ниските стандарти, са такива като нас - наши съграждани - ваш познат, съсед, а защо не и вие самите - в друга област, не е задължително да е в правенето на наденици. Я се замислете, не е задължително да си го признаете на всеослушание, ама поне се замислете - дали вие във вашата област работите толкова усърдно и съвестно, както изисквате от останалите? Защото, ако правилно разбирам, повече от половината ни съфорумци пишат от работното си място, тоест отделят от времето за работния процес, за да си чешат клавиатурите. И дали това не се е отразило на качеството на работата ви? Между другото, дали мислите, че в прехвалената европа това ще го толерират?

# 49
  • Мнения: 776
Онзи ден ме трябваше да отида на невролог, но понеже може да се даде само едно направление и беше за кардиолог, си платих за преглед 22 лева. Само че невролга каза, че направление може да ми даде кардиолога и да ходя да си взема парите от касата.Минах на преглед при невролга с направление от кардиолога, отивам на касата с бележката да си искам парите и касиерката казва : Не можем да връщаме, щом вече са чукнати.Попитах я за името и за да подам оплакване.Не пожела да си каже името.Еее, побеснях, безработна съм и нямам пари за раздаване, нищо,че са само 22 лева.Отидох при управителката и тя се опита да ми каже, че не могат да ми ги върнат, но аз не мръднах от там.Накрая и писна,и се обади  на касиерката да ми върне парите.Можело значи, но ако мине номера  добре.

Това е толкова типично за България - ако мине номера - нямам думи!
Особено, ако си сериозно болен в тази държава, пази Боже, нямате представа...
Тайна  Hug

# 50
  • Мнения: 24 467
Убу де, имате варианти:
1.Прибирате си кренвирша, изяждате си го с мисълта, че соята е полезна.
2.Обаждате се до местното поделение за закрила на потребителя /за целта си пазете касовите бележки и продукта/.
3.Отивате там, където кренвиршите са от месо.
4.Правите подписка.
Свободният човек има избор, ето в случая на прима виста се сещам за четири алтернативи. Ако се замисля по- сериозно могат да излязат и повече, другарки и другари.

# 51
  • Мнения: 24
Ако го напишеш на швабски, ще ти го прочета. Пита се в задачата, какво слагат, което не струва нищо. И то не е малко, към 60% от теглото на кренвиршите е нещо, което не струва нищо.

включително и гъз папир

При настоящата цена на тоалетната хартия е абсурд да се слага в кренвирши...всъщност, да, ако е ползвана, наистина излиза изгодно  newsm78

# 52
  • Мнения: 593
Вече не е така трудно да се емигрира. Трябва най- много година подготовка. И езици се учат, и работа се намира при желание. Аз съм "за" всеки, който е решил, заради кренвирш да ми плюе страната да отиде другаде.

Ха така!  Peace
А пък който си мисли, че чужбинската наденица е по-хубава...   doh smile3537
Само да чуя и думичка на криво за саламчето!  Naughty

# 53
  • Мнения: 4 892

Мрънкането е ОК, но ако след него има действие. Другото е все едно да кажеш, че мъжът ти е най- големия тъпанар, но да си стоиш с него. Щом е толкова зле, но стоиш с него явно говориш за себе си, а не за него като казваш тъпанар. Това имам предвид. Инспектори, управители и прочее трябва да бъдат притеснявани, да им се пускат сигнали, да се следи докъде са стигнали и така. Ако всеки пооправи пейзажа около себе си нещата ще се променят драстично за всички.


Ами  Вие мислите ли, че хората не притеняват инспектори, управители и т.н. Дори скоро имаше тема. В повчето случаи тези хора ги наричаме също мрънкялници, дребнави и досадни.
Но има къде, къде по-важни неща, за които също се протестирта и действа, но ефект - никакъв.
С чиста съвест пиша горното, щото аз си изпълнявам гражданските задължения във всякакъв смисъл. Като се налага действам и на дребно, и на едро.
И само още едно нещо ще Ви кажа -никак не е лесно да се емигрира, ако беше, да не сме останали и 5 милиона у държавата до сега. И не за друго, ами така сме се поставили и "навън', не, че ни спъват трудностите.  Peace

# 54
  • Мнения: 4 841
Вече не е така трудно да се емигрира. Трябва най- много година подготовка. И езици се учат, и работа се намира при желание. Аз съм "за" всеки, който е решил, заради кренвирш да ми плюе страната да отиде другаде. Държавата не е някакво имагинерно понятие, а това сме ние и всеки, който казва нещо за нея, всъщност говори само за себе си. Ако хората си вършат работата там където са всичко ще е по- различно. Аман от безсмислено отчаяние.  ooooh!

ПП За протеста пред посолството на Полша по повод на един развод имаше незнам- колко- хиляди, а за по- сериозни неща само се мрънка. Еми, от мрънкане се получава само още мрънкане и нищо повече.

Изцяло подкрепям, и да допълня... Аз живея в България. Направила съм така, че да ми е удобно и приятно в България. За нещата, които не ми харесват - ами намирам начини да ги променя. Без да мрънкам наляво и надясно колко ми е гадно. И как космосът ми е виновен.

А на живеещите в българия - Бояна ви го е написала: европата ви зове, уважаеми.

И може би е крайно време да престанете да плюете държавата си. В крайна сметка държавата не е само политиците, това сте и вие. В нашия частен случай с надениците държавата е поставила някакви стандарти. Вероятно са прекалено ниски, да. Но тези, които се възползват от ниските стандарти, са такива като нас - наши съграждани - ваш познат, съсед, а защо не и вие самите - в друга област, не е задължително да е в правенето на наденици. Я се замислете, не е задължително да си го признаете на всеослушание, ама поне се замислете - дали вие във вашата област работите толкова усърдно и съвестно, както изисквате от останалите? Защото, ако правилно разбирам, повече от половината ни съфорумци пишат от работното си място, тоест отделят от времето за работния процес, за да си чешат клавиатурите. И дали това не се е отразило на качеството на работата ви? Между другото, дали мислите, че в прехвалената европа това ще го толерират?

Съжалявам за дългия цитат, но двете мнения отразяват моето на 100%
Peace

# 55
  • Мнения: 274
Ами научете се най-накрая от къде да пазарувате и стига сте мрънкали. хем искате евтинджос, хем качество. Е нема как да стане.

На кое викаш евтинджос, та това нормално ли е, 6,50 ? Цени, като в Европа, качество никакво, zаплатите ниски....

Честно ти казвам, отдааааавна нямам никаква представа колко струва килограм месо, кофичка кисело мляко, сиренето, зеленчуците, бензина, тока и тн.

# 56
  • Мнения: 776

Мрънкането е ОК, но ако след него има действие. Другото е все едно да кажеш, че мъжът ти е най- големия тъпанар, но да си стоиш с него. Щом е толкова зле, но стоиш с него явно говориш за себе си, а не за него като казваш тъпанар. Това имам предвид. Инспектори, управители и прочее трябва да бъдат притеснявани, да им се пускат сигнали, да се следи докъде са стигнали и така. Ако всеки пооправи пейзажа около себе си нещата ще се променят драстично за всички.


Ами  Вие мислите ли, че хората не притеняват инспектори, управители и т.н. Дори скоро имаше тема. В повчето случаи тези хора ги наричаме също мрънкялници, дребнави и досадни.
Но има къде, къде по-важни неща, за които също се протестирта и действа, но ефект - никакъв.
С чиста съвест пиша горното, щото аз си изпълнявам гражданските задължения във всякакъв смисъл. Като се налага действам и на дребно, и на едро.
И само още едно нещо ще Ви кажа -никак не е лесно да се емигрира, ако беше, да не сме останали и 5 милиона у държавата до сега. И не за друго, ами така сме се поставили и "навън', не, че ни спъват трудностите.  Peace

Моето мнение е идентично с мнението на Nino Tino, търсила съм си правата много пъти, хабила съм време, енергия и нерви, изморих се от битки, но ниенте  Tired

# 57
  • Мнения: 12 674
Радвай се. По чужбина соята е по-скъпа от месото.

Колко години минаха и тая вълшебна приказка за запада не губи чара си. Ми хората имат 200 г. демокрация, ние - 20.
Покрай ти избори за пореден път се вбесявам - Аз ще отида, ама ще пусна невалидна бюлетина, ама съм си изпълнил дълга. За 20 г. да се бяха научили да гласуват, ама все друг ни е крив.   

# 58
  • Мнения: 558


Сега си помисли каква е цената само на килограм месо.

но забравяш, че наденицата не е чисто месо... и в германия е поне на половина по-евтина от месото  Peace

# 59
  • Мнения: X
хм...
шведските наденици са 50% целулоза от ... борчета

познай дали купуваме

ама шведите си ги тачат
гледам и колегите си ги yважават

 ама други неща са важни, тези наденици са само част от общата картинка

# 60
  • Мнения: 1 473
Съжалявам, че трябва да го кажа, но в България всичко е съмнително, не само качеството на наденицата. Съмнителна е и 20 годишната демокрация, политиците са със съмнително минало, а за настоящето им да не говорим, съмнението че гражданското общество съществува, също не е за пренебрегване.  Факт е, че всяко недоволство се определя, като плюене по държавата, също буди безпокойство.
 Ако наденицата е от месо, няма да има същият вкус. На мен българските кренвирши са ми по вкусни, а какви деликатеси съм опитвала.
Като бг. в Германия няма.
Но трябва да признаете, че кренвиршите от времето на соца. са с неповторим вкус, май за това производителите се ориентират към вкуса им от онова време.

# 61
  • Мнения: 1 473
Исках да кажа, че като бг наденицата в Германия няма.

# 62
  • София
  • Мнения: 12 357

Мрънкането е ОК, но ако след него има действие. Другото е все едно да кажеш, че мъжът ти е най- големия тъпанар, но да си стоиш с него. Щом е толкова зле, но стоиш с него явно говориш за себе си, а не за него като казваш тъпанар. Това имам предвид. Инспектори, управители и прочее трябва да бъдат притеснявани, да им се пускат сигнали, да се следи докъде са стигнали и така. Ако всеки пооправи пейзажа около себе си нещата ще се променят драстично за всички.


Ами  Вие мислите ли, че хората не притеняват инспектори, управители и т.н. Дори скоро имаше тема. В повчето случаи тези хора ги наричаме също мрънкялници, дребнави и досадни.
Но има къде, къде по-важни неща, за които също се протестирта и действа, но ефект - никакъв.
С чиста съвест пиша горното, щото аз си изпълнявам гражданските задължения във всякакъв смисъл. Като се налага действам и на дребно, и на едро.
И само още едно нещо ще Ви кажа -никак не е лесно да се емигрира, ако беше, да не сме останали и 5 милиона у държавата до сега. И не за друго, ами така сме се поставили и "навън', не, че ни спъват трудностите.  Peace

Вижте, не визирам лично Вас, а говоря по принцип. Факт е, че много неща не са наред, но обобщения за държавата, народа и тн вече стават не само вредни, но и смешни. Чакам деня, в който ще чуя "Съпругът ми има проблеми с ерекцията. Така е в тази тъпа държава и мъжете са импотентни".  
За емигрирането не съм съгласна- лесно е и затова толкова хора са го направили. Другите не го мислят наистина, а само ползват "чужбина" за сравнение все едно е рая на земята. А и навън сме се представили зле, защото не спираме да си плюем страната и пред останалия свят. Колкото негативни филми и репортажи съм гледала във Франция, Испания и други подобни, все са направени от българи. Отделно се самобичуваме на всички форуми по всякакви теми, в частни разговори и където е възможно. Това не ми харесва, защото тук, като навсякъде, има и хубави и не толкова хубави неща. Нищо толкова екстремно зле. Поне според моите представи. Всичко тук е поправимо.   Peace

Последна редакция: чт, 11 юни 2009, 11:37 от Бояна Ламбер

# 63
  • Мнения: 4 892
И Вие, Бояна Ламбер, имате право, разбирам какво имате предвид. Аз също не обичам категорични обобщения, но пък съм и реалист. Не харесвам и онзи криворазбран патриотизъм.

# 64
  • Мнения: 24
Самобичуваме се, понеже сме истински християни  Mr. Green .... възвисяваме се чрез страдание

# 65
  • София
  • Мнения: 7 934
Онзи ден ми трябваше да отида на невролог, но понеже може да се даде само едно направление и беше за кардиолог, си платих за преглед 22 лева. Само че невролога каза, че направление може да ми даде кардиолога и да ходя да си взема парите от касата.Минах на преглед при невролга с направление от кардиолога, отивам на касата с бележката да си искам парите и касиерката казва : Не можем да връщаме, щом вече са чукнати.Попитах я за името и за да подам оплакване.Не пожела да си каже името.Еее, побеснях, безработна съм и нямам пари за раздаване, нищо,че са само 22 лева.Отидох при управителката и тя се опита да ми каже, че не могат да ми ги върнат, но аз не мръднах от там.Накрая и писна,и се обади  на касиерката да ми върне парите.Можело значи, но ако мине номера  добре.

Чукнато, не чукнато касиерката прибира оригиналната касова бележка, издава бележка от кочана с която я анулира и ти връща парите. Тия обяснения, че е чукнато са си чист номер. Друго е ако касиерката е чукната и не си разбира от професионалните задължения.

А пък друг път я чукни в комисията за защита на потребителите, да видиш как на бърза ръка ще си прочете тя наредба Н-18.

# 66
  • Мнения: 2 042
А знаете ли, че в Германия лекарствата за деца са безплатни?

# 67
  • Мнения: 4 841
А знаете ли, че в Германия лекарствата за деца са безплатни?


А знаете ли дали родителите на децата в Германия предпочитат да се осигуряват на минимален осигурителен праг и да крият де що има плащане на данъци и такси?

# 68
  • Мнения: 4 300
На мен и без да съм дете, в България са ми безплатни, срещу допълнителна здравна осигуровка. Която съм около 95% сигурна, че е по евтина от соц.осигуровки в Германия. Тъй че да не се откланяме от темата  Wink

# 69
  • Мнения: 562
Ако си купя наденица за 6, 50 лв на килограм няма да се оплаквам, че е от соя. Знаете ли колко струва отглеждането на животните? А преработката на месото??? Съхранението на готовия продукт? Вижте - ако си купя луканка за 25 лв килограма и установя, че в нея няма месо, тогава вече ще мрънкам и протестирам!  Peace
И не - не обвинявам авторката, но просто понякога здравият разум не е излишен. Wink Никой не крие, че в евтините колбаси и други "месни" продукти се слага соев протеин!  Peace

Последна редакция: чт, 11 юни 2009, 13:26 от Pavlina Nikolova

# 70
  • Мнения: 2 401
Самобичуваме се, понеже сме истински християни  Mr. Green .... възвисяваме се чрез страдание

 cheers

# 71
  • Мнения: 34
Ами научете се най-накрая от къде да пазарувате и стига сте мрънкали. хем искате евтинджос, хем качество. Е нема как да стане.

 Peace Спирам да чета нататък.

# 72
  • Мнения: 558
Ако си купя наденица за 6,50 лв на килограм няма да се оплаквам, че е от соя. Знаете ли колко струва отглеждането на животните? А преработката на месото??? Съхранението на готовия продукт?
тези разходи на немските месопроизводители са по-високи от на българските и въпреки това тази наденица струва 3€/кг, а тази 6€/кг... тя е пушена и е "фирмена"

# 73
  • при Arctic Monkeys
  • Мнения: 2 230
те хората окрадоха държавата като за световно, източиха се милиарди, сега за едни наденици ревем.
каквото здравеопазването, каквато икономиката, каквото образованието, каквото управлението - такава и наденицата за 6.50.

# 74
  • Мнения: 562
Ами научете се най-накрая от къде да пазарувате и стига сте мрънкали. хем искате евтинджос, хем качество. Е нема как да стане.

 Peace Спирам да чета нататък.

Това е точно така!  Peace

Някои казват, че цените на месото в старите членки на ЕС са по-ниски. Може и да е така - не знам, но там на фермерите се отпускат субсидии и така те изразходват по-малко средства, за да отгледат животните, отколкото ако нямаха субсидиите. А на нашите малки, дребни фермери кой им отпуска пари? Е - при това положение е нормално тук месото да е по-скъпо.  Peace  А ако се внася месо от чужбина (което от своя страна "убива" нашите производители Sad ), му се начислява мито и цената отново логично скача!  Peace  Е - това е положението и да - не е розово, но поне ми е ясно какви са цените и защо са такива.  Peace  Така че в България от наденица за 6, 50 лв на килограм просто не търся 100% желаното качество и състав!  Peace

Последна редакция: чт, 11 юни 2009, 13:29 от Pavlina Nikolova

# 75
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Ако си купя наденица за 6,50 лв на килограм няма да се оплаквам, че е от соя. Знаете ли колко струва отглеждането на животните? А преработката на месото??? Съхранението на готовия продукт?
тези разходи на немските месопроизводители са по-високи от на българските и въпреки това тази наденица струва 3€/кг, а тази 6€/кг... тя е пушена и е "фирмена"

Дали?

# 76
  • Мнения: 4 916
Ако си купя наденица за 6,50 лв на килограм няма да се оплаквам, че е от соя. Знаете ли колко струва отглеждането на животните? А преработката на месото??? Съхранението на готовия продукт?
тези разходи на немските месопроизводители са по-високи от на българските и въпреки това тази наденица струва 3€/кг, а тази 6€/кг... тя е пушена и е "фирмена"


Има ли субсидии някъде по пътя от малкото прасенце, през фуража, до производството?

# 77
  • Мнения: 558
явно има. гледам добре сте осведомени  Rolling Eyes
и въпреки това, в наденицата има макс. 40-60% месо и то не от най-качественото, другото са оцветители, разни други глупости, подправки, сол, вода и следователно трябва да е поне на половина от цената на месото.

# 78
  • Мнения: 562
явно има. гледам добре сте осведомени  Rolling Eyes
и въпреки това, в наденицата има макс. 40-60% месо и то не от най-качественото, другото са оцветители, разни други глупости, подправки, сол, вода и следователно трябва да е поне на половина от цената на месото.

Да - наполовина е (почти де - малко повече от половината)!  Peace  Е - вярно е, че производителите не продават чак толкова скъпо, а прекупвачите и магазинерите изкуствено увеличават цената повече, отколкото би трябвало поне според мен!  #Cussing out  Иначе тази наденица за 6, 50 лв/кг едва ли щеше да струва повече от 5 лв на килограм (колкото и малко да изглежда на пръв поглед 1, 50 лв)!  Crossing Arms  Но пък за 1, 50 лв отгоре не търся качеството на скъпото месо в никакъв случай!  Simple Smile  А иначе Фантастико, от който авторката е купила въпросната наденица, е един от скъпите вериги супермаркети, така че ...

Пожелавам ти успех и качествено евтино месо, каквото ние тук за съжаление нямаме ...  Sad

# 79
  • Мнения: 4 841
Искам да вмъкна една много, ама много малка забележка. Добавките в храните не сме ги измислили ние, българите. Нещо повече - дори не ги произвеждаме. ВНАСЯМЕ ГИ. Ще се учудите, но ги внасяме И от страни-членки на ЕС. И технологиите на овкусяване, консервиране, хидрогениране и т.н. и т.н. също не сме ги измислили ние. И тях сме ги внесли. Нали не мислите, че производителите на добавки ги произвеждат, само за да захранят българския пазар, и нито микрограм не попада в техните хранителни продукти???
Така че моля живеещите на запад от Калотина, да не се превъзнасят ЧАК толкова.

Ето малко инфо за четящите немски любители на вурстчета.

# 80
  • Мнения: 562
100% заставам зад последния пост, а именно този на BirdsFly!  Peace

# 81
  • Мнения: 6 713
Ама сега взехме се надцакваме къде по-малко месо слагат в саламите ли??? ooooh!
Аз за друго се сещам - защо да не питате хората в Бг, които отглеждат плодове и зеленчуци и после "newsm66 newsm66" идват да им "изкупуват"  труда на безценица, а по пазарите из България струват в пъти повече???

Защо, когато има хора, несъгласни с нещо в нашата родина, веднага се проявява егати фронта ooooh!, който бързо праща всеки недоволен веднагически в европата???

Моля ви се! Нещата се променят, не се знае утре от коя страна на фронта ще бъдете вие!  Peace

Казвам го от личен опит. Никога, никога,никога не съм си представяла, че ще живея в чужбина. И сега искам да си се върна в Бг, но засега съм в чужбина. Няма значение, адски си обичам родината, природата, всичко. Но съм видяла вече и тук, и там - т.е. айде сега да не казваме на черното бяло само и само да не признаем, че много неща в Бг не са нормални.

Стана модерно да се подиграваме с европата. Страхотно нали? Party Според мен има много да научим от нея. Според мен най-големия мит за България е, че българите са работливи. Ако бяха, и Бг щеше да е рай. Когато за нещо се грижи човешка ръка, изглежда по съвсем друг начин. Изглежда подредено,чисто, спретнато. Последните 3 неща не съм виждала никога в България. За съжаление.

Сега ма яжте!  Whistling

# 82
  • Мнения: 558

Така че моля живеещите на запад от Калотина, да не се превъзнасят ЧАК толкова.
т.е.?

аз говорех за цени!

а и споменах какво има в наденицата тук (предположих, че е така и в бг заради подобните технологии)

# 83
  • Мнения: 562
Ама сега взехме се надцакваме къде по-малко месо слагат в саламите ли??? ooooh!

Аз за друго се сещам - защо да не питате хората в Бг, които отглеждат плодове и зеленчуци и после "newsm66 newsm66" идват да им "изкупуват"  труда на безценица, а по пазарите из България струват в пъти повече???

Ааа - с това съм съгласна и лично аз вече казах, че прекупвачите изкуствено увеличават цените (ако си ме прочела), но пък ако платят на хората-производители добри пари, цените пак няма да паднат - в никакъв случай (даже и да не ги увеличат още, то поне ще си останат същите)!  Naughty  А ако има субсидии, то тогава цените наистина може и да станат по-ниски.  Peace  И да - в България много, ама наистина прекалено много неща не са наред, но колкото и да обиждаме храната си, тя е многократно по-качествена от тази в САЩ - една огромна държава с развита икономика и по-богато население, така че ...  Wink

П. С. В София и някои други големи градове цените по пазарите са доста по-високи от тези в останалата част на страната, а дори и продукцията да е от същите производители ... Wink И не обезсмислям транспорта в никакъв случай, но просто някои цени наистина не са реални - вярно, че сигурно и таксата по софийските пазари за заемане на място е твърде висока, та все пак и тези, които продават, трябва да печелят, нали? Wink  Та пак се върнахме до общинарите и Оправниците.  Mr. Green

Последна редакция: чт, 11 юни 2009, 13:42 от Pavlina Nikolova

# 84
  • Мнения: 4 841

Само ако обявиш процентното съотношение чисто месо/добавки  Sunglasses

# 85
  • Мнения: 6 713
САЩ - една огромна държава с развита икономика и по-богато население, така че ...  Wink

Само не мога да се съглася, че населението е богато. Вече не, хората работят на 2-3 места, за да живеят що-годе нормално. Поне такава информация имам.

# 86
  • Мнения: 6 713

Само ако обявиш процентното съотношение чисто месо/добавки  Sunglasses

Без добавки, ама и месо няма много Whistling Mr. Green

# 87
  • Мнения: 562
САЩ - една огромна държава с развита икономика и по-богато население, така че ...  Wink

Само не мога да се съглася, че населението е богато. Вече не, хората работят на 2-3 места, за да живеят що-годе нормално. Поне такава информация имам.

Е - не всички са добре ... Това го няма никъде.  Laughing  Казвам по-богати - всмисъл, че печелят повече от нас и че имат по-голям процент истински богати хора. А иначе има и мизерстващи, разбира се.

# 88
  • Мнения: 2 590
Радвай се. По чужбина соята е по-скъпа от месото.

Колко години минаха и тая вълшебна приказка за запада не губи чара си. Ми хората имат 200 г. демокрация, ние - 20.
Покрай ти избори за пореден път се вбесявам - Аз ще отида, ама ще пусна невалидна бюлетина, ама съм си изпълнил дълга. За 20 г. да се бяха научили да гласуват, ама все друг ни е крив.   
Само да знаеш, че задраскана бюлетина на тези избори пак се зачиташе за валидна. Някакви нови разпоредби.
Невалидна ще бъде ако в плика има две бюлетини на различни партии  Wink

# 89
  • Мнения: 593
Стига сте се карали!  Laughing  Peace
Най-хубава е домашната наденица на село!  Sunglasses Grinning

# 90
  • Мнения: 4 916
Стига сте се карали!  Laughing  Peace
Най-хубава е домашната наденица на село!  Sunglasses Grinning

Абе и аз това исках да напиша, ама като си помислих как ще наскачат, че не било класно да се пълнят наденици и компоти...

# 91
  • Мнения: 1 473
И всички го правят

# 92
  • Мнения: 562
Стига сте се карали!  Laughing  Peace
Най-хубава е домашната наденица на село!  Sunglasses Grinning

Абе и аз това исках да напиша, ама като си помислих как ще наскачат, че не било класно да се пълнят наденици и компоти...

 Joy  Вярно ще наскачат!  hahaha  Но наистина от домашната наденица по-добра няма!!!  Naughty  Или поне за мен няма, а кой какъвто вкус иска да си има.  Peace

# 93
  • Мнения: 593
Абе и аз това исках да напиша, ама като си помислих как ще наскачат, че не било класно да се пълнят наденици и компоти...  

Опааааа...  newsm43


Хайде, повече няма да спамя! Laughing

# 94
  • Мнения: 12 674
А знаете ли, че в Германия лекарствата за деца са безплатни?


А знаете ли дали родителите на децата в Германия предпочитат да се осигуряват на минимален осигурителен праг и да крият де що има плащане на данъци и такси?

Сигурно, ама никой не им дава тази възможност.


А за надениците и компоти - абсолютно некласно и неприемливо е. Казала лисицата . Де да имах тази възможност.

# 95
  • Мнения: 562
А знаете ли, че в Германия лекарствата за деца са безплатни?


А знаете ли дали родителите на децата в Германия предпочитат да се осигуряват на минимален осигурителен праг и да крият де що има плащане на данъци и такси?

Сигурно, ама никой не им дава тази възможност.


И друго нещо - тук и да искаш да те осигуряват въз основа на реалните ти доходи, работодателят спокойно може да ти каже, че ще си намери друг служител. И тъй като всички се страхуват какво ще стане, ако останат без работа (а вярвам, че са единици тези, които се осигуряват на реалните си доходи), си траят. Вярно е, че ние ако не направим нещо, положението няма да се промени, но една птичка пролет не прави, а ако някой остане без работа - семейството му ще страда жестоко! И не ме обвинявайте, че съм от хората, които се страхуват - и на двата протеста за детските градини бях! Е - убедих се, че в България хората твърде трудно се надигат да действат! Ей затова и тези, които искат да ги осигуряват на реалния доход, си траят, защото знаят, че няма да имат подкрепа и единствено те ще си излязат прецакани от ситуацията! Е - никой не е длъжен да подлага семейството си на риск заради другите, които и пръста си няма да мръднат!!!  Crossing Arms

Това е положението - а вие сте се заоплаквали от някаква си наденица, която съвсем логично и в реда на нещата спрямо цената си не е от месо, а от соя!

# 96
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Абе и аз това исках да напиша, ама като си помислих как ще наскачат, че не било класно да се пълнят наденици и компоти...  

Опааааа...  newsm43



Излизай оттам и вър да праим компотите, аз отивам да докарам Марко за  луканка Mr. Green

# 97
  • София
  • Мнения: 12 357
Моля ви се! Нещата се променят, не се знае утре от коя страна на фронта ще бъдете вие!  Peace

Казвам го от личен опит. Никога, никога,никога не съм си представяла, че ще живея в чужбина. И сега искам да си се върна в Бг, но засега съм в чужбина. Няма значение, адски си обичам родината, природата, всичко. Но съм видяла вече и тук, и там - т.е. айде сега да не казваме на черното бяло само и само да не признаем, че много неща в Бг не са нормални.

Стана модерно да се подиграваме с европата. Страхотно нали? Party Според мен има много да научим от нея. Според мен най-големия мит за България е, че българите са работливи. Ако бяха, и Бг щеше да е рай. Когато за нещо се грижи човешка ръка, изглежда по съвсем друг начин. Изглежда подредено,чисто, спретнато. Последните 3 неща не съм виждала никога в България. За съжаление.

Сега ма яжте!  Whistling
Ам- ам!  Joy Вероятно ще дойдем до твоето, а и вече съм живяла на разни места. Mr. Green Както казах навсякъде има по нещо по- хубаво и по- нещо по- лошо от тук (където и да е това тук). Въпросът е, че ако отида да живея другаде няма да е, защото българите сме скапани и България е скапана, а защото другаде ще има нещо важно, което тук е непостижимо или непосилно.

Като каза за работливостта ни- четох, че петима български работници произвеждат за единица време колкото 1 испански, а последните не са от най- работните. Затова и си стоя тук, защото не ми се налага да работя по 16 часа на ден. Mr. Green Работих в американска компания и за 1 година имах общо 5 почивни дни (без майтап), ставах сутрин в 4 и гърча беше тотален. Това не ми харесва, а на който му харесва да го прави- това казвам. Има и други неща, които тук понасям по- леко, отколкото аналозите им по света, но тези въпроси са частни, а не обществени. Всеки може да избира, да се мести, да опитва да промени нещо и така.

Не мисля, че крайностите, както слепия патриотизъм, така и сляпото чуждопоклонничество, са полезни. Най- малко полезни са за хората, които мислят така, но ако ви харесва да раздаваме камшиците и да започваме да си плющим гърбовете до достигането на пълен религиозен екстаз. Peace


ПП Ако знаете в Испания какви хубави пресни калмари има ще заплюете националния ни флаг на мига. Mr. Green

# 98
  • Мнения: 6 713
Бояна, да бе Simple Smile, знам, че всеки някъде е бил, видял, чул. Не знам за статистиката, не казвам че хората не работят. Казвам, че в подредените държави - всяко нещо, всяка красива алея, всичко е пипнато от човешка ръка - хората строят, поддържат и пазят. Да, със сигурност имат по-добри финанси, парите са много важни. Но нали затова хората пак от ЕС (нека да плювнем силно върху европата отново) ни предоставят програми - за да се подпомогнат регионите, инфраструктурата и т.н.  Tired Какво да ти кажа повече. Колкото и статистика да ми изкараш, положението е такова.
Западна Европа също е била подкрепяна финансово след ВСВ (плана Маршал), и ето че добре са се справили.
Може нещата да се променят и тука, надявам се, и аз искам да живея в Бг, а не някъде другаде. И аз си милея за родината.

А за Щатите - за мен това не е държава Naughty, това е компания, някакъв кошер... Там не искам и да стъпя. Mr. Green Същото важи и за щатските компании по света. Имам позната, която работеше в амер. компания в Италия - ще се изненадаш ли, ако ти кажа, че веднага след раждането я съкратиха.  Stop

За мен е краен сляп патриотизъм да се присмиваш на човек, оплакал се от лошото качество на даден продукт, закупен от що-годе сносна търговска мрежа, и да го караш да ходи в чужбина.  Stop Айде нема нужда! Stop

Всъщност това е най-лошото, което може да се случи на хората в една държава - при дадени проблеми хората да застават не заедно един до друг, а един срещу друг. Confused

# 99
  • Мнения: 0
Съгласна съм с теб Лурдес. Наденицата, не е чак толкова важна. Имаме къде, къде по-големи проблеми за разрешаване. Въпроса е принципен. Иска ми се да имаме гражданско общество и да се борим заедно с трудностите. Най-лесно е да се избяга от проблемите и да ме изпращат в чужбина като не ми харесва, но не е това решението.

# 100
  • Мнения: 148
Преди месец ни се повреди телевизора. Беше в гаранция. Занесохме го на сервиз. Чакахме цял месец и накрая ни казаха, че ще ни дадат друг и забележете - щял да бъде същата марка, но ремонтиран. Добре, съгласихме се. Но "новият" телевизор бръмчи. Оплакахме се, а те ни отговориха "Съжаляваме, но този няма гаранция, ако не ви харесва купете си друг или може да се оплачете на комисията за защита на потребителите. В случай, че нямате техен номер ние ще ви дадем".  

е, защо не го взе?
Преди време аз си купих пералня. Може да ви е смешно, но година прах на ръка и когато най-сетне Тя се озова вкъщи, примирах от удоволствие. До първото пране. 40 дни (какво съвпадение..) беше по сервизи!? Е, поисках си чисто нова, друга марка и ми я дадоха в крайна сметка. Може и да не е било, защото говорих със "защитата", хм

# 101
  • София
  • Мнения: 12 357


За мен е краен сляп патриотизъм да се присмиваш на човек, оплакал се от лошото качество на даден продукт, закупен от що-годе сносна търговска мрежа, и да го караш да ходи в чужбина.  Stop Айде нема нужда! Stop

Всъщност това е най-лошото, което може да се случи на хората в една държава - при дадени проблеми хората да застават не заедно един до друг, а един срещу друг. Confused

Явно не съм се изразила добре и оставам неразбрана. Sad Проблема с колбаса е лош, но не ми харесва за всяко нещо да наричаме страната си с имена. По случая с наденицата не заставам срещу никой, а не ми се ще да тънем в отчаяние, вместо да видим какво може да се направи. Да не купуваме евтини колбаси, да търсим правата си, да обявим марката в интернет или по телевизията и тн. Можем да се обединим "за" подобряване на живота тук (има нужда от сериозно подобрение), а не "против"  държавата, народа или себе си. Много е модерно да се плюе по държавата все едно тя се състои от марсианци, а не от нас. Защо, пък, за разнообразие, да не видим какво може да се направи по всеки един въпрос? Ама от нас, лично.

ПП Хората с проблем, които наричат държавата Абсурдистан ги пращам в странство да пораснат, за да разберат, че всеки се грижи за себе си и така помага за общото благо, а не обратното. Wink

# 102
  • Мнения: 3 827
Съгласна съм с теб Лурдес. Наденицата, не е чак толкова важна. Имаме къде, къде по-големи проблеми за разрешаване. Въпроса е принципен. Иска ми се да имаме гражданско общество и да се борим заедно с трудностите. Най-лесно е да се избяга от проблемите и да ме изпращат в чужбина като не ми харесва, но не е това решението.
г-жа Костова , Иван Костов да не е проял месо , та сте така скандализирана от вкуса на наденицата ?  Grinning

# 103
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Цяла тема само оплаквания чета. Тръгнахте от наденицата и изредихте какво ли не. Кой от оплакалите се тук е направил нещо за да промени нещата? Авторката вместо да се върне в магаазина да се оплаче или да отиде в комисията за защита на потребителите седнала да пише тук. Какво ще промени? Ще ни накара да не купуваме същата наденица. Ами ще купим друга и тя ще е същата. А фирмата ако види че тази не върви ще я прекръсти и пак ще я пусне с голяма реклама. Вместо да пише тук авторката можеше да вдигне пара където трябва и да предизвика проверка на всички наденици. Обаче я мързи да се занимава.
И всички които се оплакват от какво ли не тук ги мързи да се занимават да се оплакват където трябва. Който иска да промени нещо ще го промени, не като се жалва тук! Който не иска ще си намери оправдание и сега ще ме нападне с него.
И преди да се жалвате и да гледате жално и завистливо на запад, вижте дали там наистина са толкова добре колкото в мечтите ви. После вижте и на изток как живеят и тогава си заплюйте родината и народа.

# 104
  • Мнения: 1 335
А знаете ли, че в Германия лекарствата за деца са безплатни?


Айде стига глупости, сумите които се плащат за медицински застраховки са несъпоставими. Който иска безплатни лекарства, допълнителна мед.застраховка, и нещата стават като в ДЕ.

# 105
  • Мнения: 6 713
Да, Бояна, определено зависи от хората как ще живеят живота си. Никъде не съм казвала, че държавата трябва да те хрантути. Naughty
Но, държавата има свои "задължения" към обществото - длъжна е да създава правен ред, на прилага всички закони. Като отиде жената с наденицата да се оплаче в комисията и какво?? Ще пие една студена вода. Но да, тя ще е отишла, ще си търсила правата и какво от това? Дали нещо ще се промени?

# 106
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Никъде по света държавата не е искал да даде или е дала, това което дава сега сама и в правилния за хората момент.
Те са си го искали! Хвърляли са чай примерно Wink.
Гражданкото общество се гради от всички нас. И като предпочитаме да се жалваме тук , а не в "защитата" и медиите... ами няма го хич.

Мен ме радва, че болните деца вече имат пари за лечение, събрани от множество непознати хора - българи, които ги е грижа и помагат на други българи!
Че се чакат промени в нормативите за детско и училищно хранене, благодарение на много будни българи и няколко прекрасни хорумки.

Ще стане и за други неща, но никой няма да го даде даром. Както не го е дал и другаде... но там няма "преклонена главица" и няма продаване на гласове...или негласуване в критични моменти... защото като негласуваш, нямаш право да се оплакваш... Въпрос на искане, но и на отговорност и задължения...

Последна редакция: пт, 12 юни 2009, 00:28 от арт мама

# 107
  • Мнения: 562
То и аз Щатите не ги приемам за демократични, а по-скоро за диктаторски (макар и с умело прикрита диктатура), та с тях давах пример да защитя България!  Simple Smile

# 108
  • Мнения: 4 586
Разбира се, че имаш право да се оплакваш. Като не гласуваш, си се съгласил с решението на останалите, каквото и да е то. Гражданин си на тая страна, плащаш си данъците и можеш да изразиш възмущението си.
Ако не предприемеш нищо, за да се промени, си мрънкало. И аз съм мрънкало, не се дистанцирам.

# 109
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Точно това имах предвид. С мрънкане не става промяна.

# 110
  • София
  • Мнения: 12 357
Точно това имах предвид. С мрънкане не става промяна.

Като няма кой да представи моят интерес в парламента или другаде не виждам причина да гласувам. Така или иначе ще изберат някой, който не харесвам, та не виждам защо трябва и да гласувам, за да избера някой, който не харесвам. Новите партии да си правят изводите и проучванията и да се постараят да запълнят празнината в политическия спектър. И така става промяна. Ако всички гласуват, въпреки неудовлетворителното ниво на кандидатите последните няма да разберат, че нещо не е наред.

Да, Бояна, определено зависи от хората как ще живеят живота си. Никъде не съм казвала, че държавата трябва да те хрантути. Naughty
Но, държавата има свои "задължения" към обществото - длъжна е да създава правен ред, на прилага всички закони. Като отиде жената с наденицата да се оплаче в комисията и какво?? Ще пие една студена вода. Но да, тя ще е отишла, ще си търсила правата и какво от това? Дали нещо ще се промени?

Правният ред се получава вследствие на нарушени частни интереси. Затова римското право е било на базата на прецеденти, т.е. частни случаи, чието разрешение е станало правило за всичко подобни. А ако интереса е прекалено частен и малък трудно ще бъде отразен някъде. Ще ти дам прост пример от моето ежедневие. Поръчах за проба детска кухня Ози, а като ми я донесоха усетих, че цялото пликче и храната миришат на цигари. Явно шофьора, който доставя храната си пуши в колата. Естествено, обадих се на фирмата те не реагираха особено адекватно.После разбрах защо- писах тук във форума и другите майки ме изядоха с парцалите- на каква съм се правела, това нищо не било, целият свят бил толкова мръсен и прочее. Изглежда нивото на някои стоки и услуги е напълно адекватно на изискванията на клиентите. Сега детето ми продължава да яде домашно приготвена храна, което позитивното в случая. Но какви права да търся щом всички други са доволни. Явно тази стока не е за мен.Какво е виновна държавата тук- ако затворят тази кухня хиляди майки ще протестират и недоволстват, а доволна от промяната ще съм само аз. В обществото решава мнозинството и държавата ни е адекватна на неговите изисквания и потребности. Ако не беше така щеше да има революция и всичко да се промени.

# 111
  • Мнения: 24
Тук стана като данъчно-правен форум....да се фукусираме върху наденицата!   Peace

# 112
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Аз наденица не ям, та ще наруша пак.
Като негласуваш в България, подкрепяш определени партии с определена политика.
Сметките обикновено са прости и ясни. А иначе гласуването беше пример, поради наближаващите нови и анализите за тях, които ме карат да мисля, че ако имаш деца или желание да живееш тук, трябва да гласуваш. Иначе трябва да бягаш скоро вероятно.

# 113
  • София
  • Мнения: 816
Сам житен клас се превива-сноп никога.  Naughty

# 114
  • София
  • Мнения: 12 357
Аз наденица не ям, та ще наруша пак.
Като негласуваш в България, подкрепяш определени партии с определена политика.
Сметките обикновено са прости и ясни. А иначе гласуването беше пример, поради наближаващите нови и анализите за тях, които ме карат да мисля, че ако имаш деца или желание да живееш тук, трябва да гласуваш. Иначе трябва да бягаш скоро вероятно.

Тук си оставам, но като не ми харесва предложеното избирам да не избирам. Какво ме задължава да гласувам за хора, които не харесвам, и чиято политика не представлява моите интереси? Промяна, за мен, ще има, когато се появи представител и на моите интереси. Дотогава съм пас на изборите и мога да се оплаквам, че никой не се интересува да представлява хора като мен. Или че хората като мен са малцинство, което ще си остане не- представено. Все едно да избера някой скапан мъж, ама да е мъж, да има промяна, възпроизводство.  Naughty

Промяна може да се случва по много начини, но първият е да се действа, независимо дали ще си почистим около блока или ще подам сигнал за некачествена стока или услуга. Разбира се, и като всеки помага на хора в нужда според своите възможности.

# 115
  • Мнения: 5 710
Бояна, на теория нещата са така, да.
Ти гледала ли си филмът Идиокраси?
http://en.wikipedia.org/wiki/Idiocracy

# 116
  • София
  • Мнения: 12 357
Бояна, на теория нещата са така, да.
Ти гледала ли си филмът Идиокраси?
http://en.wikipedia.org/wiki/Idiocracy

Да, разбира се! Laughing Който не го е гледал да го гледа. Много черен хумор има там, но не е далече от истината, за жалост.

# 117
  • Мнения: 54
Една позната се е къпала няколко пъти (не го е спряла веднага понеже не предполагаше, че е от него)със сапун камей деликате и цялата беше в пъпки. Като позавяхнаха стоеше като изгоряло.  Shocked


  Като стана въпрос за филми и в ,,Крилце или кълка" приди толкова години виждаме как са изобличили производството в хр. промишленост.

# 118
  • Мнения: 5 710
А вие как си обяснявате това, че хората се примиряват с реалността, аз не мога.
Случка от днес. Моя приятелка.  Починал роднина, прехвърлен имот ( не на лицето Х, а на лицето У). Лицето Х отива и дава имота под наем, измъква няколко месеца пари просто ей така. Подписва починалия със задна дата и никой отсреща не го пита как, защо, в качеството на какъв. Нито пък договорът се сключва пред нотариус, за да бъдат дефинирани легитимността  на 2те страни. Елементарни неща.
И сега потърпевшата ми приятелка се възмущава, ама много как така е станало.
На всичките ми в-си  тя в общи линии ми отговори " Много си се поевропейчила,  тука нещата не стават така". А как стават? Без ред. Добре, защо не повдигнеш въпроса пред някой. Не можело, защото така е в 'страната', нещата са корумпирани и няма и смисъл да се противопоставяш.... Добре, но на мене казуса ми се струва супер лесен , и аз съм делила туй онуй в БГ, пък и съм от 3г навън.. не помня чак такова чудо... .
Но тя държи на своето " няма смисъл".
Като мантра.
Изллишно е да казвам, че все на нея й искат пари по болници, прегледи, все нея я спират катаджии да я изнудват ...
Добре, това какво е.  Нещо на психологично ниво ли?
Този тип хора предпочитат да си усложняват живота допълнително, но не и да извървят някакъв редовен път. Всичко им е такова - всичко е комбинации от невъзможни неща, все някакви пречки, които и да ги няма си ги мислят и си ги оправдават....
Как се убеждава човек, дори парите не го карат да реагира. Всичко е " тука не е като там".  Confused

# 119
  • Мнения: 4 916
А вие как си обяснявате това, че хората се примиряват с реалността, аз не мога.
Случка от днес. Моя приятелка.  Починал роднина, прехвърлен имот ( не на лицето Х, а на лицето У). Лицето Х отива и дава имота под наем, измъква няколко месеца пари просто ей така. Подписва починалия със задна дата и никой отсреща не го пита как, защо, в качеството на какъв. Нито пък договорът се сключва пред нотариус, за да бъдат дефинирани легитимността  на 2те страни. Елементарни неща.
И сега потърпевшата ми приятелка се възмущава, ама много как така е станало.
На всичките ми в-си  тя в общи линии ми отговори " Много си се поевропейчила,  тука нещата не стават така". А как стават? Без ред. Добре, защо не повдигнеш въпроса пред някой. Не можело, защото така е в 'страната', нещата са корумпирани и няма и смисъл да се противопоставяш.... Добре, но на мене казуса ми се струва супер лесен , и аз съм делила туй онуй в БГ, пък и съм от 3г навън.. не помня чак такова чудо... .
Но тя държи на своето " няма смисъл".
Като мантра.
Изллишно е да казвам, че все на нея й искат пари по болници, прегледи, все нея я спират катаджии да я изнудват ...
Добре, това какво е.  Нещо на психологично ниво ли?
Как се убеждава човек, дори парите не го карат да реагира. Всичко е " тука не е като там".  Confused

Може да й харесва да бъде жертва, защо се учудваш?
Аз спазвам следния принцип: можеш да помогнеш само на човек, който е съгласен да му се помогне.

# 120
  • Мнения: 54
[quote author=Бояна Ламбер     
 В обществото решава мнозинството и държавата ни е адекватна на неговите изисквания и потребности. Ако не беше така щеше да има революция и всичко да се промени.
[/quote]

   Така е! Тук на много голяма част от хората не им дреме . Интересуват ги много малко неща. Когато нпр. вдигнаха акциза за ракията масово наскачаха като ужилени. Laughing  За другите цени, които всеки ден се вдигат всеки си мълчи.

# 121
  • Мнения: 5 710
argun, защото е безумно. Толкова много жертви...

# 122
  • София
  • Мнения: 12 357
argun, защото е безумно. Толкова много жертви...

Деца на жертви, на деца на жертви, на деца на жертви и тн Има си обяснение за това, но не е тук мястото да се впускам в него. А и известна доза посттоталитарен инфантилизъм, който поставя властта да се управлява живота все извън нас. Малко социална терапия и нещата ще се подобрят.  Wink

# 123
  • Мнения: 5 710
Е кой да я проведе тази социална терапия?

# 124
  • Мнения: 4 916
argun, защото е безумно. Толкова много жертви...


За теб може би е мазохизъм, но тя вероятно намира спокойствие в тази пасивност. Тя е пълнолена жена, това си е неин избор.

# 125
  • до една звездичка
  • Мнения: 1 892
...По въпроса с наденицата имаш 2 варианта:

- Комисия по защита на потребителите
.
Подкрепям.

# 126
  • Мнения: 0
Съгласна съм с теб Лурдес. Наденицата, не е чак толкова важна. Имаме къде, къде по-големи проблеми за разрешаване. Въпроса е принципен. Иска ми се да имаме гражданско общество и да се борим заедно с трудностите. Най-лесно е да се избяга от проблемите и да ме изпращат в чужбина като не ми харесва, но не е това решението.
г-жа Костова , Иван Костов да не е проял месо , та сте така скандализирана от вкуса на наденицата ?  Grinning
Ами моят г-н Костов не си пада по теменужките и вегетарианството.

# 127
  • Мнения: 0
Аз наденица не ям, та ще наруша пак.
Като негласуваш в България, подкрепяш определени партии с определена политика.
Сметките обикновено са прости и ясни. А иначе гласуването беше пример, поради наближаващите нови и анализите за тях, които ме карат да мисля, че ако имаш деца или желание да живееш тук, трябва да гласуваш. Иначе трябва да бягаш скоро вероятно.

Тук си оставам, но като не ми харесва предложеното избирам да не избирам. Какво ме задължава да гласувам за хора, които не харесвам, и чиято политика не представлява моите интереси? Промяна, за мен, ще има, когато се появи представител и на моите интереси. Дотогава съм пас на изборите и мога да се оплаквам, че никой не се интересува да представлява хора като мен. Или че хората като мен са малцинство, което ще си остане не- представено. Все едно да избера някой скапан мъж, ама да е мъж, да има промяна, възпроизводство.  Naughty

Промяна може да се случва по много начини, но първият е да се действа, независимо дали ще си почистим около блока или ще подам сигнал за некачествена стока или услуга. Разбира се, и като всеки помага на хора в нужда според своите възможности.
Зависи към кого подаваш сигнала и дали ще ти се обърне внимание. Именно безразличието ни доведе до тук. Който не гласува, няма право да се оплаква.Други решават вместо теб, често пъти с продадения си глас.

# 128
  • Варна
  • Мнения: 472
Да опиша и аз абсурда, с който се сблъска майка ми Sad

Една година и половина работи като продавач в бензиностанция в малък град. Преди два месеца затвориха бензиностанцийката. От началото на годината им дължат заплати. Месечната заплата - 200 лв.
Както и  да е преглътнахме го. Бензиностанцията се затваря, но майка ми не е съкратена, напускането е по взаимно съгласие. Какво може да направи жената - вместо година на борсата и три месеца - все нещо.
Два месеца ги разтъкават, докато успеят да си вземат тр. книжки.
Като срещу разписана трудова книжка, ги карат да разпишат документ, че са им превели обезщетение. И жениците разписали, какво да направят възрастни хора изправени срещу подобна наглост. НО това не е всичко. Когато вече смятахме, че всичко е минало ...
В бюрото по труда , за да ги регистрират и да им дават помощи, установяват, че не са им плащани пенсионни осигуровки. Година и половина. Никакви помощи, никакъв стаж. За жена малко преди пенсиониране, без достатъчен трудов стаж нали се сещате какво е това. 
Пратили ги да подават жалби в Инспекцията по труда и НАП. Ха-ха. Има ли някакъв смисъл въобще? Ще направи ли въобще нещо държавата, за да ги защити. В предвид, че имат тр. договор, разписана тр. книжка, ЯВНО са работили при този работодател, НО той не е изпълнил задълженията си, не е ли очевадно че са ограбени. Не трябва ли държавата сама да преследва подобни престъпни работодатели? Не трябва ли да има някакъв механизъм за защита?


И така накрая равносметката. На загуба от - три месечни заплати, обезщетение при прекъсване на договора,  поне три месеца по около 200 лв. от бюрото по труда /поради невъзможност да се запише на борсата за помощи /, и цяла година и половина пенсионни осигуровки /предполагам сумата никак не е малка/, плюс здравните осигуровки за последните три месеца.

Майка ми е на 57 г. Как може да защити правата си? Напълно се е отчаяла, малък град почти никаква работа, надяваше се на този стаж и трите месеца на помощи, за да могат да я запишат към програма за назначаване на хора в предпенсионна възраст. Щеше да има по-голям шанс да започне някъде.

Това е абсурда, пред който бяхме изправени. Шокирана бях, че подобно безочие все още може да се срещне, но уви Sad

# 129
  • Мнения: 5 710
И как ги 'карат' бе, ЕлиЗ, патлаците ли им опират в слепоочията?! Това е абсурдно поведение.
И къде искаш да ги 'пратят' , при държавата ли?

Пратили ги да подават жалби в Инспекцията по труда и НАП. Ха-ха. Има ли някакъв смисъл въобще? Ще направи ли въобще нещо държавата, за да ги защити.

Не трябва ли да има някакъв механизъм за защита?

Има механизъм, разбира се, но ти му викаш ха-ха на него, дори не сте подали жалби, а и да сте подали не сте били достатъчно мотивирани да гоните нещата и да им висите на главите да си свършат работата, което едва ли е необходимо, всъщност. всички жалби имат входящ номер и само да си седи пред ТВто и да чака, пак ще получи отговор, който ще е в нейна полза.

Последна редакция: нд, 14 юни 2009, 21:01 от 10cent's

# 130
  • Мнения: 1 568
Нямам думи!
Бандитите ни в правителството ooooh! изобщо лудница,идиотщина,свинщина!

# 131
  • Мнения: 4 916
И как ги 'карат' бе, ЕлиЗ, патлаците ли им опират в слепоочията?! Това е абсурдно поведение.
...


Няма смисъл. Два поста по-нагоре вече стана въпрос, че много хора намират спокойствие в това да са жертви.

# 132
# 133
  • Мнения: 0
Нямам думи!
Бандитите ни в правителството ooooh! изобщо лудница,идиотщина,свинщина!

Света се възмущава от този факт. Списание Икономист ни е отредило специално внимание на това опасно явление. Разследвани за престъпления се спасяват чрез придобитият имунитет на депутат. Пълен Абсурд!Аз също нямам думи за тази наглост...

# 134
  • Мнения: 0
Нямам думи!
Бандитите ни в правителството ooooh! изобщо лудница,идиотщина,свинщина!

Света се възмущава от този факт. Списание Икономист ни е отредило специално внимание на това опасно явление. Разследвани за престъпления се спасяват чрез придобитият имунитет на депутат. Пълен Абсурд!Аз също нямам думи за тази наглост...

[/quote
Единственото противодейстие от страна на нас(защото управляващите го допуснаха)е да ходим всички да гласуваме, не за тях разбира се Simple Smile

# 135
  • Мнения: 2 590
Ей ти пък ще ми кажеш за кой да гласувам  Crossing Arms

# 136
  • Мнения: 843
Да опиша и аз абсурда, с който се сблъска майка ми Sad

Пратили ги да подават жалби в Инспекцията по труда и НАП. Ха-ха. Има ли някакъв смисъл въобще? ...................

И така накрая равносметката. На загуба от - три месечни заплати, обезщетение при прекъсване на договора,  поне три месеца по около 200 лв. от бюрото по труда /поради невъзможност да се запише на борсата за помощи /, и цяла година и половина пенсионни осигуровки /предполагам сумата никак не е малка/, плюс здравните осигуровки за последните три месеца.

Майка ми е на 57 г. Как може да защити правата си? Напълно се е отчаяла, малък град почти никаква работа, надяваше се на този стаж и трите месеца на помощи, за да могат да я запишат към програма за назначаване на хора в предпенсионна възраст. Щеше да има по-голям шанс да започне някъде.

Това е абсурда, пред който бяхме изправени. Шокирана бях, че подобно безочие все още може да се срещне, но уви Sad


   Хайдеее деее,    има начин,  ама търсете и прочетете. / Много написано има тук/   И най- важното.  Борете се.  Защото има смисъл и има добро разрешение , но си зависи от вас.    И  най- важното---   има смисъл и за тези след вас. Майка ви  така и така е прецакана... какво ви плаши?
   Наистина ми е странно какво..    Кой ще ви нарани..  Не ви се занимава ли?   Как ми се ще някой по- надъхан  да заведе дело.
   Можете да направите много...  , но няма да го направите.   Както всички ние  не го правим. Защото инерцията Също е страшна сила./ освен любовта и земното притегляне/  bouquet

# 137
  • Варна
  • Мнения: 472
И как ги 'карат' бе, ЕлиЗ, патлаците ли им опират в слепоочията?! Това е абсурдно поведение.
И къде искаш да ги 'пратят' , при държавата ли?

Пратили ги да подават жалби в Инспекцията по труда и НАП. Ха-ха. Има ли някакъв смисъл въобще? Ще направи ли въобще нещо държавата, за да ги защити.

Не трябва ли да има някакъв механизъм за защита?

Има механизъм, разбира се, но ти му викаш ха-ха на него, дори не сте подали жалби, а и да сте подали не сте били достатъчно мотивирани да гоните нещата и да им висите на главите да си свършат работата, което едва ли е необходимо, всъщност. всички жалби имат входящ номер и само да си седи пред ТВто и да чака, пак ще получи отговор, който ще е в нейна полза. ъщо


Знаеш ли много е лесно да говориш отстрани. Аз също реагирах така. Как ще подпишеш? Ще вдигна най-малкото скандал. И още същия ден ще подам жалби. Но ...
Всичко това много, ама много зависи от това какви са хората от двете страни - това че някой е супер нагъл и мисли че света е негов и две жени на предпенсионна възраст, които не могат да се защитят.
И да кажете ми какво ще стане след като се пусне тази жалба???
Преди колко години беше голямото съдене на Радио завода /който е от Варна ще разбере/ И осъдиха го И колко хора си получиха парите. А завода даже беше държавна собственост. Друг пример - една позната съди работодател /отново малка но нагла фирмичка/ - години съд, въртели, уж фалирали и накрая едно голямо НИЩО. Как мислиш един възрастен човек има ли психическата и финансова нагласа да се върти в подобен порочен кръг?

НЕ на някой хора НЕ им харесва да се правят на жертви.
Факт е, и това че хората вече не вярват, че някой въобще може да им помогне. 

Малък град, безработица, възрастта също е фактор за намиране на работа, полукриминална верига бензиностанции по селцата. /Да ако беше ОМВ, аз съм първата която ще тръгне да се разправя, но... /, а и да добавя че фирмичката наскоро след това си сменя и името.  Надявам се доби представа за картинката, защото съм сигурна че в София положението е съвсем различно. И на какво може да се надяваме?
Да, жалбите ще ги пуснем, аз лично ще се постарая за това, НО чесно не вярвам да има какъв то и да било ефект.

/писах, тук с надежда че някой ще даде съвет, не съм си и помислила че ще видя толкова груби и жлъчни мнения. Моля ви, не бъдете като коне с капаци. Светът извън София е много много различен  Peace/

# 138
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Нямам думи!
Бандитите ни в правителството ooooh! изобщо лудница,идиотщина,свинщина!

Света се възмущава от този факт. Списание Икономист ни е отредило специално внимание на това опасно явление. Разследвани за престъпления се спасяват чрез придобитият имунитет на депутат. Пълен Абсурд!Аз също нямам думи за тази наглост...


От кое се възмущава? Че нали именно шефът на най-голямата партия в Европарламента дойде да ни хвали бат`Бойко!

# 139
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Аз чух за имунитет на кандидатирали се за депутати от ареста... пуснати поради кадидатурата... но не следя подобни неща, та може нещо да ми е убягнало.
Май във вестник било нищено - Independent, ако не бъркам.

# 140
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
Ох, и тук до изборите и бат' Бойко сме стигнали.

Няма ли начин да се пише по същество - 'де са надениците, 'де са изборите.

# 141
  • Варна
  • Мнения: 472

    Хайдеее деее,    има начин,  ама търсете и прочетете. / Много написано има тук/   И най- важното.  Борете се.  Защото има смисъл и има добро разрешение , но си зависи от вас.    И  най- важното---   има смисъл и за тези след вас. Майка ви  така и така е прецакана... какво ви плаши?
   Наистина ми е странно какво..    Кой ще ви нарани..  Не ви се занимава ли?   Как ми се ще някой по- надъхан  да заведе дело.
   Можете да направите много...  , но няма да го направите.   Както всички ние  не го правим. Защото инерцията Също е страшна сила./ освен любовта и земното притегляне/  bouquet

Това си го мислих и аз. Не може да се оставят нещата просто така. Поне да ги накараме малко да се притеснят, НО ...
Да се заведе дело - трябват пари. За да заведеш дело трябва и да вярваш, че ще можеш да го спечелиш. Аз не вярвам.

И какво нима някой ще изплати пенсионните вноски на майка ми? Ще бъде компенсирана по някакъв начин?

# 142
  • Мнения: 843
И как ги 'карат' бе, ЕлиЗ, патлаците ли им опират в слепоочията?! Това е абсурдно поведение.
И къде искаш да ги 'пратят' , при държавата ли?

Пратили ги да подават жалби в Инспекцията по труда и НАП. Ха-ха. Има ли някакъв смисъл въобще? Ще направи ли въобще нещо държавата, за да ги защити.

Не трябва ли да има някакъв механизъм за защита?

Има механизъм, разбира се, но ти му викаш ха-ха на него, дори не сте подали жалби, а и да сте подали не сте били достатъчно мотивирани да гоните нещата и да им висите на главите да си свършат работата, което едва ли е необходимо, всъщност. всички жалби имат входящ номер и само да си седи пред ТВто и да чака, пак ще получи отговор, който ще е в нейна полза. ъщо


Знаеш ли много е лесно да говориш отстрани. Аз също реагирах така. Как ще подпишеш? Ще вдигна най-малкото скандал. И още същия ден ще подам жалби. Но ...
Всичко това много, ама много зависи от това какви са хората от двете страни - това че някой е супер нагъл и мисли че света е негов и две жени на предпенсионна възраст, които не могат да се защитят.
И да кажете ми какво ще стане след като се пусне тази жалба???
Преди колко години беше голямото съдене на Радио завода /който е от Варна ще разбере/ И осъдиха го И колко хора си получиха парите. А завода даже беше държавна собственост. Друг пример - една позната съди работодател /отново малка но нагла фирмичка/ - години съд, въртели, уж фалирали и накрая едно голямо НИЩО. Как мислиш един възрастен човек има ли психическата и финансова нагласа да се върти в подобен порочен кръг?

НЕ на някой хора НЕ им харесва да се правят на жертви.
Факт е, и това че хората вече не вярват, че някой въобще може да им помогне. 

Малък град, безработица, възрастта също е фактор за намиране на работа, полукриминална верига бензиностанции по селцата. /Да ако беше ОМВ, аз съм първата която ще тръгне да се разправя, но... /, а и да добавя че фирмичката наскоро след това си сменя и името.  Надявам се доби представа за картинката, защото съм сигурна че в София положението е съвсем различно. И на какво може да се надяваме?
Да, жалбите ще ги пуснем, аз лично ще се постарая за това, НО чесно не вярвам да има какъв то и да било ефект.

/писах, тук с надежда че някой ще даде съвет, не съм си и помислила че ще видя толкова груби и жлъчни мнения. Моля ви, не бъдете като коне с капаци. Светът извън София е много много различен  Peace/

     Държавата в момента оцелява и тя..   ooooh! Изборите са сериозен харч...   Moneyи тя е свила  всичко друо.  Naughty  / майтапя си се/
     От аватара ти се вижда, че си от Варна.  
 Светът  извън София е различен , но правата на хората са еднакви.   Просто си повярвайте...
    Ама наистина ми писна да агитирам хората.   За Правата им.  
    Аз съм от Пловдив.  Неведнъж  ми се е случвало да  съветвам клиент  да отиде на съд.    Защото може да "Бутне"   статуквото.

   Нерядко е така.     Просто не си знаем правата.., страх  и навик, и инерицияяя... Tired  и умора.   Прочети с търсачката има много мнения по твоя повод...   Аз само принципно...   Там  показват и начините.. Heart Eyes

# 143
  • Мнения: 5 710
/писах, тук с надежда че някой ще даде съвет, не съм си и помислила че ще видя толкова груби и жлъчни мнения. Моля ви, не бъдете като коне с капаци. Светът извън София е много много различен  Peace/


Ами виж, аз разбирам, че ти искаш всъщност само да споделиш тази случка, какъв съвет можем  ти дадем? Какво по-различно от адвокат, полиция, инспекция по труда...
Да, човек винаги може да намери оправдания извън себе си и собствената си отговорност.
"Държавата" идеално се вписва, като мантра или " София не е България", когато те е страх да поемеш отговорност.
Какъв съвет да ти дам, държавата функционира на базата на институции, не е някакъв далечен и имагинерен образ на хоризонта. Съжалявам, ако мислиш, че това е грубост и жлъч.  Confused
Мога да кажа и " Ох, милите, тая държава за нищо не става", ако ще те успокои.
В крайна сметка майка ти пие една студена вода в момента, нещо важно за нея не се случва просто, заради нейния страх и убеденост ( твоята е сигурна), че 'няма смисъл'. Така нищо никога не може да придобие смисъл, разбира се.
Ами, това успокоение, с Абсурдистан, в който 'държавата' не се грижи как точно ще й впише необходимия  трудов стаж ...  ми борете се малко, мръднете се малко ...

# 144
  • Мнения: 6 713
Правният ред се получава вследствие на нарушени частни интереси

Хе,хе, ми то държавата като е ООД?? Или обръчи от фирми?? Laughing Laughing

Бояна, нещо с тебе говорим на коренно различни езици, аз съм съгласна с повечето неща,които казваш, изобще не мога да разбера какво ми натъртяш с тия цитати от римското право?? Laughing Laughing

И това за революциите - е, кажи ми, какъв беше тоя напън, честно?  Whistling

# 145
  • София
  • Мнения: 12 357
Правният ред се получава вследствие на нарушени частни интереси

Хе,хе, ми то държавата като е ООД?? Или обръчи от фирми?? Laughing Laughing

Бояна, нещо с тебе говорим на коренно различни езици, аз съм съгласна с повечето неща,които казваш, изобще не мога да разбера какво ми натъртяш с тия цитати от римското право?? Laughing Laughing

И това за революциите - е, кажи ми, какъв беше тоя напън, честно?  Whistling

Ох, защо ги приемаш така нещата. ooooh! Не се правя на интересна, а исках по- точно да обясня какво имам предвид. Не съм решила да ти обяснявам неща, които съм убедена, че знаеш, а се опитвам да покажа каква е логиката, по която стигам до тезата си.
За революциите- не знам кое наричаш напън, но ако хората не са доволни се събират и бунтуват- поне според историята.
Частния интерес- нали не твърдиш, че републиката, парламента и прочее са възникнали за всеобщото благо? Исторически факт е, че парламента и въобще избора на управление, са възникнали, за да представляват сбор от еднотипни частни интереси, които са били ощетени при монархията.  Работници- един тип интерес, бизнесмени- друг, интелектуалци- трети и тн. Какви обръчи, какви фирми? #Crazy

Извинявай за претенциозния изказ, но нямам много възможности като време и енергия да обмислям написаното. Междувременно се занимавам с няколко други неща и тук драсвам без умисъл. Hug

# 146
  • Мнения: 4 916
... /писах, тук с надежда че някой ще даде съвет, не съм си и помислила че ще видя толкова груби и жлъчни мнения. Моля ви, не бъдете като коне с капаци. Светът извън София е много много различен  Peace/


ЕлиЗ, Лени ти е дала съвет. Това, че го е написала без грам съчувствие, не го прави по-малко адекватен.

# 147
  • Мнения: 4 300
Трудовите спорове са без съдебна такса ( не съм чела подробно назад, за което се извинявам, може и да ми е неадекватно включването).

# 148
  • Мнения: 15
Европа  няма да ни храни
Америка няма да ни пази

Кой прави лошата стока?
Кой  търси лесната  печалба?
Кой се прави ,че работи?
Кой  кой  кой  и т.н.
   
Ние българите.
 и кой ни е виновен тогава? newsm78

# 149
  • Мнения: 4 916
Европа  няма да ни храни
Америка няма да ни пази

Кой прави лошата стока?
Кой  търси лесната  печалба?
Кой се прави ,че работи?
Кой  кой  кой  и т.н.
   
Ние българите.
 и кой ни е виновен тогава? newsm78



 newsm10


# 150
  • Варна
  • Мнения: 472
Ами виж, аз разбирам, че ти искаш всъщност само да споделиш тази случка, какъв съвет можем  ти дадем? Какво по-различно от адвокат, полиция, инспекция по труда...
Да, човек винаги може да намери оправдания извън себе си и собствената си отговорност.
"Държавата" идеално се вписва, като мантра или " София не е България", когато те е страх да поемеш отговорност.
Какъв съвет да ти дам, държавата функционира на базата на институции, не е някакъв далечен и имагинерен образ на хоризонта. Съжалявам, ако мислиш, че това е грубост и жлъч.  Confused
Мога да кажа и " Ох, милите, тая държава за нищо не става", ако ще те успокои.
В крайна сметка майка ти пие една студена вода в момента, нещо важно за нея не се случва просто, заради нейния страх и убеденост ( твоята е сигурна), че 'няма смисъл'. Така нищо никога не може да придобие смисъл, разбира се.
Ами, това успокоение, с Абсурдистан, в който 'държавата' не се грижи как точно ще й впише необходимия  трудов стаж ...  ми борете се малко, мръднете се малко ...

Знаеш ли кое е страшното - много хора не вярват, че могат да защитят правата си.
Някой осъден нелоялен работодател? Компенсирани работници?

Да, държавата с нейните институции - как аз ако не си плащам осигуровките, автоматично ми орязват здравните права. А когато работодател е Очевадно нелоялен, не се задейства някакъв подобен механизъм. Това неплащане на пенсионните е продължило година и половина при редовен трудов договор.

Както писах, жалби ще подадем. Но първото оправдание, за което се сещам от тяхна страна(без да съм специалист) - "ами тя фирмата фалира". Както писах по-горе фирмата е вече под ново име. Както и да е... Утре ще ходя до Инспекцията по труда.
Интересно ми какво ще кажат по въпроса.


# 151
  • Мнения: 4 916
...Някой осъден нелоялен работодател? Компенсирани работници?
....

Да, 99,9 от трудовите дела се решават в полза на работника. Всъщност работодателят е доста изгърбен, ако се стигне до трудовоправен спор.

# 152
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
И аз така съм чувала.
Остават ти нервите, времето, адвокатите разхода на пари до края на делото.
Но шансовете са добри.
Виж с тази сменена фирма... адвокат трябва да си каже думата.
Желая ви успех!

# 153
  • Belgium
  • Мнения: 7 731

Знаеш ли кое е страшното - много хора не вярват, че могат да защитят правата си.
Някой осъден нелоялен работодател? Компенсирани работници?


Има осъдени работодатели, както и възстановени на работа работници или компенсирани със стабилна сума. Познавам няколко такива и те не са изключения. Трябва ти просто добър адвокат.

# 154
  • Мнения: 1 473
Изглежда от суровата наденица сте стигнали до присъди за работодатели...
Само ако може авторката на темата да вметне, какво стана, оплака ли се някъде, освен в форума? И ако да , какво стана, да очаква ме ли в скоро време наденица от месо на цена 6.50 лв.

# 155
  • Мнения: 24 467
О, какво опущение, аз още за кренвирша си мисля, че хортувате.
Това с работодателя да не е някакъв пети вариант /аз май за четири се бях сетила по темата, не ми се ровичка/?

# 156
  • Мнения: 0
Изглежда от суровата наденица сте стигнали до присъди за работодатели...
Само ако може авторката на темата да вметне, какво стана, оплака ли се някъде, освен в форума? И ако да , какво стана, да очаква ме ли в скоро време наденица от месо на цена 6.50 лв.
Има ефект от моето възмущение. Сега всички продукти имат етикетче със състава. Доволна съм. Относно истинността на етикетчетата  няма да задълбавам. Ясно е, че вече няма да купя такъв продукт, който и котката не го иска.

# 157
  • Мнения: 7
Здравейте, всички! Не ви ли писна от абсурдите в нашата мила Родина?Купих си сурова наденица за скара от Фантастико в Надежда и познайте какво се случи, след печенето и. Оказа се, че е от соя, а аз плащам за месо. Писна ми! Малко истински неща вече има. Сиренето, млякото, месото и т.н. всичко е менте и на никой не му пука, че трябва да яде боклуци с трудно припечелените  си пари. Докога с това овчедушие?Монополистите си правят каквото искат с нас(Чез се инати за едномесечното отчитане на тока), търговците също лъжат, а ние си пасуваме и вече го приемаме за нещо съвсем в реда на нещата. По едно време се вдигна шум относно състава на храните, но въпроса беше да се отклони вниманието от други проблеми, като например замразените милиони евро предназначени за България.Тогава изведнъж управляващите се "загрижиха" какво ядем и се почнаха едни проверки...Прах в очите. Съдебната система неработи и няма воля това да се промени. Даже престъпниците ще се кандидатират за депутати! Какво да кажа?Абсурдистан!!!

По този повод, бях забравил, ама наскоро си купих печени кебапчета от Била в Надежда и също се оказаха от соя. Та като мина пак ще ги питам от кво ги правят и ще им тегля няколко ...
Такава наденица сурова не купувам, тъй като е 80% вода, която изтича в скарата, другите 20% са боклуци, както и в кренвиршите и пр. колбаси. Няма смисъл при положение, че месото е с цена 8-9 лв. Пак между другото от Фантастико в Надежда си купих веднъж пилешки бутчета замразени, оказаха се вмирисани, и като отидох ми върнаха парите без проблеми.

# 158
  • Мнения: 8
Болна тема!Питате ли ме как я сколасвам? От няколко години купувам определени храни от определени магазини.Като тръгна с колата та 2-3 часа.Месо, наденици и подобни пазаря от една месарница на Лятно тракия, риба от рибарницата до Макао в Победа,зеленчуци от плод-зеленчук до блока, всичко пилешко от т.нар. Добрички магазин до Окпъжна болница, сирене,мляко от до блока, ама пък хляба им е само един, та и за хляб ходя до определен магазин та да купя на Лагард.Звуча като маняк предполагам, но всъщност купувам най-класическите неща просто от магазини които познавам отдавна.Има много предимства и един съсипващ недостатък-  ВРЕМЕ.За качествена храна сякаш далеч повече е нужно време отколкото пари.

# 159
  • Мнения: 1 473
Krotan, евалата, как издържаш на това обикаляне? Аз може би щях да се откажа на третата седмица.

# 160
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Ами не на малко места е така и ние пазарим определени стоки от определени магазини.
Но лагард, не...
Рибарницата добра ли е? виждала съм подобно име и другаде и хигиената не беше върха...

# 161
  • Мнения: 2 590
krotan, арт мама, усещам, че говорите за Варна. Мога да ви кажа едно чудно магазинче за месо, винаги е прясно. Хората са си производители, хигиената е на много високо ниво. Ако проявявате интерес ще пиша на лични, че да не излезе реклама. А самото магазинче иначе е малко. Много сме доволни цялото семейство и от 2 години само от там вземаме месо. Grinning

# 162
  • Мнения: 2 018
Утре ще ходя до Инспекцията по труда.

Интересен ще ми бъде резултата.

argun е права.

# 163
  • Мнения: 8
арт мама, не зная името на рибното магазинче, но като застанеш на входа на Макаото с/у Техникумите ,то се вижда.До сега не са се дънили.Предполагам, че се стараят, защото като си квартален това ти е коза.Цените са добри и на готовите неща и не напомнят за себе си 12 часа, след като си ги ял.Ние ядем много риба- аз ги принуждавам, де Simple Smile

# 164
  • София
  • Мнения: 2 430
Нищо ново по слънцето.
Свекърва ми за раждането на малкият ми подари златен медальон със златна верижка.Е след второто къпане на "златната"верижка й падна златото Mr. Green и ъусна чиста медна сплав.Иначе си имаме паспорт и гаранция на медальона и верижката.Ама свекърва ми не иска да се занимава с тези и й стана много гадно на жената

# 165
  • Мнения: 2 590
Нищо ново по слънцето.
Свекърва ми за раждането на малкият ми подари златен медальон със златна верижка.Е след второто къпане на "златната"верижка й падна златото Mr. Green и ъусна чиста медна сплав.Иначе си имаме паспорт и гаранция на медальона и верижката.Ама свекърва ми не иска да се занимава с тези и й стана много гадно на жената
Разбирам за една наденица да не се занимаваш, ама да си го плащал за злато, а накрая да получиш медна сплав си е направо чист пладнешки обир. Как няма да се занимавате. Аз ако бях веднага отивам и вдигам луд, ама луд скандал в магазина, ако не ми върнат парите, жална им майка. Жалби, жалби и пак жалби и до съд ще стигна. Айде сиктир, много се ядосах, за теб не знам.

# 166
  • Варна
  • Мнения: 472
Утре ще ходя до Инспекцията по труда.

Интересен ще ми бъде резултата.

argun е права.

Разбирам, че не съм писала съвсем по темата. Моля да ме извините 

И все пак понеже започнах тук, да споделя какво стана. Може да е от помощ на някой.
Оказва се, че за конкретния случай - неплатени социални осигуровки се подава жалба единствено в НАП. Завеждат жалбата, и до един месец чакаш да те уведомят с писмо, какво е направено по проверката. АКО след един месец и малко все още няма вест, пускаш молба да се провери пак какво се е случило с проверката. /предполагам още месец чакане/.

В Инспекцията по труда - едно голямо НИЩО. Нали знаете приказката - аз ора от тук до там, нищо друго не ме интересува.
Там се занимавали САМО с липса на трудови договори, неплатени заплати /докато сте все още на договор/, работно време, почивки и т.н.
На въпросът ми, че искам да алармирам за некоректен работодател, който най-вероятно продължава да не внася осигуровки на работещите - "това не влиза в нашите задължения". Препоръчано ми беше да съдим работодателя, като всички процедури и такси били безплатни, НО безплатни адвокати нямало.

Е, кажете ми тези мои - "ха,ха" в предния ми пост след Инспекцията по труда, за които ми се скарахте, не се ли оказаха оправдани!
В Инспекцията по труда не могат да направят нищо - не влиза в техните задължения. Оказа се, че НИКЪДЕ не можем да алармираме и някой да направи проверка на този работодател.

В НАП отговарят за социалните вземания /каквото и да значи това/. Служителката приела жалбата, не можа да ми обясни какво точно ще се направи, какво да очакваме и дали можем да се надяваме, че ще си получим осигуровките.

Това е.

# 167
  • Belgium
  • Мнения: 7 731
EliZ а с адвокат консултирахте ли се?

# 168
  • Варна
  • Мнения: 472
EliZ а с адвокат консултирахте ли се?

Майка ми е безработна, без право на помощи към бюрото по труда. Баща ми е пенсионер. Нямат пари за адвокати, а и не биха приели от нас. Дори и след години да спечелят делото, и евентуално да им възстановят разходите.

Човекът в Инспекцията по труда, с когото разговарях беше адвокат.

# 169
  • Мнения: 1 517
Болна тема!Питате ли ме как я сколасвам? От няколко години купувам определени храни от определени магазини.Като тръгна с колата та 2-3 часа.Месо, наденици и подобни пазаря от една месарница на Лятно тракия, риба от рибарницата до Макао в Победа,зеленчуци от плод-зеленчук до блока, всичко пилешко от т.нар. Добрички магазин до Окпъжна болница, сирене,мляко от до блока, ама пък хляба им е само един, та и за хляб ходя до определен магазин та да купя на Лагард.Звуча като маняк предполагам, но всъщност купувам най-класическите неща просто от магазини които познавам отдавна.Има много предимства и един съсипващ недостатък-  ВРЕМЕ.За качествена храна сякаш далеч повече е нужно време отколкото пари.

И ние така практикуваме от известно време  ooooh! И ходим в някои от споменатите магазини  Grinning

# 170
  • Мнения: 920
Хайде и аз да се включа в темата за оплакванията (така съм я кръстила за себе си Mr. Green).
Само че искам да кажа, че Абсурдистан, не толкова абсурден, когато си търсиш правата и се захапеш за тях като хрътка за кокал Twisted Evil
Въпреки абсурдната ни правосъдна система, осъдих некадърен майстор, който бях наела без договор. Върна ми парите глупака, нервичките ми изпили, но аз бях твърдо решила да си търся гражданските права. Е, има справедливост, ама трябва много труд и  усилия. И институциите работят, въпреки, че всички се жалват от тях.Но трябва много да ги "ръчкате" и да сте нахални до дупка Crazy
ТЪРСЕТЕ СИ ПРАВАТА, но не пофорумите, а по учрежденията, крещете, викайте, настоявайте, ние им плащаме заплатите и имаме правото да изискваме Twisted Evil
Когато имам повече време ще опиша цялата история, с надеждата хората да вземат пример Heart Eyes

Общи условия

Активация на акаунт