Осиновяване на дете или инвитро? Моля за съвет!

  • 4 949
  • 203
  •   1
Отговори
  • Мнения: X
...

Последна редакция: пн, 10 окт 2022, 02:12 от Анонимен

# 1
  • Мнения: 8 909
Според мен си замрази яйцеклетки и изчакай да се появи друг партньор. Трябва да мислиш и какви са интересите и на бъдещото дете, до тук мислиш само за своите проблеми.

# 2
  • София
  • Мнения: 13 418
Реалността с донорството няма нищо общо с цитираното посредствено романче.
На 33 г. имаш още известно време за решение, но ме впечатли, че за 3 месеца си очаквала връзката да стане сериозна.

# 3
  • Мнения: 25 700
И все пак ме притеснява фактът, че и в двата случая е много вероятно след време да се срещнат брат и сестра, да се влюбят и да се стигне до кръвосмешение...

То това може да се случи и при деца, родени в брак. Simple Smile
Има и виц по темата:

- Тате, искам да се оженя, харесва ми Ваня от съседния блок.
- Не може сине, тя ти е сестра.
- Мамо, исках да се оженя за Ваня, но тате ми каза, че тя ми е сестра. Преди няколко месеца ми каза същото, когато му казах, че харесвам Соня. Какво да правя?
- Спокойно сине, жени се за която искаш, той не ти е баща.

# 4
  • INFJ
  • Мнения: 9 418
Защо смяташ, че е много вероятно да се срещнат брат и сестра, и да се влюбят?
Аз мисля, че вероятността е минимална. Освен това, винаги може да се прави ДНК тест, ако е чак такава параноя...

# 5
  • Мнения: X
Според мен си замрази яйцеклетки и изчакай да се появи друг партньор. Трябва да мислиш и какви са интересите и на бъдещото дете, до тук мислиш само за своите проблеми.

Точно затова не съм го направила до момента,  защото ще е егоистично от моя страна да причиня такова нещо на едно невинно дете - да расте без един родител и в ненормална семейна среда.

# 6
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 007
Връзки, брак, забременяване, раждане, отглеждане на дете... Всичко това е съпроводено с доста голяма доза риск. Хора, които са вглъбени в страховете си, включително ги е страх да рискуват, в един момент стигат до твоето положение. И колкото повече минават годините, толкова повече се увеличават и страховете.
Искам да те посъветвам да се отърсиш от страховете си и да живееш за мига, ама знам, че няма как да се случи при теб.
Ще решаваш сама. Слагай на везните и претегляй по-приемливия вариант за теб.

Няма гаранция, че дете, родено в брак, ще изживее детството си с двама обичащи се родители в семейство. Ама никаква гаранция...

# 7
  • Мнения: X
Няма гаранция, че дете, родено с двама родители, ще живее щастлив и пълноценен живот, но поне има шанс за това. На дете, родено от самотна майка, шансът за щастлив живот с двама родители е отнет предварително.

Не зная защо толкова се подценява ролята на бащата. От една страна, ревем, че искаме той да е пълноценен родител, да се включва в обгрижването и възпитанието наравно с майката. От друга страна, в теми като тази го свеждаме до донор на сперма. Хм.

# 8
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
Здравейте!
Моля за съвет! На 33 г. съм, имала съм само една сериозна връзка почти 10 години, която аз реших да приключа поради несъответствия в разбиранията с партньора. След това изпитах емоцията на истинското влюбване, но нещата не се получиха и ми отне доста време да се съвзема. Скоро прекратих 3-месечна връзка, която беше по-скоро компромис от моя страна, тъй като ни запознаха. В началото всичко изглеждаше наред, докато не започнаха да излизат наяве някои негови черти от характера, които са извън рамките на нормалното /като влиянието на майка му при взимане на решения, липсата на собствено мнение, липсата на емоционалност от негова страна, липсата на заинтересованост към мен и това, което аз мисля, чувствам и искам... имах чувството, че живее в свой измислен свят и е далеч от реалното ежедневие и нормалните човешки отношения/. Вече съм изгубила всякаква надежда, че ще намеря човек, с който да споделя живота си...
Та след поредното разочарование и предвид възрастта ми, реших да изследвам яйчниковия си резерв и да предприема забремрняване чрез донорски сперматозоиди или да осиновя дете... И все пак ме притеснява фактът, че и в двата случая е много вероятно след време да се срещнат брат и сестра, да се влюбят и да се стигне до кръвосмешение... Струва ми се чудовищно и точно поради тази причина не съм го направила до сега, макар че много отдавна искам да си имам детенце, което да осмисли съществуването ми. Чувствам се като егоист, който мисли само за себе си... Не знам как да постъпя? Винаги съм искала да имам стабилно семейство и деца, но все не попадам на подходящ човек, а на тези години всички нормални са със семейства и са останали само извратеняци или ненормални... Вече дори нямам желание да се обвързвам с мъж. Искам само да си имам детенце, което да осмисли житова ми. Всяка идентична ситуация ще ми е полезна като опит или съвет. Просто имам нужда да чуя странично мнение.

P.S. Тези, които са чели "Стъклени съдби" на Людмила Филипова, ще разберат съществото на притесненията ми.
Демек ти си извратенячка или ненормална така ли? Thinking С такова мислене да, трудно би намерила нормален човек, а в реалността всъщност има десетки хиляди мъже и жени, които също са изгубили всякаква надежда, че ще намерят човек с който да споделят живота си, но не смеят да отворят черупката си, а всъщност са толкова нормални колкото и ти самата. Simple Smile Специално точно изтъкнатата причина ми се струва странна, защото възможността да се случи такова нещо е едно към няколко милиарда, по-скоро би трябвало да те притеснява това дете като порастне какво ще му обясняваш (защото абсолютно всеки човек винаги търси корените си без изключение), просто се поогледай има тоолкова начини да намериш нормален човек, който иска същите неща като теб, та ти си жена в разцвета на силите си. Simple Smile

# 9
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 007
Аууу какво ще обяснява?! Верно ли?
Ми те масово децата растат с един родител.
На приятелка детето е в нов клас тази учебна година, казало ѝ че 90% от децата са с разведени родители и от първите дни си коментирали на кое каква издръжка плащат.

# 10
  • Мнения: 18 331
Няколко момичета на твоята възраст познавам без семейства и деца, и никоя не се е запритеснявала, че времето тече и се налага да ражда от донор.  Всичките са много ухажвани обаче. При теб няма ли желаещи?
Кой пак пише статия... уф...

# 11
  • Мнения: X
Масово децата растяли с един родител? Глупости.

Междувпрочем, ако нещо е масово, не значи нито, че е добро, нито, че е правилно.

# 12
  • Мнения: X
по-скоро би трябвало да те притеснява това дете като порастне какво ще му обясняваш (защото абсолютно всеки човек винаги търси корените си без изключение)

Това беше първата причина, която ме спря, просто съм пропуснала да отбележа. А впоследствие се замислих и  за другите негативи и стана....

# 13
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 007
Масово е, Уиш, не знам къде живееш ти, но около мен са така....
А кое е правилно, не можем да кажем нито ти, нито аз.

# 14
  • Мнения: X
Ако самотното родителство беше ОК, щяхме да се размножаваме с просто деление. Вече съм писала в други подобни теми за "дребни" подробности, за които врякащите насърчително жените да раждат без мъж до тях, дори не се сещат. Например, да имаш ясното съзнание, че не можеш да си позволиш да влезеш в болница, защото няма на кого да оставиш детето. Пример от собствения ми опит.

# 15
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 007
Без баща е в пъти по-добре отколкото с баща насилник примерно...
И така нататък. Да има или да няма баща, а в някои случаи и майка... Късмет.

# 16
  • Мнения: X
Баща не е равно на баща насилник. Няма защо изключенията да се представят като масов случай.

# 17
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 007
Ами на детето с баща насилник това му е случая, друг няма, 100% му е това. И да го успокояваме, че имало и други видове бащи... кво от това.

# 18
  • Мнения: X
Ние не обсъждаме частни случаи. Говорим за общия случай, а именно, че децата имат нужда от двама родители. Ако единият липсва още от раждането, дефицитите са неизбежни, колкото и да се старае самотният родител.

# 19
  • Мнения: 6 498
Авторке, разбирам ти притесненията, но в крайна сметка на 33 г. не си престаряла - имаш време да срещнеш читав човек и да създадете семейство. Понякога нещата се случват изключително бързо.
Лично мое мнение - дай си още време, нищо не предприемай за момента. Според мен е доста трудно сам родител да отглежда дете - да, разводите в днешно време са много, никой не ти гарантира, че в крайна сметка няма сама да останеш с дете дори след като срещнеш уж правилния човек, но пък и никой не ти гарантира, че бракът/съвместното съжителство ще се провали. Аз за себе си не мога да си представя да отглеждам сама дете и не защото съм лигла или не съм оправна, а защото ми се струва страшно трудно.

# 20
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 007
Изобщо не съм съгласна.
Няма гаранция, че дете, отгледано от двама родители, ще стане по-стойностен човек от такова, отгледано от сам родител
Дефицити има и когато човек е отгледан в семейство с двама родители. Даже по-големи.

Последна редакция: пн, 10 окт 2022, 08:38 от AIDA_N

# 21
  • Мнения: X
Е, аз вече написах, че гаранция няма, но има шанс. Когато детето е лишено от баща още с раждането, този шанс му е отнет.

# 22
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
Аууу какво ще обяснява?! Верно ли?
Ми те масово децата растат с един родител.
На приятелка детето е в нов клас тази учебна година, казало ѝ че 90% от децата са с разведени родители и от първите дни си коментирали на кое каква издръжка плащат.
Верно да, аз ти зададох определени въпроси на които така и не получих отговор. Wink
Това, че сегашното поколение деца растат масово с един родител изобщо не означава, че е нормално. Защото същите тези деца трудно ще създадат стабилни връзки.
И да, разбира се, че за съжаление има насилници, но да се твърди, че има масово насилници е като да се твърди, че има масово убийци, или масово изнасилвачи и т.н.

Последна редакция: нд, 09 окт 2022, 21:48 от jerami

# 23
  • Мнения: 2 915
Имаш време още да срещнеш някой мъж , идеални няма де , все нещо няма да ти допада .

# 24
  • INFJ
  • Мнения: 9 418
Джефри Дамър е имал двама родители, и какво от това? :Д

Разбира се, че е най-добре с двама красиви, млади, богати, физически и емоционално здрави родители.... но истината е, че перфектно няма никъде. Идва момент, в който нямаш време повече да си играеш на проба-грешка, освен това, ако резултата на АМХ е зле, съвсем оставаш без избор, и с малко време.

# 25
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 007
Ма няма значение, а и нас никой не ни пита, нормално ли е или не.
Случва ли се в живота, случва се.
В крайна сметка дали е правилно за конкретния човек да живее и да бъде отглеждан от баща и майка или само от майка, или само от баща, не можем ние да кажем, защото зависи от конкретния случай за конкретния човек, за конкретния му баща дали е такъв в истинския смисъл или не.
Моят син израстна с баща, баща вкъщи. Но баща, който физически беше там, но в действителност никога не е бил баща за това дете. И какво като е присъствал вкъщи?! Ми нищо. Няма да навлизам в подробности, но неговият родител съм аз. Аз съм майка, аз съм баща. Това по-добрият вариант ли е?! Ма да бе, нали исках баща за детето си?! Е, къде е?! Не го интересува нито семейство, нито дете... Всеки да се спасява както иска, само него да не го занимава никой.
Аз израснах с баща насилник. Спукваше от бой майка ми и мен. Е?! Обвинявам майка ми, че не е събрала смелост да се раздели с него и да живеем нормално, до колкото може де.
И това, че всички семейства не са като моето и аз съм от изключенията мен какво ме топли?! М?! Айде Уиш да ми отговориш...

Последна редакция: нд, 09 окт 2022, 23:34 от AIDA_N

# 26
  • Мнения: X
Ако не греша, децата се създават от двама души като продължение на любовта им, а не се раждат, за да запълнят липсите на един човек.

# 27
  • INFJ
  • Мнения: 9 418
Т.е. твоят съвет към жените в тази ситуация, е да останат без деца?

# 28
  • Мнения: X
Моят съвет е да се загърби "АЗ! АЗ! АЗ!" и да се помисли за интереса на детето, защото той е водещ. Да, намирам за нормално да не се ражда без баща и детето да се лишава съзнателно от такъв.

# 29
  • Мнения: 12 307
Инвитрото струва пари и няма гаранция, че ще стане от първия път, но поне половината от гените на детето ще са от теб. Осиновяването става бавно, повечето деца са от ромски произход или от ниско образовани и бедни прослойки на обществото, без значение етноса. Т.е генетичното им наследство не е най-доброто, освен това е 100% неизвестно (чуждо). Средно се чака по две години и без особени претенции. През това време може да срещнеш партньор, а може да пробваш и инвитро. Ако се получи винаги може да прекратиш регистрацията си на кандидат осиновител.
Не е лесно сам да отглеждаш дете, но нито ще си първата, нито последната.

# 30
  • Мнения: 46 553
Освен планираните, продължение на любовта, има и много от случаен секс, например, както и непланирани във връзки, в които и двама не виждат и нямат бъдеще заедно.

Ако беше на 39-40, бих ѝ дала съвет да действа. На 33 г. е още рано да мисли в тази посока.

# 31
  • Бургас
  • Мнения: 4 074
В днешно време жени отглеждащи сами децата си не са рядко явление, аз самата съм такава, не че е бил мой избор, а така се стекоха нещата… Аз лично подкрепям правото на всеки човек сам да определя кое го прави щастлив, а не хорските предрадсъдъци …  ако иска жената дете, ами защо пък да няма…съветът ми е само да се изчака и обмисли добре… 33г не са пределна възраст за това, може да се изчака още 4-5 години, може пък да се появи половинка….иначе моя близка роднина роди тази година от донор на  38г в чужбина и е мега супер гига щастлива, и тя, и родителите й са на седмото небе, детето е супер обгрижвано и материално осигурено, беше решила, че първо пробва инвитро, а при неуспех- осиновяване

# 32
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 007
Ако не греша, децата се създават от двама души като продължение на любовта им, а не се раждат, за да запълнят липсите на един човек.
А, да, разбира се. Те много се обичат и в един момент единият си показва емоционалните липси, да не казвам психичните проблеми. И кво става с това дете?!
Ти говориш за идеалния вариант, а той не знам дали въобще е възможен...

# 33
  • INFJ
  • Мнения: 9 418
А как присъствието на втори човек в леглото, зачерква вероятността да се запълват нечии липси?

Защо жена, която е сама, е жена с липси, а тази, която е в някакви отношения/връзка, е жена без липси? Губи ми се логиката тук.

# 34
  • Мнения: X
Не, аз говоря за съвсем баналния вариант - размножаваме се чрез оплождане по двойки, а не с просто деление.

# 35
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 007
Това, че си родил дете, единствено означава, че си правил секс, нищо повече...
Родител не ставаш с факта, че си правил секс.

# 36
  • Мнения: X
Все още децата имат родителИ, а не родител. Да се върнем на факта, че простото деление не ни е присъщо.

Пак да попитам. Какво е това омаловажаване на бащата и свеждането му до донор на сперма? Лицемерно е на фона на очакванията, че той трябва да обгрижва и възпитава децата наравно с майката.

# 37
  • София
  • Мнения: 62 595
На 33 все още има време да срещне някого и да се омъжи. В момента говори разочарование от любовна връзка и чувството, че няма да срещне никого или от самота. Ще мине.

# 38
  • Мнения: 1 153
И после теми за влюбени жени, които мъжът не иска, защото са с дете.
Ми твърде рано е на 33г да мисли за ин витро. Разочарована е, че 10-годишната и връзка се е оказала фал и не е срещнала веднага подходящ. Не мисля, че трезво мисли в момента.

Тя сама си е казала, че иска дете, за да и осмисли живота. Детето не е инструмент за постигане на щастие. Може и то да не и го осмисли. Това не е като да си вземеш домашен любимец.

# 39
  • София
  • Мнения: 62 595
Детето осмисля живота по най-егоистичен начин. Сега ще има "да, ама, аз се осмислям и с работа...". Ако беше осмислянето толкова важно с работа, мъж, хобита и пр., жените нямаше да раждат, а щяха да си стоят бездетни с работата, мъжа и хобито.

# 40
  • Мнения: 12 307
Хм, а каква е гаранция, че няма да почине докато детето е съвсем малко? Нещастен случай, катастрофа, болест - никой от нищо не е застрахован в този живот. Съветвате я да чака още. Добре, чака още две години, появи се точният човек. Още поне година до решението да имат дете и тя вече е на 36. Роди на 38, а той? Той ще е поне на 40. Не са много, не са и малко. Да не говорим, че рискът за аномалии нараства след 35 години. А след 40 шансът да забременее по естествен път намалява значително. 3-4-5 години. Вяска година от един момент нататък е от значение.

# 41
  • Мнения: 2 210
Има един филм с участието на Никол Кидмън - "Lion".  Тежък филм. Тя играе ролята на майка, която осиновява бездомно дете от Индия. В последствие осиновява и второ. В един момент от филма обяснва защо го е направила - ще цититам по памет - и казва "Можех да имам собствени деца, но реших да дам шанс на дете, което вече е родено, но няма семейство".

# 42
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 007
Все още децата имат родителИ, а не родител. Да се върнем на факта, че простото деление не ни е присъщо.

Пак да попитам. Какво е това омаловажаване на бащата и свеждането му до донор на сперма? Лицемерно е на фона на очакванията, че той трябва да обгрижва и възпитава децата наравно с майката.
Ми като не може да намери подходящ според нейните разбирания?!
А иска да има дете?!
Айде да разнищим нейните желания... Има ли значение?! Дали е егоизъм или нещо друго, традиция, шанс...
Жената иска да има дете, поради нейните собствени причини и намерения. Аз нямам никакво намерение да я съдя.

# 43
  • Мнения: 1 153
То не е гаранция, че всеки от нас няма да му се случи нещо - някои имат деца, някои не. Не можем да предвидим всичко. Дайте сега да мислим всеки ден за това, че утре може да ни удари тир.

Ако всяка на 30 и дето няма мъж драпа за ин витро, то клиниките няма да смогват.

# 44
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 007
Абе тя драпа за мъж, ама.... Няма го.

# 45
  • Мнения: X
Детето осмисля живота ...
Грешка. Смисълът на живота идва отвътре. Не отвън.

# 46
  • София
  • Мнения: 62 595
Тогава защо роди, щом ти идва осмислянето отвътре? Можеше да си живееш така, без деца. А ти си родила тъкмо две. Те какво са, страничен продукт?

Последна редакция: нд, 09 окт 2022, 22:28 от Andariel

# 47
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
А как присъствието на втори човек в леглото, зачерква вероятността да се запълват нечии липси?

Защо жена, която е сама, е жена с липси, а тази, която е в някакви отношения/връзка, е жена без липси? Губи ми се логиката тук.
Идеални неща в реалността не съществуват, същото се отнася и за хората, и в описания случай втората жена просто го е осъзнала. Wink

# 48
  • Мнения: X
Родих като продължение на любовта между нас с баща им, не като част от търсене на смисъл на живота ми.

Айде да разнищим нейните желания...
Айде. Като стана дума за желания, аз искам един милион в брой, освободени от данъци.
Може да иска много работи. Водещ е интересът на детето, а не нейните желания.

# 49
  • Мнения: 1 073
Ако осиновиш дете, ще знаеш, че си направила едно добро дело. Детето ще ти е вечно благодарно, че си го спасила от мизерията и си го дарила с любов. Ако родиш от донор, детето постоянно ще те пита защо няма баща и ще завижда на другите деца, които имат. А и като знаем колко много дечица плачат, че са изоставени и си нямята родители, по-добре да помогнеш на поне едно от тях.

# 50
  • Мнения: 46 553
Пак да попитам. Какво е това омаловажаване на бащата и свеждането му до донор на сперма? Лицемерно е на фона на очакванията, че той трябва да обгрижва и възпитава децата наравно с майката.
Моят съвет е еднакъв и към жените, и мъжете без връзка. На мъж, който иска деца, но няма връзка, бих дала същия съвет. Което не означава, че омаловажавам ролята на майката.

За наравното обгрижване смисълът е съвсем различен. Дете, които усеща игнориране от родител страда и това оставя отпечатък в/у живота му. Дали има има един родител и той го пренебрегва или двама, единият от които го прави, няма значение. Резултатът е същият. Но ако родителите, с които живее, независимо дали са един и двама, са активни родители, не само до документи, положението е съвсем различно.

П.П. И аз родих по любов, но бях на 25. Ако на 38-9 все още нямах деца, почти съм сигурна, че нямаше да чакам.

# 51
  • София
  • Мнения: 62 595
А мъж защо ти е като се осмисля животът отвътре? Не разбираш ли, че твърдението ти за осмислянето отвътре е абсурдно? Би трябвало тогава всеки да си живее сам да се осмисля - нито да се жени, нито да ражда, нито нищо. Седи си и си осмисля живота отвътре. За да ги родиш тези деца си постъпила егоистично, родила си ги защото си ги искала. Не е заради любовта. Можело е да се обичате с мъжа ти и без да раждаш като ти е толкова осмислено отвътре.

# 52
  • Мнения: X
Възможно е детето да остане без един родител. Но нередно е това да му се причинява съзнателно.
Съжалявам, важни са и двамата родители. Намирам за крайно нечестно към детето то да бъде лишавано съзнателно от единия.
И какво е това "детето ще ти осмисли живота", "детето ще ти е благодарно"? Хайде имайте малко милост към тези деца. Не сме ги довели на този свят нито, за да осмислят живота ни, нито, за да са ни благодарни.

Андариел, не схващаш ли? Мъжът ми е моята любов, а не смисълът на моя живот.

Осмислянето на живота става отвътре/ То не се постига чрез живеене сам по простата причина, че така го поставяш в зависимост от външни фактори, т.е. липсата или наличието на неща или хора в живота ти.

# 53
  • Мнения: 5 823
Mama Ru - съгласна съм с вашето мнение. Гледах един филм как една жена се мъчеше да роди чрез инвитро. Забременяваше и после правеше спонтанен аборт. И така няколко пъти поред. Накрая се отказва да има дете. Тази жена във филма имаше си сериозен приятел, но той не можеше да има деца. Нещо подобно беше. Впечатли ме колко хормонални инжекции си слагаше тази жена и ги слагаше в корема, преди да "внедрят" оплодената яйцеклетка в нея.

   АIDA_N - също съм съгласна с вашите коментари. Не се знае на какъв мъж може да попадне и да се окаже някакъв насилник - физически, психически, сексуален или всички взети заедно. То си е за страх на какъв може да попадне жената.

     Съветът ми към авторката е да замрази яйцеклетки и да изчака поне до 40-42 години преди да предприеме инвитро процедурата. Може да срещнете наистина вашата половинка, макар че се съмнявам в това. В днешно време е много трудно да срещнете някого, с когото да можете да създадете връзка. Почти всеки започна да гледа лесното и забавлението.

    YSt-много ме разчувства с коментара си. И това е вариант да осиновите едно детенце. Наистина то ще ви бъде много благодарно, че сте му дали дом, семейство, любов и т.н. Но май осиновяването може да се осъществи, само когато имате партньор - не знам как е в България с осиновяването и не съм се интересувала по този въпрос.

# 54
  • Мнения: X
Можело е да се обичате с мъжа ти и без да раждаш като ти е толкова осмислено отвътре.
Точно така. Сегашният ми мъж е моята любов. Не съм му раждала деца. Съвсем съзнателно мое решение, прието от него.
Ти май наистина не схващаш. Имането или нямането на деца няма нищо общо с чувството дали животът ти има смисъл или не. Ни-щич-ко.

# 55
  • София
  • Мнения: 62 595
И какво като мъжът е твоята любов? Все пак си родила, вместо да си консумираш с него любовта. Не са ти трябвали деца за любовта, а едва ли си родила заради него. Родила си ги заради себе си. Защо толкова се дърпаш от това, че може животът да се осмисля от децата, все едно трябва да си ти и само ти, която да осмисля отвътре? Страх те е да се изгубиш като личност ли, ако признаеш, че децата осмислят живота? Не бой се, пак си личност!

# 56
  • Мнения: 12 307
Можело е да се обичате с мъжа ти и без да раждаш като ти е толкова осмислено отвътре.
Точно така. Сегашният ми мъж е моята любов. Не съм му раждала деца. Съвсем съзнателно мое решение, прието от него.
Ти май наистина не схващаш. Имането или нямането на деца няма нищо общо с чувството дали животът ти има смисъл или не. Ни-щич-ко.
Т.е той е приел теб с дете/ деца от друг и е приел да остане без свое дете?

# 57
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
Mama Ru - съгласна съм с вашето мнение. Гледах един филм как една жена се мъчеше да роди чрез инвитро. Забременяваше и после правеше спонтанен аборт. И така няколко пъти поред. Накрая се отказва да има дете. Тази жена във филма имаше си сериозен приятел, но той не можеше да има деца. Нещо подобно беше. Впечатли ме колко хормонални инжекции си слагаше тази жена и ги слагаше в корема, преди да "внедрят" оплодената яйцеклетка в нея.

   АIDA_N - също съм съгласна с вашите коментари. Не се знае на какъв мъж може да попадне и да се окаже някакъв насилник - физически, психически, сексуален или всички взети заедно. То си е за страх на какъв може да попадне жената.

     Съветът ми към авторката е да замрази яйцеклетки и да изчака поне до 40-42 години преди да предприеме инвитро процедурата. Може да срещнете наистина вашата половинка, макар че се съмнявам в това. В днешно време е много трудно да срещнете някого, с когото да можете да създадете връзка. Почти всеки започна да гледа лесното и забавлението.

    YSt много ме разчувства с коментара си. И това е вариант да осиновите едно детенце. Наистина то ще ви бъде много благодарно, че сте му дали дом, семейство, любов и т.н. Но май осиновяването може да се осъществи, само когато имате партньор - не знам как е в България с осиновяването и не съм се интересувала по този въпрос-
А това дали не зависи и от двете страни? Thinking

# 58
  • Мнения: X
Ти съвсем се оплете, Андариел. Мога да родя деца на мъжа си като продължение на нашата любов. Мога да не му родя и да останем само с любовта ни. Това нито увеличава, нито намалява смисъла на живота ми. Същото е и с децата ми. Тях ги обичам. Не ги ползвам като инструменти за осмисляне на живота ми. Нямам нужда от такива.

Да, Ру. Точно така.

# 59
  • Мнения: 18 331
Аз викам да пита своите родители дали искат внуче без баща. Все пак те ще го гледат в доста голяма част от времето.

# 60
  • Мнения: 1 153
Абе тя драпа за мъж, ама.... Няма го.
Е де... Затова да почака(тоест да не чака, а да си живее живота) и, ако чак след няколко години не срещне мъж, тогава да мисли за други методи да създава семейство.
Детето не може да е натоварено с личните дефицити и очаквания да осмисли твоя живот. Много тежко е това.

П. С. Откакто светът стана модерен, нещата вървят отзад-напред. Първо се мисли за дете, за да се застраховаш, че го имаш, после ако срещнеш мъж-срещнеш, ако ли не-здраве да е, детето ще ти запълва липсите. Ми ненормално е (за човек под критичната възраст).

# 61
  • Бургас
  • Мнения: 4 074
За някого може да е голям шок, но за някои хора смисълът не са децата и съзнателно избират да нямат поколение, за мен принципът е- всеки сам си преценя….

# 62
  • София
  • Мнения: 62 595
Инструменти? Те не са инструменти. Те просто осмислят живота на майките си, поне при положение, че майките им ги обичат.  
Детето може да е инструмент само ако не е обичано и е обезчовечено до обект.

Децата винаги са натоварени с очаквания. Вече започвам сериозно да се чудя откъде този страх у хората да кажат, че имат очаквания, свързани с децата си. Единствено мога да си го обясня с новата мода на самодостатъчност и поставянето на детето някъде изолирано от възрастните - ние от детето нищо не очакваме, нищо не искаме, то си се развива самостоятелно. Е, да, ама дори от цветето, дето го поливаш и местиш според слънцето очакваш да се развива по определен начин. Изведнъж голям страх, че има очаквания към детето. Ако няма очаквания как ще се развие това дете, като тревата и без корен ли? Лелките в социалните домове нямат очаквания към децата, защото са емоционално отдръпнати.

# 63
  • Мнения: X
Те просто осмислят живота на майките си,
Не. Няма такава аксиома. Жените, които нямат смисъл на живота вътре в себе си, ползват децата си за тази цел. Другите просто си обичат децата.

# 64
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 007
Да имаш дете си е чист егоизъм.
Или защото всички имат... Защото традиционното семейство е мъж, жена и дете. Тоест трябва да имаме дете. Щото... Ами щото всички имат и нали това е нашето продължение.
Ама това не е любов.

Последна редакция: нд, 09 окт 2022, 22:58 от AIDA_N

# 65
  • Мнения: X
Е, това са твоите причини за имане на деца. Не е любов, да. Слава Богу, има и други причини. Любов, например.

# 66
  • Мнения: 7 483
Авторката има още време да намери човек и баща за детето си, което ще стане по- трудно ако роди сама. Семейството е важно, за отглеждане на децата и това, че има нездравословни семейства, не го прави правило, а по - скоро изключение. А тези, които отглеждат децата си сами, са по- скоро жертви, на така стеклите се обстоятелства.

# 67
  • Мнения: 12 307
Понеже мярнах коментар по-назад относно осиновяването - да, в България е възможно сама жена или сам мъж да осинови дете, дори две деца.
Лорелада, когато реших да имам дете без баща (на 37 години бях) говорих с майка ми по въпроса и тя ме подкрепи. Не се получи с инвитрото, осинових си децата. Майка ми ми помага в грижите за тях, те са единствените й внуци. За съжаление баща ми не доживя да стане дядо и да се порадва на внуци, но това е рискът, когато си дете на възрастни родители.

# 68
  • Мнения: 18 331
Е, на 33 не бих подкрепила дъщеря си да ражда от донор. Към 40 - да.

# 69
  • Мнения: 12 307
Е, на 33 не бих подкрепила дъщеря си да ражда от донор. Към 40 - да.
След 35 вече е значително по-рисковано да забременява и ражда, колкото и да са на мода късните бременности.

# 70
  • Мнения: 18 331
Много леко забременях и родих на 36. Но аз не казвам да се чака поради незначителни причини, а само ако няма баща на хоризонта. Не ме блазни толкова да гледам внуче сама с дъщеря си, мерси!

# 71
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 007
А в случая няма.
Седим и чакаме, така ли?

# 72
  • Мнения: X
Не. Живеем собствения си живот.

# 73
  • Мнения: 18 331
Толкова ли се свършиха мъжете?! Grinning Няма надежда 33-годишна да си намери мъж. Вай...

# 74
  • София
  • Мнения: 3 467
Познавам жена осиновила 2 деца над 35г възраст. Познавам жена родила от донор на 42г възраст. И двете все още живеят без мъже, обичат безкрайно децата си (които са винаги усмихнати когато и да ги срещнеш), просто така и не са намерили партньор, но това не е причина да не са предприели стъпката с децата.

На 33г още имаш време да срещнеш човек, с който да създадеш семейство. Понякога всичко се променя за месеци. Аз бих предприела някоя от двете стъпки, ако след 35г не бях срещнала мъж. Просто времето лети ужасно бързо и не бих се лишила от възможността едно дете да ми казва "мамо" само защото не съм срещнала човек за себе си.

# 75
  • Мнения: X
Пиша без да съм чела цялата тема, само до 2 стр.

Съжалявам, че в днешно време родителството е сведено до изкуствено оплождане. Изключвам двойките с репродуктивен проблем, за тях ясно.

Но всяка жена, която е решила, че достоен принц на бял кон няма, отива за едно инвитро и край, мъж не е нужен.

Като си се запритеснила за фертилитета, замрази си яйцеклетки.

Така ще имаш бек ъп, ако не успееш да забременееш естествено след няколко години.

Мъже има, но те дали те искат? Може проблемът да е в теб!

И аз като уиш смятам, че ролята на бащата е сведена до осеменител. Без баща може и край.

Аз пък не искам децата ми да растат без баща, защото съм им отнела това право с раждането. Повярвайте, всичко бих дала само да имам баща още 1 ден!

# 76
  • INFJ
  • Мнения: 9 418
Не стана ясно какъв е резултата от АМХ теста, но щом вече се мисли за инвитро и осиновяване, предполагам, че не е добър, или е притеснителен. Ако случаят е такъв, аз също съветвам да се замразят яйцеклетки, защото качеството им също спада с годините.

Lorelada, мъже бол, но дали ще срещне нейният си човек навреме, е друг въпрос. Не е лесно да намериш човек, да пламне любов, да се окаже наистина читав, че и да иска семейство по най-бързият начин... Всичко друго вероятно би било компромис за всяка жена. Аз не бих направила компромис с мъжа до себе си, само и само, за да имам дете. Най-вероятно ще се разпаднат такива отношения,  и накрая детето пак ще е травмирано. Предпочитам варианта с донорство.

# 77
  • Мнения: 1 584
Прагматично погледнато, ако авторката е окей с осиновяването, може да изчака и още 15 - 20 години да срещне мъжа на живота си, а за инвитро още десетина. Така че въпроса е иска ли да отглежда сега дете сама.

# 78
  • Мнения: X
не бих се лишила от възможността едно дете да ми казва "мамо" само защото не съм срещнала човек за себе си.
Не би лишила себе си. А би ли попитала детето дали иска да дойде в свят, в който няма да има баща? Или по-важно е да не лишиш себе си?

# 79
  • INFJ
  • Мнения: 9 418
Нека отговорят хората без баща на този въпрос. Предпочитат ли да не се бяха раждали?

# 80
  • Мнения: 7 483
Точно Уиш, за мен това е егоизма. Не да имаш дете, а да го лишиш от баща предварително.

# 81
  • София
  • Мнения: 62 595
Да, в един момент с възрастта е по-важно да не лишиш себе си от дете. Идеалният вариант е да има баща. Но ако няма, детето пак ще порасне, то ще има майка, а мъжката фигура най-вероятно е дядото по майчина линия, вуйчо или друг роднина. А в един момент може и пастрок да се появи. Деца са се раждали и ще се раждат без бащи. Войни, природни катаклизми, житейски катаклизми.

# 82
  • Мнения: 18 331
То хубаво се мисли, че всяка двойка може да се раздели (така е), обаче и след раздялата родителите остават двама. Читавите хора присъстват в живота на детето си и след раздялата с майката, дори да е по-ограничено.
Аз имам спокойствието, че ако нещо се случи с мен, баща й ще поеме детето. Какво става, ако е само един родител и той умре? Или да мислим позитивно, че не може да стане...

# 83
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 007
Еее, направо тоя баща го поставихте на пиедестал като бог.
Да питаме децата ли?
Питайте мен, израснах с баща насилник.
Не. Добре съм се родила, ама този баща трябваше да изчезне от живота ми изначално, а не като навърших 18...

# 84
  • Мнения: X
Не. Просто считам, че бащата е точно толкова важен за детето, колкото майката.

Анекдотичните примери не доказват  нищо. Има немалко примери за деца израснали с майки насилници. По тази логика следва ли да твърдим, че майката не е нищо повече от ходеща утроба?

# 85
  • Мнения: 12 307
Защо много от пишещите, които са срещнали любовта и всичко се е развило по реда си дават съвет да чака? Жената не пита дали да има дете без баща, тя решението си го е взела вече, пита кой вариант да избере. И двата пътя са дълги, не стават току така. Ако й е писано през това време ще срещне мъжа, с когото да създаде семейство. Ако ли не, ще създаде живот или ще даде дом и любов на едно дете. И двата варианта са свързани с подготовка и време за осъществяването им.

# 86
  • Мнения: 7 483
Аида  съгласна съм, на твоят случай не е масов, а по- скоро изключение. Да, не всички бащи са за пример, но имат огромен принос и във възпитанието и в израстването на децата.

# 87
  • INFJ
  • Мнения: 9 418
Какво става, ако е само един родител и той умре?

По този въпрос си струва много повече да се помисли, отколкото какви евентуални липси си запълвам с детето, и подобните тинтири-минтири. Ако нямам родители, и достатъчно близки роднини, не знам дали бих го направила. Живот и здраве, аз знам, че имам подкрепа, ако взема такова решение.

# 88
  • Мнения: X
Защо много от пишещите, които са срещнали любовта и всичко се е развила по реда си дават съвет да чака?
А защо точно тези, които не са срещнали любовта, имали са неуспешни връзки, мъжът им ги е зарязал или живеят в неудолетворяваща връзка с мъжа си дават съвет да се ражда без баща? Въпросът ми е чисто риторичен. Явно за тях да не лишат себе си, да компенсират себе си е по-важно от детето, което ще родят.

# 89
  • Мнения: 14 935
Толкова ли се свършиха мъжете?! Grinning Няма надежда 33-годишна да си намери мъж. Вай...
Всъщност е близо до истината. Мисля, че голяма част от тези жени много добре знаят кого искат и не става, а и е меко казано неуместно, да им показваш каталог ергени, които имат работа и нямат деца, кво им е...
Обаче постовете на авторката ми оставят неприятно усещане за житейска неудовлетвореност и провал. От такъв старт да доведеш и дете на тоя свят - не, не е добре. От позиция на нещастно влюбена 1/3 от живота ми почти 36годишна самотница с много традиционни разбирания за брака и децата го казвам.

# 90
  • INFJ
  • Мнения: 9 418
А тези във връзка имат някакви ексклузивни права да имат деца ли? И това е някаква гаранция, че децата им ще са щастливи и качествени хора?

# 91
  • София
  • Мнения: 3 467
То и с мъж да създаде семейство не е гаранция колко ще е баща. Не е гаранция, че няма да забегне нанякъде, че няма да се разделят и той дори едно обаждане няма да направи, или да се случи най-лошото и пак да няма баща това дете. Покрай мен масово са разделени, разведени, бащите не се вясват, за издръжка да не се говори.
Да не говорим, че едно дете и двама родители да има пак може да стане най-лошото и с двамата едновременно и да остане без никой.

А колко жени познавам (включително и от семейството на мъжа ми), които толкова да съжаляват, че са изпуснали да предприемат стъпката за дете, но вече единствен шанс е да осиновят. Едната братовчедка на мъжа ми е толкова грижовна с деца, толкова й е мъка, че няма свое, толкова терапевти и депресии лекува. А мъж все още няма (40г+ е) и й става все по-трудно да се радва на чуждите деца.

# 92
  • Мнения: 8 937
Баща ми не присъства в живота ми 24 от общо 32 години по свое желание. Сигурно някои неща щяха да са различни, ако присъстваше, ама чак такава невероятна травма не е, че го няма.

# 93
  • Мнения: X
А тези във връзка имат някакви ексклузивни права да имат деца ли?
Не. Децата са само естествена част от връзката им.

# 94
  • София
  • Мнения: 62 595
Аз й давам съвет да чака, защото първо, още е достатъчно млада, за да може да срещне някого, да се омъжи и да роди. Второ, в момента е в криза, чувства се изгубена и изоставена и иска да заглуши и да компенсира. Дори предполагам, че ако сега тръгне да минава интервю за осиновяване, един от въпросите ще бъде защо иска да осинови. Същото важи и за инвитрото - защо иска инвитро така? Ако беше на 40+, да речем, че инвитро и осиновяване вече има място за обмисляне без партньор на хоризонта. Но на 33 след една дълга връзка и една кратка е твърде млада за такива варианти.

# 95
  • Мнения: 14 935
Между другото, понеже се иронизираше късното раждане. Откак съм в София, поне половината от жените, които срещам, или нямат деца, или са родили на 35+. Не са споменавали болести или проблеми извън обичайните с децата. Тъй че това с непременното чудесно ранно раждане до 25 май ще се окаже митът, а не проблемите , дето уж ги имало след 35.

# 96
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 007
Хм, едно е да станеш майка на 25 до към 30-33, друго на 40-45.
На 45 очаквам внуци.
Колкото по-млад, толкова по-добре е да станеш родител.
После съжаляваш. Винаги си казваш - ех, защо не го направих по-рано...

Нарциса, тия оправдания на жени на 35+ без деца ги знаем...

Последна редакция: пн, 10 окт 2022, 00:08 от AIDA_N

# 97
  • Мнения: 18 331
Така е, Нарциса. Аз като отидох на родителска среща, очаквах да е пълно с по-млади от мен хора. Да, ама не. Сума ти народ явно е позакъснял с децата.

# 98
  • Мнения: 7 483
Децата са естествено продължение в една връзка. Мисля, че и на 40 да бях, нямаше да имам смелостта да родя и отгледам дете сама.
Ноо ,в крайна сметка всеки си поема риска на решенията.

# 99
  • INFJ
  • Мнения: 9 418
А тези във връзка имат някакви ексклузивни права да имат деца ли?
Не. Децата са само естествена част от връзката им.
Не е нужна връзка, за да имаш дете... Каква е разликата, ако случайно забременееш някоя щура вечер след дискотечката? Или след няколко седмици връзка, и бащата реши, че повече няма да му видиш очите? Или дори след години връзка, и бащата реши, че приключва? Има и такива случаи.

# 100
  • Мнения: X
Има такива случаи, да. Но те не определят правилото. Да не говорим, че в много такива случаи се пристъпва към аборт.

# 101
  • INFJ
  • Мнения: 9 418
Аха, да. Направо я виждам жена на 30-35+, без деца, как прави аборт. Ако е на 20, може. След 30, много ме съмнява.

# 102
  • Мнения: 5 823
Thewishmaster е права. След случайно забременяване едва ли една жена би предприела да роди бебе, което изобщо не го е планирала. Аз съм след 30 и ако забременея от мъж, с който съм правила секс, и случайно забременея, и не желая това дете, ще направя аборт, естествено. Дори не бих уведомила и мъжа, с който съм имала сексуална афера, че чакам дете от него. Когато аз не искам дете в този момент, не ме интересува мнението на мъжа.

# 103
  • Мнения: X
Аз познавам точно такива жени.

Фикс идеята за каквото и да е не е добро нещо. За дете, съвсем.

# 104
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 007
Стига с тия правила бе...
Пак питам, аз като съм от изключенията какво правя?! За мен са 100% от 100... Няма правила. За всеки човек неговият конкретен пример и конкретно семейство си е 100% правило.

# 105
  • София
  • Мнения: 62 595
Времената се променят и мисленето на жените се променя. Вече не е срамно една жена да роди без мъж и не я наричат с грозни имена. Все по-често и роднините приемат да имат внуче без баща и да помагат активно с отглеждането. Да, детето ще търси отговори на въпросите си за липсата на баща.

# 106
  • Мнения: 1 153
И в моето обкръжение жени на по 35+ стават майки на първо дете, не са някакво безумно изключение.

Не рабравяйте, че това право да ставаш родител, когато ти скимне и във всякакви конфигурации - 1,2,3-ма го има сега. Преди години се следваше естествената логика на житейския процес - семейство, от там деца.
Сега е троп с крак - искам дете, защото мъжете не ми отговарят на изискванията.

# 107
  • Мнения: X
Аида, обърни се към природата и се оплачи от правилото за размножаване по двойки и поискай да въведе за хората размножаване с пъпкуване.

# 108
  • Мнения: 7 483
И като си от изключенията, пак не си родила сама нали? Детето има баща. Лош, куц ,неглижиращ, но има.

# 109
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 007
Е ми ще поискам, ама вече е късно.
Сега какво правим при свършен факт питам...


И като си от изключенията, пак не си родила сама нали? Детето има баща. Лош, куц ,неглижиращ, но има.
Може да не се обаждаш по въпроси, които не разбираш!

# 110
  • Мнения: X
Нищо не правиш. Живееш си живота и толкова.

# 111
  • Мнения: 7 483
Е ми ще поискам, ама вече е късно.
Сега какво правим при свършен факт питам...

Отгледала си детето си, въпреки всичко в семейство. Което е разликата с авторката.
И дискутирам в темата, колкото и ти.

# 112
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 007
Тъй де.
Отстрани е много лесно знам.
Тоя, който си има травми, да се спасява, да.


Какво дете бе, Псевдо док?! За себе си говоря...

# 113
  • Мнения: 14 935
Сега е троп с крак - искам дете, защото мъжете не ми отговарят на изискванията.
Не винаги. Може и мама/баба да ти намекват/натискат. Същите, който са ти внушили изискванията.

# 114
  • Мнения: X
Не. Просто този с травмите би трябвало да разбере, че няма как Вселената да се преобърне наопаки, за да лекува травмите му. И че децата не са инструменти за лекуване на ничии травми. И да, всеки сам се спасява от травмите си. Или, евентуално, с помощта на любим човек. Ако няма такъв, сам.

# 115
  • Мнения: 7 483
Хората с травми се лекуват, не си изпускат нервите във форума.

# 116
  • INFJ
  • Мнения: 9 418
Защо винаги се гледа от тая страна на нещата - че някой не й отговарял на изискванията, че тя е тази с претенциите?
Понякога хората са напълно готови и искащи, но отсреща като не искат.. какво можеш да направиш?

Освен това, намирането на партньори, връзките, разочарованията, това са неща, които източват ресурс, енергия, съответно отнема и време, в което трябва да се възстановиш, за да бъдеш отново готов за търсене, намиране, целият филм отначало. А в един момент, време може да нямаш вече.

# 117
  • Мнения: 5 823
АIDA_N-интересно ми е защо сте търпели този мъж до вас, който е присъствал само физически? Защо не сте се развели с него или сте го напуснали? На ваше място не бих го изтърпяла.

     Престанете да нападате жената. Когато си имал баща насилник или някой от най-близките ти, естествено е, че остават травми за цял живот. Ти не си виновен, че си израснал в тази среда и си бил тормозен. За съжаление такива хора попадат после точно на такива партньори като насилникът в семейството ти.

# 118
  • Мнения: 21 560
Здравейте!
Моля за съвет! На 33 г. съм,
....

Откъде пък го измисли с това кръвосмешение.... Това ти е най-малкия проблем.  Лично аз бих те посъветвала за ин витро пред осиновяване, но имаш още няколко години, в които можеш да срещнеш мъж и да се събереш с него и да си родите дете.
Ако не стане така и решиш да си родиш сама, трябва хубаво да обмислиш нещата, имаш ли близки на които да разчиташ, че ще са до тебе, за да ти помагат и при необходимост да могат да се погрижат за детето ти, ако ти, например  се разболееш, или нещо подобно. Съвсем сама ще ти е много трудно и дори невъзможно.

# 119
  • София
  • Мнения: 62 595
Само мъж ли решава въпроса с травмите, той ли е единственият, който може да е любим? Други хора не важат ли? Детето не важи ли за любим човек? Родителите не са ли любими хора?

# 120
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 007
Хората с травми се лекуват, не си изпускат нервите във форума.
Нервна ли ти изглеждам Joy


Хм, има един много тънък момент. Хората с проблеми не осъзнават, че ги имат. За да тръгнеш да лекуваш нещо си, трябва да си наясно, че го имаш като болест или проблем. Знаеш ли го е лесно. Проблемът е като не го осъзнаваш...
Иначе, да, пак ще кажа - отстрани е толкова лесно да съдиш, да обясняваш и да махаш с пръст.

# 121
  • Мнения: X
Ами, в сексуалната връзка, любим е човек от другия пол. Обикновено, де. Сега в тези джендър неутрални времена не знам как е. Но не съм чувала деца за служат за тази цел, освен при педофилите.

BTW, не е много умно мъжът и децата да се поставят на една плоскост по този начин. Все пак децата са зависими от нас. Като са малки, дори физическото им оцеляване зависи от нас.

Любовта между възрастни хора и любовта към децата са толкова различни, че е безкрайно нелепо сравняването им.

# 122
  • Мнения: 14 935
Защо винаги се гледа от тая страна на нещата - че някой не й отговарял на изискванията, че тя е тази с претенциите?
Защото хората бъркат нормалния компромис със собственото си изработване. Прецакваш се и го наричаш компромис, и се чудиш другите защо не искат да се прецакат като теб. То че е компромис, компромис е, ама огромен и реално излишен, затова хората не искат да го правят. Не е просто като да избереш между брюнет и блондин.

# 123
  • София
  • Мнения: 62 595
Сексуален партньор не означава непременно любим. Приятелите също могат да са любими хора. Животът продължава и без мъж.

Понякога си мисля, че се прекалява с търсенето и копаенето на травми. Често е по-дибре хората да не знаят за Фройд и травмите, за да изживяват нормално живота си.

# 124
  • Мнения: 2 757
И в моето обкръжение жени на по 35+ стават майки на първо дете, не са някакво безумно изключение.

Не рабравяйте, че това право да ставаш родител, когато ти скимне и във всякакви конфигурации - 1,2,3-ма го има сега. Преди години се следваше естествената логика на житейския процес - семейство, от там деца.
Сега е троп с крак - искам дете, защото мъжете не ми отговарят на изискванията.
И ако и детето не отговори...

# 125
  • Мнения: X
Точно така, Андариел. Животът е възможен и без мъж, и без деца.

# 126
  • София
  • Мнения: 62 595
Без деца? Без мъж как да е, но без деца не става, жените чувстват празнота, ако нямат деца.

# 127
  • Мнения: X
Грешно обобщение. Не всички жени чувстват празнота, ако нямат деца.

# 128
  • Мнения: 12 307
Въпросът е дали искаш такъв живот, а не дали е възможен.
Ако имаш какво да дадеш на едно дете, ставаш майка. Ако нямаш - оставаш сама.

# 129
  • Мнения: X
Аз си представям раждането от донор, без баща.

Сама си правиш тест, сама ходиш по лекари и консултации. Сама си драйфаш у вас. Сама се закарваш до родилното. На изписването идват бабите и дядовците. Таткото липсва. Ужасно ми звучи. Да няма кой да те посрещне. Бабите и дядовците не са баща.

# 130
  • Мнения: X
И как ще му дадеш баща, като родиш сама, Ру?

# 131
  • INFJ
  • Мнения: 9 418
А защо се смята, че децата са травмирани точно заради липсата на баща, а не заради други неща, които се случват в живота им? Ако детето живее в здрава среда, с щастлива майка, баба, дядо, вуйна, вуйчо, и тн... травма може да няма изобщо.

# 132
  • Мнения: X
Кой е казал, че децата не са травмирани от други неща? Това, което се казва, е че децата имат нужда и от баща и от майка, поради което е нередно съзнателно да ги лишаваме от единия родител.

# 133
  • Мнения: 12 307
И как ще му дадеш баща, като родиш сама, Ру?
Уиш, осинових сама. Два пъти! Да ти кажа, май повече им липсва, че нямат дядо, отколкото баща.
Шерилин, тук си права. Не знам за бременност и раждане сама, ама в инвитро клиника сама, когато всички около теб са по двама си е допълнително травмиращо изживяване.

# 134
  • INFJ
  • Мнения: 9 418
Огромно количество жени несъзнателно ги лишават от баща, като избират идиоти, от които да родят, та не виждам това как е по-добре за децата.

# 135
  • Мнения: 7 483
Липсата на баща ,по една или друга причина винаги се усеща и буди въпроси в едно по- голямо и осъзнато дете.
И не, бабата  и дядото не могат да го заменят.

# 136
  • София
  • Мнения: 62 595
Грешно обобщение. Не всички жени чувстват празнота, ако нямат деца.
На теб май не ти е толкова важен бащата, колкото мъжът. Все повтаряш нащата, бащата, но повече ми звучи като мъжът, мъжът.

Повечето жени не съжаляват, че са без мъж, а че са без деца. Мъжете са преходни, а децата са завинаги.

# 137
  • Мнения: X
И това не е добре, Елунария. Но то не променя вече казаното от мен.

Осиновила си, Ру. Тези деца вече са били без родители. Ако беше родила без баща, тогава щеше да е съзнателно лишаване на децата от него. Относно липсата на баща, не бих била толкова прибързана и категорична в изводите си.

Какво ми е важно, Андариел, трудно ще схванеш, така че не се мъчи да гадаеш. Със сигурност говорим на различни езици с човек, който намира, че бащата на децата му е преходен. Нещо като транзитно преминаваща банка със сперма и портфейл.

# 138
  • Мнения: 7 483
Анди, дори и мъж да е, пак е опора и подкрепа, нали? Аз го казах...без мъж и на 50 не бих се наела за такова начинание.

Ру, поклон и адмирации за твоята смелост и жертва. Да са ти живи и здрави .❤

# 139
  • Мнения: 2 757
Царица на обобщенията... Обикновено едностранчиви,  да не кажа направо грешни.
Мъжете били преходни 🥴

# 140
  • Мнения: X
В нечии животи са преходни, да.

# 141
  • INFJ
  • Мнения: 9 418
За жена, която е сама и се чуди дали да не ражда от донор... въображаемият мъж няма никаква стойност, не става дума за реален мъж, който е до теб. Та абсолютно заменим и преходен е този, които дори не съществува.

Децата, обаче, дори все още въображаеми, имат огромна тежест в женската глава.

# 142
  • София
  • Мнения: 62 595
Много добре разбирам всичко. Дори по-добре, отколкото ти се иска. И не, не смятам бащата за преходен, а мъжа. Това са две различни неща.

Хепи, при нас е трудно, защото вече сме минали по друга пътека. За жени, които сега стоят пред избор не е чак толкова нереално или страшно. Правят го.

# 143
  • Мнения: X
За детето, което ще се роди, бащата има стойност, Елунария. А неговият интерес е водещ. Не този на жената.

# 144
  • Мнения: 12 307
Обаче, Уиш, едното ми дете можеше лесно и бързо да си намери други осиновители, двойка. За другото нямаше шанс, поне у нас. Знаеш ли, може би можеха и двамата да са някъде другаде, ама не са, дойдоха при мен. Предложиха ги на мен.
На скоро една жена сподели, че се е разделила с мъжа си сред осиновяване на дете. И на курса като бях ни предупредиха за това, че се случва при двойки, което твърде дълго са били без дете след осиновяването да се разпадне бракът им. Случвало се и сред раждане.
Казвате й да чака, пък може да срещне партньор и на 40. Ама той на колко ще е? Ще иска ли дете? Как ще й се отрази на нея една бременност? Знаеш ли колко познати останаха вдовици на 45+, а мъжете им починаха на 50?
Тя сега е на 33 докато роди ще стане на 35-36. Или докато осинови.

# 145
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
Защо винаги се гледа от тая страна на нещата - че някой не й отговарял на изискванията, че тя е тази с претенциите?
Защото хората бъркат нормалния компромис със собственото си изработване. Прецакваш се и го наричаш компромис, и се чудиш другите защо не искат да се прецакат като теб. То че е компромис, компромис е, ама огромен и реално излишен, затова хората не искат да го правят. Не е просто като да избереш между брюнет и блондин.
Една връзка винаги се основава на компромиси, а човек, който непрекъснато си мисли дали няма да се прецака винаги е най-прецакания. Simple Smile

# 146
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 007
В други ги няма въобще.
Все пак жени сами се справят с отглеждането на деца. С баща, без баща, майката си гледа децата и това е, майката си е майка. Трудно, лесно, децата трябва да се отгледат, щом са дошли на белия свят. Животните още в първите часове се изправят на крака и тръгват, ама ние хората си искаме грижи...

# 147
  • Мнения: X
Мъхъм, майката си е майка. Ама майките врякат, че искат бащите да се включват в отглеждането на децата наравно с тях. Е, не става така - хем да се включва наравно, хем да приеме позицията на Господин Никой, щото майката си е майка.

# 148
  • София
  • Мнения: 62 595
Ако изначално бащата не присъства като персонаж от кого да очаква и да иска включване?

# 149
  • Мнения: X
От никого. Не ражда.

# 150
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 007
Ако го няма въобще, на кого да врякат.
Въпрос на избор. Пак ще кажа - конретен избор според конкретния случай.
Това, че при теб се е развил идеалният вариант да имаш семейство, любов, да заченеш и да отгледаш детето си с любов, много хубаво, но приеми, че не при всеки се е получило така.

# 151
  • Мнения: 12 307
Няма по-благоприятно стечение на обстоятелствата от това двама души, които се обичат да имат дете. И да си го отглеждат заедно в любов и сговор. Ама все по-често не се случва така. За мен лично, няма по-тъжно от жена, останала сама, защото мъжът й не иска чуждо дете и един ден си намира коя да му роди негово, или пък изобщо не срещне мъжа, с когото да създаде семейство. Познавам такива жени. По една или друга причина, останали сами. Някои нямат и братя/ сестри и наистина остават сами на този свят. Приятели и роднини не могат да запълнят самотата зад затворената врата. Всеки си има свой живот, семейство и грижи.

# 152
  • Мнения: X
Аида, приемам. Както и приемам, че ако нямах любим мъж, нямаше да раждам.

Ру, самотата има много лица. Включително и на женени с деца.

# 153
  • София
  • Мнения: 62 595
Защо да не ражда? Много се фиксираш върху наличието на мъж. Жените са гледали и ще гледат деца и без мъж, както е от зората на човечеството. Мъжете често или ги няма, или деца са с неизвестни бащи заради войните.

# 154
  • Мнения: X
От зората на човечеството, Андариел, жените раждат от мъже и децата имат и майки, и бащи.

За теб -фиксация върху мъж, за мен - оценяване на бащата. Нали ти казах, че говорим на различни езици.

# 155
  • Мнения: 12 307
Е, ако са заедно за пред хората.
Да, тъжно е. И детето им няма да е щастливо в такъв брак. Може би е добре такава хора изобщо да нямат деца.
Всъщност, помниш ли една съфорумка Натака? Тя ожесточено застъпваше позицията първо да се омъжи жената и после дори инвитро, дори и с донорска яйцеклетка, но да роди. Даваше за пример себе си. Обаче, помниш ли, че дечицата й имаха проблеми и съпругът не се оказа подкрепа и опора? Разделиха се, а тя остана с близнаци с ДЦП сама. Тя беше родила с донорска яйцеклетка от сестра си на 40+ години. Рискова бременност и лош финал.

# 156
  • INFJ
  • Мнения: 9 418
Живеем във време, в което да родиш сама не е забранено, не е невъзможно, и щом има жени, които вярват, че ще се справят, тяхно право си е да вземат такова решение.

Да кажеш директно на жена да няма деца, го намирам за арогантно и безчувствено.

# 157
  • Мнения: X
Помня я, да. И съм съгласна, че ако доста хора бяха спестили раждането, щеше да има по-малко нещастни деца.

Елунария, намирам за арогантно и безчувствено да лишиш съзнателно дете от баща, за да задоволиш своето искане. Да поставиш собствения си егоистичен интерес пред този на детето е наистина арогантно и безчувствено.

# 158
  • Мнения: 7 483
Оценявам мненията на Mama Ru,защото до тук в темата, тя е Единствената,която е изпитала самотното майчинство на своя гръб.
Иначе, всички други си чешете клавиатурата. Точно тия отгледали си децата в семейство и бащи дават ,акъл, колко е прекрасно да родиш без баща.
Айде стига

# 159
  • Мнения: X
Аз познавам добре самотното майчинство. Осем години бях сам родител, а дъщеря ми не помни баща си.

# 160
  • Мнения: 12 307
До дадеш живот е арогантно и безчувствено? Даваш на света живот, защото си преценила, че имаш силите да отгледаш един човек. Имаш любов за едно дете. Дали дете, което расте в грижи и любов, но без баща ще бъде по-нещастно от дете, което расте с двама родители, но единият липсва, или има скандали, изневери отчуждение, бедност...?

# 161
  • Мнения: 8 937
Ако не се бях сгодила, най-вероятно щях да си платя за донор. Нямам безкраен яйчников резерв, а след като никой няма да ражда и гледа дете вместо мен, не смятам,че хорското мнение е определящо.
И аз съм чувала как не е проблем да забременееш и родиш и на 35-40, ама се оказа,че на 32 вече имам проблем. Добре,че не почаках някоя друга година....

# 162
  • Мнения: X
До дадеш живот е арогантно и безчувствено?
Коя част от "да лишиш съзнателно дете от единия му родител е арогантно и безчувствено" не става ясна?

# 163
  • INFJ
  • Мнения: 9 418
Детето на тази планета ще се роди, където има и  много други деца без бащи, и въпреки това са щастливи, обичани и отгледани.

А много деца, имат бащи, които е по-добре да ги няма.
Изобщо, ти какви гаранции можеш да дадеш, че щом има баща в картинката всичко ще е прекрасно, и че това е най-доброто за едно дете?

# 164
  • София
  • Мнения: 62 595
От зората на човечеството, Андариел, жените раждат от мъже и децата имат и майки, и бащи.

За теб -фиксация върху мъж, за мен - оценяване на бащата. Нали ти казах, че говорим на различни езици.

Говорим на един и дъщ език за различни неща. Децата формално са имали бащи, но реално често са расли без бащи - кой на война, кой умрял, кой на гурбет. Сещаш се за гурбетите и войните по десет и повече години. Отделно какво се е случвало с жените по време на война и битка. Мъжете основно са били източник на материален ресурс, затова жените са гледали да се омъжат втори път, за да има кой да изхрани наличните вече деца.

# 165
  • Мнения: X
Налага се да потретя, че гаранции няма, но има шанс? Кое оправдава отнемането на този шанс?

О, Андариел, да не искаш да кажеш, че и бащата е важен за децата? Ти да видиш.

# 166
  • INFJ
  • Мнения: 9 418
Ами то има и шанс тази жена да срещне мъж, който да приеме вече роденото й дете?

# 167
  • Мнения: 12 307
Има една история. В края на втората световна война в едно белоруско село няма оставал нито един мъж, освен няколко старци и 9 жени на възраст 15-40 години. През селото минава част от Съветската армия. Изтощените войници спират да пренощуват. А жените вземат своето решение и отиват при командира на частта - "Подарете ни живот", молят те. На следващата година в селото се раждат деца. Животът продължава. Войниците, не, не остават в селото. Те остават няколко дни да се съвземат и дарят част от себе си, даряват живот. Историята я има в книгите за Висоцки, разказана е на филмовия екип, който снима там. В екипа е и Висоцки.

# 168
  • Мнения: X
Има, Елунария. Но тук говорим за съзнателното му лишаване от неговия роден баща.

Ру, ама ние коментираме вземане на решение в условия на война ли? Не съм разбрала. Мислех, че става въпрос за жена от first world.

# 169
  • София
  • Мнения: 62 595
Именно, историята е за съзнателно лишаване, но сделката си струва. По-добре дете без баща, отколкото бездетие.

# 170
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 007
Добре де, 11 страници едно и също.
Липсата на баща понякога е в пъти по-добре за детето от наличието му, когато е неглижиращ, насилник и т. н.
Идеалният вариант мама, татко и аз е ясен. Въпросът е, че той не се случва в 100% от семействата, даже и в 50% едва ли се случва. Щастливи мама, тати и дете в последно време са ми като от някоя приказка, ама не и от реалността.
Деца могат да израснат с дефицити както отгледани от сам родител, така и в семейства от двама родители. Никаква гаранция няма нито при едното, нито при другото семейство. Чист късмет в крайна сметка, на какви родители ще попаднеш... щото не можеш да си ги избираш.
Шанс детето ти да расте с грижовен и любящ баща е точно толкова шанс като да расте с баща насилник, неглижиращ или липсващ.

# 171
  • Мнения: X
Не, Андариел. Не си струва. Нито едно престъпление срещу дете не може да оправдае сделката. Струва си само за жалки егоисти, които са лишени от елементарна самоличност.

# 172
  • Мнения: 12 307
Уиш, има мъже, които са решили да станат донори, да дарят живот, без да поемат отговорност за този живот.

# 173
  • Мнения: X
Луди всякакви има, Ру. Не са ми светъл пример.

# 174
  • Мнения: 14 935
До дадеш живот е арогантно и безчувствено? Даваш на света живот, защото си преценила, че имаш силите да отгледаш един човек. Имаш любов за едно дете.
На някои преценката им е изключително грешна. И докато при търсене на работа, например, грешно преценени сили ще доведат до прекратен договор, или пък грешно преценен размер обувки ще доведе до връщането им на продавача, то детето, за което не си си преценила силите, няма на кого и как да го върнеш.
Иначе любов, като гледаш снимки на бебчета, може да мислиш, че имаш и за 10. Малката подробност е, че на бебчетата от снимките момата не им вижда пълния памперс, сополите, температурите, недоспиванията и опитите да я пратят за ринопластика.

Предлагам да свърнем към финансовата част, щото това дете по някое време ще трябва и да яде.

# 175
  • София
  • Мнения: 62 595
Леле, чак до липса на самоличност ли стигнаха разбиранията ти? За пръв път срещам такова виждане

Да, за раждането жените са егоисти, пък ти ги наричай жалки.

# 176
  • Мнения: X
Да, вероятно много неща не си срещала.

# 177
  • INFJ
  • Мнения: 9 418
И преди съм го казвала, но ще го кажа пак. Не мисля, че бащата (или майката, или който и да е), е единствената причина, поради която си струва да се родиш и да изживееш един живот. Дори да не се родиш в перфектни условия, животът е дар от майката за детето й.

# 178
  • Мнения: X
А нима животът не е дар и от бащата за детето му?

# 179
  • Мнения: 7 483
То е ясно, че жените случили на мъж и отговорен баща ще защитават тезата " С баща", другите...разочаровани, насилвани и изоставени ще, кажат " " По- добре Без"

Същото е и с лекарите, ако те излекуват ще си доволен, ако стане издънка, ще викаш.. " Тия некадърници "

# 180
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 007
Еййй, много ми е любимо в този форум, жени, които нямат и никога не са отглеждали деца, да дават съвети за майчинство... Уникално просто... Теории, доктрини и учения, практика нула.

# 181
  • Мнения: 12 307
Нарциса, жена, която не може да си позволи да отгледа дете, не може да си позволи и инвитрото. Че то преди години един опит беше 3-5000 лева. А за да кандидатстваш от фонд искаха три неуспешни опита. Жена на 30+, която обмисля тази стъпка едва ли си мисли, че памперсът се сменя сам. Поне при роднини и приятелки е виждала вече бебе на живо. Аз поне такива илюзии не съм имала, бях виждала бебе на живо и не само на разходка в количка, и ревливо бебе бях виждала, и памперс бях сменяла... Не съм хваната от гората все пак.

# 182
  • INFJ
  • Мнения: 9 418
Когато не срещаш мъж, който иска да направи такъв дар, можеш да избереш да го направиш сама.

# 183
  • Мнения: X
Еййй, много ми е любимо в този форум, жени, които нямат и никога не са отглеждали деца, да дават съвети за майчинство... Уникално просто... Теории, доктрини и учения, практика нула.
Добре, че не се иска персонален практически опит, за да имаме право да даваме мнението си за серийните убиийци.

Елунария, дали е дар, ако чрез него лишаваш детето от нещо жизнено важно за него?

# 184
  • Мнения: 12 307
Много интересен разговор, ама вие утре не сте ли на работа?
Мен ме чака тежък ден, а ще ставам след по-малко от 5 часа.
Децата спят, котаракът и той спи. Лека нощ.

# 185
  • Мнения: 14 935
Док, не всички разочаровани съветват по-добре без баща. Обратно, съветват с баща, но не и да е първият, хванат от гората, и после ах, каква гордост, вече сме пораснали и си играем на семейство, ама не питайте зад вратата какво става.
Ру, както много жени не могат да изберат нормален мъж, така много не могат изобщо да преценят ще се справят ли с дете. После и двете групи реват. Колкото до парите, банката не пита подробно за какво ти е тоя кредит - баня ли, бебе ли.

# 186
  • INFJ
  • Мнения: 9 418
Жизнено важни са здравето, храната, водата, въздухът, покривът над главата... С всичко останало можем да се преборим и да оцелеем.

# 187
  • Мнения: X
Ако става въпрос за оцеляване, да. Но рядко човек подхожда към раждането на дете с идеята то да живее колкото да оцелее. Изключвам тъмнозелените, макар че дори те си обичат децата.

# 188
  • INFJ
  • Мнения: 9 418
На мен ми се струва по-плашеща перспективата детето да има баща, който не става за такъв и създава проблеми, отколкото изобщо да няма. И двата варианта не са идеални.

А и съм сигурна, че са много малко жените, на които първо желание им е да родят от донор. Аз лично гледам на това, като на последна възможност.

# 189
  • Мнения: 3 415
За мен е важно детето да има баща.
Не знам как бих родила сама.
На кого ще го метна като трябва да се върна на работа?
На работещите ми родители, които живеят в друга държава?
Ако мятам болнични през седмица заради болното дете много бързо мога и без работа да остана.
Един партньор, би помогнал за това.

# 190
  • Мнения: 12 307
Попринцип си трябва помощ. Дали от партньор, дали от баба/ дядо, но е нужна. Аз имам позната. Като тудентка се  омъжва за военен, защото е искала да са някъде сами, далеч от бабите. Да, ама ражда две деца, влиза по болници, танковата ходи на учения и го няма. Оправили са се, но мисълта ми е, че и жената на моряка остава сама за месеци, и жената на военния.

# 191
  • Мнения: 18 331
Мама Ру, мислила ли си какво щеше да стане, ако майка ти беше починала, докато децата бяха малки, или беше се разболяла и легнала на легло като моята баба и трябваше да гледаш и нея, и децата?
И бащата може да се разболее и да умре, да, но обикновено шансът е по-малък със сравнително млад мъж да стане така, отколкото с пенсионерка.

# 192
  • Мнения: 12 307
Да беше ми се случило докато бях по майчинство и майка ми легна на легло, а аз бях с единайсет месечно и ненавършила 5г кака. За капак каката я обявиха с варицела, която се оказа неправилно поставена диагноза, но седяхме карантина.  Оправих се. Майка ми беше на 81, когато осинових първото дете. На 83 пое малкият на година и половина. Не е в цветущо здраве, но сме от дълголетен род. Така или иначе, най-трудните години минаха. Децата са шести и втори клас, майка ми - почти на 90. Човек си търси варианти и си ги намира. Оправя се. Баща ми беше човек, който твърде много обмисляше нещата и често пъти се отказваше от плановете си от страх от лош развой. Може би затова аз не станах като него да се тревожа за нещо, което я се случи, я не. А имам представа как се гледа човек на легло, баща ми почина след няколко инсулта.

Последна редакция: пн, 10 окт 2022, 10:05 от Mama Ru

# 193
  • Мнения: 18 331
Ти си много смела жена. Simple Smile

Но все пак добре е, че кризисната ситуация е била краткотрайна.

Последна редакция: пн, 10 окт 2022, 08:09 от Lorelada

# 194
  • София
  • Мнения: 62 595
Като начало трябва да има проблем, т.е. дете, а после се тръгва с търсенето на решения, т.е. кой да го гледа, когато майката я няма. Вече сто пъти писах, че обикновено близките на жената са хората, които вземат участие в гледането наравно с нея. Така детето не е само с майка си, а има и други членове на семейството - баба, дядо, лели, чичовци. Друг въпрос е, ако роднините не са читави или майката е в конфликт с тях - тогава трябва да изгради мрежа от други хора, които да й помогнат, най-често това са приятели. Само един случай познавам, в който майката е сама с детето и пак се оправя някак.

# 195
  • Мнения: 6 196
Тъжно е да четем такива теми, при толкова свободни и мъже, и жени след тази възраст. Истината е, че не толкова свободните не стават, колкото след определена възраст човек трудно си променя навиците, трудно прави компромиси и прагът на търпимост към недостатъци на отсрещния пада значително. Прави впечатление, че разведени с по едно две деца по лесно си намират нов мъж/жена от колкото ергени/моми на същата възраст.
След изписани толкова страници, авторката сигурно изчезна, все пак бих я посъветвал да се концентрира върху търсенето нс подходящ мъж, от колкото да мисли за инвитро/ осиновяване. Все още е млада на 33, по добре да преглътне поредното разочарование и да опита отново. Едва ли вярва в принца на белия кон и в супер силната голяма невероятна любов от филмите, но да опита да намери човек, с който гледат в една посока, имат общи виждания, имат някакво привличане, и най вече могат да се търпят.
Пък ако не се получи винаги може да се разделят и да бъде самотна майка/ разведена с дете...

# 196
  • София
  • Мнения: 12 820
Аз предполагам повечето жени не си избират съзнателно мъж, който не става. Ако в последствие се установи, че той не става, тогава разбира се, раздялата е по-добре. То има и майки, които не стават. Но ако пък вземе, че става бащата, ще дадеш на детето си нещо изключително важно, което не може да се компенсира само с добри намерения. Да не говорим, че децата на всяка цена, често са инструмент за лично щастие и биват разглезвани, обсебвани... Тук си задавам въпроса, а родител, който действа така, става ли? Изобщо не е толкова просто такова решение. Но в случая, авторката според мен не е стигнала до момента, в когото трябва да го взема, защото друг избор няма. На 33 може би усеща кризата на 30-те, може би натиска на обществото, може би разочарованията на миналите връзки, но все още има шанс. Шанс да даде на детето си повече. Вече ако яйчниковият резерв е към изчерпване, тогава може да предприеме действия, но замразяването също е вариант. Това е важно решение и като бъдеща майка, интересът на детето би трябвало да е на първо място.

ПП: Обикновено много хора, разделили се с половинките не осъзнават, че дори след раздялата, детето продължава да има двама родителя, и дори реално да го гледат сами, то пак е с двама родители. И дори да не става за родител, определено за партньор, това рядко е на 100%. Тези крайните случаи, с насилници, пияници и т.н., не мога да се сравняват с общия случай на "неставащите". Това, че не са се разбрали двама души и не са си покрили очакванията един от друг и от семейния живот, не е равно на това детето да няма един или двама родителя. А иначе много майки обявяват бащата за неставащ, но дали и те не биват обявявани за неставащи от същите тези бащи? Какво изобщо прави един родител неставащ до степен, да е по-добре тотално без него?

# 197
  • INFJ
  • Мнения: 9 418
Не е нужно да е пияница, насилник и тн, за да нанесе големи щети върху детето. Напълно достатъчно е, да не е заинтересован, емоционално да липсва, и да е отдалечен. Да не би тогава обясненията да са по-лесни? Защо този съществуващ, жив човек, който ми е баща, не ме иска, не ме вижда, не ме чува?
И дори да дадеш логичен отговор на този въпрос, емоциите говорят на друг език, който невинаги е логичен и рационален.

# 198
  • Мнения: X
Вече сто пъти писах, че обикновено близките на жената са хората, които вземат участие в гледането наравно с нея.
Обикновено? Поредното грешно обобщение.

# 199
  • В големите очи на малчо, а географски - София.
  • Мнения: 7 055
Вече сто пъти писах, че обикновено близките на жената са хората, които вземат участие в гледането наравно с нея.
Обикновено? Поредното грешно обобщение.
Баба ми се е грижила за мен и сестра ми, аз на три години тръгнах на градина, но сестрата изтегли джакпота, и градината и се размина, тръгна директно на предучилищна. Почивни дни, празници, ваканции, с баба ми... И не майка ми не изградила кариера, и няма три висши образования!
 И съответно същата тази майка, вече баба, внуци не гледа, вижда го два пъти в годината, много се радва и обича детето, ама на снимки Grinning
 Обикновеното при мен го няма!

# 200
  • София
  • Мнения: 62 595
Вече сто пъти писах, че обикновено близките на жената са хората, които вземат участие в гледането наравно с нея.
Обикновено? Поредното грешно обобщение.

Откъде знаеш дали е грешно обобщение? Имаш ли работа с жени и деца с всякакво социално, материално, семейно и прочие отношение? Ако имаш, кажи. Но ако нямаш, по-добре не пиши неща, от които имаш само бегла представа. В коя сфера работиш, за да твърдиш кое от това, което пиша е грешно или вярно? Защото аз мога да застана зад всяка своя дума, защото вече съм видяла всякакви конфигурации.
Та, в повечето случаи родителите на майката вземат активно участие в гледането на детето/децата. Стъпката за имане на дете без баща е сериозна и близките на жената са ключов фактор за отглеждането на детето.

# 201
  • София
  • Мнения: 12 820
Не е нужно да е пияница, насилник и тн, за да нанесе големи щети върху детето. Напълно достатъчно е, да не е заинтересован, емоционално да липсва, и да е отдалечен. Да не би тогава обясненията да са по-лесни? Защо този съществуващ, жив човек, който ми е баща, не ме иска, не ме вижда, не ме чува?
И дори да дадеш логичен отговор на този въпрос, емоциите говорят на друг език, който невинаги е логичен и рационален.

Всички родители нанасят щети на децата си. По тази логика, и майките по-добре да ги няма, защото виж всички случаи на обсебващи майки, превръщащи синчетата си в мамини деца, неспособни да имат свои връзки. Няма майка, няма риск. Но все пак, има и множество майки, които въпреки всички грешки, се справят с отглеждането, децата им се справят с щетите от отглеждането, и заживяват свой живот. Има и множество такива бащи. За мен изначално да лишиш детето от баща, защото видиш ли можел да бъде някакъв си, и то при все, че всяка жена има все пак някакъв контрол при избора на баща и не би трябвало да се метне на видимо негоден, е доста по-сериозен риск от голяма щета. Детето изначално е лишено, винаги ще се чуди какво би било, ако имаше баща, който да го обича. В представите на детето, липсващия баща няма да е пияница. Няма и да се радва детето, че се е разминало с неангажиран родител, защото неговият ще е направо липсващ. Колкото и да сме "пострадали" от родителите си, на много от нас те са и дали много. А тези които не са и са истински вредни и токсично отвъд всякаква полза, далеч не са всички. Дали разминаването с този риск оправдава това дори да нямаш шанс за любящ родител? Ами ако и майката се окаже токсична? С двама родителя поне имаш два шанса. Ето, авторката вече говори как детето ще й осмисли живота. Дали ще е обсебваща, вкопчена в дете, което да замести липсващия мъж? Или ще го разглези до тотален разпад, вместо да го възпита? Или ще разбере, че то не може да й даде това, което й липсва, че вместо да е източник на обич, то реве, и се инати, и има претенции, и я мрази дори, за това, че не става неговото, или за всичко, от което го е лишила... и тогава дали и тя ще намрази него? Ако ще избягваме рискове, не само бащите трябва да бъдат изключени.

# 202
  • Мнения: 3 415
Андриел, не всички родители помагат. Това си е тяхно лично право.
За приятели и познати пък да не говорим. Работещи хора със собствени проблеми пък и вероятно собствени проблеми и деца не биха поели допълнителен таралеж в гащите освен, ако не е платен.
Хората вече отдавна не си помагат така както е било...
Ако увисне сама с дете и без помощ социалните много лесно могат да й го вземат и кел файда, че е родила, ако детето бъде осиновено в Германия например.

# 203
  • Sofia
  • Мнения: 3 037
Дадоха се достатъчно мнения.
Авторката напусна форума.
Заключвам.

Общи условия

Активация на акаунт