(Био)зеленчукова градина - тема 30

  • 69 461
  • 735
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 178
ДОБРЕ ДОШЛИ В ТЕМА № 30!!!
Спорна година!
  Hug

"Най-добрата храна е тази, която сам си отгледаш!"



СТАРИТЕ НИ ТЕМИ:

№1(VІ.2009-ІІІ.2010), №2(ІІІ.2010-V.2010), №3(V.2010-VІ.2010), №4(VІІ.2010-VІІІ.2010), №5(VІІІ.2010-ХІ.2010), №6(ХІ.2010-ІІ.2011), №7(ІІ.2011-ІV.2011), №8(ІV.2011-V.2011), №9(V.2011-VІ.2011), №10(VІ.2011-VІІ. 2011), №11(VІІ-ІХ 2011), №12(ІХ.2011-ХІ.2011), №13(ХІ.2011-І.2012), №14(ІІ.2012-ІІІ.2012), №15(ІІІ.2012-ІV.2012), №16(ІV.2012-V.2012), №17(V.2012-VI.2012), №18(VI.2012-VIII.2012), №19(VIII.2012-ХІ.2012), №20(ХІ.2012-ІІ.2013), №21(ІІ.2013-V.2013), №22(V.2013-VІІ.2013), №23(VІІ.2013-ХІ.2013), №24(XI.2013-III.2014), №25(IІІ.2014-ІV.2014), №26(IV.2014-VI.2014),, №27(VI.2014-IX.2014), №28(IX.2014-III.2015),
№29(III.2015-VI.2015)

               
НАШИТЕ ГРАДИНИ
Куркума
an65
Гелика
villi 66
cecunka76
avocett
Нощни очи



Отглеждане на пипер - от rorik
1  2  3  4  5  6  7
Отглеждане на босилек в саксия през зимата - от amica1

Как да си отгледаме био домати - от amica1

Растително-защитни операции по ябълките - максимално еко-био на база 2012 г. Констатации и решения за догодина - от amica1



Полезни сайтове
Ръководство за интегрирано управление на вредителите при зеленчуковите култури (домати, пипер, краставици, тикви, тиквички, дини, пъпеши, зеле, карфиол, брюкселско зеле, лук, чесън, праз), отглеждани на открито и в оранжерии - НСРЗ
Лунен календар
Календар на зеленчукопроизводителя
Как да защитим растенията без химия
Как да защитим растенията без химия 2
Семена от редки и нови видове
Био семена и разсад
Видове торове
Биоторове
Биопрепарати и торове
Още торове
Храни без химикали
Чудодейни съвети - зеленчуковата градина

# 1
  • Мнения: 19 296
Благодаря за темата!
Имам черни мушички по доматите. С какво трябва да ги третирам?
В старата тема обсъждахте Детан, но за черните става ли?

# 2
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 049
 Blush аз почти нямам зеленчуци.
имам си токачки  Tired
пак  Tired

# 3
  • Мнения: X
Blush аз почти нямам зеленчуци.
имам си токачки  Tired
пак  Tired

За "твоите" токачки - куче, ако има кой да го храни там.

# 4
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Благодаря за новата тема, КОТЕ.

Нощите при мен все още са хладни - пада до по 15 градуса. А именно нощните температури са онова, което дава разликите в развитието на зарзавата между отделните региони, много повече от дневните.

# 5
  • На Дунава
  • Мнения: 268
Всеки ден ходим с децата до градинката да берем ягоди. На малкото пространство има толкова много, много червени, сладки, ароматни ягодки, че едвам им насмогваме! Малките се научиха сами да си правят закуска - режат си ягодките и си ги заливат с кисело мляко. Аз съм изключително доволна от инициативата им Simple Smile
Иначе насятите от мен култури много се мъчат и само малка част от семената успяват да пробият и излязат на повърхността. При това почвата сякаш ги задушава, като се покажат - толкова бързо образува твърда коричка, че ги стиска и изсъхват. Занесох на място няколко големи, дълбоки саксии с компост. Взех да садя в тях - всичко излиза за дни. Сега трябва да налучкам колко голям трябва да е разсада, за да оцелее, и да не се задуши. Емперично - само големшки растения оцеляват към момента. Доста затруднително ще се окаже да правя за всичко разсад. Ще се пробвам малко по малко да обогатявам почвата, дано това помогне.

# 6
  • Мнения: 1 705
  bouquet
Ние вече приключихме с граха, отвори се място и нямам нищо предвид за него  Embarassed Невероятно, аз, дето все се оплаквам от липса на място....
Куркума, рано е още, ама да ми събираш от всички видове мед, пак имахме гости, умират да го хвалят колко е хубав  Hug

# 7
  • Мнения: 261
Мама Гали,на мястото на граха сложих краставички корнишони.Куркума,забелязах,че част от стебълцето е лилаво-на уж праза!За меда и аз кандидатствам ако продаваш на есен!Червения домат е във висока леха и беше под найлон.Сят е още през януари,пикиран февруари и засаден на 22 март,но той е само един единствен от всички градински дори и от оранжерията.Предни години съм чела от Куркума,че доматите засадени по късно настигат тези сложени рано и при по студено,но чак тази година се убедих сама в това!При мен има една специфика-нито много рано нито много късно трябва да се действа с доматите.Изведнъж започват жегите и всичкия цвят окапва.И сега вече имам такива домати-със изресял цвят.

# 8
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Благодаря за темата, Коте! Прекрасна е!!!

Черните мухички по доматите! Използваме инсектициден сапун, но не промишлена, а домашна направа, тоест зехтинено-сапунена емулсия.
Ако някой има затруднения с изчисленията - давам няколко варианта:
За 1 литър - 1 с.л. зехтин, няколко капки течен сапун, 1 литър вода (топла е още по-добре)
За 5 литра - 5 с.л. зехтин, 1 с.л. течен сапун, 5 литра вода
За 10 литра - 10 с.л. зехтин, 2 с.л. течен сапун, 10 литра вода

Приготвяме така: Слагаме в съд зехтина и течния сапун. Разбъркваме ху-у-у-убаво с пръсти, докато стане емулсия и после добавяме вода.
ДЕЙСТВА БЕЗОТКАЗНО ЗА ЧЕРНИ МУХИЧКИ ПО ДОМАТИТЕ, АМА НАИСТИНА БЕЗОТКАЗНО.
Разбира се нови мухички продължават да се слитат от другите гостоприемници, така че пръскаме и пак, и пак.

Поздравявам ви по моему. За мен лятото дойде точно днес. Помните ли как цяла седмица духаха неспирни ветрове? Това не беше случайна буря и се повтаря всяка година. Настани се лятната циркулация на въздушните маси. Това за нашето семейство означаваше, че аз последните 2 седмици пришпорвах да се привържат всички лози и всички домати, защото тази хала всяка година ми кърши най-хубавите леторасти. И след толкова усилия мъжо ме погледна особено и каза: Ти позна за вятъра, да не си врачка? Аз съм фенолог - му отвръщам гордо, ама ми стана чоглаво, че човек така бързо пуска капаците пред очите, вместо да разсъждава трезво.

Последна редакция: пн, 08 юни 2015, 14:47 от amica1

# 9
  • Мнения: 471
Благодаря за новата тема!
Аз се записах в предишната,но не списва,а чета темите.В момента съм на 12 тема и вече съм си направила един добър дневник.
Та да кажа-за първа година сме земеделци,градината се намира в едно село на 15 км от града,много близо до Дунава,родната къща на свекъра,но е необитаема и ние решихме да обработваме градината(около 300 кв/м ) и така.Доста ядове имахме в началото с поповото прасе,щурците и охлювите.Към момента ситуацията е поовладяна.Миналата седмица открихме че има един стар кладенец,купихме помпа и маркучи за капково и то вече е факт.Засега не е в цялата градина,а само по домати и краставички.За една седмица има определен ефект.Ето малко аматьорски снимки,при следващото ходене ще снимам пак.

Скрит текст:

-бамя


-доматите,които почти бяха умрели от сушата

-едната част т картофите

-лук

-другите картофи




# 10
  • Мнения: 1 705
Ооо, бамята ти е колкото моята, значи да не бързам да се отчайвам.

# 11
  • Мнения: 471
Ооо, бамята ти е колкото моята, значи да не бързам да се отчайвам.


 Laughing По-скоро аз да не се отчайвам.Една стара леля каза ,че бамята се сеела когато цъфнела акацията.В края на май я засяхме,половината не изляза,а другата расте доста бавно.Имах останали семена бамя и вчера ги напусках,да видим ще излезе ли нещо.

# 12
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Бонболина, опасни хора сте! Фурии! Тревичка няма! Моите пътеки са с трева, ниско подстригана, че иначе много ще се каляме когато вали.

# 13
  • Мнения: 5 178
Koтето само копна първия пост на 29 тема, дизайнът е Стелтски  hug smile3521

бонболина, ще стане, ще се разработи земята

Вече имаме и компостер, да видим дали ще го докараме или ще изхвърляме загнили боклуци

# 14
  • Мнения: 87
Благодаря и аз за новата тема Hug.Всички сте великолепни ,от всеки пост научавам по нещо.Може би никъде из мамата няма по -спокойна и ведра атмосфера Hug

Общи условия

Активация на акаунт