Правни насоки от адв. Лора Томанова и адв. Светлана Кирева

  • 25 726
  • 241
  •   1
Отговори
# 225
  • София
  • Мнения: 3 836
Здравейте,

Имам фирма на мое име (ЕТ) , която не е работеща от доста години. Всъщност, преди 10 години я пререгистрирах, тогава имаше автоматично закриване на неработещите фирми, освен ако не се пререгистрират. Оттогава тя не е била работеща и съответно аз не съм подавала декларации за това.
Работя на трудов договор (през цялото време).
Искам да я закрия. Какво трябва да направя? Ще подлежа ли на санкции за това, че не съм подавала декларации?

# 226
  • Мнения: 160
Много благодаря за отделеното време и за полезния и точен отговор.

Здравейте, Ромоли,  визираният във въпроса срок, уреден в цитираната от Вас разпоредба на чл. 54б, ал. 4 от КСО започва да тече от момента на упражняване на правото, а не от момента на изплащане на паричното обезщетение за последния месец.

# 227
  • Мнения: 38
Здравейте, ще Ви бъда много благодарна за всякаква насока и съвет, а дали е удобно и за Ваши координати, може и на лично  съобщение? Казуса е следният: в началото на месец ноември 2021г.,закупувам проточен бойлер Аристон заплатен с карта и фактура на фирма. Поради липса на време го монтираме на 15 декември 2021 , бойлера работи само на една степен от общо три,и водата не загрява до 55 градуса,както е описано във спецификацията на уреда, чрез имейл уведомявам търговеца и вносител на Аристон и ги информирам за ситуацията, като в отговор ми казват да се обърна към България сервиз, но през тези два дни на комуникация,  бойлера съвсем отказа и спря да работи.  В гаранцията на уреда пишеше,че се отремонтира за 30 дни(не зная дали работни или календарни) ,изпратен е по Еконт С ф-ра и обратната разписка (изгубих я) на 23.12.21, през януари се обадиха от сервиза, че частта я няма и ще я поръчват....но така нарушават срока,защото все още не съм получила бойлер и са минали доста повече от 30 работни дни. Питането ми е дали мога да настоявам за възстановяване на сумата и как , защото не искам вече този счупен бойлер. Благодаря Ви предварително за отделението време и внимание! Приятна вечер!

# 228
  • Мнения: 160
Здравейте адв. Котева и Томанова, имам следния казус.
Имам фирма, но тя не е работила от 19 м. /Следователно не съм се осигурявала в нея/. Но съм била на трудов договор през това време и реално съм се осигурявала за безработица. Въпроса ми е, имам ли право на обещетение за безработица при съкращаване от работа?
Благодаря!

# 229
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 67
Здравейте, обмислям започването на онлайн бизнес. От къде може да се намери информация, кои са задължителните законови стъпки, които трябва да предприема и да следя след създаването на фирма?

# 230
  • Whatever our souls are made of, his and mine are the same.
  • Мнения: 2 380
Здравейте.
Моят съпруг загуби баща си, който почина на 62 години. Няколко месеца преди смъртта си, той е изтеглил кредит за потребителски нужди в размер на 75 000 лв, забележете, БЕЗ застраховка по кредита. Въпросът ми е това законно ли е? Според мен няма как да се отпусне кредит за такава внушителна сума, на 62-годишен мъж без задължителна застраховка, просто няма логика, но не намирам в закона какво е задължително и какво не (Става въпрос за кредит от БНП Париба, които не знам точно дали са банкова институция) . Много ще съм благодарна ако Вие ми помогнете и ми дадете компетентен отговор. Това не е нормално, за мен...... Има ли как да бъдат съдени ? От банката не ни дават достъп до аудио записа на телефонния разговор, на който да чуем дали е отказана застраховката или не, а ние имаме право като наследници, все пак ние ще връщаме този заем, нали?

# 231
  • Мнения: 119
Здравейте отново, Liska_, от изложените факти става ясно, че лицето, което живее в недвижимия имот, е допуснат доброволно да обитава същия, като в случай че желаете това да е правно регламентирано, да, необходимо ще е и неговото съгласие.

# 232
  • Мнения: 119
Здравейте, РРР,
Трябва да се проведе процедура по ликвидация на Дружеството, която се осъществява на два етапа и се подготвят документи, които се заявяват в ТРРЮЛНЦ. В случаите, в които дадено Дружество е преустановило дейност, но е продължило да съществува като такова, за него съществува задължение да подава различни данъчни и счетоводни документи. Санкциите са имуществени, но за повече информация следва да се обърнете към адвокат.

# 233
  • Мнения: 119
Здравейте, Shushi84,  от изложеното като фактическа обстановка, считаме, че са налице предпоставките за депозиране на Сигнал до Комисия за защита на потребителите, но в случай че желаете да потърсите правата си по съдебен ред, следва да се запознаем подробно с наличните документи и проведена кореспонденция.

# 234
  • Мнения: 119
Здравейте отново, Ромоли,
 Право на обезщетение за безработица имат лицата, които са били осигурени най-малко 12 месеца през последните 18, отговорът на въпроса е положителен. Повече за паричните обезщетения можете да прочетете на страницата на НОИ :
https://www.noi.bg/en/benefits/benefits/101-unemployment/625-pokso

Много благодаря за отделеното време и за полезния и точен отговор.

Благодарим за положителната оценка, тя е важна за нас!

# 235
  • Мнения: 119
Здравейте, Bibii88, на така зададения въпрос няма конкретен отговор, има различна нормативна уредба, като без да се познават аспектите на Вашия бизнес, конкретен отговор няма как да се предостави. Основно и задължително е да следите за спазването на Закона за защита на личните данни, Закон за счетоводството, Закон за защита на потребителите, необходимо е да имате добре подготвени общи условия и много други.

# 236
  • Мнения: 160
Много благодаря, бъдете здрави!

Здравейте отново, Ромоли,
 Право на обезщетение за безработица имат лицата, които са били осигурени най-малко 12 месеца през последните 18, отговорът на въпроса е положителен. Повече за паричните обезщетения можете да прочетете на страницата на НОИ :
https://www.noi.bg/en/benefits/benefits/101-unemployment/625-pokso

Много благодаря за отделеното време и за полезния и точен отговор.

Благодарим за положителната оценка, тя е важна за нас!

# 237
  • Мнения: 119
Здравейте, ♥ LoVeLy Wife ♥,
 В подобни случаи като Вашия следва да се запознаем с всички налични документи – договор, общи условия, след което ще се извърши и преценка дали на Вас като наследници са Ви нарушени определени права, дали са допуснати процедурни нарушения при отпускането на потребителския кредит, както и относно възможността да се търси отговорност по съдебен ред.

# 238
  • Мнения: 745
Здравейте отново, Liska_, от изложените факти става ясно, че лицето, което живее в недвижимия имот, е допуснат доброволно да обитава същия, като в случай че желаете това да е правно регламентирано, да, необходимо ще е и неговото съгласие.
Благодаря за отделеното време!

# 239
  • Мнения: 996
Здравейте!
Предстои ми покупка на гараж. Гледам два варианта. И при двата гаражите са на кота 0. При първия вариант гаражът е част от кооперация без двор. В гаража се влиза директно от улицата. При втория вариант гаражът е в кооперация с двор с идеални части, т.е. от улицата се влиза първо в двор, после в самия гараж.
От юридическа гледна точка кой е по-добрият вариант и защо?
Не планирам на този етап покупка на жилище в кооперацията.

Общи условия

Активация на акаунт