Втори "баща" за децата ни - фиктивно присъствие или тотална липса

  • 38 544
  • 187
  •   1
Отговори
  • Мнения: 8
Здравейте, дами,
изчитайки различни теми, се почувствах уютно сред подкрепата на мамите тук и реших да започна тема, която ми е близка и ми е болка. Извинявам се предварително ако вече има подобен разглеждан проблем. Да си призная не ми е в стила да търся помощ по този начин, но както казах се почувствах част от общност, която ми вдъхна увереността, че мога да почерпя опит и да намеря подкрепа.
Накратко ще ви разкажа ситуацията, в която се намирам. Живея с човек, с който имаме дъщеря на годинка. Имам и син от предишен брак на 6 г. Огромната ми мъка е отношението на партньора ми към сина ми. Може би, има тук жени в същата ситуация и те ще разберат чудесно какво имам предвид. Сравнявайки отношението към едното и другото дете, виждам ужасната разлика и това просто ме съсипва. Скандалите ни са предимно и почти изцяло свързани само с тази тема. За него сина ми е разглезен, никога не се нуждае от добра дума и единственото време, което се брои за комуникация е когато трябва да му направи забележка. Сякаш специално следи за всяка негова издънка, за да се възползва и да му се скара. А дете на 6 години предоставя чудесни възможности за това. За дъщеря си би умрял на секундата, всичко останало е на заден план.
Сина ми все още не разбира сложността на ситуацията и всеки път посяга към него с чистотата и доверието присъщи на всяко дете. Аз го подканям да се вижда по-често с баща си ( поддържаме добри отношения ), да споделя, да се бори и играе с него ( все неща, които очаква от партньора ми ), но той, за съжаление, продължава да чака ответ не от биологичния си баща.
Понякога си мисля, че преувеличавам, че всичко е в моята глава, но след поредния път, в който сина ми се нарани, а в този човек не трепна дори частица емоция ( и беше поредния път, в който сина ми просел внимание ), реших да пусна тази тема с надежда, че ще намеря съвет как да се справя с това положение. Как да намеря златната среда? Всеки път когато се стигне до разискване на темата не се намира адекватно решение как да се справим с проблема.. Опитвам се да компенсирам неговото отсъствие, но знаете не е възможно и даже става по-лошо.
Моля, мамите, които имат опит в подобен тип терзания да споделят, може пък да пропускам нещо..
 

# 1
  • Мнения: 3 031
В много трудно положение си и предполагам колко ти е тежко. Предполагам мъжът ти винаги е имал такова отношение към сина ти? За съжаление има такива хора, които не се трогват пред чуждо дете, пък било то и на жена му. При появата на общо дете това често дори се изостря и става по-зле.
Аз съм отгледана от "втори баща", който нито веднъж не е показвал, че съм му по-малко дете от сестра ми, която му е родна дъщеря. Според мен това е едиственият вариант, който би проработил в дългосрочен план за едно такова семейство.

# 2
  • Мнения: 8
Така е, това е формулата за дългосрочни добри взаимоотношения. За съжаление, това поведение се изостри особено след раждането на дъщеря ни, в началото не беше така, но и сина ми беше по-малък тогава. Мисля и мисля, но не намирам начин да намеря правилния подход, с който да повлияя поне малко на комуникацията, за да тръгне в правилната посока. Страхувам се, че  това ще се задълбочи, а искам сина ми да не израсне с чувството на недооценен и нежелан човек ( ако не и по-лошо ). Децата трябва да учат живота с поощрение, за жалост при нас е друго..

# 3
  • Бургас
  • Мнения: 1 127
Дъщеря ти е на годинка, синът ти е на 6. Значи, когато се е родило бебето, синът е бил на 5 години, не е било толкова отдавна всичко. Дотогава мъжът ти как се е държал със сина ти? Надали изведнъж си е променил отношението. Поне по описаното от теб, не личи някога този мъж да се е държал добре с твоето дете. Извинявам се, ако съм груба, но с какъв акъл виждайки това, си си мислела, че нещата ще се променят и си продължила с този човек? Че и дете си му родила....  Не помисли ли за сина си? Не знам, аз ли не съм добре, но все си мисля, че като взимаме такива решения, доста трябва да помислим как те ще се отразят на децата си. В крайна сметка, ние сме длъжни да ги предпазим и да направим най-доброто за тях.
Съжалявам ако по някакъв начин те обиждам и не искаш да чуеш точно това. Но честно казано - не го разбирам това поведение. Достатъчно подобни теми вече съм чела тук, с подобен сюжет и акъла ми не побира тия майки мислят ли изобщо за децата си или....

# 4
  • Мнения: 3 031
Казвала ли си му директно, че се държи лошо с детето ти? Може би трябва да обясниш, че подобно поведение няма да се толерира от твоя страна.

# 5
  • Мнения: 2 837
В този случай не става въпрос нито за фиктивно присъствие, нито за тотална липса, а за санкциониращо присъствие, за несправедливо отношение, което е по-лошо всъщност. Хубаво е да говорите, но не в момент, когато е ядосан и сърдит на детето, а когато е спокоен и по-склонен да те изслуша. Аз бих обмислила как да защитя детето си - това е важно, в крайна сметка може да бъде решаващо за бъдещето му, децата са много чувствителни на тема справедливост, особено на тази възраст. Бих говорила спокойно, но категорично. Бих му казала, че не очаквам той да бъде истински баща на детето, но държа да получава човешко, добро отношение.
Разбира се, много зависи какви са ви отношенията като цяло, дали си зависима от него, дали имаш реални варианти да се противопоставиш, ако нещата не се променят...

# 6
  • Мнения: 2 214
Съчувствам ти. Не е нормално. Говори с мъжа си и сподели как се чувстваш. От това най много сие страхувам като самотна майка Peace детето ти сигурно страда Tired

# 7
  • Мнения: 496
Подкрепям всички, които казаха, че чувствата на детето са на първо място. Аз също съм отгледана от втори баща, който и за момент не е направил разлика между мен и брат ми, който е с 12 г. по-малък от мен. И до сега, и до сега. Майка ми ми е разказвала, че преди да се омъжи за втория ми баща, е имала връзка с един, който твърдял, че я обича, но не проявил никакъв интерес към мен и едва ли не й е намекнал, че ако иска да е с него - мен да ме няма. Тя естествено е решила, че аз съм й по-важна и се е разделила с него. После среща втория ми баща и той и до днес ме обожава. Когато е имало защо, е бил безкрайно строг с мен, и ме е наказвал, и всичко. И е проявявал обичта си в останалите моменти.
От друга страна, леля ми (Бог да я прости), беше в същата ситуация като мама, но на нейният втори мъж му беше все тая за братовчедка ми. Нито й се караше, нито я обичаше. Все едно я нямаше там. Не се е държал по никакъв начин зле с нея, но и за миг не е проявил някакво внимание или чувства към нея, по-различни от безразличие.
Помисли си добре. В гадна ситуация си. Стискам палци.

P.S. Който по-горе каза, че ако един мъж обича теб, ще обича и детето ти, е напълно прав. И от майка си съм чула същите думи.

# 8
  • Мнения: 712
Аз съм от другата страна на барикадата. Приятелят ми има голямо дете (на 16), а двамата планираме да имаме деца заедно. Наясно съм, че никога няма да обичам неговото дете, както ще обичам своите, но се надявам и никога да не поставям такава рязка граница.
Смятам, че правилното решение в случая е да поставиш ултиматум на мъжа си - или започва да се държи еднакво с двете деца или си тръгва. И имай предвид, че поставиш ли нещата така ще трябва да ги изпълниш. Ако не си директна и не държиш твърдо на мнението си и желанията си нещата няма никога да се променят и дори ще се влошат.

# 9
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Първо изясни дали по-различното му отношение не се дължи все пак на разликата във възрастта на децата. Много родители, които са биологични и на двете деца, се държат доста различно с голямото и малкото. Свидетел съм на такива отношения в близки наши семейства, които не са с втори баща или майка.

# 10
  • Мнения: 12
Никога за близо 10 години не съм имала проблем с втория ми съпруг относно доведеното му дете. Може би защото мъжа ми много обича и се радва на всички деца, прие моето като свое. Те и двамата се харесаха още в началото/носят едно и също име/, после се и заобичаха. Детето е вече на почти 15. Сигурно има значение, че той не познава и не е общувал с биологичния си баща и вероятно оценява усилията на втория да не го лишава от почти нищо. От 2 години имаме и малко момиченце. Тя разбира се се превърна в центъра на света на татко си и всички други са на заден план, но грижата за голямото дете вече е отработена, усвоена, присъща на съпруга ми.

# 11
  • Мнения: 3 033
Не знам какво да ти кажа. Слава богу, не съм попадала в подобни отношения и не мога да говоря от личен опит, но когато прочетох историята ти, ми стана много тъжно!!!
Може би си се надявала с времето мъжът ти да обикне сина ти, може би той е имал по-различно отношение преди появата на вашето собствено дете, но при всички случаи ти трябва да му кажеш, че подобно поведение те наранява и теб, и детето! Ако е умен мъж, ще те разбере..А разлика, делене, според мен винаги ще има...заложено е в човешката природа, това е чувство вътре в нас, над което трудно може да се противопоставим, но не трябва да го показва по толкова явен и категоричен начин.
Синът ти общува ли често с родния си баща? Ако усеща изобщо липсата на мъжко присъствие, любов и подрепа, то това ще му нарани психиката както в детските дни, така и в тийн годините, когато ще има нужда от мъжко рамо.

Последна редакция: вт, 29 юли 2014, 13:36 от Helinor17

# 12
  • Мнения: 108
А би ли дала по-конкретни примери за да се разбере по-точно ,кое те навежда на мисълта,че той не е загрижен за здравето и възпитанието на момченцето Simple Smile не го казвам с лошо,но си мисля да не би самата мисъл,че детенцето е изоставено веднъж от баща си,да те кара да очакваш най-доброто за него от втория ти съпруг,но казвайки най-доброто имам в предвид най-доброто, което си е в твоята главица,без да приемаш чуждото решение за правилно.Може би забележките, които той прави са за доброто на детето,колкото и да не ти харесва.И тук е мястото дори да си помислиш ако беше биологичния баща и правеше тия забележки по същия начин-дали щеше да се чувстваш така.Незнам миличка не го казвам за да ти се правя на няква си ,не го казвам с лошо-аз също живея с втория ми съпруг също имам момче от първи брак и на мен по едно време ми се наложи да седна и да обмисля нещата от двете страни,не само от моята Simple SmileИ сега виждам,че всичко което е правил сегашния ми съпруг като забележки(било то и строги,било дори с наказания) са си заслужавали да преглътна майчинското,защото смея да твърдя имаме едно възпитано тинейджърче,на което може да се има доверие и т.н.Прегръщам те и не гледай на нещата от лошата страна,предполагам прави и добри неща за детето  Hug  Hug  Hug

# 13
  • Мнения: 3 033
А, не, не съм съгласна, че един човек след като не е биологичен родител няма никакво морално право да прави забележки. Та нали сега детето живее с този родител и той е редно да участва във възпитанието и отглеждането му. Не смятам и че е избиване на комплекси. Много категорично се изказваш fiest365.

# 14
  • Мнения: 108
А, не, не съм съгласна, че един човек след като не е биологичен родител няма никакво морално право да прави забележки. Та нали сега детето живее с този родител и той е редно да участва във възпитанието и отглеждането му. Не смятам и че е избиване на комплекси. Много категорично се изказваш fiest365.

Аз също мислех да го кажа,но се въздържах да не се приеме като заядня вече.Как да няма право,или има право да го глези да му купува да го издържа,но не и да му се скара или накаже когато е заслужило Simple SmileВсе едно моето дете като е било 5-6 годишно и примерно е отишло и е пернало твоето дете и понеже е с втория си баща той няма моралното право да му направи забележка и да го накаже понеже е комплекс  Wink

# 15
  • Мнения: 8
Благодаря на всички писали в темата!
Не бих се обидила на коментарите, за които авторките си мислят, че са по-груби, аз по същия начин пламенно и категорично ще защитавам правата на всяко дете, независимо мое или чуждо. Искам да допълня някои неща, за да изясня още повече ситуацията, макар повечето от вас да са я доловили точно такава, каквато е. Когато се запознах с партньора си сина ми беше на 3 годинки и тогава нещата не бяха така както са напоследък. Той играеше с него, общуваше, ходеше по аптеки и се тревожеше когато е болен. Може би, не го е обичал като свое дете, но не показваше ни най-малко, че някога нещата ще се развият по този начин. Постепенно се отчужди от детето ( аз все още търся причината за това ), незаинтересован е, на моменти психически груб ( според моите, вероятно завишени критерии, но на тема деца съм малко крайна ).. Важно е да кажа, че не му посяга, наказанията се свеждат до прибиране на компютъра, примерно. За мен, обаче е важно не просто да присъства, а реално да общува, да го учи, да го усеща! Може би, искам невъзможното. Майките, които казаха, че не очакват да го обича като свое са наясно, че това е трудно постижимо. Има хора, които осиновяват и обичат чуждите деца, но това сравнение не е адекватно най-малкото, защото повечето мъже в лицето на детето виждат бившия и това ги дразни. Семействата, които заедно осиновяват в повечето случаи приемат детето като наистина тяхно родно.
Наистина много благодаря за всяко мнение, защото така виждам проблема от много страни и някак отстрани мога по-лесно да отсея кое е адекватно поведение и кое продукт на моите лични страхове. Аз също съм дете на разведени родители и може би, малко или много пренасям от своя живот.
Сина ми общува с родния си баща, да, но предпочита партньора ми, вероятно несъзнателно се е вкопчил в опит да си докаже, че го обича истински. А той така се е вманиачил в дъщеря си, че на моменти е дразнещо!
Важно е и да ви кажа, че абсолютно категорично в разговорите си съм заявила, че няма да допусна сина ми да бъде наранен по някакъв начин, но реално в практиката нещата доста се различават от това, което всеки на думи може да посъветва. В реалните ежедневни ситуации е много трудно да се прецени къде стига границата на майчинския инстинкт за пазене и от къде започва тази на глезенето. В разговорите/ скандалите ни той винаги повтаря, че това е само в моята глава.
Надявам се да успея да балансирам нещата, някои майки ми загатнаха аспекти, върху които не съм мислила задълбочено. Например възрастовата разлика. Може би, раждането на малката и порастването на баткото някак се засичат и ситуацията става по-фрапираща.
И все пак.. ще ми е нужно време да помисля над всичко казано, за да намеря точните думи в разговора си към него. Много е лесно да заявиш нещо необмислено и да направиш нещата още по-лоши за всички, мислейки си "Ей сега ще го сложа на мястото му". Аз съм труден характер и доста независим човек, но в годините вече се научих някак да съм по-толерантна към неукостта на хората ( може и да трябва да продължи да се учи да бъде баща ).
Извинявам се за дългото писане, исках да уважа всяко мнение!   bouquet

# 16
  • Мнения: 108
Като се замислих може би наистина разликата във възраста играе роля,момченцето е по голямо и вече е по самостоятелен(да не изпадам в подробности,но може да каже или да иде сам до тоалетна,или сам да си приготви сандвича,сам да отвори вафличката) ,а бебка е мъничка още и има нужда точно от тези грижи Simple SmileЦелувам те и те гушкам,всичко ще си дойде на мястото миличка,всичко е въпрос на гледна точка и възприятия Simple Smile

# 17
  • Мнения: 2 650
Любовта и грижата се проявяват както  в гушкането и насърчаването, така и в определянето на граници - до тук може, до тук - не. Съгласна съм с Прилеп, че той вероятно го прави за доброто на детето, но пък пропуска първата част, което притеснява авторката.(между другото много мъже избягват да са любвеобилни към момчетата, но пък стават като желета с момиченцата, не защото разделят толкова обичта си, а защото им е вменено, че така е редно) Също е възможно момченцето да изпитва  ревност (което е съвсем нормално) от появата на нов център на Вселената и да иска повече внимание.
migla79,  говори за тези неща с партньора си, той все пак е новак в родителстването, може и сам да не се е замислял върху това, че кара теб или детето да страдате.

# 18
  • Мнения: 30
И на мен ми стана много тъжно, като четях... Не е важно кой те е направил, а кой ти дава родителска топлина и обич, възпитание, осигурява ти добър живот и не те дели от другото си дете.  Нали сте ЕДНО семейство. Всеки може да ти направи дете, ти може да имаш деца от различни мъже, но тези деца излизат от сърцето ти. Двете ти деца, са двете половини на твоето сърце!
Успех и се надявам нещата да се оправят!

# 19
  • Мнения: 108
Ние като някои мъдреци  Laughingно прочетох повторно написаното от Мигла и ми прави впечатление,че е написала,че момченцето се стреми към контакти с пастрока си,което ме кара да мисля,че детенце го обича и уважава,ако беше наранено и отблъснато нямаше да се стреми към контакти.Всички сме били деца някога и кой се е ръгал там където е бил отхвърлян и тормозен Simple Smile

# 20
  • Мнения: 8
Прилеп, много мили думи, благодаря  Hug! Точно това се опитвам, да мисля трезво и да преценя правилно защо се случват някои неща, но онзи ден сина ми падна в трамплина и  помислихме, че си е изкълчил ръката ( имахме гости за рождения ден на малкия ), всички хора се заинтересуваха, само той стоеше и обясняваше, че търсел внимание и затова плачел. Сега лакета му е подут като на Попай , цяла нощ не спахме с него, лед и ревове ( оказа се че има разкъсано връзки )но вярвате ли ми, изобщо не го жегна. За такива ситуации говоря, за тази незаинтересованост, то си е един вид незачитане на чувствата на детето, а камо ли да общува с него в полза на развитието му. Няма проблем, нека му направи забележка, ако тя е адекватна, но това обикновено се случва ако е замесена малката, което не оставя впечатление, че забележката има за цел да научи на нещо детето.
Ех.. сложни неща..

# 21
  • Мнения: 108
За съжаление всеки един човек си има собствен мироглед,собствени възприятия и по свой начин анализира ситуациите.Дано това е единичен случай в който ти и малчугана не сте били обгрижени от съпруга ти,но съдейки по себе си си мисля,че именно това,че е имало много хора във вас и всички са почнали да се суетят около инцидента и може би точно това е объркало мъжа ти и той не е могъл да се изяви като татко.Аз съм същата в подобни ситуации когато много хора почнат да се суетят около нещо и всеки да дава акъли аз се чувствам безполезна и нищо не правя,но това съм аз Simple Smile

# 22
  • Мнения: 3 231
Като гледам някои съвети, значи ето кое е най-правилното да направи майката:

да зареже мъжа, който обича нея, но не обича сина й от предишния брак, с което да остави дъщеря си без баща, който я обича и да търси вече трети мъж, който да обича и двете й деца така както тя намира за точно, правилно и подходящо за критериите й.

Абе вие добре ли сте? Особено тази екстремистка ФИЕСТ....???

Авторката, първо разбери какъв точно е проблемът наистина? Защото ще ти кажа, че повечето мъже биха се държали точно по този начин към БИЛОГИЧНИТЕ си 1-годишна дъщеря и 6-годишен син. Аз например съм възпитан по старата технология - глезки, гушки, мушки, цунки, гунки - от мама и баби. Баща и дядовци - строги, ясни, непоколебими, без никакви лиготии. Не намирам нищо странно в този начин на възпитание. И е напълно възможно мъжът ти да би се държал по същия начин към това дете, дори и да бе негов биологичен. Не се драматизирай и мисли трезво. 90% от грешките, които жените правят в този живот са, защото не обичат да ползват мозъка си, а разчитат само на емоции, предчувствия, предразсъдъци и страхове. Опичай си акъла и нещата ще се оправят.

# 23
  • София
  • Мнения: 12 554
Познавайки се, няма да търпя подобно поведение. И определено бих предпочела да гледам две деца сама, отколкото в отровена атмосфера. Най-много след още някоя година братът да мрази сестра си за вниманието и вторият "баща" за отношението. А майка си ще намрази, че е позволила да се случи всичко това.
Много ми се иска да вярвам в розовите сериали и романи и щастливият хепиенд, но в живота това рядко се случва. Затова е по-добре овреме да се прекратят нещата, та поне психиката на децата да не пострада.

# 24
  • Бургас
  • Мнения: 1 127
Хахах, те мъжете ако ползваха по-често мозъка си по предназначение и в правилната посока, светът щеше да е едно по-добро място.... Ех, мечти....

Аз пък тотално отричам тая стара генерация, която възпитава мъжете да са само строги и дистанцирани. Това създава бездушни, подтиснати и нещастни поколения, които предават същото и така до края на света. Гушкането било глезотия.... Ми ето, това изказване категорично доказва твърдението ми. Тоя модел е създал един неспособен да изразява обичта към децата си човек.  И не ми казвай, че я показваш по други начини, Nofelet. Тия любовни песни не ги слушам, та не се хаби.  Нима искаш да ми кажеш, че никога не целуваш и прегръщаш децата си? Жена си? Верно? И как показваш обичта си тогава? Плесваш заплатата гордо на масата, биеш се в гърдите - "Булгар, булгар", купуваш на децата и жената хубави вещи, поиграеш със сина си /ако имаш/ на някоя игра, покарате колело и толкоз? Ми то това и съседа може да го направи. Сигурно и обясняваш на сина си като се разплаче, че мъжете не плачат, защото е срамно.Съжалявам, ако съм груба, не искам да те обиждам, но такова възпитание, като това, което ти си получил ме отвращава. Защото негов продукт са поколения темерутести мъже, неспособни да направят жените си щастливи, както и поколения нещастни жени, научени да не очакват ласка от мъжа си.  Sick

# 25
  • София
  • Мнения: 1 609
Реших да се включа в темата, защото аз също живея с мъж, който не е биологичен баща на детето ми. Общо дете с него засега нямаме. Той обича дъщеря ми, играе си с нея; тревожи се, когато е болен и т.н. Но на моменти прави неща, които аз не одобрявам и ползва възпитателни методи, с които не съм съгласна. Никога не подминавам случките, винаги говорим и обяснявам защо не съм съгласна. Случвало се е да се разсърди, да ми казва, че той е само забавление за детето, обаче не му се позволява да бъде родител. Говорили сме и за това и съм обяснила, че "родител" не означава някой, който се кара и прави забележки с груб тон, крещи и си изтърва нервите и че става дума за методите, които ползва, а не за това дали изобщо се меси във възпитанието. И биологичен баща да беше, пак щях да му правя същите забележки за същите неща.

Вкратце - моят съвет към авторката е да говори с партньора си спокойно. Допускам, че е възможно отношението му да се дължи наистина на стереотипи и на появата на дъщеричката; т.е. той би се държал по същия начин с порасналото момче дори и ако беше негово биологично дете. Което не означава, че това е нормално и добро отношение. Но съм на мнение, че ако има разминавания във възгледите на родителите по отношение на възпитанието на детето, те трябва да се изяснят, а не единия да си мисли, че другия се държи лошо или обратно - че твърде разглезва детето.

# 26
  • Мнения: 3 231
Нима искаш да ми кажеш, че никога не целуваш и прегръщаш децата си?

Момчетата имат мама да ги гушка. И баба. Аз съм строг, справедлив, мил, добър, приятел. Искам да израсте силен и здрав характер. Няма гушкане от мен. Здрависваме се и се държим като мъже.

Жена си?

Жена си гушкам значително повече отколкото средно мъжете гушкат жените си.

Верно?

Да, верно

И как показваш обичта си тогава? Плесваш заплатата гордо на масата, биеш се в гърдите - "Булгар, булгар", купуваш на децата и жената хубави вещи, поиграеш със сина си /ако имаш/ на някоя игра, покарате колело и толкоз?

Това са някакви твои предположения. Нямам време да те оборвам и да ти се обяснявам. Нищо лично. Просто наистина би било времеемко, а полза нямам.

Сигурно и обясняваш на сина си като се разплаче, че мъжете не плачат, защото е срамно?
Да, точно така му обяснявам. Има си жени за рев. Мъжете не плачат. Или плачат някъде сами.

Съжалявам, ако съм груба, не искам да те обиждам, но такова възпитание, като това, което ти си получил ме отвращава.
Имаш пълното право да се отвращаваш. Не си ме обидила. Спрях да се обиждам някога преди много години, когато баща ми, който никога не ме гушкаше Simple Smile, ми обясни, че и обижданията са за жените. Мъжете не се обиждат, казваше той. Ако някой ти е достатъчно близък, никога не би те обидил. Ако пък не ти е, какво значение имат думите му.

Та така...

# 27
  • Мнения: 66
А защо вторият съпруг непременно трябва да обича детето като свое? Не е по силите на всеки, а и не е необходимо. Детето си има баща, другият е съпруг на майката, не баща на детето. Да, трябва да се отнася с уважение и доброта, но да му се вменява задължение за обич....ми не е длъжен, нито се обича по задължение.

# 28
  • София
  • Мнения: 1 626
Здравей Migla79, здравейте всички ! Включвам се по средата на разговора и бих искала да ти пожелая успех Migla,в самостоятелното взимане на решение и намиране на подход в тази ситуация.
Няма подходящ съвет - нито сме ви в къщата, нито сме ви рода за да те съветваме какво да правиш.
За мен всичко се корени в начина на отглеждане на самия втори татко (колкото и да ми се смеете сега) аз съм убедена, че семейните ценности рядко се градят извън дома.
Разбери, научи как е бил възпитаван този втори татко и биологичен на дъщеря ти и може и да попаднеш на вероятна причина, предразсъдък или близък роднина, който да е бил негативно второ дете. Все някъде има причина...или просто той не го обича !
Аз лично съм била в ролята на втори родител и ужасно обичах другото дете на бащата на сина ми. Мога да кажа даже, че след раздялата ни изпитах непоносима липса именно на детето, което и до днес търся и обичам като свое. Та на мен никой не ме ми е казвал кое е правилно и кое грешно, просто си го обикнах от първия миг, в който го видях. А има толкова приказки за злите мащехи. Представи си щом за жена (хем има майчински инстинкт все пак) е трудно понякога да приеме чуждо дете, какво остава за мъж, който никакъв такъв инстинкт няма.
Порови се, разбери какви са били разбиранията в неговото семейство за това и ако имаш късмет може и там да се коренят нещата. Аз лично съм се сблъсквала с такъв разговор точно за такъв тип семейни отношения и разбрах къде е проблема. Но бръкнах там, където много заболя. Ефекта може да е негативен когато изтъкнеш своите предположения базирайки се на семейни предразсъдъци. Така че ти пожелавам от сърце да имаш много много търпение и любов. За съжаление децата са потърпевши от всички проблеми, но ти бъди търпелива. Пожелавам ти успех !

# 29
  • Мнения: 9 711
Първо изясни дали по-различното му отношение не се дължи все пак на разликата във възрастта на децата. Много родители, които са биологични и на двете деца, се държат доста различно с голямото и малкото. Свидетел съм на такива отношения в близки наши семейства, които не са с втори баща или майка.

+1

Абстрахирай се малко от мое/твое и пак погледни.
Имам дете на 5-6 години и макар, че полагам усилия да не се разлигави, проявява се по-зле отколкото ми се иска.
Нищо не искам да кажа за твоето дете, просто, ако можеш да поледнеш трезво на ситуацията и сама да прецениш.
И аз като Андариел съм виждала родители, които не виждат как малкото на годинка ги манипулира и непрекъснато се караха и наказваха 5-6 годишното, а то пък беше най-кроткото дете, което съм виждала. Много ми стана жал. Ако брат му си хареса стола, на който той вече седи, детето беше длъжно да стане и да отстъпи. Според мен, нито за едното, нито за другото дете беше възпитателно, но родителите така са си решили.

# 30
  • Мнения: 2 156
Мигла, звучи адски сложно, както си го описала - колко мило се е държал сегашният ти мъж с голямото ти дете в началото и колко безразличен е сега, дори когато си е наранило ръката и реално има нужда от допълнително внимание. Смятам да се въздържа от коментар какво мисля за мъжа ти  Confused

Но след като е във възторг от малкото ви дете, хрумва ми например, че можеш да му оставиш памперсите, да му обясниш как се прави млякото и къде са пюретата, и в рамките на някой друг час, докато той гледа бебето, ти да обърнеш внимание на голямото дете; да го заведеш в парка, да му купиш нещо, да му почетеш преди сън, да се събереш с приятелка с деца, с които големият ти син да поиграе. Няма как да накараш мъжа ти да се превърне в перфектния втори баща, но можеш да се постараеш ти да му отделяш повече време.

Това охладняване между мъжа ти и голямото ти дете след като се роди малкото ли започна, или по-рано, когато заживяхте заедно, и той разбра каква отговорност е да имаш заварен син  Rolling Eyes

# 31
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Четейки и следващите постове на авторката, все повече ме навежда на мисълта, че причината е в разликата, а и в пола на децата, а не че нещо в отношението му вътрешно се е променило. Освен това, Мигла, фактът, че си дете на разведени допълнително утежнява ъгъла, от който гледаш на ситуацията (личен опит).
Трябва да се стремиш да говориш с него по-често и когато си спокойна, относно големия ти син. Тепърва идва пубертетът и тогава съвсем могат да се изострят отношенията между двамата, подготви се за това. Изпитвам го и това в момента лично Simple Smile. МАкар че, нашият втори баща се понаучи да проявява търпимост към пуберските номера. Но аз се впрегнах да му давам да чете литература по тези въпроси, защото дойде момент, в който и двамата се дърляха непрекъснато и се държаха като десетгодишни Laughing.

Освен това, обясни му, че с държанието си ще настрои двете деца едно срещу друго, а това не е добре за никого.

# 32
  • Мнения: X
онзи ден сина ми падна в трамплина и  помислихме, че си е изкълчил ръката ( имахме гости за рождения ден на малкия ), всички хора се заинтересуваха, само той стоеше и обясняваше, че търсел внимание и затова плачел. Сега лакета му е подут като на Попай , цяла нощ не спахме с него, лед и ревове ( оказа се че има разкъсано връзки )но вярвате ли ми, изобщо не го жегна.

Това изобщо не ми звучи добре. Аз също съм с втори брак, а от първия имам две деца. Дъщеря ми дори не помни биологичния си баща (почина, когато тя беше бебе), но вторият ми съпруг не само и е като баща, но за него тя е типичната "принцеска на татко". Просто той е грижовен и любвеобилен и с двете ми деца. През юни дъщеря ми си счупи ръката и се наложи да останем две нощи в "Пирогов" и да я сложат на пълна упойка за наместването. Съпругът ми за нула време се разбра и с работодатели, и с лекари и през цялото време денонощно остана с нас в болницата. Това за мен е повече отколкото ако ми беше "купил Луната". И точно затова реакцията на съпруга ти към детенцето ти не ми е нормална, а по-скоро плашеща.

# 33
  • Мнения: 108
Стига бе хора-дайте сега като Амиши тук да съдим мъжа и и да го обявим за презрян,никой не е в главата му и не може да знае защо в тая ситуация е постъпил така.Мигла времето за напред ще ти покаже кое е правилното решение,а и наистина една вечеря извън къщи само двамата без деца ще ти е от полза да проведеш разговор без опънати нерви и ултиматуми,разясни му кое считаш за добре и кое не спрямо държанието му към юначето SmileМисля,че и той самия си е дал сметка и му е гузно Sick,а понякога една таква гузност или чувство на вина те кара да се държиш отбранително и да си готов за атака при атака  WinkНаистина ако е интелигентен човек ще се опита за напред да се държи по начин "здравословен" за момченцето Smile,а ако си е "чукан" -"чукан" ще си остане Mr. GreenПрегръщам те и се опитай да виждаш и положителните неща,защото човешката психика така е устроена да се вкопчи в отрицателното ,а положителното да го пропусне  Hug Hug Hug

# 34
  • Мнения: 2 660
Отговор не мога да ти дам в тази ситуация, но и аз мога да ти предложа няколко аспекта, над които да помислиш.

Познавам бащи, които са бащи в душата си. Познавам и такива, които се учат на това. От три години сте заедно, минали сте през няколко етапа от развитието вече на две деца. Бъди диалогична, дипломатична и го учи - с примери, с обяснения, с каквото се сетиш. Ако имаш човек насреща си, рано или късно ще има положителна посока. Ще минете през още много етапи от израстването и на момченцето и на момиченцето и всеки от тях ще изисква различен подход.

Познавам биологични и небиологични бащи, които се държат по еднакъв начин. Това ме успокоява, че всъщност разликите в държанието се дължат по-скоро на характер.

Хората твърде често копират родителите си като начин на възпитание. Да се откъснеш от този стереотип е изключително трудно. Пак обяснения, примери, семейства с "нормални" отношения, статии... каквото се сетиш.

Карай двамата мъже да прекарват време заедно с конкретни занимания. Ако на мъжа ти не му идва отвътре какви игри да измисля с детето, измисляй ги ти. Отчитай и факта, че на мъжа ти може да му е скучно да бута колички, например. Идеята не е да бъде досадно, а да общуват, да се опознават, да имат някакви свои си отношения. Ако трябва просто ги изпращай на пазар заедно, но ги оставяй насаме. Отношенията им би трябвало да станат по-добри, когато детето не е просто дразнител на спокойствието, а в някакви моменти и компания.

Забележките, повишаването на тон и наказанията са позволени, стига в противовес да има съответното време на положително отношение. Когато не си имал време да обърнеш внимание, да поговориш, да прочетеш една приказка, нямаш правото да се караш. Това е моето разбиране за равновесие в отношенията и това мисля, че е добър мотиватор да противодейства на иначе неизбежното чувство на несправедливост, което ще получи детето.

А на практика, разбира се, нещата са много по-объркани  Grinning

Искам да те попитам ти как реагира на отношението на съпруга ти към наранената ръка на детето? Крайно необходимо е да има някаква реакция. Аз бих направила следното - имам навика в такива моменти да задавам въпроси като за малоумни, за да чуя изречен отговор. Например "Според теб скъсаните връзки на става болят ли?" "Ти от какво би имал нужда, ако не се чувстваш физически добре?" "Как би реагирал, ако имаш мигрена, зъбобол, друго, а аз вместо да ти направя супа и да те гушна, ти кажа да си гледаш работата?" "Има ли разлика между усещанията на възрастен и дете и каква е тя?" И ще настоявам да си получа отговорите. След което бих направила констатация на този тип поведение и бих нормализирала отношенията ни след като получа това, което смятам, че е редно в случая. И понеже не очаквам от един мъж да се сеща, бих го и посочила конкретно. Това е моят начин, това съответства на характера ми.

Надявам се, да съм ти дала някаква идея и нещата при вас да се оправят все по-лесно и бързо. Това е животът, не се отчайвай. И подобни проблеми са присъщи не само на семейства с небиологични деца, а на всякакви семейства.

# 35
  • Мнения: 260
Нима искаш да ми кажеш, че никога не целуваш и прегръщаш децата си?

Момчетата имат мама да ги гушка. И баба. Аз съм строг, справедлив, мил, добър, приятел. Искам да израсте силен и здрав характер. Няма гушкане от мен. Здрависваме се и се държим като мъже.

Жена си?

Жена си гушкам значително повече отколкото средно мъжете гушкат жените си.

Верно?

Да, верно

И как показваш обичта си тогава? Плесваш заплатата гордо на масата, биеш се в гърдите - "Булгар, булгар", купуваш на децата и жената хубави вещи, поиграеш със сина си /ако имаш/ на някоя игра, покарате колело и толкоз?

Това са някакви твои предположения. Нямам време да те оборвам и да ти се обяснявам. Нищо лично. Просто наистина би било времеемко, а полза нямам.

Сигурно и обясняваш на сина си като се разплаче, че мъжете не плачат, защото е срамно?
Да, точно така му обяснявам. Има си жени за рев. Мъжете не плачат. Или плачат някъде сами.

Съжалявам, ако съм груба, не искам да те обиждам, но такова възпитание, като това, което ти си получил ме отвращава.
Имаш пълното право да се отвращаваш. Не си ме обидила. Спрях да се обиждам някога преди много години, когато баща ми, който никога не ме гушкаше Simple Smile, ми обясни, че и обижданията са за жените. Мъжете не се обиждат, казваше той. Ако някой ти е достатъчно близък, никога не би те обидил. Ако пък не ти е, какво значение имат думите му.

Та така...
Абсолютно съм съгласна. Ние сме две момичета и баща ми винаги е бил абсолютен авторитет за нас. Не ни е гушкал и прегръщал, но никога и за момент не съм помислила, че не ме обича или не го е грижа, напротив винаги съм имала подкрепата му /всъщност на семейството си като цяло/. За мен, а и за сестра ми той е олицетворение на силния мъж и баща. Може и да е имал моменти на слабост, но ние като деца не сме ги усетили

# 36
  • Мнения: 1 136
Момичетата винаги са били слабост на бащите , биологични или не , особено на тази възраст момичетата манипулират най/много бащите си, момченцето сега му е времето да запне да се държи като малък мъж и мъжът в семейството да е пример за това . Не мога да взема становище докъде оартньора ти общува с детето , но не очаквай той да направи първата крачка инзависи от поведението на сина ти. Организирах мъжки забавления за двамата -курс бойно изкуство , нещо да правят в градината под предтекст ме имаш нужда от нещо , да окоси трева и т.н . А за наранявания та не мога да разбера как си успяла да удържиш дете с разкъсани връзки в къщи , без да е на обезболяващи в болницата?

# 37
  • Мнения: 2 138
Мадмоазел Шоколад, го е написала чудесно ! Peace
Хората са различни, както и реагират различно.
Мисля, че ако обичаш една жена ще обичаш и детето ,
което е част от нея.

# 38
  • Мнения: 21 486
   Ако инстинктите ти казват, че партньорът ти не понася момченцето ти и му вгорчава живота, не му търси оправдания и обяснения и не позволявай детето ти да порасне по този начин. Никое дете не заслужава това.
   И не слушай глупости, че било нормално, че с момчетата трябва да се отнасяме така, пък с момичетата инак, че детето ти си заслужава по някакъв начин неадекватно строго или несправедливо отношение, щото е момче, щото е по-голямо, че това било естествено и нормално и дрън дрън. Естествено и нормално е, ама да не си дете, с което в семейството се държат по този начин.
   Хайде холан.
 
 От това, което си разказала, се долавя направо неприязън у партньора ти към детето, особено пък от случая с нараняването. Насила не можеш да го накараш да изпитва нито обич, нито съчувствие, нито да проявява доброта, но и поведението му в случая е извън границите на приемливото. Че то едно куче като се нарани човек тича да провери какво му е, как е, добре ли е, какво остава за дете да се  твърди как се лигави и търси внимание при сериозна травма. Обяснението за държанието му е само едно и ти много правилно го усещаш.

 

Последна редакция: ср, 30 юли 2014, 16:53 от Iris04

# 39
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Оф, Ирис, хайде роди и ти още едно и ми обясни после как се държиш самата ти абсолютно еднакво към бебето и към голямото Stop. Че то чисто инсинктивно ти идва да обгрижваш и защитаваш малкото повече, най малко защото  е беззащитно  и ма различни нужди.
В един момент нещата се уравновесяват де... Сега го го гледам мъжът ми как се дразни на малката за все повече неща, а с голямата си приказват спокойно и като равни.

# 40
  • Бургас
  • Мнения: 364
Много деликатна ситуация. Познавам биологични бащи, които правят таква разлика между децата си - дъщерята е център на Вселената, а за сина - нищо. Така че това, че не е биологичен баща на детето е подробност дори благоприятна за момчето - поне си има биологичен такъв. Просто момченцето ти, migla79, е малко и е контактувало повече с втория си баща и затова търси него сега. Много скоро ще осъзнае, че на практика има роден баща и ще търси внимание и подкрепа от него. Организирай им по-често срещи, нека общуват и ще свикне с него и ще го търси, както е и редно - той му е баща, не мъжът ти сега. Успех!
P.S. Много по-тежко ще му е след време, ако вторият баща е перфектен, а биологичният го отхвърля.

# 41
  • Мнения: 21 486
 Хайде сега, интересно моите родители как са успели да отгледат две деца, без да накарат по-голямото да се чувства като навлек и без да го карат да седне от стола , та да седне по-малкото.

  Жената много правилно си усеща нещата, не и обяснявайте колко нормално се държи партньорът и със сина и.

Много деликатна ситуация. Познавам биологични бащи, които правят таква разлика между децата си - дъщерята е център на Вселената, а за сина - нищо.

 То има и тъпанари, които правят обратното... нали.

# 42
  • Бургас
  • Мнения: 364


Много деликатна ситуация. Познавам биологични бащи, които правят таква разлика между децата си - дъщерята е център на Вселената, а за сина - нищо.

 То има и тъпанари, които правят обратното... нали.

Не разбрах въпроса, Айрис.  Peace
Разлика в отношението на родителите към децата е кофти тема. Имам примери пред очите си - не от мой опит, но достатъчно близо. Ами отвратително е дори отстрани, представям си какво им е на децата.

# 43
  • Мнения: 21 486
 Има такивабащи, които глезят принцеската, има и такива, които искат момче и изобщо не обръщат внимание на момичето, камо ли да го глезят. Всъщност съвсем наскоро летувах на място у нас, където женската челяд много-много не се цени.
  Всякакви ги има, които делят децата, биологични, небиологични, всякакви.

   Но майката не може да вижда, че с детето и се държат кофти и травмиращо, независимо от семейна история, причини, оправдания, и това да не я тревожи, защото тя отговаря за това дете и защото го обича.
  Като си обясни защо партньорът и се държи така, уставови, че имало и други, че се среща често, че е обичайно и т. н., това причина ли е да го омаловажи? Не мисля.
 
  Моето мнение е, че ако вижда нещо, трябва да вярва на очите си и да си има едно наум, че партньорът и явно не е много добър човек и не може да приеме чуждото дете.

Последна редакция: ср, 30 юли 2014, 17:37 от Iris04

# 44
  • Мнения: 9 711
За мен е повече от очевидно, че жената трябва да направи нещо по въпроса, но идеята с примерите е да погледне по-внимателно на ситуацията, да се опита да открие причините за поведението и да положи усилия да промени нещата към по-добро. Най-лесно е да се разруши едно семейство. Да се изградят отношения е по-трудно.

# 45
  • Мнения: 2 660
Да се развали нещо винаги изисква по-малко усилия, отколкото да се поправи.

Ако някой си мисли, че има перфектни бащи, майки, отношения, ситуации, бракове... да спре да гледа Дисни.

# 46
# 47
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
А ако е биологичен и дели (по външно впечатление) децата си, какво да си имаме на ум? Щото нали, лесно е ако е пастрок, веднага се прави извод, че е лош и не приема чуждото, ама ако са си негови? Авторката казва, че преди раждането на малката не е имало проблем.
Моят втори баща се отнесе лошо и с мен и със собственото си дете. Еднакво. Не ни е делил Mr. Green

# 48
  • Мнения: 21 486
  Не е имало проблем, защото още е бил пресно влюбен в майката и е искал да и угоди, пък и детето не е било конкуренция на неговото собствено.

Да се развали нещо винаги изисква по-малко усилия, отколкото да се поправи.

Ако някой си мисли, че има перфектни бащи, майки, отношения, ситуации, бракове... да спре да гледа Дисни.

  Перфектни няма, но това не може да служи за успокоение, когато някой пред очите ти в дома ти се държи гадно с детето ти. Като и другите семейства не са перфектни, да гледа как детето се опитва да се приближи до пастрока си и онзи системно го отблъсква и наранява ли? Жената е написала, че само дето не го бие.
  Първия пост е най показателен оттам нататък като във всяка тема почват едни успокоения, ама то преди не беше така, ама той всъщност е добър човек, ама то има и по зле. Има, има всичко по света и у нас.
  Държа си на съвета, - осланяй се на майчинския си инстинкт и на наблюденията си и ако виждаш, че този човек прави детето ти нещастно, не си затваряй очите.

# 49
  • Бургас
  • Мнения: 364
Може и да е временно положение, да е още под емоцията, че е станал баща за първи път, детето е още бебе и в някакъв момент да се уравновесят нещата. Но наистина, така описано от авторката, звучи кофти положението.  Confused Аз лично много се смутих и лошото е, че както и да се действа в ситуацията, наранени ще има. Мен ме впечатли това, че той тотално игнорира голямото дете. Няма лошо да му се скара, да го накаже - все пак изпълнява родителски функции сега, а да си родител не означава само да галиш с перцето и да се лигавиш. Но той отказва да се занимава с него иначе, отчуждава се. Дано се променят нещата, тя авторката и да говори и да му обяснява, не му ли идва отвътре, трудно ще го промени това.
Аз затова в първия постинг акцентирах върху това, че момчето си има биологичен баща, с когото са в добри отношения. Да наблегне там. Защото ако нещата тук ескалират и тя зареже мъжа си, потърпевша ще е дъщеря и и в крайна сметка децата ще останат и без пастрок, и без баща под покрива. Много сложна и деликатна ситуация. Аз мога да посъветвам само да говори с мъжа си за поведението му и отделно да насочи момчето към биологичния му баща и да стимулира чести срещи с него, щом са в добри отношения. Както и да акцентира върху връзката "брат-сестра", нека мъжът и не забравя, че момчето е брат на дъщеря му, дори батко, което е още по-хубаво. Колкото повече се обичат и са си близки децата, толкова повече той ще се сеща, че момчето също му е син, макар и доведен.

# 50
  • Мнения: 10 993
да ти кажа честно моето мнение, без да искам да те разстройвам, той никога няма да обича твоето дете и то винаги ще е виновно за всичко. Може би пиша така, защото аз съм дете на самотна майка, която смени няколко мъже в живота си, но мен никога никой не ме е обичал. Дори се съмнявам и майка ми да ме е обичала, но това е друга тема.
Аз не съм в твоята ситуация, но живея в обща къща с роднините на мъжа ми и те буквално не могат да понасят моето дете, което е в кръвна връзка с тях. Вярно е, че и детето ми е проблемно, но винаги то е виновно за всичко. Аналогично е и когато отиде на гости при съседите например. Всеки си гледа своето дете и го защитава, а чуждото винаги е нежелано. Аз лично съм наранена и затова съм крайна. Един вид пиша от собственият си горчив опит.
Не искам да се заричам по форуми, но ако остана сама, не бих търсила партньор, докато децата ми са малки. Просто за мен децата са на първо място,знам, че никой няма да ги обича и всяка забележка към тях ще я приемам като кръвна обида. Мъжът ми казва, че съм травмирана от детството си и за това приемам нещата така може и да е прав, но това е моята гледна точка. Други мъже може за секс за една нощ, в никакъв случай в къщатата в която живея с децата.  за съжителство абсурд, поне докато децата пораснат и станат самостоятелни. Това е само лично мнение. Може другите хора да са открили верната формула, така че да имат друго мнение. Аз не разрешавам да ми се прави забележка на децата и не мога да живея с такива хора.

# 51
  • Мнения: 1 463
Моята баба, която беше втора жена на дядо ми и не беше моя кръвна баба, много, много ме обичаше! Познавам и други хора, които приемат чуждото дете като свое. То май си е до човека и до конкретната ситуация. Също така и знам случаи, когато майка кълнеше сина си, че няма да стъпи на гроба му. Так и стана. Той почина, а тя не можеше да ходи, за да отиде на гроба му.
Случаи всякакви.

# 52
  • Мнения: 4 841
Може би пиша така, защото аз съм дете на самотна майка, която смени няколко мъже в живота си, но мен никога никой не ме е обичал. Дори се съмнявам и майка ми да ме е обичала, но това е друга тема...
Всеки си гледа своето дете и го защитава, а чуждото винаги е нежелано. Аз лично съм наранена и затова съм крайна. Един вид пиша от собственият си горчив опит.
.... Мъжът ми казва, че съм травмирана от детството си и за това приемам нещата така може и да е прав, но това е моята гледна точка.

Съжалявам за негативния ти опит, но е хубаво човек понякога да успява да надскача личните си болки и да погледне света в неговата невероятна пъстрота. Има толкова много примери на прекрасно изградени отношения със "заварени", "доведени" и "природени" деца; мащехи и пастроци, направили за изграждането на личността на децата много повече от биологични родители... Мога да дам десетки примери на щастливи хора в прекрасни отношения. Не е хубаво да се обобщава така.
Как ще се изградят отношенията в едно семейство зависи само и единствено от хората в него, от от техните индивидуални характерови особености и от желанието им НАИСТИНА да изградят семейство, а не да имат партньорче за секс.

В случая с авторката, мисля, че в случая таткото е запленен от малката принцеска, и дори момчето да беше негов роден син, пак щеше да има известно отчуждаване в този период. С дипломатичност, разговори и леко насочване от страна на авторката, всичко ще си дойде по местата.

# 53
  • Мнения: 10 993
Бърдс Флу, благодаря ти за мнението. Около мен са все лоши примери, но ако ти найстина имаш и положителни такива, това ми дава вярата, че светът не е толкова ужасен и има смисъл човек да има деца. Приятен ден 

# 54
  • Мнения: 8
Здравейте, прекрасни дами,
нямах много време, а и покрай главоболията с ръката съвсем се затрудниха нещата. Онзи ден, след поредната тежка ситуация между двамата мъже се наложи да се разгърне отново разговор. Постарах се да бъде ден след това и да съм максимално спокойна. Това, което предприех в този разговор са искрена молба, съпоставяне на нещата ( дано е успял да се постави на мое място, вече е баща ), стимулиране свързано с минали мили прояви, за които му благодаря, думи на детето, които подчертавам, за да ги ЧУЕ.. Опитах се да му кажа с най-голямата жар, че това дете сега расте, сега му е нужен, не утре! Мисля, че единствено с добро и стимули ще се получат нещата и да ме извинят тук присъстващите мъже, но и леко манипулиране, не в лошия смисъл. Малко или много, всяка жена го прави за какво ли не. Мъжкото его е много важно нещо, водещо бих казала.

И знаете ли какво?! Мисля, че се опитва! Опитва се да бъде мил. Няколко пъти сина ми в прав текст го попита, "защо не поздрави и мен" ( и други подобни, адекватно поставени въпроси )и мисля, че той се сконфузи искрено. Надявам се нещата да потръгнат и малко по малко да изградят връзка. Сина ми е умно дете и често го кара да се гордее с него. ДАНО! Дано ентусиазма ми не отиде по дяволите след седмица!
Благодаря на всички за съветите, бяхте ми наистина много полезни, а вярвам и на други майки в същото положение!  Hug

# 55
  • Мнения: 3 231
да ме извинят тук присъстващите мъже, но и леко манипулиране, не в лошия смисъл. Малко или много, всяка жена го прави за какво ли не.
За какво да те извинявам - че си една от малкото искрени жени на света ли? Ех, точно щях да те похваля и се сетих, че всъщност ти само във форума си искрена Simple Smile

Аз на моята като й кажа, че е "манипулаторка" и тя вземе, че ревне.... с което отново потвърждава тезата ми, разбира се. Сълзите са много стар номер, още в Древен Египет са го ловнали. Мойта още пробва, де... Ще й покажа какво си казала тук  Joy

Успех с манипулациите на твоя Simple Smile

# 56
  • Мнения: 8
Мисля, че четеш избирателно Simple Smile
Манипулация е тежка дума, крещяща. Дамите ще разберат какво имам предвид. Нима дипломацията не е един вид манипулация? Нима премерените изречения и точния подбор на думи не са и те?
И цени сълзите на жена си, жените не плачат за щяло и нещяло. Просто вие мъжете си мислите, че жените никога не са искрени. Това е съвсем мил съвет Simple Smile

# 57
  • Мнения: 3 231
Мисля, че четеш избирателно Simple Smile
Манипулация е тежка дума, крещяща. Дамите ще разберат какво имам предвид. Нима дипломацията не е един вид манипулация? Нима премерените изречения и точния подбор на думи не са и те?
И цени сълзите на жена си, жените не плачат за щяло и нещяло. Просто вие мъжете си мислите, че жените никога не са искрени. Това е съвсем мил съвет Simple Smile
Няма нужда да влизаш в обяснителен режим. Повечето мъже така или инак минават целия си живот, водени за носа от жената. Въпросът е само да попаднеш на такава, която да води добре и да знае посоката Simple Smile

В този смисъл ми изглежда, че ти не си съвсем добър водач.

# 58
  • Мнения: 4 841
Мисля, че единствено с добро и стимули ще се получат нещата и да ме извинят тук присъстващите мъже, но и леко манипулиране, не в лошия смисъл.

Точно това имах предвид с:

 
С дипломатичност, разговори и леко насочване от страна на авторката, всичко ще си дойде по местата.

И не, не бих го нарекла манипулация. Просто ще извадиш на повърхността най-доброто от твоите момчета, за да изградят една хубава и полезна и за двамата връзка  Peace
Наистина мисля, че ще се справиш. И ти желая успех  Peace

# 59
  • Мнения: 21 486
 Както и да го наречем, вероятно това е правилния път в ситуацията, в която сте. Виждам, че си умна жена и не си склонна да се самозалъгваш.
 Желая ти успех.

# 60
  • Мнения: 8 810
Записвам се, защото мисля, че темата ще има продължение. Може да е след няколко месеца или година, но ще има.
Иначе дотук подкрепям мненията на Ирис 04.

# 61
  • Мнения: 52
Моите деца са със втори баща,който има едно дете от предишен брак,моите са две от предишния брак,и имаме едно общо.Четирите деца са при нас.Никога не е правил разлика,нито пък аз.Няма мое,твое.Има нашите деца.Собствения им баща не помни рожденните им дни.Децата никога не са били лишени от нищо.Обичат го ужасно много.Казват му ,,тате,,.Работи много,за да не сме лишени от нищо,и въпреки всичко винаги има време за тях.Аз съм на мнение,че когато обичаш някой,няма как да не обичаш и детето му.То е частица от него.А и децата нямат никаква вина.

# 62
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
А не не, въобразяваш си. Колко ли по-щастливи щяха да са с биологичния си родител! Не помнел рождените им дни...голяма работа  Mr. Green
Луна и звезди, ей сега ще ти обяснят в каква ужасна заблуда си, че дори и защо не е трябвало дори да ги раждаш тия деца, виждайки че баща им е "ненадежден" и сега си ги обрекла на страдания, предпочитайки личното си щастие. Само стой и чети Laughing

Последна редакция: нд, 10 авг 2014, 12:29 от 'Кафе с мед'

# 63
  • Мнения: 52
А не не, въобразяваш си. Колко ли по-щастливи щяха да са с биологичния си родител! Не помнел рождените им дни...голяма работа  Mr. Green
Луна и звезди, ей сега ще ти обяснят в каква ужасна заблуда си, че дори и защо не е трябвало дори да ги раждаш тия деца, виждайки че баща им е "ненадежден" и сега си ги обрекла на страдания, предпочитайки личното си щастие. Само стой и чети Laughing
[/quote  Ами да ми обясняват,аз съм щастлива,децата ми също.А няма нищо по-хубаво за една майка,от това да вижда децата си щастливи.Всеки може да направи,или роди едно дете.Имам и двата примера в къщи.След създаването,започват големите грижи,и отговорности.  bouquet

# 64
  • Мнения: 2 850
Записвам се, защото мисля, че темата ще има продължение. Може да е след няколко месеца или година, но ще има.
Иначе дотук подкрепям мненията на Ирис 04.
Аз също Peace

# 65
  • Мнения: 712
Моите деца са със втори баща,който има едно дете от предишен брак,моите са две от предишния брак,и имаме едно общо.Четирите деца са при нас.Никога не е правил разлика,нито пък аз.Няма мое,твое.Има нашите деца.Собствения им баща не помни рожденните им дни.Децата никога не са били лишени от нищо.Обичат го ужасно много.Казват му ,,тате,,.Работи много,за да не сме лишени от нищо,и въпреки всичко винаги има време за тях.Аз съм на мнение,че когато обичаш някой,няма как да не обичаш и детето му.То е частица от него.А и децата нямат никаква вина.
Напълно дъм съгласна

# 66
  • Мнения: 21 486
Моите деца са със втори баща,който има едно дете от предишен брак,моите са две от предишния брак,и имаме едно общо.Четирите деца са при нас.Никога не е правил разлика,нито пък аз.Няма мое,твое.Има нашите деца.Собствения им баща не помни рожденните им дни.Децата никога не са били лишени от нищо.Обичат го ужасно много.Казват му ,,тате,,.Работи много,за да не сме лишени от нищо,и въпреки всичко винаги има време за тях.Аз съм на мнение,че когато обичаш някой,няма как да не обичаш и детето му.То е частица от него.А и децата нямат никаква вина.

 А така. Значи мъжът ти не намира само кусури на твоите първи деца, не ги отблъсква когато тръгнат по детински към него и не е необходимо да го молиш специално да отвръща на поздравите им. Обича ги като деца и винаги има време за тях.

А да видя мъжът на авторката да се държи по сходен начин към нейното дете? Дано да успее с разговори и стриктно следене да постигне някакво човешко държание към момченцето, лично аз смятам, че щом не му идва отвътре е доста кауза пердута, но дано не съм права.

# 67
  • Мнения: 52
Да,той наистина ги обича.Обича ги като собствени деца.Наказвал е,когато грешат,но никой не се е сърдил.Голямата даже сега казва,,Аз съм това,което съм,благодарение на тати,,Гордее се с успехите им,и страда с неуспехите.Затова,и аз го обичам ужасно много.Той е повече от баща.Той е истинския им баща.Биологичния само ги е създал.Не знае кога са болни,кога са здрави-нищо.Благодарна съм на съдбата,че ме срещна с него.Пожелавам на авторката,ситуацията при тях да се нормализира.Жал ми стана за детенцето.Представям си пък тя как страда.

# 68
  • Мнения: 22 036
За наранената ръчичка - моето собствено биологично и законно дете си счупи кракът, докато го държах за ръка. Три дена мрънка, че го боли, а аз и на цирк го водих. В пирогов си правиха майтапи с мен докторите, че съм най-лошата майка, мъкнала детето, къде ли не.
Появата на второ дете е стресова и изисква време. Говори с партньора си, не ми се струва загубена битката.

# 69
  • Vienna
  • Мнения: 519
Изцяло подкрепям мненията на Ирис04. А ина4е много глупости се изписаха.

Имам пример с познати, кьдето бащата се държеше коренно разли4но с двете деца - подобно на горните примери - малкото полу4аваше вси4ко, голямото винаги трябваше да отстъпва и освен да му се скара бащата друго не правеше. На малкото се радва и прегръща като го види, на голямото не обръща капка внимание, или му прави забележка за нещо, или му крещи без при4ина. Родителите се разведоха. Бащата има ново семейство и други деца.
И двете деца нямат контакт с бащата. Сега голямата е на 18 год. безработна, не завърши у4илище, татуирана по цялото тяло! Малкото дете е на 13 години и е в "дом за деца" защото си мислеШе, 4е може да прави всякакви изпълнения и светът трябва да се върти около нея. Е, не стана съвсем така...

Една МАЙКА трябва първо да гледа детето /децата й да не страдат! Вси4ко друго е второстепенно.

# 70
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
В последния описан пример виждам по-скоро абдикиране на майката  от задълженията й на родител, а не толкова наличието на втори баща за явно кратък период.
На 18 незавършила училище, малката в дом за деца....тази майка къде е?

# 71
  • Мнения: 2 156
Ами нищо друго, освен безспорен пример за родителски провал. Аз си мисля, че за деца на 18 и 13 години все още не е късно, но "някой" трябва да се нагърби и да се пребори за децата си. Което явно няма да се състои...

# 72
  • Мнения: 712
Луси, в този случай са се издънили яко и двамата. Докато таткото не се е справял къде е била майката?
Има моменти, в които си мисля, че всяка година трябва да ни правят психологически тестове и тия дето не са годни за родители трябва да ги кастрират... Embarassed
Има хора, които даже на пръв поглед да са нормални и уравновесени просто не могат да се справят с отглеждането на дете. Номера не е само да го направиш, но и да му отделяш време всеки ден, за да може да порастне човек, а не издънка.

# 73
  • Мнения: 21
Много е добре, че те е грижа за детето ти. Има майки, които живеят с втори мъже и не се интересуват как се чувстват децата им. Казваш, че отношението му е не много лошо, не го бие. Ако те обича и държи на теб, той ще се  съобрази с твоите изисквания за отношението му към детето. Не се страхувай да говориш с него и обясняваш как да се държи към сина ти. Аз бих го накарала той да се страхува, че ще ме изгуби ако не влезе в релси.

# 74
  • Мнения: 8
Сигурно твърде късно попадам на тази тема и никой няма да прочете това,което ще напиша, но все пак...
Първо,бих изразила съчувствие към всички майки в това положение,защото то е мъчително. От една страна е детето,към което си отговорна като родител(това включва и емоционалното му здраве),от другата страна е вторият му баща,когото ти си избрала за партньор (там отговорността ти се изразява в усилия за хармонични отношения). Проблемът  е още по-заплетен заради общото ви дете(то прави разликата в държанието на мъжа ти видима и болезнена, но и те прави по-обвързана с него).

# 75
  • Мнения: 8
Някои от жените вече посочиха вероятността да пресилваш фактите. Това е нормално предвид страха ти детето ти да не бъде отхвърлено. Страхът винаги ни прави по-чувствителни към проблема. Помисли над тази възможност. Например как би реагирала при същите ситуации,но ако на мястото  на сегашния ти мъж виждаш биологичния баща на детето.
Упреците към по-големите деца са повече, защото от тях очакваме  повече. Може би в някои от забележките си мъжът ти е прав.
Трябва да поемеш отговорност. Сигурно си имала своите основания за избора на втория мъж, но,въпреки че не можем да виждаме в бъдещето къде ще ни отведе даден избор, НИЕ го правим,затова  сме отговорни за него. Усещането за отговорност (т.е.ти си създател) ще те избави от чувството,че си жертва на ситуацията, а това ще те направи силна.
Решението,което ще вземеш оттук нататък, без значение  какво  точно  ще е то (отново да преживееш раздяла,да останеш или ако има някое друго) не бива да приемаш като "добро " или "лошо ",защото това ще те стресира при избора. Каквото и да избереш, първо,бъди сигурна,че си обмислила нещата от възможно най-много ъгли(и все пак никога  не разполагаме с всичката информация  на света ),второ мисли за решението само като за "удачно" или "неудачно" за твоята цел (доколко то ще те доближи до целта ти), и накрая остава да поемеш по избрания път с чувство  на отговорност, че изборът си е твой, и да направиш всичко възможно  най - добро с него.

# 76
  • Мнения: 98
Аз съм майка на дете, което расте с втори баща и те разбирам. Първо ще ти дам съвет, а после ще споделя как е при нас. Мисля, че е добре да разговаряш със специалист, който ще се опита да погледне обективно. Може би и бащата и момчето трябва да разговарят с него, за да се изяснят всички гледни точки. Само така ще си спокойна, че нещата не са плод на свръхпротективно поведение от твоя страна. Аз поне така бих оостъпила, ако имам съмнения в преценката си. Аз самата много съм мислила по тази тема. Синът ми живее с втория си баща от както беше на годинка и половина. След година му се роди братче. Не е прекъснал връзката си с биологичния си баща и лятото прекарва поне по месец с него. Не съм имала поводи да се съмнявам в любовта на втория баща, защото е някак искрена, но  признавам си, винаги съм била нащрек. Понякога забелязвам различно отношение към двете деца, но след като съм мислила надълго и наширико съм стигала до извида, че е заради разликата във възрастта. Знам колко чувствителна може да бъде една майка в такава ситуация. Мисля, че раьликата в отнишенията между децата може да повлияе на техните взаимоотношения един ден, а това е много важно. И понякога дори без повод разговарям с мм за това. Виждаш, че и аз съм свръхпротективна, въпреки че съм спокойна с отношението на мм към децата. Понякога и със сина ми разговарям и по заобиколен начин се опитвам да разбера как се чувства. Мисля, че на първо място имаш нужда ти самата да се успокоиш и, щом след разговор с мъжа ти не го постигаш, поговори с психолог. И скедл това мисли как да постъпиш. Извинявай, но пиша от телефон и допускам грешки.

# 77
  • Мнения: 101
И аз съм майка на 2 деца,едното от първи брак.Е няма как да ти кажа,че не съм в постоянни мисли,пренебрегнато ли е първото ми дете.Но винаги говоря с мъжа ми за нещата,които са пробудили инстинкта ми като майка,защитаваща детето си.

# 78
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
И аз съм майка на 2 деца,едното от първи брак.Е няма как да ти кажа,че не съм в постоянни мисли,пренебрегнато ли е първото ми дете.Но винаги говоря с мъжа ми за нещата,които са пробудили инстинкта ми като майка,защитаваща детето си.
И той какво ти казва?

# 79
  • Мнения: 101
Винаги съм усещала искреността му в обясненията,които ми дава относно поведението родител-дете в дадената ситуация.Разбирам,че се вманиачавам,драматизирам и получавам спокойствието,което търся.Мисля,че съм развила комплекс,благоприятстван от заобикалящото ни общество с утвърдените стандарти за семейство.Нали се сещате "детето трябва да живее с баща си"(биологичния),независимо от всичко и прочие.Когато видя студенина или строгост към каката се напрягам,но в определени моменти я проявява и към беба.Всичко е до вътрешно усещане според мен.Аз съм спокойна,че децата ми не са делени,но това не ми пречи да съм нащрек😈

# 80
  • Мнения: 918
Темата е стара. Аз съм песимист и затова няма да коментирам, но се изненадах приятно от тези, които споделиха, че децата им имат хармонични отношения с вторите си бащи.  bouquet
С моя втори баща сме твърде различни - той беше от типа на вечно неодобряващите и недоволни родители, действащи на принципа "Слушай какво ти говоря, а не гледай какво правя". Много се дразнеше, когато му обръщах внимание на разликите между неговите поучения и собствените му постъпки в ежедневието  hahaha Тогава сменяше плочата на "Когато говориш с мен, ще мълчиш".
Майка ми винаги е вярвала, че с него трябва да сме си близки като баща и дъщеря, и този неин идеал й причини много душевни терзания. Така и не успях да я убедя, че е напълно достатъчно да имаме добри, пък било то и хладни отношения. Винаги му козирува за всичко, не дава дума да се издума по негов адрес и на всичкото отгоре му докладва всеки разговор между мен и нея, дори да става дума за съвсем банални, дори чисто женски теми. Може би смята, че така ни сближава, обаче аз несъзнателно си налагам автоцензура, когато говоря с нея.
Давам си сметка за напрежението, което тя е изпитвала и продължава да изпитва, при това у нас никога не е имало някакви драми, просто несходство на характерите.

# 81
  • Мнения: 98
Въобще не видях, че темата е стара. Дано нещата да са се развили добре. Но наистина има много родители в подобно положение...

# 82
  • Мнения: 101
Темата е стара. Аз съм песимист и затова няма да коментирам, но се изненадах приятно от тези, които споделиха, че децата им имат хармонични отношения с вторите си бащи.  bouquet
С моя втори баща сме твърде различни - той беше от типа на вечно неодобряващите и недоволни родители, действащи на принципа "Слушай какво ти говоря, а не гледай какво правя". Много се дразнеше, когато му обръщах внимание на разликите между неговите поучения и собствените му постъпки в ежедневието  hahaha Тогава сменяше плочата на "Когато говориш с мен, ще мълчиш".
Майка ми винаги е вярвала, че с него трябва да сме си близки като баща и дъщеря, и този неин идеал й причини много душевни терзания. Така и не успях да я убедя, че е напълно достатъчно да имаме добри, пък било то и хладни отношения. Винаги му козирува за всичко, не дава дума да се издума по негов адрес и на всичкото отгоре му докладва всеки разговор между мен и нея, дори да става дума за съвсем банални, дори чисто женски теми. Може би смята, че така ни сближава, обаче аз несъзнателно си налагам автоцензура, когато говоря с нея.
Давам си сметка за напрежението, което тя е изпитвала и продължава да изпитва, при това у нас никога не е имало някакви драми, просто несходство на характерите.

Направо описа моята майка,вторият й мъж(няма как да го нарека баща,моят почина като бях на 11) и мен.

# 83
  • Мнения: 31 780
Странно е такова отношение на вторите бащи, но хора всякакви.
Мисля си, че ако обичаш жена си, би трябвало поне малко да обичаш и да се привържеш към детето и. Та това е дете.
Първата ми братовчедка е отгледана от втори баща. Биологичния за нищо не става, безотговорен човек и пълен алкохолих. Чичо ми (втория и баща) си я обича като родно дете, даже повече от двамата си родни сина. Всичко дава за нея. А е доста обикновен човек, понякога простее много, с основно образование, ама ето, че не дели децата на мои и чужди, работи като вол и всичко за тях дава. Като дете му споделих, че ми е мъчно как моя роден баща нищичко не прави за мен, а той който не е биологичен баща на братовчедка ми дава мило и драго за нея. Каза, че обича много леля ми и щом я обича нея, ще обича и детето и, което е част от нея. Даже го помолих да ми стане баща. Разплака се човека. Тогава почна да ми обръща повече внимание. Даже започна и сметка да ми държи за оценките. Имаше подход човека, та ги пооправих за да не го разочаровам. Grinning

# 84
  • Мнения: 12 668
Мисля,че съм развила комплекс,благоприятстван от заобикалящото ни общество с утвърдените стандарти за семейство.Нали се сещате "детето трябва да живее с баща си"(биологичния),независимо от всичко и прочие.

Стига, бе, напоследък май стандартът е разведени, втори брак, дете от този брак. 

# 85
  • Мнения: 438
Момичета, стана ми много мъчно за момчето на Мигла. Наистина не сме запознати и с другата гледна точка за да бъдем 100% обективни, но от историята на майката личи огорчение от липсата на достатъчно любов към детето, а това е достатъчно. Не съм привърженик на идеята, че всичко е "в главата ни", тоест, че ние сами си причиняваме проблемите. По скоро смятам, че нашите усещания за нещата и инстинкта ни определя най-добре дали има проблем или не, тоест щом усещаме, че нещо не е наред, то е точно така.
 
Прочетох и историята на Christina80, и в други теми съм я срещала и много й съчувствам за нейното момче, което също мисля изпитва липса на любов от роднините. Кристина, наистина представям си колко е тежко за теб, като дете, което е получавало малко обич, да гледаш, че подобно нещо се случва и със сина ти. И какво като е проблемен. Това пък винаги най ме е дразнило в отношенията към децата, сякаш те заслужават по-малко. Напротив мисля, че децата с проблеми имат нужда от двойно повече любов и внимание.

Относно историята на fatoumata. Аз съм отгледана от биологичните си родители, но живях години наред със същите реплики, а и до сега ми се повтаря "Ти не гледай нас какво правим, гледай себе си". Това вечно неодобрение го разбирам перфектно, и сега ми се натяква защо аз съм такава, сякаш човек може да избяга толкова лесно от модела зададен от родителите си. И въпреки всичко се боря със все сили със себе си, да не предам всичко това на детето. И се дразня, когато неговият биологичен баща, колкото и добро намерение да има няма усет и подход към детето в повечето случаи.

# 86
  • Мнения: 918
За гледната точка на детето, което има втори баща/майка, препоръчвам горещо романите на Джаклин Уилсън, особено The Suitcase Kid. Прекрасна е тази жена, много реалистично описва какво се върти в главата на дете, живеещо заедно с втори баща/майка и деца, доведени/родени в новото семейство. Краят на историята е много позитивен, макар и героинята и вторият и баща, съответно втората й майка, да не постигат съвършенството в отношенията, бленувано от родители като моята майка.   Laughing

За съжаление, едва сега започват да превеждат Джаклин Уилсън на български.

Започнах с думата песимизъм, но за да завърша оптимистично - детството е много кратко и децата се оправят някак. Това, че единият родител е по-студен или незаинтересован, не е чак такъв проблем само по себе си, особено ако другият родител съумее да подкрепя детето си, без да прави драми.

# 87
  • София
  • Мнения: 4 323
А дали се замисляте, че подсъзнателно в главата на 6-годишниото дете се заражда негативизъм към сестричката му, защото усеща, че то е отхвърляно, а другото не е. Боже, ревността към второто се получава и при прекрасни сплотени семейства, които не делят децата въобще, камо-ли при такова отношение. Едно дете никога не би трябвало да се чувства отхвърляно. Само по себе си!

# 88
  • Мнения: 19 061
Аз разбрах именно заради деленето, че вторият ми баща е втори. Твърде малка разлика имаме с другите деца, че да помня. Като купуваше нещо, купуваше само на неговите си деца, даваше пари (примерно за вафла или закуска) само на тях.

# 89
  • София
  • Мнения: 17 300
Айде стига бе... Ужасно

# 90
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Lаnfеar, много добър човек е бил доведеният ти чичо Simple Smile. Колко малко, и в същото време колко голямо сърце се иска да направиш хората около себе си щастливи Heart Eyes.

# 91
  • Мнения: 2 124
Според мен майката преекспонира отношението на бащата и в случая изобщо няма значение втори ли е, роден ли е. До голяма степен споделям мнението на нофелет - не е нужно един мъж да се държи като баба, за да демонстрира обичта към децата си.

Тъй като имаме само гледна точка на майката, съвети, свързани с разводи, психолози и т.н. са леко пресилени - може синът наистина да е леко разглезен, тя сама каза, че винаги опитва да компенсира чуждото поведение, което е излишно; освен това дава уклон и на отношенията с биологичния му баща - едва ли не ще раздаде сценарии за поведение и на двамата бащи като забравя, че общуването по мъжки се случва по друг начин и изобщо даже не включва много приказки.

Когато моята дъщеря падне и се удари и моята реакция е нулева. Такава съм просто, без значение правилно или неправилно, нямам намерение да изпадам в излишно ахкане и охкане само защото на някой отстрани не му харесва. Беше в ДГ, когато отивайки да я взема, учителката ме посреща силно притеснена, тъй като малко преди това детето беше паднало и си ударило ръката. Вървяха срещу мен и дъщеря ми си държеше ръката свита. Аз само я  погледнах и казах: "А, нищо й няма, преструва се." Сигурно учителката е трябвало да пусне тема, да ме очерни и всички дружно да я посъветват как социалните трябва да ми отнемат детето. (На детето действително нищо му нямаше, дори не беше ожулена).
Ако детето наистина се е наранило, с какво точно помага силното притеснение - то още повече подсилва детския страх. Но както никой не може да спре притеснението си, така и не може насила да накараш някого да се притеснява, ако не му е в природата. Хората са различни и в емоциите, и в реакциите си, затова не прибързвайте с присъдите.
Инцидент от това лято - стана голяма суматоха, тъй като бяха много деца - майката само накара сина си да се изплези да види доколко е пострадал езикът (беше се счупил и един зъб) и после пак го пусна да играе без да прави драми.

# 92
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Е, сега "преструва се", казано пред детето, ми звучи меко казано грубо. Аз самата, също много мразя търчане, охкане и ахкане заради едно падане. Гледам да науча децата си от съвсем малки да не мрънкат за всяко ожулване, и в 90 % от случаите също не реагирам, но осъзнавам, че това често е зов за внимание. Счупен зъб също не е нещо маловажно, елементарното чувство за самосъхранение не е излишно.

# 93
  • Мнения: 2 837
И аз не охкам и ахкам и с овладяната си реакция съм "учудвала" свидетели на разни случки, но никога не бих казала за ударено дете пред друг човек, че се преструва  Sick
Едно е да се тюхкаш, друго е да гушнеш детето и да му кажеш, че нищо страшно не се е случило.
Истината е, че самото наличие на втори баща поражда някои проблеми - и биологичните родители постъпват грубо, но тогава детето е по-склонно да търси вината у себе си, отколкото у другия човек, защото не предполага, че собствените му родители не го приемат или обичат. Същото като при осиновените деца - може да се държиш с тях като със собственото, но те приемат всяка несправедливост  по-болезнено. Или като майката и свекървата - едно и също нещо, казано от едната и от другата, предизвиква различни реакции.

# 94
  • Мнения: 12 668
Аз разбрах именно заради деленето, че вторият ми баща е втори. Твърде малка разлика имаме с другите деца, че да помня. Като купуваше нещо, купуваше само на неговите си деца, даваше пари (примерно за вафла или закуска) само на тях.

Майка ти как реагира на това?

# 95
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Аз разбрах именно заради деленето, че вторият ми баща е втори. Твърде малка разлика имаме с другите деца, че да помня. Като купуваше нещо, купуваше само на неговите си деца, даваше пари (примерно за вафла или закуска) само на тях.

Майка ти как реагира на това?
Да, и аз това се чудя. Ще купи вафла само на неговото един път. На втория ще хвърчи през вратата с шут в гъза и с вафлата в ръката Close.

# 96
  • Мнения: 31 780
Скрит текст:
Според мен майката преекспонира отношението на бащата и в случая изобщо няма значение втори ли е, роден ли е. До голяма степен споделям мнението на нофелет - не е нужно един мъж да се държи като баба, за да демонстрира обичта към децата си.

Тъй като имаме само гледна точка на майката, съвети, свързани с разводи, психолози и т.н. са леко пресилени - може синът наистина да е леко разглезен, тя сама каза, че винаги опитва да компенсира чуждото поведение, което е излишно; освен това дава уклон и на отношенията с биологичния му баща - едва ли не ще раздаде сценарии за поведение и на двамата бащи като забравя, че общуването по мъжки се случва по друг начин и изобщо даже не включва много приказки.

Когато моята дъщеря падне и се удари и моята реакция е нулева. Такава съм просто, без значение правилно или неправилно, нямам намерение да изпадам в излишно ахкане и охкане само защото на някой отстрани не му харесва. Беше в ДГ, когато отивайки да я взема, учителката ме посреща силно притеснена, тъй като малко преди това детето беше паднало и си ударило ръката. Вървяха срещу мен и дъщеря ми си държеше ръката свита. Аз само я  погледнах и казах: "А, нищо й няма, преструва се." Сигурно учителката е трябвало да пусне тема, да ме очерни и всички дружно да я посъветват как социалните трябва да ми отнемат детето. (На детето действително нищо му нямаше, дори не беше ожулена).
Ако детето наистина се е наранило, с какво точно помага силното притеснение - то още повече подсилва детския страх. Но както никой не може да спре притеснението си, така и не може насила да накараш някого да се притеснява, ако не му е в природата. Хората са различни и в емоциите, и в реакциите си, затова не прибързвайте с присъдите.
Инцидент от това лято - стана голяма суматоха, тъй като бяха много деца - майката само накара сина си да се изплези да види доколко е пострадал езикът (беше се счупил и един зъб) и после пак го пусна да играе без да прави драми.





Да успокоиш детето си и да проявиш внимание не е охкане и тюхкане.
Ако си счупи нещо, пак ли ще кажеш, че се преструва? Mr. Green

# 97
  • Мнения: 2 124
За моето дете конкретно "преструва се" си е точно на място казано, прави го съвсем целенасочено без да осъзнава как това се отразява на тези около нея (учителката едва ли е била притеснена само за детето, знаете, че има родители, които веднага ще почнат с нападки къде е била тя, защо се е ударило и т.н.). Един път такава драматизация беше разиграла на баща ми, че човекът три часа не можа да се успокои и след вземане на лекарства. Предвид виковете й разни странични бабки наблюдатели започнали да дават съвети да се вика линейка и т.н. (за едно ожулено коляно!) и наистина за малко да вкара баща ми в болница.

Като си счупи нещо (да не се случва), ще я заведа на ортопед, но пак няма да изпадам в несвяст, защото не ми е присъщо.
Силно притеснена досега съм била само веднъж, когато ми се обадиха от уч-ще, че е станал инцидент и си е наранила окото, тъй като реално не знаех какво точно се е случило, а и учителката може да ми спестява (най-малкото не знаех в спешното ли ще трябва да я водя или в Очна болница). Е, тогава се успокоих за себе си, че все пак не съм толкова безчувствена. Пак казвам хората са различни.

В конкретния случай най-добре майката да се абстрахира от своите притеснения и страхове и да се опита да погледне възможно най-обективно, за да прецени дали има реален повод да счита, че нещо не е наред. (Нейни приятелки и роднини не са добър съветник).

# 98
  • Мнения: 918
Скрит текст:
Според мен майката преекспонира отношението на бащата и в случая изобщо няма значение втори ли е, роден ли е. До голяма степен споделям мнението на нофелет - не е нужно един мъж да се държи като баба, за да демонстрира обичта към децата си.

Тъй като имаме само гледна точка на майката, съвети, свързани с разводи, психолози и т.н. са леко пресилени - може синът наистина да е леко разглезен, тя сама каза, че винаги опитва да компенсира чуждото поведение, което е излишно; освен това дава уклон и на отношенията с биологичния му баща - едва ли не ще раздаде сценарии за поведение и на двамата бащи като забравя, че общуването по мъжки се случва по друг начин и изобщо даже не включва много приказки.

Когато моята дъщеря падне и се удари и моята реакция е нулева. Такава съм просто, без значение правилно или неправилно, нямам намерение да изпадам в излишно ахкане и охкане само защото на някой отстрани не му харесва. Беше в ДГ, когато отивайки да я взема, учителката ме посреща силно притеснена, тъй като малко преди това детето беше паднало и си ударило ръката. Вървяха срещу мен и дъщеря ми си държеше ръката свита. Аз само я  погледнах и казах: "А, нищо й няма, преструва се." Сигурно учителката е трябвало да пусне тема, да ме очерни и всички дружно да я посъветват как социалните трябва да ми отнемат детето. (На детето действително нищо му нямаше, дори не беше ожулена).
Ако детето наистина се е наранило, с какво точно помага силното притеснение - то още повече подсилва детския страх. Но както никой не може да спре притеснението си, така и не може насила да накараш някого да се притеснява, ако не му е в природата. Хората са различни и в емоциите, и в реакциите си, затова не прибързвайте с присъдите.
Инцидент от това лято - стана голяма суматоха, тъй като бяха много деца - майката само накара сина си да се изплези да види доколко е пострадал езикът (беше се счупил и един зъб) и после пак го пусна да играе без да прави драми.



Да успокоиш детето си и да проявиш внимание не е охкане и тюхкане.
Ако си счупи нещо, пак ли ще кажеш, че се преструва? Mr. Green
Културата на безразличието тръгва от семейството.  Cry

# 99
  • Мнения: 19 061

Майка ти как реагира на това?
Да, и аз това се чудя. Ще купи вафла само на неговото един път. На втория ще хвърчи през вратата с шут в гъза и с вафлата в ръката Close.
[/quote]

Това беше и една от причините да се разделят. Аз първите един-два пъти, когато се случи дори не съм казвала на майка ми. Мислех си, че щом не е взел на мен, значи нещо съм направила и не заслужавам. Срамувах се и аз не знам защо. После просто навързах нещата, като се добави и факта, че и майка му имаше по-различно отношение към мен и останалите внуци.
Не, че се беше изтрепал да купува и на тях разни неща, по-скоро някакви демонстрации правеше. Той работеше временна заетост и получаваше минимално заплащане, което общо-взето си го изпиваше и дори не му стигаше, та си беше на издръжка на майка ми. Жилището си беше на името на майка ми, тя си го плащаше, като цяло ѝ стигаха парите да покрие сметките и да купи вафли на всичките си деца, особено ако няма и мъж за издържане, така че решението за раздяла не е било трудно от практически план. Но има и жени, които са финансово зависи от такива мъже, които делят децата, и тогава вероятно е много по-гадно.

# 100
  • Мнения: 12 668
Но има и жени, които са финансово зависи от такива мъже, които делят децата, и тогава вероятно е много по-гадно.

Има и не финансово зависими. Мъж да има и затова пренебрегват и децата си.

# 101
  • Мнения: 31 780
За моето дете конкретно "преструва се" си е точно на място казано, прави го съвсем целенасочено без да осъзнава как това се отразява на тези около нея (учителката едва ли е била притеснена само за детето, знаете, че има родители, които веднага ще почнат с нападки къде е била тя, защо се е ударило и т.н.). Един път такава драматизация беше разиграла на баща ми, че човекът три часа не можа да се успокои и след вземане на лекарства. Предвид виковете й разни странични бабки наблюдатели започнали да дават съвети да се вика линейка и т.н. (за едно ожулено коляно!) и наистина за малко да вкара баща ми в болница.

Като си счупи нещо (да не се случва), ще я заведа на ортопед, но пак няма да изпадам в несвяст, защото не ми е присъщо.
Силно притеснена досега съм била само веднъж, когато ми се обадиха от уч-ще, че е станал инцидент и си е наранила окото, тъй като реално не знаех какво точно се е случило, а и учителката може да ми спестява (най-малкото не знаех в спешното ли ще трябва да я водя или в Очна болница). Е, тогава се успокоих за себе си, че все пак не съм толкова безчувствена. Пак казвам хората са различни.

В конкретния случай най-добре майката да се абстрахира от своите притеснения и страхове и да се опита да погледне възможно най-обективно, за да прецени дали има реален повод да счита, че нещо не е наред. (Нейни приятелки и роднини не са добър съветник).

Хм, мисля, че с тези преструвки се опитва да привлече внимание. Може би се чувства необичана някак си. Има някакъв проблем момичето. Проявявайки безразличие само влошаваш нещата си мисля. newsm78

Но има и жени, които са финансово зависи от такива мъже, които делят децата, и тогава вероятно е много по-гадно.

Има и не финансово зависими. Мъж да има и затова пренебрегват и децата си.

Според мен мъжете са до време, а децата са до гроб. Да си пренебрегнеш децата, заради някакъв си там е безумно.


Иначе моята родна баба ни делеше. Само защото брат ми е кръстен на тях, а аз съм на другата баба. Купуваше повече неща за брат ми, демонстративно се затваряше пред нас в другата стая и му даваше подаръците, а сладките го караше да яде веднага с думите - "Яж бързо, докато ония двете не разберат"  ooooh! Става въпрос за мен и братовчедка ми, която е нейна внучка също, дете на родната и дъщеря. Това създаваше напрежение между мен и брат ми. Чувствах, че не съм обичана от никой.

# 102
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239

Хм, мисля, че с тези преструвки се опитва да привлече внимание. Може би се чувства необичана някак си. Има някакъв проблем момичето. Проявявайки безразличие само влошаваш нещата си мисля. newsm78


И аз така мисля и съдя от собствен опит - малката ми дъщеря е такава Драма Куин, че е в състояние да изпадне в несвяст от ожулено коляно, да не говорим за кървяща рана Simple Smile. Мрънка, реве, чудо голямо. Обаче никога не съм си позволила да коментирам поведението й подигравателно, камо ли пред друг човек. Обяснявам спокойно, че нищо страшно не е станало, целувам я, гушкам я и я оставям да се настрада. С течение на веремето тя си продължава да мрънка, но чувствително по-рядко. Но пък виждам как се превръща в едно изключително емпатично, лъчезарно и откликващо същество. Тя просто има нужда от двупосочна емоционална близост, такъв й е характерът. Ако бях пречупила това нещо, не искам да си мисля какъв щеше да е резултатът.
Голямата например никога не е проявявала свръчувствителност към рани, не е преигравала, не се е преструвала, ама никога. Затова виждам разликата.

# 103
  • Мнения: 31 780

Хм, мисля, че с тези преструвки се опитва да привлече внимание. Може би се чувства необичана някак си. Има някакъв проблем момичето. Проявявайки безразличие само влошаваш нещата си мисля. newsm78


И аз така мисля и съдя от собствен опит - малката ми дъщеря е такава Драма Куин, че е в състояние да изпадне в несвяст от ожулено коляно, да не говорим за кървяща рана Simple Smile. Мрънка, реве, чудо голямо. Обаче никога не съм си позволила да коментирам поведението й подигравателно, камо ли пред друг човек. Обяснявам спокойно, че нищо страшно не е станало, целувам я, гушкам я и я оставям да се настрада. С течение на веремето тя си продължава да мрънка, но чувствително по-рядко. Но пък виждам как се превръща в едно изключително емпатично, лъчезарно и откликващо същество. Тя просто има нужда от двупосочна емоционална близост, такъв й е характерът. Ако бях пречупила това нещо, не искам да си мисля какъв щеше да е резултатът.
Голямата например никога не е проявявала свръчувствителност към рани, не е преигравала, не се е преструвала, ама никога. Затова виждам разликата.

Добре си постъпила, но в случая на  mariposa de noche може да доведе до наистина сериозни опити да се самонарани за да привлече внимание.

# 104
  • Мнения: 12 668
Иначе моята родна баба ни делеше. Само защото брат ми е кръстен на тях, а аз съм на другата баба. Купуваше повече неща за брат ми, демонстративно се затваряше пред нас в другата стая и му даваше подаръците, а сладките го караше да яде веднага с думите - "Яж бързо, докато ония двете не разберат"  ooooh! Става въпрос за мен и братовчедка ми, която е нейна внучка също, дете на родната и дъщеря. Това създаваше напрежение между мен и брат ми. Чувствах, че не съм обичана от никой.

Пак бих задала същия въпрос - как реагираше майка ти.

# 105
  • Мнения: 31 780
Иначе моята родна баба ни делеше. Само защото брат ми е кръстен на тях, а аз съм на другата баба. Купуваше повече неща за брат ми, демонстративно се затваряше пред нас в другата стая и му даваше подаръците, а сладките го караше да яде веднага с думите - "Яж бързо, докато ония двете не разберат"  ooooh! Става въпрос за мен и братовчедка ми, която е нейна внучка също, дете на родната и дъщеря. Това създаваше напрежение между мен и брат ми. Чувствах, че не съм обичана от никой.

Пак бих задала същия въпрос - как реагираше майка ти.

Родителите ми са разведени. Тези изпълнения се правеха от баба ми/майката на баща ми/, когато бяхме при тях. Не съм и казвала. Всъщност тази ми баба ме биеше жестоко доста често. Но и това не и казвах. Спря да ме бие, когато на мен ми писна и я набих аз жестоко. Посегнах и не защото отново посегна на мен, а защото реши, че е време и братовчедка ми да бъде бита за щяло и нещяло.
Иначе подобно отношение имаше и от страна на майка ми. Но не чак в такива размери и по-рядко. Случвало се е да толерира повече брат ми за доста неща. Да му купува нещо на него, а на мен не, но с обещание уж да ми купи. Случвало се е брат ми да ме обижда пред нея, а тя никаква реакция. После ми твърдеше, че му била направила забележка като са били сами. ooooh! А като я питах, защо той продължава, мълчеше като пукел. Та и аз почнах да го обиждам където ми падне, а забележките ми влизаха през едното ухо и излизаха през другото. Mr. Green
Или пък мен ме караше повече да чистя и подреждам, а него не. Резултата е сега, че брат ми е един мундарин. Сега осъзнава, че е трябвало и него да научи на някои неща.

# 106
  • Мнения: 2 124
в случая на  mariposa de noche може да доведе до наистина сериозни опити да се самонарани за да привлече внимание.

Искрено ме разсмя  Grinning Тя толкова се страхува да не я заболи от нещо, че по никакъв начин няма да си го причини умишлено - по физическо винаги бяга на опашката, не защото не може, както й натякват съучениците, а за да не падне. Но това че моето дете "вие от болка" при рязане на нокти не е предмет на темата.

# 107
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
То и моето "вие" като му режа ноктите, но не е от болка, а от страх. Това е характер. С подигравки и неглижиране само се изостря този недостатък.

# 108
  • Мнения: 12 668
А може да стане като с лъжливото овчарче.

# 109
  • Мнения: 142
То и моето "вие" като му режа ноктите, но не е от болка, а от страх. Това е характер. С подигравки и неглижиране само се изостря този недостатък.


Лелеее аз си спомням като малка пак с разведени родители съм и колко много проблеми и страдание минах. Радвам се да чуя, че има деца, които са гледани добре, но според мен и това е само мое мнение, е хубаво да се научат да търпят на болка и страдание. Ще станат големи и ще се зблъскат с живота и ще стане интересно. Една инжекция да има да им бият ваксина и ще има цирк. Кофти ми е като се сетя за деството си, но пък и съм благодарна, защото това ме изгради като по-силен харакетер.

# 110
  • Мнения: 1 384
Много сложни са човешките взаимоотношения. Дори на възрастни към деца, независимо от комбинацията и поредността на мъжа/жената в семейството. Познавам чувството да си делен и сравняван. Виждам и от страни последствията върху друг човек. По-често това се отразява, не остава ей така в миналото, носи последствия по-често негативни, отколкото позитивни. Малцина излизат по-силни от такава ситуация. Само това мога да кажа аз, както като потърпевш, така и като свидетел на живота на такъв типаж.

# 111
  • Мнения: 9 711
Хъм, по мои наблюдения, повечето 'неподкрепяни' и 'необгрижвани' деца си налягат парцалите и се справят добре. Много по-рядко изпадат в самосъжаление. Говоря за ситуациите, в които семейните отношения не са били екстремно ненормални.

# 112
  • Мнения: 1 384
Аз не говоря за налягане на парцали и за несправяне. Те се справят да кажем. Отражение на психиката има, има странности (отклонения) в отношенията им с другите хора. Голям праз, че се справяш (каквото и да значи това, пари, работа, налегнал си си парцалите и успяваш), когато си леко увреден и скапваш всякакви отношения с ближните ти (към този момент жена примерно, собствени деца). Дори не говоря за липса на обгрижване в детството, че и за него има различно мнение що е то нормално обгрижване. Говоря за сравнението и деленето на деца в чиста форма по начин, познат доста по нашите ширини.
ето ти един пример-брат и сестра. Сестрата е обгрижвана, брата-не. Сестрата цял живот някой нещо и урежда, на брата-не. Брата си е налегнал парцалите и е много по-успял да го кажем, много мъже не могат да му стъпят на малкия пръст. Но за да успее е минал през какво ли не, блъскал се е, борил се е, и този му живот го е озлобил и го е направил и параноик (защото е бил използван също така) и в отношенията с най-близките си (не родителите) е кошмарен. Сестрата до ден днешен живее лежерно, весела е, над нещата е , уреден и е живота така или иначе, има какво да и капе. Не се е борила, не се е смачкала по пътя.

# 113
  • Мнения: 2 222
Пак си е до човека, не е задължително да си се озлобил и побъркал, само защото си се справял сам. Даже е много вероятно психическото ти здраве да е по-добро, отколкото ако 5 роднини пърхат край теб и си несамостоятелен като детенце. Аз лично не си пожелавам обгрижване от роднини - за мен да го имам би било по-скоро потискащо...

# 114
  • Canada - Montreal
  • Мнения: 118
Нито една от двете крайности не води до нищо добро.И да си много обгрижван, и да си тотално отхвърлен си имат своите последствия в живота ни като възрастни.

# 115
  • Мнения: 438
Аз не говоря за налягане на парцали и за несправяне. Те се справят да кажем. Отражение на психиката има, има странности (отклонения) в отношенията им с другите хора. Голям праз, че се справяш (каквото и да значи това, пари, работа, налегнал си си парцалите и успяваш), когато си леко увреден и скапваш всякакви отношения с ближните ти (към този момент жена примерно, собствени деца). Дори не говоря за липса на обгрижване в детството, че и за него има различно мнение що е то нормално обгрижване. Говоря за сравнението и деленето на деца в чиста форма по начин, познат доста по нашите ширини.
ето ти един пример-брат и сестра. Сестрата е обгрижвана, брата-не. Сестрата цял живот някой нещо и урежда, на брата-не. Брата си е налегнал парцалите и е много по-успял да го кажем, много мъже не могат да му стъпят на малкия пръст. Но за да успее е минал през какво ли не, блъскал се е, борил се е, и този му живот го е озлобил и го е направил и параноик (защото е бил използван също така) и в отношенията с най-близките си (не родителите) е кошмарен. Сестрата до ден днешен живее лежерно, весела е, над нещата е , уреден и е живота така или иначе, има какво да и капе. Не се е борила, не се е смачкала по пътя.

Не винаги успехът е критерий, това, че изкарваш много пари, но си се похабил физически и психически и си се озлобил не го намирам за справяне. И да корени се в детството, в отношението на родителите.

# 116
  • Мнения: 1 384
Нито една от двете крайности не води до нищо добро.И да си много обгрижван, и да си тотално отхвърлен си имат своите последствия в живота ни като възрастни.
Именно.

# 117
  • Мнения: 8
Все пак не бива да изискваме невъзможнто от вторите бащи. Няма как,  дори и малко, да не предпочитат родното си дете пред доведеното. Инстинктите са трудни за манипулиране. Но ако нещата са в рамките на приемливото- и двете деца са обгрижени,  усещат родителската обич и привързаност - не бива да критикуваме човека за това,че не може да изравни до мг това,което дава на двете деца.

# 118
  • Мнения: X
Все пак не бива да изискваме невъзможнто от вторите бащи. Няма как,  дори и малко, да не предпочитат родното си дете пред доведеното. Инстинктите са трудни за манипулиране.
Това е вярно, но след като сме възрастни хора, би следвало да можем добре да контролираме инстинктите си, а не да позволяваме да вземат връх и да ги "сервираме" на децата.

# 119
  • при късмета
  • Мнения: 24 013
Иначе моята родна баба ни делеше. Само защото брат ми е кръстен на тях, а аз съм на другата баба. Купуваше повече неща за брат ми, демонстративно се затваряше пред нас в другата стая и му даваше подаръците, а сладките го караше да яде веднага с думите - "Яж бързо, докато ония двете не разберат"  ooooh! Става въпрос за мен и братовчедка ми, която е нейна внучка също, дете на родната и дъщеря. Това създаваше напрежение между мен и брат ми. Чувствах, че не съм обичана от никой.

Пак бих задала същия въпрос - как реагираше майка ти.
Защо при такава ситуация се пита за реакцията само на майката? Бащата реакция не трябва да има или както и да реагира ще е нормално?

# 120
  • Мнения: 31 780
А баща ми....той единствено реагираше добре на алкохола  Mr. Green

# 121
  • Мнения: X
Едно от нещата които не спира да ме изумява тук (в чужбина живея) е пълната приемственост на доведени, заварени.... деца. В началото мислех, че е някакво изключение но НЕ! Държат се точно като родители, баби, дядовци.... Просто децата, без значение кой е направил, родил... са приоритет за всички от обкръжението им. Имам колежка, която не прави никаква разлика между децата на дъщеря си и трите деца на снаха й от предишна връзка. Друга пък има дете от местен, който гледа сина от предишна връзка а тя живее с последното си гадже Wink Лудница  Laughing

# 122
  • Мнения: 7 325
При нас децата трябва да живеят с това което родителя дава като издръжка, т.е вторият не е задължен финансово. Преди доста години ходех на езиков курс и една се жалваше, че мъжът и и извадил душата да доведе детето си да живее с тях и като го довела той решил, че то трябва да работи за хляба си. Чудеше се как е възможно 9 год. да работи и какво да прави. Беше трудно с документите, а тя нямаше достатъчно време брак за да се разведе. Мъжа беше с възможности. Не знам какво стана с тези хора, ама беше много грозна история. Преди няколко месеца пък раздухваха случай - гаджето на майката убива детето и защото не можел да чака съда да го присъди на бащата.
Има и случаи като от поста на Анонимен, ама за жалост повече са другите.

# 123
  • Мнения: 5 710
Аз бих се настроила срещу човек, който не успява да се стегне и да приеме семейството си в неговата цялост. Независимо дали става въпрос за биологичен или не биологичен родител. Познавам както по-любими деца в едно (биологично) семейство, така и разделението, за което говори авторката и в двата случая потърпевши са неглижираните деца и  то дългосрочно, в живота. Ниско самочувствие, комплекси за малоценност, разни лоши чувства се хранят, не ми се мисли как се преминава през пубертета в такава среда и т.н.
Не бих искала също така да провлачвам толерантността си твърде дълго, както и свободните си разсъждения на какво би могло да се дължи. Ами дължи се на личността на партньора и на неговата ниска интелигентност- емоционална и интелектуална. Едното дете расте, другото също расте. Ако ставаше въпрос за моето семейство щях освен да приказвам да взема и някакви мерки, например семеен терапевт, да се изяснят нещата, посоката- може би специалисти знаят начини да се повлияе в такава ситуация.
При всички положения не мисля, че дори партньорът на авторката да го прави "за добро" е адекватно.
Аз не мога да си представя човек, на който "нищо не му трепва" да отглежда което и да е от децата ми - а това, че детето търси мъжа в семейството е нормално - децата се привързват към тези, с които живеят и които пряко ги обгрижват.

Този партньор родители няма ли, майка която да бъде привлечена на страната на каузата?

# 124
  • Мнения: 7 006
Прилеп, много мили думи, благодаря  Hug! Точно това се опитвам, да мисля трезво и да преценя правилно защо се случват някои неща, но онзи ден сина ми падна в трамплина и  помислихме, че си е изкълчил ръката ( имахме гости за рождения ден на малкия ), всички хора се заинтересуваха, само той стоеше и обясняваше, че търсел внимание и затова плачел. Сега лакета му е подут като на Попай , цяла нощ не спахме с него, лед и ревове ( оказа се че има разкъсано връзки )но вярвате ли ми, изобщо не го жегна. За такива ситуации говоря, за тази незаинтересованост, то си е един вид незачитане на чувствата на детето, а камо ли да общува с него в полза на развитието му. Няма проблем, нека му направи забележка, ако тя е адекватна, но това обикновено се случва ако е замесена малката, което не оставя впечатление, че забележката има за цел да научи на нещо детето.
Ех.. сложни неща..
Аз бях в подобна ситуация,но нямахме дете..СЛед третата година го изгоних,междувременно забременях,уж се пазехме..Прочее,прецених,че не е моментът и направих аборт.И слава Богу,не ми се мисли в къв филм щях да съм се вкарала сега..
И при нас нямаше бой,но вербален и най-вече психически тормоз,да.Сякаш дебнеше за най-малкото провинение за да се стигне до наказания и прочее..Абе не ми се говори,че като си спомня и.. #Cussing out

Този мъж не те обича,така мисля аз..
Не е любов това да обичаш някого,но да не приемаш детето му..Тва е его
Баси му и зрелия индивид..Ми от кумова срама бе да трае..Като не му иде от сърце,да даде любов,тогава театър ще играе,ама детето ми тряя да живее в щастлива обстановка..Щото на децата не им дреме ти сега този шоколад от любов ли им го даваш или от куртоазия..Децата са си деца,и си искат своето..Ще му се разкъса лакътя,а муньо ще обяснява,че търсел внимание ли?На мунчовци ще ми стане,па ако ще 10 други деца  да съм му родила..
Сложно е..Спор няма..Но ако това не престане,има вероятност брат и сестра да се намразят..
Особено ако "таткото" започне да обвинява баткото за белите на по-малкото,че и да наказва..Не знам сега как,но обикновено до там се стига..И децата се озлобяват..ПОсле били проблемни..Ние дъртите сме проблемните,не децата.. Peace

# 125
  • Мнения: 142
Прилеп, много мили думи, благодаря  Hug! Точно това се опитвам, да мисля трезво и да преценя правилно защо се случват някои неща, но онзи ден сина ми падна в трамплина и  помислихме, че си е изкълчил ръката ( имахме гости за рождения ден на малкия ), всички хора се заинтересуваха, само той стоеше и обясняваше, че търсел внимание и затова плачел. Сега лакета му е подут като на Попай , цяла нощ не спахме с него, лед и ревове ( оказа се че има разкъсано връзки )но вярвате ли ми, изобщо не го жегна. За такива ситуации говоря, за тази незаинтересованост, то си е един вид незачитане на чувствата на детето, а камо ли да общува с него в полза на развитието му. Няма проблем, нека му направи забележка, ако тя е адекватна, но това обикновено се случва ако е замесена малката, което не оставя впечатление, че забележката има за цел да научи на нещо детето.
Ех.. сложни неща..
Аз бях в подобна ситуация,но нямахме дете..СЛед третата година го изгоних,междувременно забременях,уж се пазехме..Прочее,прецених,че не е моментът и направих аборт.И слава Богу,не ми се мисли в къв филм щях да съм се вкарала сега..
И при нас нямаше бой,но вербален и най-вече психически тормоз,да.Сякаш дебнеше за най-малкото провинение за да се стигне до наказания и прочее..Абе не ми се говори,че като си спомня и.. #Cussing out

Този мъж не те обича,така мисля аз..
Не е любов това да обичаш някого,но да не приемаш детето му..Тва е его
Баси му и зрелия индивид..Ми от кумова срама бе да трае..Като не му иде от сърце,да даде любов,тогава театър ще играе,ама детето ми тряя да живее в щастлива обстановка..Щото на децата не им дреме ти сега този шоколад от любов ли им го даваш или от куртоазия..Децата са си деца,и си искат своето..Ще му се разкъса лакътя,а муньо ще обяснява,че търсел внимание ли?На мунчовци ще ми стане,па ако ще 10 други деца  да съм му родила..
Сложно е..Спор няма..Но ако това не престане,има вероятност брат и сестра да се намразят..
Особено ако "таткото" започне да обвинява баткото за белите на по-малкото,че и да наказва..Не знам сега как,но обикновено до там се стига..И децата се озлобяват..ПОсле били проблемни..Ние дъртите сме проблемните,не децата.. Peace

Еми точно, това е ЕГО! Най-големия враг на човека. И при мъжете е много повече засилено! Нали защото има повече мускул нашечкия и се тупа в гърдите. Ама има някои хора, които го осъзнават проблема с егото и го подхранват и се идентифицират с него. От такива далеко да се бяга. И в други теми на този форум се натъквам на поведение и изцепки на мъжете, където не ги е еня изобщо за жените и после излиза, че жените трябва да гледа с едно дете повече. Нормалните си деца + мъжете си, които също се правят на деца.

Лошото е, че истината е такава „Човек се учи за страх и ужас на околните.“ Много е жалка ситуацията където родителите знаят по-малко от децата си и се учат също на гърба на децата си. Аз съм имала такива родители, но пък и съм благодарна, защото съм изградила по-сериозен характер.

# 126
  • Мнения: 25
Ох незнам може би и аз ще попадна в такава ситуация но може би с разликата че нямам опора в никого.Родителите ми уж са много загрижени ,могат да ми помогнат по всякакаф начин но от тях нищо.Истината е такава ,че никои няма да ти помогне всеки гледа от страни и се смее колко уш сме загубени и тъпи.Незнам как ще се пребориш дано успееш дано някои ти помогне ,боли ме като чета всичко това и те разбирам от всякаде .И аз сам майка .И незнам наистина с какво сме заслужили всичко това като винаги към всички съм била добра ,с каквото съм могла съм помагала и все лоша съм излизала и сега когато съм на ръба на лудостта няма кои дори да ме ислуша

# 127
  • Мнения: 142
Ох незнам може би и аз ще попадна в такава ситуация но може би с разликата че нямам опора в никого.Родителите ми уж са много загрижени ,могат да ми помогнат по всякакаф начин но от тях нищо.Истината е такава ,че никои няма да ти помогне всеки гледа от страни и се смее колко уш сме загубени и тъпи.Незнам как ще се пребориш дано успееш дано някои ти помогне ,боли ме като чета всичко това и те разбирам от всякаде .И аз сам майка .И незнам наистина с какво сме заслужили всичко това като винаги към всички съм била добра ,с каквото съм могла съм помагала и все лоша съм излизала и сега когато съм на ръба на лудостта няма кои дори да ме ислуша

Ние сме тука, можем да те изслушаме Simple Smile А и друго, спокойно, всичко добро ще ти се върне когато му дойде времето. Няма безплатен обяд, това значи, че всичко лошо ще се върне, но и всичко добро ще се върне. Няма да е вечно така...

# 128
  • Мнения: 1 972
Ох незнам може би и аз ще попадна в такава ситуация но може би с разликата че нямам опора в никого.Родителите ми уж са много загрижени ,могат да ми помогнат по всякакаф начин но от тях нищо.Истината е такава ,че никои няма да ти помогне всеки гледа от страни и се смее колко уш сме загубени и тъпи.Незнам как ще се пребориш дано успееш дано някои ти помогне ,боли ме като чета всичко това и те разбирам от всякаде .И аз сам майка .И незнам наистина с какво сме заслужили всичко това като винаги към всички съм била добра ,с каквото съм могла съм помагала и все лоша съм излизала и сега когато съм на ръба на лудостта няма кои дори да ме ислуша

Ти, най-добре е да се научиш да пишеш грамотно, пък после да редиш глупотии из форумите Wink

# 129
  • Мнения: 402
Ох незнам може би и аз ще попадна в такава ситуация но може би с разликата че нямам опора в никого.Родителите ми уж са много загрижени ,могат да ми помогнат по всякакаф начин но от тях нищо.Истината е такава ,че никои няма да ти помогне всеки гледа от страни и се смее колко уш сме загубени и тъпи.Незнам как ще се пребориш дано успееш дано някои ти помогне ,боли ме като чета всичко това и те разбирам от всякаде .И аз сам майка .И незнам наистина с какво сме заслужили всичко това като винаги към всички съм била добра ,с каквото съм могла съм помагала и все лоша съм излизала и сега когато съм на ръба на лудостта няма кои дори да ме ислуша

Ти, най-добре е да се научиш да пишеш грамотно, пък после да редиш глупотии из форумите Wink

Проявих интерес и прочетох нечии чужди публикации.Жената има много тежък живот и грамотността й, е последното нещо което бих обсъждала.Дали ще ме помисли някой за пързаляща се наивница, ни най малко няма да ме притесни.

По темата, въпреки че е стара.Ще бъда кратка.Пъстрокът винаги е доведен за детето, не то за него.Кръвната връзка, е на първо място и той е влизащият в света на майката и детето й, не детето в света на двойката.Същото е и когато имаме мащеха/доведена майка/.

# 130
  • София
  • Мнения: 24 839

По темата, въпреки че е стара.Ще бъда кратка.Пъстрокът винаги е доведен за детето, не то за него.Кръвната връзка, е на първо място и той е влизащият в света на майката и детето й, не детето в света на двойката.Същото е и когато имаме мащеха/доведена майка/.
Пастрокът не е доведен от извънземните- от майката е доведен.
И ако се е развела, защото е сбъркала, да сбърка пак, натрисайки пастрок, който е по- кофти и от родния баща, не говори добре за нея, нито предразполага към съчувствие.
Жалко за детето само.

# 131
  • Мнения: 402

По темата, въпреки че е стара.Ще бъда кратка.Пъстрокът винаги е доведен за детето, не то за него.Кръвната връзка, е на първо място и той е влизащият в света на майката и детето й, не детето в света на двойката.Същото е и когато имаме мащеха/доведена майка/.
Пастрокът не е доведен от извънземните- от майката е доведен.
И ако се е развела, защото е сбъркала, да сбърка пак, натрисайки пастрок, който е по- кофти и от родния баща, не говори добре за нея, нито предразполага към съчувствие.
Жалко за детето само.

Дали е сбъркала, когато се е развела, това знае само тя.Хората не се развеждат, защото им харесва.Обикновено причината е основателна.

# 132
  • Мнения: 12 668
 absurt  имаше предвид, че е сбъркала, като се е женила.  И после пак прави грешка.

# 133
  • Мнения: 402
Трещерица, повечето хора се женят първия път, защото са били влюбени.Не всеки се жени наблюдавайки разумно обекта срещу себе си.В случая на авторката, вторият й мъж се е държал добре със синът и.Променил е отношението си след раждането на бебето, което е негово дете.Изборът й е бил наистина разумен, но както изглежда пак тя е сгрешила.

# 134
  • Мнения: 2 156
Точно. Счита, че след второто дете я е вързал достатъчно и тя няма голям избор. Не неужно да се престарава като баща, тя ще търпи  Stop Уф  Stop

# 135
  • София
  • Мнения: 24 839
Точно. Счита, че след второто дете я е вързал достатъчно и тя няма голям избор. Не неужно да се престарава като баща, тя ще търпи  Stop Уф  Stop
Къде пише, че някой трябва да се престарава като баща?
Идея нямаме как е възпитаван този мъж.
Ако е като моя мъж- бащата да не целува децата си когато са будни и да ги учи на това, което знае като фелдфебел в казармата, то колкото и да се култивира, няма да тръгне да обгрижва малкия така, както майка му смята за правилно.
Освен това, дори в семейство с две собствени деца, момичето винаги е слабост на бащата, а синът е гордост, но и малък мъж............а мъжете си имат мъжки начин на общуване, не седят в полите на бащите си.

# 136
  • Мнения: 12 668
Точно. Счита, че след второто дете я е вързал достатъчно и тя няма голям избор. Не неужно да се престарава като баща, тя ще търпи  Stop Уф  Stop

Зависи от нея дали ще търпи.

# 137
  • Мнения: 402

Къде пише, че някой трябва да се престарава като баща?
Идея нямаме как е възпитаван този мъж.
Ако е като моя мъж- бащата да не целува децата си когато са будни и да ги учи на това, което знае като фелдфебел в казармата, то колкото и да се култивира, няма да тръгне да обгрижва малкия така, както майка му смята за правилно.
Освен това, дори в семейство с две собствени деца, момичето винаги е слабост на бащата, а синът е гордост, но и малък мъж............а мъжете си имат мъжки начин на общуване, не седят в полите на бащите си.


След като майката го е въвела в кръвната си връзка, то му е дала доверието си.Длъжен е да го оправдае и да се съобразява с детето й и след като вече има собствено.

Съжалявам absurt, но при  сериозен удар, винаги боли.Независимо дали детето е момче или момиче.

# 138
  • Мнения: 2 156
Когато си загрижен,  си проличава; когато не си, също си проличава. Не е казано, че трябва да вземе сина си в скута си и да му пее песни.

# 139
  • София
  • Мнения: 24 839
След като майката го е въвела в кръвната си връзка, то му е дала доверието си.Длъжен е да го оправдае и да се съобразява с детето й и след като вече има собствено.

Съжалявам absurt, но при  сериозен удар, винаги боли.Независимо дали детето е момче или момиче.


Длъжен е, но дали е длъжен да го оправдае точно по начина, по който го вижда майката?
Знаеш ли колко пъти ми е идвало да издера очите на мъжа ми, когато се е отнасял по- грубо със сина , а отговорът е бил, че това са мъжки отношения?

# 140
  • Мнения: 2 156
А ако е обратното - отраслото момче говори грубо на баща си, също ли са мъжки отношения?
Тогава няма ли той да е длъжен да се погрижи?

# 141
  • Мнения: 402
След като майката го е въвела в кръвната си връзка, то му е дала доверието си.Длъжен е да го оправдае и да се съобразява с детето й и след като вече има собствено.

Съжалявам absurt, но при  сериозен удар, винаги боли.Независимо дали детето е момче или момиче.


Длъжен е, но дали е длъжен да го оправдае точно по начина, по който го вижда майката?
Знаеш ли колко пъти ми е идвало да издера очите на мъжа ми, когато се е отнасял по- грубо със сина , а отговорът е бил, че това са мъжки отношения?


И по какъв начин го вижда майката?Тя сама е написала, че когато момченцето й е паднало и си е наранило ръката, всички инстинктивно са скочили да видят какво се е случило, с изключение на мъжът й.За него било каприз, а за лекарите- разкъсани вътрешни връзки.Как се вярва на мъж, който не закриля дете в екстремна ситуация и дали когато бебето порасне и с него няма да се държи по същия начин?Аз не бих могла повече да му имам доверие на такъв мъж.Авторката се старае.Дано развръзката им да е положителна, въпреки че се съмнявам.

Мириам, ти пък.Един ден пастрокът ще се бие в гърдите как е възпитал малкият мъж и е направил от него голям смазан или агресивен мъж.Виждала съм и двата варианта.Нито един от тях не е лицеприятен като взаимоотношения.

# 142
  • Мнения: 5 248
Огромната ми мъка е отношението на партньора ми към сина ми. Скандалите ни са предимно и почти изцяло свързани само с тази тема. За него сина ми е разглезен, никога не се нуждае от добра дума и единственото време, което се брои за комуникация е когато трябва да му направи забележка. Сякаш специално следи за всяка негова издънка, за да се възползва и да му се скара. А дете на 6 години предоставя чудесни възможности за това.
Сина ми все още не разбира сложността на ситуацията и всеки път посяга към него с чистотата и доверието присъщи на всяко дете.
Понякога си мисля, че преувеличавам, че всичко е в моята глава, но след поредния път, в който сина ми се нарани, а в този човек не трепна дори частица емоция ( и беше поредния път, в който сина ми просел внимание ), р
 


Все едно аз съм го писала , но аз имам дъщеря .Още нямаме дете с този човек .Началото беше много хубаво ,голяма любов .Грижеше се за малката ,но сега е трън в очите .А тя постоянно търси вниманието му -показва му рисунките си ,дрехите си ,разказва му за приятелите си ,но отсреща само мълчание .Викове и забележки за всяко нещо ,а и на всичкото отгоре се наложи да я гледа 1 ден и през целия ден не и проговорил .Трудно ми е ,но май трябва да се разделя с този човек .

# 143
  • Мнения: X

Все едно аз съм го писала , но аз имам дъщеря .Още нямаме дете с този човек .Началото беше много хубаво ,голяма любов .Грижеше се за малката ,но сега е трън в очите .А тя постоянно търси вниманието му -показва му рисунките си ,дрехите си ,разказва му за приятелите си ,но отсреща само мълчание .Викове и забележки за всяко нещо ,а и на всичкото отгоре се наложи да я гледа 1 ден и през целия ден не и проговорил .Трудно ми е ,но май трябва да се разделя с този човек .
Махни думата "май" в болднатото изречение и то ще стане абсолютно вярно. Не съществува нещо или някой на този свят, заради което/когото си струва детето ти да бъде наранявано или неглижирано.

# 144
  • Мнения: 5 248
вярно е ,че вторите бащи ревнуват от първите ,бащата на детето ми беше извън България и не си вземаше детето ,сега като го взема човека с който живея полудява на яд и непрестанно говори за това ,че баща и не я гледал и т.н.т

# 145
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Ревнуват от първите, това е факт. Но не бих понесла детето ми да го отнася заради тази нелогична ревност. В крайна сметка трябва да има малко акъл и поне да знае как би спечелил точки пред детето. С гадно отношение няма как да се получи.

# 146
  • София
  • Мнения: 4 323
Скрит текст:
Огромната ми мъка е отношението на партньора ми към сина ми. Скандалите ни са предимно и почти изцяло свързани само с тази тема. За него сина ми е разглезен, никога не се нуждае от добра дума и единственото време, което се брои за комуникация е когато трябва да му направи забележка. Сякаш специално следи за всяка негова издънка, за да се възползва и да му се скара. А дете на 6 години предоставя чудесни възможности за това.
Сина ми все още не разбира сложността на ситуацията и всеки път посяга към него с чистотата и доверието присъщи на всяко дете.
Понякога си мисля, че преувеличавам, че всичко е в моята глава, но след поредния път, в който сина ми се нарани, а в този човек не трепна дори частица емоция ( и беше поредния път, в който сина ми просел внимание ), р



Все едно аз съм го писала , но аз имам дъщеря .Още нямаме дете с този човек .Началото беше много хубаво ,голяма любов .Грижеше се за малката ,но сега е трън в очите .А тя постоянно търси вниманието му -показва му рисунките си ,дрехите си ,разказва му за приятелите си ,но отсреща само мълчание .Викове и забележки за всяко нещо ,а и на всичкото отгоре се наложи да я гледа 1 ден и през целия ден не и проговорил .Трудно ми е ,но май трябва да се разделя с този човек .

Знаеш ли, мъжът ти не е виновен. В случая. Не одобрявам поведението му, но ако някой си позволи подобно отношение към дъщеря ми повече няма да има място в живота ми. Тя е най-важната част от него и няма нещо, което да я измести. И просто не мога да приема, че има майка, за която детето й не е

# 147
  • по пътя
  • Мнения: 2 360
С риска да прозвучи малко крайно, ако обичаш един човек, не можеш да си жесток и безсърдечен към детето му.Всеки сам да си вади изводите, има различни типове жени.Аз бих избрала децата си ако ми се наложи, не бих ги оставила да живеят в ситуация, в която са наранявани и неглижирани, бих решила че човекът явно не ме обича и мен достатъчно, но това е само мое мнение.

# 148
  • Мнения: X
С риска да прозвучи малко крайно, ако обичаш един човек, не можеш да си жесток и безсърдечен към детето му.Всеки сам да си вади изводите, има различни типове жени.Аз бих избрала децата си ако ми се наложи, не бих ги оставила да живеят в ситуация, в която са наранявани и неглижирани, бих решила че човекът явно не ме обича и мен достатъчно, но това е само мое мнение.
+ безкрай.

# 149
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
С риска да прозвучи малко крайно, ако обичаш един човек, не можеш да си жесток и безсърдечен към детето му.
Да. Споделям мнението ти.
И още нещо: има хора, които просто не могат да обичат истински друг човек, да не говорим пък за детето на другия човек ... /не твърдя, че случаят е точно такъв/

# 150
  • при късмета
  • Мнения: 24 013
Не знам какво си мисли втори родител, който до като върже биологичния се разбира с детето му, занимава се, играе с него, съжителстват добре и после, като реши, че му е сигурно си променя отношението? Какво си мисли, че ще спечели? Не казвам, че няма случаи на майки избрали втори мъж пред собственото си дете, но си остават изключения слава Богу

# 151
  • Мнения: 834
В действителност са много малко хората, които могат наистина да приемат чуждо дете като свое родно. В останалите случаи е изцяло вина на майката, че допуска да се държат зле с детето й. Подобно отношение често води до трайни травми.


Благодарна съм на тримата си родители, че никога не е имало борба за печелене на точки и че са съумели да запазят едни буквално прекрасни отношения помежду си.

# 152
  • при късмета
  • Мнения: 24 013
Според мен не е нужно да го приемаш като свое. Но задължително новия партньор на биологичния родител е този, който трябва да се съобразява, ако иска сериозна връзка с родителя. Не детето, а възрастния който навлиза в живота му и родителя му. Няма друг начин. Ако това се спази даже може и да се заобичат след време и дори да не го заобича като свое, пак ще съжителстват добре. Ако детето в такава връзка не се чувства добре, то повечето родители предпочитат да я прекъснат

# 153
  • Мнения: 834
Ако не го приема като свое и се появи негово биологично дете, разликата в отношението ще се усеща. 

# 154
  • Мнения: 5 248
Изобщо няма да позволя такова нещо аз ,решила съм .И аз съм с втори баща ,но ме е гледал винаги като негово дете.

# 155
  • при късмета
  • Мнения: 24 013
Това да се отнася с второ дете и да го гледа, като свое, не значи, че наистина го обича, като свое. Има разлика и второто никой не може да го изисква. Виж, първото със сигурност трябва да е на лице, за да се получат нещата. И това само за да е наред връзката на възрастните и да могат да живеят в разбирателство заедно. А като се появи и общо дете е съвсем задължително. Няма две мнения по въпроса

# 156
  • Мнения: 21 486


Все едно аз съм го писала , но аз имам дъщеря .Още нямаме дете с този човек .Началото беше много хубаво ,голяма любов .Грижеше се за малката ,но сега е трън в очите .А тя постоянно търси вниманието му -показва му рисунките си ,дрехите си ,разказва му за приятелите си ,но отсреща само мълчание .Викове и забележки за всяко нещо ,а и на всичкото отгоре се наложи да я гледа 1 ден и през целия ден не и проговорил .Трудно ми е ,но май трябва да се разделя с този човек .

  Значи е гадняр. Стана ми мъчно за детето само като го четях, представям си какво ти е като го виждаш. Наистина май трябва да се разделиш с тоя човек.

# 157
  • Мнения: 1
В много трудно положение си и предполагам колко ти е тежко. Предполагам мъжът ти винаги е имал такова отношение към сина ти? За съжаление има такива хора, които не се трогват пред чуждо дете, пък било то и на жена му. При появата на общо дете това често дори се изостря и става по-зле.
Аз съм отгледана от "втори баща", който нито веднъж не е показвал, че съм му по-малко дете от сестра ми, която му е родна дъщеря. Според мен това е едиственият вариант, който би проработил в дългосрочен план за едно такова семейство.

# 158
  • Мнения: X
Моят мъж има еднакво отношение към двете деца. Ето сега ще дам примери: предстои ни излизане в чужбина и трябва декларация от бащата. Не иска да дойде да вземе документите, мъжа ми му се обажда периодично да му се 'моли' едва ли не, и онзи накрая най-нахално и нагло казал "Аз работя еди си къде, ела и ми ги донеси документите". Мъжът ми вчера си ги беше приготвил, да му ги носи.  ooooh! Не успя по друга причина, но има намерение да го направи, заради детето. При възможност да замине, не за къде да е, за Дубай е офертата, я има възможност друг път да отиде там, я няма, но на баща му не му пука.
Второто - онзиден ходи на родителска среща вместо мен. Много се впечатлявам, ядосвам и се караме вкъщи след родителски понякога  ooooh! и той реши да ме замени този път /и други пъти е ходил/.
Много неразбирателства имаме с него, но с отношението към детето ме грабна в началото и така си и останаха нещата и след раждането на малката. Тия неща се усещат. Една майка винаги усеща какво е отношението на мъж към детето й. На мен лично това ми е бил основен критерий при избора, е, оказа се, че други неща съм недогледала и подценила, но както се казва "Две добри само на бридж".
Искам да кажа, че има и такива мъже, няма смисъл да се мъчите с мъже, които нямат нормално отношение към децата ви.

# 159
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Има жени, дето хич не се мъчат с лошото отношение на мъжете към децата им. Просто явно за тях това не е определящо.

# 160
  • Мнения: X
О, със сигурност, от личен опит знам. Майка ми е такава.  Peace

# 161
  • Мнения: 710
Не знам дали въпросът ми е за тук, но ми е интересно как след развод сте успяли да създадете нова хармонична връзка? Остава ли ви време да съчетавате следните неща- работа, грижи за детето, внимание на новата половинка? Аз съм разведена от две години. Опитах наскоро, но някак не се получи. Хареса ми човека, но не и отношението му към мен.
Според мен няма как един мъж да замести напълно биологичния бащата, а и не е нужно. Важно е да приеме факта, че аз имам дете и да се държи нормално с него. В противен случай бих прекратила връзката.

# 162
  • Мнения: 7 325
Опитах наскоро, но някак не се получи. Хареса ми човека, но не и отношението му към мен.

Не е твоят човек. Хармонична връзка се получава само тогава когато усилията и компромисите са взаимни.
Не съм съгласна, че биологичният не може да бъде заменен. Да си баща/майка не е титла, която ти се пада по право, а трябва да се заслужи. Мъжът ми не е биологичен баща на синът ми, но вече повече от 10 години го подкрепя материално и морално, а създателя му ако се разминат на улицата няма да го познае.

# 163
  • Мнения: 710
Опитах наскоро, но някак не се получи. Хареса ми човека, но не и отношението му към мен.

Не съм съгласна, че биологичният не може да бъде заменен. Да си баща/майка не е титла, която ти се пада по право, а трябва да се заслужи. Мъжът ми не е биологичен баща на синът ми, но вече повече от 10 години го подкрепя материално и морално, а създателя му ако се разминат на улицата няма да го познае.
Вероятно е така, но аз нямам опит в това отношение. Моята дъщеря си има баща и ходи при него, въпреки че той не е добър пример.

# 164
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Наистина не е бил твоят човек.
И при мен е като при I.Hr, с разликата, че сме от почти две години заедно, а и децата виждат баща си. Обичат баща си, но и виждат разликата. Мъжът ми е много по-ангажиран (по свое желание) с възпитанието и образованието на децата от баща им, дори докато сме били заедно (защото в последствие съвсем замряха неговите отговорности), с домакинстването също много помага, така имаме и повече време за нас.
Още в началото идваше вкъщи, дори когато децата са с нас и не ни "пречеха" да си развиваме отношенията, добре се чувстваха всички. Плюс беше, че и те го познаваха, непознат човек май не бих довела вкъщи така бързо, което наистина би затруднило започването и развитието на някаква връзка.

# 165
  • Мнения: 5 248
аз 6 години стоях сама , накрая намерих човек с който живея вече 2 год. и 7 месеца ,но положението е зле тотално ме отчая с ревността си ,а от скоро и с лошото държание към дъщеря ми . Разделяме се , не знам длаи ще намеря друг , но едва ли .

# 166
  • Мнения: 710

I.Hr, szervusz вдъхвате ми надежда, че и след развод може да съществуват нормални връзки, защото аз определено съм станала по-затворена и съм доста наранена от първия брак. Понякога даже си мисля, че и аз имам малка вина. Все пак това са човешки отношения и нещата не стават, като по учебник Simple Smile .Относно онзи мъж - да не беше за мен определено, даже една идея по-зле от БНД.
 ЗЛОДЕИДА, вярно че 2 г. и половина са си голям период от време и човек се привързва, но и двете неща не са хубави, особено лошото отношение към детето. Недей не му причинявай такова нещо. Те милите душички усещат всичко и един ден ще започне да те обвинява. За другия не му мисли, когато си готова ще го срещнеш. Hug

# 167
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Moonlight, аз около и след развода бях доста зле психически и емоционално, много ми помогнаха консултациите с психотерапевт, за да вляза в релси и да гледам по-ведро на живота. Но и другият мъж проявяваше ужасно търпение, в началото имах доста нервни (ревливи) изблици, ако нещо не ставаше, както казваш, "по учебник". Леко ме е срам, като се сетя сега.

# 168
  • Мнения: 31 780
Опитах наскоро, но някак не се получи. Хареса ми човека, но не и отношението му към мен.

Не е твоят човек. Хармонична връзка се получава само тогава когато усилията и компромисите са взаимни.
Не съм съгласна, че биологичният не може да бъде заменен. Да си баща/майка не е титла, която ти се пада по право, а трябва да се заслужи. Мъжът ми не е биологичен баща на синът ми, но вече повече от 10 години го подкрепя материално и морално, а създателя му ако се разминат на улицата няма да го познае.

Биологичният баща донякъде може да бъде заменен. В едно дете винаги остава гадното усещане за изоставеност от родния баща, независимо ако друг го гледа. При добро отношение от страна на втория баща едва ли ще се получат някакви комплекси, но самата мисъл, че родният ти татко пет пари не дава за теб се отразява.

# 169
  • Мнения: 7 325
Таткото/майката може да живее с теб и пак да не дава пет пари. Така че поведението на родителите, независимо разбелени или не, може да остави травми.

# 170
  • Мнения: 710
szervusz,аз също бях доста зле първата година, особено емоционално. Не позволявах на мъж да припари около мен, освен приятелски. Сега се чувствам много по-стабилна емоционално, а и някак по-самотна. Този мъж обаче леко ме нарани и върна назад, защото аз го допуснах, а не сме имали дълго връзка (ако може да се нарече така) и започнах от време на време да изпадам в "емоционални дупки", както аз си ги наричам. Ходила съм и на психолог пролетта и имаше ефект. Прекратих ходенето, защото според него нямаше нужда да ходя повече. Отделно аз си чета и доста езотерична литература. Хоби ми е, но не мисля, че има ефект.
Относно биологичния  баща ами ... различни са причините. Нашия има проблем с алкохола, който се задълбочава и когато е пиян се държи лошо и с детето, въпреки че я обича. Малката е достатъчно голяма вече, усеща какво се случва и не винаги има желание да ходи, дори и по режим. На всяко дете се отразява развода малко или много, но явно при някой се проявява в по-късно. Аз имам една съседка, която има 2 дечица. Малкото на 3, а голямото на 16 (от първи брак). Втория баща се грижи за тях, но ми е споделяла, че не е същото. Детето е едно такова подтиснато и страда за баща си, който не иска и да чуе за него. 

# 171
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Втория баща се грижи за тях, но ми е споделяла, че не е същото. Детето е едно такова подтиснато и страда за баща си, който не иска и да чуе за него. 
Сигурно е до характер, подход и кой знае какви фактори още.
Моята дъщеря беше много затворена и необщителна, сега също не е кой знае колко по-отворена към по-непознати, но в последната година показва много повече емоция пред близките, прегръща ги и т.н., което на всички направи огромно впечатление и го свързват с втория й баща. Разбира се, няма как да не страда от отношението на баща й, всеки път, като ходи при него, очаква да има някаква промяна.

# 172
  • Мнения: 31 780
Таткото/майката може да живее с теб и пак да не дава пет пари. Така че поведението на родителите, независимо разбелени или не, може да остави травми.

Така е. Спор няма. Факт е, че понякога раздялата може да се окаже благотворна за детето.

Втория баща се грижи за тях, но ми е споделяла, че не е същото. Детето е едно такова подтиснато и страда за баща си, който не иска и да чуе за него. 
Сигурно е до характер, подход и кой знае какви фактори още.
Моята дъщеря беше много затворена и необщителна, сега също не е кой знае колко по-отворена към по-непознати, но в последната година показва много повече емоция пред близките, прегръща ги и т.н., което на всички направи огромно впечатление и го свързват с втория й баща. Разбира се, няма как да не страда от отношението на баща й, всеки път, като ходи при него, очаква да има някаква промяна.

А защо ходи? И то след като страда. Още  травми ли искате?
Ще дойде ден когато ще осъзнате, че скъсвайки всякакви контакти и най-добрия вариант.

# 173
  • Мнения: 710
Таткото/майката може да живее с теб и пак да не дава пет пари. Така че поведението на родителите, независимо разбелени или не, може да остави травми.

Така е. Спор няма. Факт е, че понякога раздялата може да се окаже благотворна за детето.

Втория баща се грижи за тях, но ми е споделяла, че не е същото. Детето е едно такова подтиснато и страда за баща си, който не иска и да чуе за него. 
Сигурно е до характер, подход и кой знае какви фактори още.
Моята дъщеря беше много затворена и необщителна, сега също не е кой знае колко по-отворена към по-непознати, но в последната година показва много повече емоция пред близките, прегръща ги и т.н., което на всички направи огромно впечатление и го свързват с втория й баща. Разбира се, няма как да не страда от отношението на баща й, всеки път, като ходи при него, очаква да има някаква промяна.

А защо ходи? И то след като страда. Още  травми ли искате?
Ще дойде ден когато ще осъзнате, че скъсвайки всякакви контакти и най-добрия вариант.
Не е към мен въпроса, но аз ще отговоря принципно. Защото има режим и , ако бащата иска детето няма как да не ходи. В това няма лошо, но случаите са различни.  При нас например е по-тежка ситуацията, защото не ходи само при баща си и детето се разтроява. Неминуемо е и  понякога няма какво да се направи.

# 174
  • Мнения: 31 780
Таткото/майката може да живее с теб и пак да не дава пет пари. Така че поведението на родителите, независимо разбелени или не, може да остави травми.

Така е. Спор няма. Факт е, че понякога раздялата може да се окаже благотворна за детето.

Втория баща се грижи за тях, но ми е споделяла, че не е същото. Детето е едно такова подтиснато и страда за баща си, който не иска и да чуе за него.  
Сигурно е до характер, подход и кой знае какви фактори още.
Моята дъщеря беше много затворена и необщителна, сега също не е кой знае колко по-отворена към по-непознати, но в последната година показва много повече емоция пред близките, прегръща ги и т.н., което на всички направи огромно впечатление и го свързват с втория й баща. Разбира се, няма как да не страда от отношението на баща й, всеки път, като ходи при него, очаква да има някаква промяна.

А защо ходи? И то след като страда. Още  травми ли искате?
Ще дойде ден когато ще осъзнате, че скъсвайки всякакви контакти и най-добрия вариант.
Не е към мен въпроса, но аз ще отговоря принципно. Защото има режим и , ако бащата иска детето няма как да не ходи. В това няма лошо, но случаите са различни.  При нас например е по-тежка ситуацията, защото не ходи само при баща си и детето се разтроява. Неминуемо е и  понякога няма какво да се направи.

Ох вярно, кофти ситуация. Позната.
Ако има все пак тормоз не може ли да говорите с адвокат за отнемане на родителски права?  newsm78
Аз изтърпях тези ходения до 15-та си година. После сиктердосах почти цялата бащина рода и ходех при когото и когато си поискам. Опитаха се да сплашат с дело. Трябвало да ходя. Ама съм на 16, сори.  Laughing Но вече от 12-13 годишна прекратих физическия тормоз когато аз започнах да посягам. Ама са малко децата, които могат и им стиска да го направят. Повечето кротуват и търпях.

# 175
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Елора, питам редовно иска ли да отиде, ако не иска - да не ходи. Казва: "искам да видя дали следващия път ще е различно". Брат й пък брои дните до петъка. Като не ги вземе, пак не са особено доволни, защото усещат скалъпените оправдания. То е ни така, ни иначе - и да не ходят никога, няма как да им се изтрие от паметта, че са живели с някого 3-9 години и са получавали някакво внимание, а сега само "обичам ви" по Вайбър.
А и да ми идва с полиция да ги взима, хич не ми се иска.

Да уточня, че няма физически тормоз или пиянски истории, обаче децата са им пречка в тяхната къща и или им казват да си стоят само в стаята, или се пращат при бабата, която да им дудне колко скапана майка съм.

# 176
  • Мнения: 31 780
Елора, питам редовно иска ли да отиде, ако не иска - да не ходи. Казва: "искам да видя дали следващия път ще е различно". Брат й пък брои дните до петъка. Като не ги вземе, пак не са особено доволни, защото усещат скалъпените оправдания. То е ни така, ни иначе - и да не ходят никога, няма как да им се изтрие от паметта, че са живели с някого 3-9 години и са получавали някакво внимание, а сега само "обичам ви" по Вайбър.
А и да ми идва с полиция да ги взима, хич не ми се иска.

Да уточня, че няма физически тормоз или пиянски истории, обаче децата са им пречка в тяхната къща и или им казват да си стоят само в стаята, или се пращат при бабата, която да им дудне колко скапана майка съм.

Разбирам. Има детето някаква надежда, че може би отношението ще се промени. За съжаление е празна надежда. Ще го осъзнае след години.
Разбирам също, че отношението към момичето е различно от това към момчето, щом той няма търпение да отиде. Жалка история.
И при мен беше така. Първо защото съм момиче. Тоест половин човек. Второ защото не съм кръстена на тях, а на другата баба.
Пак поне няма пиянски истории и физически тормоз. Само се чудя защо въобще ги искат като не им обръщат внимание. О да, за да ги настройват срещу мама. Познато. Лично аз прекъснах тия приказки като поотраснах.  Като отнесе бабището една точилка по главата набързо се осъзна. Mr. Green Е, и след това се опитваше, ама само като я погледна и разбира, че ще последва я шамар, я шут.

# 177
  • Мнения: 7 325
  Като отнесе бабището една точилка по главата набързо се осъзна. Mr. Green Е, и след това се опитваше, ама само като я погледна и разбира, че ще последва я шамар, я шут.
Ужас  Shocked. За какво изобщо са те взимали. Единият обижда, другият бие гасиму и обстановката в която си живяла.

# 178
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Как ли пък няма да си подложа детето на психически (за физически да не говоря) тормоз, само защото "така трябвало". Значи, ако е чужд човек - немислимо е да го търпим щом детето не се чувства добре (с което съм 100% съгласна), ама щом е биологичния му създател - "така трябва"?! Никаква логика не виждам и лично аз се чувствам длъжна да противостоя на сто процента, ако това е факт. Баси, не стига че това дете е тормозено от родния си баща, ами и майка му да седи със скръстени ръце?! Ей сега!

# 179
  • Мнения: 31 780
  Като отнесе бабището една точилка по главата набързо се осъзна. Mr. Green Е, и след това се опитваше, ама само като я погледна и разбира, че ще последва я шамар, я шут.
Ужас  Shocked. За какво изобщо са те взимали. Единият обижда, другият бие гасиму и обстановката в която си живяла.

E как защо? Нали трябва някой да тормозят. На лудите причини не им трябват. Реално аз тези съботи прекарвах с баба ми. Баща ми ми обръщаше внимание само като се напие. Но под внимание имам предвид целувки и опипвания. Добре, че имаше забавени реакции от пиенето, та удрях и бягах.
Аз и не казвах на майка ми и другите ми баба и дядо. Имам спомен, че ми казваха да мълча. Но не помня как точно ме манипулираха. И не казвах де. Ама просто като поотраснах почнах аз да млатя наред. И то често, за профилактика. Кипна ми когато баба ми реши, че е време да бие и братовчедка ми.

# 180
  • Мнения: 7 325
Елора, оставяш ме безмълвна с това, което споделяш. Надявам се да си превъзмогнала травмите и да си намерила мир и щастие. Никое дете не заслужава подобно отношение.

# 181
  • Мнения: 31 780
Донякъде съм.
Иначе и друг път съм писала тези неща тук в подобни теми. Не ме е срам да го кажа. Особено когато майки се чудят дали да си зарежат половинките при кофти съпрузи и бащи. Цел е да дам пример, че да им дойде акъла, ама кел файда.

# 182
  • при късмета
  • Мнения: 24 013
Елора, адмирации за споделянето! Може да си мислиш, че няма полза от него, но на едно момиче да помогнеш, пак е нещо. Жертвите на подобен род тормоз са почти убедени, че няма измъкване от положението. Втълпяват им го достатъчно дълго време, че да го приемат. Все някой ще се вслуша в написаното и или ще предотвратиш голямо зло или самата жертва ще добие кураж.

# 183
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Разбирам. Има детето някаква надежда, че може би отношението ще се промени. За съжаление е празна надежда. Ще го осъзнае след години.
Разбирам също, че отношението към момичето е различно от това към момчето, щом той няма търпение да отиде. Жалка история.
И при мен беше така. Първо защото съм момиче. Тоест половин човек. Второ защото не съм кръстена на тях, а на другата баба.
Пак поне няма пиянски истории и физически тормоз. Само се чудя защо въобще ги искат като не им обръщат внимание. О да, за да ги настройват срещу мама. Познато. Лично аз прекъснах тия приказки като поотраснах.  Като отнесе бабището една точилка по главата набързо се осъзна. Mr. Green Е, и след това се опитваше, ама само като я погледна и разбира, че ще последва я шамар, я шут.
Тя не е смятана за по-долна, но пък е по-свита, брат й - по-изискващ внимание. И тя си се прибира в черупката съответно. При настройването към мен си мълчи, но мълчешком е развила завиден сарказъм. И тях ги приучваха да крият, но това успях да преборя поне при нея. Затова съвсем я игнорират, а брат й го обработват в друга стая.

Ужасяващо е това, което споделяш за детството си. Добре, че си по-борбен характер и си им се опълчила, макар че пак си остават следи...

# 184
  • Бургас
  • Мнения: 3 584
https://www.facebook.com/skukotrepach.bg/videos/709596279206322/?hc_ref=NEWSFEED
Като заговорихте за истории "ала Дисни"...

# 185
  • Мнения: 31 780
Разбирам. Има детето някаква надежда, че може би отношението ще се промени. За съжаление е празна надежда. Ще го осъзнае след години.
Разбирам също, че отношението към момичето е различно от това към момчето, щом той няма търпение да отиде. Жалка история.
И при мен беше така. Първо защото съм момиче. Тоест половин човек. Второ защото не съм кръстена на тях, а на другата баба.
Пак поне няма пиянски истории и физически тормоз. Само се чудя защо въобще ги искат като не им обръщат внимание. О да, за да ги настройват срещу мама. Познато. Лично аз прекъснах тия приказки като поотраснах.  Като отнесе бабището една точилка по главата набързо се осъзна. Mr. Green Е, и след това се опитваше, ама само като я погледна и разбира, че ще последва я шамар, я шут.
Тя не е смятана за по-долна, но пък е по-свита, брат й - по-изискващ внимание. И тя си се прибира в черупката съответно. При настройването към мен си мълчи, но мълчешком е развила завиден сарказъм. И тях ги приучваха да крият, но това успях да преборя поне при нея. Затова съвсем я игнорират, а брат й го обработват в друга стая.

Ужасяващо е това, което споделяш за детството си. Добре, че си по-борбен характер и си им се опълчила, макар че пак си остават следи...

Слушай внимателно какво ще ти кажа. Децата са много податливи и крехки. Повечето. Така могат да ги манипулират, че да повярват на всичко при положение, че не е истина.
Защо при мен говоренето срещу майка ми не помогна? Защото те ме биеха и тормозиха. Как се вярва на такива хора. Всяка тяхна дума за мен беше лъжа. Та аз ги бях хващала да лъжат за дреболии. Долни хора си бяха. С брат ми обаче ситуацията е друга. Той беше обичания, обгрижвания т.е. любимият глезен внук, с пръст недокосван. При него манипулациите сработиха и му внушиха ужасяващи неща. Че майка ми не го била родила, че истинската майка му била баба ми. И други малоумни лъжи. И това с години. Като завърши гимназия дойде в София да учи. Аз го издържах и майка ми. Сега твърди, че не помни майка ми да е присъствала в неговия живот и той се бил изучил сам. Трябваше хубаво да му кресна и да му припомня кой работеше и кой се моткаше по Студентски град. Толкова са успели да го настроят и продължават. Сега обаче са включили и мен. Защото съм лоша и неподатлива  Mr. Green 
Но вече не се занимавам с тях. Бабката е пред умиране. А дано да е скоро. Няма да и ходя на погребението.
Дали съм борбена не знам. Или това ме е направило по-борбена, но ми е създало в живота куп пречки във взаимоотношенията с хората и най-вече с мъжете.

Така че обърни внимание на манипулациите им и ги прекъсни възможно най-бързо. Ако си мислиш, че са безобидни се лъжеш. След години ще останеш като трясната с мокър парцал.

# 186
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Далеч съм от мисълта, че са безобидни! Naughty Директно към мен какви циркове и атаки имаше, с идеята да ме вкара в лудницата или поне да ми отнемат децата, мога да си представя насаме с тях какво става... Непрекъснато ги следя какво се случва с тях и гледам да поправям веднага, ако им втълпяват нещо, но ако наруша съд. решение и не ги давам изобщо, ще се втурнат пак с всички сили да правят мизерии, които повече да навредят на децата.

# 187
  • Мнения: 710
Далеч съм от мисълта, че са безобидни! Naughty Директно към мен какви циркове и атаки имаше, с идеята да ме вкара в лудницата или поне да ми отнемат децата, мога да си представя насаме с тях какво става... Непрекъснато ги следя какво се случва с тях и гледам да поправям веднага, ако им втълпяват нещо, но ако наруша съд. решение и не ги давам изобщо, ще се втурнат пак с всички сили да правят мизерии, които повече да навредят на децата.
Тези циркове ги има на много места, но понякога остават скрити. Неминуемо се отразяват на децата. Аз съм на мнение, че на децата трябва да се казва истината без манипулации и лъжи от малки. Разбира се поднесено по правилния начин. Работя именно в тази насока. При мен поне няма бой, обичат си детето. Влиянието е по друг начин, но ако се вкара и съд и  в нашия случай ще влоши още повече нещата. Дори и да се отнемат правата на бащата, което много рядко и трудно става, вероятно бабата ще ме съди за режим на бабата и дядото и със сигурност ще спечели. Изобщо нещата са сложни и не винаги може да се даде адекватен съвет от вън.

Последна редакция: пт, 02 дек 2016, 10:53 от moonlight_80

Общи условия

Активация на акаунт