Майчинството счетоводно-65

  • 47 199
  • 754
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Моля, прочетете внимателно този първи пост! Отговорът на Вашият въпрос може би е някъде тук! Благодаря!

И ако обичате нека темата да не се пълни със ЗАПИС! Благодаря за разбирането!!!!!

Темите до сега: Тема 1; Тема 2; Тема 3; Тема 4; Тема 5; Тема 6; Тема 7; Тема 8; Тема 9; Тема 10; Тема 11; Тема 12; Тема 13; Тема 14; Тема 15; Тема 16; Тема 17; Тема 18; Тема 19; Тема 20; Тема 21; Тема 22; Тема 23; Тема 24 Тема 25, Тема 26 Тема 27, Тема 28, Тема 29, Тема 30, Тема 31, Тема 32, Тема 33, Тема 34, Тема 35, Тема 36, Тема 37, Тема 38, Тема 39, Тема 40, Тема 41, Тема 42, Тема 43, Тема 44, Тема 45, Тема 46, Тема 47, Тема 48,Тема 49,Тема 50,Тема 51,Тема 52, Тема 53, Тема 54,Тема 55,Тема 56,Тема 57,Тема 58,Тема 59,Тема 60, Тема61, Тема62, Тема63, Тема64

 bouquet ЗА ВСИЧКИ КОНСУЛТАНТИ:    bouquet
Ала-Бала; Lady Brinne; ДейзиГ; Elfita;Стики; Viva 123;pantera66;Шана


Телефони на НОИ София за проверка на обезщетенията
926 10 10

Калкулатор за изчисляване на заплата и всички осигуровки - на КиК
Калкулатор за изчисляване на майчинството (с огромни благодарности за katya_k и колегите й  bouquet)

Адреси на ТП на НОИ където можете да получите информация за болнични и др. обезщетения - в сайта на НОИ - Контакти

Във форума
- тема за детските
- Тема за програмата „В подкрепа на майчинството”

Справки може да си правите в сайта на НОИ по ПИК - персонален идентификационен код. Ако нямате ПИК, в НОИ по адресната ви регистрация ще може да получите - лично.

Много полезен код!  Peace

С него на сайта на НОИ ще виждате какъв е осигурителният ви доход, какви обезщетения и кога сте получили, както и дали са ви предадени болничните и др. документи.

Напр:
-   справка за това на какви суми са ви осигурявали –
е-услуги - Справка за социалното осигуряване
https://socialsecurity.nssi.bg/
Там ще видите осигурителния си доход. За месеците, когато сте били в болнични, ще са повече суми - съберете ги.   Wink

-   справка за изплатените болнични -
е-услуги - Справки по ЕГН и Булстат - "Справка за изплатени парични обезщетения и помощи от ДОО чрез НОИ по ЕГН "
https://benefits.nssi.bg/EGN/

-   справка за статуса на болничния (кога е предаден, изплатен ли е, всички данни по него – попълнени от доктора и счетоводството)
е-услуги - Справки по ЕГН и Булстат - най отдолу на страницата е "Справка за представени в НОИ документи за обезщетения и помощи от ДОО, статус на обработка и изплащане"
https://benefits.nssi.bg/detailedegn/ReportBolnForEGN1.asp

Прил 12 http://www.fisconsult.bg/dokumenti/obrazci-i-dokumenti/item/obra … stoiatelstva.html
Прил 4 http://www.bgstuff.net/formi-i-dokumenti/deklaracii/1299-pril-4- … nie-chl-54-ot-kso


Как се изчисляват болнични? актуализирано за 2011, благодарение на Стики

Кога бъдещата майка има право на обезщетения?

Какво включва майчинството?

Застъпване на майчинства

Документи за ползване на обезщетение за бременност и раждане,и отпуск за гледане на дете до 2 г

Процедура по прехвърляне на отпуска за гледане на дете до 2 г

Необходими документи за обезщетенията - http://www.noi.bg/ - от менюто в ляво избирате УКАЗАНИЯ

Териториални поделения на НОИ, филиали, и архивни стопанства в страната

# 1
  • София
  • Мнения: 1 244
Здравейте! Имам следните въпроси: Започнах работа на 20.04.15 год. Преди това бях в майчинство, след това на борсата до 01.09.14 г. Т.е. имам прекъсване в трудовия ми стаж от 01.09.14 до 20.04.15 г. Като цяло стажа ми по трудова книжка е около 5 години. Сега в работата ми ми говорят за това прекъсване в стажа и че нямам право все още на платен отпуск,а евентуално след 6 месеца. Въпросите ми са: 1. Имам ли право на платен отпуск при този работодател и кога най-рано? 2. Ако не- имам ли право на неплатен отпуск? (с дете на 3,4 год съм ако има значение).
Благодаря предварително!  bouquet

# 2
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 025
Здравейте! Имам следните въпроси: Започнах работа на 20.04.15 год. Преди това бях в майчинство, след това на борсата до 01.09.14 г. Т.е. имам прекъсване в трудовия ми стаж от 01.09.14 до 20.04.15 г. Като цяло стажа ми по трудова книжка е около 5 години. Сега в работата ми ми говорят за това прекъсване в стажа и че нямам право все още на платен отпуск,а евентуално след 6 месеца. Въпросите ми са: 1. Имам ли право на платен отпуск при този работодател и кога най-рано? 2. Ако не- имам ли право на неплатен отпуск? (с дете на 3,4 год съм ако има значение).
Благодаря предварително!  bouquet

Това прекъсване не те бърка.По думите ти разбирам, че имаш доста повече стаж общо в живота си от 8 месеца щом си била в майчинство.
Имаш право на платен отпуск в тази работа, но понякога работодателят има право да откаже в зависимост от това колко време си работил и колко дни ти се полагат спрямо вече отработения период.За годината при този р-л ти се полагат минимум 14 дни за 2015, но понеже си работила само месец и половина може да ти даде само 3-4 дни.Погледни все пак какво пише в предварителния график за ползване на годишен отпуск - той е най-важен.
Ако не си ползвала 6-те месеца неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8 години, имаш право да ползваш него.

# 3
  • София
  • Мнения: 1 244
pantera666, много благодаря за отговора! Ще се опитам да отстоявам правата си.  Grinning

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 365
Здравейте, в момента съм бременна и болничният ми за майчинство започва началото на септември. Бих искала да попитам, тъй като съм на трудов договор, ако запиша магистратура висше образование дали ще получа еднократната помощ за майки- студентки. Или трябва да съм безработна?

# 5
  • Мнения: 3
Здравейте!Имам нужда от малко помощ Simple Smile.До 04.04.2015г. бях в майчинство, седмица преди да изтече подадох молба за ползване на полагащия ми се натрупан платен отпуск в размер на 40 дена.Въпросния платен отпуск изтече преди седмица и все още нищо не ми е изплатено от работодателя.Имах разногласия със  работодателя и счетоводителката, искаха да ме освободят от работа аз отказах.Та въпроса ми е как се изчислява сумата която трябва да се изплати ?Четох в сайтове,че ако нямам 10 работни дни за годината се изчислявало на база месечното трудово възнаграждение от договора.Договора ми е сключен преди 7 години и МТВ ми е 430 лв.Притеснявам се да не ме излъжат нещо със сметките:),а и предполагам че ще се опитат да не ми платят щом съм я ползвала тази отпуска.Ако някой може да ми каже каква е сумата, която трябва да ми се изплати и имали ли срок в който това трябва да стане ще съм много благодарна. Simple Smile

# 6
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 025
Здравейте, в момента съм бременна и болничният ми за майчинство започва началото на септември. Бих искала да попитам, тъй като съм на трудов договор, ако запиша магистратура висше образование дали ще получа еднократната помощ за майки- студентки. Или трябва да съм безработна?

В момента го "бистрят" това.Засега няма приети официално промени и уж трябва да я получиш.

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 365
Здравейте, в момента съм бременна и болничният ми за майчинство започва началото на септември. Бих искала да попитам, тъй като съм на трудов договор, ако запиша магистратура висше образование дали ще получа еднократната помощ за майки- студентки. Или трябва да съм безработна?

В момента го "бистрят" това.Засега няма приети официално промени и уж трябва да я получиш.

Благодаря, да не стане да го запиша и тъй като съм на трудов договор да ме отрежат. Не, че записвам само за това магистратура, но все пак....

# 8
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 025
Здравейте!Имам нужда от малко помощ Simple Smile.До 04.04.2015г. бях в майчинство, седмица преди да изтече подадох молба за ползване на полагащия ми се натрупан платен отпуск в размер на 40 дена.Въпросния платен отпуск изтече преди седмица и все още нищо не ми е изплатено от работодателя.Имах разногласия със  работодателя и счетоводителката, искаха да ме освободят от работа аз отказах.Та въпроса ми е как се изчислява сумата която трябва да се изплати ?Четох в сайтове,че ако нямам 10 работни дни за годината се изчислявало на база месечното трудово възнаграждение от договора.Договора ми е сключен преди 7 години и МТВ ми е 430 лв.Притеснявам се да не ме излъжат нещо със сметките:),а и предполагам че ще се опитат да не ми платят щом съм я ползвала тази отпуска.Ако някой може да ми каже каква е сумата, която трябва да ми се изплати и имали ли срок в който това трябва да стане ще съм много благодарна. Simple Smile

А, след като изтече този отпуск ти ползваш ли друг в момента или ходиш на работа?
Щото си е чиста самоотлъчка и може да си те прекратят...
Отпуската се смята върху заплатаат от последния месец, в който си имала минимум 10 работни дни, т.е. преди да излезеш в болничен/майчинство.Удържат се осигуровки и данък.По принцип се плаща с ведомостта на останалия персонал след изтичане на месеца, за който се отнася.


Здравейте, в момента съм бременна и болничният ми за майчинство започва началото на септември. Бих искала да попитам, тъй като съм на трудов договор, ако запиша магистратура висше образование дали ще получа еднократната помощ за майки- студентки. Или трябва да съм безработна?

В момента го "бистрят" това.Засега няма приети официално промени и уж трябва да я получиш.

Благодаря, да не стане да го запиша и тъй като съм на трудов договор да ме отрежат. Не, че записвам само за това магистратура, но все пак....

Е, то е ясно...Никой не може да ти гарантира, че ще го променят или няма да го променят например от 01.10.2015.Поне аз не мога.Ако някой друг в темата може, нека да заповяда  Peace

# 9
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 316
Здравейте, в момента съм бременна и болничният ми за майчинство започва началото на септември. Бих искала да попитам, тъй като съм на трудов договор, ако запиша магистратура висше образование дали ще получа еднократната помощ за майки- студентки. Или трябва да съм безработна?

В момента го "бистрят" това.Засега няма приети официално промени и уж трябва да я получиш.

Не се знае как ще се промени въпросът с тази помощ - идеята е да се "затегнат" възможностите за ползването й.

# 10
  • Мнения: 3
 Да в средата на май подадох заявление за ползване на неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8 годишна възраст.И ако всичко е точно сега би трябвало да съм в този отпуск.От счетоводството не ми потвърдиха,че работодателя го е разрешил, когато звъннах за да проверя какво става счетоводителката ми каза '' той няма право да ви откаже ''.                          
Каква е процедурата в момента  за да ми бъде изплатена отпуската?И ако ми откажат в регионалната инспекция по труда ли да подам жалба? Имали основание работодателя да не ми я изплати тази отпуска?                                                                                                                              

# 11
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 316
Да в средата на май подадох заявление за ползване на неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8 годишна възраст.И ако всичко е точно сега би трябвало да съм в този отпуск.От счетоводството не ми потвърдиха,че работодателя го е разрешил, когато звъннах за да проверя какво става счетоводителката ми каза '' той няма право да ви откаже ''.  - наистина е така                        
Каква е процедурата в момента  за да ми бъде изплатена отпуската?И ако ми откажат в регионалната инспекция по труда ли да подам жалба - можеш да пуснеш, но Инспекцията няма как да го принуди да ти плати - само ще напише предписание? Имали основание работодателя да не ми я изплати тази отпуска? - не, няма, но ако не иска единственият начин, за да го принудиш е да си я търсиш по съдебен ред                                                                                                                             

# 12
  • Мнения: 3
Ако се стигне до съд, какво е процедурата?И какъв би бил изхода от евентуално дело ?

# 13
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 316
Ако се стигне до съд, какво е процедурата?И какъв би бил изхода от евентуално дело ?

Най-добре се консултирай с адвокат  Peace

# 14
  • Мнения: 161
Здравейте, извинявам се ако е отговаряно на този въпрос, но още не съм смогнала да изчета предишните теми. От началото на бременността ми се наложи да съм в болничен и в средата на другия месец ще съм изчерпала 180те дни,после ще си ползвам платената отпуска, но до излизането ми в 45-дневния на 01.09. пак ще ми останат висящи 10 дни. Та въпросът ми е дали мога да си взема болничен от ЛЛ с друга диагноза или ако пусна неплатена много ли ще се отрази на майчинството ми после?

Общи условия

Активация на акаунт