хрема при децата - как лекувате

  • 172 527
  • 234
  •   1
Отговори
  • Мнения: 112
Предполагам, че сигурно има подобна тема, но не успях да открия. Дъщеря ми минаналата година беше на ясли и почти цяла зима беше с хрема. Излекуваме след като стои около месец в къщи и след 3-4дни в яслите отново.
Скъпи мами дайте съвет как лекувате хремата. От 9дни ходи на детска и отново с хрема. Миналата година педиатърката ни изписваше виброцил и след това някакви кафяви капки /не си спомням името, приготвят се в аптека/ но имам чуство, че не помагат, и че и без тях щеше да се оправя за толкова време в къщи.
Казвали са ми за изцеден лук. Бил много ефикасен, но се страхувам да не навреди на лигавицата.
Тампони с памук с алкохол в носа /пробвам в момента, но ги търпи за не повече от 1-2минути/и не знам дали ще имат ефект.
Да диша карамелизираща се захар. Дали ще има полза?
Цитросепт-разтворен във вода-капки в носа. Миналата година пробвах 3-4дни и като нямаше резултат спрях.

Споделете как лекувате и за колко време минава.Ще съм благодарна за всеки съвет

# 1
  • Варна
  • Мнения: 1 133
При дъщеря ми вършат работа капки от клеева тинктура и сребърна вода. Не винаги, но е имало случаи да пресечем хремата. Пет капки клеева смесвам с пет милилитра сребърна вода  и пръскам колкото пъти успея да я хвана.

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 5 022
Можеш да масажираш нослето от двете страни на ноздрите отгоре, и точката на челото в основата на носа, с топла, не гореща, мазнина. Аз ползвам свинска мас. Помага при водниста хрема. Загрява. Но трябва да се прави много начесто през целия ден.

Преди лягане да си държи детенцето краката във гореща вода с морска сол, 15 - 20 мин., после ги разтриваш с топла мас и сода бикарбонат или сол. Слагаш чорапки и вълнени терлички отгоре. И право в леглото.

Домашни капки от силен чай от лайка + пчелен мед. Капе се в носа начесто. Прави се нова доза всеки ден, щото прокисва.

Засега се сещам само за това. Успех!  Peace

# 3
  • Мнения: 14 133
На Сашо Виброцил-а му действа много добре. Иначе кафявите капки, приготвяни в аптеките са Коларгол, доколкото помня.  newsm78

# 4
  • Мнения: 46 518
И аз съм доволна от Виброцила, нищо друго не давам.

Ако прилагаш това, което е написала Бенджи2710, мери непрекъснато Т, опасно е, ако има такава.
За маста също внимавай, майка ми получи алергия, както и много други хора, а децата са най-податливи.

Ако няма Т, по-добрият варинат е топла вана и после в леглото и загрявай прекалнео с дерхи/чорапи ...

Това за алкохола няма да го коментирам  Confused

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 5 022
Трябваше да уточня: за хрема без температура.  Blush

Иначе не съм съгласна, че е опасно. Джипито ми ги е казвало и трите рецепти за щерка ми, а беше бебе още...Като гледам става въпрос за дете на 3г.

# 6
  • Мнения: 5 393
Зависи каква е хремата. По принцип промивам с физ. разтвор, понякога Виброцил. Ако обаче се усъмня, че е на бактериална основа, пускам изследвания. Най-често при Иво се оказва стрептококова хрема, тогава лекувам с Бактробан.

# 7
  • Мнения: 126
Моята дъщеря в момента е с хрема от няколко дена  Tired
Пръскам й Стеримар и слагам два или три пъти капки Ксилометазолин.
Убедила съм се, че с капки и без капки хремата й за по-малко от седмица не минава.  Confused

# 8
  • Мнения: 7 723
С Олинт. Слагам вътре и половин ампула витамин Це,
а по някога и половин ампула Адреналин.

# 9
  • Мнения: 23
Ако е само хрема използвам капки от Алое Вера, а инъче включвам и Виброцил-а. Като заспи намазвам леко долната част на челото с виетнамско-то чудо /тигрова мас/.

# 10
  • Мнения: 4 915
Като за начало - спрей Еуфорбиум. Хомеопатичен е. Мен ме спасява от алергичен ринит, при малките помага при хрема.

Ако не помогне обаче до 2-3 дни - Виброцил/Макситрол и Стеримар. 

Малката кара много тежки хреми по месец, които обикновено минават към гърлото и накрая се стига до антибиотик. Последната такава хрема преборихме с Коларгол. Друго не помогна.

Иначе почнат ли хрема, аз ги почвам с капки Цитросепт, разтворени в чай или сок.

# 11
  • София
  • Мнения: 7 191
Само трябва да се вземе под внимание, че не е добре да се дават капки за нос повече от 5 дни.
При по-продължителна употреба може да се стигне до медикаментозна хрема.

# 12
  • shumen
  • Мнения: 18 023
Хремата може да се лекува и с капки лимон в нослето.

# 13
  • Мнения: 886
Аз съм най-доволна от лугата. Разбира се ако има откъде да я вземеш- не пише  от къде си. Разреждам я с вода, че иначе е доста силна и така с тампона.   И  за гаргара върши работа при възпалено гърло. От Коларгола съм доволна при възпалени сливици, но за хремата не ни помага. Разбира се това е при настинка, след консултация.

# 14
  • Мнения: 338
според мен няма нужда да я лекуваш, щом продължава цяла зима. първата зима на дъщеря ми след раждането - цялата зима беше с хрема и отначало й давахме капки, след 5 дена ги сменихме и така още веднъж, после спрях да й давам - като мина зимата се оправи. повече не е правила подобна хрема. смятам, че е нормално за зимния сезон. трябва само да внимаваш да не се задълбочи. ако е слаба хремата така. ако обаче е по-сериозна и се запушва носа и не може да диша и да спи, тогава се консултирай с други лекари - вземи й нещо хомеопатично или имуностимулиращо. според мен това ще отшуми с времето. детето на сестра ми също всяка зима е с болен нос, но тя нищо не му дава. и двете деца ходят на ясла и градина. всички там кихат, кашлят - според мен добро решение е да се научи детето само да се пази. мойта щерка я научих и сега тя даже прави забележка на другите деца. но виждам, че е единствената, която си слага ръка на устата като киха и кашля, която се пази да не кашля в другите деца - мисля, че това трябва да се възпитава у децата - все пак са всички там на едно място и си дишат в носовете!!!
има една рецепта от баба ми, която не я видях тук - взима се глицерин от аптеката и медицинска захар (забравих й името - дето е на бучки и се смуче, понякога е кафява - за гърло ни даваха едно време да ги смучем). захарта се стрива на прах. в равни части се смесват - 1 лъжичка от едното и една от другото. това се разбърква всеки път преди употреба и се капе по 1-2 капки няколко пъти дневно (3-4 пъти). не съм го пробвала още, но баба ми казва, че пресичало всичко отрас. поздрави и дано всичко е наред.

# 15
  • някъде другаде
  • Мнения: 629
Ние ползваме Виброцил. Давам и хапчета Коризалия.

# 16
  • Мнения: 112
Благодаря на всички за съветите.
Нещо друго което ми препоръчаха познати е Гаразон. Това са капки за очи и уши, но казват, че веднага пресичали хремата. Купих ги, но не смятам да ги ползвам, понеже видях че са с кортикостероиди. Като се разтърсих из нета разбрах, че някой лекари ги предписват, но предпочитам да не рискувам.
Иначе ние вече сме с температура и на антибиотик. Цитросепта и вигантола не ни помогнаха.

# 17
  • Мнения: 2 908
Гаразона и Макситрола са капки с антибиотици в състава-не се дават току така за запушени носове. Stop Капят се ако имате антибиограма с нужните антибиотици,на които е чувствителна бактерията и ако ги има в състава на капките-капят се. Коларгола е много силен-изсушава лигавицата ужасно много-спира в повечето случаи хремата,но трябва да се внимава с него как се капе и колко време се капе,че може да се увреди лигавицата на носа. Виброцила на нас никога не ни е помагал-хвърлих го отдавна-Олинт до някъде помагаше,но само до някъде-убедих се,че най-добрите са билковите капки-клеева тинктура с физ. разтвор/ лайка с мед....а не да се унищожава лигавицата на носа на детето с капки, които са съмнителни дали помагат или са само за успокоение на родителя. Когато има хрема пръскам само Стеримар,давам чай да пие, топля крака,мажа с Пулмекс бебе гърдите, правя инхалации и минават сами сополите-това го научих след като унищожих веднъж лигавицата на носа на дъщеря ми от капане-5 дена виброцил, 5 дена Коларгол....и т.н. Отделно,че сме на хомеопатия и отдавна не капя вече омразните капки за нос.

# 18
  • Мнения: 7 201
Ние ползваме Виброцил. Давам и хапчета Коризалия.
Peace И аз така постъпвам.При синът ми има ефект.Преди всяко поставяне на к-ките почиствам нослето със Тетрисал Е спрей.(това е неговият спрей) Peace

# 19
  • Мнения: 527
Ако секрета е воднист и прозрачен слагам физиологичен разтвор с клеева тинктура.Ако стане зеленикав- пробвам с виброцил 1-2 дни, ако не мине - лекар!  Wink

# 20
  • Мнения: 46 518
...
Иначе ние вече сме с температура и на антибиотик ...

Каква е диагнозата?

# 21
  • град Русе
  • Мнения: 78
Хремата може да се лекува и с капки лимон в нослето.
Това някой пробвал ли го е ?

# 22
  • Мнения: 753
С 2 ръце съм за Коризалия!!!!Но с всичките хомеопатични правила, вкл. и пастата за зъби.

# 23
  • Мнения: 6 461
От доста време хремата при децата ми отминава с физиологичен разтвор.

# 24
  • Мнения: 1 428
 с хомеопатия

# 25
  • Мнения: 1 484
Оф  и  ние  сме  с  хрема  след  3  дневно  посещение  в  градината.Капа  витамин ц  и  Виброцил  редувам  ги.

# 26
  • Мнения: 647
Здравейте !

Интересна тема - известно време ме нямаше онлайн и сега, като влязох, позачетох се.

Почти всички ваши мнения са подчинени на едно и също нещо - даване на различни неща в носа на пациента. Изглежда много логично. Малко от вас, обаче, правят (или би следвало да правят) разлика между различните причинители на един и същи симптом - хремата.

Хремата най-общо е два вида - от алергичен произход и след настинка/ инфекция. При алергичната хрема даваме един тип препарати, а при хремата от настиване и болест- друг тип.

При инфекциозната хрема - причинителите са най-общо два вида - вируси и бактерии. При бактериалните инфекции е добре да се прави антибиограма и да се решава кой антибиотик да се ползва. Поне да се знае кой е причинителят. При вирусни инфекции никакви лекарства не вършат съществена работа - там средството за лечение е инхалацията с физиологичен разтвор. Голяма част от семействата с малко дете вече са оборудвани с инхалатор и наистина пресичат една начална хрема с няколко инхалации още в първия ден.

Както някои от вас тук споменаха, след като започне хремата, обикновено се стига до гърло, бронхити, понякога и пневмонии само за няколко дена. Мой съвет за всички вас е да предприемате мерки за прекъсване на класическята верига - хремав нос, болно гърло, трахеит... и после - хайде на антибиотици.

Въпреки, че съм фармацевт, сиреч формално да се застъпвам за химията и лекарствата, горещо ви препоръчвам точно обратното - да прибегнете до физическите методи- промивки на носа с физиологичен разтвор или морска вода, със сребърна вода, инхалации в домашни условия с небулизатор (инхалатор).

Избягвайте накапването на антибиотични капки в носа. Още повече пазете децата си от накапване на кортикостероиди- имат тежки последствия за целия организъм, а локално лигавицата започва да се напуква, образуват се рани и корички в носа, капилярите започват да се напукват и кърви носа за щяло и нещяло.

Тези, които са ориентирани към хомеопатията, могат да се обърнат към Allium cepa, Euphrasia, Pulsatilla, Kalium bichromicum.

Разбира се, всичко това- след преглед от компетентен лекар! Диагнози сами да не си поставяме.

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 27
  • Мнения: 1 484
Здравейте !

Интересна тема - известно време ме нямаше онлайн и сега, като влязох, позачетох се.

Почти всички ваши мнения са подчинени на едно и също нещо - даване на различни неща в носа на пациента. Изглежда много логично. Малко от вас, обаче, правят (или би следвало да правят) разлика между различните причинители на един и същи симптом - хремата.

Хремата най-общо е два вида - от алергичен произход и след настинка/ инфекция. При алергичната хрема даваме един тип препарати, а при хремата от настиване и болест- друг тип.

При инфекциозната хрема - причинителите са най-общо два вида - вируси и бактерии. При бактериалните инфекции е добре да се прави антибиограма и да се решава кой антибиотик да се ползва. Поне да се знае кой е причинителят. При вирусни инфекции никакви лекарства не вършат съществена работа - там средството за лечение е инхалацията с физиологичен разтвор. Голяма част от семействата с малко дете вече са оборудвани с инхалатор и наистина пресичат една начална хрема с няколко инхалации още в първия ден.

Както някои от вас тук споменаха, след като започне хремата, обикновено се стига до гърло, бронхити, понякога и пневмонии само за няколко дена. Мой съвет за всички вас е да предприемате мерки за прекъсване на класическята верига - хремав нос, болно гърло, трахеит... и после - хайде на антибиотици.

Въпреки, че съм фармацевт, сиреч формално да се застъпвам за химията и лекарствата, горещо ви препоръчвам точно обратното - да прибегнете до физическите методи- промивки на носа с физиологичен разтвор или морска вода, със сребърна вода, инхалации в домашни условия с небулизатор (инхалатор).

Избягвайте накапването на антибиотични капки в носа. Още повече пазете децата си от накапване на кортикостероиди- имат тежки последствия за целия организъм, а локално лигавицата започва да се напуква, образуват се рани и корички в носа, капилярите започват да се напукват и кърви носа за щяло и нещяло.

Тези, които са ориентирани към хомеопатията, могат да се обърнат към Allium cepa, Euphrasia, Pulsatilla, Kalium bichromicum.

Разбира се, всичко това- след преглед от компетентен лекар! Диагнози сами да не си поставяме.

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

Какъв  е  този  инхалотор.Как  се  използва  и  на  каква  е  цена.Личната  докторка  не  е  на  работа  и  няма  как  да  я  попитам.

# 28
  • Мнения: 7 723
Какъв  е  този  инхалотор.Как  се  използва  и  на  каква  е  цена.Личната  докторка  не  е  на  работа  и  няма  как  да  я  попитам.
Най- простите са бейби- халери. Струват (- ха преди 4-5 години) четиресет и няколко лева.
Аз имам такъв, но честно казано не знам как да го ползвам с физиологичен разтвор.
 Thinking
....всички останали са доста скъпи и не мисля,
че е правилно да се използват при хрема.
При белодробни проблеми- да, но при хрема.... newsm78

# 29
  • shumen
  • Мнения: 18 023
Хремата може да се лекува и с капки лимон в нослето.

Това някой пробвал ли го е ?

EMs2006,да аз лично съм го пробвала и съм много доволна-пресича хремата много бързо.

# 30
  • Мнения: 2 732
С 2 ръце съм за Коризалия!!!!Но с всичките хомеопатични правила, вкл. и пастата за зъби.
Какви са тези правила и какво за пастата за зъби newsm78

# 31
  • Мнения: 1 650
С 2 ръце съм за Коризалия!!!!Но с всичките хомеопатични правила, вкл. и пастата за зъби.
Какви са тези правила и какво за пастата за зъби newsm78
Пастата не трябва да е ментолова при употреба на хомеопатия.

# 32
  • Мнения: 2 005
Синът ми от както ходи на детска градина е много често с хрема  Confused Морим я с по чести промивки с физ. р-р , лайка с малко сода и капките с клеева тинктура . Вечер преди да легне му намазвам ноздричките с ринолекс , така се отпушва нослето  и спи спокойно  Peace

# 33
  • Мнения: 647
Какъв  е  този  инхалотор.Как  се  използва  и  на  каква  е  цена.Личната  докторка  не  е  на  работа  и  няма  как  да  я  попитам.

Най- простите са бейби- халери. Струват (- ха преди 4-5 години) четиресет и няколко лева.
Аз имам такъв, но честно казано не знам как да го ползвам с физиологичен разтвор.
 Thinking
....всички останали са доста скъпи и не мисля,
че е правилно да се използват при хрема.
При белодробни проблеми- да, но при хрема.... newsm78


Най- простите са бейби- халери. Струват (- ха преди 4-5 години) четиресет и няколко лева.
Аз имам такъв, но честно казано не знам как да го ползвам с физиологичен разтвор.
 
....всички останали са доста скъпи и не мисля,
че е правилно да се използват при хрема.
При белодробни проблеми- да, но при хрема....


Здравейте отново!

Инхалаторите са електрически медицински уреди и въобще не са бейбихалер. Не давайте фалшива информация, ако не сте наясно.

Инхалаторът е уред, който разпрашава течности на маки капки като мъгла (небулизира ги). В случая, разпрашава физиологичен разтвор. Вярно е, че се ползва като основно средство при белодробни проблеми, но е невероятно средство при всякакви заболявания на всички дихателни пътища - както на долните (бял дроб и белодробното дърво), така и на средните и горните дихателни пътища (носни проходи, носна кухина, носоглътка).

Един инхалатор за домашна употреба с добра гаранция и качество се движи между 100-120 и 1000 лева. Най-използваните инхалатори са на цена около 150-180 лева.

С един инхалатор можете да лекувате цялото семество - от малчугана, през родителите му, до баба и дядо в къщи. Просто се екипирате с достатъчно на брой маски, които приемате, че са за лична употреба.

Ето, тук ви изпращам линк към няколко модела инхалатори, за да се ориентирате какво животно са те и за какво се  ползват:
http://www.eruditabg.com/?pid=17

А тук ви изпращам линк към бейбихалера, за да видите, че това устройство от пластмаса няма нищо общо с инхалатора. Бейбихалер е един -единствен вид, няма по-прости и по-сложни:
http://www.eruditabg.com/?pid=19

Препоръките ми кое нещо кога да ползвате, ги има в предния ми постинг, няма да ги повтарям, за да не претрупваме темата.

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 34
  • Мнения: 647
С 2 ръце съм за Коризалия!!!!Но с всичките хомеопатични правила, вкл. и пастата за зъби.
Какви са тези правила и какво за пастата за зъби newsm78
Пастата не трябва да е ментолова при употреба на хомеопатия.

Здравейте!

Ето тук сме се постарали да ви дадем информация относно основните правила при приложението на хомеопатията. Прочетете всички статии, понеже ще са ви от полза:
http://www.eruditabg.com/?pid=25

Най-общо, ментата променя усвояемостта на хомеопатичните препарати, които се смучат или се оставят да се стопят под езика. Затова употребата на мента трябва да се ограничава до определени часове преди прием на хомеопатичната доза.

За да се избегне това, прави се специална паста за зъби, в която няма мента.

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 35
  • Мнения: 2 111
Използвам следните неща когато дъщеря ми е с хрема:
-капки с клеева тинктура и сребърна вода
-капки с лайка и мед
-хомеопатичния спрей за нос Еуфорбиум
-чести промивки със Стеримар
-хомеопатични на Боарон в зависимост от хремата

В краен случай слагам Виброцил преди лягане ако е много запушено нослето.

# 36
  • Мнения: 15 379
Хремата беше моят кошмар, докато не открих как да облекча и себе си, и детето, а именно: пръскам Стеримар или Физиомер в нослето и изпомпвам секрета сутрин, обед и вечер преди лягане с електрическа помпичка Peace.

# 37
  • Мнения: 647
Хремата беше моят кошмар, докато не открих как да облекча и себе си, и детето, а именно: пръскам Стеримар или Физиомер в нослето и изпомпвам секрета сутрин, обед и вечер преди лягане с електрическа помпичка Peace.

Здравейте, Sourcherry!

Дайте повече информация за тази електрическа помпа за носни секрети. Аз лично предполагам, че има такова животно, но не съм го виждал никога в офертата на нито една фирма. Каква марка е, можете ли да ни дадете линк към снимка на помпата и прочее любопитни неща. На мен лично ми е интересно, падам си малко маниак по екзотични машинарийки.

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 38
  • софия
  • Мнения: 495
Аз лично използвам тази помпа и съм невероятно доволна.
http://shop.danet.bg/product.php?ProductID=1960

# 39
  • Мнения: 15 379
Г-н. Вълев, помпичката, която използвам и аз е като тази, която е посочила Деси. Страшно съм доволна, защото наистина извлича секрета от нослето на детето и нослето се отпушва. Освен това незадържането на секрет не позволява и хремата да се усложни според мен.
Вземам си бележка и съвсем скоро ще се сдобия с инхалатор, от вида, който сте посочил Hug.
А пък електрическата помпичка препоръчвам на всеки, който има малко дете у дома Peace.

П.П. Забравих само с 2 думи да кажа как действа - единият накрайник се въвежда в тръбата на домашната прахосмукачка, а другият тънък накрайник в ноздрата на бебето/детето. Посредством много нежен вакуум секретът се извлича и се събира в тръбичката. Много лесно се почиства - с топла вода и сапун, но уреда не търпи стерилизация, а само третиране със спирт, ако е нужно. Това е!

# 40
  • Мнения: 668
Аз редувам капки с клеева тинктура + физ. разтвор и сребърна вода.

# 41
  • Мнения: 830
Аз на малката и слагам Виброцил, ама ето захладня малко времето и пак сме с хрема. Като някое циганче е- вечно сополива  Rolling Eyes

# 42
  • Мнения: 227
Коризалия, по 1 таблетка на час. Тъй като е хомеопатия, го предпочитам пред капките, които след като спрат хремата "запушват" нослето.

# 43
  • Мнения: 21
Здравейте!Аз лекувам децата си само с хомеопатия и отдавна не съм купувала капки за нос,може би от години!А това е сайта който ми е от голяма полза!   http://www.lekar.bg/   В този сайт има и за хремата при децата.Описанота лечение е много ефикасно.Присича хремата до три дена.Поздравления за хората създали този сайт. Hug Бъдете  здрави!!!! Heart Eyes

# 44
  • Мнения: 112
...
Иначе ние вече сме с температура и на антибиотик ...

Каква е диагнозата?

Казаха ни че гърлото е зачервено, което означавало, че вече има бактериална инфекция. Всъщност зачервено гърло винаги ли е признак за бактериална инфекция? Не са правили никакви изследвания. Доколкото съм чела лекарите не назначавали такива, защото изисквали много време, през което детето можело много да се влоши ако наистина е бактериална инфекция. Но това често предписване на антибиотици започва да ме тревожи. Доколкото знам честото им прилагане не само ги прави не достатъчно ефективни за в бъдеще, но и намалява ефективността на имунната система на детето да се справя само с болестите.
Мислех да давам имуностимуланти и се бях спряла на есберитокс, но четох и мнения, че и те не са особено полезни- дори и в линк пуснат в тази тема http://www.lekar.bg/news-127/info-3540/Вземете.мерки.срещу.вирусите.без.лекарства/. И още се чудя дали да давам или не.
А за лечението на хрема, следващия път заедно с промивките с физиологичен разтвор ще пробвам и клеева тинктура. Някой може ли да каже по колко капки слага?

# 45
  • Мнения: 112
на стр.1 има отговор на въпроса ми за клеевата тинктура. извинявам се Embarassed

# 46
  • Мнения: 46 518
Казаха ни че гърлото е зачервено, което означавало, че вече има бактериална инфекция. Всъщност зачервено гърло винаги ли е признак за бактериална инфекция? Не са правили никакви изследвания. Доколкото съм чела лекарите не назначавали такива, защото изисквали много време, през което детето можело много да се влоши ако наистина е бактериална инфекция ...

Почти всеки вирус е с червено гърло, но децата нон стоп ги карат, ако за всеки пие антибиотик - става страшно.

Гърлен секрет става за 2 дни, по принцип вирусите се развиват 3-4 дни и след това отшумяват, през това време се следи развитието, но не се дават лекарства, освен за понижаване на Т, ако е над 38-38.5, така че има предостатъчно време за изследвания, друг е върпросът, че повечето педиатри предпочитат да си пазят направленията и да тъпчат децата с АБ.

# 47
  • Мнения: 14 654
Не лекувам хремата, защото тя не е болест, а симптом на някаква инфекция. Така че не се лекува хрема, а само може да се ползват разни средства за облекчаване на симптомите. И не е никак нормално да продължава месеци, нормално отшумява напълно за 7-10 дни. Не знам какво се случва с една лигавица, която стои възпалена месеци наред, със сигурност е по-податлива на инфекции.
Ако има нужда - почиствам със стеримар и низита, но не през 20 мин, както някои мислят, че е много полезно, а както пише на опаковката - 5-6 пъти по 1-2 впръсквания.
Ако носът е запушен, мога да пръсна Олинт, за да се отпуши и детето да спи спокойно.
пп: ако на някой му хрумне да слага лимон и лук в носа на детето, първо да пробва върху себе си тогава да прецени  Twisted Evil Аз такава изродщина на собственото си дете не мога да приложа. А тампоните с някакъв алкохол - нямам думи, лигавициата на носа е чудесен път алкохолът да премине в кръвта  ooooh!
пп: не мога да повярвам, че и най-некадърният лекар ще каже, че червено гърло е признак на бактериална инфекция. В момента и аз съм с червено гърло - вирус е, при сина ми се проявява с хрема, при мъжа ми не се проявява. На който, където му е слабото място.

Последна редакция: вт, 29 сеп 2009, 10:58 от Янечек

# 48
  • Мнения: 112
Пропуснах да кажа, че освен зачервено гърло имаше и температура- 38 градуса.

# 49
  • Мнения: 46 518
Пропуснах да кажа, че освен зачервено гърло имаше и температура- 38 градуса.

Ами това е начинът тялото да убие вируса  Laughing затова и повечето педиатри препоръчват ако е под 38.5 да не се пипа, защото като я свалиш, все едно спираш борбата на организма с/у вируса и той си нанася ударите на спокойствие.

Дъщеря ми 90% от вирусите ги кара с червено гърло и Т 38.5-39, педиатърката й никога не е изписвала антибиотик.

# 50
  • София
  • Мнения: 7 191
Пропуснах да кажа, че освен зачервено гърло имаше и температура- 38 градуса.

Ами това е начинът тялото да убие вируса  Laughing затова и повечето педиатри препоръчват ако е под 38.5 да не се пипа, защото като я свалиш, все едно спираш борбата на организма с/у вируса и той си нанася ударите на спокойствие.


... и като добавка организмът получава бонус - бактерии, които пък се развихрят на воля, с резултат кашлица, синузит...
Кеф голям.
Аз вече и себе си леувам като не пия температуропонижаващи и лекарства.
Обикновено след 2-3 дни съм напълно здрава.

# 51
  • Мнения: 595
Аз като родител на дете, което от всяка хрема прави бронхит или пневмония не мога да се съглася с изказаното по-горе. Освен това съм преживяла и 3 гърча на малката от висока температура и то не говорим за 39 и нагоре, а за 38,5. Въпросът е, че тя я вдига много рязко. Затова и такива заключения, че до 38,5 -39 не се сваля и т.н. ми се струват малко пресилени. Всяко дете реагира различно и е важно да се следи. Който е виждал дете след гърч, знае за какво говоря и едва ли ще си помисли да чака да мине 39, за да даде лекарство за понижаване. Под гърч нямам предвид втрисането.

# 52
  • Варна
  • Мнения: 1 133
Всяко дете реагира различно и е важно да се следи. Който е виждал дете след гърч, знае за какво говоря и едва ли ще си помисли да чака да мине 39, за да даде лекарство за понижаване. Под гърч нямам предвид втрисането.

С първата част съм съгласна. Сваляла съм температура 37,5, защото виждах, че дъщеря ми се чувства зле и причината за това е температурата. Но в повечето случаи гледам да не давам температуропонижаващи, пък и тя в последно време рядко вдига.

Съвсем ясно е, че при дете преживяло гърч, подходът би трябвало да е различен. Тук става дума за общия случай и не мисля, че е правилно да се сваля всяка температура с презумпцията, че може да доведе до гърч. 

# 53
  • Мнения: 5 393
Естествено, че при наличие на предишен температурен гърч се подхожда по друг начин. Но по принцип аз също не свалям температура до 38.5. Иво става сънлив повечето пъти когато вдигне температура и заспива.

# 54
  • Мнения: 46 518
Аз като родител на дете, което от всяка хрема прави бронхит или пневмония не мога да се съглася с изказаното по-горе ...

Ако първите вируси сте лекували неадекватно, съвсем нормално е след това да кара всичко тежко и да развива бактериална инфекция.

Не всеки бронхит се лекува с АБ, само такъв, който е с усложения. Да не говорим, че има лекари, на които това им е дежурната диагноза.

# 55
  • София
  • Мнения: 1 546
какво да кажа...
Имам две деца и всяко от тях лекувам различно. Peace
Аз като родител на дете, което от всяка хрема прави бронхит или пневмония не мога да се съглася с изказаното по-горе ...

Ако първите вируси сте лекували неадекватно, съвсем нормално е след това да кара всичко тежко и да развива бактериална инфекция.

Не всеки бронхит се лекува с АБ, само такъв, който е с услужения. Да не говорим, че има лекари, на които това им е дежурната диагноза.
Много добре разбирам Даниела, с нея си комуникираме в една друга тема...за жалост.
Но не се сърди човече не съм много съгласна с теб.  Simple Smile Защо.Големият ми син е с астма, алергия и какво ли не още. При него алергичната хрема си е едно постоянно кихане, чесане и сополи. Но когато се променят сополите се появява по-късно и кашлица и...тръгват усложненията. Затова всяка промяна на хремата аз веднага се опитвам да стопирам за да не слиза "надолу". Да, съгласна съм, че не всеки бронхит се лекува с АБ и хората, които често лекуват подобно нещо знаят това.
А предполагам, че повечето знаят, че освен температуропонижаващите си свойства, тези лекарства действат и противовирусно. Peace

# 56
  • Варна
  • Мнения: 1 133
А предполагам, че повечето знаят, че освен температуропонижаващите си свойства, тези лекарства действат и противовирусно. Peace

Сигурна ли си в това?
Защото аз от доста време се чудя дали имат и някакво такова действие. В листовките на Панадола и Нурофена пише единствено за температуропонижаващо и болкоуспокояващо...

# 57
  • София
  • Мнения: 1 546
Това, специално за Нурофена ми го е казвала пулмоложката на синът ми. А ако се загледаш по витрините в аптеките мисля, че точно Нурофен стоп Колд беше го дават при грипни и вирусни заболявания . А съставката и на двете лекарства е една и съща.  Peace

# 58
  • София
  • Мнения: 7 191
Простете, но лекарство за обикновения грипен вирус няма.
Лекарствените препарати са:
- Витамин Ц - за да подпомогне имунната система
- Панадол и подобни - за да свалят температурата. Но те не се борят с вируса.

А антибиотиците действат само на бактерии.

# 59
  • Мнения: 46 518
dama, как го стопираш?

П.П. Много странно, в цитата виждам правописна грешка и тръгнах да я редактирам, но в поста ми си е правилно изписана думата  Shocked

# 60
  • София
  • Мнения: 7 191
Листовката на Нурофен Стоп Колд:

http://www.bda.bg/bdias/20095s.pdf

Пише само, че осигурява облекчение при температура, болка, и облекчава симптомите при запушен нос.
Че трепе вируси не пише. Mr. Green

# 61
  • Мнения: 14 654
Ако първите вируси сте лекували неадекватно, съвсем нормално е след това да кара всичко тежко и да развива бактериална инфекция.
Не всеки бронхит се лекува с АБ, само такъв, който е с усложения.

Може хроничните бронхити да не са заради неадекватно лечение на вируси, а заради ваксина, както беше при нас  Tired

# 62
  • София
  • Мнения: 1 546
Момичета, обидих ли някоя от Вас с нещо? Rolling Eyes
Усещам нотка на заяждане.
Всеки има право да изкаже мнение.
Всеки лекува децата си по начин, който смята за най-добър за своето дете.

# 63
  • Мнения: 46 518
Момичета, обидих ли някоя от Вас с нещо? Rolling Eyes
Усещам нотка на заяждане.
Всеки има право да изкаже мнение.
Всеки лекува децата си по начин, който смята за най-добър за своето дете.

Къде Rolling Eyes
Не знам към кой е отправено. Аз попитах само какво имаш предвид под стопиране - АБ, витамини, бабини лекове и т.н., всеки прилага различно.

Янечек, за хроничните да, аз всъчност не разбрах детенцето на авторката има ли някакви заболявания (алергии или хронични), защото и това е от значение.

# 64
  • София
  • Мнения: 1 546
[П.П. Много странно, в цитата виждам правописна грешка и тръгнах да я редактирам, но в поста ми си е правилно изписана думата  Shocked
Независимо, че не е насочено директно към мен, касае мой пост.
Мислите ли, че бих седнала целенасочено да Ви променям поста, вмъкнат като цитат?Дори и само да сте си го помислили, това ме обижда.
А ако наистина желаете отговор на въпросът си - първото средство, което използвам това е инхалаторът. Защото ако при Вашето дете нещата се разминават леко от една хрема, при моят син такава, задържала се повече от 3 дена води до кашлица, свиркане на дробовете и (дано не се случва скоро  Praynig) пристъп.

# 65
  • Мнения: 647
какво да кажа...
Имам две деца и всяко от тях лекувам различно. Peace
Аз като родител на дете, което от всяка хрема прави бронхит или пневмония не мога да се съглася с изказаното по-горе ...

Ако първите вируси сте лекували неадекватно, съвсем нормално е след това да кара всичко тежко и да развива бактериална инфекция.

Не всеки бронхит се лекува с АБ, само такъв, който е с услужения. Да не говорим, че има лекари, на които това им е дежурната диагноза.
Много добре разбирам Даниела, с нея си комуникираме в една друга тема...за жалост.
Но не се сърди човече не съм много съгласна с теб.  Simple Smile Защо.Големият ми син е с астма, алергия и какво ли не още. При него алергичната хрема си е едно постоянно кихане, чесане и сополи. Но когато се променят сополите се появява по-късно и кашлица и...тръгват усложненията. Затова всяка промяна на хремата аз веднага се опитвам да стопирам за да не слиза "надолу". Да, съгласна съм, че не всеки бронхит се лекува с АБ и хората, които често лекуват подобно нещо знаят това.
А предполагам, че повечето знаят, че освен температуропонижаващите си свойства, тези лекарства действат и противовирусно. Peace


Здравейте!

Нека да си изясним някои неща така, както съвременната медицина ги приема. Оставям на вас да прецените дали това е така и е приумица на половината доктори по света.

При навлизане в организма на някакъв външен агент се стимулират ред каскадни процеси в организма. Един от тях е повишаването на телесната температура. При повишаване на температурата само с 1/10 от градуса, скоростта на биологичните процеси се увеличава не с 10, а със 100 000 пъти. Затова, за да може да се справи с чуждия агент, организмът самоволно вдига прага на телесната температура - така се привеждат нужните системи в "повишена бойна готовност".

Когато дадете антипиретик (температуро-понижаващ препарат) прекъсвате веригата на арахидоновата киселина (за различните препарати на различни места) и така в крайна сметка се стига до изкуствено понижаване на телесната температура, което води със себе си.... забавяне на макроорганизма със стотици хиляди пъти.

Обратно, микроорганизмите са така устроени, че също се ускорява тяхното развитие в повишена температура, но при нормалната за организма (35-37 градуса) те се развиват въпреки всичко доста по-бързо от клетките на макроорганизма.

Между постоянните "нашественици" и организмовите механизми на съпротива се установява някакъв баланс. Този балас се измества в една или друга посока в различните етапи на инфекцията.

Нито един противотемпературен препарат няма противовирусно действие! Това го твърди дори класическата западна медицина. Държа дебело да подчертая!

Още едно уточнение- трескавостта не е в никакъв случай гърч. Треската е субективно усещане на пациента за студ, въпреки, че не е студено. Причината е в променените нива за праг на чувствителност в хипоталамуса на пациента, в следствие от дейността на колонизираните в макроорганизма бактерии. Те отделят екзотоксини, които влияят пряко центъра за управление на телесната температура в хипоталамуса. Пациентът почва да усеща студ и се включва защитният механизъм при студ- треперенето. От треперенето пациентът вдига още телесната си температура.

Трябва да се отбележи, че трескавостта е типична повече при температура около 37 градуса и по-малко при по-високи стойности. Затова обикновено пациентите с много висока температура нямат треска - прескочили са интервала на трескавостта, условно казано.

Когато температурата стане много висока - над 41 градуса, тогава може да се получи мозъчен гърч, което не препорчвам на никого да вижда с очите си. Пациентът започва да се гърчи самопроизволно и неконтролирано - прилича на змия на гореща ламарина. Опасността идва от това, че може да се задуши, ако се получи дихателен спазъм, сърдечен блок или други подобни. Съвсем лаически ще кажа, че прилича на епилептичен припадък в очите на неспециалистите.

Та, трескавостта не е нито опасна, нито е нещо, от което трябва дасе притеснявате. Не казвам, че е приятна за пациента!

Съветите ми при висока температура са винаги да се обърнете към един чай от листа на малина, вместо да наливате децата с парацетамолови сиропи или такива с ибупрофен (напр: Нурофен).


Поздрави,

маг.фарм. Антон Вълев

# 66
  • Мнения: 46 518
Независимо, че не е насочено директно към мен, касае мой пост.
Мислите ли, че бих седнала целенасочено да Ви променям поста, вмъкнат като цитат?Дори и само да сте си го помислили, това ме обижда.
А ако наистина желаете отговор на въпросът си - първото средство, което използвам това е инхалаторът. Защото ако при Вашето дете нещата се разминават леко от една хрема, при моят син такава, задържала се повече от 3 дена води до кашлица, свиркане на дробовете и (дано не се случва скоро  Praynig) пристъп.

Написах, че е странно, не че ти си го поправяла ... както и да е ...

По другия върпос, казвам просто, че не трябва веднага на секундата да се хвърляме към АБ, не виждам защо това те засегна, след като явно сме на едно мнение  Rolling Eyes а за бронхита и АБ, вярвай ми, изписват, не знам до незнание ли е или не, но изписват  Tired

Благодаря на маг.фарм. Антон Вълев   bouquet

# 67
  • София
  • Мнения: 9 860
Аз за облекчаване на хремата при децата използвам капки с клеева тинктура,също отвара от лайка.В краен случай капки Виброцил.
маг.фарм. Антон Вълев,много полезен пост!интересува ме за листата от малина-аз направих сок от малини,той би ли действал за понижаване на темп или само листата имат такова действие?

# 68
  • Мнения: 638
Валенцето,как използваш капките с клеева тинктура?

# 69
  • Мнения: 1 484
Момичета  малкия  му  хърка  нослето  нощем  и  от  време навреме  го  дави.Миналата  седмица  беше  със хрема  и  ме  съмнява  че  има  останала  .Когато  го  карам  да  се  издуха  нищо  не  излиза  а  също  и  със  помпата.Освен  Стеримар   и   витамин ц  за  друго  се  не  сещам  какво  мога  да му  дам.Днес  не  го  пуснах  на  градина  да го  наблюдавам.

# 70
  • София
  • Мнения: 1 546
Написах, че е странно, не че ти си го поправяла ... както и да е ...

По другия въпрос, казвам просто, че не трябва веднага на секундата да се хвърляме към АБ, не виждам защо това те засегна, след като явно сме на едно мнение Rolling Eyes а за бронхита и АБ, вярвай ми, изписват, не знам до незнание ли е или не, но изписват Tired

Благодаря на маг.фарм. Антон Вълев   bouquet

Да, всичко е на ред, просто се почувствах засегната.  Embarassed
Да, знам за бронхитите и АБ и много често на много познати вече от личен опит им казвам че не е това начина но повечето винаги се притесняват (и това е нормално) и предпочитат АБ пред  другите начини. Аз лично вече много рядко опирам до АБ и по възможност винаги след изследван секрет за да се знае какво да се пие.  Peace Последно изолирахме златист стафилокок в носът, ами честно казано взех го тоя Бактробан ама така и не започнахме сериозно мазане.

И аз благодаря на г-н Вълев.  Peace

# 71
  • Мнения: 5 393
dama- какво имаш предвид, като казваш, че не сте почнали сериозно мазане? Бактробан-а е много ефикасен срещу стрепто и стафилококи, но все пак е вид локален антибиотик и веднъж започнато лечение с него, трябва да се изкара до край. Иначе рискуваш създаване на резистентност към активните съставки.  Иво съм го лекувала 4 пъти с Бактробан(след направена антибиограма) и винаги е успявал да изчисти тези гадини.(при него са стрептококи)

# 72
  • София
  • Мнения: 1 546
dama- какво имаш предвид, като казваш, че не сте почнали сериозно мазане? Бактробан-а е много ефикасен срещу стрепто и стафилококи, но все пак е вид локален антибиотик и веднъж започнато лечение с него, трябва да се изкара до край. Иначе рискуваш създаване на резистентност към активните съставки.  Иво съм го лекувала 4 пъти с Бактробан(след направена антибиограма) и винаги е успявал да изчисти тези гадини.(при него са стрептококи)
Това го знам. Grinning Проблемът беше, че ние не сме използвали подобно нещо до момента. Като почнах да го мажа издържахме много трудно 5 дена, макар, че трябваше 10. Хремата му се засили страшно много, не можеше да диша, да говори. Заведох го на УНГ и предположи, че макар и малко вероятно е направил някаква алергична реакция. Другото, което ни каза, че изчистването на такива бактерии е много трудно и почти невъзможно. Самата ти казваш, че са се появявали отново. Причината е, че според доктора за да се лекува детето трябва да е реално изолирано за да няма НИКАКЪВ контакт с някой носител. Което, реално е невъзможно.  ooooh! Не заради това де но ни предстои махане на 3-тата сливица и предполагам, че малко поне проблемът ще затихне.  Praynig

# 73
  • Мнения: 1 650
Какви са капките с клеева тинктура и на всякъде ли се продават?

# 74
  • Мнения: 647
Аз за облекчаване на хремата при децата използвам капки с клеева тинктура,също отвара от лайка.В краен случай капки Виброцил.
маг.фарм. Антон Вълев,много полезен пост!интересува ме за листата от малина-аз направих сок от малини,той би ли действал за понижаване на темп или само листата имат такова действие?

Здравейте!

Много хубав въпрос. Да си призная, не знаех дали плодовете от малина имат такова действие, но проверих сега в библиотеката.

Да, плодовете от малина имат също високо съдържание флавоноиди и дъбилни вещества. Плодовете са допълнително богати на захари, антоциани, пектини, витамин С, каротен.

Пресните плодове от малина се използват като витаминозно, общоукрепващо и тонизиращо средство, а изсушените – като потогонно, температуропонижаващо и при възпаление на горните дихателни пътища. Прилагат се под формата на запарка (1 супена лъжица изсушени плодове в 250 мл вряла вода в порцеланов съд). Прецежда се и се пие като чай. Аз лично не бих го цедил – сушените плодове придобиват приятен вид и вкус, както и консистенция, като се залеят с вода отново – получава се бабешкото нещо „ошав”.

Поздрави,
Маг.фарм. Антон Вълев

# 75
  • Мнения: 647
Какви са капките с клеева тинктура и на всякъде ли се продават?

Здравейте!

Думата „тинктура” означава „спиртен извлек”. Всички тинктури са течни при нормални условия поради тази причина. Едно време им казваха „спиртна настойка”.

Клеевата тинктура е спиртен извлек от пчелен клей (прополис). Нарича се още прополисова тинктура.

Клеева тинктура можете да купите от аптеките.

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 76
  • София
  • Мнения: 9 860
маг.фарм. Антон Вълев ,благодаря за отговора!
Какви са капките с клеева тинктура и на всякъде ли се продават?
Въпросът ти е леко подвеждащ и затова искам да уточня,че капките от клеева тинктура не се продават в аптеката.Продава се самата клеева тинктура.Капките си ги правиш ти-аз слагам около 10мл физиологичен разтвор и 5 капки клеева тинктура. Peace

# 77
  • Мнения: 14 654
Каква е разликата дали ще сваляш Т с лекарства, оцет или с билки, при положение, че резултатът е един и същ.

# 78
  • София
  • Мнения: 9 860
Каква е разликата дали ще сваляш Т с лекарства, оцет или с билки, при положение, че резултатът е един и същ.
Rolling EyesГоляма е разликата,според мен поне.Ако температурата мога да я сваля без лекарства,ако въобще има нужда да се сваля,то предпочитам да не тровя детето си ,най вече с Нурофен.За съжаление  има и случаи,в които ползвам температуропонижаващи сиропи.

# 79
  • Мнения: 14 654
Ако целта е да се избегнат лекарствата - разбирам. Но нали идеята е, че Т е естествената реакция на организма да се справи с инфекцията и като я свалим, сваляме и гарда. По какъв начин ще я свалим, вирусите не правят разлика.

# 80
  • Мнения: 1 650
маг.фарм. Антон Вълев ,благодаря за отговора!
Какви са капките с клеева тинктура и на всякъде ли се продават?
Въпросът ти е леко подвеждащ и затова искам да уточня,че капките от клеева тинктура не се продават в аптеката.Продава се самата клеева тинктура.Капките си ги правиш ти-аз слагам около 10мл физиологичен разтвор и 5 капки клеева тинктура. Peace
Това дозировка за деца ли е или и за възрастни?

# 81
  • Мнения: 638
brillante Blumen ,за деца.

# 82
  • Мнения: X
Започвам с физиологичен разтвор.
Ако не й помогне слагам Виброцил.
Ако и той не помогне отиваме при чичо доктор.
Май никой не спомена Бивацин капки(прегледах темата набързо),
на малката и го изписват когато е с много обилна хрема .
Има бързо действие.Същото го използвам и при възпалени уши. Peace

# 83
  • Мнения: 657
За пръв път лекувах с клеева тинктура и сребърна вода - 10 мл вода с 10 капки.
Преди това съм пръскала Стеримар или ако е алергична приготвени капки с Урбазон.

# 84
  • Мнения: 15 379
Май никой не спомена Бивацин капки
Бивацин капки не се внасят вече, доскоро и Бивацин спрей също.
При последната суперупорита хрема на моето дете моите методики не помогнаха, но след буквално 2 пъти капване на Тобрекс, хремата секна от раз Grinning.

# 85
  • София
  • Мнения: 9 860
Ако целта е да се избегнат лекарствата - разбирам. Но нали идеята е, че Т е естествената реакция на организма да се справи с инфекцията и като я свалим, сваляме и гарда. По какъв начин ще я свалим, вирусите не правят разлика.
Аз не съм написала,че свалям температура 37,5 примерно.Имах предвид,че когато се налага да се свали високата температура,предпочитам това да не е с лекарства.

# 86
  • Мнения: X
Май никой не спомена Бивацин капки
Бивацин капки не се внасят вече, доскоро и Бивацин спрей също.
Винаги е имало,когато съм търсила.
Последно купих в края на август .

# 87
  • Мнения: 1 484
Има  Бивацин днес  купих.

# 88
  • Мнения: 15 379
Това означава, че вносът е подновен, и това е добре.

# 89
  • Мнения: 1 484
Момичета  а  сребърна  вода  смесвате ли  със  други  капки  за  нос.В  момента  пръскам  Стеримар  и  капа  Бивацин.

# 90
  • Мнения: 112
Бивацин е антибиотик. Не знам дали е удачно прилагането му без да е предписан от лекар. Той като антибиотик не лекува вирусни инфекции

Последна редакция: пн, 05 окт 2009, 13:38 от rreni

# 91
  • Мнения: 112
 Към маг.фарм. Антон Вълев

Ако хремата продължава повече от седмица /или друг срок/ може ли това да означава, че вече има и бактериална инфекция, или и вирусните могат да продължават по-дълго? Изобщо има ли начин да се разбере каква е инфекцията без изследване, тъй като лекарите май изобщо не го практикуват.

# 92
  • Мнения: X
Биваци е антибиотик. Не знам дали е удачно прилагането му без да е предписан от лекар. Той като антибиотик не лекува вирусни инфекции
Да,води се локален антибиотик.
Никога не го капя ,ако не е предписан от лекар.
На малката й е помагал при вирусна инфекция. Peace

# 93
  • Мнения: 112
Биваци е антибиотик. Не знам дали е удачно прилагането му без да е предписан от лекар. Той като антибиотик не лекува вирусни инфекции
Да,води се локален антибиотик.
Никога не го капя ,ако не е предписан от лекар.
На малката й е помагал при вирусна инфекция. Peace

Доколкото знам антибиотиците не помагат при вирусни, а само при бактериални инфекции. Или бъркам? Да не да е било бактериална инфекция и затова да е помогнал, но лекарката просто да не е искала да прави изследвания за да установи вида инфекция. Много майки казват че дават антибиотични капки и те пресичали веднага хремата. Може ли някой да обясни как антибиотик може да подейства на вируси или просто е било бактериална инфекция.


Казаха ми че вместо Стеримар, мога да си купя банка с физиологичен разтвор, да изтеглям със спринцовка и да пръскам в нослетата, като иглата на спринцовката остава постоянно в банката. Някой правил ли го е? Най малкото е доста по-евтино.

# 94
  • Мнения: X
 rreni, физиологичен разтвор се продава и в ампули.

Не знам дали е по- евтино...
Колкото до това,дали е вирусна или бактериална инфекция,
може и аз да не съм разбрала.

# 95
  • Варна
  • Мнения: 1 133

Казаха ми че вместо Стеримар, мога да си купя банка с физиологичен разтвор, да изтеглям със спринцовка и да пръскам в нослетата, като иглата на спринцовката остава постоянно в банката. Някой правил ли го е? Най малкото е доста по-евтино.

Правила съм го по препоръка на педиатъра, наистина излиза по-евтино. По 5мл в двете ноздри, изкарва всичко.
Но пък е по-неприятно за децата.
 

# 96
  • Мнения: 15 379
Ако хремата продължава повече от седмица /или друг срок/ може ли това да означава, че вече има и бактериална инфекция, или и вирусните могат да продължават по-дълго?
При хрема, която продължава повече от 10-тина дни е добре да се пусне назален секрет, за да се изключи бактериална инфекция.
При синът ми вирусна хрема (без никакви усложнения) беше активна 20 дни Crazy.

# 97
  • Мнения: 14 654
Чела съм мнения на лекари, че не е правилно да се пръска физиологичен разтвор със спринцовка. С пулверизатор е по-дбре. Можете да ползвате измито шишенце от Олинт, лесно се пълни с физ. р-р, а и дозира точно. Освен това след края на боледуването банката трябва да се изхвърли, защото отворена е чудна среда за растеж на бактерии вътре.
Нормално е хремата да продължи около 10 дни. Ако продължава много повече не е задължително да се дължи на бактерии, може да е алергия - по цвета и вида на секретите може да се различи. Ако са пенливи, прозрачни и редки, или пък не могат да изтекат от носа и детето само шмърка - по-скоро е алергия.

# 98
  • 1st floor
  • Мнения: 9 112
Ако продължава много повече не е задължително да се дължи на бактерии, може да е алергия - по цвета и вида на секретите може да се различи.
Peace подкрепям напълно
А това с шишенцето от Олинт и аз съм го правила Simple Smile

# 99
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Чела съм мнения на лекари, че не е правилно да се пръска физиологичен разтвор със спринцовка. С пулверизатор е по-дбре. Можете да ползвате измито шишенце от Олинт, лесно се пълни с физ. р-р, а и дозира точно. Освен това след края на боледуването банката трябва да се изхвърли, защото отворена е чудна среда за растеж на бактерии вътре.

И аз го зная това от лекар УНГ специалист.

# 100
  • Слънчевия дом
  • Мнения: 131
Щом има хрема по- дълго време провери дали не става въпрос за алергична хрема , понеже съм имала същия пробрем с по-голямата ми дъщеря , тя има хрема  почти до 3 г. с кратки прекъсвания . Лекувала съм я с какво ли не , водила съм я при УНГ и т.н и накрая се усъмних че е алергия и се оказа че е алергична от препаратите за миене на съдове . Тя сега е на 13 г. но щом замия с препарат започва веднага да и тече носът.Наскоро говорих и с една лекарка относно сегашните също продължителни хреми на по-малката ми дъщеря и тя ми каза ча в момента 90 % процента от хремите и кашлиците при малките деца са на алергична основа . При нея хремата е задна и веднага слиза към дробовете а  последния път кашля повече от месец  и не можа да и мине от нищо , накрая я заведох при алерголог , изписа и спрей и сироп и всичко отшумя. 

# 101
  • София
  • Мнения: 201
с хрема се справяме или с хомеопатичното ЕУФОРБИУМ назален спрей
или клеева тинктура 5 капки в 10 мл физиологичен разтвор.
Също може капки от мед и лайка.

И важно много слънце!

и разбира се важно е каква хрема, от какво, алергии, стафилококи...
аз говоря за простудно заболяване и обикновена хрема.

# 102
  • София по рождение
  • Мнения: 1 240
виброцил

# 103
  • Мнения: 127
Да попитам,приготвените капки с физ.р-р и клеева тинктура колко време могат да се ползват?Днес направих една такава доза,сложих няколко пъти в нослето на малката,утре мога ли отново да ги ползвам или да приготвя нови?

# 104
  • Пловдив
  • Мнения: 5 022
Приготвят се всеки ден нови.

# 105
  • Мнения: 668
Приготвят се всеки ден нови.
Аз ги приготвям във шишенце с капачка /от сребърна вода/ и ги ползвам два дни. Като са запушени нали не би трябвало да има проблем?

# 106
  • Пловдив
  • Мнения: 5 022
Нашата хомеопатичка, когато ни ги предписа за сефте, така ми каза: всяка сутрин нови и вечерта хвърляш... newsm78

# 107
  • Мнения: 127
Благодаря за отговорите за капките от клеева тинктура,искам само да попитам още нещо-колко време мога да ги слагам,и след колко дена да очаквам някакъв ефект?Слагам ги от петък вечерта на дребната,ама за сега хремата си продължава Sad

# 108
  • Пловдив
  • Мнения: 40 778
Аз пръскам Стеримар-малко със сила Grinning,иначе може вит С-капки директно в нослето или Хомеожен,ако обича да смуче хапчета.Сега сме взели пчелен прашец-разтварям го в бурканче мед и слагам в млякото,чая и ще видим!

# 109
  • Мнения: 647
Чела съм мнения на лекари, че не е правилно да се пръска физиологичен разтвор със спринцовка. С пулверизатор е по-дбре. Можете да ползвате измито шишенце от Олинт, лесно се пълни с физ. р-р, а и дозира точно. Освен това след края на боледуването банката трябва да се изхвърли, защото отворена е чудна среда за растеж на бактерии вътре.
Нормално е хремата да продължи около 10 дни. Ако продължава много повече не е задължително да се дължи на бактерии, може да е алергия - по цвета и вида на секретите може да се различи. Ако са пенливи, прозрачни и редки, или пък не могат да изтекат от носа и детето само шмърка - по-скоро е алергия.

Здравейте пак! Малко бях ангажиран, затова не съм влизал... в последно време не мога да сваря да зареждам инхалатори.

На въпроса с хремата- дали една продължителна хрема се дължи на вирус или е бактерия? Може да е вирус, може да е бактерия, може да е алергична хрема. Има и друг сценарий: може да започне с вирусна, с времето, ако не се овладее, да се загнездят бактерии, за се промени цветът на секрета.. Тогава се почва с капките, от които може да се развие пък алергичен ринит (например, при капане на ксилометазолин повече от 5-7 дена последователно)...

Друга много важна тема, която засягате- употребата на физиологичен разтвор от банки. МНОГО ВНИМАВАЙТЕ!

Банките са ЕДНОКРАТНИ опаковки на лекарствените разтвори. Една банка е предвидена за еднократна употреба - за една инфузия!

Когато ползвате банки, какво правите? Не отваряте самата банка, за да е стерилна, нали! Обаче, вкарвате две игли - през едната изтегляте разтвора, а през другата.... навлиза нестерилен въздух от помещението. Е, този възду е пълен с всичко - основно аеробни бактерии, но и анаеробни! Точно за три дни една стерилна банка се превръща в невероятен бульон от всякакви колонии бактерии.. Тези бактерии вие ги:

1. Впръсквате в носа на детето, ако ползвате банката за промивки на носа.
2. Инхалирате директно в белия дроб на детето, когато използвате банката за инхалатор за домашна употреба.

Затова, не използвайте банка (ако ползвате банка) повече от два дена след първото изтегляне на разтвор. Ползването на банка се оправдава, ако имате няколко пациента в къщи и за всички тях харчите голямо количество физиологичен разтвор на ден - за промивки на носа, за инхалации... В противен случай ползвайте специалите капки за нос (еднократни капки физиологичен разтвор) или спрейчетата (морска вода). За инхалации ползвайте винаги стерилни пластмасови ампули, които са с инжекционен разтвор, а не пластмасови ампули с морска вода за нос! Направете разликата!

Поздрави,

маг.фарм. Антон Вълев

# 110
  • София
  • Мнения: 9 860
маг.фарм. Антон Вълев ,аз си купих стъклена банка с физиологичен разтвор.И нея ли не бива да използвам повече от два дни?

# 111
  • Мнения: 4
ehoo privet na vsi4ki tuk...moq mal4o e na 4 meseca i ot edna sedmica e bolen.davah mu umkalor,slagah mu edni praveni kapki v nosa ,no toi o6te e hremav i ve4e ima hra4ki ,koito mu sedqt v gurloto i ne moje da gi izkara...daite savet kakvo da mu dam za othra4vane(na6iqt doktor mi kaza da probvam bromxeksin,oba4e toi ne iska da go pie)...4akam pomo6t Simple Smile

# 112
  • Мнения: 647
маг.фарм. Антон Вълев ,аз си купих стъклена банка с физиологичен разтвор.И нея ли не бива да използвам повече от два дни?

Здравейте!

Всички банки - пластмасови или стъклени, са еднократни опаковки. Вашата банка е годна също до два дни след отваряне.

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 113
  • Мнения: 338
здравей, мимочето,
от вчера пробвам една рецепта, която за първи път вчера чух, но и аз имам проблем с отхрачването в мометна. нишадър в чая - слага се много много малко - на върха на лъжичка. и с повече захар. малко е неприятно на вкус, но може пък и да му хареса - по-приятно е от бромхексина.

# 114
  • Мнения: 647
ehoo privet na vsi4ki tuk...moq mal4o e na 4 meseca i ot edna sedmica e bolen.davah mu umkalor,slagah mu edni praveni kapki v nosa ,no toi o6te e hremav i ve4e ima hra4ki ,koito mu sedqt v gurloto i ne moje da gi izkara...daite savet kakvo da mu dam za othra4vane(na6iqt doktor mi kaza da probvam bromxeksin,oba4e toi ne iska da go pie)...4akam pomo6t Simple Smile

Здравейте!

За съжаление, налага се да пробвате различни неща, докато успеете. Бромхексин е сироп, който има ефект. Ако нямате успех, обаче, можете да пробвате от сиропа Ердомед - относително приемлив е за децата като вкус. Мощен отхрачващ агент е и дава резултати бързо. Трябва да се знае, че не се дава 1 час преди лягане и също така, че трябва дасе взема поне 7 дена, независимо, че детето може да е видимо здраво още на третия ден. Пациентът трябва да приема много течности, зада може да отхрачи.

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 115
  • софия
  • Мнения: 386
Как Бромхексин сир за дете на 4 месеца,ако правилно съм прочела?Той е за над 2 год.

# 116
  • Мнения: 4
blagodarq vi za suvetite:)

# 117
  • Мнения: 1 650
Днес ни излязоха резултатите от микробиологията. Гърлото- чисто , от носа се изолира Moraxella Catarrhalis. Обаче имаме от 2 дни и много силна суха кашлица, подобна на магарешка. Следователно докторката ни прати за изследване за коклюш, което ще е готово в понеделник. За сега лечение със Сумамед. Ако някой има повече информация за тази бактерия, моля да пише. Моля и Магистър Фармацевта за мнение. Confused

# 118
  • софия
  • Мнения: 2 543
ehoo privet na vsi4ki tuk...moq mal4o e na 4 meseca i ot edna sedmica e bolen.davah mu umkalor,slagah mu edni praveni kapki v nosa ,no toi o6te e hremav i ve4e ima hra4ki ,koito mu sedqt v gurloto i ne moje da gi izkara...daite savet kakvo da mu dam za othra4vane(na6iqt doktor mi kaza da probvam bromxeksin,oba4e toi ne iska da go pie)...4akam pomo6t Simple Smile

Здравейте!

За съжаление, налага се да пробвате различни неща, докато успеете. Бромхексин е сироп, който има ефект. Ако нямате успех, обаче, можете да пробвате от сиропа Ердомед - относително приемлив е за децата като вкус. Мощен отхрачващ агент е и дава резултати бързо. Трябва да се знае, че не се дава 1 час преди лягане и също така, че трябва дасе взема поне 7 дена, независимо, че детето може да е видимо здраво още на третия ден. Пациентът трябва да приема много течности, зада може да отхрачи.

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев
На моята девойка, откакто се е родила , отхрачващ ефект има само бромхексин сироп, нищо друго.

# 119
  • Мнения: 150
Ако е само хрема използвам капки от Алое Вера, а инъче включвам и Виброцил-а. Като заспи намазвам леко долната част на челото с виетнамско-то чудо /тигрова мас/.
Синът ми също от доста време е с хрема и аз пробвам различни "домашни" средства, които знам или ми препоръчат. И то много смело, предвид на това, че след като не е лекарство, няма проблем...
Та сега взех, че го намазах на челото с тигрова мас( бях я купила за себе си- облекчава ме при схванат врат) без да се замисля, че нямам никаква представа за състава на това "чудо".
Някой знае ли дали съдържа нещо опасно за деца?
А, да не ви казвам какъв ужас изживях непосредствено след намазването, когато челото му стана малинено червено - казах си "край! обезобразих си детето" .. Не го изгорих, Слава Богу Praynig!!!, но после се замислих дали не съм му навредила по някакъв начин...
Изобщо, разказвам ви това, за да припомня да сме по-внимателни дори и при прилагане на "народна медицина"

# 120
  • Мнения: 1 650
Вече не експериментирам с нищо. Ако хремата кара повече от 10 дни, се взима секрет, защото явно причината е бактерия!

# 121
  • софия
  • Мнения: 2 543
Ако е само хрема използвам капки от Алое Вера, а инъче включвам и Виброцил-а. Като заспи намазвам леко долната част на челото с виетнамско-то чудо /тигрова мас/.
Синът ми също от доста време е с хрема и аз пробвам различни "домашни" средства, които знам или ми препоръчат. И то много смело, предвид на това, че след като не е лекарство, няма проблем...
Та сега взех, че го намазах на челото с тигрова мас( бях я купила за себе си- облекчава ме при схванат врат) без да се замисля, че нямам никаква представа за състава на това "чудо".
Някой знае ли дали съдържа нещо опасно за деца?
А, да не ви казвам какъв ужас изживях непосредствено след намазването, когато челото му стана малинено червено - казах си "край! обезобразих си детето" .. Не го изгорих, Слава Богу Praynig!!!, но после се замислих дали не съм му навредила по някакъв начин...
Изобщо, разказвам ви това, за да припомня да сме по-внимателни дори и при прилагане на "народна медицина"
Аз пък преди години си намазвах около носа при настинка с тигрова мас- знам го като виетнамско чудо.Помага.Но веднъж без да искам се почесах по окото.Жив ужас.Внимавайте с това лекарство.

# 122
  • Мнения: 638
Ахааа,скъсах се да търся виетнамско чудо тук и все още не съм намерила.В ДМ срещнах маз с името тигрово ...незнам си какво.Можете ли да пуснете снимка на Тигровата мас?Предварително благодаря!

# 123
  • Мнения: 338
добре де, какво всъщност е действието на тигровата мас / виетнамско чудо?

# 124
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
Аз съм най-доволна от лугата. Разбира се ако има откъде да я вземеш- не пише  от къде си. Разреждам я с вода, че иначе е доста силна и така с тампона.   И  за гаргара върши работа при възпалено гърло. От Коларгола съм доволна при възпалени сливици, но за хремата не ни помага. Разбира се това е при настинка, след консултация.

Извинявам се, че използвам темата, но искам да те попитам наистина ли Коларгол действа при възпалени сливици? Ние всеки месец сме така, пък никой не е предписвал такива капки.

# 125
  • софия
  • Мнения: 2 543
Ако е само хрема използвам капки от Алое Вера, а инъче включвам и Виброцил-а. Като заспи намазвам леко долната част на челото с виетнамско-то чудо /тигрова мас/.
Синът ми също от доста време е с хрема и аз пробвам различни "домашни" средства, които знам или ми препоръчат. И то много смело, предвид на това, че след като не е лекарство, няма проблем...
Та сега взех, че го намазах на челото с тигрова мас( бях я купила за себе си- облекчава ме при схванат врат) без да се замисля, че нямам никаква представа за състава на това "чудо".
Някой знае ли дали съдържа нещо опасно за деца?
А, да не ви казвам какъв ужас изживях непосредствено след намазването, когато челото му стана малинено червено - казах си "край! обезобразих си детето" .. Не го изгорих, Слава Богу Praynig!!!, но после се замислих дали не съм му навредила по някакъв начин...
Изобщо, разказвам ви това, за да припомня да сме по-внимателни дори и при прилагане на "народна медицина"
Аз пък преди години си намазвах около носа при настинка с тигрова мас- знам го като виетнамско чудо.Помага.Но веднъж без да искам се почесах по окото.Жив ужас.Внимавайте с това лекарство.
Малка червена метална кутиика с диаметър на капачка от минерална вода, но по-ниска.За съжаление не мога да го снимам , защото ми се губи.Сигурно съм го купила преди 15 години.Ако го намеря веднага го пращам.Отпушва нос за секунди.

Последна редакция: пт, 16 окт 2009, 18:50 от gabelas17

# 126
  • Мнения: 338
как го прилагаш, за да отпуши носа? и лекува ли или е само за отпушване?

# 127
  • софия
  • Мнения: 2 543
как го прилагаш, за да отпуши носа? и лекува ли или е само за отпушване?
На мен го прилагам по следния начин, намазвам около синусите и около отворите на носа. Дразни очите, така силно мирише.При главоболие намазвам над веждите, помага. Лекува ми хремата, при детето не съм го прилагала.Алергична е , пък и лекарството го влача от 100 години.Все пак имунната ми система е по-развита от нейната и боледувам на крак.

# 128
  • Мнения: 647
Здравейте!

Трябва да отбележа, че тигрова маз и виетнамско чудо са две тотално различни неща. Кутийките си приличат, но грубо. На тигровата маз имате нарисуван един бял бенгалски тигър, а на виетнамското чудо имате червена кутийка със нарисувана златна петолъчка.

Тигровата маз е по-безобидна от виетнамското чудо (виетнамското чудо се казва "Балсам Златна звезда").

Подобен на виетнамското чудо е балсамът на Хималая против простуда. Това са едни азиатски мазила, които са обилно наситени с етерични масла от най-различни екзотични растения, включително от растения, братовчеди на черния пипер. Имат ревулзивно действие и.. са супер-алергенни при хора, които са податливи на алергични реакции или пък не понасят силни миризми. Много да се внимава да не се докосват със същите неизмити от балсама ръце очния контур, устните и рани по кожата и лигавиците, както и самите лигавици. Локално при предозиране тези балсами могат да причинят химическо изгаряне.

Тигровата маз е по-приятна, по-малко миризлива, и няма такова силно действие. Тя също има ревулзивно (локално загряващо) действие.

И един съвет: майки, моля ви, не експериментирайте върху децата си НИЩО. Ако можеха, децата щяха да стрелят срещу вас Simple Smile От един такъв семеен експеримент брат ми цял живот не яде пъпеши, защото майка ми го беше карала да яде сурови семена от пъпеши като малък.. Една жена й била казала...

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 129
  • Мнения: 150
На капачето на мойто "мазило" има тигър и дракон , а от обратната страна пише  Essential balm и останалото навсякъде е йероглифи..петолъчка няма.
Маг. фарм. Антон Вълев, това кое от двете неща е - "по-безобидното" или "по-агресивното"?
И също искам да ми кажете, ако няма никакви външи белези по кожата на детето, пак ли може да съм му причинила химическо изгаряне или отравяне или др. страшни работи..
Цял ден ме измъчва чувството за вина, ама дано не е голяма "белята"

# 130
  • Русе
  • Мнения: 11 918
И един съвет: майки, моля ви, не експериментирайте върху децата си НИЩО. Ако можеха, децата щяха да стрелят срещу вас Simple Smile Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев
  А а ако изберем алтернативата на безразборно изписваните антибиотици, което са най сигурните причинители на алергии......  newsm78

# 131
  • Мнения: 52
Здравейте. Моята дъщеря е доста алергично дете. Преди няколко дни направи аларгична реакция от едно конче и в момента е с температура, кашлица и хрема. Никой лекар до сега не ми е казал причината каква е - алергична или вирусна. Пием споменатие по горе Ердомед но той вместо да втечнява кашлицата я прави по-суха. За хремата Виброцил и физиол.разтвор. Но нищо не помага - тръгне ли хрема скоро преминава в кашлица а тя за съжаление понякога завършва със спазъм на бронхите. Кошмар пълен.
Когато беше бебе една лекарка и излекува хремата с етерични масла капнати на тампонче памук и поставени на възглавницата на детето. Исках да ви попитам някои от вас ползва ли етеричните масла против хрема?

# 132
  • София
  • Мнения: 9 860
petia123 ,аз за радост не съм особенно запозната с алергиите....но възможно ли е при алергия към каквото и да било да се вдига температура?Честно казано не ми се вярва.По-скоро детето е болно.

# 133
  • Мнения: 52
здравей. за съжаление май е възможно. поне така ми е казвал педиатъра. когато алергичната реакция е силна организма иска да се защити и реагира с кашлица, хрема и температура. а дали е така....

# 134
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
И аз не съм чувала за алергия с температура, кашлица и сополи. Rolling Eyes

# 135
  • Мнения: 4
Ох да ви кажа ништо не помогна досега...Носът му се отпуши,но секретите не могат да му излезнат,седят му в носоглътката и тои се дави непрекъснато..Незнам какво да правя-моят доктор ми каза да му слагам само физиологичен разтвор,лайка или вит.С в носа,но и това няма никакъв ефект...Така сме вече 2 седмици  Sad  ПОМАГАЙТЕ

# 136
  • Мнения: 15 379
Ох да ви кажа ништо не помогна досега...Носът му се отпуши,но секретите не могат да му излезнат,седят му в носоглътката и тои се дави непрекъснато..Незнам какво да правя-моят доктор ми каза да му слагам само физиологичен разтвор,лайка или вит.С в носа,но и това няма никакъв ефект...Така сме вече 2 седмици  Sad  ПОМАГАЙТЕ
Поръчай си помпичка за изсмукване на секретите от нослето, хремата минава много по-бързо и детенцето спи без да се дави.
Ако те интересува, в тази тема има повече подробности: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=436914.0

# 137
  • Мнения: 338
Здравейте. Моята дъщеря е доста алергично дете. Преди няколко дни направи аларгична реакция от едно конче и в момента е с температура, кашлица и хрема. Никой лекар до сега не ми е казал причината каква е - алергична или вирусна. Пием споменатие по горе Ердомед но той вместо да втечнява кашлицата я прави по-суха. За хремата Виброцил и физиол.разтвор. Но нищо не помага - тръгне ли хрема скоро преминава в кашлица а тя за съжаление понякога завършва със спазъм на бронхите. Кошмар пълен.
Когато беше бебе една лекарка и излекува хремата с етерични масла капнати на тампонче памук и поставени на възглавницата на детето. Исках да ви попитам някои от вас ползва ли етеричните масла против хрема?
petia123, аз използвам етерични масла за отпушване на носа, но не по този начин - купих си специална лампа - на "2 етажа" - отдолу се слага свещичка (от вида кандилце), а отгоре се слага вода с няколко капки етерично масло - тази лампа оставям някъде около главата й да гори цяла нощ - 1 свещ гори около 2 часа. отпушва носа, спи спокойно, но не мисля, че има лечебен ефект - винаги й давам капки.

Ох да ви кажа ништо не помогна досега...Носът му се отпуши,но секретите не могат да му излезнат,седят му в носоглътката и тои се дави непрекъснато..Незнам какво да правя-моят доктор ми каза да му слагам само физиологичен разтвор,лайка или вит.С в носа,но и това няма никакъв ефект...Така сме вече 2 седмици  Sad  ПОМАГАЙТЕ
мимочето, аз пробвах преди няколко дни сок от лимон - с всички сополи беше дотам, не нямаше много голяма хрема. за по-голяма нашият лекар препоръчва черни капки. с тях пробва ли? много са ефикасни, но е нужно голямо внимание при употребата им - много са силни и обикновено се дават само с рецепта. помоли вашия лекар да ви изпише. задължително се използват не повече от 7 дни, даже ние ги ползваме само 5 и ги хвърляме.

# 138
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
мимочето и аз бих те посъветвала да вземеш помпичка.

# 139
  • Мнения: 52
Цитат на: tarzanka link=topic=427398.msg12799413#msg12799413 date=1255
[b
petia123[/b], аз използвам етерични масла за отпушване на носа, но не по този начин - купих си специална лампа - на "2 етажа" - отдолу се слага свещичка (от вида кандилце), а отгоре се слага вода с няколко капки етерично масло - тази лампа оставям някъде около главата й да гори цяла нощ - 1 свещ гори около 2 часа. отпушва носа, спи спокойно, но не мисля, че има лечебен ефект - винаги й давам капки.


Благодаря ти. Ще попитам лекаря дали може да се ползва при алергични деца и ще опитам и аз. Когато беше бебе при нея имаше страхотен ефект.

# 140
  • Мнения: 4
мимочето и аз бих те посъветвала да вземеш помпичка.
аз имам помпичка,но на него нослето вътре му е чисто..секретите са му в гърлото

# 141
  • Мнения: 556

мимочето, аз пробвах преди няколко дни сок от лимон - с всички сополи беше дотам,
А как използваш сока - разрежда ли се и по колко капки капеш?

# 142
  • Мнения: 15 379
аз имам помпичка,но на него нослето вътре му е чисто..секретите са му в гърлото
Ако ползваш обикновен аспиратор (помпичка) от рода на Чико няма как да изкараш секрет от гърлото, електрическата се справя идеално с този проблем.
Друг вариант, за да облекчиш бебето при сън, за да не се дави и кашля е да повдигнеш матрачето на около 30 градуса височина - също действа безотказно Peace!

# 143
  • Мнения: 1 484
Някой  пробвал ли е  захаросан  мед в  двете  ноздри.Прочетох  че е  много  полезно.Слага се  колкото  грахово  зърно.

# 144
  • Мнения: 2 111
Някой  пробвал ли е  захаросан  мед в  двете  ноздри.Прочетох  че е  много  полезно.Слага се  колкото  грахово  зърно.
Да,пробвах го на себе си,защото имам синузит и щях да умра  ooooh! На дете не бих го приложила никога.
Много е болезнено,меда започва да се топи и да слиза към гърлото и дразни,много щипе на носа и като започна една кашлица,не мога да си поема дъх.
Това е моят опит,просто споделям,иначе може и да е ефикасно.

# 145
  • Мнения: 1 484
Някой  пробвал ли е  захаросан  мед в  двете  ноздри.Прочетох  че е  много  полезно.Слага се  колкото  грахово  зърно.
Да,пробвах го на себе си,защото имам синузит и щях да умра  ooooh! На дете не бих го приложила никога.
Много е болезнено,меда започва да се топи и да слиза към гърлото и дразни,много щипе на носа и като започна една кашлица,не мога да си поема дъх.
Това е моят опит,просто споделям,иначе може и да е ефикасно.

Много  ти  благодаря. Hug

# 146
  • Пловдив
  • Мнения: 5 022
На дете - чай от лайка с мед, като капки.

Но трябва всеки ден да се приготвят нови.

# 147
  • Мнения: 338

мимочето, аз пробвах преди няколко дни сок от лимон - с всички сополи беше дотам,
А как използваш сока - разрежда ли се и по колко капки капеш?
4akura, изстисквам няколко капки от лимон, взимам ги с капкомера и направо в носа - сложих по 2 капки във всяка ноздра. не съм разреждала, но е много гадно. и на себе си сложих - такава гадост няма...но резултатът си струва според мен. не знам дали малката мисли също така. Embarassed

Някой  пробвал ли е  захаросан  мед в  двете  ноздри.Прочетох  че е  много  полезно.Слага се  колкото  грахово  зърно.
това аз го пробвах на малката преди време, но резултат не видях! не е кашляла, но не й се отпуши носа, а вместо да намалеят сополите, станаха лепкави и едвам й изчистих носа.

На дете - чай от лайка с мед, като капки.

Но трябва всеки ден да се приготвят нови.
чая от лайка с мед също не действат (поне при нас).

# 148
  • Мнения: 425
С КЛЕЕВА ТИНКТУРА:

1 ампула физиолог.р-р +5 капки клеева тинктура. Х 2 капки в ноздра 3 пъти дневно !!! Разстворът се прави всекидневно нов/пресен, капе се до 2-3 дни след като секне хремата !:peace:

# 149
  • Мнения: 57
Много е сложен въпросът с хремата... Трябва да лекуваме не само хремата, а и причината.
Аз слагам физиологичен р-р със спринцовка, колкото пъти се сетя, виброцил 2 или 3 пъти по две капки или ксилометазолин, но с него трябва да се внимава, изсушава и разранява лигавицата. Правила съм и домашни капки с прополис и медена вода, сок от лук, който ужасно щипе и какво ли още не. Нашата лекарка ни изписва тобрадекс, които са антибиотични, за петдневна употреба.
Струва ми се, че само с физиологичен р-р ефектът ще е същия. Давам и вит. С, коластра и топли чайчета, предимно от шипки, също и коризалия - на всеки час по едно хапченце. Разтривам крачетата вечер с аспирин, разтворен в ракия. Понякога правя и инхалация с физиологичен р-р (имаме инхалатор)....
Лелееее, много стана!
Но като започне сезонът на хремите, докато не свърши, все сме си със сополи. Сега махнахме сливиците на единия ми син, ще видим как е. Ще ви кажа напролет  Wink

# 150
  • Мнения: 338
леле, Kalina_Twins, всичко наведнъж ли слагаш?

# 151
  • Мнения: 57
леле, Kalina_Twins, всичко наведнъж ли слагаш?
Разбира се, че не  Confused Просто изреждах изпробвани варианти и.... изказах мнение.

# 152
  • Мнения: 96
С КЛЕЕВА ТИНКТУРА:

1 ампула физиолог.р-р +5 капки клеева тинктура. Х 2 капки в ноздра 3 пъти дневно !!! Разстворът се прави всекидневно нов/пресен, капе се до 2-3 дни след като секне хремата !:peace:

И аз така,но го правя с вода. Пробвах го и върху себе си-страхотен ефект!

# 153
  • Мнения: 425
С КЛЕЕВА ТИНКТУРА:

1 ампула физиолог.р-р +5 капки клеева тинктура. Х 2 капки в ноздра 3 пъти дневно !!! Разстворът се прави всекидневно нов/пресен, капе се до 2-3 дни след като секне хремата !:peace:

И аз така,но го правя с вода. Пробвах го и върху себе си-страхотен ефект!

Mоже с преварена и подсолена вода,СЪЩОТО Е, ако няма аптека за физиологичен р-р ! Peace

# 154
  • Мнения: 2 111
Аз пък вече правя капките с клеева тинктура с 10 мл сребърна вода+5 капки клеева тинктура.
Така поне при нас има по-добър ефект.И не се налага да капя отделно сребърна вода в носа.

# 155
  • Мнения: 3 929
Много зависи от вида на хремата/сополките и от какво са провокирани.
Когато е течна, капя често Стеримар или физиологичен разтвор, за да промивам носната лигавица и издухваме по-често нослето, за да не се стичат секретите по гърлото. След това капя по 2 капки олио/зехтин в ноздра, но когато легне да спи. Обикновено след 1-2 дена сополките започват да се сгъстяват. Слагала съм и Аркол /сребърна вода/.
Ако са гъсти бели сополки, просто промивам със Стеримар и издухвам. Ако са зелени, пак така, но капя Макситрол, Тобрекс или Тобрин. Ползвала съм и Бактробан, но не съм особено доволна от него.
Давам и много чай, хем да загрява, хем да отмива секретите от гърлото, за да не стават усложнения.
Клеева тинктура също съм ползвала, както и Цитросепт, но казва, че му щипе и затова ги избягвам.

# 156
  • Мнения: 338
аз реших да пробвам клеевата тинктура и ето резултата:
1. детето опищя света - явно боли или щипе, не знам кое от двете
2. сополите не намаляха след еднодневна употреба
3. но за сметка на това цялата се изрина!!!
извод: повече никога няма да ги пробвам!!!  newsm78 иначе за зелени сополи и аз слагам тобрекс или тобрадекс - не ги усеща и минава бързо.но знам, че са антибиотични и не е добре да се употребяват без лекарско предписание. общо взето се старая да редувам различни рецепти всеки път така, че да се полуви повторение на около 2-3 месеца, а по възможност и повече. иначе бързо привиква и спира да й действа, каквото и да е.

# 157
  • Мнения: 2 111
Да,щипят капките с клеева тинктура,на мен са ми гадни,но детето не се оплаква Mr. Green Впръсквам ги със спрея на Олинт.
И имат ефект ако се хване хремата в самото начало/поне при дъщеря ми/.

А тези антибиотични капки за зелени сополи само след изследване на носен секрет ли са ви ги изписвали?

# 158
  • Мнения: 338
никакви изследвания - просто не знам как решава да ги пише. но след първия път бях много доволна от ефекта и след това си ги взимам пир някое редуване. без рецепта. нашта изписва все олинт. то ми писна - той спря да действа. тогава започнах да редувам. обикновено редувам така: черни капки, следващия път вода със сол, после глицерин с небетшекер, после тобрадекс, после низита (и евентуално капки), ако намеря още някоя рецепта следва тя и почвам отначало. и така. но това не всеки ден. всеки вид си е за цял курс на лечение. следващия курс е с различен продукт.

# 159
  • Мнения: 96
tarzanka,как разреждаше тинктурата? При запушен нос първо трябва да отпушиш хубаво за да подействат капките,аз имам спрей физиологичен разтвор и е ефикасен.Щом щипе разреди го още малко,действа и при 2ml/1капка.Щипе,но не чак нетърпимо/пробвах го/!

# 160
  • Мнения: 338
ми разредих го както пишеше тук - 5 капки клеева тинктура, 10 мл физиологичен разтвор. питахме и доктора и той така каза. било ефикасно, обаче не знам защо се изрина. още се опитваме да разберем от какво. има и още 2 възможности, но засега няма да рискувам с тия капки. взех вчера от черните.

# 161
  • Мнения: 425
аз реших да пробвам клеевата тинктура и ето резултата:
1. детето опищя света - явно боли или щипе, не знам кое от двете
2. сополите не намаляха след еднодневна употреба
3. но за сметка на това цялата се изрина!!!
извод: повече никога няма да ги пробвам!!!  newsm78 иначе за зелени сополи и аз слагам тобрекс или тобрадекс - не ги усеща и минава бързо.но знам, че са антибиотични и не е добре да се употребяват без лекарско предписание. общо взето се старая да редувам различни рецепти всеки път така, че да се полуви повторение на около 2-3 месеца, а по възможност и повече. иначе бързо привиква и спира да й действа, каквото и да е.

Най-вероятно детето ви има атрофирала носна лигавица и затова е станало така, иначе разредена кл.т-ра нещипе повече от др.капки за нос !!! Peace  

# 162
  • Мнения: 425
ми разредих го както пишеше тук - 5 капки клеева тинктура, 10 мл физиологичен разтвор. питахме и доктора и той така каза. било ефикасно, обаче не знам защо се изрина. още се опитваме да разберем от какво. има и още 2 възможности, но засега няма да рискувам с тия капки. взех вчера от черните.

Обривът може да е от АБ ИЛИ ДРУГО ТРАД.Л-ВО ...!?! Thinking

# 163
  • Мнения: 338
аб какво е?

а друго освен капките от клеевата тинктура не съм й давала.

между другото мисля, че първия път като й слагахме не беше разредено правилно - мъжа ми го прави и ми се струва, че беше по-концентрирано. следващия път аз го правих и беше доста по-голямо количество от неговото, което ме навежда на мисълта, че може това да е причината за писъците.

а за обрива другите възможности са:
1. стъклена вата
2. храната на макдоналдс (тъй като повръщаше след като я яде, но предполагам, че е малко вероятно - ама така казва доктора)

# 164
# 165
  • град Русе
  • Мнения: 78
Най-вероятно детето ви има атрофирала носна лигавица и затова е станало така, иначе разредена кл.т-ра нещипе повече от др.капки за нос !!! Peace  

Не мисля така - аз съм ги пробвала и на себе си - наистина щипят много повече. Освен това и при нас нямаха ефект, за съжаление  Sad

# 166
  • софия
  • Мнения: 386
Моят безкраен опит с хремата Sadпоказа,че при хрема над 10 дена със зелени секрети -задължително носен секрет с антибиограма.Обикновено има бактериален причинител и понякога локалните средства не действат.

# 167
  • Мнения: 425
Моят безкраен опит с хремата Sadпоказа,че при хрема над 10 дена със зелени секрети -задължително носен секрет с антибиограма.Обикновено има бактериален причинител и понякога локалните средства не действат.

Тогава спрей БИОПАРОКС/локален антибиотик/ за нос и гърло, неуврежда др.органи:бъбреци и черен дроб/, ефикасен но ние развихме алергия от него/залпово кихане../ и го заменихме с клеевата тинктура Peace

# 168
  • Мнения: 338
ооо, антибиотик не е пила от доста време-около месец, месец и половина. така че не е обрив от антибиотик.

а за лигавицата не знам. има ли начин да проверим? защото наистина съм й прилагала малко гадни домашни рецепти, които и аз съм си правила, но тя все пак е по-малка и не знам.

зелени сополи за повече от 5-7 дни не сме имали досега. но ако се случи, ще последвам вашия опит и ще тичаме на изследване.

по тоя повод се сещам, че днес взех изследванията на малката - започна да кашля оня ден и я заведохме на лекар. направо си отворих нова тема
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=438177.0

# 169
  • Мнения: 57
А откъде взимате клеевата тинктура?
Аз си я правя сама и става доста силна, използвам я и за гърлата в комбинация с глицерин и мед.

# 170
  • Мнения: 2 111
А откъде взимате клеевата тинктура?
Аз я купувам от аптеката Peace

tarzanka   bouquet Ще питам педиатъра за тези капки.

# 171
  • софия
  • Мнения: 386
Много го харесвам Биопарокса,но за съжаление малките трудно го понасят.Дъщеря ми е на 2,10м и като пръснах един път вече нищо не можа да я склони да повтори.Аз го ползвах при тежка хрема и също много кихах от него,но после това отмина.

# 172
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Аз пък от биопарокса не съм възхитена. Ползала съм го лично аз.

# 173
  • Мнения: 1 650
А откъде взимате клеевата тинктура?
Аз си я правя сама и става доста силна, използвам я и за гърлата в комбинация с глицерин и мед.
А как я правиш сама?

# 174
  • София по рождение
  • Мнения: 1 240
Едно врме лекарката ни изписваше едни капки Коларгол, които ги правеха в аптеката. Бяха много ефикасни, но зъ съжаление съм изгубила рецептата.

# 175
  • Мнения: 338
точно това са черните капки. коларгол е сребърен прах, който се смесва с физиологичен разтвор, ампула. изчаква се 2 часа, след това може да се използват не повече от 7 дни и се изхвърлят. освен това винаги се разджуркват хубаво преди употреба и цапат страшно много. успях да ги изпера единствено с домашен сапун и накисване с вениш, след това пак домашен сапун.

# 176
  • София по рождение
  • Мнения: 1 240
точно това са черните капки. коларгол е сребърен прах, който се смесва с физиологичен разтвор, ампула. изчаква се 2 часа, след това може да се използват не повече от 7 дни и се изхвърлят. освен това винаги се разджуркват хубаво преди употреба и цапат страшно много. успях да ги изпера единствено с домашен сапун и накисване с вениш, след това пак домашен сапун.
ааааа, да верно че така беше, ама в кви пропорции ? Ти сама ли си ги смесваш? Аз давах рецептата и те ми ги правеха готови.

# 177
  • Мнения: 3 929

А тези антибиотични капки за зелени сополи само след изследване на носен секрет ли са ви ги изписвали?
Не, никога не са взимали секрет от носа за изследване. Щом били зелени, значи било бактериална инфекция. Аз обаче не винаги, когато синът ми е със зелени сополи, му капя от АБ капките. Много често му минава само от впръскване на Стеримар и често издухване на носа. Когато започне обаче да покашля или да се дави и да преглъща трудно от стичащия се секрет, а той е доста гъст, тогава слагам от тези капки.

# 178
  • Мнения: 338
точно това са черните капки. коларгол е сребърен прах, който се смесва с физиологичен разтвор, ампула. изчаква се 2 часа, след това може да се използват не повече от 7 дни и се изхвърлят. освен това винаги се разджуркват хубаво преди употреба и цапат страшно много. успях да ги изпера единствено с домашен сапун и накисване с вениш, след това пак домашен сапун.
ааааа, да верно че така беше, ама в кви пропорции ? Ти сама ли си ги смесваш? Аз давах рецептата и те ми ги правеха готови.
сама си ги правя, но като дам рецептата и те виждат какви пропорции са изписани и ми дават съответната ампула. иначе не знам. мога да погледна последната рецепта - беше за 3%-тов разтвор, мисля, че ампулата беше 10 мл. но не съм сигурна. иначе не мога да намеря аптека, където да ги правят. затова даже отивам 2-3 пъти в една и съща аптека и си купувам няколко пъти, за да имам за бъдеще. много трудно ги намирам.

# 179
  • Мнения: 57
brillante Blumen, за клеевата тинктура: намирам си от някоя баба или хора, които имат пчели, пчелен клей (прополис). Това е едно тъмнокафяво, зеленикаво твърдо вещество. Натрошавам го и заливам в тъмно шише със силен спирт (взимам най-силния от аптеката - 95% мисля). Съхранявам в хладилник и използвам през целия сезон.

# 180
  • Мнения: 2 111
zuki   bouquet

И аз си правя вкъщи коларгола-едно пакетче коларгол 200мг и една ампула 10мл дестилирана вода-така са изписани на дъщеря ми.
От вчера ги спрях.Хремата почти изчезна.
Доволна съм и от един нов спрей с морска вода Quixx-хипертоничен разтвор-по-силен е от останалите спрейчета с морска вода и се ползва само при хрема и синузит.Мисля че помогна повече от коларгола.
Quixx

Ето рецепта за приготвяне на клеева тинктура от д-р Михайлов:
30 г пчелен клей се нарязва и разтваря със 100 мл 90- 95% етилов спирт.
Може да се разклаща 2- 3 пъти през деня. Трябва да се разтвори за 1 седмица, но може с употребата да се започне и от втория ден. Получава се светла утайка, като пясък и кафява течност над утайката. Важна е тъмната течност. Може да се отлее само течността в друг съд след пълното разтваряне.

# 181
  • Мнения: 338
ей това куикс не го бях чувала. то ще е следващото нещо, което ще употребя при следващата настинка на дъщеря ми.

# 182
  • Мнения: 2 111
Нов препарат е,изписаха ни го тази седмица,хареса ми описанието и реших да го пробвам.
Сега пръскам само с него докато се изчисти съвсем хремата.

# 183
  • Мнения: 647
точно това са черните капки. коларгол е сребърен прах, който се смесва с физиологичен разтвор, ампула. изчаква се 2 часа, след това може да се използват не повече от 7 дни и се изхвърлят. освен това винаги се разджуркват хубаво преди употреба и цапат страшно много. успях да ги изпера единствено с домашен сапун и накисване с вениш, след това пак домашен сапун.
ааааа, да верно че така беше, ама в кви пропорции ? Ти сама ли си ги смесваш? Аз давах рецептата и те ми ги правеха готови.
сама си ги правя, но като дам рецептата и те виждат какви пропорции са изписани и ми дават съответната ампула. иначе не знам. мога да погледна последната рецепта - беше за 3%-тов разтвор, мисля, че ампулата беше 10 мл. но не съм сигурна. иначе не мога да намеря аптека, където да ги правят. затова даже отивам 2-3 пъти в една и съща аптека и си купувам няколко пъти, за да имам за бъдеще. много трудно ги намирам.


Здравейте!

Този фармацевт, дето ви дава сами да си приготвите Коларголови капки за нос, да си хвърли дипломата на боклука!

Коларголът има специална, несложна разбира се, но все пак, специална технология на приготвяне, за да се предпази пациентът от локално изгаряне на лигавицата с кристалите коларгол.

Различните възрасти допускат различни концентрации на суспензията – между 0,5 и 3 %, като 3% се допуска само при възрастни хора.

В София и страната има доста аптеки, които приготвят коларгол.

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 184
  • Мнения: 647
zuki   bouquet

И аз си правя вкъщи коларгола-едно пакетче коларгол 200мг и една ампула 10мл дестилирана вода-така са изписани на дъщеря ми.
От вчера ги спрях.Хремата почти изчезна.
Доволна съм и от един нов спрей с морска вода Quixx-хипертоничен разтвор-по-силен е от останалите спрейчета с морска вода и се ползва само при хрема и синузит.Мисля че помогна повече от коларгола.
Quixx

Ето рецепта за приготвяне на клеева тинктура от д-р Михайлов:
30 г пчелен клей се нарязва и разтваря със 100 мл 90- 95% етилов спирт.
Може да се разклаща 2- 3 пъти през деня. Трябва да се разтвори за 1 седмица, но може с употребата да се започне и от втория ден. Получава се светла утайка, като пясък и кафява течност над утайката. Важна е тъмната течност. Може да се отлее само течността в друг съд след пълното разтваряне.




Здравейте!

Клеева (прополисова) тинктура се продава в аптеките. Струва около 2,50 лева едно шишенце.

Ако, обаче, сте любители на собственото производство, то трябва да си коригирате технологията за добив на клеева тинктура.

Ето ви правилната технология:

Парче плечен клей (прополис) се слага във фризера за 24 часа, за да замръзне. Замръзналият пчелен клей има твърдост, като стъкло и се троши също така лесно, както стъклото. Замразената пръчка клей се слага в тензух или в полиетиленова торбичка и с кухненски чук се натрошава на ситни парченца – става на сол.

Така натрошеният прополис се залива в съотношение 1:4 с етилов спирт 95% и се оставя да отстои на тъмно и топло място в продължение на 5 дни. Процесът се нарича мацерация.

Полученият мацерат е тъмен на цвят – прилича на кал и вода.

В порцеланов съд на водна баня се загрява мацератът до температура 80 градуса по Целзий. Когато достигне посочената температура, се наръсва разтворът с готварска сол – причинява се т.нар. „изсолване” на протеина на пчелния клей. Този пресечен протеин е готов за филтруване на стайна температура.

Утайката се изхвърля. Филтратът е търсената от вас „клеева тинктура”.

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 185
  • софия
  • Мнения: 2 543
Утайка е мръсното  бледо -кафяво на дъното на шишето. Другото го филтрирам през тензух.Така ли е процедурата ?

# 186
  • Мнения: 2 111
Клеева (прополисова) тинктура се продава в аптеките. Струва около 2,50 лева едно шишенце.
Ако, обаче, сте любители на собственото производство, то трябва да си коригирате технологията за добив на клеева тинктура.
Ето ви правилната технология:
Благодаря много за полезната информация   bouquet
Купувам готова от аптеката,но някога може и да пробвам с домашно приготвена по тази рецепта Wink

# 187
  • Мнения: 72
тази тема  в момента е актуална за мен защото и двете деца са с хрема

# 188
  • софия
  • Мнения: 386
Видях,че има готови прополисови капки за нос на Хигитест.Дали вършат същата работа?

# 189
  • Мнения: 1 650
Това май е най- актуалната тема във форума. Confused

# 190
  • Мнения: 556
Така е - грипът настъпи яко.

# 191
  • Мнения: 647
Видях,че има готови прополисови капки за нос на Хигитест.Дали вършат същата работа?

Здравейте, беникал!

Да, думата „тинктура” на български се превежда като „спиртна настойка”, „спиртен извлек”. Прополисът е водонеразтворим, разтваря се добре в спирт, затова всички капки, тинктури и други неща от прополис, са всъщност спиртни разтвори. Дори прополисовият вазелин е всъщност мазилкова основа, в която е включена прополисова тинктура, а прополис на прах.

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 192
  • София по рождение
  • Мнения: 1 240
Господин фармацевт, ако отида в аптеката и поискам Коларгол без рецепта а само кажа възрастта на детето , мога ли да разчитам на правилното приготовление?

# 193
  • Мнения: 15 379
Господин фармацевт, ако отида в аптеката и поискам Коларгол без рецепта а само кажа възрастта на детето , мога ли да разчитам на правилното приготовление?
Не съм фармацевт, но да си кажа Wink. Коларгол се приготвя само с рецепта, не би следвало без такава да ти дадат.

# 194
  • Мнения: 647
Господин фармацевт, ако отида в аптеката и поискам Коларгол без рецепта а само кажа възрастта на детето , мога ли да разчитам на правилното приготовление?

Здравейте!

Коларгол е препарат по рецепта. Изписва се от лекуващия лекар, който е преценил да даде такава терапия. Но, ако кажете възрастта на детето, магистър-фармацевтът в аптеката може безпроблемно да определи дозировката на коларгола.  Даже, ако в рецептата има дозировка, която не е допустима (поради грешка на лекаря), магистър-фармацевтът е длъжен да я намали или коригира, така че да е подходяща за конкретния пациент. И никой на този свят не може да го накара да изпълни грешна рецепта. Фармацевтите сме затова измислени- да контролираме лекарите по отношение на лекарствената терапия, колкото и лекарите да не искат да преглътнат този „удар по авторитета им”. Това не означава, че в аптеката ще ви го дадат без рецепта.

По принцип, имаше отделна тема за рецептите, редно е лекарства да прилагате след предписание от лекар. Една рецепта, издадена днес, е валидна още 6 месеца неограничено много пъти.

А коларголът е един много добър препарат, който отново се завръща „на мода”.

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 195
  • Мнения: 14 654
Господин фармацевт, ако отида в аптеката и поискам Коларгол без рецепта а само кажа възрастта на детето , мога ли да разчитам на правилното приготовление?

Ако не са ти предписани, какво те кара да смяташ, че точно те са нужни на детето ти  ooooh! Не може за всеки сопол да ти изписват коларгол или капките на Улевинов, колкото и да са добри отзивите за тях.

# 196
  • Мнения: 72
във всички аптеки ли се продава Коларгол

# 197
  • Мнения: 15 379
във всички аптеки ли се продава Коларгол
Коларгол може да се изпълни по рецепта във всяка аптека, в която се приготвят лекарства.

# 198
  • София
  • Мнения: 9 860
във всички аптеки ли се продава Коларгол
Коларгол може да се изпълни по рецепта във всяка аптека, в която се приготвят лекарства.
Аз купих Коларгол от аптека,в която не се правят лекарства.Дадоха ми празно шише,ампула с разтворителя,ако мога да го нарека така,а самото нещо,което се разтваря,в пакетче запечатано.Вкъщи си го приготвих.

# 199
  • Мнения: 15 379
Аз купих Коларгол от аптека,в която не се правят лекарства.Дадоха ми празно шише,ампула с разтворителя,ако мога да го нарека така,а самото нещо,което се разтваря,в пакетче запечатано.Вкъщи си го приготвих.
По твоя преценка ли купи капките, явно не са изписани от педиатъра на детето, щом нямаш рецепта.
Лошото е, че много аптекари пристъпват закона и продават медикаменти без рецепта.

# 200
  • Мнения: 72
Благодаря ви много

# 201
  • Мнения: 96
..........
Лошото е, че много аптекари пристъпват закона и продават медикаменти без рецепта.

Голям закон,няма що!!!

.......... Една рецепта, издадена днес, е валидна още 6 месеца неограничено много пъти.
Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 202
  • София
  • Мнения: 9 860
Аз купих Коларгол от аптека,в която не се правят лекарства.Дадоха ми празно шише,ампула с разтворителя,ако мога да го нарека така,а самото нещо,което се разтваря,в пакетче запечатано.Вкъщи си го приготвих.
По твоя преценка ли купи капките, явно не са изписани от педиатъра на детето, щом нямаш рецепта.
Лошото е, че много аптекари пристъпват закона и продават медикаменти без рецепта.
И как точно прецени ,че съм ги купила без рецепта,къде го написах това?!Не съм ги купувала по моя преценка,купих ги с рецепта от лекар УНГ.Явно са изписани,не купувам по моя преценка такива неща. TiredПросто мисълта ми беше,че се продават и в този вид-на отделни елементи,които си смесваш вкъщи.Доколко е правилно не зная.

# 203
  • Мнения: 72
знаете ли някой капки или хапчета за хрема който са със бързо действие

# 204
  • Мнения: 2 070
знаете ли някой капки или хапчета за хрема който са със бързо действие
за отпушване на носа,Ксилометазолин и Ринолекс,те не лекуват просто облекчават симптомите
при честа употреба се привиква към тях

# 205
  • Мнения: 15 379
maisky sniag, само не разбрах какво общо има продажбата на лекарства без рецепта и валидността на същата в продължение на 6 месеца?
Според мен наистина това е недомислица, но си е закон.

# 206
  • Мнения: 72
днес купих Ксилометазолин  за деца ,но ми казаха че могат да се ползват до 5 дена

# 207
  • Мнения: 96
maisky sniag, само не разбрах какво общо има продажбата на лекарства без рецепта и валидността на същата в продължение на 6 месеца?
Според мен наистина това е недомислица, но си е закон.
Това,че с една рецепта можеш да си купиш въпросното лекарство множество пъти! Какъв е смисълът от рецептите тогава?

# 208
  • Мнения: 2 070
днес купих Ксилометазолин  за деца ,но ми казаха че могат да се ползват до 5 дена
ПИшЕ ГО И В УПЪТВАНЕТО.това са капки които силно увреждат лигавицата на носа

# 209
  • Мнения: 647
maisky sniag, само не разбрах какво общо има продажбата на лекарства без рецепта и валидността на същата в продължение на 6 месеца?
Според мен наистина това е недомислица, но си е закон.
Това,че с една рецепта можеш да си купиш въпросното лекарство множество пъти! Какъв е смисълът от рецептите тогава?



Здравейте!

Не съм се доизразил точно- моя е вината. Ако в рецептата не е отбелязано нищо, счита се за неограничено-честа. Ако лекарят е написал число, изпълнима е толкова пъти, колкото е числото. Има възможност и да се изпълнява само един път- еднократна рецепта- например, рецептите за антибиотици са винаги еднократни, каквото и да пише лекаря на нея.

Режимът на предписание се определя от Изпълнителната агенция по лекарствата по предложение на производителя, а продължителността на лечението- от лекаря и фармацевта. Затова на гърба на рецептите по правило лекарите не трябва да пишат нищо, за да могат фармацевтите да слагат печати и дати на изпълнението- нещо като рецептурните книжки по НЗОК.

За приема на лекарствата по лекарско предписание се счита, че пациентът няма право на никакво мнение - там мнението е само и единствено на лекаря и на фармацевта. То и затова пациентите не се наричат "клиенти", както и аптеките не са "магазин за лекарства", а здравно заведение по смисъла на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина.

На темата с коларгола- не си купувайте коларгол на прахчета, понеже неправилното приготвяне на капките може да причини изгаряне на лигавицата на детето с кристали коларгол.

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 210
  • Мнения: 657
Момичета, някой капвал ли е лайка с мед при хрема.Вече се виждам в чудо през 5 дена със секрети...

# 211
  • Пловдив
  • Мнения: 5 022
Момичета, някой капвал ли е лайка с мед при хрема.Вече се виждам в чудо през 5 дена със секрети...
Да. Като бяха бебета. По препоръка на джипито. Върши работа. Но трябва да е прясно всеки ден. И да се капе начесто. Peace

# 212
  • Мнения: 657
Да,всеки ден правя по малко да е прясно.капя 4-5 пъти по 2 капки.Дано да й помогне, че скоро лекувахме стафилокок в носа.

# 213
  • Мнения: 338
В София и страната има доста аптеки, които приготвят коларгол.
Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

моля да ми кажете някоя аптека из центъра на София, която да ги приготвя, защото обикаляхме много и не намерихме такава. изобщо никъде не ги продават, а за приготвяне и дума не може да става. като ни ги изпишат и почваме голямото обикаляне.

# 214
# 215
  • София
  • Мнения: 38 515
Когато хремата е бистра капя с NaCl ампули.
Или Витамин C ампули.
Ако станат жълти сополите /само хрема, без други неща/ капя Тобрекс.

Ксилометазолин, Виброцил и подобни не ползвам вече, защото на малката и тече кръв от носа понякога.

# 216
  • Мнения: 338
благодаря, не сме се сещали да ходим до пирогов, обиколихме разни квартали. следващия път ще сме там.

# 217
  • София
  • Мнения: 201
В София и страната има доста аптеки, които приготвят коларгол.
Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

моля да ми кажете някоя аптека из центъра на София, която да ги приготвя, защото обикаляхме много и не намерихме такава. изобщо никъде не ги продават, а за приготвяне и дума не може да става. като ни ги изпишат и почваме голямото обикаляне.


Аптеката на Христо Ботев на спирката на трамвай 9,
в частта си до пл.Македония.

# 218
  • Мнения: 96
Някой пробвал ли е сребърна вода,четох за нея в нета,но се чудя какъв е ефекта?

# 219
  • Мнения: 556
Аз съм слагала на детето, но ефект при нас нямаше. Чела съм тук във форума доста положителни мнения на майки.

# 220
  • Мнения: 338
В София и страната има доста аптеки, които приготвят коларгол.
Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

моля да ми кажете някоя аптека из центъра на София, която да ги приготвя, защото обикаляхме много и не намерихме такава. изобщо никъде не ги продават, а за приготвяне и дума не може да става. като ни ги изпишат и почваме голямото обикаляне.


Аптеката на Христо Ботев на спирката на трамвай 9,
в частта си до пл.Македония.

мерси

# 221
  • Sofia
  • Мнения: 907
Лекувам с клеева тинктура във физ. разтвор и Еуфорбиум композитум (спрей) - редувам ги през 2 - 3 часа. Преди да сложа капките или спрея промивам със Стеримар. Като беше по - малък редувах физ. разтвор с вит. с (ампули) в носа през няколко часа.

# 222
  • Мнения: 1 929
Последните два пъти се справих със хремата на сина ми само с промивки със Стеримар. PeaceХомеопатичката ми спомена и за Коластра на аквасорс разтворена във вода и да се капе на често,но не съм пробвала

# 223
  • Мнения: 647
благодаря, не сме се сещали да ходим до пирогов, обиколихме разни квартали. следващия път ще сме там.


Е, че то ако Пирогов ви е наблизо, ние сме още по-наблизо - на Христо Ботев 122 - до Втора градска болница Simple Smile

Пише даже Педиатрична аптека Ерудита - можете да ни намерите в интернет също: www.eruditabg.com

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 224
  • Мнения: 338
не ни е блилзо пирогов, но не ни пречи да отидем до там, а тази педиатрична аптека изглежда супер - дори не знаех, че съществува такова нещо. непременно ще се възползваме от услугите й.

# 225
  • Мнения: 1 929
.

Последна редакция: чт, 29 окт 2009, 10:55 от Живанка

# 226
  • Мнения: 3
мили майчета синът ми е на година и половина и от 3 дена има силна хрема и запушено носле,кажете ми как да се справя бързо с нея .Благодаря предварително на всяка за съвета

Последна редакция: вт, 03 ное 2009, 22:46 от maxoni

# 227
  • Мнения: 15 379
мили майчета синът ми е на година и половина и от 3 дена има силна хрема и запушено носле,кажете ми как да се справя бързо с нея .Благодаря предварително на всяка за съвета
Прочети темата, ще ти е от полза.
Слагай Стеримар, поне няколко пъти дневно. Ако детето не може да спи и се дави от секрета, който се стича в гърлото, можеш да повдигнеш матрака на 30 градуса или да сложиш по-висока възглавница, ако ползва вече.
Капки без консултация с лекаря на детето аз не слагам, съветвам те и ти да не слагаш, ако още не си го завела при личния.
Ако дребосъчето е само с хрема не е притеснително Peace.

# 228
  • Мнения: 510
С физиологичен разтвор, Клеева тинктура или Ехинацея (като имуностимулатор ) на капки във водата за пиене(по 10-15 капки в цялото шище вода) Ако е по- запушен носа и му пречи да диша- мас Низита  Peace

# 229
  • Мнения: 131
аз правя така-в началото като е още водниста хремата давам хомеопатични гранули Алиум цепа-9СХ,по 5 бр.първите два часа през 15м,после през няколко часа,при нас помага и я пресича,промивки задължително с физиологичен ратвор/помага за деца ,които още не могат да си духат нослетата/,изполвам и мас-низита за отпушване преди сън
Понякога използвам и Коризалия-хомеопатични таблетки,но не са толкова ефективни както гранулките  за които писах

# 230
  • Благоевград
  • Мнения: 333
В София и страната има доста аптеки, които приготвят коларгол.
Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

моля да ми кажете някоя аптека из центъра на София, която да ги приготвя, защото обикаляхме много и не намерихме такава. изобщо никъде не ги продават, а за приготвяне и дума не може да става. като ни ги изпишат и почваме голямото обикаляне.


Можеш и сама да си ги приготвиш: купуваш от аптеката колоидно сребро 1 пакетче /има го във всички аптеки/, 1 ампула дестилирана вода и смесваш в едно шишенце. Изчакваш 1 час да се разтвори и ползваш. Това правят и в аптеките, да ни мислиш, че е нещо сложно.

# 231
  • Мнения: 15 379
Bory_V, не е редно да даваш такива съвети, защото както и маг.фармацевт Вълев беше обяснил по-напред в темата е от значение възрастта на детето за дозировката при приготвянето на Коларгол, защото може да се получи изгаряне на лигавицата при завишена дозировка на съставките.

# 232
  • Мнения: 647
Можеш и сама да си ги приготвиш: купуваш от аптеката колоидно сребро 1 пакетче /има го във всички аптеки/, 1 ампула дестилирана вода и смесваш в едно шишенце. Изчакваш 1 час да се разтвори и ползваш. Това правят и в аптеките, да ни мислиш, че е нещо сложно.

ААааааа, за такива съвети ще ви дърпам ушите – нищо, че не сте малка вече – детинщините при големите причиняват повече бели.

Въобще не е такава технологията за приготвяне на коларгол!

От неправилно приготвяне може да се постигне изгаряне на лигавицата на децата. Този препарат е задължителен на изпита по технология на лекарствата във Фармацевтичния факултет.

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 233
  • София
  • Мнения: 201
..интересно защо и на мен в аптека са ми давали среброто на прах и ампулата да си направя сама, вероятно не са издържали някой изпит за етика във фармацията:)

е, разбира се не си приготвих сама , но си ги купих:)

Поздрави!

# 234
  • Мнения: 338
В София и страната има доста аптеки, които приготвят коларгол.
Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

моля да ми кажете някоя аптека из центъра на София, която да ги приготвя, защото обикаляхме много и не намерихме такава. изобщо никъде не ги продават, а за приготвяне и дума не може да става. като ни ги изпишат и почваме голямото обикаляне.


Можеш и сама да си ги приготвиш: купуваш от аптеката колоидно сребро 1 пакетче /има го във всички аптеки/, 1 ампула дестилирана вода и смесваш в едно шишенце. Изчакваш 1 час да се разтвори и ползваш. Това правят и в аптеките, да ни мислиш, че е нещо сложно.
Bory_V, темата я обсъждахме отдавна и вече приключи. въпросът беше зададен точно, защото маг.фарм.Вълев каза, че не бива сама да си ги правя както досега винаги съм правила.

Общи условия

Активация на акаунт