Майчинството счетоводно - 39

  • 31 688
  • 737
  •   1
Отговори
  • Майничка
  • Мнения: 12 582
Моля, прочетете внимателно този първи пост! Отговорът на Вашият въпрос може би е някъде тук! Благодаря!

Темите до сега: Тема 1; Тема 2; Тема 3; Тема 4; Тема 5; Тема 6; Тема 7; Тема 8; Тема 9; Тема 10; Тема 11; Тема 12; Тема 13; Тема 14; Тема 15; Тема 16; Тема 17; Тема 18; Тема 19; Тема 20; Тема 21; Тема 22; Тема 23; Тема 24 Тема 25, Тема 26 Тема 27, Тема 28, Тема 29, Тема 30, Тема 31, Тема 32, Тема 33, Тема 34, Тема 35, Тема 36, Тема 37, Тема 38

 bouquet ЗА ВСИЧКИ КОНСУЛТАНТИ:    bouquet
Ала-Бала; Lady Brinne; ДейзиГ; Elfita; sis7; Стики; jakinik; Viva 123


Телефони на НОИ София за проверка на обезщетенията
926 10 10

Калкулатор за изчисляване на заплата и всички осигуровки - на КиК
Калкулатор за изчисляване на майчинството (с огромни благодарности за katya_k и колегите й  bouquet)

Адреси на ТП на НОИ където можете да получите информация за болнични и др. обезщетения - в сайта на НОИ - Контакти

Във форума
- тема за детските
- Тема за програмата „В подкрепа на майчинството”

Справки може да си правите в сайта на НОИ по ПИК - персонален идентификационен код. Ако нямате ПИК, в НОИ по адресната ви регистрация ще може да получите - лично.

Много полезен код!  Peace

С него на сайта на НОИ ще виждате какъв е осигурителният ви доход, какви обезщетения и кога сте получили, както и дали са ви предадени болничните и др. документи.

Напр:
-   справка за това на какви суми са ви осигурявали –
е-услуги - Справка за социалното осигуряване
https://socialsecurity.nssi.bg/
Там ще видите осигурителния си доход. За месеците, когато сте били в болнични, ще са повече суми - съберете ги.   Wink

-   справка за изплатените болнични -
е-услуги - Справки по ЕГН и Булстат - "Справка за изплатени парични обезщетения и помощи от ДОО чрез НОИ по ЕГН "
https://benefits.nssi.bg/EGN/

-   справка за статуса на болничния (кога е предаден, изплатен ли е, всички данни по него – попълнени от доктора и счетоводството)
е-услуги - Справки по ЕГН и Булстат - най отдолу на страницата е "Справка за представени в НОИ документи за обезщетения и помощи от ДОО, статус на обработка и изплащане"
https://benefits.nssi.bg/detailedegn/ReportBolnForEGN1.asp

Как се изчисляват болнични? актуализирано за 2011, благодарение на Стики  bouquet

Кога бъдещата майка има право на обезщетения?

Какво включва майчинството?

Застъпване на майчинства

Документи за ползване на обезщетение за бременност и раждане,и отпуск за гледане на дете до 2 г

Процедура по прехвърляне на отпуска за гледане на дете до 2 г

Необходими документи за обезщетенията - http://www.noi.bg/ - от менюто в ляво избирате УКАЗАНИЯ

Териториални поделения на НОИ, филиали, и архивни стопанства в страната

# 1
  • Мнения: 132
здравейте, едно въпросче от мен че нещо не мога да схвана  Embarassed
Болничният от нои месец за месец ли го изплащат (януари;февруари) или от дата до дата както е издаден.
Предварително благодаря!

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
здравейте, едно въпросче от мен че нещо не мога да схвана  Embarassed
Болничният от нои месец за месец ли го изплащат (януари;февруари) или от дата до дата както е издаден.
Предварително благодаря!

месец за месец ги изплащат

# 3
  • Майничка
  • Мнения: 12 582
здравейте, едно въпросче от мен че нещо не мога да схвана  Embarassed
Болничният от нои месец за месец ли го изплащат (януари;февруари) или от дата до дата както е издаден.
Предварително благодаря!

За предходен месец, примерно болничен, обхващащ част от януари и част от февруари, се подава през февруари, когато работодателят начисли януарските осигуровки и януарската част се плаща ок. 15 работни дни след това. Февруарската част, съответно,  се плаща през март. Понякога болничните след раждането ги изплащат и наведнъж (обикновено със закъснение), но принципът е горния.

# 4
  • Мнения: 123
Здравейте, момичета, и аз имам въпрос за изчисляване на обезщетението при майчинство, надявам се да можете да ми помогнете, защото НОИ по тел. ги търся от 2 седм. и не вдигат, а когато отидох на място не получих точен отговор, по-скоро гледаха как да се отърват от мен.
По времето когато излязох в болнични (23.03.10 г.) нямах 12 мес. осигурителен стаж и не получавах нищо. Достигнах ги на 20.10.10 г. и оттогава ми изплащат. Осигурявам се от 2 места - на едното на 266 лв., на другото - 300. Защо среднодневното обезщетение от едното ми е изчислено на 10,3 лв., а от второто - на 5,15 лв., като на второто място се осигурявам на повече? Така месечно получавам по около 340 лв., а счетоводителката ми настоява, че би трябвало да получавам около 90% от 566 лв.?
Благодаря предварително!

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте, момичета, и аз имам въпрос за изчисляване на обезщетението при майчинство, надявам се да можете да ми помогнете, защото НОИ по тел. ги търся от 2 седм. и не вдигат, а когато отидох на място не получих точен отговор, по-скоро гледаха как да се отърват от мен.
По времето когато излязох в болнични (23.03.10 г.) нямах 12 мес. осигурителен стаж и не получавах нищо. Достигнах ги на 20.10.10 г. и оттогава ми изплащат. Осигурявам се от 2 места - на едното на 266 лв., на другото - 300. Защо среднодневното обезщетение от едното ми е изчислено на 10,3 лв., а от второто - на 5,15 лв., като на второто място се осигурявам на повече? Така месечно получавам по около 340 лв., а счетоводителката ми настоява, че би трябвало да получавам около 90% от 566 лв.?
Благодаря предварително!

второто място ти е на 4 часа,нали?затова получаваш по-малко от там

обезщетението е 90 процента от брутото,но не повече от нетото ти

имай предвид,че месеците без работа ти свалят обезщетението.пиши мейл на нои-ще ти отговарят

може да да дадеш начало на 45 дневен и 12 те м назад какви са ти осигуровките.като месеца на 45 дневния не влиза,за да видим колко средно дневно ти се получава

Последна редакция: сб, 12 мар 2011, 22:43 от Elfita

# 6
  • Мнения: 3 835
Здравейте, момичета, и аз имам въпрос за изчисляване на обезщетението при майчинство, надявам се да можете да ми помогнете, защото НОИ по тел. ги търся от 2 седм. и не вдигат, а когато отидох на място не получих точен отговор, по-скоро гледаха как да се отърват от мен.
По времето когато излязох в болнични (23.03.10 г.) нямах 12 мес. осигурителен стаж и не получавах нищо. Достигнах ги на 20.10.10 г. и оттогава ми изплащат. Осигурявам се от 2 места - на едното на 266 лв., на другото - 300. Защо среднодневното обезщетение от едното ми е изчислено на 10,3 лв., а от второто - на 5,15 лв., като на второто място се осигурявам на повече? Така месечно получавам по около 340 лв., а счетоводителката ми настоява, че би трябвало да получавам около 90% от 566 лв.?
Благодаря предварително!

на място в НОИ най-много да ти направят справка за това предадени ли са ти документите, подадена ли е информация в регистъра, няма да ти изчисляват обезщетението
затова ви съветвам да им пишете на мейла, а не да си губите времето!  Peace
Малко копи-пейст!

'Когато работите на повече от едно място, напр. при двама работодатели
Обезщетението е едно, изчислено на база сборът от доходите и по двата договора.
Ако в периода за изчисление има и месеци само на едно основание, доход се взима само от него. (не се добавят 240лв. от второто)
Превежда се чрез двете фирми, като сумата се разделя пропорционално в зависимост от работното време.по съответния договор.
Напр. единият ви договор е на 6 часов работен ден (ч.р.д), другият е за 4 ч.р.д. Изчислено Среднодневно обезщетение - 50лв. Тогава по първия договор ще ви превеждат 30лв. дневно, а по втория - 20лв. дневно, тъй като отношението е 6:4."

На теб са ти определили 15,45лв. дневно и работиш вероятно на 8 и на 4 часа, както Елфита писа. Затова са ти такива преводите.

Последна редакция: сб, 12 мар 2011, 23:14 от Стики

# 7
  • Мнения: 123
Elfita, Стики, мн благодаря, сега поне ми стана ясно. В началото съм работила само на едно място, но ще пиша е-мейл за да уточня. newsm10

# 8
  • UK
  • Мнения: 19
Майчинството ми изтече вече и сега ползвам натрупаният отпуск. На постоянен ТД съм и искам да напускам, като трябва да спазя едномесечно предизвестие. Не желая да се връщам на работа и имам още 17 дни платен отпуск който не съм ползвала. Какви са ми вариантите да си подам предизвестието. И има ли възможност да го подам без да се връщам на работа. Мога ли да ползвам и болничен?

# 9
  • София-Младост
  • Мнения: 23 353
Майчинството ми изтече вече и сега ползвам натрупаният отпуск. На постоянен ТД съм и искам да напускам, като трябва да спазя едномесечно предизвестие. Не желая да се връщам на работа и имам още 17 дни платен отпуск който не съм ползвала. Какви са ми вариантите да си подам предизвестието. И има ли възможност да го подам без да се връщам на работа. Мога ли да ползвам и болничен?
Можеш да подадеш предизвестие и да ползваш отпуск или болниче.

# 10
  • UK
  • Мнения: 19
Майчинството ми изтече вече и сега ползвам натрупаният отпуск. На постоянен ТД съм и искам да напускам, като трябва да спазя едномесечно предизвестие. Не желая да се връщам на работа и имам още 17 дни платен отпуск който не съм ползвала. Какви са ми вариантите да си подам предизвестието. И има ли възможност да го подам без да се връщам на работа. Мога ли да ползвам и болничен?
Можеш да подадеш предизвестие и да ползваш отпуск или болниче.
оо мерси много!! а нужно ли е да се връщам и 1 ден на работа или направо както сега съм в отпуск си пускам предизвестието.

# 11
  • Майничка
  • Мнения: 12 582
Не е необходимо.

# 12
  • UK
  • Мнения: 19
gargamela, Ала-Бала благодаря ви много за отзивчивостта, страхотни сте. Много ми е притеснено защото работодателите са голяма фирма, които спазват всички правила уж, но когато ги попитах какви са ми вариантите ми заявиха че те не са юрист и не могат да ме консултират и че трябва да си отработя 1 мес предизвестието!
Сега малко се успокоих!  bouquet

# 13
  • Мнения: 9 050
Майчинството ми изтече вече и сега ползвам натрупаният отпуск. На постоянен ТД съм и искам да напускам, като трябва да спазя едномесечно предизвестие. Не желая да се връщам на работа и имам още 17 дни платен отпуск който не съм ползвала. Какви са ми вариантите да си подам предизвестието. И има ли възможност да го подам без да се връщам на работа. Мога ли да ползвам и болничен?
Можеш да подадеш предизвестие и да ползваш отпуск или болниче.
оо мерси много!! а нужно ли е да се връщам и 1 ден на работа или направо както сега съм в отпуск си пускам предизвестието.

Извинете renii, но тези дни за коя година ви се полагат? При всички положения, платен отпуск се ползва със съгласие.  Т.е., можете да сте в отпуск по време на предизвестие, само ако работодателя Ви разреши.

много е важно обаче за коя година са 17-те дни, защото ако са за 2011-та и работодателя Ви все пак Ви ги разреши, тогава на следващото си работно място няма да имате право на платен отпуск до края на календарната година.

Но и за миналата година да са - работодателят Ви пак има право да Ви откаже да ги ползвате докато сте в предизвестие.

Болнични можете да ползвате.

# 14
  • UK
  • Мнения: 19
Майчинството ми изтече вече и сега ползвам натрупаният отпуск. На постоянен ТД съм и искам да напускам, като трябва да спазя едномесечно предизвестие. Не желая да се връщам на работа и имам още 17 дни платен отпуск който не съм ползвала. Какви са ми вариантите да си подам предизвестието. И има ли възможност да го подам без да се връщам на работа. Мога ли да ползвам и болничен?
Можеш да подадеш предизвестие и да ползваш отпуск или болниче.
оо мерси много!! а нужно ли е да се връщам и 1 ден на работа или направо както сега съм в отпуск си пускам предизвестието.

Извинете renii, но тези дни за коя година ви се полагат? При всички положения, платен отпуск се ползва със съгласие.  Т.е., можете да сте в отпуск по време на предизвестие, само ако работодателя Ви разреши.

много е важно обаче за коя година са 17-те дни, защото ако са за 2011-та и работодателя Ви все пак Ви ги разреши, тогава на следващото си работно място няма да имате право на платен отпуск до края на календарната година.

Но и за миналата година да са - работодателят Ви пак има право да Ви откаже да ги ползвате докато сте в предизвестие.

Болнични можете да ползвате.
общо имах 70 дни натрупани за стари години без тези за 2011г. първо ползвах за 2010 така искаше работодателя ми и сега ми останаха за стари години неизползвано. в такъв случай има ли вариант да ми откаже отпуската? детето ми е на 2 г и 2м незнам дали има значение, смисъл че няма навършени 3 г

Последна редакция: нд, 13 мар 2011, 20:24 от reniii

Общи условия

Активация на акаунт