(Био)зеленчукова градина - тема 28

  • 62 808
  • 741
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 753
ДОБРЕ ДОШЛИ В ТЕМА № 28!!!
Спорна година!
  Hug

"Най-добрата храна е тази, която сам си отгледаш!"



СТАРИТЕ НИ ТЕМИ:

№1(VІ.2009-ІІІ.2010), №2(ІІІ.2010-V.2010), №3(V.2010-VІ.2010), №4(VІІ.2010-VІІІ.2010), №5(VІІІ.2010-ХІ.2010), №6(ХІ.2010-ІІ.2011), №7(ІІ.2011-ІV.2011), №8(ІV.2011-V.2011), №9(V.2011-VІ.2011), №10(VІ.2011-VІІ. 2011), №11(VІІ-ІХ 2011), №12(ІХ.2011-ХІ.2011), №13(ХІ.2011-І.2012), №14(ІІ.2012-ІІІ.2012), №15(ІІІ.2012-ІV.2012), №16(ІV.2012-V.2012), №17(V.2012-VI.2012), №18(VI.2012-VIII.2012), №19(VIII.2012-ХІ.2012), №20(ХІ.2012-ІІ.2013), №21(ІІ.2013-V.2013), №22(V.2013-VІІ.2013), №23(VІІ.2013-ХІ.2013), №24(XI.2013-III.2014), №25(IІІ.2014-ІV.2014), №26(IV.2014-VI.2014), №27(VI.2014-IX.2014)
               
НАШИТЕ ГРАДИНИ
Куркума
an65
Гелика
villi 66
cecunka76
avocett
bushkata
Нощни очи



Отглеждане на пипер - от rorik
1  2  3  4  5  6  7
Отглеждане на босилек в саксия през зимата - от amica1

Как да си отгледаме био домати - от amica1

Растително-защитни операции по ябълките - максимално еко-био на база 2012 г. Констатации и решения за догодина - от amica1



Полезни сайтове
Ръководство за интегрирано управление на вредителите при зеленчуковите култури (домати, пипер, краставици, тикви, тиквички, дини, пъпеши, зеле, карфиол, брюкселско зеле, лук, чесън, праз), отглеждани на открито и в оранжерии - НСРЗ
Лунен календар
Календар на зеленчукопроизводителя
Как да защитим растенията без химия
Как да защитим растенията без химия 2
Семена от редки и нови видове
Био семена и разсад
Видове торове
Биоторове
Биопрепарати и торове
Още торове
Храни без химикали
Чудодейни съвети - зеленчуковата градина

# 1
  • Мнения: 1 101
  bouquet Благодаря за темата Стелт.
Спорна и плодородна! Hug

# 2
  • На Дунава
  • Мнения: 268
Благодаря, Стелт!
Дано по повод новата тема се разпишат Авосет и Амика, че ми липсват!

# 3
  • Мнения: 2 037
Бушка, дай линк към онази книга и тук!

Благодаря за темата.   bouquet

# 4
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Благодаря, Стелт! Чудесно есенно оформление! Браво!

Тържествено обещавам да попълня с актуални снимки албума си, към който има лионк на пътрва страница. призовавам всички да приготвят по едно малко албумче и да го предоставят на стелт - за украса и прегледност в темите ни. Наскоро преброих 75 участници в една тема - какво по-хубаво от 70 албума на първа страница? Освен това знам, че има много хора, които само четат, а не пишат - призовавам ги към "регистрация" чрез снимка, албум, мнение.

Присъединявам се към апела към Авосет и амика. Авосет сега учи и няма време за градина, но това изобщо не значи, че няма какво да напише. И да покаже. Къде си, момиче?

Таралежите са всеядни, но не пасат трева. Зоолозите ги поставят в разреда насекомоядни бозайници, макар че ядат всякакво месо, яйца, дори мърша, плужеци, жаби, гущери,също и човешко ако, плодове, отпадъци. Мисля че не обичат зеле, сено, туршии. Wink
Много са ми симпатични

# 5
  • Мнения: X
Стелт, много красив Ежко! Нашия го видя само веднъж. Може лаят на кучетата да не му харесва и да се е изнесъл. Котките не вярвам да го притесняват. За бланширането - пише, че витамините се запазват и затова съм бланширала малко зелен фасул и грах. Иначе е по-лесно, т.е. без бланширане. Е, ягодки, череши, вишни съм замразила сурови първо на един ред и после в пликче насипно и са много вкусни в кисело мляко, например. Там си се размразяват, а синът ми ги хареса повече леко замразени. Отклоних се  Embarassed. Много въпроси имаме и понякога остават висящи, дори някой да знае отговора.
За сушенето на чушки - правилото е лесно, но на практика... Сушат се на сянка и много топло време. След това може леко да се доизсушат на слаба фурна. Тази година няма да имам такива. Повечето пипер си е зелен. Няколко червени съм оставила за семе, а и те не са подходящи за сушене. За сушене е хубаво да се подберат тънкостенни чушки или това е селският пипер. Месестите чушки сигурно само на фурна ще станат, но не бих си играла с подобна дейност. Сушилните вероятно биха свършили работа, да споделят притежателите Simple Smile.
Тази сутрин беше +1 градус в 8 часа сутринта. Подозирам, че е имало лека слана.
Куркума, албум ще рече линк към албуми ли, както в снимка.бг? Доста неща не съм снимала от мързел. Зеленият фасул, оставен за зрял, е направил много едри зрънца. Този, който не е узрял, ще оставя във вид на бобчета на един ред да съхне. Чудя се дали да замразя част от него. Има за няколко готвения, а имам и тиквички и кое по-напред, човек няма няколко стомаха Simple Smile)). Тиквички за зимата - звучи трудоемко.

# 6
  • Мнения: 1 705
Много готин ежко  Heart Eyes И аз да кажа, че прибирам зелен боб във фризера, без да го бланширам, всъщност нищо не бланширам, направо в пликчето и замразявам.

# 7
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Бланширането спомага зеленчукът да поомекне, да се слегне плътно в пликчето и да заема по-малко място във фризерите или бурканите.

# 8
  • Мнения: 85
Мерси  bouquet за темата много е поучителна.
Плодоносна на всички Wink

# 9
  • Мнения: 493
Благодарност и от мен за новата тема   bouquet

Аз се намъквам отново с въпроси  Embarassed
Моля за мнение : Кога е по-добре да се сее граха - есента или пролетта? Ако се засява през есента това спомага ли за по-ранното му узряване? А оказва ли влияние върху количеството и качеството реколта? Също така, кога се сее през есента - октомври или ноември и има ли значение ,ако се сее през есента какъв точно сорт ще бъде?

Другото ми питане е относно лука и чесъна, които се сеят през есента . Кога се прави това - октомври или ноември?

# 10
  • Варна
  • Мнения: 113
Бланширането спомага зеленчукът да поомекне, да се слегне плътно в пликчето и да заема по-малко място във фризерите или бурканите.

Да, но пък допълнителната топлинна обработка унищожава витамините.

# 11
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
...Моля за мнение : Кога е по-добре да се сее граха - есента или пролетта?...
Другото ми питане е относно лука и чесъна, които се сеят през есента . Кога се прави това - октомври или ноември?

Грахът при нашите условия е добре да се сее през пролетта - при мене това е през март, при първа възможност. Есенният посев едва ли би презимувал, но дори и няколко растения да направят това, те лесно се застигат и изпреварват от пролетните.

Лукът и чесънът се садят от средата на  октомври до към средата на ноември, според възможността. Важно е да не много рано, за да не изкарат много листа още преди зимата. Такива стръкове зимуват зле, завехват и напролет изостават.

През тая есен основният проблем ще бъде кога почвената влажност ще стане подходяща за садене и изобщо за обработка. Калта може да обърка много срокове.

# 12
  • Мнения: 86
Здравейте!
Бланширането има за основна цел да убие бактериите, ботулиновия токсин, които могат да бъдат особено опасни.Не случайно бурканите с грах и зелен боб се стерилизират два и повече часа иначе бомбират-прочетете статии...
Да напомня на желаещите семена от чушки да ми пишат на лични-имам месести червени и оранжеви чушки, тънкостенни за сушене и месести гладки камби .Изпращам по куриер без стойност на семената  Hug
Куркума, ягодите е редно да се почистват от прелките и новоприхванатите.Нека първоначално засадените растения имат достатъчно пространство да си растат.Оптималното време за експлоатация на насаждението е 4 години. Есенното засаждане предполага малко по-обилна реколта първата пролет от пролетното.А Белруби е превъзходен сорт за прясна консумация и компоти-тъмно червен, с твърдо приятно киселеещо месо-не се развира в компотите  Peace
За жалост става все по-трудно да се намери хубав разсад от хубави сортове ягоди-освен Белруби бих препоръчала Кеймбридж фаворит-за прясна консумация, Зенга зенгана-превъзходна за замразяване и сладка,Горела-за прясна консумация и зрееща малко по-рано от другите.
Притеснява ме факта, че масово се продават разсади  на ягоди с основно добър търговски вид-огромни, едри плодове , но някак си без вкус.Всъщност както при всичко друго  Sad
Човешкото око може да потопи цялата цивилизация за жалост-всичко става все по-голямо, все по като нарисувано и издържливо. И все по-далеч от истинския вкус...
В тази връзка ми се ще да споделя последните си наблюдения върху клиентите.С уточнението, че продавам стоката си не точто на пазара, а в отсрещния двор, където живея.Рязко отделила съм се от търговците, освен това обикновено пред мен има паркирали коли и трудно ме виждат от самия пазар  Mr. Green.Но ме намират, че и търпеливо чакат на опашка да изнесем стоката в късния след обед.И повечето ми клиенти знаят какво купуват .Нооо-има и такива, обикновено преминаващи или гостуващи в града ни, които попитали за стока от производител са препратени от търговците към мен.Питат-"Градинско ли е?" и продължават-"Ама доматите не са еднакви, меки са, не са достатъчно червени или розови..."
Първенството това лято държи дама  със софийски акцент, която повика на мъжа си да види какви мръсни домати продавам и назидателно ми обясни, че докато не измия следите от болдолезов разтвор няма да ги продам.  Joy
Още много трябва да се ограмотяваме като потребители и да не оставяме само очите си да ни водят.
Дано не отегчавам, но ми се ще да се изкажа и за живинките обитаващи градините ни.Тази година поради мокрото време охлювите са напаст-миналия ден от оградните колове и коловете на краставиците събрах една кофа от сирене черупчести охлюви.Лехите люти чушки са жестоко нападнати от дребното им потомство-изгризват зеленото венче около дръжката и чушчицата увисва.И това в градината, където живеем и пролетно време си правим пиршества с охлюви и дори понякога спорим със съседите за вкусната мръвка  Mr. Green-но успяваме да регулираме популацията им.На охлювите де, не на съседите  LaughingТам преди години имахме проблеми с плужеците, които съсипваха картофите ни, но драстично ги намалихме с ръсене на пепел при сеенето-отдолу във вадата, после и отгоре върху оборската тор и преди пръстта.
Смятам, че природата сама ще регулира популацията на черупчестите-малките няма да преживеят зимата, защото не са подготвени.Не съм много запозната с живота им и фазите му, но ми се струва, че по това време трябваше вече да са се зазимили-да са намалили течностите в себе си до минимум и да спят и това , че още щъкат насам-натам,хранят се и имат много течност в телата си ще ги замрази като паднат температурите.
На мястото на голямата градина кипи живот-непосредсвено до нас има естествено блато-комарите хапят и денем, жабите, гущерите е охлюви са в изобилие, след всеки порой намираме десетки издавени полски мишки.Имаме огромен смок-пазител-над метър и половина дълъг и дебел колкото мъжка ръка до лакътя-той е някак муден и непукист-сякаш знае, че това си е негова територия -взаимно се държим на дистанция, а аз лично предпочитам при среща да му дам предимство  Joy
Слепоците и по-малките смоци са по-нервни и стряскат и нас  Laughing
В градината ловуват няколко котки,едната е спец по лова на слепоци, няколко таралежа-единия миналата година два пъти за два дни вадихме от дупка за кол пълна са вода  Mr. Green-та и те също като хората повтарят грешките си.
Често ни навестяват щъркели и някъде из блатото живеят фазани-като ги стреснем вдигат невъобразима тупурдия.
А под земята има къртици ли са, ериндже ли не знам-изравят огромни камари пръст и царади тях не сеем картофи, моркови, цвекло ...
Изобщо кипи живот в голямата градина-но това не ни пречи да ходим боси без да се замисляме,нямаме сериозни щети по растенията и продукцията-сякаш това е свят със собствени правила и място за всички...

# 13
  • Мнения: X
Минавам да покажа набързо един огромен, за моите разбирания, морков, 740 г Sunglasses.

# 14
  • Мнения: 261
Stelt,и от мен благодаря за темата!Ежко,наистина създава настроение-на момченцето ми също!          Белруби,не ни отегчаваш с живинките Laughing,нито някога с каквото и да било от твоя опит.Ние в къщи също обичаме животните и поради тази причина непрекъснато се сдобиваме с нови Grinning Сега имаме коте сираче на около месец и малко.Вече съм влюбена в него Laughing  Така,с това лирично отклонение приключвам.Да се отчета-спанак поникнал(след две неуспешни сеитби)Що така-не е ясно!Рукола-поникнала на три сеитби та да не преминава едновременно.Репички-първите вече почти готови-следващите на две листенца.Ядливата хризантема-пълен крах!Нито едно семенце не поникна въпреки трите опита при различни условия.Цвеклото и ряпата Дайкон добре се развиват,но силно ме съмнява да успеят да пораснат достатъчно до застудяването.Сяла съм ги през началото на август,но май трябва по рано.Зелето ми беше изгризано от някаква незнайна твар.Изглеждаше така сякаш кози са го ръфали,но е невъзможно кози да са влезли в дворотака,че мистерия.Домати берем още в оранжерията-дребнички и по твърда люспа,но пак им се радваме.На чушките също,а патладжана съм го зарязала.Направихме туршията от курнишончета и динчета,сливовата ракия е сварена-да идва зимата! Laughing Пу-пу дано се забави,но тъй е приказката.А,и за първи път имам моркови и пащърнак.Много първи неща тази година...                                  Поздрави на всички и плодородна есен.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               П.С.Добри,кога мога да видя имам ли гулии?Нали беше така добра да ми пратиш няколко.Високи са по три метра,но не знам под земята какво са направили.

Общи условия

Активация на акаунт