Новия закон за семейството

  • 16 410
  • 141
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 336
Момичета, както знаете в момента се пише нов закон за семейството. В тази връзка вижте нещо по нашата тема -  http://forum.semeistvoto.net/index.php?topic=16.msg149#msg149

Мисля, че не е лошо да сме активни, за да има промяна този път Peace

# 1
  • Мнения: 581
 Rolling EyesОстанах изумена от някои крайни мнения на които попаднах във форума към който сте дали линк. Става дума, че се потресох от факта че има такива хорица, които третират съвместно живеещите двойки като "несемейство". Възмутена съм, от факта че има такива тесногърди хора! Та масово жените  и мъжете живеят без брак на семейни начала, създават деца и животът им определено е по - добър от т.н. семейства, които са минали пред служебно лице в обредната зала. Хей, хора тук не става въпрос за закон за брачните двойки, а за такъв, който подпомага семейството! А семейството може да се състои от:
татко и мама
само от татко
само от мама било то разведена или самотна майка
от баба която отглежда
от дядо
от баба и дядо
от роднини които отглеждат дете
изобщо нека закона подпомага семействата, а не само да се ограничава в подпомагане на брачните двойки!
Извинете, че пускам тук мнението си, но линка беше поставен тука и не успях да се регистрирам за да напиша какво мисля там.
Подкрепям многодетните търсете правата си и защитавайте интереса на децата си!
Успех и дано правещите закона помислят за всички типове семейства, а не само за женените по закон, защото ще е поредния АБСУРД В НАШАТА ДЪРЖАВА!

# 2
  • Мнения: 100
Много интересна препратка,благодаря! bowuu
Попрочетох и аз това-онова,но се замислих дали има смисъл да се включвам.Защото крайните решения няма да зависят от нас нали?От друга страна наистина трябва да се направи нещо по тези въпроси в подкрепа на семейството,за да се подобри поне малко социалното ни съществуване и ако не се чуят мненията ни това няма как да се случи.Така че,скоро и аз смятам да се включа в този форум,пък дано има ефект накрая......

# 3
  • Мнения: 1 419
Например болничния по майчинство трябва да започва по-рано при многоплодна бременност - не знам как тежи с едно, ама с две си тежи бая  Crazy

# 4
  • Мнения: 3 336
Например болничния по майчинство трябва да започва по-рано при многоплодна бременност - не знам как тежи с едно, ама с две си тежи бая  Crazy

Мацки, пишете там, тук  и да пишете освен ние няма кой от управляващите да го види, а там има Peace И бъдете сигурни, че предложенията ще бъдат видяни, най-малкото от Христина Христова, с която СНБМ си сътрудничи много успешно Peace

# 5
  • Мнения: 3 336
Например болничния по майчинство трябва да започва по-рано при многоплодна бременност - не знам как тежи с едно, ама с две си тежи бая  Crazy

Ая, предложението ми се струва страхотно, моля те включи го там, защото от 1 месец само аз се включвам в темата, а пък утре има конференция, на която ще се разглеждат всички добри предложения.

Написала съм всички предложения, за което се сетих  във форума, ето и връзка http://forum.semeistvoto.net/index.php?topic=16.0

Бих се радвала да погледнете нещата и да напишете и вие по нещо, защото така изглежда, че няма интерес от никой друг освен мен Embarassed

# 6
  • Мнения: 7 803
писах  Peace

# 7
  • Мнения: 3 336

Видях, Джъмп Hug Много благодаря, дано и Ая да се включи тези дни и въобще кой с каквото се сети Praynig

Имайте предвид, че всички предложения ще бъдат използвани от СНБМ в дискусиите с институциите и ще ни помогнете доста ако се включите по темата Peace

Креми, благодаря ти, че закова темата  bouquet Честно казано ме беше страх да не ме санкционираш и много се изненадах, като видях къде е Heart Eyes

# 8
Popitai kakwo prawiat rabotodatelite, koito ne mogat da si izteglat mai4inskite,a na wsi4koto otgore prodaljawat prez celiat tozi period da plastat palen razmer na osigurowkite!!!Niamam s kogo da naprawia procedurata s t.n. "prokurist",koito da me razpiswa nawsiakade!!!

# 9
  • Варна
  • Мнения: 161
И аз се записах. Дано някой прочете това Confused.

# 10
  • Мнения: 3 336
И аз се записах. Дано някой прочете това Confused.

Със сигурност ще бъде прочетено Peace Радвам се, че пораздвижихме нещата, да се види че има интерес Wink

# 11
  • Мнения: 7 803
сега разбрах, че в бг майчинството за близнаци не се води двоен трудов стаж  #Cussing out доколкото знам в германия се води двойно, за австрия не знам. според мен е логично да е двойно, майките с 2 деца излизат 2 пъти в майчинство, което си е двоен трудов стаж  Rolling Eyes

# 12
  • Мнения: 1 419
Мишленце, аз съвсем съм изпуснала, че е закована тая тема и чак сега виждам отговорите ти  Embarassed. Късно ли е да се включа сега?  newsm78

# 13
  • Мнения: 2 084
Здравейте!
Ние вече се оттървахме от безумно тежката количка. Нямаше асансьор, в който мога да вляза, нямаше автобус, който мога да ползвам, по-голяма част от наклоните за колички са разчетени за единична количка. Няма да изреждам повече, защото всички си ги знаете тези неща. Обаче най-прекрасната тежест е тази на двете "кенгуро", които по специална система закрепвах докато триото готвехме. Поздрави на всички Калина

# 14
  • Мнения: 107
дано да се променят някои неща, явно е доста трудно да се гледат близнаци...

# 15
  • Мнения: 3 336
Ая, не е късно и сега Peace Добре завърнала се и честити рожбички Hug

# 16
  • Мнения: 4 458
Разгледах линка, но така и не разбрах за какво става на въпрос в новия законопоект newsm78

Дайте ми да прочета какви са им предложенията за да се включа и аз с мнение по темата.

# 17
  • Мнения: 3 336
Разгледах линка, но така и не разбрах за какво става на въпрос в новия законопоект newsm78

Дайте ми да прочета какви са им предложенията за да се включа и аз с мнение по темата.

Засега официални предложения няма, идеята е да се допитат до хората първо и после да пишат. Така че включвай се смело по наболелите за теб въпроси Peace

# 18
  • Мнения: 4 965
http://rozali.com/events.php?l=a&p=953

Хммм, вижте това.
Без коментар.

# 19
# 20
  • Мнения: 4 458

"Издръжката на деца до 6 години е 215 лева, от 7 до 13 години - 326 лева, а от 14 до 18 години - 366"

 newsm78

mishlentze, искаш да каеш че хората ще пишат закона ??? Каква е темата - За финансовото отглеждане на близнаци, за привилегите или за това какво се приема за смейство. Видях някои коментари там които навеждат на мисълта че някъде нещо е писано или казано ....  Thinking
Те моите деца са големи вече а и не живеем в странта, но определено има неща които много ми нагарчаха докато се мъчех да преживявам с мизерното майчинство ...

Мисля си обаче че не само това трябва да се помени. Има толкова много нередности и е такава бъркотия че .....  Вярно е че все от нкъде трябва да се започне но някак си нещата трябва да са в синхрон.

# 21
  • Мнения: 4 978
kiara, идеята на законопроекта, най-общо казано, е чрез подкрепа във вид на икономически и социални стимули за семейството да се въздейства върху демографските проблеми. За целта обаче първо е необходимо да се изясни категорията "семейство" - какво означава и какво включва. Дебатът е сложен, защото в общественото пространство има разделение по въпроса дали "семейство" са и двойките, живеещи на семейни начала, без официално сключен граждански брак.

# 22
  • Мнения: 3 336
kiara, идеята на законопроекта, най-общо казано, е чрез подкрепа във вид на икономически и социални стимули за семейството да се въздейства върху демографските проблеми. За целта обаче първо е необходимо да се изясни категорията "семейство" - какво означава и какво включва. Дебатът е сложен, защото в общественото пространство има разделение по въпроса дали "семейство" са и двойките, живеещи на семейни начала, без официално сключен граждански брак.

И също така СНБМ смята, че в този закон родителите на близнаци трябва да бъдат компенсирани за ощетяващите пропуски в другите закони. Затова и съм пуснала темата в онзи форум, за да открия дискусията и по този проблем и най-вече управляващите да видят, че има движение и интерес по нея.

# 23
4uwstwam se izmamena ,ograbena i izlagana!
Za cigan4etata ima wsiakakwi programi za da mogat da jiweiat v na6eto obstestwo i to bez osobeno natowarwane!A az rodih dwe BALGAR4ETA,za koito DARJAWATA ni prosto se podigrawa!
Ne moga da polzuwam mai4inski ne  samo za dwete si blizna4eta,a izobsto !Triabwa umi6leno da izlaja darjawata kato naema prokurist /koito ste ima i zaplata!/.Sastewremenno az gledam blizna4etata si,hwar4a s ogromnata koli4ka po wsiakakwi institucii ,snabdiawam s materiali proizwodstwoto si,podpiswam i izdawam pora4ki, minawam DDS prowerka v NAP..ne zastoto iskam da sam vunderkind,a zastoto v 4astnia biznes taka se nalaga!Rodih 2 balgar4eta ,za koito niamam prawo da polzwam mai4inski,tai kato triabwa da poddarjam  i firmata si!Detski nadbawki ,taka gi izmisliha 4e sasto ne moga da polzwam!Wsiaka godina firmata s4etowodno triabwa!! da e na pe4alba!I tam niama kak - ne iskam da imam izli6ni rewizii a izplastam i ceha si posredstwom kredit.Na celia tozi absurd i prodaljawam da si wnasiam i osigurowkite!Daite moia slu4ai da presmetnat zakonnotworcite ni s kakaw doho jiwee moeto semeistwo.Rabotodatel sam na 12 coweka,Proizwoditel,s tri deca sam,saprugat mi zawar6wa tazi godina Morsko u4iliste.

# 24
  • Мнения: 2 084
Г.Ан, на никой не му дреме за българите в тази държава. Работила съм 20 години, плащала съм си всички данъци, дори и т, н. "ергенски данък". С един лев сме над определената граница и не получаваме детски за нашите близнаци. Законодателите ни размахват среден пръст и ни заявяват открито - кои ви е карал да се раждате българи в България, защо искате деца?

# 25
Г.Ан, на никой не му дреме за българите в тази държава. Работила съм 20 години, плащала съм си всички данъци, дори и т, н. "ергенски данък". С един лев сме над определената граница и не получаваме детски за нашите близнаци. Законодателите ни размахват среден пръст и ни заявяват открито - кои ви е карал да се раждате българи в България, защо искате деца?

da..za sajalenie e taka..sajaliawam 4e rodih tuk -v Balgaria i 4e se zahwanah s proizwodstwo..

# 26
  • Мнения: 29
ПО СТАРИЯТ ЗАКОН ПРИ РАЖДАНЕ СЕ ПОЛАГАШЕ МЕД.СЕСТРА ДО 40-ЯТ НА БЕБОЦИТЕ МОИТЕ МОМИЧЕТА ВЕЧЕ СА ГОЛЕМИ  НО ТОЧНО ПРЕДИ ДА  ГИ РОДЯ  ОТМЕНИХА ТОВА ПРАВО  А ИМАХ НУЖДА ОТ ТАКОВА КОМПЕТЕНТНО ЛИЦЕ ДО МЕН ЗАЩОТО МИ БЕШЕ АДСКИ ТРУДНО И ДНЕС СЕ ЧУДЯ КАК СЪМ ОЦЕЛЯЛА  ДА СА МИ ЖИВИ И ЗДРАВИ ДЕЦАТА  ПРЕДИ ТЯХ ИМАМ ОЩЕ ЕДНО МОМИЧЕ  НЕ СМЕ ЧАКАЛИ НА ДЪРЖАВАТА ОТКЪДЕ ПАРИ ИРАЗБИРАНЕ ЗА ТАКИВА КАТО НАС НАЛИ ПАРИТЕ СА ЗА ТЯХ  НЕ Е ЛУД КОЙТО ЯДЕ БАНИЦАТА А КОЙТО ИМ Я ДАВА  НЕ СИ МИСЛЕТЕ ЧЕ НЯКОЙ ЩЕ ВИ ОБЪРНЕ ВНИМАНИЕ  ТЕ СИ ПРАВЯТ ЗАКИОНЧЕТА З А ТЯХ СИ ОТКЪДЕ ДА ИМ КАПЕ

# 27
  • Мнения: 166
ЗДРАВЕЙТЕ МАЙКА СЪМ НА БЛИЗНАЧЕТА МОМЧЕ И МОМИЧЕ ,КОИТО СА НА 5 ГОДИНИ ,РАБОТЯ ОТ 3 ГОДИНИ  ВЪВ ФУРНА БЕЗ ТРУДОВ ДОГОВОР И КОГАТО ДЕЦАТА МИ СА БОЛНИ ИДВАТ СЪС МЕН НА РАБОТА И НА ШЕФА ОКОТО МУ НЕ МИГВА .КАЖЕТЕ МИ КЪМ КОГО ДА СЕ ОБЪРНА .ПРЕДВАРИТЕЛНО ВИ БЛАГОДАРЯ .НЯМАМ ДУМИ ЗА НАШАТА  СКАПАНА ДАРЖАВА.

# 28
  • Мнения: 2 084
Бог високо, цар далеко.
Ако имаш шансове за нова работа - бягай, а иначе инспекция по труда или нещо такова, но тогава май рискуваш да останеш без работа.
Успех!

# 29
  • Мнения: 4 458
elpetrova, обърни се към адвокат!
Ако подадеш жалба в инспекцията по труда ще те уволнят - нямат право, но ще ти намерят цаката. Най-добре ще е ако си намериш нова работа и тогава подадеш жалба. Мисля че трябва да имаш и свидетели, че работиш там от толкова години.

Държавата не ти е виновна за тази ситуация. Не е редно да се съгласяваш на работа без договор. Дори и да те водят на минимална заплата поне щяха да се внасят пари за разните му там фондове и да можеш да ползваш поне здравните услуги които ви се полагат с детето.

# 30
ЗДРАВЕЙТЕ МАЙКА СЪМ НА БЛИЗНАЧЕТА МОМЧЕ И МОМИЧЕ ,КОИТО СА НА 5 ГОДИНИ ,РАБОТЯ ОТ 3 ГОДИНИ  ВЪВ ФУРНА БЕЗ ТРУДОВ ДОГОВОР И КОГАТО ДЕЦАТА МИ СА БОЛНИ ИДВАТ СЪС МЕН НА РАБОТА И НА ШЕФА ОКОТО МУ НЕ МИГВА .КАЖЕТЕ МИ КЪМ КОГО ДА СЕ ОБЪРНА .ПРЕДВАРИТЕЛНО ВИ БЛАГОДАРЯ .НЯМАМ ДУМИ ЗА НАШАТА  СКАПАНА ДАРЖАВА.
1.Inspekciata po truda s jalba,4e si bez tr.dogowor.
2.Kam NOI s jalba i kopie ot personalen registar,4e ne sa ti wnasiani osigurowkite ot rabotodatel.
3.S grajdansko delo /bezplatni sa taksite/,4e raboti6 a oficialno ne se wodi6 nito na honorar,nito grajdanski ili rudow dogowor.Podgotwi si dokazatelstwa - prisastwena knijka,spisak na po4iswane na pomestenieto..nesto kadeto prisastw6 i ti,ne pisan ot teb.I swideteli -kolejkite ti.Nikoi niama prawo da te uwolniawa.A i disc.uwolnenie ,ako wlze6 v sada 90% se osporwa v twoia polza.Moje6 da darji6 6efa si f 6ah dokato  se dogoworite li4no.Estestweno ako iska6 izobsto da raboti6 tam.Pretendirai za zagubeni otpuski i bolni4ni.

# 31
  • Мнения: 35
Нямам думи! Толкова много неща има за решаване, а те ще ми бистрят какво е семейство! За мен това са глупости! Ами мъж и жена, като живеят заедно и искат дете, или вече имат - ами да отидат и да се подпишат и това е! Това е най-малкият проблем! Ако държавата насърчава раждането на деца, ако трябва, и ще се жените, бе хора! Ама там е проблема! Имам близначки на 1г. 3м., получавам едно майчинство 180лв. (видях, че има и майки, които и това не взимат!!!), отгоре на това са с алергия към белтъка на кравето мляко (от юли 2006г. ЗОК отряза млеката на алергичните дечица и каза "Оправяйте се!", точно едва ли не "Да не сте раждали деца!"). И аз се чувствам измамена и ограбена! Откъдето и да го погледнеш, децата са си две, а държавата иска да ме убеди, че е едно раждане! Глупости! Млякото им, като струва 200лв. на дете, аз нали трябва да дам 400лв.! ЗАЩО В МАГАЗИНА НЕ МОГА ДА ГИ УБЕДЯ, ЧЕ Е ЕДНО РАЖДАНЕ! Наистина нямам думи! А после, като пораснат и работят, дали ще взимат  данъци за един човек - или тогава ще излезне, че не е едно раждане, нали? Интересно как законът ги третира, както си му е угодно!!! Ами това е - да не бяхме раждали (поне не в България)!!! И особено близнаци, тризнаци...

# 32
  • Мнения: 9
Здравей Zorry!За съжаление си права когато пораснат и станат ученици не във всяко училище позволяват децата да бъдат с един комплект учебници.Казват те са двама и трябва всеки да си има учебници,те са индивидуални личности.Даже в едно от училищата казаха че ако не им осигорим всичко необходимо щели да ги гонят от час,наложи се да се разправям с директорката,че нямам финансовата възможност за това.Когато събират пари за нещо в училище също не винаги са съгласни само единия да даде,пак казват че са двама.Когато ходят на екскурзия сащо няма никакви намаления,пак защато били индивидуални личности.

# 33
  • Мнения: 23
Здравейте и от мен!Аз съм майка на момчета близнаци които на 30 юли ще направят 3 годинки. hug За съжалиние това което го искаме едва ли ще стане но поне може да се надяваме.По стечение на обстоятелствата си ги гледам сама понеже съпруга ми работи а разходите както знаете са доста.Започнаха градина и поне там минават със една такса.И за сега мога да кажа че това е единственото хубаво нещо което е направила държавата за близнаците,но за жалост е само това.А за тортите досега съм взимала една голяма с по две патетаи две костенурки нинджа.За този не съм решила още каква ще е но ми харесаха предложенията ви.Благодаря и ще се радвам ако имате още такива.

# 34
  • Мнения: 2 084
Ние в детската градина плащаме 1 такса плюс половин такса - такъв бил реда за две деца в детска градина. Никой не ги брои за близнаци, а за две деца.

# 35
  • Мнения: 4 458
Здравей Zorry!За съжаление си права когато пораснат и станат ученици не във всяко училище позволяват децата да бъдат с един комплект учебници.Казват те са двама и трябва всеки да си има учебници,те са индивидуални личности.Даже в едно от училищата казаха че ако не им осигорим всичко необходимо щели да ги гонят от час,наложи се да се разправям с директорката,че нямам финансовата възможност за това.Когато събират пари за нещо в училище също не винаги са съгласни само единия да даде,пак казват че са двама.Когато ходят на екскурзия сащо няма никакви намаления,пак защато били индивидуални личности.

Ами, да, така е. Те СА две личности и не може да лишаваш единия а да даваш на другия! Дали ще са близнаци или просто братя/сестри все ще купуваш по две.
И аз не ползвам никакви намаления никъде. Даже моите деца са в различни класове та дори и да искам не мога да поискам само една такса.
Единствено имам намаления по магазините и то не всички а тези в които си ги изпрося и продавача е разбран.

# 36
  • Мнения: 23
k.dimitrova по закон децата минават с една такса нищо че са две личности.ние сме така и другите трябва да са така.просто трявба да поразпиташ.

# 37
  • Мнения: 1 895
k.dimitrova по закон децата минават с една такса нищо че са две личности.

Това за първи път го чувам. Според наредбата действаща в софийските детски градини първото дете плаща пълна такса, а второто половин такса. Може би в Пазарджик има някакви поощрения за близнаци или просто във вашата детска градина се ползвате с някакви привилегии.

# 38
  • Мнения: 7 803
в яслата в божурище също платих само 1 такса  Flutter за двете по половин такса

# 39
  • Мнения: 23
значи така ми обясниха в градината,че близнаци или две деца от едно семейство са на една такса и това е било по закон.Значи аз по принцип съм от Стамболийски ,но съм женена в Пазарджик и на двете места ми дадоха този отговор.Незнам защо не го практикуват навсякъде. newsm12

# 40
  • Мнения: 2 950
Племенника и племенницата ми ходят на градина и ясла съответно. За него плащат пълна такса, за нея - половин. Аз се чудя ние как ще сме - Йоана ще е на пълна такса, първия близнак на половин, а третия - безплатно ли? Май нещо такова беше? newsm78

# 41
  • Мнения: 3 336
Племенника и племенницата ми ходят на градина и ясла съответно. За него плащат пълна такса, за нея - половин. Аз се чудя ние как ще сме - Йоана ще е на пълна такса, първия близнак на половин, а третия - безплатно ли? Май нещо такова беше? newsm78

Точно така Wink Имам приятелка с  първо дете и после близнаци и точно така плаща. Общо такса и половина за тримата. Peace Говоря за София, явно е, че в различните градове е различно Rolling Eyes

# 42
  • Мнения: 2 950
Ейййй, то голяма далавера с яслата! Joy Поне от там ще спестим! Joy

# 43
  • Мнения: 7 803
ама не се сещам как ще са и трите едновременно на ясла  Thinking

# 44
  • Мнения: 1 895
В нашата градина третите деца в семейството посещават детското заведение безплатно. Първото плаща пълна такса, второто половинка. Имаме в групата още едни близначета, които са 3 и 4 детенце на майка си, но не ми е хрумвало да попитам какви такси й начисляват и въобще има ли такива.

# 45
  • Мнения: 3 336
ама не се сещам как ще са и трите едновременно на ясла  Thinking

Джъпче, ако децата посещават детско заведение в същата община като по-големите си братя или сестри се ползва намаление. В ОДЗ-тата това е напълно възможно и реално. На моята приятелка голямото дете посещава групата за големи, а малките са в яслената в едно и също ОДЗ. Не знам обаче ако голямото дете е в училище вече дали продължава майката да ползва отстъпката за останалите newsm78

# 46
  • Мнения: 2 950
ама не се сещам как ще са и трите едновременно на ясла  Thinking

Джъпче, ако децата посещават детско заведение в същата община като по-големите си братя или сестри се ползва намаление. В ОДЗ-тата това е напълно възможно и реално. На моята приятелка голямото дете посещава групата за големи, а малките са в яслената в едно и също ОДЗ. Не знам обаче ако голямото дете е в училище вече дали продължава майката да ползва отстъпката за останалите newsm78

Точно така. Те като тръгнат на ясла, Йоана ще е на градина, но в същото ОДЗ.

# 47
  • Мнения: 7 803
Ейййй, то голяма далавера с яслата! Joy Поне от там ще спестим! Joy
за това питах  Embarassed пак звучи добре, щом има намаления все пак  Hug

# 48
  • Мнения: 2 084
Има ли юрист, който да може да цитира закона, по който близнаците плащат такса в детските градини,  или това се решава по различен начин във всяка община?

# 49
  • Мнения: 3 336
Има ли юрист, който да може да цитира закона, по който близнаците плащат такса в детските градини,  или това се решава по различен начин във всяка община?

Специално за близнаците няма нищо написано като отстъпки, доколкото знам, навсякъде се говори за следващо дете от същото семейство, защото може и да са породени и т.н.

По-скоро тази информация следва да се търси в наредба на конкретната община, според мен. За протокола - не съм юрист...

Ето какво намерих в търсачката - http://www.pleven.bg/index.php?option=com_content&task=view& … =89&Itemid=44

# 50
  • Мнения: 7 640
Чух сутринта по БТВ Масларката да казва, че близнаците щели да получават допълнително подпомагане.
Знаете ли за какво става въпрос?

# 51
  • Мнения: 286
Мисля че има статия в 24-часа по същия въпрос ми казаха но още не съм я чела,дано това което каза Масларова в новините да стане скоро че не разбрах нещо за срока.

# 52
  • Мнения: 983
Някой разбра ли за какво точно става въпрос?

# 53
  • Мнения: 286
Интервюто всеки тълкува каквото е чул,но в статията пише,не знам до колко точно пресъздава интервюто,че обмислят в министерството да дават на майките с близнаци втора заплата до 220лв само за първите 9 месеца,и еднократната помощ да бъде 600лв за второ дете,а щели да помислят и върху идеята платеното майчинство да бъде 3г.за да могат майките да наемат например гледачка от бюрото по труда и така държавата да и плаща минималната работна заплата.Вместо да го взимаш третата година ще можеш да даваш майчинството на някои да ти гледа детето,а те по този начин ще си намалят безработицата ли не мога да разбера.Общо взето само предизборни проекти. #2gunfire Thinking

# 54
  • Мнения: 1 895
Инициативата е на СНБМ. Госпожа министърката дава надежди предложенията на движението да бъдат заложени в бюджета за следващата година. Идеята е майките на близнаци да получават през първите 9 месеца допълнително майчинство, така че след изтичане на този период майчинствата да останат две по 220лв., което ще им даде възможност да се възползват от програмата за бавачки. Другото предложение е еднократната помощ за близнаци да е 600лв., независимо кои подред деца са близнаците за майката. 

# 55
  • Мнения: 7 803
стискам палци да се бреборите  Praynig

# 56
  • Мнения: 1 165
Здравейте. Къде черно на бяло е има тази информация, момичета? Търсих къде ли не, но нищо не открих. Това което сте написали звучи добре. Та значи това е само предложение на Министерството на труда и социалната политика ли към бюджета за 2008год.? Моля за по-конкретна информация. Междудругото аз работя в сферата на медиите и много искам да повдигна въпроса. Моля ми за помощ, за да направим един хубав и стегнат репортаж по Канал 1. Благодаря ви и очаквам вашите мнения, насоки и предложения.

# 57
  • Мнения: 4 458
Момичета, аз съм с близнаци и плащах пълна такса за първото и половин за второто. Ако имаш друго дете в същата градина третото по ред не плаща такса. Една мама имаше 3 дечица в същата градина и тя плащаше такса и половина.

Аз имах даже преференции понеже децата са без баща, т.е. аз се водя самотен родител. Ако добре си спомням, първото дете плащаще 50% от таксата а второто само 25%

# 58
  • Мнения: 7 640
Гледайте след малко БТВ новините за близнаците!

# 59
  • Мнения: 7 803
какво каzаха ?

# 60
  • Мнения: 1 174
До колкото разбрах(накрая го хванах),от януари за близнаците ще има двойно майчинство,ако стане ще е повече от чудесно! Praynig

# 61
  • Мнения: 1 165
Казаха че ако бъде прието предложението, от 01.2008година, ще получаваме майчинство първите 9 месеца 90% от заплатата, плюс 50% от тези 90%, тоест майчинство и половина /дано правилно се изразявам/. А след 9-ия месец, майчинството да е 2 минимални работни заплати или 360лв. Ако вдигнат минималната на 220лв, значи ние ще получаваме 440лв.  newsm78

Някой знае ли еднократната соц. помощ за раждане от общината, която е 200лв, за нас 400лв. ли е?

# 62
  • Мнения: 1 174
400 лева е Mr. Green,дано да увеличат и нея!

# 63
  • Мнения: 286
И аз взех 400 за децата еднократна помощ,но сега чувам че щяла да става за първо дете 200 за второ 600лв,дано е вярно. Money

# 64
  • Мнения: 7 640
всичко това е много хубаво, особено, ако се случи.
Но за след майчинството- нищо, а? Sad

# 65
  • Мнения: 4 458
Какви хубави неща чета  Grinning

Дано всичко това стане реалност и поне с малко се помогне на многодетните семейства.

То на времето си беше чиста гавра за 2 деца да получаваш толкова колкото за едно   #Cussing out Crossing Arms За мене с близнаци беше 130лв, а за майка с едно дете беше 115лв. #2gunfire

# 66
  • Мнения: 125
Момичета,след 9-те месеца,какво се предвижда.Аз заради тези пари започвам на втората година работа/заплата и половин майчинство/,а ако има промяна-мога ли отново да остана в къщи?

# 67
  • Мнения: 3 336
Казаха че ако бъде прието предложението, от 01.2008година, ще получаваме майчинство първите 9 месеца 90% от заплатата, плюс 50% от тези 90%, тоест майчинство и половина /дано правилно се изразявам/. А след 9-ия месец, майчинството да е 2 минимални работни заплати или 360лв. Ако вдигнат минималната на 220лв, значи ние ще получаваме 440лв.  newsm78

Някой знае ли еднократната соц. помощ за раждане от общината, която е 200лв, за нас 400лв. ли е?



Това подчертаното с червено не е сигурно, защото никъде в законите сумата за майчинството след 9-те месеца не е обвързана с минималната работна заплата. Тази година отново се взима в размер като МРЗ, защото ние /СНБМ/ го извоювахме. Искаха да е 170 лв. Тази сума се гласува със закона за бюджета и е колкото депутатите решат.

Тази година отново ще настояваме пред социалната комисия майчинството да е равно на МРЗ през следващата година. Така че стискайте палци да успеем и в това.

Варя, можеш да се останеш отново вкъщи, стига работодателя ти да не ти направи проблем. По закон няма проблем.

# 68
  • Мнения: 1 744
А вярно ли е , че ще направят платеното майчинство 3 г., но само за майките родили след 01,2008, за да си решат проблемите с детските градини?

# 69
  • Мнения: 3 336
А вярно ли е , че ще направят платеното майчинство 3 г., но само за майките родили след 01,2008, за да си решат проблемите с детските градини?

За това нищо не знам Blush Но ако гласуват за приемане на двойно майчинство след 9-те месеца, това означава, че можем да ползваме или две детегледачки от бюрото по труда или двойна заплата да й се дава на едната. Другото ,което трябва да говорим е, ако е двойно майчинството, то и втората сума ако има как да се дава пак като обезщетение за гледане на дете до 2 г., а  не като нещо друго, за да може евентално бабата да вземе второто майчинство и двете с майката да могат да си гледат близнаците. Ако дадат второто като друг вид помощ няма да можем да използваме бабите срещу заплащане. Освен ако не са регистрирани в бюрото по труда.

# 70
  • Мнения: 685
Какви хубави неща чета  Grinning

Дано всичко това стане реалност и поне с малко се помогне на многодетните семейства.

Нямам деца все още, но подкрепям всяка инициатива с две ръце!!!

Крайно време е да се помисли за българските майки!

# 71
  • Мнения: 1 165
Това подчертаното с червено не е сигурно, защото никъде в законите сумата за майчинството след 9-те месеца не е обвързана с минималната работна заплата. Тази година отново се взима в размер като МРЗ, защото ние /СНБМ/ го извоювахме. Искаха да е 170 лв. Тази сума се гласува със закона за бюджета и е колкото депутатите решат.

Тази година отново ще настояваме пред социалната комисия майчинството да е равно на МРЗ през следващата година. Така че стискайте палци да успеем и в това.


Мишленце, благодаря ти за всичко, което правиш за близнашките майки! Не знаех, че не е обвързано с минималната работна заплата.  newsm78 Дано се промени нещо в добра посока догодина. Ако мога нещо да направя, ще те потърся на ЛС за съдействие. Поздрави.

# 72
  • Мнения: 3 336
Това подчертаното с червено не е сигурно, защото никъде в законите сумата за майчинството след 9-те месеца не е обвързана с минималната работна заплата. Тази година отново се взима в размер като МРЗ, защото ние /СНБМ/ го извоювахме. Искаха да е 170 лв. Тази сума се гласува със закона за бюджета и е колкото депутатите решат.

Тази година отново ще настояваме пред социалната комисия майчинството да е равно на МРЗ през следващата година. Така че стискайте палци да успеем и в това.


Мишленце, благодаря ти за всичко, което правиш за близнашките майки! Не знаех, че не е обвързано с минималната работна заплата.  newsm78 Дано се промени нещо в добра посока догодина. Ако мога нещо да направя, ще те потърся на ЛС за съдействие. Поздрави.

Няма защо да ми благодариш, нали и за себе си го правя Wink Не че ще хвана промените, защото майчинството ми приключва на 7 януари догодина, но ме хваща бяс от пропуските в законодателството и всички други недомислици #Cussing out

Вчера на спирката видях една майка с близначки и се заговорихме, видяла ме по БТВ и каза, че я доядяло, че не дали отворена линия, за да звънне да ме подкрепи Mr. Green

На близнашката среща на Златните момичетата са направили подписка в подкрепа на нашите искания, може би бихме могли да се организираме и да дадем и своите подписи, за да ги дадем на депутатите.

# 73
  • Мнения: 1 895
Пуснах тема за среща - ето още един повод да се съберем повече на едно място Peace

# 74
  • Мнения: 3 336
Пуснах тема за среща - ето още един повод да се съберем повече на едно място Peace

Тъкмо се разписах и там Joy

# 75
  • Мнения: 125
Бблагодаря за отговора,но ако остана на работа във втората година от майчинството,ще получавам ли заплата + едното майчинство,както досега-заплата и половина?

# 76
  • Мнения: 3 336
Получава се заплатата плюс половината майчинство през втората година, всъщност във всеки момент след 9-тия месец на детето, в който се върнеш на работа.

# 77
  • Мнения: 983
И аз сега прочетох съдържанието на подписката. То 20 % от нещата да станат пак ще е добре. Ще стискаме палци, ако може с друго ще помагаме.

# 78
  • Мнения: 3 336
И аз сега прочетох съдържанието на подписката. То 20 % от нещата да станат пак ще е добре. Ще стискаме палци, ако може с друго ще помагаме.

Другата седмица вероятно ще имаме среща с фирмите за градски транспорт в София /ще започнем оттук, за да дадем пример на другите общини/, за да договорим как и могат ли да станат нещата, които искаме Wink

# 79
  • Мнения: 983
 Praynig Дано да се получи нещо. Аз в Пловдив се предвижвам пеша и то 50 % вървя по булевардите. Не стига че има паркирали коли по улиците, но и на места дърветата ни са посяти посредата на тротоарите. Но това е последния проблем. Ще е добре да имаме по един кочан с фишове в джоба Mr. Green

# 80
  • Мнения: 3 336
Не само в Пловдив има посадени дървета по средата на улицата и тук ги има, има и стълбове на лампи насред тротоара Rolling Eyes Точно до детската кухня има тамън 2 Rolling Eyes

# 81
  • Мнения: 125
Момичета,
не забравяйте на преговорите въпроса с достъпността на подлезите,разбитите тротоари,които ни задължават да се движим по платното.Разбира се ,преди всичко-промените в заплащанията.Да не се отнасят само за майките родили през 2008г.КОгато сме се върнали на работа,да се получава заплата+половината от двойното майчинство т.е. едното майчинство.Трябва да се ускорят преговорите,защото политиците са дащни преди избори,след това е изключено да постигнем нещо.Бих искала да участвам,но от Пловдив ми е невъзможно.Стискам палци

# 82
  • Мнения: 983
Varq прочети темата за срещата, предлагам да се съберем в Пловдив за да помогнем и ние от тука.

# 83
  • Мнения: 125
Vesito-2,
съгласна съм,че трябва да се съберем пловдивските майки на близнаци.Темата във форума е за софианци.Предлагам,да не отваряме нова тема,а от тук да се организираме.Например:На 29.септември от 14ч./когата децата спят/да се срещнем ?на детската площадка в централната градина,пред ресторант" Сентръл парк"?
"

# 84
  • Мнения: 983
Ами тази тема май не е мн.подходяща, но аз съм съгласна за часа и мястото. Но защо без децата. Хайде ако е хубаво времето да се видим с тях. Или ти имаше в предвид да се видим с тях, а те да спът през това време.

# 85
  • Мнения: 125
Мисля да сме с тях,но да спят,защото нищо делово няма да свършим ако са будни.Моите са на година и два месеца и ако не спят трябва да ги разхождам за ръка.Ако мислиш,че ще е по-резултатно,пусни нова тема,може да я видят повече майки,а срокът до срещата е   кратък...

# 86
  • Мнения: 152
Аз съм мама от Пловдив и искам да дойда на срещата с моите слънца .Но за да бъдем повече е добре да пуснем тема . Среща на Пловдивските мами на близнаци

Последна редакция: сб, 22 сеп 2007, 23:43 от danisia

# 87
  • Мнения: 1 895
Момичета, току що прочетох в подфорумчето на СНБМ ето това:

Момичета, на мен се пада честта като гледам Кали не е имала възможност да пише да ви съобщя , че официално близнаците от следващата година ще имат предимство при записване в детските градини и ОДЗ-тата newsm44
Беше много трудно на срещата, директорките, които присъстваха бяха почти всички против поради ред причини, но г-н Камен Йорданов отстояваше позицията ни, каза че има подкрепата и на г-жа Фандъкова. Ние с Кали обяснихме надълго и нашироко какви са ни мотивите и в крайна сметка вече е записано в системата   bouquet

 Peace Peace Peace
Една крачка напред! Браво на Клеопатра, на мишленце и на всички момичета от СНБМ.
Призовавам ви още веднъж, който може да дойде на срещата в събота и да подпише подписката!

# 88
  • Мнения: 1 165
Поздравления и от мен, момичета!

# 89
  • Мнения: 1 174
Момичета,добре ли разбрах,че от 1.01.08 г.детските за близнаци стават по 60 лв.на дете newsm78 newsm78 MoneyЗвучи ми невероятно за да е истина.Дано да стане факт!

# 90
  • Мнения: 286
Не ставаше ли въпрос за две по 30лв,за това 60.Аз не мисля че ще бъде 60 на дете,а по 30-за съжаление. Cry

# 91
# 92
  • Мнения: 1 895
Да не бързаме да се радваме! Когато го гласуват - тогава! Иначе дано стане Wink

# 93
  • Мнения: 166
И на мен ми се иска да е така ,но ще видим.

# 94
  • Мнения: 983
А за майчинството нещо не са ли казали?

# 95
  • Мнения: 46
Една приятека ми каза,че в някакво списание пишело,че уж и майчинството за близнаци щяло да стане   от 2 на 3 години платено.Някой знае ли нещо по въпроса?А за детските се надявам да е вярно това с 60 лв на дете.

# 96
  • Мнения: 7 640
кажете нещо за градините и начина за записване- остава ли идеята с електронния вариант, който, след първоначалната ми еуфория, изглежда практически неприложим Confused

# 97
  • Мнения: 156
Момичета някъде в сайта бях чела за предимство на близнаците в детските градини.Кажете ми ако можете в кой документ го пише моля ви!!!!

# 98
  • Мнения: 7 640
Момичета някъде в сайта бях чела за предимство на близнаците в детските градини.Кажете ми ако можете в кой документ го пише моля ви!!!!

то всичко още е проекто-

# 99
  • Мнения: 156
 Sad Sad Sad наистина ли е само проект още!!!?? Аз останах с впечатление че е прието за София.Трябва да питам Мишленце мисля че тя го беше казала.

# 100
  • Мнения: 1 744
Проект е все още. Ако се приеме, ще влезе в сила от 1.1.08.

# 101
  • Мнения: 156
А кога евентуално ще се приема защото все пак е ноември месец, всъщност кой ще го приема?Ако знаете нещо по въпроса

# 102
  • Мнения: 1 744
Мисля, че предложенията са включени към бюджет 2008 г., който предстои да се гласува близките дни в Народното събрание.

# 103
  • Мнения: 156
Да ви кажа направо съм си възмутена от държава от градини и всичко въобще.От както направиха 6 месеца съм подала молби за тези градини и сега ми казват, че съвсем не е сигурно.Не стига, че човек си плаща данъците съвестно, не стига че отглежда двама бъдещи данъкоплатци на цената на едно в държавата, ами когато искаш и да работиш няма места в градините.
Незнам но може би трябва да се измисли и нещо относно работещите родители, защото в градините ходят и деца на които, майките не работят.
А да се оплача и от една директорка на ОДЗ  71изключително нелюбезна и плюс това в стаята и вонеше на цигари.Незнам кой им разрешава да пушат в такива учреждения, като ги забраниха почти навсякъде.Все пак това е детска градина.
Ох оплаках се, извинявайте за което!

# 104
  • Мнения: 3 336
Да пише и тук - прието е, но електронния регистър все още се работи, надявам се до края на месеца най-късно да е готов и да можем да започнем разяснителна кампания, както сме обещали в общината. Имаме уверение, че предимството за близнаците е заложено в регистъра, така че остава да чакаме и да видим.

# 105
  • Мнения: 7 640
Да пише и тук - прието е, но електронния регистър все още се работи, надявам се до края на месеца най-късно да е готов и да можем да започнем разяснителна кампания, както сме обещали в общината. Имаме уверение, че предимството за близнаците е заложено в регистъра, така че остава да чакаме и да видим.



дано си права, допреди 2 седмици от фирмата, на която е възложен софтуера, не бяха и започнали.
Направо не вярвам, че вариантът с електронното записване е приложим и удачен, да ви кажа.

# 106
  • Мнения: 3 336
Хм, кофти новина ми казваш, но да ти кажа те бяха стигнали донякъде и не оставаше кой зна еколко работа, поне така твърдяха, може да са го оставили за последния момент Rolling Eyes

Иначе решението за регистъра вече е взето и няма връщане назад, ще видим какво ще се случи догодина.

# 107
  • Мнения: 7 640
ве зависи на кого какво казват, с теб говорят от друга позиция Wink
Струва ми се, че за сигурност трябва да има и ръчно подаване на молби.

# 108
  • Мнения: 3 336
Няма да има ръчно.

Всичко по електронен път, ако човека не се справя с нета ще ходи в клуб, където ще му помогнет или при директорката, но там може и да няма нет точно в момента или директорката да я няма Rolling Eyes

# 109
  • Мнения: 7 640
Няма да има ръчно.

Всичко по електронен път, ако човека не се справя с нета ще ходи в клуб, където ще му помогнет или при директорката, но там може и да няма нет точно в момента или директорката да я няма Rolling Eyes

малко дискриминативно изглежда, не може да е задължително условие за постъпване на дете в градина, родителят да има компютърна грамотност или интернет достъп.
Отделно, че не се сещам за много клубове, които ще работят навръх Нова година. Confused

# 110
  • Мнения: 983
Maichinskite 180lv za dvete li shte ostanat?

# 111
  • Мнения: 3 336
Няма да има ръчно.

Всичко по електронен път, ако човека не се справя с нета ще ходи в клуб, където ще му помогнет или при директорката, но там може и да няма нет точно в момента или директорката да я няма Rolling Eyes

малко дискриминативно изглежда, не може да е задължително условие за постъпване на дете в градина, родителят да има компютърна грамотност или интернет достъп.
Отделно, че не се сещам за много клубове, които ще работят навръх Нова година. Confused



Сайта ще започне да работи от първия работен ден на новата година и то не преди 8 сутринта, така сме го говорили Wink

Весито, за майчинските нещата тепърва ще се решават, в момента правим всичко възможно обезщетението да бъде вързано за минималната работан заплата и за всяко дете да се получава по толкова. Също и по времето на първите 9 месеца след раждането да се взимат допълнително пари, но още нищо със сигурност не мога да ви кажа, за повече подробности засега следете темата ни  за инициативи в подфорума на СНБМ. Там коментираме всичко и ще можете да разберете какво се случва, кога и как Hug Като имаме новини веднага ще се похвалим Mr. Green Амин дай, Боже Praynig

# 112
  • Мнения: 7 640
миш, за сега това пише в сайта на общината
Цитат
Приемът на документите се извършва от директора на детската градина, като се издава пореден входящ номер на молбата. Документите се завеждат в регистър по година на раждане.

# 113
  • Мнения: 156
Да ви кажа не ми се вярва много това да става само по електронен път.Все пак има родители които не работят с интернет и не е честно сякаш да плащаш, в клуб за това.Някак си не е добре измислено.Как ще се определя поредността на номерата, защото нали се сещате, колко потребители ще бъдат  в този регистър, в 8 часа първия ден, и дали това няма да му даде отражение.Все пак е ноември месец.Нито нещо се говори за това, нито се разяснява. Да не говорим и за самите наредби, все пак трябва да има законово основание.
Не ме разбирайте погрешно, но ми се струва че времето е твърде малко за да се случи това!
Но да бъдем оптимисти, нищо не се знае, може и да ни изненадат приятно!

# 114
  • Мнения: 156
Току що по новините на ВВТ казаха че от следващата седмица започва тестването на информационната система за детските градини в София! Grinning

# 115
  • Мнения: 7 640
Току що по новините на ВВТ казаха че от следващата седмица започва тестването на информационната система за детските градини в София! Grinning

а така.
Какво ли значи това  Sunglasses

# 116
  • Мнения: 156
http://www.paideiafoundation.org/?read=3899
Това пише в нета, а най важното е, че ще става поетапно в срок до март 2008 г.

# 117
  • Мнения: 7 640
още повече ме озадачаваш, но биж датата на публикуване- 10.юли 2007, т.е. всичко в е сферата на доброто желание още

# 118
  • Мнения: 156
Да, видях я но само това има като информация.Ще видим но на мен съвсем не ми се вярва честно казано!!Дано не съм права

# 119
  • Мнения: 7 640
Да, видях я но само това има като информация.Ще видим но на мен съвсем не ми се вярва честно казано!!Дано не съм права


аз пък искам да си права, защото според мен кашата с ел. подаване ще е още по-голяма Mr. Green

# 120
  • Мнения: 1 165
Някой да знае нещо по въпроса за майчинство. Една приятелка токущо ми каза, че ще бъде 190лв., а за близнаци 380лв. Дали е истина, и дали е прието официално?

# 121
  • Мнения: 983
И аз това искам да попитам, за]ото тази вечер споменаха нещо за увеличаване на парите за близнаци по BTW, но не успях да чуя.

# 122
  • Мнения: 1 895
Все още нищо не е прието. Днес бюджета е бил обсъждан в парламентарна зала. От НДСВ са предложили майчинството след 9-месечната възраст на детето да стане не 190, а 220 лева и родителите на близнаци да получават двойно майчинство. Но обсъжданията продължават и докато бюджета не бъде гласуван нищо не се знае...

# 123
  • Мнения: 3 336
В понеделник ще правим пресконференция от СНБМ по въпросите, които възниктаха с проектобюджета за 2008-ма.

Вчера проектобюджета е минал на първо четене, сега ще се правят преложения и промени, след това ще има второ четене пъво по комисиите в народното събрание и след като се одобри всичко, вече второ четене и в народното събрание, което го озаконява.

Така че в понеделник гледайте новините, Нова ТВ още от утре започват да излъчват репортажи в емисиите в 7 вечерта, за да насочат общественото мнение към пресконференцията Peace

Относно майчинството за близнаците, СНБМ подготви проектозакон за близнаците, който ще бъде внесен от Христина Христова и евентуално от Петър Мръцков. В законопроекта сме записали освен 90-те проценнта от заплатата  през първите 9 месеца, да се дава и по една МРЗ за всяко от децата и също след 9-те месеца по едно МРЗ за всяко от децата.

Също така ще настояваме майчинстовото да не може да е по-ниско от сумата на МРЗ за страната.

В момента имаме много работа, като имаме резултати ще се похвалим веднага Wink

# 124
  • Мнения: 1 744
Браво, момичета! Стискам палци да успеете! Hug

# 125
  • Мнения: 125
Момичета браво!Как стои въпроса с тези,които са почнали работа,а децата са на 1година и 4 мес.Каква част от майчинатвото ще получават.Обърнете внимание на това,моля ви

# 126
  • Мнения: 2 084
Само за промени за майчинство ли ще става въпрос? Ние сме на 3,8 месеца и този период го минахме.

# 127
  • Мнения: 46
Момичета,искам да ви кажа,едно голямо БЛАГОДАРЯ,за всичко което правите.Незнам как намирате време и за това съм ви страшно благодарна.Пожелавам ви успех в понеделник!

# 128
  • Мнения: 3 336
Само за промени за майчинство ли ще става въпрос? Ние сме на 3,8 месеца и този период го минахме.

Ами, оттук нататък всяко дете си е равно на другите и ако взимаш детски или данъчни облекчения си ги взимаш за всяко едно, за разлика от майчинството. Ще говорим за семейното подоходно облагане да остане и да се индексира според инфлацията.

Масларова обяви нещо за детските, но досега нищо черно на бяло не се е видяло.

Варя, ако нещо се промени, ще влезе в сила за всички, които все още ползват майчинство, не се безпокой за това, помислили сме за всичко, сега от депутатите зависи Peace

# 129
  • Мнения: 2 084
На нас детски не ни дават. Бяхме с лев и нещо отгоре.

# 130
  • Мнения: 3 336
И аз не взимам и няма да взимам Peace

Надявам се да успеем да се преборим данъчните облекчения да останат и да се въведе едно реално семейно подоходно облагане, ако не от следващата година, то поне от по-следващата Praynig

# 131
  • Мнения: 7 640

В сутрешния блок на btv имаше нещо, ни не успях да гледам.
С две думи- лъжа и измама ли се оказаха обещанията Twisted Evil

# 132
  • Мнения: 1 895
В новините сутринта казаха, че от днес започват тестовете на софтуеура за прием на документи в детските градини в София - дано не дава бъгове и скоро да може да се ползва Peace

# 133
  • Мнения: 3 336
Гледайте новините, де Mr. Green Ако не сте ги видяли вижте късните новини по БТВ и Нова, много добре отразиха всичко. Имаше огромен медиен интерес Wink Надяваме се политиците да обърнат нужното внимание Flutter

# 134
  • Мнения: 49
Здравейте,
Абсурдите в България са много!
Един от тях е този за започване на работа!Един абсурден отговор:
"- Отговаряте на изискванията за мястото,Но децата имат нужда от майка."
А нима нямат нужда от финанси,къде тук е държавата!Нали мислила върху ниския прираст?!

# 135
  • Мнения: 129
Здравейте на всички мами и техните сладурани!
И аз съм мама на близнаци /като ми остане време ще се запознаем/, и така също като многодетна мама от доста време ме измъчва мисълта, че сме дискриминирани и в "привилегиите", които ни дава дръжавата за пътуване. До сега никъде не видях коментари за това, но искам да кажа, че това е едно огромно недомислие. Веднъж годишно ни се полага да пътуваме безплатно с влак и веднъж с автобус. Това хубаво, но когато някоя мама се опита да ползва правото си  #Crazy съжалява много жестоко. Пропускаме формалностите по издаване на удостоверението и когато тръгне да се снабди с билетче и ПЕЧАТИ върху тях и удостоверението започва ходенето по мъките  #Cussing out Оказва се, че фирмите не слагат печати на билетите си  Sad, освен това в автобуса няма печат, който да ти сложат на билетчето, защото евентуално шофьорът не е собственик на фирмата и никой няма да му даде печата си Close. и т.н. да не говорим за гишетата, които правели услуги на фирмите и продават билети, обаче категорично отказват да поставят печата си на удостоверението за пътуване на многодетна майка #Crazy. Но мъките не свършват дотук  Twisted Evil. Отивате в "социални грижи" да получите заветните левчета след връщане от пътешествието си иииии... нова мъка. Проверяват успели ли сте да съберете печатите /това е цяло геройство Twisted Evil/, имате ли подписи, дати, №№ на билетите /да не сте изшмекерували и да сте се снабдили от седящия до вас  Joy/. На същото доколкото разбрах, са подложени и инвалидите. Е, кажете ми, не е ли унижение newsm78 това да си многодетна майка, вместо да се гордееш и радваш. Съжалявам, ако съм ви отегчила  Embarassed, но не е лошо да се включи и това като предложение: примерно да се даде някаква сума годишно за пътуване, като не се изискват някакви абсурди като печати и др. неща, които превозвачите не са задължени да предоставят.

# 136
  • София
  • Мнения: 257
Това за безплатното пътуване даже не съм го чувала, но наистина изглежда абсурдно и унизително. Shocked

# 137
  • Мнения: 129
О, да, има го от години. С БДЖ се пътува директно безплатно, само срещу представяне на удостоверението, дори мисля, че има някакви отстъпки, ако пътувате с цялото семейство или с децата си Simple Smile
Мисля, че се водеше помощ по чл. 18 от ППЗСП Rolling Eyes

# 138
  • Мнения: 1 744
Имаме право на 1 безплатно пътуване с влак - право на един път годишно безплатно на отиване и връщане във II клас на бързите и пътнически влакове. Условия за пътуване - срещу представяне на удостоверение, издадено от общинския център за социални грижи и лична карта -  1 безплатно пътуване с автобус(двете посоки) срещу издадено Удостоверение от Социални грижи в Общината по местоживеене
Карта “СЕМЕЙСТВО” (БДЖ) - картата се издава на семейства с две и повече деца до 18 годишна възраст срещу лична карта на единия родител и документ, удостоверяващ родителските права и възрастта на децата. Картата дава право на закупуване на билети с 50% намаление, при условие, че пътуват минимум две от децата до 18 години   и единия родител, притежател на железопътната карта. Другият родител има право на 50% намаление, когато пътува с титуляра на железопътната карта и децата. Ако другият родител желае да пътува само с децата е необходимо да се снабди с железопътна карта “Семейство ” на свое име. Цената на картата е 1 лв. и е с валидностен срок една година от датата на издаване или до датата на навършване на 18 годишна възраст на едно от децата.

Ето на това единствено имат право многодетните семейства.  #CrazyДали е достатъчно? Сутринта по БТВ дадоха една многодетна съфорумка, която много добре каза от какво точно имат нужда многодетните семейства. И как отношението на държавата към многодетните е унизително.

# 139
  • Мнения: 129
 Сутринта по БТВ дадоха една многодетна съфорумка, която много добре каза от какво точно имат нужда многодетните семейства. И как отношението на държавата към многодетните е унизително.[/color][/i]
[/quote]

В сутрешния блок ли е било? Много съжалявам, че не съм го гледала, но предполагам, че е било след като съм излязла за работа. Може ли да дадеш още малко инфо, защото в последно време много се вълнувам от тези проблеми. Имам чувството, че все по-трудно се справяме с посрещане на текущите разходи, например вчера 2 х темперни бои + 2 нотни тетрадки = 8 лв, а имаме и голям батко.

# 140
  • Мнения: 1 744
Да, в сутрешния блок. Ето тук като го заредят днешното предаване може да се гледа повторението:
http://www.neterra.tv/bg/show.php?id=183&bm=2

В общи линии, каза че:
 -махането на семейното подоходно облагане ще ощети семействата,
 -вдигането на детските на 30лв не подпомага работещите и осигуряващи се семейства;
 -трябва да има държавен фонд, който да поема част от таксите и лихвите по жилищни кредити за многодетни семейства
- времето, когато майката не ходи на работа, а гледа децата вкъщи, да може да се води трудов стаж и да се взима впредвид при определяне на пенсия
-и други неща, но не запомних.
В общи линии в тази тема разискваме тези предложения:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=233682.60

Заповядай в Клуба на многодетните!  bouquet

# 141
  • Мнения: 129
Искрено благодаря за поканата Simple Smile)
Честно, не знаех за вас, но сега вече ще се възползвам

Общи условия

Активация на акаунт