Майчинството счетоводно-59

  • 35 199
  • 754
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Моля, прочетете внимателно този първи пост! Отговорът на Вашият въпрос може би е някъде тук! Благодаря!

И ако обичате нека темата да не се пълни със ЗАПИС! Благодаря за разбирането!!!!!

Темите до сега: Тема 1; Тема 2; Тема 3; Тема 4; Тема 5; Тема 6; Тема 7; Тема 8; Тема 9; Тема 10; Тема 11; Тема 12; Тема 13; Тема 14; Тема 15; Тема 16; Тема 17; Тема 18; Тема 19; Тема 20; Тема 21; Тема 22; Тема 23; Тема 24 Тема 25, Тема 26 Тема 27, Тема 28, Тема 29, Тема 30, Тема 31, Тема 32, Тема 33, Тема 34, Тема 35, Тема 36, Тема 37, Тема 38, Тема 39, Тема 40, Тема 41, Тема 42, Тема 43, Тема 44, Тема 45, Тема 46, Тема 47, Тема 48,Тема 49,Тема 50,Тема 51,Тема 52, Тема 53, Тема 54,Тема 55,Тема 56,Тема 57,Тема 58

 bouquet ЗА ВСИЧКИ КОНСУЛТАНТИ:    bouquet
Ала-Бала; Lady Brinne; ДейзиГ; Elfita;Стики; Viva 123;pantera66;Шана


Телефони на НОИ София за проверка на обезщетенията
926 10 10

Калкулатор за изчисляване на заплата и всички осигуровки - на КиК
Калкулатор за изчисляване на майчинството (с огромни благодарности за katya_k и колегите й  bouquet)

Адреси на ТП на НОИ където можете да получите информация за болнични и др. обезщетения - в сайта на НОИ - Контакти

Във форума
- тема за детските
- Тема за програмата „В подкрепа на майчинството”

Справки може да си правите в сайта на НОИ по ПИК - персонален идентификационен код. Ако нямате ПИК, в НОИ по адресната ви регистрация ще може да получите - лично.

Много полезен код!  Peace

С него на сайта на НОИ ще виждате какъв е осигурителният ви доход, какви обезщетения и кога сте получили, както и дали са ви предадени болничните и др. документи.

Напр:
-   справка за това на какви суми са ви осигурявали –
е-услуги - Справка за социалното осигуряване
https://socialsecurity.nssi.bg/
Там ще видите осигурителния си доход. За месеците, когато сте били в болнични, ще са повече суми - съберете ги.   Wink

-   справка за изплатените болнични -
е-услуги - Справки по ЕГН и Булстат - "Справка за изплатени парични обезщетения и помощи от ДОО чрез НОИ по ЕГН "
https://benefits.nssi.bg/EGN/

-   справка за статуса на болничния (кога е предаден, изплатен ли е, всички данни по него – попълнени от доктора и счетоводството)
е-услуги - Справки по ЕГН и Булстат - най отдолу на страницата е "Справка за представени в НОИ документи за обезщетения и помощи от ДОО, статус на обработка и изплащане"
https://benefits.nssi.bg/detailedegn/ReportBolnForEGN1.asp

Прил 12 http://www.fisconsult.bg/dokumenti/obrazci-i-dokumenti/item/obra … stoiatelstva.html
Прил 4 http://www.bgstuff.net/formi-i-dokumenti/deklaracii/1299-pril-4- … nie-chl-54-ot-kso


Как се изчисляват болнични? актуализирано за 2011, благодарение на Стики

Кога бъдещата майка има право на обезщетения?

Какво включва майчинството?

Застъпване на майчинства

Документи за ползване на обезщетение за бременност и раждане,и отпуск за гледане на дете до 2 г

Процедура по прехвърляне на отпуска за гледане на дете до 2 г

Необходими документи за обезщетенията - http://www.noi.bg/ - от менюто в ляво избирате УКАЗАНИЯ

Териториални поделения на НОИ, филиали, и архивни стопанства в страната

# 1
  • Мнения: 21
Здравейте, благодаря за полезната информация тук. Четейки научих, че няма да имам възможност да застъпя и взема сумата като предното майчинство, защото се върнах на работа преди 2 месеца, а след още един ще ми тръгне 45-дневния болничен за второто дете. Но един въпрос ми остана да задам по отношение на калкулатора за майчинство и той е: 18месеца  назад включват месеците, в които съм по майчинство за предното дете. За втората му година попълвам 240лв. и съответно 310 лв. но за първата година, когато се получава процент от заплатата какво трябва да въведа: сумата която са ми превели от НОИ (600-700лв) или да въведа 240 лв. което е мин. работна заплата за периода? И те какво ще гледат, за да изчислят второто ми майчинство? Благодаря ви предварително мили дами!!!  Hug

# 2
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029
Здравейте, благодаря за полезната информация тук. Четейки научих, че няма да имам възможност да застъпя и взема сумата като предното майчинство, защото се върнах на работа преди 2 месеца, а след още един ще ми тръгне 45-дневния болничен за второто дете. Но един въпрос ми остана да задам по отношение на калкулатора за майчинство и той е: 18месеца  назад включват месеците, в които съм по майчинство за предното дете. За втората му година попълвам 240лв. и съответно 310 лв. но за първата година, когато се получава процент от заплатата какво трябва да въведа: сумата която са ми превели от НОИ (600-700лв) или да въведа 240 лв. което е мин. работна заплата за периода? И те какво ще гледат, за да изчислят второто ми майчинство? Благодаря ви предварително мили дами!!!  Hug

Минималната преди да стане 310 беше 270лв, а по-рано 240лв.. виж ги точно.Това за периода на втората година от майчинството.За първата (когато си получавала 600-700) се взема базата, от която е изчислено въпросното обезщетение, а не сумата, която си получавала.
45-дневният ти не започва ли преди първото дете да навърши 2 години?

# 3
  • Мнения: 21
Благодаря Пантера666,
ще прецизирам втората година. За първата кое се нарича база?  средната заплата за периода 2 години назад, върху която се изчислява дневната ставка ли? За тогава ми изчислиха по 31 лв. на ден и всеки месец е различно.

А 45 дневния ми започва 10 дни след  втория РД на дъщеря ми. Мислех да помоля лекаря да ми го премести, за да се засекат, но при положение че съм се върнала на работа (макар и да чистя отпуска и да пускам болнични) без нито един работен ден, разбрах, че не мога да "хвана" предното майчинство.

И за двете майчинства промените в периода на изчисление ми повлияха майчинството надолу. ама какво да се прави, късмет.  ooooh!

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386

А 45 дневния ми започва 10 дни след  втория РД на дъщеря ми. Мислех да помоля лекаря да ми го премести, за да се засекат, но при положение че съм се върнала на работа (макар и да чистя отпуска и да пускам болнични) без нито един работен ден, разбрах, че не мога да "хвана" предното майчинство.

Все още можеш да ги застъпиш.Първо виж дали АГ ще ти измести термина с 10 дни.Ако е навит,веднага излизай в майчинство отново.Така ще изпълниш условията за застъпване

# 5
  • Мнения: 30
ЗДРАВЕЙТЕ ,бих искала да ми помогнете в момента ползувам болнични поради бременност  и разбрах ,че ми се полагат 180 дни и 45 преди термина .Интересуваме кога да си ползувам платения отпуск 1 месец за тази година и това дали ще повлияе на болничните.Незнам кое ще плащат повече отпуската ли или болничните?Трябва ли задължително да ползувам тези 180 дни болнични ,тъй като с няколко дни няма да ми стигнат до термина?Ще очаквам да се включат мами и кандидат-мами по въпроса!Благодаря Ви предварително!

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
ЗДРАВЕЙТЕ ,бих искала да ми помогнете в момента ползувам болнични поради бременност  и разбрах ,че ми се полагат 180 дни и 45 преди термина .Интересуваме кога да си ползувам платения отпуск 1 месец за тази година и това дали ще повлияе на болничните.Незнам кое ще плащат повече отпуската ли или болничните?Трябва ли задължително да ползувам тези 180 дни болнични ,тъй като с няколко дни няма да ми стигнат до термина?Ще очаквам да се включат мами и кандидат-мами по въпроса!Благодаря Ви предварително!

180 те календарни дни до 45 дневния ще ги ползваш,ако лекар реши,че имаш нужда.Над тези дни трябва да се явиш на ТЕЛК,за да ти издадат болничен лист.
Отпуската я ползваш когато решиш.Ако имаш ниски осигуровки в 18 месечната база,а на последната работа си осигурена на повече,отпуската ще ти е по-изгодна от болничния

# 7
  • Мнения: 30
Още едно уточнение ,18 месечната база е назад от кога ?и къде да вида тази база имам ПИК към НАП ,ще ми е от полза ли да видя това.И кога трябва да се явя на Телк след тези 180 дни ли?

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Още едно уточнение ,18 месечната база е назад от кога ?18 м назад от болничния ти за общо заболяване по време на бременността и къде да вида тази база имам ПИК към НАП ,ще ми е от полза ли да видя това да,там може да видиш осигуровките ти,ако не си ги знае .И кога трябва да се явя на Телк след тези 180 дни ли? когато трябва да ти издадат болничния след тези 180 дни

# 9
  • Мнения: 21

А 45 дневния ми започва 10 дни след  втория РД на дъщеря ми. Мислех да помоля лекаря да ми го премести, за да се засекат, но при положение че съм се върнала на работа (макар и да чистя отпуска и да пускам болнични) без нито един работен ден, разбрах, че не мога да "хвана" предното майчинство.

Все още можеш да ги застъпиш.Първо виж дали АГ ще ти измести термина с 10 дни.Ако е навит,веднага излизай в майчинство отново.Така ще изпълниш условията за застъпване

Утре ще проверя дали може да ми измести термина с 10-11 дни. Но как отново да изляза в майчинство за първото дете, щом вече се водя на работа?  newsm78

# 10
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Но как отново да изляза в майчинство за първото дете, щом вече се водя на работа?  newsm78

Както си започнала да ползваш втората година в началото.Същите документи се подават.Имаш си правото да си възстановиш майчинството

# 11
  • Мнения: 1 831
Здравейте,да попитам...Аз съм на минимална работна заплата и съм назначена по заместване (една позната забременя и отидох на нейното място).Лятото детенцето й ще стане на 1г. и може да се върне ,когато си иска вече на работа,а аз се чудя дали след 3 месец да не изляза болничен.Колко би ми се отразило на заплатата и майчинството накрая.А и така доколкото знам е по-добрият вариянт да изляза по майчинство от фирма ,не от борсата...

# 12
  • Мнения: 128
Здравейте, планирам да ползвам само част от втората година майчинство и да си ползвам натрупалата се платена отпуска. Има ли някакви особености? (Предполагам, че трябва да подам документите за продължаване на майчинството и после когато реша да попълня нужните декларациии и приложения за прекъсване на майчинството. Има ли нещо друго?)

Трябва ли да се върна на работа, за да мога да си ползвам отпуската?

Благодаря предварително за отговора   bouquet

Последна редакция: пн, 24 фев 2014, 18:38 от TINN

# 13
  • Мнения: 21
Но как отново да изляза в майчинство за първото дете, щом вече се водя на работа?  newsm78

Както си започнала да ползваш втората година в началото.Същите документи се подават.Имаш си правото да си възстановиш майчинството

Благодаря за отговорите и инфото. Последен досаден въпрос: Тъй като вече си пускам болнични  от АГ  докато дойде време за 45-дневния, ако подам наново документи за възстановяване на майчинството, автоматично ли се прекъсва болничния или трябва да го прекъсна като се върна ефективно на работа и тогава от работен режим да подам за подновяване на майчинството?   bouquet

# 14
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Благодаря за отговорите и инфото. Последен досаден въпрос: Тъй като вече си пускам болнични  от АГ  докато дойде време за 45-дневния, ако подам наново документи за възстановяване на майчинството, автоматично ли се прекъсва болничния или трябва да го прекъсна като се върна ефективно на работа и тогава от работен режим да подам за подновяване на майчинството?   bouquet

Трябва да си възстановиш майчинството след като ти изтече болничния.Ти не може да го прекъсваш,а само органът който го е издал.

Здравейте, планирам да ползвам само част от втората година майчинство и да си ползвам натрупалата се платена отпуска. Има ли някакви особености? (Предполагам, че трябва да подам документите за продължаване на майчинството и после когато реша да попълня нужните декларациии и приложения за прекъсване на майчинството. Има ли нещо друго?) не.също ще попълниш прил 4 за половината майчинство

Трябва ли да се върна на работа, за да мога да си ползвам отпуската? не

Благодаря предварително за отговора  Money

Общи условия

Активация на акаунт