Примерна схема за захранване 19

  • 27 508
  • 801
  •   1
Отговори
  • Мнения: 656
Тема за обсъждане на начина на захранване: Каква храна, кога, по колко и как?
Всички мами, които имат желание да споделят своя начин на захранване с подробности са добре дошли, както разбира се и всички, на които им предстои това "страшно" начинание.

Ето ги и нашите стари теми:

Примерна схема за захранване
Примерна схема за захранване 2
Примерна схема за захранване 3
Примерна схема за захранване 4
Примерна схема за захранване 5
Примерна схема за захранване 6
Примерна схема за захранване 7
Примерна схема за захранване 8
Примерна схема за захранване 9
Примерна схема за захранване 10
Примерна схема за захранване 11
Примерна схема за захранване 12
Примерна схема за захранване 13
Примерна схема за захранване 14
Примерна схема за захранване 15
Примерна схема за захранване 16
Примерна схема за захранване 17
Примерна схема за захранване 18




"Истината е, че няма универсална схема, която да е подходяща за всички бебета и майките им. Някои майки решават да започнат захранването с каша, други - със зеленчуково пюре, трети - с плодово пюре... Най-общо - не се започва захранване със сок, противно на някои поостарели практики, срещани все още тук-там в България; останалото е по преценка на майката. Стига детето да приема добре новата храна - няма проблем с кое точно ще се започне.
Само някои са по-утвърдените методи:
- не се започва с храни, за които се знае, че са алергени
- обичайно нова храна се въвежда сутрин, за да може да се проследи за евентуална алергична реакция в остатъка на деня
- обикновено кърмене (или млечно хранене, ако е на АМ) не се замества изцяло, преди детето да е навършило годинка - все още нуждите му от млечни храни в дневния рацион са от порядъка на 70-85%, т.е. такова количество мляко трябва да му бъде осигурено всеки ден. Твърдата храна служи за приучаване към нови вкусове и текстури, а не за наяждане. Нормално е да ядат дълго време съвсем малки количества твърда храна - да я опитват, а не да се наяждат с нея.
- преди годинка обикновено се предлага първо кърмене, изчаква се 30-40 минути да се слегне в стомахчето
 и се предлага твърдата храна. Ако се предложи много скоро след кърмене, бебето може да не прояви никакъв интерес. След година-годинка и малко обикновено плавно се обръща режимът - първо твърда храна, после кърмене. Всичко е ориентировъчно - не е беда, ако някой ден не се спази режимът или ако повече суче, от колкото е било замислено (примерно ако са били предвидени 3 приема на твърда храна, а е имало само един или нито един)
- количеството храна се увеличава плавно - от 1 ч.л. първия ден, 2 ч.л. втория и така нататък, докато приеманото количество стигне 30-40 мл на ядене. Малко бебета приемат повече от 50-60 мл на хранене, макар че може да се опита - някои бебета приемат охотно повече твърда храна, без това да се отрази на количеството приемана кърма. Следи бебето и се вслушвай в сигналите, които ти дава и няма да сбъркаш
- нова храна се въвежда на интервали. 3-5 дена, ако няма фамилна обремененост с алергии и 5-10 дена, ако има такава обремененост. Въвежда се само по една нова храна наведнъж."  - Мис Бу

Полезни линкове:
Захранване с твърди храни: струва си да се изчака
ЗАХРАНВАНЕ НА БЕБЕТО С ТВЪРДИ ХРАНИ
Педагогическо захранване - руската схема на захранване
Наръчник за хранене според възрастта на Вашето бебе и малко дете
Въвеждане на твърди храни
Рецепти за домашни пюрета и каши
Кафевият ориз
Сравнителен тест на сирена
За козето мляко
Какво представлява алергията?

Храните обсъждани в старите теми и форума:

Храненето от 1-3 години
За млечните продукти
Червеното цвекло
Желязото - къде да го търсим?
Кои храни са богати на желязо
с какво е най подходящо да въведа глутена?
Кисел ; И още за кисела
Мазнините
Какво да въведа след първите зеленчуци
Как да направим каша от елда
Зрял фасул
Зелен фасул
Грах
Леща
Спанак, артишок, нар, райска ябълка и ряпа
Пюре или сок
Яйце
Хляб
Кестени
Кълнове и пшеничен зародиш
Шипки
Смокини
Дюля
Трици
Подправки
Авокадо
Сушени плодове, фурми, стафиди, сусам, орехи, ягоди
Зеле
Сол
Жълтък
Рапично олио
Количеството мазнина
Патладжан ; Още за патладжана
Мед ; Още за Меда
Риба
Малини
Пъпеш
Банан
Диня
Чушка


Други теми свързани със захранването

Причини за запека
Разхлабващи храни


Но, ако искате да знаете всичко изчетете цялата тема и се върнете назад:)

Ето тук, момичетата, които пишат в тази тема са публикували своите схеми на захранване /и някой полезни линкове  Wink/. Те в никакъв случай не бива да се приемат, като задължителни /за това са и примерни/. И помнете, че детето е този, който ще определи вашата.
Имейл адрес за вход: heka3bam@abv.bg
Парола: mamiteshema

# 1
  • Мнения: 1 705
Да се запиша в новата тема, много ми е полезна   bouquet

# 2
  • Мнения: 660
Я, и аз в кюпа, че да не съм по-назад... Wink
Дайте съвет - моята хубостница от 3 дни бойкотира всякакво ядене. Яде не повече от 2-3 лъжички и край. Какво ли не опитах, е не ще и не ще. Cry

# 3
  • Мнения: 397
Записвам се да следя, че тепърва ни предстои захранване  Mr. Green

# 4
Tony_st и мойта ми върти същите номераа тия дни  Thinking забъркала съм й една вкусотийка/картоф, морков, тиква, чушка, масло/ да видим дали ще я уважи днес. За сметка на пюрето и кашата, не отказва да суче  breastfeeding
Имам не отварян пакет Аптамил 0-6м. Та въпроса е мога ли сега или по натам да го прибавя към каша примерно?
gundie, мерси за вниманието   bouquet

# 5
  • Мнения: 660
А Рая на моменти и да суче отказва, но все пак суче...щом от сутринта 3 пъти пълни зверски памперса. #Crazy Отказа и обедното пюрe с пиле. Tired
Тъкмо се надявах поне едно хранене да заместим и уви... Ще се кърмим май докато тръгне на училище. ooooh!

Последна редакция: вт, 27 окт 2009, 15:55 от Tony_st

# 6
  • Мнения: 656
Тони, аз да не те плаша, но да не би да се разболява? Имаш ли съмнения някакви? Или пък зъби да никнат?  newsm78 Калоян принципно всичко си изяжда, но от около седмица ми е сополив, а от скоро взе и да кашля и пюретата вече наполовина ги яде. Не ще повече и това е. А уж нищо му няма (ходихме на док вече)  newsm78

Кристина, не виждам защо да не може да слагаш АМ в кашата. За разнообразие става  Peace Стига да не й е изтекъл срокът на годност - виж си пак  Peace

# 7
  • София
  • Мнения: 5 285
Тони_ст, аз залагам за зъбче Simple Smile

Някой питаше за съхранение на месо. Ако се замрази сурово е доста по-трайно, но ако се замрази сварено - някъде до 2 месеца беше. Относно количеството, последно май консенсусът беше 15 гр. (приблизително супена лъжица. Кибритената кутийка май се водеше 20 гр. или подобно), като се увеличава всеки месец с по 5-10 гр. Очкавам мамите със записки да потвърдят или коригират, защото аз не съм 100% сигурна, но приблизително е така.

# 8
  • Мнения: 660
Сиси, не е болна. Няма температура, весела е, играе си. Сутринта дори я бях облякла повечко и ми рева, докато не я посъблякох. Когато избиваха първите зъби имаше сополки за един ден и от тогава всичко е ок. Изби и третия зъб - надявах се след това нещата да се подобрят, но уви. Дано са зъби и да започне пак да се храни, че ми е притеснено. Добре, че е дебеличка и има резерви, че... Tired

Зеленко, добре си написала за месото.

Последна редакция: вт, 27 окт 2009, 17:57 от Tony_st

# 9
  • Мнения: 4 070
че е весела и игрива за съжаление нищо не означава при децата, но все пка, ако беше болна щеше да разбереш.....сигурно е зъб. Моето парче даже и млякото взе да отказва, при поникване на първите два зъба яде като луд- по 7-8 пъти на ден, освен това до скоро си хапваше по 6 пъти и половина и без зъби и от една семица и по 5 не ги докарва, вчера яде 4 пъти- 2 от които са пюре и каша Grinning Grinning а зъбите гадни ги няма.....

# 10
  • Мнения: 685
 Hug Благодаря за темата, тъкмо днес си мислих, като влязо да взема да се оплаквам и гледам не съм единствената  Confused моята беба същите номера с неяденето ги върти, друг път по 100 гр/мл пюре на обяд си хапваше с удоволствие от два дни не иска да яде с лъжицата, т.е. хапва 5-6 л, почва да се муси, дам и да суче, "захапва" веднага и то с голямо удоволствие (все едно тр да се захранваме с мялко, та на него набляга  Laughing), после пюрето го правя по-редичко, че да върви през шишето и така го дояжда някак, следобяд кашата хич не я харчи, вчера се пробвах пак с кисел+банан, защо ли, по-добре да и бях дала само банан. Днес картофено пюре с малко жълтък по същия начин от шишето си го дояде, като м/у всичко това изкара 20 мин сън.
И аз за зъби се съмнявам, че откакто чета и други мами бяхте писали това с нежеланието за ядене...  ooooh! ама колко ли ще продължи и какво да и давам освен кърма накрая само  Laughing за сметка на това обаче редовно и текат лигите, кагото всички сме на масата и вечеряме примерно  Crazy снощи дори грабна парчето хлаб на каката от ръката, докато се усети.

# 11
  • На бял кон в Pierrefonds
  • Мнения: 1 451
Момичета, да ви попитам, дадох на малката суров портокал и цялата се обрина по коремчето. Обрива изчезна след около седмица, но ме озадачи, защото мислех, че вече съм въвела портокала с една каша на Нестле. Имате ли представа от киселината в портокала ли се е получило така? И кога да пробвам пак? Това дали означава, че не мога да давам нито грейпфут или мандарини?

Tony_st изобщо не се притеснявай, няма да се кърмите, докато детето тръгне на училище, ще видиш как бързо се променят нещата с всяка изминала седмица и като интерес към сукането, и като интерес към другата храна. Още са малко бебчовците, млякото им е приоритет, щом пълнят памперсите и наддават добре, няма място за притеснение.

# 12
  • Мнения: 4 070

My Ronniе , ето ти признаците на алергия от Косе Босе....

При алергия обикновено са налице поне 2 признака.
Има разлика в симптомите при алергия към храна и непоносимост към храна.

Другите признаци освен обрива, по които се разпознава една действителна хранителна алергия или непоносимост, са разделени на 3 вида:
1) свързани с дихателната система
2) свързани с кожата
3) свързани с чревната и храносмилателната система
==> При реална хранителна алергия са налице прояви от поне 2 различни вида или поне 2-3 прояви от 1 вид.

Пример за признаци от 1-ия вид: течащ нос без видима причина, кихане, кашлица и др.
Пример за признаци от 2-ия вид: ситен обрив, суха кожа на бузките, тъмни кръгове под очите и др.
Пример за признаци от 3-ия вид: стомашни болки и подуване, повръщане, диария със слуз, запек и др.

--------------------
Много често всяко петънце и пъпчица се свързват с хранителна алергия или непоносимост, а причините най-често са свързани със специфичната физиология на тази възраст или съвсем прозаични причини – изпотяване, реакция към слънцето или замърсена вода, претопляне, нестабилна терморегулация, мръсни ръчички, отминал прием на Панадол или считани за безобидни неща като витамин С, неподходяща козметика, състава на конкретна марка храна  и т.н., и т.н.

Според едно специализирано проучване (University of Portsmouth/31.01.2008 г.) се оказва, че родителите са склонни да набеждават всеки обрив, зачервяване или екзема за алергия или непоносимост.

А реалността е друга. От изследваните 800 бебета в рамките на 3 години, за 1/3 от тях родителите считат, че имат непоносимост към храна. Но само 27 се оказват алергични към храна, като те са част от всички близо 60 деца, които изобщо развиват някаква алергия на даден етап (за възрастта 6-36 м.)



При обривите от претопляне пъпчиците са ситни, ясно различими една от друга. Могат да бъдат навсякъде по тялото, особено около вратлето, гърдите и гръбчето, но рядко само по бузките или лицето например. Понякога изчезват по-бързо, понякога по-бавно.

При обривите от хранителна алергия/непоносимост пъпчиците са ситни, подобни на тези при претопляне. Но за разлика от тях, те по-скоро се сливат по няколко в малки петънца. Тези петънца могат да бъдат почти незабележими или по-ясно различими и леко червеникави. Самата кожа около пъпчиците е по-суха (при изпотяване е по-скоро нормална). Освен това само обрив не е признак за хранителна алергия/непоносимост, трябва да има и друг признак - тези признаци обаче невинаги се разпознават лесно при по-леките форми на реакция.

# 13
  • Мнения: 660
My Ronniе, дано! И да прояде, че и кашата ми отказа следобед...  ooooh!

# 14
  • На бял кон в Pierrefonds
  • Мнения: 1 451
gundie мерси за бързия отговор   Hug

Чела съм тази информация и не се приетснявам от алергия, а по-скоро се чудя дали някоя от съставките на портокала не е причинила този обрив. Иначе детето не е имало други признаци.

Общи условия

Активация на акаунт