Биозеленчукова градина – нашето райско кътче! /тема 33/

  • 101 019
  • 748
  •   1
Отговори
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 049
ДОБРЕ ДОШЛИ В ТЕМА № 33!!!
Спорна година!  Hug

"Най-добрата храна е тази, която сам си отгледаш!"


СТАРИТЕ НИ ТЕМИ:

№1(VІ.2009-ІІІ.2010) №2(ІІІ.2010-V.2010) №3(V.2010-VІ.2010) №4(VІІ.2010-VІІІ.2010) №5(VІІІ.2010-ХІ.2010) №6(ХІ.2010-ІІ.2011) №7(ІІ.2011-ІV.2011) №8(ІV.2011-V.2011) №9(V.2011-VІ.2011) №10(VІ.2011-VІІ. 2011) №11(VІІ.2011-ІХ 2011) №12(ІХ.2011-ХІ.2011) №13(ХІ.2011-І.2012) №14(ІІ.2012-ІІІ.2012) №15(ІІІ.2012-ІV.2012) №16(ІV.2012-V.2012) №17(V.2012-VI.2012) №18(VI.2012-VIII.2012) №19(VIII.2012-ХІ.2012) №20(ХІ.2012-ІІ.2013) №21(ІІ.2013-V.2013) №22(V.2013-VІІ.2013) №23(VІІ.2013-ХІ.2013) №24(XI.2013-III.2014) №25(IІІ.2014-ІV.2014) №26(IV.2014-VI.2014) №27(VI.2014-IX.2014) №28(IX.2014-III.2015) №29(III.2015-VI.2015) №30(VI.2015-IX.2015) №31(IX.2015-III.2016) 32 - 15.03.2016-27.05.2016


                
НАШИТЕ ГРАДИНИ
Куркума
an65
Гелика
villi 66
cecunka76
avocett
Нощни очи



Отглеждане на пипер - от rorik
1  2  3  4  5  6  7
Отглеждане на босилек в саксия през зимата - от amica1

Как да си отгледаме био домати - от amica1

Растително-защитни операции по ябълките - максимално еко-био на база 2012 г. Констатации и решения за догодина - от amica1



Полезни сайтове
Ръководство за интегрирано управление на вредителите при зеленчуковите култури (домати, пипер, краставици, тикви, тиквички, дини, пъпеши, зеле, карфиол, брюкселско зеле, лук, чесън, праз, картофи), отглеждани на открито и в оранжерии - НСРЗ
Лунен календар
Календар на зеленчукопроизводителя
Как да защитим растенията без химия
Как да защитим растенията без химия 2
Семена от редки и нови видове
Био семена и разсад
Видове торове
БИОпродукти
Биостимулатори, органични и органо-минерални торове
Безопасност на храните
Чудодейни съвети - зеленчуковата градина

 Blush копирано от стелт  Hug

ако искате да променя, допълня, изтрия нещо имаме 24 часа  Hug

как да си направим сами листен тор - от Амика  Hug

Скрит текст:


Обикновено цената е тази, която ме "дръпва" от листните торове. В края на краищата става въпрос за добре разтворена "нитрофоска" + добавки. В случая магнезиевият окис може да се вземе от широко рекламираните и скъпи магнезиеви таблетки с разни търговски имена, обаче тъй като въпросът е в магнезия, той може да се добави от мно-о-о-ого по евтината английска сол.
Руснаците пръскат с пепеляна вода и защото съдържа много калий и фосфор. Засилват я с 1 с.л. карбамид в месеците до май, а през следващите месеци с нитрофоска (комбиниран тор N – P – K). Ако се порови човек може сам да си стъква листните торове, без да ги смята "чудо на чудесата".


Последна редакция: ср, 06 юли 2016, 09:25 от Редактор*

# 1
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Добри, Благодаря за новата тема!

Въпросът ми е дали може да си остане старото заглавие, защото аз така търся темата в нета - с думите "био зеленчукова градина" и номера. Май като съм се опитвала по друг начин, не съм успявала.

Искам да съм полезна за листните подхранвания, затова давам долния сайт за знаещите руски език (пък и не само - нали има гугъл преводач).
http://chepagrohim.ru/vnesenie_udobreniy/vnekornevye_podkormki/
До 75% може да се повиши добива от краставици с пръскане с английска сол (от аптеката) и калиев сулфат (гранулирана тор от агроаптеката). А там пише за листното подхранване на към десетина зеленчука.

Правя добавка към поста за сапуна от свинско сало от Куркума. Понеже не всеки може да си набави такъв, търсете в магазините сред простите сапуни за пране, онези сапуни, в състава на които пише "tallowate". Това е указание, че е добит точно от животинска мазнина.

Последна редакция: пт, 27 май 2016, 09:03 от amica1

# 2
  • в здрача
  • Мнения: 2 208
Да се запиша само да не ви изгубя. От тези дъждове не може да се влезе в градината без гумени ботуши. Най-зле изглежда пипера, полегнал един такъв. Ягодите не могат да узреят, започват да гният на стъблата, но за сметка на това са огромни и сочни, но без сладост, нищо половината ми сладка от предната година още не сме ги изяли, та ще има и за тази зима (топлите месеци предпочитаме свежи плодове и забравяме за сладка, но пък пробвах да направя розов сладолед и се получи.) Първата реколта, която събрах бе копър - 7 кесийки във фризера, 4 изсушени с девисил и 1 сушен магданоз.

# 3
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 049
Скрит текст:
Добри, Благодаря за новата тема!

Въпросът ми е дали може да си остане старото заглавие, защото аз така търся темата в нета - с думите "био зеленчукова градина" и номера. Май като съм се опитвала по друг начин, не съм успявала.

Скрит текст:
Искам да съм полезна за листните подхранвания, затова давам долния сайт за знаещите руски език.
http://chepagrohim.ru/vnesenie_udobreniy/vnekornevye_podkormki/
До 75% може да се повиши добива от краставици с пръскане с английска сол (от аптеката) и калиев сулфат (от агроаптеката). А там пише за листното подхранване на към десетина зеленчука.

Правя добавка към поста за сапуна от свинско сало от Куркума. Понеже не всеки може да си набави такъв, търсете в магазините сред простите сапуни за пране, онези сапуни, в състава на които пише "tallowate". Това е указание, че е добит точно от животинска мазнина.

 Blush опитах да сменя заглавието  Blush или не може или аз не знам от къде

ще помоля модераторите за помощ  Peace

# 4
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 049
милион благодарности за Бубанка  Hug Heart Eyes Hug

# 5
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 941
Аз в градината влизам основно да "бера охлюви"  Mr. Green.
Е, голям добив имам и от джоджен  Wink, завзема градината. Раздавах на съседи, колеги, няма обиране.
Салатки и лук бера, надявам се и грах да има до месец.
Девесилът беше завъдил някакви черни въшки, напръсках с Би 58, май  newsm78, уморих гадинките.

Боднах семена от дини, но нямам надежда, в софийската глинеста тежка почва нещо да порасне изобщо.

Свекърва ми садеше краставици на повдигнати бразди /тирове (едно и също ли е  newsm78, не съм много наясно с термините). В гнезда по-добре ми звучи, по-лесно за напояване. Така ще пробвам тази година.

# 6
  • Мнения: 327
Тая седмица няма да си ходя при градината, надявам се всичко да е наред. Миналата насадихме пипера, вече има и поражения от охлюви, но за щастие има резервни коренчета. Майка е намерила в два домата черни листа, махнала ги е. Ще прави разтвор от сода и веро.  По боба има черни въшки и то само по един сорт, другите са чисти, а са един до друг.
 На село има големи поражения по дръвчетата, няма плодове, няма орехи, джанки и ябълки - нищо, само шума!

# 7
  • Варна-София
  • Мнения: 428
За черните въшки по боба - пак настойка от фасове. Мори още въшки (розови и зелени) по розата,  черни въшки по вишна. Не влияе на въшки по ябълки, щитоносни по праскови - това са ми наблюденията.
Второ средство за черните въшки по боба е настойката от доматени колтуци и листа (и без това махаме долните, за да се опазим от фитофтората). Не забравяй сапун за прилепител.
Третото средство е масло от нийм, донякъде и сапунено-зехтинения разтвор.

Ако ви въшлясва с черни въшки вишната препоръчвам отвара от варени доматени колтуци (1 кг се измерва за краен разтвор от 10 л., перат се колтуците в известно количество вода и киснат 2 часа, вари се 15 мин., когато изстине се доразрежда до 10 литра и се прецежда) + течен сапун. Младото поколение на въшките буквално се размазва от нея.

Я ми разкажете малко за розовите домати! Как така станаха изведнъж предпочитани и модерни? Нали шопската салата - бяло, зелено и червено ... Все съм си мислела, че доматът трябва да е червен, а сега чувам, че розовият бил типичен български ... Кои сортове предпочитате и доволни ли сте от добива?

Последна редакция: пт, 27 май 2016, 10:20 от amica1

# 8
  • в полите на Балкана
  • Мнения: 3 462
Благодаря за темата.
 В нашата градина нищо няма да стане. Доматите са кат подводници от дъждовете. Краставиците изобщо не поникнаха. Тиквите също. Само корен тиквички се мъдри от няколко гнезда. Дърветата и асмата са съсипани от късната слана и градушка. Само черни въшки и охлюви има в изобилие.

# 9
  • Мнения: 19 296
Благодаря за темата!
Мен взе да ми спада ентусиазмът за зеленчуци. Нищо не става.

# 10
  • Мнения: 2 208
И при мен не става много, ама ще чакаме!

# 11
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Хубава работа, едно като не става, почвайте с друго. Град глад не прави е казал народът. На мястото на пропадналите растения сложете нещо друго. Има модели на съвместни засаждания, където няколко вида зеленчуци растат добре. Сред граха, където има "дупки" аз обичам да слагам тиквички или слънчоглед. Слънчогледът ми е даже за птичките - много са смешни като се люлеят на питата.
Ето една лесна за разгадаване таблица - всичко зелено е съвместимо, а всичко бяло - неутрално (Моят грах с тиквички и слънчоглед е неутрална комбинация и напълно ме устройва).
http://sad-ogorod.moy.su/index/sovmestimost_ovoshhej/0-15
и още една
http://sadgorod.pp.ua/%D1%81%D0%BE%D0%B2%D0%BC%D0%B5%D1%81%D1%82 … 0%BE%D0%B4%D0%B5/


Последна редакция: пт, 27 май 2016, 13:21 от amica1

# 12
  • Мнения: 265

st. Dobri Благодаря за темата


Пролетен дъждец    ,
sisitons
Не се предавайте , времето се затопля , ще тръгнат растенията
Никой не ми каза това гъбки ли са , където са се показали в чувала  newsm78
Влайнките са много грижовни жени  Laughing Видяли , че не съм си засяла сминдух  и днес една ми донесе от нейния миналогодишния да си суша ...ама доста ми донесе  Rolling Eyes Закачих го в беседката на прохладно
Скрит текст:
Скрит текст:
Затопли се от 2 дена и краставичките дръпнаха и те , най вече корнишоните
Скрит текст:
Скрит текст:
Скрит текст:
Вързах малкия мръсник след инцидента с мицела и сега Пантерката ми се разхожда спокойно
Скрит текст:
Скрит текст:
А това е персиеца Моцарт ...градския котарак  Laughing
Скрит текст:
И малко настроение ........... Heart Eyes
Скрит текст:
Скрит текст:
Скрит текст:
Скрит текст:
Скрит текст:

# 13
  • Мнения: X
Ани, страхотни рози! Моите са два вида, но още не са цъфнали. Сега цъфтят паричките по ливадата и едни маргаритки, които и миналата година бяха на същото място. Корнишонките (Отело, Партнер и Левина) в оранжерията вече се отчитат. Левина ги пресадих в градината. Краставиците Тести Грийн са завързали и скоро ще стават за ядене (тези за градината едва подават първи същински лист). При нас чак сега се стопля.

# 14
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Ани, гъбки са. Редовно опръсквай за да станат големи.

Общи условия

Активация на акаунт