Майчинството счетоводно-64

  • 47 251
  • 766
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Моля, прочетете внимателно този първи пост! Отговорът на Вашият въпрос може би е някъде тук! Благодаря!

И ако обичате нека темата да не се пълни със ЗАПИС! Благодаря за разбирането!!!!!

Темите до сега: Тема 1; Тема 2; Тема 3; Тема 4; Тема 5; Тема 6; Тема 7; Тема 8; Тема 9; Тема 10; Тема 11; Тема 12; Тема 13; Тема 14; Тема 15; Тема 16; Тема 17; Тема 18; Тема 19; Тема 20; Тема 21; Тема 22; Тема 23; Тема 24 Тема 25, Тема 26 Тема 27, Тема 28, Тема 29, Тема 30, Тема 31, Тема 32, Тема 33, Тема 34, Тема 35, Тема 36, Тема 37, Тема 38, Тема 39, Тема 40, Тема 41, Тема 42, Тема 43, Тема 44, Тема 45, Тема 46, Тема 47, Тема 48,Тема 49,Тема 50,Тема 51,Тема 52, Тема 53, Тема 54,Тема 55,Тема 56,Тема 57,Тема 58,Тема 59,Тема 60, Тема61, Тема62, Тема63

 bouquet ЗА ВСИЧКИ КОНСУЛТАНТИ:    bouquet
Ала-Бала; Lady Brinne; ДейзиГ; Elfita;Стики; Viva 123;pantera66;Шана


Телефони на НОИ София за проверка на обезщетенията
926 10 10

Калкулатор за изчисляване на заплата и всички осигуровки - на КиК
Калкулатор за изчисляване на майчинството (с огромни благодарности за katya_k и колегите й  bouquet)

Адреси на ТП на НОИ където можете да получите информация за болнични и др. обезщетения - в сайта на НОИ - Контакти

Във форума
- тема за детските
- Тема за програмата „В подкрепа на майчинството”

Справки може да си правите в сайта на НОИ по ПИК - персонален идентификационен код. Ако нямате ПИК, в НОИ по адресната ви регистрация ще може да получите - лично.

Много полезен код!  Peace

С него на сайта на НОИ ще виждате какъв е осигурителният ви доход, какви обезщетения и кога сте получили, както и дали са ви предадени болничните и др. документи.

Напр:
-   справка за това на какви суми са ви осигурявали –
е-услуги - Справка за социалното осигуряване
https://socialsecurity.nssi.bg/
Там ще видите осигурителния си доход. За месеците, когато сте били в болнични, ще са повече суми - съберете ги.   Wink

-   справка за изплатените болнични -
е-услуги - Справки по ЕГН и Булстат - "Справка за изплатени парични обезщетения и помощи от ДОО чрез НОИ по ЕГН "
https://benefits.nssi.bg/EGN/

-   справка за статуса на болничния (кога е предаден, изплатен ли е, всички данни по него – попълнени от доктора и счетоводството)
е-услуги - Справки по ЕГН и Булстат - най отдолу на страницата е "Справка за представени в НОИ документи за обезщетения и помощи от ДОО, статус на обработка и изплащане"
https://benefits.nssi.bg/detailedegn/ReportBolnForEGN1.asp

Прил 12 http://www.fisconsult.bg/dokumenti/obrazci-i-dokumenti/item/obra … stoiatelstva.html
Прил 4 http://www.bgstuff.net/formi-i-dokumenti/deklaracii/1299-pril-4- … nie-chl-54-ot-kso


Как се изчисляват болнични? актуализирано за 2011, благодарение на Стики

Кога бъдещата майка има право на обезщетения?

Какво включва майчинството?

Застъпване на майчинства

Документи за ползване на обезщетение за бременност и раждане,и отпуск за гледане на дете до 2 г

Процедура по прехвърляне на отпуска за гледане на дете до 2 г

Необходими документи за обезщетенията - http://www.noi.bg/ - от менюто в ляво избирате УКАЗАНИЯ

Териториални поделения на НОИ, филиали, и архивни стопанства в страната

# 1
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 393
naddejdda
Цитат
Здравейте момичета,
Много моля за помощ. Моето дете става на 2г. на 9 април, платеното ми майчинство изтича на 8.4.15. Приеха ни на ясла и първият ден, на който ще я посетим е 16.3.15.  Първата седмица ще я водя само до обяд. Аз се връщам на работа на 6часа. Разбрахме се с работодателя, че ще си остана на договор на 8 часа, а разликата от 2 часа ще се приспада от платени отпуск, който се е натрупал.
Въпросът ми е:
Кога точно изтича платеното майчинство, след като сме на ясла на 16.3.15 - от тази дата? Дали на 16ти март или на 8ми април? От това зависи дали да се връщам веднага на работа или да поизчакам до 8ми.
Какво и къде имам да декларирам и попълвам, за да не попадам под ударите на закона Smile /случи ми се с първото дете/. - Приложение 12 - за промяна на обстоятелствата в 3-дневен срок от момента, в който детето тръгва на ясла
Ако  договорът ми е на 6 часа, губя ли  някои предимства от 8 часов трудов договор - намалява се осигурителния стаж?
Благодаря предварително и се извинявам, ако някой вече е задал същия въпрос.

# 2
  • София
  • Мнения: 2 497
Момичета, имам въпрос..
Майка ми има над 20г трудов стаж, в момента е безработна.
Аз вече съм в 45-дневния болничен и правя планове да прехвърля след 1 година майчинството на майка си. Можете чли да ми кажете какви условия трябва да покрива тя, за да го получава?

# 3
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029
Момичета, имам въпрос..
Майка ми има над 20г трудов стаж, в момента е безработна.
Аз вече съм в 45-дневния болничен и правя планове да прехвърля след 1 година майчинството на майка си. Можете чли да ми кажете какви условия трябва да покрива тя, за да го получава?

За да й прехвърлиш майчинството, трябва да бъде назначена на трудов договор и да "отработи" 1-2 дни.

# 4
  • София
  • Мнения: 2 497
Тоест не трябва да има 12 месеца плътно преди да го вземе, а по принцип да има поне 12 месеца осигурителен стаж, така ли?
И може да я наемат фиктивно във фирмата преди да и прехвърля майчиството, да поработи и трябва да се води на този договор до края на самото майчинство. Правилно ли съм разбрала?

# 5
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 393
Тоест не трябва да има 12 месеца плътно преди да го вземе, а по принцип да има поне 12 месеца осигурителен стаж, така ли?
И може да я наемат фиктивно във фирмата преди да и прехвърля майчиството, да поработи и трябва да се води на този договор до края на самото майчинство. Правилно ли съм разбрала?

Да  bowuu

# 6
  • Мнения: 2 193
В момента съм в 45-дневен болничен преди раждане. Колега се обади да ме информира неофициално, че шефовете са решили да "закрият фирмата, в която работим, и да ни преназначат в друга". Нямам предтава какво означава "закриване"  - дали ще е фалит, обявяване в несъстоятелност и т. н., както и "преназначаване" - най-вероятно просто искат да се подпишат нови трудови договори с друга фирма.
За мен изниква въпросът каква ще е моята съдба, след като съм в болнични и ми предстои майчинство, възможно ли е по време на майчинство да си сменя работодателя, възможно ли е да закрият фирмата, когато имат служител по майчинство? Бихте ли ме ориентирали в кой закон да търся отговорите? Доколкото разбрах, срещата с юристконсултът е насрочена за другата седмица; бих искала предварително да се информирам за възможните сценарии. Благодаря!

# 7
  • Мнения: 94
naddejdda
Цитат
Здравейте момичета,
Много моля за помощ. Моето дете става на 2г. на 9 април, платеното ми майчинство изтича на 8.4.15. Приеха ни на ясла и първият ден, на който ще я посетим е 16.3.15.  Първата седмица ще я водя само до обяд. Аз се връщам на работа на 6часа. Разбрахме се с работодателя, че ще си остана на договор на 8 часа, а разликата от 2 часа ще се приспада от платени отпуск, който се е натрупал.
Въпросът ми е:
Кога точно изтича платеното майчинство, след като сме на ясла на 16.3.15 - от тази дата? Дали на 16ти март или на 8ми април? От това зависи дали да се връщам веднага на работа или да поизчакам до 8ми.
Какво и къде имам да декларирам и попълвам, за да не попадам под ударите на закона Smile /случи ми се с първото дете/. - Приложение 12 - за промяна на обстоятелствата в 3-дневен срок от момента, в който детето тръгва на ясла
Ако  договорът ми е на 6 часа, губя ли  някои предимства от 8 часов трудов договор - намалява се осигурителния стаж?
Благодаря предварително и се извинявам, ако някой вече е задал същия въпрос.
Много благодаря за бързия отговор! Значи, ако искам след 16ти март да си остана вкъщи, ще трябва да използвам платен/ неплатен отпуск?
Къде трябва да занеса приложение 12?
Благодаря

# 8
  • Карлово
  • Мнения: 16
Здравейте! Интересува ме следното: Ще имам ли проблем, ако след като детето навърши 2 год., го пусна на ясла, а аз желая да ползвам неплатения отпуск в размер на 6 месеца? Благодаря!

# 9
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 393
В момента съм в 45-дневен болничен преди раждане. Колега се обади да ме информира неофициално, че шефовете са решили да "закрият фирмата, в която работим, и да ни преназначат в друга". Нямам предтава какво означава "закриване"  - дали ще е фалит, обявяване в несъстоятелност и т. н., както и "преназначаване" - най-вероятно просто искат да се подпишат нови трудови договори с друга фирма. - най-вероятно ще е това, а старата фирма ще "спре" да работи; едва ли ще предприемат процедури по ликвидация  newsm78
За мен изниква въпросът каква ще е моята съдба, след като съм в болнични и ми предстои майчинство, възможно ли е по време на майчинство да си сменя работодателя - принципно може, но ще трябва да имаш поне 1 отработен ден на новото място, а на старото да се прекрати договора по взаимно съгласие; всичко това след изтичане на болничните листове - 135 дни, възможно ли е да закрият фирмата, когато имат служител по майчинство? Бихте ли ме ориентирали в кой закон да търся отговорите - КСО, КТ  са нормативните актове за договори и осигуряване? Доколкото разбрах, срещата с юристконсултът е насрочена за другата седмица; бих искала предварително да се информирам за възможните сценарии. Благодаря!

naddejdda - да, след тръгване на детето на ясла - платен отпуск или на работа. приложение 12 се подава при работодателя.

Здравейте! Интересува ме следното: Ще имам ли проблем, ако след като детето навърши 2 год., го пусна на ясла, а аз желая да ползвам неплатения отпуск в размер на 6 месеца? Благодаря!

Не, няма проблен да стане така, след като детето е навършило 2 години.

# 10
  • Карлово
  • Мнения: 16
Благодаря! И аз стигнах до този извод, като прочетох Кодекса и Наредбата, но да попитам за всеки случай, да няма някоя уловка някъде. Хубав ден!

# 11
  • Варна
  • Мнения: 283
На кое се казва "изравнителен болничен" и кое му е по-различното от останалите? Какви приложения се попълват към него?

# 12
  • Мнения: 2 760
В болнични съм от началото на февруари. Първият болничен от 01,02 до 15,02 и после втори болничен от 15 февруари  до 20 март(с болничен престой). Сега получавам смс, че е преведена сума от НОИ, която е доста по-голяма от сумата, която би трябвало да ми преведат за първия болничен, и по-малка от тази, която би трябвало да бъде изплатена до 20 март. Тази сума е толкова, колкото би трябвало да е за пълния месец февруари. Въпросът ми е - изплатили са ми за месец февруари първия болничен+част от втория и ще получа още едно плащане за месец март или...? Нямам ПИК, не ми е трябвал досега, и не знам как се изплаща болничен, ако е издаден в един месец, а продължава и в следващия.
Благодаря!

# 13
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 393
На кое се казва "изравнителен болничен" и кое му е по-различното от останалите? Какви приложения се попълват към него?

Ако става дума за болничните за бременност и раждане, то изравняването става до 135 дни общо и се прави от педиатъра на бебето. Към него се подава Приложение 1.

В болнични съм от началото на февруари. Първият болничен от 01,02 до 15,02 и после втори болничен от 15 февруари  до 20 март(с болничен престой). Сега получавам смс, че е преведена сума от НОИ, която е доста по-голяма от сумата, която би трябвало да ми преведат за първия болничен, и по-малка от тази, която би трябвало да бъде изплатена до 20 март. Тази сума е толкова, колкото би трябвало да е за пълния месец февруари. Въпросът ми е - изплатили са ми за месец февруари първия болничен+част от втория и ще получа още едно плащане за месец март или...? Нямам ПИК, не ми е трябвал досега, и не знам как се изплаща болничен, ако е издаден в един месец, а продължава и в следващия.
Благодаря!

Най-вероятно е изплатен първия болничен лист + часта за м. 02 от втория.

# 14
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029
В болнични съм от началото на февруари. Първият болничен от 01,02 до 15,02 и после втори болничен от 15 февруари  до 20 март(с болничен престой). Сега получавам смс, че е преведена сума от НОИ, която е доста по-голяма от сумата, която би трябвало да ми преведат за първия болничен, и по-малка от тази, която би трябвало да бъде изплатена до 20 март. Тази сума е толкова, колкото би трябвало да е за пълния месец февруари. Въпросът ми е - изплатили са ми за месец февруари първия болничен+част от втория и ще получа още едно плащане за месец март или...? Нямам ПИК, не ми е трябвал досега, и не знам как се изплаща болничен, ако е издаден в един месец, а продължава и в следващия.
Благодаря!

Да, най-вероятно си получила парите за целия февруари.
Все пак с ПИК ще ти е лесно винаги да си следиш болничните.

Общи условия

Активация на акаунт