Майчинството счетоводно-85

  • 31 725
  • 753
  •   1
Отговори
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 025
Моля, прочетете внимателно този първи пост! Отговорът на Вашият въпрос може би е някъде тук! Благодаря!

И ако обичате нека темата да не се пълни със ЗАПИС! Благодаря за разбирането!!!!!

Темите до сега: Тема 1; Тема 2; Тема 3; Тема 4; Тема 5; Тема 6; Тема 7; Тема 8; Тема 9; Тема 10; Тема 11; Тема 12; Тема 13; Тема 14; Тема 15; Тема 16; Тема 17; Тема 18; Тема 19; Тема 20; Тема 21; Тема 22; Тема 23; Тема 24 Тема 25, Тема 26 Тема 27, Тема 28, Тема 29, Тема 30, Тема 31, Тема 32, Тема 33, Тема 34, Тема 35, Тема 36, Тема 37, Тема 38, Тема 39, Тема 40, Тема 41, Тема 42, Тема 43, Тема 44, Тема 45, Тема 46, Тема 47, Тема 48,Тема 49,Тема 50,Тема 51,Тема 52, Тема 53, Тема 54,Тема 55,Тема 56,Тема 57,Тема 58,Тема 59,Тема 60, Тема61, Тема62, Тема63, Тема64, Тема65, Тема66,Тема 67,Тема 68,Тема 69,Тема 70,Тема 71,Тема 72,Тема 73,Тема 74,Тема 75,Тема 76,Тема 77,Тема 78,Тема 79,Тема 80,Тема 81,Тема 82,Тема 81,Тема 83,Тема 84


 bouquet ЗА ВСИЧКИ КОНСУЛТАНТИ:    bouquet
Ала-Бала; Lady Brinne; ДейзиГ; Elfita;Стики; Viva 123;pantera66;Шана


Телефони на НОИ София за проверка на обезщетенията
926 10 10

Калкулатор за изчисляване на заплата и всички осигуровки - на КиК
Калкулатор за изчисляване на майчинството (с огромни благодарности за katya_k и колегите й  bouquet)

Адреси на ТП на НОИ където можете да получите информация за болнични и др. обезщетения - в сайта на НОИ - Контакти

Във форума
- тема за детските


Справки може да си правите в сайта на НОИ по ПИК - персонален идентификационен код. Ако нямате ПИК, в НОИ по адресната ви регистрация ще може да получите - лично.

Много полезен код!  Peace

С него на сайта на НОИ ще виждате какъв е осигурителният ви доход, какви обезщетения и кога сте получили, както и дали са ви предадени болничните и др. документи.

Напр:
-   справка за това на какви суми са ви осигурявали –
е-услуги - Справка за социалното осигуряване
https://socialsecurity.nssi.bg/
Там ще видите осигурителния си доход. За месеците, когато сте били в болнични, ще са повече суми - съберете ги.   Wink

-   справка за изплатените болнични -
е-услуги - Справки по ЕГН и Булстат - "Справка за изплатени парични обезщетения и помощи от ДОО чрез НОИ по ЕГН "
https://benefits.nssi.bg/EGN/

-   справка за статуса на болничния (кога е предаден, изплатен ли е, всички данни по него – попълнени от доктора и счетоводството)
е-услуги - Справки по ЕГН и Булстат - най отдолу на страницата е "Справка за представени в НОИ документи за обезщетения и помощи от ДОО, статус на обработка и изплащане"
https://benefits.nssi.bg/detailedegn/ReportBolnForEGN1.asp

Как се изчисляват болнични? актуализирано за 2011, благодарение на Стики

Кога се изплащат болнични? Болничните се изплащат в срок от 10 работни дни след подаването им в НОИ от работодателя/счетоводството.

Кога бъдещата майка има право на обезщетения?

Какво включва майчинството?

Застъпване на майчинства

Процедура по прехвърляне на отпуска за гледане на дете до 2 г

Необходими документи за обезщетенията - http://www.noi.bg/ - от менюто в ляво избирате УКАЗАНИЯ

Териториални поделения на НОИ, филиали, и архивни стопанства в страната

# 1
  • София
  • Мнения: 2 415
Здравейте, имам следното питане. Според термина ми би трябвало да изляза в 45-дневния на 31 май. Обаче заплатата ми за май тази година е значително по-висока от тази за май 2018 г. и ми се иска да си я взема цялата и да броят нея в 24 месеца назад, а не онази от тогава. Мога ли да помоля лекаря да ми издадат този болничен от по-късна дата? Особено като се има предвид, че става дума буквално за няколко дни.

# 2
  • Мнения: 82
Здравейте, имам следното питане. Според термина ми би трябвало да изляза в 45-дневния на 31 май. Обаче заплатата ми за май тази година е значително по-висока от тази за май 2018 г. и ми се иска да си я взема цялата и да броят нея в 24 месеца назад, а не онази от тогава. Мога ли да помоля лекаря да ми издадат този болничен от по-късна дата? Особено като се има предвид, че става дума буквално за няколко дни.
Мисля, че се гледат 18 месеца назад,не 24, ако бъркам някой да ме поправи.

# 3
  • Мнения: 870
И тук качвам въпроса си, тъй като остана последен в предишната тема
Имам бебе на 5 месеца. Работих и се Осигурявах дълги години в фирмата на мъжа ми, като сервитьор. Сега обаче с обявяване на извънредното положение, още на 13ти март затворихме заведението и спряхме дейността на фирмата. Какво се случва с моето майчинството ако не възобновим дейността на фирмата? Да спомена че за месец март  и за април си имам нормален превод и всичко е наред, но от тук нататък....?

# 4
  • Мнения: 3 715
Здравейте, имам следното питане. Според термина ми би трябвало да изляза в 45-дневния на 31 май. Обаче заплатата ми за май тази година е значително по-висока от тази за май 2018 г. и ми се иска да си я взема цялата и да броят нея в 24 месеца назад, а не онази от тогава. Мога ли да помоля лекаря да ми издадат този болничен от по-късна дата? Особено като се има предвид, че става дума буквално за няколко дни.
Мисля, че се гледат 18 месеца назад,не 24, ако бъркам някой да ме поправи.
18 месеца е за болничен,24 за майчинство

# 5
  • Варна
  • Мнения: 358
Здравейте, имам ПИК за сайта на НОИ и като си проверих какво се случва с болничния ми издаден за периода 03.04.2020-02.05.2020 останах малко объркана. Болничния е подаден към НОИ на 07.04.2020. Както е видно от справката на 29.04.2020 получих превод за 1 ден (честно казано така и не разбрах точно за кой ден от април...). Но сега, на най-горния ред на справката където пише, че "в момента се обработва" не ми е ясно защо пише, "Плащане за месец/ година" 05/2020...  Ами останалите дни от април кога ще ми бъдат изплатени? Очаквах, че до 10-то число на май месец ще се случи, но все още нямам никакъв превод (а 10-ти е в неделя), а и тези странни дати в сайта ме объркват още повече... Реално за май месец от този болничен, нямам работен ден, т.е. не би трябвало да получа нещо и реално там в справката не би трябвало да пише "плащане за месец/година 05/2020" или аз не разбирам нещо... Възможно ли е да е станала някаква грешка и до кога да чакам, преди да се обърна към НОИ?

# 6
  • Мнения: 62
Здравейте, имам ПИК за сайта на НОИ и като си проверих какво се случва с болничния ми издаден за периода 03.04.2020-02.05.2020 останах малко объркана. Болничния е подаден към НОИ на 07.04.2020. Както е видно от справката на 29.04.2020 получих превод за 1 ден (честно казано така и не разбрах точно за кой ден от април...). Но сега, на най-горния ред на справката където пише, че "в момента се обработва" не ми е ясно защо пише, "Плащане за месец/ година" 05/2020...  Ами останалите дни от април кога ще ми бъдат изплатени? Очаквах, че до 10-то число на май месец ще се случи, но все още нямам никакъв превод (а 10-ти е в неделя), а и тези странни дати в сайта ме объркват още повече... Реално за май месец от този болничен, нямам работен ден, т.е. не би трябвало да получа нещо и реално там в справката не би трябвало да пише "плащане за месец/година 05/2020" или аз не разбирам нещо... Възможно ли е да е станала някаква грешка и до кога да чакам, преди да се обърна към НОИ?


Дори и да не са били работни дни 01.05 и 02.05, пак ги изписват на отделен ред като нов месец. При мен беше така за октомври. Но би трябвало да изписва 0р.д и отстрани да пише “не подлежи на плащане”, както е в справката по-долу. Иначе за мен има някаква грешка.. как така за 04 месец има 1р.д.?

# 7
  • София-Младост
  • Мнения: 23 270
И тук качвам въпроса си, тъй като остана последен в предишната тема
Имам бебе на 5 месеца. Работих и се Осигурявах дълги години в фирмата на мъжа ми, като сервитьор. Сега обаче с обявяване на извънредното положение, още на 13ти март затворихме заведението и спряхме дейността на фирмата. Какво се случва с моето майчинството ако не възобновим дейността на фирмата? Да спомена че за месец март  и за април си имам нормален превод и всичко е наред, но от тук нататък....?
Спрели сте временно, това не пречи да си в отпуск за бременост и раждане и да си получаваш обезщетението.
ТД не ти е прекратен нали?


Invisible_
Говори със счетоводството, възможно е при подаването да са въвели нещо грешно.
Като не пречи и да се напише мейл до НОИ.


get_real
Можеш.

# 8
  • Мнения: 163
Гледат се 18 месеца, но се иска стаж минимум 24 месеца.
Здравейте, имам следното питане. Според термина ми би трябвало да изляза в 45-дневния на 31 май. Обаче заплатата ми за май тази година е значително по-висока от тази за май 2018 г. и ми се иска да си я взема цялата и да броят нея в 24 месеца назад, а не онази от тогава. Мога ли да помоля лекаря да ми издадат този болничен от по-късна дата? Особено като се има предвид, че става дума буквално за няколко дни.
Мисля, че се гледат 18 месеца назад,не 24, ако бъркам някой да ме поправи.

# 9
  • Мнения: 3 715
Гледат се 18 месеца, но се иска стаж минимум 24 месеца.
Здравейте, имам следното питане. Според термина ми би трябвало да изляза в 45-дневния на 31 май. Обаче заплатата ми за май тази година е значително по-висока от тази за май 2018 г. и ми се иска да си я взема цялата и да броят нея в 24 месеца назад, а не онази от тогава. Мога ли да помоля лекаря да ми издадат този болничен от по-късна дата? Особено като се има предвид, че става дума буквално за няколко дни.
Мисля, че се гледат 18 месеца назад,не 24, ако бъркам някой да ме поправи.
Nikolaeva12 не е вярно.За болничните се иска 6 месеца стаж и се смятат за 18 месеца назад,а за майчинството се искат 12 месеца стаж и се изчислява за 24 месеца назад.

# 10
  • ВАРНА
  • Мнения: 2 747
Моля за помощ - работодателят иска да се подпише допълнително споразумение към договора, че ще се намаля заплатата - за всички служители. Аз съм в неплатен отпуск по майчинство по чл.167а, има ли право да изисква това от мен ? Това нещо свързано с извънредното положение ли е като клауза или има такава опция по принцип в КТ ?

# 11
  • Мнения: 76
Здравейте. Имам ПИК за НОИ и видях, че все още работодателят не ми е входирал 45 дневния болничен. Взет е на 27 април. Разбрах, че трябва да го входира до 10-то число на следващия месец. Какво се случва, ако не го входират навреме? Притеснява ме да не си изгубя правото на майчинство заради тях...

# 12
  • Мнения: 190
Здравейте. Имам ПИК за НОИ и видях, че все още работодателят не ми е входирал 45 дневния болничен. Взет е на 27 април. Разбрах, че трябва да го входира до 10-то число на следващия месец. Какво се случва, ако не го входират навреме? Притеснява ме да не си изгубя правото на майчинство заради тях...
Обикновенно работодателите изчакват всички болнични и ги изпращат накуп. Все пак 10.05 е в неделя. Изчакайте до понеделник, системата е доста претоварена.
И аз чакам понеделник Simple Smile

# 13
  • Мнения: 62
Здравейте. Имам ПИК за НОИ и видях, че все още работодателят не ми е входирал 45 дневния болничен. Взет е на 27 април. Разбрах, че трябва да го входира до 10-то число на следващия месец. Какво се случва, ако не го входират навреме? Притеснява ме да не си изгубя правото на майчинство заради тях...


Аз имах същия проблем. Звъннах на работодател и ми казаха, че са го входирали на 05.05. Чак тази сутрин излязоха в справката и все още се обработват. От НОИ се бавят явно. Проверете пак по-късно. Ако се притеснявате, звъннете на работодател или в НОИ за всеки случай.

# 14
  • София-Младост
  • Мнения: 23 270
НОИ не се бавят, винаги е отнемало 2-3 дни, докато ги видите подадени. На никого няма да бъде отказано изплащане, ак оработодател подаде по-късно болничните листове. Ако има санкция, тя ще е за работодателя за неспазен срок.

Моля за помощ - работодателят иска да се подпише допълнително споразумение към договора, че ще се намаля заплатата - за всички служители. Аз съм в неплатен отпуск по майчинство по чл.167а, има ли право да изисква това от мен ? Това нещо свързано с извънредното положение ли е като клауза или има такава опция по принцип в КТ ?
Той едностранно може само да увеличава, не и да намалява. Затова е излязъл с предложение за допълнително споразумение. Предвид ситуацията е напълно резонно, приходите навсякъде са драстично спаднали.
Не знам до кога сте в неплатен, така или иначе това намаление по време на този отпуск реално няма да ви засегне, защото не получавате възнаграждение. Четете хубаво все пак какво пише в доп.споразумение, защото смятам, че това трябва да е временна мярка.
http://www.balancebg.com/ednostranno-namaliavane-na-rabotnata-zaplata/

Общи условия

Активация на акаунт