Холандска тема - 37

  • 39 352
  • 744
  •   1
Отговори
  • Мнения: 7 914


 





 

това сме ние: Hug

 
Мопси 10.12 - София 08.01.2007, Ноеми 29.12.2009
Milika 06.04 - Ариена Слава 29.10.2007
megan79 - 09.02 Елисе 13.06.2006, Емма 25.06.2008 
Marieta 13.12 - Мартин 15.09.2005
Милен@ 07.01 - Александър Юлиъс 08.03.2004
kartinka 04.08 - Себастиан 22.07.2006
kariluis 01.12 -  Александър Ерик 06.07.2005
Mari-7 08.09 - Калина Кроон 07.03.2007
sterrje 25.05 - Ванко 03.10.2002 Елеонор 13.10. 2010
звездичка 02.04 - Ерик 22.05.2007 Oливър 25.10.2010
eddita 21.01 - Максим 14.03.2007, Алекси 10.07.1996
Kalina_I 28.09- Александър 20.09.2007
SaraJK 20.02 -  Даниел- 25.10.2002, Рубен 20.01.2005 Томас- 12.11.2007
fata morgana 07.04 - Джордана и Мариза 15.08
zoe 26.11- Sophia 19.02.2008
Britt 13.12- Точица 20.08.2008
Leprechaun`s mommy 24.07- Ивет 19.06.2000 Томаз Йозеф 30.03.2010
Илче - Виктор 26.04.2006, Антон 28.12.2009
asotirova - Яков 10.01.2006
puh golqm - Ангел 17.06.1998
windy [YES] - Борил 23.01.2006
mimkata - Станислав 30.08
A.A.M.Belev - Алекс 28.09
Milla Elaine - Мила 28.08.2006 Нико 26.09.2010
мими 23 - Джей Джей 08.12.2004
еими - Даниел 04.09.1997
mimkata - Станислав   30.08.2003
мими 23 - Джей Джей 08.12.2004
Toni_NL 30.07
dimitiya
red_girl8602

 
полезна информация:
- Данъчната служба;
- Българско посолство в Холандия;
- NUFFIC- Холандска организация за международно сътрудничество в областта на висшето образование;
- Клуб на българските студенти в Холандия - Информация за кандидатстване в Холандия и контакти на много български студенти;
- Холандската служба по имиграция и натурализация;
- Министерство на правосъдието на Кралство Холандия;
- Правителство на Холандия;
- Целта на този сайт е да внесе повече яснота относно възможностит … Кралство Холандия;
- Всичко за Холандия; информация за Холандия на 6 езика
- българско училище в Холандия
- български магазин в Хага
- жилища под наем и за продан
- детски добавки и как се получават - таблица с надбавките; допълнителна страница за детските надбавки
- здравната система
- образованието в Холандия
- свободното време с деца
- пенсионните фондове
- стандарт на живот - тук, тук и тук

 

предишни теми:

тема 1
тема 2
тема 3
тема 4
тема5
тема 6
тема 7
тема 8
тема 9
тема 10
тема 11
тема 12
тема 13
тема 14
тема 15
тема 16
тема 17
тема 18
тема 19
тема 20
тема 21
тема 22
тема 23
тема 24
тема 25
тема 26
тема 27
тема 28
тема 29
тема 30
тема 31
тема 32
тема 33
тема 34
тема 35
тема 36


# 1
  • Мнения: 1 559
Звезди    Hug Hug
Мопси,в аптеката след голямо рънкане от моя страна(ейй ама уникални са hahaha...трябвало да мине през личният и тва е ooooh!),ми дадоха едно кремче дето изписват да се мажат пъпките при шарка,облекчавало сърбежа и т.н....а аз и казах че почти не се чеше...както и да е..в понеделник сме на дофтор Rolling Eyes.Нямам Бепантен ,и не съм се сетила за него..аз него ползвах за зърната.Дано майчето се държи,че да е в полза в къщи Laughing.
Аз от миналият ден проядох пак месо Joy Joy(след 6 мес отказ).Сега се чудя кое ще е новото 20 след НГ...,нали все си ги измислям едни... Grinning Laughing Joy
Мариета,детските карти са за  след 4 г.възраст.А за училището идея си нямам. newsm78
Момичета весело посрещане на НГ,ако не пиша пак.

# 2
  • Мнения: 1 352
Всъщност аз снощи намерих сайта на училището и видях част от информацията, която ме интересуваше.
Занаятия има само в събота (но не било всяка събота, каквото и да значи това  Rolling Eyes) по 4 астрономически часа. Учат децата на български език, история, традиции, обичаи.
Точно на това искам да науча детето си, вече забравя думички на български, има акцент и меша езиците. Вместо синьо, например, казва "блауво", вчера ме пита как е "конайнче" на български. Болно ми става, защото и двамата с баща му сме българи.
Не че и аз не моа да го уча вкъщи на бг азбука, но друго си е педагог да се занимава. Не случайно хората учат с години тази професия.
Таксата за тази година била 180 евро, за другата не знам, но мисля от септември да го запиша. Колкото по-малко свободно време му остава, толкова по-добре  Mr. Green.

И друго нещо да ви се похваля.
Вчера ходихме до един от Бг магазини тук в Хага (доколкото знам са 3), ако знаете колко зареден беше, останах много приятно изненадана. И цените са съвсем нормални, за разлика от другия Бг магазин, който е много близо до нас, но отдавна не го посещавам. Докарали са и колбаси на Стара планина, навзехме доста неща, довечера ще нарежем мезенца. Много харесвам каймата за принцеси "Народна", имаше замразени кюфтета в було, различни видове баници, вафли, лютеници, абе браво на тези хора, които са го открили.

И накрая пожелавам на всички ви приятно посрещане на Новата година, нека тя ви донесе много щастие, здраве и детски смях!

# 3
  • Мнения: 1 298
Мариета, ама кажи кой е магазина? Аз съм ходила само в един, близо до Мегастора и не ми се стори зареден.

За училището - ходила съм, имаха доста проблеми преди няколко години, сега не знам как е.
Аз бих записала Мила на бг училище, но си мисля че трябва да е по-често и може би ако е и в Хага, хаха.

Иначе, аз се занимавам с нея на български и езика й е добре. Четем много, правим и упражнения.
За сега само азбуката не въвеждам, че изчаквам да понаучи холандската.
Колкото до думите, нормално е някои неща да ги знаят на единия език и да питат.
И Мила напр. забелязвам на холандски знае думи, които на български не ги е чувала и обратно.
Сега учат, няма как. Мен много ме кефи как мислят и на двата еззика и превключват бързо в зависимост от средата.
Това е богатство. Ние дори и английски почнахме леко да въвеждаме.  Laughing

Пожелавам ви весело посрещане довечера. Аз от сега го мисля Нико, с тия бомби...

# 4
  • Мнения: 1 352
Milla Elaine, точно този до Мегастора не струва. Докарали са хладилници с турски боклуци - фрикандели, дето си ги има в секи турски магазин. Никога нищо няма там, особено по празници, а цените са супер надути.
Този, за който ви говоря се намира на Бейклаан, само това знам като местонахождение. Но гледайте срока на годност винаги, когато купувате Бг стоки.

За езика - и аз чета книжки на моят син, пишем и буквички, но на холандски, защото той е на 5 и тепърва почва да ги учи. И точно това не ми е ясно, кога е добре да започне да учи и Бг азбука? Когато научи добре холандската или паралелно с него?

Честита Нова Година, момичета!

# 5
  • Мнения: 7 914
За много години, момичета!  Hug

# 6
  • Nederland
  • Мнения: 856
Честита Нова Година мили момичета!

Да сте здрави, усмихнати и много щастливи през цялата година, и вие и вашите семейства! Hug

# 7
  • Мнения: 1 298
Мариета, дъщеря ми е на 4 години и 4 месеца и определено и чета на български.
Упражненията ги правим и на двата езика. Азбуката само отлагам, защото тя и без това с буквите малко е зле,
та първо на холандски, но мисля и с бг азбука да почна след около година.

За много години, момичета! Ние изкарахме добре, Нико не проля нито една сълза от бомби.

# 8
  • Мнения: 1 132
Честита Нова година, девойки! Здраве и спорна година на вас и семействата ви.
Ноеми и тя заспа в 20.00 и се събуди в 7.30  Crazy . Нищо не бе в състояние да я събуди, само глада по едно време но след млякото си заспа пак.
Софи пък откара до 02.30  Crazy (при условие, че стана в 7 ) , но съседите и децата бяха у нас . Аз мислех, че едва до 22.30 ще устиска.
Ние имахме съвсем други планове за новата година, но поради заболяване на главните действащи лица си останахме вкъщи, но не съжалявам, защото изкарахме страхотно.
Мегън, аз след 4.5 години неядене на месо, след ергенското парти на един приятел проядох не с какво да е, а с шкембе чорба.  hahaha  Сега хапвам, но доста умерено. Друго си е тестянко  дето се лепи на дупарата.  Crazy

Майка ми донесе доста неща на Стара планина Тандем (аз само техните продукти  признавам и купувам) Опитах един салам, но не мога да направя разлка, защото на Тандем винаги са били с отлично качесто.

Софи прави разлика между българската и холандската азбука. Може да пише имената на семейството и на двата езика като казва, че едното е само за България и тук тези букви хората тук не ги разбират  Laughing. Майка ми я учи лятото . Иначе вечер четем по 3-4 приказки преди сън, през деня басни, стихотворения  Crazy и т.н. ,но  сега като търгне на училище българския ще изостане (поне наблюденията ми над други деца показват това) , но се надявам ваканцията лятото да навакаме.  Не мога да отрека, че се размазвам от кеф като я чуя как превежда на майка ми и мъжа ми.
Тази година сама реши да направи и прати картички на приятелчета от България и смятам, че щом любовта и интереса към страната са  налице, успех с езика също ще има.
Само сега като почне от понеделник с ингилийския да не стане каша  Laughing , въпреки че брои на ангглийски и знае доста неща (заслугите са на Дора и Диего ).
Някой беше казал, че не били педагози в Бг училището.  Thinking Аз лично ако има такова по-наблизо я записвам веднага, но всяка седмица до Хага или Лайден ще ми дойде повече...поне за сега. Мислила съм си дори аз да събирам деца веднъж седмично и да ги занимавам или да се редуваме с други родители, но толкова българи при нас няма. Не изключвам в близкото бъдеще когато Ноеми порасне да паля колата в тази посока с двете.

# 9
  • Мнения: 619
Дами, простете,че нахлувам с гръм и трясък, но трябва да напиша пожелание на холандски, но няман към кого да се ибърна Ако може да ми помогмете с превода на "Честит рожден ден!Пожелавам ти здраве,любов и успешен бизнес!".
Благодаря предварително Simple Smile.

# 10
  • Мнения: 7 914
Как ще ни натровят само!
Дали казват цялата истина по телевизията? Rolling Eyes Някой обаждал ли се е на номера, който дадоха? Rolling Eyes

# 11
  • Мнения: 1 352
Хайде бе, ние Чернобил преживяхме, пък сега един токсичен облак ли ще ни се опре..

# 12
  • Мнения: 1 559
Добро утро. Wink
Звезди не сме звъняли никъде,но мъжо е позитивен ,че ако стане сериозно положението ще пуснат сирените. Thinking
Мопси аз уж спазвам малко по протеинов режим,ама май ми стана навик вечер пред тв-то да изкарам кутията с шоколадовите крусли,и ей така без мляко да си гризкам.Все по трудна става работата с диетите  ooooh!
Днес Елисе за първи път ще остава през  обедната почивка в училище(не ви се оплаках ,че нашата кратка пауза остава #Cussing out...и миналия ден се направих на ударeна,понеже секретарката като записвах Елисе ми беше казала,че само ако работя имам право да е оставям,...та отидох да пробвам да и купja стрипенкард....без никви проблеми и взех).Много е интусиазирана...та така..да видим как ще и се отрази,а и на мен. Laughing
Утре пък съм самичка до обяд,та отивам на един бърз шопинг,че още не съм метнала магазините с намаленията....укъснях нещо тая година. Whistling
ВасиТу-нека някои от другите момичета ти го напише правилно,че писането не ми е в особена сила   Joy

# 13
  • Мнения: 1 298
Fijne verjaardag! Ik wens je gezondheid, liefde en succesvolle  business!

Превода е буквален.

Меги, и аз Мила я оставям един път седмично на обед. Ами то голямо разкарване пада с тая почивка.

При нас хайманосването продължава. Вчера и в Германия ходихме, направихме пазар, ядохме в кръчма, после в сладкарница и се прибрахме, хаха. Днес последен шопинг за мацките и утре ще ги водя на индийски ресторант. В събота пък сме на Мега Минди с Мила. Дано е хубав мюзикъла, че много го чака.

Нико расте, но вчера ни разказа играта. Голям рев беше. И много слюнки, ръцете все са в устата, вече се съмнявам а зъби, въпреки че уж е малък.

Какви са тия неща за мексикански грип, пак ли ще ни съобщават за всеки случай? ooooh!

# 14
  • Мнения: 1 132
И аз се спекох с тоя мексикански грип. Явно пак ще спирам да следя новините, тогава цялото семейство ще сме в цветущо здраве.
Моята ученичка за сега издържа по цял ден и най-важното много и харесва. Първия ден ми беше доста кофти.  Confused Не съм свикнала да я няма по цял ден и доста ми липсваше. За сега са само 11 деца, явно цялата година ще прииждат нови, но поне е по-лесна адаптацията.
Вчера беше прощалното парти в ПСЗ, в понеделик ще празнува в училище РД и двете майсторим  разни подаръци  за децата.  Crazy Специализирала съм се да правя раницата на Дора.
Ноеми, тая сутрин ме събуди в 5.  Crazy
Мегън, аз направо шоколад нагъвам.  Laughing , не че бих отказала и твоите щоколадови крюслита.  Mr. Green
Мама е още тук и все още сме като младоженци с мъжО.  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт