Примерна схема на захранване (17)

  • 37 550
  • 715
  •   1
Отговори
  • Бургас
  • Мнения: 2 350
Тема за обсъждане на начина на захранване: Каква храна, кога, по колко и как?
Всички мами, които имат желание да споделят своя начин на захранване с подробности са добре дошли, както разбира се и всички, на които им предстои това "страшно" начинание.

Ето ги и нашите стари теми:

Примерна схема за захранване
Примерна схема за захранване 2
Примерна схема за захранване 3
Примерна схема за захранване 4
Примерна схема за захранване 5
Примерна схема за захранване 6
Примерна схема за захранване 7
Примерна схема за захранване 8
Примерна схема за захранване 9
Примерна схема за захранване 10
Примерна схема за захранване 11
Примерна схема за захранване 12
Примерна схема за захранване 13
Примерна схема за захранване 14
Примерна схема за захранване 15
Примерна схема за захранване 16



"Истината е, че няма универсална схема, която да е подходяща за всички бебета и майките им. Някои майки решават да започнат захранването с каша, други - със зеленчуково пюре, трети - с плодово пюре... Най-общо - не се започва захранване със сок, противно на някои поостарели практики, срещани все още тук-там в България; останалото е по преценка на майката. Стига детето да приема добре новата храна - няма проблем с кое точно ще се започне.
Само някои са по-утвърдените методи:
- не се започва с храни, за които се знае, че са алергени
- обичайно нова храна се въвежда сутрин, за да може да се проследи за евентуална алергична реакция в остатъка на деня
- обикновено кърмене (или млечно хранене, ако е на АМ) не се замества изцяло, преди детето да е навършило годинка - все още нуждите му от млечни храни в дневния рацион са от порядъка на 70-85%, т.е. такова количество мляко трябва да му бъде осигурено всеки ден. Твърдата храна служи за приучаване към нови вкусове и текстури, а не за наяждане. Нормално е да ядат дълго време съвсем малки количества твърда храна - да я опитват, а не да се наяждат с нея.
- преди годинка обикновено се предлага първо кърмене, изчаква се 30-40 минути да се слегне в стомахчето
 и се предлага твърдата храна. Ако се предложи много скоро след кърмене, бебето може да не прояви никакъв интерес. След година-годинка и малко обикновено плавно се обръща режимът - първо твърда храна, после кърмене. Всичко е ориентировъчно - не е беда, ако някой ден не се спази режимът или ако повече суче, от колкото е било замислено (примерно ако са били предвидени 3 приема на твърда храна, а е имало само един или нито един)
- количеството храна се увеличава плавно - от 1 ч.л. първия ден, 2 ч.л. втория и така нататък, докато приеманото количество стигне 30-40 мл на ядене. Малко бебета приемат повече от 50-60 мл на хранене, макар че може да се опита - някои бебета приемат охотно повече твърда храна, без това да се отрази на количеството приемана кърма. Следи бебето и се вслушвай в сигналите, които ти дава и няма да сбъркаш
- нова храна се въвежда на интервали. 3-5 дена, ако няма фамилна обремененост с алергии и 5-10 дена, ако има такава обремененост. Въвежда се само по една нова храна наведнъж."  - Мис Бу

Полезни линкове:
Захранване с твърди храни: струва си да се изчака
ЗАХРАНВАНЕ НА БЕБЕТО С ТВЪРДИ ХРАНИ
Педагогическо захранване - руската схема на захранване
Наръчник за хранене според възрастта на Вашето бебе и малко дете
Въвеждане на твърди храни
Рецепти за домашни пюрета и каши
Кафевият ориз
Сравнителен тест на сирена
За козето мляко
Какво представлява алергията?

Храните обсъждани в старите теми и форума:

Храненето от 1-3 години
За млечните продукти
Червеното цвекло
Желязото - къде да го търсим?
Кои храни са богати на желязо
с какво е най подходящо да въведа глутена?
Кисел ; И още за кисела
Мазнините
Какво да въведа след първите зеленчуци
Как да направим каша от елда
Зрял фасул
Зелен фасул
Грах
Леща
Спанак, артишок, нар, райска ябълка и ряпа
Пюре или сок
Яйце
Хляб
Кестени
Кълнове и пшеничен зародиш
Шипки
Смокини
Дюля
Трици
Подправки
Авокадо
Сушени плодове, фурми, стафиди, сусам, орехи, ягоди
Зеле
Сол
Жълтък
Рапично олио
Количеството мазнина
Патладжан ; Още за патладжана
Мед ; Още за Меда
Риба
Малини
Пъпеш
Банан
Диня
Чушка


Други теми свързани със захранването

Причини за запека
Разхлабващи храни


Но, ако искате да знаете всичко изчетете цялата тема и се върнете назад:)

Ето тук, момичетата, които пишат в тази тема са публикували своите схеми на захранване /и някой полезни линкове  Wink/. Те в никакъв случай не бива да се приемат, като задължителни /за това са и примерни/. И помнете, че детето е този, който ще определи вашата.
Имейл адрес за вход: heka3bam@abv.bg
Парола: mamiteshema

Последна редакция: пн, 20 юли 2009, 15:13 от Здравка Желязкова от село Стомана

# 1
  • Мнения: 567
 Hug Благодаря ви момичета  Hug

# 2
  • Мнения: 122
Здравче, благодарности за новата тема.   bouquet

# 3
  • Мнения: 2 111
Здравче   bouquet

# 4
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Благодаря за новата темичка!  bouquet

# 5
  • Мнения: 2 376
Благодаря за новата тема и въпросче, което ме вълнува.
Имам придобита алергия към рибата. Мога да ям единствено немазно филе от акула  Embarassed. Не ми се иска обаче да лишавам дъщеря ми от риба, стига да мога да я въведа. Как според вас да процедирам - кога най-рано и с каква риба да започна? Днес правим 11 месеца и сме въвели 2 меса- телешко на 8 месеца, пилешко на 10 месеца. Захранването започнахме на 7 месеца.

# 6
  • Мнения: 718
Благодаря за темата  bouquet

# 7
  • Бургас
  • Мнения: 2 350
Britt за теб:

Риба
- 8-10 м. е най-често срещаната препоръка
- след 1 год. при алергична обремененост или лична преценка
- няма основание за отлагане на рибата с цел предпазване от алергия (за разлика от други храни)
- алергична реакция може да се прояви както към рибата изобщо, така и към конкретния вид риба
- захранва се с 'белите' видове риба
- до 1 год. се предлага 1-2 път седмично (зависи от педиатричните школи и традициите)


Това имам от Косе Босе

# 8
  • Мнения: 2 111
Риба може да се въведе 2 месеца след захранването с месо.
Аз така направих.Въведох я на 10,5мес. с пюре риба сьомга на Гербер.

От Косе Босе:

Риби преди 1 год.:
- хек
- треска
- мерлуза
- пангасиус
- пастърва
- калкан
- щука
- евентуално някои по-мазни риби (напр. шаран)

Риби след 1 год.:
- всички бели риби
- шаран
- сьомга
- скумрия
- херинга
- тон
- сом

Риби, които се избягват:
- акула
- риба меч
- консервирана скумрия
- консервирана риба тон

# 9
  • Мнения: 1 153
Да продължа и аз за рибата - искам да въведа риба, но сигурно ще ми се наложи да я готвя (при нас пюретата не минават), много се притеснявам от къде и каква да купя - искам да е прясна, но не пастърва от развъдник например. Някакви идеи?

# 10
  • Мнения: 362
Какъв е проблемът с пъстървата от развъдник?На нас ни е рано за риба(на 8 месеца е малкият),но просто ми стана любопитно,за това питам.

# 11
  • Мнения: 2 376
т.е. ние след годинка трябва да я въведем, ако под алергична обремененост се има предвид, че аз съм алергична, а не че детето е алергично към нещо..?
Мерси за отговорите,  Hug

# 12
  • Мнения: 685
И аз да се запиша, за да следя новата тема, дано докато свърши не ми се налага да ползвам съветите  Wink Като първо едно ГОЛЯМО БЛАГОДАРЯ на всички за съветите и персонално Косе Босе за това, което питах в миналата тема, удържам фронта и бебка е само на кърма все още  newsm44

secret girl , жива/прясна риба нали уж има в Метро  newsm78 http://www.metro.bg/pages/4160.aspx?0, ако си отнякъде където има магазин.

Гледам почти всички купувате от готовите пюрета  Rolling Eyes аз имах идея, като се наложи по-нататък да ги правя домашноприготвени, поне от тази зеленчуци, които има на пазара, не е ли по-добре така?  Embarassed

# 13
  • Мнения: 1 153
hrismi_13 , проблемът са боклуците, с които хранят рибата в развъдниците, да не задълбавам, че все пак това е тема за хранене.
anny_, от София съм, така че Метро принципно е ок, само дето нещо им нямам вяра, а жива риба не мога да звема - ще трябва да я чакам да умре от старост Laughing
За пюрета или готвене - аз нямах избор, особено с месото - от готовите месни пюрета моето момче прави такива физиономии, че жал да ти стане ( и разбира се, повече от лъжичка не мога да пробутам), а когато аз готвя чак се тресе от радост и апетит (когато е решил да яде, де).

# 14
  • Мнения: 782
Благодаря за новата тема   bouquet

Аз също готвя на Бобо от самото начало. Купувам пюрета, ако не съм успяла да приготвя дом. храна /много рядко/. През зимата, като ми свършиха запасите от плодове във фризера, купувах и плодови пюрета. Пазара е сравнително беден на плодове по това време  Confused В началото бях мнооооого внимателна в избора на плодове и зеленчуци, сега  не чак толкова  Peace Но имам и доста домашни продукти, да са живи и здрави баба и дядо на село  Heart Eyes

Риба съм давала два пъти - хек и сьомга - вземам ги от рибарски магазин, който с времето сме набелязали като добър  Simple Smile Но явно за момента, Бобо проявява непоносимост към нея. Първия път се обрина по дупето и гърдичките, втория - доста по сериозно. Първия път я приготвих в къщи и като се обрина, реших че рибата не е била хубава. Втория път дадох пюре на Семпер и положението беше трагично.  Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт