Примерна схема за захранване - 23

  • 21 609
  • 737
  •   1
Отговори
  • Мнения: 9 093
Тема за обсъждане на начина на захранване: Каква храна, кога, по колко и как?
Всички мами, които имат желание да споделят своя начин на захранване с подробности са добре дошли, както разбира се и всички, на които им предстои това "страшно" начинание.

Ето ги и нашите стари теми:


Примерна схема за захранване
Примерна схема за захранване 2
Примерна схема за захранване 3
Примерна схема за захранване 4
Примерна схема за захранване 5
Примерна схема за захранване 6
Примерна схема за захранване 7
Примерна схема за захранване 8
Примерна схема за захранване 9
Примерна схема за захранване 10
Примерна схема за захранване 11
Примерна схема за захранване 12
Примерна схема за захранване 13
Примерна схема за захранване 14
Примерна схема за захранване 15
Примерна схема за захранване 16
Примерна схема за захранване 17
Примерна схема за захранване 18
Примерна схема за захранване 19
Примерна схема за захранване 20
Примерна схема за захранване 21
Примерна схема за захранване 22


"Истината е, че няма универсална схема, която да е подходяща за всички бебета и майките им. Някои майки решават да започнат захранването с каша, други - със зеленчуково пюре, трети - с плодово пюре... Най-общо - не се започва захранване със сок, противно на някои поостарели практики, срещани все още тук-там в България; останалото е по преценка на майката. Стига детето да приема добре новата храна - няма проблем с кое точно ще се започне.
Само някои са по-утвърдените методи:
- не се започва с храни, за които се знае, че са алергени
- обичайно нова храна се въвежда сутрин, за да може да се проследи за евентуална алергична реакция в остатъка на деня
- обикновено кърмене (или млечно хранене, ако е на АМ) не се замества изцяло, преди детето да е навършило годинка - все още нуждите му от млечни храни в дневния рацион са от порядъка на 70-85%, т.е. такова количество мляко трябва да му бъде осигурено всеки ден. Твърдата храна служи за приучаване към нови вкусове и текстури, а не за наяждане. Нормално е да ядат дълго време съвсем малки количества твърда храна - да я опитват, а не да се наяждат с нея.
- преди годинка обикновено се предлага първо кърмене, изчаква се 30-40 минути да се слегне в стомахчето
 и се предлага твърдата храна. Ако се предложи много скоро след кърмене, бебето може да не прояви никакъв интерес. След година-годинка и малко обикновено плавно се обръща режимът - първо твърда храна, после кърмене. Всичко е ориентировъчно - не е беда, ако някой ден не се спази режимът или ако повече суче, от колкото е било замислено (примерно ако са били предвидени 3 приема на твърда храна, а е имало само един или нито един)
- количеството храна се увеличава плавно - от 1 ч.л. първия ден, 2 ч.л. втория и така нататък, докато приеманото количество стигне 30-40 мл на ядене. Малко бебета приемат повече от 50-60 мл на хранене, макар че може да се опита - някои бебета приемат охотно повече твърда храна, без това да се отрази на количеството приемана кърма. Следи бебето и се вслушвай в сигналите, които ти дава и няма да сбъркаш
- нова храна се въвежда на интервали. 3-5 дена, ако няма фамилна обремененост с алергии и 5-10 дена, ако има такава обремененост. Въвежда се само по една нова храна наведнъж."  - Мис Бу

Полезни линкове:
Съвети за захранването от Косе Босе
Захранването - кога, как, с какво и колко
Захранване с твърди храни: струва си да се изчака
Захранване на бебето с твърди храни
Педагогическо захранване - руската схема на захранване
Наръчник за хранене според възрастта на Вашето бебе и малко дете
Въвеждане на твърди храни
Рецепти за домашни пюрета и каши
Сравнителен тест на сирена
Какво представлява алергията?

Храните обсъждани в старите теми и форума:

Храненето от 1-3 години
За млечните продукти
За козето мляко
Червеното цвекло
Желязото - къде да го търсим?
Кои храни са богати на желязо
с какво е най подходящо да въведа глутена?
Кисел ; И още за кисела
Мазнините
Какво да въведа след първите зеленчуци
Как да направим каша от елда
Зрял фасул
Зелен фасул
Грах
Леща
Спанак, артишок, нар, райска ябълка и ряпа
Пюре или сок
Яйце
Хляб
Кестени
Кълнове и пшеничен зародиш
Кафевият ориз
Шипки
Смокини
Дюля
Трици
Подправки
Авокадо
Сушени плодове, фурми, стафиди, сусам, орехи, ягоди
Зеле
Сол
Жълтък
Рапично олио
Количеството мазнина
Патладжан ; Още за патладжана
Мед ; Още за Меда
Риба
Малини
Пъпеш
Банан
Диня
Чушка


Други теми свързани със захранването

Причини за запека
Разхлабващи храни


Последна редакция: вт, 02 мар 2010, 22:32 от .:.Stef.:.

# 1
  • Мнения: 395
пу първа в новата тема Hug

# 2
  • варна
  • Мнения: 74
Благодаря за темичката

# 3
  • Мнения: 660
Благодаря, Стеф!  bouquet

Я, аз вместо само записа да си копирам поста, че обърках и го пуснах в старата тема. Embarassed

здравейте и от мен,

на нас ни никнат зъби и отказва всякаква храна освен мляко, имали ли сте такива периоди???  Cry

Има и още как - още имаме такива периоди, а е вече на годинка. ooooh!

Последна редакция: вт, 02 мар 2010, 11:09 от Tony_st

# 4
  • Мнения: 397
Мерси за темичката  Hug

# 5
  • Мнения: 91
Запис и от нас не пиша често , но чета редовно  Grinning. И да питам относно зъбките че и ние май вървим към отказ от твърда храна, ако я откаже напълно и мине пак само на мляко после няма ли да е трудно минаването пак на твърда храна. Трябваше ни месец да заместим хранене и не знам ако пак почнем с млякото....... Confused




# 6
  • Мнения: 34
Здравейте момичета,
Моето момченце е на 5месеца и половина но не сме от най-ящните. Това е и причината малко по-рано да се захраним със зеленчуково пюре. Та искам да ви питам колко количество АМ трябва да изяжда за 24 часа? Притеснявам се, че яде твърде малко - около 650-680мл.

# 7
  • Мнения: 121
Ехееееееее - браво на вас - кога видяхте кога успяхте!Да се влюча и аз с поредния проблем и объркване...

Предварително се извинявам за дългия пост!

Аз като малоумна пак ще питам че не разбрах нещо за кашите.... Искам да ги въведа вече малко по малко. НО  ooooh!   smile3511   така се омотах че.... Нали имаме запек и не мога да или по точно ме е страх да започна с оризова и й взех Елда с круша /но още не съм дала/ Вчера отидох да купя и някакви други и като начални каши ми предложиха на Слънчо Овесено ябълкова и Пшенична. Исках от тези на ХИП или Нестле но те били само с ориз.... а аз нали не съм запозната с марките и качеството и съдържанието взех тия /поне са евтини и да не стават няма да ме е яд - каката ще ги омете!/ НО те са с глутен!!! А глутена нали е след месото. А аз не съм въвела още безглутенови каши.... пък нали месото е след тях! И май нещо.... ако тръгна така ще е точно от зад напред  bambam С елдата изчаквах че нали е от 7-ми месец /днес ставаме на толкова/. Ако сега започна с елда след една седмица мога ли да въведа царевична каша и след още една каша от просо. После ще й въведа едно месце и чак тогава кашите с глутен... Обаче си спомням че някой тук ми беше писал че глутена може и по-рано да се дъведе - т.е. преди месото! Ако това е така мога ли след елдата да й дам тези глутеновите каши? А месото да остане след тях?! За всичко се ръководя по следните съвети на Косе Босе:

"зеленчуково пюре –-> плодово пюре (2-3 вида) –-> оризова каша с плод –-> друга каша с плод –-> месо (1-2 вида в рамките на 2 седмици) –-> глутен –-> масло –-> сирене

Според съветите на Косе Босе глутена се въвежда в последователност овес>>ръж>>ечемик>>пшеница

КАШИ
Ориз = 6 м.
Кафяв ориз = 6-7 м.
Елда = 7 м. (може и на 6 м.)
Царевица = 7-8 м. 
Просо = 7-8 м. (има препоръки и за 6 м., и за 9 м.)
Амарант = 7-9 м.
Киноа = 7-9 м."

Момичета страшно се оплетох пак /не че съм се разплитала/ и пак ви моля - помагайте! И ако не ви представлява трудност напишете ми какви каши да й търся че тези на слънчо май нещо.... А довечера или утре ще ходим до големия град и искам да й накупя всичко! Така че помагайте с марки и видове каши подходящи за начални - само без ориз че..... Ако не е редно тук пишете ми ги на лични  Praynig

Отново ви благодаря предварително!  Hug

# 8
  • София
  • Мнения: 1 335
Оп.
Мерси Стеф Simple Smile

# 9
  • Мнения: 603
Здравейте  Flutter Стеф   bouquet

Искам да попитам жълтъка веднъж въведен колко често го давате (сори ако въпроса е за 167ми път)  Crazy И за попарата, предстои ни след някоя и друга седмица да я давам - приема ли се добре като е без никаква захар?

# 10
  • Мнения: 1 125
mamadesi2, както вече и други са казали, последователността на зърнените е по нарастване на глутена в тях, а не е препоръчителен ред за въвеждане. В растението "ръж" нищо ценно няма и е излишно да го въвеждаш, при все че за това време можеш да въведеш нещо полезно и/или вкусно ...

Дали глутен или месо първо - ами то е въпрос на дни, тоест едното няколко дни преди другото ... и няма никакво значение, но все пак месото бих въвела първо.

 Thinking А като става въпрос за зъбки ... вече имаме 2 нови, и още 2 ги чакам да излезнат - и ще станем с 8 зъба ... ама да не ви обяснявам че косата вече ми побелява като трябва нещо да се яде!

Стеф   bouquet

# 11
  • Мнения: 9 814
Стеф, мерси за темичката!
mamadesi2, какъв е проблемът да въведеш месото за 3-5-7 дни, колкото си решиш, и да дадеш след това кашата?
Аз също не съм започнала с оризова, не е задължително.
А Слънчо си имат страхотен сайт: http://87.126.124.225/index.php


sarnichkata, по принцип жълтъкът се дава през ден в зеленчуковото пюре.
А попарата без захар....ами то детето като не е консумирало захар, как да има претенции? Grinning

# 12
  • София
  • Мнения: 793
 Стеф, благодаря за темичката:)
 И при нас положението с храненето е ужасно, хапва само от попарата сутрин и от кашата следобяд. Обедното хранене отказва. Уж ще избиват двата горни, ала не съм много сигурна..но ми е много кофти с това неядене и като го сложим да яде са едни вопли, едни стонове..мъка му е и на него и на нас.

# 13
  • Видин
  • Мнения: 4 921
  bouquet Бързо записче, че положението е трагично с това разболяване ...

# 14
  • Мнения: 246
Мамадеси, готовите каши са по-лесни за храносмилане от чистата елда, не се притеснявай да дадеш. Слънчо често са с добавено сухо мляко и не бих ти препоръчала (започни с безмлечна).

Зеленко, това за чупливата коса е грешка на езика според мен. Може би има предвид тънка и късаща се. Ако имаше връзка, аз трябваше да съм със силна анемия, а брат ми изобщо без хемоглобин (той беше ситно къдрав и като облаче в главата)! Не се притеснявай, ще се оправи при вас проблема, само да прояде дечко. Нали си хапва месце, нищо че е с плодове.

Общи условия

Активация на акаунт