Детски рожден ден

  • 19 447
  • 251
  •   1
Отговори
  • планетата Земя
  • Мнения: 2 218
Правим детски рожден ден.Поканени са 14 деца+майките им.Някои майки имат и други деца,които са по-големи.Ние се познаваме покрай по-малките деца и практиката за РД е да се ходи с детето покрай,което се познаваме.Другите РД в компанията са минавали по този начин.Правя РД в неделя и бащите са почиващи и вкъщи.Едната приятелка ми се обажда сутринта преди тържеството-Може ли да дойде и големия ми син,защото му е скучно и няма какво да прави с баща си.Казах,ами,ако искаш го доведи,щом няма какво да прави.Какво да кажа?Хванаме неподготвена за такъв въпрос.В поканите съм уточнила имената на приятелчетата на сина ми.След това започнах да си мисля,че има и други по-големи деца,които не съм поканила и стана кофти.
Преди време с тази,същата приятелка,повдигна темата как на РД не може да поканиш всички,които искаш,защото сме ограничени финансово.И всяко дете си струва еди колко си за меню.И на тяхния РД някои момичета от компанията не бяха поканени.Нямаше ги и по-големите деца,разбира се.
То вече работата мина.Но как бих могла да излезна от такава ситуация,без да обидя майката,която иска да доведе и по-голямото си дете.Иначе приятелката ми е готина,много се разбираме и на 90 процента сме на едно мненние за нещата от живота.Но тук ми стана странно ....

# 1
  • Мнения: 2 156
Вече си ги поканила.
Какво е това "14 деца" + ... това не го разбирам за двегодишно дете.
Никой нищо няма да усети от празника.

# 2
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Може ли да дойде и големия ми син,защото му е скучно и няма какво да прави с баща си.

no comment.
Те ако от сега няма какво да правят... И чакат чуждия сеир (празник)...

Аз щях да й кажа, че ще й пратя моя мъж на гости у тях, да не им е скучно Mr. Green

Не знам, аз не съм смесвала РД-тата и поканите. В началото ми беше кофти, но все пак това са 2 деца със своето си обкръжение и своите приятели. Няма нужда да идват деца, които са непознати, по-големи и с други (дори чисто физически) възможности и очаквания.
Едно е всички деца да са на 2-3 години... Друго е да са на различни възрасти... И да се чудиш как да ги забавляваш и кой, кого ще бутне, ритне и т.н.

# 3
  • планетата Земя
  • Мнения: 2 218
Не знам, аз не съм смесвала РД-тата и поканите.

Аз бях поканила само наборите на сина ми.

По-големите братчета и сестричета не ги и виждаме-кой на училище,кой на градина

# 4
  • София
  • Мнения: 23 112
Milena, в крайна сметка, щом си упоменала в поканата конкретни имена, то би трябвало гостите да се съобразят с това. Големият син на твоята приятелка ще скучае с татко си, а няма да скучае с дузина пишлигарчета и толкова майки.  Thinking Хайде де! На твое място директно си казвам - рожденият ден е предвиден за малки дечица и майките им. Пък на когото му харесва - харесва.

# 5
  • София
  • Мнения: 17 338
Кофти е наистина, особено спрямо другите поканени, които може също да са искали да доведат друго дете. Аз бих казала нещо от сорта - принципно нямам против, но вече отказах на няколко гостенки да доведат големите деца и ще стане голям сакатлък, ако ти дойдеш с твоето.
Ама това е понеже аз не съм като Тони и все треперя да не обидя някой  Laughing

# 6
  • София
  • Мнения: 23 112
Ама това е понеже аз не съм като Тони и все треперя да не обидя някой  Laughing
Ааа, аз съм толкова категорична, понеже не ми се е налагало да го правя.  Joy
Но ако приятелката ми е наистина близка, ще й кажа, защото знам че ще ме разбере и няма да се засегне.  Peace

# 7
  • София
  • Мнения: 17 338
Ама това е понеже аз не съм като Тони и все треперя да не обидя някой  Laughing
Ааа, аз съм толкова категорична, понеже не ми се е налагало да го правя.  Joy

А, то и аз ако съм в ситуацията, сигурно ще постъпя точно като Милена - хън-мън, заповядайте. Така във форума лесно се дава акъл.

При нас обаче при такива рождени дни винаги поканите са били и за двете деца (или там колкото имат), не съм била на рожден ден само с определено дете от семейство никога.

# 8
  • Мнения: 166
Кофти е наистина, особено спрямо другите поканени, които може също да са искали да доведат друго дете. Аз бих казала нещо от сорта - принципно нямам против, но вече отказах на няколко гостенки да доведат големите деца и ще стане голям сакатлък, ако ти дойдеш с твоето.
Ама това е понеже аз не съм като Тони и все треперя да не обидя някой  Laughing



Напълно подкрепям.

# 9
  • София
  • Мнения: 8 002
Когато ме изненадват с такива самопоканвания, обикновено ставам брутална. Бих казала, че резервацията е за Х души и се опасявам, че с по-малките ще му е още по-скучно, отколкото с баща му. Ако и от това не зацепи, значи зле.

# 10
  • Мнения: 116
Много бих се издразнила на такава самопокана,но чисто теоритично бих премълчала,ако ми е много близка приятелка,което премълчаване ще доведе до наличине на негативни чувства у мен към нея.

# 11
  • планетата Земя
  • Мнения: 2 218
На твое място директно си казвам - рожденият ден е предвиден за малки дечица и майките им. Пък на когото му харесва - харесва.

Не мога така директно да режа.Донякъде и това е проблем.Като се замислиш едно детенце в повече нищо не е.Но то пък въпросът е принципен-защо за нея може,а за другите не

Изобщо не съм очаквала такъв въпрос от нея и ако имах малкооо време да помисля щях може би нещо да измисля,което да не я обиди.После се сетих затова,че има и други по-големи дечица и майките им могат да се обидят.Но не вървеше да й звъня аз и да й казвам.Тя е пределно наясно с това нещо.

# 12
  • Мнения: 116
Според мен проблемът не е в едното дете,а в това,че за другите големи деца няма да може,а за едно ще може.А реално не може да се направи компромис за всички,защото сигурно са предвидени определен брой деца.

# 13
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Според мен щом майката се е обадила да пита, значи е наясно че не е много редно и е била готова да приеме отказ. Иначе щеше да го доведе без да пита. Както на мен ми се е случвало. Също ми е много любимо - имаме познати с 2 деца от площадката - лятото на няколко пъти мъжете (моят и другият) се разбират да пийнат по бира, при което аз подготвям бира и чипс, след което ми се изтърсват цялото домочадие (мъж, жена и две деца) в 20.30 вечерта.  ooooh! И трябва тепърва да измислям салати и вечери. Та пердета всякакви, но ако не искаш да ти се качват на главата се научи да отказваш.

# 14
  • Мнения: 4 569
Може би по натам трябва да поговорите за това.

# 15
  • София
  • Мнения: 1 047
Може голямото дете да е изревнувало и да е поискало и то да дойде. Според мен като дойде, и то, и майката ще разберат, че не му е там мястото сред бебешорите. И останалите родители, които имат големи деца също ще си направят изводите и не вярвам да се обидят   bouquet

# 16
  • Мнения: 134
Ако наистина ти е приятелка , както казваш, преживей 12 лв, колкото там е куверта на голямото дете. По-важни са вашите взаимоотношения, от колкото въпросната сумичка. Компромис в името на приятелството , което трудно се среща в днешно време .

# 17
  • планетата Земя
  • Мнения: 2 218
Ако наистина ти е приятелка , както казваш, преживей 12 лв, колкото там е куверта на голямото дете. По-важни са вашите взаимоотношения, от колкото въпросната сумичка. Компромис в името на приятелството , което трудно се среща в днешно време .

Още в началото писах,че не е проблем едното дете в повече. Grinning

# 18
  • Мнения: 9 400
Честно казано не мога да разбера твоята приятелка. Ако е искала да доведе и другото дете, е можела да те попита по-рано още при връчване на поканата. Ама в самия ден - скучно му е, дрън-дрън. Някак си не върви. Иначе аз най-близките си приятели, като и те мене, ги каня с всичките им деца, но децата от ДГ на дъщеря ми само поименно и досега никой не си е довел и другото дете.
Възможно е другото дете да е ревнувало, че малкото ще ходи на рожден ден, но пък родителите е трябвало да му организират друго забавление - посещение на кино, някакво спортно занимание, което то обича, да омаловажат самото събите и т.н. Това последното го казвам като идея, ако някой друг попадне в ситуацията - защо Х ще ходи на рожден ден, а аз - не.

# 19
  • Няма такава държава!
  • Мнения: 1 308
Честно казано не мога да разбера твоята приятелка.
..... да омаловажат самото събите и т.н. Това последното го казвам като идея, ако някой друг попадне в ситуацията - защо Х ще ходи на рожден ден, а аз - не.

Аз пък мога да я разбера, защото ми се е случвало. Колко от пишещите имат две деца и е трябвало да "омаловажават" събитие? Мога с абсолютна сигурност да твърдя, че идеята не работи. Нали така нараняваш поканеното дете без наистина да облекчиш непоканеното? Много е трудно да балансираш в такава ситуация. Аз също вдигнах телефона и попитах майката на рожденника дали може - беше ми супер неудобно и бях подготвена за отказ, но все пак го направих и не считам - нито тогава, нито сега /9 месеца по-късно/ - че съм направила грешка. А въпросната майка не ми е приятелка, бегло я познавам. Ако ми беше приятелка, не мисля, че въобще щеше да стигне до такава ситуация.
Когато аз организирам рожден ден и имам приятелки с повече от едно дете, деца, които се познават с моите - винаги каня и двете, обратното не ми се вижда редно.
И още нещо - ситуацията не е странна, нормална е, просто ти си се подразнила.

# 20
  • Мнения: 92
Аз не мога да разбера ,като сте приятелки ,как така каните само едното дете.Аз имам две деца и никога не бих си позволила да поканя едното дете особено, ако пък и майката ми е приятелка.Друг е въпроса ,че някои по принцип идват само с едното.Аз лично бих се засегнала ,ако приятелка ми ни покани само с едното ми дете.Мисля,че мога да преценя къде може да отиде сина ми сам ,но да поканят само малката,защото братчето и е голям не бих го разбрала.Но може би защото и аз постъпвам така.

# 21
  • София
  • Мнения: 23 112
Нормално е на рожден ден на дете на 2 годинки да бъдат поканени деца на сходна възраст. Ако няколко майки доведат и по-големите си деца и ако същите деца са доста буйни и се започне едно тичане, блъскане - ами представете си какво чудо ще бъде и някое от малките деца може да бъде най-малкото ударено без да иска и после ревове, тръшканици... От тази гледна точка не бих канила деца на различни възрасти.  Peace

Само за пример - лятото бяхме канени на рожден ден на приятелско семейство. Там едно от децата, по-голямо с няколко години от нашето, удари моята с една пластмасова част от детска къщичка и сцепи веждата на Кати. После писъци, ревове - ха, познайте колко приятно ми стана.  ooooh!

Затова си е в реда на нещата децата да са горе-долу на една възраст.

Майките с по-големи деца да седнат и помислят първо, а не да се цупят и чупят стойки защо не са поканили и по-голямото им дете.

# 22
  • Мнения: 2 156
И все пак предпочитам деца,вместо възрастни.
Имам неприятният спомен с големия син,който е роден на 31.ХІІ. и няколко дни
у нас се изсипваше народ с покана и без.Но,най-кошмарното - с едно дете двама възрастни !
Е,това вече е минало,но с малкия не го повторих.
За мен по-голямо натоварване бяха възрастните,а не децата.

# 23
  • Мнения: 12 676
tonkabonka , ако имаш две деца, ще мислиш различно.  Моите деца си имаха приятели на тяхната въдраст - и големите, и малките, винаги сме били заедно - навън, вкъщи. така че, най-нормалното нещо беше да поканя всички. Но тогава не се ходеше по клубове.

# 24
  • София
  • Мнения: 23 112
tonkabonka , ако имаш две деца, ще мислиш различно.  
Мисля, че единственият ми проблем щеше да бъде, ако нямаше на кого да оставя голямото дете.  Peace За щастие нямаме приятели с много по-големи деца от нашето. Всички родихме горе-долу по едно и също време, с 1-2 години разлика.  Grinning

# 25
  • Мнения: 12 676
Ние също бяхме така, но и с вторите.  По Указа за насърчаване на раждаемостта.  Laughing 

# 26
  • Мнения: 11 971
Не съм се замисляла да каня деца на детски рожден ден само защото са братчета и сестричета на поканените.Имаме приятелски семейства, чиито деца и двете са приятелчета на моето дете, тогава се канят и двете.

Но например, ако поканя дете от ДГ, което е приятелче на моето дете, а майката бегло познавам, не бих поканила и братчето/сестричето.

Ако мога да си позволя ,например да поканя 14 деца, бих предпочела тези 14 деца да са приятелчета на моето дете, а не - 7 приятелчета и 7 непознати за него братчета и сестричета.

Вярно, от позицията на майка с едно дете, но нали при покана за рожден ден се съобразяваме с желанието на детето.

# 27
  • Мнения: 12 676
Вярно, от позицията на майка с едно дете, но нали при покана за рожден ден се съобразяваме с желанието на детето.

На 2годишното?  По-нататък вече е друго.

# 28
  • Мнения: 11 971
Вярно, от позицията на майка с едно дете, но нали при покана за рожден ден се съобразяваме с желанието на детето.

На 2годишното?  По-нататък вече е друго.

А, за две годишно не, разбира се, това май съм го пропуснала, че детето е на две. Но някъде от 5 започват сами да си "правят списък"

# 29
  • Мнения: 552
И ние скоро бяхме на детски рожден ден на 2-годишни. Четири от майките бяха довели и по-големите си деца. Резултатът беше, че аниматорите се занимаваха с 4-те големи деца, а 10-те малки си щъкаха самостоятелно и безцелно в детския център.
Мнението ми е, че на тази невръстна възраст, РД се прави повече заради желанието и радостта на родителите, не че децата могат да го оценят.

# 30
  • Мнения: 12 676
Толкова ли е трудно да го направите в къщи? 1 дете в повече  - никога не ми се  е отразявало. 

# 31
  • Мнения: 116
Предполагам не е въпросът в едното дете.Мен би ме притеснило,че това ще обиди другите майки-техните по-големи деца защо не са поканени?

# 32
  • Бургас
  • Мнения: 372
Предполагам не е въпросът в едното дете.Мен би ме притеснило,че това ще обиди другите майки-техните по-големи деца защо не са поканени?
Точно. След като майката е преценила, че ще покани само малките деца, не е редно да се водят и големите. Едно дете в повече, разбира се, нищо не е. Но другите родители, които също имат по две или повече деца, може да се засегнат. И става неприятно. От чисто финансова гледна точка, възможно е и да не може да си позволи да покани всички братя и сестри. А и не е нужно. Канят се приятелчета на детето. Ако пък реши вместо приятелчета, да покани братя и сестри, то пък може да засегне другите си приятелски семейства, че не ги е поканила тях. Аз също имам две деца - е, не мисля, че е нужно винаги да ходят заедно. Имат си различни приятели от ДГ, а дъщеря ми вече от училище, и не ги водя там, където не са поканени. Peace

# 33
  • 5 етаж в ляво
  • Мнения: 1 407
Според мен пък,е абсолютно безсмислено да се прави рожден ден на 2 год.дете ! Първо,защото на тази възраст нито се осъзнава,нито се помни  Peace,дори напротив,тържеството се превръща в тегоба за децата,доспива им се,мрънкат,плачат,по простат причина,че скупчването на много хора им действа раздразнително.С мението си не задължавам никого,просто аз лично съм стигнала до този извод,след като се престаравах с голямата ми дъщеря да правя такива рожденни дни.Освен раздразнено и превъзбудено дете,и изнервена майка,друг резултат от събитието не е имало  Mr. GreenЕ,снимки да,има спомен,но с цената на какво?Не,аз такива изпитания за себе си и за детето повече не направих с второто дете,но както се казва парен каша духа  Peace
Всеки решава за себе си в крайна сметка,аз съм си взела поука от такива празненства! Все още не съм правила рожден ден с деца на малката.Но тази година ще има рожден ден! С деца! Вече е голяма и знам,че наистина ще им е весело и забавно.Сега ще има смисъл и от аниматор и от деца,защото ще знаят какво правят и за какво е аниматора.
По темата:Сега,не че защото съм майка на 2 деца,както се вижда разликата им е голяма,но...ако ми е приятелка  знае,че децата ми примерно са с две -три год.разлика,и щом ми е приятелка,това предполага че моите и нейното дете са имали контакт и така да се каже са създали приятелски отношения...та,в този ред на мисли,не бива аз да и казвам че ще ида с двете си деца,а тя трябва да очаква да се появя с двете си деца...казвам отново,ако ми е наистина приятелка,а не позната....аз лично правя разлика между позната и пирятелка !

# 34
  • Мнения: 116
Аз пък не мисля,че прятелството се определя от това дали ще те поканят с двете деца.Точно ако ми е приятелка,трябва да ме разбере и приеме решението ми без крайни заключения за нашето приятелство.Аз също правя разлика между приятели и познати-на познатите дори не считам за нужно да се дава обяснение защо е направен даден избор за гостенчетата на рожденият ден.

# 35
  • София
  • Мнения: 23 112
Смутена съм, да не кажа по-силна дума, от някои постове. Какво значи, че детето било много малко и по-добре вкъщи да се празнува рождения ден или изобщо да не се празнува с деца.  Shocked

danidji, детето ти, както виждам от линийката ти, ще стане на 6 годинки и не сте празнували досета с деца?!! Ами за мен това е просто ужасно. От моя гледна точка си лишила детето от на-хубавия му празник. Не ми казвай, че не сте ходили на детски рождени дни и детето ти не ги е харесало. Някак си няма да ти повярвам.

Моето дете като стана на една годинка вече ходеше и се развяваше по стаите у нас с една камара пишлигарчета. На две годинки вече танцуваше яко и купонясваше. На третия си рожден ден пък беше на върха на щастието и се изявяваше като истинска домакиня на купона, макар че беше в заведение. 

# 36
  • планетата Земя
  • Мнения: 2 218
Предполагам не е въпросът в едното дете.Мен би ме притеснило,че това ще обиди другите майки-техните по-големи деца защо не са поканени?

Точно  Peace
Ако поканя и по-големите децата ще станат общо 22.Всеки си преценя силите.

Досега в същата компания и същия сценарий,с поканени само малките деца,минаха 4 ри рождени дни.Никой не доведе по-голямато си дете в детския център.И точно заради това се учудвам,че ме помоли да доведе и по-голямото.Може и да е имало друга причина,но да не ми я казва.Знам ли?

Големите с малките деца нямат абсолютно никакъв контакт и не се познават

# 37
  • планетата Земя
  • Мнения: 2 218
Не ми казвай, че не сте ходили на детски рождени дни и детето ти не ги е харесало. Някак си няма да ти повярвам.

Е,как ходили са,но защо те да се харчат. Mr. Green

danidji,значи ти с първото си дете се напразнува,а другите трябва да се въздържат,защото ти си стигнала да някакви си изводи.Шегуваш се,нали?

# 38
  • Мнения: 2 156
Това,че някой те е поканил на РД не означава,че трябва да върнеш
поканата. Всеки преценява спрямо момента - финансов,здравословен,емоционален и т.н.
Няма правила - въпрос на усещане.

# 39
  • в рока
  • Мнения: 1 119
Нашите приятели винаги ги каня с двете им деца,независимо на каква възраст са.Ако си покани някое приятелче от ДГ,тогава естествено поканата ще е само за съответното дете,а не за неговото братче или сестриче.Честно казано не виждам какво толкова те е впечатлило,но всеки си е различен Peace

# 40
  • Мнения: 134
Но как бих могла да излезна от такава ситуация,без да обидя майката,която иска да доведе и по-голямото си дете
 
 Ми как да излезеш? Казваш и не става, защото дечицата  са само набори на детето ми, тя ще се по засегне, защото всички сме много чувствителни, когато става въпрос за чадата ни, ще си сложи едно на ум и така.  Аз не разбирам, честно  от какво значение е присъствието на това дете, нали става въпрос за детски център и някак си не се усеща присъствието дори и  на поканените деца. А детето е на 2 години, а почти  всяко дете на тази възраст  си е живее в собствения си свят и не си дава много зор кое дете е сред поканените и кое не.
 Ако не са парите, не виждам кое те притеснява, още повече ,че сте много близки с майката.
 На моята щерка на рождения ден поканих и братчетата на поканените. Те са с по 4-5 години по-големи и дори не знаеха кое дете има рожден ден. Криво ми стана ,ама компромис, няма начин.

# 41
  • Мнения: 240
tonkabonka , ако имаш две деца, ще мислиш различно.  Моите деца си имаха приятели на тяхната въдраст - и големите, и малките, винаги сме били заедно - навън, вкъщи. така че, най-нормалното нещо беше да поканя всички. Но тогава не се ходеше по клубове.
Напълно подкрепям. И аз винаги съм канила майките с двете си дечица, но и не ми се е случвало да ме канят само с едното.  Мисля, че другото детенце, непоканеното ще се чувства зле да знае, че мама и братчето/сестричето отиват сами на РД. Но пък ние и приятелите ни сме все с дечица с по-малка разлика, може и затова да е.

# 42
  • Мнения: 1 761
според мен на детето просто му се яде торта.Simple Smile



Две деца каня и водя само на семейни празници с братовчеди и роднини,понеже всяко дете има някаква връзка с другото дете/семейство.

И моето дете иска да отиде на нечий рожден ден,на който не е поканено.Но му казвам,че не е поканено и не може да отиде.

# 43
  • Мнения: 9 400
Смутена съм, да не кажа по-силна дума, от някои постове. Какво значи, че детето било много малко и по-добре вкъщи да се празнува рождения ден или изобщо да не се празнува с деца.  Shocked

Моето дете като стана на една годинка вече ходеше и се развяваше по стаите у нас с една камара пишлигарчета. На две годинки вече танцуваше яко и купонясваше. На третия си рожден ден пък беше на върха на щастието и се изявяваше като истинска домакиня на купона, макар че беше в заведение.  
Ако щеш бъди дълбоко вЪзмутена и огОрчена (да се чете с ударение на главните букви), но не го взимай толкова навътре. От моите наблюдения пък до 3-год. възраст изобщо не са наясно кой им е приятел и кой не. Докато навърши дъщеря ми 3 години сме ходили на няколко рождени дни на 1-год. и 2-год. деца - ами всяко си играеше само за себе си, а майките ходеха след тях в клуба, пък родителите на рождениците (включително и аз направих грешката за 2 рожден ден на дъщеря ми) даваха допълнителни пари за +1 кака допълнително да ги гледа, защото били под 3 год, въпреки че нямаше нужда от това. Вече на рожденици навършващи 3 год. е друго. Там повечето деца се познават от ДГ или са склонни да играят игри с аниматорките, занимават се групово и т.н.
Така че благодарение на своя опит аз също смятам за глупаво да правя рожден ден с деца в клуб на сина ми като навърши 2 г. За 3 рожден ден ще видим, особено след като вече в нашата ДГ позволяват да се внасят торти и повечето хора минават с тържеството в групата - има песни, смях, торта и дори скромни подаръци за рождениците.

# 44
  • Мнения: 6 078
Всеки сам преценя колко и какви деца да кани на рожден ден, и аз съм на мение че когато големите деца не се познават ,няма смисъл да бъдат канени.


Но например, ако поканя дете от ДГ, което е приятелче на моето дете, а майката бегло познавам, не бих поканила и братчето/сестричето.

Е аз имах такъв случай преди няколко месеца в продължение на 2 месеца една от майките ми повтаряше, че ще ни канят на рождения ден на детето,то не беше записване на телефони припомняне че октомври наближава и така дойде октомври( същевременно аз съвсем сама гледах двете деца,съпруга ми беше извън страната и всички от градината бяха наясно ) седмица преди рождения ден дамата ми заявява че "Искаме да поканим И.... на рождения ден ",каза датата казах че ще кажа допълнително дали ще отидем,мислих дълго и реших че след като поканата е за едното дете ,казах че няма да можем да присъстваме,няма как да зарежа едното си дете в клуб с непознати ,защото малкото не е поканено.

# 45
  • Мнения: 1 788
За мен е напълно излишно да се прави рожден ден на дете под 6 години с толкова много гости.
Разбирам да са 3-4 дечица на неговата възраст (наистина близки деца) - ок, родителите искат да направят разнообразие и емоция, но повече деца, че и родители на куп, е пълна загуба на време, средства и излишни притеснения.
А това с големите деца вече е върхът на глупостта! Нито имат нещо общо с празнуващия, нито имат какво да правят на подобен рожден ден. Освен да ядат, пият и да скучаят, ама на чуждо място. Приемам подобни, само ако са близки с детето-рожденик отново, играли са заедно и т.н.
Няма неудобно в случая, ако аз съм канещият, да определя моите условия. Ако някой е чак толкова плиткообиден, че не може да доведе цялото си семейство, то не си заслужава вниманието дори...
Над 5-6 години вече детето е достатъчно голямо, за да го заведат до рождения ден, да го оставят за няколко часа и да си го приберат, без да има нужда от постоянно наблюдение и без родителите да се мотаят наоколо.
Ако пък аз съм поканена на рожден ден с едното си дете, но няма на кого да оставя другото, бих отказала поканата, отколкото да натрапвам челядта си в пълен състав.
И да, едно дете на 2-3 год. е достатъчно малко, за да празнува с 20 на брой "гости" на подобна възраст. А още по-безсмислено да празнува на заведение. Спокойно може подобен рожден ден да се направи и вкъщи, с 2-3-4 дечица на подобна възраст.

# 46
  • Мнения: 3 142
Редно е било да поканиш и братчетата и сестричетата. Особено ако разликата във възрастта им не е голяма, не прави добро впечатление, че не си предвидила и тях.

# 47
  • Мнения: 574
Скоро ни предстои рожден ден и отново взех да обмислям как и къде да го направим. Права е мамата, която каза, че на тази възраст само се изнервят от много хора на куп, като всеки иска да целуне рожденика, да го гушне, да подари подарък...няма нищо лошо в това на пръв поглед, но...Миналата година резултата беше плачевен...Поканих 5-6 деца с родителите им и още други наши приятели, общо 20-25 човека, на две смени, следобедна и вечерна. Детето не спря да плаче от първия гост, до почти докато си тръгнаха децата, плачеше от хората, от подаръците, от играчките, никого не искаше, аз се изнервих тотално, за мен това не е никакъв празник. Изхарчих една камара пари да посрещна както си му е реда толкова много хора и накрая докато гостите се веселяха, аз се чудех къде да приспя детето....накрая си легнах с него и нищо не разбрах от рождения ден Close Казах си, че повече такава грешка никога няма да направя. Обичам гостите, имам много приятели, искам всички да поканя, имам и роднини, но за празник на детето не става, просто е много малка още. И е вярно това, че възрастните правят тези рождени дни повече за себе си, отколкото за детето, то все още е прекалено малко, за да разбира какво става.
Тази година, понеже вече имам горчив опит с празнуването вкъщи, реших да е на заведение с детски кът- 4-5 деца в къта и 10 възрастни в заведението.
А по повод каненето на по-големи братчета и сестричета- никога не бих поканила само едното дете, просто за мен е проява на лошо възпитание, все едно моя приятелка да покани само мен на сватбата си и аз да не мога да взема половинката си. Прекалено са малки децата, за да разберат защо не могат и те да отидат с братчето/сестричето си. И аз предпочитам да откажа такава покана

# 48
  • София
  • Мнения: 23 112
Явно всичко си е до дете. Моето дете, както писах вече, на две годинки много се кефеше на масовките. Танцуваше, пееше... Беше събрала очите на един рожден ден, където правеха детска дискотека и тя удари страхотни танци и кълчотене. Всички й се радваха, понеже беше голяма атракция.  Laughing Беше напълно забравила за мен и мъжа ми. Тичаше при нас само за да грабне нещо за ядене от платата с мезетата. Чудесно си починахме близо 3 часа.

# 49
  • планетата Земя
  • Мнения: 2 218
Omnia Vincit Amor,не всяко дете реагира зле на събирания.Нашият се радва и танцува и затова правим такива рождени дни.Приема си подаръците,прегръща гостите,танцува,смее се и после ляга и спи като пич.
Първият му рожден ден беше в ресторант,пак с много хора.Разхождаше се,смя се,легна и се наспа в количката,и после продължи играта с другите деца.

# 50
  • Мнения: 574
Направо ви завиждам, че сте си изкарали добре с толкова малки деца, дано и ние тази година имаме този късмет  Mr. Green Hug

# 51
  • Мнения: 12 676
Първият му рожден ден беше в ресторант,пак с много хора.Разхождаше се,смя се,легна и се наспа в количката,и после продължи играта с другите деца.

Пък после се чудим, че абитуриентският бал е една малка сватба. 

# 52
  • Мнения: 1 567
Първият му рожден ден беше в ресторант,пак с много хора.Разхождаше се,смя се,легна и се наспа в количката,и после продължи играта с другите деца.

Пък после се чудим, че абитуриентският бал е една малка сватба. 
Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy

# 53
  • София
  • Мнения: 23 112
Не разбирам майтапи, които принизяват значението на рождения ден на едно дете.
Е, аз пък напълних дома ни с гости за именния ден на детето ми, което по онова време нямаше и половин годинка. Това проблем ли е... Кеф ми е било, имала съм възможност - направила съм го!

Авторката - говори ли с твоята приятелка? В крайна сметка дори и да си доведе детето, бас държа, че ще му е скучно и надали ще има желание да повтори следващата година.  Wink

# 54
  • планетата Земя
  • Мнения: 2 218
Авторката - говори ли с твоята приятелка? В крайна сметка дори и да си доведе детето, бас държа, че ще му е скучно и надали ще има желание да повтори следващата година.  Wink

След РД то не сме виждали/чували.Малкият се разболя и пазим къщата сега.Но и не мисля,че ще се повдигне темата и за в бъдеще.Поне аз няма да я повдигам,когато беше момента не реагирах,сега няма да връщам нещата.
Нейният син е втори клас и окапа от скука.Но тя си беше наясно с това нещо.


Пък после се чудим, че абитуриентският бал е една малка сватба. 

Аз никак не се чудя.Даже вече е планиран  Mr. Green

# 55
  • Бургас
  • Мнения: 372
Не виждам каква работа има едно 8-9 годишно дете, на РД на 2-годишно. Абсурдно е направо. Естествено, че ще се скапе от скука, какво да прави един ученик, при това момче, на бебешки РД. Едва ли детето е настоявало да дойде, може да са били възпрепятствани и да е нямало на кого да го оставят или просто майката да счита за редно да се канят и двете й деца. Но другата година със сигурност няма да повтори.

# 56
  • Мнения: 1 567
Не разбирам майтапи, които принизяват значението на рождения ден на едно дете.

никой не го принизява. Значение, има Рождения ден
- за самото дете ( колкото е по-голямо, повече се вълнува и разбира. Интересът на 1-2 годишните се изчерпва с умението да духнат свещичката и радостта от тортата)
- за майката/бащата. Хайде да включим бабите и дядовците.

# 57
  • Мнения: 1 788
На едно дете под 4 годинки дори, рожденият ден спокойно може да е и само с роднини или най-близки приятели (семейство с деца на подобна възраст).
А от големите зависи дали ще му е интересно на детето или не.
Изненади, торти, веселба, закачки и дори повече внимание ще получи, ако празненството е в по-тесен кръг.
Няколко близки деца също ще е забавно да присъстват.
Но събирания от 20 и повече души, възрастни, по-големи братя, сестри и подобни, е пълна загуба на време и нерви.
Децата ли да вардиш, своите ли, чуждите ли, с родителите ли да говориш, големите ли деца да следиш да не направят някоя щуротия...
Въпрос на предпочитания, но лично аз не бих го причинила нито на себе си, нито на децата си...  Mr. Green

# 58
  • Мнения: 75
Хайде не обръщайте темата в за и против рожденния ден. Който има желание и възможности, ще си кани. Който няма – не, голяма работа! Някои обичат гостите и емоциите (и родителите на рожденника имат празник!), а другите само дадените пари броят. Смешно е обаче, когато хората се натискат да бъдат поканени на всяко тържество, а самите те един бонбон не черпят. На първи мислене за три такива кокони се сещам. И като вземат да подмятат: „ами подаръци само, ако почерпиш с торта май се дават; на нашите деца никой не е подарил нищо сама така за празника, всички чакат тържество.” Значи да идем до вратата, да дадем подарък на детето и да си тръгнем. Да, добре. Толкова за този специален вид родители!

По въпроса за сеира ще ви кажа, че от мен не на един рожден ден искат даже да подарявам два подаръка: на празнуващото дете и на брата или сестрата. Да не се било обидило нещо! Ами купувала съм, какво да правя (детето все пак е приятелче с Х. и много иска да отиде), но с тези хора топли отношения нямам и няма и да имам.

Конкретно по темата: точно по тази причина не празнуваме у нас. Откакто дъщеря ми е на пет години, празнуваме само определен брой майки и по един възрастен на дете. По-късно дори отпадна възрастния. Казвам директно, че съм организирала транспорт: отиват, взимат детето (или го карат сами), празнуваме, прибират ги. И други работи мога да напиша, ама ще стане роман; хайде по-късно.

# 59
  • Мнения: 2 156
О,Палада ,пиши !Мислех,че само на мен ми се е случило.
Последният път беше на моя приятелка,детето навършваше 10г.и беше
организирано тържеството в една пицария.Децата дойдоха с майките и от поканени
10 деца/беще предвидила само мен от майките/ станаха + още 10 майки ..........
Не се сетиха поне да попитат удобно ли е да останат и пр.,а си поръчваха спокойно.
Много кофти се получи,защото това бяха непланувани разходи,а и майките се познаваха
само от РС.Мога много да пиша по темата,но после.

# 60
  • Мнения: 22 477
С едно дете съм, но за мен лично би било неудобно ако само едното ми дете е поканено, да завлека и другото. Особено ако не съм истински близка със семейството и децата не се познават.

А по повод има ли смисъл да се прави рожден ден на 1г. и т.н. дете - всеки го разбира по различен начин.
На 1г. детето може и да не разбира, но по-нататък вече със сигурност усеща, че ще има празник и т.н.
Дъщеря ми говори за рождения си ден месец и повече преди това. Мисли кого ще покани, избираме торта. Е, как да отнема това удоволствие на детето, щото видиш ли на смятам, че е малко. Ами не, не е малка, има си собствено мнение и аз го уважавам.

# 61
  • Мнения: 1 788
Аз сякаш не виждам някой в темата, който да твърди, че детски рожден ден въобще не се празнува под 4-5-6 годишна възраст, само мнения, в които се казва, че е излишно огромното, с много гости, разнородни празненство.

# 62
  • София
  • Мнения: 35 268
Аз пък съм в другата крайност....
В събота синът ми е канен на РД на приятелче от градината. Нямам обаче, на кого да оставя дъщеря ми Thinking Не става да го заведа и да го оставя/ малки са още/, не става да се натреса и с дъщеря ми, която знаят че имам, но не е поканена Thinking
Съответно реших да не ходя, но пък подарък купих, синчето картички прави, тръпне в очакване....
Уф, ами сега?
Телефон на майката нямам, пък едва ли бих се обадила да обяснявам, че трябва да заведа и малката.. ooooh!

# 63
  • София
  • Мнения: 2 734
Досега в подобна ситуация не съм попадала. От компанията майки, с които се събирахме като бяха бебета, на повечето им бяха първи децата. Само 2 са с кака или батко и на рождени дни винаги съм канила и двете деца. Те са с малка разлика и знам, че стават трагедии ако едното ще ходи на парти, а другото не. Обаче при покани от по-далечни познати (примерно дете от групата в детската), сега като се за мисля не е удачно да водиш и другото си дете, което я е виждало някога рожденника, я не. Но ако приятелката ми е близка, е нормално да поканя и двете й деца.

# 64
  • Мнения: 10 547
В една тема споделих, че съм отказала да заведа едното си дете на РД, защото е нямало на кого да оставя другото. Съответно отнесох критики, че съм проявила неуважение.
Чудя се вече и аз какво да правя. Кофти като съм с две ремаркета.

# 65
  • Мнения: 6 078
Аз пък съм в другата крайност....
В събота синът ми е канен на РД на приятелче от градината. Нямам обаче, на кого да оставя дъщеря ми Thinking Не става да го заведа и да го оставя/ малки са още/, не става да се натреса и с дъщеря ми, която знаят че имам, но не е поканена Thinking
Съответно реших да не ходя, но пък подарък купих, синчето картички прави, тръпне в очакване....
Уф, ами сега?
Телефон на майката нямам, пък едва ли бих се обадила да обяснявам, че трябва да заведа и малката.. ooooh!
ето това е гадна ситуация,няма ли как да му обясниш защо не може да отидете и да подари подаръка на детето в градината в петък или понеделник.Аз обясних на моя защо не можем да отидем и той се съгласи,нямаш драми.

# 66
  • Мнения: 3 181
За първи път чувам, че се кани само едното дете. Моят опит с Рд, е че каниш ли едното дете, автоматично майката идва и с двете деца. Дори  така поканих допълнително едно по-голямо дете, за да има компания за големият син на приятелка......но като се замисля, предпочитам да идват само с поканените деца....... мисля ги поканите за РД на синът ми тази година.......под 20 деца не ги изкарвам.....защото смятам и по-големите деца, а няма как да кажа, не водете по-големите или по-малките, а само поканените.......дори на първият ни Рд, дойдоха само майките, но на следващият целите семейства, т.е. майка, баща, деца.........и става........
Споделете, как се кани и кой трябва да дойде? Майката с поканеното дете или цялото семейство.....20 деца с по 2 родители.......става лудница, а има хора, които не държа да каня, но синковецът нали е добричък и го канят на всички РД, т.е. сигурно хората ще очакват да върна поканата.
 Имам едно дете.

# 67
  • Мнения: 11 971
Винаги съм се чудела в темите за детските рождени дни защо  често се коментират големи суми и големи бройки.Очевидно, че ако на всяко от поканените деца "по подразбиране"се канят братчета, сестричета, то сумата ще излезе сериозна .


Един от най-хубавите рождени дни   беше на дете от групата на моето дете, в малък театрален салон за куклен театър с известен/ включително и от ТВ екран/ и любим куклен артист.Майката покани всички деца, но само пет-шест майки, които да се грижат за тях, защото се съобразяваше с капацитета на залата.Имахме уверението, че децата няма да останат необгрижени.После отидохме и си взехме децата.
 
Моето дете беше възхитено, голяма игра е паднала.
Е, ако майката беше се беше притеснила, че братчетата и сестричетата ще страдат,/ а си беше наистина за страдание, само като започне поканеното дете да разказва ко й  ги е забавлявал/ то този начин на организация щеше да и бъде невъзможен.

Ако имах две деца и наистина нямах на кого да оставя второто още при получаване на поканата щях любезно да откажа, а не да се чудя в последния момент.

# 68
  • Мнения: 12 676
Т.е. едното дете е наказано, защото майката е решила да има две.

# 69
  • Мнения: 11 971
Т.е. едното дете е наказано, защото майката е решила да има две.


Защо да е наказано, това не го разбрах.
Канят се деца , приятелчета на детето, което има рожден ден.Детето, което има рожден ден, както в описания случай дори не знае кои деца имат/ нямат братчета/ сестричета.Нито се познават, нито си играят заедно, какво да правят на този рожден ден?

# 70
  • София
  • Мнения: 23 112
Т.е. едното дете е наказано, защото майката е решила да има две.
Не мога да повярвам, че разсъждаваш по такъв начин.
Според теб, Трещи, когато голямото дете ходи на рожден ден на връстници, дали му се пробутва и малкото дете с него, а?
Голяма драма, голямо чудо.
То не наказание, а цяла инквизиция бре.  Mr. Green

ani27, при нас ситуацията е следната. Ние каним само приятелски семейства с децата им. Още не сме на етап, в който детето само да си преценява и иска кой конкретно да покани. На рождения й ден идват целите семейства - мъж, жена и дете/деца. Както писах по-напред, децата не са с голяма разлика във възрастта. Дори и двете от приятелските ни семейства, които са с по 2 деца, същите са породени и проблемът е никакъв. Обаче, ако след година-две, моето дете започне да настоява да си кани приятелчетата от градината, което ще е съвсем разбираемо, то тогава вече по някакъв начин ще се опитам да посъкратя бройката. По-скоро ще отрежа родителите - тоест нашите приятели. Рождените дни ще са в хубаво детско клубче, децата ще са сравнително големи, за да не хленчат за родителите си, и така. Не си представям иначе да спретвам рождени дни с 20-ина деца и минимум още толкова родители.  Rolling Eyes

Миналата година ходихме на рожден ден на детенце, което навършваше 5 год. Аз, мъжът ми и детето ни бяхме единственото семейство там (уточнявам, че бяхме поканени и тримата, а не сме се нахендрили нахално). Всички останали деца бяха от групата на рожденичката. Майките/бабите им ги доведоха в клубчето, след което си тръгнаха и отново дойдоха да ги приберат, когато тържеството приключи в точно определен час. За мен това е подходящата схема на тази възраст - 5 годинки.  Peace

Последна редакция: пт, 24 фев 2012, 08:47 от tonkabonka

# 71
  • Мнения: 12 676
Т.е. едното дете е наказано, защото майката е решила да има две.


Защо да е наказано, това не го разбрах.
Канят се деца , приятелчета на детето, което има рожден ден.Детето, което има рожден ден, както в описания случай дори не знае кои деца имат/ нямат братчета/ сестричета.Нито се познават, нито си играят заедно, какво да правят на този рожден ден?




Наказано е това, което не може да отиде, защото има братче .  Уточнямаме, че говорим за малки деца.  И за мен схемата за по-големите е да ги оставят сами.

# 72
  • Мнения: 22 477
В крайна сметка това, че едно семейство има 2 и повече деца, не означава че те вървят комплект навсякъде.
За сега не съм имала проблеми с РДта на щерката, тъй като приятелите ни имат деца на същата и близка възраст.
Но от 3години организации, детски клубове, лудница пълна с деца и родители, миналата година просто нямах време да организирам такъв РД.
Поканихме още 2много близки семейства с децата си и отидохме в градската градина. Бях поръчала мъфини, украсени с детски фигурки, купих шапки, балони, свирки, от балоните за духане. Седнахме си в заведението, а децата бяха на върха на щастието. Хем на вън, хем имаше "торта" за всяко (естествено изядоха фигурките само), тичаха и надуваха свирките на воля.
С това искам да кажа, че понякога събирането на 10-20деца не води до "по-добро" празненство, нито мястото, нито куп хвърлените пари.

# 73
  • планетата Земя
  • Мнения: 2 218
Мирама,мечтая си аз такъв детски РД,но като сме родени зимата.Налага ни се да се завираме по клубове,заведение или вкъщи

# 74
  • Мнения: 75
Значи при нас беше така: първите два рд само с нас (тате, мама, бабите и две братовчедчета); третия и четвъртия у нас с пет деца и четири майки (нямаме много деца наоколо, на градина не е ходила); петия рд беше по-големичък (контактно ми е детето, запозна се в предучилищната с много деца и всички си ги искаше поканени, а и тя е ходила на поне десетина). После на шест празнувахме пак само с мен и тате и едната баба (по стечение на обстоятелствата,защото бяхме в Щатите). Седмия беше в така наречените клубчета: изпратихме покани по пощата, поименно и в края на поканата имаше поле с „разбира се доведи и един от ваште” и посочихме ден, до който искаме отговор дали ще присъстват; като ми се обаждаха или писаха родителите допълнително казвах, че сме за съжаление с ограничен брой места. Осмия рожден ден беше в една ферма: родителите бяхме отвън (някои пиха кафе, други се върнаха по-късно за забирането); децата ги доведохме до входа, поеха ги две отговорнички и им показваха два часа фермата и един час ядоха торта и пиха сок.На деветия бяхме у нас и имаше програма, забрах децата аз (без родители) и бяха поканени само децата като предварително им обясних на родителите, че нямаме място за тази бройка възрастни (щяха да са единайсет!) и деца (дванайсет!), а сме наели аниматьори у нас. Беше си страхотен рд! Десетия и единайстия пак с клуб с организиран бус, който забираше децата и един възрастен придружител, избран от нас (баба й). Родителите вкъщи. Миналата година беше в Дисни с баща й и баба; по стечение на обтоятелствата нямахме гости. Тази година мисля да ги пратя или на кино, или в музея (предлагат празнуване на рд с програма). За финансите: да ви кажа такава програма излиза по-скъпо от това да ми се изтърсят всички у нас, но първо си спестявам време и работа, второ избягвам конфликти от рода на „ама второто дете”, „ама може ли да дойдем и ние, мама и тате” (което винаги ми е било адски смешно: помъкнат се двама възрастни и даже биричка искат! била съм свидетелка на такова нещо).

Случвало ми се е да не иска да кани някого, на рд обаче му е ходила. Канила съм тези майки плюс бабите и тате сами у нас, отделно на празник. Скромно тържество, но сърце не ми дава тези дечица да не дойдат, а пък не мога да я накарам на сила да се откаже от някое приятелско име заради децата на моите приятелки. Това е положението! И все пак казвам, че е до желанието. Ако имаш желание и възможности за купон, винаги ще намериш начин; другото е ала-бала (децата не разбирали, на тях не им било важно, психолозите съветвали еди що си).

A я кажете, за рожденните дни по парковете какво мислите?

# 75
  • Мнения: 22 477
Milena___, до преди миналата година не си представях да направя такова нещо. )
Все си виках, да бе, ще се излагам по градинките, все едно не мога да извадя ХХХ лв. за рождения ден на детето. Но....такова облекчение изпитах да не се занимавам 1месец по-рано с резервации, пък да мисля кого да поканя така че да няма обидени, да предвидя 1бройка, а да ми се изтърсят на куп и 2та родители (накрая стават повече от децата) и т.н.

Палада, в горния си пост точно това писах, че миналата година рождения ден на дъщеря ми беше в парка. Прекрасно просто. ))))) И за мен и за детето, струва ми се беше най-хубавия от всички преди това. )

# 76
  • 5 етаж в ляво
  • Мнения: 1 407
tonkabonka ,да не сме празнували с деца нито на клуб,нито в къщи ,а в детската градина !Въобще не чувствам угризения за лишаване на детето си от най хубавия му празник,по простата причина,че в градината им устройвам празненство.Носи се торта,децата правят кратка програма да се поздрави рожденника,каня и фотограф.Заформя се един наистина весел рожден ден!За това дали е ходила на р.д.на друго дете-да ходила е,майката ми е приятелка,децата са ни в една група в градината.Беше в тях,когато отидох да я взимам,понеже беше без родители с аниматор и разни др.екстри,приятелката ми беше толкова изтощена,че само ми простена "Дана,повече в нас никакъв р.д." Mr. Green Да ,харесало и е,обяснява ми какво са правили,но аз отново казвам,че с ясна цел  и мисъл не съм правила подобни празненства до сега.Отново повтарям,че това си е лично мой избор и мнение,с което не ангажирам никой!!!А дали искаш да ми повярваш или не,това не ме засяга   bouquet
Мидичка,есетствено ,че приятелите не се определят по това дали ще поканят и двете ми деца.Подтекстът на това което съм писала е съвсем друг...сега не ми се обяснява какво съм исакла да кажа.  bouquet
Милена, въобще не се шегувам,а и не разбрах за кое ми казваш дали се шегувам???Грешно ти е схващането,че с първото ми дете съм се напразнувала!А от това което съм правила с първото,ми е урок какво да НЕ правя с второто !И въобще нямам дори и наченки да убеждаавам някой в своите си виждания и разбирания Wink...също така не съм споменавала някой да се въздържа от каквито и било лични намерения PeaceИзводите до които съм стигнала са си с абсолютно мое виждане и не задължавам абсолютно никой с него  bouquet
П.П.Съжалявам,че се отклоних от темата,но трябваше да отговоря.Приятен ден на всички   bouquet Hug    bouquet
ми е

Последна редакция: пт, 24 фев 2012, 10:39 от danidji

# 77
  • Мнения: 1 567
И двете ми деца са родени лятото.
По традиция последните 4 РД на дъщеря ми празнуваме на вилата (с огромен двор и близо до София).
Каня де що познати имам с деца ( и които са в София, а не по почивки). Купонът е пълен.  Flutter И най ме радва какафонията, която създават 15 деца (от бебета до почти тийн).


# 78
  • София
  • Мнения: 23 112
danidji, така да беше казала - че детето е имало празненства в детската градина.  Peace Това променя нещата!

Моето дете няма да празнува в градината, тъй като по това време вече ще има сборни групи и няма смисъл да черпим непознати деца и учителки.

Мирама, хубаво сте направили - в парка, на открито. При нас проблемът е, че имаме поне 5-6 семейства приятели, които задължително каним, тъй като сме си доста близки. Някак си не можем да не почерпим и родителите. За децата е ясно. Но за следващите години нещата празниците подлежат на промяна, тъй като детето ми самичко ще си посочва гостите.  Wink

# 79
  • Мнения: 75
Палада, в горния си пост точно това писах, че миналата година рождения ден на дъщеря ми беше в парка. Прекрасно просто. ))))) И за мен и за детето, струва ми се беше най-хубавия от всички преди това. )


За теб да, за твоето дете може би, но не и за другите деца. Знам какво се коментира обикновено за такива рд и ще ти кажа най-откровенно, че хората не са особено впечатлени и дори са подразнени.

На нашата площадка съм киснала от понеделник до петък три-четири години наред и да ти кажа ужасно е да дойдеш да играеш, ама да си всъщност на рд. Първо всичко ти е втръснало, второ не можеш да се облечеш празнично и да усетиш, че този ден е нещо специлано и трето децата се пръскат, а родителите им ги гонят: няма колективно нищо. Отделно, че се образува опашка я на пързалката, я на катерушката (все пак има и много други деца, паркът е обществен). Идва някаква хоум мейд торта – нищо не се чува от пеенето на хепи бърдей, защото си на фона на „Марииииийке, еллллаааааа!”, „Пешооооо, не там!!!”, „Гого, ще те напляяяяяскаммм, бееее!!!”; раздават се  хартиени подложки и всеки да се спасява да си търси място на пейката; на нас често ни се налага да седим на земята, защото в парка има четири пейки и е отворен за всички, значи има и поне десет други деца и десет майки, неканени на рд.  И те идват, гледат, облизват се и примляскват. А ние се чувстваме гузно!

Сори, ама освен пестенето на пари и организация нищо друго позитивно не виждам. Без да се заяждам, най-искрено ти го споделям, защото познат няма да ти го каже. Както и аз не съм го изтърсила на нашите домакини! Ама си го мислим много хора, и си го обсъждаме.

# 80
  • Мнения: 10 547
Невъзпитаните ми деца м.г. гледаха с другарчетата си един площадков РД.
"Аууу, не сте поканени да ядете торта! Ваш`те ще ви купят.", рече мамата на рожденика.

# 81
  • София
  • Мнения: 23 112
Каси, хаха... Ама кой е невъзпитаният в случая?! И ние миналата година се оказахме насред рожден ден на площадката, с тази разлика, че майката много любезно покани моята щерка да й сложи парченце торта в чинийка и да й сипе сокче. И тъй като тя не близва торта, се оказахме почерпени със сок. Ние най-възпитано поздравихме майката, понеже и следа нямаше от рожденика, и тъй.  Grinning Но не одобрявам подобен род празненства.

Ако обаче рожденият ден е в парка в някакво заведение на открито, мисля, че няма проблем. Почерпката ще е по масите, децата наоколо ще щъкат, ако има площадка в близост - още по-добре.

# 82
  • 5 етаж в ляво
  • Мнения: 1 407
Ама защо по дяволите рождения ден трябва да е на заведение бе хора ???? По тази логика,щом казвате че по парковете има деца и ще гледат тортата като в рекламата за течен шоколад "Финети",в заведението няма ли да има? Или вие го затваряте за рождения ден? Незнам,не разбирам,защо трябва да е на заведение  Thinking Рожден ден може да се направи по най простия,обикновен,без помпозности начин! Всичко е в настроението,па ако ще и с цигнета да си го изкара  Mr. Green
Мирама ,страхотна идея за парка...  bouquet Имаме си много обширен парк,с полянки,поддържан...да,там ще е рожденния ни ден.Обожавам да гледам децата свободни,тичащи на воля,без забележки да не бутнат някого/нещо,...просто свободни  Simple SmileСега ми щуква идеята да го направя рожден ден-пикник....с много постелки,балони,игри,аниматор...страхотна идея ми даде Мирама Hug Hug Hug

# 83
  • Мнения: 116
Учудвам се,че явно често се празнуват рождени дни в парка.И аз съм убедена,че по-голяма част от гостите (майките) няма да са във възторг от такава покана и със сигурност ще се коментира с недоволство.Не ми изглежда практично като се започне от липсата на места,хигиената,и се стигне до неканените дечица  които ще са там и ще се чувстват зле,и невъзможността да се предвидят колко деца ще има на площадката,че да стигне почерпката.

# 84
  • Мнения: 75
Мирама ,страхотна идея за парка...  bouquet Имаме си много обширен парк,с полянки,поддържан...да,там ще е рожденния ни ден.Обожавам да гледам децата свободни,тичащи на воля,без забележки да не бутнат някого/нещо,...просто свободни  Simple SmileСега ми щуква идеята да го направя рожден ден-пикник....с много постелки,балони,игри,аниматор...страхотна идея ми даде Мирама Hug Hug Hug[/color]


Виж сега, не искам да ти развалям романтичната илюзия за реещи в парка тичащи свободно, разперили ръце и вторачени в небесата деца. Те обаче не са овце и имат нужда и от конкретно занимание. Само хубавите градинки няма да ги зарадват, нито пък цветята, защото могат само да им се любуват отдалеч (могат и да ги изпокъсат, де, ама това е другата крайност). Значи ще избереш площадката така, че да отговаря на капацитета на гостите плюс минимум пет-шест други деца, които играят там (няколко люлки, пързалки, катерушки, пясъчник). Такава едва ли ще намериш, защото всички знаем по градовете как е.

Аниматор е супер идея, обаче какво точно ще им покаже? Ако децата са на под три нито могат да рисуват, нито пък да бъдат гримирани, преобличани, а и не могат да играят роли (кухня, лекар и други такива). Та какво става: аниматорът ще нехае и занимава децата, които са около него с някакви глуповати неща като драскане на лист и гримаси, другите ще се блъскат на пързалката или ще ревът за място на люлката, която постоянно е заета, а по-големките ще се чудят къде са и защо. По-добре плати на две детегледачки или ги затвори в някой клуб. Аниматорите не са детегледачки, казвам ти го, защото много си мислят, че аноматорът ще гледа децата. Не! Той си прави там примерно театъра или фокусите, а който иска да го гледа.

Пиша го това от позицията на канен на десетина такива рд-та. Имам доста наблюдения. Децата могат да играят навън и в клуб с градина, не е необходимо да е бар или Макдоналд. Но е хубаво да е на място, където всички се чувстват специално и празнично!

# 85
  • София
  • Мнения: 23 112
Аз само си представям картинката, ако ме поканят на някоя поляна. Ще се местя намусено от една кълка на друга по треволяка и сериозно ще се замисля да бойкотирам подобна покана следващия път.  Mr. Green Много хипарска ми идва тая идея и определено не се вписва в представите ми за хубав рожден ден. Ако искам пикник, ще си го направя на Витоша примерно.

Пак казвам - ако е в заведение в парк, да. Да има хубаво подредена почерпка върху масите, всеки да си има място, а не да тичаме като диваци възрастни и деца по поляните и да крещя на детето да се връща, щото е дало газ и се е запиляло на 300 м от мен.

# 86
  • Мнения: 11 971
Палада, в горния си пост точно това писах, че миналата година рождения ден на дъщеря ми беше в парка. Прекрасно просто. ))))) И за мен и за детето, струва ми се беше най-хубавия от всички преди това. )


За теб да, за твоето дете може би, но не и за другите деца. Знам какво се коментира обикновено за такива рд и ще ти кажа най-откровенно, че хората не са особено впечатлени и дори са подразнени.



За мен този начин на празнуване на рожден ден на "лятно бебе" е най- хубавият.Даже би ми било чудно, ако се празнува рожден ден през юли или август на закрито.

За съжаление, моето дете не е родено през лятото иначе не бих се поколебала да го отпразнувам в парк.

Във Варна имаме прекрасен Екопарк, където много често се празнуват детски рождени дни.Пак има елементи на предварителна организация, за тези, които искат да си запазят барбекю или които искат на полянката да им занесат столове и маси.Но е възможно и просто да се донесат одеяла за сядане, топки, свирки и без кой знае какви приготовления да се отпразнува рождения ден, вкл. и аниматори могат да се поканят.

Друг начин на празнуване- в Морската градина.Около Аквариума има люлки, катерушки, разбира се и заведение, където да си хапнат децата пица, сандвич, да се поднесе тортата.Естествено, на самата площадка има и др. деца, но и в клубовете също често има.

И да ви кажа ли, това са най-веселите рождени дни, защото:
-има много повече място за игра, тичане
-разрешават се свирки, нещо което не се допуска във всеки един клуб.
-няма ограничение за часа
-няма задължителни менюта, няма купища храна, която със сигурност ще бъде изхвърлена.И да остане не е в такива количеста като в клуб.

Нищо не се губи от празничността на събитието.На  едно дете от ДГ сме винаги канени на рождения ден, дори майката веднъж каза, че и идвало на ума направо на плажа да организира рождения ден, ама не посмяла, на което всички ние отговорихме, че би било разкошна идея!


На моето дете празнуваме от 4 годишна възраст рождения ден в клуб.Преди това рождените дни, които сме празнували- у дома с баба и най-близки роднини.

Защо аз избирам клуб:
- защото поради датата не бих могла да организирам парти на открито
-защото  в ДГ нищо не се разрешава- нито торта, нито клоуни.Празненството в ДГ минава под раздаване на пакетирани сухи пасти или др. опакована почерпка, нещо което ми навява асоциация с друг, да не казвам какъв ритуал.
-защото у дома наистина не мога да поканя дори най-близките приятелчета на детето, не ми позволява пространството.

Като избирам клуб, съобразявам бройки, менюта, финанси, време.
Нищо не приемам като задължително, куртоазно и т.н., всички поканени деца са канени от сърце,  детето ми си общува, играе и забавлява с тези деца.

# 87
  • 5 етаж в ляво
  • Мнения: 1 407
За да ми влезе такава идея в главата и представите,значи се съобразявам с нещо...в смисъл казвам,че имаме такава алтернатива в града...парк,с поляни,добре поддържани,кътове за игра и т.н.Не става въпрос за междублокови площадки с добавени към тях като екстри бараки,в които продават кафе и сок!Аниматорите знам за какво са,и не очаквам от тях да гледат децата...
Също и не считам,че трябва да се ангажирам с това да измислям на децата игри...повярвай ми,деца които имат пръчка и две топки могат да измислят толкова много игри,които ние въобще не можем да си и помислим...не са необходими скъпи играчки както и количества от тях за да им е забавно...именно по този начин се стимулира въображението на детето...ох стига,спирам,задълбаваме друга тема   bouquet
Последното което мога да кажа е,че пожелавам на всички децаи родители да си направят един незабравим рожден ден на слънчицата си,независимо къде ,как и с какво.Всеки си определя правилата според разбиранията   bouquet

# 88
  • Мнения: 10 547
 Hug Люде, недейте с рогите напред.
Взете Дендрариума, например. Има си нарочено място за рождени дни. До ми се изтупаните насред осраната квартална градинка, където няма място ни за мен, ни за кучето на съседа, па камо ли за балони и свещи и дечурлига и да искате децата да не ви гледат в устите, а аз да ви аплодирам, няма как да стане.

# 89
  • 5 етаж в ляво
  • Мнения: 1 407
аз отново да попитам...нима затваряте клуба,заведението,ресторанта за рождения ден на детето си,за да не "зяпат" с отоврени усти другите непоканени деца тортата ?????
П.П. и не става въпрос за квартална градинка  Mr. Green
Светкавица това което си написала ти ,е абсолютно в резон с моите идеи и виждания

# 90
  • Мнения: 10 547
Да, затварям клуба, всъщност не аз, а собствениците го правят, защото са преценили риска от деца, празнуващи рожден ден и такива, които са отишли просто да поиграят, събрани на куп. В ресторанта се яде по подразбиране. Не се водят деца да играят като основна дейност, каквото се извършва в парка или градинката.
Нали си наясно, че никой не застава против твоята воля да пикникуваш на празника на децата си, а просто да правиш това на подходящи за целта места. Инак става грозно, като да поканя импотентен в стриптийз-бар.

# 91
  • София
  • Мнения: 23 112
аз отново да попитам...нима затваряте клуба,заведението,ресторанта за рождения ден на детето си,за да не "зяпат" с отоврени усти другите непоканени деца тортата ?????
Личи си, че не сте празнували в детски клуб.  Grinning
Да, клубът се затваря.  Peace
Колкото до заведение - там всеки си зяпа в собствената чиния и чаша. Детето ми поне не ходи да зяпа по чуждите маси, при положение, че си имаме наша. А към заведението, в което празнувахме миналата година, има детски клуб. Така децата си хапват в клубчето, а родителите в самото заведение. За духнето на свещичките се събрахме всички заедно. Изкарахме си страхотно и тази година ще повторим на същото място.

# 92
  • 5 етаж в ляво
  • Мнения: 1 407
трябва да се срамувам от това ,че не съм празнувала рожден ден на детето си в клуб ?Или не разбрах?
И когато ви изтекат определените часове които сте се договорили,какво казвате на децата си? Сори,но часът за рожден ден приключи???? Mr. Green Mr. Green Mr. Green
Да де,в ресторант по принцип всеки би трябвало да си гледа в чинията,ама когато се поднася тортата на рожденника със запалените свещички на децата им е интересно и любопитно какво се случва на съседната маса,нали? Не знам,може и да греша,все пак не съм ходила на рожденни дни по клубове и заведения  Laughing
Отново казвам,всеки да прави така какот иска,аз влязох в темата да споделя мнението си,то се извъртя в съвсем друга посока ...както и да е  Simple Smile

# 93
  • Мнения: 11 971
аз отново да попитам...нима затваряте клуба,заведението,ресторанта за рождения ден на детето си,за да не "зяпат" с отоврени усти другите непоканени деца тортата ?????
Личи си, че не сте празнували в детски клуб.  Grinning
Да, клубът се затваря.  Peace


Сега се сещам само за един детски клуб във Варна, който се затваря само за празнуващите.В другите или има повече от един рожден ден, или има просто играещи деца.

Явно, всеки от собствената си представа  за "на открито" и за "клуб", затова се получава на моменти недоумение в темата.

# 94
  • Мнения: 10 547
Да, казвам на децата и гостите им, че е РД е приключил. И? нескончаемо парти ли да правя?

# 95
  • Мнения: 22 477
За тези от вас, които нададоха вой до небесата, колко ужасно и под достойнството е да се прави рожден ден в парк, или друго подобно обществено място...да бяха седнали да прочетат по-внимателно какво точно съм написала.
В парка, който празнувахме има 2заведения, които предлагат организиране на рожден ден. Събират се маси, прави се украса и т.н. И тъй като са на вън, неизменно има други клиенти с деца, или без. Какво означава това, че трябва да почерпя всички ли?
Бяхме в едното от тези заведения точно с 2семейства и 2деца. С тези хора се виждаме ежедневно и ходим на въпросното място. Категорично родителите не са се почувствали ощетени, или обидени, че видиш ли на съм решила да направя рождения ден по този начин.
Бях взела достатъчно подръчни парти артикули, така че раздадохме и на всички останали деца наоколо. Децата си се забавляваха достатъчно добре. Нито е имало подвиквания, нито съм се чудела какво точно ще правят и как да ги забавлявам. Тъй като те са почти постоянно заедно, имат си техни си игри и т.н.
И пак казвам, че тук става въпрос за 3деца. Не съм поканила една сюрия от 10-20деца и да се чудя какво да ги правя.

Аз също не одобрявам празнуване в кварталната градинка, или пред блока. И не това съм направила.
А 3г. преди това рождените дни са били в детски клуб с всичките му там глупости. Два пъти бяхме в един и същи и никога не се е затварял заради рожден ден (хората си държат на печалбата и от други лица). Ставало е пълна лудница от деца, едни на рожден ден, други ей така. Та какво, трябвало е и външните лица, които не познавам ли да черпя с торта? И да ги правя част от празника ни?

# 96
  • в рока
  • Мнения: 1 119
Никога не съм била канена на р.д. в парк.Понеже детето ми е родено през август,празнуваме на открито в заведението до дома ми.Отзад има чиста и поддържана детска площадка,където се събират децата от квартала.Така,като хапнат гостите,отиват да играят.Всеки има собствени разбирания. PeaceЛично аз бих се почувствала доста неприятно,на мястото на Касита в случая ,описан от нея по-горе.

В нашия град има няколко заведения(с или без детски кът),където обикновено се празнуват  детски рождени дни.Във всички тях се предлагат торти на парче.Ако на някое дете извън поканените му се дояде може да си поръча от заведението.А и за 3 часа колко деца ще минат през даденото заведение?

Аз лично ще се почувствам неудобно,ако разрязвам тортата и 7,8 деца примерно извън поканените ме гледат и им се дояде.


Както се каза и по-горе сладкарниците и ресторантите са предназначени за ядене,детските площадки и паркове-за игра.

# 97
  • Мнения: 22 477
Ама какво означава "децата като гледат да им се дояде"???
Нима в парка не виждате на всяка крачка ядящи деца?
Или като се седне в заведение едни са си поръчали нещо за ядене, други само за пиене?
Дали има рожден ден в едно заведение на открито, или не, за мен няма абсолютно никакво значение. И ако това заведение е в парка, какъв също е проблема?

# 98
  • Мнения: 2 931
И ако това заведение е в парка, какъв също е проблема?
     Сезонът!  Grinning
     До влизането си в пубертета, моят домашен тайфун всяка година ме критикуваше, че ... не съм го родила през лятото. Толкова искал да празнува навън, за да си поиграят децата както подобавало на рожден ден. А краят на октомври обикновено е студен, дъждовен и мрачен. Като беше на 5-6 се наложи да му обещая, че следващият път ще го родя през лятото  Joy Joy Joy

# 99
  • в рока
  • Мнения: 1 119
Цитат
Дали има рожден ден в едно заведение на открито, или не, за мен няма абсолютно никакво значение. И ако това заведение е в парка, какъв също е проблема?

Първото изречение не го разбрах.Второто-разбира се ,че няма проблем в този случай..Аз  моето никога не го водя на площадката с храна.Отива там да играе, а не да се храни.Обикновено ,другите играещи около нас похапват солетки или вафли,които мога да му купя от близкия магазин.Нали се сещаш,ако дойде някоя майка с торта на Мики маус да речем,откъде ще му я набавя.
Не задължавам и не обвинявам никой с моето мнение.

# 100
  • В Космоса
  • Мнения: 9 882
Супер идея е за рожден ден в парка! Виждала съм празнуващи и ми е направило страхотно впечатление. Приятелските семейства, с които ще празнувам рождените дни на дъщеря ми са подобни на мен и няма да се превземат, че сме на поляна, напротив ще се изкефят. За съжаление датата не го позволява. Sad

# 101
  • Мнения: 11 971
И ако това заведение е в парка, какъв също е проблема?

Ако прочетеш темата "Детски рожден ден във Варна", ще видиш като наближи лятото как всички качествено завиждаме на "летните майки".Невероятни веселби стават дори и с 10 деца.Има и мнение на популярен аниматор, който също споделя за най-веселите рождени дни на открито.

Просто тук не може да се придобие реална представа от точно конкретния парк, точно конкретното заведение, точно конкретния клуб, точно конкретната ДГ , за да се направи сравнение, а всеки си разказва за собствените наблюдения.

Вероятно ако в темата да се включат Mr Smile и Ерин Брокович, ще ни разкажат повече за "Най-веселия рожден ден" от гледна точка на децата.

Последна редакция: пт, 24 фев 2012, 13:22 от Светкавица

# 102
  • в рока
  • Мнения: 1 119
Акаша,винаги е по-приятно навън разбира се .И обясних защо аз няма да го направя в парк или детска площадка ако в близост няма заведение.И не е от претенциозност.  Peace

# 103
  • В Космоса
  • Мнения: 9 882
Акаша,винаги е по-приятно навън разбира се .И обясних защо аз няма да го направя в парк или детска площадка ако в близост няма заведение.И не е от претенциозност.  Peace

Всеки с предпочитанията си, разбира се.
Относно околните деца, да, неприятно би било, затова е хубаво мястото да е съобразено. Все пак няма да е особено подходящо да се изпльоскаме насред най-оживената плщадка. Може би някоя по-закътана полянка. Има такива из Западен парк, хвърляла съм им око.  Mr. Green

# 104
  • Мнения: 22 477
purko88, става въпрос за това, че в едно заведение на открито, което примерно се намира в парк винаги има посетители. Едни се хранят там, други пият само кафе и т.н. Ако аз седна с моето дете да пия кафе, а до мен има хора, които се хранят трябва да мисля дали и моето няма да поиска ли?
Та същата работа е и с РД на открито.
В споделеното от мен и нашето празнуване изобщо не става въпрос да се метнем на една поляна и да разпънем сеира. И да се чудя дали някое дете няма да дойде да иска нещо.

# 105
  • в рока
  • Мнения: 1 119
Мирама ,да празнуваш в заведение,около което има детска площадка или парк,и да отидеш с дисагите на детска площадка ,в близост на която няма заведение са две различни неща и двете го разбираме ,нали.Говорим за едно и също.
Цитат
В споделеното от мен и нашето празнуване изобщо не става въпрос да се метнем на една поляна и да разпънем сеира. И да се чудя дали някое дете няма да дойде да иска нещо.

Да,разбрах те Peace

# 106
  • Мнения: 116
Да,това е различно-заведение в парк,от просто в парк.В първия миг си представих РД на пейките в мизерният ни квартален парк,затова така реагирах.

# 107
  • Мнения: 22 477
Мидичка, ееее, не. )
Нашият парк е поддържан, нон стоп има деца, майки с колички и т.н.
Но за мен лично е неприятна реакцията от сорта - отишли в парка, защото нямат пари, как не ги е срам другите деца ще се дразнят.

# 108
  • София
  • Мнения: 23 112
Мидичка, ееее, не. )
Но за мен лично е неприятна реакцията от сорта - отишли в парка, защото нямат пари, как не ги е срам другите деца ще се дразнят.
Мирама, аз никъде не видях някой да се е възмутил от твоя пост. Били сте в заведение в парка, което е супер.  Peace

На голямо пространство, ако е парк, нека си се черпят колкото си искат.
Но на квартална площадка, където е фрашкано с деца, да опънеш софра на някоя пейка за мен е повече от просташко.

# 109
  • в рока
  • Мнения: 1 119
Цитат
В първия миг си представих РД на пейките в мизерният ни квартален парк,затова така реагирах.

И аз.

Цитат
отишли в парка, защото нямат пари, как не ги е срам другите деца ще се дразнят.

Това с коментарите за парите е грозно и се чудя кой би го коментирал изобщо Confused.
Не се чудя как не ги е срам на родителите ,правещи го на детската площадка,а не в заведение в близост.Казвам ,че мен  ще ме е срам ,ако дразня другите деца.

# 110
  • Мнения: 11 971
И с "дисагите на поляната" е весело, ако паркът е като нашият Екопарк:

http://bulgariatravel.org/data/media/149_004_Botanicheska_gradina_Varna.jpg

П.С. За тези, които не са виждали Екопарка на живо, това на снимката не е заведение, а само пейки.

# 111
  • в рока
  • Мнения: 1 119
Ами само да не помъкнат дисагите тук например

http://www.burgasinfo.com/uploads/post/5276df93918de87b48a8610c72b54225.jpg

# 112
  • Мнения: 116
Мирама,за имане/нямане на пари не знам дали и правилно да се правят изводи.Но наистина като си представих картинката в махленския парк (както казах Simple Smile ) и си представих как на някои деца от площадката им се дояжда,а няма за тях.Когато е в заведение обаче,всичко е различно-всеки е отишъл там да консумира,така че няма вернятност за неловка ситуация.

# 113
  • Мнения: 22 477
Мидичка, сигурно половината от хората, които правят рожден ден по този начин не го правят от липса на пари.
Когато се прави в детски клуб и има външни лица (родител с дете) те да не би да не се дразнят? Или там е друго?

Моите лични мотиви бяха липсата на време за организация (предната вечер се върнахме от море), прекрасното време (август) и отсъствието на почти всички обичайни гости (също по почивки). А този път нямах и време да звъня и каня хора, които виждаме няколко пъти годишно. За това отидохме с близките ни приятели да се почерпим, а децата да се повеселят. После и моето и техните говореха поне месец за това празнуване.

# 114
  • В Космоса
  • Мнения: 9 882
Ееее, чак пък на детската площадка... Едва ли има толкова откачени родители. Все ще се разграничат от тълпата. То е близко до акъла, все пак.

# 115
  • Мнения: 11 971
В много от клубовете предварително се поръчва торта и храна, така че другите играещи деца също биха се подразнили.


Така или иначе се отклонихме от първоначалния въпрос, аз също да задам един
Как точно отправяте покана за рожден ден на дете, например от ДГ.
В нашата градина има този маниер- поставят се пликове с покана в шкафчето на детето и детето си я намира там.В поканата обикновено е посочен мобилният телефон на майката.

Моето дете да види не торта, ами магазин за торти на открито, няма да се впечатли.Но му става тъжно, а и не само на него като се отворят шкафчетата и някое дете си намери шарено пликче с покана и възкликне "АХ, От Мими, Гошко...който и да е там."И другите започват да ровичкат,но не намират.Обясняваме се бързо кое и как, но винаги лек конфуз си остава и за канещия, и за поканения , и за непоканения.

# 116
  • Мнения: 116
О,аз съм далеч от мнението,че да се празнува в детски клуб е върха на престижа!

# 117
  • Мнения: 22 477
Светкавица, моето дете не ходи на детска градина.
Но аз лично бих се обърнала към родителя с покана, когато отида да си взимам детето. Или ще намеря друг начин, а не децата да почнат едно след друго да търсят покана по шкафчетата си.

# 118
  • 5 етаж в ляво
  • Мнения: 1 407
Значи за да съм била разбрана правилно,е трябвало първо да уточня какво имам в предвид парк Thinking Не мога да разбера,защо наскачахте като споменах парк,и веднага си представихте междублоковите пространства???? Защо,защо,защото всичко ни е черногледо на нас...като казах парк,имах в предвид от рода на показаното от Светкавица  Peaceама то нали е по лесно да се пишат коментари в които основно е да се упрекне тогава,когато не е с всеобщото мнение  Simple Smile Ако съм имала в предвид детска площадка,бих хо споменала изрично,но....няма особено значение кво съм си мислела аз
П.П. Сега се замислих,че това да се прави р.д. в парк е наистина странно и неразбираемо за хора,които са живели само в БГ

# 119
  • В Космоса
  • Мнения: 9 882

П.П. Сега се замислих,че това да се прави р.д. в парк е наистина странно и неразбираемо за хора,които са живели само в БГ

Може би има нещо вярно, че за българите е малко непонятно. Та ние до скоро не смеехме да си поседнем по полянките в парковете. Сега гледам стръкче тревичка не остава незаето... Grinning

# 120
  • Мнения: 22 477
За мен не е нито странно, нито неразбираемо. Но за много хора е така.
Както се видя и тук, дори е едва ли не белег на ниска култура и липса на финанси.

# 121
  • 5 етаж в ляво
  • Мнения: 1 407
абсолютно  Wink,ниска култура,липса на финанси и добър вкус  Joy Joy Joy

# 122
  • София
  • Мнения: 23 112
Mirama, не за пръв път ми прави впечатление, че си интерпретираш постове както ти падне.  Wink
За финансите не коментираме - това е глупаво твърдение.

Аз казах за себе си, че изобщо не би ми било удобно на поляна. Няма ли маси и столове - мерси. Не всеки е склонен на се въргаля по тревата и да се мести от кълка на кълка. Все пак домакините би трябвало да се съобразяват и с гостите. Или поне да уточнят, че рожденият ден ще бъде тип "пикник", че да се въоръжа с търпение и здрави нерви.

Показаният екопарк много ми хареса и при добра подготовка може да се спретне чуден празник.  Peace

Но да се празнува по площадки (виждала съм го с очите), е пълна простотия.

danidji, кое точно те разсмя така? Нали ти твърдеше, че всеки да си празнува както му е удобно. Но пък и всеки има право да си изрази мнението, нали така?!  Wink

# 123
  • 5 етаж в ляво
  • Мнения: 1 407
ама кой говори за площадки в междублоковите пространства ,не разбрах?????????

# 124
  • В царството на мечтите
  • Мнения: 338
Прочела съм само първия пост. И честно казано се възмутих. Мила ако ти имаш 2 деца и поканят само едното  ти как ще се почустваш. Аз честно казано кофти. Другото според мен трябва да се поканят и двете деца ако по голямото не дойде то само си е решило че не иска да ходи с малкото ама ми прозвуча много гадно
знам живота е скъп но все пак ... и сега знам, че много ще ме нападнат но това си е мое мнение

# 125
  • В Космоса
  • Мнения: 9 882
Или поне да уточнят, че рожденият ден ще бъде тип "пикник", че да се въоръжа с търпение и здрави нерви.


Естествено, че е редно да се уточни как ще се празнува (дали вкъщи, в клуб или на открито), освен ако не искат да ти гледат сеира с токчетата из поляните. Laughing

# 126
  • София
  • Мнения: 23 112
ама кой говори за площадки в междублоковите пространства ,не разбрах?????????
Ще разбереш, когато прочетеш внимателно отново темата.
И без това тя взе обрат, а авторката вече си е отпразнувала рождения ден на детето.

# 127
  • Мнения: 12 676
То и в клуб да е, сигурно не отиваш като в нощен клуб.

# 128
  • 5 етаж в ляво
  • Мнения: 1 407
Темата я чета от самото начало,така че много добре зная за какво иде реч в нея  Laughing
Друг е въпросът,ако ти си си помислила под наименованието парк,междублоково пространство...ето в едно поне да има единомислие,а именно че темата се извъртя....отново за кой ли път темите се извъртат и настава спор...и именно той е продиктуван от мнението ми,че ми харесва идеята за празнуване на р.д. в парк и тя бе разбрана погрешно и от това,че не съм парвила досега рожден ден на малкато ми дъщеря на заведение... Joy ей от това ми е смешно тонкабонка  Joy
а като се замисли човек,на децата едва ли им пука къде ще празнуват,важното е да има веселба и свобода

# 129
  • Мнения: 22 477
tonkabonka, е хайде, не беше казано липса на финанси, а изразено по съответния начин - пестене на пари. )
Не съм искала да си спестя парите сядайки в заведение в парка, а не в прашасал детски клуб.

# 130
  • Мнения: 12 676
Защо, пестенето на пари срамно ли е?

# 131
  • София
  • Мнения: 23 112
Mirama, ако рожденият ден на детето ми беше в топло време (а той е на 3 юни и досега е по-скоро кофти време) и открия подходящо заведение в парк, като нищо бих празнувала по този начин. Изисквнето ми ще е да има добра храна, а тортата ще си я осигурим ние. Не виждам никаква драма.  Peace

Важното е на децата да им е гот, но също така не е като да не ми пука за комфорта на родителите, тоест на нашите приятели.

Защо, пестенето на пари срамно ли е?
Сигурно не е срамно, но надали това е била целта на занятието при съфорумките, които казаха, че са празнували по този начин.  Peace 

# 132
  • Мнения: 22 477
Защо, пестенето на пари срамно ли е?

Изглежда да, за определени хора.

tonkabonka, не сте ли в БГ?
Юни месец при нас е стигало и до 40С.

# 133
  • Мнения: 10 547
Един РД на добре позиционирано място навън е често със същата цена като такъв в детски клуб.

# 134
  • София
  • Мнения: 17 338
Един РД на добре позиционирано място навън е често със същата цена като такъв в детски клуб.


Точно така.
В едно ранчо с коне дори ни дойде и по-скъпо - но си заслужаваше всяка стотинка.
В детски клуб сме празнували само веднъж и не се хареса нито на мен, нито на сина ми.

# 135
  • California
  • Мнения: 264
Аз само си представям картинката, ако ме поканят на някоя поляна. Ще се местя намусено от една кълка на друга по треволяка и сериозно ще се замисля да бойкотирам подобна покана следващия път.  

Как не ги е срам да те поканят! Нахалници!  ooooh!

# 136
  • в рока
  • Мнения: 1 119
Въртите,сучете и все до надскачане на финанси стига въпроса.Аз не видях някой да говори за пари.
А просто се оказа,че не сме се разбрали относно понятията паркове,междублокови пространства ,детски площадки и т,н, Peace

# 137
  • Мнения: 698
Честно казано, мисля, че си допуснала грешка. Може и да сте го коментирали, извинявам се, темата е дълга вече и не мога да прочета цялата. Казвам го, защото детето ти, да е живо и здраво Heart Eyes, пак ще има рожден ден. Не мисля, че е редно да поканиш 14 половин семейства. Покани 7 цели. Искам да кажа, че винаги е било проблем за мен, когато трябва да отида сама с едното си дете на рожден ден. Съобразявала съм се, но ми е правело лошо впечатление. Първо - трябва да се чудя къде да оставя другото, сега голямата вече е достатъчно оправна, за да остане за два часа сама, но преди беше проблем на кого да я оставя, пък и тя не можеше да разбере защо не е поканена. А таткото - закарай ни, вземи ни, стой един-два часа не знам къде по пътя между вкъщи и детския клуб, защото не си поканен. Не е срамно човек да няма пари за голям рожден ден, на кого не се е случвало! Ако трябва ще направя малък вкъщи, с две-три приятелски семейства, но не е редно да се делят семействата. Така мисля аз. Нека те преценят дали ще е интересно да дойдат по-големите деца и бащите, но нека бъдат поканени. Извинявай, не исках да те обидя, но това е моята гледна точка.  bouquet

# 138
  • Мнения: 10 547
Пурко, в този форум винаги има надскачане. Мол-ско, марково, мацко.

# 139
  • Мнения: 22 477
angel, добре де, като гледам разликата м-у децата ти е 5г. Ще кажеш че те имат еднаква компания, едни и същи приятели от училище?
Ако детето което ви кани познава само голямото, или малкото? Защо трябва да му се изсипе още едно дете, което не му е приятелче?
Когато децата са малки не е проблем, защото се познават по-скоро родителите, а децата покрай тях. Но когато вече тръгнат на градина, училище, приятелите им са си техни лични.


А човек ако е решил да се изтъкне, винаги може да намери начин да го направи.) И тук, и на вън. )

# 140
  • в рока
  • Мнения: 1 119
Цитат
Пурко, в този форум винаги има надскачане. Мол-ско, марково, мацко.

Аха ooooh!
Понякога имам чувството ,че сме в "По по най".Освен горноизброените видове надскачане имам много други типове:Еко,меко и т.н.

# 141
  • планетата Земя
  • Мнения: 2 218
Честно казано, мисля, че си допуснала грешка. Може и да сте го коментирали, извинявам се, темата е дълга вече и не мога да прочета цялата. Казвам го, защото детето ти, да е живо и здраво Heart Eyes, пак ще има рожден ден. Не мисля, че е редно да поканиш 14 половин семейства. Покани 7 цели.

Няма как да поканя само половината от компанията ни.А това са 14 деца с майките им на неговата възраст,с които сме всеки ден в парка.Да,разбирам проблема с другите деца,но точно затова и неслучайно избрах неделята.Познаваме се добре и знам,че на другите деца бащите почиват и ще могат да ги наглеждат.
И не на последно място в този същия състав,и същата компания минаха 4 ри рождени дни и пак бяха поканени само малките деца.Проблем нямаше,защото така или иначе малките нямат контакт с големите и не се познават.Никой не доведе по-голямото си дете.
Точна заради това се учудих на молбата й да доведе голямото

ПП Бащата ги докара и ги взе с колата.Беше на линия.Но може да е отказал да гледа по-голямото дете.

Последна редакция: пт, 24 фев 2012, 18:10 от Milena___

# 142
  • Мнения: 22 477
Сега се сетих за една покана за РД.
По "правилата" на форума, всичко ок. В заведение, на открито, с детски кът.
Лошото в цялата история е, че това се случва юли месец, в 12ч. по обяд, а както площадката, така и цялото заведение го пече слънцето жестоко. Няма грам сянка, никъде.
Аз знам това, предупредих и майката за този "проблем". Но тя въпреки всичко реши да го направи там.
Масово родителите се оплакваха, защото половината дори не бяха взели шапки за децата си. А на 40С жега и ярко слънце, какъвто и да си, ще ти се изпържи главата.
Така че въпреки че хвърли достатъчно пари....почти всички гости бяха недоволни.
Не винаги заведение е най-добрият избор за празнуване.

За това се сетих във връзка с покана за РД на поляната примерно. ) Ами сто пъти предпочитах да съм под някое дърво на тревата, отколкото под припичащото слънце.

# 143
  • Мнения: 698
angel, добре де, като гледам разликата м-у децата ти е 5г. Ще кажеш че те имат еднаква компания, едни и същи приятели от училище?
Ако детето което ви кани познава само голямото, или малкото? Защо трябва да му се изсипе още едно дете, което не му е приятелче?
Когато децата са малки не е проблем, защото се познават по-скоро родителите, а децата покрай тях. Но когато вече тръгнат на градина, училище, приятелите им са си техни лични.

Права си. Когато голямата я канят на купон от училище, дори с преспиване, ок, как да пусна и малката!? Абсурд! Но това не ме ангажира по същия начин, малката дори не разбира на какво точно мероприятие отива голямата. Някой я закарва и я взима на другия ден, никакъв проблем. Обаче обратното, чрд в детски клуб за 2 часа, с поканено само малкото дете, за мен е било проблем. Това споделих. Никога не съм си позволявала да поканя само майката и малкото дете. Нормално е да се получи така, че някоя майка да няма къде да остави голямото. Ситуацията е деликатна. Не беше обвинение...  bouquet

# 144
  • Мнения: X
Честно казано, мисля, че си допуснала грешка. Може и да сте го коментирали, извинявам се, темата е дълга вече и не мога да прочета цялата. Казвам го, защото детето ти, да е живо и здраво Heart Eyes, пак ще има рожден ден. Не мисля, че е редно да поканиш 14 половин семейства. Покани 7 цели. Искам да кажа, че винаги е било проблем за мен, когато трябва да отида сама с едното си дете на рожден ден. Съобразявала съм се, но ми е правело лошо впечатление. Първо - трябва да се чудя къде да оставя другото, сега голямата вече е достатъчно оправна, за да остане за два часа сама, но преди беше проблем на кого да я оставя, пък и тя не можеше да разбере защо не е поканена. А таткото - закарай ни, вземи ни, стой един-два часа не знам къде по пътя между вкъщи и детския клуб, защото не си поканен. Не е срамно човек да няма пари за голям рожден ден, на кого не се е случвало! Ако трябва ще направя малък вкъщи, с две-три приятелски семейства, но не е редно да се делят семействата. Така мисля аз. Нека те преценят дали ще е интересно да дойдат по-големите деца и бащите, но нека бъдат поканени. Извинявай, не исках да те обидя, но това е моята гледна точка.  bouquet

Абсолютно съм съгласна. Поканата се отправя до семейството, то понякога е повече от ясно, че таткото няма да дойде(има си по хубави занимания).
По-голямото дете не виждам как ще е в тежест в детския център, там децата играят(само да ви кажа, че не съм била в български детски център). "Официалната" част с ядене и торта е около час, после си играят децата.

За мен по-честният вариант е ако не можеш да поканиш цели семейства е да кажеш, че ти поемаш вход и храна на приятелчето, а самите родители плащат за братчето, ако държат и то да е там(или нямат друг избор).

# 145
  • Мнения: 10 547
Ох, как да отправя поканата към семейство, което не познавам?
Тъпото на популяризираните от детските клубове рождени дни е, че децата започнаха да канят приятелчета от детската градина, на чиито родители не зная дори имената.  ooooh!
Добре че, едното ми дете порасна, та родителите престанаха да стоят по клубовете с отрочетата си, защото съм имала случай на РД през двата часа, на който нямаше какво да си кажа с придружаващите възрастни. Еле, пък, ако са пратили детето си с някоя баба или брат/сестра в тийн възраст.

Последна редакция: пт, 24 фев 2012, 18:33 от Касита

# 146
  • планетата Земя
  • Мнения: 2 218
Никога не съм си позволявала да поканя само майката и малкото дете. Нормално е да се получи така, че някоя майка да няма къде да остави голямото. Ситуацията е деликатна. Не беше обвинение...  bouquet

Стандартно е така,да.Но нашата ситуация е малко по-различна и затова въвеждам в конкретната стиуация




Абсолютно съм съгласна. Поканата се отправя до семейството, то понякога е повече от ясно, че таткото няма да дойде(има си по хубави занимания).

И от къде е задължително поканата да е към семейството?
Прави се детски рожден ден с приятелчета на рожденика,а не се канят семейните ни приятели с деца

# 147
  • Мнения: 22 477
Стана ми много интересно с тези покани до семейството. )
Ако познаваш цялото семейство и са ви близки приятели, ок, съгласна съм.
Но ако става въпрос за деца от детската градина, или училище?
Или примерно когато моето дете беше малко и ходехме по градинки и площадки съм се познавала само с майката, а бащата дори не съм виждала. Аз каня детето, когато е малко съответно някой да го придружава. Не каня цялата фамилия на рожден ден.

# 148
  • Мнения: 698
Може би наистина говорим за различни неща. Но аз винаги каня цели семейства, така че дори да поканя и деца от детската градина на малката ми дъщеря, няма как да ги поканя наполовина. Ще оставя те да си преценят.
Факт е, че е имало проблем. Затова е темата. Ние се опитваме да изясним защо се е получил. 

# 149
  • планетата Земя
  • Мнения: 2 218
. Аз каня детето, когато е малко съответно някой да го придружава. Не каня цялата фамилия на рожден ден.

Аааа,да ги нямаме такива.Каниш цялата рода,щото така е прието  ooooh!

В крайна сметка РД се организира по вкуса на рожденика/майката.Който не приема избора им,не идва.То това не е нещо задължително като на заточение един вид.И после обсъждаме и се присмиваме

# 150
  • В Космоса
  • Мнения: 9 882
Ако е приятелско семейство - цялото, ако е приятелче от градината - с един придружител. Предполагам така ще правим ние. И няма какво да са обидени, че само едното дете е поканено. То е логично, когато не са близки родителите и рожденичето познава само едното дете.

# 151
  • Мнения: 698
Всъщност, не съм канила непознати семейства. В детската градина рождения ден също се празнува. Още веднъж. Отделно. Защо да каня деца от детската градина? В детския клуб или вкъщи каня Приятели и всичките им деца са добре дошли.

# 152
  • В Космоса
  • Мнения: 9 882
Да всъщност, това е най-добрия вариант, ако отделно се празнува в детската градина. Такава ли е практиката?

# 153
  • Мнения: 698
Не знам. Ние правим така. Дори когато рожденият ден се пада в събота или неделя. Детето се радва. Simple Smile

# 154
  • София
  • Мнения: 23 112
Аз само си представям картинката, ако ме поканят на някоя поляна. Ще се местя намусено от една кълка на друга по треволяка и сериозно ще се замисля да бойкотирам подобна покана следващия път.  
Как не ги е срам да те поканят! Нахалници!  ooooh!
Не бери грижа на моите приятели. Те са скучни хорица - празнуват в клубове и ресторанти.  Peace И слава богу, няма да ми се налага да се кълча по поляните, просто говорех хипотетично.  Mr. Green

Mirama, в София сме.  Peace Обаче от 4 години насам на 3 юни времето е кофти и винаги вали дъжд. Дори когато раждах Кати валеше като из ведро.  Wink

Последна редакция: пт, 24 фев 2012, 19:28 от tonkabonka

# 155
  • Мнения: 3 181
Аз само си представям картинката, ако ме поканят на някоя поляна. Ще се местя намусено от една кълка на друга по треволяка и сериозно ще се замисля да бойкотирам подобна покана следващия път.  
Как не ги е срам да те поканят! Нахалници!  ooooh!
Не бери грижа на моите приятели. Те са скучни хорица - празнуват в клубове и ресторанти.  Peace И слава богу, няма да ми се налага да се кълча по поляните, просто говорех хипотетично.  Mr. Green

Mirama, в София сме.  Peace Обаче от 4 години насам на 3 юни времето е кофти и винаги вали дъжд. Дори когато раждах Кати валеше като из ведро.  Wink

Оооо, щерка ти е родена на датата на мъжът ми..нямам спомени за дъжд освен 2009.

# 156
  • Мнения: 11 971
Всъщност, не съм канила непознати семейства. В детската градина рождения ден също се празнува. Още веднъж. Отделно. Защо да каня деца от детската градина? В детския клуб или вкъщи каня Приятели и всичките им деца са добре дошли.

Не във всички ДГ е разрешено да се празнува рожден ден, поне не с обичайните за рожден ден ритуали.Затова много майки, както и аз, каним и приятелчета от ДГ.Няма как да се поканят братчета и сестричета, които са непознати за детето ми.А ако можех до безкрайност или поне до по-голяма бройка да каня гостенчета, бих предпочела да поканя всички деца от групата, отколкото непознати деца.

Относно цените за празнуване на открито- да, понякога може и по-скъпо да е, но това са много по-смислено похарчени пари, отколкото задължителните менюта в клубовете, които така или иначе почти никой не яде, защото нито има време, нито са особено вкусни.

Рождените дни на сина ми винаги са били весели , децата са си играли добре, но пък не е имало клуб на който да не намеря някакъв кусур в организацията.

# 157
  • София
  • Мнения: 35 268
Днес реших моя казус- не присъствахме на РД на градинското приятелче Confused
Това е. По-добре така, отколкото да ме пишат после във форума, че съм натресла и дъщеря ми.
Съжалявам само, че не предупредих родителите за решението си, надявам се само, да не се засегнат и от това ooooh!

# 158
  • Мнения: 2 197
На всичките рождени дни на дъщеря ми (изключвайки първия и втория, когато така или иначе възрастните преобладаваха) всички поканени родители с по-големи или по-малки деца са водели и тях. Всъщност те са 4 или 5, не съм правила статистика. Никога досега не ми е правило впечатление това. Даже специално се старая да поканя и по-големи деца, за да не скучаят братята и сестрите. Според мен е грозно да поканиш само едното дете от семейство, даже и да не сте безкрайно близки. Не че ние сме с безкрайни финансови възможности, но тези "излишни"20-тина лева не ми се струват нещо съществено.

# 159
  • Мнения: X
Съжалявам само, че не предупредих родителите за решението си, надявам се само, да не се засегнат и от това ooooh!

Е как така няма да отидеш на място, където си поканен, без да се обадиш и да кажеш.

Как няма да се засегнат?

Аз не бих те поканила втори път.

# 160
  • планетата Земя
  • Мнения: 2 218
Е как така няма да отидеш на място, където си поканен, без да се обадиш и да кажеш.

Как няма да се засегнат?

Аз не бих те поканила втори път.

Това,че не се обадила не е болка за умиране.Ясно че е се случило нещо непредвидено-нямало е кой да гледа другото дете
В детски центрове не се плаща презварително,а само за дошлите деца.

# 161
  • Мнения: X
Все пак, едната учтивост изисква да се обадиш. То е ясно, че има някакво препядствие.

# 162
  • планетата Земя
  • Мнения: 2 218
Все пак, едната учтивост изисква да се обадиш. То е ясно, че има някакво препядствие.

Да,така е
Обаче понякога нямаш телефон на родителите и няма как да го направиш

Не знам дали е така в този случай

# 163
  • Мнения: 513
Аз винаги каня всички деца в семейството , но в интерес на истината май нямаме много приятели с повече от едно дете. Всъщност до тази година рождените дни си бяха кошмар- детето бързо се изнервяше от многото хора, децата изпочупваха новите играчки и въобще не си прекарваше добре. Много по-хубаво щеше да му е само с бабите, които обръщат внимание само на него и го затрупват с подаръци и глезотии. Истината е, че правехме рождените дни само защото ми беше неудобно от другите майки, които ни канеха на празниците на своите деца. Там синът ми също се изнервяше, но поне можехме да си тръгнем, когато пожелаем. Тази година вече беше различно- децата истински се забавляваха. Имаше една майка с две деца, голямото  е доста по-голямо от моето. Познавам я отдавна, знам, че мъжът и много работи и е много вероятно да няма възможност да гледа по-голямото дете. Знам също, че ако не го поканя изрично, жената ще обърне света, но ще намери кой да гледа, дори с цената на големи неудобства и ще дойде само с малкото дете. Затова наблегнах, че са поканени и двете деца. Резултатът беше, че на голямото му беше безкрайно скучно, но след като беше изрично поканено, вече нямаше как да не дойде.
Тази година синът ми за пръв път беше поканен на РД на дете от градината, чиито родители не познавам. Попитах майката дали да останем в сладкарницата, тя ми каза ние да си преценим. Липсата на категорично положителен отговор много ме зарадва- въобще не ми се стоеше два часа на маса  с непознати хора. После обаче се оказа, че всички други родители са останали. Синът ми беше много разочарован, че само нас ни е нямало. Там се е държал добре, но вкъщи цяла вечер плака, даже през нощта викаше " Мамо, не си отивай!". Вече не знам как да постъпвам в такива ситуации- в никакъв случай не искам да се натрапвам, но как да си оставя детето като знам как се разстройва! Искрено се надявам скоро да не ни канят на подобно събитие.

# 164
  • Мнения: 22 477
Аз не бих си тръгнала и да оставя детето само на рожден ден. Тя дори няма да поиска да влезе в детския кът ако знае, че ме няма там. Но не бих и натоварвала родителите ако не са ми близки с моята консумация. Спокойствието на детето ми не струва 4-5лв, колкото примерно ще ми е сметката за кафе и сок.

# 165
  • Мнения: 14 654
Аз съм за строг ред на подобни партита, защото иначе става лудница и празникът се разваля. Първо правило - малко гости. И второ много важно - не каня братята и сестрите на поканените деца.
За по-голямо дете на рожден ден на малкото ще направя изключение, защото големите не пречат, но да ми доведат някакво сополиво човеченце на партито на големия, което ще разсипва играчките, ще се бута в игрите, ще трябва всички да внимават да не го бутнат, ще се  плюнчи и реве - в никакъв случай.

# 166
  • Мнения: 1 788
Аз пък не мога да си представя да имам две деца, по-малкото да е поканено на рожден ден, а аз най-естествено и непринудено да замъкна и по-голямото.
Подобна постъпка бих нарекла крайно невъзпитана и нахална.
Не знам как така по дифолт се разбирало и приемало, че като е поканено едното и другото/другите трябва да са заведени.
Другата глупост е за подаръците. Едното дете празнува, но и на другото подарък, че да не се било разстроило.
Разбирам да получи шоколад или някое друго лакомство - ок, но чак пък и подарък...
Ако е по-голямо къде е проблемът да му се обясни, че днес е специален ден за по-малкото, трябва да го уважим, зарадваме, а след време ще дойде и неговият специален ден...
Ако е по-малко, то ще се радва достатъчно на дребните лакомства, които евентуално ще получи...

# 167
  • София
  • Мнения: 35 268
Все пак, едната учтивост изисква да се обадиш. То е ясно, че има някакво препядствие.
Ако имах телефон, щях да се обадя Naughty
Възпитанието ми го изисква, но в случая увиснах.....това е!

Аз никога, никога не бих поканила само едното дете Naughty Винаги в поканата каня всички, дали ще дойдат си решават те...
Ще си направя сметката- ще поканя или няма да поканя съответното семейство, но само едното дете никога Naughty
Скоро приятелка ме пита, ако семейството е с 13 деца?! Да, или ще поканя 13-те или нито едно.
Такъв човек съм. Децата са малки още, не проявяват супер претенции за поканените. Не знам, с времето може и да решават, но на този етап преценявам аз. Не смятам, че на рожден ден на 5 годишни, 6 годишното сестриче трябва да си седи у дома, защото е "голяма".
Е, да, отказах РД на племенницата, защото моите са малки и знаех, че ще скучаят безкрайно....
Родителите се засегнаха, но присъствието на децата ми беше в тежест и за двете страни. Това ми беше напълно ясно, няма значение, че сме роднини от първо коляно....
Гледам трезво над нещата, не всичко е на всяка цена.....но, просто има неща, които простото възпитание налагат Peace

Последна редакция: нд, 26 фев 2012, 00:36 от Ms.Gorgeous

# 168
  • планетата Земя
  • Мнения: 2 218
Ако имах телефон, щях да се обадя Naughty
Възпитанието ми го изисква, но в случая увиснах.....това е!

Така си и мислех.Нормално е да се обадиш,но като нямаше телефон и връзка с хората,не става

# 169
  • Мнения: 11 971
Не смятам, че на рожден ден на 5 годишни, 6 годишното сестриче трябва да си седи у дома, защото е "голяма".


Ако пет годишните поканени са деца от детската градина, 6 годишното сестриче не би било поканено не защото е голямо, а защото вероятно не познава детето, което има рожден ден, не си е играло с него и най-вероятно няма да познава никого от гостенчетата.

# 170
  • Мнения: 14 654
Ms.Gorgeous,
моите деца са с разлика 6 години. Всичките ми приятелки имат деца със същата разлика. Синът ми кани големите, защото са заедно от бебета и са приятели. Представи си всеки да доведе и 2-годишното си братче. Не бих развалила празника на детето заради любезността да поканя всички. Не знам дали си представяш колко много се дразнят по-големите деца от бебета.

# 171
  • Бургас
  • Мнения: 372
Добре де, ако рожденикът е на 10г., каква работа има там 2-годишно братче, да речем, на поканен приятел? Не само, че няма да се забавлява, но може и да пречи. Съответно не е разумно да бъде воден. Но това означава ли, че щом малкия не може да отиде, то и големия ще трябва да се лиши, заради брат си от всички рождени дни, на които е поканен Crazy?

# 172
  • Мнения: 92
Естествено ,че братчетата и сестричетата на поканените деца се познават и са деца на мои приятели,и не виждам какво пречи ,като са на по 3г ,а рожденика и приятелите му на по 9-10г.На съученици и приятели от детската градина братчета и сестричета не се канят по принцип,но дори и да дойдат едва ли ще разорят някого с по 1 сок и някой друг сандвич или торта.Но това е толкова индивидуално, в крайна сметка всеки си решава как да отпразнува повода и кого да покани.

# 173
  • Мнения: 513
Аз не бих си тръгнала и да оставя детето само на рожден ден. Тя дори няма да поиска да влезе в детския кът ако знае, че ме няма там. Но не бих и натоварвала родителите ако не са ми близки с моята консумация. Спокойствието на детето ми не струва 4-5лв, колкото примерно ще ми е сметката за кафе и сок.


Така е, но родителите се чувстват длъжни да те поканя на тяхната маса, да те почерпят. А на детски кът сме го оставяли сам, оставяли сме си телефоните и при нужда са ни звънели. Този път беше същото, само че той не е показал с нищо, че му липсваме, за да ни се обадят. Рожденият ден беше в комплекс с други магазини, ние бяхме в комплекса, ако евентуално ни се обадят, да реагираме на време. Както и да е, засега не се очертават други рождени дни, ако нещо изникне- ще го мислим на момента.

# 174
  • Мнения: 22 477
Със сестра ми имаме разлика 6г и знам много добре какво е да си "натресен" на РД на по-голямо или по-голямо дете от теб.
В онези времена рождени дни се празнуваха в къщи, нямаше клубове и др.подобни, дори повечето хора не правеха и детски рожден ден. )
На един от моите, сестра ми тогава на 4г. мина и нахапа от сандвичите на всички деца още преди да са дошли, пи от сокчетата на всички...) нали се сещате, че допълнително сандвичи имаше, но те не бяха украсени така, както "основните". ) Аз бях много разочарована и сърдита.

На нейните рождени дни пък, аз изцяло трябваше да помагам в подготовката на майка ми и ми беше супер досадно. ) Вместо да изляза с мои си приятели да играя на вън, трябваше да подреждаме маси, правим сандвичи и т.н.

Така че и сега е нещо подобно, макар с празнуването в детски клубове нещата да са краааайно улеснени за родителите. Но пак не мисля, че деца с по-голяма разлика от 2-3г. трябва да се събират на едно място.

# 175
  • Мнения: 10 547
Ужасно са неловки тези ситуации, в които децата се натрисат или им биват натрисани други деца на празници.
Голямото ми дете би се почувствало ужасно нелепо, ако го заведа на РД на 2-годишни. И не само. На всичкото отгоре ще го използват и да забавлява и "пази" малките, което и се случва даже при обикновени излизания.

# 176
  • София
  • Мнения: 14 768
Заради разликата в годините на нашите гости-от 2 до 13-всеки път правим по няколко рождени дни - домашен, в заведение, в парка. Минимум по три, отделно в градината и училище и ми дойде до гуша и организационно и финансово. Та тази година ще прескочим тези мероприятия с петдневна почивка за цялото семейство и почерпка в ДГ и училище.

Голямата е на 9, малкия - на 5, и когато ни канят приятелски семейства все са заедно или на домашни тържества, или в клубове за малки, заради малкия. А отделно има купон за по-големи - в боулинг или подобно, но не я делят от него и тя се сърди.

# 177
  • Мнения: 698
Тя темата вече отиде съвсем другаде...обсъждат се варианти, които изобщо не касаят случая. Авторката е попаднала в конфузна ситуация, защото не е предвидила нещо. Обяснихме й какво. Нейна работа е дали ще се вслуша, но на следващия рожден ден ще стане същото. А иначе  - мир  Peace Всеки има право да постъпва, според разбиранията си.

# 178
  • Мнения: 8 999
Ако каня близка приятелка, то винаги и задължително я каня заедно с всичките й деца. А пък тя да си прецени дали да ги води, дали да стои на партито.
Ако гостенчето е просто приятелче, съученик, дете от градината, то естествено, че поканата е отправена само към него и евентуално придружаващ родител /когато бяха по-малки беше наложително да си имат някой, който да ги обгрижва/.
Моите приятели също канят мен и двете ми деца на рождени дни на техните.
Не мога да си представя, че ще поканя приятелка, ама ще й кажа да доведе само голямото си дете, а за малкото да си намери бавачка за времето на партито.
Случвало се е така, че съм била сама с децата. Едното е канено на РД на приятелче от неговата група в детската. Бегло познавам родителите, другото ми дете не познава дори рожденика. Нормално е да заведа само поканеното, ама като няма на кого да оставя другото? Ако има възможност отивам с двете, оставям поканеното, а пък с другото се разхождаме някъде, но това не винаги е възможно. Затова се е случвало да не заведа поканеното си дете.

# 179
  • Мнения: 11 971
Темата излезе от първоначалните рамки, както обикновено, затова да попитам за "друг етикет"при детските рождени дни.
Ако вашето дете е поканено на рожден ден на друго дете, после "връщате "ли поканата?
През последната година получихме доста покани ,очевидно по инициатива на децата, защото с майките не съм близка.Моето мнение е, че не е задължително на свой ред да поканя детето, от което моето е получило покана, но въпреки това ми е някак неловко.

# 180
  • София
  • Мнения: 14 768
Абе и на мен ми е неловко.....обаче, как да стане-в класа на голямата минаха доста РД по заведения-кани се целия клас задължително:roll:Как да върна подобно жест?

# 181
  • Мнения: 8 999
Да, каним децата, които са ни канили на техните рождени дни. Но това не е по принуда, нито по задължение. И дъщеря ми, и синът ми си имат някакъв приятелски кръг, относително постоянен. Рядко се е случвало някое от децата ми да получи покана от съвсем неочаквана посока.

# 182
  • Мнения: 11 971
Рядко се е случвало някое от децата ми да получи покана от съвсем неочаквана посока.

Точно това се случи сега, в последната група на ДГ, съвсем неочаквани покани, на които се отзовахме,за да не се разочароват децата- и канещите и моето.Дори не знаех кое е детето и коя майката.Иначе и моето дете от съвсем малко си има приятелски кръг от деца на неговата възраст с които си играе, но само две деца са от ДГ.А сега получихме много покани точно от ДГ.

# 183
  • Мнения: 3 181
Темата излезе от първоначалните рамки, както обикновено, затова да попитам за "друг етикет"при детските рождени дни.
Ако вашето дете е поканено на рожден ден на друго дете, после "връщате "ли поканата?
През последната година получихме доста покани ,очевидно по инициатива на децата, защото с майките не съм близка.Моето мнение е, че не е задължително на свой ред да поканя детето, от което моето е получило покана, но въпреки това ми е някак неловко.
И мен ме вълнува същият казус?
Синът ми е доста контактно дете, въпреки неходенето на ДГ, получихме някои изненадващи за мен покани за Рд, предполагам сега се очаква да ги върнем newsm78лично аз, не бих поканила някои от децата, просто бройката става огромна...........и сега?

# 184
  • Мнения: 10 547
И аз така си мислех, но после чух подмятания, че видиш ли било поканено детето ми, пък после на свой ред не сме върнали жеста.
А понякога и на детето не му се ходи на нечий празник, именно защото не е задължително на всяка цена да бъде навсякъде, където получи покана. Последният път се оправда, че с поканените нямало какво да си каже. Simple Smile Сигурно ще ви се стори невъзпитано.  Mr. Green

Така че, става ясно, угодия няма. Винаги ще има възмутени/недоволни от постъпката ви.

# 185
  • Мнения: 1 350
Аз понеже много обичам да ходя на детски рождени дни ,синът ми също много се забавлява,затова сега на нашия празник имаме 4 такива гостенчета (на които трябва да върнем жеста).
Странното е ,че особено в това студено време ,с майките не сме се виждали месеци наред и ми е неловко да ги каня сега на рожден ден Rolling Eyes

# 186
  • Мнения: 2 867
Я и аз да питам за съвет за рожден ден на първокласник.
Досега в класа са минали поне 3 рождени дни, на двата беше поканен, на единия не беше. Със сигурност поне на два от рождените дни не са били канени всички деца от класа.
Аз имам идея да поканя целия клас плюс 4-5 деца от бившата детска градина с които са приятели.
Понеже са 1 клас още не са се сближили много помежду си, има 2-3 приятели от класа и първоначално мислеше само тях да кани.
Ясно ми е че няма да дойдат всички, обаче според мен е редно да ги поканим всичките.
Синчето обаче настоява да не кани момиченцето, което не го е поканило на рождения си ден. Малко сложно става, понеже не мога да го убедя.
Какво да направя?

# 187
  • в рока
  • Мнения: 1 119
Аризона,ако си решила да каниш целия клас,обясни на момченцето си,че момичето,което не иска да покани ще се почувства много зле,защото само то е е без покана.Опитай се да накараш детето си да се постави на негово място.

# 188
  • Мнения: 2 867
Аризона,ако си решила да каниш целия клас,обясни на момченцето си,че момичето,което не иска да покани ще се почувства много зле,защото само то е е без покана.Опитай се да накараш детето си да се постави на негово място.
Той не искаше да кани целия клас по принцип, но аз съм против да се канят само част от децата.
Ще му мисля като наближи още. Simple Smile Накрая май аз ще раздавам поканите...

# 189
  • Мнения: 1 788
Ако детето ми отиде на рожден ден на приятелче, то ще е, защото е приятелче, а не само, защото е поканено. Някои покани могат тактично да се отказват.
Съответно поканените у дома ще са приятелчета, а не просто деца, с които играе през ден или се познава от училище.
Не мога да очаквам всички да харесват детето ми, както и то да харесва всички.

# 190
  • Мнения: 22 477
Аз не разбирам това с каненето на цял клас. Още повече когато и детето не желае това.
От какво е продиктувано такова едно решение?

Докато аз бях в училищна възраст както и сестра ми...никога не е имало подобни неща. Канели са се определени деца, които са ни били приятели и близки.

# 191
  • планетата Земя
  • Мнения: 2 218
Бих поканила целия клас,за да няма обидени деца.И ако имам фин възможност на драго сърце.

Arizona,ще се опитам да убедя детето да поканим и това момиченце.

# 192
  • Мнения: 2 867
Просто смятам че е редно да бъдат поканени всички, като не е проблем да дойдат само тези на които им се празнува. Simple Smile
Ако се раздават покани само на някои деца става гадно за непоканените.

# 193
  • Мнения: 1 761
Аз не бих поканила целия клас на сина ми.Особено,ако и той самия не го иска.Може да има деца,които го дразнят, които му се подигравят-все неща,които ние няма как да усетим,ако детето не ни каже.
Празникът затова е празник-за да е весело,забавно и приятно на всички,които са част от него.

Ако пуснете поканите в пощенските кутии на децата или просто детето се обади лично и покани децата,които чувства свои приятели, не е нужно останалите да разберат кой е бил поканен и кой не е.В училище така или иначе ще почерпи.

Тържеството е друго нещо.Там гостите ги избираш ти.


А и децата са различни.Има такива,които са зле възпитани и един коментар от рода на "Леле,какъв стар телевизор имате, като на баба ми" би развалил празника на детето.
Когато каниш "всички" рискуваш да се сдобиеш с гости,които нямат какво друго да правят по същото време,не,че им пука кой знае колко за рожденика.

# 194
  • Мнения: 10 547
А каква е драмата да бъдат поканени 5 деца от класа, останалите- не?
В крайна сметка освен, че обикновено най-кошмарните рождени дни са тези с повече от 10-на деца, то и не всеки има финансовата възможност да покани 20-25 деца, плюс да предвиди поне по едно кафе за възрастен придружител. Друг е въпросът, че не всички са близки на рожденика, а каненето им се явява по задължение, не от топли чувства.
Ще има хиляди места, на които няма да получим покана или пък няма да сме желани, както и не всеки път ще имаме възможност да поканим всички. Добър житейски урок е отсяването на списък с желани гости.  Laughing

Дори и поканите да бъдат дадени в клас, ако бъде направено без излишно парадиране, едва ли ще има обидени деца.

В класа на моето единственото недоразумение се появи от страна на една девойка, която три пъти си сменя списъка с гостите, обещаваше на А и Б да им донесе покана и накрая не го направи. Но, ако родител здраво хване юздите на организацията, не виждам какво може да не е наред?

# 195
  • Мнения: 1 788
А каква е драмата да бъдат поканени 5 деца от класа, останалите- не? ...

Явно е същата драма и логика като тази, когато на бал, сватба, тържество трябва да се покани родата до девето коляно, плюс една дузина приятели, съседи, колежки и прочие...  Mr. Green

# 196
  • В Космоса
  • Мнения: 9 882
Аз не разбирам какви са тези покани. Confused
Едно време казвах на приятелите си независимо от училище ли са или не, че са поканени и така... Сега също ще се обадим лично за 1-я рожден ден на дъщеря ми на приятелите ни с деца. Няма да им пращаме покани. Това да не е сватба? А и целия клас??? Thinking Поради защо? newsm78 Ебаси модите! ooooh!

# 197
  • Мнения: 3 181
Аз не искам да каня много хора, но какво да направя с хората, очакващи да им върнем поканата, и са ни канили на Рд  на тяхното дете:(, а синковецът го канят доста.

# 198
  • Мнения: 1 788
Ами просто не ходи на всички рождени дни, т.е. ходи само на онези, на които ще му е наистина приятно и с празнуващите деца е по-близък.
Тогава няма да се чудите после как да "връщате" поканата.  Peace

# 199
  • Бургас
  • Мнения: 372
И аз така си мислех, но после чух подмятания, че видиш ли било поканено детето ми, пък после на свой ред не сме върнали жеста.
А понякога и на детето не му се ходи на нечий празник, именно защото не е задължително на всяка цена да бъде навсякъде, където получи покана. Последният път се оправда, че с поканените нямало какво да си каже. Simple Smile Сигурно ще ви се стори невъзпитано.  Mr. Green

Така че, става ясно, угодия няма. Винаги ще има възмутени/недоволни от постъпката ви.
И ние сме от невъзпитаните, не бой се, не сте само вие Mr. Green. Изобщо не намирам за задължително децата ми да ходят някъде или да канят някого. Ако не желаят - решението е тяхно. Децата ми не са клоуни, които трябва да забавляват някого. Разбира се, обяснила съм им от един момент нататък, че РД не са само почерпка и забавления, а са и ден, в които да уважим празник на любим или приятен за нас човек. Т.е., че е важен ден и е редно да се държим с рожденика подобаващо. Но въпреки това не ги насилвам да ходят там, където по една или друга причина не желаят, а са били поканени. Същото важи за поканите. Признавам, че и аз съм се чувствала неловко и неудобно, чувствах, че трябва да върнем поканите, но когато самите деца не искат да поканят някого просто се съгласявам.

Аризона, ти този рожден ден за твоето дете ли ще го правиш или за класа? Това е негов празник и е редно да се чувства комфортно и да се забавлява. Неприятни за него деца нямат място там. Щом детето не желае всички деца да бъдат поканени, защо го насилваш?

Последна редакция: пн, 27 фев 2012, 01:01 от елфчето

# 200
  • София
  • Мнения: 35 268
Ms.Gorgeous,
моите деца са с разлика 6 години. Всичките ми приятелки имат деца със същата разлика. Синът ми кани големите, защото са заедно от бебета и са приятели. Представи си всеки да доведе и 2-годишното си братче. Не бих развалила празника на детето заради любезността да поканя всички. Не знам дали си представяш колко много се дразнят по-големите деца от бебета.
Да, това е напълно разбираемо Peace
Но едното ми дете е на 5г, другото на 6г.
В една друга тема разказвах, как приятелка ме покани на домашен РД на детето си/3 г тогава/ с въпроса- ама,..... и с двете ли ще идваш?! Rolling Eyes Като презумпцията беше, да не водя малкото.
И за да парирам всички бъдещи спорове- РД беше домашен с 3-ма възрастни и 4-5 дечица. Празнуваше детенце с което сме били всеки ден от бебета още и въпросът, по-скоро изумлението на майката, че мисля да отида с двете ме накара да се чувствам супер тъпо.
Разбирам, че не може да се покани всеки....след определена възраст. Различни полове, различни интереси, различно обкръжение Peace Но, както спомена някой, семейните приятели се канят всички, независимо броя на децата Peace

# 201
  • Мнения: X
Вие се радвайте, че децата ви ги канят по рожденни дни, защото ако не ги канеха, друга песен щеше да се чурулика тука.

# 202
  • Мнения: 3 181
При нас проблема е, че ни канят на РД с по 4-5 деца, хората разчитат да отидем, трудно ми е, да измисля оправдание, при условие, че децата се виждат често.........

# 203
  • София
  • Мнения: 23 112
На нас ни предстоят 4 рождени дни през следващия месец и много се кефя.

Вие се радвайте, че децата ви ги канят по рожденни дни, защото ако не ги канеха, друга песен щеше да се чурулика тука.
Нас ни канят все приятелски семейства. Каним си се взаимно по всякакви поводи.  Grinning
Когато малката порасне още малко, ще може сама да си избира кого да покани. Въпреки че пак ще си каним и приятелските дечица, тъй като са приятелчета на щерката.

# 204
  • Мнения: X
Представи си, че се заселвате на ново място. Детето ходи на училище/детска градина, но да речем е по свитичко и още няма кой знае колко много приятели.
Да, обаче другите деца си канят техните приятелчета и само някои деца от детската градина. Как тогава това детенце ще се почувства, когато вижда да се вадят покани и другите деца коментират рожденни дни, а то никога не е поканено.
При нас в повечето градини има следното правило: ако ще раздаваш покани в градината, то задължително каниш всички момичета или момчета.
Другият вариант е частно да се обадиш на родителите и да ги поканиш. Тогава каниш когото си искаш.
И в училище е същото. Да си единственият непоканен от класа е чист мобинг, затова се опитват да го избегнат и си има правила.

# 205
  • Мнения: 10 547
Родителският ми опит показва, че дори и най-свитите се намира кого да ги покани.
Децата се делят на групи. В една общност /разбирай клас, група в детска градина/ има поне три отделни групи. Рядко, да не кажа, че не съм срещала до този момент единаци.
Самата аз не помня да сме имали чак толкова нежелани персони нито преди гимназията, нито по нейно време.

А децата се откриват бързо едно друго. Още в края на м. септември, две седмици след започване на учебната година, се оформиха леко отделните фронтове в класа на детето ми. Говорейки и с други родители, установих, че и при тях е така.

П.П. Детето ми е свито, притеснително, но харесвано от децата. Постоянно го целуват и прегръщат, канят го на празниците си. Защо така, не зная?  Sunglasses

Последна редакция: пн, 27 фев 2012, 10:12 от Касита

# 206
  • Мнения: 12 676

И в училище е същото. Да си единственият непоканен от класа е чист мобинг, затова се опитват да го избегнат и си има правила.

В Щатите ли си? Че нещо ептен се изметнаха с тези правила. Трябва ли да поканиш и определен брой лагино- и афро?

# 207
  • Мнения: 22 477
Учудвам се от тези нови "моди" или каквото там е да се кани цял клас, или група от детската градина на рожден ден.
Толкова няма начини да се поканят децата без да разбират всички останали ли?
И ако едно дете не може да направи това и да е достатъчно тактично, то родителите му къде са?
Ако е по-малко, родителя се обажда на другите родители и поканва децата им. Ако е по-голямо, то само може да се обади в извънучилищно време на децата (почти всички сега имат мобилни телефони).
Но не мога да си представя цял клас от 20-25деца на рожден ден. И така като гледам тези идеи идват основно от родителите.

# 208
  • Мнения: 11 971
В ученическите ми години повечето деца, всъщност почти всички канеха целия клас.Събирахме пари за общ подарък, отивахме на гости, там слушахме музика,  понякога танцувахме,хапвахме сандвичи и най-често- домашна торта.И чудно, че един средностатистически хол ни събираше и ни беше достатъчно уютно.Аз бях една от малкото, които не канеше всички не поради нежелание, а поради липса на място у дома/ към онзи момент нямахме "средностатистически хол"/

Спомням си, един септември, начало на учебната година, ново училище, в което току-що всички сме приети, красавицата на класа се изправи в първото междучасие и ни отправи покана за предстоящия си рожден ден.Мен ме досрамя от "стандарта ми на живот", който не ми позволяваше такъв лукс.И дори лекичко позавидях.Ама пък и се зарадвах защото "всички" означаваше "и мен"

Сега са рядкост поканите на цял клас или цяла група от ДГ, но виждам, пак "идват на мода".За мен тази масовост не е много приемлива, защото няма как всички да са ти близки от класа, освен ако става въпрос наистина за "един неразделен клас" Simple SmileНо ако се случи така, че всички в класа да са задружни и в достатъчно нормални отношения, не бих имала нищо против в един есенен ден ,в началото на учебната година синът ми да се изправи в междучасието и да каже "Каня всички на рожден ден", ако това е неговото желание, разбира се.Сега докато пиша това, за първи път осъзнавам, че той е и в една зодия с "красавицата на класа", чиято постъпка толкова ме беше впечатлила.





# 209
  • Мнения: X
Не съм в щатите и няма смисъл да преекспонираш проблема, защото не става въпрос за афро и подобни. Говорим за децата, а дали за афро или балканци няма значение.

Мирама, не се канят цели класове, а мисля, че написах ясно: всички момичета, респективно - момчета. Говорим за 10-13 деца.

Аз лично имам оЩе малки деца и не знам точно как е в училище, но в детската градина е както го описах. Според подобните на бг мамма форуми тук, това е практиката и в училище. Много се работи срещу мобинг-а и понякога децата не могат толкова свободно за избират, кого да поканят. Не може Георги на каже: аз не харесвам Иван(съученик) и няма да го каня да рожден ден. Тогава родителите трябва да се намесят, за да има справедливост.

Знам, че няма смисъл да ги пиша тия работи, щото сега Ще ми скочат 10000 защитнички на свободната воля, но това е положението. Живеем в различни светове.

# 210
  • Мнения: 10 547
Свободна воля, свободни финанси...

# 211
  • Мнения: 12 676
А разрешено ли е, все пак, Георги да е приятел с Иван, а не с Пешко?

# 212
  • Мнения: 14 654
За един детски рожден ден единственото важно нещо е детето да има хубав празник и да е доволно накрая. Затова ще покани, когато то пожелае, а на мен няма да ми е неудобно да кажа на семейните приятели, че малките им деца няма да присъстват.
От класа се канят само няколко момчета - тези, с които синът ми си дружи. Чуден празник ще е да покани и тези, с които всеки ден се бие или пък групичката на разглезените момичета, които просто не може да понася.
Да поканя деца, които са канили него, не се чувствам длъжна. Най-малкото защото не винаги празнува с деца, понякога си избира да прави нещо друго на рождения си ден.

# 213
  • Мнения: X
А разрешено ли е, все пак, Георги да е приятел с Иван, а не с Пешко?

хаха, само сутрин ли обичаш да се заяждаш или си си така по цял ден Mr. Green

Гошко да си е приятел с когото си иска.

Доволна ли си от отговора.

# 214
  • Мнения: 11 971
Независимо, че детето ми е още малко, аз изцяло се съобразявам с неговото желание за гостите.

 В общи линии, мненията ни за поканените съвпадат.

Но ако реши по своя воля да кани целия клас, като тръгне на училище и само едно, единствено дете не бъде поканено си мисля, че ще се намеся.Но всъщност, не се сещам за причина ако каниш целия клас/ група и  да не поканиш само едно дете.Очевидно, че в случая причината няма да е финансова, каква би могла да бъде?Не е и защото детето не ти е близко, тъй като няма как останалите 20-25 деца от класа да са ти еднакво близки.Нещо на преднамерена изолация и демонстрация ми прилича и мисля, че не бих се съгласила.

Последна редакция: пн, 27 фев 2012, 10:55 от Светкавица

# 215
  • Мнения: 14 654
А това с поканата на всички момичета или момчета е небивала глупост. На празниците на моите момчета винаги има и момичета Simple Smile

# 216
  • Мнения: 2 156
Подкрепям Янчек!
Защо въздигаме едва ли не в култ РД ?!!!
Какво толкова? Нека да бъде празник ,а не тегоба !

# 217
  • Мнения: X
А това с поканата на всички момичета или момчета е небивала глупост. На празниците на моите момчета винаги има и момичета Simple Smile

Много е трудно да си говориш с хора, които не четат.
Някъде да съм написала, че рожденният ден трябва да се състои само от момчета/момичета?

Повтарям за неразбралите: канят се всички момчета/момичета от класа. Допълнително кой друг ще каниш, си е твой проблем. Може и мен да ме поканиш даже Party

Благодаря за вниманието, аз бях до тук в тази тема.

# 218
  • Мнения: 116
На мен каненето на цял клас (при положение,че детето не иска),ми прилича на някакъв вид демонстрация от типа на кой е по-по-най от страна на родителите.

# 219
  • Мнения: 8 999
До този момент /дъщеря ми скоро ще стане на 12 г./ никога децата ми не са раздавали покани. Докато бяха малки, аз се обаждах на родителите на децата, които те самите искат да поканят. Сега вече разполагат с неограничен брой възможности за комуникация и си ги канят сами.
Няма по-хубаво нещо от това, да събереш цял клас /или група от детската/ на купон. Но това изисква голяма организация и доста средства. И преди всичко трябва да е желието на самия рожденик.
Аз в такова правило, да се канят всички момичета или момчета, не съм участвала. Дори за пръв път го чувам. А моите деца имат приятели и момчета, и момичета. На техни рождени дни компанията винаги е смесена. Едно такова правило би ги ощетило тях лично, като рожденици, защото няма да имат възможност да си поканят приятелите от другия пол, но пък ще трябва да присъстват личности, които не са им много на сърце.
Тц, не ми харесва това правило.

# 220
  • Мнения: 22 477
За мен няма правила в това как един човек, или дете ще си празнува рождения ден. Както и кого ще кани.
Предполагам още 1-2години до голяма част поканените деца ще се определят от мен и дъщеря ми. А след това тя сама ще си преценява кое дете от класа да покани. Може и да покани някое, може и нито едно да не покани.
Лично аз харесвам по-нестандартни начини за празнуване, но както се видя и тук, понякога организирането на рожден ден - пикник е тема табу и не всеки родител би дошъл на такова парти.
Но пък идеята за празнуване в конна база ми допадна страшно много. И след няколко години мисля да се възползвам от нея. )

# 221
  • Мнения: 14 654
Повтарям за неразбралите: канят се всички момчета/момичета от класа. Допълнително кой друг ще каниш, си е твой проблем. Може и мен да ме поканиш даже Party

А ако искаш да поканиш и 2 момичета от класа? Може или не може? Другите момичета ще плачат ли? А ако иска да покани половината клас, но да има момичета и момчета, а не само момчета може ли? Интересни правила си имате, признавам Simple Smile

# 222
  • София
  • Мнения: 23 112
Ах, лелееее... Сложно стана.  Mr. Green

И да се отклоня малко. Онзи ден говорих с приятелка и зачекнахме въпроса за мартениците. Тя каза, че ще даде на детето си най-обикновени мартенички, които да подари на всяко едно дете от групата в градината. Хубаво, обаче аз попитах моята щерка иска ли да подари мартеници на всички или само на приятелчетата си. И тя категорично отговори, че ще подари 5 хубави мартенички само на нейните приятели. Е, сега другите деца дали ще седнат да реват?! И трябва ли това да ме вълнува. В крайна сметка всички ще имат мартеници, както е и с рожденните дни - ако едни деца не бъдат поканени на даден рожден ден, ще бъдат поканени на друг. Така е в живота. Не можем да огреем навсякъде.  Wink

# 223
  • Мнения: 1 788
И какъв е смисълът да се канят всички деца от класа?
Нима това ще ги сплоти, направи с еднакви/сходни интереси или ще станат първи приятели?
Ако децата са оформени на групички по интереси или имат определени различия, несимпатии по между си, един подобен рожден ден просто би влошил нещата, отколкото обратното.
А да обичаш/харесваш всички или да бъдеш обичан/харесван от всички е невъзможно и не е необходимо.

# 224
  • София
  • Мнения: 23 112
Както се оформят по компании и си ходят децата на кино и там където ходят, в такъв състав се канят и на рождените си дни. Нима на някого това му е чудно?

# 225
  • Мнения: X
Тц, не ми харесва това правило.

Аз живея в този свят и с тези правила, затова ще се съобразявам с тях, когато му дойде времето.

И пак подчертавам, това не е някакво правило, което важи повсеместно. Така е в нашата градина, това съм чувала от приятели и чела по форуми. На много места е така.
Дори когато говорих с възпитателките в градина как се процедира с рожденни дни, отговорът беше: можем да ви дадем телефоните на всички родители и частно да поканите децата, които искате. Нямате разрешение да раздавате писмени покани на територията на детската градина, без да каните всички деца. Това е.

# 226
  • Мнения: 1 788
Добре, де, ако във вашата градина/училище е така, но на теб не ти се нрави, ще поканиш ли 30 деца, само защото "другите така правят", "така е прието там"?
И какво става, ако не направиш така, както правят другите?

# 227
  • В Космоса
  • Мнения: 9 882
Ами тя пише, че има вариант да се вземат телефоните и да се поканят лично само тези, които желаят.

# 228
  • Мнения: 10 547
Откакто детето ми реши, че е по-добре да пътуваме някъде, отколкото да събира другари в някое заведение/детски клуб, ми отпадна драмата. Блазе ми!

# 229
  • Мнения: X
Добре, де, ако във вашата градина/училище е така, но на теб не ти се нрави, ще поканиш ли 30 деца, само защото "другите така правят", "така е прието там"?
И какво става, ако не направиш така, както правят другите?


На ниво детска градина съм избрала да не каня децата от там. Тъй като не виждам смисъл да каня 15 непознати деца, с родителите им, не ги каня въобще. Големият си има една приятелка(гаджето Laughing) в градината(има и други приятели де, но не толкова близки), тя беше поканена, но и по съседска линия.
Каним приятелски семейства и съседчета.

В училище, дори да не ми харесва, ще правя както е прието, т.е. ще се съобразя с нравите и традициите, ако не искам детето ми да е аутсайдер.

# 230
  • Мнения: 7 947
Така, нашият рд е далеч /май месец/, но отсега синът прави планове.
Засега знам едно - не иска да го празнува в детската градина, в началото бях  Shocked , после разбрах защо. То така и така почти винаги е почивен ден тогава.

В детски клуб ми е най-скучно, но вероятно ще е там тази година, защото иска преобличане с костюми и рисунки на лицето. Не зная къде, но ще следя темата за идеи.

Миналата година беше първо - на лунапарк /заведох децата/, после в пицария с детски кът. Без родители на децата, които не са наши близки приятели, просто ги взехме и върнахме после по домовете.

# 231
  • София
  • Мнения: 35 268
viliko , погледни Джули Марули. Само терен намираш- дом, парк, открито кафе....или те ти намират
Супер впечатлена съм, за малко пари Peace

# 232
  • София
  • Мнения: 23 112
Ms.Gorgeous, благодаря за дадения линк.  Hug
Вече дори избрах аниматорите. Супер!!!

# 233
  • 5 етаж в ляво
  • Мнения: 1 407

То май родителите повече се вълнуват за предстоящия рожден ден на отрочето им  Mr. Green Тонкабонка,имате 4 мес до вашия рожден ден,а ти отсега си избрала аниматорите  Joy
И това ако не е грандиозност и показнаст "нашия рожден ден да е най-най" здраве му кажи  Mr. Green
И като чета тук,съм страшно щастлива,че не ме обсебват подобни мисли придружени с фобии за това как да се изтъкна с рождения ден на детето си  Laughing
А и още нещо...Тонкабонка,ти така като стоиш,мислиш вариант в ква посока да насочиш темата ли? айде сега мартеници....все ми е на акъла детето ти на 3г.8 мес.да каже ,че искало не обикновени,а хубави мартеници да подари на приятелите си в детската градина....нали се сещаш,че децата на тази възраст все още нямат представа за парите,нито кое е по скъпо или по евтино,ако родителят не обърне внимание на това Wink Всичко зависи от това как се представя информацията на детето,за да си прави то изводите ,че не иска обикновени,разбирай прости,евтини мартеници от по 0.10,0.20 ст,а искало хубави,разбирай скъпи от х 1,2 лв... Laughing
само не ми скачай с това сега,че под хубава мартеница си искала да кажеш че хубавата може и да е евтина,защото от поста ти ясно си пролича подтекста...

приятен д   bouquet

# 234
  • София
  • Мнения: 23 112
Тонкабонка,имате 4 мес до вашия рожден ден,а ти отсега си избрала аниматорите  Joy
И това ако не е грандиозност и показнаст "нашия рожден ден да е най-най" здраве му кажи  Mr. Green
3 месеца.  
И не ми пука какво мислиш.  Peace
Всеки според възможностите си.
Не случайно има агенции, които организират партита за деца.  Wink

# 235
  • София
  • Мнения: 35 268
Да бе,  да чака жената като мен 4 дни преди празника ooooh!
Много неща ми се струпаха и просто пропуснахме организацията Blush
Сещайте се, какво препускане и обикаляне беше/ падаше се в неделя/ Peace
Е, все пак беше незабравимо за детето Party

# 236
  • Мнения: 3 181
На синковеца РД е април, а аз го обмислям отдавна.......вълнувам се, не за да се покажа, а за да зарадвам детето, искам всичко да е супер, за да е доволен той, от сега обсъждаме каква торта иска, с  кой герой и т.н.  При първото му празнуване на 2г. цяла нощ не спах от вълнение Crazyза мен РД на един човек е най-важният ден в живота му, и много държа да се отбележи качествено........е, не е нужно да е мини сватба, но да си е наистина празник Laughing

# 237
  • София
  • Мнения: 23 112
Ама какво да обясняваш на човек, който явно не се вълнува от детски рождени дни.
Рожденият ден на моето дете е най-големият празник за мен. Пък кой какво мисли, негов си проблем.  Grinning

# 238
  • Мнения: 7 947
Ms.Gorgeous, благодаря за дадения линк.  Hug
Вече дори избрах аниматорите. Супер!!!

Не знам дали ще го приемеш - но в сайтовете за групово пазаруване - има дори такив апредложения на половин цена  Peace

Джулите ги знам, препоръчват ги доста  Peace Не съмрешила още, защото не ми се иска да е само час - а за няколко часа ще ми излезе солено.  Thinking
Преди идваше в занималнята ни от Кунето аниматор - веднъж го мернах - много беше сладко, цената също беше поносима...

# 239
  • 5 етаж в ляво
  • Мнения: 1 407
напротив тонкабонка,напротив,вълнуват ме,но не в измерение от към 3 месеца преди събитието Mr. Green не мислиш ли че е е прекалено?!?! ооо естествено ,че не мислиш щом го и правиш  Wink
според мен,разумно е да се мисли 2 седмици преди рождения ден,за организация,покани,торти и подобни,но чак пък 3-4 месеца,струва ми се  Shocked

# 240
  • Мнения: 7 947
За 2 седмици - не знам кое по-напред би могло да се направи, то детето по пет пъти дневно си променя искането за тортата, отделно, че аниматорите доста по-рано си пълнят програмата, почти е невъзможно за 10-15 дена да намериш свободен, особено пък в определени месеци и дати, та не знам, но щом те влече - създавай си главоболия  Peace И си гледай себе си - остави другите да правят каквото си искат, кому са нужни коментарите ти???

# 241
  • Мнения: 22 477
danidji, аз пък не разбирам на теб какво ти пречи, че човек може да мисли 1-3-5-10месеца за дадено събитие? Че чак и да се твърди дали било нормално, или не.
Има хора, които си правят планове от рано, други в последния момент. Всеки с разбиранията си.

# 242
  • 5 етаж в ляво
  • Мнения: 1 407
нито твърдя,нито насочвом някой за това какво е решил да прави  Wink естествено,че гледам себе си,амбиции да поглеждам към други нямам, но естествено аз не правя рожденни дни в клубове и затова и нямам главоболията 3 мес по рано преди празника Wink а коментарите остави на мен аз да преценя кому са нужни  Wink по спокойно го давай Laughing

# 243
  • В Космоса
  • Мнения: 9 882
Освен това някои са по-организирани и подготовката за дадено събитие им отнема значително по-малко време от на други. Детето и то е фактор, да. Ако постоянно си мени предпочитанията ще бъде по-трудна организацията.

# 244
  • Мнения: 7 947
Е, хем нямаш амбиции да гледаш другите - хем обаче ги коментираш, хем и темата четеш! За какво си тук тогава? Не е ли за опит - тоест - за да видиш другите как и какво?

# 245
  • София
  • Мнения: 23 112
напротив тонкабонка,напротив,вълнуват ме,но не в измерение от към 3 месеца преди събитието Mr. Green
Joy
Аз преча ли ти нещо с моите вълнения?  Mr. Green
Ти ако щеш си организирай празника на детето на място, в деня на рождения ден. Това не ме вълнува, така че какво толкова те изумиха моите вълнения.
Не ми отговаряй.
Всеки с разбиранията си, както вече се изкоментира.

# 246
  • 5 етаж в ляво
  • Мнения: 1 407
не,не е за опит повярвай ми...имам опит в организирането на рожденни дни.В темата влязох да кажа и споделя мнението си за рожденни дни,така както парвят всички.Ако съм в грешка ме поправи,мисля ,че темите са за споделяне на опит.Аз лично бих се почувствала поласкана ,ако независимо кой ми сподели неговия опит с мен как прави определено нещо,с цел да ми помогне и упъти от собствените си грешки...затова влязох в темата.Това което написах обаче,се изтълкува абсолютно погрешно,което няма да крия ме нарани,защото по принцип съм отстъпчив човек,но незнам и аз защо продължавам дза чета темата,и някак си непривично за мен се дразня...влизането ми в темата беше наистина да споделя опита си,който се оказа според някои абсолютно в разрив с това че съм майка  Confused едва ли не , аз не заня как се паив рожден ден на дете и едва ли не съм  умаловажавала празниците на децата си...и именно това ме накара да ъсм по остра в постовете си...казвам всичко това,за да разбереш защо съм тук Simple Smile

# 247
  • Мнения: 7 947
Ами - не знам за предните страници - но в последната - именно ти обиди всички - подготвящи по-отрано празниците си  Peace

# 248
  • 5 етаж в ляво
  • Мнения: 1 407
обиди всички??? и с какво по точно? поста ми беше предназначен към една единствена дама и не вижзам да съм употребила обидни думи

# 249
  • Мнения: 7 947
обиди всички??? и с какво по точно? поста ми беше предназначен към една единствена дама и не вижзам да съм употребила обидни думи

Към една дама конкретно - обаче - тя не е иднествената, която гледа месеци преди датата - как да го измисли. "Разумно" и "прекалено"...Наистина ли не се усещаш?  Laughing

# 250
  • 5 етаж в ляво
  • Мнения: 1 407
не  Peace защото аз говоря от моята гледна точка и питам ! Не давам точни,ясни  и конкретни правила ,нито задължавам някого с моите виждания Peace
според мен е разумно и прекалено,не настоявам за правота,а излагам своята гледна точка,като не ангажирам абсолютно никой със собстването си мение  Peace

# 251
  • Мнения: 7 947
Е, колко пъти трябва да си изложиш мнението точно?  Crazy
Вярвам ти, че не разбираш идеята иначе.
Както и да е.

Като вариант аз не отхвърлям и ресторантите около София с дворове, зная за един в Горна Баня, който ще ни свърши работа и за един към Панчарево. Ако ке сетите още - казвайте  Peace

Общи условия

Активация на акаунт