За емоционалната еманципация от родителите

  • 5 934
  • 169
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 070
Здравейте! Искам да започна една тема, в която да се допитам до различни мнения относно една много важна тема. Еманципацията от родителите.
И тук не говоря за онази видната - да се изнесеш от семейното гнездо, да започнеш работа, да се издържаш сам, да разчиташ на себе си. Не, говоря за емоционалната еманципация, с която аз лично имам проблем. Може би съм малцинство, защото повечето хора още в тийн възраст успяват чрез младежкия бунт да се “отделят” от родителската сянка и авторитет, но аз не го направих.
Кога човек се чувства напълно независим, кога спира да мисли как да угоди на близките и да не мисли за тяхното мнение относно неговите лични избори, кога и как заживява за себе си без страх? На ръба на този скок към свободата съм, но не мога да го направя заради много страхове.
Ако си имал по-властен родител, който се налага и не признава лични граници, е много трудно.
P.S. Иска ми се да направя всичко зряло и цивилизовано, но съм скована от страхове. Една от причините да не съм имала никога сериозна връзка е страха как ще приемат нашите мъжа, с когото излизам.
Не искам да хвърлям кал по никого, освен себе си. Сега дори четох за “емоционална зависимост” в отношенията и мислех, че по-скоро родителите ми имат такава, но всъщност съм аз, аз имам такъв проблем.

Последна редакция: пн, 01 яну 2024, 00:57 от Джуд

# 1
  • София
  • Мнения: 35 200
Когато си помислих - какво толкова ще стане?
Ми, нищо не стана.
Заживях си волно и спокойно и нищо не мож ме бутне. И не, нямам никакъв проблем по петилетка да не си говоря с никого от семейството, ако се налага.
Ама аз съм ранозрейка.
Страха ти е голям, но всъщност и мъж искат за теб и семейство и да си щастлива.

# 2
  • Мнения: 3 788
Джуд, до характер е. Аз съм израснала с двама тирани. Ама тирани като ти казвам, ако ти приведа няколко примера, ще кажеш, че си измислям, толкова са абсурдни.
Ами каквото кажеха, аз правех наобратно още от най-ранна възраст. Откарах с първия ми приятел почти десет години точно защото и двамата не го понасяха. Някои неща с ръка на сърцето признавам, че съм ги правела напук на тях. И са ме били, и не са ми говорили, и са ме наказвали, но проклетото си е проклето.
Спрях да им говоря в момента, в който излязох от къщи. С баща ми след години позатоплихме отношения по негова инициатива, с майка ми не говоря до ден днешен.

# 3
  • Мнения: 18 713
Нямам идея, много отдавна е било. И аз правех напук, но без ексцесии, просто не съм слушала много родителите си. Някъде в главата ми стои 22-25 год. като максимална граница, в която човек да се вслушва и да обсъжда с родители своите решения. След това ми се струва странно някой да го прави. Но аз съм в прекрасни отношения с родителите си, без да съм супер близка с тях.

# 4
  • Мнения: 5 909
Много искам да ти помогна с мнение, но няма да мога. Аз съм се родила емоционално еманципирана.  Винаги съм правила това, което на мен ми се харесва. И пет пари не съм давала затова, дали мен ме харесват. Не съм пречила на другите, не съм ровила в душите им, не съм създавала интриги. Но, каквото съм искала, аз съм го правила, без да ме интересува чуждото мнение. Така е било за чуждите, така е било и за близките ми хора. И много рано се отказаха да ми пречат, да ме съветват. То, как се съветва такова чудо? Аз съм благодарна на родителите си, че ме обичаха, обгрижваха и отгледаха старателно. Въпреки, че не винаги ме разбираха, подкрепата им беше безгранична. За детето е важно да го обичат, дори когато възгледите се разминават. Така че, винаги топката е у родителя. И важно е той как и накъде ще я запрати.

# 5
  • Мнения: 2 070
Странното е, че моите въобще не са тирани, просто са свръхпротективни. Поне аз така виждам нещата. Освен това баща ми цял живот работи в чужбина, и винаги времето ни заедно е било много ограничено и сме бързали да го прекараме хубаво. За проблеми почти не се говори, само майка ми е емоционалната, тази, която явно и гласно изговаря проблемите си. Баща ми е мълчалив и много мек, той крие чувствата си, аз съм същата. Обичаме се и сме близки, не само с тях, ами и с баби, дядовци, чичовци и т.н. Добро ми е семейството, обичам го. Сега усетих сякаш тази негова липса как е повлияла не само на мен, но и на майка ми, както и на неговите родители. Майка ми често казва неща като, "все съм сама", "това ми е съдбата", "всеки си живее живота". Като каже нещо такова и се чувствам много зле. На нея ѝ се наложи да поеме много грижи по семейни причини, свързани с гледане на болни родители. Това със сигурност ѝ се отразява много, защото баба ми и дядо ми се отнасят лошо с нея. Тя ми се оплаква на мен, още от малка ми е говорила неща, които според мен са проблеми на зрели хора и едва ли съм имала капацитет да ѝ помогна. Малко като отдушник съм била май. Също така винаги е била много критична, защото мисли, че това е правилния начин да ме възпита. "Браво" никога не съм чула, само някакви напътствия. Похвалите винаги са казвани с половин уста. Понякога имам чувството, че заради лошото отношение на баба ми прехвърля върху мен и баща ми огорчението си. Все се говори за "вашия род", "вашите гени". Това, че баба ми се държи като звяр с нея е истина, макар да не съм го видяла с очите си, защото го прави само когато са двете. Само че аз не знам какво да направя.
По отношение на преминаването на граници, свикнала съм от строгостта на майка ми да изпитвам някакъв страх от грешки и "излагация". Тя често гледа с един строг пронизващ поглед, и даже съм я питала защо така ме гледа и тя казва, че просто така си гледа. Което на моменти съм съгласна, че е така, но невинаги.
Правила е и продължава да ми прави коментари за теглото, за начина на обличане, за всичко, което касае женствеността. Дори директно ми е казвала как приличам на баба ми, понеже с нея сме нямали женското чувство да се нагласиш и да приличаш на жена. Като бях по-малка постоянно искаше да ходим по магазини за дрехи, а мен това ме отегчаваше, тя пък ми се дразнеше и ме сравняваше с баба ми. Казвала ми е директно, "е, не си най-хубавата, но не си и толкова зле". Всичко това много ме нарани и не мога да го забравя, въпреки че мисля, че съм стигнала до прошката и в момента наистина имам желание да се излекувам от всички рани.
От страна на баща ми винаги е имало топлина, любов, но точно пък неговото мълчание по всякакви важни въпроси ме обърква. Сякаш не мога никога да си споделя чувствата, така съм приела всичко. Ако ми се доплаче, стискам зъби и не плача пред тях, ако изпитвам огромна радост, също я стискам. Приела съм, че сякаш нямам право на негативна емоция. Включително е имало моменти, в които се разплаквам пред майка ми (не нарочно, а просто съм стигнала предела), очаквам някакво съчувствие, споделям колко ми е тежко и тя не реагира така, както бих искала. Не ми съчувства, не ме разбира. Така съм го чувствала... Може би не трябва да го очаквам, но кое дете не очаква това от майка си?
Знам, че искат да си намеря мъж, но все си мисля, че искат определен типаж и всякакъв друг ще е "излагация", ще е нещо лошо.
Майка ми е много критична към целия свят, тя вижда във всеки само недостатъци. В абсолютно всеки може да намери нещо, което не е хубаво, включително за дрехи и визия. Вероятно според нея трябва да съм до 55-56 кг и да не мърдам нагоре, защото когато бях толкова ми казваше, че съм "най-добре".
Видях я веднъж, че гледаше към екрана на телефона ми, което много ме подразни. Това лято пък бяхме тримата на море и аз станах от вечерята, за да говоря по телефона с приятелка. Нямаше ме повече от час и като се върнах, тя гледаше пак със строгия укоряващ поглед и направи забележка защо съм се бавила толкова. За мен това не е нормално. Чувствам го като контрол и капан, все едно вечно трябва да се държа по определен начин и да изпълнявам нещо.
Продължава да ме увещава да си купувам дрехи, постоянно ми казва как имам нужда от нови ботуши, от палто и т.н. Сега си намерих нова работа и тя веднага тръгна да казва, че ще имам нужда от сако и нов гардероб, защото вече ще съм в нова роля и искаше да ходим по магазините, за да си купя.
Когато съм се издънила с някоя покупка (с моите лични пари), тя казва в множествено число, "похарчихме еди колко си лева за това".
Може би издребнявам, просто искам да дам пример какво ме дразни и същевременно ме кара да чувствам отчаяние. Не искам никога да се карам с родителите си, мразя кавгите, а и вече минах през това много пъти, зверих се, държах се лошо, мръщих се и какво ли не. Няма добър ефект. Явно трябва просто да почна да правя каквото искам, пък да става каквото ще. Но кога ли ще събера смелост и как ще стане... те са свикнали по един начин да ме възприемат. Звучи абсурдно, но очаквам, ако им кажа, че съм си намерила приятел, да почнат да ми пречат по някакъв начин. Може и да не съм права, но не очаквам да мине гладко. Очаквам да има някакви коментари от нея, ако нещо не одобрява. Не знам...
Освен това аз искам да живея свободен живот, не искам с първия срещнат да почвам да мисля за сватба, защото това не е реалистично. Тя говори романтично за нещата, аз пък от моя опит гледам крайно песимистично на всякакви връзки. Ако започна някаква връзка, тя ще почне да ме разпитва за него, а аз не искам да запознавам никого с никого, освен ако няма да се женим или да живеем заедно. Никога не съм споделяла "женски" неща с нея, никога не съм споделяла, когато съм изживявала любовна мъка, всичко криех. И въобще крия всякакви емоции, а те бушуват в мен и излизат по грозни начини. Просто не мога да си позволя да бъда уязвима пред тях.

Последна редакция: пн, 01 яну 2024, 04:12 от Джуд

# 6
  • Мнения: 18 713
На каква възраст си? Да не си в училище или малко след това?
Моята майка също има строги правила и принципи по доста въпроси, не понася наднормени кг. и има много различни от моите виждания. Все пак родителите са отделни хора и това е ОК.

# 7
  • Мнения: 2 070
Не съм в ученическа възраст, на 30 съм. Живея отделно, но когато баща ми е в отпуск, гледам да прекарвам много време с тях. Сега започнах да се замислям, че това не е добре и трябва да спра. Много ми липсва, но няма какво да се направи.
P.S. Не мога да създам една нормална връзка, винаги са наситени с много драма, все изпитвам страхове, вина, срам. Не казвам, че е заради родителите, но се затвърждава като все по-голям проблем и търся причините. Като се запозная с някого, почвам да мисля дали е подходящ за съпруг, защото в моите очи само това е “чиста връзка” и така мога да избегна срама, но пък често имам неангажиращи връзки и то с мъже, които не харесвам. Нямам воля да спра да правя неща, които не са добри за мен. Другото е, че почвам да мисля дали въпросният е подходящ за представяне пред родителите и ако не е, почвам с опасенията. Пълна каша е.
Знам, че отговорът е да намаля престоя при тях, да работя още върху самостоятелността си и да правя крачки в личния живот без да чакам одобрение. И работа с терапевт. Вероятно родителите ми все пак ще ме подкрепят и едва ли ще ми крещят. Ама...  страх.
Имам и разни травми заради постоянната критика на майка ми. Примерно, почнах да се страхувам от критика в битово отношение от съквартирантката ми. Майка ми е много педантична домакиня и все прави забележки. И не припарвам в кухнята, а се затварям в стаята си. Знам, че тя нищо няма да ми каже, но вътрешно ми е неспокойно и не мога да се отпусна.

Последна редакция: пн, 01 яну 2024, 09:01 от Джуд

# 8
  • France
  • Мнения: 12 956
Е, вече си достатъчно голяма за да разбереш и приемеш, че имаш токсични отношения с твоята майка. Ако не можеш сама да скъсаш тази зависимост, обърни се към специалист. Съвет, за съжаление, не мога да ти дам, нямам такъв жизнен опит, но със сигурност това, което описваш са болни и вредни отношения. Майка ти може и да не е лош човек сама по себе си, но като родител е вредител в твоя живот.

# 9
  • Мнения: 7 944
Джуд, за съжаление не мога да ти помогна със съвет, просто искам да те поздравя за куража да търсиш спасение.
Понеже отблизо наблюдавам подобни отношения и пак детето не живее с тигровия родител, но е контролирано дистанционно и също съзнанието му е изкривено да мисли първо "как мама и тати ще приемат това", та резултат е счупен млад човек, който живее по-зле от самотен старец, не прави буквално нищо и само гние пред телевизора. Ти, щом търсиш вариант, не си се предала и имаш шанс.

# 10
  • Мнения: 239
Разбирам напълно ситуацията, аз минах и минавам през същото и то на сходна възраст. При мен се добавя и напредналага възраст + здравословни проблеми на родителите, които определено не подпомагат емоционалното отделяне от тях... Разликата е, че у нас майка ми мълчи и дума не обелва за нищо, докато вече не е станало късно; баща ми поне що-горе говори и тя на този фон още повече се настървява на тема "ти обичаш повече баща си" No Mouth А аз просто с него успявам да комуникирам..
Съвет... не, но какво направих аз - с времето се отдалечих и отделих. Малко по малко се събираха много разминавания помежду ни, малко по малко аз пък събирах сили (и да, тези чувства на вина, срам и зависимост е важно да се преработят със специалист!). Имах и достатъчно живи примери наоколо какво ме чака, ако не се отделя. В момента живея достатъчно далеч физически и емоционално. Не че не ги обичам, не че не ме боли за тях, не че няма да помогна с каквото мога при нужда, и не че смятам, че съм напълно отделена (т.е не съм прекъснала всяка връзка, и не съм наваксала всяко забавяне). Но за моя живот знаят основно щрихи, проблемите, болките и радостите си ги живея сама. Просто се отделих, сама и самостоятелна не само физически, но именно емоционално. Не е лесно, особено ако искаш да запазиш някакви отношения, както аз, но това е моят избор. И пак, психотерапия за чувствата. По-добре това, отколкото заместване на една зависимост с друга..

Редактирам се, за да добавя още 1-2 конкретни неща. Едното е, че на мен много ми помага физическата дистанция. Поглеждайки назад виждам, че не е добре да живеем в един и същи град с нашите - в миналото, а вероятно дори и сега. Не е добре за мен като самостоятелен човек.

Другото - питаш кога човек започва да живее без страх и очакване да му се скарат Simple Smile Когато поеме отговорността за себе си. Когато опознае себе си, приеме нещата, които може и най-вече не може, и относно всяко свое действие е способен да отговори с "защото аз така реших/искам/мога". И не чака от никого помощ за действията си - тогава вече и "лошите погледи" губят сила Simple Smile

Последна редакция: пн, 01 яну 2024, 09:14 от Klar

# 11
  • Мнения: 25 710
Една от причините да не съм имала никога сериозна връзка е страха как ще приемат нашите мъжа, с когото излизам.

Впрягаш каруцата пред коня. Ти първо си намери мъж, после мисли как ще го представяш на родителите си.
Прочети цитата няколко пъти. Усещаш ли колко абсурдно звучи? Също като: „Няма да ям, защото ме е страх, че може да се накапя или даже задавя“, „Няма да излизам от вкъщи, защото ме е страх, че може да се спъна“, „Няма да дишам, защото ме е страх, че...“. Дотам ли искаш да се докараш? Да спреш да дишаш, защото вашите евентуално няма да одобрят начина, по който го правиш? Сериозно?
Ако не можеш да се справиш сама, потърси помощ от специалист. И побързай, защото времето лети и не след дълго този ти страх ще се превърне в омраза към родителите ти, защото заради тях си останала сама.
А това няма да е така. Няма да е заради тях, а заради теб самата. Не изкарвай тях виновни заради собствената ти нерешителност. Та вие дори не живеете заедно! И как така родителите ти излязоха виновни за това, че избираш неподходящи за теб мъже? Какво очакваш от тях – да ти намерят подходящ мъж и да те оженят, както се е правило в предишни времена?
Не, ти сама ще си го намериш. Просто хвани живота си в собствените си ръце и не се опитвай повече да хвърляш вината за объркания си личен живот на някой друг.

# 12
  • Мнения: 18 661
Все съм си мислила ,че съм правила всичко като родител, особено по темата тук. Сега по празниците стана въпрос за умни деца и казах, че не е достатъчно , има още много до успеха. И съм работила по това  за децата си.
 И синът ми ,който е доста успешен, над средно ниво според мен, ми изтърси :=  Работила си ти...
 След което си казах, че по-добре човек да няма деца, все недоволни от родителите и  все вината в тях. Като знам пък точно него как съм влачила напред, докато сам реши да потегли и смятах за успех, че не съм го провалила,  а се оказва друго. Другият беше като танк, само напред без проблеми и пак  е доста назад в доходите, това си избра ,дето е неплатено.
 Родител да не си , ако искате другата страна.
 И аз се оплаквах от моите родители ,не съм изключение, точно заради това исках от мен да не се оплакват,  ама не стана. Няма изключения.

# 13
  • Мнения: 5 261
Решението на всеки проблем е работата. Да си зает, това лекува всичко. Въртележката на живота да те върти яко и да нямаш време да мислиш за такива неща. И аз не израстнах с перфектното семейство, но не виня никого за нищо. Казвам си "такива са били, това са знаели и са реагирали според знанията си,  решенията им в дадени моменти са били правилни за тях, според възможностите им и времето и ситуацията". Смирение е нужно. Миналото няма да се промени, хората също. Смиряваш се и продължаваш напред. Така разсъждавам аз, но аз съм много зает човек и нямам време за нищо. Винаги съм гледала да работа на 2 места, да ми остава и време за детето ми и кучетата. Моля се само на Господ да съм мъдра майка и да съм жива по-дълго за да мога да гледам и внуци.

# 14
  • Мнения: 2 070
Добре, аз приемам тази критика. Може би сте прави. Дори да спра с хвърлянето на вина, оставам един самотен човек, който не знае как да се справя с живота, постоянно е тревожен, за всяко нещо, има фобии, изолира се и изпада в депресивни състояния, не може да има граници и се страхува да взема решения. И не мога да се оправя с тези неща.
P.S., ок, разбирам, но не става само с работа. Не искам само работата да е център на живота ми. Искам да имам човек до себе си, но съм неспособна и не ми се получава.

# 15
  • Мнения: 5 261
Втория ми баща Бог да го прости, беше същия. С него бях до смърта му, но защото моята душа е такава. Не можех да го излекувам, не можах да го накарам да си пие хапчетата, но това което беше по силите ми е да не позволя да умре сам. Приех му избора и просто бях до него. Не одобрявах, че 9 години той живя с мъката по починалия ми брат,че тъпчеше в миналото и че не желаеше да живее и да се лекува, но се смирих, че не мога да го променя, просто мога да го приема.

# 16
  • Мнения: 18 661
Не съм била зависима, овен удря стени, но недоволна съм била. Чак като станах родител разбрах и простих в себе си ,приех, че са правили каквото могат, според техните дадености, не е било за лошо според тях.
 Разбрах ги и приех.
 Човек носи в гените си  от много предци, от много назад, тези комбинации не можеш възпита като родител, силни са даденостите.
  Винаги съм поощрявала в моите деца собствените решения, дори да ми струва скъпо , в пари, прахосвали са и  не съм спорила, въпреки нямане ,бедност. Лесно когато има. За да  стане тяхното ,не става моето, че не стигат пари. Носили са ми старите си дрехи, излишните си, колежки ,като ме гледат как се обличам. И до сега стискам, то е  като условен рефлекс станало. И се дразня  в себе си на тях ,че пилеят според мен. Друго ниво са. Но си мълча, надявам се де ,може да намеквам някак. Неусетно.
 Не е  емоционално ,но като пример го давам. Те  и  емоционално може да имат зависимост ,дето не съм искала и не знам.
 Одобрение всеки търси, независимо за какво и от кого. Най-малкото да спести конфликти.
 
 В тебе  е каквото  е.
И не е само до теб.
 Но така описано е прекалено, да го осъзнаеш е  прогрес ,стъпка напред. Нататък - както успееш. Може да търсиш несъзнателно решителен мъж, което да те доведе до  зависимост от него, отново.  И там е тънка линия, до властност, че и повече. Да те третира като даденост и  придатък.

 Опитвай ,греши, плащат се грешките, но са полезни.
 Да не стигаш да търсиш  одобрение от всеки и  да страдаш. Майната им , ти си важна.

# 17
  • Мнения: 25 710
Искам да имам човек до себе си, но съм неспособна и не ми се получава.

Добре е, че искаш, но какво правиш, за да го получиш? Ти самата не се харесваш, как очакваш някой друг да те хареса?
Разбери се първо със себе си, харесай се, обикни се, пък чак след това очаквай същото и от околните.
Замисли се – като искаш, какво даваш насреща? Човекът насреща също ще иска, ще има очаквания. Ти какво ще му предложиш? Хленчене, оправдания, обвинения към родителите, кашата в главата?
Пак ще ти предложа – ако не можеш сама, помоли за помощ, не е срамно, даже днес е модерно. Изхвърли всички не-та (не мога, не съм способна, не ми се получава...) и защото-та (защото тя майка ми е виновна, че и баща ми покрай нея). Можеш. Само трябва да го поискаш, а и да поработиш върху себе си. Със или без чужда помощ, но ще трябва. Всичките ти проблеми са в главата ти, не извън теб. Ти си ги създаваш.

# 18
  • Мнения: 2 070
Това за обичането на себе си още не мога да го схвана напълно като концепция, но мисля, че разбирам вече повече. Преди напълно го отричах, вече поне имам желание да се уча. Благодаря.

# 19
  • Мнения: 18 661
Поне не се упреквай, обичане и аз не стигам чак. Но да кажем уважение, човек си, няма без грешка хора.

# 20
  • Мнения: 2 070
Бор_яна, ще кажа нещо за ситуацията, която споделихте със сина си. Може да не съм права, но мисля, че може да ви успокои. Да, наистина психотерапията стана мода и навсякъде е пълно с информация за травми, какви ли не разстройства и т.н. В социалните мрежи особено е пълно с такива и се изказват знайни и незнайни психолози и правят генерални заключения. Може би синът ви се е повлиял от тези неща, почнал е като мен да рови в такава информация, да се припознава и затова го е казал. Поне при мен се случва нещо такова, защото като се сетя как психологията все търси нещо назад в детството и почвам сама да търся и стигам дотук. Което е грешка, но си успокоявам съвестта, за да не се чувствам само аз виновна. Много често се чувствам сякаш нося някакво голямо огорчение и незарастваща рана в себе си. Може би не е заради мама, може би просто търся нещо, на което да се опра. Надявам се, че ме разбирате. Много съм емоционална и се обиждам лесно, но поне имам желанието да се поправям. Благодаря ви за всеки поглед и мнение.

# 21
  • Мнения: 18 661
Едва ли е това. Другият може , той дори учи малко психология  и се отказа. Заради себе си повече ,да се разбере.
 Няма човек да не рови в миналото. По един или друг начин, понякога тъпо ,понякога научно.

 Зарежи тези глупости по интернет.
Злодеида е права за работата, не съм имала време години наред да мисля, заспивах права. Не  еза хвалба.

# 22
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 425
Джуд, разбирам те.
Просто започни да вземаш решения, каквито и да е. Дори най-елементарни, като каква пола да си купиш, но базирани на това, което ти харесваш и искаш, а не на неодобряващия/одобряващия вътрешен глас в главата ти. Ще разбереш, че последиците са за теб и ще се справиш с тях каквито и да са.
При въпрос "защо" от страна на майка ти , отговаряш, че така си решила, а при коментар казваш "добре". С времето ще става все по-лесно вземането на решения и отстояването на лично пространство. В един момент казваш "знам, че го правите от загриженост и ви благодаря, но аз мога, трябва и ще се справя с това" и "както и да се справя, последиците са за мен и съм готова за тях". Спираш да се обясняваш и си гледаш живота, прави само това, което усещаш, че прави теб щастлива, без вътрешно да търсиш одобрението. Не се отчитай, дори заяви, че колко, кога, как, къде, с кого и какво правиш си е твоя работа и нямаш нужда от контрол. Че ако искаш те да знаят нещо, ще им споделиш.
Хората, които са преминали през това в пубертета не могат да разберат нас закъснелите. Да, ние не сме взели контрола над живота си навреме поради една или друга причина. Обикновено е от желание да угодиш на родителя, той да се чувства добре, да е доволен от теб. Вината е споделена - и негова, че е неспособен да пусне и подкрепи детето си, и на детето, че е неспособно да постави граници, да дефинира себе си и да се отстоява. И с времето става все по-трудно да се откъснеш.
Намали контактите с тях до такава честота и времетраене, че да не се подтискаш. Отказвай им. Научи се да казваш НЕ. Лесно е, повярвай ми. Няма никой да пострада от това. И да мрънкат, това е техния начин да асимилират нещата и не те засяга. И да неодобряват, казваш им, че имат право на това, но решението е твое. И, че ако имаш нужда от съвет или мнение, ще го потърсиш. И всичко това го прави спокойно, без викове и скандали. В началото е трудно, но после става по-лесно. Само трябва да отстояваш себе си и да заставаш зад решенията си. Те са си твои и са си за теб. Тях не ги засягат.
И внимавай за какъв човек ще се зажениш и защо. Дали не е защото така трябва, така очакват, защото изглежда подходящ, защото те го одобряват, защото е време вече, защото така те ще отдадат контрол и пр. Ти избираш! Това е твоят живот и ти ще живееш с твоя избор.

# 23
  • Мнения: 2 070
Сега ще напускам работата, в която се чувствах зле и ще почвам нова, която ще е изцяло присъствено, мисля, че ще ми се отрази добре.
Също така, има едно момче сега, с което общувам. Вече видя токсичната ми страна и въпреки това не ме отхвърли напълно. Когато ми каже нежно мила дума, ми става много хубаво. Не знам дали можем да бъдем заедно, не е точно мой тип визуално, но пък душата му е много добра и има нещо между нас, не знам какво е, но все пак има нещо, което ни свързва. Аз пак тръгнах с рогата напред и почнах да мисля за недостатъци, за неодобрение, за това как то няма да стане и т.н. И да се обвинявам, разбира се. Не знам, ще се опитам да бъда по-позитивна и да преработвам сама емоциите без да очаквам друг да е отговорен за тях. Не знам дали може да се получи между нас, чудя се да пробвам ли? Да направя ли всичко възможно да се освободя от страха и това да е пробата или да чакам, докато с терапевта почнем редовна работа.

# 24
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 425
Според мен: Пробвай, ако те влече. Ако ще се насилваш, само защото трябва и пр., по-добре остави.
От опит.

# 25
  • INFJ
  • Мнения: 9 419
Ох, като започнете с това, че родителите не били виновни... Напротив, родителите имат най-голяма "вина" и отговорност за емоционалният ни профил. Те му поставят основите и го изграждат много преди да станем осъзнати личности. И какъв може да е резултата от някой, който си стъпквал при всеки удобен случай?

Да, виновни са, и да - после е наша отговорност да си "лекуваме" проблемите.

# 26
  • Мнения: 25 710
Това за обичането на себе си още не мога да го схвана напълно като концепция...

Никак не е трудно, само така изглежда. Трябва просто да се вгледаш в себе си. Да се приемеш такава, каквато си. Да откриеш добрите си качества. Да се харесаш. Да се грижиш повече за себе си и нямам предвид (само) външността, а най-вече вътрешното ти Аз, душевността ти. Да се стремиш да живееш в хармония със себе си, с възгледите си, с нуждите си. Да ги уважаваш и да се грижиш за тях, да не ги пренебрегваш заради чужди интереси. Това е да обичаш себе си – да осъзнаеш, че заслужаваш да бъдеш обичана и най-вече от самата себе си.
Естествено, напълно нормално е да откриеш черти, които не ти допадат. Всеки човек ги има, ,обикновено ги наричат слаби места. Някои може да промениш, други – да потиснеш, да не им позволяваш да съсипват живота ти, с трети да се научиш да се съобразяваш и да живееш с тях. По-лесно е, отколкото звучи. Simple Smile

# 27
  • Мнения: 18 661
Ох, като започнете с това, че родителите не били виновни... Напротив, родителите имат най-голяма "вина" и отговорност за емоционалният ни профил. Те му поставят основите и го изграждат много преди да станем осъзнати личности. И какъв може да е резултата от някой, който си стъпквал при всеки удобен случай?

Да, виновни са, и да - после е наша отговорност да си "лекуваме" проблемите.
Някои се съпротивляват, дори като се подчиняват, вътрешно си имат стени да ги пазят от обезличаване.
 А какъв е проблемът на тези ,дето нула внимание не получават  в смисъл на възпитание, оставят ги да водят,  вървят по тяхното,  като принцове и принцеси живеят и получават всичко желано. Пълна свобода. Както са повечето деца сега. Те каквото кажат става.
 След години ще ги четете .

# 28
  • Мнения: 7 409
Като прочетох първия ти пост помислих, че си 18- 20 годишна. За тази възраст би било( все още) нормално да си поставяш такива въпроси. Обаче на 30 би трябвало да си поела пътя си. Примерът ти как ставаш от масата и телефонираш 1 час показва неуважение към присъстващите на вечерята и недобро възпитание. Трябва да работиш върху себе си, много.  Родителите ти не са ти проблем. Приятел си нямала, предполагам.

# 29
  • София
  • Мнения: 12 838
Авторке, интересна ми е темата ти, по-късно ще прочета по-подробно. На първо впечатление - майка ти те контролира чрез срам и вина. Това е ужасно, но на 30, трябва да издрапаш със своята собствена воля, не да разчиташ те да променят нещо. Терапия би ти помогнала доста, има и много литература, която можеш да прочетеш. "Отровните родители", например. Хубаво е, че се замисляш по тези въпроси и искаш да промениш нещо.

# 30
  • INFJ
  • Мнения: 9 419
Скрит текст:
Ох, като започнете с това, че родителите не били виновни... Напротив, родителите имат най-голяма "вина" и отговорност за емоционалният ни профил. Те му поставят основите и го изграждат много преди да станем осъзнати личности. И какъв може да е резултата от някой, който си стъпквал при всеки удобен случай?

Да, виновни са, и да - после е наша отговорност да си "лекуваме" проблемите.
Някои се съпротивляват, дори като се подчиняват, вътрешно си имат стени да ги пазят от обезличаване.
 А какъв е проблемът на тези ,дето нула внимание не получават  в смисъл на възпитание, оставят ги да водят,  вървят по тяхното,  като принцове и принцеси живеят и получават всичко желано. Пълна свобода. Както са повечето деца сега. Те каквото кажат става.
 След години ще ги четете .

Там проблемите са други просто. Не означава, че ги няма. Принцовете и принцесите изпадат в големи кризи, когато разберат, че света не се върти около тях, и че освен мама, никой друг няма да им даде нищо наготово. И не е само това...

# 31
  • Мнения: 2 070
Е, защо да е неуважение, при положение, че всеки ден и вечер съм с тях и в една от въпросните вечери приятелка иска да ми каже нещо по телефона, а аз не говоря често по телефона? Разбирам да не сме се виждали от много време, но аз съм на почивка с тях цяла седмица, а и извън почивката пак съм прекарала много време вкъщи, и една от вечерите просто отивам да говоря, а те двамата си продължават вечерята. Какво неуважително има в това? Искаше да ми разкаже лични неща, не върви да седя на масата и да говоря за това. Освен това пак заради майка ми, когато съм вкъщи и някой приятел иска да се чуем за нещо, аз шептя и се крия в стаята си, за да не ме пита тя после какво сме говорили, защото го е правила. Пита с кого говоря, ако спомена въпросната приятелка или друга, тя пита какво е казала. В мен ли е неуважението?!

Последна редакция: пн, 01 яну 2024, 12:03 от Джуд

# 32
  • Мнения: 6 783
Наистина ли питаш защо е неуважение да станеш от масата по време на вечеря?

# 33
  • Мнения: 433
Ох, като започнете с това, че родителите не били виновни... Напротив, родителите имат най-голяма "вина" и отговорност за емоционалният ни профил. Те му поставят основите и го изграждат много преди да станем осъзнати личности. И какъв може да е резултата от някой, който си стъпквал при всеки удобен случай?

Да, виновни са, и да - после е наша отговорност да си "лекуваме" проблемите.

И според мен е така. В повечето случаи точно родителите имат (имаме) най-голяма вина. Травмата започва от ден първи, а има теории за наследствена травма. За повтарящи се модели в семейства и пренасяне на модели на зависимост и насилие. Тези, които са ни травмирали, са били счупени, травмирани хора. Тези, които ще травмираме несъзнателно - обичаме най-много на света. Мисля, че няма не травмирани хора. Просто има такива, които са научени да са гъвкави - да имат капацитета да устоят и да се възстановят бързо и такива, които не са.

Дълбоко в сърцето си вярвам, че разликата между двата вида е, дали детето се е чувствало обичано, въпреки слабостите и грешките на родителя. Дали се е усещало обичано, без значение какво се случва и въпреки действията му.

Може да греша, но се надявам детето ми поне да се чувства обичано и прието каквото  и да прави.

Хей, Джуд!
Много интересна тема.
Честно казано и аз съм била от бунтарите. Връвта се скъса през пубертета, но имах приятелка в университета като теб.
Много красиво момиче, но изключително затворено и с ниско самочувствие. Винаги съм се чудила защо? Нямаше никаква логика да изглежда така смачкано и да седи сама, предвид колко е красива и умна. Родителите ѝ са заможни. Майка ѝ е адвокатка. Баща ѝ е зъболекар. Изключително харизматични и интелигентни хора.
Беше ми странно като сме си говорили за израстването и пубертета как тя никога не е повишава тон на родителите си. Никога не е блъскала врати. Не е нарушавала вечерен час. Никога не е имала директни конфронтация. Никой не ѝ е крещял. И пак беше по-смачкана и с по-ниско самочувствие от мен, която идвам от явно токсично рождено семейство.
Майка ѝ и купуваше всички дрехи - О, колко бяха стилни и хубави! Тя се консултираше за всичко с нея. Говореха си по телефона често.
Бащата ѝ е пътувал много в чужбина ина  майка ѝ се е налагало да се оправя сама.
Благодарение на теб имам някакво разбиране, че и там може да има токсичност.
Някой видове насилие се виждат и се чуват - синини, крясъци, обиди... Други са тънки - мълчание, студенина, неодобрение, контрол, игнориране, лоша реакция при всяка силна емоция, насаждане на срам...
Поздравление, че си осъзнала, че имаш проблем. Моята приятелка тогава, не го разбираше.

# 34
  • Мнения: 18 713
A аз се чудя как е възможно да идеш цяла седмица с родителите си на почивка, когато си на 30 години?

# 35
  • Мнения: 2 070
Ами да, питам, защото това не са външни хора, с които да се съобразя и да не ставам, а родители, с които пак подчертавам, съм прекарвала всяка минута на тая почивка, без изобщо да стана настрани и да си проведа някакъв личен разговор, освен във въпросната вечер. Не мисля, че между близки хора трябва да се спазват такива правила. Освен това наблюдавам хората покрай мен, всеки, който е в приятелска или домашна обстановка, си говори свободно и си отделя време за разговори без да мисли дали на някой това му е неуважително. Аз също уважавам някой, който е преценил, че трябва да проведе някакъв разговор в друга стая, защото така е преценил.

# 36
  • Мнения: 7 409
Нямаш ли приятели, с които да отидеш на почивка? Щом си "закъсала" да отидеш с тях ще трябва да спазваш правилата им.

# 37
  • Мнения: 2 070
Ами в момента нямам такива, с които да отидем на почивка. Приятелки много имам, въпреки че миналата година загубих три приятелства, заради разни неразбирателства, тежко го изживях. Но се сприятелявам, обичам хората. Другите са семейни, имам и една в моето положение, даже на морето живее, подхвърляла е да отида някога на гости, но без конкретика и аз не смея да се натрапя. Тази година ще променя това, няма да ходя с тях. Просто и това с баща ми ми влияе, защото просто исках да сме заедно, докато си е тук, но ще го променя. Ще потърся някой да отидем заедно. Аз и сама бих отишла, въобще нямам притеснения за това, но пак се съобразявам, че няма да одобрят. Може би трябва да отида сама.

# 38
  • Мнения: 6 783
Седнали сте на една маса да вемеряте и ти намираш за нормално да станеш внезапно и да говориш един час. Има си елементарни правила на добро възпитание. Казваш на приятелката, че ще се обадиш след 20 минути примерно. Извиняваш се на родителите си, довършнаш  вечерята и отиваш да приказваш колкото си искаш.

Показателно е, че пускаш подобна тема в 0.45 на 1 януари. Ти с родителите си празнува?

# 39
  • Мнения: 2 070
Да, с тях празнувах, защото другата ми опция беше да бъда с две обвързани двойки, от които съм близка само с едното момиче, и прецених, че няма да ми е комфортно.
P.S. Говорих един час, защото момичето ме държеше на телефона, а аз не мога да ѝ кажа не, пък и наистина го приех като малко време за себе си, да се откъсна. Да, знам, че и това не е окей. Възпитан човек съм, но прекалено многото правила карат и възпитания да не иска да спазва.

# 40
  • Мнения: 305
Добре, аз приемам тази критика. Може би сте прави. Дори да спра с хвърлянето на вина, оставам един самотен човек, който не знае как да се справя с живота, постоянно е тревожен, за всяко нещо, има фобии, изолира се и изпада в депресивни състояния, не може да има граници и се страхува да взема решения. И не мога да се оправя с тези неща.
P.S., ок, разбирам, но не става само с работа. Не искам само работата да е център на живота ми. Искам да имам човек до себе си, но съм неспособна и не ми се получава.

Честита нова година, Джуд.  Това по -горе е за добър психолог и или дори психиатър.  Няма нишо  срамно в това  да потърсиш помощ.  Няма да стане бързо, но ако си мотивирана и постоянна ше ти се получи. Започни с малки крачки, които да ти вдъхнат увереност . Например днес ще се обадиш на  5 специалисти, от които ще избереш с кого да работиш,  в сряда намираш и се записваш на курс по патагонски/акварел/дърворезба/салса,  или каквото там ти е интерсно ,  от петък ходиш за 30 мин на фитнес всяка седмица....Ня следващия празник (Великден май се пада) ще идеш на екскурзия с група......

 Родителите ти на са лоши. По-скоро са са едни очукани от живота хорица, на които им се е наложило и продължава да им се налага  да живеят в неприятна конфигурация и те се справят както и доколкото могат. Съветите, които ти дават, ( които всяка една от нас тук ти дава  всъщност) са пречупени през  призмата на  личните им истории, (не)успехи, разочарования и неосъществени мечти.  Не е нужно да им се отчиташ  какво правиш, нито  да се придържаш към съветите им.  Има 101  начина да си сърдечна без да бъдеш  управлявана.

# 41
  • Мнения: 2 886
На 30 не си момиче, а жена
И "момчето", с което си се запознала, вероятно на 30+, не е момче, а мъж! Спри да се изживяваш като момиченце, Джуд, поеми отговорност за живота си. Голяма драма, майка ти споменала да си купиш ново сако, май беше, ма направо я зачеркни, не й вдигай телефона, и търси психиатър?! Ами може би наистина след хоум офиса да имаш нужда от дрехи.  Направо недоумявам каква епидемия се вихри сред хора, които вечно търсят виновен за собствените си неприятни черти на характера, неудачи, и всичко останало. Ако беше станала от масата, за да говориш един час, чужди хора нямаше да бъдат очаровани, а вероятно много обидени. А ти недоумяваш защо. Възпитание се нарича.
Щастлива нова година ти пожелавам!

# 42
  • Мнения: 2 070
По-малък е от мен, затова написах момче.

# 43
  • Мнения: 5 261
Психолози, психиатри и прочие се навъдиха и станаха модерни след като обществото се измързеливи. И не само, ами и на терапии с връщане към минали животи ходят за да си решат проблемите. Проблеми, които нямат, измислени от мързел. А защо се измързеливи това общество? Прекъсна връзката със селото. А на село - мотика! Еми това е! Като чуя, че на някой му е скучно изпадам в недуумение. Каква скука хора?  Стига с тези психологически книги, стига с това мислене, виждате по-добре не става. Смирение! Смиряваш се, че не всичко е цветя и рози и това е. Има и по-лошо, има хора без родители, такива, които не ги познават изобщо или такива, които са починали млади. Те какво да кажат?  Дано, дано си възпитам разумно дете, че да не стига до там да обвинява мен за това, че съм се облъскала да го отгледам

# 44
  • София
  • Мнения: 7 998
Авторке, на години може и да си на 30, но като емоционална зрялост звучиш на 15. Порастни, започни да вземаш самостоятелни решения, откъсни се от полата на мама. Разбери, че действията и последиците от тях носиш ти, а не родителите ти. Прекалената обидчивост е форма на пасивна агресия, целта на хората не е да те обидят и да се почувстваш зле. Докато самата ти не предприемеш стъпки, за да промениш нещо, дори и да работиш с психолог, пак няма да отбележиш съществен напредък.
Пиша го съвсем добронамерено, защото виждам подобна ситуация с една от най-близките ми приятелки, която е доста по-възрастна от теб, но до ден днешен се върти в същия омагьосан кръг.

# 45
  • Мнения: 775
Здравейте и за много ХУБАВИ години и на вас, и на всички във форума! Да сте много щастливи всички. Ние с мъжа ми сме от обратната страна, привидно само, защото става въпрос за едно и също нещо реално, за начин на мислене. Нашите родители не ставаха и при двамата. Имало е зависими, насилници, невротици - всичко в най-тежката форма, при неговите и втори бракове, но пак ужасни истории, разбирате. Само едно искам да ви напиша: всичко зависи от вас. Макар ние да изглежда, че сме от другата страна, наложило се е сами да се справяме, не сме имали емоционалната близост, поради тежкото неразбирателство със самите тях, то пак е същото. Вярата в себе си е основополагащото нещо в живота. Вярата в себе си. Можете, вие сте отделна личност, независимо от това какви са ви роднините. Никой не си избира роднините, за да има някаква вина. Ако ние не бяхме заспивали с мечтите и амбициите си в този ад, който ни се е паднал, от нас към днешна дата, нямаше да става нищо. Щяхме да мрънкаме, че моделите се повтарят, че няма какво да направим, че всичко, рано или късно, се сгромолясва и хората нямат шанс, и не се обичат, и винаги е много грозно и неприемливо, и са обречени направо, и как да повярвам в другия, да се обвържа, да създам семейство, което е всъщност как да повярвам в себе си с подобни сринати, неуспели и комплексирани роднини. 2/3 от проблема ви е вече решен - признавате проблема и имате желанието да го преодолеете. Браво! Не просто вярвах, че ще имам нормалността, която не съм имала като дете. Аз се олях, вече не ми стигаше нормалността; заради всичко лошо исках да блестя така, както много / имам предвид от тези с нормалните родители и детство/ няма да могат и не за друго, а защото няма да са убедени, че могат. Мечтите от едната страна на везната срещу страховете от другата. Изборът винаги е ваш. Не говоря празни приказки, можете. Защо се притеснявате какво ще кажат другите за мъжа до вас - това е вашата връзка и любов, вие двамата изпитвате емоциите, какво значение имат другите? Няма да живеят те с този мъж, а вие. Вие ще градите с него и ще сте самостоятелна единица. Не се страхувайте, лошият модел може да бъде най-хубавото нещо в живота, при правилно мислене обаче. Поисках всичко, защото нямах нищо. Но със страх и бездействие нищо не става. На 30г. сте, вземете живота в ръцете си, разберете не сте родителите си, вие сте отделна личност със собствен живот и мислене. Просто си променете съзнанието. Искате или не стабилна връзка, а едно или няколко, както вие ги виждате нещата, дечица? Не може да пропуснете любовта, заради психическите проблеми на мама, тате или двамата. Това е абсурдно, разберете, абсурдно е.

# 46
  • Мнения: 2 070
Благодаря, Руми! Поздрави и на Вас! Слава Богу, при мен не се касае за такива тежки състояния. Нормални хора са родителите ми. Поздравления, че сте имали тази сила Simple Smile Даже няколко деца искам, не знам защо така имам страх от този избор, но сте права за всичко, ще се боря Simple Smile

# 47
  • INFJ
  • Мнения: 9 419
Брей, голяма работа, че станала от масата и "неуважила" жената, която й обяснява, че "не била красива, ама ставала"?!? Ми то щом собствената ти майка ти говори така, какво самочувствие, какви мъже, какви 5 лева??

# 48
  • Мнения: 2 886
Изобщо не става въпрос за майката. Въпрос на възпитание. Че трябва и да й се обяснява на 30 годишна.

# 49
  • INFJ
  • Мнения: 9 419
Според мен пък става въпрос точно за майката, за бунт, а не за възпитание. Ако е била с други хора, едва ли е щяла да изчезне за цял час.

# 50
  • Мнения: 2 886
Цитат на: Elunari
a link=topic=1617580.msg47415872#msg47415872 date=1704114209
Според мен пък става въпрос точно за майката, за бунт, а не за възпитание. Ако е била с други хора, едва ли е щяла да изчезне за цял час.
Не говорим за тийнка на 13, или? Бунтувала се..

# 51
  • INFJ
  • Мнения: 9 419
Бунтовете срещу токсичните родители продължават цял живот, под различни форми. Ако ще да си вече на 60, ако има нещо неотработено, непростено, то ще се показва от време на време.

# 52
  • Мнения: 2 886
Има лесно, не им се натрисаш.

# 53
  • INFJ
  • Мнения: 9 419
Ако тези отношения бяха толкова лесни и прости, някои професии нямаше да съществуват.

# 54
  • Мнения: 2 886
Ще вметне майка ми в разговор, да си купя ново сако, и аз съм тооолкова наранена, че тръгвам да отработвам травмата си при някоя психоложка от свободен университет, дето още се радва на дипломата си. ЖДНБ.

# 55
  • INFJ
  • Мнения: 9 419
А защо си се хванала за това сако, след като имаше доста по-нараняващи примери в разказа на авторката?

# 56
  • France
  • Мнения: 12 956
И аз не разбирам защо се нищят дреболии, като въпросът е съвсем различен? Така темите набъбват до 100 страници без да се помогне наистина.

# 57
  • Мнения: 2 886
Оставям сакото, хващам се за това, че нямала гадже, щото нямало да го харесат. Вместо да потърси причина у себе си, да промени нещо в навиците, в живота си, пак родителите виновни. Тя да се сдобие с гадже, пък после нека  напише дали са го одобрили. И всички ще я подкрепим, предполагам.

# 58
  • Мнения: 2 070
Ами това съм го мислила, защото майка ми цял живот обсъжда хората и техния живот с критика. Баба ми също, кръстницата ми също. Аз се влияя от тези мнения, мисля ги. И не само тя, а въобще хората около мен в миналото, семейството, съседите в блока, баби, съседки и т.н. И аз това го слушах и изпитвах страх, че аз не трябва да правя така, за да не ме обсъждат и мен така. Не одобрява този, не одобрява онзи. Манталитетът, където съм живяла, а и не само, е такъв - не е окей с турчин, не е окей с арабин, не е окей с черен, не е окей с 15 години по-голям, не е окей с някой с татуировки и пиърсинг и т.н. Излизала съм и с арабин, и с 15-години по-голям тайно и прекратявах, като една от причините беше тоя страх. Сега, че на някой ще му стори смешно, разбирам, но хората сме различни.
Айде това са по-екстремни примери, просто манталитетът им е ограничен. И сега тепърва се уча да се изправя смело пред евентуално неодобрение.
Аз съм живяла и учила в интернационални среди, ще кажете: “ми как тогава не се отърси”, ами не се. Страхът си стоеше в главата ми. Има и други неща, но не знам дали искал да продължавам. Моля, не мислете, че обвинявам сега, просто казвам какво съм чувствала и какво ми е пречило.

Последна редакция: пн, 01 яну 2024, 15:42 от Джуд

# 59
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 425
Има лесно, не им се натрисаш.
Освен, ако не се чувстваш задължен да го направиш! Звучи парадоксално, но, който не е минал през нещо подобно, няма как да разбере.
На мен ми направи впечатление за идната лятна почивка изказването дали да не иде сама, въпреки страха от неодобрение. В такъв случай според мен е направо задължително да иде сама.

И на тези, които казват, че не искат децата им да ги обвиняват, че са се блъскали да ги отгледат, се чувствам длъжна да кажа, че това е вашият избор и сте на косъм да прекрачите тънката граница до вменяване на вина, задължение и пр. към себе си, вместо да ги пуснете да си живеят живота.

# 60
  • France
  • Мнения: 12 956
А не мислиш ли, че си излизала с тези хора като някаква форма на бунт?
Наистина е време да пораснеш малко. Прочети отново коментара на F major. Даже два пъти го прочети.

# 61
  • INFJ
  • Мнения: 9 419
По-жалко е да се обвинява и сочи с пръст жертвата. А насилника, какво да го споменаваме него? Съзнателно, или не, много родители са токсични, насилници. И после се тръшкат, че отрочето им станало от масата, проявило неуважение, или намерило хиляди други начини да му къса нервите.
Хубавото е, че авторката осъзнава как изглежда ситуацията и може да излезе от нея. Има хора, които остават в този капан цял живот, и предават тези "съкровища" и на следващите поколения.

# 62
  • София
  • Мнения: 2 437
Здравейте! Искам да започна една тема, в която да се допитам до различни мнения относно една много важна тема. Еманципацията от родителите.
И тук не говоря за онази видната - да се изнесеш от семейното гнездо, да започнеш работа, да се издържаш сам, да разчиташ на себе си. Не, говоря за емоционалната еманципация, с която аз лично имам проблем. Може би съм малцинство, защото повечето хора още в тийн възраст успяват чрез младежкия бунт да се “отделят” от родителската сянка и авторитет, но аз не го направих.
Кога човек се чувства напълно независим, кога спира да мисли как да угоди на близките и да не мисли за тяхното мнение относно неговите лични избори, кога и как заживява за себе си без страх? На ръба на този скок към свободата съм, но не мога да го направя заради много страхове.
Ако си имал по-властен родител, който се налага и не признава лични граници, е много трудно.
P.S. Иска ми се да направя всичко зряло и цивилизовано, но съм скована от страхове. Една от причините да не съм имала никога сериозна връзка е страха как ще приемат нашите мъжа, с когото излизам.
Не искам да хвърлям кал по никого, освен себе си. Сега дори четох за “емоционална зависимост” в отношенията и мислех, че по-скоро родителите ми имат такава, но всъщност съм аз, аз имам такъв проблем.
Вероятно сте имали емоционални насилници за родители. Много внимавайте, ама много!!!!!! да не попаднете на емоционален насилник за мъж, защото старистиката показва тенденция да се търсят познати модели, дори и да са лоши и грешни.

# 63
  • Мнения: 2 070
То това вече ми се е случвало, когато бях на 17, но ако го напиша ще излезе, че само обвинявам.

# 64
  • София
  • Мнения: 2 603
Виж сега, някои хора се раждат с този “късмет” да имат такава майка. Контролираща, обсебваща, критикуваща, вечно недоволна. Трудното е да осъзнаеш, че какво мисли тя за теб, не е истина. Защото от бебета ние се опираме за всичко на майките си и те са наш морален компас. Ако изпуснеш момента с отделянето от нея, после ще ти става по-трудно. Не знам защо на 30 още се влияеш от това какво ти говори майка ти, защото дефакто то няма никакво значение. Имаш свои пари, живееш отделно, имаш приятели. Е как точно нейното мнение може да промени живота ти? Ще стане, само ако ти позволиш. Не позволявай. И стой далече от нея.

# 65
  • Melmak
  • Мнения: 3 173
Авторке, разбирам те. В моето семейство е малко наопаки работата, обаче има сходности с твоето. Разликата е, че аз от много малка се еманципирах, защото не приемах това отношение от родителите си. Моите по подобрн начин все нещо не им харесваше у мен, все критика, кусури и много други неща. Ноо аз не търпях. И се радвам, защото виждам в какво се превърна брат ми - мамино синче на 40.

Аз съм на 30 като теб. Повярвай, щастието е в това да правиш каквото ти искаш. Това не го приемай като “искам да крада и да убивам и го правя”. Говоря за социално допустими неща и сбъдване на мечти. Искаш да обикаляш седмица в Италия, да станеш стюардеса или да намериш нова работа, която е далеч от специалността? Давай! Прави го!

Не ходи на почивки с вашите. Това на 30 е много пагубно. Просто си хабиш младостта. Отивай с приятели. Запиши се на младежка екскурзия, има такива, ако те интересува ми пиши на лично. Търси хора на твоите години. С вашите нямаш здравословни отношения. Не търси оценка у тях. Няма никакъв смисъл.

Какви са мечтите ти?

Какво искаш да правиш в живота си?


Според мен връзките с арабина и с 15 г по-голям са бунт срещу вашите, макар да си крила.
Трябват ти приятелки, комуникация с мъже и самочувствие.

Майка ти е голям човек и трябва да спреш да й обръщаш толкова внимание. Като ти каже, нещо накриво, отговори й. Грозно ти е сакото? Кажи, че всъщност това ти е най-хубавото сако и получаваш само комплименти за него!

Имаш нужда от психолог, за да ти помогне. Сама ще ти е трудно да се справиш. А сякаш си загубила 10 години от младостта си да угаждаш на киселата си майка и да оправдаваш чужди очаквания.

Живееш отделно, значи работиш, изкарваш пари. Бъди горда от успехите си и не се подценявай.

# 66
  • Мнения: 11 405
Според мен Джуд, осъсзнавате, че имате проблеми и вместо да приемете това и да започнете да променяте предпоставките вие дъвчете едно и също - обвинявайки майка си за всичко, което вие - една 30 годишна жена, не е постигнала до тук. Добра или лоша, майка ви е направила каквото е могла. Стигайки 18 сте можела да промените и все още можете да вземете живота си в ръце.
Намирането на мъж не ви е проблема. Защото това, което сте ще привлече доста трудна личност.
Майка ви не ви е изритала, защото смята, че сте лабилна.
Вие не си тръгвате, защото усещате, че сте лабилна.
Не си намирате мъж, защото те също усещат, че имате проблем.

Първото, което трябва да направите е да започнете да вземате решения. Изглежда трудно, а не е. Гледайте на решенията като на плодове в купа - каквото изберете, това ще ядете и това ще е вкуса, който ще усещате. Ако изберете ябълка, няма никакво значение дали някой ви казва "Ама крушите са мног сладки". Или отхапвайки ябълката да си мислите - не е сладка, минах се, дали избрах правилно и т.н.
Започнете да правите избори - всеки ден - облечайки се, гримирайки се, от къде да минете, какво да ядете - настъпете я тази несигурност. Аз това избрах и това е решението ми - ТОЧКА!
Работата е там, че чакате като вземете решение никой нищо да не ви кажа, за да не се почувствате несигурна. В следващата седмица всеки ден вземайте поне по едно решение, с което да предизвикате забележка от майка ви. Приемете забележката с думите "Така реших" и не правете, това което ви съветва или иска да промените. Реално за вас това трябва да е доста дълго упражнение.


Изнесете се. Ако ще ходете на гости на роднини всеки ден, но трябва една жена на 30 да е самостоятелна.
Имате ли приятели?
Хобита?
От там се намират връзки!
Започнете да флиртувате с мъже в интернет. За бога обаче не хуквайте по срещи. Обсъждате с приятелка любовните си неща, а ко ви притеснява мнението на майка ви. Нямате никакъв опит и бъдете много внимателна. Търсете срамежлив мъж като вас.

Имате нужда от редовна работа с психолог. Ама много редовна като начало.

П.П. За да можете да вземате решения трябва да можете ясно да определяте "харесва ми" и "не ми харесва". Започнете да категоризирате всичко около вас - хора, предмети, ситуации, филми, изрази, миризми, усещания, спомени, мечти и т.н. Трябва да разпознавате собствените си сигнали!

П.П.П. Майка ви просто споделя с вас. Това, че се чувствате длъжна да и помогнете, да я съжалявате, да и решите проблемите и тази протекция нямам идея от къде идва. Но вие нямате ангажимет да се грижите за емоционалните и физически нужди на здравата ви майка! Това го обмислете и разберете добре! Просто изслувате и поклащате глава!

Последна редакция: пн, 01 яну 2024, 17:28 от the Дорис

# 67
  • Мнения: X
Здравей, Джуд, интересувам се от психология любителски. Искам да ти кажа, че имаш при всички положения емоционално незряла майка (не спазва личните ти граници като индивидуална личност за избор на дрехи, обръща ролите родител-дете, в които ти ставаш отдушник на нейни емоции и я утешаваш, вместо тя теб, etc.), ти проявяваш много признаци на емоционално пренебрегвано дете в иначе добро и грижовно за материални нужди семейство, което си личи и в досегашния избор на неподходящи партньори. Вече знаеш какво трябва да направиш - работа с добър терапевт. И горе главата, животът е пред теб!

# 68
  • Мнения: 1 073
А защо смяташ, че трябва да споделяш лични неща с родителите си? Особено щом живееш отделно, те няма как да разберат, че се виждаш с мъж. И не е нужно да им казваш, докато не се зажените.

# 69
  • Мнения: 2 070
Не знам защо, чувствам се все едно имам някакъв дълг към роднините си да правя някакви правилни неща, които да не ме излагат по никакъв начин. И имам чувството, че ако си променя поведението и почна да се виждам с някого без да кажа нищо, майка ми ще усети. Просто изпитвам страх от нейния контрол. Тя е като майка-орлица. Описвам усещанията си, моля да не се приема като обвинения. Знам, че страхът ми е силно преувеличен, но е имало няколко дребни случки или коментари, които са ме накарали да се притеснявам.
Реално на действия се опитвам да правя промени, просто ви споделям страховете си. Аз не ги казвам пред нея и не, не смятам, че съм длъжна да споделям. В никакъв случай, просто не мога да пусна страха.

# 70
  • Мнения: 7 409
Майка ти ти е виновна, че не си способна да поемеш живота си в ръцете си. Само оправдания и замазвания.

# 71
  • Мнения: 25 710
Повечето от нещата, от които се оплакваш, ги правят всички майки. Или почти всички.
Майката си остава майка, дори когато детето навърши пълнолетие. И докато е жива. Когато станеш майка, ще го разбереш.
Проблемът не е в майка ти, а в твоето отношение към нея и хората около теб. Коментирала околните, критикувала те била... 99% от майките го правят, включително и моята, която вече е на 80 години. „Професионална“ (за майките) деформация, включено е в майчинската трудова характеристика. Simple Smile
Проблемът е защо ти толкова навътре взимаш всичко, което майка ти говори или прави. Защо реагираш като 13-годишен тийн. Защо отказваш да пораснеш и поемеш отговорност за собствените си действия и бездействия.
Чак се учудвам, че живееш отделно. Не ти личи.

# 72
  • Мнения: 11 405
Сега не се заяждам - просто отговаряй каквото първо ти дойде на всеки въпрос по отделно:

И какво ще стане ако майка ти разбере, че се срещаш с някого?

Какво ще стане ако се изложиш?

# 73
  • Мнения: 7 223
Защо изпитваш страх от майка си? Какво реално може да ти направи? Да ти вземе джобните, да те затвори в стаята да не излизаш, да ти спре телевизора?... Какво?

Я се осъзнай и порасни!
И се виждай с когото си щеш. Ще има подходящи, ще има неподходящи... Това е част от живота и порастването. Няма как да не се допускат грешки, да няма криввания от правия път. Няма съвършени хора. Майка ти била критикувала всичко и всеки. Ами да си критикува. Спри да й обръщаш внимание. Знаеш ли колко такива родители има, да не е само твоята майка.
И тези почивки с тях, а си на 30... извинявай, но не ми звучи нормално.
Записвай се на екскурзии и пътувай, нищо, че няма свободна приятелка. Излез от зоната на комфорт, ще се запознаеш с хората от групата.

# 74
  • Мнения: 7 409
Обвиняваш майка си за всичките си неуспехи, но иначе ходиш на почивка с родителите си, за тяхна сметка, естествено. Колко удобно!

# 75
  • Мнения: 2 070
Сега не се заяждам - просто отговаряй каквото първо ти дойде на всеки въпрос по отделно:

И какво ще стане ако майка ти разбере, че се срещаш с някого?
Ще почне да се вълнува и да ме пита въпроси.

Какво ще стане ако се изложиш?
Може да получа критика.

P.S. Те ме канят, както казах, баща ми постоянно го няма, в малкото моменти, в които е тук, гледаме да сме заедно. Той иска да отида, както и аз. Не е от сметкаджийство.

# 76
  • Мнения: 6 783
И като получиш критика какво ще стане?
Почти всички хора по един или друг начин обсъждат другите. Предполагам и ти го правиш. Защо толкова се страхуваш от обсъждане? Трябва да приемеш, че не си идеална за хората и няма никога да бъдеш.

# 77
  • Мнения: 2 262
Майка ти иска да си идеална, според нейните представи, а ти явно не си и тя не спира да те критикува и мачка. Нормалните родители не правят така. Опитай се на всяка нейна критика да казваш, че се харесваш такава каквато си и най-вече да повярваш в това. Отстоявай себе си и желанията си. Не обръщай внимание на критиките и.
Започни да излизаш сама, дори на един прост обяд. После ще ти е по-лесно да отидеш сама на почивка. Когато баща ти си дойде - излизайте заедно на обяд или вечеря, но не ходи на почивка с тях. Разреди срещите с майка си до 3-4 пъти месечно, най-добре навън.
Помисли за психолог, според мен ще ти помогне да се почувстваш по-добре и поне няма да те критикува ..., че и тук доста критики отнесе. Отдели време за фитнес, ако измаш възможност с инструктор, ще ти подейства много добре и на самочувствието.

# 78
  • Мнения: 11 405
Сега не се заяждам - просто отговаряй каквото първо ти дойде на всеки въпрос по отделно:

И какво ще стане ако майка ти разбере, че се срещаш с някого?
Ще почне да се вълнува и да ме пита въпроси.

Какво ще стане ако се изложиш?
Може да получа критика.

А какво те притеснява, ако майка ти се развълнува и зададе въпроси? Какво ще стане тогава?,,

А ако бъдеш разкритикувана от близък, познат или непознат какво силно те притеснява в това?

# 79
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 425
Смаляваш се. Това е усещането когато срещнеш майчиното неодобрение. Особено когато не е напълно изказано, а някак завоалирано (физиономия, жест, реплика, недомлъвка). Превръщаш се в малко дете, неспособно да различи добро от лошо, да има зряла преценка. Търсиш одобрение, за да си сигурен, че постъпваш правилно и както трябва. Неспособен си сам да решаваш, защото винаги изпитваш несигурност дали ще вземеш правилното решение. Дори не си способен да се замислиш "какво ще стане, ако...", защото и в това не си сигурен дали е редно или нередно. По-скоро знаеш, че е нередно. Такава е програмата.

# 80
  • Мнения: 14 942
Ужасно е вредно това захласване по идеята, че когато на нас нещо не ни се получава, то вината все е на друг, обичайно на родителите. Уж тези бяха признак за токсичност и нарцисизъм.
Признавам, стигнах до втора страница. Този тип хленчене и прехвърляне на отговорност ме напрягат ужасно.

# 81
  • Мнения: 54 635
И аз не прочетох цялата тема, но по принцип ми звучат несериозно разни обвинения към родителите.
Каквито и да са, след 18 години човек става пълнолетен и има цялото време след това, за да се самовъзпита и да коригира родителските грешки.
Ако не е имало брутално насилие, всички други оправдания с детството са просто слабохарактерност.

# 82
  • INFJ
  • Мнения: 9 419
А кой създава слабият характер? Не са ли родителите? И защо емоционалното насилие не се счита за достатъчно брутално? Откъде точно трябва да дойде самочувствието на човек, който е бил обиждан и закопаван дори от майка си?

# 83
  • Мнения: 6 783
Другарки, нищо не разбирате от модерна психология.
То нарциси, то токсични родители ... всички други са виновни.

# 84
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 425
Да, събуждаш се един ден на 18 години, нов човек, способен да излезе от сянката на контрола и да хване здраво кормилото на живота си без да му мигне окото... След като 18 години е бил бавно сварен като жаба.

А тази слабохарактерност откъде идва не разбрах?

И аз не прочетох цялата тема, но по принцип ми звучат несериозно разни обвинения към родителите.
Каквито и да са, след 18 години човек става пълнолетен и има цялото време след това, за да се самовъзпита и да коригира родителските грешки.
Ако не е имало брутално насилие, всички други оправдания с детството са просто слабохарактерност.

# 85
  • INFJ
  • Мнения: 9 419
Да, 18ят рожден ден идва с пач, който оправя всички бъгове.

# 86
  • Мнения: 11 405
Аз честно казано не видях някаква проблемна майка тук? Съвсем нормална жена и родител.

Хората сме склонни да мятаме на друг проблемите си - и личните /родителите ни са виновни/, и в брака /свекървещицата/ и в работата и с приятелите. Малцина осъзнават и приемат, че са основния проблем.

# 87
  • INFJ
  • Мнения: 9 419
Нормално е майката да мачка дъщеря си определяйки я като не-красива, но ставаща, да коментира килограмите й по кофти начин? Да обременява дете с проблемите си и да го ползва като отдушник?
Айде малко по-сериозно.

# 88
  • Мнения: X
Не само емоционална незрялост, а даже и нарцистични черти е възможно да проявява майката с постоянната критика и подриването на самочувствието на дъщерята, открити или завоалирани обиди относно външен вид.

Едно видео от един от водещите специалисти за нарцистични черти в характера и подобни разстройства. Авторката да прецени дали припознава поведение. Но всъщност терапевт трябва да прецени точното поведение на майката.
https://www.youtube.com/watch?v=2GpNZEescpU

# 89
  • Мнения: 11 405
Да, нормално е майката да споделя проблемите с дъщеря си. Нормално е да разкаже как е минал деня, какво го е ядосало и зарадвало. Това са нормални и важни неща за емоционалното и социалното израстване на всеки младеж. Обратното не е нормално.

Нормално е майка ти да ти каже дали според нея си облечена добре, че килограмите ти са ок сега или, че си понапълняла. Какво точно се очаква от майката според вас - похвали без край и лицемерни лъжи? Още съм потресена от друга тема, че намирате за нормално да кажете на хора комплименти, които нямат нищо вярно!
Също така някъде до 13-15 години децата са жертви на "жестокостта" на родителите за всякакви простотии. Ако има каже - що им каза, ако не им каже - що не им каза, ако ги погледне - о нееее. После порастваш. И ако не порастнеш да схванеш нещата я закършваш и цял живот предъвкваш каква жертва си.

Тази авторка тук не е жертва и не е обект на тормоз - ни физически, ни психически.

# 90
  • INFJ
  • Мнения: 9 419
Не, изобщо не е нормално на деца да се разказва колко ти е тежко, каква жертва си, и колко е шибан животът. Имам такава приятелка, цял живот е тревожна по отношение на майка си, и се чувства отговорна за нея от малко дете. Как ще е нормално детето да трябва да се грижи за емоциите на майка си??

# 91
  • Мнения: 11 405
Може би ти не виждаш разликата - кой е казал, че е длъжна да се грижи за нечии емоции?
Някой някъде искал ли е тя да поеме каквато и да е отговорност за майка си - пример?
Някъде споменала ли е, че е оправила нещо покрай майка си. Пише нещо от сорта, че е искала, ама не можела. И знаеш ли от къде идва това - от неспособността за отделяне на собствените емоции и преценка на ситуацията. Проблем, който не и е създала майка и.

Ако прегледаш споделения живот на майката - то драма няма там.Здрава. Живи родители. Мъж пътуващ и носещ пари. Добри семейни тношения. За мен майката и дъщерята имат еднакъв преекспониращ емоциите темперамент.
Никаква драма няма в живота и на двете.

# 92
  • Мнения: 14 942
И защо емоционалното насилие не се счита за достатъчно брутално?
А кой определя кое е емоционално насилие и кое - мързел и безотговорност? На всяка критика се гледа като на емоционално насилие. Всяко браво, което не е петминутни бурни овации с ох и ах, се счита с половин уста.

# 93
  • INFJ
  • Мнения: 9 419
Длъжна/недлъжна, това не е нещо, което едно дете може да прецени, не е нещо, от което може да се защити. Създава чувство, че не може да помогне на майка си, безпомощност. Авторката сама казва, че й е говорила за неща, които счита, че са били неща за възрастни. Как едно дете ще може да се отдели емоционално и да прецени ситуацията?
Това са вреди, които не се оправят ей така, дори осъзнати, ще е нужна много работа по себе си.

# 94
  • Мнения: 433
 Не отричам личната отговорност. Тя е сериозен фактор. Важен фактор.  Но и вие не отричайте ,  че формиращите години са важни за изграждане характер,  на механизми на справяне, светоглед и самочувствие. Кой те е отгледал има значение. Как са те отглеждали има значение.  Не ми казвайте, че всички деца на 18 са на равна нога.  Това просто не  е така.
Ако вземем за пример две крайности това е все едно да стигнеш от Бургас до София с кола и пеш.. Да на теория е възможно и даже някои и пеш стигат целта, но не ми казвайте, че е еднакво трудно. Едните са добре екипирани с обич, спокойна, здрава семейна среда и подкрепа, друг е постоянно бомбардиран с критики, обвинения и засрамван…
 Родителите допускаме куп грешки и те се виждат точно след 18, в това колко и дали се справя детето ни. Провала на детето да функционира пълноценно е провал на родителя. Може да си измивате ръцете с детето. Може да казвате, че е негов избор, че е пълнолетно, но ако се разровите достатъчно дълбоко ще видите своята вина. Повечето майки не желаят да обелят слоевете защото е точно като лук. Колкото повече белиш повече плачеш.
Това не означава да се самосъжаляваш до живот. Но можеш да разбереш, приемеш и продължиш. А не да се самобичуваш за грешки, които просто не са твои.

# 95
  • Мнения: 14 942
Оправянето от 'вредите' е въпрос на интелект и воля.

# 96
  • Мнения: 11 405
Айде сега да не се оплаче майката и да се прави на супергерой щото видиш ли детето ще се увредело. Еми и тя е нечие дете и си има нейните проблеми /ЯВНО нанесени и от родителите и и никой друг/ и е човек.

Част от израстването е да спреш да обвиняваш родителите си за всичко, което не ти е стискало да си и което не харесваш в себе си. Каквото са могли - са направили. Това е! Някакво болестно състояние е това предъвкване "ама майка ми, ама баща ми" и да не можеш да поемеш напред с отговорност за живота си.

Откакто имам дете разби на пух и прах всички теории за възпитание, които бях планирала и осъзнах, че се роди с темперамента, душевността, интересите и силните и слабите си черти и т.н. Аз общо взето само дудна някъде там. Та въобще не приемам теорията колко сме грешни и отговорни за това, което са децата ни.

# 97
  • INFJ
  • Мнения: 9 419
Оправянето на вредите може да отнеме цял живот, колкото и интелект и воля да имаш.

Дорис, майката да ходи да се оплаква на мъжа си, на приятелка, ако иска да ходи и тя на психолог. Детето й е последният човек, на когото трябва да реве.

Напълно съм съгласна с metal.vixen. Много хора ги е страх да се разровят.

# 98
  • Мнения: 1 844
Джуд, първо - изборът на майка ти за съпруг и рода, впоследствие изборът им като семейство къде да работи баща ти и да липсва често, не е твой проблем. Не е и нейна съдба, както тя се оплаква, а избор, който е направила. Да се оправят. Сега усещаш задължение да наваксваш времето с баща си. Не е нужно да спреш живота си, за да вършиш неговата работа, време е да поемеш по пътя си.
Според мен споделяш твърде много и прекарваш ужасно много време с родителите си, така изпускаш и възможности да излизаш с приятели и да се запознаваш с мъже. Освен това не можеш да се откъснеш емоционално от тях и от контрола на майка си. Ако не ходиш всеки уикенд у тях и не прекарваш всяка ваканция и море с тях, няма да те проверяват с кого говориш. 
За избора ти на мъж - не е тяхна работа да го харесват, а ти. И имай предвид, че понякога въобще не сме наясно кого всъщност биха одобрили родителите ни. Освен това няма никакъв проблем да излизаш с мъжа, докато не дойде време за сватба и да го запознаеш чак тогава с вашите. Тогава и да не го одобрят, няма да ти пука, защото вече си решила и си сигурна в избора си. Дори можеш да им кажеш, ако те питат, защото мен са ме питали кога ще ги запозная с гаджето, че ще ги запознаеш като имаш пръстен на ръката.

# 99
  • Мнения: 11 405
В тази тема няма как да има консенсус, защото видимо се разделяме на такива, които таят обвинения към родителите си и други, които не споделят така драматичното натоварване от родителите към децата.

Общо взето живота се свежда до това, че нашите родители ще допуснат грешки, за които ние жестоко ще ги нападаме и обвиняваме как са ни ги причинили. Ще направим всичко възможно да не допуснем тези грешки с децата си. За сметка на това ще допуснем други грешки, за които нашите деца ще ни нападат и обвиняват.

Част от тази верига можем да прекратим, когато осъзнаем и видим нашите родители, като обикновени хора, каквито са - с техните недостатъци и силни черти.

# 100
  • INFJ
  • Мнения: 9 419
Обвинения към родителите си нямам, расла съм в спокойна среда. Но това не пречи да виждам и разпознавам различните модели, и да, никога няма да се съглася, че е добра идея деца да се обременяват с проблемите и емоционалните травми на възрастните.
Вероятно все някъде ще се изпусне човек, но когато тези неща са ежедневие и се насаждат страхове, срамове, и какво ли не в едно дете, не знам защо е толкова чудно, че после имаме възрастен със страхове, срамове и тн.

# 101
  • Мнения: 433
В тази тема няма как да има консенсус, защото видимо се разделяме на такива, които таят обвинения към родителите си и други, които не споделят така драматичното натоварване от родителите към децата.

Общо взето живота се свежда до това, че нашите родители ще допуснат грешки, за които ние жестоко ще ги нападаме и обвиняваме как са ни ги причинили. Ще направим всичко възможно да не допуснем тези грешки с децата си. За сметка на това ще допуснем други грешки, за които нашите деца ще ни нападат и обвиняват.

Част от тази верига можем да прекратим, когато осъзнаем и видим нашите родители, като обикновени хора, каквито са - с техните недостатъци и силни черти.

Съгласна съм с теб. И трябва да им простим, както децата ни (надявам се) ще ни простят. Но не е нужно да се отричат  техните грешки. Да простиш не значи да забравиш, не значи да повториш тяхното поведение. Това, което си написала, не изключва моето мнение. Просто е продължение.

# 102
  • Мнения: 2 070
Не искам да обвинявам. Темата предизвика много дискусия, за което благодаря. Има над какво да помисля. За момента вече нямам сили.

# 103
  • Мнения: 1 844
Майката обвинява дъщерята, че се е метнала на баща си ( родата му ), когото сама е избрала. Ааа, и пропуска, че и половината е на самата нея. Също обвинява и съдбата. Предполагам не е трудно да се види взаимовръзката - липса на отговорност за собствения ни живот. Защото според мен на зрели години зависимостта от одобрението на родителите е точно освобождаване от собствената ни отговорност. Ето, нашите одобриха мъжа - значи той става и няма да го мисля дали наистина е читав. Нашите одобриха работата ми - значи и тя става и правя добър избор в кариерата си. Иначе човек се сблъсква челно с живота на възрастния - ежедневно да правиш важни житейски избори и само ти да си виновен за тях с всичките им последствия. И да кажеш смело - да, сгреших, но това си е моят живот, моите пари, моите дрехи, моят мъж, моята мръсна кухня. Ще ги профукам, счупя, зарежа, преместя, изгоря... не задължително в тоя ред.

Последна редакция: вт, 02 яну 2024, 11:34 от Mandy Bo

# 104
  • Мнения: 353
Скрит текст:
Здравейте! Искам да започна една тема, в която да се допитам до различни мнения относно една много важна тема. Еманципацията от родителите.
И тук не говоря за онази видната - да се изнесеш от семейното гнездо, да започнеш работа, да се издържаш сам, да разчиташ на себе си. Не, говоря за емоционалната еманципация, с която аз лично имам проблем. Може би съм малцинство, защото повечето хора още в тийн възраст успяват чрез младежкия бунт да се “отделят” от родителската сянка и авторитет, но аз не го направих.
Кога човек се чувства напълно независим, кога спира да мисли как да угоди на близките и да не мисли за тяхното мнение относно неговите лични избори, кога и как заживява за себе си без страх? На ръба на този скок към свободата съм, но не мога да го направя заради много страхове.
Ако си имал по-властен родител, който се налага и не признава лични граници, е много трудно.
P.S. Иска ми се да направя всичко зряло и цивилизовано, но съм скована от страхове. Една от причините да не съм имала никога сериозна връзка е страха как ще приемат нашите мъжа, с когото излизам.
Не искам да хвърлям кал по никого, освен себе си. Сега дори четох за “емоционална зависимост” в отношенията и мислех, че по-скоро родителите ми имат такава, но всъщност съм аз, аз имам такъв проблем.

Здравей, Джуд. Аз идвам с разбиране от първо лице. Прочетох, и си казах направо си ми сродна душа.  Има някои разлики, но усещанията ти са ми много познати. Видях и критични мнения, но съм разбрала, че някои хора подобни ситуации са им чужди и неразбираеми. Различни сме като характер, душевност, сензитивност. Отношенията на родителите помежду им и към/с децата имат роля. Комбинацията от всичко това е важна, а не е константа. Някои хора са по-податливи на влияние, емоционален тормоз, чувство на вина и т.н /варианти бол/, за мен много лесно се оказват в такава зависимост. 

Като те чета при теб май повече има "ирационални" страхове какво може да стане, за бъдещи условни ситуации предварително се настройваш зле, подхождаш неуверено. Това не се изкоренява според мен ей така, т.е. ти не ми звучиш от тези дето с "позитивно мислене" ще се препрограмират сами, аз съм за някаква терапия.

Иначе може да е по-зле. Аз съм по-голяма от теб, живея отделно в друг град от студентка, сама, в опит за някакъв умерен контакт още се сблъсквам с липса на граници и незачитане на мои решения. Намеса и критика когато нещо не се одобрява  - мъж, конкретно занимание, психолога ми и т.н.  Натяква се кое не е за мен, кое ми вредяло, понеже майчиният инстинкт е над всичко и е желязно основание. "Не" или "добре" не се приема, не козирувам, но и не си сдържам нервите, избухвам. Стига се до емоционални сцени, ревове, защото не се съгласявам. А, и това за гените на баща ми същото, да ги боря. Всичко това е като съм на 30+.  Сигурно звучи безумно, но...  Още не се справям успешно и безболезнено с това като цяло, а ефектът върху мен  е ужасен и ми действа много зле в комбинация с доста други фактори.

Пиша отдавна, пиша трия, не съм прочела всички мнения още... Това е една част, има какво да допълня и дообясня, но после. Стана дълго, а и ми е малко каша, че съм в пресен афект от поредна случка.

# 105
  • Мнения: X
Прекалено и постоянно критичните хора, раздаващите непоискани съвети критикуват, за да утвърдят собствените си несигурности и негативна представа за себе си и света. Всъщност живеят е някакъв малък ад, но им е по-лесно да критикуват детето или който и да е друг, отколкото да се вземат в ръце и да подобрят живота си. Също имам приятелки с такива родители и последиците за психичното им здраве и живота са сериозни, но не се оплакват, не обвиняват, в един момент осъзнаха защо цял живот са се чувствали по определен начин и работят, за да променят нещата.

# 106
  • Мнения: 1 257
Няма родител на света, който осъзнато да желае да навреди на детето си, да изгради отровни отношения с него, да бъде стопиращ фактор в емоционалния му живот и избори. В обичайния случай родителят се опитва да даде най-доброто от себе си, съгласно собствените си възпитание, ценности, интелигентност и емоционалност. Когато човек анализира безпристрастно и отстрани действията на т.нар. "отровни" родители, се вижда ясно, че по-голямата част са продиктувани от добри намерения.
Смисълът на порастването е, човек да осъзнае това - че родителите дават това, което носят в себе си, и няма как да дадат нещо различно. Вече решението какво от това ще вземем и какво ще изградим наново, е съвършено лично. Никой родител не може да спре дете или млад човек, който е решил да поеме път, различен от приетия в семейството. Стига да го иска истински и от сърце. Повечето хора, които не го правят, а цял живот мрънкат и обвиняват родителите си за своите неудачи, според мен така само извиняват собствената си нерешителност и инертност.

# 107
  • София
  • Мнения: 12 838
Наистина опира до капацитет, но това не значи, че на някои капацитетът (или липсата му) не води и до злонамерени действия. Но при всички положения, човек трябва да се еманципира емоционално от родителите си след определена възраст. Не може да си самостоятелна личност и да виниш други хора за неудачите си. Вземаш това, което ти е дадено, отхвърляш лошото и даваш напред. Между другото, добронамерените родители могат да са не по-малко вредни - често в желанието си да улеснят детето и да го предпазят, те го възпират да се развие, да изгради защитни средства, и да порасне. За мен ролята на родителите трябва да се изразява в постепенно оттегляне, докато останат една опора, а не да са цялата конструкция.

# 108
  • Мнения: 25 710
Между другото, добронамерените родители могат да са не по-малко вредни

Родителите винаги са вредни, ама винаги. И всеки един човек има какво да разкаже на психотерапевта си. Simple Smile

Скрит текст:
Някога ще ми се роди син и аз ще направя всичко на обратно. От тригодишна възраст ще му твърдя: „Миличък! Не си длъжен да ставаш инженер. Нито пък юрист. Това не е важно – какъв ще станеш като пораснеш. Искаш да си патоанатом? Разбира се, както желаеш! Футболен коментатор? Чудесно. Клоун в мола? Прекрасен избор!“

И когато навърши 30, ще дойде при мен този плешивеещ клоун с потекъл по лицето грим и ще ми каже: „Мамо! Аз съм на 30! И съм клоун в мола! Такъв ли живот искаше за мен? С какво си мислила, когато ми говореше, че изобщо не е нужно на всяка цена да завърша висше образование? Какво си искала, мамо, когато ми разрешаваше да ритам топка с момчетата, вместо да ходя на уроци по математика?“

А аз ще отговоря: „Миличък, но аз вървях след теб във всичко, не исках да те притискам. Ти не обичаше математика, обичаше да си играеш с децата“.

И той ще продължи: „Не знаех до какво ще доведе това, все пак бях дете, не можех да вземам решения, а ти – ти ми съсипа живота“ - и ще си размаже грима по лицето с мръсния си ръкав.

Тогава ще се изправя, ще го погледна в очите и внимателно ще му кажа: „Ето какво. На света има два типа хора – едните живеят, а другите търсят виновни. И ако ти не го разбираш, значи си идиот“.

Той ще каже „Ах!“ и ще припадне. За психотерапия ще са нужни например пет години...

Или пък не, не така. Някога, когато ми се роди син, аз ще направя всичко на обратно. От тригодишна възраст ще му повтарям: „Не бъди идиот, Владик, мисли за бъдещето. Учи математика, Владик, ако не искаш цял живот да си оператор в кол-център“.

На 30-ия си рожден ден той ще дойде при мен, този потен, оплешивяващ програмист с дълбоки бръчки по измореното си лице и ще ми каже: „Мамо! Аз съм на 30. Работя в „Гугъл“. Блъскам по 20 часа в денонощието, мамо. Нямам семейство. С какво си мислила, когато ми говореше, че хубавата работа ще ме направи щастлив? Какво си целяла, когато ме накара да уча математика?“

А аз ще отговоря: „Скъпи мой, но аз исках ти да получиш добро образование! Исках да имаш много възможности, всички възможности“. Ще отвърне: „За какво, по дяволите, са ми тези възможности, ако аз съм нещастен, мамо? Когато минавам покрай клоуните в мола, им завиждам. Те са щастливи, мамо. Бих могъл да съм на тяхното място, но ти ми разби живота“ — и ще си потърка с пръст междувеждието под очилата.

Аз ще се изправя, ще го погледна внимателно в очите и ще кажа: „Ето какво. На света има два типа хора: едните живеят, а другите през цялото време се оплакват. И ако ти не го разбираш, значи си идиот“.

Той ще изстене „Ох!“ и ще припадне. За психотерапия ще са нужни например пет години...

Или друг вариант. Някога, когато ми се роди син, аз ще направя всичко на обратно. От тригодишен ще му твърдя: „Аз не съм тук, за да твърдя каквото и да било. Бог ме е изпратил на тази земя, за да те обичам. Върви при баща си, сине, попитай него, аз не искам да съм крайна отново“.

И на 30-ия си рожден ден той ще дойде при мен, този оплешивяващ режисьор с тежка мъка в очите и ще каже: „Мамо! Аз съм на 30. Вече 30 години се опитвам да спечеля вниманието ти. Посветих ти десет филма и пет спектакъла. Написах книга за теб, мамо. Но на мен ми се струва, че ти е все едно. Защо ти никога, през всичките тези години, не изказа поне веднъж мнението си? Защо през цялото време ме препращаше към баща ми?“

Аз ще отвърна: „Скъпи мой, но аз не исках да вземам решения вместо теб! Просто те обичах, миличък, а за съветите си имаме татенце“. Той ще каже: „За какво, по дяволите, са ми съветите на баща ми, аз питах теб, мамо, теб? Цял живот драпам за вниманието ти. Побъркан съм на тема „майка ми". Готов съм да дам всичко, само поне веднъж, само веднъж да разбера какво мислиш за мен. Със своето мълчание и безпристрастност ти ми съсипа живота“ — и театрално ще докосне челото си с длан.

Ще се изправя, ще го погледна внимателно право в очите и ще кажа: „Ето как стоят нещата. На света има два типа хора – едните живеят, а другите – през цялото време очакват нещо. И ако ти не го разбираш, значи си идиот“.

Той ще изстене „Ах!“ и ще припадне. За психотерапия ще са нужни например пет години...

Този текст е добра профилактика на майчинския перфекционизъм. Стремежът да сме идеалните майки ни побърква. Отпуснете се. Колкото и да сме се старали са спечелим титлата „Майка на столетието", нашите деца все едно ще имат какво да разкажат на психотерапевта си.

Източник

Последна редакция: вт, 02 яну 2024, 10:38 от Как' Сийка

# 109
  • Мнения: 2 070
Ако сте ги прегръщали и целували и сте им казали една добра дума за тях и това какви са, както и сте показали, че могат да ви споделят проблемите си, без да бъдат овиквани все едно всичко е можело да бъде избегнато, едва ли ще хукнат по психотерапевти.

# 110
  • София
  • Мнения: 12 838
Тогава сигурно за друго ще хукнат. Родителите са причина за много неща, но и те са хора, с всичките си несъвършенства. Може да ги виним, или можем да вземем живота си в ръце и да работим над това, което не ни кара да не се чувстваме добре. Тях няма да променим, но можем да се научим да стъпваме на собствените си крака, да изградим собствена ценностна система, да поставим свои граници, които да отстояваме, а не да чакаме, другите да не престъпват. Общо взето, да поемем отговорност за живота си, както правят зрелите и самостоятелни хора.

# 111
  • Мнения: 18 713
Това, което чета за майките, от кото се оплаквате, важи и за моята. Тя не е одобрявала нито едно мое решение, вечно съм слушала критики, практически за всичко. Особено за килограмите! Simple Smile Ако я слушах, досега нямаше да съм се омъжвала и да имам деца, защото и принц Уилям нямаше сигурно да е достоен за мен. Отделно майка ми уважава и одобрява само жени домакини, които се грижат за домашния уют. Работещите жени, към които се причислявам, са за нея едни провалили се жени. За мен това е просто един голям майтап. Казвам си, че тя не живее в реалния свят и затова така мисли. Никога не съм си го слагала на сърце.
Интересно ми е: Защо слушате тези неща и се вживявате? Аз винаги доста съм се забавлявала с мненията на майка ми, но и през ум не ми е минавало да слушам съветите й. Че пък и майките били виновни? Не, те просто са отделни хора, с други разбирания.От друго поколение са.  Вие сте тези, които трябва да отстоявате това, което искате. И то не непременно пред майка си, а пред целия свят. Това е.

# 112
  • Мнения: 7 223
Ако сте ги прегръщали и целували и сте им казали една добра дума за тях и това какви са, както и сте показали, че могат да ви споделят проблемите си, без да бъдат овиквани все едно всичко е можело да бъде избегнато, едва ли ще хукнат по психотерапевти.

Ами не.
Моите родители са от онова старо поколение, което много-много не прегръщаха и целуваха децата, че да не се разглезели. Не са от типа родители, които са И приятели, никога не съм чувствала предразполагане от тяхна страна да си споделям с тях. По-строги, по-критични, по-авторитарни,... продукт на тяхното време и възпитание.
Е, до психотерапевт не съм стигнала до ден днешен. Смятам, че съм се изградила като емоционално зрял индивид, който не е зависим от мнението на родителите си.
Даже напротив, това някак кали характера ми. Не е проблем за мен да поставям граници, да казвам НЕ, да ограничавам достъпа и влиянието им в личния ми живот.
И виждам как постепенно с годините те се промениха спрямо мен и вече много се съобразяват как се държат и какво ми говорят.
Но пак казвам, аз съм силен характер и не допускам прекрачване на граници и налагане на чуждо мнение.

# 113
  • Мнения: 14 942
Уф, тези килограми. Майка ми и баба ми са дебели и допреди няколко години не са коментирали моето тегло. Преломният момент беше, когато за няколко месеца от около 57-8 кг качих до около 66-7. Тогава изкоментираха, че съм напълняла. Нямах мъж да ме успокоява, че и свинка ме обича, амбицирах се, почнах упражнения и свалих килата.
Сега съм 73-5 и ММ ми обяснява, че и такава ме обича. Мама и баба пак коментират, че съм напълняла. Естествено, че ще коментират и по-добре да го правят. Не искам да ставам дебела като тях, след като половината ми гени са за кльощавост. Пък ММ съм сигурна, че и с мъфин топ, и с огромен дирник пак ще ме обича, но за мен няма да е здравословно.

# 114
  • Мнения: 18 713
Не знам. Мъжете от коректност винаги ще кажат, че те обичат всякак. И моят така твърдеше. Но откак отслабнах не е спрял да се радва на този факт и постоянно да ми казва, че отслабнала съм много по-добре. Факт е, че и да бях качила 10 кг, вместо да сваля, сигурно пак щеше да ме успокоява, че съм си добре.
Поне за кг. имаме огледало да видим истината.

# 115
  • Мнения: 2 070
Значи, за да ни обичат, трябва винаги да сме перфектни. Ето това беше и моят извод и понеже съм тъпа, грозна, дебела и застаряваща, никога никой няма да ме обича.
Освен това тези, които казват, че могат да живеят щастливо сами, не ги разбирам. Не може да се живее щастливо сам, ако ще да запишеш 100 хиляди курса по езици, да се скъсаш от екскурзи и т.н. Мъжът е центърът на живота на една жена. Докато умра, ще вярвам в това. След това идват децата и те стават център, но без мъж не може да се живее щастливо.

# 116
  • Мнения: 18 713
Пълни глупости. Трябва ти да си се обичаш - такава каквато си.

# 117
  • INFJ
  • Мнения: 9 419
Едва ли има човек, който не е чувал коментар за килограмите си, в този случай обаче явно става дума за често потъпкване на женското самочувствие, което не виждам по какъв начин помага?
Ако ти се набива в главата, че не си кой знае кво, ще се примиряваш и с връзки, в които те третират като нещо, което не е кой знае кво. Децата вярват на родителите си, и ако родителите ти кажат, че за нищо не ставаш, да, ще трябват години терапия, за да изтриеш този токсичен глас от главата си.

# 118
  • Мнения: 18 713
Как ше ти се набива, ако не го изслушаш? Докога ще вярваш на родителите си? Къде остава твоето мнение?
Не мога да приема, че хора на 25+ години не се оглеждат никъде другаде, освен в очите на родителите си. Няма ли за тях приятели, колеги, друг живот?
Децата може да вярват на родителите си, в началото са малки деца, но но все в някакъв момент е добре да подложат на съмнение някои техни мнения. Иначе какво - целият свят с всичките му особности, поднесен на тепсия от мама и тати. Е няма начин просто...

# 119
  • INFJ
  • Мнения: 9 419
Какви хора на 25+, говоря за деца?

# 120
  • София
  • Мнения: 12 838
Значи, за да ни обичат, трябва винаги да сме перфектни. Ето това беше и моят извод и понеже съм тъпа, грозна, дебела и застаряваща, никога никой няма да ме обича.
Освен това тези, които казват, че могат да живеят щастливо сами, не ги разбирам. Не може да се живее щастливо сам, ако ще да запишеш 100 хиляди курса по езици, да се скъсаш от екскурзи и т.н. Мъжът е центърът на живота на една жена. Докато умра, ще вярвам в това. След това идват децата и те стават център, но без мъж не може да се живее щастливо.

Разбира се, че може. Просто с мъж се живее по-щастливо, в някои отношения... в други не, но то не може всичко Joy Аз лично предпочитам с мъж, но и без мъж съм живяла щастливо. Децата също не смятам да ми стават център и смисъл - смисъл ще ми е да ги отгледам добре, да ги обичам, да им дам един хубав старт - но не да нямам живот извън тях.

И не, не трябва да сме перфектни, за да ни обичат. Никой не е перфектен, а хората обичат себе си на първо място, тоест перфектните хора обикновено им пречат (ако привидят някой като такъв, защото то такъв всъщност не съществува). Човек трябва да се обича, да се приеме, и после да намери някой, който също го обича и приема. Не всеки ще ни харесва, приема, ще е съгласен с нас, ще одобрява изборите ни - това е нормално, хората са различни. Няма нищо лично в това и не трябва да е повод за тревога.

А мъж как да си намери някой, който е още дете на мама и тати? Първо трябва да смени ролята. Като начало с тази на жена.

# 121
  • Мнения: 220
Пълни глупости. Трябва ти да си се обичаш - такава каквато си.
Съгласна съм, пълни глупости.
След дълго връзка 2 години живях сама и ми бяха едни най-хубавите години. 6 от тези месеци работих в чужбина - страхотни познанства с хора, полезен опит на работа и време за себе си.

# 122
  • Мнения: 2 262
Хората са различни и част от тях се амбицират от критика, друга част се смачкват. Хубаво е да си силен характер, но ако не си? Тези със силния идват да ти натриват носа, колко не си смотан. Не ми се вижда много ок, но хората са такива.

# 123
  • Мнения: 18 713
Авторката е на 30.

Аз лично от 13 годишна подложих на съмнение някои мнения на родителите си по важни въпроси. И не че те са били криви, а аз права. Просто оттогава си имаме разминавания. Това не ни пречи в момента да сме си в най-добри отношения.
Не се броя за силен характер. Просто не мога да приема чуждо мнение за мое, понеже, нали е на родител.

# 124
  • INFJ
  • Мнения: 9 419
Няма значение, че авторката е на 30. Мисля, че който трябва и може, разбира какво имам предвид.

# 125
  • Мнения: 18 713
Хубаво е просто тя да прочете, че и други хора имат родители, които имат различно от тяхното мнение. И че това не е края на света. Това е живота.

# 126
  • Мнения: 1 257
Не може да се живее щастливо сам, ако ще да запишеш 100 хиляди курса по езици, да се скъсаш от екскурзи и т.н. Мъжът е центърът на живота на една жена. Докато умра, ще вярвам в това. След това идват децата и те стават център, но без мъж не може да се живее щастливо.

Хора с подобна нагласа са абсолютно отровни за връзка, на много нива. Ако попаднат на свестен човек, го смачкват със свръхочаквания, претенции и манипулации. Ако попаднат на лош човек, стават идеалните жертви на психическо и физическо насилие.
Връзката е партньорство между две равностойни личности, всяка от които може спокойно да се  справя с живота и сама, но предпочита да споделя ежедневието си с другата.
Несериозно е някой да живее 30 години без център, и да чака някой отвън да му го даде. И няма как да се случи реално.

# 127
  • Мнения: 1 844
Джуд, не знам дали "понеже съм тъпа, грозна, дебела и застаряваща, никога никой няма да ме обича" е нещо, което родителите ти са казали, или това е просто твоето ниско самочувствие? Ако е първото, аз бих минимизирала контакта с тях. Знам, че е трудно да се прекрати всякакъв контакт с родителите, затова те съветвам поне да го намалиш до краен предел. Кръвната връзка не означава, че трябва да поддържаме ежедневен контакт и срещи с хора, които постоянно ни мачкат и не се чувстваме добре с тях.
Ако е личното ти виждане - огледай се. Пълно е с неперфкетни хора, които са обичани и във връзка. И грозни, и дебели, и тъпи. Но трябва да си направиш и реалистична оценка или да помолиш някого (не родителите си) за такава - наистина ли си толкива тъпа и грозна или се перфекционистка, която винаги смята, че не е достатъчна?
За забележките от майки, лели и учинайки по повод килограми и външен вид имам особено мнение, да кажем доста негстивно. Правя изключение за болестно затлъстели хора (сметни си индекса на телесната маса или отиди на диетолог), които предполагам и сами виждат в огледалото как изглеждат. Иначе аз съвети от жени за килограми и външен вид не приемам, само от мъже, които са откровени с мен и знам, че ми мислят доброто. Защото жените имат абсолютно изкривени представи за желаното от мъжете телосложение, резултат от техни си предразсъдъци и лични проекции, а понякога фактор е и женската вътрешнополова конкуренция. Тя пък е толкова интересен феномен.

# 128
  • Мнения: 2 070
Не, не са ми го казали те, но винаги съм се чувствала отхвърлена от околните по някакъв начин, а когато се влюбих за първи път, получавах грозни обиди, които се редуваха с мили думи и оттогава повече никога не можах да повярвам, че съм хубава или че съм достойна жена. Каквото и да правя. Когато втори път се влюбих, пак беше същото и аз все още мисля за този човек и си мисля, че съм изпуснала някаква любов в негово лице. Сега като го пиша знам, че звучи абсурдно, но в главата и сърцето ми е все още толкова силно.
Или трябва да достигна някакъв идеал за визия, огромни постижения, за да може да си кажа, "ето, успях" или никога няма да повярвам в себе си. Но дори и тогава знам, че няма да повярвам. Защото абсолютно нищо не може да изтрие тази рана в мен.
Спокойно, не съм тормозила свестни мъже, казвам им още в началато, че няма да се получи. Не съм се натрапила на никого.

# 129
  • София
  • Мнения: 480
Този проблем с фигурата Майка - едно голямо, дълбоко и искрено "Оооххх..." по тази тема...
В абсолютно същата главоблъсканица съм и аз - 1:1 с описаното от авторката, или поне съм на етап измъкване от нея. При мен се влоши положението, когато баща ми почина преди няколко години и аз станах абсолютния център на света. Това беше предел на търпение, сили, емоционална буря и каквото се сетиш.
В предните мнения е казано много от това, което не/трябва да правим, няма да го повтарям. Искам да обърна внимание на авторката за няколко неща.
Първо - най-хубавото, е че си осъзнала тази зависимост и в какво положение се намираш, че това оказва негативно влияние на отношенията ти. Намерила си източника на проблема.
Второ - назар в мненията се прокрадна мисъл за психотерапевт. Това изобщо не е за подценяване! Лично при мен помогна много, макар и само онлайн да търсех по проблема статии, видеа, разсъждения. Толкова много ми помогна.. Тази пролет следващата стъпка е да започна срещи с една дама, която почувствах, че ще е моя терапевт. И няма нищо срамно в това, ще направя всичко, за да избягам.
Трето - аз съм опитвала открити разговори с майка ми, казвала съм си всичко и следват скандали, но няма разбиране. Тя/те просто са си такива и ние трябва да ги приемем. Проблемът ни е да приемам себе си, ако щеш - да опознаем себе си, да открием себе си и какво всъщност можем. Да заобичаме себе си и да правим нещата за себе си.
Аз лично всичко го осъзнавам, осъзнавам, че проектирам в собствените си връзки и ежедневие неща, които съм ги видяла от нея и знам, че не са редни, други успявам да избегна. Въпреки усилията ми да се променя, на моменти още имам страх от това какво ще каже, как ще се приеме, да не стане караница, какво ще си помисли, да й отделям време, да не е сама, да не съм егоист, нали е сама.. И никога не си направил достатъчно Simple Smile
Трудно е, процесът е дълъг и цветен..

# 130
  • Мнения: 2 070
С психотерапията е много трудно, защото постоянно се съмнявам някой дали е достатъчно добър, а и като чуя, че нямало смисъл, нямало да ми помогне, се разколебавам още повече. Ето, това е мой проблем, признавам го. Не мога да се доверявам и все се съмнявам. Сега съм намерила двама и се чудя при кого да е. Жена ли, мъж ли, единият е с практичен подход, в който само се дават задачи, при другия има по-задълбочен анализ. И този вторият ми беше препоръчан от професор. Аз държа на авторитети много.

# 131
  • В големите очи на малчо, а географски - София.
  • Мнения: 7 061
Значи, за да ни обичат, трябва винаги да сме перфектни. Ето това беше и моят извод и понеже съм тъпа, грозна, дебела и застаряваща, никога никой няма да ме обича.
Освен това тези, които казват, че могат да живеят щастливо сами, не ги разбирам. Не може да се живее щастливо сам, ако ще да запишеш 100 хиляди курса по езици, да се скъсаш от екскурзи и т.н. Мъжът е центърът на живота на една жена. Докато умра, ще вярвам в това. След това идват децата и те стават център, но без мъж не може да се живее щастливо.

 Първото, и най важното нещо е да се обичаш самата ти, и ако нещо не ти харесва, да опиташ да го промениш!
Второ, ако можеш да живееш сама, и да си самодостатъчна, ще можеш да живееш със всеки, или почти всеки, де. Без разни психари и пияндета;
Ти си си центъра, мъжа е покрай теб, а като се появи детето/децата, докато са малки, мъжа отива малко встрани, като станат самостоятелни, се сближавате повече.
 
За протокола, майка ми вероятно е с психически проблем, но отказва да отиде на лекар, посягала ми е физически и т.н., но оцелях, и имам свое семейство.

# 132
  • София
  • Мнения: 480
Над 2 години избирам психотерапевт Simple Smile Да взимаме категорични решения и да не се притесняваме  от 'грешка', също е част проблема ни. Видиш ли, ако се окаже, че не ни върви терапията, не усещаме терапевта, значи край, ето, пак сме сбъркали, пак сме ВИНОВНИ. Не, не сме. Случва се... Просто трябва да работим над тези страхове.

# 133
  • Мнения: 2 070
А какво значи да си самодостатъчен? Наистина ли може да стигнеш до пълно щастие, в което да си кажеш "нямам нужда от никого"? Случвало ми се е, но ефектът трае само няколко дни, никога не съм имала дълги периоди, в които да съм щастлива и да не мисля за това как искам любов. И много често хората казват, "като не го мислиш, ще се случи". Ама как може да не мисля за най-съкровеното си желание? Как забравяш за това?

# 134
  • Мнения: 14 942
Не са виновни родителите тука, не са...

# 135
  • Мнения: 1 844
Мисля, че имаш голяма травма от мъжете, с които си била. Фиксирала си се в някакви тъпаци, това не е любовта. На повечето жени около мен "първата любов" е разочарование. Детски работи, обиди, хванеш го да се държи за ръка с друга... Но после забравяш за тях и вдигаш високо глава. Всъщност започвам да си мисля, че нямаш достатъчно високи критерии за мъж, въпреки че твърдиш, че търсиш перфектния. Да мислиш, че мъжът е център на света за жената, е опасно. Това води точно до сриване на самочувствието, когато "центърът" ти каже, че си дебела или не те обича. Собствената ни стойност и пълноценност, както и дали животът ни е пъстър, интересен, хубав, зависи само от нас. Няма нищо лошо да искаш връзка и любов. Няма смисъл да се опитваш да се накараш да не търсиш такава. Но първо трябва ние да обичаме себе си, да ни е хубаво в собствената ни компания, после да сме готови да заобичаме някого и гарантирам, че шансът и той да ни заобича е огромен.

# 136
  • В големите очи на малчо, а географски - София.
  • Мнения: 7 061
А какво значи да си самодостатъчен? Наистина ли може да стигнеш до пълно щастие, в което да си кажеш "нямам нужда от никого"? Случвало ми се е, но ефектът трае само няколко дни, никога не съм имала дълги периоди, в които да съм щастлива и да не мисля за това как искам любов. И много често хората казват, "като не го мислиш, ще се случи". Ама как може да не мисля за най-съкровеното си желание? Как забравяш за това?
Няма пълно щастие. Осъзнаваш, че няма как някои да те обича завинаги силно. Невъзможно е.
 С мъжа ми понякога се обичаме много, понякога се караме, понякога усещам повече привързаност от него, в други моменти аз се разнежвам...
 Бях на 24, когато го срещнах, уговорката беше да е само boy toy, нооо, някак си се привързахме, и така 18 години!

# 137
  • София
  • Мнения: 1 139
С психотерапията е много трудно, защото постоянно се съмнявам някой дали е достатъчно добър, а и като чуя, че нямало смисъл, нямало да ми помогне, се разколебавам още повече. Ето, това е мой проблем, признавам го. Не мога да се доверявам и все се съмнявам. Сега съм намерила двама и се чудя при кого да е. Жена ли, мъж ли, единият е с практичен подход, в който само се дават задачи, при другия има по-задълбочен анализ. И този вторият ми беше препоръчан от професор. Аз държа на авторитети много.
Очевидно. И това в твоя случай не е никак добре. Не говоря за доверяването на специалист, а по принцип. Всеки е все по- умен и по- добър и по- можещ и по- знаещ. Ами, не, не е така. Обаче съм склонна да повярвам, че никой не е по- мрънкащ. Съчувствах ти в първите ти постове (не съм те съжалявала, спокойно), но с последните ме загуби. Ако чакаш мъж да ти е център на живота, за да си щастлива, няма да бъдеш. Баланса трябва да го постигнеш сама за себе си и вътрешния си мир, също. С такова отношение към себе си качествени мъже за връзка не се намират, както сама си се убедила. Свестните хора (мъже и жени), не се привличат от мрънкала, на които целия свят им е крив и са все до полата на мама. В твоя случаи психолог определено не е излишен, но имай предвид, че и той е човек и не значи, че всичко, което казва автоматично ще помогне. Ако е качествен, ще стане, но основната работа ще трябва да се свърши от теб, ти да искаш да си помогнеш.

# 138
  • В големите очи на малчо, а географски - София.
  • Мнения: 7 061
Над 2 години избирам психотерапевт Simple Smile Да взимаме категорични решения и да не се притесняваме  от 'грешка', също е част проблема ни. Видиш ли, ако се окаже, че не ни върви терапията, не усещаме терапевта, значи край, ето, пак сме сбъркали, пак сме ВИНОВНИ. Не, не сме. Случва се... Просто трябва да работим над тези страхове.
Като се сетя какви пари ще дам за терапия, и резко почвам да се чувствам добре!

# 139
  • Melmak
  • Мнения: 3 173
С психотерапията е много трудно, защото постоянно се съмнявам някой дали е достатъчно добър, а и като чуя, че нямало смисъл, нямало да ми помогне, се разколебавам още повече. Ето, това е мой проблем, признавам го. Не мога да се доверявам и все се съмнявам. Сега съм намерила двама и се чудя при кого да е. Жена ли, мъж ли, единият е с практичен подход, в който само се дават задачи, при другия има по-задълбочен анализ. И този вторият ми беше препоръчан от професор. Аз държа на авторитети много.

Не гледай само дипломи и авторитети. За психолог трябват и други качества. Диплома всеки може да вземе, особено в България. Не е само до дипломите. Трябва да е наистина добър специалист и да го усетиш, че е твоя човек. Преди време и аз намерих една психоложка, отидох на една консултация с нея и беше много неприятно, не беше моят човек. Нямах желание да се върна при нея, чувствах, че сякаш по задължение провежда консултацията и не се сработихме.
Сегашната просто знаех, че е моят човек. С нея говоря много лесно, разбираме се с половин дума и имам доверие в нея. Кой казва, че няма смисъл? Пак ли вашите? Просто не им се обяснявай, че ходиш на психолог и не търси препоръки от други хора. Намери човек, който смяташ, че ти пасва, а не кой препоръчват хората.

# 140
  • Мнения: 2 070
Просто за мен самотата е унищожително чувство.

# 141
  • В големите очи на малчо, а географски - София.
  • Мнения: 7 061
Просто за мен самотата е унищожително чувство.
Ми не е. Сами идваме на тоя свят, сами си отиваме.

# 142
  • София
  • Мнения: 480
Над 2 години избирам психотерапевт Simple Smile Да взимаме категорични решения и да не се притесняваме  от 'грешка', също е част проблема ни. Видиш ли, ако се окаже, че не ни върви терапията, не усещаме терапевта, значи край, ето, пак сме сбъркали, пак сме ВИНОВНИ. Не, не сме. Случва се... Просто трябва да работим над тези страхове.
Като се сетя какви пари ще дам за терапия, и резко почвам да се чувствам добре!

Не пуша, не пия, (по жени не ходя).. Laughing
Като се сетя какво съм пропуснала, заради унищожителното усещане "ами, какво ще каже Тя, ако направя ххххх", рязко съм готова да дам пари, за да си помогна по всякакъв начин Simple Smile Търсиш изход, помощ, каквото се налага..

# 143
  • София
  • Мнения: 12 838
Авторке, нямаш никакво самочувствие.

# 144
  • София
  • Мнения: 1 139
Просто за мен самотата е унищожително чувство.
Има хора, които не обичат и не могат да са сами въобще и това не е задължително лошо. Обаче, ако не могат да функционират адекватно и да изпитват щастие без непременно да имат някого до себе си, тогава е огромен проблем. Това трябва да разбереш. Не говоря да си сама цял живот. Но имаш други неща да отработиш преди да си готова за здравословна връзка. Защото скапани може да имаш, колкото искаш. Но не е това идеята. А ако не се научиш да се уважаваш и приемаш, самотата ще ти е най- малкия проблем в бъдеще.

# 145
  • Мнения: 7 223
Значи, за да ни обичат, трябва винаги да сме перфектни. Ето това беше и моят извод и понеже съм тъпа, грозна, дебела и застаряваща, никога никой няма да ме обича.
Освен това тези, които казват, че могат да живеят щастливо сами, не ги разбирам. Не може да се живее щастливо сам, ако ще да запишеш 100 хиляди курса по езици, да се скъсаш от екскурзи и т.н. Мъжът е центърът на живота на една жена. Докато умра, ще вярвам в това. След това идват децата и те стават център, но без мъж не може да се живее щастливо.

О, тотално ме загуби. Отказвам се да коментирам казуса ти. Това НЕ Е нормално мислене.
Не си падам по мрънкачи и онези във вечната роля на жертва.

# 146
  • В големите очи на малчо, а географски - София.
  • Мнения: 7 061
Значи, за да ни обичат, трябва винаги да сме перфектни. Ето това беше и моят извод и понеже съм тъпа, грозна, дебела и застаряваща, никога никой няма да ме обича.
Освен това тези, които казват, че могат да живеят щастливо сами, не ги разбирам. Не може да се живее щастливо сам, ако ще да запишеш 100 хиляди курса по езици, да се скъсаш от екскурзи и т.н. Мъжът е центърът на живота на една жена. Докато умра, ще вярвам в това. След това идват децата и те стават център, но без мъж не може да се живее щастливо.

О, тотално ме загуби. Отказвам се да коментирам казуса ти. Това НЕ Е нормално мислене.
Не си падам по мрънкачи и онези във вечната роля на жертва.

 Ми аз съм далеч от слаба, но май ме обичат, понякога кхъ, кхъ, вече имам и бели космИ, но пък имам привилегията да остарявам.
 В общи линии, живей с поуката от филма “Шрек” - Не е важно да си красив, важното е да намериш същия изрод като теб!

# 147
  • Мнения: 296
А какво значи да си самодостатъчен? Наистина ли може да стигнеш до пълно щастие, в което да си кажеш "нямам нужда от никого"? Случвало ми се е, но ефектът трае само няколко дни, никога не съм имала дълги периоди, в които да съм щастлива и да не мисля за това как искам любов. И много често хората казват, "като не го мислиш, ще се случи". Ама как може да не мисля за най-съкровеното си желание? Как забравяш за това?

Тъй говорих като бях на 16 и си мислих, че до 12 клас задължително трябва да съм правил секс, иначе за нищо няма да ставам. Правих и осъзнах, че не е точно такава истината. На доста места звучиш наистина като малко дете, въпреки годините ти (и тва казано от човек 5 годинки по- млад от теб). На други пък споменаваш някоя и друга истина, ама дотам... в смисъл, че "проблемите" ти са много често явление според мен и реално не са проблеми. Като нещо не те изкефят вашите си затваряш очите и казваш наум "те просто толкова си могат". Щото е така, не са те гледали непременно лошо (доколкото успях аз да изчета), просто са те гледали както са знаели. Също ми се струва, че си твърде "близка" с родителите си на тия години... не звучиш като самостоятелен човек, пък уж казваш, че си. И аз не се разбирам с нашите кой знае колко, но драми нямам от 18, щото просто не живея близо до тях. В някакъв момент е хубаво да почнеш сама да мислиш за себе си.

# 148
  • Мнения: 14 942
Мхм. Шрек и поуката му имат два проблема. Единият е, че не знаеш точно какъв изрод се появява до теб и дали не е изрод в доста по-лош аспект от зелен анимационен грозник. Другият проблем е, че не задобряват в нищо. Това ли е целта на живота - намираш мизерник като теб, самоуспокоявате един друг, че и така сте си добре, правите си малки мизерничета, които израстват в големи мизерници и възпроизводството на мизерията продължава...

# 149
  • Мнения: 18 713
Всеки си решава. Всяко нещо в живота е риск. Може и да си седиш сам и пак рискуваш - да ти стане скучно.

# 150
  • В големите очи на малчо, а географски - София.
  • Мнения: 7 061
Мхм. Шрек и поуката му имат два проблема. Единият е, че не знаеш точно какъв изрод се появява до теб и дали не е изрод в доста по-лош аспект от зелен анимационен грозник. Другият проблем е, че не задобряват в нищо. Това ли е целта на живота - намираш мизерник като теб, самоуспокоявате един друг, че и така сте си добре, правите си малки мизерничета, които израстват в големи мизерници и възпроизводството на мизерията продължава...
Не го приемай буквално, Шрек може да е грозен и да живее в блатото, но е добър и обича наистина Фиона. А да,  имат си деца Grinning
 Пък и колко да задобрее човек? По света няма милиони мозъчни хирурзи, или брилиантни математици.
Да, редно е да полагаш усилия за развитие, но не трябва да е фикс идея.

# 151
  • Мнения: 3 227
Пробвай с психотерапевт, тук само ще те мачкат още, за да се изтъкнат те самите какви са силни и преуспели. Много е лесно и да ти пишат как мъжът не е важен, ама докато си имат мъж, или ако са били сами, е било за няколко годинки и сега пак са във връзка. Как беше: "много е хубаво да си сам, когато после имаш на кого да се похвалиш колко ти е хубаво да си бил сам".

Такива теми винаги са провал, това са моите наблюдения. Една част идея си нямат от проблема, други са с много ограничена емоционална палитра, трети поддържат имидж колко са оправни и т.н. Безсмислено си оголваш душичката тук, накрая ще те оплюят, защото не си щракнала с пръсти и не си се оправила още днес. Вече се почна - досега ти съчувствах, ама, ама... Този мазохизъм до нищо не води, само храниш сеирджии. На твое място бих помолила за заключване и бих потърсила професиолна помощ. От сърце ти пожелавам успех.

# 152
  • Мнения: 2 070
Благодаря, наивница

# 153
  • Мнения: 14 942
Не е казвам да е фикс идея, нито го приемам буквално. Точно обратното. На определен тип хора им е фикс идея да бъдат аплодирани и приемат буквално това, което им е най-удобно.

Скрит текст:
Мхм. Шрек и поуката му имат два проблема. Единият е, че не знаеш точно какъв изрод се появява до теб и дали не е изрод в доста по-лош аспект от зелен анимационен грозник. Другият проблем е, че не задобряват в нищо. Това ли е целта на живота - намираш мизерник като теб, самоуспокоявате един друг, че и така сте си добре, правите си малки мизерничета, които израстват в големи мизерници и възпроизводството на мизерията продължава...
Не го приемай буквално, Шрек може да е грозен и да живее в блатото, но е добър и обича наистина Фиона. А да,  имат си деца Grinning
 Пък и колко да задобрее човек? По света няма милиони мозъчни хирурзи, или брилиантни математици.
Да, редно е да полагаш усилия за развитие, но не трябва да е фикс идея.

# 154
  • Melmak
  • Мнения: 3 173
До една степен наивница е права, форумът умее да тъпче паднали хора.

КАто цяло това за самотата е особена тема. Не мисля, че е хубаво човек да се чувства самотен. Но е хубаво да бъде сам добра компания за себе си.
Хубаво е да имаш семейство, което да създадеш, да срещнеш любовта, да си родиш деца. Това са все хубави и нормални неща. Ако ги искаш, прекрасно. Ако не ги искаш, а имаш други цели - искаш да пътуваш, да обикаляш, да правиш кариера - пак е супер. Въобще подобен избор не бива да бъде осъждан.

Проблем е ако ти не си ок с избора си. Авторката просто не умее да прави избори, защото не се е еманципирала навреме. Не я обвинявам, трудно е. Ако си по-мекушав с такива родители просто нямаш шанс за самостоятелност.

Авторката е самотна, живее по някакви правила на родителите си, оправдава очаквания и подобни. Ами не може така на 30. Ако искаш да са доволни другите, ти никога няма да бъдеш. Отиваш си на море с приятелки, нова година караш в някой бар, излизаш по срещи и си гледаш живота. Не мислиш толкова за родителите си и дали майка ти е самотна, дали баща ти си идва малко и ти не го виждаш.

Повечето тук нападат, защото не са се сблъсквали с проблема. Еулинария добре го обясни. На 18 не всички са с равен старт и ако си тъпкан 18 години, няма как на 18 и 1 ден да се еманципираш. Изведнъж се събуждаш на 30 и се чудиш какво не ти е в ред. Еми.. грабни го тоя живот и го живей без да му мислиш толкова.

# 155
  • Мнения: 1 257
Пробвай с психотерапевт, тук само ще те мачкат още, за да се изтъкнат те самите какви са силни и преуспели.
...
трети поддържат имидж колко са оправни и т.н.
Винаги си личи кога един човек "мачка" и избива комплекси, и кога говори от горчив собствен опит. От кратките ми наблюдения в този форум, добронамерените хора, готови да  споделят и да помогнат, са много повече от "мачкащите". За мен груби и непрекъснато изтъкващи се са 3-4 персонажа, не повече.
Но пък ми прави впечатление точно обратното - хората отделят от времето си, опитват се да помогнат, споделят лични истории, дават примери как са се измъкнали, как се се чувствали и как са постъпили, а питащият изобщо не чете, цикли и повтаря едно и също, обижда се, напада, накрая моли за ключ на темата, и след няколко месеца я пуска пак. Авторката е писала през септември в тема за консултация със специалист. И там специалистът е написал същото, което пишем и сега, четири месеца по-късно. Та не става въпрос да се решат проблемите от днес за днес, а изобщо да се работи по въпроса, да се правят малки крачки и да се търсят варианти. Което не го виждам.

# 156
  • София
  • Мнения: 1 139
Не става въпрос да сме сами завинаги, а да не изпадаме в дупка, когато сме сингъл, щото нямаме център. Нормално е човек да иска партньор, това не значи, ако няма да не може да се радва на живота. То и с партньор, трябва да си има човек интереси и занимания извън връзката.

# 157
  • Мнения: 14 942
Именно.
Темата е типичен пример на нещо, с което постоянно се сблъсквам и което откровено ме вбесява. Някой споделя проблем. Получава съвети. Не поема нищо от тях. Третираш го като нормално човешко същество. Той обаче иска да го третираш като много специален, защото ти е споделил проблема си. Демек, не се търси решение, търси се специално отношение. Естествено, когато не проявиш такова, ставаш лош. Поредният в живота.
Хайде не.

# 158
  • Мнения: 353
Добре, аз приемам тази критика. Може би сте прави. Дори да спра с хвърлянето на вина, оставам един самотен човек, който не знае как да се справя с живота, постоянно е тревожен, за всяко нещо, има фобии, изолира се и изпада в депресивни състояния, не може да има граници и се страхува да взема решения. И не мога да се оправя с тези неща.
P.S., ок, разбирам, но не става само с работа. Не искам само работата да е център на живота ми. Искам да имам човек до себе си, но съм неспособна и не ми се получава.

Това същото е при мен и ми се струва по-важното.  Неувереността в личния ти живот и към мъжете за мен е следствие. Начинът на мислене и поведение се излъчват силно и хората го надушват. Не си уверена в себе си = привличаш кофти типаж или не можеш да стоиш стабилно в отношенията, играеш пасивна роля. Аз го осъзнах след над 15г няколко нефункционални връзки, кратки дълги всякакви, и осъзнах, че общото е вкоренен модел - не мога елементарно да се отстоя и заявя, да кажа "не", аз да избера а не само мен да ме избират. Оттогава не искам да чувам за мъж, докато не го променя. Това да мога да съм си временно самодостатъчна мисля някак дойде от работата със специалист, даже ходих по друг основен повод. Голямо облекчение е. Имам много ограничен социален кръг, но не се чувствам празна и сама, не се залепвам отчаяно за мъж. Но имам още много  неотработени проблеми. Та окуражавам те да поработиш със специалист.

# 159
  • Мнения: 12 857
Изчетох темата. Джуд, според мен липсата на самоувереност и самочувствие ти е проблемът. Това намирането на мъж няма да го оправи, и ето защо. Ти ще си търсиш мъж авторитарен, който да ти определя кое е правилно и кое - грешно. А после съответно той ще бъде виновен за вашите отношения, защото "той така каза".

Следователно, първо трябва да поработиш над себе си, със специалист. Така не може - не може да не разбираш идеята да харесваш себе си. Да, мама ти е казала, че не си хубава, и какво? Не одобрява някакви твои избори, и какво? Просто дълбоко в себе си разбери, че това е всичко, което имаш - ти самата, затова приемаш себе си, проявяваш разбиране към недостатъците си, харесваш и се гордееш с качествата си и с постиженията си. Не може да нямаш постижения, спомни си ги - ето това си ти, твоите постижения.
Ако сама не се харесваш, кой друг и защо да те хареса?
А от мама се дистанцирай, крайно време е наистина. Дали не може с баща ти да се виждате някъде на кафе?

# 160
  • Мнения: X
Две приятелки имам с проблем с чувство на самота и сложни отношения с родителите, и двете посещават психолог. При едната, откакто започна работа с психолог, забелязвам промени, по-спокойна е, по-отворена да споделя с приятелки негативни чувства и случки (преди беше като затворена книга, в компанията, обаче рядко говори за лични неща). Сега, когато разговаряме, се стремя да проявявам интерес как върви терапията и да я изслушвам. Разбирам, че за някои неща и да искам не мога да я разбера, но след обясненията на терапевта ми стават малко по-ясни поведението и изборите й. Другата е омъжена с дете и при все изпитва дълбоко чувство на самота. Според мен недей да се отказваш от работа с терапевт. Опитай с единия, ако не се получи, с другия, с трети. Знам, че е и въпрос на финансови средства, но според мен си заслужава.

# 161
  • Мнения: 1 844
Оо, самотата няма да я излекува мъж/дете. А и е нормално да се чувстваме самотни понякога в живота си, дори във връзка, дори да сме обичани. Да натовариш един човек да запълва всички твои празнини, не е реалистично. Затова човек има приятели, колеги, роднини, познати, хора, с които споделя общи интереси и хобита, някакви каузи, инициативи, домашни любимци. Иначе прибираш един мъж и го гледаш в очите с очакване да те прави щастлива, обичана и единствена във вселената денонощно и си цъфнала, та вързала.

# 162
  • Мнения: 37
Здравей, мила Джуд, за много години!

На много места повтаряш "излагане", "срам" и прочее. Разбира се, на теория никой не иска да е обект на клюки и негативно обсъждане, но като социални същества хората почти постоянно обсъждаме и оценяваме останалите под някаква форма, пускаме коментари, разсъждаваме над животите и изборите им и т.н. Някой би определил този факт просто като част от селския манталитет на малкия ограничен човек, аз обаче смятам, че това е начинът да сигнализираме на останалите нашите ценности, да изразим мнението си, да покажем как искаме да бъдем възприемани, като всичко се прави под успокоителната безопасност на т.нар. клюкарене. Въпросът е защо ти си толкова повлияна от това банално разменяне на приказки, в които участват майка ти и другите ти роднини, дотам, че имаш безброй силни страхове и изградени бариери, и си се оставила тези думи, които надали имат някаква особена тежест за хората, които са ги изрекли, да те рамкират и да определят кое е правилно и приемливо и за теб, не само за тях? Т.е. защо не изграждаш своя собствена и автентична (направляваща те) ценностна система, а оставяш чуждите и особено майчината, да заемат главното място и да доминират живота ти, съответно решенията? Помисли си защо се е получило така, защо не си изградила някои основни вътрешни устои за един възрастен индивид.

И в следствие на горносто, звучиш сякаш към настоящия момент ти си свръхчувствителна към думите, погледите и гримасите на майка ти. От странична гледна точка твоите реакции на коментарите ѝ изглеждат преувеличени. Моята майка ми е казвала например, че ставам, изглеждам прилично, а като ѝ правех забележка, че трябва да ми надува самочувствието, а не да се прави на обективна, ми отвръщаше, че не може да лъже и просто била честна Laughing Отвръщах ѝ също с честност - че приличам на нея, само дето съм по-млада Trollface Та понякога просто не е цветя и рози, но ако се опиташ да гледаш по-леко и с чувство за хумор, не криеш чувствата си, но ги поднасяш по смилаем за отсрещнта страна начин, нещата се получават.

# 163
  • Мнения: 2 070
Здравейте отново, въпреки всичко аз се вслушвам в написаното от всеки, дори и най-критичните. И днес даже си поставих за цел да проявявам разбиране към майка ми и различните ѝ настроения. Не съм се ядосвала и не съм я съдила в мислите си. Скоро ще си сменя работата и се надявам това да ми даде глътка свеж въздух. Пък и като е присъствена, вече няма да имам причина да се прибирам толкова често. А и я избрах със сърцето си, не само с логика, и я избирам въпреки поне 5 различни мнения как не трябва да ходя точно там да работя.
P.S. За кафета и обяди само да се виждаме няма как, защото аз живея в друг град, когато не стоя при тях. Така че ще е уикендите (не всеки, разбира се). По принцип като си замине баща ми, аз не се прибирам толкова често. Просто ще трябва да се примиря, че времето ми с него е малко, но пък е за моето добро.

# 164
  • Мнения: X
Това не е обикновена самота, а трудност за емоционална интимност в отношенията, не само романтични, а и приятелски, когато като дете системно са били потискани в емоциите си, в свободното изразяване, дали с безразличие и липса на интерес към емоциите на детето, или още по-лошо с безразличие + нон-стоп критика и съсипване на самочувствието от страна на родителите. Изпитват чувства на депресия, срам, страх от провал, страх да пробват, страх от осъждане и още критика, не могат да бъдат уязвими, да се разкрият, такива неща. Въпреки че са в компания, се чувстват самотни и че никой не може да ги разбере, като аутсайдери. Според каквото са ми споделяли или аз съм чела по темата за възрастните деца на емоционално незрели или нарцистични родители.

# 165
  • Melmak
  • Мнения: 3 173
Мъж няма да запълни липсите. Ще е някаква много непълна връзка, защото най-вероятно ще попадне на контролиращ тиранин, който ще взима решения вместо нея. Човек не може да очаква друг да е отговорен за щастието му.

# 166
  • София
  • Мнения: 7 998
Джуд, основното, което следва да разбереш на най-базово ниво е, че майка ти има право само на съвещателен глас. То по никакъв начин не те обвързва с решение. Това е по отношение на външен вид, дрехи, мъже, работа, всичко. Решенията и последиците от тях са твои. Стигнала си до възраст, в която е крайно време да вземеш нещата в твои ръце и да носиш отговорност за изборите си, а не да вменяваш вина на майка ти, мъжа до теб, бившия, бъдещия и т.н. Родителите са си родители, но всеки сам определя живота си. Не дължиш обяснения и извинения нито на тях, нито на съседите или който и да е друг, пред който евентуално се "излагаш" в представите си. Излезни от мисленето на малкия град, че някого вълнуват твоите постъпки, стига да не са противообществени и противозаконни. Промяната трябва да се инициира от теб и не подлежи на одобрение от околните. С настоящото си мислене ще привличаш боклуци от мъжки пол, които да гледат как да те използват и да изпъкнат на твой гръб. Нормалният мъж не търси обрулена от живота и изтъкана от комплекси жена. Здравият дух привлича "здравите" мъже и обратно. Тоест първо търси промяната вътре в теб и тогава се огледай за спътник в живота, когато си загърбила комплексите, скрупулите, махленските притеснения и пр. Движи се в среда от себеподобни, защото никой няма да дойде да те изтръгне от родителската прегръдка и да те намери под полата на мама.
Както писах и в предишния си пост, безкрайно ми приличаш на моя много близка приятелка и искрено ти желая да се осъзнаеш овреме и да намериш своя път в живота. Всяка стъпка в посока промяна е положителна, не я премисляй с години дали е най-правилната. Ако нищо не правиш с цел да постъпиш най-най-правилно, тъпчеш на едно място.

# 167
  • Мнения: X
Мъж няма да запълни липсите. Ще е някаква много непълна връзка, защото най-вероятно ще попадне на контролиращ тиранин, който ще взима решения вместо нея. Човек не може да очаква друг да е отговорен за щастието му.

Попадат на тирани, ако не разберат с помощ на терапевт динамиката в семействата им и как предопределя погрешни избори на мъже (според психологията). Не знам колко добре ще мога да го обясня, най-добре терапевт да се пита, но в общи линии идеята е следната. Родителят се изнервя и се ядосва, крещи, когато детето плаче или е разстроено, вместо да го утеши, или убива ентусиазма му за хубави неща, и/или го критикува, където го види. Детето обаче ще направи всичко да има връзка с родителя и започва да поставя емоциите и нуждите на родителя на първо място пред своите. Така се кондиционира да пренебрегва собствените усещания, чувства и нужди. След това, като порасне, се намират винаги егоцентрици, тип патриархален, алфа, мачо, доминант, недай си боже токсични нарциси, които с поведението си сигнализират, че е важен, естествено, той, той и само той. Хората по принцип са привлечени от познатото, което им дава чувство за сигурност. И, воала, порасналото дете попада в нездравословни, експлоататорски отношения. Егоцентрикът ще си я врътка манипулативно, без грам да се интересува и съобразява с нейните чувства и желания, или ще й казва как да се облича или с кого да излиза, ще я обижда, че не е хубава, какъв късмет има, че той изобщо я е взел и т.н.

# 168
  • Мнения: 3 427
Като човек в сходна на твоята ситуация ще ти кажа аз какво направих: чупих се в друга държава и не се върнах.
И аз съм се питала за какво аджеба са ме създали, щом толкоз съм им съсипала живота.
Говоря си с тях максимум 2-3 пъти в седмицата. Повече не мога да изтрая мрънкането и оплакванията им.
Живея живота си както на мен ми харесва и това ги побърква, че не могат да се изфукат пред хората как дъщеря им не се е омъжила и родила (2-3 деца).
Като попитам защо цял живот не са ми помагали за нищо, те отговарят, че и на тях никой не е помагал.
Дали съм повредена? Със сигурност.
Не знам какво е да имаш нормално, здраво семейство.
Винаги ми е било странно как родителите подкрепят децата си, а аз цял живот за всичко съм била критикувана.
Та авторке, ако трябва на друг континент избягай, но се махни, защото тази токсичност може и да саботира любовният ти живот.

# 169
  • Sofia
  • Мнения: 3 038
Заключвам по молба на автора.

Общи условия

Активация на акаунт