За хората без деца, които ви дават съвети за родителството

  • 39 713
  • 1 294
  •   1
Отговори
  • Мнения: X
Как се отнасяте към хората, които все още нямат собствени деца, но обичат да поучават останалите как да си гледат и възпитават децата?
Когато нямахте дете (или ако все още нямате), давахте ли акъл на родителите около вас?
Какво смятате за репликата "един ден, като имаш деца, ще разбереш"?

# 1
  • Мнения: 11 969
Зависи кой точно дава съвет.

Детска учителка, педиатър, треньор- не е задължително да имат свои деца, за да дават полезни съвети.
От друга страна съм се наслушала на безумни съвети от хора, вкл. и с три деца.
Броят на децата не е критерий за добро отглеждане и правилно възпитание.

За мен не е критерий имане/ нямане на деца.Вярно,  че всичко изглежда по-различно когато имаш деца, но това не означава качествена грижа и правилно възпитание.

# 2
  • Beyond the stars
  • Мнения: 7 864
Въпреки,че нямам деца , въпросната категория винаги ми е била меко казано дразнеща  Laughing
Не виждам как можеш да учиш някого на нещо, което сам не владееш. (изключвам педагози, психолози и т.н. )
Иначе и аз имам триста теории, но никога не бих си позволила да ги натрапвам/споделям на хора, които вече са минали по този път на практика.  Peace

Винаги е имало хора, които разбират от всичко . А в БГ освен от футбол и политика, всички са големи специалисти и по отношение на възпитаването на деца.  Laughing

Репликата, колкото и да е дразнеща, мисля,че е правилна... в крайна сметка, докато не ти дойде до главата, на теория всичко е песен.  Wink

# 3
  • Мнения: X
Ми... какво да смятам. Твърде скоро бях "от другата страна" и си спомням колко ме дразнеха разни майчета, дето се правеха, че кой знае какви тайни тайнствени знаят, дето посветените не ги предполагат.  Whistling
Ама то си е така, де. Като ти дойде на главата почваш да се учиш, щото то изникват разни неща, дето преди това и въображението ти не е могло да си представи.
А репликата "един ден, като имаш деца, ще разбереш" си я спомням всеки ден (как майка ми ми я казваше).  Mr. Green  Всеки божи ден си казвам: Мда...

# 4
  • Мнения: 12 675
Както към всички останали, които дават непоискани съвети.

За мен не е критерий имане/ нямане на деца.Вярно,  че всичко изглежда по-различно когато имаш деца, но това не означава качествена грижа и правилно възпитание.

 Peace

Раждането на дете не те прави изведнъж добър родител.  И клишето "майката знае най-добре" ми е глупаво.

# 5
  • Мнения: 3 142
Къде ги срещате тези хора? Не ми се е случвало някой да ми дава съвети за родителство. Нито хора без деца, нито хора с деца.

Какво толкова са правили децата ви, че да си позволи някой да ви даде съвет?

# 6
  • Мнения: 5 513
Преди да родя не обръщах внимание на майки деца.Не ме интересуваха темите им на разговор.Най-много да питам  "Защо ...." да ми обяснят.Иначе си играех с децата.
Сега когато имам дете ,който ме познава би ми дал съвет мноооого предпазливо предвид характера ми.Хора които не ме познават добре и ми дават съвети ги забивам с оригинален отговор.
Иначе ,не че приемам съвети ,но много пъти ме дразни начинът и тона с който го правят.
А репликата "един ден, като имаш деца, ще разбереш"? съм я употребявала не точно така ,но по смисъл същия,когато някоя мома започне да ми обяснява ,че като има дете нейното няма да пилее царевички като Х,няма да се цапа като В,няма да му дава биберон като но М.....

# 7
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Не знам за хората без деца, рядко съм попадала на такива, които да се натискат да ме поучават. Обаче доста повече са хората с деца, които знаят по-добре от мен как се учат децата и дават непоискани съвети на учителите. Мислят си, че като са гледали 1,2,3 деца и вече всичко знаят и всичко разбират.

# 8
  • Мнения: X
Къде ги срещате тези хора? Не ми се е случвало някой да ми дава съвети за родителство. Нито хора без деца, нито хора с деца.

Какво толкова са правили децата ви, че да си позволи някой да ви даде съвет?
Веднага се сетих за първите дни, когато се върнах на работа, а детето отиде на градина. Понеже в отделът ни са основно моми без деца, деликатно реших да не коментирам колко ми е притеснено, защото не им е работа. Но ми беше притеснено за детето. Как е, плаче ли много... ходих в тоалетната да се обаждам в градината, за да питам дали всичко е ок. Това продължи няколко дена и ми се струваше, че си беше в реда на нещата - нито съм се тръшкала чак толкова, просто си го мислех детето, но си се държах нормално, усмихвах се, говорех за разни странични неща. И каква беше изненадата ми, когато колежката ми каза на третия ден: "Да ти кажа твойто не е нормално. Какво го мислиш тва дете, все едно е на улицата. Представям си що за човек ще излезе ако толкова му трепериш. "  newsm78
Меко казано бях доста изненадана що за щуротии ми говори....

# 9
  • София
  • Мнения: 38 761
Много бързичко ги слагам на място - да си гледат там ергенския живот и да не досаждат.
Аз акъли не съм давала и сега не давам.

# 10
  • София
  • Мнения: 23 110
На мен хора без деца не ми дават съвети, защото около мен няма такива.
Преди години си позволявах да давам съвети на моя бивша приятелка относно дъщеря й, на която съм кръстница. Тя пък ми казваше да й давам акъл, когато родя. В крайна сметка сега същата важна особа не живее с дъщеря си и последната не иска дори да я погледне, а все пак говорим за дете на 13 години. Та кой каквото си надроби, аз я бях предупредила.

# 11
  • Мнения: 4 841
Детска учителка, педиатър, треньор- не е задължително да имат свои деца, за да дават полезни съвети.
От друга страна съм се наслушала на безумни съвети от хора, вкл. и с три деца.
Броят на децата не е критерий за добро отглеждане и правилно възпитание.

 Peace Така си е.

А за даването на съвети - и аз съм давала безумни такива, и на мен са ми давали. Нормално е - колкото по-млад и неопитен е човек, толкова повече е сигурен в самозаблудата си, че всичко му е ясно  Laughing  Способността да се поставяш на чуждо място и да видиш нещата от чужда гледна точка, да погледнеш нещата от повече от един ъгъл, да различаваш нюансите между черното и бялото - идва с възрастта и опита.
Е, при някои хора никога не идва, но това е една съвсем  друга тема  Wink

# 12
  • Мнения: 8 962
С раздразнение се отнасям. Много ясно.
Също и към тези, чиито деца са в бебешката възраст пък ми дават съвети за моята дъщеря-тийнейджърка.  Naughty

Когато нямах деца бях прекалено млада  Flutter, за да давам съвети на когото и да било, а и нямах приятели с деца.

За репликата "един ден, като имаш деца, ще разбереш" мисля, че е абсолютно вярна.  Peace

# 13
  • Мнения: 1 067
Не ми се е случвало,но аз съм известна с лошия си характер сред приятелите ми  Blush
Иначе аз самата съм си позволявала да съветвам сестра ми,когато нямах деца и тя ползваше репликата "един ден, като имаш деца, ще разбереш" и беше права.  Peace

# 14
  • Мнения: 15 068
Не обичам непоискани съвети, без значение от хар с илибез деца. На мен по-скоро са ми давали съвети хора с деца, а не такива без. Раждането на 1-2-3-4-5 деца не те прави специалист в отглеждането им. Децата са различни и съветите, валидни за един, са неприложими за друг.

Общи условия

Активация на акаунт