Готварската книга на „Искам да кажа...“

  • 303 004
  • 1 151
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 10 874
Сладко от ягоди на svetal4o27

1 кг ягоди се почистват, измиват, поставят се в тенджера и се засипват с 1 кг захар от вечерта. На сутринта поставяте тенджерата на огъня и варите на среден огън. Отпенвате от време на време и бъркате често, за да не загори. Когато сиропът започне да се сгъстява така, че като сложите капчица върху чинията и тя не се разтича след като изстине, добавяте  1 ч.л. лимонтозу, бъркате още около 5 мин. и отстранявате от огъня.

Ако ще използвате сладкото за палачинки или сладкиши - т.е. ще го размазвате, може да не оставяте ягодите цели, а сутринта, преди да ги сложите на котлона, леко ги намачквате с ръка, колкото да се разкъсат и след това варите. Получавате конфитюр, много удобен за употреба.

Горещото сладко насипвате в сухи бурканчета и веднага обръщате. Не се вари. Може да се насипе и изстинало в бурканчетата.

постът тук

# 196
  • Мнения: 10 874
Тарама хайвер от vanini*

На дъното на компотен буркан слагаш нарязан лук, след това две, три супени лъжици хайвер. Накисваш сух хляб /в краен случай може и не сух/ във вода, истискваш го и го добавяш в буркана да стигне някъде около горната линия, на два пръста от отвора. Слагаш олио горе долу да стигне до нивото на хляба. Слагаш пасатора на дъното и първо бъркаш само там. После вдигаш на горе и бъркаш докато стане хайвера. Бързо е. Ако случайно ти се пресече, слагаш малко топла вода и бъркаш отново.  Добавяш лимон на вкус.

постът тук

# 197
  • Мнения: 10 874
Бананови палачинки на Антигона

Трябват само банани, яйца, ванилия и канела.

За 5-6 палачинки ти трябват 3 банана и 2 яйца.

Режеш бананите на тънки кръгчета и после ги намачкваш с вилица. Прибавяш яйцата и бъркаш до получаването на хомогенна смес. Не пасирай, защото става много рядко. Добавяш канела и ванилия колкото предпочиташ и в тигана сипваш на малки количества. Ако сипеш повече обръщането става по-трудно тъй като тестото е рядко и се разпада. Пък и като са малки са по-вкусни.
Върви с мед и всякакво сладко.

постът тук

# 198
  • Мнения: 10 874
Бананови палачинки на Янечек

2-3 банана
2 яйца
1 ч.ч. прясно мляко
2 с.л. захар
малко олио или разтопено масло
1 пакетче бакпулвер
брашно, колкото да се получи тесто, по-гъсто от боза (като за американски палачинки)
канела
джинджифил на прах
ванилия

постът тук

Последна редакция: пн, 29 авг 2016, 17:47 от Лале в дъжда

# 199
  • Мнения: 10 874
Ликьор от горски плодове на Светкавица

Всъщност, оригиналната рецепта е вишновка, на майка ми, по нея правя всяка година когато сме на планина от горски плодове. Само да уточня, че съм го правила от горски боровинки, те са много различни от тези ,големите, които се продават по пазарите и магазините.

Боровинките / къпините, малините/ се измиват добре .На дъното на една тъмна  стъклена  бутилка се слага т плодовете, аз слагам на око, но не заемат повече от 1/4 от бутилката, може и по-малко.Слага се захар, колкото да покрие добре плодовете, някъде около два пръста.Бутилката затворена се слага на слънчево място, но не съвсем пряка светлина. Като се разтопи захарта се долива водка, да е 40 гр. и да няма никакъв аромат. Така се запазва ароматът на боровинките.Бутилката се държи отново на светло ,като се разклаща от време на време. След около месец питието е готово.

постът тук

Последна редакция: пн, 29 авг 2016, 17:36 от Лале в дъжда

# 200
  • Мнения: 10 874
Рецепти за сладко от сливи

Ekatеrina (пост):
Пет кила сливи и 2 кг захар. Измиват се, нарязват се и се поръсват със захарта, седят едно денонощие. После се варят с 2 чаши вино.
***

Янтра (постове тук и тук):
Сливи със вар, накисваш ги във варов разтвор за през нощта. Или вместо вино сложи ром, става яко. Или просто със захар - скука, ама няма грешка.

Сладкото на фурна аз го знам като : 2 към едно съотношение захар плод, на 2кг сливи 1кг захар, за 1кг захар се слага ПОЛОВИН чаша лимонов сок, пак за 1 кг захар се слага 1 ч.ч. вода. Сливите се посипват със захарта и се оставят да престоят - една нощ е добре. После се слагат в тава, сипва се лимоновия сок, водата и се слагат във фурната на 180 градуса. И се наблюдава, от личен опит за 4кг сливи отнема към 3 часа, ама хвърляйте по едно око след втория час. Може да се сложат орехи към края на варенето, или канела, или аз слагам собствена смес със джинджифил, и ром.
***

svetal4o27 (пост):
3 кг сини сливи, нарязани на половинки или по-дребно (аз предпочитам на по-дребно за по-лесно размазване после)
1 кг захар
1 кафена чашка оцет
1 кафена чашка вода
5-6 гвоздейчета карамфил

Всичко се разбърква добре и се поставя в дълбока тава във фурната. Пече се на 170-180 С, като често се разбърква. Когато гъстотата ви хареса, го разсипвате горещо в бурканчета и обръщате или пък го  оставята да изстине и тогава го насипвате.
Добре е да намерите карамфилчетата и да ги извадите, като насипвате. Но не е беда, ако не успеете.

Последна редакция: пн, 29 авг 2016, 17:48 от Лале в дъжда

# 201
  • Мнения: 10 874
Тирамису на Мъ℘♥Мяɣ

2 пакета савоярди;
5 жълтъка (белтъците не ползвам, защото се притеснявам да ги ям сурови, особено, когато ги давам и на други хора. Иначе оригиналната рецепта е белтъци);
100 гр. захар + 2 с.л. (захар може да сложите още малко, според вкуса е, на мен така мие  добре)
100-120 мл Амарето
500 гр. маскарпоне
малка животинска сметна
хубаво какао

В 150 мл. горещо кафе се добавят 2.с.л. захар + 20 гр. амарето и се оставя да стане топло, но не хладко.
Слагате една голяма тенджера с вода да кипне.
Разбивате, докато чакате кафето да се охлади, 5 жълтъка със 100 гр. захар, докато утроят обема си с миксер в метална купа . Като ги разбиете добавяте 100 мл. амарето и смесвате добре, тази смес я слагате на водна баня (тенджерата с водата) и бъркате със силиконова шпатула (или каквото имате, но това ми е най-удобно на мен) в една посока постоянно, докато не се сгъсти крема. Това ще отнеме около 10-12 мин. Като се сгъсти, махате купата от водната баня и я слагате в друга купа с ледена вода (най-добре и лед) да охладите сместа и пак бъркате няколко минути).
Разбивате сметаната - най-добре я сложете за 30 мин. в камерата, по-трудно се разбива животинска сметана да знаете, но така до сега не съм имала фал. С растителната се променя вкуса, бие на много сметаново, не ми хареса като пробвах. Сметаната замества белтъците - ако не ви е страх, разбивате белтъците на сняг и не слагате сметана. За да се разбият белтъците купата трябва да ви е чиста и суха, както и бъркалките - задължително. Капвате 2-3 капки оцет и става  Peace
Към охладения крем добавяте разбитата сметана и смесвате, след това и маскарпонето. Специално за маскарпонето ви съветвам да не ползвате миксер, понякога това го втечнява. Разбъркайте на ръка  Peace

И после топите за секунда от захарната страна савоярдите (попиват бързо, после ще се доовлажнят, не ги мислете, не трябва да са накиснати) и редите ред от тях на дъното на тава (моята изглежда така и е точно) - крем - пак натопени савоярди - крем и трябва да завършите с крем. Стават два реда савоярди, доколкото се сещам. И оставяте тирамисуто за 1 нощ, задължително, за да стане му трябва време. Преди сервиране го поръсвате хубаво с какао и воала  Peace Пробвах и тирамису в чашки с малиново кули за Коледа и стана страхотно. Същото е, само че се реди в чаши и върху крема има и кули, това е разликата.

постът тук

# 202
  • Мнения: 10 874
Кашкавал пане

betray:
Нарязвам си парчетата с каквато големина искам. Мятам във фризера за 2-3 часа- става на кокал. Вадя го ,овалвам с яйце, галета, яйце и пържа в силно сгорещено олио. След вадене от тигана слагам на кухненска хартия да обере мазнината. Няма разтичане, излизат си перфектни панирани кашкавалчета.
***

Лале в дъжда:

(рецептата е от този блог)

кашкавал
фини кори
олио за пържене

Кашкавала се реже на парчета дебели 1 см. и се увива в 1/2 фина кора за баница.
Така се приготвят всички парчета и после само се топват в яйце , галета и пак яйце и се пържат в повечко олио на силен огън, но се въртят няколко пъти ,за да не изгорят ,а да станат хрупкави и златисти.
По-удобно е да се правят по-малки парчета около 5 на 5 см.
***

svetal4o27:
БЯГ (така лесно се помни - брашно-яйце-галета).
Парчетата ги правя с големина на кибритени кутийки, престояват малко в купа със студена вода и после БЯГ. След това пускам във вряща маслена баня, да плуват и вадя с решетъчна лъжица. Може и предварително да се панират всички парчета, нареждате си ги в голяма плоска чиния всичките и после само пържите. Аз така правя и с картофени крокети и с бюреци от чушки - предварително панирам всичко. А в случаите, когато искам последно да е яйцето, приготвям до галетата всичко и при пърженето само потапям в яйцето и веднага пускам в мазнината.
Този начин предотвратява почерняването на мазнината, защото не е нужно мазнината да гори, докато чака да си приготвиш следващото, което ще пускаш в нея.
***

mariat:
Слагаш кашкавала в кора, завиваш, после топваш в яйце и брашно и пържиш. А може да топнеш и в паста парафри(яйца, бира, брашно).

Последна редакция: сб, 19 окт 2019, 11:52 от Лале в дъжда

# 203
  • Мнения: 10 874
Идеи за пържена цаца

Down Under (пост):
Овалваш я в брашно (без сол) и замразяваш леко, колкото да изстине, но не да стане на буца. После пържиш в много мазнина и много сгорещена.

Със сирената е подобно, но там и яйца ползвам за панировката.

Ако е стара и замразявана и размразявана има опастност да се "разкашка"
***

ЕлиТ (пост):
Нижа си ги през очите на клечки за зъби, овалвам от двете страни в брашно, изтупвам на хартия да падне излишното брашно и пържа. Брашното ми е 50:50 царевично/пшенично.
***

Лятo (пост):
Ядох много вкусна цаца, правена от една ромка Crazy. Та, потапяше ги в смес от брашно и вода и директно в тигана, излизаха много хрупкави.
***

alvera (пост):
Иначе много лесно става цацата - у нас мъжът ми я пържи Mr. Green Слага брашно на една кърпа, слага цацата, прави нещо като вързоп, за да се оваля хубаво и пържи.
***

Алечка (пост):
Овалвам в брашно царевично и пшенично 50:50. После одрусвам през гевгир или сито, за да изпада излишното брашно. После в много олио, добре сгорещено. Стават бързо. От пакета пържа само половината, другата половина както са си оваляни ги замразявам и пържа после.
***

svetal4o27 (пост):
Замразената цаца не е много добра, ама вече не се намира друга. Два вида продават: солено-замразена и шоково-замразена. Вторият е по-добър. Гледайте да са по-едрички, последната, която купих, не струваше, половината я изхвърлих. Аз я чистя от вътрешностите, но оставям главите. Осолявам, ако не е солена.Нанизвам по 5 рибки на клечка за зъби (едно време я пържехме на клечки от метла, по повечко се събираха.) Нанизвам всички рибки. След това всички "петички" ги минавам през брашното( обикновено брашно, не ми харесва с царевично на мен) от двете страни и ги нареждам в голям плосък съд (поднос, плато). И чак тогава започвам да пържа, започвайки от първонабрашнените. (Това е много важно, тук е ключът на хрупкавостта - когато започнете от първите набрашнени, те вече са "попили" брашното и все едно ги пържите в тесто, стават хрупкави и не поемат много мазнина. Между другото, и с тиквичките така се прави, за да са хрупкави. Ако действате в друг ред или пък топите в брашното и веднага пускате в мазнината, брашното не е попило, изгаря и мазнината скоро почернява.) Та значи слагате ги в сгорещена мазнина, но не маслена баня като във фритюрник, а средно количество олио, веднага с вилица разделяте рибките откъм опашките - получава се ветрилце. Пържите от двете страни. Пържа ги в тенджера, за да не пръска. Стават много хубави - хрупкави, ядат се целите, като семки.

# 204
  • Мнения: 10 874
Сладко от смокини на evil

Сладкото от смокини,го правя на око. Почиствам
от дръжките измивам 2-3 пъти да падне лепкавото
мляко.Цепвам дъното на кръст, подреждам в тава,
наръсвам ги със захар. Престояват от 5 до 8 часа,
според зависи. Пека на 250градуса до готовност
на сиропа, ако се наложи доливам вода, накрая
сока от 1/2 лимон или 1/2 лимонтозу. Сипвам
горещото сладко в бурканчета и обръщам с капачките
надолу. Тази година ще слагам и орехи, някъде четох
че ставало вкусно.

постът тук

# 205
  • Мнения: 10 874
Рецепти за брускети

Barefoot Kontesa (пост):
По принцип пека хубав хляб в тостера и след като го извадя минавам със скилидката чесън отгоре  за да овкуся с него или ако не ти се занимава го нарязваш/смилаш чесъна в соса.

Сосът е от пресни, узрели домати нарязани на кубчета, много пресни магданоз/босилек/джоджен на ситно, смлян чесън и сол и обилно заляти с хубав зехтин. Обърквам всичко за да се овкуси всичко заедно. Понякога слагам и малко бяло сирене или нарязани маслини на ситно вътре.

Нареждам филийките в тава и слагам от соса вътре изпечените филийки. Може да се запекат съвсем леко, но и без допълнително печене са много вкусни.
***

mariat (пост):
Bзимаш франзела и я режеш на филийки. Слагаш им по малко зехтин, сол, натъркваш с чесън и слагаш да се запекат. Или първо се запичат и после- зехтин, чесън, сол. Докато се пекат може да ръснеш и малко пармезан. След това си правиш доматите. Ако искаш им махаш "ягодката",нарязваш ги на ситно, слагаш и босилек, магданоз, риган- по желание са подправките. Нарязваш маслинки и слагаш при доматите. Овкусяваш и объркваш. После редиш на брускетите. Други с маслинова паста. Трети може да е само препечена филийка, с прошуто и рукола. По желание и според какво има в хладилника.
***

Mariposa_Malva (пост):
Аз правя и едни с крема сирене и консерва риба тон. Смесвам в блендера и мажа върху препечените брускетки, отгоре по една маслина за разкош. А от тези с домат, чесън и босилек задължително слагам и пармезан или Грана падано.

# 206
  • Мнения: 10 874
Лютеница на svetal4o27

3 кг изпечени обелени нарязани червени  чушки,
2 кг сурови обелени домати,
1 кг суров обелен нарязан патладжан (предварително изкиснат със сол от горчивината) и
500 г сурови настъргани на едро ренде моркови.
По една кафена чашка оцет, вода (в оригинала е бяло вино) , захар и 3 ч.л. сол. (Захар може и по-малко, според мен.) Към края една кафена чашка олио.
Пека във фурната като гювеч, разбърквам от време на време. Като стане готово, пасирам. И това е.
После в бурканчета и 10-15 мин. стерилизиране.

В оригинала има 2 глави лук и една глава чесън. Пробвах първия път така, но пО ми бие на манджа и се отказах от тях. Но пак си беше вкусно, де.

постът тук

# 207
  • Мнения: 10 874
Лютеница на Down Under

Правя я с робот. Последно правих с 20 кила чушки, те като са опечени и обелени се смилат много бързо. На 10 кила чушки слагам 2-3 големи патладжана и доматено пюре около 500 гр., сол и захар на вкус и олио, колкото поеме (не слагам много).

Единствената разправия е буркането, но се изхитрих и я варя в голяма тенджера на затворен капак. Махам я от котлона, когато реша да я разбъркам и пак я връщам. После я насипвам гореща в буркани и обръщам.

постът тук

# 208
  • Мнения: 10 874
Фина лютеница на YanaDG

Всички продукти ги сваряваме добре , по-точно направо ги разваряваме, след което ги претриваме през ситна цедка. Така направеното пюре се изварява, докато стане гъсто, добавят се подправките и след това стерилизираме бурканите. В нашата рецепта няма лук и чесън. Слагаме захар, сол, олио, черен пипер, кимион.

постът тук

# 209
  • Мнения: 10 874
Чийзкейк с лимон и извара без печене от YanaDG

Блат:   300 г  смлени бисквити (чаени)
      115 г масло (стопено)

      Бисквитите и маслото се омесват добре, разстила се блат в тортена форма и се оставя в хладилник да стегне.


Крем:   20 г желатин (на листове)
      45 г желатин лимон
      115 мл лимонов сок
      13 г  настъргана лимонова кора
      375 г кондензирано мляко
      400 мл сладкарска сметана
      250 г  извара

      Лимоновият сок се загрява и към него се добавя желатина на листове. Разбърква се добре, докато се разтвори желатина и се отстранява от котлона.
      Сметаната, изварата, лимоновата кора и кондензираното мляко се разбиват до хомогенна смес. Към тях се добавя поизстиналия лимонов сок и се разбърква добре. Кремът се изсипва върху блата и се оставя в хладилник за няколко часа.

      Лимоновият желатин се разтваря в 250 мл гореща вода. Като се поохлади, се излива върху белия крем и отново се оставя в хладилник, за да се желира.





Грамажите малко ми бяха странни. Затова не съм ги спазвала абсолютно точно. Но се получи, а и най-важното - у нас много я харесаха. Украсяването на тортата е според виждането на майстора Wink

постът тук

Общи условия

Активация на акаунт