Примерна схема за захранване 20

  • 27 979
  • 745
  •   1
Отговори
  • Мнения: 656
Тема за обсъждане на начина на захранване: Каква храна, кога, по колко и как?
Всички мами, които имат желание да споделят своя начин на захранване с подробности са добре дошли, както разбира се и всички, на които им предстои това "страшно" начинание.

Ето ги и нашите стари теми:

Примерна схема за захранване
Примерна схема за захранване 2
Примерна схема за захранване 3
Примерна схема за захранване 4
Примерна схема за захранване 5
Примерна схема за захранване 6
Примерна схема за захранване 7
Примерна схема за захранване 8
Примерна схема за захранване 9
Примерна схема за захранване 10
Примерна схема за захранване 11
Примерна схема за захранване 12
Примерна схема за захранване 13
Примерна схема за захранване 14
Примерна схема за захранване 15
Примерна схема за захранване 16
Примерна схема за захранване 17
Примерна схема за захранване 18
Примерна схема за захранване 19



"Истината е, че няма универсална схема, която да е подходяща за всички бебета и майките им. Някои майки решават да започнат захранването с каша, други - със зеленчуково пюре, трети - с плодово пюре... Най-общо - не се започва захранване със сок, противно на някои поостарели практики, срещани все още тук-там в България; останалото е по преценка на майката. Стига детето да приема добре новата храна - няма проблем с кое точно ще се започне.
Само някои са по-утвърдените методи:
- не се започва с храни, за които се знае, че са алергени
- обичайно нова храна се въвежда сутрин, за да може да се проследи за евентуална алергична реакция в остатъка на деня
- обикновено кърмене (или млечно хранене, ако е на АМ) не се замества изцяло, преди детето да е навършило годинка - все още нуждите му от млечни храни в дневния рацион са от порядъка на 70-85%, т.е. такова количество мляко трябва да му бъде осигурено всеки ден. Твърдата храна служи за приучаване към нови вкусове и текстури, а не за наяждане. Нормално е да ядат дълго време съвсем малки количества твърда храна - да я опитват, а не да се наяждат с нея.
- преди годинка обикновено се предлага първо кърмене, изчаква се 30-40 минути да се слегне в стомахчето
 и се предлага твърдата храна. Ако се предложи много скоро след кърмене, бебето може да не прояви никакъв интерес. След година-годинка и малко обикновено плавно се обръща режимът - първо твърда храна, после кърмене. Всичко е ориентировъчно - не е беда, ако някой ден не се спази режимът или ако повече суче, от колкото е било замислено (примерно ако са били предвидени 3 приема на твърда храна, а е имало само един или нито един)
- количеството храна се увеличава плавно - от 1 ч.л. първия ден, 2 ч.л. втория и така нататък, докато приеманото количество стигне 30-40 мл на ядене. Малко бебета приемат повече от 50-60 мл на хранене, макар че може да се опита - някои бебета приемат охотно повече твърда храна, без това да се отрази на количеството приемана кърма. Следи бебето и се вслушвай в сигналите, които ти дава и няма да сбъркаш
- нова храна се въвежда на интервали. 3-5 дена, ако няма фамилна обремененост с алергии и 5-10 дена, ако има такава обремененост. Въвежда се само по една нова храна наведнъж."  - Мис Бу

Полезни линкове:
Захранване с твърди храни: струва си да се изчака
ЗАХРАНВАНЕ НА БЕБЕТО С ТВЪРДИ ХРАНИ
Педагогическо захранване - руската схема на захранване
Наръчник за хранене според възрастта на Вашето бебе и малко дете
Въвеждане на твърди храни
Рецепти за домашни пюрета и каши
Кафевият ориз
Сравнителен тест на сирена
За козето мляко
Какво представлява алергията?

Храните обсъждани в старите теми и форума:

Храненето от 1-3 години
За млечните продукти
Червеното цвекло
Желязото - къде да го търсим?
Кои храни са богати на желязо
с какво е най подходящо да въведа глутена?
Кисел ; И още за кисела
Мазнините
Какво да въведа след първите зеленчуци
Как да направим каша от елда
Зрял фасул
Зелен фасул
Грах
Леща
Спанак, артишок, нар, райска ябълка и ряпа
Пюре или сок
Яйце
Хляб
Кестени
Кълнове и пшеничен зародиш
Шипки
Смокини
Дюля
Трици
Подправки
Авокадо
Сушени плодове, фурми, стафиди, сусам, орехи, ягоди
Зеле
Сол
Жълтък
Рапично олио
Количеството мазнина
Патладжан ; Още за патладжана
Мед ; Още за Меда
Риба
Малини
Пъпеш
Банан
Диня
Чушка


Други теми свързани със захранването

Причини за запека
Разхлабващи храни


Но, ако искате да знаете всичко изчетете цялата тема и се върнете назад:)

Ето тук, момичетата, които пишат в тази тема са публикували своите схеми на захранване /и някой полезни линкове  Wink/. Те в никакъв случай не бива да се приемат, като задължителни /за това са и примерни/. И помнете, че детето е този, който ще определи вашата.
Имейл адрес за вход: heka3bam@abv.bg
Парола: mamiteshema

# 1
  • София
  • Мнения: 1 335
Пу първа! Mr. Green

# 2
  • варна
  • Мнения: 74
 Hug - прекрасни сте

# 3
  • Мнения: 395
Да се запиша и аз в новата тема   bouquet 
Да черпя идеи и опит (и да споделям, доколкото имам) Peace

# 4
  • Мнения: 4 070
И аз имам една питанка, към майките даващи попара(Усмихнатото, Норчи ,Еспа и др. майки с дете по-големи от моето) , как давате кравето масло- аз сега го давам от 3 дни , слагам го в кашите сутрин...после слагате ли олио или др. мазнина в пюрето? Колко време давате масло? Всеки ден като давате кашата ли? Чудя се колко време да го давам? newsm78 newsm78

# 5
  • Видин
  • Мнения: 4 921
  bouquet

# 6
  • Мнения: 2 521
И аз имам една питанка, към майките даващи попара(Усмихнатото, Норчи ,Еспа и др. майки с дете по-големи от моето) , как давате кравето масло- аз сега го давам от 3 дни , слагам го в кашите сутрин...после слагате ли олио или др. мазнина в пюрето? Колко време давате масло? Всеки ден като давате кашата ли? Чудя се колко време да го давам? newsm78 newsm78
Адашке,не питаш мен,но аз да те попитам Laughing
А защо слагаш масло в кашата?Предполагам,че говориш за каша от кутиите.И защо пък мазнина в пюрето?
Аз не съм слагала масло нито в каша,нито в пюре.Само в попарата, която ядеше с овесени ядки обаче,вместо със сухар.

# 7
  • Мнения: 656
Гунди, попара не съм давала  Rolling Eyes. Масло слагам в пюретата, било то в зърнено-плодовите или в (месно)зеленчуковите. Не давам всеки ден, забравям просто. В интерес на истината не знам дали всеки ден трябва, май е хубаво да има мазнина, бих редувала със зехтин, ако се сещам да слагам  Blush И когато слагам масло не слагам друга мазнина в същото пюре.  Peace

# 8
  • Мнения: 173
gundie, откакто въведох маслото, го давам всяка сутрин с попарата или кашата + сирене. На обед в купените месни пюрета нали има мазнина и не слагам. Ако давам само зеленчуково /и не забравя/ добавям зехтин.

# 9
  • Мнения: 4 070
Усмихнатото, сори обърках те със Сиси за кашата, но мерси за отговора....все пак само change of heart ме е разбрала правилно питанката   bouquet

# 10
  • Мнения: 397
Мерси за новата темичка  smile3525

# 11
  • София
  • Мнения: 5 285
Искам да запитам пак каква марка купено сирене предлагате или по-точно как го избирате. Преместихме се в друг град и повечето марки са ми непознати, БИО не намерих (досега)  Embarassed Също и за маслото  Embarassed

# 12
  • Мнения: 1 705
Гунди, ама ти си ми била адашка ли?  Hug За сиренето и аз много се интересувам. Нашата педка искаше да дам вече попара със сухар, масло, сирене и захар, нищо от тези храни не съм въвела още и се ослушвам, а и как и трите да ги тупна едновременно? Иначе всичките й съвети досега съвпадаха с моето мнение, ама тая попара ме изуми...

# 13
  • Мнения: 641
Усмихнато, благодарности!

Гунди, всеки ден слагам масло в попарата или каквато е там закуската /ядки, грис, т.н/ около 5 грама
На обяд в зеленчуковото слагам зехтин – една малка лъжичка от неговите – т.е към 2 мл се пада сигурно
Следобедната каша слагам рафинирано олио – слънчогледово пак около 2 мл. В общи линии в един и същи ден гледам да има от всички видове мазнини – животински, рафинирани, нерафинирани Слатам във всяко ядене заради мастноразтворимите витамини, за да се усвояват по-добре

Galina* , мазнини се добавят заради
Цитат
- да добавят калории (зеленчуците са с нискокалорични, затова се прибавят въглехидрати като ориз или картофи, както и мазнина)
- да подпомогнат развитието на важни тъкани и органи (мозък, ретина, нервна система т.е. мазнините са много важни през първата година)
- да подпомогнат ефективното усвояване на мастноразтворимите витамини

# 14
  • Мнения: 660
Я и аз да се запиша в новата тема и да кажа за сиренето.

Нашата педиатърка ми препоръча сиренето на Маджаров - козе. Щях да взимам домашно козе, но така и не успях. Та от 3 седмици и даваме на Рая козе на Маджаров, имам още за седмица може би и след това вече купувам краве - пак на Маджаров и пак по препоръка на педито. Peace

Масло слагам само в попарата сутрин, но като се има предвид, че Рая не яде повече от 4-5 лъжици не знам колко изяжда и дали изобщо и е достатъчно... Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт