Майчинството счетоводно-69

  • 53 756
  • 754
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386

Моля, прочетете внимателно този първи пост! Отговорът на Вашият въпрос може би е някъде тук! Благодаря!

И ако обичате нека темата да не се пълни със ЗАПИС! Благодаря за разбирането!!!!!

Темите до сега: Тема 1; Тема 2; Тема 3; Тема 4; Тема 5; Тема 6; Тема 7; Тема 8; Тема 9; Тема 10; Тема 11; Тема 12; Тема 13; Тема 14; Тема 15; Тема 16; Тема 17; Тема 18; Тема 19; Тема 20; Тема 21; Тема 22; Тема 23; Тема 24 Тема 25, Тема 26 Тема 27, Тема 28, Тема 29, Тема 30, Тема 31, Тема 32, Тема 33, Тема 34, Тема 35, Тема 36, Тема 37, Тема 38, Тема 39, Тема 40, Тема 41, Тема 42, Тема 43, Тема 44, Тема 45, Тема 46, Тема 47, Тема 48,Тема 49,Тема 50,Тема 51,Тема 52, Тема 53, Тема 54,Тема 55,Тема 56,Тема 57,Тема 58,Тема 59,Тема 60, Тема61, Тема62, Тема63, Тема64, Тема65 Тема66,Тема 67,Тема 68,


 bouquet ЗА ВСИЧКИ КОНСУЛТАНТИ:    bouquet
Ала-Бала; Lady Brinne; ДейзиГ; Elfita;Стики; Viva 123;pantera66;Шана


Телефони на НОИ София за проверка на обезщетенията
926 10 10

Калкулатор за изчисляване на заплата и всички осигуровки - на КиК
Калкулатор за изчисляване на майчинството (с огромни благодарности за katya_k и колегите й  bouquet)

Адреси на ТП на НОИ където можете да получите информация за болнични и др. обезщетения - в сайта на НОИ - Контакти

Във форума
- тема за детските
- Тема за програмата „В подкрепа на майчинството”

Справки може да си правите в сайта на НОИ по ПИК - персонален идентификационен код. Ако нямате ПИК, в НОИ по адресната ви регистрация ще може да получите - лично.

Много полезен код!  Peace

С него на сайта на НОИ ще виждате какъв е осигурителният ви доход, какви обезщетения и кога сте получили, както и дали са ви предадени болничните и др. документи.

Напр:
-   справка за това на какви суми са ви осигурявали –
е-услуги - Справка за социалното осигуряване
https://socialsecurity.nssi.bg/
Там ще видите осигурителния си доход. За месеците, когато сте били в болнични, ще са повече суми - съберете ги.   Wink

-   справка за изплатените болнични -
е-услуги - Справки по ЕГН и Булстат - "Справка за изплатени парични обезщетения и помощи от ДОО чрез НОИ по ЕГН "
https://benefits.nssi.bg/EGN/

-   справка за статуса на болничния (кога е предаден, изплатен ли е, всички данни по него – попълнени от доктора и счетоводството)
е-услуги - Справки по ЕГН и Булстат - най отдолу на страницата е "Справка за представени в НОИ документи за обезщетения и помощи от ДОО, статус на обработка и изплащане"
https://benefits.nssi.bg/detailedegn/ReportBolnForEGN1.asp

Как се изчисляват болнични? актуализирано за 2011, благодарение на Стики

Кога бъдещата майка има право на обезщетения?

Какво включва майчинството?

Застъпване на майчинства

Процедура по прехвърляне на отпуска за гледане на дете до 2 г

Необходими документи за обезщетенията - http://www.noi.bg/ - от менюто в ляво избирате УКАЗАНИЯ

Териториални поделения на НОИ, филиали, и архивни стопанства в страната

# 1
  • Мнения: 679
Здравейте! Скоро ми свършват двете години майчинство. Не искам сега да си ползвам отпуска, а към края на годината да си го пусна целия. Говорила съм с работодателя, съгласен е, но не сме подписвали нищо, тоест на думи е съгласен.
Чета Чл. 176 и 176а от КТ и разбирам, че няма да загубя дни, но си мисля, че може би не съм прочела някъде нещо...
И се надявам да ми кажете ще загубя ли част от дните от отпуска си? Имам над сто дни от 2013г. до сега.

# 2
  • Мнения: 13 930
Благодаря за темата  bouquet
По въпроса - отпуска за 2013 защо не е бил използван?

# 3
  • Мнения: 679
Благодаря за темата  bouquet
По въпроса - отпуска за 2013 защо не е бил използван?
Защото имах намерение да ползвам отпуска в края на годината, но забременях, имах проблеми (повръщане и прокървяване) в началото и се наложи да ползвам болничен от началото на бременността.

# 4
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 392
Благодаря за темата  bouquet
По въпроса - отпуска за 2013 защо не е бил използван?
Защото имах намерение да ползвам отпуска в края на годината, но забременях, имах проблеми (повръщане и прокървяване) в началото и се наложи да ползвам болничен от началото на бременността.

Не, няма да се загуби - давността ѝ е 2 години от момента, в който е възникнала възможност да бъде ползван платеният отпуск, т.е. до края на 2018 г.

# 5
  • Мнения: 679
Много благодаря!  bouquet
Живи и здрави да сте, че така помагате!

# 6
  • Мнения: 13 930
Е, значи просто не си имала възможност да го ползваш и тогава няма са се загуби Simple Smile

# 7
  • Мнения: 2 502
Здравейте, забравила съм подробности около болничните с първото дете. Сега съм в 45 дневен болничен преди раждане. След това знам, че се издава един болничен от болницата за времето, което е прекарано там след раждането. След това обаче не разбрах как продължава процедурата - издаваше се още един болничен, ако не се лъжа, но не знам от къде. Може ли някой да ми припомни и обясни?

# 8
  • София-Младост
  • Мнения: 23 353
Здравейте, забравила съм подробности около болничните с първото дете. Сега съм в 45 дневен болничен преди раждане. След това знам, че се издава един болничен от болницата за времето, което е прекарано там след раждането. След това обаче не разбрах как продължава процедурата - издаваше се още един болничен, ако не се лъжа, но не знам от къде. Може ли някой да ми припомни и обясни?
От болницата издават 42 дневен от датата на раждане. След него педиатърът на детето изравнява трите болнични да са общо за 135дни, в зависимост от товва дали има преносване или раждане преди термина.

# 9
  • Мнения: 1 405
На 19ти февруари детето ми направи 1год., като ми преведоха в началото на март майчинство 300лв (от 420лв за месец). От тогава нищо нямам преведено.....
На 17.02 пратих по куриер документи за продължаване на майчинството и 2рата година. Да няма някакъв проблем...

# 10
  • Мнения: 2 502
Здравейте, забравила съм подробности около болничните с първото дете. Сега съм в 45 дневен болничен преди раждане. След това знам, че се издава един болничен от болницата за времето, което е прекарано там след раждането. След това обаче не разбрах как продължава процедурата - издаваше се още един болничен, ако не се лъжа, но не знам от къде. Може ли някой да ми припомни и обясни?
От болницата издават 42 дневен от датата на раждане. След него педиатърът на детето изравнява трите болнични да са общо за 135дни, в зависимост от товва дали има преносване или раждане преди термина.

Ала-Бала, много благодаря! А след 135-ия ден вече започва да се превежда обезщетение за майчинство, така ли? Нещо трябва ли да предприема в тази връзка - в смисъл ходене в НОИ, подаване на някакви документи и разни други?

# 11
  • София-Младост
  • Мнения: 23 353
Здравейте, забравила съм подробности около болничните с първото дете. Сега съм в 45 дневен болничен преди раждане. След това знам, че се издава един болничен от болницата за времето, което е прекарано там след раждането. След това обаче не разбрах как продължава процедурата - издаваше се още един болничен, ако не се лъжа, но не знам от къде. Може ли някой да ми припомни и обясни?
От болницата издават 42 дневен от датата на раждане. След него педиатърът на детето изравнява трите болнични да са общо за 135дни, в зависимост от товва дали има преносване или раждане преди термина.

Ала-Бала, много благодаря! А след 135-ия ден вече започва да се превежда обезщетение за майчинство, така ли? Нещо трябва ли да предприема в тази връзка - в смисъл ходене в НОИ, подаване на някакви документи и разни други?
Не, след това подаваш приложение за обезщетението 135-410 ден. Чак след като изтекат 410 дни от първият 45дневен болничен започва периода на майчинството, молба за отпуска, приложение за обезщетението се подават тогава до работодателя.

# 12
  • Варна
  • Мнения: 4 924
Благодаря за темата! Днес имахме дилема с една мама. Декларация за промяна на обстоятелствата се подава считано от деня, в който детето започва ясла, а не от датата, от която е записано и няма значение каква ясла посещава. Нали така?

# 13
  • Мнения: 2 502
Здравейте, забравила съм подробности около болничните с първото дете. Сега съм в 45 дневен болничен преди раждане. След това знам, че се издава един болничен от болницата за времето, което е прекарано там след раждането. След това обаче не разбрах как продължава процедурата - издаваше се още един болничен, ако не се лъжа, но не знам от къде. Може ли някой да ми припомни и обясни?
От болницата издават 42 дневен от датата на раждане. След него педиатърът на детето изравнява трите болнични да са общо за 135дни, в зависимост от товва дали има преносване или раждане преди термина.

Ала-Бала, много благодаря! А след 135-ия ден вече започва да се превежда обезщетение за майчинство, така ли? Нещо трябва ли да предприема в тази връзка - в смисъл ходене в НОИ, подаване на някакви документи и разни други?
Не, след това подаваш приложение за обезщетението 135-410 ден. Чак след като изтекат 410 дни от първият 45дневен болничен започва периода на майчинството, молба за отпуска, приложение за обезщетението се подават тогава до работодателя.

ОК !Не разбрах само това първото приложение за обезщетение след 135-ия ден до кого се подава? Всъщност правилно ли съм те разбрала или говоря глупости? От писаното си направих извода, че подавам 2 приложения за обезщетение, като второто и молбата за отпуск са до работодателя, затова питам първото до кого е?

# 14
  • Sofia
  • Мнения: 270
Здравейте! Бих искала да попитам как стои въпроса с натрупания отпуск по време на майчинство? Октомври ми изтича първата година, като смятам да се върна на работа, имам 10 дни от 2015 и съответно 20 от настоящата година, мога ли да прехвърля тези 2О дни за другата (2017г) или ще ги изгубя?

Общи условия

Активация на акаунт