Италия 149

  • 62 816
  • 746
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 710


Предишни теми:
Част 1, Част 2, Част 3, Част 4, Част 5, Част 6, Част 7, Част 8, Част 9, Част 10,
Част 11, Част 12, Част 13, Част 14, Част 15, Част 16, Част 17, Част 18, Част 19, Част 20,
Част 21, Част 22, Част 23, Част 24, Част 25, Част 26, Част 27, Част 28, Част 29, Част 30,
Част 31, Част 32, Част 33, Част 34, Част 35, Част 36, Част 37, Част 38, Част 39, Част 40,
Част 41, Част 42, Част 43, Част 44, Част 45, Част 46, Част 47, Част 48, Част 49, Част 50,
Част 51, Част 52, Част 53, Част 54, Част 55, Част 56, Част 57, Част 58, Част 59, Част 60,
Част 61, Част 62, Част 63, Част 64, Част 65, Част 66, Част 67, Част 68, Част 69, Част 70,
Част 71, Част 72, Част 73, Част 74, Част 75, Част 76, Част 77, Част 78, Част 79, Част 80,
Част 81, Част 82, Част 83, Част 84, Част 85, Част 86, Част 87, Част 88, Част 89, Част 90,
Част 91, Част 92, Част 93, Част 94, Част 95, Част 96, Част 97, Част 98, Част 99, Част 100,
101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113 няма, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120,
121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140,
141, 142, 143, 144, 145, 146,147,148

Последна редакция: нд, 09 авг 2015, 08:40 от 10 c`s

# 1
  • Мнения: 2 199
Всички са по плажовете мисля : ) щом след близо 10 часа се вписвам тук, първа Simple Smile
И аз нямам климатик и е прекрасна сауна : )  Crazy
Пробвах да ползвам портативен такъв но без успех. Не мисля да повтарям  ooooh!
Исках да благодаря на Маркрит за рецептата за тирамису с ягоди. Получи се много вкусно.  Hug


Последна редакция: нд, 09 авг 2015, 20:08 от Суха Мащерка

# 2
  • Мнения: 5 710
Ние също се опитахме да включим едно пингуино в стаята за гости без успех.
Нямаме инструкции, ясно е, че духа студено, но не охлажда и с тоя леко отворен прозорец е безумна тази система. Явно течността вътре, която помага за охлаждането е свършила и догодина ще се опитаме да измислим някакъв по-цивилизован начин да работи това нещо ( но с това колко е шумен май няма справяне).

# 3
  • Мнения: 5 462
Всички са по плажовете мисля : ) щом след близо 10 часа се вписвам тук, първа Simple Smile
И аз нямам климатик и е прекрасна сауна : )  Crazy
Пробвах да ползвам портативен такъв но без успех. Не мисля да повтарям  ooooh!
Исках да благодаря на Маркрит за рецептата за тирамису с ягоди. Получи се много вкусно.  Hug



HugЗа нищо !
  chef

# 4
  • Италия
  • Мнения: 490
Пльок, да не изтърва новата тема.
Съседите ни имат портативен климатик от по-новите модели. Няма нужда от отворен прозорец и прочие. Не, че е тих, но шумът определено не дразни. Гледахме цени с мм в интернет, от порядъка на 400 евро и нагоре вървят. Тази година си трая, че трябва да купуваме калдая за газта и нова кухня, но за догодина съм го вместила в списъка си!

# 5
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Дами,

последните месеци ми бяха супер интензивни, грам време нямам за включване.
но ви мисля и ви желая прекрасни отпуски    Heart Eyes

(климатик - мерси на Пингвин, гласувам с 3 ръце за сплит, разликата в цената си заслужава резултата)


# 6
  • Мнения: 1 545
Привет и от мен, най-накрая да се включа от прохладна София. То и тук се оплакват от жега де, ама на мен ми се струва рай пред влагата и африканските неаполски температури. От климатик почти няма нужда, но иначе съм също за сплит, няма много смисъл от портативни.
Сега, до морето тук тази година няма да стигна, безмислено е да го обсъждам съответно. Обаче, за пореден път се убеждавам, че явно в различни Българии се прибираме с ФФР, друго не мога да си обясня. Не твърдя, че всичко е цъфнало и вързало, или перфектно, но от видяното до сега определено положителните оценки преобладават. Вярно, че само десет дни съм вече тук, и не съм се занимавала много с бюрокращини, но...... В София, както вече казах преди, метрото е невероятно - точно, удобно, сигурно, чисто, чак блести, при това не чисто новите станции само, а и по-старите. Много булеварди се ремонтират, но в бързи срокове и качествено. Днес ходих около женския пазар, и се удивих колко е рекалцифицирана цялата зона след ремонта му, няма ги циганиите и неуредените сергии. На една намусена продавачнка не попаднах. Мъж ми си купи сако, и му взеха мярка да скъсят ръкавите. За два часа обещаха, но малко закъсняха - 20 минути, и се извиняваха сума ти време. И не са любезни, щото е чужденец, той си говори с тях на много добър български, та може и да мине за нашенец, и за поправката нищо не са искали допълнително. Витошка ми заприлича на Барселонската рамбла. Всичко е много, ама много чисто. Фасове няма по улиците.
По пътя до село - почти никакви дупки, поддържано беше шосето. Много слънчогледи. В родния  ми град (само съм родена там де), Полски Тръмбеш, има фабрика за олио и за пръв път видях чакащи на опашка тирове да стоварват семките, което много ме зарадва, значи се произвежда и има работа. Градчето е много малко, и до скоро беше доста занемарено, но вече има разни малки фабрики за селскостопански машини и пр. Центъра е с новоремонтирани площад, с много хубави фонтани, които вечер даже били със звук и светлина, много пейки, люлки.... Не го познах, честно казано. И много заведения и магазини.
Всеки път, щом си дойда, намирам много новости, и виждам напредък, а не обратното.

# 7
  • Мнения: 1 545
Споменах ли, че има безплатен wi-fi в метростанциите? И че по центъра видях контейнери за разделно събиране на боклук, вкопани в земята?
И за да покажа обективност, да споделя и неприятната изненада, че вече няма лимит за безплатно теглене на пари в брой, под който да няма такси, за всякаква сума събират такси проклетите банки!

# 8
  • IT
  • Мнения: 3 704
Обаче качеството на живот е влошено.
В Италия давам по-малко пари за основни разходи и храна, тук главно за това отиват. Пътувах на обратно с едни младежи, които учат в СУ по Еразмус политология-еми на тях им е готино-алкохола и заведенията не са скъпи, могат да излизат да хапват навън всеки ден, могат да се возят на такси и да живеят в центъра на София за 300 евро за месец.
Бензинът е малко по-евтин, за автомивка примерно платихме в Отранто с 4 лв повече от колкото плащам аз в София, ноктите си ги направих за 10 евро в Рим, в Сф за 15 лв.
Градината на детето ми е еднакви пари и в двете държави.
Инфраструктурата е зле.
Много булеварди се ремонтират, но в бързи срокове и качествено. 
Качествено е за малък период от време.В София по-едно и също време се правят ремонти на Цариградско, Руски паметник и не знам още къде....
На колата предницата ми на 2-3 месеца я оправям, заради дупките.
Пропадането на шосета е често срещано явление. То не беше новият път за летището, сега в Лозенец където правят последната спирка на метрото е ужасен ужас, заградено заради пропаднал път, заградено заради метро, заградено заради ремонти, заградено заради строежи.
неприятната изненада, че вече няма лимит за безплатно теглене на пари в брой, под който да няма такси, за всякаква сума събират такси проклетите банки!
Зависи, има банки които имат карти без такси( аз имам от две различни банки такива дебитни карти)
Метрото, да не ти се налага да го ползваш с детска количка  Simple Smile не отвсяка страна/изход има асансьор
А за жегата и Витошка си права Simple Smile След тази влажност и горещина, която преживах в Ит(макар, че днес в Рим вали) не се оплаквам.
Ако можеше мъжа ми да работи в България, не бихме се местили в Италия, колкото и да мрънкам де.
 

# 9
  • Мнения: 1 545
Разлика в стандарта винаги е имало. И пак зависи, познавам както хора, които си броят стотинките за всичко, така и хора, които се хранят непрекъснато по заведения и ходят по екскурзии из света, и от двете страни. Ни Италия, ни България са от идеалните за живот страни. Това, което казвам е, че в България виждам повече и по-често положителни промени. Ремонтите по булеварди и улици са нормална поддръжка на пътна мрежа, която, особено заради атмосферните условия, е подложена на голямо изхабяване. Че се заобикаля и стои в задръстванията при ремонт, е неизбежно, но важен е резултата след това. Сигурно и се случват пропадания, не съм пътен инженер и не мога да коментирам техническата страна, но поне по булеварда за летището си спомням, че сравнително бързо се справиха за поправката. За метрото не се оплаквай от липса на асансьори, иди в Париж или Лондон, пък ще те питам как се придвижва с детска количка в метрото. Тук поне има на всяка станция, а че една станция има пет изхода, сигурно сложно става да монтират пет асансьора.
Банки с безплатни карти и да има, не решава проблема генерално, че просто за всичко има такси. Превод - такса, теглене на пари в брой - такса. Нещо, което поне в Италия от години го няма. Това адски ме дразни. Тъпо е аз от Италия да превеждам почти в цял свят без стотинка да платя, а ако превеждам до тук, тукашните банки ми събират в най-добрия случай по евро на хиляда, има и доста по-високи такси.
И друго, както винаги, заведенията и ресторантите са под път и над път, в София или в малките градчета, и са вииииинаги пълни! Значи все пак не е толкова нисък стандарта. В Младост има едо Хепи, което е много голямо, с много маси, и всяка вечер е пълно, към осем вече няма свободна маса.

# 10
  • MI
  • Мнения: 11 803
Здравейте и от мен, и аз от България да се включа. Не на море за съжаление, но ще се съберем за 15ти родата (ние, родителите ми, сетра ми и зетя, братовчедката със семейството, хваща ме ортикария като се замисля  Laughing).

За Фречата - май само червената е ОК. Другите са зле, има и на нивото на БДЖ, но поне не съм чула да горят периодично  Laughing ОТ Беневенто до Наполи е час и половина за 100на км. Ако има климатик си голям късметлия...

За България - пак ще кажа, не гледайте София. София сега, особено за изборите, доста я стегнаха. Макар че ако идеш към малко по-крайните квартали пак не е супер положението. За другия градски транспорт като изключим метрото пък да не говорим. Макар че аз отдавна не е трябвало да се придвижвам в София с автобуси и сие, може пък да се е променило нещо. Но не ми се вярва, прекалено много пари са за да се стегне.

Има друг проблем, за който малко се говори. Все повече започва да се увеличава разликата в стандарта между отделните части на България. А и няма как да не е така, като в Северна България инфраструктурата е отчайваща. Айде кажете ми вие ако сте инвеститори ще идете ли в Шумен или Плевен например да си вложите парите, като даже магистрала няма като света. Летището във Варна е на ТИМ и София-Варна струва понякога повече от Милано-София. Е няма как да се развива при това положение тази част от страната. Но това си е държавна политика. Както е държавна политика в Италия да не направиш свяста магистрала и скоростна железница на юг от Наполи. Скоро обясняваше приятел от Калабрия че до Реджо му струва повече да иде от Милано отколкото до Рио де Жанейро. НАправил си беше скриншот с двете оферти  Shocked Ако наш'те убавци в България продължават така скоро и ние ще стигнем до същите разлики.

А за кафенетата, Десита, това си е манталитет. Тук седят на по едно дълго кафе или на чаша кола с часове. Не ги гонят, защото днес левче/80 ст, утре пак и може и собственика на кафето да закърпи двата края. Но, повярвай ми, зле са огромната част от хората, повече отколкото дори в южна Италия. И няма никакъв напредък, само по-зле става от година на година. Дори за Варна смея да кажа че се отнася това, имам достатъчно приятели и достатъчно време съм живяла там за да мога да го преценя. Много е жалко, но е така.

# 11
  • IT
  • Мнения: 3 704
И в Париж и Лондон съм била и съм ползвала метро. Като в Париж градски транспорт няма, имат над 1000 линии и нощен транспорт също. Лондонското метро си е приключение.
nelig пътищата в южна   Ит са 100 пъти по-добре "магистралите" в България.
В София подмениха автобуси и тролеи и трамваи верно е.
В Младост винаги е било така, още повече заради БПарка и заради няколкото големи ИТ фирми там, аз като работех там след работа ядяхме все по заведенията в Младост.
Да ви се похваля-вече имам работеща  кухня в апартамента, дойдоха да свържат газта вчера и да ми сложат батерията за водата. Пералнята ми идва утре, сушилня ще купувам в последствие.

# 12
  • MI
  • Мнения: 11 803

nelig пътищата в южна   Ит са 100 пъти по-добре "магистралите" в България.
В София подмениха автобуси и тролеи и трамваи верно е.


С това не съм съвсем съгласна. Т.е. тези по които аз съм пътувала определено не са по-добри от нашите магистрали. От редовните пътища с дупки - определно. А имайки предвид разликата в гъстотата на населеност на Италия и на България не мисля че в БГ има нужда от 4-5-6 лентови (в едната посока) магистрали. Пак повтарям, говоря за на юг и изток от Наполи, не за цяла южна Италия.

# 13
  • IT
  • Мнения: 3 704
Съгласна Simple Smile  Hug
Дайте идея какво да купя за кръщенето на племенника ми, което ще е като една малка сватба.Какво се подарява в Италия за кръщене? Пари може ли? МОето дете го кръщавахме и него в Италия, ама бяхме 8 човека и не беше толкова официално

# 14
  • MI
  • Мнения: 11 803
  bouquet

Дайте идея какво да купя за кръщенето на племенника ми, което ще е като една малка сватба.Какво се подарява в Италия за кръщене?

Доколкото знам/съм виждала - злато. Фактът че е момче малко затруднява  newsm78 Предполагам че зависи от района, защо не питаш майката или някой от по-близките й?

Общи условия

Активация на акаунт